Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң резервi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2002 жылғы 2 сәуірдегі N 242 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 26 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1895. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2016 жылғы 16 ақпандағы № 11-1-2/53 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Сыртқы істер министрінің 16.02.2016 № 11-1-2/53 (алғашқы жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 7 наурыздағы Заңының 18-бабына сәйкес бұйырамын:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң резервi туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiндегi мемлекеттiк тiркелу күнiнен бастап күшiне енедi.
Мемлекеттік хатшы -
Министр
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік хатшысының -
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2002 жылғы 2 сәуірдегі
N 242 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң резервi туралы
ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгінiң резервi туралы осы ереже (бұдан әрi - Ереже) дипломатиялық қызмет үшiн тұрақты кадрлық резерв құру мақсатында "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 7 наурыздағы Z020299_ Заңына сәйкес әзiрлендi.
2. Кадрлық резервтi дипломатиялық қызмет қызметкерлері мен қызметшiлерi құрайды, жүйеленген тiзiмге енгізілген олар туралы деректер осы Ережеде белгiленген тәртiппен қалыптасқан.
2. Кадрлық резервтi қалыптастыру
3. Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң кадрлық резервi (бұдан әрi - Министрлiк):
1) Министрлiк арқылы халықаралық ұйымдарға жұмысқа жiберiлген дипломатиялық қызмет қызметкерлерiнен;
2) Министрлiк арқылы кәсiби даярлық пен тағылымдаман өту, өзектi халықаралық проблемаларды ғылыми тұрғыдан игеру үшiн Қазақстан Республикасының немесе басқа да елдердiң жоғары оқу орындарына, ғылыми мекемелерiне жіберiлген дипломатиялық қызмет қызметкерлерiнен;
3) дипломатиялық қызмет органдарынан өз өтiнiшi бойынша жұмыстан шығарылған дипломатиялық қызмет қызметкерлерi құрамынан қалыптасады.
4. Кадрлық резерв есебiне алу мәселелерi Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрiнiң (бұдан әрi - Министр) шешiмi бойынша құрылатын кадрлық комиссия арқылы қаралады.
5. Кадрлық резервпен жұмысты ұйымдастыру Министрлiк Аппаратына жүктеледi.

Об утверждении Положения о резерве Министерства иностранных дел Республики Казахстан
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 2 апреля 2002 года N 242. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 26 июня 2002 года N 1895. Утратил силу приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 16 февраля 2016 года № 11-1-2/53
Сноска. Утратил силу приказом Министра иностранных дел РК от 16.02.2016 № 11-1-2/53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан от 7 марта 2002 года "О дипломатической службе Республики Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемое Положение о резерве Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Государственный секретарь - Министр
Утверждено приказом
Государственного секретаря
Республики Казахстан -
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 2 апреля 2002 года N 242
Положение о резерве
Министерства иностранных дел Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о резерве Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее - Положение) разработано в соответствии с  Законом Республики Казахстан от 7 марта 2002 года "О дипломатической службе Республики Казахстан" в целях создания постоянного кадрового резерва для дипломатической службы.
2. Кадровый резерв составляют сотрудники и работники дипломатической службы, данные о которых включены в систематизированный список, сформированный в порядке, определенном настоящим Положением.
2. Формирование кадрового резерва
3. Кадровый резерв Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее - Министерство) формируется из:
1) сотрудников дипломатической службы, направленных из Министерства на работу в международные организации;
2) сотрудников дипломатической службы, направленных Министерством в высшие учебные заведения, научные учреждения Республики Казахстан либо других стран для профессиональной подготовки и стажировки, научной разработки актуальных международных проблем;
3) персонала дипломатической службы, уволенного из органов дипломатической службы по собственному желанию.
4. Вопросы зачисления в кадровый резерв рассматриваются кадровой комиссией, создаваемой по решению Министра иностранных дел Республики Казахстан (далее - Министр).
5. Организация работы с кадровым резервом возлагается на Аппарат Министерства.

3. Кадрлық резервтi қалыптастыру тәртiбi
6. Министрлiктен халықаралық ұйымдарға жұмысқа жiберiлген, сондай-ақ кәсiби даярлық пен тағылымдаман өту, өзектi халықаралық проблемаларды ғылыми тұрғыдан игеру үшiн Қазақстан Республикасының немесе басқа да елдердiң жоғары оқу орындарына, ғылыми мекемелерiне жiберiлген дипломатиялық қызмет қызметкерлерi Министрдiң бұйрығымен кадрлық резерв есебiне алынады.
7. Дипломатиялық қызмет органдарынан өз өтiнiшi бойынша жұмыстан шығарылған дипломатиялық қызмет қызметкерлер құрамын кадрлық резерв есебiне алу туралы шешiмдi кадрлық комиссияның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрi қабылдайды.
8. Кадрлық резерв есебiне алу туралы шешiмдi Министр қабылдаған
сәттен бастап қызметкер немесе қызметшi резерв құрамына алынады.
4. Кадрлық резерв есебiне алынған қызметкерлер мен қызметшiлердi
бос қызметтерге орналастыру тәртiбi
9. Кадрлық комиссия бос қызмет болған жағдайда оған орналасуға
конкурс өткiзiлгенге дейiн тиiстi санатқа арнап резервке алынғандардың
тiзiмiн Министрдiң қарауына ұсынады.
10. Министрдiң резерв есебiндегiнiң бос қызметке орналастыру туралы
шешiм қабылдауға құқығы бар және қабылданған шешiм туралы кадрлық
комиссияға хабарлайды.
11. Резерв есебiндегiнiң Министрлiктегi дипломатиялық қызметке алынуы
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен және ондағы
талаптарды сақтай отырып жүзеге асырылады.
5. Кадрлық резервтен шығарудың тәртiбi
12. Дипломатиялық қызмет қызметкерлерi мен қызметшiлерiн кадрлық
резервтен шығаруды кадрлық комиссия төмендегiдей жағдайларда жүзеге
асырады:
1) резерв есебiндегiнiң басқа мемлекеттiк органдардағы бос қызметке
орналасуы;
2) резерв есебiндегiнiң кадрлық резервтен шығару туралы өтiнiш беруi;
3) Дипломатиялық қызмет туралы заңға сәйкес дипломатиялық қызмет
қызметкерлер құрамының дипломатиялық қызметте болуын шектейтiн, кадрлық
резерв есебiне алу туралы шешiм қабылданған сәтте белгiсiз болған немесе
жоқ болған негiздердiң туындауы.
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Омарбекова А.Т.

3. Порядок формирования кадрового резерва
6. Сотрудники дипломатической службы, направленные на работу из Министерства в международные организации, а также направленные в высшие учебные заведения, научные учреждения Республики Казахстан либо других стран для профессиональной подготовки и стажировки, научной разработки актуальных международных проблем зачисляются в кадровый резерв приказом Министра.
7. Решение о зачислении в кадровый резерв персонала дипломатической службы, уволенного из органов дипломатической службы по собственному желанию, принимается Министром иностранных дел Республики Казахстан по представлению кадровой комиссии.
8. Сотрудник или работник становится резервистом с момента принятия Министром решения о зачислении в кадровый резерв.
4. Порядок занятия вакантных должностей
сотрудниками и работниками, зачисленными
в кадровый резерв
9. Кадровая комиссия, при наличии вакантной должности, до проведения конкурса на ее занятие представляет на рассмотрение Министру список резервистов на соответствующую категорию.
10. Министр имеет право принять решение о занятии вакантной должности резервистом и уведомляет кадровую комиссию о принятом решении.
11. Поступление резервиста на дипломатическую службу в Министерство осуществляется в порядке и с соблюдением требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
5. Порядок исключения из кадрового резерва
12. Исключение из кадрового резерва сотрудников или работников дипломатической службы осуществляется кадровой комиссией в случаях:
1) занятия резервистом вакантной должности в других государственных органах;
2) подачи резервистом заявления об исключении из кадрового резерва;
3) возникновения оснований, не известных или отсутствовавших на момент принятия решения о зачислении в кадровый резерв, ограничивающих пребывание на дипломатической службе персонала дипломатической службы в соответствии с законодательством о дипломатической службе.
(Специалисты: Абрамова Т.М.,
Мартина Н.А.)