Монополияға қарсы органға өтініштер мен хабарламалар беру және оларды қарау тәртібі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Табиғи Монополияларды реттеу, бәсекелестікті қорғау және шағын бизнесті қолдау жөніндегі агенттігі төрағасының 2001 жылғы 2 тамыздағы N 153-НҚ бұйрығы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 11 қыркүйекте тіркелді. Тіреку N 1641. Күші жойылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Бәсекелестікті қорғау комитетінің 2007.05.21. N 174-НҚ бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Бәсекелестікті қорғау комитетінің 2007.05.21. N  174 -НҚ бұйрығымен.
"Бәсеке және монополистік қызметті шектеу туралы" Қазақстан Республикасы  Заңын іске асыру мақсатында
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Монополияға қарсы органға өтініштер мен хабарламалар беру және оларды қарау тәртібі туралы Нұсқаулық бекітілсін.
2. Құқықтық, нормативтік және әдістемелік қамтамасыз ету департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Жиынтық талдау және бақылау-инспекторлық жұмыс департаменті (С.А. Ержанова) мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
осы бұйрықты Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдардың Нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жариялауды қамтамасыз етсін;
осы бұйрықты аумақтық бөлімшелердің назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Агенттік төрағасының орынбасары С.Ш. Құрманғалиевқа жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Табиғи монополияларды реттеу,
бәсекелестікті қорғау және
шағын  бизнесті қолдау жөніндегі
агенттігі төрағасының
2001 жылғы 2 тамыздағы N 153-НҚ
бұйрығымен
бекітілген
Монополияға қарсы органға өтініштер мен хабарламалар
беру және оларды қарау тәртібі туралы нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық "Бәсеке және монополистік қызметті шектеу туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының (бұдан әрі - Заң) негізінде әзірленді және төмендегідей кезде монополияға қарсы саясат саласындағы орталық атқарушы орган мен оған бағынысты аумақтық бөлімшелердің (бұдан әрі - монополияға қарсы орган) іс-қимылдар немесе мәмілелер жасауға келісім беру туралы өтініштерді, хабарламалар туралы мәлімдемелерді, сондай-ақ қажетті құжаттарды және/немесе ақпаратты ұсыну тәртібін айқындайды:

Об утверждении Инструкции о порядке представления антимонопольному органу ходатайств и уведомлений и их рассмотрении
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса от 2 августа 2001 года N 153-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 сентября 2001 года N 1641. Утратил силу приказом Председателя Комитета по защите конкуренции Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 21 мая 2007 года N 174-ОД
Сноска. Приказ Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса от 2 августа 2001 г. N 153-ОД утратил силу приказом Председателя Комитета по защите конкуренции Министерства индустрии и торговли РК от 21 мая 2007 года N  174-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях реализации  Закона Республики Казахстан "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности" приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке представления антимонопольному органу ходатайств и уведомлений и их рассмотрении.
2. Департаменту правового, нормативного и методического обеспечения обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту сводного анализа и контрольно-инспекторской работы (Ержанова С.А.) после государственной регистрации:
обеспечить опубликование настоящего приказа в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан;
довести настоящий приказ до сведения территориальных подразделений.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Курмангалиева С.Ш.
Председатель
Утверждена
Приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по регулированию естественных
монополий, защите конкуренции
и поддержке малого бизнеса
от 2 августа 2001 г. N 153-ОД
Инструкция о порядке представления
антимонопольному органу ходатайств и уведомлений
и их рассмотрении
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана на основании  Закона Республики Казахстан "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности" (далее - Закона) и определяет порядок представления в центральный исполнительный орган в области антимонопольной политики и подчиненные ему территориальные подразделения (далее - антимонопольный орган) ходатайств о даче согласия на совершение действий или сделок, заявлений об уведомлении, а также необходимых документов и/или информации при:

1) тиісті тауар рыногындағы үлесі отыз бес пайыздан асатын рынок субъектілерін немесе олардың бірлестіктерін құру;
2) тиісті тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектілерін немесе олардың бірлестіктерін қайта ұйымдастыру;
3) тарату заңды күшіне енген сот шешімі бойынша жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, тиісті тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектілерін немесе олардың бірлестіктерін тарату;
4) басқа рынок субъектісінің активтерін толық немесе ішінара, егер бұл тиісті тауар рыногындағы үлесі отыз бес пайыздан асатын шаруашылық жүргізуші субъектінің пайда болуына алып келетін болса, сатып алу;
5) тұлғаның (тұлғалар тобының) тиісті тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектісінің жарғылық капиталындағы дауыс құқығын беретін акцияларды (үлестерді, пайларды), оны құру кезінде рынок субъектісі құрылтайшыларының акцияларды (үлестерді, пайларды) сатып алу реттерін қоспағанда, бұл кезде ол тұлға (тұлғалар тобы) көрсетілген акциялардың (үлестердің, пайлардың) 20 пайыздан астамына билік ету құқығына ие болады, сатып алу;
6) егер мәміле мәнін құрайтын мүліктің баланстық құны мүлікті иеліктен айыратын рынок субъектісінің негізгі өндіріс құрал-жабдықтары мен материалдық емес активтерінің баланстық құнының 10 пайызынан асатын болса, бір рынок субъектісінің (тұлғалар тобының) басқа рынок субъектісінің негізгі өндіріс құрал-жабдықтары мен материалдық емес активтерін меншікке немесе пайдалануға алуы;
7) тұлғаның (тұлғалар тобының) оның кәсіпкерлік қызметін рынок субъектісінің жүргізу шарттарын айқындауға не оның атқарушы органының функцияларын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін құқықтарды алуы;
8) жеке тұлғаның екі немесе одан көп рынок субъектілерінің атқарушы органына, директорлар кеңесіне (байқаушы кеңесіне) қатысуы.
2. Осы Нұсқаулықтың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар қолданылады:
1) тікелей бақылау - заңды немесе жеке тұлғаның заңды тұлға қабылдайтын шешімдерді бір немесе бірнеше мынадай іс-қимылдар арқылы айқындау мүмкіндігі:
келісім (келісілген іс-қимылдар) нәтижесінде, оның ішінде өзге тұлғалармен бірлесе отырып, заңды тұлғаның жарғылық капиталын құрайтын акцияларға (үлестерге, пайларға) келетін дауыстардың жалпы санының 50 пайыздан астамына билік ету;
заңды тұлғаның кәсіпкерлік қызметін жүргізу шарттарын айқындау немесе оның атқарушы органдарының функцияларын жүзеге асыру құқығын, оның ішінде өзге тұлғалармен бірлесе отырып, алу;
заңды тұлғаның атқарушы органы және (немесе) директорлар кеңесі (байқаушы кеңесі) құрамының 50 пайыздан астамын тағайындау құқығын алу;
сол бір жеке тұлғалармен бірлесе отырып, өзара бәсекелес екі немесе одан көп заңды тұлғалардың атқарушы органына және (немесе) директорлар кеңесіне (байқаушы кеңесіне) олардың басқару органы құрамының 50 пайыздан астамын құрай отырып, қатысу;

1) создании субъектов рынка или их объединений, доля которых на соответствующем товарном рынке будет превышать тридцать пять процентов;
2) реорганизации субъектов рынка или их объединений, занимающих доминирующее (монопольное) положение на соответствующем товарном рынке;
3) ликвидации субъектов рынка или их объединений, занимающих доминирующее (монопольное) положение на соответствующем товарном рынке, за исключением случаев, когда ликвидация осуществляется по вступившему в законную силу решению суда;
4) приобретении полностью или частично активов другого субъекта рынка, если это может привести к появлению хозяйствующего субъекта, доля которого на соответствующем товарном рынке будет превышать тридцать пять процентов;
5) приобретении лицом (группой лиц) акций (долей, паев) с правом голоса в уставном капитале субъекта рынка, занимающего доминирующее (монопольное) положение на соответствующем товарном рынке, при котором такое лицо (группа лиц) получает право распоряжаться более чем 20 процентами указанных акций (долей, паев), за исключением случаев приобретения акций (долей, паев) учредителями субъекта рынка при его образовании;
6) получении в собственность или в пользование одним субъектом рынка (группой лиц) основных производственных средств или нематериальных активов другого субъекта рынка, если балансовая стоимость имущества, составляющего предмет сделки, превышает 10 процентов балансовой стоимости основных производственных средств и нематериальных активов субъекта рынка, отчуждающего имущество;
7) приобретении лицом (группой лиц) прав, позволяющих определять условия ведения субъектом рынка его предпринимательской деятельности либо осуществлять функции его исполнительного органа;
8) участии физического лица в исполнительном органе, совете директоров (наблюдательном совете) двух и более субъектов рынка.
2. Для целей настоящей Инструкции используются понятия:
1) прямой контроль - возможность юридического или физического лица определять решения, принимаемые юридическим лицом, посредством одного или нескольких следующих действий:
распоряжения, в том числе совместно с иными лицами в результате соглашения (согласованных действий), более чем 50 процентами от общего количества голосов, приходящихся на акции (доли, паи), в уставном капитале юридического лица;
получения права определять, в том числе совместно с иными лицами, условия ведения предпринимательской деятельности юридического лица или осуществлять функции его исполнительного органа;
получения права назначать более 50 процентов состава исполнительного органа и (или) совета директоров (наблюдательного совета) юридического лица;
участия совместно с одними и теми же физическими лицами в исполнительном органе и (или) совете директоров (наблюдательном совете) двух и более юридических лиц конкурирующих между собой, представляя более 50 процентов состава их органа управления;

2) жанама бақылау - заңды немесе жеке тұлғаның үшінші тұлғалар арқылы оларға қарағанда алғаш бір немесе бірнеше мынадай құқықтарға немесе өкілеттіктерге ие болған заңды тұлға қабылдайтын шешімдерді айқындау мүмкіндігі:
келісімдер (келісілген іс-қимылдар) нәтижесінде, оның ішінде өзге тұлғалармен бірлесе отырып, заңды тұлғаның жарғылық капиталын құрайтын акцияларға (үлестерге, пайларға) қатысты дауыстардың жалпы санының 50 пайыздан астамына билік ету;
заңды тұлғаның кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттарын, оның ішінде өзге тұлғалармен бірлесе отырып айқындау немесе оның атқарушы органының функцияларын жүзеге асыру;
заңды тұлғаның атқарушы органы және (немесе) директорлар кеңесі (байқаушы кеңесі) құрамының 50 пайыздан астамын тағайындау;
сол бір жеке тұлғалармен бірлесе отырып, өзара бәсекелес екі немесе одан көп заңды тұлғалардың атқарушы органына және (немесе) директорлар кеңесіне (байқаушы кеңесіне) олардың басқару органы құрамының 50 пайыздан астамын құрай отырып, қатысу;
3) монополияға қарсы органдар қарап отырған сол бір тұлғалар тобына жататын тұлғалар - бұл:
қаралып отырған тұлға;
қаралып отырған тұлғаны тікелей немесе жанама бақылайтын барлық заңды және/немесе жеке тұлғалар;
қаралып отырған тұлға тікелей немесе жанама бақылайтын барлық заңды және/немесе жеке тұлғалар;
осы айқындаманың 3-абзацында көрсетілген тұлғалар тікелей немесе жанама бақылайтын барлық заңды және/немесе жеке тұлғалар;
4) тұлғаның (тұлғалар тобының) рынок субъектісінің кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттарын айқындауға не оның атқарушы органының функцияларын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін құқықтарды алуы - сенімгерлік басқару, бірлескен қызмет туралы шарттардың, тапсырманың негізінде немесе өзге мәмілелер негізінде дербес түрде немесе өкілдер арқылы дауыс құқықтарын іске асырудың өзге мүмкіндігін сатып алуы, сондай-ақ алуы;
5) тұлғалар тобының қатысушысы - басқа заңды тұлғаны тікелей немесе жанама бақылайтын немесе басқа тұлға оны тікелей немесе жанама бақылайтын заңды немесе жеке тұлға;
6) тұлғалардың бір тобының қатысушылары - бұл:
бір заңды тұлғаны тікелей немесе жанама бақылайтын тұлғалар, осы заңды тұлғаны қоса алғанда;
осы тармақшаның 2-абзацында көрсетілген тұлғаларды бақылайтын тұлғалар;
7) мүдделі тұлғалар:
мәлімдеуші - рынок субъектілерін және олардың бірлестіктерін (оның ішінде құрылтайшы (қатысушы), қайта ұйымдастырылатын (қайта ұйымдастырылған) және жаңадан құрылған заңды тұлға) құру, қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы шешімдер қабылдайтын тұлға немесе мемлекеттік орган, рынок субъектісінің оның кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттарын айқындауға не оның атқарушы органының функцияларын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін акцияларды (үлестерді, пайларды), негізгі өндіріс құрал-жабдықтарын немесе материалдық емес активтерді немесе құқықтарды сатып алатын тұлға, атқарушы органдарға, директорлар кеңестеріне (байқаушы кеңестерге) қатысушы тұлға, сондай-ақ олардың уәкілетті өкілдері;

2) косвенный контроль - возможность юридического или физического лица определять решения, принимаемые юридическим лицом, через третьих лиц, по отношению к которым первое обладает одним или несколькими следующими правами или полномочиями:
распоряжаться, в том числе совместно с иными лицами в результате соглашения (согласованных действий), более чем 50 процентами от общего количества голосов, приходящихся на акции (доли, паи), в уставном капитале юридического лица;
определять, в том числе совместно с иными лицами, условия ведения предпринимательской деятельности юридического лица или осуществлять функции его исполнительного органа;
назначать более 50 процентов состава исполнительного органа и (или) совета директоров (наблюдательного совета) юридического лица;
участвовать совместно с одними и теми же физическими лицами в исполнительном органе и (или) совете директоров (наблюдательном совете) двух и более юридических лиц, конкурирующих между собой, представляя более 50 процентов состава их органов управления;
3) лица, принадлежащие той же группе лиц, что и рассматриваемое антимонопольным органом лицо - это:
рассматриваемое лицо;
все юридические и/или физические лица, прямо или косвенно контролирующие рассматриваемое лицо;
все юридические и/или физические лица, прямо или косвенно контролируемые рассматриваемым лицом;
все юридические и/или физические лица, прямо или косвенно контролируемые лицами, указанными в абзаце 3 настоящего определения;
4) приобретение лицом (группой лиц) прав, позволяющих определять условия ведения субъектом рынка его предпринимательской деятельности либо осуществлять функции его исполнительного органа - покупка, а также получение иной возможности реализации самостоятельно или через представителей прав голоса на основании договоров доверительного управления, о совместной деятельности, поручения или на основании иных сделок;
5) участник группы лиц - юридическое или физическое лицо, прямо или косвенно контролирующее другое юридическое лицо или прямо или косвенно контролируемое другим лицом;
6) участники одной группы лиц - это:
лица, прямо или косвенно контролирующие одно юридическое лицо, включая это юридическое лицо;
лица, контролируемые лицами, указанными в абзаце 2 настоящего подпункта;
7) заинтересованные стороны:
заявитель - лицо или государственный орган, принимающее решение о создании, реорганизации или ликвидации субъекта рынка или объединения субъектов рынка (в том числе учредитель (участник), реорганизуемое (реорганизованное) и вновь созданное юридическое лицо), лицо, приобретающее акции (доли, паи), основные производственные средства или нематериальные активы или права, позволяющие определять условия ведения субъектом рынка его предпринимательской деятельности либо осуществлять функции его исполнительного органа, лицо, участвующее в исполнительных органах, советах директоров (наблюдательных советах), а также его уполномоченные представители;

басқа да мүдделі тараптар - акцияларды (үлестерді, пайларды), негізгі өндіріс құрал-жабдықтарын немесе материалдық емес активтерді сатып алушымен бірге тұлғалар тобына кіретін сатушы, жалға беруші, заңды және/немесе жеке тұлғалар, сондай-ақ оған қатысты Заңның 17 және 18-баптарында көрсетілген мәмілелер немесе іс-қимылдар жасалатын рынок субъектісі мен осы рынок субъектісімен тұлғалар тобына кіретін заңды немесе жеке тұлғалар;
үшінші тұлғалар - мәмілелердің немесе іс-қимылдардың нәтижелеріне қызығушылығы бар, атқарушы үкіметтің орталық және жергілікті органдары, жергілікті өзін-өзі басқару органдары, тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алушылар және/немесе жеткізіп берушілер, бәсекелестер тәрізді, сондай-ақ мүдделі тараптардың басқару органдарының мүшелері, әкімшіліктері мен еңбек ұжымдарының уәкілетті өкілдері;
8) орталық монополияға қарсы органдар - монополияға қарсы саясат саласындағы орталық атқарушы органдар;
9) аумақтық монополияға қарсы органдар - монополияға қарсы саясат саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық бөлімшесі;
10) өтініш - іс-қимылдар немесе мәмілелер жасауға келісім беру туралы өтініш;
11) аймақ - Астана қаласы немесе Алматы қаласы немесе Қазақстан Республикасының облысы.
2. Рынок субъектілерін және олардың бірлестіктерін құруды, қайта ұйымдастыруды және таратуды монополияға
қарсы органның мемлекеттік бақылауы
3. Монополияға қарсы органның алдын-ала жазбаша келісімі:
1) тиісті тауар рыногындағы үлесі отыз бес пайыздан асатын рынок субъектісін немесе рынок субъектісінің бірлестігін құру;
2) тиісті тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектісін немесе рынок субъектісінің бірлестігін қайта ұйымдастыру;
3) тиісті тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектісін немесе рынок субъектісінің бірлестігін, заңды күшіне енген сот шешімі бойынша тарату жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, тарату кезінде талап етіледі.
4. Монополияға қарсы органның жазбаша келісімі басқа рынок субъектісінің активтерін, егер бұл тиісті тауар рыногындағы үлесі отыз бес пайыздан асатын шаруашылық жүргізуші субъектінің пайда болуына алып келетін болса, толық немесе ішінара сатып алу кезінде талап етіледі.
5. Осы Нұсқаулықтың 4-тармағында көзделген ретте, құру, қосу, біріктіру туралы шешім қабылдайтын тұлғалар немесе мемлекеттік органдар мұндай шешім қабылданғанға дейін монополияға қарсы органның алдын ала жазбаша келісімін сұратуға құқылы.

другие заинтересованные стороны - продавец, арендодатель, юридические и/или физические лица, входящие с приобретателем акций (долей, паев), основных производственных средств, нематериальных активов или соответствующих прав в группу лиц, а также субъект рынка, по отношению к которому совершаются сделки или действия, указанные в статьях 17 и 18 Закона, и юридические или физические лица, входящие с таким субъектом рынка в группу лиц;
третьи лица - физические и юридические лица, имеющие достаточный интерес к результатам сделок или действий, такие как: центральные и местные органы исполнительной власти, органы местного самоуправления, покупатели и/или поставщики товаров, поставщики, конкуренты, а также члены органов управления, администрации и уполномоченные представители трудовых коллективов заинтересованных сторон;
8) центральный антимонопольный орган - центральный исполнительный орган в области антимонопольной политики;
9) территориальный антимонопольный орган - территориальное подразделение центрального исполнительного органа в области антимонопольной политики;
10) ходатайство - ходатайство о даче согласия на совершение действия или сделки;
11) регион - г. Астана или г. Алматы, или область Республики Казахстан.
2. Государственный контроль антимонопольного
органа за созданием, реорганизацией и ликвидацией
субъектов рынка и их объединений
3. Предварительное письменное согласие антимонопольного органа требуется при:
1) создании субъекта рынка или объединения субъектов рынка, доля которых на соответствующем товарном рынке будет превышать тридцать пять процентов;
2) реорганизации субъекта рынка или объединения субъектов рынка, занимающего доминирующее (монопольное) положение на соответствующем товарном рынке;
3) ликвидации субъекта рынка или объединения субъектов рынка, занимающего доминирующее (монопольное) положение на соответствующем товарном рынке, за исключением случаев, когда ликвидация осуществляется по вступившему в законную силу решению суда.
4. Письменное уведомление антимонопольного органа требуется при приобретении полностью или частично активов другого субъекта рынка, если это может привести к появлению хозяйствующего субъекта, доля которого на соответствующем товарном рынке будет превышать тридцать пять процентов.
5. В случае, предусмотренном пунктом 4 настоящей Инструкции, лица или государственные органы, принимающие решения о создании, слиянии, присоединении, вправе до принятия таких решений запросить предварительное письменное согласие антимонопольного органа.

3. Рынок субъектілерінің жарғылық капиталынан
акцияларды (үлестерді, пайларды) сатып алу кезінде және
өзге жағдайларда монополияға қарсы заңдардың
сақталуын мемлекеттік бақылау
6. Осы Нұсқаулықтың 1-тармағының 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген іс-қимылдарды (мәмілелерді) жүзеге асыруға монополияға қарсы органның алдын ала жазбаша келісімі мынадай жағдайларда:
1) тиісті тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектісінің жарғылық капиталындағы дауыс құқығын беретін акцияларды (үлестерді, пайларды) әрбір сатып алу кезінде (оның ішінде осы акцияларды (үлестерде, пайларда) көрініс тапқан сатып алу-сату шарттарының, сенімгерлік басқарудың, тапсырманың немесе өзге мәмілелердің негізінде дауыс құқықтарын жүзеге асыру мүмкіндігін алу кезінде), егер:
тұлғалар тобының қатысушысы болып табылатын заңды немесе жеке тұлға не бірнеше тұлғалар - тұлғалардың бір тобының қатысушылары рынок субъектісінің жарғылық капиталындағы дауыс құқығын беретін акциялардың (үлестердің, пайлардың) кез келген санын сатып алуға ниет білдірсе және сонымен бірге аталған тұлға немесе тұлғалар тобы өзінің билігінде бар (не тұлғалар тобы қатысушыларының) билігіндегі акциялардың (үлестердің, пайлардың) жиынтығымен, көрсетілген рынок субъектісінің дауыс құқығын беретін акциялардың (үлестердің, пайлардың) 20 пайыздан астамына билік ету құқығын алса және тұлғалар тобына, акцияларды (үлестерді, пайларды) сатып алушыны қоса, кіретін барлық заңды тұлғалардың баланстары бойынша активтер құнының және жарғылық капиталдағы дауыс беретін акциялары (үлестері, пайлары) сатып алынатын рынок субъектісінің балансы бойынша активтер құнының сомасы жиынтығында айлық есептік көрсеткіштің 100000 есе мөлшерінен асқан жағдайда;
тұлғалар тобының қатысушысы болып табылмайтын заңды немесе жеке тұлға рынок субъектісінің жарғылық капиталында дауыс құқығын беретін акциялардың (үлестердің, пайлардың) кез келген санын сатып алуға ниет білдірсе және сонымен бірге сатып алушы өзінің билігіндегі акциялар (үлестер, пайлар) жиынтығымен көрсетілген рынок субъектісінің дауыс құқығын беретін акциялардың (үлестердің, пайлардың) 20 пайыздан астамына билік ету құқығын алса және акцияларды (үлестерді, пайларды) сатып алушы мен жарғылық капиталдағы дауыс беретін акциялары (үлестері) сатып алынатын рынок субъектісінің баланстары бойынша активтер құнының сомасы айлық есептік көрсеткіштің 100000 есе мөлшерінен асқан жағдайда талап етіледі.
Егер сатып алушы қатысушы тұлғалар тобы болып табылмайтын жеке тұлға болып табылса, онда алдын ала хабарлама жарғылық капиталдағы дауыс беретін акциялары (үлестері) сатып алынатын рынок субъектісінің балансы бойынша активтер құнының сомасы айлық есептік көрсеткіштің 100000 есе мөлшерінен асқан жағдайда қажет.
Егер рынок субъектісі дауыс құқығын беретін қосымша акцияларды (үлестерді, пайларды) орналастыруды тек осы рынок субъектісінің акционерлері (қатысушылары) болып табылатын тұлғалар арасында, олардың жарғылық капиталдағы үлестерін өзгертпей-ақ, жүзеге асырса, онда монополияға қарсы органмен келісу талап етілмейді.

3. Государственный контроль за соблюдением антимонопольного
законодательства при приобретении акций (долей, паев)
в уставном капитале субъектов рынка и в иных случаях
6. Предварительное письменное согласие антимонопольного органа на осуществление действий (сделок), указанных в подпунктах 5), 6), 7) пункта 1 настоящей Инструкции, требуется в следующих случаях:
1) при каждом приобретении акций (долей, паев) с правом голоса в уставном капитале субъекта рынка (в том числе при получении возможности осуществления воплощенных в этих акциях (долях, паях) прав голоса на основании договоров купли-продажи, доверительного управления, поручения или иных сделок), если:
юридическое или физическое лицо, являющееся участником группы лиц, либо несколько лиц - участников одной группы лиц намереваются приобрести любое количество акций (долей, паев) с правом голоса в уставном капитале субъекта рынка, и при этом названные лицо или группа лиц получит(ат) в совокупности с уже имеющимися в его (либо участников группы лиц) распоряжении акциями (долями, паями) право распоряжаться более чем 20 процентами акций (долей, паев) с правом голоса указанного субъекта рынка и сумма стоимости активов по балансам всех юридических лиц, входящих в группу лиц, включая самого приобретателя акций (долей, паев), и стоимости активов по балансу субъекта рынка, голосующие акции (доли, паи) в уставном капитале которого приобретаются, в совокупности превышает 100000-кратный размер месячного расчетного показателя;
юридическое или физическое лицо, не являющееся участником группы лиц, намеревается приобрести любое количество акций (долей, паев) с правом голоса в уставном капитале субъекта рынка и при этом приобретатель получит в совокупности с уже имеющимися в его распоряжении акциями (долями, паями) право распоряжаться более чем 20 процентами акций (долей, паев) с правом голоса указанного субъекта рынка и сумма стоимости активов по балансам приобретателя акций (долей, паев) и субъекта рынка, акции (доли, паи) с правом голоса в уставном капитале которого приобретаются, превышает 100000-кратный размер месячного расчетного показателя.
Если приобретателем является физическое лицо, не являющееся участником группы лиц, то предварительное ходатайство необходимо в случае, если стоимость активов по балансу субъекта рынка, акции (доли, паи) с правом голоса в уставном капитале которого приобретаются, превышает 100000-кратный размер месячного расчетного показателя.
Если субъектом рынка осуществляется размещение дополнительных акций (долей, паев) с правом голоса исключительно среди лиц, являющихся акционерами (участниками) данного субъекта рынка, без изменения их долей в уставном капитале, то согласования с антимонопольным органом не требуется.

Рынок субъектілерінің құрылтайшыларына оны құрған кезде осы Нұсқаулықтың 6-тармағының 1) тармақшасында көзделген талап қолданылмайды.
2) Негізгі өндіріс құрал-жабдықтарын немесе материалдық емес активтерді (оның ішінде сатып алу-сату шарттары, жалға алу, лизинг және басқалар негізінде) меншікке алу немесе пайдалану кезінде, егер:
тұлғалар тобының қатысушысы болып табылатын рынок субъектісі не бірнеше тұлғалар - тұлғалардың бір тобының қатысушылары басқа рынок субъектісінің негізгі өндіріс құрал-жабдықтары мен материалдық емес активтердің баланстық құнының 10 пайыздан астамын алуға ниет білдірсе және негізгі құрал-жабдықтарды немесе материалдық емес активтерді сатып алушымен бірге, осы мүлікті алушының өзін қоса, тұлғалар тобына кіретін рыноктың барлық субъектілерінің балансы бойынша активтер құнының және меншікке немесе пайдалануға берілетін негізгі өндіріс құрал-жабдықтар немесе материалдық емес активтер рыногы субъектісінің балансы бойынша активтер құнының сомасы жиынтығында айлық есептік көрсеткіштің 100000 есе мөлшерінен асса;
тұлғалар тобының қатысушысы болып табылмайтын рынок субъектісі басқа рынок субъектісінің негізгі өндіріс құрал-жабдықтары мен материалдық емес активтерінің баланстық құнының 10 пайыздан астамын алуға ниет білдірсе және басқа рынок субъектісінің негізгі өндіріс құрал-жабдықтарын немесе материалдық емес активтерін алатын рынок субъектісінің балансы бойынша активтер құнының немесе негізгі өндіріс құрал-жабдықтары немесе материалдық емес активтері меншікке немесе пайдалануға берілген рынок субъектісінің балансы бойынша активтер құнының сомасы айлық есептік көрсеткіштің 100000 есе мөлшерінен асса.
Егер алушы тұлғалар тобының қатысушысы болып табылмайтын жеке тұлға болып табылса, онда егер алынатын негізгі өндіріс құрал-жабдықтар немесе материалдық емес активтер рыногы субъектісінің балансы бойынша активтер құны айлық есептік көрсеткіштің 100000 есе мөлшерінен асқан жағдайда, алдын-ала өтініш қажет.
3) Рынок субъектісінің оның кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттарын айқындауға не оның атқарушы органының функцияларын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін құқықтарды (бұдан әрі - тиісті құқықтар), (оның ішінде тапсырма шарты, бірлескен қызмет туралы шарт, сенімгерлік басқару туралы шарт немесе өзге тәсілдер арқылы) алу кезінде, егер:
тұлғалар тобының қатысушысы болып табылатын заңды немесе жеке тұлға немесе бірнеше тұлғалар - тұлғалардың бір тобына қатысушылар бірлесе отырып, рынок субъектісіне қатысты тиісті құқықтарды алуға ниет білдірсе және тұлғалар тобына кіретін барлық заңды тұлғалардың, құқықтарды алушылардың өзін қоса, баланстары бойынша активтер құнының сомасы мен осы құқықтар оларға қатысты алынатын рынок субъектісінің балансы бойынша активтер құнының сомасы жиынтығында айлық есептік көрсеткіштің 100000 есе мөлшерінен асса;
тұлғалар тобының қатысушысы болып табылмайтын заңды немесе жеке тұлға рынок субъектісіне қатысты тиісті құқықтарды алуға ниет білдірсе және осы құқықтарды алушының балансы бойынша активтер құны мен осы құқықтар алынуға тиісті рынок субъектісінің балансы бойынша активтер құнының сомасы жиынтығында айлық есептік көрсеткіштің 100000 есе мөлшерінен асса.
Егер құқықтарды алушы жеке тұлға болып табылса, онда осы алдын-ала жазбаша келісім жоғарыда көрсетілген құқықтарды алуға қатысты рынок субъектісінің балансы бойынша активтер құнының сомасы айлық есептік көрсеткіштің 100000 есе мөлшерінен асқан жағдайда қажет.

На учредителей субъекта рынка при его образовании требование, предусмотренное подпунктом 1) пункта 6 настоящей Инструкции, не распространяется.
2) При получении в собственность или пользование (в том числе на основании договоров купли-продажи, аренды, лизинга и других) основных производственных средств или нематериальных активов, если:
субъект рынка, являющийся участником группы лиц, или несколько лиц - участников одной группы лиц намереваются получить более 10 процентов балансовой стоимости основных производственных средств и нематериальных активов другого субъекта рынка и сумма стоимости активов по балансам всех субъектов рынка, входящих в группу лиц с получателем основных производственных средств или нематериальных активов, включая самого получателя этого имущества, и стоимости активов по балансу субъекта рынка, основные производственные средства или нематериальные активы которого передаются в собственность или пользование, в совокупности превышает 100000-кратный размер месячного расчетного показателя;
субъект рынка, не являющийся участником группы лиц, намеревается получить более 10 процентов балансовой стоимости основных производственных средств и нематериальных активов другого субъекта рынка и сумма стоимости активов по балансу субъекта рынка, получающего основные производственные средства или нематериальные активы другого субъекта рынка, и стоимости активов по балансу субъекта рынка, основные производственные средства или нематериальные активы которого передаются в собственность или пользование, превышает 100000-кратный размер месячного расчетного показателя.
Если получателем является физическое лицо, не являющееся участником группы лиц, то предварительное ходатайство необходимо в случае, если стоимость активов по балансу субъекта рынка основные производственные средства или нематериальные активы которого будут получены, превышает 100000-кратный размер месячного расчетного показателя.
3) При приобретении прав (в том числе посредством договора поручения, договора о совместной деятельности, договора о доверительном управлении или иным способом), позволяющих определять условия ведения субъектом рынка его предпринимательской деятельности либо осуществлять функции его исполнительного органа (далее - соответствующие права), если:
юридическое или физическое лицо, являющееся участником группы лиц, или несколько лиц - участников одной группы лиц совместно намереваются приобрести по отношению к субъекту рынка соответствующие права, и сумма стоимости активов по балансам всех юридических лиц, входящих в группу лиц, включая самого приобретателя прав, и стоимости активов по балансу субъекта рынка, по отношению к которому такие права будут приобретены, в совокупности превышает 100000-кратный размер месячного расчетного показателя;
юридическое или физическое лицо, не являющееся участником группы лиц, намеревается приобрести по отношению к субъекту рынка соответствующие права, и сумма стоимости активов по балансу приобретателя прав и стоимости активов по балансу субъекта рынка, в отношении которого такие права будут приобретены, превышает 100000-кратный размер месячного расчетного показателя.
Если приобретателем прав будет являться физическое лицо, то предварительное письменное согласие необходимо в случае, если стоимость активов по балансу субъекта рынка, в отношении которого приобретены вышеуказанные права, превышает 100000-кратный размер месячного расчетного показателя.

4) Активтерді жиынтық баланстық құнына қарамастан, осы Нұсқаулықтың 6-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында санамаланған іс-қимылдарды (мәмілелерді) жүзеге асыруға алдын-ала келісім талап етіледі, егер:
рынок субъектісінің жарғылық капиталындағы дауыс беретін акцияларды (үлестерді, пайларды), негізгі өндіріс құрал-жабдықтарын немесе материалдық емес активтерді немесе тиісті құқықтарды сатып алушы болып Тиісті тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектілерінің мемлекеттік тізіліміне (бұдан әрі - Тізілім) енгізілген рынок субъектісі не құрамына Тізілімге енгізілген рынок субъектісі кіретін тұлғалар тобына қатысушы болып табылатын заңды немесе жеке тұлға болып табылса;
жарғылық капиталындағы дауыс беретін акциялары (үлестері, пайлары) сатып алынатын рынок субъектілері немесе негізгі өндіріс құрал-жабдықтары немесе материалдық емес активтері меншікке немесе пайдалануға берілетін рынок субъектісі немесе оған қатысты тиісті құқықтар берілетін рынок субъектісі Тізілімге енгізілсе.
7. Заңның 18-бабында көзделген, монополияға қарсы органның хабарламасы мынадай жағдайларда:
1) Заңның 18-бабының 1-тармағында көзделген мәмілелер жасалғаннан кейін, егер осы Нұсқаулықтың 6-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген тұлғалардың балансы бойынша активтер құнының сомасы айлық есептік көрсеткіштің 50000 еседен 100000 есеге дейін мөлшердегі шегінде болса;
2) жеке тұлға баланстар бойынша активтерінің жиынтық құны айлық есептік көрсеткіштің 50000 есе мөлшерінен асатын екі және одан көп рынок субъектілерінің атқарушы органдарына, директорлар кеңестеріне (байқаушы кеңестеріне) кіргеннен (сайланғаннан) кейін;
3) жеке тұлға сол бір тауар тобы бойынша Тізілімге енгізілген не сол бір өндіру-өткізу процесінің түрлі сатыларының тауарлар топтары бойынша Тізілімге енгізілген рынок субъектілерінің атқарушы органдарына, директорлар кеңестеріне (байқаушы кеңестеріне), олардың активтерінің жиынтық баланстық құнына қарамастан, кіргеннен (сайланғаннан) кейін талап етіледі.
8. Осы Нұсқаулықтың 7-тармағында көзделген жағдайларда, мәлімдеуші көрсетілген іс-қимылдарды жасауға монополияға қарсы органның келісімін алдын-ала сұратуға құқылы.
4. Өтініш немесе хабарлама беретін тұлғалар
9. Рынок субъектісін немесе рынок субъектісінің бірлестігін құруға, қайта ұйымдастыруға немесе таратуға келісім беру туралы өтінішті монополияға қарсы органға тиісті шешім қабылдайтын тұлға (орган) береді.
Егер тиісті шешімді бірнеше тұлғалар (органдар) бірлесе отырып қабылдаса, онда өтінішті монополияға қарсы органға осы тұлғалар (органдар) бірлесе отырып береді, бұл кезде өтініште монополияға қарсы органмен істер жүргізу үшін шешім қабылдауға қатысқан тұлғалардың (органдардың) тапсырмасы бойынша олар не олардың біреуі уәкілеттік берген тұлға көрсетіледі.

4) Предварительное согласие на осуществление действий (сделок), перечисленных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 6 настоящей Инструкции независимо от суммарной балансовой стоимости активов требуется, если:
приобретателем голосующих акций (долей, паев) с правом голоса в уставном капитале субъекта рынка, либо основных производственных средств или нематериальных активов, либо соответствующих прав является субъект рынка, внесенный в Государственный реестр субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке (далее - Реестр), либо юридическое или физическое лицо, являющееся участником группы лиц, в состав которой входит субъект рынка, внесенный в Реестр;
субъекты рынка, голосующие акции (доли, паи) в уставном капитале которого приобретаются, или субъект рынка, основные производственные средства или нематериальные активы которого передаются в собственность или пользование, или субъект рынка, по отношению к которому приобретаются соответствующие права, внесены в Реестр.
7. Уведомление антимонопольного органа, предусмотренное статьей 18 Закона, требуется в случаях:
1) совершения сделок, указанных в пункте 1 статьи 18 Закона, если сумма стоимости активов по балансу лиц, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 6 настоящей Инструкции находится в пределах суммы, превышающей 50000-кратный месячный расчетный показатель до 100000-кратного размера месячного расчетного показателя включительно;
2) вхождения (избрания) физического лица в исполнительные органы, советы директоров (наблюдательные советы) двух и более субъектов рынка, у которых суммарная стоимость активов по балансам превышает 50000-кратный размер месячного расчетного показателя;
3) вхождения (избрания) физического лица в исполнительные органы, советы директоров (наблюдательные советы) субъектов рынка, внесенных в Реестр по одной и той же товарной группе либо внесенных в Реестр по группам товаров различных стадий одного и того же производственно-бытового процесса, вне зависимости от суммарной балансовой стоимости их активов.
8. В случаях, предусмотренных пунктом 7 настоящей Инструкции, заявитель вправе предварительно запросить согласие антимонопольного органа на совершение указанных действий.
4. Лица, подающие ходатайство или уведомление
9. Ходатайство о даче согласия на создание, реорганизацию или ликвидацию субъекта рынка или объединения субъектов рынка подается в антимонопольный орган лицом (органом), принимающим соответствующее решение.
Если соответствующее решение принимается совместно несколькими лицами (органами), то ходатайство подается в антимонопольный орган совместно этими лицами (органами), при этом в ходатайстве указывается лицо, уполномоченное ими для ведения дел с антимонопольным органом, либо одним из них по поручению лиц (органов), участвовавших в принятии решения.

10. Рынок субъектілерін құру туралы хабарламаны монополияға қарсы органға рынок субъектілерінің құрылтайшылары не олардың тапсырмасы бойынша құрылтайшылардың біреуі береді.
Қайта ұйымдастыру туралы хабарламаны монополияға қарсы органға қайта ұйымдастыру нәтижесінде пайда болған рынок субъектісі береді.
Рынок субъектісін тарату туралы хабарламаны монополияға қарсы органға тарату процесінде болған рынок субъектісі береді.
11. Заңды және/немесе жеке тұлғалардың іс-қимылдар (мәмілелер) жасауы туралы өтінішті немесе хабарламаны, сондай-ақ жеке тұлғаның өзара бәсекелесуші екі немесе одан көп рынок субъектілерінің атқарушы органдарына, директорлар кеңестеріне (байқаушы кеңестеріне) қатысуы туралы хабарламаны монополияға қарсы органға акцияларды (үлестерді, пайларды), негізгі өндіріс құрал-жабдықтарын немесе материалдық емес активтерді немесе рынок субъектісінің оның кәсіпкерлік қызметін жүргізу шарттарын айқындауға мүмкіндік беретін құқықтарды алатын тұлға немесе атқарушы органдарға, директорлар кеңестеріне (байқаушы кеңестеріне) қатысушы тұлға береді.
Егер бір рынок субъектісінің негізгі өндіріс құрал-жабдықтарын немесе материалдық емес активтерін алушы мәміле тарабы бірнеше тұлғалар - тұлғалар тобының қатысушылары болса, онда өтінішті немесе хабарламаны осы тұлғалар бірлесе отырып не барлық алушылардың тапсырмасы бойынша олардың біреуі береді.
Егер акцияларда (үлестерде, пайларда) көрініс тапқан дауыстарды иелену құқығын немесе рынок субъектісінің оның кәсіпкерлік қызметін жүргізу шарттарын айқындау құқығын алушы мәміле тарабы бірнеше тұлғалар - тұлғалар тобының қатысушылары болса, онда өтінішті немесе хабарламаны осы тұлғалар бірлесе отырып не барлық тиісті құқық алушылардың тапсырмасы бойынша олардың біреуі береді.
12. Осы Нұсқаулықтың 9, 10, 11-тармақтарға сәйкес тұлғалар, Заңның 17 және 18-баптарында көзделген өтініштерді (хабарламаларды) монополияға қарсы органға беруге міндетті және құқылы, уәкілетті өкіл (сенімгер) тағайындай алады.
Осындай тұлғалардың атынан және мүдделерінде монополияға қарсы органға қатысты іс-қимыл жасайтын уәкілетті өкіл (сенімгер) монополияға қарсы органға өз өкілеттіктерінің тиісті дәрежедегі дәлелдемелерін (өтінішке (хабарламаға) өз өкілеттіктерінің жазбаша дәлелдемесін қоса беруге) қолданылып жүрген заңдарға сәйкес ұсынуға тиіс.
13. Өкілетті тұлғаны (сенімгерді) тағайындау жоғарыда көрсетілген тұлғаларды монополияға қарсы заңдарда көзделген міндеттер мен жауапкершіліктен босатпайды.
5. Өтініштер мен хабарламалардың мазмұны, беру және қарау мерзімдері

10. Уведомление о создании субъекта рынка подается в антимонопольный орган учредителями субъекта рынка либо одним из учредителей по их поручению.
Уведомление о реорганизации подается в антимонопольный орган субъектом рынка, возникшим в результате реорганизации.
Уведомление о ликвидации субъекта рынка подается в антимонопольный орган субъектом рынка, находящимся в процессе ликвидации.
11. Ходатайство или уведомление о совершении действий (сделок) юридическими и/или физическими лицами, а также уведомление об участии физического лица в исполнительных органах, советах директоров (наблюдательных советах) двух и более субъектов рынка подается в антимонопольный орган лицом, приобретающим акции (доли, паи), основные производственные средства или нематериальные активы, или соответствующие права, либо лицом, участвующим в исполнительных органах, советах директоров (наблюдательных советах).
Если стороной сделки, получающей основные производственные средства или нематериальные активы одного субъекта рынка, выступает несколько лиц - участников группы лиц, то ходатайство или уведомление подается совместно этими лицами либо одним из них по поручению всех получателей.
Если стороной сделки, получающей право распоряжаться голосами, воплощенными в акциях (долях, паях), или права определять условия ведения субъектом рынка его предпринимательской деятельности или осуществлять функции его исполнительного органа, выступают несколько лиц - участников группы лиц, то ходатайство или уведомление подается в антимонопольный орган совместно этими лицами либо одним из них по поручению всех получателей соответствующего права.
12. Лица, которые в соответствии с пунктами 9, 10, 11 настоящей Инструкции обязаны или вправе подавать в антимонопольный орган предусмотренные статьями 17 и 18 Закона ходатайства (уведомления), могут назначить уполномоченного представителя (поверенного).
Уполномоченный представитель (поверенный), действующий в отношениях с антимонопольным органом от имени и в интересах таких лиц, должен предъявить антимонопольному органу надлежащие доказательства своих полномочий (приложить к ходатайству (уведомлению) письменное доказательство своих полномочий) в соответствии с действующим законодательством.
13. Назначение полномочного представителя (поверенного) не освобождает вышеуказанных лиц от обязанностей и ответственности, предусмотренных антимонопольным законодательством.
5. Содержание, сроки подачи и рассмотрения
ходатайств и уведомлений

14. Өтініш немесе хабарлама еркін нысанда құрастырылады және осы Нұсқаулықтың 6-бөлімінде көрсетілген тәртіпке сәйкес монополияға қарсы органның бірінші басшысының атына беріледі. Өтініштің немесе хабарламаның мәтінінде іс-қимыл немесе мәміле атауы көрсетіледі және сатып алынатын акциялардың (үлестердің, пайлардың) саны, алынатын мүліктің құрамы немесе рынок субъектісінің оның кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттарын айқындауға не оның атқарушы органының функциясын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін нақты құқығы нақтыланады.
15. Өтінішті немесе хабарламаны қарау кезінде монополияға қарсы орган мәлімдеушіден 1-қосымшада көрсетілген кез келген ақпаратты талап етуге құқылы.
16. Өтініш немесе хабарлама беру кезінде мәлімдеуші монополияға қарсы органға осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаның 1-бөлімінде көрсетілген ақпаратты (құжаттарды) ұсынуға міндетті. Өтінішті немесе хабарламаны қарау кезінде монополияға қарсы орган өзі белгілеген мерзімдерде (бірақ өтінішті немесе хабарламаны алғаннан кейін 30 күннен кешіктірмей) мәлімдеушіден 1-қосымшаның 2-бөлімінде көрсетілген ақпаратты (құжаттарды) қосымша ұсынуды талап етуге құқылы.
Қосымша ақпаратты ұсыну мерзімдерін монополияға қарсы орган қаралып отырған өтініштің немесе хабарламаның мәніне, сондай-ақ сұратылған ақпараттың мазмұнына сүйене отырып айқындайды. Монополияға қарсы органның талабы бойынша осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада көрсетілген құжаттар мен ақпаратты мерзімінде ұсынбау заң актілерінде көзделген жауапкершілікке алып келеді.
17. Мәлімдеуші өтініш немесе хабарлама берген кезде, мәлімдеушінің пікірі бойынша, белгіленген мерзімде шешім қабылдау үшін маңызды болып табылатын кез келген ақпаратты монополияға қарсы органға дербес 1)-қосымшаның 1-бөлімінде көрсетілген (ақпараттарға (құжаттарға) толықтырулар) жіберуге құқылы.
18. Ақпарат құрамындағы коммерциялық құпия оны монополияға қарсы органға ұсынудан бас тартуға негіздеме бола алмайды, сонымен бірге мәлімдеушілер мен өзге де мүдделі тараптар монополияға қарсы органға ақпарат беру кезінде коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтердің толық тізбесін көрсетуге тиіс. Ақпараттың (құжаттардың) Қазақстан Республикасынан тыс аумақта орналасуы оны монополияға қарсы органға ұсынудан бас тарту немесе оны ұсыну мерзімдерін сақтамау үшін негіздеме болып табылмайды.
19. Өтінішті немесе хабарламаны беру кезінде монополияға қарсы орган осы Нұсқаулыққа 1-қосымшадағы 1-бөлімінің тізбесі бойынша талап етіп отырған немесе монополияға қарсы орган осы Нұсқаулыққа сай қосымша талап етіп отырған құжаттарға және құжаттарға қол жеткізу мәлімдеуші үшін қиын болған жағдайда мәлімдеуші өзі үшін тиісті ақпаратқа қол жеткізу мүмкін еместігін көрсетуге, оны алу мүмкін еместігін түсіндіретін себептерді хабарлауға, сондай-ақ мұндай құжаттарды (ақпаратты) алуға мүмкіндік бар көздерді көрсетуге міндетті.

14. Ходатайство или уведомление составляется в произвольной форме и подается в антимонопольный орган на имя первого руководителя в соответствии с порядком, указанным в главе 6 настоящей Инструкции. В тексте ходатайства или уведомления указывается наименование действия или сделки и конкретизируется количество приобретаемых акций (долей, паев), состав получаемого имущества или конкретное право, позволяющее определять условия ведения субъектом рынка его предпринимательской деятельности либо осуществлять функции его исполнительного органа.
15. При рассмотрении ходатайства или уведомления антимонопольный орган вправе затребовать от заявителя любую информацию, указанную в Приложении 1.
16. При подаче ходатайства или уведомления заявитель обязан представить в антимонопольный орган информацию (документы), указанные в разделе 1 Приложения 1 к настоящей Инструкции. При рассмотрении ходатайства или уведомления антимонопольный орган вправе дополнительно в установленные им сроки (но не более 30 дней после получения ходатайства или уведомления) требовать от заявителя представления информации (документов), указанных в разделе 2 Приложения 1.
Сроки представления дополнительной информации определяются антимонопольным органом исходя из существа рассматриваемого ходатайства или уведомления и содержания запрашиваемой информации. Непредставление в срок по требованию антимонопольного органа документов и информации, указанных в Приложении 1 к настоящей Инструкции, влечет за собой ответственность, предусмотренную законодательными актами.
17. Заявитель при подаче ходатайства или уведомления вправе самостоятельно (в дополнение к информации (документам), указанным в разделе 1 Приложения 1) направлять в антимонопольный орган любую информацию, которая, по мнению заявителя, является важной для принятия решения в установленные сроки.
18. Коммерческая тайна в составе информации не может служить основанием отказа в ее предоставлении антимонопольному органу, при этом заявители и иные заинтересованные стороны должны при предоставлении информации антимонопольному органу указать исчерпывающий перечень сведений, составляющих коммерческую тайну. Нахождение информации (документов) вне территории Республики Казахстан не может служить основанием для отказа в ее предоставлении антимонопольному органу или несоблюдения сроков ее представления.
19. В случае недоступности для заявителя информации и документов, требуемых антимонопольным органом по перечню раздела 1 Приложения 1 к настоящей Инструкции, при подаче ходатайства или уведомления или дополнительно истребованных антимонопольным органом согласно настоящей Инструкции документов (информации), - заявитель обязан указать на недоступность для него соответствующей информации и сообщить причины, объясняющие невозможность ее получения, а также указать источники, где такие документы (информация) могут быть получены.

Өтініш немесе хабарлама 1-қосымшадағы 1-бөлімінің тізбесі бойынша барлық құжаттарды немесе ақпаратты ұсынғанға дейін немесе жоғарыда көрсетілген ақпаратты алу мәлімдеуші үшін мүмкін еместігін түсіндіретін себептерді көрсеткенге дейін толық емес деп есептеледі, осыған байланысты монополияға қарсы орган қарауға қабылдамайды.
Монополияға қарсы орган мәлімдеуші үшін жоғарыда көрсетілген ақпаратты алудың мүмкін еместігін түсіндіретін себептерді белгісіз себеп деп тануы мүмкін, бұл туралы өтініш немесе хабарлама берген тұлғаға тез жіберілетін жазбаша шешім шығарылады. Осы шешімге орталық монополияға қарсы органға немесе сотқа шағым жасауға болады.
20. Өтініште (хабарламада) немесе ақпаратта (құжаттарда) баяндалған және шешім қабылдау үшін мәні бар фактілердің өзгергенін мәлімдеуші монополияға қарсы органның назарына кешіктірмей жазбаша түрде жеткізеді. Мұндай жағдайларда өтінішті немесе хабарламаны алу күні монополияға қарсы органның өзгерістер туралы ақпаратты алған күні болып есептеледі. Монополияға қарсы органға болған өзгерістер туралы хабарламау заң актілерінде көзделген жауапкершілікке алып келеді.
21. Өтініштер мен хабарламаларды ұсынбау:
1) өтініштерді, сондай-ақ хабарламаларды монополияға қарсы органға Заңның 17 және 18-баптарында көзделген мерзімдерде беруден жалтару;
2) тиісті монополияға қарсы органға осы Нұсқаулыққа 1-қосымшадағы 1-бөлімінің тізбесі бойынша ақпарат пен құжаттар кірмеген өтініштерді немесе хабарламаларды осы ақпарат пен құжаттарды алудың мәлімдеуші үшін мүмкін еместігін түсіндіретін себептерді көрсетпей немесе мұндай себептерді монополияға қарсы орган белгісіз себеп деп таныған кезде, жіберу;
Өтініштерді немесе хабарламаларды ұсынбау заң актілерінде көзделген жауапкершілікке алып келеді.
22. Өтініштерді немесе хабарламаларды беру күні монополияға қарсы органның тиісті өтініш пен хабарламаны және барлық қажетті құжаттарды, сондай-ақ осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаның 1-бөлімінде көзделген ақпаратты және/немесе жоғарыда көрсетілген құжаттарды немесе ақпаратты алу мәлімдеуші үшін мүмкін еместігін түсіндіретін себептер туралы мәліметтерді алған күн болып есептеледі. Монополияға қарсы орган осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаның 1-бөлімінің тізбесі бойынша ақпарат және/немесе құжаттар берілмеген, оларды бермеу себептері көрсетілмеген өтініштерді немесе хабарламаларды алған кезде монополияға қарсы орган оларды алған күннен бастап 10 күн мерзім ішінде мәлімдеушілерге олардың өтінішінің (хабарламасының) қарауға қабылданбағаны туралы жазбаша хабарлайды.

Ходатайство или уведомление считается неполным до представления всех документов или информации по перечню раздела 1 Приложения 1 или до указания причин, объясняющих невозможность для заявителя получения вышеуказанной информации, в связи с чем не принимается антимонопольным органом к рассмотрению.
Антимонопольный орган может признать причины, объясняющие невозможность для заявителя получения вышеуказанной информации неуважительными, об этом составляется письменное решение, которое немедленно направляется лицу, подавшему ходатайство или уведомление. На данное решение может быть подана жалоба в центральный антимонопольный орган или в суд.
20. Изменение фактов, содержащихся в ходатайстве (уведомлении) или информации (документах), и имеющих значение для принятия решения, незамедлительно доводится заявителем до сведения антимонопольного органа в письменном виде. В таких случаях днем получения ходатайства или уведомления считается день получения антимонопольным органом информации об изменениях. Не сообщение антимонопольному органу о произошедших изменениях влечет за собой ответственность, предусмотренную законодательными актами.
21. Непредставлением ходатайств и уведомлений является:
1) уклонение от подачи в антимонопольный орган ходатайств, а также уведомлений в сроки, указанные в статьях 17 и 18 Закона;
2) направление в соответствующий антимонопольный орган ходатайств или уведомлений, не содержащих информации и документов по перечню раздела 1 Приложения 1 к настоящей Инструкции без указания причин, объясняющих невозможность для заявителя получения этой информации и документов, или когда такие причины признаны антимонопольным органом неуважительными.
Непредставление ходатайств или уведомлений, влечет за собой ответственность, предусмотренную законодательными актами.
22. Днем подачи ходатайства или уведомления считается день получения территориальным или центральным антимонопольным органом, имеющим полномочия на его рассмотрение в соответствии с настоящей Инструкцией, названного выше ходатайства или уведомления и всех необходимых документов, а также информации, предусмотренных разделом 1 Приложения 1 к настоящей Инструкции, и/или сведений о причинах, объясняющих невозможность для заявителя получения вышеуказанных документов или информации.
При получении антимонопольным органом ходатайств или уведомлений, не содержащих информации и/или документов по перечню раздела 1 Приложения 1 к настоящей Инструкции без указания причин их не предоставления, антимонопольный орган в 10-дневный срок с даты их получения письменно информирует заявителей о том, что их ходатайство или уведомление к рассмотрению не принято.

23.  Заңның 17-бабының 2 және 5-баптарында, 18-баптың 3 және 6-баптарында айтылған және өтініштерді (хабарламаларды) қарау мерзіміне қатысты уақыт кезеңі монополияға қарсы органның өзі Өтініштер мен хабарламаларды қарау үшін мәлімдеушінің монополияға қарсы органға беретін ақпарат тізбесіне (1-қосымша) сәйкес талап еткен барлық құжаттарды алғаннан кейінгі келесі күні басталады.
24. Заңның 17-бабының 4-тармағында көзделген хабарлама берілуге тиісті уақыт кезеңі тиісті тауар рыногындағы үлесі отыз бес пайыздан асатын шаруашылық жүргізуші субъектісі пайда болғаннан кейінгі келесі күні басталады.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген уақыт кезеңі мерзім басталғаннан кейінгі 15-ші күннің соңында аяқталады.
Егер хабарлама хабарламаны қарауға уәкілетті монополияға қарсы органға қолма-қол жеткізілсе, онда мерзім монополияға қарсы органда белгіленген ереже бойынша жұмыс күні тоқтайтын сағатта аяқталады.
Байланыс ұйымына мерзімнің соңғы күнінен жиырма төрт сағат бұрын тапсырылған жазбаша өтініштер немесе хабарламалар мерзімінде тапсырылды деп есептеледі.
25. Заңның 18-бабының 5-тармағында көрсетілген уақыт мерзімі мәміле жасалған күннен кейінгі немесе жеке тұлғаның көрсетілген органдарға немесе кеңестерге кірген (сайланған) күнінен кейінгі келесі күні басталады. Заңның 18-бабының 5-тармағында көрсетілген уақыт кезеңі мерзім басталғаннан кейінгі 15-ші күннің соңында аяқталады.
Егер хабарлама монополияға қарсы органдарға қолма-қол жеткізілсе, онда мерзім монополияға қарсы органда белгіленген ереже бойынша жұмыс күні тоқтайтын сағатта аяқталады.
Байланыс ұйымына мерзімнің соңғы күнінен жиырма төрт сағат бұрын тапсырылған жазбаша хабарламалар мерзімінде жасалды деп есептеледі.
26. Мерзімнің соңғы күні жұмыс күні емес күнге келген жағдайда, онда одан кейінгі келесі жұмыс күні мерзімнің аяқталу күні деп есептеледі.
6. Монополияға қарсы органдарға өтініштер мен хабарламалар беру және оларды қарау тәртібі
27. Мәлімдеушілер  Заңның 17-бабында көзделген өтініштер мен хабарламаларды осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаның 1-бөлімінде көрсетілген ақпаратпен және құжаттармен бірге:
1) рынок субъектілерін немесе олардың бірлестіктерін құру кезінде:
жаңадан пайда болған рынок субъектісінің немесе бірлестігінің орналасқан орны бойынша тиісті аумақтық монополияға қарсы органға, егер жаңадан құрылған рынок субъектісіне немесе бірлестігіне қатысушылардың құрамына 3-тен аспайтын аймақта орналасқан рынок субъектілері кірсе;
орталық монополияға қарсы органға, егер жаңадан құрылған рынок субъектісіне немесе бірлестігіне қатысушылардың құрамына қайта ұйымдастырылғаннан кейін 3-тен астам аймақта орналасқан рынок субъектілері кірсе немесе қатысушылардың құрамына шетелдік заңды тұлғалар кірсе;

23. Период времени, оговоренный в подпунктах 2 и 5 статьи 17, подпунктах 3 и 6 статьи 18 Закона и касающийся срока рассмотрения ходатайств (уведомлений), начинается на следующий день после получения антимонопольным органом всех документов, затребованных в соответствии с Перечнем информации, представляемой заявителем в антимонопольный орган для рассмотрения ходатайств и уведомлений (Приложение 1).
24. Период времени, в течение которого должно быть подано уведомление, предусмотренное пунктом 4 статьи 17 Закона, начинается на следующий день после появления хозяйствующего субъекта, доля которого на соответствующем товарном рынке будет превышать тридцать пять процентов.
Период времени, указанный в первом абзаце настоящего пункта, завершается по истечении 15-го дня с начала срока.
Если ходатайство или уведомление доставляется в антимонопольный орган, уполномоченный рассматривать уведомление, нарочным, то срок истекает в тот час, когда в антимонопольном органе по установленным правилам прекращается рабочий день.
Письменные ходатайства или уведомления, сданные в организацию связи до двадцати четырех часов последнего дня срока, считаются сданными в срок.
25. Период времени, указанный в пункте 5 статьи 18 Закона, начинается на следующий день после дня заключения сделки и/или вхождения (избрания) физического лица в указанные органы или советы. Период времени, указанный в пункте 5 статьи 18 Закона, завершается по истечении 15-го дня с начала срока.
Если уведомление доставляется в антимонопольный орган нарочным, то срок истекает в тот час, когда в антимонопольном органе по установленным правилам прекращается рабочий день.
Письменные уведомления, сданные в организацию связи до двадцати четырех часов последнего дня срока, считаются сделанными в срок.
26. В случаях, когда последний день срока приходится на нерабочий день, днем окончания срока считается следующий за ним рабочий день.
6. Порядок подачи в антимонопольный орган
и рассмотрения им ходатайств и уведомлений
27. Ходатайства или уведомления, предусмотренные статьей 17 Закона, вместе с информацией и документами, указанными в разделе 1 Приложения 1 к настоящей Инструкции подаются заявителями:
1) при создании субъектов рынка или их объединений:
в соответствующий территориальный антимонопольный орган по месту нахождения вновь возникающего субъекта рынка или объединения, если в состав участников вновь создаваемого субъекта рынка или объединения входят субъекты рынка, расположенные не более чем в 3 регионах;
в центральный антимонопольный орган, если в состав участников вновь создаваемого субъекта рынка или объединения входят субъекты рынка, расположенные более чем в 3 регионах, или в состав участников входят иностранные юридические лица;

2) рынок субъектілерін және олардың бірлестіктерін қайта ұйымдастыру кезінде:
жаңадан пайда болған заңды тұлғаның орналасқан орны бойынша тиісті аумақтық монополияға қарсы органдарға;
орталық монополияға қарсы органдарға, егер қайта құрылған рынок субъектісіне кіретін қайта ұйымдастырылған рынок субъектісі немесе бірлестік қатысушылары республиканың тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектілерінің мемлекеттік тізіліміне (бұдан әрі - республикалық тізілім) енгізілсе;
3) рынок субъектілерін немесе олардың бірлестіктерін тарату кезінде:
таратылатын заңды тұлғаның орналасқан орны бойынша тиісті аумақтық монополияға қарсы органдарға;
орталық монополияға қарсы органдарға, егер таратылатын заңды тұлға немесе таратылатын тұлға кіретін бірлестік қатысушысы республика тізіліміне енгізілсе береді.
28. Мәлімдеушілер Заңның 18-бабында көзделген өтініштерді немесе хабарламаларды осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаның 1-бөлімінде көрсетілген ақпаратпен және құжаттармен бірге:
1) тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектісінің жарғылық капиталында дауыс құқығын беретін акцияларды (үлестерді, пайларды) алу кезінде немесе негізгі өндіріс құрал-жабдықтарын немесе материалдық емес активтерді алу немесе рынок субъектісінің оның кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттарын айқындауға немесе оның атқарушы органының функцияларын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін құқықтарды алу кезінде;
тиісінше жарғылық капиталдағы акциялары (үлестері, пайлары) сатып алынатын рынок субъектісінің орналасқан орны бойынша немесе тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие, негізгі өндіріс құрал-жабдықтарын немесе материалдық емес активтерді меншікке немесе пайдалануға алып отырған рынок субъектісінің орналасқан орны бойынша немесе тиісті құқықтар оған қатысты алынатын рынок субъектісінің орналасқан орны бойынша аумақтық монополияға қарсы органға, егер:
акцияларды (үлестерді, пайларды) (тиісті құқықтарды немесе негізгі өндіріс құрал-жабдықтарын немесе материалдық емес активтерді) сатып алушының балансы, сатып алушымен бірге тұлғалар тобына кіретін барлық заңды тұлғалардың баланстары бойынша активтер құнының сомасы және дауыс беретін акциялары (негізгі өндіріс құрал-жабдықтары немесе материалдық емес активтері немесе оған қатысты тиісті құқықтар) сатып алынатын заңды тұлғалардың баланстары бойынша активтері құнының сомасы айлық есептік көрсеткіштің 50000 есе мөлшерінен астам айлық есептік көрсеткіштің 100000 есе мөлшеріне дейінгі шегінде болса;

2) при реорганизации субъектов рынка и их объединений:
в соответствующий территориальный антимонопольный орган по месту нахождения вновь возникающего юридического лица;
в центральный антимонопольный орган, если реорганизуемый субъект рынка или участник объединения, в которое входит реорганизуемый субъект рынка, включен в государственный реестр субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на товарном рынке республики (далее - реестр республики);
3) при ликвидации субъектов рынка или их объединений:
в соответствующий территориальный антимонопольный орган по месту нахождения ликвидируемого юридического лица;
в центральный антимонопольный орган, если ликвидируемое юридическое лицо или участник объединения, в которое входит ликвидируемое лицо, внесены в реестр республики.
28. Ходатайства или уведомления, предусмотренные статьей 18 Закона, вместе с информацией и документами, указанными в разделе 1 Приложения 1 к настоящей Инструкции подаются заявителями:
1) при приобретении акций (долей, паев) с правом голоса в уставном капитале субъекта рынка, занимающего доминирующее (монопольное) положение на товарном рынке и/или получении основных производственных средств или нематериальных активов, и/или приобретении прав, позволяющих определять условия ведения субъектом рынка его предпринимательской деятельности или осуществлять функции его исполнительного органа:
в территориальный антимонопольный орган, соответственно по месту нахождения субъекта рынка, акции (доли, паи) в уставном капитале, которого приобретаются, или по месту нахождения субъекта рынка, занимающего доминирующее (монопольное) положение на товарном рынке, получающего в собственность или пользование основные производственные средства и/или нематериальные активы, или по месту нахождения субъекта рынка, в отношении которого приобретаются соответствующие права, если:
сумма стоимости активов по балансу приобретателя акций (долей, паев) (соответствующих прав и/или основных производственных средств или нематериальных активов) и сумма стоимости активов по балансам всех юридических лиц, входящих в группу лиц вместе с приобретателем, и стоимости активов по балансу юридического лица, голосующие акции (доли, паи) которого (основные производственные средства или нематериальные активы которого или соответствующие права по отношению к которому) приобретаются, - находится в пределах от суммы, превышающей 50000-кратный размер месячного расчетного показателя до 100000-кратного размера месячного расчетного показателя включительно;

не егер осы тармақшаның 3-абзацында санамаланған тұлғалар баланстары бойынша активтер сомасы айлық есептік көрсеткіштің 100000 есе мөлшерінен аспаса және акцияларды (үлестерді, пайларды), негізгі өндіріс құрал-жабдықтарын және/немесе материалдық емес активтерді немесе тиісті құқықтарды сатып алушы Тізілімге енгізілген рынок субъектісі немесе осы рынок субъектісімен бірге тұлғалар тобына кіретін жеке (заңды) тұлға болып табылса;
орталық монополияға қарсы органдарға, егер акцияларды (үлестерді, пайларды), (тиісті құқықтарды немесе негізгі өндіріс құрал-жабдықтарын немесе материалдық емес активтерді) сатып алушының баланстары, сатып алушымен бірге тұлғалар тобына кіретін барлық заңды тұлғалардың баланстары бойынша активтер құнының және дауыс беретін акциялары (үлестері, пайлары) (негізгі өндіріс құрал-жабдықтары немесе материалдық емес активтері немесе оған қатысты тиісті құқықтар) сатып алынатын заңды тұлғалардың балансы бойынша активтер құнының сомасы айлық есептік көрсеткіштің 100000 есе мөлшерінен асса;
2) жеке тұлға екі немесе одан көп рынок субъектілерінің атқарушы органдарына, директорлар кеңестеріне (байқаушы кеңестерге) қатысқан кезде:
атқарушы органға, директорлар кеңесіне (байқаушы кеңеске) жеке тұлға қатысатын сол рынок субъектілерінің кез келгенінің орналасқан орны бойынша аумақтық монополияға қарсы органға, егер атқарушы органдарына, директорлар кеңестеріне (байқаушы кеңестерге) сол бір жеке тұлға қатысатын заңды тұлғалардың баланстары бойынша активтер сомасы айлық есептік көрсеткіштің 50000 есе мөлшерінен айлық есептік көрсеткіштің 100000 есе мөлшері шегінде болса;
орталық монополияға қарсы органға - барлық өзге жағдайларда береді.
29. Рынок субъектісінің жарғылық капиталындағы дауыс құқығын беретін акцияларды (үлестерді, пайларды) сатып алу немесе тиісті құқықтарды алу туралы өтінішті немесе хабарламаны алған кезде орталық монополияға қарсы орган өтінішті немесе хабарламаны алған күннен бастап 7 күн мерзім ішінде бұл туралы акцияларды (үлестерді, пайларды) сатып алушының орналасқан орны (тұрғылықты орны) бойынша аумақтық монополияға қарсы органға, тиісті құқықтарды сатып алушының орналасқан орны бойынша аумақтық монополияға қарсы органға хабарлауға міндетті.
Негізгі өндіріс құрал-жабдықтарын немесе материалдық емес активтерді алғаны туралы өтінішті немесе хабарламаны алған кезде аумақтық монополияға қарсы органдар өтінішті немесе хабарламаны алған күннен бастап 7 күн мерзім ішінде бұл туралы негізгі өндіріс құрал-жабдықтарын немесе материалдық емес активтерді иеліктен айыратын рынок субъектісінің орналасқан орны бойынша аумақтық монополияға қарсы органға хабарлауға міндетті.
Хабар хатпен, факс, электронды пошта немесе телефонограмма арқылы жіберіледі.

либо если сумма активов по балансам лиц, перечисленных в абзаце 3 настоящего подпункта не превышает 100000-кратного размера месячного расчетного показателя и приобретателем акций (долей, паев) основных производственных средств и/или нематериальных активов или соответствующих прав является субъект рынка, внесенный в Реестр, или физическое (юридическое) лицо, входящее в группу лиц с подобным субъектом рынка;
в центральный антимонопольный орган, если сумма стоимости активов по балансу приобретателя акций (долей, паев), соответствующих прав и/или основных производственных средств или нематериальных активов, и сумма стоимости активов по балансам всех юридических лиц, входящих в группу лиц вместе с приобретателем, и стоимости активов по балансу юридического лица, голосующие акции (доли, паи) которого (основные производственные средства и/или нематериальные активы которого или соответствующие права по отношению, к которому) приобретаются, - превышает 100000-кратный размер месячного расчетного показателя;
2) при участии физического лица в исполнительных органах, советах директоров (наблюдательных советах) двух и более субъектов рынка:
в территориальный антимонопольный орган по месту нахождения любого из тех субъектов рынка, в исполнительном органе, совете директоров (наблюдательном совете) которого участвует физическое лицо, если сумма активов по балансам юридических лиц, в исполнительных органах, советах директоров (наблюдательных советах) которых участвует одно и то же физическое лицо, находится в пределах от 50000-кратного размера месячного расчетного показателя до 100000-кратного размера месячного расчетного показателя включительно;
в центральный антимонопольный орган - во всех иных случаях.
29. При получении ходатайства или уведомления о приобретении акций (долей, паев) с правом голоса в уставном капитале субъекта рынка, или получении соответствующих прав, центральный антимонопольный орган обязан в 7-дневный срок со дня получения ходатайства или уведомления сообщить об этом территориальному антимонопольному органу по месту нахождения (месту жительства) приобретателя акций (долей, паев), территориальному антимонопольному органу по месту нахождения приобретателя соответствующих прав.
При получении ходатайства или уведомления о получении основных производственных средств или нематериальных активов территориальные антимонопольные органы обязаны в 7-дневный срок со дня получения ходатайства или уведомления сообщить об этом территориальному антимонопольному органу по месту нахождения субъекта рынка, отчуждающего основные производственные средства или нематериальные активы.
Сообщение передается письмом, по факсу, электронной почтой или телефонограммой.

30. Жеке немесе заңды тұлғалардың іс-қимылдары немесе мәмілелері туралы, осы Нұсқаулыққа сәйкес тиісті аумақтық монополияға қарсы органға қарау және шешім шығару үшін жіберуге жататын өтінішті немесе хабарламаны алған жағдайда, монополияға қарсы орган осындай өтінішті немесе хабарламаны алғаннан кейінгі 3 күн мерзім ішінде оны қоса берілген ақпаратпен (құжаттармен) бірге, мәлімдеушінің бұл туралы жазбаша хабарламасымен бірге тиесілілігі бойынша аумақтық монополияға қарсы органға береді.
Орталық монополияға қарсы орган аумақтық монополияға қарсы органның өтініші бойынша аумақтық монополияға қарсы органдардың келісімдерін немесе хабарламаларын талап ететін жеке және заңды тұлғалардың іс-қимылдары немесе мәмілелері туралы өтініштерді немесе хабарламаларды өзінің қарауына қабылдауы мүмкін. Мұндай жағдайда орталық монополияға қарсы орган мәлімдеушіден аумақтық монополияға қарсы органға жіберуге жататын өтінішті немесе хабарламаны алғаннан кейінгі 7 күн мерзім ішінде өтінішті немесе хабарламаны өзінің қарауына қабылдағаны туралы тиісті аумақтық монополияға қарсы органға хабарлайды. Аумақтық монополияға қарсы орган орталық монополияға қарсы орган арқылы, хат, факс, электронды почта, телефонограмма арқылы хабарлануы мүмкін.
31. Орталық монополияға қарсы орган өзінің қарауына жататын өтінішті немесе хабарламаны алған сәттен бастап 7 күн мерзім ішінде оны заңда белгіленген тәртіппен мерзімінде қарау жөніндегі өкілеттіктерді аумақтық монополияға қарсы органға мәлімдеушінің сол мерзімдегі жазбаша хабарламасымен беруі мүмкін. Мұндай жағдайда өтініш немесе хабарлама қоса тіркелген ақпаратпен және құжаттармен бірге аумақтық монополияға қарсы органның қарауына беріледі және орталық монополияға қарсы орган барлық қажетті құжаттарды алған күннен бастап мерзім белгілеу басталады.
32. Тиісті аумақтық монополияға қарсы органдар мәлімдеушіден осы Нұсқаулықтың 27 және 28-тармақтарында белгіленген тәртіппен олардың қарауына жатпайтын өтінішті немесе хабарламаны қарауға қабылдауға құқығы жоқ.
Мәлімдеушіден өтінішті немесе хабарламаны осы Нұсқаулықтың 6-бөліміне сәйкес оларды қарауға уәкілеттігі жоқ аумақтық монополияға қарсы орган алған жағдайда, уәкілетті лауазымды тұлға өтінішті құзыретті мемлекеттік органға немесе лауазымды тұлғаға мәлімдеушінің міндетті хабарламасымен немесе оның өкілетті өкілі арқылы үш күннен кешіктірмей жіберу туралы шешім қабылдайды.
33. Егер өтінішті немесе хабарламаны талап ететін мәміле немесе іс-қимыл Қазақстан Республикасының тауар рыногындағы бәсекенің жай-күйіне әсер еткен жағдайда аумақтық монополияға қарсы орган орталық монополияға қарсы органның осы Нұсқаулыққа сәйкес аумақтық монополияға қарсы органдардың қарауына келіп түскен өтініштерді немесе хабарламаларды қарауға қабылдағаны туралы өтініш білдіруге құқылы.
Осы жағдайда тиісті аумақтық монополияға қарсы орган өтінішті немесе хабарламаны алғаннан кейін 10 күннен кешіктірмей, оны қарау үшін орталық монополияға қарсы органға жібереді.

30. При получении ходатайства или уведомления о действиях или сделках физических или юридических лиц, подлежащего направлению для рассмотрения и принятия решения в соответствующий территориальный антимонопольный орган в соответствии с настоящей Инструкцией, антимонопольный орган в 3-дневный срок после получения такого ходатайства или уведомления передает его вместе с приложенной информацией (документами) на рассмотрение по принадлежности территориальному антимонопольному органу с письменным уведомлением заявителя.
Центральный антимонопольный орган по просьбе территориального антимонопольного органа может принять к своему рассмотрению ходатайство или уведомление о действиях или сделках физических и юридических лиц, требующих согласования или уведомления территориальных антимонопольных органов. В этом случае центральный антимонопольный орган в 7-дневный срок после получения от заявителя ходатайства или уведомления, подлежащего направлению в территориальный антимонопольный орган, сообщает соответствующему территориальному антимонопольному органу о принятии ходатайства или уведомления к своему рассмотрению. Территориальный антимонопольный орган может быть уведомлен центральным антимонопольным органом письмом, по факсу, электронной почтой, телефонограммой.
31. Центральный антимонопольный орган может в 7-дневный срок с момента получения ходатайства или уведомления, подлежащего рассмотрению центральным антимонопольный органом, передать полномочия по его рассмотрению в установленные законодательством сроки территориальному антимонопольному органу с письменным уведомлением заявителя в тот же срок. В этом случае территориальному антимонопольному органу передается на рассмотрение ходатайство или уведомление вместе с приложенной информацией и документами и установленный срок начинает течь со дня получения всех необходимых документов центральным антимонопольным органом.
32. Соответствующие территориальные антимонопольные органы не вправе принимать от заявителя к рассмотрению ходатайства или уведомления, не подлежащие рассмотрению ими в порядке, установленном в пунктах 27 и 28 настоящей Инструкции.
В случае получения ходатайства или уведомления территориальным антимонопольным органом, не уполномоченным на их рассмотрение, уполномоченным должностным лицом принимается решение о направлении обращения компетентному государственному органу или должностному лицу с обязательным уведомлением заявителя или его полномочного представителя в срок не более трех дней.
33. В случаях, если сделка или действие, требующие ходатайства или уведомления, оказывает влияние на состояние конкуренции на товарном рынке Республики Казахстан, территориальный антимонопольный орган вправе ходатайствовать о принятии центральным антимонопольным органом на рассмотрение ходатайств или уведомлений, подлежащих рассмотрению территориальными антимонопольными органами в соответствии с настоящей Инструкцией.
В этом случае соответствующий территориальный антимонопольный орган не позднее 10 дней после получения ходатайства или уведомления направляет его для рассмотрения в центральный антимонопольный орган.

34. Мүдделі тараптар іс-қимылдарға немесе мәмілелерге қатысты, олар бойынша  Заңның 17 және 18-баптарына сәйкес монополияға қарсы органның өтініші немесе хабарламасы талап етілетін барлық қағидалар бойынша өз көзқарасын немесе ескертулерін жазбаша түрде білдіре алады. Өзінің жазбаша ескертулерінде мүдделі тараптар іске қатысты барлық мәселелерді көрсетеді және олар баяндаған фактілерге дәлелдеме ретінде кез келген құжаттарды қоса тіркей алады. Олар монополияға қарсы органға осы фактілерді растауға қабілетті тұлғаларды тыңдауды ұсынуы мүмкін.
35. Өтінішті немесе хабарламаны қарау кезінде орталық монополияға қарсы орган немесе аумақтық монополияға қарсы орган кез келген басқа аумақтық монополияға қарсы органдармен, оның ішінде сатып алушылардың, жеткізіп берушілердің немесе зерделеніп отырған рынок субъектілері бәсекелестерінің орналасқан орны бойынша орталық монополияға қарсы органмен өзара іс-әрекет жасайды.
7. Өтініштерді немесе хабарламаларды   беруге
қойылатын талаптар
36. Ақпарат пен құжаттар дұрыс және толық болуға тиіс. Қоса беріліп отырған құжаттар түпнұсқа немесе түпнұсқа көшірмесі түрінде болуға тиіс, соңғы жағдайда өтінішке немесе хабарламаға қол қоятын тұлға және/немесе орган олардың дұрыстығы мен толықтығын жазбаша растауға тиіс.
Жалған мәліметтер беру заң актілеріне сәйкес жауапкершілікке алып келеді.
37. Осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада көрсетілген құжаттар мен ақпарат тігілген, қағаз түрінде, сондай-ақ қажет болған жағдайда электрондық тасымалмен берілуге және монополияға қарсы органға өтініш немесе хабарлама беріп отырған тұлғаның немесе органның мөрімен расталуға тиіс. Егер өтінішті немесе хабарламаны жеке тұлға берсе, онда құжаттар мен ақпарат тігілген түрде беріледі және жеке тұлғаның қолымен расталады. Жеке тұлғаның қолы нотариалды түрде расталуға тиіс.
38. Ұсынылып отырған құжаттар (ақпарат) нөмірленген болуға және осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаның 1-бөлімінде көрсетілген параграфтар мен тармақтардың нөмірлерін пайдалана және көрсете отырып берілуге тиіс. Тармақтың әрбір мәселесіне толық жауап берілуге тиіс.
Қандай да бір тармақтың мәселесіне толық жауап беру мүмкін болмаған жағдайда, қолда бар көлемде ақпарат беру және мәлімдеуші үшін тиісті ақпаратты алудың мүмкін еместігінің себептерін көрсету қажет.
Қандай да бір тармақ бойынша дәл ақпарат ұсыну мүмкіндігі болмаған жағдайда, бағалау ақпаратын, оның бағалау болып табылатынын көрсете отырып, сондай-ақ оның көздері мен пайдаланылған бағалау әдістерін көрсете отырып, ұсыну қажет.

34. Заинтересованные стороны могут высказать свою точку зрения или замечания в письменной форме по всем положениям, относящимся к действиям или сделкам, по которым требуется ходатайство или уведомление антимонопольного органа согласно статьям 17 и 18 Закона. В своих письменных замечаниях заинтересованные стороны излагают все вопросы, относящиеся к делу, и могут прилагать любые документы в доказательство изложенных ими фактов. Они могут предложить антимонопольному органу выслушать лиц, которые способны подтвердить эти факты.
35. При рассмотрении ходатайства или уведомления центральный антимонопольный орган или территориальный антимонопольный орган взаимодействует с любыми другими территориальными антимонопольными органами или центральным антимонопольным органом, в том числе по месту нахождения покупателей, поставщиков или конкурентов изучаемых субъектов рынка.
7. Требования к представлению ходатайств или уведомлений
36. Информация и документы должны быть достоверными и полными. Прилагаемые документы должны представлять собой оригиналы или копии оригиналов, в последнем случае лицо и/или орган, подписывающий ходатайство или уведомление, должны письменно подтвердить их достоверность и полноту.
Предоставление недостоверных сведений влечет за собой ответственность в соответствии с законодательными актами.
37. Документы и информация, указанная в Приложении 1 к настоящей Инструкции, должны быть представлены на бумажных, а при необходимости также на электронных носителях, в прошитом виде и заверены печатью лица или органа, подающего в антимонопольный орган ходатайство или уведомление. Если ходатайство или уведомление подается физическим лицом, то документы и информация представляется в прошитом виде и заверяется подписью физического лица. Подпись физического лица должна быть заверена нотариально.
38. Представляемые документы (информация) должны быть пронумерованы и представлены с использованием и указанием номеров параграфов и пунктов, указанных в разделе 1 Приложения 1 настоящей Инструкцией. На каждый вопрос пункта должен быть дан исчерпывающий ответ.
При невозможности дать исчерпывающий ответ на вопрос какого-либо пункта, необходимо представить информацию в имеющемся объеме и указать причины невозможности получения для заявителя соответствующей информации.
При невозможности представить точную информацию по какому-либо из пунктов, необходимо представлять оценочную информацию с указанием на то, что она является оценочной, а также указанием ее источников и использованных методов оценки.

39. Коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратты мәлімдеуші "коммерциялық құпия" деген міндетті белгі соға отырып ұсынады және жеке мұқабада жіберуі мүмкін, бірақ бұл кезде өтінішті немесе хабарламаны толық түрде қарауға арналған ақпарат (құжаттар) пакетіне міндетті түрде енгізілуге тиіс.
40. Барлық талап етілетін деректер өтінішті немесе хабарламаны беру жылы алдындағы қаржылық жыл, сондай-ақ өтінішті немесе хабарламаны берген жыл есепті кезең үшін ұсынылуға тиіс.
Жыл басынан бергі есепті кезең ішінде жасалған деректер болмаған жағдайда, барлық талап етілетін деректер өтінішті немесе хабарламаны беру жылы алдындағы қаржылық жыл үшін ұсынылуға тиіс.
Монополияға қарсы орган қажет болған жағдайда, құжаттар мен ақпараттар беру үшін едәуір ұзақ мерзім белгілей алады.
8. Монополияға қарсы органдардың өтініштер мен
хабарламаларды қарау нәтижелері
41. Монополияға қарсы органның шешімі өтінішті немесе хабарламаны қарау нәтижелері бойынша бұйрық нысанында қабылданады. Өтініштерді (хабарламаларды) қарау нәтижелері бойынша монополияға қарсы орган мынадай шешімдер қабылдай алады:
1) Заңның 17-бабына сәйкес тиісті өтініштерді қарау нәтижелері жөнінде:
өтінішті қанағаттандыру туралы;
өтінішті бәсекені қамтамасыз етуге бағытталған рынок субъектілерін және олардың бірлестіктерін құру, қайта ұйымдастыру және таратудың ұсынылып отырған жоспарын өзгерту жөнінде талаптар қоя отырып, қанағаттандыру туралы. Сонымен бірге монополияға қарсы органның шешімінде нақты талаптар, оларды қою негіздемесі, сондай-ақ оларды орындау мерзімдері айтылуға тиіс;
өтінішті дәлелденген қорытындымен қабылдамау туралы;
2) Заңның 17-бабына сәйкес тиісті хабарламаларды қарау нәтижелері жөнінде:
рынок субъектілерін және олардың бірлестіктерін құрудың, қайта ұйымдастырудың және таратудың монополияға қарсы заңдар талаптарына сәйкестігін қосымша тексеру туралы;
бәсекенің қажетті шарттарын қалпына келтіру бойынша шаралар қолдану жөнінде нұсқама шығару туралы. Сонымен бірге шешімде рынок субъектілері мен олардың бірлестіктерін құрудың, қайта ұйымдастыру мен таратудың жүзеге асырылған нұсқасын өзгерту жөнінде нақты талаптар, оларды қою негіздемесі, сондай-ақ оларды орындау мерзімдері айтылуға тиіс.
3) Заңның 18-бабына сәйкес тиісті хабарламаларды қарау нәтижелері жөнінде: өтінішті қанағаттандыру туралы;
өтінішті дауыс құқығын беретін акцияларды (үлестерді, пайларды) сатып алудың, негізгі өндіріс құрал-жабдықтарын немесе материалдық емес активтерді алудың, бәсекені қамтамасыз етуге бағытталған тиісті құқықтарды сатып алудың ұсынылып отырған жоспарын өзгерту жөнінде талаптар қоя отырып, қанағаттандыру туралы. Сонымен бірге монополияға қарсы органның шешімінде оларды қоюдың нақты талаптары, дәлелдері, сондай-ақ оларды орындау мерзімі айтылуға тиіс;
өтінішті дәлелденген қорытындымен қабылдамау туралы;

39. Информация, составляющая коммерческую тайну, представляется заявителем с обязательной пометкой "коммерческая тайна" и может быть направлена в отдельной обложке, но, при этом, должна быть обязательно включена в пакет информации (документов) для рассмотрения ходатайства или уведомления в качестве полного.
40. Все требуемые данные должны быть представлены за финансовый год, предшествующий году подачи ходатайства или уведомления, а также за отчетный период с начала года подачи ходатайства или уведомления. При этом следует указать временной период, используемый при подаче документов и информации.
В случае отсутствия данных, составленных за отчетный период с начала года, все требуемые данные должны быть представлены за финансовый год, предшествующий году подачи ходатайства или уведомления.
Антимонопольный орган может, при необходимости, установить более длительный период, за который должны быть представлены документы и информация.
8. Результаты рассмотрения антимонопольным органом
ходатайств или уведомлений
41. Решение антимонопольного органа по результатам рассмотрения ходатайства или уведомления, принимается в форме приказа. По результатам рассмотрения ходатайств (уведомлений) антимонопольный орган может принять следующие решения:
1) в соответствии со статьей 17 Закона, по результатам рассмотрения соответствующих ходатайств:
об удовлетворении ходатайства;
об удовлетворении ходатайства с выставлением требований по изменению представленного плана создания, реорганизации и ликвидации субъектов рынка и их объединений, направленных на обеспечение конкуренции. При этом в решении антимонопольного органа должны содержаться конкретные требования, обоснование их выставления, а также сроки их исполнения;
об отклонении ходатайства с мотивированным заключением;
2) в соответствии со статьей 17 Закона, по результатам рассмотрения соответствующих уведомлений:
о дополнительной проверке соответствия создания, реорганизации и ликвидации субъектов рынка и их объединений требованиям антимонопольного законодательства;
о вынесении предписания по принятию мер по восстановлению необходимых условий конкуренции. При этом в решении должны содержаться конкретные требования по изменению осуществленного варианта создания, реорганизации и ликвидации субъектов рынка и их объединений, обоснование их выставления, а также сроки их выполнения;
3) в соответствии со статьей 18 Закона, по результатам рассмотрения соответствующих ходатайств:
об удовлетворении ходатайства;
об удовлетворении ходатайства с выставлением требований по изменению представленного плана приобретения акций (долей) с правом голоса, получения основных производственных средств или нематериальных активов, приобретения соответствующих прав, направленных на обеспечение конкуренции. При этом в решении антимонопольного органа должны содержаться конкретные требования, мотивы их выставления, а также сроки их исполнения;
об отклонении ходатайства с мотивированным заключением;

4) Заңның 18-бабына сәйкес тиісті хабарламаларды қарау нәтижелері жөнінде:
хабарланған мәміленің (іс-қимылдың) монополияға қарсы заңнаманың талаптарына сәйкестігін қосымша тексеру туралы;
бәсекенің қажетті шарттарын қалпына келтіру бойынша нақты шаралар қолдану жөнінде нұсқама шығару туралы. Сонымен бірге монополияға қарсы органның шешімінде акцияларды (үлестерді, пайларды) сатып алудың, негізгі өндіріс құрал-жабдықтарын немесе материалдық емес активтерді алудың, тиісті құқықтарды сатып алудың жүзеге асырылған нұсқасын өзгерту жөнінде нақты талаптар, оларды қою негіздемесі, сондай-ақ оларды орындау мерзімдері айтылуға тиіс.
42. Монополияға қарсы органның шешімі мәлімдеушіге тапсырғаны (алғаны) туралы хабарламамен жазбаша түрде жіберіледі, не алғаны туралы белгісімен қолына беріледі.
43. Монополияға қарсы органға белгіленген тәртіппен хабарланған, жасалған мәмілелер (жүзеге асырылған іс-қимылдар) нәтижесінде рынок субъектісінің үстем (монополиялық) жағдайының пайда болу немесе күшею және/немесе шектелу белгілері болмаған жағдайда, соңғысы мәлімдеушіге Заңда белгіленген мерзімде жазбаша түрде тиісті жауап жібереді.
44. Заңның 17 және 18-баптарында көрсетілген және мәлімдеушіге монополияға қарсы заңдардың талаптарына рынок субъектілерін және олардың бірлестіктерін құрудың (қайта ұйымдастырудың, таратудың) сәйкестігін қосымша тексеру туралы шешімге немесе тиісті мәміленің сәйкестігін қосымша тексеру туралы шешімге қатысты уақыт кезеңі монополияға қарсы орган хабарламаны алғаннан кейінгі келесі күні басталады және мерзімнің басынан бастап 15 күн өткенде аяқталады.
Заңның 17-бабының 3-тармағында және 18-бабының 4-тармағында көрсетілген монополияға қарсы органның шешімін орындауға арналған мерзім шешімде ескертілген мерзімнің соңғы күні өткенде аяқталады.
Егер монополияға қарсы органның шешімінде аптамен (аймен) есептелетін мерзімдер ескертілсе, онда мұндай уақыт кезеңі монополияға қарсы органның шешімін алғаннан кейінгі келесі күні басталады және мерзімнің соңғы аптасында (айында) мерзім басталған аптаның сол күнінде аяқталады.
Мерзімнің соңғы күні жұмыс істемейтін күнге келген жағдайда, мерзімнің аяқталу күні одан кейінгі келесі жұмыс күні болып есептеледі.
45. Монополияға қарсы органның шешіміне шағымдану Заңда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
46. Орталық монополияға қарсы орган аумақтық монополияға қарсы органдардың өтініштерді қабылдамау, Заңның 17 және 18-баптарында көзделген талаптарды қою жөніндегі, оның қолданылып жүрген заңдарды бұза отырып қабылдаған шешімдерін жоюға немесе оның берілген өкілеттіктері шектерін бұза отырып қабылдаған шешімдерін қабылдамауға құқылы.

4) в соответствии со статьей 18 Закона, по результатам рассмотрения соответствующих уведомлений:
о дополнительной проверке соответствия уведомляемой сделки (действия) требованиям антимонопольного законодательства;
о вынесении предписания по принятию конкретных мер по восстановлению необходимых условий конкуренции. При этом в решении антимонопольного органа должны содержаться конкретные требования по изменению осуществленного варианта приобретения акций (долей, паев), получения основных производственных средств или нематериальных активов, приобретения соответствующих прав, обоснование их выставления, а также сроки их выполнения.
42. Решение антимонопольного органа направляется заявителю в письменном виде с уведомлением о вручении (получении), либо передается нарочным с отметкой о получении.
43. В случае отсутствия признаков возникновения или усиления доминирующего (монопольного) положения субъекта рынка и/или ограничения в результате совершенных сделок (осуществленных действий), о которых уведомлен антимонопольный орган в установленном порядке, последний направляет заявителю соответствующий ответ в письменной форме в сроки, установленные Законом.
44. Период времени, указанный в статьях 17 и 18 Закона и касающийся направления заявителю решения о дополнительной проверке соответствия создания (реорганизации, ликвидации) субъектов рынка и их объединений или решения о дополнительной проверке соответствующей сделки требованиям антимонопольного законодательства, начинается на следующий день после получения антимонопольным органом уведомления и завершается по истечении 15-го дня с начала срока.
Срок для выполнения решения антимонопольного органа, указанный в пункте 3 статьи 17 и пункте 4 статьи 18 Закона, заканчивается по истечении последнего дня срока, оговоренного в решении.
Если в решении антимонопольного органа оговорены сроки, исчисляемые неделями (месяцами), то такой временной период начинается на следующий день после получения решения антимонопольного органа и истекает в последнюю неделю (месяц) срока в тот же день недели, в который срок был начат.
В случаях, когда последний день срока приходится на нерабочий день, днем окончания срока считается следующий за ним рабочий день.
45. Обжалование решения антимонопольного органа осуществляется в порядке, установленном Законом.
46. Центральный антимонопольный орган вправе отменять решения территориальных антимонопольных органов по отклонению ходатайства, выставлению требований, предусмотренных статьями 17 и 18 Закона, принятых ими с нарушением действующего законодательства или отменять решения, принятые ими с нарушением пределов предоставленных полномочий.

47. Монополияға қарсы органның шешімін шешім қабылдаған органның мынадай жағдайларда:
1) егер мәлімдеушілердің монополияға қарсы орган бұрын қабылдаған шешімнің негіздемесі бойынша қарсылықтары дәлелді және негізді деп танылса;
2) орталық монополияға қарсы органның нұсқауы бойынша, егер аумақтық монополияға қарсы орган қабылдаған шешімнің негіздемесі заңсыз немесе шешімнің өзі негізсіз болып табылса, қабылдамауы (өзгертуі немесе толықтыруы) мүмкін.
48. Мәлімдеушінің пікірі бойынша монополияға қарсы орган бұрын қабылдаған шешімді өзгерте алатын қосымша ақпарат пен құжаттарды қарау үшін мәлімдеуші осы Нұсқаулықтың 5-бөлімінде белгіленген тәртіппен өтініш немесе хабарлама береді.
49. Өздері қабылдаған аумақтық монополияға қарсы органдар шешімдерінің көшірмелері орталық монополияға қарсы органға тиісті шешім қабылдау үшін 10 күн мерзім ішінде жіберіледі.
50. Монополияға қарсы орган Іс-қимылдар (мәмілелер) жасауға монополияға қарсы органның келісімін алғаны немесе жасалған мәмілелер (іс-қимылдар) туралы хабарлаған тұлғалардың журналын жүргізеді.
Қазақстан Республикасының
Табиғи монополияларды реттеу,
бәсекелестікті қорғау және шағын
бизнесті қолдау жөніндегі агенттігі
төрағасының 2001 жылғы
2 тамыздағы N 153-НҚ
бұйрығымен бекітілген
Нұсқаулыққа
1-қосымша
1-бөлім. Мәлімдеушінің монополияға қарсы органға өтініштер мен хабарламаларды қарау үшін беретін ақпараты мен  құжаттарының
тізбесі       1-тарау. Монополияға қарсы органға бірлестіктер құру туралы өтініш немесе хабарлама беру үшін қажетті құжаттардың
тізбесі 1. Жалпы ақпарат
1. Бірлестіктер құру туралы шешім қабылдаған әрбір тұлға жөнінде мыналар:
1) заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны көрсетілген атауы, заңды мекен-жайы, банкілік деректемелері, сондай-ақ басшының аты-жөні, телефонының, факсінің нөмірі;
2) монополияға қарсы органның қызметкерлері байланыс жасай алатын тиісті байланыс жасаушы тұлғаның аты-жөні, мекен-жайы, телефоны, факсі, лауазымы көрсетілуі қажет.
2. Бірлестік құру туралы шешім қабылдаған тұлғалардың уәкілетті өкілдері туралы жалпы ақпарат:
1) егер бірлескен өтініш жіберу кезінде ортақ өкіл тағайындалса, онда мыналар көрсетілуі қажет:
өкілдің атауы (аты-жөні) және заңды мекен-жайы (тұратын жері) көрсетілуі қажет. Жеке тұлғалар үшін - төлқұжатының деректері (сериясы, нөмірі, кім және қашан бергені, азаматтығы) көрсетілуі қажет. Заңды тұлғалар үшін - басшының аты-жөні, телефонының, факсінің нөмірі;
монополияға қарсы органның қызметкерлері байланыс жасай алатын өкілдің байланыс жасайтын тұлғасының телефонының, факсінің нөмірі;
өкіл өкілеттіктерінің жазбаша растамасы - қолданылып жүрген заңдарға сәйкес, тиісті шешім қабылдаған сол заңды тұлғалардың уәкілетті лауазымды тұлғалары қол қойған және осы заңды тұлғалардың мөрлерімен расталған сенімхаты немесе өзге құжаты;

47. Решение антимонопольного органа может быть отменено (изменено или дополнено) органом, принявшим решение, в следующих случаях:
1) если возражения заявителей по обоснованию ранее принятого антимонопольным органом решения будут признаны мотивированными и обоснованными;
2) по указанию центрального антимонопольного органа, если обоснование принятого территориальным антимонопольным органом решения является неправомерным или само решение - необоснованным.
48. Для рассмотрения дополнительной информации и документов, которые могут, по мнению заявителя, изменить ранее принятое решение антимонопольного органа, заявителем подается ходатайство или уведомление в порядке, установленном главой 5 настоящей Инструкции.
49. Копии решений территориальных антимонопольных органов, принятые ими, направляются в центральный антимонопольный орган в 10-дневный срок после принятия соответствующего решения.
50. Антимонопольный орган ведет Журнал лиц, получивших согласие антимонопольного органа на совершение действий (сделок) или уведомивших его о совершенных сделках (действиях).
Приложение 1
к Инструкции, утвержденной Приказом
Председателя Агентства Республики
Казахстан по регулированию естественных
монополий, защите конкуренции и
поддержке малого бизнеса
от 2 августа 2001 г. N 153-ОД
Раздел 1. Перечень информации и документов, представляемых
заявителем антимонопольному органу, для рассмотрения
ходатайств и уведомлений
Глава 1. Перечень документов, необходимых для подачи
в антимонопольный орган ходатайства или
уведомления о создании объединения
Параграф 1. Общая информация
1. По каждому лицу, принимающему решение о создании объединения, необходимо указать:
1) наименование, с указанием организационно-правовой формы, юридический адрес, банковские реквизиты юридического лица, а также фамилию, имя, отчество, номер телефона, факса, руководителя;
2) фамилию, имя, адрес, телефон, факс, должность соответствующего контактного лица, с которым могут связаться сотрудники антимонопольного органа.
2. Общая информация об уполномоченных представителях лиц, принимающих решение о создании объединения:
1) если назначен общий представитель при направлении совместного ходатайства, то следует указать:
наименование (фамилию, имя, отчество) и юридический адрес (место жительства) представителя. Для физических лиц - паспортные данные (серия, номер, кем и когда выдан, гражданство). Для юридических лиц - фамилия, имя, отчество, номер телефона, факса руководителя;
номера телефона, факса контактного лица представителя, с которым могут связаться сотрудники антимонопольного органа;
письменное подтверждение полномочий представителя - доверенность или иной документ в соответствии с действующим законодательством, подтверждающий полномочия представителя, подписанный уполномоченными должностными лицами тех юридических лиц, которые принимают соответствующее решение, и заверенный печатями этих юридических лиц, а для представителя физического лица - подписанный физическим лицом и заверенный нотариально;

2) егер ортақ өкілдің сенімгері болса, онда осы қосымшаның 2-тармағының 1) тармақшасында талап етілген егжей-тегжейлер көрсетілуге тиіс;
3) егер ортақ уәкілетті орган болмай, жекелеген тұлғалардың уәкілетті өкілдері болса, онда тиісті шешім қабылдаған тұлғаның әрбір өкілі бойынша осы Қосымшаның 2-тармағының 1-тармақшасында талап етіліп отырған егжей-тегжейлер көрсетілуге тиіс;
4) монополияға қарсы орган барлық хабарлар мен шешімдерді жібере алатын мекен-жай көрсетілуге тиіс.
2. Рынок субъектілерінің бірлестігін құру мақсатының
негіздемесі
3. Бірлестік құруды жоспарын және бірлестік құруды қамтамасыз ететін барлық құжаттардың соңғы болжамының көшірмесін, оның ішінде құру туралы шешімдер, келісімдер және басқа қажетті құжаттарды ұсыну қажет.
3. Рынок субъектілерінің құрылатын бірлестігі
туралы ақпарат
4. Мыналарды:
1) бекітілген жарғыны;
2) қол қойылған құрылтай шартты ұсыну қажет;
3) бірлестікке берілетін мүліктің құрамы мен мүлікті (оның ішінде ақшаны) беру шарттары көрсетілуге тиіс.
4. Рынок субъектілерінің бірлестігі қатысушыларының
қызметіне қатысты ақпарат
5. Әрбір құрылтай (қатысушы) бойынша мыналарды ұсыну қажет:
1) құрылтай құжаттарының және тіркеу туралы куәліктің көшірмелерін. Егер құрылтайшы (қатысушы) шетелдік заңды тұлға болып табылса, онда құрылтай құжаттарының көшірмелері нотариалды түрде расталады;
2) шетелдік заңды тұлға үшін қосымша мыналарды:
шетелдік инвестордың төлем қабілеттілігі туралы, оған қызмет көрсетуші банк немесе өзге несиелік-қаржылық мекеме берген құжатты;
ол орналасқан елдің заңдарына сәйкес шыққан елінің сауда тізілімінен немесе оның заңды мәртебесінің балама дәлелдемесінен нотариалды түрде расталған және жария етілген үзінді көшірмені;
егер шетелдік кәсіпорынның немесе шетел қатысатын кәсіпорынның Қазақстан Республикасында тіркелген филиалы (өкілдігі) болса - филиалды (өкілдікті) есептік тіркеу туралы мәліметтер мен филиал (өкілдік) туралы ереженің көшірмесін;
3) тауар рыногына жеткізіліп берілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлерін;
4) өндірістің, Қазақстан Республикасына жеткізіп берудің (Қазақстан Республикасының жеткізілім көлемі жеткізілімнің жалпы көлемінің 20 пайызынан асатын субъектілерін бөле отырып) және тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) экспорттаудың мүмкіндігінше мемлекеттік статистика органдары белгілеген номенклатура (2-қосымшаның 1-нысаны бойынша) бойынша нақты және құндық көріністегі көлемдерін;

2) если общий представитель имеет поверенного, то следует указать детали, требуемые в подпункте 1) пункта 2 настоящего Приложения;
3) если нет общего уполномоченного представителя, а есть уполномоченные представители отдельных лиц, то по каждому представителю лица, принимающему соответствующее решение, следует указать детали, требуемые в подпункте 1) пункта 2 настоящего Приложения;
4) следует указать адрес, по которому антимонопольным органом могут направляться все сообщения и решения.
Параграф 2. Обоснование цели создания объединения
субъектов рынка
3. Необходимо представить план создания и копии последней версии всех документов, обеспечивающих создание объединения, в том числе решения о создании, соглашения и другие необходимые документы.
Параграф 3. Информация о создаваемом объединении
субъектов рынка
4. Необходимо представить:
1) утвержденный устав;
2) подписанный учредительный договор;
3) следует указать состав имущества, передаваемого объединению и  условия передачи имущества (в том числе денег).
Параграф 4. Информация, относящаяся к деятельности участников
объединения субъектов рынка
5. По каждому учредителю (участнику) необходимо представить:
1) для физических лиц - паспортные данные, сведения о гражданстве, а также свидетельство о государственной регистрации для индивидуальных предпринимателей; для юридических лиц - копии учредительных документов и свидетельства о регистрации; если учредителем (участником) является иностранное юридическое лицо, то копии учредительных документов заверяются нотариально;
2) для иностранного юридического лица дополнительно необходимо представить:
документ о платежеспособности иностранного инвестора, выданный обслуживающим его банком или иным кредитно-финансовым учреждением;
выписку из торгового реестра страны происхождения или иного эквивалентного доказательства его юридического статуса в соответствии с законодательством страны его местонахождения, нотариально заверенную и легализованную;
если иностранное предприятие или предприятие с иностранным участием имеет зарегистрированный в Республике Казахстан филиал (представительство) - сведения об учетной регистрации филиала (представительства) и копию положения о филиале (представительстве);
3) основные виды товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок;
4) объемы производства, поставки в Республику Казахстан (с выделением субъектов Республики Казахстан, для которых объем поставки, превышает 20 процентов от общего объема поставки) и экспорта товаров (работ, услуг) в натуральном и стоимостном выражении по возможности по номенклатуре, установленной органами государственной статистики (по Форме 1 Приложения 2);

5) Тізілімде тауарлардың атауын, тиісті үлес шамасын және жеткізіп беру географиясын отырып, болуы туралы мәліметтерді ұсыну қажет.
2-тарау. Монополияға қарсы органға бірлестіктерді қайта
ұйымдастыру туралы өтініш немесе хабарлама
беру үшін қажетті құжаттардың тізбесі  1. Жалпы ақпарат
6. Әрбір қайта ұйымдастырылған заңды тұлғалар бойынша мыналарды:
1) осы Қосымшаның 1-тармағының 1), 2) тармақшаларына сәйкес ақпаратты;
2) бірлестікті қайта құру туралы құрылтай құжаттарына уәкілетті тиісті тұлғалардың немесе бірлестікті басқару органдарының шешімдерінің көшірмесін ұсыну қажет.
7. Егер қайта ұйымдастыру туралы шешімді бірлестіктің қатысушылары қабылдаса, онда бірлестікті қайта ұйымдастыру туралы шешім қабылдаған әрбір тұлға бойынша:
1) осы Қосымшаның 1-тармағының 1), 2) тармақшаларына сәйкес ақпарат;
2) тауар рыногына жеткізіп берілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлері көрсетілуге тиіс.
8. Бірлестікті қайта ұйымдастыру туралы шешім қабылдаған тұлғалардың уәкілетті өкілдері туралы осы Қосымшаның 2-тармағының 1)-4) тармақшаларына сәйкес жалпы ақпарат ұсынылуға тиіс.
2. Рынок субъектілерінің бірлестігін құру мақсатының
негіздемесі
9. Бірлестікті қайта ұйымдастыру мақсатын қысқаша негіздейтін құжаттарды: жаңадан пайда болған заңды тұлғаның қызметіндегі қайта ұйымдастырылған бірлестік қызметімен салыстырғандағы жоспарланған өзгерістер көрсетілген қайта ұйымдастыру жоспарын ұсыну қажет.
3. Бірлестікті қайта ұйымдастыру нәтижесінде жаңадан пайда болған бірлестік туралы ақпарат
10. Осы Қосымшаның 4-тармағының 1)-3) тармақшаларына сәйкес ұсыну қажет.
4. Қайта ұйымдастырылған бірлестіктерге қатысты
ақпарат
11. Қайта ұйымдастырылған бірлестіктер қатысушыларының әрқайсысы жөнінде мыналарды:
1) құрылтай құжаттарының (жарғы, құрылтай шарты), тіркеу туралы куәліктің көшірмелерін;
2) бірлестік қызметінің негізгі түрлерін;
3) атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды мекен-жайы және тауар рыногына жеткізіп берілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлері көрсетілген қатысушылардың құрамын ұсыну қажет. Әрбір қатысушы жөнінде тіркеу туралы куәлігінің көшірмесін қоса тіркеңіз;
4) рынок субъектілерінің кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру немесе оған қатысу үшін құрылғандар туралы мәліметтерді ұсыну қажет.
12. Әрбір рынок субъектісі жөнінде атауын (ұйымдық-құқықтық нысанын көрсете отырып), орналасқан жерін (заңды мекен-жайын) және бірлестіктің рынок субъектісінің жарғылық капиталын құрайтын акцияларға (үлестерге, пайларға) келетін дауыстардың жалпы санының 5 пайызынан астамына билік ету құқығын алған рынок субъектісі тауар рыногына жеткізіп берілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлері (санамалансын), оның ішінде мыналар жеке көрсетілсін:

5) сведения о нахождении в Реестре, с указанием наименования товаров, величины соответствующей доли и географии поставок.
Глава 2. Перечень документов, необходимых для подачи
в антимонопольный орган ходатайства или уведомления
о реорганизации объединения
Параграф 1. Общая информация
6. По каждому из реорганизованных юридических лиц необходимо представить:
1) информацию в соответствии с подпунктами 1), 2) пункта 1 настоящего Приложения;
2) копию решения соответствующих лиц или органов управления объединения, уполномоченных учредительными документами, о реорганизации объединения.
7. Если решение о реорганизации принимается участниками объединения, то по каждому лицу, принимающему решение о реорганизации объединения, следует указать:
1) информацию в соответствии с подпунктами 1), 2) пункта 1 настоящего Приложения;
2) основные виды товаров (работ, услуг), поставляемые на товарный рынок.
8. Общая информация об уполномоченных представителях лиц, принимающих решение о реорганизации объединения, должна быть представлена в соответствии с подпунктами 1)-4) пункта 2 настоящего Приложения.
Параграф 2. Обоснование цели реорганизации
объединения субъектов рынка
9. Необходимо представить документы, кратко обосновывающие цель реорганизации объединения; план реорганизации, в котором указать планируемые изменения в деятельности вновь возникающего юридического лица по сравнению с реорганизованным объединением.
Параграф 3. Информация о вновь возникающем в
результате реорганизации объединении
10. Необходимо представить в соответствии с подпунктами 1)-3) пункта 4 настоящего Приложения.
Параграф 4. Информация, относящаяся к реорганизуемым
объединениям
11. По каждому из участников реорганизованных объединений необходимо представить:
1) копии учредительных документов (устав, учредительный договор), свидетельство о регистрации;
2) основные виды деятельности объединения;
3) состав участников с указанием наименования, организационно-правовой формы, юридического адреса и основных видов товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок. Приложите по каждому участнику копию свидетельства о регистрации;
4) сведения о созданных для осуществления предпринимательской деятельности субъектах рынка или участии в субъектах рынка.
12. По каждому субъекту рынка отдельно следует указать наименование (с указанием организационно-правовой формы), местонахождение (юридический адрес) и основные виды товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок (перечислить) субъектов рынка, в которых объединение получило право распоряжаться более чем 5 процентами от общего количества голосов, приходящихся на акции (доли), составляющие уставный капитал субъекта рынка, в том числе следует указать:

1) бірлестік қандай сапада бой көрсетеді (бой көрсетті): акционер; акцияларды тұрақты ұстаушы; акционердің немесе акционерлердің тізілімінде тіркелген акцияларды тұрақты ұстаушының уәкілетті өкілі; кепілдік иесі; үлесші; салымшы және сол сияқты;
2) рынок субъектісі жарғылық капиталының шамасы;
3) бірлестік билік жүргізетін акцияларға (үлестерге, пайларға) келетін дауыстардың, оның ішінде рынок субъектісінің жарғылық капиталын құрайтын акцияларға (үлестерге, пайларға) келетін дауыстардың жалпы санынан пайыздағы саны;
4) акциялардың тұрпаттары (кәдімгі немесе артықшылықты) мен олардың атаулы құны көрсетілуге тиіс.
13. Бірлестіктің атқарушы органы, директорлар кеңесі (байқаушы кеңесі) мүшелерінің, сондай-ақ кез келген өзге ұйымның, оның атауын, ұйымдық-құқықтық нысанын, заңды мекен-жайын, тауар рыногына жеткізілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлерін және басқару органдарындағы лауазымын көрсете отырып, оның атқарушы органының, директорлар кеңесінің (байқаушы кеңесінің) мүшелері болып табылатындардың лауазымы көрсетілген тізбесін көрсету қажет.
5. Тұлғалар тобы
14. Әрбір қайта ұйымдастырылған бірлестік жөнінде бірлестіктер сияқты тұлғалар тобына жататын барлық тұлғалардың тізбесі көрсетілсін. Бұл тізбе бірлестік (бұдан әрі - бақылаушы тұлға) тікелей немесе жанама бақылайтын барлық заңды тұлғаларды қамтуға тиіс. Олардың әрқайсысы бойынша мыналар:
1) атауы (ұйымдық-құқықтық нысанын көрсете отырып);
2) заңды мекен-жайы;
3) тауар рыногына жеткізіп берілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлері;
4) басқару нысаны (тікелей немесе жанама) көрсетілуге тиіс;
5) егер бірлестік тарапынан басқару тікелей болса, жүзеге асырылып отырған бақылау тәсілдерін (яғни бақылау солар арқылы жүзеге асырылатын құқық немесе өкілдік) көрсету қажет, оның ішінде:
бақылаушы тұлға билік ететін акцияларға (үлестерге, пайларға) келетін дауыстардың нақты санын пайызбен көрсете отырып, оның ішінде жарғылық капиталды құрайтын дауыстардың жалпы санына және билік ету түріне (меншік, тұрақты ұстаушы, уәкілетті өкіл және т.б.) заңды тұлғаның акцияларына (үлестеріне, пайларына) келетін дауыстардың жалпы санының 50 пайызына билік ету;
бақыланушы тұлғаның кәсіпкерлік қызметін жүргізу шарттарын айқындау құқығы, нақты қандай қызмет шарттары және қандай шарттардың негізінде екенін көрсете отырып;
бақыланушы тұлғаның атқарушы органы және (немесе) директорлар кеңесі (байқаушы кеңесі) құрамының 50 пайызынан астамын, органды және пайыздық құрам шамасын көрсете отырып, тағайындау құқығы;

1) в каком качестве выступает объединение: акционер; номинальный держатель акций; уполномоченный представитель акционера или номинального держателя акций, зарегистрированного в реестре акционеров; залогодержатель; дольщик; вкладчик и тому подобное;
2) величину уставного капитала субъекта рынка;
3) количество голосов, приходящихся на акции (доли, паи), которыми распоряжается объединение, в том числе в процентах от общего количества голосов, приходящихся на акции (доли, паи), составляющие уставный капитал субъекта рынка;
4) типы акций (обыкновенные или привилегированные) и их номинальную стоимость.
13. Следует указать перечень членов исполнительного органа, совета директоров (наблюдательного совета) объединения с указанием должности, являющихся также членами исполнительного органа, совета директоров (наблюдательного совета) любой иной организации с указанием ее наименования, организационно-правовой формы, юридического адреса, основных видов товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок, и занимаемой должности в органах управления.
Параграф 5. Группа лиц
14. По каждому из реорганизованных объединений следует указать перечень всех лиц, принадлежащих той же группе лиц, что и объединение. Этот перечень должен включать всех юридических лиц, прямо или косвенно контролируемых объединением (далее - контролирующим лицом). По каждому из них следует указать:
1) наименование (с указанием организационно-правовой формы);
2) юридический адрес;
3) основные виды товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок (перечислить);
4) форму контроля (прямой или косвенный);
5) если контроль со стороны контролирующего лица прямой, следует указать способы осуществляемого контроля, (то есть, право или полномочие, посредством которого осуществляется контроль), в том числе:
распоряжение более чем 50 процентами от общего числа голосов, приходящихся на акции (доли, паи) юридического лица с указанием конкретного количества голосов, приходящихся на акции (доли, паи), которыми распоряжается контролирующее лицо, в том числе в процентах от общего количества голосов, составляющих уставный капитал, и вида распоряжения (собственность, номинальный держатель, уполномоченный представитель и т.п.);
права определять условия ведения предпринимательской деятельности контролируемого лица с указанием, каких именно условий деятельности и на основании каких договоров (решений);
права назначать более 50 процентов состава исполнительного органа и (или) совета директоров (наблюдательного совета) контролируемого лица с указанием органа и величины процентного состава;

6) егер бақылау жанама болса, онда тікелей бақылау жасаушы тұлғаны және жүзеге асырылып отырған бақылау тәсілдері көрсетілуге тиіс.
15. Бірлестіктің сол бір тұлғалармен бірлесе отырып кез келген рынок субъектісінің атқарушы органы, директорлар кеңесі (байқаушы кеңесі) құрамының 50 пайыздан астамын білдіретін атқарушы органы, директорлар кеңесі (байқаушы кеңесі) мүшелерін санап шығу қажет. Олардың әрқайсысы бойынша мыналар:
1) аты-жөні;
2) бірлестіктің басқару органындағы атқаратын қызметі;
3) басқару органдарына кіретін рынок субъектісінің атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны, сондай-ақ атқаратын қызметі көрсетілуге тиіс.
Осы тармақта көрсетілген ақпарат бірлестікті бақылау құрылымын көрсететін шежіре түріндегі сызбамен бейнеленуі мүмкін.
3-тарау. Монополияға қарсы органға бірлестіктерді тарату
туралы өтініш немесе хабарлама беру үшін қажетті
құжаттардың тізбесі 1. Жалпы ақпарат
16. Оған қатысты тарату жүзеге асырылатын бірлестік және таратылатын бірлестік бойынша осы Қосымшаның 1-тармағының 1), 2) тармақшаларына сәйкес деректер ұсынылуға немесе көрсетілуге тиіс.
17. Егер тарату туралы шешімді бірлестікке қатысушылар қабылдаса, онда бірлестікті тарату туралы шешім қабылдайтын әрбір тұлға жөнінде:
1) осы Қосымшаның 1-тармағының 1), 2) тармақшаларына сәйкес ақпарат;
2) заңды тұлға қызметінің негізгі түрлері көрсетілуге тиіс.
18. Бірлестікті тарату туралы шешім қабылдаған тұлғалардың немесе органдардың өкілдері туралы жалпы ақпарат осы Қосымшаның 2-тармағының 1)-4) тармақшаларының талаптарына сәйкес ұсынылады.
2. Рынок субъектілерінің бірлестігін тарату
мақсатының негіздемесі
19. Тарату мақсаттарының негіздемесін, сондай-ақ тарату жоспарын және таратылатын заңды тұлғаның қызметімен салыстырғандағы таратылғаннан кейінгі рынок субъектісінің қызметіндегі жоспарланған өзгерістерді ұсыну қажет.
3. Тарату және бірлестікті тарату жүзеге асырылатын
бірлестік туралы ақпарат
20. Тарату оған қатысты жүзеге асырылатын рынок субъектісі жөнінде осы Қосымшаның 4-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларына сәйкес құжаттарды, сондай-ақ:
1) заңды тұлғаның таратылғаннан кейінгі жарғысы мен құрылтай шартын;
2) қызметтің негізгі түрлері;
3) бірлестіктің таратылғаннан кейінгі жарғысы мен құрылтай шартын;
4) бірлестіктің уәкілетті тұлғасының немесе органының тарату туралы шешімін;
5) уәкілетті тұлғаның немесе таратылушы бірлестік органының тарату жолымен қызметті тоқтату туралы шешімін;
6) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру үшін құрылған рынок субъектілері немесе рынок субъектілеріне қатысу туралы мәліметтерді ұсыну қажет.

6) если контроль косвенный, то следует указать лицо, осуществляющее прямой контроль, и способы осуществляемого контроля.
15. Следует перечислить членов исполнительного органа, совета директоров (наблюдательного совета) объединения, которые совместно с одними и теми же физическими лицами представляют собой более 50 процентов состава исполнительного органа, совета директоров (наблюдательного совета) любого субъекта рынка. По каждому из них следует указать:
1) фамилию, имя, отчество;
2) должность, занимаемую в органе управления объединения;
3) наименование, организационно-правовую форму и юридический адрес субъекта рынка, в органы управления которого он входит, а также занимаемую должность.
Информация, указанная в данном параграфе может быть проиллюстрирована древовидной схемой, отражающей структуру контроля объединения.
Глава 3. Перечень документов, необходимых для подачи
в антимонопольный орган ходатайства или уведомления
о ликвидации объединения
Параграф 1. Общая информация
16. По объединению, по отношению к которому осуществляется ликвидация, и ликвидирующему объединению следует указать данные в соответствии с подпунктами 1), 2) пункта 1 настоящего Приложения.
17. Если решение о ликвидации принимается участниками объединения, то по каждому лицу, принимающему решение о ликвидации объединения, следует указать:
1) информацию в соответствии с подпунктами 1), 2) пункта 1 настоящего Приложения;
2) основные виды деятельности юридического лица.
18. Общая информация о представителях лиц или органов, принимающих решение о ликвидации, представляется в соответствии с требованиями подпунктов 1)-4) пункта 2 настоящего Приложения.
Параграф 2. Обоснование целей ликвидации объединения
субъектов рынка
19. Необходимо представить обоснование целей ликвидации, а также план ликвидации и планируемые изменения в деятельности субъекта рынка после ликвидации по сравнению с деятельностью ликвидируемого субъекта рынка, к которому осуществляется ликвидация.
Параграф 3. Информация об объединении, к которому
осуществляется ликвидация, и ликвидации объединения
20. По субъекту рынка, по отношению к которому осуществляется ликвидация, необходимо представить:
1) устав, учредительный договор юридического лица после ликвидации;
2) основные виды деятельности;
3) устав и учредительный договор объединения после ликвидации;
4) решение уполномоченного лица или органа объединения о ликвидации;
5) решение уполномоченного лица или органа ликвидируемого объединения о прекращении деятельности путем ликвидации;
6) сведения о созданных для осуществления предпринимательской деятельности субъектах рынка или участии в субъектах рынка.

21. Әрбір рынок субъектісі бойынша жеке осы Қосымшаның 12-тармағына сәйкес деректерді ұсыну қажет.
22. Осы Қосымшаның 13-тармағында көрсетілген деректер ұсынылсын.
4. Тұлғалар тобы
23. Оған қатысты тарату жүзеге асырылатын бірлестік бойынша көрсетілген бірлестік сияқты тұлғалар тобына жататын барлық тұлғалардың тізбесі көрсетілуге тиіс.
Бұл тізбеге бірлестік тікелей немесе жанама бақылайтын барлық заңды тұлғалар енгізілуге тиіс.
Олардың әрқайсысы бойынша осы Қосымшаның 14-тармағының 1)-6) тармақшалары мен 15-тармағына сәйкес деректер көрсетілуге тиіс.
4-тарау. Монополияға қарсы органға тиісті тауар рыногындағы      үлесі отыз бес пайыздан асатын рынок субъектілерін құру туралы өтініш немесе хабарлама беру үшін қажетті құжаттардың
тізбесі 1. Жалпы ақпарат
24. Рынок субъектісін құру туралы шешім қабылдаған әрбір тұлға бойынша осы Қосымшаның 1-тармағының 1), 2) тармақшаларына сәйкес деректер, сондай-ақ:
1) жеке тұлғалар үшін - аты-жөні, тұратын жері, төлқұжат деректері (сериясы, нөмірі, кім және қашан берген);
2) мемлекеттік кәсіпорын, оның ішінде мемлекеттік кәсіпорынның еншілес кәсіпорнын құру кезінде - уәкілетті мемлекеттік органның (жергілікті мемлекеттік басқару органының) кәсіпорын құру туралы шешімінің жобасы (шешімнің көшірмесі) ұсынылуы қажет.
25. Рынок субъектісін құру туралы шешім қабылдаған тұлғалардың уәкілетті өкілдері туралы жалпы ақпарат осы Қосымшаның 2-тармағы 1)-4) тармақшаларының талаптарына сәйкес ұсынылады.
Құрылтайшылардың қызметі мен олардың іскерлік операцияларының географиясында жоспарланған өзгерістерді қамти отырып, рынок субъектісін құру мақсатын қысқаша негіздеңіз. Құрылтайшылардың әрқайсысы бойынша құру жоспарын және рынок субъектісін құру операциясын қамтамасыз ететін барлық құжаттардың, оның ішінде рынок субъектісін құру туралы шешімдерді, шарттарды, келісімдерді және басқа құжаттардың соңғы нұсқаларының көшірмелерін ұсыныңыз.
2. Құрылатын рынок субъектісі туралы ақпарат
26. Мыналар:
1) бекітілген жарғы;
2) құрылтай шарты;
3) хабарлама берген кезде - құрылған күні көрсетілуге тиіс;
4) тауар рыногына жеткізіліп берілетін негізгі тауар түрлерін санамалау (тұтынушы үшін құрылтайшылардың тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) түрлерімен қабаттас тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) ұқсас немесе өзара алмасатын түрлері ерекше аталсын) ұсынылуы қажет;
5) құрылтайшылардың әрқайсысы бойынша мыналар:
рынок субъектісіне берілетін мүліктің құрамы;
берілетін мүліктің белгіленуі (мүлік қандай тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өндіру үшін арналған);
мүлікті беру шарттары көрсетілуге тиіс.
3. Рынок субъектісіне қатысты ақпарат (мемлекеттік
органдар үшін толтырылмайды)

21. По каждому субъекту рынка отдельно необходимо представить данные в соответствии с пунктом 12 настоящего Приложения.
22. Представить данные, указанные в пункте 13 настоящего Приложения.
Параграф 4. Группа лиц
23. По объединению, в отношении которого осуществляется ликвидация, следует указать перечень всех лиц, принадлежащих той же группе лиц, что и указанное объединение.
Этот перечень должен включать всех юридических лиц, прямо или косвенно контролируемых объединением.
По каждому из них следует указать данные в соответствии с подпунктами 1)-6) пункта 14 и пунктом 15 настоящего Приложения.
Глава 4. Перечень документов, необходимых для подачи
в антимонопольный орган ходатайства или уведомления о создании
субъекта рынка, доля которого на соответствующем товарном рынке
будет превышать тридцать пять процентов
Параграф 1. Общая информация
24. По каждому лицу, принимающему решение о создании субъекта рынка, необходимо представить данные в соответствии с подпунктами 1), 2) пункта 1 настоящего Приложения, а также:
1) для физических лиц - фамилию, имя, отчество, место жительства, паспортные данные (серия, номер, кем и когда выдан);
2) при создании государственного предприятия, в том числе дочернего предприятия государственного предприятия - проект решения (копию решения) уполномоченного государственного органа (органа местного государственного управления) о создании предприятия.
25. Общая информация об уполномоченных представителях лиц, принимающих решение о создании субъектов рынка, представляется в соответствии с требованиями подпунктов 1)-4) пункта 2 настоящего Приложения.
Кратко обоснуйте цель создания субъекта рынка, включая планируемые изменения в деятельности учредителей или в географии их деловых операций. По каждому из учредителей представьте план создания и копии последней версии всех документов, обеспечивающих операцию создания субъекта рынка, в том числе решения о создании субъекта рынка, договоры, соглашения и другие документы.
Параграф 2. Информация о создаваемом субъекте рынка
26. Необходимо представить:
1) утвержденный устав;
2) учредительный договор;
3) при уведомлении - следует указать дату создания;
4) перечислить основные виды товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок (особо отметить виды аналогичных или взаимозаменяемых для потребителя товаров (работ, услуг), пересекающихся с видами товаров (работ, услуг) учредителей);
5) следует указать по каждому из учредителей:
состав имущества, передаваемого субъекту рынка;
назначение передаваемого имущества (для производства каких товаров (работ, услуг) предназначено имущество);
условия передачи имущества.
Параграф 3. Информация, относящаяся  к субъекту рынка (для
государственных органов не заполняется)

27. Әрбір құрылтайшы бойынша (мемлекеттік органдардан басқа) мыналар:
1) шетелдің қатысуымен кәсіпорын құру кезінде осы Қосымшаның 2-тармағы 1)-4) тармақшаларына сәйкес, сондай-ақ жеке тұлғалар үшін - төлқұжат деректері, азаматтығын растайтын құжаттар, заңды тұлғалар үшін - меншік иесінің немесе уәкілетті органның кәсіпорын құру туралы шешімі;
2) шетелдің қатысуынсыз кәсіпорын құру кезінде:
заңды тұлғалар үшін - тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
жеке тұлғалар үшін - төлқұжат деректері ұсынылуы қажет;
3) активтердің баланстық құнын (шетелдік заңды тұлғалар үшін - жалпы активтер) көрсетілуге тиіс; өтінішті берер алдындағы күнге соңғы бекітілген балансты ұсыну қажет;
4) рынок субъектісінің тауар рыногына жеткізіп беретін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлері санамалануға тиіс.
5) егер шетел қатысқан кәсіпорынның немесе шетелдік заңды тұлғаның Қазақстан Республикасында филиалы (өкілдігі) болса, онда тауар рыногына филиал (өкілдік) жеткізіп беретін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлерін қосымша санап шығыңыз;
6) тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өндірудің, Қазақстан Республикасына жеткізіп берудің және экспорттаудың мүмкіндігінше мемлекеттік статистика органдары белгілеген номенклатура (2-қосымшаның 1-нысаны бойынша) бойынша (Қазақстан Республикасының жеткізіп беру көлемі 20 пайыздан асатын субъектілерін шығара отырып), нақты және құндық көріністегі көлемдері;
7) егер шетел қатысқан кәсіпорынның немесе шетелдік заңды тұлғаның ҚР-да филиалы (өкілдігі) болса, онда осы тармақтың 5-тармақшасының 1-абзацында санамаланған, филиал (өкілдік) жөніндегі ақпарат;
8) тауарлар атауын көрсете отырып, тиісті үлес шамасы мен жеткізіп беру географиясының Тізілімде барлығы туралы мәліметтер;
9) бірлестіктің атқарушы органы, директорлар кеңесі (байқаушы кеңесі) мүшелерінің, сондай-ақ кез келген өзге коммерциялық ұйымның, оның атауын, ұйымдық-құқықтық нысанын, заңды мекен-жайын, тауар рыногына жеткізілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлерін және басқару органдарындағы лауазымын көрсете отырып, оның атқарушы органы, директорлар кеңесі (байқаушы кеңесі) мүшелері болып табылатындардың лауазымы көрсетілген тізбесі көрсетілуге тиіс.
5-тарау. Монополияға қарсы органға рынок субъектісін қайта
ұйымдастыру туралы өтініш немесе хабарлама беру
үшін қажетті құжаттардың тізбесі
1. Өтініш (хабарлама) беруші тұлғалар туралы
жалпы ақпарат
28. Қайта ұйымдастырылатын рынок субъектілерінің әрқайсысы бойынша (өтініш берген кезде) немесе рыноктың жаңадан пайда болған субъектісі бойынша (хабарлама берген кезде) осы Қосымшаның 1-тармағының 1), 2) тармақшаларына сәйкес деректер, сондай-ақ уәкілетті тұлғалардың немесе басқару органдарының заңды тұлғаларды қайта ұйымдастыру туралы шешімі көрсетілуге тиіс.
Егер рынок субъектісін қайта ұйымдастыру туралы шешімді уәкілетті мемлекеттік органдар қабылдаса, онда рынок субъектісін қайта ұйымдастыру туралы (өтініш берген кезде) уәкілетті мемлекеттік орган шешімінің жобасын немесе шешімнің көшірмесін (хабарлама берген кезде) ұсыну қажет.

27. По каждому учредителю (кроме государственных органов) необходимо представить:
1) при создании предприятия с иностранным участием данные в соответствии с подпунктами 1), 2), 5) пункта 5 настоящего Приложения, а также для физических лиц - паспортные данные, документы, подтверждающие гражданство; для юридических лиц - решение собственника или уполномоченного органа о создании предприятия;
2) при создании предприятия без иностранного участия:
для юридических лиц - копию свидетельства о регистрации;
для физических лиц - паспортные данные;
3) следует указать балансовую стоимость активов (для иностранных юридических лиц - общие активы); необходимо представить последний утвержденный баланс на дату, предшествующую подаче ходатайства;
4) следует перечислить основные виды товаров (работ, услуг), поставляемые на товарный рынок субъектом рынка;
5) если предприятие с иностранным участием или иностранное юридическое лицо имеет в Республике Казахстан филиал (представительство), то дополнительно перечислите основные виды товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок филиалом (представительством);
6) объемы производства, поставки в Республику Казахстан (с выделением субъектов Республики Казахстан, для которых объем поставки превышает 20 процентов) и экспорта товаров (работ, услуг) в натуральном и стоимостном выражении по возможности по номенклатуре, установленной органами государственной статистики (по Форме 1 Приложения 2);
7) если предприятие с иностранным участием или иностранное юридическое лицо имеет в Республике Казахстан филиал (представительство), то дополнительно необходимо представить перечисленную в абзаце 1 подпункта
5) настоящего пункта информацию по филиалу (представительству);
8) сведения о нахождении в Реестре, с указанием наименования товаров, величины соответствующей доли и географии поставок;
9) следует указать перечень (фамилию, имя, отчество) членов исполнительного органа, совета директоров (наблюдательного совета) с указанием должности, являющихся также членами исполнительного органа, совета директоров (наблюдательного совета) любого иного субъекта рынка с указанием его наименования, организационно-правовой формы, юридического адреса, основных видов товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок, и занимаемой должности в органе управления.
Глава 5. Перечень документов, необходимых для подачи
в антимонопольный орган ходатайства или уведомления
о реорганизации субъекта рынка
Параграф 1. Общая информация о лицах, подающих
ходатайство (уведомление)
28. По каждому из реорганизуемых субъектов рынка (при подаче ходатайства) или по вновь возникшему субъекту рынка (при подаче уведомления) следует указать данные в соответствии с подпунктами 1), 2) пункта 1 настоящего Приложения, а также решения уполномоченных лиц или органов управления о реорганизации юридических лиц.
Если решение о реорганизации субъекта рынка принимается уполномоченными государственными органами, то необходимо представить проект решения уполномоченного государственного органа о реорганизации субъекта рынка (при подаче ходатайства) или копию решения (при подаче уведомления), номер телефона, факса должностного лица соответствующего государственного органа, с которым могут связаться сотрудники антимонопольного органа.

29. Рынок субъектісін қайта ұйымдастыру туралы (өтініш берген кезде) немесе жаңадан пайда болған уәкілетті өкіл (хабарлама берген кезде) шешім қабылдайтын тұлғалардың уәкілетті тұлғалары туралы жалпы ақпарат осы Қосымшаның 2-тармағы 1)-4) тармақшаларының талаптарына сәйкес ұсынылуға тиіс.
30. Рынок субъектісін құрудың, құрылтайшылар қызметіндегі немесе олардың іскерлік операцияларының географиясындағы өзгерістердің мақсатын қысқаша негіздеу қажет.
31. Өтініш берген кезде қайта ұйымдастыру жоспарын (әлеуетті ұсыныстар, ұсынымдар) ұсыну қажет және жаңадан пайда болған рынок субъектісінің қайта ұйымдастырылған рынок субъектісімен салыстыру жөніндегі қызметіне жоспарланған өзгерістер көрсетілуге тиіс.
32. Қайта ұйымдастыру нәтижесінде жаңадан пайда болатын (жаңадан пайда болған) рынок субъектісі туралы ақпарат.
Мыналарды:
1) өтініш берген кезде - жаңадан пайда болған рынок субъектісінің бекітілген жарғысын және құрылтайшылар қол қойған құрылтай шартын.
Хабарлама берген кезде - құрылтайшы құжаттардың (жарғы, құрылтай шарты, тіркеу туралы куәлік, тіркелген күні) көшірмесін;
2) жаңадан пайда болатын (жаңадан пайда болған) рынок субъектісі қызметінің негізгі түрлерін;
3) жаңадан пайда болатын (жаңадан пайда болған) рынок субъектісіне өткізілетін (өткізілген) мүліктерінің құрамы мен мүліктерді өткізу шарттарын ұсыну қажет;
4) өткізу актісінің жобасына (өткізу актісіне) сәйкес жаңадан құрылатын (құрылған) заңды тұлғаға өтетін (өткен) қайта ұйымдастырылатын (қайта ұйымдастырылған) барлық рынок субъектілерінің әрқайсысының құқықтары мен міндеттері көрсетілуге тиіс. Қайта ұйымдастырылатын (қайта ұйымдастырылған) рынок субъектілерінің әрқайсысының өткізу актісінің жобасын (өткізу актісінің көшірмесін) қоса тіркеу қажет.
2. Қайта ұйымдастырылып отырған (қайта ұйымдастырылған)
рынок субъектілеріне қатысты ақпарат
33. Қайта ұйымдастырылып отырған (қайта ұйымдастырылған) рынок субъектілерінің әрқайсысы бойынша мыналар:
1) құрылтай құжаттардың (жарғы, құрылтай шарты), тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
2) өтініш берер алдындағы күнге берілген соңғы бекітілген баланстың көшірмесі;
3) тауар рыногына жеткізіп берілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлері (санамалау);
4) Қазақстан Республикасына жеткізіп берілетін өндірістің (жеткізіп беру көлемі 20 пайыздан асатын Қазақстан Республикасы субъектілерін шығара отырып) нақты және құндық көріністегі (мүмкіндігінше мемлекеттік статистика органдары белгілеген номенклатура бойынша) тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) (N 1 нысан бойынша 2-қосымша экспортының көлемі;

29. Общую информацию об уполномоченных представителях лиц, принимающих решение о реорганизации субъекта рынка (при подаче ходатайства), или уполномоченном представителе вновь возникшей организации (при подаче уведомления) следует представить в соответствии с требованиями подпунктов 1)-4) пункта 2 настоящего Приложения.
30. Необходимо обосновать цель создания субъекта рынка, включая планируемые изменения в деятельности учредителей или в географии их деловых операций.
31. При подаче ходатайства необходимо представить план (потенциальные предложения, рекомендации) реорганизации и следует указать планируемые изменения в деятельности вновь возникающего субъекта рынка по сравнению с реорганизуемым субъектом рынка.
32. Информация о вновь возникающем в результате реорганизации (вновь возникшем) субъекте рынка.
Необходимо представить:
1) при подаче ходатайства - утвержденный устав вновь возникающего субъекта рынка и учредительный договор, подписанный учредителями.
При подаче уведомления - копии учредительных документов (устав, учредительный договор, свидетельство о регистрации, дату регистрации);
2) основные виды деятельности вновь возникающего (вновь возникшего) субъекта рынка;
3) состав имущества, передаваемого (переданного) вновь возникающему (вновь возникшему) субъекту рынка, и условия передачи имущества;
4) следует указать все права и обязанности каждого из реорганизуемых (реорганизованных) субъектов рынка, переходящих (перешедших) к вновь создаваемому (созданному) юридическому лицу, в соответствии с проектом передаточного акта (передаточным актом). Следует приложить проект передаточного акта (копию передаточного акта) каждого из реорганизуемых (реорганизованных) субъектов рынка.
Параграф 2. Информация, относящаяся к реорганизуемым
(реорганизованным) субъектам рынка
33. По каждому из реорганизуемых (реорганизованных) субъектов рынка необходимо представить или следует указать:
1) копии учредительных документов (устав, учредительный договор), свидетельство о регистрации;
2) копию последнего утвержденного баланса на дату, предшествующую подаче ходатайства;
3) основные виды товаров (работ, услуг), поставляемые на товарный рынок (перечислить);
4) объемы производства, поставки в Республику Казахстан (с выделением субъектов Республики Казахстан, в которых объем поставки превышает 20 процентов) и экспорта товаров (работ, услуг) в натуральном и стоимостном выражении (по возможности по номенклатуре, установленной органами государственной статистики) (по Форме 1 Приложения 2);

5) тауарлардың атауы, жеткізілімнің тиісті үлесінің шамасы мен географиясы көрсетіле отырып, Тізілімде болу туралы мәліметті ұсыну қажет немесе көрсетілуге тиіс.
34. Қайта ұйымдастырылып отырған рынок субъектісі (өтініш берген кезде) қатысатын немесе қайта ұйымдастырылған рынок субъектісі қатысқан әрбір рынок субъектісі бойынша, жаңадан пайда болған рынок субъектісінің (хабарлама берген кезде) тиісті құқықтарын беруді жүзеге асыра отырып, мыналарды:
1) рынок субъектісінің жарғылық (қоймалық) капиталын құрайтын акцияға (салымдарға, үлестерге) келетін дауыстардың жалпы санының 5 пайыздан астамына билік ету құқығын алған қайта ұйымдастырылып отырған (қайта ұйымдастырылған) рынок субъектісі рынок субъектілерінің тауар рыногына (санамалау) жеткізіп берілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) атауын (ұйымдық-құқықтық нысанын көрсете отырып), орналасқан жерін (заңды мекен-жайын) және негізгі түрлерін көрсету қажет;
2) қайта ұйымдастырылып отырған (қайта ұйымдастырылған) рынок субъектісі (акционер; акцияларды тұрақты ұстаушы; акционерлердің Тізілімінде тіркелген акционердің немесе акцияларды тұрақты ұстаушының уәкілетті өкілі; салық ұстаушы; үлесші; салымшы және т.б.) қай реттерде бой көрсететінін (бой көрсеткенін);
3) рынок субъектісінің жарғылық капиталының шамасын;
сатып алушы билік ететін акцияларға (салымдарға, пайларға) келетін дауыстардың, оның ішінде рынок субъектісінің жарғылық капиталын құрайтын акцияларға (салымдарға, үлестерге) келетін дауыстардың жалпы санының пайыздағы санын;
4) акциялардың тұрпаттары (қарапайым немесе басымдықты) және олардың атаулы құнын көрсету қажет;
5) өкілеттіктерді растайтын құжаттардың көшірмесін қоса тіркеу қажет.
35. Қайта ұйымдастырылып отырған рынок субъектісінің әрқайсысы бойынша өтініш берген кезде - кез келген өзге рынок субъектісінің атқарушы органы, директорлар кеңесі (байқаушы кеңес) мүшелері болып табылатын лауазымды көрсете отырып, оның атауын, ұйымдық-құқықтық нысанын, заңды мекен-жайын тауар рыноктарына жеткізіп берілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлерін және басқару органдарындағы атқаратын қызметін көрсете отырып, қайта ұйымдастырып отырған рынок субъектісінің атқарушы органы, директорлар кеңесі (байқаушы кеңес) мүшелерінің тізбесі көрсетілуге тиіс.
3. Тұлғалар тобы
36. Қайта ұйымдастырылып отырған рынок субъектілерінің (өтініш берген кезде), қайта ұйымдастырылған рынок субъектісінің әрқайсысы бойынша және жаңадан пайда болған рынок субъектісіне (хабарлама берген кезде) рынок субъектісі көрсеткен тұлғалардың сол бір тобына жататын барлық тұлғалардың тізбесі көрсетілуге тиіс. Рынок субъектісінің тікелей немесе жанама бақылайтын (бақылаған) барлық заңды және/немесе жеке тұлғаларды санап шығу қажет. Олардың әрқайсысы бойынша:

5) сведения о нахождении в Реестре, с указанием наименования товаров, величины соответствующей доли и географии поставок.
34. По каждому субъекту рынка, в котором участвует реорганизуемый субъект рынка (при подаче ходатайства) или участвовал реорганизованный субъект рынка, осуществив передачу соответствующих прав вновь возникшему субъекту рынка (при подаче уведомления), следует указать:
1) наименование (с указанием организационно-правовой формы), местонахождение (юридический адрес) и основные виды товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок (перечислить) субъектов рынка, в которых реорганизуемый (реорганизованный) субъект рынка получил право распоряжаться более чем 5 процентами от общего количества голосов, приходящихся на акции (вклады, доли), составляющие уставный (складочный) капитал субъекта рынка;
2) в каком качестве выступает (выступал) реорганизуемый (реорганизованный) субъект рынка (акционер; номинальный держатель акций; уполномоченный представитель акционера или номинального держателя акций, зарегистрированного в Реестре акционеров; залогодержатель; дольщик; вкладчик и т.п.);
3) величину уставного капитала субъекта рынка;
количество голосов, приходящихся на акции (доли, паи), которыми распоряжается приобретатель, в том числе в процентах от общего количества голосов, приходящихся на акции (вклады, доли), составляющие уставный капитал субъекта рынка;
4) типы акций (обыкновенные или привилегированные) и их номинальную стоимость;
5) необходимо приложить копии документов, подтверждающих полномочия.
35. По каждому из реорганизуемых субъектов рынка при подаче ходатайства - следует указать перечень членов исполнительного органа, совета директоров (наблюдательного совета) реорганизуемого субъекта рынка с указанием должности, являющихся также членами исполнительного органа, совета директоров (наблюдательного совета) любого иного субъекта рынка, с указанием его наименования, организационно-правовой формы, юридического адреса, основных видов товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок, и занимаемой должности в органах управления.
Параграф 3. Группа лиц
36. По каждому из реорганизуемых субъектов рынка (при подаче ходатайства), реорганизованных субъектов рынка и вновь возникшему субъекту рынка (при подаче уведомления) следует указать перечень всех лиц, принадлежащих к той же группе лиц, что указанные субъектом рынка. Необходимо перечислить всех юридических и/или физических лиц, прямо или косвенно контролирующих (контролировавших) субъекта рынка. По каждому из них следует указать:

1) ұйымдық-құқықтық нысаны (аты-жөні) көрсетілген атауы;
2) заңды мекен-жайы (тұрғылықты жері);
3) тауар рыногына (санамалау) жеткізіп берілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлері;
4) бақылау (тікелей және жанама) нысаны;
5) тікелей бақылауға алынған заңды тұлғаны және оны бақылау тәсілін (бақылау жүзеге асырылатын (асырылған) құқық немесе өкілдік), оның ішінде:
заңды тұлғаның акцияларына (салымдарына, үлестеріне) келетін дауыстардың жалпы санының 50 пайыздан астамына бақылаушы тұлға билік ететін акцияларға (үлестерге, пайларға) келетін дауыстардың нақты, оның ішінде жарғылық капиталды құрайтын дауыстардың жалпы санының пайыздағы санын және билік етудің түрін (жекеменшік, тұрақты ұстаушы, уәкілетті өкіл және т.б.) көрсете отырып, билік етуі;
бақыланатын тұлғаның кәсіпкерлік қызмет жүргізу шартын, атап айтқанда, қызметтің қандай шарттарының және қандай шарттардың негізінде екенін көрсете отырып, айқындау құқығы;
органды және пайыздық құрамның шамасын көрсете отырып, бақыланатын тұлғаның атқарушы органы және/немесе директорлар кеңесі (байқаушы кеңесі) құрамының 50 пайызынан астамын тағайындау құқығы көрсетілуге тиіс.
37. Осы Қосымшаның 36-тармағында санамаланған әрбір тұлға жөнінде олар тікелей немесе жанама бақылайтын тұлғалардың (осы Қосымшаның 36-тармағында тікелей көрсетілген тұлғаларды қоспағанда), тізбесі осы Қосымшаның 14-тармағы 1)-4) тармақшаларының талаптарына сәйкес деректерді көрсете отырып, көрсетілуге тиіс.
Егер бақылау тікелей болса, рынок субъектісінің тарапынан бақылауды жүзеге асыратын тәсілдер (бақылауды жүзеге асыратын құқық немесе өкілеттік) көрсетілуге тиіс. Егер бақылау жанама болса, онда тікелей бақылауды жүзеге асырушы тұлға және жүзеге асырылатын бақылаудың тәсілдері көрсетілуге тиіс.
38. Рынок субъектісі тікелей немесе жанама бақылайтын (бақыланған) барлық заңды тұлғалар, олардың әрқайсысы бойынша осы Қосымшаның 14-тармағы 1)-4) тармақшаларының талаптарына сәйкес деректерді көрсете отырып.
Егер бақылау тікелей болса, рынок субъектісінің тарапынан бақылауды жүзеге асыратын тәсілдер (осы Қосымшаның 36-тармағында көрсетілген егжей-тегжейлер арқылы бақылауды жүзеге асыратын құқық немесе өкілеттік) көрсетілуге тиіс. Егер бақылау жанама болса, онда тікелей бақылауды жүзеге асырушы тұлға және осы Қосымшаның 36-тармағында көрсетілген егжей-тегжейлермен жүзеге асырылған бақылау тәсілдері көрсетілуге тиіс.
39. Хабарлама берген кезде - өзін басқа рынок субъектісінің атқарушы органы, директорлар кеңесі (байқаушы кеңесі) құрамының 50 пайызынан астамын құрайтынын сол бір жеке тұлғалармен бірлесіп білдіретін жаңадан пайда болған рынок субъектісі атқарушы органы, директорлар кеңесі (байқаушы кеңесі) мүшелерін санап шығыңыз.
Олардың әрқайсысы бойынша:

1) наименование с указанием организационно-правовой формы (фамилию, имя, отчество);
2) юридический адрес (место жительства);
3) основные виды товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок (перечислить);
4) форму осуществляемого контроля (прямой, косвенный);
5) юридическое лицо, находящееся под прямым контролем, и способ его контроля (право или полномочие, посредством которого осуществляется (осуществлялся) контроль), в том числе:
распоряжения более чем 50 процентами от общего числа голосов, приходящихся на акции (вклады, доли) юридического лица, с указанием конкретного количества голосов, приходящихся на акции (доли, паи), которыми распоряжается контролирующее лицо, в том числе в процентах от общего количества голосов, составляющих уставный капитал, и вида распоряжения (собственность, номинальный держатель, уполномоченный представитель и т.п.);
права определять условия ведения предпринимательской деятельности, контролируемого лица с указанием, каких именно условий деятельности и на основании каких договоров;
права назначать более 50 процентов состава исполнительного органа и (или) совета директоров (наблюдательного совета) контролируемого лица с указанием органа и величины процентного состава.
37. По каждому лицу, перечисленному в пункте 36 настоящего Приложения, следует указать перечень прямо или косвенно контролируемых им лиц (за исключением лиц, непосредственно указанных в пункте 36 настоящего Приложения) с указанием данных в соответствии с требованиями подпунктов 1)-4) пункта 14 настоящего Приложения.
Если контроль прямой, следует указать способы осуществляемого контроля (право или полномочие, посредством которого осуществляется контроль). Если контроль косвенный, то следует указать лицо, осуществляющее прямой контроль, и способы осуществляемого контроля.
38. Всех юридических лиц, прямо или косвенно контролируемых (контролировавшихся) субъектом рынка с указанием по каждому из них данных в соответствии с требованиями подпунктов 1)-4) пункта 14 настоящего Приложения.
Если контроль прямой, следует указать способы осуществления контроля со стороны субъекта рынка (право или полномочие, посредством которого осуществляется контроль с деталями, указанными в пункте 36 настоящего Приложения). Если контроль косвенный, то следует указать лицо, осуществляющее прямой контроль, и способы осуществляемого контроля с деталями, указанными в пункте 36 настоящего Приложения.
39. При подаче уведомления - перечислите членов исполнительного органа, совета директоров (наблюдательного совета) вновь возникшего субъекта рынка, которые совместно с одними и теми же физическими лицами представляют собой более 50 процентов состава исполнительного органа, совета директоров (наблюдательного совета) другого субъекта рынка.
Следует указать по каждому из них:

1) аты-жөні;
2) рынок субъектісінің басқару органындағы атқаратын қызметі;
3) өзі басқару органына кіретін рынок субъектісінің атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны мен заңды мекен-жайы, сондай-ақ атқаратын қызметі көрсетілуге тиіс.
Осы параграфта көрсетілген ақпарат рынок субъектісімен тұлғалардың бір тобына жататын тұлғалармен өзара байланысын көрсететін шешіре түріндегі сызбалармен безендірілуі мүмкін.
6-тарау. Монополияға қарсы органға рынок субъектісін тарату
туралы өтініш немесе хабарлама беру үшін қажетті
құжаттардың тізбесі 1. Өтініш немесе хабарлама беруші тұлғалар туралы жалпы ақпарат
40. Таратуды жүзеге асыруға қатысты рынок субъектісі мен таратылған рынок субъектісі (өтініш берген кезде) немесе басқа рынок субъектісін тарататын рынок субъектісі (хабарлама берген кезде) осы Қосымшаның 1-тармағының 1), 2) тармақшаларына сәйкес деректерді, сондай-ақ меншік иесінің немесе таратылатын рынок субъектісінің уәкілетті органының қызметті тарату жолымен тоқтату туралы шешімін ұсынуға тиіс.
Егер рынок субъектісін тарату туралы шешімді уәкілетті мемлекеттік органдар қабылдаса, онда уәкілетті мемлекеттік органның рынок субъектісін (өтініш берген кезде) қайта ұйымдастыру туралы шешімінің жобасы немесе шешімнің (хабарлама берген кезде) көшірмесі, сондай-ақ монополияға қарсы органдар қызметкерлері байланыс жасай алатын лауазымды тұлғаның телефонының, факсінің нөмірі ұсынылады.
41. Рынок субъектісін (өтініш берген кезде) тарату немесе басқа рынок субъектісін тарататын (хабарлама берген кезде) рынок субъектісінің уәкілетті өкілі туралы шешім қабылдайтын тұлғалардың уәкілетті өкілдері туралы жалпы ақпарат.
Егер тарату туралы бірлескен өтініш жолдаған кезде ортақ өкіл тағайындалса, онда осы Қосымшаның 2-тармағының 1), 2)-4) тармақшаларына сәйкес деректер көрсетілуге тиіс.
42. Рынок субъектісін тарату мақсатын қысқаша түсіндіру қажет.
43. Өтініш берген кезде тарату жоспарын ұсыну қажет.
Хабарлама берген кезде басқа рынок субъектісін таратқан рынок субъектісін және осы Қосымшаның 1-тармағының 1, 2-тармақшаларына сәйкес тарату нәтижесінде қызметін тоқтатқан рынок субъектісін қайта ұйымдастыру алдындағы күнге ақпарат ұсынылады.
2. Таратылғаннан кейінгі рынок субъектісіне қатысты ақпарат
44. Мыналарды:
1) өтініш берген кезде - таратылған рынок субъектісінің жарғысы мен құрылтай шартын;
хабарлама берген кезде - құрылтай құжаттардың (жарғы, құрылтай шарты) көшірмесін, тіркеу туралы куәлікті, тіркелген күнін көрсете отырып, ұсыну қажет немесе көрсетуге тиіс;

1) фамилию, имя, отчество;
2) занимаемую должность в органе управления субъекта рынка;
3) наименование, организационно-правовую форму и юридический адрес другого субъекта рынка, в органы управления которого он входит, а также занимаемую должность.
Информация, указанная в данной главе, может быть проиллюстрирована древовидными схемами, отражающими взаимосвязи лиц, принадлежащих к одной группе лиц с субъектом рынка.
Глава 6. Перечень документов, необходимых для подачи
в антимонопольный орган ходатайства или уведомления
о ликвидации субъекта рынка
Параграф 1. Общая информация о лицах, подающих ходатайство
или уведомление
40. Субъект рынка, по отношению к которому осуществляется ликвидация, и ликвидируемый субъект рынка (при подаче ходатайства) или субъект рынка, ликвидирующий другого субъекта рынка (при подаче уведомления), должен представить данные в соответствии с подпунктами 1), 2) пункта 1 настоящего Приложения, а также решение собственника или уполномоченного органа ликвидируемого субъекта рынка о прекращении деятельности путем ликвидации.
Если решение о ликвидации субъекта рынка принимается уполномоченными государственными органами, то представляется проект решения уполномоченного государственного органа о реорганизации субъекта рынка (при подаче ходатайства) или копия решения (при подаче уведомления), а также номер телефона, факса должностного лица, с которым могут связаться сотрудники антимонопольного органа.
41. Общая информация об уполномоченных представителях лиц, принимающих решение о ликвидации субъекта рынка (при подаче ходатайства), или уполномоченном представителе субъекта рынка, ликвидирующего другого субъекта рынка (при подаче уведомления).
Если назначен общий представитель при направлении совместного ходатайства о ликвидации, то следует указать данные в соответствии с подпунктами 1), 2), 4) пункта 2 настоящего Приложения.
42. Необходимо кратко обосновать цель ликвидации субъекта рынка.
43. При подаче ходатайства необходимо представить план ликвидации.
При подаче уведомления представляется информация на дату, предшествующую реорганизации субъекта рынка, ликвидировавшего другого субъекта рынка и субъекта рынка, прекратившего деятельность в результате ликвидации в соответствии с подпунктами 1), 2) пункта 1 настоящего Приложения.
Параграф 2. Информация, относящаяся к субъекту
рынка после ликвидации
44. Необходимо представить или следует указать:
1) при подаче ходатайства - устав и учредительный договор ликвидируемого субъекта рынка;
при подаче уведомления - копии учредительных документов (устав, учредительный договор), свидетельство о регистрации, с указанием даты регистрации;

2) қайта ұйымдастырылғаннан кейін тауар рыноктарына жеткізіп берілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлерін;
3) таратуды жүзеге асыратын рынок субъектісінің берілетін (берілген) мүлік құрамы мен мүлікті беру шарттарын ұсыну қажет немесе көрсетуге тиіс;
4) таратуды өткізу актісіне сәйкес жүзеге асыратын (жүзеге асырған) рынок субъектісіне өтетін (өтініш берген кезде) немесе өткен (хабарлама берген кезде) таратылатын рынок субъектісінің барлық құқықтары мен міндеттерін көрсету қажет.
Таратылатын (таратылған) рынок субъектісінің өткізу актісінің жобасын (өткізу актісінің көшірмесін) қоса тіркеу қажет.
3. Таратылғанға дейінгі рынок субъектісіне қатысты
ақпарат
45. Өтініш немесе хабарлама берген кезде - ақпарат осы Қосымшаның 12-тармағына және 14 пен 15-тармақтарына сәйкес ұсынылады.
4. Тұлғалар тобы
46. Өтініш берген кезде - ақпарат қайта ұйымдастырылған рынок субъектілерінің әрқайсысы бойынша осы Қосымшаның 16-тармағына сәйкес ұсынылады.
Хабарлама берген кезде - ақпарат рынок субъектісін, таратылған рынок субъектісін және тарату нәтижесінде қызметін тоқтатқан рынок субъектісін қайта ұйымдастыру алдындағы күнге ұсынылады.
7-тарау. Монополияға қарсы органға рынок субъектісінің
жарғылық капиталындағы дауыс құқығын беретін акцияларды
(үлестерді, пайларды) сатып алу туралы өтініш немесе
хабарлама беру үшін қажетті құжаттардың тізбесі 1. Сатып алушы туралы жалпы ақпарат
47. Дауыс құқығы берілген рынок субъектісінің акцияларын (үлестерін, пайларын) сатып алуға ниеттенген (сатып алған), яғни оның ішінде осы акциялардағы (үлестердегі, пайлардағы) көрініс тапқан дауыс құқығын сенім басқармасының сатып алу-сату шартының, тапсырмалардың немесе өзге мәмілелердің (бұдан әрі - сатып алушы) негізінде іске асыруды бірлесе жүзеге асыру мүмкіндігін алуға ниеттенген (алған) әрбір тұлға бойынша осы Қосымшаның 1-тармағының 1), 2) тармақшаларына сәйкес деректер, сондай-ақ жеке тұлға үшін - төлқұжатының деректері (сериясын, нөмірін, кім бергенін), азаматтығы туралы мәліметтерді көрсету керек немесе ұсыну қажет.
2. Сатып алушының (сатып алушылардың) уәкілетті өкілдері
туралы жалпы ақпарат
48. Егер акцияларды (үлестерді, пайларды) сатып алу туралы өтініш (хабарлама) жіберген кезде ортақ өкіл тағайындалса, онда осы Қосымшаның 2-тармағының 1)-4) тармақшаларына сәйкес деректер көрсетілуге тиіс:
1) мынадай көрсеткіштерді: сатып алушының балансы бойынша активтер құнының, тұлғалардың сол бір тобына және сатып алушы да жататын барлық заңды тұлғалардың баланстары бойынша активтер құнының және рынок субъектісінің балансы бойынша активтер құнының сомасын құрайтын шама қандай интервалда:

2) основные виды товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок после реорганизации;
3) состав имущества, передаваемого (переданного) субъектом рынка, осуществляющим ликвидацию, и условия передачи имущества;
4) следует указать все права и обязанности ликвидируемого субъекта рынка, переходящие (при подаче ходатайства) или перешедшие (при подаче уведомления) к субъекту рынка, осуществляющему (осуществившему) ликвидацию, в соответствии с передаточным актом.
Необходимо приложить проект передаточного акта (копию передаточного акта) ликвидируемого (ликвидированного) субъекта рынка.
Параграф 3. Информация, относящаяся к субъекту
рынка до ликвидации
45. При подаче ходатайства или уведомления - представляется информация в соответствии с пунктами 12, 14 и 15 настоящего Приложения.
Параграф 4. Группа лиц
46. При подаче ходатайства - представляется информация по каждому из реорганизуемых субъектов рынка, в соответствии с пунктом 16 настоящего Приложения.
При подаче уведомления - на дату, предшествующую реорганизации субъекта рынка, ликвидировавшего субъекта рынка, и субъекта рынка, прекратившего деятельность в результате ликвидации.
Глава 7. Перечень документов, необходимых для подачи
в антимонопольный орган ходатайства или уведомления о
приобретении акций (долей, паев) с правом голоса в уставном
капитале субъекта рынка
Параграф 1. Общая информация о приобретателе
47. По каждому лицу, намеревающемуся приобрести (приобретшему) акции (доли, паи) субъекта рынка с правом голоса, то есть намеревающемуся получить (получившему) возможность, в том числе совместного осуществления воплощенных в этих акциях (долях, паях) права голоса на основании договора купли-продажи, доверительного управления, поручения или иных сделок (далее - приобретатель), следует указать или необходимо представить данные в соответствии с подпунктами 1), 2) пункта 1 настоящего Приложения, а также для физических лиц - паспортные данные (серия, номер, кем и когда выдан), сведения о гражданстве.
Параграф 2. Общая информация об уполномоченных представителях
приобретателя (приобретателей)
48. Если назначен общий представитель при направлении ходатайства (уведомления) о приобретении акции (долей, паев), то следует указать данные в соответствии с подпунктами 1)-4) пункта 2 настоящего Приложения, а также:
1) в каком интервале находится величина, составляющая сумму следующих показателей: стоимости активов по балансу приобретателя, стоимости активов по балансам всех юридических лиц, принадлежащих к той же группе лиц, что и приобретатель, и стоимости активов по балансу субъекта рынка, голосующие акции (доли, паи) в уставном капитале которого приобретаются:

айлық есептік көрсеткіштің 50000 еседен 100000 есеге дейінгі мөлшерін;
айлық есептік көрсеткіштің 100000 еседен астам мөлшері сатып алынатын акцияларды (үлестерді);
2) хабарлама берген кезде - мәміле жасау (шарт жасасу) күнін көрсету қажет.
3. Болжанып отырған мәміле (өтініш берген кезде) туралы ақпарат немесе жасалған мәміле (хабарлама берген кезде) туралы ақпарат
49. Жасалып отырған (жасалған) мәмілелердің мақсатын, сатып алушының қызметіндегі немесе оның іскерлік операцияларының географиясындағы жоспарланған өзгерістерді қоса көрсету қажет.
50. Мәмілелердің (акцияларды (үлестерді) сатып алу-сату шартының) заңды нысанын көрсету қажет, (оның ішінде конкурс бойынша, аукционда немесе өзге тәсілмен (қандайымен екенін нақты көрсетіңіз); сенім басқармасының шартын; тапсырма шартын; кепілдік шартын; акцияларда (үлестерде, пайларда) көрініс тапқан дауыс беру құқықтарын алуға байланысты өзге шарттық нысанды (нақты нысанын) көрсету қажет.
51. Сатып алынатын (өтініш берген кезде) немесе сатып алынған (хабарлама берген кезде) дауыс құқығын беретін акциялар (үлестер, пайлар) бойынша:
1) акциялардың (үлестердің, пайлардың) саны мен олардың атаулы құнын;
2) рынок субъектісінің жарғылық капиталындағы дауыс құқығын беретін акциялардың (үлестердің, пайлардың) жалпы санындағы пайыздық үлесін;
3) акциялары (үлестері, пайлары) сатып алынатын рынок субъектісінің жарғылық капиталындағы пайыздық үлесін;
4) сатып алынатын акциялар (үлестер, пайлар) бойынша дауыс беру құқығы бар (ақпарат сатып алынатын акциялардың әрбір тұрпаты бойынша жеке беріледі) дауысқа қойылатын мәселелердің тізбесін көрсету қажет.
52. Егер акциялар (үлестер, пайлар) дауыс беру құқығынсыз бір мезгілде сатып алынатын (сатып алынған) болса:
1) акциялардың (үлестердің, пайлардың) саны мен олардың атаулы құнын;
2) рынок субъектісінің жарғылық капиталында дауыс құқығынсыз акциялардың (үлестердің) жалпы санындағы пайыздық үлесін және акциялары (үлестері, пайлары) сатып алынатын рынок субъектісінің жарғылық капиталындағы пайыздық үлесін;
3) дауыс беру құқығынсыз сатып алынатын барлық акциялардың (үлестердің, пайлардың) акциялары (үлестері, пайлары) сатып алынатын рынок субъектісінің жарғылық капиталындағы құнын;
4) дауыс беретін акциялардағы (үлестердегі) акцияларды (үлестерді, пайларды) дауыс беру құқығынсыз айырбастау мүмкіндігін көрсету қажет.
53. Шарт жобасының (өтініш берген кезде) соңғы нұсқасын немесе осы мәмілеге қатысты шарттың (хабарлама берген кезде) көшірмесін ұсыну қажет.
54. Рынок субъектісіне қатысы сатып алушыда мәміле жасалғанға дейін акциялары (үлестері, пайлары) сатып алынатын (өтініш берген кезде) бар немесе (хабарлама берген кезде) бар құқықтардың көлемін, оның ішінде:

от 50000-кратного до 100000-кратного размера месячного расчетного показателя;
более 100000-кратного размера месячного расчетного показателя;
2) при подаче уведомления - дату совершения сделки (заключения договора).
Параграф 3. Информация о предполагаемой сделке (при подаче
ходатайства) или информация о совершенной сделке
(при подаче уведомления)
49. Следует указать цель совершаемой (совершенной) сделки, включая планируемые изменения в деятельности приобретателя или в географии его деловых операций.
50. Следует указать юридическую форму сделки (договор купли-продажи акций (долей) (в том числе по конкурсу, на аукционе или иным способом (следует указать конкретно каким); договор доверительного управления; договор поручения; договор залога; иная договорная форма, связанная с получением воплощенных в акциях (долях, паях) прав голоса (следует указать конкретную форму).
51. По приобретаемым (при подаче ходатайства) или приобретенным (при подаче уведомления) акциям (долям, паям) с правом голоса следует указать:
1) количество акций (долей, паев) и их номинальную стоимость;
2) долю в процентах от общего числа акций (долей, паев) с правом голоса в уставном капитале субъекта рынка;
3) долю в процентах от уставного капитала субъекта рынка, акции (доли, паи) которого приобретаются;
4) перечень вопросов, выставляемых на голосование, по которым приобретаемые акции (доли, паи) имеют право голоса, (информация предоставляется отдельно по каждому типу приобретаемых акций).
52. Если одновременно приобретаются (приобретены) акции (доли, паи) без права голоса следует указать:
1) количество акций (долей, паев) и их номинальную стоимость;
2) долю в процентах от общего числа акций (долей) без права голоса в уставном капитале субъекта рынка и долю в процентах от уставного капитала субъекта рынка, акции (доли, паи) которого приобретаются;
3) стоимость всех приобретаемых акций (долей, паев) без права голоса в уставном капитале субъекта рынка, акции (доли, паи) которого приобретаются;
4) возможность конвертации акций (долей, паев) без права голоса в голосующие акции (доли).
53. Необходимо представить последний вариант проекта договора (при подаче ходатайства) или копию договора (при подаче уведомления), касающегося данной сделки.
54. Следует указать объем прав, имеющихся (при подаче ходатайства) или имевшихся (при подаче уведомления) у приобретателя по отношению к субъекту рынка, акции (доли) которого приобретаются, до совершения сделки в том числе:

1) рынок субъектісінің акцияларында (үлестерінде, пайларында) көрініс тапқан дауыстарға билік ететін бар құқықтар арқылы;
мәміле жасалғанға дейін сатып алынған дауыс құқығын беретін акциялардың (үлестердің, пайлардың) санын, атаулы құнын, сондай-ақ рынок субъектісінің жарғылық капиталындағы дауыс құқығын беретін акциялардың (үлестердің, пайлардың) жалпы санындағы пайыздық үлесін және олардың рынок субъектісінің жарғылық капиталындағы пайыздық үлесін;
мәміле жасалғанға дейін акциялары (үлестері, пайлары) сатып алынатын рынок субъектісінің жарғылық капиталындағы барлық сатып алынған дауыс құқығын беретін акциялардың (үлестердің, пайлардың) құнын;
акцияларда (үлестерде, пайларда) көрініс тапқан, бұрын сатып алынған дауыс беру құқықтарының көлемін көрсету қажет; сізде рынок субъектісі қызметінің қандай мәселелері бойынша дауыс беру құқығы бар, акцияларда (үлестерде, пайларда) көрініс тапқан дауыстарға билік ете отырып, әлеуетті түрде сайлай алатын осы органдардың сандық құрамына пайыздық қатынастағы директорлар кеңесі (байқаушы кеңес), рынок субъектісінің атқарушы органы мүшелерінің санын санап шығу қажет;
мәміле жасалғанға дейінгі дауыс беру құқығынсыз қолда бар акциялардың (үлестердің) саны мен олардың рынок субъектісінің жарғылық капиталындағы пайыздық үлесін көрсету қажет. Дауыс беретін акциялардағы (үлестердегі) акцияларды (үлестерді, пайларды) дауыс беру құқығынсыз айырбастау мүмкіндігін көрсету қажет.
2) өзге тәсілдермен алынған құқықтар арқылы рынок субъектісін, оның кәсіпкерлік қызметін жүргізу шартын айқындау үшін:
жасалған шарт негізінде: шарттың көшірмесін қоса тіркеу қажет, рынок субъектісі қабылдаған дәл қандай шешімді акцияларды (үлестерді, пайларды) сатып алушы айқындайтынын түсіндіру қажет;
рынок субъектісі атқарушы органының өкілдіктер алу негізінде: шарттың көшірмесін қоса тіркеу қажет.
55. Мәміле жасалғаннан кейін, акциялары (үлестері, пайлары) сатып алынатын рынок субъектісіне қатысты сатып алушы (өтініш берген кезде) алатын немесе (хабарлама берген кезде) алған құқықтарының көлемін сипаттау қажет, оның ішінде:
1) сатып алушы мәміле жасалғаннан кейін дауыстарына билік ететін (билік етіп отырған) рынок субъектісінің акцияларының (үлестерінің, пайларының) саны мен атаулы құны, сондай-ақ олардың рынок субъектісінің жарғылық капиталындағы дауыс құқығын беретін акцияларының (үлестерінің, пайларының) жалпы санындағы пайыздық үлесін және рынок субъектісінің жарғылық капиталындағы пайыздық үлесін;
2) рынок субъектісінің директорлар кеңесі (байқаушы кеңесі), атқарушы органы мүшелерінің акциялар (үлестер) сатып алынғаннан кейінгі оларда көрініс тапқан дауыстарға билік ете отырып, өзіңіз сайлай алатын осы органдардың сандық құрамына пайыздық арақатынастағы санын.

1) посредством имеющихся прав распоряжения голосами, воплощенными в акциях (долях, паях) субъекта рынка, следует указать:
количество, номинальную стоимость приобретенных до совершения сделки акций (долей, паев) с правом голоса, а также их долю в процентах от общего числа акций (долей, паев) с правом голоса в уставном капитале субъекта рынка и их долю в процентах от уставного капитала субъекта рынка;
стоимость всех приобретенных до совершения сделки акций (долей, паев) с правом голоса в уставном капитале субъекта рынка, акции (доли, паи) которого приобретаются;
объем уже приобретенных прав голоса, воплощенных в акциях (долях, паях); необходимо перечислить, по каким вопросам деятельности субъекта рынка вы имеете право голоса, по своему усмотрению, включая выборы членов совета директоров (наблюдательного совета); следует указать количество членов совета директоров (наблюдательного совета), исполнительного органа субъекта рынка в процентном соотношении к количественному составу этих органов которое вы потенциально можете избрать, распоряжаясь голосами, воплощенными в акциях (долях, паях);
количество, номинальную стоимость имеющихся до совершения сделки акций (долей) без права голоса и их долю в процентах от уставного капитала субъекта рынка. Следует указать имеющуюся возможность конвертации акций (долей, паев) без права голоса в голосующие акции (доли, паи);
2) посредством полученных иным способом прав определяет условие ведения субъектом рынка его предпринимательской деятельности, следует указать:
на основе заключенного договора: необходимо приложить копию договора и пояснить, какие именно решения, принимаемые субъектом рынка, определяются приобретателем акций (долей, паев);
на основе получения полномочий исполнительного органа субъекта рынка: приложите копию договора.
55. Необходимо описать объем прав, которые получит (при подаче ходатайства) или получил (при подаче уведомления) приобретатель по отношению к субъекту рынка акции (доли, паи) которого приобретаются после совершения сделки, в том числе:
1) количество и номинальную стоимость акций (долей, паев) субъекта рынка, голосами которых будет распоряжаться (распоряжается) приобретатель после совершения сделки, а также их долю в процентах от общего числа акций (долей, паев) с правом голоса в уставном капитале субъекта рынка и их долю в процентах от уставного капитала субъекта рынка;
2) количество членов совета директоров (наблюдательного совета), исполнительного органа субъекта рынка в процентном соотношении к количественному составу этих органов, которое вы можете избрать, распоряжаясь голосами, воплощенными в акциях (долях, паях) после их приобретения.

56. Акцияларда (үлестерде, пайларда) көрініс тапқан дауыс құқығын беретін тұлғалардың ұйымдық-құқықтық нысаны (аты-жөні), заңды мекен-жайы (тұрғылықты жері) көрсетілген атауын көрсету қажет.
4. Дауыс құқығын беретін акцияларды (үлестерді, пайларды)
сатып алушы туралы ақпарат
57. Дауыс құқығын беретін акцияларды (үлестерді, пайларды) сатып алушы бойынша осы Қосымшаның 5-тармағының 1)-4) тармақшаларына сәйкес деректерді, сондай-ақ жеке тұлғалар үшін - төлқұжат деректерін, азаматтығын ұсыну қажет немесе көрсету керек.
58. Активтердің баланстық құнын, шетелдік заңды тұлғалар үшін - жалпы активтер ұсыну қажет.
Өтініш берер алдындағы күнгі соңғы бекітілген балансты қоса тіркеу қажет.
59. Егер шетел қатысатын кәсіпорын - сатып алушының немесе шетелдік заңды тұлға-сатып алушының Қазақстан Республикасында филиалы (өкілдігі) бар болса, онда тауар рыногына филиал (өкілдік) жеткізіп беретін тауарларының (жұмыстарының, қызмет көрсетулерінің) негізгі түрлерін қосымша санап шығыңыз.
60. Егер шетел қатысатын кәсіпорынның немесе шетелдік заңды тұлғаның Қазақстан Республикасында филиалы (өкілдігі) бар болса, онда осы Қосымшаның 1-тармағының 1), 2) тармақшаларына сәйкес деректерді, осы Қосымшаның 5-тармағының 4-тармақшасында санамаланған филиал (өкілдік) жөніндегі ақпаратты қосымша ұсыну қажет.
61. Акцияларды (үлестерді, пайларды) сатып алушының өзге рынок субъектілеріне қатысуы туралы мәліметтер (оның ішінде құрылтайшы):
1) егер сатып алушы мемлекеттік кәсіпорын болып табылса, олар құрған еншілес барлық кәсіпорынды, атауын, ұйымдық-құқықтық нысанын, заңды мекен-жайын және тауар рыногына жеткізіп берілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлерін көрсете отырып, санап шығыңыз;
2) сатып алушы қатысатын әрбір рынок субъектісі жөнінде:
атауын (ұйымдық-құқықтық нысанын көрсете отырып), орналасқан жерін (заңды мекен-жайын), сол бір рынок субъектісінің тауар рыногына жеткізіп берілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлерін көрсету қажет, сатып алушы:
рынок субъектісінің жарғылық капиталын құрайтын акцияларға (пайларға, үлестерге) келетін жалпы дауыс санының 5 пайыздан астамына билік ету құқығын алды ма, соны көрсету қажет, оның ішінде:
сатып алушы қай ретте бой көрсететінін (акционер; акцияларды тұрақты ұстаушы; акционердің немесе акционерлердің тізілімінде тіркелген акцияларды тұрақты ұстаушысының уәкілетті өкілі; салық ұстаушы; үлесші; салымшы және т.б.);
рынок субъектісінің жарғылық капиталының шамасын;
сатып алушы билік ететін акцияларға (пайларға, үлестерге) келетін дауыс санын, оның ішінде рынок субъектісінің жарғылық капиталын құрайтын акцияларға (пайларға, үлестерге) келетін жалпы дауыстың пайыздағы санын;
акциялардың тұрпаттарын (қарапайым немесе басымдықты) және олардың атаулы құнын көрсету қажет.

56. Следует указать наименование с указанием организационно-правовой формы (фамилию, имя, отчество), юридический адрес (место жительства) лица, передающего права голоса, воплощенные в акциях (долях, паях).
Параграф 4. Информация о приобретателе акций (долей, паев)
с правом голоса
57. По приобретателю акций (долей, паев) с правом голоса необходимо представить или следует указать данные в соответствии с подпунктами 1)-
4) пункта 5 настоящего Приложения, а также для физических лиц - паспортные данные, гражданство.
58. Необходимо представить балансовую стоимость активов. Для иностранных юридических лиц - общие активы.
Следует приложить последний утвержденный баланс на дату, предшествующую подаче ходатайства.
59. Если предприятие с иностранным участием - приобретатель или иностранное юридическое лицо-приобретатель имеет в Республике Казахстан филиал (представительство), то дополнительно перечислите основные виды товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок филиалом (представительством).
60. Если предприятие с иностранным участием или иностранное юридическое лицо имеет в РК филиал (представительство), то дополнительно необходимо представить перечисленную в подпункте 4) пункта 5 настоящего Приложения информацию по филиалу (представительству).
61. Сведения об участии приобретателя акций (долей, паев) в иных субъектах рынка (в том числе учредителем):
1) если приобретатель является государственным предприятием, перечислите все созданные им дочерние предприятия с указанием наименования, организационно-правовой формы, юридического адреса и основных видов товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок;
2) по каждому субъекту рынка, в котором участвует приобретатель, следует указать:
наименование (с указанием организационно-правовой формы), местонахождение (юридический адрес) и основные виды товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок тем субъектом рынка, в котором приобретатель:
получил право распоряжаться более чем 5 процентами от общего количества голосов, приходящихся на акции (паи, доли), составляющие уставный капитал субъекта рынка, в том числе следует указать:
в каком качестве выступает приобретатель (акционер; номинальный держатель акций; уполномоченный представитель акционера или номинального держателя акций, зарегистрированного в реестре акционеров; залогодержатель; дольщик; вкладчик и т.п.);
величину уставного капитала субъекта рынка;
количество голосов, приходящихся на акции (паи, доли), которыми распоряжается приобретатель, в том числе в процентах от общего количества голосов, приходящихся на акции (вклады, доли), составляющие уставный капитал субъекта рынка;
типы акций (обыкновенные или привилегированные) и их номинальную стоимость.

62. Кез келген өзге рынок субъектісінің атқарушы органның, директорлар кеңесінің (байқаушы кеңесінің) оның атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды мекен-жайы, тауар рыноктарына жеткізіп берілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлері көрсетілген мүшелері болып табылатын сатып алушының лауазымы көрсетілген атқарушы органы, директорлар кеңесі (байқаушы кеңесі) мүшелерінің тізбесін және атқаратын қызметін көрсету қажет.
63. Егер сатып алушы жеке тұлға болып табылса, онда өзіңіз кіретін басқару органының (атқарушы органның, директорлар кеңесінің (байқаушы кеңесінің) тауар рыноктарына жеткізіп берілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің атауын, ұйымдық-құқықтық нысанын, заңды мекен-жайын, негізгі түрлерін көрсете отырып), атқаратын қызметі көрсетілген барлық рынок субъектілерін санап шығыңыз.
5. Тұлғалардың сол бір тобына сатып алушы да жататын
тұлғалар туралы ақпарат
64. Тұлғалардың сол бір тобына сатып алушы да жататын барлық тұлғалардың тізбесін көрсету қажет:
1) сатып алушыны тікелей немесе жанама бақылайтын барлық заңды және/немесе жеке тұлғалар; олардың әрқайсысы бойынша:
ұйымдық-құқықтық нысанын көрсетілген атауын (аты-жөнін);
заңды мекен-жайын (тұрғылықты жерін);
тауар рыногына жеткізіп берілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлерін (санап шығу);
бақылау нысанын (тікелей, жанама);
тікелей бақылауда жүрген заңды тұлғаны және оның бақылау тәсілін (бақылауды жүзеге асыратын құқық немесе өкілеттік), оның ішінде:
заңды тұлғаның акцияларына (үлестеріне, пайларына) келетін дауыстардың жалпы санының 50 пайыздан астамына бақылаушы тұлға билік ететін акцияларға (үлестерге, пайларға) келетін дауыстардың нақты санын, оның ішінде жарғылық капиталды құрайтын дауыстардың жалпы пайыздағы санын және билік ету (жекеменшік, тұрақты ұстаушы, уәкілетті орган және т.б.) түрі көрсетілген билік етуді;
бақыланып отырған тұлғаның кәсіпкерлік қызметін, атап айтқанда, қызметтің қандай талаптарының және қандай шарттардың (шешімдердің) негізінде екенін көрсете отырып, жүргізу шартын айқындау құқығын;
бақыланып отырған тұлғаның атқарушы органы және (немесе) директорлар кеңесі (байқаушы кеңесі) құрамының 50 пайыздан астамын органды және пайыздық құрамның шамасын көрсете отырып, тағайындау құқығын көрсету қажет;
2) осы Қосымшаның 64-тармағының 1) тармақшасында санамаланған тұлғаның әрқайсысы бойынша, олар тікелей немесе жанама бақылайтын тұлғалардың (осы Қосымшаның 64-тармағының 1) тармақшасында тікелей көрсетілген тұлғаларды қоспағанда) тізбесін және мыналарды:
атауын;
ұйымдық-құқықтық нысанын;
заңды мекен-жайын;
тауар рыноктарына жеткізіп берілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлерін (санап шығу);
жүзеге асырылып отырған бақылау (тікелей немесе жанама) нысанын көрсете отырып, көрсету қажет.
Егер бақылау тікелей жасалса, жүзеге асырылып отырған бақылау тәсілдерін (бақылау жүзеге асырылатын құқықты немесе өкілдікті) көрсету қажет.
Егер бақылау жанама жасалса, онда тікелей бақылауды жүзеге асыратын тұлғаны және жүзеге асырылып отырған бақылау тәсілдерін;

62. Следует указать перечень членов исполнительного органа, совета директоров (наблюдательного совета) приобретателя с указанием должности, являющихся также членами исполнительного органа, совета директоров (наблюдательного совета) любого иного субъекта рынка с указанием его наименования, организационно-правовой формы, юридического адреса, основных видов товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок и занимаемой должности.
63. Если приобретателем является физическое лицо, то перечислите всех субъектов рынка (с указанием наименования, организационно-правовой формы, юридического адреса, основных видов товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок, в органы управления (исполнительный орган, совет директоров (наблюдательный совет) которых вы входите, с указанием занимаемой должности.
Параграф 5. Информация о лицах, принадлежащих к той же
группе лиц, что и приобретатель
64. Следует указать перечень всех лиц, принадлежащих той же группе лиц, что и приобретатель:
1) всех юридических и/или физических лиц прямо или косвенно контролирующих приобретателя; по каждому из них следует указать:
наименование с указанием организационно правовой формы (фамилию, имя, отчество);
юридический адрес (место жительства);
основные виды товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок (перечислить);
форму контроля (прямой, косвенный);
юридическое лицо, находящееся под прямым контролем, и способ его контроля (право или полномочие, посредством которого осуществляется контроль), в том числе:
распоряжения более чем 50 процентами от общего числа голосов, приходящихся на акции (доли, паи) юридического лица с указанием конкретного количества голосов, приходящихся на акции (доли, паи), которыми распоряжается контролирующее лицо, в том числе в процентах от общего количества голосов, составляющих уставный капитал, и вида распоряжения (собственность, номинальный держатель, уполномоченный представитель и т.п.);
права определять условия ведения предпринимательской деятельности контролируемого лица с указанием, каких именно условий деятельности и на основании каких договоров (решений);
права назначать более 50 процентов состава исполнительного органа и (или) совета директоров (наблюдательного совета) контролируемого лица с указанием органа и величины процентного состава;
2) по каждому лицу, перечисленному в подпункте 1) пункта 64 настоящего Приложения, следует указать перечень прямо или косвенно контролируемых им лиц (за исключением лиц, непосредственно указанных в подпункте 1) пункта 64 настоящего Приложения с указанием:
наименования;
организационно-правовой формы;
юридического адреса;
основных видов товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок (перечислить);
формы осуществляемого контроля (прямой или косвенный).
Если контроль прямой, следует указать способы осуществляемого контроля (право или полномочие, посредством которого осуществляется контроль).
Если контроль косвенный, то следует указать лицо, осуществляющее прямой контроль и способы осуществляемого контроля;

3) сатып алушы тікелей немесе жанама бақылайтын барлық заңды тұлғаларды көрсету қажет.
Олардың әрқайсысы бойынша:
атауын;
ұйымдық-құқықтық нысанын;
заңды мекен-жайын;
тауар рыноктарына жеткізіп берілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлерін (санап шығу);
жүзеге асырылып отырған бақылау (тікелей немесе жанама) нысанын көрсету қажет.
Егер бақылау тікелей жасалса, сатып алушы тарапынан жүзеге асырылып отырған бақылау тәсілдерін (осы Қосымшаның 64-тармағының 1)тармақшасында көрсетілген егжей-тегжейлермен жүзеге асырылатын құқықты немесе өкілдікті) көрсету қажет.
Егер бақылау жанама жасалса, онда тікелей бақылауды жүзеге асыратын тұлғаны және осы Қосымшаның 64-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген егжей-тегжейлермен жүзеге асырылып отырған бақылау тәсілдерін көрсету қажет.
65. Осы Қосымшаның 64-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында санамаланған тұлғалар тізбесінің ішінен акциялары (пайлары, үлестері) сатып алынатын сол рынок субъектісінің акцияларына (пайларына, үлестеріне) келетін дауыстармен өтініш берген сәтте билік ететіндерін атаңыз.
Олардың әрқайсысы бойынша дауыстардың санын, оның ішінде рынок субъектісінің жарғылық капиталын құрайтын акцияларға (пайларға, үлестерге) келетін жалпы дауыстар санының пайызын көрсету қажет.
66. Осы Қосымшаның 64-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында санамаланған тұлғалар тізбесінің ішінен Тізілімге енгізілгендерін атау қажет.
67. Сол бір жеке тұлғалармен бірлесіп басқа рынок субъектісінің атқарушы органы, директорлар кеңесі (байқаушы кеңесі) құрамының 50 пайыздан астамын білдіретін сатып алушының атқарушы органының, директорлар кеңесінің (байқаушы кеңесінің) мүшелерін санап шығыңыз. Олардың әрқайсысы бойынша:
аты-жөнін;
рынок субъектісінің басқару органындағы атқаратын қызметін;
басқару органына кіретін басқа рынок субъектісінің атауын, ұйымдық-құқықтық нысанын және заңды мекен-жайын, сондай-ақ атқаратын қызметін көрсету қажет.
68. Егер сатып алушы жеке тұлға болса, онда:
сіз сол бір жеке тұлғалармен бірлесіп, тиісті басқару органы құрамының 50 пайыздан астамын білдіре отырып, кіретін басқару органындағы (атқарушы органдағы), директорлар кеңесіндегі (байқаушы кеңестегі) рынок субъектісінің атауын, заңды мекен-жайын, ұйымдық-құқықтық нысанын;
әрбір осындай рынок субъектісінің басқару органындағы атқаратын қызметін көрсету қажет.
Осы тарауда көрсетілген ақпарат сатып алушымен тұлғалардың бір тобына жататын тұлғалардың өзара байланысын көрсететін шешіре түріндегі сызбалармен безендірілуі мүмкін.
6. Дауыс құқығын беретін акциялары (үлестері) сатып алынатын
рынок субъектісі туралы ақпарат

3) всех юридических лиц, прямо или косвенно контролируемых приобретателем.
По каждому из них следует указать:
наименование;
организационно-правовую форму;
юридический адрес;
основные виды товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок (перечислить);
форму осуществляемого контроля (прямой, косвенный).
Если контроль прямой, следует указать способы осуществляемого контроля со стороны приобретателя (право или полномочие, посредством которого осуществляется контроль с деталями, указанными в подпункте 1) пункта 64 настоящего Приложения).
Если контроль косвенный, то следует указать лицо, осуществляющее прямой контроль, и способы осуществляемого контроля с деталями, указанными в подпункте 1) пункта 64 настоящего Приложения.
65. Из перечня лиц, перечисленных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 64 настоящего Приложения, назовите тех из них, которые распоряжаются на момент подачи ходатайства голосами, приходящимися на акции (доли, паи) того субъекта рынка, акции (доли, паи) которого приобретаются.
По каждому из них следует указать количество голосов, в том числе в процентах от общего количества голосов, приходящихся на акции (доли, паи), составляющие уставный капитал субъекта рынка.
66. Из перечня лиц, перечисленных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 64 настоящего Приложения, назовите тех из них, которые внесены в Реестр.
67. Перечислите членов исполнительного органа, совета директоров (наблюдательного совета) приобретателя, которые совместно с одними и теми же физическими лицами представляют собой более 50 процентов состава исполнительного органа, совета директоров (наблюдательного совета) другого субъекта рынка. Следует указать по каждому из них:
фамилию, имя, отчество;
занимаемую должность в органе управления субъекта рынка;
наименование, организационно-правовую форму и юридический адрес другого субъекта рынка, в органы управления которого он входит, а также занимаемую должность.
68. Если приобретателем является физическое лицо, то следует указать:
наименование, юридический адрес, организационно-правовую форму субъекта рынка, в органы управления (исполнительный орган), совет директоров (наблюдательный совет) которых вы входите совместно с одними и теми же физическими лицами, представляя собой более 50 процентов состава соответствующего органа управления;
занимаемую должность в органе управления каждого такого субъекта рынка.
Информация, указанная в данной главе, может быть проиллюстрирована древовидными схемами, отражающими взаимосвязи лиц, принадлежащих к одной группе лиц с приобретателем.
Параграф 6. Информация о субъекте рынка, акции (доли) с правом
голоса, которого приобретаются

69. Рынок субъектісі бойынша:
1) құрылтай құжаттарының көшірмесін;
2) жарғылық капиталдың шамасын;
3) активтердің баланстық құнын ұсыну қажет немесе көрсету қажет; өтініш берер алдындағы күнге соңғы бекітілген балансты қоса тіркеу қажет.
4) тауар рыногына (санап шығу) жеткізіп берілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлерін;
5) Қазақстан Республикасына жеткізіп берілетін өндірістің (жеткізіп беру көлемі 20 пайыздан асатын Қазақстан Республикасы субъектілерін бөле отырып) және мүмкіндігінше мемлекеттік статистика органдары белгілеген номенклатура бойынша нақты және құндық көріністегі тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) экспортының көлемін;
6) тізілімнің бөлімі, тауарлардың атауы, тиісті үлестің шамасы көрсетілген Тізілімнің республикалық немесе аумақтық бөлімдерінде бар болғаны туралы мәліметтерді;
7) тұлғалардың сол бір тобына акциялары (үлестері, пайлары) сатып алынатын рынок субъектісі де жататын тұлғалар туралы мәліметтерді ұсыну қажет немесе көрсету қажет; сонымен бірге мыналарды:
рынок субъектісінің тікелей немесе жанама бақылайтын барлық заңды және/немесе жеке тұлғаларын;
олардың әрқайсысы бойынша осы Қосымшаның 64-тармағының 1) тармақшасында талап етілетін егжей-тегжейлерді көрсету қажет.
70. Осы Қосымшаның 69-тармағының 7) тармақшасында санамаланған әрбір тұлға бойынша, олар тікелей және жанама бақылайтын тұлғалардың (осы Қосымшаның 69-тармағының 7) тармақшасының өзінде екінші санамаланған сол тұлғаларды қоспағанда, осы Қосымшаның 64-тармағының 2) тармақшасында талап етілген егжей-тегжейлерді көрсете отырып) тізбесін көрсету қажет.
Осы Қосымшаның 64-тармағының 3) тармақшасында талап етілген егжей-тегжейлерді көрсете отырып, рынок субъектісі тікелей және жанама бақылайтын барлық заңды тұлғаларды көрсету қажет.
Осы тарауда көрсетілген ақпарат рынок субъектісімен тұлғалардың бір тобына жататын тұлғалардың өзара байланысын көрсететін шежіре түріндегі сызбалармен безендірілуі мүмкін.
8-тарау. Монополияға қарсы органға шаруашылық жүргізуші
рынок субъектінің негізгі өндірістік құрал-жабдықтарын немесе
материалдық емес активтерін меншікке немесе пайдалануға алу
туралы өтініш немесе хабарлама беру үшін қажетті
құжаттардың тізбесі 1. Алушы туралы жалпы ақпарат
71. Рынок субъектісінің негізгі өндірістік құрал-жабдықтарын немесе материалдық емес активтерін меншікке немесе пайдалануға алуға ниеттенген (өтініш берген кезде) (бірнеше тұлғаларға - тұлғалардың бір тобындағы қатысушыларға) немесе алған (хабарлама берген кезде) рынок субъектісі бойынша:

69. По субъекту рынка необходимо представить или следует указать:
1) копию учредительных документов;
2) величину уставного капитала;
3) балансовую стоимость активов; необходимо приложить последний утвержденный баланс на дату, предшествующую подаче ходатайства;
4) основные виды товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок (перечислить);
5) объемы производства, поставки в Республику Казахстан (с выделением субъектов Республики Казахстан, для которых объем поставки, превышает 20 процентов), и экспорта товаров (работ, услуг) в натуральном и стоимостном выражении по возможности по номенклатуре, установленной органами государственной статистики;
6) сведения о нахождении в республиканском или территориальном разделах Реестра, с указанием раздела Реестра, наименования региона, наименования товаров величины соответствующей доли;
7) сведения о лицах, принадлежащих к той же группе лиц, что и субъект рынка, акции (доли, паи) которого приобретаются; при этом следует указать:
всех юридических и/или физических лиц, прямо или косвенно контролирующих субъекта рынка;
по каждому из них следует указать детали, требуемые в подпункте 1) пункта 64 настоящего Приложения.
70. По каждому лицу, перечисленному в подпункте 7) пункта 69 настоящего Приложения, следует указать перечень прямо или косвенно контролируемых им лиц (за исключением тех лиц, которые перечислены в самом подпункте 7) пункта 69 настоящего Приложения, с указанием деталей, требуемых в подпункте 2) пункта 64 настоящего Приложения).
Всех юридических лиц, прямо или косвенно контролируемых субъектом рынка с указанием деталей, требуемых в подпункте 3) пункта 64 настоящего Приложения.
Информация, указанная в данной главе, может быть проиллюстрирована древовидными схемами, отражающими взаимосвязи лиц, принадлежащих к одной группе лиц с субъектом рынка.
Глава 8. Перечень документов, необходимых для подачи в
антимонопольный орган ходатайства или уведомления о получении
в собственность или пользование основных производственных
средств или нематериальных активов субъекта рынка
Параграф 1. Общая информация о получателе
71. По субъекту рынка (нескольким лицам - участникам одной группы лиц), намеревающемуся получить (при подаче ходатайства) или получившему (при подаче уведомления) в собственность или пользование основные производственные средства или нематериальные активы (далее - получатель) субъекта рынка, следует указать или необходимо представить:

1) ұйымдық-құқықтық нысаны (аты-жөні) және заңды мекен-жайы (тұрғылықты жері) көрсетілген атауын;
жеке тұлғалар үшін - төлқұжатының деректерін (сериясын, нөмірін, кім бергенін);
заңды тұлғалар үшін - банк деректемелері мен басшының аты-жөнін, телефонының, факсінің нөмірін;
2) монополияға қарсы органдардың қызметкерлері байланыс жасай алатын тиісті байланыстағы тұлғаның лауазымын көрсете отырып, аты-жөнін, телефонын, факсін көрсету қажет немесе ұсыну қажет.
72. Алушының (алушылардың) уәкілетті өкілдері туралы жалпы ақпарат:
1) егер өтінішті (хабарламаны) жіберген кезде ортақ өкіл тағайындалса, онда осы Қосымшаның 2-тармағының 1)-4) тармақшаларында көзделген деректерді көрсету қажет;
2) мынадай көрсеткіштерді: алушының (алушылардың) балансы бойынша активтердің құнын, тұлғалардың сол бір тобына және алушы (алушылар) да жататын барлық заңды тұлғалардың баланстары бойынша активтердің құны мен рынок субъектісінің балансы бойынша активтердің құнын меншікке немесе пайдалануға берілетін негізгі өндірістік құрал-жабдықтарды немесе материалдық емес активтер құнының сомасын құрайтын шама қандай интервалда екенін көрсету қажет:
айлық есептік көрсеткіштердің 50000 еседен 100000 есеге дейінгі мөлшері;
айлық есептік көрсеткіштердің 100000 еседен астам мөлшері.
2. Болжанып отырған мәміле (өтініш берген кезде) туралы
ақпарат немесе жасалған мәміле (хабарлама берген кезде)
туралы ақпарат
73. Жасалып отырған (жасалған) мәмілелердің мақсатын, сатып алушының қызметіндегі немесе оның іскерлік операцияларының географиясындағы жоспарланған өзгерістерді қоса көрсетіңіз.
74. Мүлікті меншікке немесе пайдалануға алу жөнінде мәмілелердің заңды нысанын: (сатып алу-сату шартын, оның ішінде конкурс бойынша, аукционға арналған немесе басқа тәсілмен (қандайымен екенін нақты көрсету қажет); жалдау шартын, мүлікті меншікке немесе пайдалануға алудың лизингісін немесе өзге нысанын (нақты нысанын) көрсету қажет.
75. Меншікке немесе пайдалануға алынатын негізгі өндірістік құрал-жабдықтардың немесе материалдық емес активтердің баланстық құнын көрсету қажет:
1) барлығын;
2) мүлкі меншікке немесе пайдалануға берілетін сол рынок субъектісінің негізгі өндірістік құрал-жабдықтарының немесе материалдық емес активтерінің баланстық құнын пайызбен көрсету қажет.
76. Меншікке немесе пайдалануға алынатын негізгі өндірістік құрал-жабдықтардың немесе материалдық емес активтердің құрамы мен мақсатын көрсету қажет.
77. Өтініш берген кезде - меншік иесінің (мүлікті тиісті мемлекеттік өкімет органы немесе жергілікті өзін өзі басқару органы берген жағдайда) шешімі жобасының немесе осы мәмілеге қатысты шарттың соңғы нұсқасын ұсыну қажет.
Хабарлама берген кезде - негізгі өндірістік құрал-жабдықтарды немесе материалдық емес активтерді меншікке немесе пайдалануға алу туралы меншік иесінің шешімінің көшірмесін немесе шарттың көшірмесін ұсыну қажет.
3. Негізгі өндірістік құрал-жабдықтарды немесе материалдық
емес активтерді (бұдан әрі - мүліктер) алушы туралы ақпарат

1) наименование с указанием организационно-правовой формы (фамилию, имя, отчество) и юридический адрес (место жительства).
Для физических лиц - паспортные данные (серия, номер, кем и когда выдан).
Для юридических лиц - банковские реквизиты и фамилию, имя, отчество, номер телефона, факса руководителя;
2) фамилию, имя, отчество, телефон, факс соответствующего контактного лица с указанием должности, с которым могут связаться сотрудники антимонопольного органа.
72. Общая информация об уполномоченных представителях получателя (получателей):
1) если назначен общий представитель при направлении ходатайства (уведомления), то следует указать данные, предусмотренные подпунктами 1)-4) пункта 2 настоящего Приложения;
2) в каком интервале находится величина, составляющая сумму следующих показателей: стоимости активов по балансу получателя (получателей), стоимости активов по балансам всех юридических лиц, принадлежащих той же группе лиц, что и получатель (получатели), и стоимости активов по балансу субъекта рынка, основные производственные средства или нематериальные активы которого передаются в собственность или пользование:
от 50000-кратного до 100000-кратного размера месячного расчетного показателя;
более 100000-кратного размера месячного расчетного показателя.
Параграф 2. Информация о предполагаемой сделке (при подаче
ходатайства) или информация о совершенной сделке
(при подаче уведомления)
73. Укажите цель совершаемой (совершенной) сделки, включая планируемые изменения в деятельности приобретателя или в географии его деловых операций.
74. Следует указать юридическую форму сделки по получению в собственность или пользование имущества: (договор купли-продажи, в том числе по конкурсу, на аукционе или иным способом (следует указать конкретно каким)); договор аренды, лизинга или иная форма получения в собственность или пользование имущества (следует указать конкретную форму).
75. Следует указать балансовую стоимость основных производственных средств или нематериальных активов, получаемых в собственность или пользование:
1) всего;
2) в процентах от балансовой стоимости основных производственных средств и нематериальных активов того субъекта рынка, имущество которого передается в собственность или пользование.
76. Следует указать состав и назначение основных производственных средств или нематериальных активов, получаемых в собственность или пользование.
77. При подаче ходатайства - необходимо представить последний вариант проекта решения собственника (при передаче имущества соответствующим органом государственной власти или органом местного самоуправления) или договора, касающегося данной сделки.
При подаче уведомления - необходимо представить копию решения собственника или копию договора о получении в собственность или пользование основных производственных средств или нематериальных активов.
Параграф 3. Информация о получателе основных производственных
средств или нематериальных активов (далее - имущества)

78. Мүлікті алу жөнінде:
1) заңды тұлға үшін:
Құрылтай құжаттарының (егер алушы шетелдік заңды тұлға болып табылса, онда құрылтай құжаттарының көшірмесі нотариалды түрде расталады және заңдастырылады) көшірмелерін және тіркеу туралы куәліктің көшірмесін ұсыну қажет немесе көрсету қажет.
Сондай-ақ шетелдік заңды тұлға үшін мыналарды:
шетел инвесторының оған қызмет көрсететін банк немесе өзге несиелік-қаржылық мекеме берген төлем қабілеттігі туралы құжатты;
шыққан елінің сауда тізілімінің үзінді көшірмесін немесе оның заңды мәртебесінің ол орналасқан жердегі елдің заңына сәйкес өзге балама дәлелдемесін ұсыну қажет.
Егер шетел кәсіпорнының немесе шетел қатысатын кәсіпорынның Қазақстан Республикасында тіркелген филиалы (өкілдігі) болса - филиалды мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті және филиал (өкілдік) туралы ереженің көшірмесін ұсыну қажет.
2) жеке тұлға үшін - төлқұжаттық деректерді, азаматтығын ұсыну қажет.
Жеке кәсіпкерлер үшін - жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті ұсыну қажет.
79. Активтердің баланстық құнын, шетелдік заңды тұлға үшін - жалпы активтерді ұсыну қажет.
Өтінішті берер алдындағы күнгі соңғы бекітілген балансты қоса тіркеу қажет.
80. Алушы тауар рыноктарына жеткізіп беретін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлерін (санап шығу қажет) көрсету қажет.
Егер шетел қатысатын кәсіпорын - алушының немесе шетелдік заңды тұлға-алушының Қазақстан Республикасында филиалы (өкілдігі) бар болса, онда тауар рыноктарына филиал (өкілдік) жеткізіп беретін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлерін қосымша санап шығыңыз.
81. Қазақстан Республикасына (жеткізіп беру көлемі 20 пайыздан асатын Қазақстан Республикасының субъектілерін шығара отырып) жеткізіп берілетін өндіріс және мүмкіндігінше мемлекеттік статистика органдары белгілеген номенклатура бойынша нақты және құндық түрдегі тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) экспортының көлемін көрсету қажет.
Егер шетел қатысатын кәсіпорынның немесе шетелдік заңды тұлғаның Қазақстан Республикасында филиалы (өкілдігі) бар болса, онда 83-тармақтың 1-абзацында санамаланған филиал (өкілдік) жөніндегі ақпаратты қосымша ұсыну қажет.
82. Тауарлардың атауын, жеткізілімдердің тиісті үлес шамасы мен географиясын көрсете отырып, Тізілімде бар болу туралы мәліметтер ұсыну қажет.
83. Алынған негізгі өндірістік құрал-жабдықтардың немесе мактериалдық емес активтердің (ақпарат тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) түрлері бойынша ұсынылады) қандай тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару үшін пайдаланылатынын көрсету қажет.
Қазақстан Республикасына (жеткізіп беру көлемі 20 пайыздан асатын Қазақстан Республикасының субъектілерін бөле отырып) жеткізіп берілетін өндірістің және ұқсас немесе бірін-бірі алмастыратын нақты және құндық түрдегі тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) түрлері бойынша экспортының нақты көлемін көрсету қажет.
Алынған мүлікті, оның ішінде алынып отырған өндірістік қуаттарды (ақпарат тауарлардың түрлері бойынша сараланған түрде беріледі) пайдаланудан тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) қандай қосымша көлемін алуды жоспарлап отырғаныңызды көрсету қажет.
Ұқсас немесе бірін-бірі алмастыратын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сізге белгілі негізгі өндірушілердің бесеуін (бесеу болмаса - бесеуден кемін) санап шығу қажет.

78. По получателю имущества необходимо представить:
1) для юридических лиц:
копии учредительных документов (если получателем является иностранное юридическое лицо, то копии учредительных документов заверяются нотариально и легализуются) и копию свидетельства о регистрации.
Для иностранного юридического лица необходимо представить также:
документ о платежеспособности иностранного инвестора, выданный обслуживающим его банком или иным кредитно-финансовым учреждением;
выписку из торгового реестра страны происхождения или иного эквивалентного доказательства его юридического статуса в соответствии с законодательством страны его места нахождения.
Если иностранное предприятие или предприятие с иностранным участием имеет зарегистрированный в Республике Казахстан филиал (представительство) - свидетельство о государственной регистрации филиала (представительства) и копию положения о филиале (представительстве).
2) для физических лиц - паспортные данные, гражданство.
Для индивидуальных предпринимателей - свидетельство о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя.
79. Необходимо представить балансовую стоимость активов; для иностранных юридических лиц - общие активы.
Следует приложить последний утвержденный баланс на дату, предшествующую подаче ходатайства.
80. Следует указать основные виды товаров (работ, услуг), поставляемые на товарный рынок получателем (перечислить).
Если предприятие с иностранным участием - получатель или иностранное юридическое лицо - получатель имеет в Республике Казахстан филиал (представительство), то дополнительно перечислите основные виды товаров (работ, услуг), поставляемые на товарный рынок филиалом (представительством).
81. Следует указать объемы производства, поставки в Республику Казахстан (с выделением субъектов Республики Казахстан, для которых объем поставки превышает 20 процентов), и экспорта товаров (работ, услуг) в натуральном и стоимостном выражении по возможности по номенклатуре, установленной органами государственной статистики.
Если предприятие с иностранным участием или иностранное юридическое лицо имеет в Республике Казахстан филиал (представительство), то дополнительно необходимо представить перечисленную в абзаце 1 пункта 81 настоящего Приложения информацию по филиалу (представительству).
82. Следует представить сведения о нахождении в Реестре, с указанием наименования товаров, величины соответствующей доли и географии поставок.
83. Необходимо указать, для выпуска каких товаров (работ, услуг) будут использоваться получаемые основные производственные средства или нематериальные активы (информация предоставляется по видам товаров (работ, услуг).
Следует указать фактические объемы производства, поставки в Республику Казахстан (с выделением субъектов Республики Казахстан, для которых объем поставки превышает 20 процентов) и экспорта аналогичных или взаимозаменяемых товаров (работ, услуг) по видам в натуральном и стоимостном выражении.
Следует указать, какой дополнительный объем товаров (работ, услуг) планируете получить от использования получаемого имущества, в том числе максимально используя получаемые производственные мощности (информация предоставляется дифференцированно по видам товаров).
Необходимо перечислить известные вам пять (при отсутствии пяти - менее пяти) основных производителей аналогичных или взаимозаменяемых товаров (работ, услуг).

84. Тұлғалардың сол тобына мүлік алушы да жататын барлық тұлғалардың тізбесін көрсету қажет
1) егер мүлік алушы мемлекеттік кәсіпорын болып табылса, атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды мекен-жайы және тауар рыноктарына жеткізіп берілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлері көрсетілген олар құрған барлық еншілес кәсіпорынды санап шығыңыз;
2) мүлік алушы жөнінде осы Қосымшаның 64, 66 және 69-тармақтарына сәйкес ақпарат ұсыну қажет.
Осы тармақшада көрсетілген ақпарат мүлікті алушымен тұлғалардың бір тобына жататын тұлғалардың өзара байланысын бейнелейтін шежіре түріндегі сызбалармен безендірілуі мүмкін;
3) сіз көрсеткен осы Қосымшаның 84-тармақтың 2) тармақшасындағы тұлғалардың тізбесінен сіз алып отырған негізгі өндірістік құрал-жабдықтардың немесе материалдық емес активтердің көмегімен (пайдалану арқылы) шығарылатын ұқсас немесе бірін бірі алмастыратын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) шығаратындарды жеке көрсету қажет.
Ең жоғары түрде мүмкін болатын (өндірістік қуаттар) және мүлікті алушымен тұлғалардың бір тобына жататын барлық кәсіпорындар бойынша осындай тауарларды өндірудің нақты көлемін бағалаңыз.
§ 4. Негізгі өндірістік құрал-жабдықтары немесе материалдық емес
активтері мүлік алушының меншікке немесе пайдалануға алуына
(өтініш берген кезде) арналған немесе алынған (хабарлама берген
кезде) рынок субъектісі туралы ақпарат
85. Негізгі өндірістік құрал-жабдықтары немесе материалдық емес активтері мүлік алушының меншікке немесе пайдалануға алуына (өтініш берген кезде) арналған немесе алынған (хабарлама берген кезде) рынок субъектісі бойынша:
1) ұйымдық-құқықтық нысанын (аты-жөнін) және заңды мекен-жайын (тұрғылықты жерін) көрсете отырып, атауын;
2) активтердің баланстық құнын. Шетелдік заңды тұлғалар үшін - жалпы активтерді;
3) тауарлардың атауларын, жеткізілімдердің тиісті үлес шамасы мен географиясын;
4) тауар рыногына (санап шығу) жеткізіп берілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлерін ұғыну қажет немесе көрсету қажет.
Егер шетел қатысатын кәсіпорын - алушының немесе шетелдік заңды тұлға-алушының Қазақстан Республикасында филиалы (өкілдігі) бар болса, онда тауар рыноктарына филиал (өкілдік жеткізіп беретін) тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлерін қосымша санап шығу қажет.
5) алынған негізгі өндірістік құрал-жабдықтардың немесе мактериалдық емес активтердің (ақпарат тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) түрлері бойынша ұсынылады) қандай тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару үшін пайдаланылатынын көрсету қажет.
Қазақстан Республикасында рынок субъектісінің осы тауарларын мәміле жасалғанға дейінгі (ақпарат тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) түрлері бойынша ұсынылады) нақты және құндық түрде өндіру мен жеткізіп берудің нақты және әлеуетті мүмкін көлемін көрсету қажет.
Рынок субъектісінің мәміле жасалғаннан кейінгі (ақпарат тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) түрлері бойынша ұсынылады) осы тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өндіруді қандай шамада азайтатынын немесе толық тоқтататынын көрсету қажет.

84. Следует указать перечень всех лиц, принадлежащих той же группе лиц, что и получатель имущества:
1) если получатель имущества является государственным предприятием, перечислите все созданные им дочерние предприятия с указанием наименования, организационно-правовой формы, юридического адреса и основных видов товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок;
2) представить информацию по получателю имущества в соответствии с пунктами 64, 66 и 67 главы 7 настоящего Приложения.
Информация, указанная в данном подпункте, может быть проиллюстрирована древовидными схемами, отражающими взаимосвязи лиц, принадлежащих к одной группе лиц с получателем имущества.
3) из перечня лиц, указанных вами в подпункте 2) пункта 84 настоящего Приложения, отдельно следует указать тех, которые выпускают товары (работы, услуги), аналогичные или взаимозаменяемые с теми, которые могут выпускаться при помощи (посредством использования) получаемых вами основных производственных средств или нематериальных активов.
Оцените максимально возможный (производственные мощности) и фактический объем производства и поставки таких товаров по всем предприятиям, принадлежащим той же группе лиц, что и получатель имущества.
Параграф 4. Информация о субъекте рынка, основные
производственные средства или нематериальные активы
которого предназначены для получения (при подаче
ходатайства) или получены (при подаче уведомления) в
собственность или пользование получателем
имущества
85. По субъекту рынка, основные производственные средства или нематериальные активы которого предназначены для получения (при подаче ходатайства) или получены (при подаче уведомления) в собственность или пользование получателем имущества, необходимо представить или следует указать:
1) наименование с указанием организационно-правовой формы (фамилию, имя, отчество) и юридический адрес (место жительства);
2) балансовую стоимость активов. Для иностранных юридических лиц - общие активы;
3) сведения о нахождении в Реестре, с указанием наименования товаров, величины соответствующей доли и географии поставок;
4) основные виды товаров (работ, услуг), поставляемые на товарный рынок (перечислить).
Если предприятие с иностранным участием - получатель или иностранное юридическое лицо - получатель имеет в Республике Казахстан филиал (представительство), то дополнительно перечислите основные виды товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок филиалом (представительством);
5) следует указать, для выпуска каких товаров (работ, услуг) использовались основные производственные средства или нематериальные активы субъектом рынка до совершения сделки (информация предоставляется по видам товаров (работ, услуг).
Следует указать, фактические и потенциально возможные объемы производства и поставки в Республику Казахстан этих товаров субъекта рынка в натуральном и стоимостном выражении до совершения сделки (информация предоставляется по видам товаров (работ, услуг).
Следует указать, на какую величину будет уменьшено или полностью прекращено производство этих товаров (работ, услуг) субъектом рынка после совершения сделки (информация предоставляется дифференцировано по видам товаров (работ, услуг).

9-тарау. Монополияға қарсы органға жеке тұлғаның
рынок субъектілерінің екі және одан көп атқарушы
органдарына, директорлар кеңестеріне (байқаушы кеңестеріне)
қатысуы туралы  өтініш немесе хабарлама беру үшін қажетті
құжаттардың тізбесі 1. Жалпы ақпарат
86. Рынок субъектілерінің басқару органдарына қатысушы жеке тұлға бойынша:
1) аты-жөнін, тұрғылықты жерін, төлқұжат деректерін (сериясын, нөмірін, кім бергенін) және азаматтығын;
2) байланыс телефонын;
3) уәкілетті өкіл (сенімгер) туралы жалпы ақпаратты көрсету қажет немесе ұсыну қажет.
Егер рынок субъектілерінің басқару органдарына қатысушы тұлғаның уәкілетті өкілі (сенімгері) бар болса, онда:
өкілдің атауын (аты-жөнін) және заңды мекен-жайын (тұрғылықты орнын) көрсету қажет. Жеке тұлға үшін - төлқұжаттық деректерін (сериясын, нөмірін, кім бергенін) көрсету қажет.
Монополияға қарсы органдардың қызметкерлері байланыс жасай алатын өкілдің байланыстағы тұлғасының телефонының, факсінің нөмірін көрсету қажет. Егер заңды тұлға өкіл болып табылса, онда заңды тұлға басшысының телефонының, факсінің нөмірін қосымша көрсету қажет.
Өкіл өкілеттігінің жазбаша дәлелдемесі: өкілдің атына берілген, жеке тұлға қол қойған және нотариалды расталған сенімхат немесе өкілеттіктің өзге де дәлелдемесі.
Егер рынок субъектілерінің басқару органдарына қатысушы жеке тұлға шетел азаматы немесе азаматтығы жоқ адам болып табылса, сенімхат немесе өкілеттіктің өзге де дәлелдемесі нотариалды түрде расталады және заңдастырылады;
4) негізгі жұмыс орнын (заңды тұлғаның атауын, ұйымдық-құқықтық нысанын және заңды мекен-жайын көрсете отырып) және атқаратын қызметін;
5) мекен-жайын;
монополияға қарсы орган жіберетін барлық хабарлар мен шешім бойынша мекен-жайды көрсету қажет.
2. Атқарушы органдарына, директорлар кеңестеріне (байқаушы
кеңестеріне) жеке тұлға кіретін рынок субъектілері туралы ақпарат
87. Рынок субъектілері (рынок субъектілері) бойынша сіз хабарлама берген (өтініш берген) басқару органдарына кіру (сайлану) туралы:
1) ұйымдық-құқықтық нысаны көрсетілген атауын;
2) заңды мекен-жайын;
3) сіз кіретін (өтініш берген кезде) немесе кіруді болжайтын басқару органының атауы мен атқаратын қызметін;
4) кірген (сайланған) күнін көрсету қажет. Кіруді (сайлануды) растайтын құжаттың көшірмесін қоса тіркеу қажет;
5) тауар рыноктарына жеткізіп берілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлері туралы мәліметтерді;
6) активтердің баланстық құнын ұсыну қажет немесе көрсету қажет. Хабарлама берер алдындағы күнге соңғы бекітілген баланстың көшірмесін қоса тіркеу қажет;

Глава 9. Перечень документов, необходимых для подачи
в антимонопольный орган ходатайства или уведомления об участии
физического лица в исполнительных органах, советах директоров
(наблюдательных советах) двух и более субъектов рынка
Параграф 1. Общая информация
86. По физическому лицу, участвующему в органах управления субъектов рынка, следует указать или необходимо представить:
1) фамилию, имя, отчество, место жительства, паспортные данные (серия, номер, кем и когда выдан) и гражданство;
2) контактный телефон;
3) общую информацию об уполномоченном представителе (поверенном).
Если лицо, участвующее в органах управления субъектов рынка, имеет уполномоченного представителя (поверенного), то следует указать:
наименование (фамилию, имя, отчество) и юридический адрес (место жительства) представителя. Для физических лиц - паспортные данные (серия, номер, кем и когда выдан);
номера телефона, факса и фамилию, имя, отчество контактного лица представителя, с которым могут связаться сотрудники антимонопольного органа. Если представителем является юридическое лицо, то дополнительно следует указать номера телефона, факса руководителя юридического лица.
Письменное доказательство полномочий представителя: доверенность или иное доказательство полномочий на имя представителя, подписанное физическим лицом и заверенное нотариально.
Если физическое лицо, участвующее в органах управления субъектов рынка, является иностранным гражданином или лицом без гражданства, доверенность или иное доказательство полномочий заверяется нотариально и легализуется;
4) основное место работы (с указанием наименования юридического лица, организационно-правовой формы и юридического адреса) и занимаемую должность;
5) адрес.
Следует указать адрес, по которому антимонопольным органом могут направляться все сообщения и решение.
Параграф 2.  Информация о субъектах рынка, в исполнительные
органы, советы директоров (наблюдательные советы)
которых входит физическое лицо
87. По субъекту рынка (субъектам рынка), о вхождении (избрании) в органы управления которого (которых) вы уведомляете (ходатайствуете), следует указать:
1) наименование с указанием организационно-правовой формы;
2) юридический адрес;
3) наименование органа управления, в который вы входите (при подаче уведомления) или предполагаете входить (при подаче ходатайства) и занимаемую должность;
4) дату вхождения (избрания). Приложите копию документа, подтверждающего вхождение (избрание);
5) сведения об основных видах товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок;
6) балансовую стоимость активов. Приложите копию последнего утвержденного баланса на дату, предшествующую подаче уведомления;

7) тиісті тауарлардың рыногында 35 пайыздан астам үлесі бар рынок субъектілерінің, тауарлардың атауын, тиісті үлес шамасы мен жеткізілімнің географиясын көрсете отырып, Тізілімде бар болуы туралы мәліметтерді;
8) Қазақстан Республикасына жеткізіліп берілетін өндірістің (жеткізіп беру көлемі 20 пайыздан асатын Қазақстан Республикасы субъектілерін шығара отырып) және мүмкіндігінше мемлекеттік статистика органдары белгілеген номенклатура бойынша нақты және құндық түрдегі тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) экспортының көлемін ұсыну қажет немесе көрсету қажет.
88. Өтініш (хабарлама) берген күнге атқарушы органына, директорлар кеңестеріне (байқаушы кеңестеріне) сіз кіретін барлық рынок субъектілерін санап шығу қажет.
Олардың әрқайсысы бойынша осы Қосымшаның 87-тармағында талап етілген егжей-тегжейлерді көрсету қажет.
89. Сіз осы Қосымшаның 87-тармағы мен 88-тармағында көрсеткен рынок субъектілерінің тізбесінен, олардың ішінен өзіңіз сол бір жеке тұлғалармен атқарушы орган және (немесе) директорлар кеңесі (байқаушы кеңесі) құрамының 50 пайыздан астамын білдіретіндерді көрсету қажет.
2-бөлім. Өтінішті немесе хабарламаны қараған кезде
мәлімдеушіден монополияға қарсы орган талап етуге құқылы
өзге де құжаттардың тізбесі
90. Өтінішті немесе хабарламаны қараған кезде мәлімдеушіден монополияға қарсы орган, оның ішінде мәлімдеуші және осы Нұсқаулыққа сәйкес басқа мүдделі тарап ретінде көрінетін тұлғаларға қатысты мынадай ақпаратты:
1) құрылтай құжаттарының көшірмесін, тіркеу туралы куәліктің көшірмесін, директорлар кеңесінің (байқаушы кеңестің), атқарушы органның (басқарманың), тексеру комиссиясы мүшелерінің тізімін;
2) өтініш немесе хабарлама талап ететін мәмілелерді немесе іс-әрекеттерді қамтамасыз ететін барлық құжаттардың соңғы нұсқасының көшірмесін;
3) өтініш немесе хабарлама талап ететін мәмілелерді немесе іс-әрекеттерді жасасудың жорамал күндері туралы, сондай-ақ Заңның 17 және 18-баптарына сәйкес өтініш немесе хабарлама талап ететін сол мәмілелерді немесе іс-әрекеттерді аяқтауға үндейтін негізгі аралық операциялардың (іс-әрекеттердің, мәмілелердің) жорамал күндері туралы ақпаратты;
4) акцияларды (үлестерді, пайларды), мүлікті немесе сатып алу жүзеге асырылуға қатысты тараптардың тиісті құқықтарын сатып алушының іс-әрекеттерін мақұлдау туралы ақпаратты;
5) өтініш немесе хабарлама талап ететін іс-әрекеттердің немесе мәмілелердің экономикалық және қаржылық құрылымын қысқаша түсіндірмені, оның ішінде:
рынок субъектісін құру мен қайта ұйымдастыруды аяқтау үшін Заңның 17-бабында көрсетілген тараптар алған (алып отырған) іс-әрекетті немесе сатып алушы алған (алып отырған) акцияларды, мүлікті немесе кез келген көзден (қоғамдық ұйымдарды қоса) тиісті құқықтарды кез келген қаржылық немесе өзге қолдаудың сипаттамасын, сондай-ақ осы қолдаудың сипаты мен шамасының сипаттамасын;

7) сведения о нахождении в Реестре субъектов рынка, имеющих долю на рынке соответствующих товаров более 35 процентов, с указанием наименования товаров, величины соответствующей доли и географии поставок;
8) объемы производства, поставки в Республику Казахстан (с выделением субъектов Республики Казахстан, для которых объем поставки превышает 20 процентов экспорта товаров (работ, услуг) в натуральном и стоимостном выражении по возможности по номенклатуре, установленной органами государственной статистики).
88. Перечислите всех субъектов рынка, в исполнительные органы, советы директоров (наблюдательные советы) которых вы входите на дату подачи ходатайства (уведомления).
По каждому из них следует указать детали, требуемые в подпунктах 1)-8) пункта 87 настоящего Приложения.
89. Из перечня субъектов рынка, указанных вами в пунктах 87 и 88 настоящего Приложения, следует указать тех из них, в которых вы с одними и теми же физическими лицами представляете собой более 50 процентов состава исполнительного органа и (или) совета директоров (наблюдательного совета).
Раздел 2. Перечень иных документов, которые антимонопольный
орган вправе потребовать от заявителя при рассмотрении
ходатайства или уведомления
90. При рассмотрении ходатайства (уведомления) антимонопольный орган вправе потребовать от заявителей представления дополнительно следующей информации, в том числе относящейся к лицам, которые могут выступать в качестве заявителей и других заинтересованных сторон в соответствии с настоящей Инструкцией:
1) копии учредительных документов, копию свидетельства о регистрации. Список членов совета директоров (наблюдательного совета), исполнительного органа (правления), ревизионной комиссии;
2) копии последней версии всех документов, обеспечивающих сделки или действия, требующие ходатайства или уведомления;
3) информацию о предполагаемых датах совершения сделок или действий, требующих ходатайства или уведомления, а также о предполагаемых датах основных промежуточных операций (действий, сделок), призванных завершить ту сделку (действие), которая требует ходатайства или уведомления;
4) информацию об одобрении действий приобретателя акций (долей, паев), имущества или соответствующих прав со стороны, по отношению к которой осуществляется приобретение;
5) краткое объяснение экономической и финансовой структуры действий и сделок, требующих ходатайства или уведомления, в том числе:
описание любой финансовой или иной поддержки, полученной (получаемой) сторонами действий, указанных в статье 17 Закона, для завершения создания и реорганизации субъекта рынка, или полученной (получаемой) приобретателем акций, имущества или соответствующих прав из любого источника (включая общественные организации), а также описание характера и величины этой поддержки;

Заңның 17 және 18-баптарында көрсетілген іс-әрекеттерді немесе мәмілелерді аяқтау үшін жеке капиталынан басқа өзге қаржылық қаражаттарды пайдалану туралы, сондай-ақ алудың көздері, шарттары мен тартылатын қаражаттардың мөлшері туралы ақпаратты;
6) Заңның 17 және 18-баптарында көрсетілген мәмілелерді немесе іс-әрекеттерді аяқтағаннан кейінгі жорамал меншік және бақылау құрылымын бағалаудың, оның ішінде 18-бапта көрсетілген мәмілелерді немесе іс-әрекеттерді аяқтау нәтижесінде сатып алынған құқық көлемін бағалаудың сипаттамасын;
7) бухгалтерлік және статистикалық есептілік немесе оларды жасауды қамтамасыз ететін нысандарында, сондай-ақ бюджетке салықтарды және басқа да міндетті төлемдерді өткен екі жыл ішіндегі және үстіміздегі жылы тоқсандық есептеу мен төлеуге байланысты өзге құжаттарда баяндалатын ақпаратты; оның ішінде:
өткен бір немесе екі жыл ішіндегі түсініктеме жазбасымен қоса жылдық есептерді, бухгалтерлік баланстар мен балансқа қосымшаларды;
тоқсандық бухгалтерлік есептілік нысанын, оның ішінде қаржылық нәтижелер мен оларды пайдалану туралы есеп, қаржылық нәтижелер және оларды өткен күнтізбелік жыл мен үстіміздегі жыл ішінде пайдалану туралы есепке анықтаманы;
тауарларды өндіру мен жеткізіп беруді, сыртқы экономикалық қызметті, шетел валютасындағы қаражаттардың қозғалысын, шетелден әкелінетін инвестицияларды, негізгі қаражаттарды, қоймалардағы жабдықтар мен аяқталмаған құрылысты, тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) өндірісіне және оларды өткізуге жұмсалған шығындарды және т.б. сипаттайтын нысандарды;
Заңның 17-бабында көрсетілген іс-әрекеттерге қатысушының, сондай-ақ акцияларды (үлестерді), мүлікті немесе Заңның 18-бабында көрсетілген мәмілелерді жасасуға қатысты, номенклатура бойынша таратып жаза отырып, заңды тұлғалардың тиісті құқықтарын сатып алушының баланстық шоттарында ескерілетін құндылықтардың көлемі жөніндегі ақпаратты;
дебиторлық және кредиторлық берешектің, ағымдағы тоқсанның басындағы дебиторлар мен кредиторлар бойынша таратып жаза отырып, көлемі жөніндегі ақпаратты;
8) тауар рыногына жеткізіп берілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлерінің және оларды өндіру мен тұтыну жөніндегі негізгі ауыстырушылар өзгешелігінің сипаттамасын;
9) тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) Қазақстан Республикасында өндіру, оған жеткізіп беру, оның ішінде үстіміздегі жыл мен өткен екі жыл ішінде тоқсан сайынғы жеткізіп берудің географиялық аймағын (қала, аудан), шетел мемлекетінің облысын көрсете отырып және тиісті тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) рынок субъектісінің жалпы көлемде оны тиісті тауар рыноктарына (импорттаушыларды қоса) жеткізіп беру үлесінің бағасымен нақты және құндық түрде өндіру, жеткізіп беру, (ағымдағы бағалармен, есепті кезеңдегі бағалармен) өткізу және экспорттау көлемдері бойынша ақпаратты;

информацию об использовании иных финансовых средств, помимо собственного капитала для завершения действий или сделки, указанной в статьях 17 или 18 Закона, а также об источниках, условиях получения и размерах привлекаемых средств;
6) описание и оценку предполагаемой структуры собственности и контроля после завершения сделок или действий, указанных в статьях 17 и 18 Закона, в том числе оценку объема прав, приобретаемых в результате завершения сделок или действий, указанных в статье 18 Закона;
7) информацию, содержащуюся в формах бухгалтерской и статистической отчетности или обеспечивающую их составление, а также в иных документах, связанных с исчислением и уплатой налогов и других обязательных платежей в бюджет поквартально за два предыдущих года и текущий год, в том числе:
годовые отчеты с объяснительной запиской за один или два предыдущих года, бухгалтерские балансы и приложения к балансу;
формы квартальной бухгалтерской отчетности, в том числе отчет о финансовых результатах и их использовании, справка к отчету о финансовых результатах и их использовании за предыдущий календарный год и текущий год;
формы, характеризующие производство и поставку товаров, внешнеэкономическую деятельность, движение средств в иностранной валюте, инвестиции из-за рубежа, основные средства, оборудование на складах и незавершенное строительство, затраты на производство и реализацию товаров (работ, услуг) и т.п.;
по объему ценностей, учитываемых на забалансовых счетах участника действий, указанных в статье 17 Закона, а также приобретателя акций (долей), имущества или соответствующих прав и юридических лиц, по отношению, к которым совершаются сделки, указанные в статье 18 Закона, с расшифровкой по номенклатуре;
по размеру дебиторской и кредиторской задолженности с расшифровкой по дебиторам и кредиторам на начало текущего квартала;
8) описание характеристик основных видов товаров (работ, услуг), поставляемых на товарный рынок, и их основных заменителей по производству и потреблению;
9) информацию по объемам производства, поставки в Республику Казахстан, реализации и экспорта товаров (работ, услуг) в натуральном и стоимостном выражении (в текущих ценах, ценах отчетного периода), в том числе поквартально за текущий год и два предшествующих года с указанием географического региона поставки (города, района), области, иностранного государства и оценкой доли поставки соответствующих товаров (работ, услуг) субъектом рынка в общем объеме его поставки на соответствующий товарный рынок (включая импортеров);

10) мемлекеттік тапсырыс (мемлекеттік мұқтаждар үшін) және қорғаныс тапсырысы бойынша өткен және үстіміздегі күнтізбелік жылда өндірілген тауарларды жеткізіп беру көлемі мен үлесі жөніндегі ақпаратты;
11)  Заңның 17 және 18-баптарында көрсетілген іс-әрекеттерге немесе мәмілелерге дейінгі және одан кейінгі кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттарының сипаттамасын;
12) Заңның 17 және 18-баптарында көрсетілген іс-әрекеттерді немесе мәмілелерді жүзеге асыру нәтижесінде қозғалатын тауар рыногына жеткізілетін тауарларды өндіру технологиясы туралы мәліметтерді;
13) рынок субъектісінің қуаттары туралы және нақты тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді), оның ішінде Қазақстан Республикасындағы жалпы өндірістік қуаттардың бағасымен немесе ұқсас немесе бірін-бірі алмастыратын тауарларды өндіру үшін пайдаланылатын оның бөлшегімен өндіру үшін олардың жүктелім деңгейі туралы ақпаратты;
14) Заңның 17-бабында көрсетілген іс-әрекеттерді жүзеге асыратын тараптардың (оның ішінде тараптардың тұлғалар тобы қатысушыларының) арасындағы, бір тұлғалар тобы қатысушыларының акцияларды (үлестерді, пайларды), негізгі өндірістік құрал-жабдықтарды немесе материалдық емес активтерді, тиісті құқықтарды сатып алушымен және бір тұлғалар тобы қатысушыларының Заңның 18-бабында көзделген мәмілелерді жасасуға қатысты рынок субъектісі арасындағы, сондай-ақ бір тұлғалар тобы қатысушылары мен басқару органына сол бір жеке тұлға кіретін рынок субъектілерінің арасындағы мәмілелерді жасасқанға дейін және жасасқаннан кейін тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) кооперативтік жеткізіп беру көлемі бойынша ақпаратты талап етуге құқылы. Ақпарат үстіміздегі және алдағы жылдары, оның ішінде тоқсан сайын сұратылуы мүмкін.
15) кооперация туралы бұрын жасалған барынша маңызды келісімдердің сипаттамасын талап етуге құқылы, оның ішінде:
бірлескен өндірістік жобаларды;
бірлескен ғылыми-техникалық жобаларды;
патенттермен және лицензиялармен алмасуды;
жабдықтау және өткізу туралы ұзақ мерзімді келісімдерді;
ақпарат алмасуды;
бірлескен жарнамалық қызметті;
бірлескен өндірістік жобаларды;
рынок субъектілері мен олардың бірлестіктері бірлесіп құрған заңды тұлғаларды талап етуге құқылы;
16) жартылай дайын өнімдерді жиынтықтайтын шикізатты негізгі жеткізіп берушілер туралы, нақты тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) шығару үшін жабдықтаудың жалпы көлеміндегі олардың үлестері, байланыстағы тұлғалардың атауы, заңды мекен-жайы және олардың телефондары, оның ішінде әрбір топтағы бір үлгідегі жеткізіп берушінің сипаттамасы көрсетілген мәліметтерді талап етуге құқылы;

10) информацию по объему и доле поставки товаров, произведенной по государственному заказу (для государственных нужд) и оборонному заказу в предшествующем и текущем календарном году;
11) описание условий ведения предпринимательской деятельности до и после действия или сделки, указанной в статьях 17 и 18 Закона;
12) сведения о технологии производства товаров, поставка которых на товарный рынок затрагивается в результате осуществления действия или сделки, указанной в статьях 17 и 18 Закона;
13) информацию о мощностях субъекта рынка и уровне их загрузки для производства конкретных товаров (работ, услуг), в том числе с оценкой общих производственных мощностей в Республике Казахстан или ее части, используемых для производства аналогичных или взаимозаменяемых товаров;
14) информацию по объему кооперационных поставок товаров (работ, услуг) до и после совершения сделки (действия) между сторонами (в том числе участниками группы лиц сторон), осуществляющими действия, предусмотренные статьей 17 Закона, между участниками одной группы лиц с приобретателем акций (долей, паев), основных производственных средств или нематериальных активов, соответствующих прав и участниками одной группы лиц с субъектом рынка, по отношению к которому совершаются сделки, предусмотренные статьей 18 Закона, а также между участниками одной группы лиц с субъектами рынка, в органы управления которых входит одно и то же физическое лицо. Информация может быть запрошена за текущий и предшествующий годы, в том числе поквартально;
15) описание наиболее важных ранее заключенных соглашений о кооперации в том числе:
совместные производственные проекты;
совместные научно-технические проекты;
обмен патентами и лицензиями;
долгосрочные соглашения о снабжении и сбыте;
обмен информацией;
совместная рекламная деятельность;
совместно учрежденные субъектами рынка и их объединениями юридические лица;
16) сведения об основных поставщиках сырья, комплектующих и полуфабрикатов с указанием их доли в общем объеме снабжения для выпуска конкретных товаров (работ, услуг), наименования, юридического адреса, контактных лиц и их телефонов, в том числе описание типичного поставщика в каждой группе;

17) тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) сұраныс жүйесі туралы ақпаратты, оның ішінде:
тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) негізгі тұтынушылар (сатып алушылар) туралы, нақты тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізіп берудің жалпы көлеміндегі олардың үлестері, байланыстағы тұлғалардың атауы, заңды мекен-жайы және олардың телефондары көрсетілген мәліметтерді;
әрбір топтағы бір үлгідегі тұтынушының сипаттамасын;
өрлеу, даму, тұрақтылық, солу терминдеріне, сондай-ақ жеткізіп берілетін тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) сұраныс деңгейін арттыру (төмендету) жөніндегі болжанған деректерге сұраныс құрылымын бағалауды талап етуге құқылы;
18) негізгі тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізу жүйесі туралы ақпаратты, оның ішінде:
Қазақстан Республикасының аумағында басымдықпен пайдаланылатын тиісті тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізудің жалпы жүйесінің немесе оның бөлігінің сипаттамасын;
монополияға қарсы органды қызықтыратын, оның ішінде өткізуді қысқа мерзімді немесе ұзақ мерзімді келісім-шарттар, ерекше келісімдер және т.б. арқылы жүзеге асыратын тұлға қабылдайтын өткізу жүйесінің сипаттамасын;
делдал ұйым арқылы жеткізіп беру (өткізу) үлестерін бағалауды;
өткізу жүйесіне тұлғалардың сол бір топтары қатысушыларының, монополияға қарсы органды қызықтыратын тұлғаның тиісті тауарларын (жұмыстарын, қызмет көрсетулерін) енгізу дәрежесін бағалауды талап етуге құқылы;
19) тауарларға сервистік қызмет көрсету туралы ақпаратты, оның ішінде:
тысқары ұйымдардың өндірісіне сервистік қызмет көрсету үлесін;
өткізу жүйесіне тұлғалардың сол бір тобына жататын тұлғалардың, монополияға қарсы органды қызықтыратын тұлғаның сервистік желілерін пайдалану дәрежесін бағалауды талап етуге құқылы;
20) Қазақстан Республикасындағы және шетелдегі (ұқсас немесе бірін-бірі алмастыратын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өндірушілер) негізгі бәсекелер туралы ақпаратты, оның ішінде:
мүмкіндігінше олардың атауы, заңды мекен-жайы, байланыстағы тұлғалардың телефондары және Қазақстан Республикасының тиісті аумақтық бөлімшелеріне тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) жекелеген түрлерін (монополияға қарсы органдардың нақты сұратуы бойынша) жеткізіп берудің жалпы көлеміндегі шамалы үлесі көрсетілген негізгі бәсекелестердің тізбесін;
бағалар, сапа, өткізу жүйесі, төлем шарттары, сервис, сатылғаннан кейінгі қызмет көрсету және т.б. жөніндегі бәсекелестік бағыттарды бағалауды;
соңғы екі жыл ішінде пайда болған жаңа бәсекелестердің мүмкіндігінше олардың атауы, заңды мекен-жайы, байланыстағы тұлғалардың телефондары көрсетілген тізбесін;
әлеуетті бәсекелестердің (тиісті тауар рыногына ұқсас немесе бірін-бірі алмастыратын өнім жеткізіп беруге дайын рынок субъектілері) мүмкіндігінше олардың атауы, заңды мекен-жайы, байланыстағы тұлғалардың телефондары көрсетілген, сондай-ақ олардың тиісті тауар рыногына кіруіне қажетті уақытаралық мерзімнің бар болуын бағалауды;
тиісті тауар рыногына (ғылыми-зерттеу және тәжірибе-конструкторлық әзірлемелер өткізу, өткізу желілерін, сервистік қызмет көрсетуді, жарнамаларды, лицензиялауды ұйымдастыру қажеттігі, шикізат көздеріне және т.б. шектеулі рұқсаттың болуы) кіруді қиындататын факторлардың сипаттамасын;

17) информацию о системе спроса на товары (работы, услуги), в том числе:
сведения об основных потребителях (покупателях) товаров (работ, услуг) с указанием их доли в общем объеме поставок конкретных товаров (работ, услуг), наименования, юридического адреса, контактных лиц и их телефонов;
описание типичного потребителя в каждой группе товаров (работ, услуг);
оценку структуры спроса в терминах: подъем, развитие, стабильность, увядание, а также прогнозируемые данные по повышению (понижению) уровня спроса на поставляемый товар (работы, услуги);
18) информацию о системе сбыта основных товаров (работ, услуг), в том числе:
описание общей системы сбыта соответствующих товаров (работ, услуг), используемой преимущественно на территории Республики Казахстан или ее части;
описание сбытовой системы, применяемое лицом, интересующим антимонопольный орган, в том числе осуществление сбыта посредством краткосрочных или долгосрочных контрактов, исключительных соглашений и т.п.;
оценку доли поставок (реализации) через посреднические организации;
оценку степени включения в систему сбыта соответствующих товаров (работ, услуг) участников той же группы лиц, что и интересующее антимонопольный орган лицо;
19) информацию о сервисном обслуживании товаров, в том числе:
доле сервисного обслуживания, производимого сторонними организациями;
оценке степени использования сервисных сетей лицами, принадлежащими к той же группе лиц, что и интересующее антимонопольный орган лицо;
20) информацию об основных конкурентах (производителях аналогичных или взаимозаменяемых товаров (работ, услуг) в Республике Казахстан и за рубежом, в том числе:
перечень основных конкурентов с указанием по возможности их наименования, юридического адреса, телефонов контактных лиц и примерной доли в общем объеме поставки отдельных (конкретных по запросу антимонопольного органа) видов товаров (работ, услуг) в соответствующих территориальных подразделениях Республики Казахстан;
оценку направлений конкуренции: по ценам, качеству, системе сбыта, условиям оплаты, сервиса, послепродажного обслуживания и т.п.;
перечень новых конкурентов, появившихся за последние два года, с указанием по возможности их наименования, юридического адреса, телефонов контактных лиц;
оценку существования потенциальных конкурентов (субъектов рынка, готовых поставлять на соответствующий товарный рынок аналогичную или взаимозаменяемую продукцию) с указанием по возможности их наименования, юридического адреса, телефонов контактных лиц, а также оценкой временного интервала, необходимого для их входа на соответствующий товарный рынок;
описание факторов, затрудняющих вхождение на соответствующий товарный рынок (необходимость проведения научно-исследовательских и опытно-конструкторских разработок, организации сбытовых сетей, сервисного обслуживания, рекламы, лицензирования, наличие ограниченного доступа к источникам сырья и т.п.);

тиісті тауар рыногына ұқсас немесе бірін-бірі алмастыратын өнім (жұмыстар, қызмет көрсетулер) жеткізіп беретін Заңның 17-бабында көрсетілген іс-әрекет қатысушылары немесе тұлғалардың сол бір тобына жататын тұлғалар және іс-әрекет қатысушылары да жататын немесе акцияларды (үлестерді, пайларды), мүлікті, сатып алуды жүзеге асыруға қатысты заңды тұлғалардың тиісті құқықтарын сатып алушылар немесе осындай рынок субъектілерінің жарғылық (қоймалық) капиталын құрайтын акцияларға (үлестерге, пайларға) келетін дауыстардың жалпы санының 10 пайыздан астамына билік ету құқығы бар тұлғалардың топтарына жататын тұлғалардың, барлық басқа рынок субъектілерінің тізбесін;
тиісті тауар рыногына ұқсас немесе бірін-бірі алмастыратын өнім (жұмыстар, қызмет көрсетулер) жеткізіп беретін кез келген басқа рынок субъектісінің атқарушы органының, директорлар кеңесінің (байқаушы кеңесінің) мүшелері болып табылатын басқа рынок субъектісінің атауын, оның заңды мекен-жайын және атқаратын қызметін көрсете отырып, атқарушы орган, директорлар кеңесі (байқаушы кеңес) мүшелерінің тізбесін;
21) Қазақстан Республикасының тауар рыногына ұқсас немесе бірін бірі алмастыратын өнім жеткізіп беретін рынок субъектісіне қатысты тұлғалардың сол бір тобының, қызығушы монополияға қарсы органдар тұлғасының да қатысушылары соңғы үш жыл ішінде жасаған барлық сатып алынғандар туралы ақпаратты;
22) Заңның 17 және 18-баптарында көрсетілген іс-әрекеттерге немесе мәмілелерге мүдделі тараптардың тіке біріктірудің олардың негізгі бәсекелестерімен салыстыруға ықпал ету дәрежесін бағалауды;
23) Заңның 17-бабында көрсетілген іс-әрекет қатысушылары кіретін бірлестіктер немесе сатып алуды жүзеге асыруға қатысты акцияларды (үлестерді, пайларды), мүлікті немесе заңды тұлғаның тиісті құқықтарын сатып алушылар, сондай-ақ осы бірлестіктердегі олардың атауы, заңды мекен-жайы мен байланыстағы тұлғалардың телефондары көрсетілген хабарлама берген кезде заңды тұлға басқару органдарының құрамына кіретін заңды тұлғалар туралы ақпаратты;
24) мүмкіндігінше атауы, заңды мекен-жайы мен байланыстағы тұлғалардың телефондары көрсетілген тауар рыногына жеткізіп берілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлеріне сәйкес келетін салаларда бар бірлестіктер туралы ақпаратты;
25) Заңның 17 және 18-баптарында көрсетілген іс-әрекеттердің немесе мәмілелердің Қазақстан Республикасының және одан тыс жерлердегі тауар рыногындағы рынок субъектісінің тауарларының (жұмыстарының, қызмет көрсетулерінің) бәсекелестік қабілеттігіне жарыстастықта нақты ұтып шыққандары көрсетілген болжам ықпалының сипаттамасын;

перечень всех прочих субъектов рынка, поставляющих аналогичную или взаимозаменяемую продукцию (работы, услуги) на соответствующий товарный рынок, в которых участники действий, указанных в статье 17 Закона, или лица, принадлежащие к той же группе лиц, что и участники действий, или приобретатели акций (долей, паев), имущества, соответствующих прав и юридические лица, по отношению к которым осуществляются приобретения, или лица, принадлежащие к их группам лиц, имеют право распоряжаться более чем 10 процентами от общего количества голосов, приходящихся на акции (вклады, доли), составляющие уставный (складочный) капитал таких субъектов рынка;
перечень членов исполнительного органа, совета директоров (наблюдательного совета), являющихся также членами исполнительного органа, совета директоров (наблюдательного совета) любого другого субъекта рынка, поставляющего на соответствующий товарный рынок аналогичную или взаимозаменяемую продукцию (работы, услуги), с указанием наименования другого субъекта рынка, его юридического адреса и занимаемой должности;
21) информацию обо всех приобретениях, сделанных за последние три года участниками той же группы лиц, что и интересующее антимонопольный орган лицо, по отношению к субъектам рынка, поставляющим на товарные рынки в Республику Казахстан аналогичную или взаимозаменяемую продукцию;
22) оценку степени влияния вертикальной интеграции заинтересованных сторон, сделки или действия, указанного в статьях 17 и 18 Закона, в сравнении с их основными конкурентами;
23) информацию об объединениях, в которые входят участники действий, указанных в статье 17 Закона, или приобретатели акций (долей, паев), имущества или соответствующих прав и юридические лица, по отношению к которым совершаются приобретения, а также юридические лица, в состав органов управления которых входит физическое лицо при подаче уведомления, с указанием их наименования, юридических адресов и телефонов контактных лиц в данных объединениях;
24) информацию об объединениях, существующих в отраслях, соответствующих основным видам поставляемой на рынок товаров (работ, услуг), с указанием, по возможности, их наименования, юридического адреса и телефонов контактных лиц;
25) описание предполагаемого воздействия действия или сделки, указанной в статьях 17 и 18 Закона, на конкурентоспособность товаров (работ, услуг) субъекта рынка на товарном рынке в Республике Казахстан и за ее пределами с указанием того, в чем конкретно будет заключаться выигрыш в состязательности;

26) директорлар кеңесінің (байқаушы кеңестің) кез келген мүшесі, атқарушы органның мүшесі үшін даярланған (бағытталған) талдамалардың, баяндамалардың, зерттеулер мен байқаулардың немесе Заңның 17 және 18-баптарында көрсетілген іс-әрекеттерді немесе мәмілелерді жасау қажеттігіне негіздеу мақсатындағы акционерлер (үлесшілер) жиналысының мазмұны немесе көшірмесі туралы ақпаратты;
27) рынок субъектілерінің қаржылық жағдайын сипаттайтын, оның ішінде монополияға қарсы орган төлеуге қабілетсіз кәсіпорындар балансының қанағаттанғысыз құрылымын айқындауға арналған өлшемдер есебімен Заңның 17 және 18-баптарында көрсетілген іс-әрекеттерге немесе мәмілелерге келісуден бас тартқан жағдайда, рынок субъектілерінің (оларды төлеуге қабілетсіз деп тану) болуы мүмкін банкроттығын растайтын ақпаратты;
28) тиісті тауар рыногына жеткізіліп берілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлері жөнінде ақпарат көрсетілген қызығушы монополияға қарсы органның тұлғасымен бірге тұлғалардың бір тобына кіретін тұлғалардың тізбесін;
29)  Заңның 17 және 18-баптарында көрсетілген іс-әрекеттердің немесе мәмілелердің күтіліп отырған экономикалық тиімділігінің мөлшерін қажетті материалдармен және тиімділікті растайтын есептермен бағалауды талап етуге құқылы.
Ескертпе: Қазақстан Республикасының шетелдік ресми құжаттарды жария ету талаптарын алып тастап отырған Конвенцияға қосылуына байланысты (Гаага қаласы, 1961 жылғы 5 қазан), егер кез келген құжаттарды осы Қосымшаға сәйкес, аталған Конвенцияға қатысушы болып табылатын елдің шетелдік тұлғасы (заңды немесе жеке) берсе, онда оларды ресімдеу Конвенция талаптарына сәйкес жасалуға тиіс.
Қазақстан Республикасының Табиғи
монополияларды реттеу, бәсекелестікті
қорғау және шағын бизнесті қолдау
жөніндегі агенттігі төрағасының 2001
жылғы 2 тамыздағы N 153 НҚ бұйрығымен
бекітілген Нұсқаулыққа
2-қосымша
N 1 нысан
Тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) түрлерін өндіру және жеткізіп беру         ______ заңды тұлғаның ____уақытша кезең көрсетіледі**  көлемдері туралы мәліметтер
___________________________________________________________________________
Рет     Заңды       Заңды тұлға       ӨЖС    СЭҚТН     Заңды тұлға
N     тұлғаның     тауарларының      (КҚЖС)  коды      тауарларының
атауы,     (жұмыстарының,     коды            (жұмыстарының,
оның          қызмет                             қызмет
орналас.    көрсетулерінің)                    көрсетулерінің)
қан жері        негізгі                        негізгі түрлерін
номенклатурасы.                      өндіру көлемі
ның өлшем бірл.                  ____________________
Барлығы   Оның
ішінде
ҚР үшін
___________________________________________________________________________

26) информацию о содержании или копии анализов, докладов, исследований и наблюдений, подготовленных (направленных) для любого члена совета директоров (наблюдательного совета), члена исполнительного органа или собрания акционеров (дольщиков), в целях обоснования необходимости совершения действия или сделки, указанной в статьях 17 и 18 Закона;
27) информацию, характеризующую финансовое положение субъектов рынка, в том числе подтверждающую возможность банкротства субъектов рынка (признания их неплатежеспособными) в случае отказа антимонопольного органа от согласования действия или сделки, указанной в статьях 17 и 18 Закона, с расчетом критериев для определения неудовлетворительной структуры баланса неплатежеспособных предприятий;
28) перечень лиц, входящих в одну группу лиц с интересующим антимонопольный орган лицом, с указанием информации по основным видам товаров (работ, услуг), поставляемым на соответствующий товарный рынок;
29) оценку размера ожидаемого экономического эффекта действия или сделки, указанной в статьях 17 и 18 Закона, с необходимыми материалами и расчетами, подтверждающими эффект.
Примечание: в связи с присоединением Республики Казахстан к Конвенции, отменяющей требования легализации иностранных официальных документов (г.Гаага, 5 октября 1961 года), если любые документы, в соответствии с настоящим Приложением, предоставляются иностранным (юридическим или физическим) лицом страны, являющейся участницей названной Конвенции, то их оформление должно быть произведено в соответствии с требованиями Конвенции.
Приложение 2
к Инструкции, утвержденной Приказом
Председателя Агентства Республики
Казахстан по регулированию естественных
монополий, защите конкуренции и
поддержке малого бизнеса
от 2 августа 2001 г. N 153-ОД
(  G011641_ )
Форма N 1
Сведения
об объемах производства и поставки видов товаров
(работ, услуг) _______ полное наименование юридического лица,
за __  указывается временной  период  **
--
___________________________________________________________________________
___|Наименование|  Основная     | КОД  | Код |Объем производства основного|
N |субъекта    |номенклатура   | ОКП  |ТНВЭД|вида товаров (работ, услуг) |
|рынка и его |товаров (работ,|(ОКЭД)|     |        субъекта рынка      |
п/п|местонахож- |услуг) субъекта|      |     |____________________________|
|дение       |рынка, Единица |      |     | Всего |  В том числе для   |
|            |Измерения      |      |     |       |Республики Казахстан|
___|____________|_______________|______|_____|_______|____________________|

А       Б               В              Г       Д         1        2
___________________________________________________________________________
Заңды тұлғаның тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің)
негізгі түрлерін жеткізіп беру көлемі
___________________________________________________________________________
Оның ішінде Қазақстан Республикасының
субъектілері бойынша
Қазақстан     ________________________________________________  Экспортқа
Республикасы  Заңды             ҚР өзге субъектілеріне***
бойынша       тұлғаның       ______________________________________________
барлығы       орналасқан      Субъектінің  Субъектінің
жері бойынша       атауы        атауы        ...
Қазақстан
Республикасы
субъектісінің
аумағына
___________________________________________________________________________
3               4                5а           5б         …5п        6
___________________________________________________________________________
Қазақстан          Барлық           Тауарлардың       Ұқсас тауарлар
Республикасы       қазақстандық     (жұмыстардың,     импортының
тауарларының       жеткізіп беру.   қызмет            (әкелудің)
(жұмыстарының,     шілердің ұқсас   көрсетулердің)    көлемі ****
қызмет             тауарларды       негізгі түрі
көрсетулерінің)    (жұмыстарды,     экспортының
негізгі түрі       қызмет           (әкетудің) жалпы
бойынша            көрсетулерді)    көлемі ****
өндірісінің жалпы  жеткізіп беру
көлемі ****        көлемі****
___________________________________________________________________________
Қазақстан  Аумағына    ҚР     Заңды      ҚР-  Заңды      ҚР-ға  Заңды
Республи.  заңды       рыно.  тұлға      дан  тұлға             тұлға
касы       тұлға       гына   орналас.        орналас.          орналас.
бойынша    орналас.           қан орын        қан орын          қан орын
қан ҚР             бойынша         бойынша           бойынша
субъектісі         ҚР              ҚР                ҚР
бойынша ҚР         субъекті.       субъекті.         субъекті.
сінің           сінің             сінің
рыногына        аумағы.           аумағына
нан
___________________________________________________________________________
7           8          9       10       11    12          13     14
___________________________________________________________________________
* Осы контекстегі құжаттар - тұлғаның иелігіндегі, сақтауындағы немесе бақылауындағы кез келген түрдегі (түпнұсқа, түпнұсқалардың көшірмелері, алғашқы нұсқа) оның ішінде кез келген нысанда және кез келген құрал-жабдықта жазылған есепті, хатты, жеделхатты, электрондық хат-хабарды және т.б. қамтитын кез келген жазбаша, оның ішінде графикалық материалдар; басқару органдарының жазбалары, хаттамалары, шешімдері, кездесудің, телефондық және өзге келіссөздердің жазбалары; келісім-шарттар мен өзге келісімдер (шарттар); бухгалтерлік, статистикалық есептілік, өзге де қаржылық, коммерциялық және өзге мәмілелердің жазбалары; диаграммалар, кестелер, сызбалар және басқа суреттер; жоспарлар мен айрықшалаулар; жарияланымдар, фото-суреттер мен өзге де көшірмелер; ұсынылған материалды пайдалануға немесе түсіндіруге қажетті нұсқаулықтармен және басқа материалдармен бірге электрондық жазбалар және компьютермен басып шығарулар.
** Нысан шығарылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізгі түрлері бойынша әріптердің арасын сирете отырып толтырылады. Ақпарат күнтізбелік жыл ішінде, алдағы жылға және үстіміздегі жылға мәліметтер беру жеке ұсынылады.

А |      Б     |       В       |   Г  |  Д  |   1   |         2          |
___|____________|_______________|______|_____|_______|____________________|
Объем поставки  субъекта рынка основного вида
товаров (работ, услуг)
___________________________________________________________________________
Всего|      В том числе по субъектам Республики Казахстан     | На экспорт|
по РК|________________________________________________________|           |
|На территорию |          Иным субъектам РК              |           |
|субъекта РК по|          ***                            |           |
|месту располо-|          ___                            |           |
|жения субъекта|_________________________________________|           |
|рынка         | Наименование | Наименование  |   ...    |           |
|              |   субъекта   |   субъекта    |          |           |
_____|______________|______________|_______________|__________|___________|
3  |      4       |      5а      |      5б       |  ...5п   |     6     |
_____|______________|______________|_______________|__________|___________|
___________________________________________________________________________
Общий объем   |Объем поставки |Общий объем экспорта|Объем импорта (ввоза) |
производства  |аналогичных    |(вывоза) основного  |аналогичных товаров   |
основного вида|товаров (работ,|вида товаров        |****                  |
товаров       |услуг) всеми   |(работ, услуг)      |                      |
Республики    |казахстанскими |****                |                      |
Казахстан     |поставщиками   |                    |                      |
(работ, услуг)|****           |                    |                      |
****          |               |                    |                      |
______________|_______________|____________________|______________________|
По|по субъекту|на |на рынок   |из |с территории    |в Рес-|на территорию  |
РК|РК, на     |ры-|субъекта РК|РК |субъекта РК по  |публи-|субъекта РК по |
|территор.  |нок|по месту   |   |месту расположе-|ки Ка-|месту располо- |
|Которого   |РК |расположе- |   |ния субъекта    |захс- |жения субъекта |
|расположен |   |ния        |   |рынка           |тан   |рынка          |
|субъект    |   |субъекта   |   |                |      |               |
|рынка      |   |рынка      |   |                |      |               |
__|___________|___|___________|___|________________|______|_______________|
7|     8     | 9 |     10    | 11|        12      |  13  |       14      |
__|___________|___|___________|___|________________|______|_______________|
* Документы в данном контексте - любой письменный, в том числе графический материал любого рода (оригиналы, копии оригиналов, черновики), находящийся во владении, хранении или контроле лица, включающий в том числе: отчеты, письма, телеграммы, электронную корреспонденцию и т.п., записанные в любой форме и на любом средстве; записки, протоколы, решения органов управления, записи встреч, телефонных и иных переговоров; контракты и иные соглашения (договоры); бухгалтерская, статистическая отчетность, прочие записи финансовых, коммерческих и иных сделок; диаграммы, графики, схемы и другие рисунки; планы и спецификации; публикации, фотографии и иные копии; электронные записи и компьютерные распечатки, вместе с инструкциями и прочими материалами, необходимыми для использования или интерпретации представляемого материала.
** Форма заполняется с разбивкой по основным видам выпускаемых товаров (работам, услугам). Информация предоставляется за календарный год, предшествующий году предоставления сведений, и текущий год отдельно.

*** 5а …5п бағаналарына Қазақстан Республикасының жеткізіп беру көлемі 20 пайыздан асатын субъектілері жөніндегі деректер енгізіледі.
**** Мемстандарттың деректері бойынша (толтырылмаған жағдайда себебі көрсетілсін).

*** В графы 5а....5п заносятся данные по субъектам Республики Казахстан, для которых объем, поставки превышает 20 процентов.
**** По данным Госстандарта (при не заполнении указать причину).