"Автомотокөлiк құралдары мен оларға тiркемелердi мемлекеттiк техникалық байқауды жүргiзудiң тәртiбiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң 1999 жылғы 22 қарашадағы N 587 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы (Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде 1999 жылы 3 желтоқсанда 990 нөмiрмен тiркелген)
Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы N 775 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 20 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 2092. Бұйрықтың күші жойылды - Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 8 маусымдағы N 263 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 8 маусымдағы   N 263   бұйрығымен .
__________________________
Автомотокөлiк құралдары мен оларға тiркемелердi мемлекеттiк техникалық байқауды жүргiзудi ұйымдастыруды жетiлдiру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
1. "Автомотокөлiк құралдары мен оларға тiркемелердi мемлекеттiк техникалық байқауды жүргiзудiң тәртiбiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң 1999 жылғы 22 қарашадағы N 587  бұйрығына  мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 2-тармақ мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) Жергiлiктi атқарушы органдарға мемлекеттiк техникалық байқаудың алдында көлiк құралдарының техникалық жағдайын диагностикалауды жүзеге асыруға тартылатын заңды тұлғалар мен жеке кәсiпкерлердiң өндiрiстiк-техникалық мүмкiндiктерiн қарау жөнiнде ұсыныс енгiзiлсiн.";
4-тармақтағы "Комитет" деген сөз "Департамент" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) көрсетiлген бұйрықпен бекiтiлген Автомотокөлiк құралдары мен оларға тiркемелердi мемлекеттiк техникалық байқауды жүргiзудiң тәртiбiнде (бұдан әрi - Тәртiп):
6-тармақта:
3) тармақшадағы "сәуiрден" деген сөз "қаңтардан" деген сөзбен ауыстырылсын, "қыркүйекке" деген сөз "қазанға" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "сәуiрден" деген сөз "қаңтардан" деген сөзбен ауыстырылсын, "қыркүйекке" деген сөз "қазанға" деген сөзбен ауыстырылсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Техникалық байқау көлiк құралдарын техникалық байқауды ведомстволық бағыныстағы көлiктiң техникалық жағдайын тексеру үшiн қажеттi диагностикалық жабдықтары бар заңды тұлғалар жүргiзетiн жағдайды қоспағанда, iшкi iстер органдарының жол полициясы аудандық (қалалық) бөлiмшелерiнiң жанынан ұйымдастырылатын Жол полициясының техникалық бақылау пункттерiнде жүргiзiледi.
Әр аудан, қала үшiн техникалық бақылау пункттерiнiң қажеттi санын көлiк құралдарының саны туралы деректердi ескере отырып Жол полициясы айқындайды.
Техникалық бақылау пункттерiндегi техникалық бақылау жүргiзуге уәкiлеттi жол полициясы қызметкерлерiнiң саны қолданылып жүрген iшкi iстер органдарының қызметкерлерi жұмыс ауқымының нормативтерiне сәйкес айқындалады.";
8-тармақ алынып тасталсын;
2-тараудың тақырыбындағы "Ұйымдар мен мекемелердiң" деген сөздер "Заңды тұлғалар мен жеке кәсiпкерлердiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 ноября 1999 года N 587 "Об утверждении Правил проведения государственного технического осмотра автомототранспортных средств и прицепов к ним" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 декабря 1999 года N 990)
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года N 775. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2002 года N 2092. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 июня 2006 года N 263
Сноска. Приказ Министра внутренних дел РК от 10 декабря 2002 года N 775 утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 8 июня 2006 года N  263 .
