Қазақстан Республикасының Әділет министірлігі қылмыстық-атқару жүйесінің органдары мен Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарының қоғамнан оқшаулауға байланысты емес және қылмыстық-құқықтық жауапкершілігінің өзге шараларына сотталған адамдарының өмір салтына және мінез-құлқына бақылау бойынша өзара байланыс жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің 2003 жылғы 1 сәуірдегі N 58, Қазақстан Республикасы Ішкі істер Министрінің 2003 жылғы 2 сәуірдегі N 173 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 4 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 2230. Бірлескен бұйрықтың күші жойылды - ҚР Әділет Министрінің 2005 жылғы 9 наурыздағыі N 77, ҚР Ішкі істер Министрінің 2005 жылғы 1 наурыздағы N 154 бірлескен бұйрығымен
Ескерту: Бірлескен бұйрықтың күші жойылды - ҚР Әділет Министрінің 2005 жылғы 9 наурыздағыі N 77, ҚР Ішкі істер Министрінің 2005 жылғы 1 наурыздағы N 154 бірлескен бұйрығымен.
---------------Бұйрықтан үзінді------------------
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті Қылмыстық-атқару инспекциясының Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Тіркеу қызметі комитетінің және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының бөлімшелерімен қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазаларға және қылмыстық-құқықтық жауапкершіліктің өзге де шараларына сотталған адамдардың өмір салтын және мінез-құлқын бақылау бойынша өзара іс-қимыл тәртібін жетілдіру мақсатында, БҰЙЫРАМЫЗ:
...
4. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитеті мен Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдарының Қылмыстық-атқару инспекцияларының өзара байланыс жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2001 жылғы 6 желтоқсандағы N 139 және Қазақстан Республикасы ішкі істер министрлігінің 2001 жылғы 8 желтоқсандағы N 864, "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі органдары мен Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қоғамнан оқшаулауға байланысты емес және Қылмыстық-құқықтық жауапкершілігінің өзге шараларына сотталған адамдардың өмір салтына және мінез-құлқына бақылау бойынша өзара байланыс жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2003 жылғы 1 сәуірдегі N 58 және Қазақстан Республикасы ішкі істер министрлігінің 2003 жылғы 8 сәуірдегі N 173 бірлескен бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
---------------------------------

Об утверждении Инструкции по взаимодействию органов уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан и органов внутренних дел Республики Казахстан по контролю за образом жизни и поведением лиц, осужденных к наказаниям и иным мерам уголовно-правовой ответственности, не связанным с изоляцией от общества
Совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 1 апреля 2003 года N 58 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 апреля 2003 года N 173. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 апреля 2003 года N 2230. Утратил силу - совместным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 9 марта 2005 года N 77 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 марта 2005 года N 154
Извлечение
из совместного приказа
Министра юстиции Республики Казахстан от 9 марта 2005 года N 77
и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 марта 2005 года N 154
В целях совершенствования порядка взаимодействия уголовно-исполнительных инспекций Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан с подразделениями Комитета регистрационной службы Министерства юстиции Республики Казахстан и органов внутренних дел Республики Казахстан по контролю за образом жизни и поведением лиц, осужденных к наказаниям и иным мерам уголовно-правовой ответственности, не связанным с изоляцией от общества, ПРИКАЗЫВАЕМ:
...4. Считать утратившими силу совместные приказы Министерства юстиции Республики Казахстан от 6 декабря 2001 года N 139 и Министерства внутренних дел Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года N 864 "Об утверждении Инструкции о взаимодействии уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан и органов внутренних дел Республики Казахстан", Министерства юстиции Республики Казахстан от 1 апреля 2003 года N 58 и Министерства внутренних дел Республики Казахстан от 2 апреля 2003 года N 173 "Об утверждении Инструкции по взаимодействию органов уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан и органов внутренних дел Республики Казахстан по контролю за образом жизни и поведением лиц, осужденных к наказаниям и иным мерам уголовно-правовой ответственности, не связанным с изоляцией от общества", зарегистрированный в Реестре нормативных правовых актов Министерства юстиции Республики Казахстан от 4 апреля 2003 года N 2230.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр юстиции                   Министр внутренних дел
Республики Казахстан              Республики Казахстан
___________________________________________________________________

Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2002 жылғы 29 желтоқсандағы N 1430  қаулысымен  бекітілген 2003-2004 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында құқық бұзушылықтың алдын-алу және қылмыспен күресу бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралары жоспарының 27-тармағын орындауда  БҰЙЫРАМЫЗ :
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің органдары мен Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарының қоғамнан оқшаулауға байланысты емес және қылмыстық-құқықтық жауапкершілігінің өзге шараларына сотталған адамдарының өмір салтына және мінез-құлқына бақылау бойынша өзара байланыс жөніндегі Нұсқаулығы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі комитеті, облыстар және Астана қаласы бойынша қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің басқармалары осы Нұсқаулықты Қылмыстық-атқару инспекциясының жеке құрамымен оқып-үйренуін ұйымдастырсын және оның орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Ішкі істер министрлігінің Қоғамдық қауіпсіздік департаменті, Криминалдық полиция департаменті, Көші-қон полиция департаменті, Астана мен Алматы қалаларының ішкі істер бас басқармаларының, облыстардың ішкі істер бас басқармаларының, ішкі істер басқармаларының бастықтары жеке құраммен оқып-үйренуін ұйымдастырсын және оның орындалуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің төрағасы әділет полковнигі П.Н.Посмаковқа және Ішкі істер министрлігінің Вице-министрі полиция генерал-майоры И.И.Отто мырзаларға жүктелсін.
5. Қазақстан Республикасы әділет Министрлігінде нақты бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
генерал-полковник
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2003 жылғы 1 сәуірдегі N 58
және Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2003 жылғы 2 сәуірдегі N 173
бірлескен бұйрығы
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің органдары мен Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарының қоғамнан оқшаулауға байланысты емес және қылмыстық-құқықтық жауапкершілігінің өзге шараларына сотталған адамдарының өмір салтына және мінез-құлқына бақылау бойынша өзара байланыс жөніндегі Нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы нұсқаулық қылмыстық-атқару инспекцияларының (бұдан әрі - Инспекциялар) және ішкі істер органдарының қалалары мен аудандары органдарының (бұдан әрі - ІІО қалалары мен аудандары органдары) қоғамнан оқшаулауға байланысты емес және қылмыстық-құқықтық жауапкершілігінің өзге шараларына сотталған адамдарының өмір салтына және мінез-құлқына бақылау бойынша өзара байланысының тәртібін белгілейді.

Во исполнение пункта 27 Плана мероприятий по реализации Программы профилактики правонарушений и борьбы с преступностью в Республике Казахстан на 2003-2004 годы, утвержденного  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1430, приказываем:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по взаимодействию органов уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан и органов внутренних дел Республики Казахстан по контролю за образом жизни и поведением лиц, осужденных к наказаниям и иным мерам уголовно-правовой ответственности, не связанным с изоляцией от общества.
2. Комитету уголовно-исполнительной системы, управлениям Комитета уголовно-исполнительной системы по областям и по городу Астана Министерства юстиции Республики Казахстан организовать изучение Инструкции с личным составом уголовно-исполнительных инспекций и обеспечить ее исполнение.
