Өсiмдiк сорттарының патенттiк мүмкiндiгi мен шаруашылық пайдалығына сараптама және сынақ жүргiзу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2001 жылғы 28 желтоқсандағы N 411 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 7 наурызда тіркелді. Тіркеу N 1790. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2006 жылғы 25 сәуірдегі N 274 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2006 жылғы 25 сәуірдегі N 274 бұйрығымен .
------------Бұйрықтан үзінді------------------
"Заңға тәуелді кесімдерді жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2004 жылғы 20 наурыздағы N 77-р өкімін іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өсiмдiк сорттарының патенттiк мүмкiндiгi мен шаруашылық пайдалығына сараптама және сынақ жүргiзу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2001 жылғы 28 желтоқсандағы N 411 бұйрығының (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1790 болып тіркелген) күші жойылған деп танылсын.
2. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізілді.
Министр
-----------------------------------
"Селекциялық жетiстiктердi қорғау туралы"  Z990422_  Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шiлдедегi Заңын iске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса берiлiп отырған Өсiмдiк сорттарының патенттiк мүмкiндiгi мен шаруашылық пайдалығына сараптама және сынақ жүргiзу ережесi бекiтiлсiн.
2. Егiншiлiк департаментi және Ауыл шаруашылығы дақылдарын сорттық сынау жөнiндегi мемлекеттiк комиссия осы бұйрықтан туындайтын қажеттi шараларды қолдансын.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енедi.
Министр
Келісілген                        Қазақстан Республикасының
Қазақстан Республикасының        Ауыл шаруашылығы министрінің
Білім және ғылым министрі        2001 жылғы 28 желтоқсандағы
2001 жылғы 21 желтоқсан               N 411 бұйрығымен
бекітілген
Келісілген
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігінің
Санатшылық меншік құқығы
жөніндегі комитетінің төрайымы
2001 жылғы 28 қараша
Өсімдік сорттарының патенттік мүмкіндігі мен шаруашылық
пайдалығына сараптама және сынақ жүргізу
ЕРЕЖЕСІ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы"  Z990422_  Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шілдедегі Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленген және өсімдік сорттарының патенттік мүмкіндігі мен шаруашылық пайдалығына сараптама және сынақ жүргізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил проведения экспертизы и испытаний сортов растений на патентоспособность и хозяйственную полезность
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 декабря 2001 года N 411. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 марта 2002 года за N 1790. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 апреля 2006 года N 274
Извлечение из
приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
от 25 апреля 2006 года N 274
В целях реализации распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2004 года N 77-р "О мерах по совершенствованию подзаконных актов" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившим силу приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 декабря 2001 года N 411 "Об утверждении Правил проведения экспертизы и испытаний сортов растений на патентоспособность и хозяйственную полезность" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 1790).
2. Настоящий приказ вводится в действие со дня подписания.
Министр
________________________________________________________________
В целях реализации  Закона  Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения экспертизы и испытаний сортов растений на патентоспособность и хозяйственную полезность.
2. Департаменту земледелия и Государственной комиссии по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур принять необходимые меры, вытекающие из настоящего приказа.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Согласованы                             Утверждены
Министр образования и науки             приказом Министра сельского
Республики Казахстан                    хозяйства Республики Казахстан
21 декабря 2001 года                    от 28 декабря 2001 года N 411
Согласованы
Председатель Комитета по правам
интеллектуальной собственности
Министерства юстиции
Республики Казахстан
28 ноября 2001 года
Правила
проведения экспертизы и испытаний сортов
растений на патентоспособность и хозяйственную полезность
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений" (далее - Закон) и определяют порядок проведения экспертизы и испытаний сортов растений на патентоспособность и хозяйственную полезность.

2. Өсімдік сорттарының патенттік мүмкіндігі мен шаруашылық пайдалығына сараптауды және сынауды Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ауыл шаруашылығы дақылдарын сорттық сынау жөніндегі мемлекеттік комиссиясы (бұдан әрі - Мемкомиссия) жүргізеді.
3. Өсiмдiк сортын сараптау қатарына Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Санатшылық меншiк құқығы жөнiндегi комитетi (бұдан әрi - Комитет) Заңның 8-бабының 3-тармағына сәйкес оны әрi қарай қарау және сортқа зертханалық сараптама жүргiзу туралы шешiм қабылдаған өтiнiштiң және селекциялық жетiстiктiң сауалнамасына сараптама жүргiзу енедi.
