Бағалау қызметі субъектілерінің бағалау туралы есептің мазмұны мен нысанына қойылатын талаптарды қолдануы жөніндегі ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Әділет министрінің 2002 жылғы 21 қарашадағы N 172, Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2002 жылғы 2 желтоқсандағы N 598 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 5 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 2068. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2011 жылғы 26 тамыздағы № 297 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 5 қазандағы № 503 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2011.08.26 № 297 және ҚР Қаржы министрінің 2011.10.05 № 503 бірлескен бұйрығы.
"Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 27 мамырдағы N 572 қаулысына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Бағалау қызметі субъектілерінің бағалау туралы есептің мазмұны мен нысанына қойылатын талаптарды қолдануы жөніндегі ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі комитеті осы бұйрық қолданысқа енгізілген күннен бастап бір ай мерзім ішінде бұйрықтың орындалуын ұйымдастыру жөнінде шаралар қабылдасын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі комитетінің төрағасы М.Т. Таймерденовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің,
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2002 жылғы 21 қарашадағы N 172,
2002 жылғы 2 желтоқсандағы N 598
бірлескен бұйрығымен
БЕКІТІЛГЕН:
БАҒАЛАУ ҚЫЗМЕТІ СУБЪЕКТІЛЕРІНІҢ БАҒАЛАУ ТУРАЛЫ ЕСЕПТІҢ МАЗМҰНЫ МЕН НЫСАНЫНА ҚОЙЫЛАТЫН ТАЛАПТАРДЫ ҚОЛДАНУЫ ЖӨНІНДЕГІ
ЕРЕЖЕ
Осы Ереже "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінің ережелеріне негізделген және бағалау туралы есептің мазмұны мен нысанына қойылатын талаптарды белгілейді.
1. Жалпы ереже
1. Бағалау қызметі субъектілерінің бағалау туралы есептің мазмұны мен нысанына қойылатын талаптарды қолдануы жөніндегі ереже (бұдан әрі - Ереже) бағалау туралы есептің мазмұны мен нысанына қойылатын негізгі ұғымдарды ашады және негізгі талаптарды белгілейді.
2. Бағалау туралы есеп - бағалаудың мүмкін болатын тәсілдер мен әдістерін қолдану негізінде объектінің нарықтық немесе өзге құнының негізін қамтыған құжаттың баяндалуы мен мазмұнының сәйкестендірілген құрылымы, алынған нәтижелерді келісу және қосымшалардың құрамы.

Об утверждении Правил по применению субъектами оценочной деятельности требований к содержанию и форме отчета об оценке
Совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 21 ноября 2002 года № 172 и Министра финансов Республики Казахстан от 2 декабря 2002 года № 598. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 декабря 2002 года № 2068. Утратил силу совместным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 26 августа 2011 года № 297 и Министра финансов Республики Казахстан от 5 октября 2011 года № 503
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра юстиции РК от 26.08.2011 № 297 и Министра финансов РК от 05.10.2011 № 503.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 мая 2002 года N 572 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" приказываем:
1. Утвердить прилагаемые Правила по применению субъектами оценочной деятельности требований к содержанию и форме отчета об оценке.
2. Комитету регистрационной службы Министерства юстиции Республики Казахстан в течение месячного срока со дня введения в действие настоящего Приказа принять меры по организации его исполнения.
3. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на Председателя Комитета регистрационной службы Министерства юстиции Республики Казахстан Таймерденова М.Т.
4. Настоящий Приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр юстиции             Министр финансов
Республики Казахстан         Республики Казахстан
Утверждены
Совместным Приказом Министра
юстиции Республики Казахстан,
Министра финансов Республики
Казахстан
от 21 ноября 2002 г. N 172
от 2 декабря 2002 г. N 598
Правила
по применению субъектами оценочной деятельности
требований к содержанию и форме отчета об оценке
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан", основаны на положениях иных нормативных правовых актов Республики Казахстан и устанавливают основные требования к содержанию и форме отчета об оценке.
1. Общие положения
1. Правила по применению субъектами оценочной деятельности требований к содержанию и форме отчета об оценке (далее - Правила), раскрывают основные понятия и устанавливают основные требования к содержанию и форме отчета об оценке.
2. Отчет об оценке - передаваемое заказчику письменное сообщение оценщика о результатах работы по оценке, по форме, установленной настоящими Правилами, и соответствующего требованиям законодательства.