3. Начальникам Департамента общественной безопасности, Департамента криминальной полиции, Департамента миграционной полиции Министерства внутренних дел, Главных управлений внутренних дел городов Астаны и Алматы, Главных управлений внутренних дел, Управлений внутренних дел областей, организовать изучение Инструкции с личным составом и обеспечить ее исполнение.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан полковника юстиции Посмакова П.Н. и  вице-Министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Отто И.И.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Утверждена
совместным приказом
Министра юстиции Республики Казахстан
от 1 апреля 2003 г. N 58
и Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 2 апреля 2003 г. N 173
Инструкция
по взаимодействию органов уголовно-исполнительной системы
Министерства юстиции Республики Казахстан и
органов внутренних дел Республики Казахстан по контролю
за образом жизни и поведением лиц, осужденных к наказаниям
и иным мерам уголовно-правовой ответственности, не связанным
с изоляцией от общества
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция определяет взаимодействие уголовно-исполнительных инспекций (далее - Инспекций) и горрайорганов внутренних дел (далее - ГОРОВД) по контролю за образом жизни и поведением лиц, осужденных к наказаниям и иным мерам уголовно-правовой ответственности, не связанным с изоляцией от общества.

2. Қоғамнан оқшаулауға байланысты емес және қылмыстық-құқықтық жауапкершілігінің өзге шараларына сотталған адамдары белгіленген лауазымды атқару немесе белгіленген қызметпен айналысу құқығынан айыру, қоғамдық қызметке, түзеу жұмыстарына тарту, бостандығын шектеу түріндегі жазаларға сотталғандар, сондай-ақ шартты сотталғандар және жүкті әйелдер мен жазаны өтеу мерзімдері кейінге қалдырылған жас балалары бар әйелдер болып табылады.
3. Инспекция мен ІІО қалалары мен аудандары органдарының өзара байланысы:
1) бостандығынан айырылмаған сотталғандар тарапынан құқықбұзушылықтың алдын-алу мәселелері және тұрғын мен жұмысы орны бойынша олардың мінез-құлқы жөніндегі ақпаратпен уақтылы және толық алмасу;
2) Инспекцияларда есепте тұрған сотталғандарға қатысты профилактикалық сипатты іс-шараларды бірлесіп жоспарлау және өткізу;
3) Инспекцияларда есепте тұрған сотталғандар арасында құқықбұзушылықтың алдын-алу мәселелері бойынша бірлескен кеңестерді өткізу.
4. Бостандығынан айырылмаған сотталғандар қайталап қылмыс жасаудың әр фактісі бойынша он күндік мерзімде қылмыстық-атқару инспекциялары және Ішкі істер органдарының қоғамдық қауіпсіздік бөлімшелерінің өкілдері біріге отыра, он күндік мерзім ішінде аталған қылмыс жасауына әсер ететін себептер мен жағдайларын айқындап, айыпты тұлғаларды тәртіптік жауапкершілікке тартып қызметтік тергеу жүргізеді, тергеу өткізеді. Қызметтік тергеудің қорытындысын облыс бойынша ҚАЖ комитетінің және ішкі істер аймақтық органның басшысы бекітеді. Қызметтік тергеулердің нәтижелері облыс бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің және ішкі істер аймақтық органның басшылығы қатысумен біріккен жедел кеңестерде қаралады.
5. Өзара байланыс кезінде туындайтын өзге мәселелер бірлескен кеңестерде шешімдерді қабылдау жолымен немесе облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының ІІББ-ІІБ-на және облыстар, Астана қаласы бойынша ҚАЖ комитеті басқармаларына ұсыныс енгізу жолымен шешіледі.
2. Қылмыстық-атқару инспекциялары
6. Сотталғанды есепке қойғанда үкімнің және сот үкімі заң күшіне ену туралы анықтамасының негізінде жеке (бақылау) іс жүргізіледі, 1 тәулік мерзімде, ІІО қалалары мен аудандары органдарының бастығына оны ІІО қалалары мен аудандары органдарының тиісті есептеріне қою үшін және бірлескен профилактикалық жұмыстарды жүргізу үшін хабарлама (1 қосымша) жіберіледі.
Бас бостандығынан айырылмаған кәмелетке толмаған сотталғандарға қатысты сот үкімінің көшірмесі және оны кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі бөлімшелерінің картотекалық есебіне қою үшін ішкі істер органдарына бірлескен профилактикалық жұмыстарды жүргізу үшін хабарлама (2 қосымша) жіберіледі.