4. Өсiмдiк сортын патенттiк мүмкiндiгi мен шаруашылық пайдалығына сараптау қатарына сорттың ерекшелiгiне, бiртектiлiгiне және тұрақтылығына сынақ жүргiзу және сорттың шаруашылық пайдалығына сынақ жүргiзу енедi.
2. Өтiнiштi сараптау
5. Мемкомиссия түскен күннен бастап екi айдың iшiнде өтiнiшке:
осы Ереженiң 6-тармағына сәйкес селекциялық жетiстiктiң жаңалығы;
өтiнiш берушiнiң сауалнамасында көрсетiлген сорт белгiлерiнiң сипаттамасы мен тапсырылған үлгiлердiң сәйкестiгi;
тиiстi сортқа мiнездеме беретiн қосымша құжаттардың мазмұны бойынша сараптама жүргiзедi.
6. Селекциялық жетiстiктiң жаңалығын сараптау Мемкомиссия бекiткен тiзбе бойынша тапсырылған құжаттар негiзiнде, оларды және сорттық құрамды пайдалану мен сорттар рыногын зерттеу туралы мәлiметтердi талдау арқылы жүргiзiледi.
Егер де өтiнiштiң жаңалығын тексеру нәтижесiнде сорттың жаңалық критерийлерiне сай еместiгi белгiлi болса, Мемкомиссия тиiстi қорытындыны Комитетке жiбередi.
Мемкомиссияның қорытындысы негiзiнде Комитет тиiстi шешiм қабылдайды және ол туралы өтiнiш берушiге хабарлайды.
7. Кез келген мүдделi тұлға Заңның 8-бабының 6-тармағына сәйкес жүргiзiлген өтiнiш туралы мәлiметтер жарияланған күннен бастап алты айдың iшiнде Мемкомиссияға селекциялық жетiстiктiң жаңалығына қатысты наразылықтарын жiбере алады. Ол туралы Мемкомиссия наразылықтың мәнiсiн баяндау арқылы өтiнiш берушiге хабарлайды. Наразылықпен келiспеген жағдайда өтiнiш берушi хабар алған күннен бастап үш ай мерзiм iшiнде Мемкомиссияға негiзделген қарсылық жiберуге құқысы бар.
Белгiленген мерзiмде келiп түскен наразылықтарды қарастыру нәтижелерi бойынша Мемкомиссия селекциялық жетiстiктiң жаңалық критерийлерiне сай немесе сай еместiгi туралы қорытынды жасайды және оны Комитетке жiбередi. Мемкомиссияның қорытындысы негiзiнде Комитет тиiстi шешiм қабылдайды және ол туралы мүдделi тұлғаларға хабарлайды.
3. Сортты зертханалық сараптау

2. Экспертиза и испытание сортов растений на патентоспособность и хозяйственную полезность проводится Государственной комиссией по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Госкомиссия).
3. Экспертиза сорта растения включает в себя проведение экспертизы копии заявки и анкеты на селекционное достижение (далее - заявка), в отношении которой в соответствии с пунктом 3 статьи 8 Закона Комитет по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Комитет) принял решение, о дальнейшем ее рассмотрении и лабораторной экспертизы сорта.
4. Испытание сорта растения на патентоспособность и хозяйственную полезность включает в себя проведение испытаний сорта на отличимость, однородность и стабильность, и испытание сорта на хозяйственную полезность.
2. Экспертиза заявки
5. Госкомиссия проводит экспертизу заявки в течение двух месяцев с даты ее поступления на:
новизну селекционного достижения в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил;
соответствие описания признаков сорта, указанных в анкете заявителя, и представленных образцов;
содержание дополнительных документов, характеризующих соответствующий сорт.
6. Экспертиза селекционного достижения на новизну проводится на основании представленных документов, по перечню, утвержденному Госкомиссией, путем анализа их, а также других материалов и сведений об использовании сортового состава и изучения рынка сортов.
Если в результате проверки заявки на новизну установлено, что сорт не отвечает критерию новизны, Госкомиссия направляет соответствующее заключение в Комитет.
На основании заключения Госкомиссии Комитет принимает решение и сообщает о нем заявителю.
7. В течение шести месяцев со дня опубликования сведений о заявке, произведенного в соответствии с пунктом 6 статьи 8 Закона, любое заинтересованное лицо может направить в Госкомиссию претензию в отношении новизны селекционного достижения, о поступлении которой Госкомиссия уведомляет заявителя с изложением существа претензии. При несогласии с претензией заявитель имеет право в трехмесячный срок со дня получения уведомления направить в Госкомиссию мотивированное возражение.
По результатам рассмотрения претензии, поступившей в установленные сроки, Госкомиссия выносит заключение о соответствии или несоответствии селекционного достижения критерию новизны и направляет его в Комитет.
На основании заключения Госкомиссии Комитет принимает решение и сообщает о нем заинтересованным лицам.
3. Лабораторная экспертиза сорта

8. Зертханалық сараптама жүргiзу үшiн өтiнiш берушi Мемкомиссияның талабы бойынша дақылдар жөнiндегi Мемкомиссияның нормативтiк құжаттары мен әдiстемелерiнде көрсетiлген данада тиiстi деректердi (тұқымдардың үлгiлерi, масақтар, түйнектер, өсiмдiктердiң бөлшектерi) және тиiстi төлем жасалғанын растайтын құжатты тапсырады.
9. Селекциялық жетiстiктiң сауалнамада көрсетiлген белгiлерге сәйкестiгiн зертханалық сараптау барысында:
1) жиналған мәлiметтер банкiн пайдалану арқылы басқа селекциялық жетiстiктерден ерекше белгiлерiнiң бар-жоғы айқындалады;
2) тапсырылған деректердi көзбен шолып талдау негiзiнде белгiлердiң бiртектiлiгiне баға берiледi;
3) электрофорез әдiсiмен биохимиялық зерттеулер жүргiзiледi.
10. Үлгiлердi зертханалық талдаудың нәтижелерi расталмаған және электрофоретикалық спектрдың морфология және белок формуласы бойынша айқын бiлiнетiн ерекше белгiлерi болмаған жағдайда Мемкомиссия Комитетке сорттың ерекшелiк және (немесе) бiртектiлiк талаптарына жауап бермейтiнi туралы қорытынды жiбередi.
11. Зертханалық талдаудың нәтижелерi расталған жағдайда Мемкомиссияның сараптамалық кеңесi ерекшелiгiне, бiртектiлiгiне және тұрақтылығына мемлекеттiк сынақ жүргiзу туралы шешiм қабылдайды.
Бұл ретте Мемкомиссия өтiнiш берушiге көрсетiлген сынақтарды өткiзуге дайын екендiгi және тиiстi төлем жасау қажеттiлiгi жөнiнде хабарлайды.
4. Сорттың ерекшелiгiн, бiртектiлiгiн
және тұрақтылығын сынау
12. Өтiнiштiң патенттiк мүмкiндiгiне сараптама жүргiзу кезiнде:
ерекшелiгiне сынақ;
бiртектiлiгiне сынақ;
тұрақтылығына сынақ;
зерттеу нәтижелерiне талдау жүргiзiледi.
Өсiмдiк сортын патенттiк мүмкiндiгiне сынау әдiстеме талаптарына сәйкес жүргiзiледi.
13. Сорт, егер де ол патент беруге өтiнiш берiлген сәтте бар екендiгi жалпыға белгiлi кез келген басқа сорттан өте ерекше болса, ерекшелiк критерийлерiне сай деп танылады.
Ерекшелiктерiн далалық сынақ - кезiнде айқындауға болатын селекциялық жетiстiктiң белгiлерi жақсы көрiнiп, дәл бейнелеуге және қайталауға мүмкiн болуы тиiс.
Селекциялық жетiстiк, егер де ол көбею ерекшiлiктерiн есепке алғанда селекцияланатын белгiлерi бойынша бiртектi болып қала берсе, бiртектi деп саналады.
Селекциялық жетiстiк, егер де оның негiзгi белгiлерi әр репродукцияланғаннан кейiн, ал көбеюдiң ерекше циклы болған жағдайда - көбеюдiң әр циклының соңында өзгермей қала берсе, тұрақтылық критерийiне сай деп танылады.
14. Ерекшелiгiне, бiртектiлiгiне және тұрақтылығына сынақ жүргiзу үшiн өтiнiш берушi Мемкомиссияның тәртiптемелерi бойынша Мемкомиссияның өтiнiш берушiге жiберген хабарында көрсетiлген мекен-жайларға және мерзiмде дәннiң қажеттi санын және дақылға байланысты өсiмдiктiң белгiлi бiр бөлiктерiн тегiн тапсырады.

8. Для проведения лабораторной экспертизы заявитель по запросу Госкомиссии представляет соответствующий материал (образцы семян, колосья, клубни, части растений) в количестве, указанных нормативных документах и методиках Госкомиссии, и документ, подтверждающий соответствующую оплату.
9. В ходе лабораторной экспертизы селекционного достижения на соответствие признаков, указанных в анкете:
1) определяется наличие отличимых признаков от других селекционных достижений с использованием банка накопленных данных;
2) на основе визуального анализа представленных материалов дается оценка однородности признаков;
3) проводятся биохимические исследования методом электрофореза.
10. В случае выявления отрицательных результатов лабораторного анализа образцов и отсутствия, явно выраженных отличимых признаков по морфологии и белковой формуле электрофоретического спектра, Госкомиссия направляет в Комитет заключение о том, что сорт не отвечает критериям отличимости и (или) однородности.
11. При получении положительных результатов лабораторной экспертизы Госкомиссией принимается решение о проведении государственных испытаний на отличимость, однородность и стабильность.
При этом Госкомиссия сообщает заявителю о готовности провести указанные испытания и необходимости соответствующей оплаты.
4. Испытание сорта на отличимость, однородность и стабильность
12. При проведении экспертизы заявки на патентоспособность проводят:
испытание на отличимость;
испытание на однородность;
испытание на стабильность;
анализ результатов исследований.
Испытание сортов растений на патентоспособность проводится в соответствии с требованиями методик.
13. Сорт, отвечает критериям отличимости, если он отличается от любого другого сорта, существование которого на момент подачи заявки на выдачу патента является общеизвестным.
Признаки, позволяющие определить отличительные особенности селекционного достижения при полевом испытании, должны быть хорошо выражены и, поддаваться точному описанию и воспроизводству.
Селекционное достижение считается однородным, если с учетом особенностей его размножения остается однородным по селектируемым признакам.
Селекционное достижение отвечает критерию стабильности, если его основные признаки остаются неизменными после каждого репродуцирования, а в случае особого цикла размножения - в конце каждого цикла размножения.
14. Для проведения испытаний на отличимость, однородность и стабильность заявитель представляет бесплатно по разнарядкам Госкомиссии необходимое количество семян и в зависимости от культуры определенные части растений по адресам и в сроки, указанные в направляемом Госкомиссией заявителю уведомлении.

15. Мемкомиссия өтiнiш берушiден селекциялық жетiстiктiң ерекшелiгiне, бiртектiлiгiне және тұрақтылығына сынақ жүргiзу үшiн қосымша құжаттарды талап етуге құқылы.
16. Сараптау нәтижесiнде селекциялық жетiстiктiң белгiлерiнiң өтiнiш берушiнiң сауалнамада көрсеткенiне сәйкестiгi айқындалады. Ерекшелiгiне, бiртектiлiгiне және тұрақтылығына жүргiзiлген сараптаманың бағасы мәлiметтер банкiн пайдалану арқылы Мемкомиссияда өңделедi.
17. Мемкомиссия Қазақстан Республикасының, сондай-ақ тиiстi шарт жасасқан басқа да мемлекеттердiң басқа ұйымдары жүргiзген сынақтардың нәтижелерiн, сондай-ақ өтiнiш берушi тапсырған мәлiметтердi пайдалануға құқылы.
5. Сорттың ерекшелiгiне, бiртектiлiгiне және
тұрақтылығына сынақ жүргiзуге өткiзiлетiн
үлгiлерге қойылатын талаптар
18. Үлгiлердi және тұқымды (отырғызылатын материалды) iрiктеу былтырғы жылғы өнiмнен мемлекеттiк стандарттарға сәйкес жүзеге асырылады және тұқым куәлiгiмен жолдамаланады.
Үлгiлер және тұқым (отырғызылатын материал) карантиндiк зиянкестерден, аурулардан және арамшөптерден, бөтен қоспалардан, басқа дақылдардың тұқымдарынан бос болуы тиiс. Үлгiлер, егер оны Мемкомиссия айтпаса, қабықталмаған, дәрiленбеген болуы тиiс.
19. Сорт үлгiсiнiң мынадай ақпарат жазылған iшкi және сыртқы этикеткалары болуы керек:
сорттың аты (егер аты әлi айқындалмаса, селекциялық нөмiрi жазылады). Шетелдiк сорттың аты өтiнiш берушiнiң тiлiнде және мемлекеттiк немесе орыс тiлiндегi ғибарада жазылады;
тегi, түрi (мемлекеттiк немесе орыс және латын тiлдерiндегi аты).
20. Сондай-ақ өтiнiш берушi Қазақстан Республикасының тұқымдық сорттық тектiк қорын құру және үзбей сақтау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған мекеме құрамына гербарийлер, дәндер, түйнектер, баданалар, қалемшелер, гүл шоғырлары (масақтар, шашақгүлдер, собықтар және өсiмдiктiң басқа да бөлiктерi) енетiн үлгiнi жiбередi.
6. Мемкомиссиямен хат жазысуды жүргiзу
21. Хат жазысуды өтiнiш берушi немесе оның соған уәкiлеттелген өкiлi әр өтiнiш бойынша бөлек жүргiзедi.
Мемкомиссияға жiберiлетiн құжаттарда өтiнiштiң нөмiрi және өтiнiш берушiнiң немесе оның өкiлiнiң қолы болуы тиiс. Өтiнiш нөмiрi көрсетiлмеген құжаттар қаралмастан қайтарылып берiледi.
22. Іс жүргiзу мемлекеттiк немесе орыс тiлiнде жүргiзiледi.
23. Қате рәсiмделген құжаттарды Мемкомиссия қарамайды. Мұндай
құжаттар тапсырған тұлғаға тиiстi хабар жiберiледi.
24. Сорт өтiнiшiне қосымша түскен және өтiнiштiң алғашқы құжаттарында көрсетiлмеген және өтiнiш берiлген сорттың мәнiн өзгертетiн белгiлер бар құжаттар өтiнiштi қарау кезiнде көңiлге алынбайды, ол туралы Мемкомиссия өтiнiш берушiге хабарлайды.

15. Госкомиссия вправе запросить у заявителя дополнительные документы, необходимые для проведения испытаний селекционного достижения на отличимость, однородность и стабильность.
16. В результате экспертизы устанавливается соответствие признаков селекционного достижения, указанным заявителем в анкете.
Полученная оценка экспертизы на отличимость, однородность и стабильность обрабатываются в Госкомиссии с использованием банка данных.
17. Госкомиссия вправе использовать результаты испытаний, проведенных другими организациями Республики Казахстан, а также других государств, с которыми заключены соответствующие договоры, а также данные, представленные заявителем.
5. Требования к образцам, представляемым на испытание
сорта на отличимость, однородность и стабильность
18. Отбор образцов и семян (посадочный материал) осуществляется с урожая предыдущего года в соответствии с государственным стандартом и сопровождается свидетельством на семена.
Образцы и семена (посадочный материал) должны быть свободны от карантинных вредителей, болезней и сорняков, посторонних примесей, семян других культур. Образцы не должны быть дражированы, протравлены, если это не оговорено Госкомиссией.
19. Образец сорта должен иметь внутреннюю и внешнюю этикетки, содержащие следующую информацию:
наименование сорта (указан селекционный номер, если название еще не определено). Наименование иностранного сорта записывают на языке заявителя и в транскрипции государственного или русского языка;
род, вид (наименование на государственном или русском языке и латинское).
20. Заявитель также направляет образец (эталон сорта), включающий гербарий, семена, клубни, луковицы, черенки, соцветия (колосья, метелки, початки и другие части растений) для формирования и постоянного хранения семенного сортового генофонда Республики Казахстан в учреждении, определенном Правительством Республики Казахстан.
6. Ведение переписки с Госкомиссией
21. Переписка ведется заявителем или его представителем, уполномоченным на это, по каждой заявке в отдельности.
Документы, направляемые в Госкомиссию, должны содержать селекционный номер заявки и подпись заявителя или его представителя. Документы без указания селекционного номера заявки, возвращаются без рассмотрения.
22. Производство ведется на государственном или русском языке.
23. Неправильно оформленные документы Госкомиссией не рассматриваются. Лицу, подавшему такие документы, направляется соответствующее уведомление.
24. Дополнительные документы, поступившие к заявке на сорт и содержащие признаки, которые не были приведены в первичных документах заявки и изменяющие сущность заявленного сорта, не принимаются во внимание при рассмотрении заявки, о чем Госкомиссия уведомляет заявителя.

7. Патенттiк мүмкiндiкке сараптама жүргiзу
нәтижелерi бойынша қорытындылар
25. Егер де Мемкомиссия жүргiзген сараптаманың нәтижесiнде өтiнiш берiлген селекциялық жетiстiктiң патент мүмкiндiгiнiң шарттарына сай екендiгi белгiлi болса, Мемкомиссия патент беру туралы қорытындымен бiрге тиiстi үлгi бойынша сорттың сипаттамасын жасайды және оны екi данада Комитетке жiбередi.
26. Егер де Мемкомиссия өтiнiш берiлген селекциялық жетiстiктiң патент мүмкiндiгiнiң ең болмағанда бiр шартына сай емес екендiгiн айқындаса, Мемкомиссия тиiстi қорытынды жасайды және оны екi данада Комитетке жiбередi.
8. Селекциялық жетiстiктi сақтау
27. Патент иесi патенттiң күшi бар мерзiм iшiнде Қорғалатын селекциялық жетiстiктердiң мемлекеттiк тiзiлiмiне тiркелген күнi жасалған сорттың сипаттамасында көрсетiлген белгiлерi сақталатындай қылып сортты қолдауға мiндеттi.
28. Патент иесi сортқа қарсылықтар болған жағдайда Мемкомиссияның сұранысы бойынша бақылау сынақтарын және сорттың сақталуын тексерудi жүргiзу үшiн сұраныс жiберiлген күннен бастап он екi айдың iшiнде үлгiлердi және талап етiлген құжаттарды жiберуге мiндеттi.
29. Осы Ереженiң 28-тармағында көрсетiлген талаптар орындалмаған жағдайда, заңнамамен белгiленген тәртiппен патенттiң күшi жойылады.
9. Сорттарды шаруашылық пайдалығына сынау
30. Сорттарды шаруашылық пайдалығына сынауға өтiнiш беру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргiзiледi.
Сорттарды шаруашылық пайдалығына сынау ауыл шаруашылығы дақылдарын мемлекеттiк сортсынау әдiстемесi бойынша жүргiзiледi.
31. Шаруашылық пайдалығы мемлекеттiк сынау немесе өтiнiш берушiнiң мәлiметтерi нәтижелерi бойынша бағаланатын тектер мен түрлердiң тiзбесiн Мемкомиссия белгiлейдi.
10. Сорттарды шаруашылық пайдалығына сынау
нәтижелерi бойынша қорытындылар
32. Сортты шаруашылық пайдалығына сынау нәтижелерi бойынша шаруашылық-пайдалы белгiлерiнiң құндылығын негiздеу арқылы қорытынды жасалады және Пайдалануға жол берiлген селекциялық жетiстiктердiң мемлекеттiк тiзiлiмiне (бұдан әрi - Мемтiзiлiм) өзгерiстер енгiзу жөнiнде тиiстi шешiм қабылдау үшiн ұсыныс енгiзiледi.
33. Мемтiзiлiмге өзгерiстер енгiзу туралы ұсыныстарды Мемтiзiлiмге өзгерiстер қарастыру және енгiзу жөнiндегi республикалық комиссия қарайды.

7. Заключения по результатам испытания на патентоспособность
25. Если в результате испытания, проведенного Госкомиссией, будет установлено, что заявленное селекционное достижение соответствует условиям патентоспособности, Госкомиссия составляет описание сорта по соответствующей форме с заключением на выдачу патента и направляет его в двух экземплярах в Комитет.
26. При установлении Госкомиссией несоответствия заявленного селекционного достижения хотя бы одному условию патентоспособности Госкомиссия составляет соответствующее заключение и направляет его в двух экземплярах в Комитет.
8. Сохранение селекционного достижения
27. Патентообладатель обязан поддерживать сорт в течение срока действия патента таким образом, чтобы сохранялись признаки, указанные в описании сорта, составленном на дату регистрации их в Государственном реестре охраняемых селекционных достижений.
28. Патентообладатель при наличии возражений на сорт обязан по запросу Госкомиссии направлять образцы и требуемые документы для проведения контрольных испытаний и проверки сохранности сорта в течение двенадцати месяцев с даты направленного запроса.
29. В случае невыполнения требований, указанных в пункте 28 настоящих Правил, патент аннулируется в установленном законодательством порядке.
9. Испытание сортов на хозяйственную полезность
30. Подача заявки на испытание сортов растений на хозяйственную полезность проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Испытание сорта на хозяйственную полезность ведется по методике государственного сортоиспытания сельскохозяйственных культур.
31. Перечень родов и видов, по которым хозяйственная полезность оценивается по результатам государственных испытаний или данных заявителя устанавливается Госкомиссией.
10. Заключения по результатам испытаний сортов на
хозяйственную полезность
32. По результатам испытаний сорта на хозяйственную полезность составляется заключение с обоснованием ценности хозяйственно-полезных признаков и вносится предложение для принятия соответствующего решения по внесению изменений в Государственный реестр селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан (далее - Госреестр).
33. Предложения по внесению изменений в Госреестр рассматриваются республиканской комиссией по рассмотрению и внесению изменений в Госреестр.