3. Осы Ереже Қазақстан Республикасының аумағында бағалау қызметінің бақылау функциясы мен реттеуді жүзеге асыратын, объектінің нарықтық немесе өзге құнын айқындаудың әдіснамасын әзірлеумен айналысатын бағалаушылардың, мамандардың, сондай-ақ мүліктік құқықтар мен міндеттерді белгілеуге, өзгертуге немесе тоқтатуға бағытталған шешімдерді қабылдайтын тұлғалардың, бағаға мүдделі басқа да тараптардың қолдануына арналған.
2. Бағалау туралы есептің мазмұнына қойылатын талаптар
4. Жүргізілген бағалаудың нәтижесі бойынша Қазақстан Республикасының аумағында бағалау қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерде және осы Ережеде белгіленген бағалау туралы есептің нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптарға сәйкес есеп жасалады.
5. Бағалау туралы есепте бағалауды жүргізу мен тағайындаудың мақсаты, айқындалатын құнның түрлері, объектінің нарықтық немесе өзге құнын белгілеуде қолданылатын әдістерді таңдау мен негіздемесі, бағалау күні, құнның есеп айырысуы, сондай-ақ өзге де мәліметтер қамтылады.
6. Бағалау туралы есепте мыналар көрсетілуі тиіс:
1) бағалаушының атауы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда);
2) мүлікті бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензияның нөмірі мен берілген күні;
3) айқындалатын құнның түрі;
4) есеп жасау күні және бағалау күні;
5) бағалау объектісінің (объектілерінің) атауы және (немесе) орналасқан жері мен сипаттамасы;
6) бағалау кезінде пайдаланылатын бағалау тәсілдері мен бағалау әдістері;
7) бағалау кезінде пайдаланылатын бағалау стандарттары;
8) олардың алу көздері көрсетілген, бағалау кезінде пайдаланылатын нақты деректер;
9) есеп негіздемесі;
10) бағалау нәтижесі.
Ескерту: 6-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жыл 1 қыркүйектегі N 250, ҚР Қаржы министрінің 2004 жыл 10 қыркүйектегі N 349   бірлескен бұйрығымен .
7. Бағалау туралы есеп тапсырыс берушінің талаптарымен белгіленген не бағалаудың нәтижесіне толықтай немесе бір жақты түсінік беру үшін қажетті өзге де мәліметтерді қамтуы мүмкін.
Ескерту: 7-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жыл 1 қыркүйектегі N 250, ҚР Қаржы министрінің 2004 жыл 10 қыркүйектегі N 349   бірлескен бұйрығымен .
8. <*>
Ескерту: 8-тармақ алынып тасталды - ҚР Әділет министрінің 2004 жыл 1 қыркүйектегі N 250, ҚР Қаржы министрінің 2004 жыл 10 қыркүйектегі N 349   бірлескен бұйрығымен .
3. Бағалау туралы есептің нысанына қойылатын талаптар
9. Бағалау туралы есеп мыналарды қамтуы тиіс:
Бағалау туралы есептің титулдық парағы мынадай мәліметтерді қамтиды:

3. Настоящие Правила предназначены для применения оценщиками, специалистами, занимающимися разработкой методологии определения рыночной или иной стоимости объекта, осуществляющими контрольные функции и регулирование оценочной деятельности на территории Республики Казахстан, а также лицами, принимающими решения, направленные на установление, изменение или прекращение имущественных прав и обязанностей, другими заинтересованными в оценке сторонами.
2. Требования к содержанию отчета об оценке
4. По результатам проведенной оценки составляется отчет в соответствии с требованиями к форме и содержанию отчета об оценке, установленными нормативными правовыми актами, регулирующими оценочную деятельность на территории Республики Казахстан, и настоящими Правилами. <*>
Сноска. Пункт 4 с изменениями - совместным приказом Министра юстиции РК от 1 сентября 2004 года N 250 и Министра финансов РК от 10 сентября 2004 года N 349.
5. В отчете об оценке отражаются цель проведения и назначение оценки, вид определяемой стоимости, выбор и обоснование применяемых методов установления рыночной или иной стоимости объекта, дата оценки, расчеты стоимости, а также иные сведения.
6. В отчете об оценке должны быть указаны:
1) наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии) оценщика;
2) номер и дата выдачи лицензии на право осуществления деятельности по оценке имущества;
3) вид определяемой стоимости;
4) дата составления отчета и дата оценки;
5) наименование и (или) место нахождения и описание объекта (объектов) оценки;
6) подходы к оценке и методы оценки, используемые при проведении оценки;
7) стандарты оценки, используемые при проведении оценки;
8) фактические данные, используемые при проведении оценки, с указанием источника их получения;
9) обоснование расчета;
10) результат оценки. <*>
Сноска. Пункт 6 в новой редакции - совместным приказом Министра юстиции РК от 1 сентября 2004 года N 250 и Министра финансов РК от 10 сентября 2004 года N 349 .
7. Отчет об оценке может содержать иные сведения, определенные требованиями заказчика, либо необходимые для полного и однозначного толкования результата проведенной оценки. <*>
Сноска. Пункт 7 в новой редакции - совместным приказом Министра юстиции РК от 1 сентября 2004 года N 250 и Министра финансов РК от 10 сентября 2004 года N 349 .
8. (Пункт исключен - совместным приказом Министра юстиции РК от 1 сентября 2004 года N 250 и Министра финансов РК от 10 сентября 2004 года N 349 ).
3. Требования к форме отчета об оценке
9. Отчет об оценке должен включать:
Титульный лист отчета об оценке, содержащий следующие сведения:

1) Объектінің атауы мен орналасқан жері, бағалау жүргізген күні;
2) Бағалау жүргізу үшін негіздеме: шарттар жасалған нөмірі мен күні;
3) Бағалаушы мен тапсырушы туралы негізгі мәліметтер: толық атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты, орналасқан жері, банк деректемелері;
4) есеп жасау күні.
Беттерінің көрсетілуімен, оның құрамына енгізілген бөлімдерді (бөлімшелерді) қамтыған бағалау туралы есептің мазмұны.
Бағалаушылар мен орындаушылардың кәсіби құзыретін растайтын біліктілік сипаттамасы көрсетілген тізімі.
Есептің сипаттама бөлімі:
1) бағалау объектісінің сипаттамасын, тексеру жүргізілген күнін көрсетіп, оның күй-жайын, заттай кем өлшеуді көзбен бақылаудың орындалуын немесе басқа да ресімдер жүргізу;
2) объектінің бағалау мақсаты, мүліктік құқықтар мен шектеулердің сипаттамасы, айқындалатын құнның түрлері;
3) бағалау әдістерін таңдаудың негіздемесі және бағаланатын объектінің нарықтық немесе өзге құнын белгілеу үшін қолданылатын әрбір әдістің қажеттігінің қысқаша сипаттамасы;
4) бағалау кезінде пайдаланылатын бағалау стандарттары және басқа нормативтік құқықтық актілер.
Есептің есеп айырысу бөлімі:
1) Объектінің нарықтық немесе өзге құнын айқындау әдістемесінің сипаттамасы және бағалаудың таңдап алынған әдістерін қолдана отырып орындалған есеп айырысуларды;
2) бағалау нәтижелерін келісуді және бағаланатын объектінің қорытынды құнын айқындауды қамтуы тиіс;
Есептің қорытынды бөлімі:
Бағалау күніне объектінің күй-жайы жөніндегі құнының мөлшері туралы түбегейлі қорытындысын қамтуы тиіс;
Қосымшалардың құрамына:
Бағалау жүргізу кезінде жиналған және пайдаланылған құжаттардың, техникалық құжаттамалардың, шарттардың, табыстама актілерінің, басқа да ақпарат көздері көрсетілген бастапқы деректердің, бағалау объектісі суреттерінің және бағалаушының көздеуі бойынша басқа да материалдардың көшірмелері енгізілуі мүмкін.
Ескерту: 9-тармаққа өзгерту, толықтырулар енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жыл 1 қыркүйектегі N 250, ҚР Қаржы министрінің 2004 жыл 10 қыркүйектегі N 349   бірлескен бұйрығымен .
10. Алғашқы парақтан басқа, мүлікті бағалау есептің парақтары нөмірленген, тігілген және орындаушы-бағалаушының қолы қойылған болу керек.
Бағалау қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар және жеке кәсіпкер болып табылатын бағалаушы жасаған есепке өзі қол қояды және өзінің жеке мөрімен растайды.
Бағалау қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар заңды тұлғаның есебіне бағалаушылар мен орындаушылар қол қояды, заңды тұлғаның басшысы  бекітеді және мөрмен растайды.
Ескерту: 10-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2004 жыл 1 қыркүйектегі N 250, ҚР Қаржы министрінің 2004 жыл 10 қыркүйектегі N 349 бірлескен бұйрығымен.

1) Наименование и место нахождения объекта, дата проведения оценки;
2) Основание для проведения оценки: номер и дата заключения договора;
3) Основные сведения об оценщике и заказчике: полное наименование или фамилия, имя, отчество, местонахождение, банковские реквизиты;
4) дата составления отчета.
Содержание отчета об оценке, отражающее включенные в его состав разделы (подразделы) с указанием страниц.
Список оценщиков и исполнителей с указанием квалификационных характеристик, подтверждающих их профессиональную компетентность.
Описательная часть отчета должна отражать:
1) Описание объекта оценки, его характеристика и состояние с указанием даты проведения осмотра, выполнения визуального наблюдения, натурных обмеров или проведения других процедур;
2) Цель оценки объекта, описание имущественных прав и ограничений, вид определяемой стоимости;
3) Обоснование выбора методов оценки и краткое изложение сущности каждого метода, используемого для установления рыночной или иной стоимости оцениваемого объекта;
4) стандарты оценки и другие нормативные правовые акты, используемые при проведении оценки.
Расчетная часть отчета должна включать:
1) Описание методики определения рыночной или иной стоимости объекта и расчеты, выполненные с применением выбранных методов оценки;
2) Согласование результатов оценки и определение итоговой стоимости оцениваемого объекта.
Заключительная часть отчета должна содержать:
итоговое заключение о величине стоимости объекта по состоянию на дату оценки.
Состав приложений может включать:
копии собранных и использованных при проведении оценки документов, технической документации, договоров, передаточных актов, других исходных данных с указанием источника информации, фотографий объекта оценки и иные материалы по усмотрению оценщика. <*>
Сноска. Пункт 9 с изменениями - совместным приказом Министра юстиции РК от 1 сентября 2004 года N 250 и Министра финансов РК от 10 сентября 2004 года N 349 .
10. Листы отчета об оценке, кроме титульного, должны быть пронумерованы, прошиты и парафированы исполнителем-оценщиком.
Отчет, составленный оценщиком, имеющим лицензию на осуществление оценочной деятельности и являющимся индивидуальным предпринимателем, подписывается им и заверяется его личной печатью.
Отчет юридического лица, имеющего лицензию на осуществление оценочной деятельности, подписывается оценщиками и исполнителями, утверждается руководителем юридического лица и заверяется печатью.<*>
Сноска. Пункт 10 с дополнениями - совместным приказом Министра юстиции РК от 1 сентября 2004 года N 250 и Министра финансов РК от 10 сентября 2004 года N 349 .

11. Әртүрлі бағалау объектілері бойынша бірнеше бағалаушылар бағалау жүргізген жағдайда есепке әрбір бағалаушының бағалау объектілері және біліктілік мінездемесінің көрсетілуімен әрбір бағалаушының қолы қойылатын орындаушылар тізімі енгізіледі.
12. <*>
Ескерту: 12-тармақ алынып тасталды - ҚР Әділет министрінің 2004 жыл 1 қыркүйектегі N 250, ҚР Қаржы министрінің 2004 жыл 10 қыркүйектегі N 349 бірлескен бұйрығымен.
13. Бағалау туралы есеп қағаз тасымалында екі данада жасалады, біреуі тапсырысшыға беру үшін, ал екіншісі - бағалаушыда заңнамамен белгіленген мерзімде сақтау үшін тағайындалған.
14. Мүдделі тараптардың келісімімен бағалау жұмыстарын жүргізудің нәтижелерін ресімдеуге бағалау туралы есептің қосымша даналарын тапсырысшыға берудің қажеттігі туралы талаптарды енгізе отырып, қосымша шарттар мен талаптар көзделуі мүмкін.

11. В случае если оценка проводилась несколькими оценщиками по разным объектам оценки, в отчет включается список исполнителей, который подписывается каждым оценщиком с указанием объектов оценки и квалификационных характеристик каждого оценщика.
12. (Пункт исключен - совместным приказом Министра юстиции РК от 1 сентября 2004 года N 250 и Министра финансов РК от 10 сентября 2004 года N 349).
13. Отчет об оценке составляется в двух экземплярах на бумажных носителях, один из которых предназначен для передачи заказчику, второй - для хранения у оценщика в сроки, установленные законодательством.
14. Соглашением заинтересованных сторон могут быть предусмотрены дополнительные условия и требования к оформлению результатов проведения оценочных работ, включая требование о необходимости предоставления заказчику дополнительных экземпляров отчета об оценке.