В целях совершенствования организации проведения государственного технического осмотра автомототранспортных средств и прицепов к ним приказываю:
1. Внести в  приказ  Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 ноября 1999 года N 587 "Об утверждении Правил проведения государственного технического осмотра автомототранспортных средств и прицепов к ним" следующие изменения и дополнения:
1) пункт 2 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) Внести в местные исполнительные органы предложения по рассмотрению производственно-технических возможностей юридических лиц и индивидуальных предпринимателей привлекаемых к осуществлению диагностирования технического состояния транспортных средств перед государственным техническим осмотром;";
в пункте 4 слово "Комитет" заменить словом "Департамент";
2) в Правилах проведения государственного технического осмотра автомототранспортных средств и прицепов к ним, утвержденных указанным приказом (далее - Правила):
в пункте 6:
в подпункте 3) слово "апреля" заменить словом "января", слово "сентября" заменить словом "ноября";
в подпункте 4) слово "апреля" заменить словом "января", слово
"сентября" заменить словом "октября";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Технический осмотр проводится на пунктах технического контроля Дорожной полиции, организуемых при районных (городских) подразделениях дорожной полиции органов внутренних дел, за исключением случаев проведения технического осмотра транспортных средств юридических лиц, располагающих необходимым диагностическим оборудованием для проверки технического состояния подведомственного транспорта.
Необходимое количество пунктов технического контроля для каждого района, города определяется Дорожной полицией с учетом данных о количестве транспортных средств.
Количество сотрудников дорожной полиции, уполномоченных проводить технический осмотр на пунктах технического контроля, определяется в соответствии с действующими нормативными нагрузками на сотрудников органов внутренних дел.";
пункт 8 исключить;
в заголовке главы 2 слова "организаций и учреждений" заменить словами "юридических лиц и индивидуальных предпринимателей";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"9. Техника құралдарының техникалық жағдайын техникалық байқаудың алдында диагностикалауды өндiрiстiк-техникалық мүмкiндiктерi мынадай талаптарды:
1) техника құралдарының техникалық жағдайын техникалық байқаудың алдында диагностикалау жүргiзiлетiн стационарлық үй-жайдың, көлiк құралдарының диагностикалау желiлерi (постылары) арқылы өтуiнiң жоспар-сызбасы қойылған өндiрiстiк-техникалық алаңның болуын;
2) келген автомобильдердi қоюға арналған орындардың, көрсетiлген үй-жайға кiру және шығу жолдарының болуын;
3) диагностикалық жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының болуын, олардың жарамдылығы мына тiзбеге:
тежеу жүйесiнiң техникалық жағдайын тексеруге арналған стендiге;
рулдiк басқарудағы жиынтық люфтiн тексеруге арналған аспапқа;
фарлардың жарықтық шоғын белгiлеу бұрыштарын тексеруге арналған аспапқа;
автомобильдердiң жағылған газдарының улылығын айқындауға арналған аспапқа;
автомобильдердiң жағылған газдарының түтінділігін айқындауға арналған аспапқа;
әйнектердiң жарық өткiзгiштiгiн тексеруге арналған аспапқа;
көтергiштерге немесе қарау шұңқырларына сәйкес оларға метрологиялық аттестациялау жүргiзудiң және соңғы тексерудiң уақыты мен мерзiмдiлiгiн;
4) бiлiктi мамандардың болуын;
5) нормативтiк және техникалық құжаттамалардың болуын;
6) санитарлық-техникалық жабдықтардың болуы мен жарамдылығын қанағаттандыратын заңды тұлғалар мен жеке кәсiпкерлер жүзеге асырады.";
10-25-тармақтар алынып тасталсын;
26-тармақтағы "сәуiрге" деген сөз "желтоқсанға" деген сөзбен ауыстырылсын;
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Ведомстволық бағыныстағы көлiк құралдарының техникалық жағдайын тексеру үшiн қажеттi жағдайлары жоқ заңды тұлғалардың көлiк құралдарын, сондай-ақ жеке тұлғалардың көлiк құралдарын диагностикалау көлiк құралдарының техникалық жағдайын техникалық байқаудың алдында диагностикалауға тартылған заңды тұлғалар мен жеке кәсiпкерлердiң диагностикалау желiлерiнде (постыларында) жүзеге асырылады.";
35-тармақта:
4) тармақша алынып тасталсын;