2. Под лицами, осужденными к наказаниям и иным мерам уголовно-правовой ответственности, не связанным с изоляцией от общества (далее - осужденные без лишения свободы), понимаются осужденные к наказаниям в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, привлечения к общественным работам, исправительных работ, ограничения свободы, а также условно осужденные и осужденные беременные женщины и женщины, имеющие малолетних детей, отбывание наказания которым отсрочено.
3. Взаимодействие Инспекций и ГОРОВД достигается:
1) своевременным и полным обменом информации по вопросам профилактики правонарушений со стороны осужденных без лишения свободы и их поведения по месту жительства и работы;
2) совместным планированием и проведением мероприятий профилактического характера в отношении осужденных, состоящих на учете в Инспекциях;
3) проведением совместных совещаний по вопросам профилактики правонарушений среди осужденных, состоящих на учетах в Инспекциях.
4. По каждому факту совершения осужденным без лишения свободы повторного преступления в десятидневный срок проводится совместное служебное расследование представителями уголовно-исполнительных инспекций и подразделений общественной безопасности органа внутренних дел с выявлением причин и условий, способствующих совершению данного преступления с привлечением к дисциплинарной ответственности виновных лиц. Заключение служебного расследования утверждается руководством управления Комитета УИС по области и территориального органа внутренних дел. Результаты служебных расследований рассматриваются на совместных оперативных совещаниях при руководстве органов внутренних дел и Управлений Комитета уголовно-исполнительной системы по областям.
5. Иные вопросы, возникающие при взаимодействии, решаются путем принятия решений на совместных совещаниях, либо путем внесения предложений в ГУВД-УВД областей, городов Астана и Алматы и Управления Комитета УИС по областям и городу Астане.
2. Уголовно-исполнительные инспекции
6. При постановке осужденного без лишения свободы на учет, на основании приговора и справки о вступлении приговора суда в законную силу заводят личное (контрольное) дело, и в суточный срок направляют начальнику ГОРОВД сообщение (приложение 1) для постановки его на соответствующие учеты ГОРОВД и проведения совместных профилактических мероприятий.
В отношении несовершеннолетних, осужденных без лишения свободы, в суточный срок направляют в орган внутренних дел копию приговора суда и сообщение (приложение 1) для постановки его на картотечный учет подразделений по делам несовершеннолетних и проведения совместных профилактических мероприятий.

7. Хабарлаусыз сотталғанның тіркелудің есепке алуынан шығуын және басқа тұрғын орнына кетуін болдырмау мақсатында 1 тәулік мерзімде бас бостандығынан айырылмаған сотталғанның үкімінің, ұйғарымының көшірмесі тіркелгеннен кейін сотталғанның тұрғын орны бойынша көш-қон полициясы бөлімшелеріне күзет кәртішкесі және ІІББ-ІІБ криминалдық ақпарат орталығына ИПК-ЛЦ ақпараттық-іздестіру кәртішкелері жіберіледі.
8. Бас бостандығынан айырылмаған сотталғандар әкімшілік құқық бұзушылықтарды жасау фактілерін айқындау үшін құқықбұзушылық деректері туралы автоматтандырылған базада және ІІБ басқа есептерінде болатын ақпаратты жазбаша түріндегі сұраныс бойынша қолданады.
9. ІІО қалалары мен аудандары органдарынан тұрғын орны бойынша сотталғанның мінез-құлқы туралы, сондай-ақ оларға қоғамнан оқшаулауға байланысты емес сотталғандардың жаза өтеудің режимін бұзғаны бар болуы туралы ақпаратты ұсынады.
10. Бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтейтіндерге қадағалауды жүзеге асырады, ол сотталғандардың тұрғын және жұмыс орны бойынша, сондай-ақ жұмыстан бос уақытта қадағалаумен және бақылаумен қамтамасыз етіледі.
11. Сотталғанның бостандығын шектеу түрін бас бостандығын айыру түріне ауыстыру мәселесі шешілгенде Инспекциялар материалдар дайындайды және прокурор санкциясымен жаза өтеуден жалтаруын болдырмау мақсатында 10 тәулікке сотталғандарды ұстау үшін және материалдарды сотқа тапсыру үшін ІІО қалалары мен аудандары органдарына оларды жібереді.
12. Әр ай сайын ІІО қалалары мен аудандары органдарының басшыларына жазаны атқарудағы жұмыстар жөнінде және біріккен ұйымдастыру жұмыстары жөнінде мәлімдейді.
13. Бас бостандығынан айыруынсыз жазаны орындау және өзара байланыс мәселелері бойынша ІІО қалалары мен аудандары органдарының бастықтары қатысумен жедел кеңестерінің жоспарларына ұсыныстар енгізеді.
3. Қалалық, аудандық ішкі істер органдары
14. Өз құзырет шегінде ішкі істер органдарының (қоғамдық қауіпсіздік, көші-қон, криминалдық полиция және басқа бөлімшелерінің) қызметкерлері бас бостандығынан айырылмаған сотталғандардың мінез-құлқына бақылауды, бас бостандығынан айыруға байланысты емес жазалардан жалтаратын сотталғандарды іздестіруді жүзеге асырады.
15. Бас бостандығынан айырылмаған сотталғандар әкімшілік құқық бұзушылықтарды жасау фактілері бойынша автоматтандырылған базада және ІІБ басқа есептерінде болатын ақпаратты Инспекцияның жазбаша түріндегі сұранысы бойынша ұсынады.
16. Тұрғын орнын ауыстыру мақсатында сотталған тіркелу есебінен шығуға мүмкіндік жасаса көші-қон полициясы тез арада инспекцияға сотталғанның мекен-жайы бойынша хабарлайды.

7. В целях недопущения снятия с регистрационного учета и убытия осужденного в другое место жительства без уведомления, в суточный срок после регистрации копии приговора, постановления на осужденных без лишения свободы, направляют сторожевую карточку (приложение 2) в подразделения миграционной полиции по месту жительства осужденного и информационно-поисковую карточку ИПК-ЛЦ в Центр криминальной информации ГУВД-УВД.
8. Для выявления фактов совершения административных правонарушений осужденными без лишения свободы, по письменному запросу пользуются информацией, содержащейся в автоматизированной базе данных о правонарушениях (АБД-адмпрактика) и других учетах ОВД.
9. Запрашивают в ГОРОВД сведения о поведении осужденных по месту жительства, а также предоставляют им сведения о наличии нарушений режима отбывания наказания у осужденных без изоляции от общества.
10. Осуществляют надзор за отбывающими наказание в виде ограничения свободы, который обеспечивается наблюдением и контролем за осужденными по месту их проживания и работы, а также в свободное от работы время.
11. При решении вопроса о замене осужденному наказания в виде ограничения свободы на лишение свободы Инспекции готовят материалы и с санкцией прокурора направляют их в ГОРОВД для задержания осужденного на срок до 10 суток в целях пресечения уклонения от отбывания наказания и передачи материалов в суд.
12. Ежемесячно информируют начальника ГОРОВД о состоянии работы по исполнению наказаний без лишения свободы и организации взаимодействия по этим вопросам.
13. Вносят предложения в планы оперативных совещаний при начальнике ГОРОВД по вопросам исполнения наказаний без лишения свободы и организации взаимодействия.
3. Горрайорганы внутренних дел
14. В пределах своей компетенции сотрудники органов внутренних дел (подразделений общественной безопасности, миграционной, криминальной полиции и другие) осуществляют контроль за поведением осужденных без лишения свободы, розыск осужденных, уклоняющихся от отбывания наказаний, не связанных с лишением свободы.
