Қазақстан Республикасында арнайы су пайдалануға келісім және рұқсат беру тәртібі жөніндегі Нұсқауды бекіту жайында
Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігінің су ресурстары жөніндегі комитеті төрағасының 2001 жылғы 20 маусымдағы N 50-п, Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің Геология және жер қойнауын қорғау Комитеті төрағасының 2001 жылғы 20 маусымдағы N 155-п бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 30 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1595. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 24 қарашадағы N 824, ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2004 жылғы 1 желтоқсандағы N 309-п, ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі Су ресурстары жөніндегі комитеті төрағасының міндетін атқарушының 2004 жылғы 11 қарашадағы N 239-п, ҚР Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті төрағасының 2004 жылғы 12 желтоқсандағы N 161-п (V043263) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Су кодексінің K933000_ 28 және 34 тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасындағы арнайы су пайдалануға келісім және рұқсат беру тәртібі туралы Нұсқау;
2) Арнайы су пайдалануға жататын су объектілерінің тізбесі;
3) Арнайы су пайдалануға рұқсат беру кезінде ресімделетін құжаттама;
4) Су ресурстарын пайдалануға арнайы су пайдалану рұқсатын беру үшін су ресурстары, геология және жер қойнауын қорғау Комитеттері және олардың аумақтық басқармаларының арасындағы қызметін нақты анықтау;
5) Арнайы су пайдалану шарттарын мемлекеттік органдармен келісу тәртібі;
6) Жер асты суларын пайдалануға берілетін арнайы су пайдалану рұқсатын алуға берілетін өтінім;
7) Қазақстан Республикасындағы арнайы су пайдалануға берілетін рұқсаттың нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының 1998 жылы 19 сәуірде N 500 Әділет министрлігінде тіркеуден өткен Ауыл шаруашылық министрлігінің су ресурстары жөніндегі Комитетінің 1997 жылғы 22 қарашадағы N 47-а бұйрығы   V970500_  өз күшін жойды деп табылсын.
3. Осы Бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
Су ресурстары жөніндегі        Геология және жер қойнауын
Комитеттің Төрағасы           қорғау Комитетінің Төрағасы
Міндетін атқарушы
Геология және жер қойнауын қорғау
Комитеті Төрағасының 2001 жылғы
20 маусымдағы N 155-п және Су
ресурстары жөніндегі Комитеттің
Төрағасының 2001 жылғы
20 маусымдағы N 50-п бірлескен
бұйрығымен  бекітілген
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА АРНАЙЫ СУ ПАЙДАЛАНУҒА
КЕЛІСУ ЖӘНЕ ОҒАН РҰҚСАТТАР БЕРУ ТӘРТІБІ ТУРАЛЫ
НҰСҚАУЛЫҚ
1 бөлім. Жалпы ережелер

Об утверждении Инструкции о порядке согласования и выдачи разрешений на специальное водопользование в Республике Казахстан
Совместный Приказ Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды от 20 июня 2001 года N 50-П и Председателя Комитета геологии и охраны недр Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 20 июня 2001 года N 155-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июля 2001 года N 1595. Утратил силу - совместным приказом Министра здравоохранения РК от 24 ноября 2004 года N 824, Министра охраны окружающей среды РК от 1 декабря 2004 года N 309-п, и.о. Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства РК от 11 ноября 2004 года N 236-п, Председателя Комитета геологии и недропользования Министерства энергетики и минеральных ресурсов РК от 2 декабря 2004 года N 161-п (V043263)
В соответствии со статьями 28 и 34  Водного  кодекса Республики Казахстан приказываем:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Инструкцию о порядке согласования и выдачи разрешений на специальное водопользование в Республике Казахстан;
2) Перечень водных объектов, относящихся к специальному водопользованию;
3) Документацию, оформляемую при выдаче разрешений на специальное водопользование;
4) Разграничения функций между Комитетом по водным ресурсам, Комитетом геологии и охраны недр и их территориальными подразделениями при выдаче разрешений на специальное водопользование;
5) Порядок согласования условий специального водопользования с государственными органами;
6) Заявку на получение разрешения на специальное водопользование подземных вод в Республике Казахстан;
7) Форму разрешения на специальное водопользование в Республике Казахстан.
2. Признать утратившим силу  Приказ  Председателя Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 ноября 1997 года N 47-а, зарегистрированного Министерством юстиции Республики Казахстан от 19 апреля 1998 года за N 500.
3. Настоящий Приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель Комитета                     И.О.Председателя Комитета
по водным ресурсам                        геологии и охраны недр
Утверждена
совместным приказом Председателя
Комитета геологии и охраны недр от
"20" июня 2001 года N 155-П  и
Председателя Комитета по водным
ресурсам от "20" июня 2001 года N 50-П
Инструкция
о порядке согласования и выдачи разрешений
на специальное водопользование
в Республике Казахстан
г. Кокшетау, 2001 г.
Раздел 1. Общие положения

1. Осы Нұсқау:
1) Қазақстан Республикасының "Су кодексіне" K933000_ ;
2) Қазақстан Республикасының "Тұрғындардың санитарлық-эпидемиологиялық саулығы жөніндегі" Заңына Z942000_ ;
3) Қазақстан Республикасы 1997 жылғы 15 шілдедегі "Айналадағы табиғи ортаны қорғау туралы" Заңына Z970160_ ;
4) Қазақстан Республикасы Президентінің Заң күші бар 1995 жылғы 24 сәуірдегі "Бюджетке төленетін салықтар мен басқа да міндетті төлемдер туралы" Жарлығына Z952235_ ;
5) Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетінің 1994 жылғы 29 желтоқсандағы N 1482 "Арнайы Су пайдалануға келісу және оған рұқсат беру тәртібін бекіту туралы" P941482_ қаулысына;
6) Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетінің 1995 жылғы 25 сәуірдегі N 547 "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызметі жайында" P950547_ бекіткен қаулысына;
7) Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетінің 1995 жылғы 29 сәуірдегі N 600 "Су ресурстарын пайдалану мен қорғауды Мемлекеттік бақылау жайында" P950600_ бекіткен қаулысына;
8) Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетінің 1996 жылғы 18 желтоқсандағы N 1284 "Қазақстан Республикасының жер қойнауын қорғауды Мемлекеттік бақылау жайында" P961284_ бекіткен қаулысына;
9) Қазақстан Республикасының Үкіметінің 1996 жылғы 18 қазандағы N 1285 қаулысымен бекітілген "Зиянды заттарды және ағынды суларды жер қойнауына көму тәртібі жайында ережеге" P961285_ ;
10) Қазақстан Республикасының Үкіметінің 1997 жылғы 27 қаңтардағы N 106 қаулысымен бекітілген Жер қойнауындағы мемлекеттік мониторинг жайындағы ережеге" P970106_ ;
11) Қазақстан Республикасының Үкіметінің 1997 жылғы 19 ақпандағы N 235 қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасының жерлерді пайдалану мен қорғауға Мемлекеттік бақылау жүргізу жайында" P970235_ ережелеріне сәйкес әзірленген.
2. Қазақстан Республикасының Су кодексінің K933000_ 28-бабына сәйкес арнайы су пайдалану құрылыстар немесе техникалық құрылыстар қолдану арқылы пайдалану болып табылады.
3. Осы Нұсқауда арнайы жерүсті және жерасты суларын пайдалануға рұқсат беру, оның шарттарын келісу, өзгерту, тіркеу тәртібі, уақытша тоқтату жағдайы және бұл рұқсаттардың күшін жою ерекшеліктері қаралған.
4. Арнайы су пайдалануға рұқсат, иесінің су пайдаланудың бір ғана түрін пайдалануының заңды құқығын куәландыратын құжат болып табылады.
Арнайы су пайдалануға берілген рұқсат, су пайдаланудың негізгі жағдайларын, пайдалану және барлау жобасының келісу мерзімдерін, су пайдалану жөніндегі істерді бастау және аяқтау уақыттарын анықтайды.

1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с:
1) Водным  кодексом  Республики Казахстан;
2)  Законом  Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения";
3)  Законом  Республики Казахстан "Об охране окружающей среды";
4)  Указом  Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" от 24 апреля 1995 года;
5)  Постановлением  Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 декабря 1994 года N 1482 "Об утверждении Порядка согласования и выдачи разрешения на специальное водопользование";
6)  Постановлением  Кабинета Министров Республики Казахстан от 25 апреля 1995 года N 547 "Об утверждении Положения о государственной санитарно-эпидемиологической службе Республики Казахстан";
7) Постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 апреля 1995 г. N 1031 "Об утверждении Положения о государственном контроле за использованием и охраной водных ресурсов";
8)  Положением  о Государственном контроле за охраной недр в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан 18 декабря 1996 года N 1284;
9)  Положением  о порядке ведения государственного кадастра захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1996 года N 1285;
10)  Положением  о государственном мониторинге недр в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 января 1997 года N 106;
11)  Положением  о порядке осуществления государственного контроля за использованием и охраной земель, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 1997 года N 235.
2. В соответствии со статьей 28 Водного кодекса Республики Казахстан специальным водопользованием является пользование водными объектами с применением сооружений или технических устройств.
3. Настоящей Инструкцией рассмотрены особенности предоставления разрешений на специальное водопользование по использованию поверхностных и подземных вод, порядок согласования и изменения условий водопользования, оформления, регистрации, приостановления, а также аннулирования этих разрешений.
4. Разрешение на специальное водопользование является документом, удостоверяющим юридическое право его владельца по использованию водных ресурсов для осуществления конкретного вида водопользования.
Предоставляемое разрешение на специальное водопользование определяет основные условия водопользования, сроки согласования проекта эксплуатации и разведки, время начала и окончания деятельности по водопользованию.

5. Арнайы су пайдалануға рұқсатты:
1) жерүсті суларын пайдалануға - табиғатты қорғаудың мемлекеттік органдарымен келісім бойынша су ресурстарын басқаратын мемлекеттік орган және оның аймақтық бөлімдері;
2) жерасты суларын пайдалануға - су ресурстарын және табиғатты қорғайтын мемлекеттік басқару органдарымен келісім бойынша геология және жер қойнауын қорғайтын мемлекеттік орган және оның аймақтық бөлімдері береді.
6. Арнайы су пайдалануға рұқсаттар су пайдаланушыларға, олардың меншік нысандарына қарамастан, су пайдалану шарттары келісілгеннен кейін беріледі.
7. Бастапқы су пайдаланушыға айрықша пайдалануға берілген су объектілерінде, арнайы су пайдалану оның келісімі бойынша рұқсат беріледі.
Егер арнайы су пайдалану кезінде, сонымен бір мезгілде су өткізу жүйелерінен су алу және елді мекеннің, басқа кәсіпорынның немесе объектінің канализация жүйесіне қалдық су ағызу жүзеге асырылса, аталған жүйелерді иеленушілермен талап етілген мөлшерде су жіберу және қалдық су қабылдау мүмкіндігін растайтын келісу құжаттары табыс етіледі.
8. Су пайдалану шарттарын келісу туралы, сондай-ақ оған рұқсаттар беру туралы мәселені бұған құқылы әрбір мемлекеттік орган бір ай мерзімде қарауға тиіс.
Су пайдаланудың осы Нұсқаудың 5 тармағында аталған мемлекеттік органдармен келісілген шарттарының құжаттары су ресурстары жөніндегі Комитетіне және геология және жер қойнауын қорғау Комитетіне немесе олардың аймақтық бөлімдеріне сәйкес тапсырылады.
9. Су тоғандары тұрақты немесе уақытша пайдалануға беріледі. Арнайы су пайдалануға тұрақты рұқсаттар күні бұрын белгіленген мерзімсіз беріледі. Уақытша су пайдалану қысқа мерзімді - үш жылға дейін және ұзақ мерзімді - жиырма бес жылға дейін болуы мүмкін. Су пайдалану мерзімдері арнайы су пайдалануға рұқсат алған күннен бастап есептеледі.
Арнайы су пайдалануға рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзартуды, мемлекеттік қадағалау органдарымен келісім бойынша, рұқсат берген орган жүргізеді. Мерзім ұзартылған кезде бұрын берілген рұқсатта белгіленген су пайдалану шарттарының орындалуын тексеру жүргізіледі. Мерзімді ұзарту туралы мәселені шешу арнайы су пайдалануға келісу және рұқсат алу үшін табыс етілген материалдар негізінде жүргізіледі.
10. Кәсіпорындарды, құрылыстарды және басқа объектілерді пайдалануға беруді құрылыс кезегі немесе іске қосу кешені бойынша жүзеге асыру белгіленген және бұл орайда кезекті немесе іске қосу кешенінің арнайы су пайдалану шарттары объектілерді тұрақты пайдалану үшін белгіленген шарттардан ерекшеленген жағдайда, рұқсаттар объектілер тұрақты пайдалануға берілгенге дейінгі мерзімге беріледі.

5. Разрешения на специальное водопользование выдаются:
1) на использование поверхностных вод - Комитетом по водным ресурсам и его территориальными подразделениями по согласованию с государственным органом охраны природы;
2) на использование подземных вод - Комитетом геологии и охраны недр и его территориальными подразделениями по согласованию с государственными органами управления водными ресурсами и охраны природы.
6. Разрешения на специальное водопользование выдаются водопользователям, независимо от их форм собственности, после согласования условий водопользования.
7. Специальное водопользование на водных объектах, предоставленных в обособленное пользование первичным водопользователям, разрешается по согласованию с этими водопользователями.
Если при осуществлении специального водопользования одновременно осуществляется забор воды из водопроводных систем и сброс стоков в системы канализации населенного пункта, другого предприятия или объекта, представляются документы согласования с владельцами указанных систем, подтверждающие возможность отпуска воды и приема стоков в требуемых объемах.
8. Вопрос о согласовании условий водопользования, а также о выдаче разрешений на него должен быть рассмотрен каждым правомочным на это государственным органом в месячный срок.
Документы согласования условий водопользования с государственными органами, упомянутыми в пункте 5 настоящей Инструкции, представляются соответственно в Комитет по водным ресурсам и Комитет геологии и охраны недр или их территориальные подразделения.
9. Водоемы предоставляются в постоянное или временное пользование. Постоянные разрешения на специальное водопользование выдаются без заранее установленного срока. Временное водопользование может быть краткосрочным - до трех лет и долгосрочным - до двадцати пяти лет. Сроки водопользования исчисляются со дня получения разрешения на специальное водопользование.
Продление срока действия разрешения на специальное водопользование производится органом, выдавшим разрешение, по согласованию с соответствующими государственными органами. При продлении срока, производится проверка выполнения условий водопользования, установленных в ранее выданном разрешении. Решение вопроса о продлении срока производится на основании материалов, представляемых для согласования и получения разрешения на специальное водопользование.
10. В случаях, когда ввод в эксплуатацию предприятий, сооружений и других объектов намечается осуществить по очередям строительства или пусковым комплексам, и при этом условия специального водопользования очереди или пускового комплекса отличаются от условий, установленных для постоянной эксплуатации объектов, разрешения выдаются на срок до ввода объектов в постоянную эксплуатацию.

11. Арнайы су пайдалануға рұқсатты ресімдеуге қажетті материалдар және рұқсаттың өзі мемлекеттік және орыс тілдерінде әрқайсысы екі дана етіп дайындалады. Бір данасы су пайдаланушыға беріледі, екінші данасы сәйкес Комитеттерде немесе олардың аймақтық бөлімдерінде  сақталады.
2 бөлім. Арнайы су пайдалану шарттарын
келісу және рұқсаттар беру
1 бөлік. Жерүсті сулары
1 тарау. Жұмыс істеп тұрған кәсіпорындар, құрылыстар
мен объектілер үшін
12. Арнайы су пайдалануға келісу және рұқсаттар беру, су пайдалану солардың көмегімен жүзеге асырылатын құрылыстар немесе техникалық құрылғылар балансында тұрған су пайдаланушының жазбаша өтініш хатының негізінде жүргізіледі.
Кәсіпорын, Ұйым, шаруашылық жүзеге асыратын арнайы су пайдаланудың барлық түрлеріне, әдетте, бір рұқсат ресімделеді. Жекелеген жағдайларда (кәсіпорынның сумен жабдықтау мен су бөліп берудің бірыңғай жүйесімен байланысты емес, бір-бірінен біршама қашықтықтағы алаңдарда орналасуы) бір кәсіпорынға, ұйымға, шаруашылыққа арнайы су пайдалануға бірнеше рұқсат берілуі мүмкін.
13. Мелиорациялық объектілер үшін арнайы су пайдалануға рұқсат:
1) қарамағында басты су жинағыштар, шаруашылық су айыру және су жеткізу каналдары әрі басқа да су шаруашылық каналдары бар су шаруашылық жүйелерінің басқармаларына (СШЖБ) беріледі. Аталған жүйелерден су жинауды, оларға қашыртқы, қорғағыш бөгет және басқа сарқынды суларды бөлектеп жіберуді тұтас алғанда және белгіленген су пайдалану шарттарына сәйкес аталған басқармалармен келісім бойынша басқа су пайдаланушылар жүзеге асырады;
2) су объектілерінің ішінен тиісті су қабылдағышы бар ішкі шаруашылық жүйелерінің иеленушілеріне беріледі.
Өзеннің қашыртқы суын бассейнаралық қайта бөлуді қамтамасыз ететін, ірі салааралық су шаруашылық жүйелері үшін арнайы су пайдалануға рұқсаттар аталған жүйелердің басқармалары үшін де (жалпы алғанда жүйе үшін), сондай-ақ, жүйеден су жинау мен одан сарқынды суларды бөліп жіберуді жүзеге асыратын су пайдаланушыларға да беріледі.
14. Арнайы су пайдалану шарттарын келісу және оған рұқсаттар беру туралы өтінішхатта мыналар көрсетіледі:
1) су пайдаланушының орналасқан жері (мекен-жайы) және оның ведомстволық бағыныштылығы, өндірістік қуаты және өндірілетін өнімнің көлемі, суландыру, құрғату, су жаю алаңы;
2) су пайдалану мақсаты (сумен жабдықтау және оның түрі, сарқынды суларды бөліп жіберу, гидроэнергетика, суландыру);
3) арнайы су пайдалануды жүзеге асыруға негіз болатын материалдар (Қазақстан Республикасы Yкіметінің шешімдері, мемлекеттік қабылдау комиссияларының актілері, жобалар);

11. Материалы, необходимые для оформления разрешения, и само разрешение на специальное водопользование составляются на государственном и русском языках и представляются в двух экземплярах каждые. Один экземпляр выдается водопользователю, второй хранится в соответствующих Комитетах или их территориальных органах.
Раздел 2. Условия согласования и выдачи
разрешения на специальное водопользование
Часть 1. Поверхностные воды
Глава 1. Для действующих предприятий, сооружений и объектов
12. Согласование и выдача разрешений на специальное водопользование производится на основании письменного ходатайства водопользователя, на балансе которого находятся сооружения или технические устройства, при помощи которых осуществляется водопользование.
На все виды специального водопользования, осуществляемые предприятием, организацией, хозяйством, оформляется, как правило, одно разрешение. В отдельных случаях (расположение предприятия на нескольких удаленных друг от друга площадках, не связанных единой системой водоснабжения и водоотведения) одному предприятию, организации, хозяйству может быть выдано несколько разрешений на специальное водопользование.
13. Для мелиоративных объектов разрешения на специальное водопользование выдаются:
1) управлениям водохозяйственных систем (УВС), в ведении которых находятся головные водозаборы, межхозяйственные водоразводящие и водоподводящие каналы и другие водохозяйственные сооружения. Забор воды из указанных систем и отведение в них сбросных, дренажных и других сточных вод другими водопользователями осуществляются по согласованию с указанными управлениями в соответствии с условиями водопользования, установленными для системы в целом;
2) владельцам внутрихозяйственных систем, имеющим собственные водозаборы из водных объектов.
Для крупных межотраслевых водохозяйственных систем, обеспечивающих межбассейновое перераспределение речного стока, разрешения на специальное водопользование выдаются как управлениям указанных систем (для системы в целом), так и водопользователям, осуществляющим забор воды из системы и отведение в нее сточных вод.
14. В ходатайствах о согласовании условий специального водопользования и выдачи разрешений на него указываются:
1) местонахождение водопользователя (адрес) и его ведомственная подчиненность, производственная мощность и объем производимой продукции, площадь орошения, осушения и обводнения;
2) цель водопользования (водоснабжение и его вид, отведение сточных вод, гидроэнергетика и орошение);
3) материалы, на основании которых осуществляется специальное водопользование (решения Правительства Республики Казахстан, акты государственных приемочных комиссий и проекты);

8) суды есепке алу құралдарының болуы;
9) суды ұтымды пайдалану мен қорғауды қамтамасыз ететін шаралар:
сумен жабдықтаудың айналмалы жүйесі, ауамен салқындату аппараттары;
сарқынды суды тазарту әдістері, тазарту құрылыстарының схемасы, тұрпаты, өнімділігі, олардың жұмысының тиімділік көрсеткіштері (процент және абсолютті қоспалары есебімен);
10) сарқынды сулардың шөгінді ылғалын өңдеу, жою шарттары (мелиорациялық жүйелердің сорғызу және сарқынды суларынан басқа);
11) балық қорларын, басқа да су жәндіктері мен өсімдіктерін қорғауда қамтамасыз ететін шаралар (балық қорғау және балық өткізу құрылыстары, басқа да тетіктер мен инженерлік құрылыстар, олардың сипаттамасы және жұмыс тиімділігі);
12) су айыру қақпақшасындағы су объектісінің жай-күйіне сарқынды судың әсерін сипаттайтын деректер;
13) сумен жабдықтау көздерін санитарлық қорғау аймақтарының, сарқынды су құрылыстарының көлемдері және аймақтардағы санитарлық режимінің сипаттамасы.
Сарқынды суды бөліп жіберу жөніндегі шараларды жобалау санитарлық шаралардың және жерүсті суларын ластанудан қорғау нормаларының тиісті талаптары бойынша атқарылады;
14) су шаруашылығы жүйелері мен су қоймалары үшін оларды пайдалану режимі (су шығыны, деңгейі, су қоймаларының толтырылу және жұмыс істеу және т.б.) көрсетіледі сондай-ақ инженерлік-геологиялық және гидрогеологиялық анықтамасы көрсетіледі; су шаруашылығы жүйелері мен су қоймаларын пайдаланудың бекітілген ережелері болған кезде аталған ережелер табыс етіледі;
15) ағашты бумай ағызу мен ағашты кеменің сүйреуінсіз бумалап және шарбақтап ағызудың сипаттамасы (ағызудың схемасын, технологиясы мен режимін сипаттайтын деректер - ағаш ағызу жұмыстарының басталуы, олардың ұзақтығы, айлар бойынша ағаш ағызу көлемі, су тоғандарының қалдықтармен және суға батқан ағаштармен былғанып, ластануын болдырмау жөніндегі, өзен арналарын суға батқан ағаштардан тазарту жөніндегі шаралар, оларды жүзеге асыру мерзімдері, сондай-ақ балық қорғау органдарының қорытындысы);
16) арнайы су пайдалану солардың көмегімен жүзеге асырылатын құрылыстар мен техникалық құрылғылар орналастырылған су объектісінің ситуациялық жоспары.
15. Егер су шаруашылық және су қорғау қызметі су пайдалану мен қорғау саласында қолданылып жүрген нормалар мен ережелерді қанағаттандырмайтын болған жағдайда (белгіленген нормалардан жоғары су алу, тазалау және тағы басқа су қорғау құрылыстарының болмауы немесе олардың тиімсіз жұмыс істеуі, су объектілерінің ластануы және т.б.) жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарға арнайы су пайдалануға рұқсат берілмейді.
Мұндай жағдайларда су пайдалануды реттеу мен қорғау жөніндегі органдар арнайы су пайдалануға рұқсат беруден бас тартылған себептерді көрсете отырып, қорытынды жасайды және бұл себептерді белгілі бір мерзімде жою туралы жазбаша түрде өкім береді.
2 тарау. Жаңадан салынып жатқан және қайта құрылған
кәсіпорындар, құрылымдар мен объектілер үшін
16. Су тұтынумен, сарқынды суды ағызумен немесе олардың сапалық құрамының нашарлауымен байланысты жаңа кәсіпорындар, құрылыстар мен объектілер салу кезінде, сондай-ақ оларды қайта құру кезінде арнайы су пайдалану шарттарын Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдарымен келісу кәсіпорындар, құрылыстар мен объектілер салу үшін алаң (трасса) таңдау жөніндегі жұмыстар жиынтығы өткізілгеннен кейін жүргізіледі. Егер кәсіпорындар мен басқа да объектілерді кеңейту немесе қайта құру кезінде қосымша аумақ талап етілмейтін болса, аталған келісімдер жобалауға тапсырымдар жасалғанға дейін жүргізіледі. Су пайдалану мен қорғауды реттеу жөніндегі органдардың, сондай-ақ мемлекеттік қадағалау органдарының және айналадағы табиғи ортаны және геология мен жер қойнауын қорғайтын мемлекеттік бақылау органдарының лауазымды адамдары жобаланып жатқан объектілердің орналасатын орнын және белгіленген шешімдерін келісуге қатысады.
Бас жобалау ұйымы тапсырыс берушінің тапсырмасы бойынша мемлекеттік органдарына бекітілген салалық (аумақтық) сызбасының немесе суды кешенді пайдалану мен қорғаудың мәліметтері негізінде талдап жасалған материалдарды және ұсынылып отырған алаң (трасса) бойынша негізделген есептерді, талдап жасалған жобалардың тізбесіне, объектінің кіргізілгені туралы мәліметтерді жібереді.
Аталған құжаттамалар бойынша мемлекеттік органдар бір ай мерзім ішінде өзінің сараптамалық қорытындыларын табыс етеді, оларда жоба талдап жасалған кезде орындалуға тиісті су пайдалану шарттары белгіленеді.

8) наличие и тип водомерных средств;
9) мероприятия, обеспечивающие рациональное использование и охрану вод:
оборотные системы водоснабжения, аппараты воздушного охлаждения;
способы очистки сточных вод, схема, тип, производительность очистных сооружений, показатели эффективности их работы (в процентах и абсолютных концентрациях);
10) условия обработки, утилизации (уничтожения) осадков сточных вод (кроме дренажных и сбросных вод мелиоративных систем);
11) мероприятия, обеспечивающие охрану рыбных запасов, других водных животных и растений (рыбозащитные и рыбопропускные сооружения, другие приспособления и инженерные сооружения, их характеристика и эффективность работы);
12) данные, характеризующие влияние сточных вод на состояние водного объекта в расчетном створе;
13) размеры зон санитарной охраны источников водоснабжения, сооружений сточных вод и описание санитарного режима в зонах.
Проектирование мероприятий по отведению сточных вод выполняется по соответствующим требованиям санитарных правил и норм охраны поверхностных вод от загрязнений;
14) для водохозяйственных систем и водохранилищ указывается режим их эксплуатации (расходы и уровни воды, режим наполнения и сработки водохранилищ), а также приводится гидрогеологическая, инженерно-геологическая и гидрологическая характеристика при наличии утвержденных правил эксплуатации водохозяйственных систем и водохранилищ представляются указанные правила;
15) характеристика условий молевого сплава леса и сплава древесины в пучках и кошелях без судовой тяги (данные, характеризующие схему, технологию и режим сплава - начало сплавных работ, их продолжительность, объем сплава по месяцам, мероприятия по предотвращению загрязнения и засорения водоемов отходами и затонувшей древесиной, по очистке русел рек от затонувшей древесины, сроки их осуществления, а также заключение органов рыбоохраны);
16) ситуационный план водного объекта с расположением сооружений и технических устройств, при помощи которых осуществляется специальное водопользование;
15. Разрешения на специальное водопользование действующим предприятиям не выдаются в случаях, если водохозяйственная и водоохранная деятельность не удовлетворяет действующим нормам и правилам в области использования и охраны вод (забор воды свыше установленных норм, отсутствие или неэффективная работа очистных и других водоохранных сооружений, загрязнение водных объектов).
В этих случаях органы по регулированию использования и охране вод составляют заключения с указанием причин, по которым отказано в выдаче разрешения на специальное водопользование, и дают предписание об устранении этих причин в установленные сроки.
Глава 2. Для вновь строящихся и реконструируемых
предприятий, сооружений и объектов
17. При строительстве новых, а также при реконструкции предприятий, сооружений и объектов, связанных с потреблением воды, сброса сточных вод или ухудшением их качественного состава, согласование условий специального водопользования с органами Государственной санитарно-эпидемиологической службы производится в комплексе с исполнением работ по выбору площадки (трассы) для строительства предприятий, сооружений и объектов. Если при расширении или реконструкции предприятий и других объектов освоение дополнительной территории не требуется, указанные согласования производятся до составления задания на проектирование. Должностные лица органов по регулированию использования и охране вод, а также органов госнадзора и органов государственного контроля за охраной окружающей природной среды, геологии и охраны недр принимают участие в согласовании места расположения проектируемых объектов и намечаемых решений.
Генеральная проектная организация по поручению заказчика направляет государственным органам материалы и обосновывающие расчеты по рекомендуемой площадке (трассе), разработанные на основе данных утвержденной отраслевой (территориальной) схемы или схемы комплексного использования и охраны вод, а также сведения о включении объекта в перечень разрабатываемых проектов.
По указанной документации государственные органы представляют свои экспертные заключения, в которых устанавливают условия водопользования, подлежащие выполнению при разработке проекта.

Мемлекеттік органдарымен келісуге табыс етілген материалдар құрамында осы Нұсқаудың 17, 18 және 19 тармақтарда айтылған мәліметтер көрсетіледі.
17. Өнеркәсіп, көліктік, коммуналдық, балық шаруашылығы, ауыл шаруашылығы (мелиорация шаруашылығынан басқа) және басқа кәсіпорындарды, құрылыстар мен объектілерді салу үшін алаңдар таңдау кезінде мыналар табыс етіледі:
1) жобаланып отырған объектінің өндірістік қуаты (сыйымдылығы);
2) сумен жабдықтау мен сарқынды суларды бөліп жіберудің қаралған нұсқалары және су алатын жердің, сарқынды суларды қабылдағыштардың орналасқан жерін көрсете отырып ұсынылған нұсқаны негіздеу;
3) ұсынылып отырған су тұтыну көзінің гидрологиялық сипаттамалары, жерүсті суларын сарқылу мен ластанудан қорғау жөніндегі белгіленген шаралар;
4) тұтынылатын және шығарып тасталатын сулардың шектік мөлшері;
5) сумен жабдықтаудың белгіленген жүйесі (суды айналымда, тіке ағыста, жүйелі және қайталап пайдаланатын сулар);
6) сарқынды суды бөліп жіберу және тазалау шарттары;
7) тұтынылатын және ағызып жіберілетін сарқынды сулардың сапалық (химиялық, бактериологиялық, радиологиялық) көрсеткіштері;
8) болашақта сумен жабдықтау жүйесінің дамуын ескере отырып санитарлық қорғау аймағының көлемі және аймақтардағы санитарлық режимнің сипаттамасын беру;
9) құрылыстардың санитарлық-қорғау аймақтарының және сарқынды сулардың мөлшері;
10) балық қорларын (балық шаруашылығы тоғандарында) қорғау жөніндегі белгіленген шаралар.
18. Мелиорациялық объектілердің алаңдарын (шекараларының) таңдау кезінде мыналар табыс етіледі:
1) суландырудың (су жаюдың) ұсынылып отырған көзінің гидрологиялық және геологиялық-гидрогеологиялық сипаттамасы мен жерүсті суларын қорғау жөніндегі белгіленген шаралар;
2) суландыру (су жаю) алаңы және суландыратын жерлердегі ауыл шаруашылық дақылдарының құрамы;
3) бассейндік сызбадағы ең жақын осы су айыру құлақшаларының негізіндегі су көздерінен су алудың және су қабылдағышқа коллекторлық-сорғыту суларын ағызудың жол берілген мөлшері мен пункттері. Бұл өзенде су айыру құлақшасы болмаған жағдайда өзеннің тұйықтаушы құлақшасындағы су шаруашылық балансының қарапайым есебі жасалады;
4) балық қорларының қорғау (балық шаруашылығы тоғандарында) жөніндегі белгіленген шаралар;
5) сорғытпа және сарқынды сулардың белгіленген қабылдағышы және оның санитарлық-қорғау аймағының көлемі;
6) сорғытпа және сарқынды сулардың сапалық (химиялық, бактериологиялық, радиологиялық) көрсеткіштері.
19. Гидротораптар мен су қоймаларын салу үшін алаңдарды таңдау кезінде мыналар табыс етіледі:
1) су қоймасының негізделген сыйымдылығы;

В составе материалов, представляемых на согласование государственным органам, указываются сведения, изложенные в пунктах 17, 18 и 19 настоящей Инструкции.
17. При выборе площадок для строительства промышленных, транспортных, коммунальных, рыбохозяйственных, сельскохозяйственных (кроме мелиоративных) и других предприятий, сооружений и объектов указываются:
1) производственная мощность (вместимость) проектируемого объекта;
2) рассмотренные варианты водоснабжения и отведения сточных вод и обоснование рекомендуемого варианта с указанием месторасположения водозаборов и приемников сточных вод;
3) гидрологические характеристики рекомендуемого источника водопотребления и намечаемые мероприятия по охране поверхностных вод от истощения и загрязнения;
4) предельные величины потребляемых и сбрасываемых вод;
5) намечаемая система водоснабжения (оборотная, прямоточная, последовательное и повторное использование воды);
6) условия отведения и очистки сточных вод;
7) качественные показатели потребляемой и сбрасываемых вод (химические, бактериологические, радиологические);
8) размеры зон санитарной охраны, с учетом развития системы водоснабжения на перспективу и описание санитарного режима в зонах;
9) размеры санитарно-защитных зон сооружений и сточных вод;
10) намечаемые мероприятия по охране рыбных запасов (на рыбохозяйственных водоемах).
18. При выборе площадок (границ) мелиоративных объектов представляются:
1) гидрологические, геолого-гидрогеологические характеристики рекомендуемого источника орошения (обводнения) и намечаемые мероприятия по охране поверхностных вод;
2) площадь орошения (обводнения) и состав сельскохозяйственных культур на орошаемых землях;
3) допустимые объемы и пункты забора воды из водоисточников и сброса коллекторно-дренажных вод в водоприемник на основе данных ближайших расчетных створов в бассейновой схеме. При отсутствии расчетного створа на данной реке производится упрощенный расчет водохозяйственного баланса в замыкающем створе реки;
4) намечаемые мероприятия по охране рыбных запасов (на рыбохозяйственных водоемах);
5) намечаемый приемник дренажных и сбросных вод и размеры его санитарно-защитной зоны;
6) качественные показатели дренажных и сбросных вод (химические, бактериологические, радиологические).
19. При выборе площадок для строительства гидроузлов и водохранилищ представляются:
1) обоснование емкости водохранилищ;

2) гидроторап құлақшалары мен мөлшерлік тірелер деңгейі (МТД) белгілерінің қарастырылған нұсқалары;
3) алаңдар: нұсқалар бойынша су қоймасының айдынын пайдаланылатын жерлерге шектес аумақтарды су басуы және су астында қалуы;
4) төменгі сағада санитарлық шығынды қамтамасыз етуді ескере отырып су қоймалары жұмысы режимнің су шаруашылық есебі;
5) су қоймасы арнасын әзірлеудің санитарлық-техникалық жағдайлары;
6) судың зиянды әсерін болдырмау, сондай-ақ балық қорларын қорғау және молықтыру (балық шаруашылығы тоғандарында) жөнінде белгіленген шаралар;
7) құрылыс алаңдарының инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық сипаттамасы.
20. Арнайы су пайдалану шарттарын келісу туралы құжат мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалаудың басқару органдарының және айналадағы ортаны және геология және жер қойнауын қорғайтын мемлекеттік органдарының өкілдері қол қойған, белгіленген тәртіпте тапсырыс беруші - министрлік, ведомство бекіткен құрылысқа арналған (трассаны) таңдау туралы акт болып табылады.
Арнайы су пайдаланудың қабылданған шешімдері мен шарттарын келісулердің актіде белгіленген қолданылу мерзімдері кәсіпорындарды, құрылыстарды, объектілерді жобалау мен салудың нормативтік ұзақтығынан кем болмауға тиіс.
21. Егер жобалау процессінде салалық (аумақтық) сызба құрамында негіздеуші материалдарды әзірлеу кезінде немесе алаңды таңдау кезінде келісілген су пайдалану шарттарын өзгерту қажеттігі туса, аталған өзгерістер тиісті мемлекеттік органдармен келісуге жатады.
22. Жерүсті су көздерінен су пайдалануға рұқсаттар беруді объектіні жобалау процессінде жоба бекітілгенге дейін суды пайдалану мен қорғау реттеу жөніндегі органдар жүргізеді. Рұқсаттардың қолданылу мерзімдері объектіні жобалау мен салудың жалпы ұзақтығынан кем болмайтындай етіп белгіленеді.
23. Жаңадан салынып жатқан мекемелер, ғимараттар және де басқа объектілер үшін арнайы су пайдалануға рұқсаттар жобалардың тапсырма берушілерімен, олардың тапсыруы бойынша бас жобалаушыларға объектілерді жобалау кезінде оларды бекітуге дейін беріледі.
Егер жобаларды қарау мен бекіту немесе құрылыс процессінде берілген рұқсатта белгіленген шарттардың ауытқу қажеттігі туындайтын болса, арнайы су пайдалануға жаңа рұқсат алынуға тиіс.
24. Жобаларды бекіту, сондай-ақ құрылыс кәсіпорындарын, құрылыстарды және судың жай-күйіне әсер ететін басқа да объектілерді қаржыландыру, су тұтынудың ұлғаюымен, сарқынды суды ағызумен немесе олардың сапалық құрамының нашарлауымен байланысты оларды қайта салу арнайы су пайдалануға рұқсат болған жағдайда ғана жүзеге асырылады.

2) рассмотренные варианты створов гидроузла и отметок НПУ;
3) площади - зеркала водохранилища по вариантам затопления и подтопления прилегающих территорий по угодьям;
4) водохозяйственный расчет режима работы водохранилищ с учетом обеспечения санитарных расходов в нижнем бьефе;
5) санитарно-технические условия подготовки ложа водохранилища;
6) намечаемые мероприятия по предупреждению вредного воздействия вод, а также охране и воспроизводству рыбных запасов (на рыбохозяйственных водоемах);
7) инженерно-геологические, гидрогеологические и санитарно-эпидемиологические характеристики площадок для строительства.
20. Документом о согласовании условий специального водопользования является акт о выборе площадки (трассы) для строительства, согласованный с Управлением государственного санитарно-эпидемиологического надзора, государственными органами по охране окружающей среды, геологии и охраны недр и утвержденный Министерством, ведомством - заказчиком в установленном порядке.
Устанавливаемые в акте, сроки действия согласовании принятых решений и условий специального водопользования не должны быть меньше нормативной продолжительности проектирования и строительства предприятий, сооружений, объектов.
21. Если в процессе проектирования возникает необходимость изменить условия водопользования, согласованные при разработке обосновывающих материалов в составе отраслевой (территориальной) схемы или при выборе площадки, указанные изменения подлежат согласованию с соответствующими государственными органами.
22. Выдача разрешений на специальное водопользование по использованию поверхностных вод производится органами по регулированию использования и охране вод в процессе проектирования объекта до утверждения проекта. Срок действия разрешений устанавливается не менее общей продолжительности проектирования и строительства объекта.
23. Разрешение на специальное водопользование для вновь строящихся предприятий, сооружений и других объектов выдаются заказчикам проектов или по их поручениям генеральным проектировщикам в процессе проектирования объектов до их утверждения.
Если в процессе рассмотрения и утверждения проектов, а также строительства возникает необходимость отступления от условий, установленных в выданном разрешении, должно быть получено новое разрешение на специальное водопользование.
24. Утверждение проектов, а также финансирование строительства предприятий, сооружений и других объектов, влияющих на состояние вод, или их реконструкции, связанной с увеличением потребления воды, сброса сточных вод или ухудшением их качественного состава, осуществляются лишь при наличии разрешений на специальное водопользование.

25. Сумен жабдықтау мен су бөліп жіберудің бірыңғай жүйеде жұмыс істеп тұрған объектілермен байланысты емес ауыл шаруашылық кәсіпорында жобалаудың жаңа объектілері бойынша арнайы су пайдалануға рұқсаттар осы шаруашылық жұмыс істеп тұрған құрылыстары мен объектілеріне рұқсаттар ресімделгеніне қарамастан әрбір жобаланып жатқан объектіге беріледі.
Арнайы су пайдалануға рұқсаттары жоқ өнеркәсіптік және басқа объектілерді қайта құру немесе кеңейту кезінде арнайы су пайдалануға бір рұқсат ресімделіп, онда қайта құруға (кеңейтуге) дейінгі, сондай-ақ кеңейтуден кейінгі су пайдалану шарттары көрсетіледі.
26. Барлық объектілер бойынша арнайы су пайдалануға рұқсаттарды ресімдеу үшін мыналар табыс етіледі: сәйкестік мемлекеттік органдарының қорытындыларымен бірге құрылыс үшін алаң таңдау туралы актінің көшірмесі, жоба материалдары бойынша объектінің қысқаша сипаттамасы (өндірістік қуаты, суландыру алаңы, электр қуатын өндіру және т.б.); объектілер құрылысына арналған алаңдарды, сумен жабдықтау көздерін және сарқынды суларды қабылдағышты, арнайы су пайдалану жүзеге асырылатын су алу, су ағызу және бақа құрылыстар мен құрылғыларды көрсете отырып сумен жабдықтау және қашыртқы суды канализациялау схемасы.
27. Өнеркәсіптік, коммуналдық, құрылыс, көлік, балық шаруашылығы, ауыл шаруашылығы (мелиорациялық объектілерден басқа) және басқа кәсіпорындар, құрылыстар мен объектілердің жобалары құрамында мынадай мәселелер көрсетіледі:
1) қазгидромет органдарының деректері бойынша су құлақшаларындағы су объектісінің гидрологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық сипаттамасы;
2) аэрация және жер асты сулары аймағының жай-күйіне су пайдаланудың әсерін бағалауға мүмкіндік беретін су объектісінің геологиялық-гидрогеологиялық сипаттамасы;
3) су тұтыну мен су бөліп жіберудің нормативтік негізделген көлемдері: нормативтік құжаттарға сәйкес шаруашылық - ауыз су мұқтаждарына; өнеркәсіп салалары үшін су тұтыну мен су бөліп жіберудің талдап жасалған салалық нормаларына немесе ірілендірілген нормаларына сәйкес өндірістік мұқтаждарға, таза судың, қайталап пайдаланылатын айналым суының шығыны, суды басқа кәсіпорындарға беру, сарқынды суларды суландыруға пайдалану және т.б.;
4) су алу құрылысының өнімділігі;
5) әрбір су алғыш және жекелеген су жібергіш бойынша сумен жабдықтау көздері суының және ағызылатын сарқынды сулардың сапалық (химиялық, бактериологиялық, радиологиялық) көрсеткіштері;
6) су алу құрылыстарынан балықтардың түсуін болдырмау жөніндегі, балық қорларын қорғау және молықтыру жөніндегі (балық шаруашылығы тоғандарындағы) шаралар мен қоса белгілі конструкциялы балық қорғау құрылғыларының құрылыс мерзімдері және оның іске қосылуы жөніндегі құжаттар болуы керек;

25. По новым объектам проектирования в сельскохозяйственном предприятии, не связанном с существующими объектами единой системой водоснабжения и водоотведения, разрешения на специальное водопользование выдаются на каждый проектируемый объект вне зависимости от оформления разрешения на действующие сооружения и объекты данного хозяйства.
При реконструкции или расширении промышленных и других объектов, не имеющих разрешений на специальное водопользование, оформляется одно разрешение на специальное водопользование, в котором отражаются условия водопользования, как до реконструкции (расширения), так и после нее.
26. Для оформления разрешений на специальное водопользование по объектам водопользования представляются копия акта о выборе площадки для строительства с заключениями соответствующих государственных органов, краткая характеристика объекта по материалам проекта (производственная мощность, площадь орошения, выработка электроэнергии), схема водоснабжения и водоотведения с указанием площадки для строительства объектов, источников водоснабжения и приемника сточных вод, мест намечаемого расположения водозаборных, водосбросных и других сооружений и устройств, при помощи которых будет осуществляться водопользование.
27. В проектных материалах для различных объектов проектирования в составе проектов промышленных, коммунальных, строительных, транспортных, рыбохозяйственных, сельскохозяйственных (кроме мелиоративных объектов) и других предприятий, сооружений и объектов освещаются следующие вопросы:
1) гидрологическая и санитарно-эпидемиологическая характеристика водного объекта;
2) геолого-гидрогеологическая характеристика водного объекта, позволяющего оценить влияние водопользования на состояние зоны аэрации и подземных вод;
3) нормативно-обоснованные объемы водопотребления и водоотведения: на хозяйственно-питьевые нужды в соответствии с нормативными документами; на производственные нужды в соответствии с разработанными отраслевыми нормами или укрупненными нормами водопотребления и водоотведения для отраслей промышленности, расход свежей воды, повторно используемой оборотной воды, передача воды другим предприятиям и использование сточных вод на орошение;
4) производительность водозаборных сооружений;
5) качественные показатели воды источников водоснабжения и сбрасываемых сточных вод по каждому водозабору и отдельному выпуску (химические, бактериологические, радиологические);
6) мероприятия по предупреждению попадания рыб в водозаборные сооружения, по охране и воспроизводству рыбных запасов (на рыбохозяйственных водоемах) с представлением документов о сроках строительства и ввода в эксплуатацию рыбозащитного устройства определенной конструкции;

7) сарқынды суларды тазарту құрылыстардың сызбасы, тұрпаты және өнімділігі (су жібергеннің басқы бөлігінің тұрпаты көрсетіле отырып) сарқынды суларды тазартудың зиянсыздандыру мен залалсыздандырудың негізгі есептеу параметрлері және күтіліп отырған техникалық тиімділік (проценттер мен абсолютты концентрациялар есебімен);
8) тоғанға қашыртқы су жіберуде де, сондай-ақ сүзу, жинақтау алқабына және жер бедеріне қашыртқы су жіберуде де сарқынды сулармен ластаушы заттарды ағызудың жол беруге болатын шегінің (АЖББШ) есебі;
9) шаруашылық - ауыз сумен жабдықтау көздерінің санитарлық - қорғау аймақтарын ұйымдастыру жөніндегі шаралар;
10) сарқынды су құрылыстарының және суландыру алқаптарының санитарлық - қорғау аймақтарын ұйымдастыру жөніндегі шаралар;
11) алынған және ағызылған суларды есепке алуды қамтамасыз ету және ағызылған судың сапалық құрамын анықтау жөніндегі шаралар;
12) су тұтыну мен су бөліп жіберудің баланстық сызбасы және есептері;
13) "Қоршаған ортаны қорғау" бөлімінің материалдары;
14) "Қоршаған ортаға ықпал етуді бағалау" бөлімінің материалдары;
15) балық шаруашылық тоғандары үшін қоршаған табиғи ортаны қорғайтын мемлекеттік бақылау органдарымен келісілген тоғандардың балық шаруашылық сипаттамасы.
Канализацияның біріккен жүйесі құрылыстарын және мекеннің сарқынды суларын тазарту жөніндегі бірыңғай құрылыстарды жобалаған кезде әрбір кәсіпорындағы сарқынды сулардың жұмсалуы мен олардың сапалық сипаттамасы, сондай-ақ сарқынды сулардың орта есеппен алғанда жалпы қалалық шығыны және тазарту құрылысына түсер алдындағы олардың сапалық құрамы көрсетіле отырып осы құрылыстарға сарқынды суларын жіберу көзделген кәсіпорындардың тізбесі табыс етіледі.
Егер жобаланып жатқан объектінің сарқынды суларын салынып жатқан тазарту құрылыстарына толығымен немесе ішінара жіберу көзделсе, объекті мен тазарту құрылыстарының пайдалануға берілу мерзімі туралы құжат, сондай-ақ бұл объектінің сарқынды суларын салынып жатқан тазарту құрылыстарына қабылдау мүмкіндігі туралы кепілді растама табыс етіледі.
Елді мекендерді сумен жабдықтауды жобалық дамыту көлемдері мен пайдалануға берілу мерзімдері жағынан канализация жүйелерін және сарқынды суларды тазарту құрылыстарын тиісінше дамытумен ұштастырылуға тиіс.
Қалалық су құбыры құрылыстарының жобалау кезінде өндірістік және шаруашылық-ауыз су мұқтаждарына жұмсалатын суды негіздей отырып, қалалық су құбырына қосылған кәсіпорындардың тізбесі табыс етіледі.
28. Мелиорациялық объектілерге (суландыру, су жаю және суландыру - су жаю жүйелеріне) арнайы су пайдалануға рұқсаттарды ресімдеу үшін (жоба және коллекторлық-сорғытпа сулары қабылдағыш (гидрологиялық және геологиялық-гидрогеологиялық сипаттамалар), пайдалы әсер коэффициенті (ПӘК), жүйелері, жүйе үшін алынатын су мөлшерін негіздеу, сарқынды және сорғытпа сулардың мөлшері, оларды қайталап пайдалану, жүйенің алынатын және ағызылатын суларын есепке алуға арналған жабдықтармен және аппаратурамен жарақталуы, көзделген балық қорғау және балық өткізу құрылғылары (тек балық шаруашылығы тоғандарында).
Биогендік заттардың, улы химикаттардың болуы және минералдануы жағынан сарқынды және сорғытпа сулардың сапалық құрамы, сондай-ақ сарқынды және сорғытпа суларды жіберудің әсерімен тоған суы сапасының өзгерістерін болжау.
Мал шаруашылығы кешендерінің сарқынды суларын суландыру үшін пайдаланған кезде әрбір элемент (азот, фосфор) бойынша сұйық қи енуінің жылдық нормалары және құрамында қи бар сарқынды суларды кәдеге жарату үшін қажетті алаңдардың есебі көрсетіледі.

7) схема, тип и производительность очистных сооружений сточных вод (с указанием типа оголовка выпуска), основные расчетные параметры и ожидаемая техническая эффективность (в процентах и абсолютных концентрациях) очистки, обезвреживания и обеззараживания сточных вод;
8) расчет предельно допустимого сброса (ПДС), загрязняющих веществ со сточными водами, как при сбросе в водоем, так и при сбросе на поля фильтрации, накопители и рельеф местности;
9) мероприятия по организации зон санитарной охраны источников хозяйственно-питьевого водоснабжения;
10) мероприятия по организации санитарно-защитных зон сооружений сточных вод и полей орошения;
11) мероприятия по обеспечению учета забираемых и сбрасываемых вод и определению качественного состава сбрасываемых вод;
12) балансовая схема и расчеты водопотребления и водоотведения;
13) материалы раздела "Охраны окружающей среды";
14) материалы раздела "Оценки воздействия на окружающую среду";
15) рыбохозяйственная характеристика водоема, согласованная с государственным органом по охране окружающей природной среды для рыбохозяйственных водоемов.
При проектировании сооружений объединенной системы канализации и единых сооружений по очистке сточных вод промышленного узла или населенного пункта представляется перечень предприятий, сточные воды которых намечено отводить на эти сооружения с указанием расхода и качественной характеристики стоков на каждом предприятии, а также усредненного общегородского расхода стоков и их качественного состава перед поступлением на очистные сооружения.
Если сточные воды проектируемого объекта намечается полностью или частично направить на строящиеся очистные сооружения, представляется документ о сроках ввода в эксплуатацию объекта и очистных сооружений, а также гарантийное подтверждение о возможности приема сточных вод этого объекта на строящиеся очистные сооружения.
Проектное развитие водоснабжения населенных пунктов должно быть увязано по объемам и срокам ввода в эксплуатацию с соответствующим развитием систем канализации и очистных сооружений сточных вод.
При проектировании сооружений городского водопровода представляется перечень предприятий, подключаемых к городскому водопроводу с обоснованными расходами воды на производственные и хозяйственно-питьевые нужды.
28. На мелиоративные объекты (оросительные, обводнительные и оросительно-обводнительные системы) для оформления разрешений на специальное водопользование представляются (по данным проекта) сведения по следующим вопросам: источник орошения и приемник сточных и коллекторно-дренажных вод (гидрологические и геолого-гидрогеологические характеристики), КПД системы, обоснование объема забираемой воды для системы, объем сбросных и дренажных вод, их повторное использование, оснащенность системы оборудованием и аппаратурой для учета забираемых и сбрасываемых вод, предусматриваемые рыбозащитные и рыбопропускные устройства (только на рыбохозяйственных водоемах).
Качественный состав сбросных и дренажных вод по содержанию биогенных веществ, ядохимикатов и минерализации, а также прогноз изменения качества воды в водоемах под влиянием спуска сбросных и дренажных вод.
При использовании для орошения, сточных вод животноводческих комплексов указываются годовые нормы внесения жидкого навоза по каждому элементу (азот, фосфор) и расчет площадей, необходимых для утилизации навозосодержащих сточных вод.

29. Гидротораптар мен су қоймаларының салу кезінде мыналарды сипаттайтын материалдар табыс етіледі:
1) гидротараптар мен су қоймаларының атқаратын қызметі;
2) су қоймаларының сыйымдылығы мен қайтарылымдығын негіздеу, сарқынды суды реттеудің сипаттамасы (тәуліктік, апталық, маусымдық, көпжылдық);
3) су қоймасы айдынының аумағы;
4) аумақтарды су басуымен және олардың су астында қалуымен, жағалалардың қайта қалыптасуымен, гидрологиялық және гидрогеологиялық режимдердің өзгеруімен байланысты туындаған жағдайлар;
5) судың зиянды әсерін болдырмау жөніндегі шаралар (топырақ үйіп бөгесіндер жасау және олардың алаңы, сорғыту арықтары, жағалауды бекіту және т.б.), таяз сулы алаңқайларға топырақ үюдің су қоймаларын балық шаруашылығына пайдалануға әсері;
6) жобаланып отырған су қоймасы алаңқайлардағы және сарқынды суды реттеумен байланысты төменгі сағадағы судың сапасын болжау; сондай-ақ өзен бойымен төмен орналасқан су алу құрылыстарының іркіліссіз жұмысын қамтамасыз ететін санитарлық су өткізу және су жұмсау;
7) су қоймасындағы, қалыпты пайдалану кезіндегі тірек қақпағындағы судың нормативтік деңгейлері, сондай-ақ қалыпты тірек деңгейінен асыруға не ең жоғарғы шектік тірек деңгейіне немесе су қоймасының ең төменгі жобалық деңгейден төмен деңгейде жұмыс істеуіне жол берілетін жағдайлар;
8) гидротораптың төменгі сағасында қамтамасыз етілуге тиісті (ең төменгі және ең жоғары) су деңгейлері;
9) тәулік ішіндегі ауытқушылықтар шегінің барынша жол берілген мәндері мен жылдың түрлі кезеңдері үшін жоғарғы және төменгі сағалар деңгейлерінің төмендеу интенсивтілігі;
10) су қоймасынан сумен жабдықтауға, суландыруға (жыл уақыты мен сулылығына қарай) су берудің көлемі мен шығынының шектік мөлшерлері; балық шаруашылығына, ауыл шаруашылығына, кеме қатынасына су жіберу мөлшері;
11) өзеннің төменгі жағына орналасқан су алу құрылыстарының іркіліссіз жұмысын қамтамасыз ететін санитарлық су жіберу және су жұмсау;
12) су қоймасы арнасын дайындаудың санитарлық-техникалық жағдайлары;
13) су қоймасы арнасының инженерлік-геологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық сипаттамасы (ол тау-кен орны үстінде орналасқан жағдайда) және жер қойнауының пайдалы қазбаларды алу мүмкіндігін қамтамасыз ететін шаралар;
14) балық қорларын, басқа да су хайуанаттары мен өсімдіктерін қорғау мен молдықтыруды қамтамасыз ететін шаралар және олардың балық өсіру - биологиялық негіздемесі: гидротораптарды жоғарғы және төменгі сағасынан балықтарды өткізу (балық өткізгіш құрылыстарды тұрпаты, конструкциясы, орналастыру, есептеу параметрлері, гидравликалық негіздемелер), уылдырық-балық өсіретін шаруашылықтарды және басқа да балық өсіретін объектілерді салу, су қоймасының болжанған балық өнімділігін ескере отырып оларды қуаттарын негіздеу, уылдырық шашатын және балық кәсіпшілігі алаңқайларын мелиорациялау;

29. При строительстве гидроузлов и водохранилищ представляются материалы, характеризующие:
1) назначение гидроузла и водохранилищ;
2) обоснование емкости и отдачи водохранилищ, характер регулирования стока (суточное, недельное, сезонное, многолетнее);
3) площадь зеркала водохранилищ;
4) условия, возникающие в связи с затоплением и подтоплением территорий, переформированием берегов и изменением гидрологического и гидрогеологического режимов;
5) мероприятия по предупреждению вредного воздействия вод (дамбы обвалования и их площадь, дренаж, берегоукрепления и др.), влияние обвалования мелководных участков на рыбохозяйственное использование водохранилищ;
6) прогноз качества воды на участке проектируемого водохранилища и нижнего бьефа в связи с зарегулированием стока, а также санитарные попуски и расходы воды, обеспечивающие бесперебойную работу водозаборных сооружений, расположенных ниже по реке;
7) нормативные уровни воды в водохранилищах (минимальный, максимальный и нормальный) в створе подпора при нормальной эксплуатации, а также условия, при которых допускается превышение нормального либо максимального допустимого подпорного уровня или сработка водохранилища ниже минимального проектного уровня;
8) уровни воды, подлежащие обеспечению в нижнем бьефе гидроузла (минимальные и максимальные);
9) максимально допустимые значения амплитуды внутрисуточных колебаний и интенсивность спада уровней верхнего и нижнего бьефов для разных периодов года;
10) предельные величины объема и расходов (в зависимости от времени и водности года) подачи воды из водохранилища на водоснабжение, орошение; размеры рыбохозяйственных, сельскохозяйственных, судоходных попусков;
11) санитарный попуск и расходы воды, обеспечивающие бесперебойную работу водозаборных сооружений, расположенных ниже по реке;
12) санитарно-технические условия подготовки ложа водохранилища;
13) инженерно-геологическая и санитарно-эпидемиологическая характеристика ложа водохранилища (при его расположении над горными выработками) и мероприятия, обеспечивающие возможность извлечения из недр полезных ископаемых;
14) мероприятия, обеспечивающие охрану и воспроизводство рыбных запасов, других водных животных и растений и их рыбоводно-биологическое обоснование: пропуск рыбы в верхний и нижний бьефы гидроузлов (тип, конструкция рыбопропускных сооружений, компоновка, расчетные параметры, технологическая схема работы, гидравлические обоснования), строительство нерестово-выростных хозяйств и других рыборазводных объектов, обоснование их мощности с учетом прогнозируемой рыбопродуктивности водохранилища, мелиорация нерестилищ и рыбопромысловых участков;

15) кеме өткізу және ағаш өткізу құрылыстары (өзен флоты мен ағаш ағызу органдарымен келісілген тұрпаты мен конструкциясы), шлюз салу кезінде судың шығын болуы;
16) су қоймасының және төменгі сағаның нормативтік деңгейлерін, сондай-ақ су қоймасынан мүдделі органдардың су шаруашылығына су жіберу мөлшерлерін келісу материалдары.
Гидротораптар мен су қоймаларын жобалау және салу су қоймаларын жобалаудың, салу мен пайдалануға берудің санитарлық ережелерін басшылыққа алған жөн.
30. Ағаштарды бумай ағызу, сондай-ақ ағаштарды кеменің сүйреуінсіз бумалап және шарбақтап ағызу объектілерінің жобалау кезінде мыналар табыс етіледі:
1) су жолдарына қарай созылып жатқан орман алқаптарын көрсететін ағаш шикізаты базасының сызбасы;
2) ағаштарды бумай ағызудың немесе ағаштарды кеменің сүйреуінсіз бумалап және шарбақтап ағызудың көлемін негіздеу және ағаштарды тасымалдаудың басқа әдістерімен салыстырғанда оның қажеттігі;
3) ағаштың шағын болу нормативтері;
4) ағаш ағызудың сызбасы, технологиясы мен режимі;
5) айналадағы табиғи ортаны қорғайтын мемлекеттік бақылау органдарымен келісілген ағаш ағызу жұмыстары жүргізілетін алаңқайдағы су объектісінің гидрологиялық және балық шаруашылық сипаттамасы;
6) суларды және балықтарды қорғау шаралары (су тоғандарын қалдықтармен және суға батқан ағаштармен ластану мен былғануын болдырмау).
31. Жағадан салынып жатқан кәсіпорын, құрылыс, объекті үшін берілген рұқсаттарда белгіленген арнайы су пайдалану шарттары олардың жобаларында ескерілуі керек және объекті тұрақты пайдалануға берілгеннен кейін міндетті болып табылады.
Аталған рұқсат құрылысы аяқталған объектіні өз балансына қабылдап алған кәсіпорынға беріледі.
2 бөлік. Жерасты сулары
32. Арнайы су пайдалануға рұқсат алу үшін Геология және жер қойнауын қорғау комитетіне (Комитет) немесе оның аумақтық бөлімшелеріне белгіленген нысанда тапсырыс беріледі.
33. Тапсырысқа қоса алдын-ала жер бөлігі, су пайдалану объектісінің бұрыш нүктелері координаттарымен бірге жай-күйлік тесімі мен сипаттамасы келтірілген қысқаша түсініктеме жазба беріледі.
34. Материалдарда объектіні пайдалану құқығын және өтінушінің объектіні су пайдалану үшін игеруге қаржылық және техникалық қауқарлығын бағалауға қажет нақты жағдайы мен мүмкіндігі барлығын куәландыратын, сондай-ақ су пайдалану шарттарын анықтау үшін, су пайдалану мен сарқынды суларды ағызудың көлемдерін нақты анықтау, соның ішінде барлық сумен қамтудың көздері мен сарқынды сулардың қабылдағыштары, бұған қоса сумен қамту жүйесіне қосылатын мекемелердің тізімі көрсетілген сумен қамту және су жіберу сызбасы, оларды қарау мен геологиялық сараптамасын жүзеге асыруға өтінушінің қатысуынсыз жасау мүмкіндігін туғызатын құрамда және түрде берілуі тиіс.

15) судопропускные и лесопропускные сооружения (тип и конструкция, согласованные с органами речного флота и лесосплава), потери воды на шлюзование;
16) материалы согласования нормативных уровней водохранилища и нижнего бьефа, а также размера водохозяйственных попусков из водохранилища с заинтересованными органами.
При проектировании и строительстве гидроузлов и водохранилищ следует руководствоваться санитарными правилами проектирования, строительства и эксплуатации водохранилищ.
30. При проектировании объектов молевого сплава, а также сплава древесины в пучках и кошелях без судовой тяги представляются:
1) схемы лесосырьевой базы с показанием лесных массивов, тяготеющих к водным путям;
2) обоснование объема молевого сплава или сплава древесины в пучках и кошелях без судовой тяги и его необходимости по сравнению с другими способами транспортировки леса;
3) нормативы потерь древесины;
4) схема, технология и режим сплава;
5) гидрологическая и рыбохозяйственная характеристика водного объекта на участке проведения сплавных работ, согласованная с государственными органами по охране окружающей среды и недр;
6) водо- и рыбоохранные мероприятия (предотвращение загрязнения и засорения водоемов отходами и затонувшей древесиной).
31. Условия специального водопользования, установленные в разрешении для вновь строящегося предприятия, сооружения, объекта должны быть предусмотрены в их проекте и являются обязательными после сдачи объекта в постоянную эксплуатацию.
Указанное разрешение передается предприятию, принимающему на свой баланс законченные строительством объекты.
Часть 2. Подземные воды
32. Для получения разрешения на специальное водопользование подается заявка установленной формы в Комитет геологии и охраны недр (Комитет) или его территориальные подразделения.
33. К заявке прилагаются предварительный земельный отвод, краткая пояснительная записка с характеристикой объекта водопользования, ситуационная схема с координатами угловых точек.
34. Материалы должны содержать все данные, удостоверяющие право пользования объектом и необходимые для оценки финансовой и технической состоятельности заявителя, фактического состояния и возможности эксплуатации объектов водопользования, а также определения условий водопользования, в том числе схему водоснабжения и водоотведения с указанием всех используемых источников водоснабжения и приемников сточных вод, а также перечень предприятий, подключенных к системе водоснабжения, обоснования объемов водопотребления и сброса стоков, и представлены в таком составе и виде, чтобы можно было осуществлять их рассмотрение и геологическую экспертизу без участия заявителя.

35. Арнайы су пайдалануға рұқсат мына жағдайларда беріледі:
1) жерасты суларын шаруашылық-ауызсу және өндірістік-техникалық қажеттер үшін, жылумен және ыстық сумен қамсыздандыру, бальнеотерапевтік қолданыс, құнды құрамдастарды ажыратып алу, жерлерді суару және жайылымдарды суландыру үшін;
2) жерасты суларын қатты пайдалы қазбалар, мұнай және газ кенорындарын игеру (жою немесе тоқтатып қою) кезінде, өнеркәсіптік және азаматтық объектілерді салу барысында, жақсартылатын жерлер мен ыза суы көтерілген аумақтарды кәріздеу кезінде, сондай-ақ жер қойнауын ластандыру ошақтарын жою және (немесе) ошақтау кезінде;
3) жер қойнауына өнеркәсіптік, коммуналдық-тұрмыстық, кәріздік шайынды суларды ағызу, сондай-ақ тау жыныстарының сулы қабаттарына немесе қуыстарына сулар мен газдарды айдау кезінде.
36. Арнайы су пайдалануға рұқсат жерасты суларын алу үшін мемлекеттік геологиялық сараптаудан өткен қорлардың зерделену дәрежесі бойынша өнеркәсіптік игеруге әзірленген объектілерге, сондай-ақ жете зерттелген және геологиялық сараптаудан өткен тау жыныстарының сулы қабаттарына немесе қуыстарына өнеркәсіптік, коммуналдық-тұрмыстық, кәріздік және басқа шайынды суларды ағызу немесе сулар мен газдарды айдау кезінде.
37. Арнайы су пайдалануға рұқсат жерасты сулары кенорындарының барлық алаңына да, оның бөлігіне де, жаңадан игерілетін (пайдаланылмайтын алаңшалар) және пайдаланылатын объектілерге (пайдаланылатын алаңшалар) де беріледі. Су пайдаланудың әр түріне жеке рұқсат беріледі.
38. Жерасты суларын ұтымды пайдалануды және оларды сарқылу мен ластанудан сақтауды қамтамасыз ететін Комитетпен немесе оның аумақтық бөлімшелерімен келісілген технологиялық тәсілдерді пайдалану жағдайында су пайдалану рұқсатын бір объектіге бірнеше су пайдаланушыға беруге жол беріледі. Су пайдалану объектісін тұтыну жөніндегі әрекеттерді үйлестіру жалпы су пайдаланушының біреуіне жүктеледі. Бұл шартта және кенорнын пайдалану кезінде оның басқа бөліктерінің тұтыну режимін анықтайтын шарттар да және олардың бір-біріне келеңсіз әсерін болдырмайтындай етіп, әрбір арнайы су пайдаланушыға берілетін рұқсаттарда қадап белгіленеді.
39. Бірнеше су пайдалану объектілеріне арналған бір рұқсат табыстауға жол берілмейді.
40. Мұқтаждығы тәулігіне 1 мың м3 дейін шағын су пайдаланушылар үшін іздестіру-бағалау жұмыстарының нәтижесінде қабылданып, С1 және С2 санаттарына жатқызылған пайдалану қорлары, рұқсат беруге негіз болып табылады.

35. Разрешения на специальное водопользование выдаются на:
1) добыча подземных вод для хозяйственно-питьевых и производственно-технических нужд, теплоснабжения и горячего водоснабжения, бальнеотерапевтического применения, извлечения ценных компонентов, орошения земель и обводнения пастбищ;
2) извлечение подземных вод при разработке (ликвидации или консервации) месторождений твердых полезных ископаемых, нефти и газа, в процессе строительства и эксплуатации промышленных и гражданских объектов, при дренаже мелиорируемых земель и подтопленных территорий, а также при ликвидации и (или) локализации очагов загрязнения недр;
3) сброс промышленных, коммунально-бытовых, дренажных и других сточных вод, технологических растворов в недра, а также нагнетания вод и газов в водоносные горизонты или пустоты горных пород.
36. Разрешения на специальное водопользование на забор подземных вод выдаются на объекты, прошедшие государственную геологическую экспертизу и подготовленные по степени изученности запасов к промышленному освоению, а также на сброс промышленных, коммунально-бытовых, дренажных и других сточных вод, технологических растворов в недра, нагнетания вод и газов в водоносные горизонты или пустоты горных пород, которые детально изучены и прошли геологическую экспертизу.
37. Разрешения на специальное водопользование выдаются как на всю площадь месторождения подземных вод, так и его части, как на вновь осваиваемые (неэксплуатируемые участки), так и эксплуатируемые (эксплуатируемые участки) объекты. На каждый вид водопользования выдается отдельное разрешение.
38. Допускается выдача разрешений нескольким водопользователям на один объект водопользования при условии пользования им по согласованной с Комитетом или его территориальными подразделениями технологической схеме, обеспечивающей рациональное использование подземных вод и их охрану от истощения и загрязнения. Координация действий водопользователей по эксплуатации объекта водопользования в целом возлагается на одного из водопользователей. Это условие, как и условия, определяющие режим эксплуатации, исключающий негативное влияние эксплуатации одной части месторождения на другие его части, фиксируются в разрешениях на специальное водопользование, выдаваемых каждому водопользователю.
39. Не допускается предоставление одного разрешения на несколько объектов водопользования.
40. Для мелких водопользователей с потребностью до 1 тыс. м3/сут основанием для выдачи разрешения являются эксплуатационные запасы, отнесенные к категории С1 и С2 и принятые по результатам поисково-оценочных работ.

41. Арнайы су пайдалануға рұқсат алу және геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу, су ағызу ұңғымаларын өту мен пайдалану құқығын береді (пайдалы қазбаларды өндіруге байланысты емес жұмыстарын қоса), жерасты ғимараттарын салу Таукентехқадағалау органдарынан 1000 метрден терең ұңғымалар үшін бұл жұмысты техникалық қауіпсіздік жүргізу жөніндегі рұқсат алынған болса, жүзеге асырылады.
42. Арнайы су пайдалануға рұқсаттар мынадай су алу ғимараттарын пайдаланғанда қажет етілмейді: қазылған шахта құдықтарын, ұрып-қағылмалы сүңгілік (абиссиндік) құдықтарын және 20 м тереңдікке дейінгі жалғыздаған ұңғыларды, сондай-ақ орталық сумен жабдықтау үшін пайдаланылмайтын бірінші сулы қабат бетінен барлық жағдайда тәулігіне 50 м3-ден аспайтын су алымымен ықтиярсыз төмендеуді қажет етпей жұмыс істейтін шегенді құрылғыларға.
43. Арнайы су пайдалануға рұқсат су пайдалану шарттары белгіленетін объектіні игеру жобасы ескеріледі.
Жобада жерқойнауы су пайдалану объектісін салу мен пайдалануына қажет мәліметтер, оның ішінде шығарылатын (ағызылатын) сулардың сапалық көрсеткіштері (химиялық, радиологиялық және басқа), санитарлық-қорғау және басқа белдеулер мен аймақтардың мөлшері мен оларды ұстау жағдайларының, алаңқайдың жалпы геологиялық-гидрогеологиялық жай-күйі, жерасты суларының орналасу тереңдіктері, олардың деңгейлік режимі, жерүсті және жерасты суларының гидравликалық байланысы туралы, сондай-ақ бекітілген қорлар мен жерасты суларының қалыптасуы туралы деректер болуы тиіс.
Жобаның ішінде мемлекеттік экологиялық сараптаудан өткеннен кейін Комитетпен және оның аумақтық бөлімдерімен келісілген "Объектінің қоршаған ортаға әсеретуін бағалайтын", "Жер қойнауы мен қоршаған орта қорғау" және "Жер қойнауы мен жер асты суларының мониторингі" бөлімдері болуы керек, а егер осы Нұсқаудың 41-бабында көрсетілген сулар 1000 метрден не одан да төмен метрден шығарылатын болса, онда Мемлекеттік тау-кен бақылаумен келісілуі керек.
44. Сіңіргіш ұңғымалар мен құдықтар арқылы жер астындағы сулы қат-қабатқа кәсіпорындар мен басқа да объектілердің өнеркәсіптік және шаруашылық-фекалдық сарқынды суларын ағызуға бұл ұңғымалар мен құдықтар шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін немесе емдік мақсаттарда пайдаланып отырған немесе пайдаланылу көзделген сулы қат-қабатты ластау көзі болып табылмайтын жағдайда мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызметпен келісім бойынша рұқсат беріледі.
Аталған жағдайларда мыналар табыс етіледі:
1) жер астындағы сулы қат-қабаттарға сарқынды суларды ағызу қажеттігінің мұндай сарқынды сулар түрін тазалаудың талдап жасалған технологиясы жоқ екендігі туралы құжаттармен расталған негіздемесі;

41. Разрешение на специальное водопользование дает право на проведение геологоразведочных работ, проходку и эксплуатацию как подземных водозаборных, так и водосбросных (включая не связанных с добычей полезных ископаемых) сооружений при наличии разрешения органов Госгортехнадзора в части технической безопасности ведения этих работ для скважин глубиной более 1000 м.
42. Не требуются разрешения на специальное водопользование при использовании следующих водозаборных сооружений: копанных шахтных колодцев, забивных фильтровых (абиссинских) колодцев и одиночных скважин глубиной до 20 м, а также каптажных сооружений, работающих без принудительного понижения с забором воды во всех случаях не более 50 м3/сут из первого от поверхности водоносного горизонта, не используемые для централизованного водоснабжения.
43. В разрешении на специальное водопользование устанавливаются условия водопользования, которые учитываются при разработке проекта освоения объекта.
Проект должен содержать все необходимые сведения для строительства и эксплуатации объекта водопользования, в т.ч. качественные показатели (химические, бактериологические, радиологические) извлекаемых (сбрасываемых) вод, размеры санитарно-защитных и других зон и округов и описание условий их содержания, об общей геолого-гидрогеологической обстановке участка, глубине залегания подземных вод, их уровенном режиме, гидравлической связи поверхностных и подземных вод, литолого-фациальном составе зоны аэрации, а также данные об утвержденных запасах и условиях формирования подземных вод.
Проект освоения объекта должен также содержать разделы "Оценка воздействия объекта на охрану окружающей среды", "Охрана недр и окружающей среды" и "Мониторинг состояния недр и подземных вод", и согласовываться с Комитетом или его территориальными подразделениями после прохождения государственной экологической экспертизы, а в случаях указанных в пункте 41 настоящей Инструкции - органами Госгортехнадзора.
44. Разрешается сброс промышленных, коммунально-бытовых, дренажных и других сточных вод, технологических растворов в недра, нагнетания вод и газов в водоносные горизонты или пустоты горных пород через поглощающие скважины и колодцы по согласованию с государственной санитарно-эпидемиологической службой в случаях, когда эти скважины и колодцы не могут явиться источником загрязнения подземных вод, используемых или намечаемых к использованию для хозяйственно-питьевого водоснабжения или в лечебных целях.
В указанных случаях представляются:
1) геологические и гидрогеологические материалы, а также данные санитарно-бактериологических и других специальных исследований, подтверждающие санитарную надежность и безопасность сброса сточных вод, характеризующие возможные границы распространения сточных вод в водоносном горизонте и его приемную способность;

2) геологиялық және гидрологиялық материалдар, сондай-ақ сарқынды суларды ағызудың санитарлық сенімділігі мен қауіпсіздігін растайтын, сарқынды сулардың сулы қат-қабатқа таралуының ықтимал шекараларының және оның қабылдау мүмкіндігін сипаттайтын санитарлық-бактериологиялық және басқа да арнаулы зерттеулердің деректері;
3) сарқынды сулардың мөлшері, химиялық құрамы мен санитарлық сипаттамасы жөніндегі деректер;
4) сарқынды суларды айдау режимі (тәуліктік шығындар, қысым, резервтік сыйымдылықтар және т.б.);
5) сіңіргіш ұңғымалар мен құдықтардың конструкциясы, жоғары жатқан сулы қат-қабаттарды ластанудан оқшалаудың әдісі;
6) сарқынды сулардың ағызылуына бақылау жасау әдістері.
45. Арнайы су пайдалануға рұқсат шарттарын келісімдеу, бұл үшін әрбір өкілетті мемлекеттік орган арқылы тәуелсіз түрде арнайы су пайдалану жобасын алған сәттен бастап бір айдың ішінде орындалуы тиіс.
46. Комитетке және оның аумақтық бөлімшелеріне келіп түскен, мемлекеттік органдармен келісімдеулер тапсырыс пен өтініш берілген объект бойынша материалдар жинағы бірге шешім қабылдау үшін, геологиялық сараптаудан өтеді. Осы Нұсқаудың 51 тармағында көрсетілген себептер бойынша бас тартылса, ол туралы өтінушіге жазбаша хабарлама беріледі. Рұқсат беру туралы шешім Комитеттің гидрогеология басқармасымен немесе аумақтық бөлімнің сәйкес бөлімімен бір ай мерзімінде қабылданады.
47. Арнайы су пайдалануға рұқсатты Комитет немесе оның аймақтық бөлімдері белгіленген үлгі бойынша ресімдейді.
48. Арнайы су пайдалануға рұқсатта мазмұнды бөлік және мыналар жайында кіргізілген су пайдалану шарттары болуы керек:
1) рұқсаттың жарамдылық мерзімі және оны ұзартудың шарттары;
2) рұқсаттың пайдалану және ұзарту мерзімі, объекті пайдаланудың жобалары мен жұмыстарды бастауды келісімдеуге беру мерзімі;
3) жер асты суларын ауызсулық, техникалық, минералдық, жылу-энергетикалық және өнеркәсіптік алудың ең жоғарғы мөлшері мен пайдалану тәртібі;
4) жерасты суларын құрғату, су деңгейін төмендету және қатты пайдалы қазбалар, мұнай мен газ кен орындарын игеруде табиғат қорғау шараларында, сондай-ақ жерқойнауын пайдаланудың басқа да түрлерін жүргізу кездерінде шығарудың ең жоғарғы мөлшері мен тәртібі;
5) көзделген мақсатқа пайдаланылғаннан кейін ағызылатын сулардың орны мен шарттары мен жер қойнауына ағызылатын шайынды сулардың ең жоғарғы ықтимал кесімделген мөлшері;
6) жер қойнауындағы зиянды заттардың көмілген және шоғырланған көлемдері;
7) жер асты суларының шектік деңгейі, статистикалық және қабаттық қысымы;
8) қайта су пайдаланудың шарттары;

2) данные по количеству, химическому составу и санитарной характеристике сточных вод;
3) режим закачки сточных вод (суточные расходы, давление, резервные емкости);
4) конструкция поглощающих скважин и колодцев, способ изоляции вышележащих водоносных горизонтов от загрязнения;
5) методы контроля за сбросом сточных вод.
45. Согласование условий специального водопользования должно выполняться независимо каждым правомочным на это государственным органом в течение месяца со дня получения проекта разрешения на специальное водопользование.
46. Поступившие в Комитет или его территориальные подразделения, материалы согласования с государственными органами вместе с заявкой и другими материалами по заявленному объекту проходят геологическую экспертизу для принятия решения. В случае отказа по причинам, указанным в пункте 51 настоящей Инструкцией государственный орган извещает об этом заявителя в письменном виде. Решение о выдаче разрешения принимается Управлением гидрогеологии Комитета или соответствующим отделом территориальных подразделений в месячный срок.
47. Разрешения на специальное водопользование оформляются Комитетом или его территориальными подразделениями по установленному образцу.
48. В разрешении на специальное водопользование должны быть сведения о владельце разрешения, объекте, его особенностях, пространственных границах, виде и целевом назначении водопользования, а также условия водопользования, которые включают:
1) сроки действия и условия продления разрешения;
2) сроки представления на согласование проектов эксплуатации объектов и начала работ;
3) режим эксплуатации (лимит водоотбора по месторождению, его участкам и интервалам водоотбора, целевому использованию и периодам эксплуатации) и максимальную величину водоотбора питьевых, технических, минеральных, теплоэнергетических и промышленных подземных вод, которая не может превышать утвержденных эксплуатационных запасов;
4) режим и величину извлечения подземных вод при производстве осушительных, водопонизительных и природоохранных мероприятий при разработке месторождений твердых полезных ископаемых, нефти и газа, а также при других видах водопользования;
5) режим эксплуатации полигона и максимально возможную величину сброса сточных вод в недра, а также место и условия их сброса после их использования по заданному назначению;
6) объем захоронения и концентраций вредных веществ в недрах;
7) допустимые понижения уровня подземных вод, статические и пластовые давления;
8) условия вторичного водопользования;

9) жер бетіндегі ағынның жол берілген азаюы және бірінші сулы қабаттың бетінен жол берілген төмендету деңгейі;
10) тау-кендік геологиялық байлама сызбасында және оған жақын орналасқан аумақтарда жер қойнауына жер асты суларына мониторинг жүргізудің, жер қойнауының жер асты сулары бөлігінде мемлекеттік мониторингтің ақпараттық компьютерлік жүйедегі Құжаттар Банкін
жүргізудің шарттары тау-кен-геологиялық тесім шеңберіндегі;
11) жер асты суларының сапасына қойылатын бастапқы және шектік талаптар;
12) санитарлық қорғау (округтың) белдемнің және санитарлық-қорғау белдемінің шекаралары;
13) санитарлық-эпидемиологиялық ахуалды сауықтыру жөніндегі қажетті шаралардың құрамы мен өткізу мерзімдері;
14) су дайындау шарттарының құрамы мен өткізу мерзімдері;
15) жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шаралар және жұмыстарды қауіпсіз жүргізудің міндеттемелері, су пайдаланудың өндірістік бақылауын жүзеге асырудың шарттары;
16) жобаланған (істеп тұрған) су алу және су ағызу ғимараттарының пайдалану әсерінің және басқа су пайдаланушылардың су пайдалану шарттарына, экологиялық шарттарға және инженерлік ғимараттарға тигізетін теріс әсерінің орнын толтыру үшін жүргізілуі тиіс шаралардың құрамы мен мерзімдері;
17) жер қойнауы мемлекеттік мониторинг жүйесіне енгізу үшін Комитетке немесе оның бөлімшелеріне су пайдалану туралы ақпарат (магнитті және т.б. ұстамаларда) берудің құрамы, нысаны, мерзімдері, кезеңділігі және тәртібі;
18) жер қойнауын пайдалану барысында алынатын ақпаратқа құқығы.
Су пайдалану объектілеріне және су алу (су жіберу) ғимараттарының өндірісіне, мониторингтік және геологиялық барлау жұмыстарына рұқсат алу үшін белгіленіп контурланған алаңшамен тау-кендік геологиялық байлама сызбасы қосылып беріледі.
Рұқсат заңдарына және осы Нұсқауға қайшы келмейтін басқа да міндеттемелермен немесе Тараптардың келісімі бойынша белгіленетін шарттармен толықтырлуы мүмкін.
49. Рұқсаттың жарамдылық мерзімі су пайдаланудың түріне, су пайдалану объектілерінің өнеркәсіптік игерілуге даярлығына, геологиялық-гидрогеологиялық, гидрохимиялық жағдайларына байланысты белгіленеді.
50. Рұқсат уақытша су пайдалануға беріледі. Уақытша су пайдалану қысқа мерзімге - 3 жылға дейін және ұзақ мерзімге - 25 жылға дейін болуы мүмкін.
Жер асты суларының барлық түрлеріне ұзақ мерзімге - 25 жылға, ал осы Нұсқаудың 40 және 41 баптарында көрсетілгендей, жер асты суларын құрғату, су деңгейін төмендету мен геологиялық барлау жұмыстарын жүргізгенде және табиғат қорғау шараларын жүргізгенде, шығарғанда және өнеркәсіптік, коммунальдық-тұрмыстық, кәріздік және басқа шайынды суларды, технологиялық ерітінділерді жер қойнауына жіберу - 3 жылға пайдалануға рұқсат беріледі.

9) допустимое уменьшение поверхностного стока и снижение уровня первого от поверхности водоносного горизонта;
10) условия проведения мониторинга состояния недр и подземных вод в пределах схемы горно-геологической привязки и на прилегающей к ней территории, ведения Банка Данных информационной компьютерной системы Государственного мониторинга недр по разделу подземных вод;
11) пороговые и предельные требования к качеству подземных вод;
12) границы зон (округа) санитарной охраны и санитарно-защитных зон;
13) состав и сроки проведения необходимых мероприятий по оздоровлению санитарно-эпидемиологической обстановки;
14) состав и сроки проведения мероприятий по водоподготовке;
15) мероприятия по охране недр и окружающей среды и обязательства по безопасному ведению работ, порядок осуществления производственного контроля за водопользованием;
16) состав и сроки мероприятий, которые должны быть проведены для компенсации негативного воздействия в зоне влияния эксплуатации проектируемых (действующих) водозаборных и водосбросных сооружений на условия водопользования других водопользователей, экологические условия и условия эксплуатации инженерных сооружений;
17) состав, форму, сроки, периодичность и порядок передачи в Комитет геологии и охраны недр или его территориальные подразделения, информации (на магнитных и бумажных носителях);
18) право на информацию, получаемую в процессе пользования недрами.
К разрешению прилагается схема горно-геологической привязки с оконтуренной площадью объекта водопользования в пределах которой осуществляется эксплуатация водозаборных (водосбросных) сооружений, мониторинговые и геологоразведочные работы.
Разрешение может дополняться и другими обязательными, либо определяемыми по соглашению Сторон, условиями, не противоречащими законодательству Республики Казахстан и настоящей Инструкции.
49. Срок действия разрешения устанавливается в зависимости от вида водопользования, подготовленности к промышленному освоению и условий разработки объекта водопользования, особенностей геолого- гидрогеологических, гидрогеохимических, геотермических, геоэкологических и других их условий.
50. Разрешения выдаются во временное водопользование. Временное водопользование может быть краткосрочным - до 3 лет и долгосрочным - до 25 лет.
Долгосрочное разрешение на водопользование - до 25 лет выдается при добыче подземных вод всех видов, а краткосрочное - до 3-х лет при добыче подземных вод и производстве геологоразведочных работ для категории водопользователей, указанных в пунктах 40 и 41 настоящей Инструкции, при извлечении подземных вод для производства осушительных, водопонизительных и природоохранных мероприятий и сбросе промышленных, коммунально-бытовых, дренажных и других сточных вод, технологических растворов в недра.

51. Арнайы су пайдалануға рұқсат мынадай жағдайларда берілмейді:
1) мемлекеттік геологиялық сараптама қорытындысы оң болмаған жағдайда;
2) тапсырысты бергенде рұқсат алу тәртібінің шаралары бұзылуына байланысты;
3) жерасты сулары сандық және сапалық тұрғысынан өтінілген тұтынымды қанағаттандыра алмайтын болса;
4) егер су пайдалану объектісін игеру қоршаған табиғи ортаға, оның ішінде жер қойнауына жол берілген экологиялық нормативтерден асып кететіндей, теріс әсер ететін болса.
52. Комитет және оның аумақтың органдары дәлелді бас тарту жасағанда ол туралы өтінушіге жазбаша түрде хабарлама береді;
53. Арнайы су пайдалану рұқсатын беруден бас тартқанда өтінуші сот арқылы шағымдануы мүмкін.
54. Су пайдаланушы рұқсат алғаннан кейін міндетті шарттар белгіленген мерзімдерде Комитетке немесе оның аумақтық органдарына объектіні пайдалану немесе игеру (кенорны, алаңқай, көму полигоны) жобасын келісімдеуге ұсынады.
55. Рұқсат су пайдалану объектісі орналасуының ситуациялық тесімімен қоса беріледі.
3 бөлім. Арнайы су пайдалану шарттарының өзгеруі
және оның рұқсаттарының тоқталуы
56. Егер жобалау барысында немесе жобаны бекітуде, сондай-ақ кәсіпорындарды, ғимараттарды және объектілерді салу, қайта құру немесе техникалық жағынан қайта жарақтандыру кезінде арнайы су пайдалану шарттарын су тұтынудың, шайынды суларды ағызудың көбеюіне, немесе олардың сапалық құрамының нашарлауына байланысты су пайдалану шарттарын өзгерту қажеттігі туындағанда су пайдаланушы арнайы су пайдалануға жаңа рұқсат алуға тиіс. Өтінімде, осы Нұсқау қарастырылған барлық деректермен қатар, олардың себептерінен арнайы су пайдалану шарттарының өзгеруі туындап отырған жағдайлар көрсетеді.
57. Арнайы су пайдалануға рұқсат берген мемлекеттік органдар су және табиғат қорғау заңдары бұзылған жағдайларда оны тоқтатуға құқылы.
Рұқсаттың жарамдылығы тоқтатылғанда оны берген орган, бұл тоқтатудың себептерін көрсетіп, су пайдаланушыға жазбаша түрде хабар етеді және оларды жою үшін ақылға сиярлық мерзім белгілейді. Рұқсатты тоқтату себептері жойылғаннан кейін оның жарамдығы жаңғыртылады, ол туралы су пайдаланушы жазба түрде хабардар етіледі.
58. Арнайы су пайдалануға рұқсат, егер су пайдаланушы рұқсатта берілген шарттарды сақтамаған жағдайларда және суды ұтымды пайдалану мен жер қойнауы мен су ресурстарын қорғаудың өзге де қағидаларын бұзғаны үшін тоқтатылуы мүмкін. Бұл жағдайларда рұқсаттарды тоқтату ресімі Комитеттердің нұсқауларын су пайдаланушы орындамағаннан кейін жасалады.

51. В выдаче разрешения на специальное водопользование отказывают в случаях:
1) отрицательного заключения государственной геологической экспертизы;
2) подачи заявки с нарушением условий порядка выдачи разрешений;
3) отсутствия подземных вод в необходимом количестве и не несоответствие их качественным характеристикам, удовлетворяющем заявленной потребности;
4) если эксплуатация объекта водопользования связана с негативными воздействиями на окружающую природную среду, в том числе на недра, превышением допустимых экологических нормативов.
52. В случае мотивированного отказа Комитет или его территориальные органы извещают об этом заявителя в письменном виде.
53. Отказ в выдаче разрешения на специальное водопользование может быть обжалован заявителем в судебном порядке.
54. После получения разрешения водопользователь, в установленные обязательными условиями сроки, представляет проект эксплуатации или разработки объекта (месторождения, участка, полигона захоронения), разведки на согласование в Комитет или его территориальные органы.
55. Разрешение выдается с приложением ситуационной схемы расположения объекта водопользования.
Раздел 3. Изменение условий специального
водопользования и аннулирование разрешений на него
56. Если в процессе проектирования или утверждения проекта, а также строительства, реконструкции или технического перевооружения предприятий, сооружений и объектов возникает необходимость изменения условий специального водопользования в связи с увеличением потребления воды, сброса сточных вод или ухудшением их качественного состава, водопользователь должен получить новое разрешение на специальное водопользование. В ходатайстве, наряду со всеми данными, предусмотренными настоящей Инструкцией, указываются причины, по которым возникли изменения условий специального водопользования.
57. Государственные органы, выдавшие разрешение на специальное водопользование, вправе приостановить его в случаях нарушения требований водного и природоохранного законодательства, а также законодательства о недрах Республики Казахстан.
В случае приостановления действия разрешения, орган, его выдавший, уведомляет водопользователя в письменной форме о причинах такого приостановления. После устранения причин, вызвавших приостановление действия разрешения, его действие возобновляется, о чем водопользователь уведомляется в письменной форме.
58. Разрешение на специальное водопользование может быть аннулировано в случаях несоблюдения водопользователем условий водопользования, установленных в разрешении, и иного нарушения правил рационального использования водных ресурсов и охраны недр. В этих случаях аннулирование разрешений производится после невыполнения водопользователем письменного предписания, выданного с соответствующими Комитетами или их территориальными органами.

59. Су пайдалану құқығы рұқсатты берген орган немесе оның жоғарғы ұйымының шешімі бойынша рұқсатты тоқтату жолымен мынадай жағдайларда доғарылады:
1) су пайдаланудың қажеті болмай қалғанда немесе одан бас тартқанда;
2) су пайдалану мерзімі өткенде;
3) заңды ұйым таратылғанда, азамат қайтыс болғанда;
4) су тоғандарын белгіленген тәртіпте басқа заңды ұйымдар мен азаматтарға бергенде;
5) суды пайдалану және қорғау шарттары бұзылғанда;
6) суды көзделген мақсатқа пайдаланбаған реттерде;
Қазақстан Республикасының заңдарында заңды ұйымдар мен азаматтардың су пайдалану құқығын доғарудың басқа да негіздері көзделу мүмкін.
4 бөлім. Арнайы су пайдалану рұқсаттарын тіркеу мен
есепке алу тәртібі
60. Арнайы су пайдалануға рұқсат беретін Комитеттер мен олардың аумақтық бөлімшелері су пайдалануды есепке алуға және берілген рұқсаттардың есебін жүргізуге міндетті.
61. Рұқсаттар мен су пайдалану объектісі бойынша солардың кезінде рұқсат берілген материалдар Комитеттерде және олардың аумақтық бөлімшелерінде әрбір су пайдаланушы бойынша жеке-жеке етіп сақталады.
62. Мемлекеттік орган су пайдалануды есептеу және жедел басқару мақсатында арнайы су пайдалану жөніндегі барлық ақпаратты автоматтандырылған деректер банкіне енгізеді.
63. Арнайы су пайдалану шарттарының сақталуына бақылауды өкілетті мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
64. Су пайдаланушылар заңдарға сәйкес белгіленген салықтар мен бюджетке түсетін басқа төлемдерді уақытында өтеп отыруға, табиғат қорғаудың, сулық, санитарлық заңдардың талаптарын және де Қазақстан Республикасының жер қойнауы жөніндегі заңдарын сақтауға міндетті.
65. Арнайы су пайдалану шарттарын келісімдеу кезіндегі су пайдаланушы мен мемлекеттік органдар арасындағы қайшылықтар су пайдалануға рұқсат берген сәйкес Комитеттерде қаралады.
Келісімдейтін мемлекеттік органның шешімі қанағаттандырмаған жағдайда, шешім сот тәртібімен шығарылуы мүмкін.
Геология және жер қойнауын қорғау Комитеті
Төрағасының 2001 жылғы 20 маусымдағы
N 155-п және Су ресурстары жөніндегі Комитеттің
Төрағасының 2001 жылғы 20 маусымдағы
N 50-п бірлескен бұйрығымен  бекітілген
АРНАЙЫ СУ ПАЙДАЛАНУҒА ЖАТАТЫН
СУ ОБЪЕКТІЛЕРІНІҢ ТІЗБЕСІ
Жерүсті және жерасты су объектілерінің немесе олардың бөліктерін халықтың ауыз су және тұрмыстық мұқтаждарын, ауыл және балық шаруашылығының, өнеркәсіптің, энергетиканың, су көлігінің, ағаш ағызудың және өзге де қажеттіліктер үшін, суға қажетсінулерін қанағаттандыру үшін, сондай-ақ, егер аталған су пайдалану мынадай құрылыстар мен техникалық құрылғыларды қолдана отырып жүргізілсе, өнеркәсіп, коммуналдық-тұрмыстық, сорғыту және басқа да сарқынды суларды ағызу үшін пайдалану арнайы су пайдалануға жатады:

59. Право водопользования прекращается путем аннулирования разрешения по решению органа, выдавшего его или его вышестоящей организацией в случаях:
1) минования надобности в водопользовании или отказа от него;
2) истечения срока водопользования;
3) ликвидации юридического лица, смерти гражданина;
4) передачи водоемов в установленном порядке другим юридическим лицам и гражданам;
5) нарушения условий пользования водами и их охраны;
6) использования вод не по целевому назначению.
Законодательством Республики Казахстан могут быть предусмотрены и другие основания прекращения права водопользования юридических и физических лиц.
Раздел 4. Порядок регистрации и учета разрешений на
специальное водопользование
60. Комитеты и их территориальные подразделения, выдающие разрешения на специальное водопользование, обязаны вести учет водопользователей и регистрацию выданных разрешений.
61. Разрешения и материалы по объекту водопользования, на основании которых выдано разрешение, хранятся в Комитетах и их территориальных подразделениях отдельно по каждому водопользователю.
62. Вся информация по специальному водопользованию вводится государственным органом в автоматизированный банк данных с целью учета и оперативного управления водопользованием.
63. Контроль за соблюдением условий специального водопользования, осуществляется уполномоченными государственными органами.
64. Водопользователи обязаны своевременно оплачивать установленные в соответствии с законодательством налоги и другие обязательные платежи в бюджет, соблюдать требования природоохранного, водного, санитарного законодательства, а также законодательства о недрах Республики Казахстан.
65. Разногласия между водопользователями и государственными органами, возникающие при согласовании условий специального водопользования, рассматриваются соответствующими министерствами и ведомствами, в подчинении которых находятся указанные водопользователи, и соответствующими органами государственного надзора. При наличии разногласий между министерствами, ведомствами и органами государственного надзора окончательное решение принимают органы выдающие разрешения на специальное водопользование.
В случае несогласия с решением согласующего государственного органа решение может быть обжаловано в судебном порядке.
Утвержден
совместным приказом Председателя
Комитета геологии и охраны недр от
"20" июня 2001 года N 155-П  и
Председателя Комитета по водным
ресурсам от "20" июня 2001 года N 50-П
Перечень водных объектов, относящихся к
специальному водопользованию
К специальному водопользованию относится пользование поверхностными и подземными водными объектами или их частью для удовлетворения питьевых и бытовых нужд населения, потребностей в воде сельского и рыбного хозяйства, промышленности, энергетики, водного транспорта, лесосплава и для иных надобностей, а также для сброса промышленных, коммунально-бытовых, дренажных и других сточных вод, если указанные водопользования производятся с применением следующих сооружений или технических устройств:

1) жерүсті:
жерүсті және теңіз суларынан механикалық жолмен және өз бетімен ағатын су алу жөніндегі тұрақты, жылжымалы және жүзбелі құрылыстар;
жерүсті және теңіз суларына өнеркәсіптік, коммуналдық-тұрмыстық, коллекторлық-сорғыту, нөсер және басқа да сарқынды суларды, сондай-ақ шахталардан, карьерлерден, кен оймасынан сыртқа тартып шығарылған суларды ағызып жіберуге арналған су бөліп жіберу құрылыстары;
суармалы егістік алқабына, жер бедеріне сарқынды суларды бұрып жіберуге, булануға, жер бедеріне сүзілуіне арналған құрылыстар;
бөгеттер мен басқа да су тоқтатқыш және су реттегіш құрылыстар (оның ішінде уақытша бөгегіш құрылыстар);
гидравликалық электр станциялар;
сумен жабдықтауға, пайдаланылған суларды ағызып жіберуге, сондай-ақ суларды суытуға арналған жылу және атом электр станцияларының су шаруашылық құрылыстары;
суландыру, су жаю және суландыру-су жаю мен құрғату жүйелері;
су тоқтату құрылыстары арқылы кемелер мен салдардың өтуін қамтамасыз ететін кеме өткізу және ағаш өткізу құрылыстары;
улардың жай-күйіне әсер ететін басқа да техникалық құрылғылар; Арнайы су пайдалануға, сондай-ақ ағаштарды бумай ағызу, сондай-ақ ағаштарды кеменің сүйреуінсіз бумалап және шарбақтап ағызу да жатады;
2) жерасты:
жер асты суларын шығаруға және де басқа мақсаттарда, соның ішінде жер асты суларының күйіне әсер ететін, құрғатулық, су деңгейін төмендетулік және табиғат қорғау істерін жүргізу кіргізілген, сорғыш құрылғылармен және басқа да су көтеру құралдарымен жабдықталған су қабылдағыш құрылыстар;
сарқынды және басқа да суларды жер қойнауына жіберуге және басқа да мақсаттардағы су қашыртқылық құрылыстар (ұңғымалар, құдықтар, шахталар және т.б.);
пайдаланылып жатқан шығаруға арналған тау-кен орындарындағы (шахталар, карьерлер, штольнялар, қималардан және т.б.) су бұрып жіберу құрылыстары;
жер асты суларын шығару үшін, су деңгейін күшпен төмендетпейтін өзінше ағатын ұңғымалар, шахталық құдықтар, бұлақтарды шегендеу және басқа да кіші құрылыстар;
өнеркәсіптік, коммуналдық-тұрмыстық, құрғату және басқа да сарқынды суларды, технологиялық ертінділерді жер асты сулы қат-қабаттары мен тау жыныстарының қуыстарына жіберуге арналған сіңіргіш ұңғымалар мен құдықтар;
көмірсутегілік шикізатты өндіргенде және жер асты шаймалануы арқылы қатты пайдалы қазбалардың зерттелген орындарында өнім шығарғанда, қабаттың қысымын бірқалыпты ұстауға арналған айдау ұңғымалары.
Су объектілеріне мыналар жатады:
1) жер үсті:
өзендер, көлдер, батпақтар, тоғандар, су қоймалары, басқа да жерүсті су ресурстары, сондай-ақ каналдар мен магистралды су жолдарының сулары;
мұздықтар;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасы шегінде Каспий және Арал теңіздерінің сулары;

1) поверхностными:
стационарных, передвижных и плавучих сооружений по механическому и самотечному забору воды из поверхностных и морских вод;
водоотводящих сооружений, предназначенных для спуска в поверхностные и морские воды промышленных, коммунально-бытовых, коллекторно-дренажных, ливневых и других сточных вод;
сооружений для отведения сточных вод на земледельческие поля орошения, испарения, фильтрации и на рельеф местности;
плотин и других водоподпорных и водорегулирующих сооружений (в том числе временных перегораживающих сооружений);
гидравлических электростанций;
водохозяйственных сооружений тепловых и атомных электростанций, предназначенных для водоснабжения, сброса отработанных вод, а также для охлаждения вод;
оросительных, обводнительных, оросительно-обводнительных и осушительных систем;
судопропускных и лесопропускных сооружений, обеспечивающих проход судов и плотов через водоподпорные сооружения;
других технических устройств, влияющих на состояния вод.
К специальному водопользованию относятся также молевой сплав леса, а также сплав древесины в пучках и кошелях без судовой тяги.
2) подземными:
водозаборных сооружений, оборудованных насосными установками и другими водоподъемными средствами для извлечения подземных вод и иных целей, в т.ч. производства осушительных, водопонизительных и природоохранных мероприятий, оказывающих влияние на состояние подземных вод;
водосбросных сооружений (скважины, колодцы, шахты), предназначенных для сброса сточных и других вод в недра и иных целей;
водоотводящих сооружений эксплуатируемых горных выработок, предназначенных для извлечения из шахт, карьеров, штолен, разрезов;
самоизливающих скважин, шахтных колодцев, каптажей источников и других малых сооружений для извлечения подземных вод, работающих без принудительного понижения уровня воды;
поглощающих скважин и колодцев для сброса промышленных, коммунально-бытовых, дренажных и других сточных вод, технологических растворов в подземные водоносные горизонты и пустоты горных пород;
нагнетающих скважин для поддержания пластового давления при разработке углеводородного сырья и подземного выщелачивания при добыче месторождений твердых полезных ископаемых.
К водным объектам относятся:
1) поверхностные:
реки, озера, болота, пруды, водохранилища, родники и другие поверхностные водные ресурсы, а также воды каналов и магистральных водоводов;
ледники;
воды Каспийского и Аральского морей в пределах государственной границы Республики Казахстан;

2) жер асты:
жер асты суларының алабтары (осының ішінде артезиандық);
жер асты суларының зерттелген орындары (шаруашылық-ауызсулық, өндірістік, жылуэнергетикалық, емдік-минералдық, жерлерді суару және жайылымдарды суландыру және басқа);
сулы қат-қабаттар және кешендер (грунттық, жарықшалы-карсттік, желілік және басқа);
табиғи және қолдан жасалған жер асты сыйымдықтары мен резервуарлары, ақырын өткізгіш тау жыныстары мен аэрация белдемдері.
Геология және жер қойнауын қорғау Комитеті
Төрағасының 2001 жылғы 20 маусымдағы
N 155-п және Су ресурстары жөніндегі Комитеттің
Төрағасының 2001 жылғы 20 маусымдағы
N 50-п бірлескен бұйрығымен бекітілген
АРНАЙЫ СУ ПАЙДАЛАНУҒА РҰҚСАТТАР БЕРУ КЕЗІНДЕ
РЕСІМДЕЛЕТІН ҚҰЖАТТАМА
Су пайдалану мен қорғауды реттеу жөніндегі органдар берген арнайы су пайдалануға рұқсаттар тіркеу журналына енгізіліп, онда мыналар көрсетіледі:
1) су пайдаланушы объектінің атауы, оның орналасқан жері және қандай ведомствоға жататыны;
2) арызшы жайындағы мәліметтер;
3) су пайдаланудың түрі мен мақсаты;
4) арнайы су пайдалануды жүзеге асыратын су объектісінің атауы;
5) белгіленген су пайдалану шарттарының қысқаша сипаттамасы (су алу, сарқынды су ағызу мөлшері және т.б.);
6) қандай құжаттар негізінде рұқсат берілген (жобалау материалдары, өтініш хат, су пайдалану жағдайларын келісімдеуші мемлекеттік органдардың қорытындысы және т.б.);
7) құжаттаманың түскен және рұқсатты беру күні;
8) рұқсат қандай мерзімге берілген.
Рұқсат беруден бас тартылған немесе оның күшін жойған жағдайда, тіркеу журналында бас тартудың немесе рұқсаттың күшін жою себептері көрсетіледі.
СУ РЕСУРСТАРЫН ПАЙДАЛАНУҒА АРНАЙЫ СУ ПАЙДАЛАНУ РҰҚСАТЫН
БЕРУ ҮШІН СУ РЕСУРСТАРЫ, ГЕОЛОГИЯ ЖӘНЕ ЖЕР ҚОЙНАУЫН ҚОРҒАУ
КОМИТЕТІ МЕН АУМАҚТЫҚ БАСҚАРМАЛАРДЫҢ АРАСЫНДАҒЫ ҚЫЗМЕТТІ
НАҚТЫ АНЫҚТАУ
____________________________________________________________________
Органдарының атауы                    Қаралатын объектілер
____________________________________________________________________
1                                         2
____________________________________________________________________
Су ресурстары жөніндегі   1) Жобаланған және жұмыс істеп тұрған,
Комитеті                   су алу  көлемі жылына 1 млрд. м3 асатын
су қаймалары үшін;

2) подземные:
бассейны подземных вод (в том числе артезианские);
месторождения подземных вод (хозяйственно-питьевые, промышленные, теплоэнергетические, лечебно-минеральные, орошения земель и обводнение пастбищ);
водоносные горизонты и комплексы (грунтовые, трещинно-карстовые, жильные воды);
естественные и искусственно созданные подземные емкости и резервуары, слабопроницаемые горные породы и зона аэрации.
Утверждена
совместным приказом Председателя
Комитета геологии и охраны недр от
"20" июня 2001 года N 155-П  и
Председателя Комитета по водным
ресурсам от "20" июня 2001 года N 50-П
Документация, оформляемая при выдаче разрешений
на специальное водопользование
Разрешения на специальное водопользование, выдаваемые государственными органами, заносятся в журнал регистрации соответствующих Комитетов и их территориальных органов, в котором указывается:
1) наименование объекта-водопользователя, его месторасположение и ведомственная подчиненность;
2) сведения о заявителе;
3) вид и цель водопользования;
4) наименование водного объекта, на котором осуществляется специальное водопользование;
5) краткая характеристика установленных условий водопользования (объем забора воды, сброса сточных вод и др.);
6) на основании, каких документов выдано разрешение (проектные материалы, ходатайство, заключение государственных органов, согласовывающие условия водопользования);
7) дата поступления документации и выдачи разрешения;
8) на какой срок выдано разрешение.
В случае отказа в выдаче разрешения или его аннулирования в журнале регистрации указываются причины отказа или аннулирование разрешения.
Утверждены
совместным приказом Председателя
Комитета геологии и охраны недр от
"20" июня 2001 года N 155-П  и
Председателя Комитета по водным
ресурсам от "20" июня 2001 года N 50-П
Разграничения функции между Комитетом по водным
ресурсам, Комитетом геологии и охраны недр и их
территориальными подразделениями при выдаче
разрешений на специальное водопользование
__________________________________________________________________________
Наименование     |                  Объекты рассмотрения                  |
органов        |                                                        |
_________________|________________________________________________________|
1        |                            2                           |
_________________|________________________________________________________|
На использование поверхностных вод                     |
--------------------------------------------------------------------------|
Комитет по водным   1) Действующие и проектируемые водохранилища объемом
ресурсам            свыше I млрд. м3 и более

2) Су алу көлемінен тәуелсіз, жобаланған
және жұмыс істеп тұрған қорғаныстық
объектілер мен  әскери бөлімшелер, атом
электростанциялары мен ерекше
мемлекеттік маңызы бар объекттер үшін;
3) Су алу көлемінен тәуелсіз, жобаланған
және жұмыс істеп тұрған шет елдік
объекттер үшін ____________________________________________________________________
Су ресурстары жөніндегі    қалған жағдайларда
Комитеттің бассейндік
су шаруашылық басқармасы
____________________________________________________________________                        Жер асты суларын пайдалануға
____________________________________________________________________
Геология және жер          1) Жер асты суларын алғанда:
қойнауын қорғау            - көлемі тәулігіне 5 мың м3 және одан
жоғары, Комитеті орталықтандырылған
шаруашылық-ауызсумен қамтамасыз ету үшін;
- көлемі тәулігіне 10 мың м3 және одан
жоғары, техникалық сумен қамтамасыз ету,
жайылымдарды суландыру және жерлерді
суару (жылбойғы су алуды есептегенде)
үшін;
2) Су алу көлемінен тәуелсіз, өндірістік,
жылуэнергетикалық және емдік-минералдық
жер асты суларын алғанда;
3) Қатты пайдалы қазбалардың, мұнай мен
газдың зерттелген орнын пайдаланғанда,
өндірістік және азаматтық объектерді
салғанда және пайдаланғанда,
жақсартылатын жерлерді құрғатқанда және
су басқан аумақтарда жер асты
суларын шығарудың көлемі тәулігіне 10
мың м3 және одан жоғары болғанда және де
су алу көлемінен тәуелсіз, жер
қойнауындағы ластану ошақтарын жойғанда
және (немесе) аластағанда;
4) Ағын және басқа суларды, технологиялық
ертінділерді, су алу көлемінен және
мақсатты бағытынан тәуелсіз жер
қойнауына жібергенде және де су мен
газды сулы қат-қабаттарға немесе
тау жыныстарының қуыстарына айдағанда;
5) 1, 2, 3 және 4 бөлімдерге сәйкес
шетелдік компания, суды алу мен жіберу
көлемінен тәуелсіз шетелдік капиталдың
қатысы бар отандық кәсіпорын су алғанда
және жібергенде, ағын және басқа
суларды, технологиялық ертінділерді жер
қойнауына жібергенде;
6) Су алу көлемінен тәуелсіз, жер асты
суларын алғанда Геология және қоршаған
ортаны қорғау комитетінің аумақтық
басқармасының екі немесе одан да көп
субъектерінің гидрогеологиялық
жағдайына әсер еткенде;
7) Ұлттық парктердің, курорттық
белдемдердің және мемлекеттік маңызы бар
басқа объектердің аумағынан жер асты
суларын алғанда
____________________________________________________________________
Геология және жер          қалған жағдайларда
қойнауын қорғау
Комитетінің Жер
қойнауын қорғау
және пайдалану
жөніндегі аумақтық
басқармалары
____________________________________________________________________
Геология және жер қойнауын қорғау Комитеті
Төрағасының 2001 жылғы 20 маусымдағы
N 155-п және Су ресурстары жөніндегі Комитеттің
Төрағасының 2001 жылғы 20 маусымдағы
N 50-п бірлескен бұйрығымен  бекітілген
АРНАЙЫ СУ ПАЙДАЛАНУ ШАРТТАРЫН МЕМЛЕКЕТТІК
ОРГАНДАРЫМЕН  КЕЛІСУ ТӘРТІБІ
____________________________________________________________________
Мемлекеттік органдарының     Арнайы су пайдалану шарттарын келісу
атауы                                 тақырыбы

2) Для проектируемых и действующих оборонных объектов
и воинских частей, атомных электростанций и объектов,
имеющих особую государственную важность, независимо от
объема водозабора
3) Для проектируемых и действующих объектов
иностранных предприятий, независимо от объема
водозабора
Бассейновые водохо- В остальных случаях
зяйственные управ-
ления Комитета по
водным ресурсам
---------------------------------------------------------------------------
На использование подземных вод
---------------------------------------------------------------------------
Комитет геологии и  1) При заборе подземных вод:
охраны недр         - для централизованного хозяйственно-питьевого
водоснабжения в объеме 5 тыс. м3 сут и более
- для технического водоснабжения, обводнения пастбищ и
орошения земель (при пересчете на круглогодичный
водоотбор) в объеме 10 тыс. м3 сут и более
2) При заборе промышленных, теплоэнергетических и
лечебных минеральных подземных вод независимо от
объема водоотбора
3) При извлечении подземных вод при разработке
месторождений твердых полезных ископаемых, нефти и
газа, строительстве и эксплуатации промышленных и
гражданских объектов, дренаже мелиорируемых земель и
подтопленных территорий с объемом водоотбора 10 тыс.
м3 сут и более, а также при ликвидации и (или)
локализации очагов загрязнения недр независимо от
объема водоотбора
4) Сброс сточных и других вод, технологических
растворов в недра независимо от его объема и целевого
назначения, а также нагнетание вод и газов в
водоносные горизонты или пустоты горных пород
5) При заборе и извлечении подземных вод, сбросе
сточных и других вод, технологических растворов в
недра, согласно пунктах 1, 2, 3 и 4 иностранными
компаниями, отечественными предприятиями с участием
иностранного капитала независимо от объема водоотбора
и сброса
6) При заборе подземных вод, оказывающем влияние на
гидрогеологические условия двух или более субъектов
территориальных управлений Комитета геологии и охраны
недр независимо от объема водоотбора
7) При заборе подземных вод на территории национальных
парков, курортных зон и на др. объектах, имеющих
государственное значение
Территориальные     В остальных случаях
управления охраны и
использования недр
Комитета геологии и
охраны недр
___________________________________________________________________________
Утвержден
совместным приказом Председателя
Комитета геологии и охраны недр от
"20" июня 2001 года N 155-П и
Председателя Комитета по водным
ресурсам от "20" июня 2001 года N 50-П
Порядок согласования условий специального
водопользования государственными органами
___________________________________________________________________________
Наименование госу- |       Предмет согласования условий специального      |
дарственных органов|                    водопользования                   |
___________________|______________________________________________________|

____________________________________________________________________            1                                        2
____________________________________________________________________                         Жер үсті суларын пайдалануға
____________________________________________________________________
Қоршаған ортаны қорғау   Су ресурстары жөніндегі комитеттің қарауына
Комитеті                 жататын объектілер үшін, жер үсті суларын
алғанда және де ағын суларды жер үсті
тоғандарына жібергенде қоршаған ортаға деген
болжамалы әсері (жобаларды экологиялық
сараптамадан өткізгенде)
Қоршаған ортаны қорғау Су ресурстары жөніндегі комитеттің бассейндік
Комитетінің облыстық   су шаруашылық бірлестіктерінің қарауына
басқармалары           жататын объектілер үшін, жер үсті суларын
алғанда және де ағын суларды жер үсті
тоғандарына жібергенде қоршаған ортаға деген
болжамалы әсері (жобаларды экологиялық
сараптамадан өткізгенде)
Геология және жер      Су ресурстары жөніндегі комитеттің қарауына
қойнауын қорғау        жататын объектілер үшін, жер үсті суларының
Комитеті               жоспарланған және қазіргі кезде алынуының жер
асты сулар ағынының өзгеруі мен жер асты су
объектілерінің қалпына әсері жайында
Геология және жер      Су ресурстары жөніндегі комитеттің бассейндік
қойнауын қорғау        су шаруашылық бірлестіктерінің қарауына
Комитетінің жер        жататын объектілер үшін, жер үсті суларының
қойнауын қорғау және   жоспарланған және қазіргі кезде алынуының жер
пайдалану жөніндегі    асты сулар ағынының өзгеруі мен жер асты су
аумақтық басқармалары  объектілерінің қалпына әсері жайында
Денсаулық істері       Су ресурстары жөніндегі комитетінің қарауында
жөніндегі Агенттігінің жататын сауалнамалар: арнайы су пайдалануда,
мемлекеттік санитарлық- тұрғындар мен персоналдың қауіпсіздігін
эпидемиологиялық        қамтамасыз етуге, су қорғауда,
қадағалау басқармасы    санитарлық-қорғауда, сауықтыруда, қайта
орнына келтіруге бағытталған шараларда
судың кепілді сапасын қамтамасыз етуде
құқықтық-нормативтік актілерді сақтау,
зиянды заттарды көмгенде,
ағынды суларды қашыртқылағанда, жерлерді
паразиттік және инфекциялық аурулардың
қоздырғыштарымен ластануының алдын-алуда,
жаңа және жөнделініп жатқан ғимараттарды,
құрылыстарды, жаңа технологияларды енгізуді
орналастырғанда, жобалағанда және пайдалануды
бастағанда санитарлық-гигиеналық талаптардың
сақталуын қамтамасыз етуде шектік-жіберілетін
нормативтерді сақтауда
Денсаулық істері       Су ресурстары жөніндегі комитеттің бассейндік
жөніндегі Агенттігінің    су шаруашылық бірлестіктерінің қарауында
аумақтық санитарлық-    жататын сауалнамалар: арнайы су пайдалануда,
эпидемиологиялық        тұрғындар мен персоналдың қауіпсіздігін
қызметтері              қамтамасыз етуге, су қорғауда,
санитарлық-қорғауда, сауықтыруда, қайта
орнына келтіруге бағытталған шараларда
судың кепілді сапасын қамтамасыз етуде
құқықтық-нормативтік актілерді сақтау,
зиянды заттарды көмгенде, ағынды суларды
қашыртқылағанда, жерлерді паразиттік және
инфекциялық аурулардың қоздырғыштарымен
ластануының алдын-алуда, жаңа
және жөнделініп жатқан ғимараттарды,
құрылыстарды, жаңа технологияларды енгізуді
орналастырғанда, жобалағанда және пайдалануды
бастағанда санитарлық-гигиеналық талаптардың
сақталуын қамтамасыз етуде шектік-жіберілетін
нормативтерді сақтауда
Ауыл шаруашылығы        Мал өсіру және бордақылау жөніндегі мал
министрлігінің          шаруашылығы кешендері кем дегенде (жылына):
мал дәрігерлік          1 мың бас ірі қара мал, 1 мың шошқа, 5 мың
қадағалау Департаменті  қой мен ешкі, 50 мың мекиен тауық және 500
мың бройлер - құс шаруашылығы бойынша
____________________________________________________________________
Мал дәрігерлік қадағалау   қалған жағдайларда
Департаментінің облыстық
басқармалары
____________________________________________________________________
Жер асты суларын пайдалануға
____________________________________________________________________
Су ресурстары жөніндегі     Геология және жер қойнауын қорғау
Комитет                     комитетінің қарауында жататын
объектілер үшін, жер асты суларының
жоспарланған және қазіргі кезде
алынуының жер үсті сулар ағынының
өзгеруі мен жер үсті су объектілерінің
қалпына әсері жайында
Су ресурстары жөніндегі    Геология және жер қойнауын қорғау
Комитеттің бассейндік      комитетінің жер қойнауын қорғау және
су шаруашылық              пайдалану жөніндегі аумақтық
басқармалары               басқармаларының қарауында жататын
объектілер үшін, жер асты суларының
жоспарланған және қазіргі кезде алынуының
жер үсті сулар ағынының өзгеруі мен жер
үсті су объектілерінің қалпына әсері
жайында
Қоршаған ортаны            Геология және жер қойнауын қорғау
қорғау Комитеті            комитетінің қарауына жататын объектілер
үшін, жер асты суларын алғанда және де
ағын суларды жер асты тоғандарына
жібергенде қоршаған ортаға деген
болжамалы әсері (жобаларды экологиялық
сараптамадан өткізгенде зерттелген
орындарды игерудің технологиялық
сызбасында)
Қоршаған ортаны қорғау     Геология және жер қойнауын қорғау
Комитетінің облыстық       комитетінің жер қойнауын қорғау және
басқармалары               пайдалану жөніндегі аумақтық
басқармаларының қарауына жататын
объектілер үшін, жер асты суларын
алғанда және де ағын суларды жер асты
тоғандарына жібергенде қоршаған ортаға
деген болжамалы әсері (жобаларды
экологиялық сараптамадан өткізгенде
және зерттелген орындарды игерудің
технологиялық сызбасында)
Денсаулық істері           Геология және жер қойнауын қорғау
жөніндегі Агенттігінің     комитетінің қарауында жататын объектілер
мемлекеттік санитарлық-    үшін арнайы су пайдалануда, тұрғындар
эпидемиологиялық           мен персоналдың қауіпсіздігін қамтамасыз
қадағалау басқармасы       етуге, су қорғауда, санитарлық-қорғауда,
сауықтыруда, қайта орнына келтіруге
бағытталған шараларда судың кепілді
сапасын қамтамасыз етуде
құқықтық-нормативтік актілерді сақтау,
зиянды заттарды көмгенде, ағынды суларды
қашыртқылағанда, жерлерді паразиттік және
инфекциялық аурулардың қоздырғыштарымен
ластануының алдын-алуда, жаңа және
жөнделініп жатқан ғимараттарды,
құрылыстарды, жаңа технологияларды
енгізуді орналастырғанда, жобалағанда
және пайдалануды бастағанда
санитарлық-гигиеналық талаптардың
сақталуын қамтамасыз етуде
шектік-жіберілетін нормативтерді сақтауда
Денсаулық істері           Геология және жер қойнауын қорғау
жөніндегі Агенттігінің     комитетінің жер қойнауын қорғау және
аумақтық санитарлық-       пайдалану жөніндегі аумақтық
эпидемиологиялық           басқармаларының қарауына жататын
қызметтері                 объектілер үшін арнайы су пайдалануда,
тұрғындар мен персоналдың қауіпсіздігін
қамтамасыз етуге, су қорғауда,
санитарлық-қорғауда, сауықтыруда, қайта
орнына келтіруге бағытталған шараларда
судың кепілді сапасын қамтамасыз етуде
құқықтық-нормативтік актілерді сақтау,
зиянды заттарды көмгенде, ағынды суларды
қашыртқылағанда, жерлерді паразиттік
және инфекциялық аурулардың
қоздырғыштарымен ластануының алдын-алуда,
жаңа және жөнделініп жатқан ғимараттарды,
құрылыстарды, жаңа технологияларды
енгізуді орналастырғанда, жобалағанда
және пайдалануды бастағанда
санитарлық-гигиеналық талаптардың
сақталуын қамтамасыз етуде
шектік-жіберілетін нормативтерді сақтауда
Төтенше жағдайлар          Осы Нұсқаудың 3-қосымшасына сәйкес
жөніндегі агенттік         Геология және жер қойнауын қорғау
қарауында жататын объектілер үшін, жылу
(термальді), минералды және өнеркәсіптік
суларды 1000 метрден және одан да терең
тереңдіктен өндіргендегі қауіпсіздік
сауалнамасы
Төтенше жағдайлар          Геология және жер қойнауын қорғау
жөніндегі агенттіктің      комитетінің жер қойнауын қорғау және
облыстық басқармалары      пайдалану жөніндегі аумақтық
басқармаларының қарауында жататын
объектілер үшін, жылу (термальді),
минералды және өнеркәсіптік суларды 1000
метрден және одан да терең тереңдіктен
өндіргендегі қауіпсіздік сауалнамасы
Ауыл шаруашылығы           Мал өсіру және бордақылау жөніндегі мал
министрлігінің мал         шаруашылығы кешендері кем дегенде (жылына):
дәрігерлік қадағалау      1 мың бас ірі қара мал, 1 мың шошқа, 5 мың
Департаменті              қой мен ешкі, 50 мың мекиен тауық және
500 мың бройлер - құс шаруашылығы бойынша
____________________________________________________________________
Мал дәрігерлік             қалған жағдайларда
қадағалау
Департаментінің
облыстық басқармалары
____________________________________________________________________
Геология және жер қойнауын қорғау Комитеті
Төрағасының 2001 жылғы 20 маусымдағы
N 155-п және Су ресурстары жөніндегі Комитеттің
Төрағасының 2001 жылғы 20 маусымдағы
N 50-п бірлескен бұйрығымен бекітілген
Геология және жер қойнауын қорғау Комитеті
(Жер қойнауын қорғау және пайдалану
жөніндегі аумақтық Басқарма)
Жер асты суларын пайдалануға берілген арнайы су
пайдалану рұқсатын алуға берілетін
ӨТІНІМ
____________________________________________________________________                        (су пайдаланудың түрі)*
____________________________________________________________________             (Кәсіпорынның аты, (жеке тұлғаның Т.А.ӘА.)
Арнайы су пайдалануға рұқсат беруді өтінеді
мынаған_____________________________________________________________
(Су пайдаланудың түрі мен объекті)
Су пайдаланудағы мақсаты**__________________________________________
(Алынатын не шығарылатын жер асты суының болжамды мөлшері (көлемі)

1         |                             2                        |
--------------------------------------------------------------------------|
На использование поверхностных вод                   |
--------------------------------------------------------------------------|
Комитет охраны       Для объектов, подлежащих рассмотрению Комитетом по
окружающей среды     водным ресурсам по вопросам возможного воздействия
забора поверхностных вод, а также сброса сточных вод
в поверхностные водоемы на окружающую среду (при
экологической экспертизе проектов)
Областные            Для объектов, подлежащих рассмотрению бассейновыми
управления охраны    водохозяйственными управлениями Комитета по водным
окружающей среды     ресурсам по вопросам возможного воздействия забора
Комитета охраны      поверхностных вод, а также сброса сточных вод в
окружающей среды     поверхностные водоемы на окружающую среду (при
экологической экспертизе проектов)
Комитет геологии и   Для объектов, подлежащих рассмотрению Комитетом по
охраны недр          водным ресурсам в части влияния планируемого и
существующего забора поверхностных вод на изменение
подземного стока и состояние подземных водных объектов
Территориальные      Для объектов, подлежащих рассмотрению бассейновыми
управления охраны и  водохозяйственными управлениями Комитета по водным
использования недр   ресурсам в части влияния планируемого и существующего
Комитета геологии и  забора поверхностных вод на изменение подземного стока
охраны недр          и состояние подземных водных объектов
Управление государ-  Для объектов, подлежащих рассмотрению Комитетом по
ственного санитарно- водным ресурсам по вопросам соблюдения нормативно
эпидемиологического  правовых по актов при специальном водопользовании,
надзора Агентства    обеспечения безопасности населения и персонала,
по делам             установлении водоохранных, санитарно-защитных,
здравоохранения      оздоровительных и рекреационных мероприятий,
направленных на обеспечение гарантированного качества
вод, соблюдение нормативов предельно-допустимых
сбросов при захоронении вредных веществ, сбросе
сточных вод, предотвращения загрязнения земель
возбудителями паразитарных и инфекционных
заболеваний; обеспечения соблюдения санитарно-
гигиенических требований при размещении,
проектировании и вводе в эксплуатацию новых и
реконструируемых зданий, строений, сооружений,
внедрении новых технологий.
Территориальная      Для объектов, подлежащих рассмотрению бассейновыми
государственная      водохозяйственными объединениями Комитета по водным
санитарно-           ресурсам по вопросам соблюдения нормативно правовых
эпидемиологическая   актов при специальном водопользовании, обеспечения
служба               безопасности населения и персонала, установлении
водоохранных, санитарно-защитных, оздоровительных и
рекреационных мероприятий, направленных на
обеспечение гарантированного качества вод, соблюдение
нормативов предельно-допустимых сбросов при
захоронении вредных веществ, сбросе сточных вод,
предотвращения загрязнения земель возбудителями
паразитарных и инфекционных заболеваний;
обеспечения соблюдения санитарно-гигиенических
требований при размещении, проектировании и вводе в
эксплуатацию новых и реконструируемых зданий,
строений, сооружений, внедрении новых технологий
Департамент ветери-  Животноводческие комплексы по выращиванию, откорму
нарного надзора      более (в год): 1 тыс. голов КРС, 1 тыс. свиней, 5 тыс.
Минсельхоза          овец и коз, 50 тыс. кур-несушек, 500 тыс. бройлеров -
по птицеводству
Областные управле-   В остальных случаях
ния Департамента ве-
теринарного надзора
---------------------------------------------------------------------------
На использование подземных вод
---------------------------------------------------------------------------
Комитет по           Для объектов, подлежащих рассмотрению Комитетом
водным ресурсам      геологии и охраны недр по вопросам влияния
планируемого и существующего забора и извлечения
подземных вод на изменение поверхностного стока и
состояние поверхностных водных объектов
Бассейновые          Для объектов, подлежащих рассмотрению территориальными
водохозяйственные    управлениями охраны и использования недр Комитета
управления           геологии и охраны недр по вопросам влияния
Комитета по          планируемого и существующего забора и извлечения
водным ресурсам      подземных вод на изменение поверхностного стока и
состояние поверхностных водных объектов
Комитет охраны       Для объектов, подлежащих рассмотрению Комитетом
окружающей среды     геологии и охраны недр по вопросам возможного
воздействия забора и извлечения подземных вод, а
также сброса сточных вод в недра на окружающую среду
(при экологической экспертизе проектов или
технологических схем освоения месторождения)
Областные            Для объектов, подлежащих рассмотрению территориальными
управления охраны    управлениями охраны и использования недр Комитетом
окружающей среды     геологии и охраны недр по вопросам возможного
Комитета охраны      воздействия забора и извлечения подземных вод, а также
окружающей среды     сброса сточных вод в недра на окружающую среду (при
экологической экспертизе проектов или технологических
схем освоения месторождения)
Управление государ-  Для объектов, подлежащих рассмотрению Комитетом
ственного санитарно- по водным ресурсам по вопросам соблюдения нормативно
эпидемиологического  правовых актов при специальном водопользовании,
надзора Агентства    обеспечения безопасности населения и персонала,
по делам             установлении водоохранных, санитарно-защитных,
здравоохранения      оздоровительных и рекреационных мероприятий,
направленных на обеспечение гарантированного качества
вод, соблюдение нормативов предельно-допустимых
сбросов при захоронении вредных веществ, сбросе
сточных вод, предотвращения загрязнения земель
возбудителями паразитарных и инфекционных
заболеваний; обеспечения соблюдения санитарно-
гигиенических требований при размещении,
проектировании и вводе в эксплуатацию новых и
реконструируемых зданий, строений, сооружений,
внедрении новых технологий
Территориальная      Для объектов, подлежащих рассмотрению Комитетом
государственная      по водным ресурсам по вопросам соблюдения нормативно
санитарно-           правовых актов при специальном водопользовании,
эпидемиологическая   обеспечения безопасности населения и персонала,
служба               установлении водоохранных, санитарно-защитных,
оздоровительных и рекреационных мероприятий,
направленных на обеспечение гарантированного качества
вод, соблюдение нормативов предельно-допустимых
сбросов при захоронении вредных веществ, сбросе
сточных вод, предотвращения загрязнения земель
возбудителями паразитарных и инфекционных
заболеваний; обеспечения соблюдения санитарно-
гигиенических требований при размещении,
проектировании и вводе в эксплуатацию новых и
реконструируемых зданий, строений, сооружений,
внедрении новых технологий
Агентство РК по      Для объектов, подлежащих рассмотрению Комитета
чрезвычайным         геологии и охраны недр по вопросам безопасного
ситуациям            производства работ при заборе термальных, минеральных
и промышленных вод глубиной 1000 и более метров
Областные            Для объектов, подлежащих рассмотрению территориальными
управления           управлениями охраны и использования недр Комитета
Агентства РК по      геологии и охраны недр по вопросам безопасного
чрезвычайным         производства работ при заборе термальных, минеральных
ситуациям            и промышленных вод глубиной 1000 и более метров
Департамент ветери-  Животноводческие комплексы по выращиванию, откорму
нарного надзора      (в год): 1 тыс. голов КРС, 1 тыс. свиней, 5 тыс.
Минсельхоза          более овец и коз, 50 тыс. кур-несушек, 500 тыс.
бройлеров - по птицеводству
Областные управле-   В остальных случаях
ния Департамента ве-
теринарного надзора
___________________________________________________________________________
Утверждена
совместным приказом Председателя
Комитета геологии и охраны недр от
"20" июня 2001 года N 155-П  и
Председателя Комитета по водным
ресурсам от "20" июня 2001 года N 50-П
Комитет геологии и охраны недр
(Территориальное управление по охране
и использованию недр) (  G011595a  а)
Заявка
на получение разрешения на специальное водопользование
подземных вод в Республике Казахстан
___________________________________________________________________________
(вид водопользования) *
___________________________________________________________________________
(Наименование предприятия, Ф.И.О. физического лица)
Просит выдать разрешение на специальное водопользование
на_________________________________________________________________________
(вид и объект водопользования)
Цель водопользования**_____________________________________________________
(Предполагаемое количество (объем) забираемых или извлекаемых подземных вод

(жер қойнауына жіберілетін ағын судың) судың (м3/ жыл, м3 /тәу, л/с)
____________________________________________________________________
(Жер асты суларын алудың не шығарудың, өндірістік және басқа да
ағын суларды жер қойнауына жіберудің басталуы мен аяқталуының мөлшерлі
мерзімі)
1___________________________________________________________________                (Кәсіпорынның толық атауы мен реквизиттері)
2___________________________________________________________________
(Басшының Т.А.ӘА. қызметі, кәсіпорын иесінің Т.А.ӘА)
3___________________________________________________________________
(Кәсіпорынның техникалық және технологиялық мүмкіндіктері жайындағы
мәлімет және де олар атқарушы ретінде жұмысқа тартқан басқа
кәсіпорындар)
4___________________________________________________________________
(Арызшының бұның алдындағы әрекеттері жайындағы деректер)
5___________________________________________________________________
(Зерттелген орындардан (оның алаңқайларынан) жер асты суларын
алғанда не шығарғанда құрғату, су төмендету немесе табиғат қорғау
істерін жүргізгендегі, өндірістік және басқа да ағын суларды жер
қойнауына жібергендегі су пайдалану шарттары жөніндегі арызшының
ниеті)
6___________________________________________________________________
(Жер асты суларын, қоршаған ортаны және бұған техникалық және
технологиялық шараларды, бастапқы қалпына келтіруде және жұмыстардың
техникалық қауіпсіздігін қамтуда, сарқылу және ластанудан қорғау
жөніндегі арызшының ниеті)
7___________________________________________________________________
(Арнайы су пайдалануға бұрынғы берілген рұқсаттың мәліметтері (рет
саны, берілген күні, кім берді, күшінің мерзімі), егер осылар
арызшыда болса, пайдалану тәжірибесі, жер асты суларын алу не
шығаруда, өнеркәсіптік және басқа да ағын суларды жер қойнауына
жіберуде, өндірістік ағын суларды және басқа да ағын суларды көму
полигонын пайдалануда)
8___________________________________________________________________
(Су пайдаланумен байланысты, кіріс пен шығыстық есеп)
9___________________________________________________________________
(Жер қойнауын пайдаланғаны үшін төленетін төлемнің
(рояльти және т.б.)
болжамды есебі
10__________________________________________________________________
(Өндірістік және социальдық инфроқұрылымдардың дамуына бөлінген
инвестицияның болжамды көлемі)
Ескерту :
* а) жер асты суларының әртүрін алу (ауыз сулық, техникалық,
жылуэнергетикалық және т.б.);
ә) жер асты суларын кептіру, су төмендету және табиғат
қорғау жұмыстары кезінде шығару;
б) өндірістік, коммуналды-тұрмыстық, құрғату және басқа ағын
суларды, технологиялық ерітінділерді жер қойнауына жіберу (аэрация
белдемі, сулы және қалдықты қат-қабат, қабат, су өткізбес қалыңдық,
тау жыныстарының қуыстары және басқалар).
** әртүрлі мақсаттарға сумен жабдықтау, жерлерді суару,
жайылымдарды суландыру, өндірістік, коммунальді-тұрмыстық, құрғату
және басқа ағын суларды, технологиялық ерітінділерді және т.б.
жер қойнауына көму.
Қосымшалар:

(сбрасываемых стоков в недра), м3/год, м3/сут, л/с)
___________________________________________________________________________
(Предполагаемые сроки начала и окончания забора или извлечения подземных
вод, сброса промышленных и других сточных вод в недра)
1__________________________________________________________________________
(Полное наименование предприятия и реквизиты)
2__________________________________________________________________________
(Ф.И.О. руководителя, должность, Ф.И.О. владельца предприятия)
3__________________________________________________________________________
(Сведения о технических и технологических возможностях предприятия, а
также других предприятий, привлекаемых ими в качестве подрядчика)
4__________________________________________________________________________
(Данные о предыдущей деятельности заявителя)
5__________________________________________________________________________
(Намерения заявителя об условиях водопользования при заборе или извлечении подземных вод на месторождении (его участка), при производстве осушительных, водопонизительных или природоохранных мероприятий, при сбросе промышленных и других сточных вод в недра) 6__________________________________________________________________________ (Намерения заявителя в отношении охраны от истощения и загрязнения подземных вод, окружающей среды, включая технические и технологические мероприятия, рекультивацию и обеспечение техники безопасности работ)
7__________________________________________________________________________
(Данные ранее выданного разрешения на специальное водопользование (номер,
дата выдачи, кем выдано, срок действия), если таковые имеются у заявителя,
опыта эксплуатации, забора или извлечения подземных вод, сброса
промышленных и других сточных вод в недра, эксплуатации полигона
захоронения промстоков и других стоков)
8__________________________________________________________________________
(Расчет доходов и расходов, связанных с водопользованием)
9__________________________________________________________________________
(Предполагаемый расчет платежей за пользование недрами)
10_________________________________________________________________________
(Предполагаемый объем инвестиций в развитие производства и социальной
инфраструктуры)
Примечание: * 1) забор различных видов подземных вод (питьевых,
технических, теплоэнергетических);
2) извлечение подземных вод при производстве осушительных,
водопонизительных и природоохранных мероприятий;
3) сброс промышленных, коммунально-бытовых, дренажных и
других сточных вод, технологических растворов в недра
(зона аэрации, водоносный и продуктивный горизонт, пласт,
водоупорная толща, пустоты горных пород).
**   водоснабжение для различных целей, орошение земель,
обводнение пастбищ, захоронение промышленных,
коммунально-бытовых, дренажных и других сточных вод,
технологических растворов в недра.
Приложение:

1. Бұрыштық нүктелерінің координаттары бар ситуациялық сызба
2. Жерлік шектеу
3. Су объектілерінің сипаттамалары бар жазба (зерттелген орын,
жер қойнауының алаңқайы, су алатын жер және т.б.)
Арызшы-кәсіпорынның басшысы (қызметі)
_____________            _____________________________________
(қол таңбасы)                              Т.А.Ә.А.
М.О.                       "___ " ____________200 __ж.
Геология және жер қойнауын қорғау Комитеті
Төрағасының 2001 жылғы 20 маусымдағы
N 155-п және Су ресурстары жөніндегі Комитеттің
Төрағасының 2001 жылғы 20 маусымдағы
N 50-п бірлескен бұйрығымен  бекітілген
Қазақстан Республикасындағы арнайы су
пайдалануға берілетін
РҰҚСАТ
___________________________________________________________ берілді
(кімге)
_____________________________________________________________үшін
(су пайдаланудың түрі)
_____________________________________________________________
(су пайдалану объекті)
_____________________________________________________________
(су пайдалану мақсаты)
"____" ___________200__ ж.
Серия КГ, СРК N _____
(Серия ТУ, БСБ N _____)
Комитетінің Төрағасы
(АБ, БСБ бастығы)   _____________________________________________
Т.А.ӘА.   (қол таңбасы)
М.О.
Рұқсаттың мерзім күші ұзартылды
"___"__________ 200__ ж.
Қызметі, Т.А.Ә.А.
Қол таңбасы
М.О.
Қазақстан Республикасындағы арнайы су
пайдалануға берілетін рұқсатқа қосымша
Жер асты суларын пайдалануға берілген
арнайы су пайдалану
РҰҚСАТЫ
___________________________________________________________ берілді
(Рұқсатты берген органның атауы)
____________________________________________________________________          (Кәсіпорынның толық атауы, жеке тұлғаның Т.А.ӘА.)
_______________________________________________________________үшін                        (су пайдаланудың түрі)
____________________________________________________________________                    (су пайдаланудың объектісі)
____________________________________________________________________                       (әкімшілік облыс, аудан)
1. Су пайдаланушы жөніндегі мәліметтер:
1) Тұрған жері (заңды тұлға үшін), тұрағы (жеке тұлға үшін)________
2) Мемлекеттік тіркеудің күні мен реттік саны (заңды тұлға үшін),
жеке куәліктің мәліметтері (жеке тұлға үшін)_______________________
3) Басшы (заңды тұлға үшін)________________________________________
4) Қызметінің негізгі түрі_________________________________________
2. Жер асты су объектінің ерекшелігінің сипаттамасы (зерттелген орын, жер қойнауы алаңқайы мен т.б..)

1. Ситуационная схема с координатами угловых точек
2. Земельный отвод
3. Записка с характеристикой объекта водопользования
Руководитель предприятия-заявителя (должность)
_____________            ________________________________________
(подпись)                               (Ф.И.О.)
М.П.                       "_____" ___________________200 __г.
Утверждено
совместным приказом Председателя
Комитета геологии и охраны недр от
"20" июня 2001 года N 155-П  и
Председателя Комитета по водным
ресурсам от "20" июня 2001 года N 50-П
Разрешение
на специальное водопользование
в Республике Казахстан
Выдано ____________________________________________________________________
(кому)
для (на) __________________________________________________________________
(вид водопользования)
___________________________________________________________________________
(объект водопользования)
___________________________________________________________________________
(цель водопользования)
"_____" ___________200   г.
Серия КГ, КВР  N_____
(Серия ТУ, БВУ N_____)
Председатель Комитета
(Начальник ТУ, БВУ)             ___________________________________ Ф.И.О.
(подпись)
М.П.
Срок действия разрешения продлен до
"____"__________ 200_____г.     ____________________________________ Ф.И.О.
(подпись)
М.П.
Приложение к разрешению на специальное
водопользование в Республике Казахстан
Разрешение на специальное водопользование на использование
подземных вод в Республике Казахстан
Выдано_____________________________________________________________________
(Наименование органа, выдавшего разрешение)
___________________________________________________________________________
(Полное наименование предприятия, Ф.И.О. физического лица)
для________________________________________________________________________
(вид водопользования)
___________________________________________________________________________
(объект водопользования)
___________________________________________________________________________
(административная область, район)
1. Сведения о водопользователе:
1) местонахождение (для юридического лица), местожительство (для
физического лица)__________________________________________________
2) дата и номер государственной регистрации (для юридического
лица), данные удостоверения личности (для физического лица)
___________________________________________________________________
3) руководитель (для юридического лица)____________________________
4) основной вид деятельности ______________________________________
2. Характеристика и особенности подземного водного объекта
(месторождение, участок недр)______________________________________

1) Жер асты су объектінің атауы мен тау-кен-морфографтық байлама___
2) Мақсаттық қызметі (шаруашылық-ауыз су және техникалық сумен жабдықтау, суару, суландыру және т.б.) ____________________________
3) Қалдықты сулы қат-қабаттың атауы _________________________
4) Объекті пайдаланудың тәжірибесі мен су алатын ғимарат жайындағы
мағлұмат __________________________________
5) Объекттің сандық және сапалық көрсеткіштері мен басқа да ерекшеліктері _______________________
3. Объекттің кеңістіктік шекаралары________________________________
4. Рұқсат мерзімінің күші (басталуы-аяқталуы)______________________
5. Рұқсат мерзімінің күшін ұзартудың шарттары______________________
6. Зерттелген орынның, жер қойнауына ағын суларды жіберу алаңқайының, көму полигондарының және т.б. және жұмыстың басталуының жобаларын келісуге берудің мерзімдері__________________
7. Су пайдаланудың міндетті шарттары:
1) Жер асты суларын алудың және шығарудың көлемі, жіберудің (мың. м3тәу, млн. м3жыл,л/с) ____________________________________________
2) Жыл ішінде жіберілетін ластандыратын заттардың түрі мен мөлшері (т, кг) __________________________
3) Жыл ішінде шығарылатын бағалы компоненттердің түрі мен мөлшері (тн, кг) __________________________
4) Шығарылатын жылудың мөлшері (кал)_______________________________
5) Су алатын (су жіберетін) ғимараттың түрі (ұңғымалар, құдықтар, шахталар мен  т.б.), және олардың ара қашықтығы (м)________________
6) эксплуатациалық және қорлық ұңғымалардың саны___________________
7) Су көтергіш құралдардың түрі мен өнімділігі_____________________
8) Бір немесе ұңғымалар тобына жүктеме (ең төмен, ең жоғары, (мың. м3/тәу, млн. м 3/жыл, л/с) _______________________________________
9) Жер үсті беті деңгейінен арынның жарамды түсіруі және төмендеуі (м) ____________________________________
10) Су дайындығы __________________________________________________
11) Алынатын (жіберілетін) судың сапасына қойылатын талаптар_______
12) Тұтынушыларға жер асты суларын берудің жағдайы__________________
13) Жер асты суларын шығарғанда және алғанда беткі ағыстың жарамды азаюы ______________________________
14) Ағын суларды пайдаланғаннан кейін жер бедеріне немесе жер үстілік су объектеріне жіберудің орны мен жағдайы________________________

1) наименование подземного водного объекта и геолого-
морфологическая привязка___________________________________________
2) целевое назначение______________________________________________
3) наименование продуктивного водоносного горизонта________________
4) опыт эксплуатации объекта и сведение о водозаборном
сооружение_________________________________________________________
5) количественные и качественные показатели объекта и др.
особенности________________________________________________________
3. Пространственные границы объекта___________________________________
4. Срок действия разрешения (начало-конец)____________________________
5. Условия продления срока действия разрешения________________________
6. Сроки представления на согласование проекта эксплуатации
месторождения, участка сброса стоков в недра, полигона захоронения
и т.д. и начала работ______________________________________________
7. Обязательные условия водопользования:
1) объем забора или извлечения подземных вод, сброса (тыс. м3/сут,
млн. м3/год, л/с)
___________________________________________________________________
2) виды и количество сбрасываемых загрязняющих веществ в год (т,
кг) _______________________________________________________________
3) виды и количество извлекаемых ценных компонентов в год (т, кг)
___________________________________________________________________
4) количество извлекаемого тепла (кал)_____________________________
5) тип водозаборного (водосбросного) сооружения (скважины,
колодцы, шахты и т.д.), и расстояние между ними (м) _______________
6) количество эксплуатационных и резервных скважин_________________
7) тип и производительность водоподъемного оборудования____________
8) нагрузка на одну или группу скважин (минимальная, максимальная,
тыс. м3/сут, млн. м3/год, л/с) ____________________________________
9) допустимое понижение или снижение напора уровня от поверхности
земли (м)__________________________________________________________
10) водоподготовка ________________________________________________
11) требования к качеству забираемой (сбрасываемой)
воды_______________________________________________________________
12) условия отпуска подземных вод потребителям ____________________
13) допустимое уменьшение поверхностного стока при заборе или
извлечении подземных вод (тыс. м3/сут, млн. м3/год, л/с)
___________________________________________________________________
14) место и условия сброса сточных вод после использования
подземных вод на рельеф местности или в поверхностные водные
объекты ___________________________________________________________

15) Бақылау-өлшеу құралының түрі______________________________
16) Санитарлық қорғау белдеулерінің округтері (шекаралары) жеке және ұңғымалар тобы немесе су алынатын орын үшін ______________
17) Жер асты суларына мониторинг жүргізгенде қойылатын талаптар (жүңгі торабының, жерасты суларының сапасы мен эксплуатациялық жүңгілерінің және т.б. барлығы
_________________________________________________________
18) Су пайдалану объектілерін нақтылы зерттеуге және эксплуатациялық қорларды бағалауға және қайта бағалауға арналған міндеттер ___________________________________________________
19) Жерасты сулы объектерінің экономикалық негіздері_________
20) Су пайдалану объектінің өндірістік және социальдық инфроқұрылымдарының жобасы мен дамуына салынған инвестиция көлемі ____________________________________________________________
21) Объект жайындағы ақпаратқа құқық_________________________
22) Су пайдаланушының заңды мекен-жайы өзгергені жайындағы ақпарат________
23) Геологиялық ақпаратты Геология және жер қойнауын қорғау Комитетіне және оның аумақтық органдарына өкілеттеу
_________________________________________________________
24) Жер қойнауын және қоршаған табиғи ортаны ұқыпты пайдалану жөніндегі міндеттеме
__________________________________________________________
25) Өнеркәсіптік және басқа ағын суларды жер қойнауына жібергенде,
қалдықты қабаттарда сулы қат-қабаттардан аластағанда және үзгендікте, эксплуатациялық ұңғымалардың техникалық күйіне қойылатын талаптар
________________________________________
8. Объекті бірнеше су пайдаланушы пайдаланғанда, технологиялық сызбаға байланысты су пайдаланудың шартын сақтауға қойылатын талап__________
9. Арнайы су пайдалану әрекеттеріне бақылау жасаудың тәртібі_______
10. Келісімнің шарттары____________________________________________
11. Су объектерін пайдалануға байланысты төлемдер__________________
12. Басқа шарттар__________________________________________________
Геология және жер қойнауын қорғау
Комитетінің гидрогеология басқармасы
(Аумақтық басқарманың гидрогеология бөлімі)_______________________
(қызметі мен қол таңбасы)
"____" _____________200_ж.
Келісілді:
1. Денсаулық істері жөніндегі Агенттігінің Мемлекеттік
санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау басқармасымен (аумақтық
Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық басқармамен)
____________________________________________________________________                         (қызметі және қол таңбасы)
"____" ________________200 __ж.

15) тип контрольно-измерительной аппаратуры________________________
16) границы зоны (округа) санитарной охраны (для одиночной и
группы скважин или водозабора)_____________________________________
17) требования по ведению мониторинга подземных вод (наличие
режимной сети, наблюдений за режимом эксплуатации и качеством
подземных вод и т.д.)______________________________________________
18) обязательства по оценке и переоценке эксплуатационных запасов
и детального изучения объекта водопользования______________________
19) экономические аспекты подземных водных объектов________________
20) объем инвестиций, вкладываемых в проект и развитие
производственной и социальной инфраструктуры объекта
водопользования____________________________________________________
21) право на информацию об объектах________________________________
22) информация об изменении юридического адреса водопользователя
___________________________________________________________________
23) представление геологической информации в Комитет геологии и
охраны недр и его территориальным органам__________________________
24) обязательства по рациональному использованию недр и окружающей
природной среды____________________________________________________
25) требования к техническому состоянию эксплуатационных скважин
при сбросе промышленных и др. сточных вод в недра, изоляции и
разобщенности продуктивных пластов от водоносных горизонтов
___________________________________________________________________
Требование по соблюдению условий водопользования, связанных с
технологической схемой эксплуатации объекта несколькими
водопользователями ________________________________________________
9. Порядок осуществления контроля за деятельностью специального
водопользования____________________________________________________
10. Договорные условия________________________________________________
11. Платежи, связанные пользованием подземных водных объектов
__________________________________________________________________
12. Прочие условия____________________________________________________
Приложение: Схема горно-геологической привязки водозаборных
(водосбросных) сооружений с координатами угловых точек.
Управление гидрогеологии Комитета геологии и охраны недр
(Отдел гидрогеологии территориального управления)____________________
(должность и подпись)
"______" _________________200 __г.
Согласовано:
1. С Управлением Государственного санитарно-эпидемиологического
надзора Агентства РК по делам здравоохранения (областное управление
санэпидем службы)
_____________________________________________________________________
(должность и подпись)
"______" _________________200 __г.              М.П.

2. Қоршаған ортаны қорғау Комитетімен (қоршаған ортаны қорғаудың облыстық (қалалық) басқармасымен)__________________________________
(қызметі және қол таңбасы)
"_____" ______________200 __ж.
3. Су ресурстары жөніндегі Комитетпен (облыстық басқармамен)       ___________________________________________________________________                           (қызметі және қол таңбасы)
"____" _____________200 __ ж.
Су алатын (су жіберетін) ғимараттардың тау-кендік байлама сызбасы
Жер асты су объекті үшін____________________________________________
(су пайдаланудың түрі мен объекттің, полигонның және т.б. аталуы)
орналасқан________________________________________________________                              (әкімшілік байлама)
және ситуациялық сызбада бұрыштық нүктелері N ден N ге дейін көрсетілген_______________________________________________________                       (бұрыш нүктелерінің тізбесі)
СИТУАЦИЯЛЫҚ СЫЗБА
МАСШТАБ
(келтірілген)
және оның географиялық координаттарымен (қажет болса тікбұрышты
координаттарда)
________________________________________
нүктелер.    координаттар
дің      ___________________________
NN            бойлық      ендік
_________________________________________
_________________________________________
және де тік бағытты тілімдерде______________________________________
(кешеннің тереңдігі, стратиграфиялық қат-қабат пен т.б.)
Ситуациалық сызбада көрсетілген, бұрыштық нүктелері бар жерлік бұрманың алаңы ________________________________________________ гектар (км2)
Қазақстан Республикасындағы арнайы су
пайдалануға берілетін рұқсатқа қосымша
Жер үсті суларын пайдалануға берілген арнайы су пайдалану                                  РҰҚСАТЫ
1. Рұқсат берген органның атауы___________________________________
__________________________________________________________________
2. 200__ жылғы "___"__________N_____   ___________мерзімге берілді.
Негіз:___________________________________________________________
3. Су пайдаланушының реквизиттері:
1) су пайдаланушының атауы және оның кодтары_____________________
2) жоғары тұрған ұйымның атауы, министрліктің, ведомствоның, бас
басқарманың кодтары_____________________________________________-

2. С Комитетом охраны окружающей среды (областное (городское)
управление охраны окружающей среды)__________________________________
(должность и подпись)
"______" _________________200 __г.             М.П.
3. С Комитетом (областное управление) по водным ресурсам
______________________________________________________________________
(должность и подпись)
"______" _________________200 __г.              М.П.
Схема горно-геологической привязки
водозаборных (водосбросных) сооружений
Подземный водный объект____________________________________________________
(вид водопользования и наименование объекта, полигона и т.д.)
расположен_________________________________________________________________
(административная привязка)
и обозначен на ситуационной схеме угловыми точками с N по N________________
___________________________________________________________________________
(перечень угловых точек)
Ситуационная схема
Масштаб
(прилагается)
и их географическими координатами (в случаях необходимости в прямоугольных
координатах)
___________________________________________________________________________
NN      |                      координаты                            |
точек     |____________________________________________________________|
|                долгота          |         широта           |
_____________|_________________________________|__________________________|
_____________|_________________________________|__________________________|
а также на вертикальных разрезах___________________________________________
(глубина отработки, стратиграфический горизонт и т.д.)
Площадь земельного отвода, обозначенная на ситуационной схеме угловыми
точками, составляет ________________________________________ гектаров (км2)
Приложение к разрешению на специальное
водопользование в Республике Казахстан
Разрешение на специальное водопользование на использование
поверхностных вод в Республике Казахстан
1.Наименование органа, выдавшего разрешение _______________________________
___________________________________________________________________________
2. Выдано "__"_________ 200___г. N_______ на срок _________________________
На основании_______________________________________________________________
3. Реквизиты водопользователя:
1) наименование водопользователя и его коды________________________________
___________________________________________________________________________
2) наименование вышестоящей организации, код министерства, ведомства,
главного управления________________________________________________________

3) су пайдалану үшін жауапты лауазымды адамның почталық мекен-жайы мен телефоны, аумақтың коды______________________________________
4) өндірістік қызметтің сипаттамасы (шығарылатын өнімнің көлемі, халықтың, жұмыс істеушілердің саны, суландырылатын, құрғатылатын жерлердің қуаты, алады және т.б.)
____________________________________________________
4. Жобалаушы ұйымның атауы, мекен-жайы, телефоны_________________
_________________________________________________________________
5. Су объектісінің атауы және коды (негізгі гидрологиялық және гидрогеологиялық сипаттамалар: судың өзіне тән жұмсалуы, деңгейі, су беру, бекітілген қорлар, судың жату тереңдігі және т.б.) _______________________________________________________________
6. Су пайдаланудың сипаттамасы:
1) су пайдалану мақсаты (сумен жабдықтау және оның түрі, суландыру, гидроэнергетика, сарқынды суды ағызу және т.б.)________________________ __________________________________________________________________
2) пайдалану жүзеге асырылатын құрылыстардың немесе техникалық құрылғылардың атауы мен орналасқан жері (тірек құрылыстарының тұрпаты мен параметрлері, зауыт маркасы, қуаты, судың жұмсалуы, ұңғымалар мен құдықтардың дебиті мен тереңдігі және т.б.)
__________________________________________________________________
7. Су пайдалануды есепке алу, режимдік бақылауларды және материалдық талқылауларды жүргізу үшін жабдықтардың болуы және оның
сипаттамасы________________________________________________________
8. Мына шарттар орындалған ретте су пайдалануға рұқсат беріледі:
1) таза су алу (мың текше м/жыл, текше м/тәулік, текше м/с)
- жерүсті су тоғандарынан көп дегенде______________________________
2) су аз жылдарда су пайдалануды ықтимал шектеу (мың текше м/жыл, текше м/тәулік, текше  м/с)________________________________________
- жер асты сулары осыдан көп болғанда------------------------------
3) суды айналымда және қайталап пайдалану (мың текше м/жыл, текше
м/тәулік, текше м/с)______________________________________________
4) су басқа кәсіпорындар мен ұйымдарға беріледі: (мың текше м/жыл, текше м/тәулік, текше м/с)_________
_________________________________________________________________
5) маусымдық (ай бойынша) су тұтыну және су бөлу (мың текше м/жыл, текше м/тәулік, текше м/с)_______________________________________
6) жіберілетін судың көп дегендегі мөлшері (мың текше м/жыл, текше м/тәулік, текше м/с)______________________________________________
7) таза су мен сарқынды судың өнім бірлігіне жұмсалатын үлес шығыны__________________________________________________________

3) почтовый адрес и телефон должностного лица, ответственного за
водопользование, код территории____________________________________________
4) характеристика производственной деятельности (объем выпускаемой
продукции, численность населения, работающих, мощность, площадь орошаемых,
осушаемых земель)__________________________________________________________
4. Наименование, адрес, телефон проектной организации______________________
___________________________________________________________________________
5. Наименование и код водного объекта (основные гидрологические и
гидрогеологические характеристики, характерные расходы воды, уровни,
водоподача)________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
6. Характеристика водопользования:
1) цель водопользования (водоснабжение и его вид, орошение,
гидроэнергетика, сброс сточных вод)________________________________________
2) наименование и местоположение сооружений или технических устройств, с
помощью которых осуществляется водопользование (тип и параметры подпорных
сооружений, заводская марка, мощность, расходы воды)_______________________
___________________________________________________________________________
7. Наличие и характеристика оборудования для учета использования вод,
ведению режимных наблюдений и лабораторных анализов________________________
8. Водопользование разрешается при соблюдении следующих условий:
1) забор свежей воды (тыс. куб. м/год, куб. м/сутки, куб. м/с) из
поверхностных водоемов не более____________________________________________
2) возможное ограничение водопотребления в маловодные годы (тыс. м3/год,
м3/сут, м3/с) _____________________________________________________________
3) оборотно и повторно используемая вода (тыс. м3/год, м3/сут, м3/с)
___________________________________________________________________________
4) передаются воды другим предприятиям и организациям (тыс. м3/год,
м3/сут, м3/с)______________________________________________________________
5) сезонное (по месяцам) водопотребление и водоотведение (тыс. м3/год,
м3/сут, м3/с)______________________________________________________________
6) количество сбрасываемой воды не более (тыс. м3/год, м3/сут, м3/с )
___________________________________________________________________________
7) удельные расходы свежей воды и сточных вод на единицу продукции_________
___________________________________________________________________________

8) құрылыстар тазартылғаннан кейін сарқынды суларда заттардың шоғырлануына жол беріледі (мг/л), кг/тәулік, тн/жыл) _________________________________
9) тоғандар суындағы су айыру құлақшасындағы заттардың жол беруге болатын шоғырлануы (мг/л, кг/тәулік, тн/жыл)_______________________________
10) санитарлық-қорғау аймақтарын, режимдік желіні ұйымдастыруға,
шығын-өлшеу аппаратурасына және т.б. қойылатын талаптар (рұқсат беруші органдар толтырады)_______________________________________
11) су алатын жерде балық қорғау құрылғысының болуы және  оның
тұрпаты__________________________________________________________
12) су шаруашылық құрылыстарын, су қоймаларын пайдалану режимі, ағаш ағызу шарттары және т.б. (рұқсат беруші органдар
толтырады)_______________________________________________________
_________________________________________________________________
13) су пайдалану мен су бөлуге қойылатын қосымша шарттар мен
талаптар_________________________________________________________
Су объектісінің жай-күйіне әсер ететін әрбір жекеленген техникалық
құрылыстар мен құрылғылар (су алу, су жіберу және т.б.) бойынша толтырылады.
Ескерту:
Осы рұқсат______________________ дана етіп жасалған.
Рұқсатқа арнайы су пайдалану жүзеге асырылатын құрылыстардың немесе
техникалық құрылғылардың орналасу орнын көрсете отырып су объектісін (оның бір бөлегінің) ситуациялық жоспары қоса тіркеледі.
КЕЛІСУ: (келісу материалдары қоса тіркеледі)
1. Мемлекеттік қоршаған ортаны қорғайтын органдарымен 200__"__"______
мерзімге N
____________________________________________________________________2. Мемлекеттік геология және жер қойнауын қорғау органдарымен
200__"__"______ мерзімге N ________________________________________
3. Денсаулық істері жөніндегі Агенттігінің мемлекеттік
санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау басқармасымен
200__"__"________мерзімге N ___________
4. Мемлекеттік мал дәрігерлік қызмет органдарымен (мал шаруашылығы, балық шаруашылығы, малдан алынатын өнімдер мен шикізаттарды ұқсату және сақтау жөніндегі кәсіпорындардың мұқтаждары үшін су алу үшін рұқсаттар беру кезінде) 200___"__"_________________мерзімге N _____
__________________________________________________________________
5. Бастапқы су пайдаланушылармен (арнайы су пайдалануға берілген су
объектілерін пайдалануға рұқсаттар беру кезінде)
200__"__"________________мерзімге N ____________

8) допускается концентрация веществ в сточных водах после очистных
сооружений (мг/л, кг/сутки, т/год)_________________________________________
9) допустимые концентрации веществ в расчетном створе в воде водоемов
(мг/л, кг/сут, т/год)______________________________________________________
10) требования к организации санитарно-защитных зон, режимной сети,
ведению режимных наблюдений, к расходно-измерительной аппаратуре и др.
(заполняется органами, выдающими разрешение) ______________________________
11) наличие и тип рыбозащитного устройства на водозаборе __________________
___________________________________________________________________________
12) режим эксплуатации водохозяйственных сооружений, водохранилищ, условия
лесосплава и др. (заполняется органами, выдающими разрешение)______________
___________________________________________________________________________
13) дополнительные условия и требования к водопользованию и водоотведению
___________________________________________________________________________
Заполняется по каждому отдельному техническому сооружению и устройству
(водозабору, водовыпуску), влияющему на состояние водного объекта.
Примечание:
Настоящее разрешение составлено в_____ экземплярах.
К разрешению прилагается ситуационный план водного объекта (его части) с
указанием местоположения сооружений или технических устройств, при помощи
которых осуществляется специальное водопользование.
Согласовано: (материалы согласования прилагаются):
1. С государственным органом по охране окружающей среды на срок___________
"____"  _____________200__г. N______
__________________________________________________________________________
2. С государственным органом геологии и охране недр на  срок _____________
"____"  _____________200__г. N______
__________________________________________________________________________
3. С Управлением Государственного санитарно-эпидемиологического надзора
Агентства РК по делам здравоохранения на срок  ____________________ "____"
________________200___г. N_________
_________________________________________________________________________
4. С органами государственной ветеринарной службы (при выдаче разрешений
на забор воды для нужд животноводства, рыбоводства и предприятий по
переработке и хранению продуктов и сырья животного происхождения) на срок
____________ "____"   ________________200__г.  N___________
_________________________________________________________________________
5. С первичными водопользователями (при выдаче разрешений на использование
водных объектов, представленных в обособленное пользование) на срок
_________________ "____"   ________________200__г.  N___________
_________________________________________________________________________