5) тармақшаның бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"көлiк құралын тiркеу туралы куәлiктiң деректерi, көлiк құралының және оның құрамдас элементтерiнiң параметрлерi көрсетiлген (осы Тәртiптiң 41-тармағымен көзделген жағдайларды қоспағанда) және заңды тұлғалар, жеке кәсiпкерлер диагностикалық пунктiнiң көлiк құралының техникалық жағдайын диагностикалауды жүргiзген маманының қолымен және мөрiмен расталған диагностикалық картаны (4-қосымша).";
36-тармақта:
5) тармақша алынып тасталсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) көлiк құралын тiркеу туралы куәлiктiң деректерi, көлiк құралының және оның құрамдас элементтерiнiң параметрлерi көрсетiлген (осы Тәртiптiң 41-тармағымен көзделген жағдайларды қоспағанда) және заңды тұлғалар, жеке кәсiпкерлер диагностикалық пунктiнiң көлiк құралының техникалық жағдайын диагностикалауды жүргiзген маманының қолымен және мөрiмен расталған диагностикалық картаны (4-қосымша).";
37-тармақтағы "Жол полициясының рұқсаты бар ұйымдар мен мекемелердiң" деген сөздер алынып тасталсын, "берiледi" деген сөз "көрсетiледi" деген сөзбен ауыстырылсын;
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Диагностирование технического состояния транспортных средств перед техническим осмотром осуществляют юридические лица и индивидуальные предприниматели, производственно-технические возможности которых удовлетворяют следующим условиям:
1) наличие стационарного здания, в котором будет производиться диагностирование технического состояния транспортных средств перед техническим осмотром, производственно-технические площади, с приведением плана-схемы прохождения транспортных средств через линии (посты) диагностики;
2) наличие мест для парковки автомобилей, подъездов и выездов от указанного здания;
3) наличие диагностического оборудования и контрольно-измерительных приборов, их исправность, время и периодичность проведения их метрологической аттестации и последней поверки, согласно следующего перечня:
стенд для технического состояния тормозной системы;
прибор для проверки суммарного люфта в рулевом управлении;
прибор для проверки углов установки светового пучка фар;
прибор для определения токсичности отработавших газов автомобилей;
прибор для определения дымности отработавших газов автомобилей;
прибор для проверки светопропускаемости стекол;
подъемники или смотровые канавы;
4) наличие квалифицированных специалистов;
5) наличие нормативной и технической документации;
6) наличие и исправность санитарно-технического оборудования.";
пункты 10-25 исключить;
в пункте 26 слово "апреля" заменить словом "декабря";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Диагностирование транспортных средств юридических лиц, не имеющих необходимых условий для проверки технического состояния подведомственного транспорта, а также транспортные средства физических лиц, осуществляется на линиях (постах) диагностики юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, привлекаемых к диагностированию технического состояния транспортных средств перед техническим осмотром.";
в пункте 35:
подпункт 4) исключить;
абзац первый подпункта 5) изложить в следующей редакции:
"диагностической карты (приложение 4) с указанием данных свидетельства о регистрации транспортного средства, параметров транспортного средства и его составных элементов (за исключением случаев, предусмотренных пунктом 41 настоящих Правил), заверенной подписью специалиста пункта диагностики и печатью юридического лица, индивидуального предпринимателя, проводившего диагностирование технического состояния транспортного средства.";
в пункте 36:
подпункт 5) исключить;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) диагностической карты (приложение 4) с указанием данных свидетельства о регистрации транспортного средства, параметров транспортного средства и его составных элементов (за исключением случаев, предусмотренных пунктом 41 настоящих Правил), заверенной подписью специалиста пункта диагностики и печатью юридического лица, индивидуального предпринимателя, проводившего диагностирование технического состояния транспортного средства.";
в пункте 37 слова "организаций и учреждений, имеющих допуск Дорожной полиции," исключить, слово "передается" заменить словом "предъявляется";