15. Предоставляют по письменному запросу Инспекции сведения, содержащиеся в автоматизированной базе данных (АБД-адмпрактика) и других учетах ОВД, по фактам совершения административных правонарушений, допущенных осужденными без лишения свободы.
16. При попытке осужденного сняться с регистрационного учета с целью перемены места жительства, подразделения миграционной полиции немедленно уведомляют об этом Инспекцию, по месту жительства осужденного.

17. Қоғамдық қауіпсіздік бөлімшелерінің қызметкерлері (полицияның учаскелік инспекторлары, кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі инспекция) Инспекцияға бас бостандығынан айырылмаған сотталғандардың тұрғын орындары бойынша мінез-құлқына профилактикалық бақылауды қамтамасыз етуге жәрдем көрсетеді, олардың тарапынан құқыққа қарсы әрекеттерді тоқтатады. Бас бостандығынан айырылмаған сотталғандардың тарапынан құқықбұзушылық фактілері айқындалғанда Инспекцияға хабардар етеді.
18. Алдын-ала тергеу мен анықтаушылар органдары N 2.1 кәртішкелерін қылмыс жасаған адамға шығарғанда, үш күн мерзімде қайта жасалған қылмыс фактісі бойынша қылмыстық іс қозғалған сотталған туралы Инспекцияға хабарлайды, және материалдарға (үкімінің көшірмесі, заң күшіне енген үкімі анықтамасының көшірмесі) жаза өтеудің атқарылмаған мерзімі туралы анықтама, мінездеме сұрау салады.
19. Инспекциялардың материалдары бойынша қасақана бостандығын шектеу түріндегі жазадан бас тартатын сотталғанды 10 тәулік мерзімге.
20. Қамауға алудың прокурордың санкциясы бар бас бостандығынан шектеу жазаға сотталған тұрғын орнын өз еркімен тастағаны туралы Инспекцияның хабарламасын алғанда Қазақстан Республикасы Қылмыстық  кодексінің  53-бабына, 3-тармағына сәйкес сотталған 10 тәулік мерзімге ұсталады, бұл туралы бас бостандығынан айыру түріндегі жазаға бостандықты шектеу жазаны ауыстыру туралы мәселені шешу үшін Инспекцияға тезарада хабарлайды. Қажет болғанда бас бостандығынан айыруға сотталғандарға белгіленген тәртіпте жаза өтеу орнына жібереді, жаза өтеуден қасақана бас тарту туралы мәліметтері болғанда бас бостандығынан айыруға бостандықты шектеудің атқармаған мерзімін ауыстыру мәселесін шешу үшін сотталғанның ұстау жері бойынша сотқа жібереді.
21. Қоғамнан оқшаулауға жатпайтын кәмелетке толмаған сотталғандарды полицияның учаскелік кәмелетке толмаған ісі жөніндегі инспекторлары инспекцияларымен бірлесіп, тұрғылықты жерлері бойынша профилактикалық жұмыс атқарады.
22. Жаза өтеу мерзімдері кейінге қалдырылған және бала тәрбиелеуден бас тартқан жас балалары бар әйелдерге қатысты кәмелетке толмағандар істері жөніндегі полициясының учаскелік инспекторлары Инспекция инспекторларымен бірлесіп олардың ата-аналық құқығынан айыру мен үкімнің кейінге қалдыру мәселелерін шешу үшін құжаттарды және материалдарды сотқа дайындайды.
