Астық қолхаттарын берудің, айналымының және жоюдың ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрiнiң 2001 жылғы 11 қазандағы N 323 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 31 қазанда тіркелді. Тіркеу N 1664. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрiнiң 2005 жылғы 11 ақпандағы N 112 (V053486) бұйрығымен.
"Астық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы Заңын іске асыру республика экономикасының аграрлық секторына инвестиция тарту үшін баламалы қаржы тетігін құру, ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді қаржыландыру және сауда тетігін дамыту мақсатында Бұйырамын :
1. Астық қолхаттарын берудің, айналымының және жоюдың ережесі бекітілсін.
2. Стратегия және мемлекеттік реттеу департаменті (Тажмакин Д.Қ.):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) Астық департаментімен бірлесіп (Боранғазиев Б.Қ.) осы бұйрықтан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
3. Осы бұйрық оның Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
"Келiсiлдi"                         Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасы           Ауыл шаруашылығы министрiнiң
Ұлттық банкiнiң төрағасы            2001 жылғы 11 қазандағы
2001 жылғы 12 қазан              N 323 бұйрығымен бекітілген
Астық қолхаттарын берудің,
айналымының және жоюдың ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Астық қолхаттарын берудің, айналымының және жоюдың осы Ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Астық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына , Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне , Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес және өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге және астық қолхаттарының берiлуiне, айналысына және жойылуына байланысты қатынастарды реттейдi.
2. Осы Ережеде пайдаланылатын негiзгi ұғымдар:
1) астық қолхаты - астық иесiнен астықтың сақтауға қабылданғанын растап, астық қабылдау кәсiпорны беретiн қоймалық қос куәлiк;
2) қойма куәлiгi - оның иесiнiң астыққа иелiк ету құқығын куәландыратын, астық қолхатының бiр бөлiгi;
3) кепiл куәлiгi - оның иесiнiң астыққа иелiк ету құқығын куәландыратын астық қолхатының бiр бөлiгi;
4) астық қолхатының иесi - меншiк иесi және (немесе) астық қолхатының атаулы иесi;
5) кепiл куәлiгiнiң иесi - меншiк иесi және (немесе) кепiл куәлiгiнiң атаулы иесi;

Об утверждении Правил выдачи, обращения и погашения зерновых расписок
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 октября 2001 года N 323. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 октября 2001 года N 1664. Утратил силу - приказ Министра сельского хозяйства РК от 11 февраля 2005 года N 112 (V053486) (вводится в действие с 1 января 2006 года)
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года  Z010143_  "О зерне", развития механизма торговли и финансирования сельскохозяйственных товаропроизводителей, создания альтернативного финансового инструмента для привлечения инвестиций в аграрный сектор экономики республики приказываю:
1. Утвердить Правила выдачи, обращения и погашения зерновых расписок.
2. Департаменту стратегии и госрегулирования (Тажмакин Д.К.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) совместно с Департаментом зерна (Борангазиев Б.К.) принять иные меры, вытекающие из настоящего приказа.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
"Согласовано"                               "Утверждены"
Председатель Национального                  Приказом Министра сельского
Банка Республики Казахстан                хозяйства Республики Казахстан
12 октября 2001 года                    от 11 октября 2001 года N 323
Правила выдачи, обращения и погашения зерновых расписок
1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи, обращения и погашения зерновых расписок (далее - Правила) разработаны в соответствии с  K951000_  Конституцией Республики Казахстан,  K941000_  Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан  Z010143_  "О зерне" и иными нормативными правовыми актами и регулируют отношения, связанные с выдачей, обращением и погашением зерновых расписок.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) зерновая расписка - двойное складское свидетельство, выдаваемое хлебоприемным предприятием в подтверждение принятия зерна от владельца зерна на хранение;
2) складское свидетельство - часть зерновой расписки, удостоверяющая право ее держателя распоряжаться зерном;
3) залоговое свидетельство - часть зерновой расписки, удостоверяющая право ее держателя требовать исполнения денежных обязательств;
4) держатель зерновой расписки - собственник и (или) номинальный держатель зерновой расписки;
5) держатель залогового свидетельства - собственник или номинальный держатель залогового свидетельства;

6) қойма куәлiгiнiң иесi - меншiк иесi немесе қойма куәлiгінiң атаулы иесi;
7) индоссамент - астық қолхаты немесе оның куәлiктерi бойынша құқықтардың басқа тұлғаға ауысуын куәландыратын табыстама қолхат;
8) индоссант - астық қолхаты немесе оның куәлiктерi бойынша талаптар мен мiндеттерге құқық беретiн тұлға;
9) индоссат - астық қолхаты немесе оның куәлiктерi бойынша талаптар мен мiндеттердi қабылдаушы тұлға;
10) астық қолхаттарының тiзiлiмi - астық қолхаттарын берудiң және өтеудiң есебiн жүргiзетiн құжат;
11) есептелген нақты салмақ - астықтың иесi мен астық қабылдау кәсiпорны арасында келiсiммен анықталған нормаға келтiрiлген ылғалдылық пен арамшөп қоспалары бойынша астықтың нақты салмағы. Есептелген нақты салмақ тек қана астық қолхаттарын толтыру кезiнде қолданылады.
3. Астық қолхаты және куәлiктердiң әрбiрi өз алдына құжатталған, ордерлiк бағалы қағаз болып табылады, олар жайында эмиссиялық бағалы қағаздардың құқықтық режимi таратылмайды.
4. Атаулы астық қолхаттарын ұстаудан және олардың бағалы қағаздар рыногындағы айналысынан туындайтын қатынастар, бағалы қағаздар рыногы туралы заңмен реттеледi.
2. Астық қолхаттары мен оның куәлiктерiн
беру тәртiбi
5. Астық қабылдау кәсiпорны астықты сақтауға алған кезде мыналарды растайтын астықтың иесiне астық қолхатын беруге мiндеттi:
1) астыққа меншiк құқығы;
2) астық иесiнiң алғашқы талабы бойынша немесе келешекте белгiлi бiр уақытта қолхатта көрсетiлген астықты беруге астық қабылдау кәсiпорнының сөзсiз мiндеттiлiгi;
3) оны кепiлге берген жағдайда кепiл иесiнiң астыққа құқығы.
6. Астық қолхаты астық сақтауға қабылданған кезде астық қабылдау кәсiпорнынан қабылданған астықтың жөнелтпе құжаты бойынша, сондай-ақ көтерме сатудан кепiлдiк куәлiктi сатып алған жағдайда берiледi.
7. Астық қолхаты астықтың сапасы бойынша бiркелкi берiледi. Берiлетiн астық қолхаттарының саны астық иесiнiң өтiнiмi бойынша анықталады.
8. Астық қабылдау кәсiпорындары астық қолхатын астықтың иесi белгiлеген мерзiмде, бiрақ астық сақтауға қабылданған күннен бастап үш жұмыс күнiнен кешiктiрмей бередi.
9. Астық қабылдау кәсiпорындары өзiнiң иелiгiндегi астыққа астық қолхаттарын жазып беруге құқылы. Мұндай жағдайда астық қолхатында астықты сақтауға берген заңды тұлға ретiнде астық қабылдау кәсiпорны көрсетiледi.
10. Астық қолхаттары осы Ережелерге Қосымшаға сәйкес нысан бойынша хронологиялық тәртiппен жүргiзетiн астық қолхаттарының тiзiлiмiнде тiркелiп және астық иесiнiң қолы қойылып оған берiледi және мынадай деректерден тұрады:

6) держатель складского свидетельства - собственник или номинальный держатель складского свидетельства;
7) индоссамент - передаточная надпись, удостоверяющая переход прав по зерновой расписке или ее свидетельствам другому лицу;
8) индоссант - лицо, передающее права требования и обязательства по зерновой расписке или ее свидетельствам;
9) индоссат - лицо, принимающее права требования и обязательства по зерновой расписке или ее свидетельствам;
10) реестр зерновых расписок - документ учета выдачи и погашения зерновых расписок;
11) зачтенный физический вес - физический вес зерна, по влажности и сорной примеси приведенный к нормам, определенным договором между владельцем зерна и хлебоприемным предприятием и обеспечивающим сохранность зерна. Зачтенный физический вес применяется только при заполнении зерновой расписки.
3. Зерновая расписка и каждое из свидетельств является самостоятельной документарной, ордерной ценной бумагой, в отношении которой правовой режим эмиссионных ценных бумаг не распространяется.
4. Отношения, возникающие с номинальным держанием зерновых расписок и их обращением на рынке ценных бумаг регулируются законодательством о рынке ценных бумаг.
2. Порядок выдачи зерновой расписки
5. Хлебоприемное предприятие при получении зерна на хранение обязано выдать владельцу зерновую расписку, которая подтверждает:
1) право собственности на зерно;
2) безусловное обязательство хлебоприемного предприятия выдать по первому требованию владельца зерна или в определенное время в будущем, обозначенное в расписке зерно;
3) право залогодержателя на зерно в случае его передачи в залог.
6. Зерновая расписка выдается хлебоприемным предприятием при принятии зерна на хранение на основании накладных на принятое зерно, а также в случае приобретения залогового зерна с распродажи.
7. Зерновая расписка выдается на однородное по качеству зерно. Количество выдаваемых зерновых расписок определяется владельцем зерна по его заявке.
8. Хлебоприемное предприятие выдает зерновую расписку в сроки, определяемые владельцем зерна, но не позднее трех рабочих дней со дня принятия зерна на хранение.
9. Хлебоприемное предприятие имеет право выписывать зерновые расписки на принадлежащее ему зерно. В этом случае в зерновой расписке в качестве юридического лица, сдавшего зерно на хранение, указывается хлебоприемное предприятие.
10. Зерновые расписки выдаются владельцу зерна с регистрацией и под его роспись в реестре зерновых расписок, который ведется хлебоприемным предприятием в хронологическом порядке по форме согласно Приложению к настоящим Правилам и содержит следующие данные:

1) жазбаның кезектi нөмiрi;
2) қабылданған астықтың жөнелтпе құжатының нөмiрi;
3) АШМ коды;
4) астық қолхаты бланкiсiнiң сериясы мен нөмiрi;
5) астық қолхатының берiлген күнi;
6) астық иесiнiң атауы (фамилиясы, аты, әкесiнiң аты);
7) астықты сақтау шартының нөмiрi және күнi;
8) дақылдардың түрi;
9) сыныбы;
10) өнiм алынған жыл;
11) сорты;
12) репродукциясы;
13) егiстiк стандартының сыныбы;
14) есептелген нақты салмақ;
15) ылғалдылығы;
16) қоспалар (арамшөптi, дәндi);
17) дән маңызы;
18) дерттенуi;
19) жылтырлығы;
20) табиғи болмысы;
21) дейiн сақтау мерзiмi;
22) дейiн сақтауға төленген;
23) ерекше белгiлерi;
24) алу кезiндегi астық иесiнiң қолы;
25) астық қолхатын қайтару туралы АҚК жауапты қызметкерiнiң қолы;
26) өтеу түрi;
27) астық қолхатын өтеу күнi;
28) өтеуге жауапты тұлғаның қолы;
29) кепiл шарттары туралы мәлiмет (сомасы мен тауарға арналған кепiлдiк құқығын белгiлеу мерзiмдерi).
11. Жаңа астық қолхаты және оның куәлiктерiнiң әрбiрiн мынадай жағдайларда астық қабылдау кәсiпорны:
индоссаменттi көрсету үшiн оларға бос орын болмағанда;
олар табиғи тозған кезде;
осы Ереженiң 8-тарауының талаптарына сәйкес, олардан айрылғанда беруi мүмкiн.
3. Астық қолхаты бойынша
құқықтардың қайта шегiнiмi
Табыстау жазбаларын жасаудың тәртiбi
12. Астық қолхаты және оның куәлiктерi бойынша қайта шегiнiм оларға сәйкес индоссаменттердi iске асыру жолымен жүзеге асырылады. Қойма және кепiл куәлiктерiн бiрге немесе табыстама жазба бойынша жеке-жеке беруге болады. Қоймалық және кепiлдiк куәлiктердiң қайырма жақтарында белгiленген тәртiппен iске асырылған табыстама жазбалардың үздiксiз қатары астық қолхаты және оның куәлiктерi бойынша соңғы табыстама жазбада көрсетiлген тұлғаларға құқықтардың ауысуының дәлелi болып табылады.
13. Егер кепiл куәлiгi астық қолхатынан бөлiнбеген жағдайда ол бойынша құқықтардың қайта шегiнiмi кезiнде тараптар қойма куәлiгiнiң қайырма бетiне ғана табыстама жазба жасайды. Бұл жағдайда кепiл куәлiгiнде табыстама жазбасын жасаудың қажетi жоқ.
14. Кепiл куәлiгiн берушi тұлға осы кепiл куәлiгiн бөлген астық қолхатының иесi болып табылады және кепiл куәлiгi бойынша мiндеттемеде бiрiншi борышкер болып табылады.
15. Астық қабылдау кәсiпорындарында сақтаудағы астықтың кепiлi индоссаменттiң кепiлдiк куәлiгiнде немесе кепiл туралы тиiстi шарт жасаумен астық қолхатының кепiлiн iске асыру жолымен жүзеге асырылуы мүмкiн.
Кепiлдiк куәлiгiнде индоссаменттi iске асыру жолымен астық кепiлi кезiнде осы кепiлдiк куәлiк қойма куәлiгiнен бөлiнедi және индоссатқа беруге болады. Индоссат кепiлдiк куәлiк бойынша құқықтарға иелiк еткен күннен бастап үш календарлық күн iшiнде, астық кепiлi туралы, көрсетiлген кепiлдiк куәлiк берген астық қабылдау кәсiпорнын хабардар етедi.
Астық қолхатының иесi кепiлдiк куәлiк қойма куәлiгiнен бөлiнген кезде кепiлмен қамтамасыз етiлген астыққа ақшалай талап туралы мәлiметтi кепiлдiк куәлiгiнде көрсетуге және сомасы мен тауарға белгiленген кепiлдiк құқық мерзiмдерi туралы астық қабылдау кәсiпорнына хабарлауға мiндеттi. Кепiлдiк куәлiктiң терiс жағында кепiлдiк куәлiктi берушi және қабылдаушы тұлға индоссамент жасауға мiндеттi.
Ақшалай талап туралы көрсетiлген мәлiмет осы кепiлдiк куәлiкке қарсы белгiлi бiр ақша сомасын сыйақысымен, егер ол белгiленсе төлеу мiндеттемесi болып табылады. Кейiннен кепiлдiк куәлiкпен кез келген мәмiле, егер қойма куәлiгi бөлiнген кезде кепiлдiк куәлiгiнде кепiлдiк куәлiк бойынша мiндеттемелер туралы белгiлер болмаса заңсыз болады.
Кейiннен осындай кепiлдiк куәлiктiң әрбiр жаңа иесi кепiлдiк куәлiктi қайта табыстау кезiнде кепiлдiк куәлiктi сатып алған күннен бастап үш күн мерзiмде кепiлдiк куәлiк бойынша олардың сатып алған құқықтары, сондай-ақ кепiлдiк куәлiктiң деректемелерi туралы көрсетiлген кепiлдiк куәлiктi берген астық қабылдау кәсiпорнына жазбаша хабарлауға мiндеттi.
Астық қолхатының иесi астық кепiлден босатылған жағдайда астық қабылдау кәсiпорындарында осы астық қолхатына айырбасқа астық немесе жаңа астық қолхатын алуға құқылы.

1) текущий номер записи;
2) номер накладных на принятое зерно;
3) код МСХ;
4) серия и номер бланка зерновой расписки;
5) дата выдачи зерновой расписки;
6) наименование владельца зерна (фамилия, имя, отчество);
7) номер и дата договора хранения зерна;
8) вид культуры;
9) класс;
10) год урожая;
11) сорт;
12) репродукция;
13) класс посевного стандарта;
14) зачтенный физический вес;
15) влажность;
16) примеси (сорная, зерновая);
17) клейковина;
18) зараженность;
19) стекловидность;
20) натура;
21) срок хранения до_____;
22) оплачено за хранение до ____;
23) особые отметки;
24) подпись владельца зерна в получении;
25) подпись ответственного работника ХПП о возврате зерновой расписки;
26) вид погашения;
27) дата погашения зерновой расписки;
28) подпись ответственного лица за погашение;
29) сведения об условиях залога (сумма и сроки установления
залогового права на товар).
11. Новая зерновая расписка может быть выдана хлебоприемным предприятием в случаях:
отсутствия на них свободного места для указания индоссамента;
их физического износа;
их утери, в соответствии с требованиями главы 8 настоящих Правил.
3. Переуступка прав по зерновой расписке.
Порядок совершения передаточных записей
12. Переуступка прав по зерновой расписке и ее свидетельствам осуществляется путем совершения на них соответствующих индоссаментов.
Складское и залоговое свидетельства могут передаваться вместе или порознь по передаточным надписям (индоссаментам).
Непрерывный ряд совершенных в установленном порядке передаточных надписей на оборотных сторонах складского и залогового свидетельств является подтверждением перехода прав по зерновой расписке и ее свидетельствам к лицам, указанным в последней передаточной записи.
13. В случае, если от зерновой расписки не отделено залоговое свидетельство, то при переуступке прав по ней стороны совершают передаточные надписи, только на оборотной стороне складского свидетельства. Совершение передаточной надписи на залоговом свидетельстве в этом случае не требуется.
14. Лицом, выдающим залоговое свидетельство, является держатель зерновой расписки, который отделил это залоговое свидетельство и который является первым должником в обязательстве по залоговому свидетельству.
15. Залог хранящегося на хлебоприемном предприятии зерна может осуществляться путем совершения на залоговом свидетельстве индоссамента либо залога зерновой расписки с заключением соответствующего договора о залоге.
При залоге зерна путем совершения индоссамента на залоговом свидетельстве данное залоговое свидетельство отделяется от складского свидетельства и подлежит передаче индоссату. Индоссат в течение трех календарных дней со дня приобретения прав по залоговому свидетельству, уведомляет хлебоприемное предприятие, выдавшее указанное залоговое свидетельство, о залоге зерна.
При отделении залогового свидетельства от складского свидетельства держатель зерновой расписки обязан указать на залоговом свидетельстве сведения о денежном требовании, обеспеченном залогом зерна и уведомить хлебоприемное предприятие о сумме и сроках установления залогового права на товар. На оборотной стороне залогового свидетельства лица, передающие и принимающие залоговое свидетельство, обязаны совершить индоссамент.
Указанные сведения о денежных требованиях являются обязательством уплатить против этого залогового свидетельства определенную сумму денег с вознаграждением, если оно установлено. Любые сделки с залоговым свидетельством в последующем будут неправомерны, если при отделении складского свидетельства на залоговом свидетельстве не было отметки об обязательствах по залоговому свидетельству.
В последующем, при переуступке залогового свидетельства каждый новый держатель такого залогового свидетельства обязан в трехдневный срок со дня приобретения залогового свидетельства письменно уведомить хлебоприемное предприятие, выдавшее указанное залоговое свидетельство, о приобретении им прав по залоговому свидетельству, а также реквизитах залогового свидетельства.
В случае освобождения зерна от залога держатель зерновой расписки, содержащей сведения о залоге вправе получить на хлебоприемном предприятии в обмен на данную зерновую расписку зерно или новую зерновую расписку.

16. Қойма куәлiгiнен бөлiнген кепiл куәлiгiн алған кезде, кепiл куәлiгiнiң бiрiншi иесi кепiлмен қамтамасыз етiлген ақшалай талаптар туралы мәлiметтердi қойма куәлiгiнде көрсетуге мiндеттi.
17. Егер кепiл куәлiгiнен бөлiнген кезде қойма куәлiгiнде кепiлмен қамтамасыз етiлген астықтың ақшалай талаптары туралы мәлiмет көрсетiлмесе, қойма куәлiгiмен жасалған келесi кез келген мәмiле заңсыз болады.
18. Осы Ереженiң талаптарын бұзумен орындалған индоссамент астық қолхаты және оның куәлiктерi бойынша құқықтардың ауысуын дәлелдеуге қызмет ете алмайды.
4. Астық қолхаты иесiнiң құқығы және
олардың жауапкершілігі
19. Астық қолхатының иесi:
астық қолхатында көрсетiлген көлемдегi қабылдау кәсіпорнында сақтаулы астыққа иелiк етуге құқығы бар;
кепiл туралы мәлiметтерден тұратын астық қолхатын иеленген кезде, кепiл шартында көзделген мiндеттемелерi толық орындалғанға дейiн оны астық қабылдау кәсiпорнынан алмай-ақ астыққа иелiк етуге құқылы;
табыстама жазбаны iске асыру жолымен астыққа меншiк құқығын беруге және астық қолхатының өзiн табыс етуге, бiрақ астықты ауыстырмай жүзеге асыруға болады;
кепiлмен қамтамасыз етiлген астыққа талап ету мерзiмi қанағаттандырмаған жағдайда белгiленген заңдық актiлер тәртiбiмен оған берiлген астық қолхаты бойынша астықты сатуға және басқа несие берушi кепiлдiк берушiнiң алдында өзiнiң талабын батыл жабуға құқылы, ал түскен сома жеткiлiксiз болғанда заңға сәйкес астық қолхаты бойынша құқық берiлген барлық тұлғалардан алынбаған бөлiгiн өндiрiп алуына болады;
сонымен ашық аукцион өткiзу туралы сенiмдi тұлғаға тиiстi тапсырма берiп кепiлмен қамтамасыз етiлген астықтың мiндеттемесiн орындау мерзiмi өткен мезеттен бастап соттан тыс мәжбүрлiк түрде кепiл заты болып табылатын астықты сатуды жүзеге асыруға құқылы.
20. Қойма куәлiгiне иелiк ету үшiн кепiл куәлiгi иесiнiң келiсiмi қажет емес.
21. Қойма куәлiгiнiң иесi осы Ережелермен белгiленген талаптарға жауап беретiн ұсынушыға (бұдан әрi - ұсынушыға аккредитив) қайтарып алынбайтын аккредитив ашуды растайтын жеке тұлғалардың (бұдан әрi - уәкiлеттi банкi) салымдарына (депозиттерiн) кепiлдiк берудiң ұжымдық жүйесiне қатысушы - екiншi деңгейдегi банкiнiң тиiстi құжатын астық қабылдау кәсiпорнына бергеннен кейiн астық қабылдау кәсiпорнынан астық алуға құқылы. Егер кепiлдiк куәлiктiң иесi белгiлi болса, ұсынушыға аккредитив ашу дерегi туралы астық қабылдау кәсiпорны бұл ретте ұсынушыға аккредитив ашқан уәкiлеттi банкiнiң деректемелерiн хабарлап, тиiстi кепiлдiк куәлiктiң иесiн үш күн мерзiмде хабардар етуге мiндеттi.
Ұсынушыға арналған аккредитив осы Ережелердiң мақсаты үшiн құжатталған аккредитивтi бiлдiредi, ол кепiлдiк куәлiктiң иесiнiң келiсiмiнсiз өзгеруi немесе күшiн жоюы мүмкiн емес, ол ашылған кезде қойма куәлiгiнiң иесi ұсынушыға арналған аккредитив бойынша төлем ушiн осы ақшаны пайдалану шартымен өтеу үшiн кепiлдiк куәлiктi ұсынғанға дейiнгi мерзiмге арналған, кепiлдiк куәлiкте көрсетiлген ақшалай талап сомасындағы ақшаны аккредитив ашқан уәкiлеттi банкiнiң қарауына ұсынады.
Ұсынушыға арналған аккредитив бойынша төлем мұндай аккредитивтiң орындалу шарттары сақталғанда, сондай-ақ кепiлдiк куәлiгiнiң реквизиттерi тиiс (астық қолхатының күнi, сомасы, нөмiрi, сериясы, сондай-ақ астық қабылдау кәсiпорнына - салық төлеушiнiң атауы мен тiркеу нөмiрi, астық кепiлiмен қамтамасыз етiлген ақша талабы).

16. При получении залогового свидетельства, отделенного от складского свидетельства, первый держатель залогового свидетельства обязан указать на складском свидетельстве сведения о денежных требованиях, обеспеченных залогом зерна.
17. Любые сделки со складским свидетельством в последующем будут неправомерны, если при отделении залогового свидетельства на складском свидетельстве не были указаны сведения о денежных требованиях, обеспеченных залогом зерна.
18. Индоссамент, выполненный с нарушением требований настоящих Правил, не может служить подтверждением перехода прав по зерновой расписке и ее свидетельствам.
4. Права держателей зерновой расписки и их ответственность
19. Держатель зерновой расписки:
имеет право распоряжения хранящимся на хлебоприемном предприятии зерном в объеме, указанном в зерновой расписке;
при владении зерновой распиской, содержащей сведения о залоге, вправе распоряжаться зерном, без изъятия его с хлебоприемного предприятия до полного выполнения обязательств, предусмотренных договором о залоге;
может осуществить передачу права собственности на зерно путем совершения передаточной надписи и вручения самой зерновой расписки, но без перемещения зерна;
в случае неудовлетворения в срок требования, обеспеченного залогом зерна, вправе продать в установленном законодательными актами порядке заложенное ему по зерновой расписке зерно и покрыть свое требование преимущественно перед другими кредиторами залогодателя, а при недостаточности вырученной суммы держатель зерновой расписки может взыскать недополученную часть со всех лиц, передавших права по зерновой расписке в соответствии с законодательством;
с момента истечения срока исполнения обязательства, обеспеченного залогом зерна, вправе осуществить продажу зерна, являющегося предметом залога, во внесудебном принудительном порядке, при этом отдав соответствующее поручение доверенному лицу о проведении открытого аукциона.
20. Для распоряжения складским свидетельством согласия держателя залогового свидетельства не требуется.
21. Держатель складского свидетельства вправе получить зерно с хлебоприемного предприятия после передачи хлебоприемному предприятию соответствующего документа банка второго уровня - участника системы коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц (далее - уполномоченный банк), подтверждающего открытие им безотзывного аккредитива на предъявителя (далее - аккредитив на предъявителя), отвечающего требованиям, установленным настоящими Правилами. В случае если держатель залогового свидетельства известен, то о факте открытия аккредитива на предъявителя хлебоприемное предприятие обязано в трехдневный срок уведомить держателя соответствующего залогового свидетельства, сообщив при этом реквизиты уполномоченного банка, открывшего аккредитив на предъявителя.
Для целей настоящих Правил аккредитив на предъявителя означает документарный аккредитив, который не может быть изменен или аннулирован без согласия держателя залогового свидетельства, при открытии которого держатель складского свидетельства представляет в распоряжение уполномоченного банка, открывшего аккредитив, деньги, в сумме денежных требований, указанных в залоговом свидетельстве, на срок до предъявления залогового свидетельства для погашения с условием использования этих денег для выплат по аккредитиву на предъявителя.
Платеж по аккредитиву на предъявителя должен быть произведен предъявителю-держателю залогового свидетельства при соблюдении условий исполнения такого аккредитива, а также соответствия реквизитов залогового свидетельства (сумма, номер, серия, дата зерновой расписки, а также наименование и регистрационный номер налогоплательщика - хлебоприемного предприятия, сведения о денежном требовании, обеспеченном залогом зерна) условиям аккредитива.
Порядок осуществления операций с аккредитивом на предъявителя, в том числе условия его исполнения должны соответствовать нормативным правовым актам Национального Банка Республики Казахстан с учетом особенностей, предусмотренных настоящими Правилами.

22. Астық кепiлiмен қамтамасыз етiлген мiндеттемелердi мерзiмiнен бұрын орындаған жағдайда кепiлдiк куәлiктiң иесi ол бойынша уәкiлеттi банкiде ұсынушыға арналған аккредитив ашып, өтеу үшiн осы уәкiлеттi банкiге кепiлдiк куәлiктi ұсынуға құқылы.
23. Астық кепiлiмен қамтамасыз етiлген мiндеттемелердi мiндеттемелер бойынша төлемнiң мерзiмдерi аяқталғанда борышкер орындамағанда кепiлдiк куәлiктiң иесi оны астық қабылдау кәсiпорнына бередi.
Осы Ереженiң 24-тармағына сәйкес ұсынушыға арналған аккредитив ашылған жағдайда өтем жүзеге асырылады;
кепiлдiк куәлiк бойынша талаптарды өтеу, ұсынушыға арналған аккредитив болмағанда осы Ереженiң 25-тармағында көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.
24. Кепiлдiк куәлiктiң иесi ұсынушыға арналған аккредитив ашқан уәкiлеттi банкiге кепiлдiк куәлiктi көрсетуге мiндеттi. Уәкiлеттi банкi жоғарыда көрсетiлген құжат және кепiлдiк куәлiгiнде жасалған табыстама жазбалардың жүйелi қатарын ресiмдеудiң толассыздығы мен дұрыстығын тексерудiң, сондай-ақ кепiлдiк куәлiк иесiнiң құқықтылық куәлiгiн алғанда, уәкiлеттi банкi кепiлдiк куәлiктiң иесiнiң банк шотына, ұсынушыға аккредитив бойынша сақтауға берiлген ақшаны оның нұсқауына сәйкес аударады. Уәкiлеттi банкi аккредитив бойынша төлем жүргiзгеннен кейiн, уәкiлеттi банкi кепiлдiк куәлiктiң көшiрмесiн өзiнде қалдырады да, оның түпнұсқасын уәкiлеттi банкi "Өтелдi" деген белгiмен астық қабылдау кәсiпорнына қайтарады.
25. Осы кепiлдiк куәлiк бойынша ұсынушыға арналған аккредитив жоқ болғанда және кепiлдiк куәлiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттемелердi борышкер орындамағанда, кепiлдiк куәлiктiң иесi қолданылып жүрген заңдарға сәйкес берiлген астықты көтере сатуды ұйымдастыру тапсырмасымен сенiм берiлген тұлғаға талап мерзiмi өткенде баруға құқығы бар.
Бұл ретте, кепiлдiк куәлiктiң иесi осы талаптардың мерзiмi өтпестен бұрын талаптардың орындалуы туралы астық қабылдау кәсiпорнына үндеуге құқылы. Мұндай үндеу кепiлдiк куәлiктiң талабы орындалмағанда рұқсат етiледi.
26. Егер кепiлмен қамтамасыз етiлген талап тиiстi түрде орындалған жағдайда, кепiл куәлiгiнiң ұстаушысы индоссанттың пайдасына тиiстi тапсыру жазбасын кепiл куәлiгiнiң өзiне жазып, кепiл куәлiгiн оның индоссантына беруге мiндеттi.
27. Қойма куәлiгiнiң иесi астықты сақтау шартына сәйкес астық қабылдау кәсiпорнының алдында жауапты болады.

22. В случае досрочного исполнения обязательств, обеспеченных залогом зерна, держатель залогового свидетельства, по которому уполномоченным банком открыт аккредитив на предъявителя, вправе предъявить залоговое свидетельство в данный уполномоченный банк для погашения.
23. По истечению срока платежа по обязательствам, обеспеченным залогом зерна, держатель залогового свидетельства предоставляет его хлебоприемному предприятию. В случае открытия аккредитива на предъявителя, погашение осуществляется в соответствии с пунктом 24 настоящих Правил. При отсутствии аккредитива на предъявителя, погашение требований по залоговому свидетельству осуществляется в порядке, предусмотренном пунктом 25 настоящих Правил.
24. Держатель залогового свидетельства обязан представить в уполномоченный банк, открывший аккредитив на предъявителя, залоговое свидетельство. При получении уполномоченным банком вышеуказанного документа и проверки непрерывности и правильности оформления последовательного ряда совершенных на залоговом свидетельстве передаточных надписей, а также удостоверении правомочности держателя залогового свидетельства, уполномоченный банк согласно его указаниям перечисляет деньги, депонированные по аккредитиву на предъявителя, на банковский счет держателя залогового свидетельства. После проведения уполномоченным банком платежей по аккредитиву, уполномоченный банк оставляет у себя копию залогового свидетельства, оригинал которого возвращается уполномоченным банком хлебоприемному предприятию с отметкой "Погашено".
25. При отсутствии аккредитива на предъявителя по данному залоговому свидетельству и при неисполнении должником обязательств, обеспеченных залоговым свидетельством, держатель залогового свидетельства имеет право по истечении срока требования, обратиться к доверенному лицу с поручением организовать распродажу заложенного зерна согласно действующему законодательству.  Z010143_  (ч.7-8 ст.40).
При этом, держатель залогового свидетельства имеет право обращения к хлебоприемному предприятию об исполнении требований не ранее истечении срока этих требований. Такое обращение допускается, когда требования залогового свидетельства не исполнены.
26. В том случае, если обеспеченное залогом требование исполняется надлежащим образом, держатель залогового свидетельства обязан передать залоговое свидетельство его индоссанту, сделав на самом залоговом свидетельстве соответствующую передаточную надпись в пользу индоссанта.
27. Держатель складского свидетельства несет ответственность перед хлебоприемным предприятием согласно договору хранения зерна.

28. Жарамсыз боп қалған немесе бүлiнген астық қолхаты айырбастауға жатады. Бұл ретте астық қабылдау кәсiпорны оны беру кезiнде айырбасталатын астық қолхатына қатысқан астық қабылдау кәсiпорнының бұрынғы жазбаларымен жаңа астық қолхатын бередi.
29. Бүлiнген астық қолхаты осы ережелерге сәйкес айналыстан алынып тасталады және ауыстырылады. Көрсетiлген тәртiппен айырбасталған астық қолхатын жою, астықты беру мерзiмi аяқталғаннан кейiн үш жылдан соң болады.
5. Индоссанттардың құқығы мен олардың жауапкершiлiгi
30. Астық қолхатында және (немесе) оның куәлiктерiнде көрсетiлген индоссанттар қолданыстағы заңдарға сәйкес бiр-бiрiне керi талап қоюға құқылы.
31. Астық қолхатында және (немесе) оның қойма куәлiгiнде көрсетiлген индоссанттарына астықты беру туралы астық қабылдау кәсiпорнына ұсынылған талаптардың орындалмауы салдарынан қойма куәлiгiнiң иесiне келтiрiлген шығындардың орнын толтыру туралы талап қойылуы мүмкiн.
32. Индоссанттарға талаптарды ұсыну астықты беру туралы талаптарды астық қабылдау кәсiпорындары орындамаған мiндеттемелерi ұсынған кезде астық қабылдау кәсiпорындарына ұсынылған астық беру туралы талаптар орындалмаған жағдайда ғана мүмкiн. Осы жауапкершiлiк астық қолхатын айналысқа шығару кезiнде астық қабылдау кәсiпорнының жауапкершiлiгiне ұқсас анықталады.
33. Қойма куәлiгiнде көрсетiлген барлық индоссанттар кепiл куәлiгiнiң заңды иесiнiң алдында қолданыстағы заңдарға сәйкес ортақ жауапкершiлiкпен жауап бередi.
34. Кепiл куәлiгiнде көрсетiлген индоссанттардың жауапкершiлiгi осы куәлiктiң иесiнiң алдында және бiрiнiң алдында бiрi қолданыстағы заңдарға сәйкес бiрге белгiленедi.
6. Астық қабылдау кәсiпорындарының құқықтары мен
олардың жауапкершiлiгi
35. Астық қабылдау кәсiпорны берiлген астық қолхаттарының, сақтауға қабылданған астықтың сақталуы үшiн, сондай-ақ астықты сақтау келiсiм-шарты бойынша мiндеттердiң тиiстi орындалуы үшiн жауапты болады.
36. Сақтаудағы астық табиғи шығындардың нормаларынан тыс шығын болған немесе бүлiнген жағдайда, астық қабылдау кәсiпорны астық қолхатының және оның бөлiктерiнiң алдында заңдарда белгiленген тәртiппен жауап бередi.
37. Астық қабылдау кәсiпорнына сақтауға берiлген және оның меншiк құқығына тиiстi емес астықты астық қабылдау кәсiпорнының мiндеттемелерi бойынша өндiрiп алу мүмкiн емес.
7. Астық қабылдау кәсiпорнынан астық қолхаты
бойынша астық беру және астық қолхаттарын өтеу

28. Пришедшая в негодность или поврежденная зерновая расписка подлежит замене. При этом хлебоприемное предприятие выдает новую зерновую расписку с теми же записями хлебоприемного предприятия, которые присутствовали в заменяемой зерновой расписке при ее выдаче.
29. Поврежденная зерновая расписка изымается из обращения и обменивается в соответствии с настоящими правилами. Уничтожение замененной в указанном порядке зерновой расписки происходит не ранее трех лет после окончания срока выдачи зерна.
5. Права индоссантов и их ответственность
30. Индоссанты, указанные в зерновой расписке и (или) в ее свидетельствах, имеют право регрессного требования друг к другу согласно действующему законодательству.  K941000_  (ст.289).
31. К индоссантам, указанным в зерновой расписке и (или) в ее складском свидетельстве, может быть предъявлено требование о возмещении убытков, причиненных держателю складского свидетельства вследствие неисполнения требования о выдаче зерна, предъявленного хлебоприемному предприятию.
32. Предъявление требования к индоссантам возможно лишь в случае неисполнения требования о выдаче зерна, предъявленного хлебоприемному предприятию при представлении доказательств неисполнения (или ненадлежащего исполнения) хлебоприемным предприятием требования о выдаче зерна. Данная ответственность определяется аналогично ответственности хлебоприемного предприятия при выпуске в обращение зерновой расписки.
33. Все индоссанты, указанные в складском свидетельстве, отвечают перед законным держателем залогового свидетельства солидарно согласно действующему законодательству.
34. Ответственность индоссантов, указанных в залоговом свидетельстве перед держателем этого свидетельства и друг перед другом, устанавливается солидарно согласно действующему законодательству.
6. Права хлебоприемных предприятий и их ответственность
35. Хлебоприемное предприятие несет ответственность за сохранность зерна, принятого на хранение под выданные зерновые расписки, а также за ненадлежащее выполнение обязанностей по договору хранения зерна.
36. В случае утраты сверх норм естественной убыли или повреждения хранимого зерна, хлебоприемное предприятие отвечает перед держателями зерновых расписок и ее частей в установленном законодательством порядке.  Z010143_  (ст.25).
37. На зерно, переданное на хранение хлебоприемному предприятию и не принадлежащее ему на праве собственности, не может быть обращено взыскание по обязательствам хлебоприемного предприятия.
7. Выдача зерна по зерновым распискам с хлебоприемного
предприятия и погашение зерновых расписок

38. Астық қабылдау кәсiпорны астық қолхатының иесiнiң жазбаша тапсырмасы бойынша астықты тиейдi. Астық қолхатының иесi астық қабылдау кәсiпорнынан астық беру үшiн астық қабылдау кәсiпорнының тұрған жерiне өкiлдерiн немесе уәкiлеттi тұлғаларды жiберуге немесе өзi келе алады.
39. Астық қолхатының иесi немесе оның уәкiлеттi тұлғасы сатылатын астықты өлшеу кезiнде қатыса алады.
40. Астық қолхатының иесi мен астық қабылдау кәсiпорны астықты беру кезiнде астықтың мөлшерi мен сапасына сәйкес бiрге байқау жүргiзуге құқылы. Шығындарды байқауды талап еткен немесе тәуелсiз сараптамалық бағалау жүргiзген тұлға өтейдi.
41. Астықты берген кезде оның жеткiлiксiздiгi немесе сапасының төмендегенi туралы өтiнiш жоқ болған кезде, астық тиiстi мөлшерiнде және сапасымен сақтау шартының шарттарына сәйкес астық қабылдау кәсiпорнына берiлген болып есептеледi.
42. Астық қабылдау кәсiпорны астық қолхатының иесiне астықты бергеннен кейiн үш күн iшiнде астық қолхаттарына өтеу жүргiзуi тиiс. Астық қолхаттарын өтеу астық қолхаттарының тiзiлiмiне өтеуге тиiстi түрiн енгiзу арқылы өтелген күнiн жазу мен "Өтелдi" деген жазбасы бар мөртабан қондыру жолымен өндiрiледi. Өтелген астық қолхаттарын астық қабылдау кәсiпорны олардың иелерiмен бiрге қолданудан алып тастайды және қайтадан айналысқа жiберiлмейдi. Өтелген астық қолхаттары астық қабылдау кәсiпорнында үш жыл сақталады, одан кейiн жойылады.
43. Астық қабылдау кәсiпорны астықты тек қойма және кепiл куәлiктерiнде табыстама жазбалардың үздiксiз қатары сақталған жағдайда бередi (егер қос куәлiк бөлiнбесе, немесе тек қана қоймалық). Соңғы табыстама жазба, астық қабылдау кәсiпорнына куәлiктi ұсынған тұлғаның пайдасына жасалуы мүмкiн. Астықты беруде астық қолхаты иесiнiң құқығы табыстама жазбаның үздiксiз қатарын сақтамаған жағдайда сот тәртiбiмен анықталады.
44. Астық қолхатының иесi астық қолхатында көрсетiлген сақтау мерзiмi бiткенге дейiн астықты бөлiп-бөлiп беруге талап етуге құқылы. Бұл ретте астық қабылдау кәсiпорны оған қалған астықтың көлемiн сақтауға жаңа астық қолхатын беруге мiндеттi. Астықты бөлiп-бөлiп талап етуге байланысты жаңа астық қолхаттарын беру мезетiнен бастап, ескi астық қолхаттары жойылады.
45. Астық қолхатының тiзiлiмiнде өтеу түрлерiнiң мынадай тұжырымдары қарастырылады:
"беру" - астықты тиеу кезiнде астық қолхатын астық қабылдау кәсiпорнына қайтарған жағдайда;
"сату" - кепiл куәлiгi бойынша астықты өндiрiп алу айналысы жағдайында;
"айырбас" - астық қолхаттары жарамсыз болып қалған немесе бүлiнген жағдайда;
"ауыстыру" - астық қолхатының иесi оны бiрнеше астық қолхатына айырбастауға талап еткен жағдайда;
"беру және ауыстыру" - астық қолхаты бойынша астықты iшiнара берген жағдайда;
"жоғалту" - астық қолхатын жоғалтқан жағдайда;
"қалпына келтiру" - жаңа астық қолхатының көшiрмесiмен астыққа құқығын қалпына келтiрген жағдайда;
"тоқтату" - сақтау келiсiм-шартында көзделген мерзiмде астық қабылдау кәсiпорнынан астық талап етiлмеген жағдайда;
"соттың шешiмi бойынша беру" - тиiстi сот шешiмi бар болған жағдайда.

38. Хлебоприемное предприятие выдает зерно по письменному поручению держателя зерновой расписки в обмен на зерновую расписку. Держатель зерновой расписки для выдачи зерна с хлебоприемного предприятия может прибыть сам или прислать уполномоченных лиц или представителей в место нахождения хлебоприемного предприятия.
39. Держатель зерновой расписки или его уполномоченное лицо может присутствовать при взвешивании отпускаемого зерна.
40. При выдаче зерна держатель зерновой расписки и хлебоприемное предприятие имеют право проведения совместного осмотра зерна на соответствие количеству и качеству. Расходы несет лицо, потребовавшее осмотра или проведения независимой экспертной оценки.
41. При отсутствии заявлений о недостаче или ухудшения качества зерна при его выдаче, считается, что зерно передано хлебоприемным предприятием в надлежащем количестве и качестве в соответствии с условиями договора хранения.
42. В течение трех дней после выдачи зерна держателю зерновой расписки, хлебоприемное предприятие должно произвести погашение зерновой расписки. Погашение зерновых расписок производится путем проставления штампа с надписью "Погашено" и записи даты погашения, с внесением соответствующего вида погашения в реестр зерновых расписок. Погашенные зерновые расписки изымаются хлебоприемным предприятием у их держателей и в повторное обращение не допускаются. Погашенные зерновые расписки хранятся у хлебоприемного предприятия в течение трех лет, после чего уничтожаются.
43. Хлебоприемное предприятие выдает зерно лишь при условии, что на складском и залоговом свидетельствах (либо только на складском, если двойное свидетельство не было разделено) соблюден непрерывный ряд передаточных надписей. Последняя передаточная надпись должна быть сделана в пользу лица, предъявившего свидетельство хлебоприемному предприятию. При несоблюдении непрерывного ряда передаточных надписей, права держателя зерновой расписки на выдачу зерна определяется в судебном порядке.
44. До истечения срока хранения, указанного в зерновой расписке держатель зерновой расписки вправе требовать выдачу зерна по частям. При этом хлебоприемное предприятие обязано выдать ему новую зерновую расписку на оставшийся на хранении объем зерна. С момента выдачи новой зерновой расписки в связи с востребованием зерна по частям, старые зерновые расписки погашаются.
45. В реестре зерновых расписок предусматриваются следующие формулировки видов погашения:
"выдача" - в случае возвращения хлебоприемному предприятию зерновых расписок при отгрузке зерна;
"распродажа" - в случае обращения взыскания на зерно по залоговому свидетельству;
"обмен" - в случае пришедшей в негодность или повреждения зерновой расписки;
"замена" - в случае требования держателя зерновой расписки обменять ее на несколько зерновых расписок:
"выдача и замена" - в случае частичной выдачи зерна по зерновой расписке;
"утрата" - в случае утраты зерновой расписки;
"восстановление" - в случае восстановления прав на зерно с выпиской новой зерновой расписки;
"приостановление" - в случае не востребования зерна с хлебоприемного предприятия в сроки, предусмотренные договором хранения;
"выдача по решению суда" - в случае наличия соответствующего судебного решения.

8. Астық қолхатының жоғалуы немесе оның бөлiнуi
46. Астық қолхатын немесе қандай да бiр оның куәлiгiн жоғалтқан жағдайда, жоғалған астық қолхаты және оның куәлiктерi бойынша құқығын қалпына келтiру сот орындарында жүргiзiледi.
47. Астық қолхатын немесе оның қайсы бiр куәлiгiн жоғалтқан тұлға, бұл туралы астық қабылдау кәсiпорнына дереу жазбаша хабарлауға мiндеттi. Астық қабылдау кәсiпорны астықтың сақталу мерзiмдерi өткенге дейiн астықты сақтауға мiндеттi және астықтың сақталу мерзiмiн iс сотта қаралған уақытқа ұзартуға құқылы.
48. Сақтау мерзiмiнiң ұзартылуына байланысты астық қабылдау кәсiпорнының қосымша шығындары толықтай астық қолхатының немесе оның куәлiктерiнiң жоғалғандығы мойындалған немесе жоғалғандығы жөнiнде құқығын қалпына келтiрудi жүзеге асырған тұлғаға қатысты болады.
Ауыл шаруашылығы министрінің
2001 жылғы 11 қазандағы
N 323 бұйрығымен бекітілген
Астық қолхаттарын берудің,
айналысының және жоюдың
ережелеріне
қосымша
Астық қолхаттарының тізілімі
____________________________________
Астық қабылдау кәсіпорнының атауы
___________________________________________________________________________
!Қабылданған!АШМ ! Астық !Бе. !Ас. !Астық.!Да. !Сы.!Өнім !Сорт!Ре. !Егіс.
!  астыққа  !коды!қолхаты!ріл.!тық.!  ты  !қыл.!нып!алын.!    !про.!тік
! арналған  !    !бланкі.!ген !тың !сақтау!дар.!   ! ған !    !дук.!стан.
! жөнелтпе  !    ! сінің !күні!иесі!шарты.!дың !   ! жыл !    !ция !дарт.
! құжаттың  !    !сериясы!    !ФАӘ ! ның  !түр.!   !     !    !    !ының
!  нөмірі   !    !  мен  !    !    !нөмірі!лері!   !     !    !    !сыны.
!           !    ! нөмірі!    !    ! мен  !    !   !     !    !    !бы
!           !    !       !    !    ! күні !    !   !     !    !    !
__!___________!____!_______!____!____!______!____!___!_____!____!____!_____
1      2        3      4     5    6     7     8    9    10   11   12    13
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
__________________________________________________________________________
Есеп. !Ыл. ! Қоспалар ! Дән!Жұқ.!Жыл.! Та.!Дей.! Дейін !Ерек.!Алған!Астық
телген!ғал.!__________! ма.!тыр.!тыр.! би.!інгі!сақтал.! ше  !кез. !қолха.
нақты !ды. !Арам-!дән.!ңызы!ғыш.!лығы! ғи !сақ.! ғаны  !бел. !дегі !тын
салма.!лығы!шөпті! ді !    !тығы!    !бол.!тау ! үшін  !гі.  !астық!беру
ғы    !    !     !    !    !    !    !мысы!мер.!төленді!лері !иесі.!туралы
!    !     !    !    !    !    !    !зімі!       !     ! нің ! АҚК
!    !     !    !    !    !    !    !    !       !     !қолы !жауап.
!    !     !    !    !    !    !    !    !       !     !     !ты қыз.
!    !     !    !    !    !    !    !    !       !     !     !метке.
!    !     !    !    !    !    !    !    !       !     !     !рінің
!    !     !    !    !    !    !    !    !       !     !     !қолы
__________________________________________________________________________
14     15   16    17   18   19   20   21   22    23     24    25    26
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
таблицаның соңы
___________________________________
Жою !Жойыл.! Жоюға !Кепіл шарттары!
түрі! ған  !жауапты!туралы мәлімет!
! күн  ! тұлға.!______________!
!      ! ның   !Сома !Тауарға !
!      ! қолы  !     !кепілдік!
!      !       !     ! құқық  !
!      !       !     ! белгі. !
!      !       !     ! ленген !
!      !       !     ! мерзім.!
!      !       !     !  дер   !
___________________________________
27    28     29     30      31
___________________________________
___________________________________
___________________________________
Бас бухгалтер_____________

8. Утрата зерновой расписки или ее повреждение
46. В случае утраты зерновой расписки или какого-либо ее свидетельства, восстановление прав по утраченной зерновой расписке и ее свидетельствам происходит в судебном порядке.
47. Лицо, утратившее зерновую расписку или какое-либо ее свидетельство, обязано незамедлительно письменно сообщить об этом хлебоприемному предприятию. Хлебоприемное предприятие обязано хранить зерно до истечения сроков хранения и вправе продлить срок хранения зерна на время рассмотрения дела в суде.
48. Дополнительные издержки хлебоприемного предприятия, связанные с продлением срока хранения, полностью относятся на лицо, осуществляющее восстановленные права по утраченной или признанной утраченной зерновой расписке или ее свидетельствам.
Приложение к
Правилам выдачи, обращения и
погашения зерновых расписок,
утвержденным приказом Министра
сельского хозяйства
от 11 октября 2001 года N 323
Реестр зерновых расписок
______________________________________________
наименование хлебоприемного предприятия
________________________________________________________________________
N п/п|N накладных|Код|Серия и но-|Дата  |Владелец|N и дата|Вид  |Класс  |
|на принятое|МСХ|мер бланка |выдачи|зерна,  |договора|куль-|       |
|зерно      |   |зерновой   |      |Ф.И.О.  |хранения|туры |       |
|           |   |расписки   |      |        |зерна   |     |       |
_____|___________|___|___________|______|________|________|_____|_______|
1  |    2      | 3 |    4      |  5   |   6    |   7    |  8  |  9    |
_____|___________|___|___________|______|________|________|_____|_______|
Продолжение
________________________________________________________________________
Год   |Сорт|Репро-|Класс    |Зачтенный |Влажность|   Примеси     |Клей- |
урожая|    |дукция|посевного|физический|         |---------------|ковина|
|    |      |стандарта|вес       |         |сорная|зерновая|      |
______|____|______|_________|__________|_________|______|________|______|
10  | 11 |  12  |   13    |    14    |    15   |  16  |   17   |  18  |
______|____|______|_________|__________|_________|______|________|______|
Продолжение
________________________________________________________________________
Зара-   |Стекло- |Нату-|Срок  |Оплачено |Особые |Подпись  |Подпись      |
женность|видность|ра   |хране-|за хране-|отметки|владельца|ответствен.  |
|        |     |ния до|ние до   |       |зерна в  |работника ХПП|
|        |     |      |         |       |получении|о выдачи зер.|
|        |     |      |         |       |         |расписки     |
________|________|_____|______|_________|_______|_________|_____________|
19   |   20   |  21 |  22  |    23   |  24   |    25   |     26      |
________|________|_____|______|_________|_______|_________|_____________|
Продолжение
________________________________________________________________________
Вид пога-|Дата по-|Подпись ответств.|   Сведения об условиях залога     |
шения    |гашения |лица за погашение|-----------------------------------|
|        |                 |сумма|сроки установления залогового|
|        |                 |     |права на товар               |
_________|________|_________________|_____|_____________________________|
27   |   28   |       29        |  30 |             31              |
_________|________|_________________|_____|_____________________________|
Главный бухгалтер_________________________
Директор__________________________________
________________________________________________________________________