пункт 48 изложить в следующей редакции:

"48. Аудандар (қалалар) iшкi iстер органдарының жол полициясы көлiк құралдарының техникалық жағдайын диагностикалауды жүзеге асыратын әрбiр заңды тұлғаға жеке кәсiпкерге өндiрiстiк-техникалық базаны тексеру актiсi, комиссияның қорытындысы, анықталған кемшiлiктердi жою туралы ұйғарымдар мен оларға жауаптар, сондай-ақ аталған заңды тұлғаның немесе жеке кәсiпкердiң қызметiне қатысты басқа да құжаттамалар сақталатын iс қағаздарын жүргiзедi.";
50-тармақта:
1) тармақша алынып тасталсын;
2), 3) тармақшалардағы "ұйымдар мен мекемелердiң" деген сөздер "заңды тұлғалардың және/немесе жеке кәсiпкерлердiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
51-тармақтағы "ұйымдардың, мекемелердiң өндiрiстiк техникалық мүмкiндiктерi конкурс өткiзу кезiнде конкурстық ұсыныстарда ұсынылған мәлiметтерге сәйкес келмеген" деген сөздер алынып тасталсын, "техникалық байқаудың алдында көлiк құралдарының техникалық жағдайын диагностикалауға рұқсат ету туралы куәлiктi тоқтата тұрады не керi қайтарып алады" деген сөздер "көлiк құралдарын техникалық байқауды жүргiзу кезiнде заңды тұлғаның және/немесе жеке кәсiпкердiң диагностикалық карталарын қабылдауды тоқтата тұрады, ол туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы көлiк құралдарының иелерiне хабарлайды." деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-3-қосымшалар алынып тасталсын.
2. Астана, Алматы қалаларының IIББ-ның, облыстардың IIББ-ның - IIБ-ның бастықтары:
1) жол полициясы қызметкерлерiнiң осы бұйрықтың талаптарын зерделеуiн қамтамасыз етсiн және жұмысты Тәртiпке енгiзiлген өзгерiстерге сәйкес ұйымдастырсын;
2) мемлекеттiк техникалық байқауды жүргiзу кезiнде көлік құралдарының иелерiн жекелеген талаптардың өзгергендiгi туралы хабардар ету жөнiнде iс-шаралар жүргiзсiн.
3. Бұйрықтың орындалуын бақылау Iшкi iстер вице-министрi -  полиция генерал-майоры И.И.Оттоға және Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң Жол полициясы департаментiне (Б.Н.Өмiрзақов) жүктелсiн.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап қолдануға енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
генерал-полковник
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникациялар
Министрінің міндетін атқарушы

"48. На каждое юридическое лицо, индивидуального предпринимателя, осуществляющих диагностирование технического состояния транспортных средств, подразделениями дорожной полиции органов внутренних дел районов (городов) ведутся дела, в которых хранятся акты обследования производственно-технической базы, заключение комиссии, предписания об устранении выявленных недостатков и ответы на них, а также другая документация, касающаяся деятельности данного юридического лица или индивидуального предпринимателя.";
в пункте 50:
подпункт 1) исключить;
в подпунктах 2), 3) слова "организаций и учреждений" заменить словами "юридических лиц и/или индивидуальных предпринимателей";
в пункте 51 слова ", несоответствия производственно-технических возможностей организации, учреждения сведениям, представленным в конкурсных предложениях при проведении конкурса", "либо отзывает свидетельство о допуске к диагностированию технического состояния транспортных средств перед техническим осмотром" исключить, после слова "приостанавливает" дополнить словами "прием диагностических карт юридического лица и/или индивидуального предпринимателя при проведении технического осмотра транспортных средств, о чем сообщает владельцам транспортных средств через средства массовой информации";
2) приложения 1-3 исключить;
2. Начальникам ГУВД городов Астаны, Алматы, ГУВД-УВД областей:
1) обеспечить изучение требований настоящего приказа сотрудниками дорожной полиции и организовать работу в соответствии с внесенными изменениями в Правила;
2) провести мероприятия по информированию владельцев транспортных средств об изменении отдельных требований при проведении государственного технического осмотра.
3. Контроль за исполнением приказа возложить на вице-Министра внутренних дел генерал-майора полиции Отто И.И. и Департамент дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Умурзаков Б.Н.).
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник
И.О. Министра транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан