Ломбардтар құру, қызметiн лицензиялау, реттеу және тоқтату ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының қаулысы 2001 жылғы 2 қыркүйек N 332. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 28 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 1786. Күші жойылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 43 (V042765) қаулысымен.
Ломбард қызметiнiң рыногын одан әрi дамытуды ынталандыру және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ломбард қызметiн реттейтiн нормативтiк құқықтық кесiмдерiн жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Ломбардтар құру, қызметiн лицензиялау, реттеу және тоқтату ережесi бекiтiлсiн және Ереже мен осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енгiзiлсiн.
2. Банктердi және сақтандыруды қадағалау департаментi (Мекiшев А.А.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Ломбардтар құру, қызметiн лицензиялау, реттеу және тоқтату ережесiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап жетi күндiк мерзiмде осы қаулыны және Ломбардтар құру, қызметiн лицензиялау, реттеу және тоқтату ережесiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң аумақтық филиалдарына жiберсiн.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң аумақтық филиалдары осы қаулыны және Ломбардтар құру, қызметiн лицензиялау, реттеу және тоқтату туралы ереженi алған күннен бастап үш күндiк мерзiмде ломбардтарға жiберсiн.
4. Осы қаулы және Ломбардтар құру, қызметiн лицензиялау, реттеу және тоқтату ережесi күшiне енген күннен бастап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Ломбардтар туралы ереженi бекiту жөнiнде" 1997 жылғы 29 тамыздағы N 314 қаулысының  күшi жойылды деп танылсын.
5. Ломбардтар осы қаулы күшіне енгізілген күннен бастап алты айдың ішінде өз қызметін Ломбардтар құру, қызметін лицензиялау, реттеу және тоқтату ережесінің талаптарына сәйкес келтіруге міндетті.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасы Г.А.Марченкоға жүктелсін.
Ұлттық Банкi
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
"Ломбардтар құру, қызметiн
лицензиялау, реттеу және
тоқтату ережесiн бекiту
туралы"
2001 жылғы 5 қыркүйектегi
N 332 қаулысымен
бекiтiлген
ЛОМБАРДТАР ҚҰРУ, ҚЫЗМЕТIН ЛИЦЕНЗИЯЛАУ,
РЕТТЕУ ЖӘНЕ ТОҚТАТУ ЕРЕЖЕСI
Осы Ереже Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне , Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Шаруашылық серiктестiктер туралы" Заң күшi бар Жарлығына , "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк  қызметi туралы", "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi  туралы", "Шектеулi және қосымша жауапкершiлiгi бар серiктестiктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына , Қазақстан Республикасының басқа да заң актілерiне сәйкес әзiрленген және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың бiр түрi ретiндегi ломбардтарды құру, қызметiн лицензиялау, реттеу және тоқтату тәртiбiн айқындайды.

Об утверждении Правил создания, лицензирования, регулирования и прекращения деятельности ломбардов
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 сентября 2001 года N 332. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 февраля 2002 года за N 1786. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года N 43 (V042765)
В целях стимулирования дальнейшего развития рынка ломбардных услуг и совершенствования нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, регулирующих деятельность ломбардов, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила создания, лицензирования, регулирования и прекращения деятельности ломбардов и ввести их и настоящее постановление в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Департаменту банковского и страхового надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Правил создания, лицензирования, регулирования и прекращения деятельности ломбардов;
2) в семидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила создания, лицензирования, регулирования и прекращения деятельности ломбардов до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан.
3. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан в трехдневный срок со дня получения довести настоящее постановление и Правила создания, лицензирования, регулирования и прекращения деятельности ломбардов до сведения ломбардов.
4. Со дня введения в действие настоящего постановления и Правил создания, лицензирования, регулирования и прекращения деятельности ломбардов признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 августа 1997 года N 314 V970371_  "Об утверждении Положения о ломбардах".
5. Ломбардам в течение шести месяцев со дня введения в действие настоящего постановления привести свою деятельность в соответствие с требованиями Правил создания, лицензирования, регулирования и прекращения деятельности ломбардов.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 5 сентября 2001 г. N 332
"Об утверждении Правил
создания, лицензирования,
регулирования и прекращения
деятельности ломбардов"
ПРАВИЛА СОЗДАНИЯ, ЛИЦЕНЗИРОВАНИЯ, РЕГУЛИРОВАНИЯ И
ПРЕКРАЩЕНИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ЛОМБАРДОВ
Настоящие Правила разработаны в соответствии с K941000_  Гражданским кодексом Республики Казахстан, Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, U952255_  "О хозяйственных товариществах", Законами Республики Казахстан Z952444_  "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", Z952155_  "О Национальном Банке Республики Казахстан", Z980220_  "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью", другими законодательными актами Республики Казахстан и определяют порядок создания, лицензирования, регулирования и прекращения деятельности ломбардов, как одного из видов организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Ломбард - банк болып саналмайтын заңды тұлға (коммерциялық ұйым), ол Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінiң лицензиясы негiзiнде (бұдан әрi - лицензия) банктiк және басқа операциялардың мынадай түрлерiн жүргiзуге құқылы:
1) ломбард операциялары: депозитке салынатын тез өтетiн бағалы қағаздар мен жылжымалы мүлікке кепiлдiкке қысқа мерзiмдi кредиттер беру;
2) сейф операциялары: клиенттердiң құжаттама нысанында шығарылған бағалы қағаздарын, құжаттары мен құндылықтарын сақтау, оған қоса сейф жәшiктерiн, шкафтар мен бөлмелердi жалға беру жөнiнде қызмет көрсету;
3) лизинг қызметiн жүзеге асыру;
4) құрамында қымбат металдар мен асыл тастар бар зергерлiк бұйымдарды сатып алу, кепiлге қабылдау, есебiн жүргiзу, сақтау және сату. <*>
Ескерту: 1-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 1 тамыздағы N 277 қаулысымен .
2. Ломбард өз қызметiн шаруашылық серiктестiктер нысанда құра алады және жүзеге асырады.
3. Ломбардтардың жарғылық капиталының ең аз мөлшерi олардың ұйымдық-құқықтық нысанына байланысты Қазақстан Республикасының тиiстi заң актiлерiнде белгiленедi.
4. Өкiлдiк, атқарушы және сот билiгi органдарын және жарғылық капиталының елу процентiнен астамы мемлекетке тиесiлi ұйымдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының резиденттерi мен резидентi емес жеке және/немесе заңды тұлғалары ломбардтың құрылтайшылары мен қатысушылары бола алады.
2-тарау. Ломбард ашу
5. Ломбард өз қызметiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жарғы (жалғыз құрылтайшысы болса) не құрылтай шарты мен жарғы (құрылтайшылардың саны бiреуден артық болса), сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi (бұдан әрi - Ұлттық Банк) берген лицензия негiзiнде жүзеге асырады.
Құрылтай құжаттары, оның iшiнде оларға енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар Ұлттық Банкпен мiндеттi түрде алдын ала келiсiлуге тиiс.
6. Ломбардты мемлекеттiк тiркеу Ұлттық Банктiң ломбард ашуға берген рұқсаты негiзiнде жүзеге асырылады (N 1 қосымша).
7. Ломбард ашуға рұқсат беру туралы шешiмдi Ұлттық Банктiң Директорлар кеңесi қабылдайды. Ломбард ашуға лицензия, рұқсат берiлген жағдайда, Ұлттық Банк ломбард ашуға берiлген, қайтарып алынған және қайтарылған рұқсаттардың есебiн жүргiзiп отырады.
8. Ломбард ашуға рұқсат алу үшiн өтiнiш берушi Ұлттық Банкке мынадай құжаттар ұсынуға тиiс:
1) ломбард ашуға рұқсат беру туралы өтiнiш;
2) құрылатын ломбардтың әрқайсысы үш данадан жасалған нотариат куәландырған құрылтай құжаттары: құрылтай шарты (егер бар болса) және мемлекеттiк тілдегі және орыс тiлiндегi жарғы;

Глава 1. Общие положения
1. Ломбард - юридическое лицо (коммерческая организация), не являющееся банком, которое на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан (далее - лицензия) правомочно проводить следующие виды банковских и иных операций:
1) ломбардные операции: предоставление краткосрочных кредитов под залог депонируемых легкореализуемых ценных бумаг и движимого имущества;
2) сейфовые операции: услуги по хранению ценных бумаг, выпущенных в документарной форме, документов и ценностей клиентов, включая сдачу в аренду сейфовых ящиков, шкафов и помещений;
3) осуществление лизинговой деятельности;
4) покупку, прием в залог, учет, хранение и продажа ювелирных изделий, содержащих драгоценные металлы и драгоценные камни. <*>
Сноска. Пункт 1 с дополнениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 277 V021964_  .
2. Ломбарды могут создаваться и осуществлять свою деятельность в форме хозяйственных товариществ.
3. Минимальный размер уставного капитала ломбардов устанавливается соответствующими законодательными актами Республики Казахстан в зависимости от их организационно-правовой формы.
4. Учредителями и участниками ломбарда могут быть физические и/или юридические лица - резиденты и нерезиденты Республики Казахстан, за исключением органов представительной, исполнительной и судебной власти и организаций, более пятидесяти процентов уставного капитала которых принадлежит государству.
Глава 2. Открытие ломбарда
5. Ломбард осуществляет свою деятельность на основании устава (с единственным учредителем) либо учредительного договора и устава (при количестве учредителей более одного) в соответствии с действующим законодательством, а также лицензии, выданной Национальным Банком Республики Казахстан (далее - Национальный Банк).
Учредительные документы, в том числе изменения и дополнения, вносимые в них, подлежат обязательному предварительному согласованию с Национальным Банком.
6. Государственная регистрация ломбарда осуществляется на основании разрешения Национального Банка на открытие ломбарда (Приложение N 1).
7. Решение о выдаче разрешения на открытие ломбарда принимается Советом директоров Национального Банка. Национальный Банк ведет учет выданных, отозванных и возвращенных, при получении лицензии, разрешений на открытие ломбарда.
8. Для получения разрешения на открытие ломбарда заявитель должен представить в Национальный Банк следующие документы:
1) заявление о выдаче разрешения на открытие ломбарда;
2) по три нотариально удостоверенных экземпляра учредительных документов создаваемого ломбарда: учредительный договор (если имеется) и устав на государственном и русском языках;

3) құрылатын ломбардтың жарғысын бекiту және органдарын тағайындау (сайлау) туралы құрылтайшылар жиналысының (құрылтайшының) шешiмi;
4) құрылтайшы заңды тұлғалардың мемлекеттiк тiркелгенi туралы куәлiктерiнiң және құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшiрмелерi; <*>
5) екiншi деңгейдегi банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың басшы қызметкерлерiн келiсу тәртiбiн және шарттарын реттейтiн нормативтiк құқықтық актiде көзделген нысандар бойынша жасалған ломбардтың басшы қызметкерi лауазымына тағайындауға (сайлауға) ұсынылатын адамдар туралы деректер;
6) <*>
7) Қазақстан Республикасының банк заңдарының талаптарына сәйкес әзірленген операциялар жүргізудің жалпы шарттары мен ломбардтың ішкі ережелері және осы ереже; <*>
8) <*>
9) өтiнiш берушiнiң құрылтайшылар атынан өтiнiш беруге өкiлеттiгiн растайтын нотариат арқылы не басқаша түрде куәландырылған сенiмхат;
10) <*>
Ескерту: 8-тармақ толықтырылды, өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі
Басқармасының 2002 жылғы 1 тамыздағы N 277 қаулысымен .
9. Ұлттық Банк ломбард ашуға берiлген өтiнiштi құжаттар толық берiлген күннен бастап бiр ай iшiнде қарайды.
Өтiнiш берушi осы Ереженiң 8-тармағында көрсетiлген құжаттар топтамасын толық бермеген жағдайда, Ұлттық Банк қажеттi құжаттардың өткiзiлуiн талап етедi не барлық құжаттарды өтiнiш берушiге қарамай қайтарады. Көрсетiлген кемшiлiктер жойылғаннан кейiн заңды және/немесе жеке тұлғалар ломбард ашуға рұқсат алу туралы Ұлттық Банкке қайтадан өтiнiш беруге құқылы.
Қайта ұсынылған құжаттарды қарау мерзiмi олар Ұлттық Банкке түскен кезден бастап есептеледi.
10. Құрылтайшылар ломбардты мемлекеттiк тiркеу үшiн ломбард ашуға Ұлттық Банктiң рұқсатын алған күннен бастап бiр айдан кешiктiрмей әдiлет органдарына өтiнiш беруге мiндеттi.
11. Мынадай негiздердiң кез келгенi бойынша:
1) ломбардтың құрылтай құжаттары қолданылып жүрген заңдарға сәйкес келмесе;
2) ломбардтың басшы қызметкерлерiнiң лауазымына кандидаттардың банк заңдарының талаптарына сәйкес келмесе ломбард ашуға рұқсат беруден бас тартылады.

3) решение собрания учредителей (учредителя) об утверждении устава и назначении (избрании) органов создаваемого ломбарда;
4) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов и свидетельств о государственной регистрации учредителей - юридических лиц;
5) данные о лицах, предлагаемых для назначения (избрания) на должности руководящих работников ломбарда, составленные по формам, предусмотренным нормативным правовым актом, регулирующим порядок и условия согласования руководящих работников банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
6) (подпункт исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 277 V021964_  );
7) правила об общих условиях проведения операций и внутренние правила ломбарда, разработанные в соответствии с требованиями банковского законодательства Республики Казахстан и настоящих Правил;
8) (подпункт исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 277 V021964_  );
9) нотариально либо иным образом удостоверенная доверенность, подтверждающая полномочия заявителя на подачу заявления от имени учредителей;
10) (подпункт исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 277 V021964_  ). <*>
Сноска. Пункт 8 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 277 V021964_  .
9. Заявление о выдаче разрешения на открытие ломбарда рассматривается Национальным Банком в течение одного месяца со дня представления полного пакета документов.
В случае представления заявителем неполного пакета документов, указанных в пункте 8 настоящих Правил, Национальный Банк истребует необходимые документы либо возвращает заявителю все документы без рассмотрения. После устранения указанных недостатков заявитель вправе обратиться в Национальный Банк с заявлением о выдаче разрешения на открытие ломбарда повторно.
Срок рассмотрения повторно представленных документов исчисляется с момента их поступления в Национальный Банк.
10. Учредители обязаны обратиться в органы юстиции для государственной регистрации ломбарда не позднее одного месяца со дня получения разрешения Национального Банка на открытие ломбарда.
11. Отказ в выдаче разрешения на открытие ломбарда производится по любому из следующих оснований:
1) несоответствие учредительных документов ломбарда действующему законодательству;
2) несоответствие кандидатов на должности руководящих работников ломбарда требованиям банковского законодательства.

12. Ұлттық Банк қабылданған шешiм туралы өтiнiш берушiге жазбаша хабарлайды. Хабарлама құрылтайшылар атынан өтiнiш беруге уәкiлеттi адамның өтiнiште көрсетiлген мекен-жайына жiберiледi.
13. Ұлттық Банк мынадай негiздердiң кез келгенi бойынша:
1) заңды тұлға ломбард ретiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап бiр жылдың iшiнде соның негiзiнде рұқсат берiлген мәлiметтердiң дұрыс емес екендiгi анықталғанда;
2) заңды тұлға ломбард ретiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап үш айдың ішiнде банктiк операциялар жүргiзуге лицензия алмаса;
3) <*>
Ескерту: 13-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
2002 жылғы 1 тамыздағы N 277 қаулысымен .
14. Ломбард ашуға берiлген рұқсатты қайтарып алу туралы шешiмдi Ұлттық Банктiң Директорлар кеңесi қабылдайды.
3-тарау. Ломбардқа лицензия беру тәртiбi
15. Ломбард банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүргiзуге лицензия алу үшiн (N 2 қосымша) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабының 2-тармағындағы талаптарды орындауға тиiс.
16. Ломбард лицензия алу үшiн ломбард ретiнде мемлекеттiк тiркелгені туралы куәлiкті алған күннен бастап бiр айлық мерзiмде Ұлттық Банкке "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  16-бабында көзделген құжаттарды, сондай-ақ "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  26-бабының 2-тармағындағы талаптарды орындағанын растайтын құжаттарды ұсынуға мiндеттi.
17. Ұлттық Банк барлық құжаттарды алғаннан кейiн ломбард үй-жайының Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актілерiнде белгiленген барлық талаптарға сәйкес келуiн тексередi.
Мұндайда ломбард қызметін жүзеге асыруға арналған үй-жай оның меншігінде болуы не кемінде екі жылға жалға алынған болуы керек.
Ескерту: 17-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 1 тамыздағы N 277 қаулысымен .
18. Банк операцияларын жүргiзуге лицензия беру туралы өтiнiштi Ұлттық Банк құжаттар пакеті толық ұсынылған күннен бастап бiр айдың iшiнде қарауға тиiс.
19. Лицензия беруден бас тарту Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген негіздер бойынша жүргізіледі. <*>
Талап етiлген құжаттар пакеті толық берiлмеген жағдайда, Ұлттық Банк қажеттi құжаттарды талап етуге не барлық құжаттарды қарамай-ақ өтiнiш берушiге қайтаруға құқылы. Қайтадан берiлген құжаттарды қарау мерзiмi олардың Ұлттық Банкке түскен кезiнен бастап есептеледi.
Лицензия шектеусiз мерзiмге берiледi, атаулы болады және үшiншi тұлғаларға беруге болмайды. Ломбардқа банк операцияларын жүргiзуге лицензия берiлгенi туралы шешiм Ұлттық Банктiң ресми басылымдарында жарияланады.
Ескерту: 19-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
2002 жылғы 1 тамыздағы N 277 қаулысымен .

12. Национальный Банк письменно уведомляет заявителя о принятом решении. Уведомление направляется по адресу, указанному в заявлении лица, уполномоченного на подачу заявления от имени учредителей.
13. Национальный Банк вправе отозвать выданное разрешение на открытие ломбарда по любому из следующих оснований:
1) обнаружение в течение одного года со дня государственной регистрации юридического лица в качестве ломбарда недостоверности сведений, на основании которых было выдано разрешение;
2) неполучение лицензии на проведение банковских операций в течение трех месяцев со дня государственной регистрации юридического лица в качестве ломбарда;
3) (подпункт исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 277 V021964_  ).
14. Решение об отзыве разрешения на открытие ломбарда принимается Советом директоров Национального Банка.
Глава 3. Порядок выдачи ломбарду лицензии
15. Для получения лицензии (Приложение N 2) на проведение отдельных видов банковских операций, ломбард должен выполнить требования пункта 2 статьи 26 Закона Республики Казахстан Z952444_  "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
16. Для получения лицензии ломбард обязан в месячный срок со дня получения свидетельства о государственной регистрации в качестве ломбарда, представить в Национальный Банк документы, предусмотренные статьей 16 Закона Республики Казахстан Z952200_  "О лицензировании", а также документы, подтверждающие выполнение требований пункта 2 статьи 26 Закона Республики Казахстан Z952444_  "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
17. Национальный Банк после получения всех документов проверяет соответствие помещения ломбарда всем требованиям, установленным нормативными правовыми актами Национального Банка.
При этом помещение для осуществления деятельности ломбарда должно принадлежать ему на праве собственности либо быть арендованным на срок не менее двух лет. <*>
Сноска. Пункт 17 с дополнениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 277 V021964_  .
18. Заявление о выдаче лицензии на проведение банковских операций должно быть рассмотрено Национальным Банком в течение одного месяца со дня представления полного пакета документов.
19. Отказ в выдаче лицензии производится по основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан.
В случае представления неполного пакета требуемых документов Национальный Банк вправе истребовать необходимые документы либо возвратить ломбарду все документы без рассмотрения. Срок рассмотрения повторно представленных документов исчисляется с момента их поступления в Национальный Банк.
Лицензия выдается на неограниченный срок, является именной и не подлежит передаче третьим лицам. Решение о представлении ломбарду лицензии на проведение банковских операций публикуется в официальных изданиях Национального Банка. <*>
Сноска. Пункт 19 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 277 V021964_  .

20. Лицензия болмаған кезде жасалған ломбардтың мәмiлелерi жарамсыз деп танылады.
Лицензия берiлгенi үшiн мөлшерi және төлеу тәртiбi Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген алым алынады.
Лицензия жоғалған жағдайда ломбард оның көшiрмесiн алуға құқылы. Ұлттық Банк ломбардтың жазбаша өтiнiшi негiзiнде оны алған кезден бастап он күн iшiнде лицензияның дубликатын бередi. Ломбардқа лицензия дубликатының берiлгенi үшiн лицензиялық алымның мөлшерi Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңдарында белгiленедi.
21. Банктiк және басқа да операцияларды жүргiзуге арналған лицензияның тиiстi түрде расталған көшiрмесi ломбард клиенттерiне көрiнетiн жерге орналастырылуға тиiс.
22. Лицензия берiлген кезде ломбард ашу рұқсаты Ұлттық Банкке қайтарылады.
22-1. Ломбард лицензияны жоғалтқан жағдайда дубликат алуға құқылы. Ұлттық Банк ломбардтың жазбаша өтініші бойынша он күнтізбелік күн ішінде лицензияның дубликатын береді.
Ұлттық Банк ломбардқа лицензияны оның жазбаша өтініші және лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың негізінде, барлық құжаттар алынған кезден бастап он жұмыс күні ішінде қайта ресімдейді.
Лицензияны қайта ресімдеуді бұрынғы берілген лицензияны Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген негіздер бойынша айырбастау деп түсіну керек. <*>
Ескерту: 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 1 тамыздағы N 277 қаулысымен .
4-тарау. Ломбардтардың филиалдар ашу тәртiбi және филиалдың
техникалық даярлығына қойылатын талаптар
23. Ломбардтың филиалдары Ұлттық Банктiң келiсiмiмен ғана ашылады.
24. Филиал - заңды тұлға болып табылмайтын, ломбардтың тұрған орнынан тыс жерде орналасқан, ломбардтың атынан банк операцияларының жекелеген түрлерiн және басқа да операцияларды жүзеге асыратын және ломбард берген өкiлеттiктер шегiнде iс-әрекет жасайтын ломбардтың құрылымдық бөлiмшесi. Ломбард өз филиалының мiндеттемелерi бойынша толық жауап бередi.
25. Филиалдың ломбардпен бiрге бiрыңғай балансы болады және атауы ломбардтың атауымен, сондай-ақ ломбардтың тиісті ережелері негізінде және шеңберінде әзірленген оған Ұлттық Банк берген тiркеу номерiмен толық сәйкес келедi. Ұлттық Банктiң жазбаша келiсiмi болған жағдайда филиал ломбардтың уәкiлеттi органы бекiткен Ереже және оның бiрiншi басшысына берiлген сенiмхат, сондай-ақ ломбардтың тиісті ережелері негізінде және шеңберінде әзірленген Филиалдың операциялар жүргізуінің жалпы шарттары туралы ереже негiзiнде iс-әрекет жасайды. Филиалдың банктерде немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарда банктiк есепшоттар ашуға құқығы жоқ. <*>
Ескерту: 25-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 1 тамыздағы N 277 қаулысымен .

20. Сделки ломбарда, совершенные при отсутствии лицензии, считаются недействительными.
За выдачу лицензии взимается сбор, размер и порядок уплаты которого определяются законодательством Республики Казахстан.
В случае утери лицензии ломбард имеет право на получение ее дубликата. Национальный Банк на основании письменного заявления ломбарда в течение десяти дней с момента его получения производит выдачу дубликата лицензии. Размер лицензионного сбора за выдачу ломбарду дубликата лицензии устанавливается законодательством Республики Казахстан о лицензировании.
21. Засвидетельствованная надлежащим образом копия лицензии на проведение банковских и иных операций подлежит размещению в месте, доступном для обозрения клиентами ломбарда.
22. При выдаче лицензии разрешение на открытие ломбарда возвращается в Национальный Банк.
22-1. При утере лицензии ломбард имеет право на получение дубликата. Национальный Банк в течение десяти календарных дней производит выдачу дубликата лицензии по письменному заявлению ломбарда.
Переоформление лицензии ломбарда Национальным Банком производится на основании его письменного заявления и документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за переоформление лицензии, в течение десяти рабочих дней с момента получения всех документов.
Под переоформлением лицензии следует понимать замену ранее выданной лицензии по основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан. <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 22-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 277 V021964_  .
Глава 4. Порядок открытия ломбардами филиалов и требования,
предъявляемые к технической готовности филиала
23. Филиалы ломбарда могут быть открыты только с согласия Национального Банка.
24. Филиал - структурное подразделение ломбарда, не являющееся юридическим лицом, расположенное вне места его нахождения, осуществляющее отдельные виды банковских и иных операций от имени ломбарда и действующее в пределах полномочий, представленных ему ломбардом. Ломбард полностью отвечает по обязательствам своего филиала.
25. Филиал имеет единый с ломбардом баланс и наименование, полностью совпадающее с наименованием ломбарда, а также регистрационный номер, присвоенный ему Национальным Банком. Филиал действует на основании Положения о нем, утвержденного уполномоченным органом ломбарда, и выданной его первому руководителю доверенности, а также Правил об общих условиях проведения операций филиалом, разработанных на основании и в рамках соответствующих правил ломбарда, при наличии письменного согласия Национального Банка на открытие филиала. Филиал не вправе открывать банковские счета в банках или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций. <*>
Сноска. Пункт 25 с дополнениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 277 V021964_  .

26. Ломбардтардың филиалдары мiндеттi түрде:
1) Ұлттық Банктiң екiншi деңгейдегi банктерге қойылатын нормативтiк құқықтық актілерiнің талаптарына сәйкес үй-жайларды техникалық жағынан нығайту, сонымен бiрге оны бiрге күзет, өрт және дабыл беру құралдарымен жабдықтау жөнiнде қажеттi iс-шараларды орындауға;
2) тиiстi бiлiктi қызметкерлердi iрiктеуге тиiс.
27. Филиалдың басшы қызметкерлерi банк заңдарында белгіленген талаптарға сай болуға тиiс.
28. Ломбард филиал ашу үшiн Ұлттық Банкке:
1) филиал ашуға келiсiм беру туралы өтiнiштi;
2) ломбардтың уәкiлеттi (Жарғыға сәйкес) органының ломбард филиалын ашу туралы шешiмiн;
3) нотариат куәландырған Филиал туралы ереженi;
4) филиалдың қызметiн жүзеге асыру үшiн кемiнде екі жыл мерзiмге үй-жайды жалға алу туралы шарттың нотариат куәландырған көшiрмесiн не ломбардтың осы үй-жайға меншiк құқығын растайтын құжатты;
5) екiншi деңгейдегi банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың басшы қызметкерлерiн келiсу тәртiбiн және талаптарын реттейтiн Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актілерiнде көзделген нысандар бойынша жасалған ломбард филиалының басшы қызметкерлерiнiң лауазымдарына тағайындауға (сайлауға) ұсынылатын адамдар туралы деректердi береді.
29. Ломбардтың филиалы туралы ереженi ломбардтың уәкiлеттi органы бекiтедi, ломбардтың бiрiншi басшысы қол қояды, ломбардтың мөрiмен бекiтiледi. Ломбардтың филиалы туралы ереже қолданылып жүрген заңдарға сәйкес келуi керек және онда мыналар болуға тиiс:
1) филиалды құрған ломбардтың атауы және мекен-жайы;
2) атауы (немесе рет нөмiрi) және филиалдың мекен-жайы;
3) ломбардтың филиалын ашу туралы ломбардтың уәкiлеттi органының шешiм қабылдаған күнi;
4) филиалдың құрылу мақсаты және өкiлеттiктерi;
5) филиал қызметiнiң мерзiмi;
6) ломбард берген сенiмхат негiзiнде филиал жүргiзуге уәкiлеттi банк операцияларының тiзбесi;
7) филиалды басқару тәртiбi;
8) филиалды жабу тәртiбi.
30. Ұлттық Банк барлық құжаттарды алғаннан кейiн филиал үй-жайының Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актілерiнде белгiленген барлық талаптарына сай келуiн тексередi.
31. Ломбардтың филиалын ашуға келiсiм беру туралы мәселенi Ұлттық Банк осы Ережеге сәйкес барлық құжаттар толық берiлген күннен бастап бiр айлық мерзiмде қарауға тиiс.
Ломбардтың филиал ашуына келісім беру туралы мәселесі жөніндегі шешімді банктік қадағалау бөлімшесіне жетекшілік ететін Ұлттық Банк Төрағасының орынбасары қабылдайды. <*>
Ескерту: 31-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 1 тамыздағы N 277 қаулысымен .

26. Филиалы ломбардов в обязательном порядке должны:
1) выполнить все необходимые мероприятия по технической укрепленности помещений, в том числе оборудования его средствами охранной, пожарной и тревожной сигнализации в соответствии с требованиями нормативных правовых актов Национального Банка, предъявляемыми к банкам второго уровня;
2) укомплектовать персонал соответствующей квалификации.
27. Руководящие работники филиала должны соответствовать требованиям, установленным банковским законодательством.
28. Для открытия филиала ломбард представляет в Национальный Банк:
1) ходатайство о даче согласия на открытие филиала;
2) решение уполномоченного (в соответствии с Уставом) органа ломбарда об открытии филиала ломбарда;
3) нотариально удостоверенное Положение о филиале;
4) нотариально засвидетельствованную копию договора об аренде помещения для осуществления деятельности филиала на срок не менее двух лет либо документ, удостоверяющий право собственности ломбарда на данное помещение;
5) данные о лицах, предлагаемых для назначения (избрания) на должности руководящих работников филиала ломбарда, составленные по формам, предусмотренным нормативным правовым актом Национального Банка, регулирующим порядок и условия согласования руководящих работников банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
29. Положение о филиале ломбарда утверждается уполномоченным органом ломбарда, подписывается первым руководителем ломбарда, скрепляется печатью ломбарда. Положение о филиале ломбарда должно соответствовать действующему законодательству и в обязательном порядке содержать:
1) наименование и место нахождения ломбарда, создавшего филиал;
2) наименование (или порядковый номер) и место нахождения филиала;
3) дату принятия уполномоченным органом ломбарда решения об открытии филиала ломбарда;
4) цель создания и полномочия филиала;
5) срок деятельности филиала;
6) перечень банковских операций, которые филиал уполномочен проводить на основании доверенности, выданной ломбардом;
7) порядок управления филиалом;
8) условия закрытия филиала.
30. Национальный Банк после получения всех документов проверяет соответствие помещения филиала ломбарда всем требованиям, установленным нормативными правовыми актами Национального Банка.
31. Вопрос о даче согласия на открытие ломбардом филиала должен быть рассмотрен Национальным Банком в месячный срок со дня представления всех необходимых документов в соответствии с настоящими Правилами.
Решение вопроса о даче согласия на открытие ломбардом филиала принимается заместителем Председателя Национального Банка, курирующим подразделение банковского надзора. <*>
Сноска. Пункт 31 с дополнениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 277 V021964_  .

32. Ломбард филиал ашу келiсiмін алған күннен бастап үш ай ішінде оны әділет органдарында есептік тіркеуден өткізуге және екі апталық мерзімде Ұлттық Банкке ломбард филиалының есептік тіркеуден өткізілгені туралы куәліктің нотариат куәландырған көшірмесін беруге міндетті.
5-Тарау. Ломбардтардың қызметiн ұйымдастыру және реттеу
33. Ломбардтың басшы қызметкерлерi екiншi деңгейдегi банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың басшы қызметкерлерiн келiсу тәртiбiмен шарттарын реттейтiн нормативтiк құқықтық актілерде белгiленген тәртiппен Ұлттық Банкпен мiндеттi түрде келiсуге тиiс.
Ломбардтың бiрiншi басшысы, бас бухгалтері, сондай-ақ ломбард филиалының бiрiншi басшысы және бас бухгалтерi ломбардтың басшы қызметкерлерi болып танылады.
Ломбардтың басшы қызметкерлерi, сондай-ақ Ломбардтың басшы қызметкерлерi лауазымына тағайындауға (сайлауға) ұсынылған үміткерлер банк заңдарында белгiленген талаптарға сай болуы тиiс.
Ломбардтың басшы қызметкерлерi қайта сайланған жағдайда, ломбардтың уәкiлеттi органының тиiстi шешiмі қабылданғаннан кейін бiр ай ішінде осы Ереженiң 9-тармағының 5) тармақшасында көрсетiлген құжаттар Ұлттық Банкке мiндеттi түрде берілуге тиiс.
34. Ломбардтар өз қызметiн Операциялар жүргiзудiң жалпы шарттары туралы ереже мен iшкi ережелерi болғанда ғана жүзеге асыруға құқылы.
35. Операциялар жүргiзудiң жалпы шарттары туралы ереженi ломбардтың жоғары органы бекiтуге тиiс және онда мынадай мәлiметтер мен рәсiмдер болады:
1) берiлетiн кредиттердiң шектi сомасы және мерзiмi;
2) берiлетiн кредиттер бойынша сыйақы ставкаларының шектi мөлшерi;
3) кредиттер бойынша сыйақы алу шарттары;
4) ломбард қамтамасыз етуге қабылдайтын талаптар;
5) көрсетiлетiн қызмет үшiн ставкалар және тарифтер;
6) ломбардтың және оның клиенттерiнiң құқықтары мен мiндеттерi, олардың жауапкершiлiгiнiң басталу жағдайлары;
7) кепiл билетiн жоғалтқан жағдайда кепiл берушiге оның дубликатын беру тәртiбi;
8) ломбардтың жоғары органы операциялар жүргiзудiң жалпы талаптарына қосылуға тиiс деп санайтын өзге де жағдайлар, талаптар және шектеулер.
36. Операциялар жүргiзудiң жалпы шарттары туралы ережеде ломбард жүзеге асыратын барлық банктiк және басқа операциялар жөнiнде мәлiметтер мен iс жүргiзу рәсiмдерi болуға тиiс.
37. Операциялар жүргiзудiң жалпы талаптары ашық ақпарат болып табылады және коммерциялық немесе банктiк құпияның мәнi бола алмайды. Ломбардтар операциялар жүргiзудiң жалпы шарттары туралы ереже ломбардтың клиенттерiне көрiнетiн жерге орналастырылуы тиiс.

32. Ломбард обязан в течение трех месяцев со дня получения согласия на открытие филиала произвести его учетную регистрацию в органах юстиции и представить в двух недельный срок в Национальный Банк нотариально засвидетельствованную копию свидетельства об учетной регистрации филиала ломбарда.
Глава 5. Организация и регулирование деятельности ломбардов
33. Руководящие работники ломбарда подлежат обязательному согласованию с Национальным Банком в порядке, установленном нормативным правовым актом, регулирующим порядок и условия согласования руководящих работников банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Руководящими работниками ломбарда признаются первый руководитель, главный бухгалтер ломбарда, а также первый руководитель и главный бухгалтер филиала ломбарда.
Руководящие работники ломбарда, а также кандидаты, рекомендуемые для назначения (избрания) на должности руководящих работников ломбарда, должны соответствовать требованиям, установленным банковским законодательством.
В случае переизбрания руководящих работников ломбарда, документы, указанные в подпункте 5) пункта 8 настоящих Правил, подлежат обязательному представлению в Национальный Банк в месячный срок после принятия соответствующего решения уполномоченным органом ломбарда.
34. Ломбарды вправе осуществлять свою деятельность только при наличии Правил об общих условиях проведения операций и внутренних правил.
35. Правила об общих условиях проведения операций должны быть утверждены высшим органом ломбарда и содержать следующие сведения и процедуры:
1) предельные суммы и сроки предоставляемых кредитов;
2) предельные величины ставок вознаграждения по предоставляемым кредитам;
3) условия получения вознаграждения по кредитам;
4) требования к принимаемому ломбардом обеспечению;
5) ставки и тарифы за предоставляемые услуги;
6) права и обязанности ломбарда и его клиентов, условия наступления их ответственности;
7) порядок выдачи залогодателю дубликатов при утери залогового билета;
8) иные условия, требования и ограничения, которые высший орган ломбарда считает необходимым включить в общие условия проведения операций.
36. Правила об общих условиях проведения операций должны содержать сведения и процедуры по всем банковским и иным операциям, осуществляемым ломбардом.
37. Общие условия проведения операций являются открытой информацией и не могут быть предметом коммерческой или банковской тайны. Правила об общих условиях проведения операций подлежат размещению в месте, доступном для обозрения клиентами ломбарда.

38. Ломбардтың уәкiлеттi органы ломбардтың iшкi ережелерiн бекiтедi және:
1) ломбард бөлiмшелерiнiң құрылымын, мiндеттерiн, функциясын және өкiлеттiгiн (егер болса);
2) iшкi аудит қызметiнiң, кредиттiк комитетiнiң және басқа тұрақты жұмыс iстейтiн органдардың функциясын және өкiлеттiгiн;
3) құрылымдық бөлiмше басшыларының құқықтары мен мiндеттерiн;
4) ломбардтың атынан және есебiнен мәмiлелердi жүзеге асыру кезiнде оның лауазымды адамдары мен қызметкерлерiнiң өкiлеттiктерiн белгiлейдi.
39. Азаматтардан жылжымалы мүлiктi кепiлге қабылдау заттарды ломбардқа кепiлге қабылдау туралы шарттың негiзiнде жүзеге асырылады, ол Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарының талаптарына сай ресiмделедi. Кепiл заттары туралы шарт ломбардтың кепiл билетiн беруi арқылы ломбардта ресiмделедi (N 3 қосымша). Ломбард кепiлге берiлген заттарды пайдалануға және иелiк етуге құқылы емес. Ломбардтар кепiлге қабылдаған затты өз есебiнен кепiл берушiнiң пайдасына азаматтық заңдардың талаптарына сәйкес сақтандыруға мiндеттi. (РҚАО-ның сілтемесі: 5-бапты  қараңыз.)
40. Ломбардтар өздерi жүргiзетiн операциялардың есебiн шаруашылық жүргiзушi субъектiлер үшiн белгiленiп бекiтiлген бухгалтерлiк есептiң стандарттарына сәйкес жүзеге асырады. Ломбардтың бухгалтерлiк есебiнiң саясатын оның жоғарғы басқару органы белгiлейдi. Бухгалтерлiк және басқа есептiң тiзбесi мен нысандары қолданылып жүрген заңдарға сәйкес белгiленедi.
41. Ломбардтар бухгалтерлiк есепте және есеп жасауда пайдаланылатын құжаттарды қатаң есепке алуды және сақтауды қамтамасыз етуге, сондай-ақ күмәнді борыштардың орнын жабу үшiн бухгалтерлiк есептiң стандарттарына сәйкес резервтер қалыптастыруға мiндеттi.
42. Ломбардтардың қаржылық және басқа да есебiне қойылатын талаптар Ұлттық Банктiң жекелеген нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленедi.
43. Ломбард операциялар жүргiзудiң шарттарын, осы Ереженiң талаптарын және Ұлттық Банктiң басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiн бұзған кезде, оған мынадай санкциялар қолданылуы мүмкiн:
1) Қазақстан Республикасының заң актілерiнде белгiленген негiздемелер бойынша айыппұл салу және өндiрiп алу;
2) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  48-бабында белгiленген негiздер бойынша лицензияның қолданылуын тоқтату не қайтарып алу.
Ұлттық Банк құқық бұзу сипатына қарай банк операцияларының бәрiн не жекелеген түрлерiн жүргiзуге берiлген лицензияның қолданылуын тоқтатады не қайтарып алады. Лицензияны қайтарып алу ломбардты қайта тiркеуге немесе қызметiн тоқтатуға негiз болып табылады;

38. Внутренние правила ломбарда должны быть утверждены уполномоченным органом ломбарда и определять:
1) структуру, задачи, функции и полномочия подразделений ломбарда (если они имеются);
2) функции и полномочия службы внутреннего аудита, кредитного комитета и других постоянно действующих органов (если они имеются);
3) права и обязанности руководителей структурных подразделений;
4) полномочия должностных лиц и работников ломбарда при осуществлении ими сделок от его имени и за его счет.
39. Принятие от граждан в залог движимого имущества осуществляется на основании договора о залоге вещей в ломбарде, который оформляется в соответствии с требованиями гражданского законодательства Республики Казахстан. Договор о залоге вещей в ломбарде оформляется выдачей ломбардом залогового билета (Приложение N 3). Ломбарды не вправе пользоваться и распоряжаться заложенными вещами. Ломбарды обязаны страховать в пользу залогодателя за свой счет принятые в залог вещи согласно требованиям гражданского законодательства.
40. Ломбарды осуществляют учет проводимых ими операций в соответствии с утвержденными в установленном для хозяйствующих субъектов порядке стандартами бухгалтерского учета. Политика бухгалтерского учета ломбарда определяется его высшим органом управления. Перечень и формы бухгалтерской и иной отчетности устанавливаются действующим законодательством.
41. Ломбарды обязаны обеспечивать строгий учет и хранение документов, используемых в бухгалтерском учете и при составлении отчетности, а также формировать резервы для покрытия сомнительных долгов согласно стандартам бухгалтерского учета.
42. Требования к финансовой и иной отчетности ломбардов устанавливаются отдельным нормативным правовым актом Национального Банка.
43. При нарушении ломбардом условий проведения операций, требований настоящих Правил и других нормативных правовых актов Национального Банка к нему могут быть применены следующие санкции:
1) наложение и взыскание штрафа по основаниям, установленным законодательными актами Республики Казахстан;
2) приостановление либо отзыв лицензии по основаниям, установленным статьей 48 Закона Республики Казахстан Z952444_  "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
Национальный Банк приостанавливает либо отзывает лицензии на проведение всех либо отдельных банковских операций в зависимости от характера нарушения. Отзыв лицензии является основанием для перерегистрации или прекращения деятельности ломбарда;

3) ломбардтың аталған басшы қызметкерiнiң (қызметкерлерiнiң) iс-әрекеттерін қолданылып жүрген заңдарға сай емес деп тану үшін жеткiлiктi деректердiң негiзiнде ломбардтың тиiстi органы осы мәселенi қарағанға дейiн ломбардтың басшы қызметкерлерiн қызметтiк мiндеттерiн орындаудан шеттету.
44. Ұлттық Банк ломбардтың қызметiне заң талаптарына сәйкес инспекция жүргiзуге құқылы. Ломбардтар Ұлттық Банктiң тексеруге берiлген тапсырмасында көрсетiлген мәселелер бойынша инспекциялауды жүргiзетiн органға жәрдемдесуге, сондай-ақ кез келген лауазымды адамдар мен қызметкерлерден сұрау және ақпаратты тексерудi орындауға қажеттi кез келген ақпарат көздерiне қол жеткiзу мүмкiндiгiн қамтамасыз етуге мiндеттi.
Инспекциялауды жүзеге асыратын адамдар ломбардтардың қызметiн тексеру барысында алынған және коммерциялық, банк құпиясы бар мәлiметтердi жария еткені үшiн жауап бередi.
6-тарау. Қорытынды ережелер
45. Ломбард Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында көзделген тәртiппен қайта құрылады және таратылады.
46. Ломбард:
1) Ұлттық Банктiң рұқсаты болған жағдайда, оның құрылтайшыларының шешiмi бойынша тартылуы (ерiктi тарату);
2) Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген жағдайларда соттың шешiмi бойынша таратылуы мүмкiн (ерiксiз тарату).
47. Өз мiндеттемелерi бойынша есеп айырысуға ломбардтың қаражатының жеткiлiктi болуы ломбардтың Ұлттық Банктен рұқсат алуы үшiн мiндеттi шарт болып табылады.
48. Ломбардты ерiктi тарату Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарының нормаларына сәйкес жүзеге асырылады.
49. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес шешiледi.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 5 қыркүйектегi
N 332 қаулысымен бекiтiлген
Ломбардтар құру, қызметiн
лицензиялау, реттеу және
тоқтату ережесiне
N 1 қосымша
ЛОМБАРД АШУҒА
БЕРIЛГЕН РҰҚСАТ
N ____ "____"_______________   _____ ж.
__________________________________________________________________
(ломбардтың толық атауы)
Мекен-жайы:_________________________________________________________             (индексi, облысы, ауданы, қаласы, көшесi, үй номерi)
Аталған ломбард осы рұқсат берiлген күннен бастап бiр айдың iшiнде әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркеуден өтедi.
_______ теңге сомасындағы жарғылық капиталды толық төлегеннен,
ұйымдастыру iс-шаралары мен ломбард үй-жайының банк операцияларының
жекелеген түрлерiн жүргiзуге дайындығы тексерiлгеннен кейiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүргiзуге лицензия беру туралы мәселенi қарайды.
Осы рұқсатты ломбард банк операцияларының жекелеген түрлерiн
жүргiзуге лицензия беру кезiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкiне қайтарады.
Ұлттық Банк
Төрағасы
(Төрағаның орынбасары)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 5 қыркүйектегi
N 332 қаулысымен бекiтiлген
Ломбардтар құру, қызметiн
лицензиялау, реттеу және
тоқтату ережесiне
N 2 қосымша
БАНК ОПЕРАЦИЯЛАРЫНЫҢ ЖЕКЕЛЕГЕН
ТҮРЛЕРIН ЖҮРГIЗУГЕ БЕРIЛГЕН
ЛИЦЕНЗИЯ
N______         Беру күні _______________
Мемлекеттiк тiркеу күнi және номерi ___________________________
_______________________________________________________________
(ломбардтың толық атауы - мемлекеттiк тiлде және орыс тiлiнде)
Осы лицензия банк операцияларының мынадай түрлерiн жүргiзуге құқық бередi:
1.
2.
3.
4.
Осы лицензияның талаптарынан туындайтын құқықтар үшiншi тұлғаларға берiлмейдi. Осы лицензия бiр данада берiледi.
Ұлттық Банк Төрағасы
(Төрағаның орынбасары)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 5 қыркүйектегi
N 332 қаулысымен бекiтiлген
Ломбардтар құру, қызметiн
лицензиялау, реттеу және
тоқтату ережесiне
N 3 қосымша
___________________________         ________________________________
(ломбардтың/филиалдың атауы)      (ломбардтың/филиалдың мекен-жайы)
Кепiл билетi N

3) отстранение от выполнения служебных обязанностей руководящих работников ломбарда, до рассмотрения этого вопроса соответствующим органом ломбарда на основании достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) ломбарда несоответствующими требованиям действующего законодательства.
44. Национальный Банк вправе проводить инспектирование деятельности ломбардов в соответствии с требованиями законодательства. Ломбарды обязаны оказывать содействие инспектирующему органу по вопросам, указанным в задании Национального Банка на проверку, а также обеспечивать возможность опроса любых должностных лиц и работников и доступ к любым источникам, необходимым для выполнения проверки информации.
Лица, осуществляющие инспектирование, несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе проверки деятельности ломбардов и составляющих коммерческую и банковскую тайну.
Глава 6. Заключительные положения
45. Реорганизация и ликвидация ломбарда осуществляется в порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан.
46. Ломбард может быть ликвидирован:
1) по решению его учредителей, при наличии разрешения Национального Банка (добровольная ликвидация);
2) по решению суда в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан (принудительная ликвидация).
47. Обязательным условием для получения разрешения Национального Банка на добровольную ликвидацию ломбарда является достаточность средств ломбарда для осуществления расчетов по его обязательствам.
48. Добровольная ликвидация ломбарда осуществляется в соответствии с нормами действующего законодательства Республики Казахстан.
49. Вопросы, неурегулированные настоящими Правилами, разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложение N 1
к Правилам создания, лицензирования,
регулирования и прекращения
деятельности ломбардов, утвержденным
постановлением Правления
Национального Банка Республики
Казахстан от 5 сентября 2001 года N 332
РАЗРЕШЕНИЕ
НА ОТКРЫТИЕ ЛОМБАРДА
N_______ от "____"____________ ____ г.
_______________________________________________________________
(полное наименование ломбарда)
Место нахождения:_____________________________________________
(индекс, область, район, город, улица, номер здания)
Указанный ломбард подлежит государственной регистрации в органах юстиции в течение одного месяца с даты выдачи настоящего разрешения.
После полной оплаты уставного капитала в сумме ___________ тенге, завершения организационных мероприятий и проверки готовности помещения ломбарда к проведению отдельных видов банковских операций, Национальным Банком Республики Казахстан будет рассмотрен вопрос о выдаче лицензии на проведение отдельных видов банковских операций.
Настоящее разрешение подлежит возврату ломбардом в Национальный Банк Республики Казахстан при выдаче ломбарду лицензии на проведение отдельных видов банковских операций.
Председатель (Заместитель Председателя)
Национального Банка
_________________________________________________________________
Приложение N 2
к Правилам создания, лицензирования,
регулирования и прекращения
деятельности ломбардов, утвержденным
постановлением Правления
Национального Банка Республики
Казахстан от 5 сентября 2001 года N 332
ЛИЦЕНЗИЯ
НА ПРОВЕДЕНИЕ ОТДЕЛЬНЫХ ВИДОВ БАНКОВСКИХ ОПЕРАЦИЙ
N_____            Дата выдачи ____________
Дата и номер государственной регистрации____________________________
____________________________________________________________________
(полное наименование ломбарда - на государственном и русском языках)
____________________________________________________________________
Настоящая лицензия дает право на проведение следующих видов банковских операций:
1.
2.
3.
4.
Права, вытекающие из условий настоящей лицензии, не могут быть переданы третьим лицам. Настоящая лицензия выдается в единственном экземпляре.
Председатель (Заместитель Председателя)
Национального Банка
__________________________________________________________________
Приложение N 3
к Правилам создания, лицензирования,
регулирования и прекращения
деятельности ломбардов, утвержденным
постановлением Правления
Национального Банка Республики
Казахстан от 5 сентября 2001 года N 332
______________________________      _____________________________
(наименование ломбарда/филиала)   (местонахождения ломбарда/филиала)
Залоговый билет N __

1. Кепiл берушiнiң аты-жөнi_____________________________________
2. Жеке басын куәландырушы құжат деректерi
3. Тұрақты мекен-жайы___ _______________________________________
(елi, әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердiң (облыс,
__________________________________________________________________
қала) атаулары, почта индексi, көшесi, телефоны)
4. Кепiлдiң атауы және сипаттамасы_____________________________
5. Кепiлдi бағалау сомасы______________________________________
6. Кепiл мерзiмi_______________________________________________
7. Ломбард берген кредит сомасы________________________________
(санмен және жазумен)
8. Ломбард           берген         кредитке          сыйақы   сомасы____________________________________________________________
(санмен және жазумен)
9. Жалпы сомасы________________________________________________
(санмен және жазумен)
10. Ломбардтың кредит беру күнi________________________________
11. Ломбард берген кредиттi өтеу күнi__________________________
Кепiлге қойылған зат ломбардтың иелiгiне берiледi.
Ломбардтың кепiлге қойылған затты пайдалануға және басқаруға құқығы жоқ.
Ломбард мүлiк кепiлдiгiмен қамтамасыз етiлген кредиттi белгiленген мерзiмде өтемеген жағдайда, ломбард осы мүлiктi қойылған мүлiктi сату үшiн белгiленген тәртiппен сатуға құқылы.
Осы кепiл билетi 2 данада жасалған.
Кепiл билетiнiң талаптарымен таныстым және бiр данасын алдым.
Кепiл берушi______________
(қолы)
Қабылдаушы _______________
(фамилиясы, қолы)
Ломбардтың мөрi

1. Ф.И.О. залогодателя _______________________________________
2. Данные документа, удостоверяющего личность_________________
3. Место постоянного проживания_______________________________
(страна, наименование административно-
__________________________________________________________________
территориальной единицы (область, город), почтовый индекс, улица, телефон)
4. Наименование залога и его описание ________________________
5. Сумма оценки залога _______________________________________
6. Срок залога _______________________________________________
7. Сумма выданного ломбардом кредита__________________________                                              (цифрами и прописью)
8. Суммы вознаграждения за выдачу ломбардом кредита
___________________________________________________________________
(цифрами и прописью)
9. Общая сумма _______________________________________________
(цифрами и прописью)
10. Дата выдачи ломбардом кредита_____________________________
11. Дата погашения кредита, выданного ломбардом_______________
Предмет залога передается во владение ломбарду.
Ломбард не вправе пользоваться и распоряжаться предметом залога.
В случае непогашения в установленный срок суммы кредита, обеспеченного залогом имущества в ломбарде, ломбард вправе продать это имущество в порядке, установленном для реализации заложенного имущества.
Настоящий залоговый билет составлен в 2-х экземплярах.
С условиями залогового билета ознакомлен и один экземпляр получил.
Залогодатель ____________________
(подпись)
Приемщик _________________________
(фамилия, подпись)
Печать ломбарда
__________________________________________________________________