23. Инспекция және ІІО қалалары мен аудандары органдарының өзара байланыс мәселелерін жедел кеңестерде қарайды, қажетті жағдайларда қылмыстық-атқару жүйесінің жоғары тұрған органына өзара байланыс мәселелері туралы хабардар етеді және оны жақсарту жөніндегі ұсыныстарды енгізеді.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2003 жылғы 1 сәуірдегі N 58
және Ішкі істер министрінің
2003 жылғы 2 сәуірдегі N 173
бірлескен бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
қылмыстық-атқару жүйесінің
органдары мен
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер органдарының қоғамнан
оқшаулауға байланысты емес және
қылмыстық-құқықтық жауапкершілігінің
өзге шараларына сотталған адамдарының
өмір салтына және мінез-құлқына
бақылау бойынша өзара байланыс
жөніндегі Нұсқаулыққа
1-қосымша
ХАБАРЛАМА
Мына тұрғылықты жерде ______________________________________
тұратын азамат_ __________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
"__"______200__ж. ҚР ҚК _______ бабы бойынша сотталды
___________________________________________________________________
(жаза түрі және мерзімі, сотталғаны туралы қосымша мәліметтер,
___________________________________________________________________
сот жүктеген міндеттер, бұрынғы сотталғандығы және басқалар)
___________________________________________________________________
Сізден ІІО-ның қатысты қызметтеріне сотталғанның ___________
(аты-жөні)
мінез-құлқы, тәрбие жұмысының жүргізілгені жайында қылмыстық-атқару
инспекциясына хабарлап отыруды тапсыруды сұраймыз.
Қылмыстық-атқару инспекциясының
Бастығы (аға инспектор, инспектор)
_____________________________________   _________________________
(орган атауы)                         (тегі және қолы)
"___"__________ 200__ж.                 тел.: ___________________
______________________  кесу сызығы  ______________________________
Сіздің N ___ "__"_____200__ жылғы
Қылмыстық-атқару инспекциясына __________________________________
(жергілікті орган атауы)
Сотталған  ___________________________________________
(аты-жөні)
"___"_____200__ж. есепке қойылғанын хабарлаймыз. Оның мінез-құлқы,
жүргізілген тәрбие жұмысы және жұмысы жайында қосымша хабарланады.
Участкелік инспектор ____________________________________________
"__"_________   200__ж.                   _________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2003 жылғы 1 сәуірдегі N 58
және Ішкі істер министрінің
2003 жылғы 2 сәуірдегі N 173
бірлескен бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
қылмыстық-атқару жүйесінің
органдары мен
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер органдарының қоғамнан
оқшаулауға байланысты емес және
қылмыстық-құқықтық жауапкершілігінің
өзге шараларына сотталған адамдарының
өмір салтына және мінез-құлқына
бақылау бойынша өзара байланыс
жөніндегі Нұсқаулыққа
2-қосымша
КҮЗЕТ КӘРТІШКЕСІ
Мерзімнің аяқталуы  "_____"_____________20____ж.
Жазаның өзгерілуі туралы______________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
__________________________________________________________________
(туған жылы және жері)
__________________________________________________________________
(тұрғылықты жері)
"____"______________20___ж. сотталды.
__________________________________________________________________
(сот атауы)
Қазақстан Республикасының ҚК-нің _____бабына сәйкес ______________
(Белгілі қызметпен
__________________________________________________________________
шұғылдануға тыйым, сынау мерзімі, жазаны өткеруді кейінге қалдыру,
__________________________________________________________________
түзеу және қоғамдық жұмыстардың мерзімі)
Сотталғанның тұрғылықты жерінің тіркелу есебінен шығару
туралы келген кезде тез арада қылмыстық-атқару
инспекциясына ___________________________ хабарлаңыз мына телефон
(инспекция атауы)
____________________бойынша.
Тіркелу есебінен шығарылды "_____"______________20___ж.
Қылмыстық-инспекцияға хабарланды "____"______________20____ж.
Қылмыстық-атқару инспекциясы
Бастығы (аға инспектор, инспектор)
_____________________________________
(инспекция атауы)
_______________________    _____________      ____________________
(атағы)                  (қолы)              (аты-жөні)
"____"_____________20____ж.

17. Сотрудники подразделений общественной безопасности (участковые инспектора полиции, участковые инспектора полиции по делам несовершеннолетних) оказывают содействие Инспекции в обеспечении профилактического контроля за поведением по месту жительства осужденных без лишения свободы, пресекают с их стороны противоправные действия. При установлении фактов правонарушений со стороны осужденных без лишения свободы, направляют информацию в Инспекции.
18. Орган предварительного следствия и дознания, при выставлении карточки формы 2.1 на лицо, совершившее преступление, в трехдневный срок информирует Инспекцию об осужденном, в отношении которого возбуждено уголовное дело по факту совершения повторного преступления, и запрашивает материалы (выписка из приговора, копия справки о вступлении приговора в законную силу, справка о неотбытом сроке наказания, характеристика).
19. Задерживают на срок до 10 суток осужденного к наказанию в виде ограничения свободы, злостно уклоняющегося от отбывания наказания, по материалам, предоставляемым Инспекциями.
20. При получении сообщения Инспекции о самовольном оставлении места проживания осужденным к ограничению свободы, в отношении которого имеется санкция прокурора на арест, на основании пункта 3 статьи 53 Уголовно-исполнительного  кодекса  Республики Казахстан задерживают его на срок до 10 суток, о чем незамедлительно извещают Инспекцию для решения вопроса о замене ограничения свободы на лишение свободы. При необходимости направляют его к месту отбывания наказания в порядке, установленном для лиц, осужденных к лишению свободы, и при наличии данных о злостном уклонении от отбывания наказания передают материалы в суд по месту задержания осужденного для решения вопроса о замене осужденному неотбытого срока ограничения свободы на лишение свободы.
21. В отношении несовершеннолетних осужденных без изоляции от общества участковые инспектора полиции по делам несовершеннолетних ведут списочный учет и совместно с Инспекцией осуществляют профилактическую работу по их месту жительства.
22. В отношении осужденных женщин, имеющих малолетних детей, отбывание наказания которым отсрочено, и уклоняющихся от воспитания ребенка, участковые инспектора полиции по делам несовершеннолетних совместно с инспекторами Инспекции подготавливают и направляют в суд материалы для лишения родительских прав и решения вопроса об отмене отсрочки приговора.
23. Рассматривают на оперативных совещаниях вопросы взаимодействия Инспекций и ГОРОВД, в необходимых случаях информируют вышестоящий орган уголовно-исполнительной системы о проблемах взаимодействия и вносят предложения по его улучшению.
Приложение 1
к Инструкции по взаимодействию органов
уголовно-исполнительной системы
Министерства юстиции Республики
Казахстан и органов внутренних дел
Республики Казахстан по контролю
за поведением и образом жизни
осужденных к наказаниям и иным мерам
уголовно-правовой ответственности,
не связанным с изоляцией от общества,
утвержденной совместным приказом
Министра юстиции Республики Казахстан
от 1 апреля 2003 года N 58
и Министра внутренних дел Республики
Казахстан
от 2 апреля 2003 года N 173
Начальнику ________________________
(наименование ОВД)
___________________________________
(звание, фамилия и инициалы)
Сообщение
По адресу ___________________________________________________
проживает гр-н (ка)________________________________________________
(фамилия, имя и отчество)
который (ая) "__"______200__г. осужден (а) по ст. ___________ УК РК
___________________________________________________________________
(вид наказания и срок, дополнительные сведения об осужденном,
___________________________________________________________________
возложенные судом обязанности, прежние судимости и т.д.)
___________________________________________________________________
Прошу Вас поручить соответствующим службам ОВД информировать
уголовно-исполнительную инспекцию о поведении осужденного (ой)
___________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество)
о проведенной с ним (ней) профилактической работе.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
Уголовно-исполнительной инспекции
________________________________    ______________________
(наименование органа)             (фамилия и подпись)
"___"__________ 200__г.             тел.: ____________
-------------------------- линия отреза ----------------------------
На Ваш N___ от "__"_____200__г.
В уголовно-исполнительную инспекцию________________________________
(наименование территориального органа)
Сообщаю, что осужденный (ая) ______________________________________
(фамилия, имя и отчество)
"___"_____200__г. поставлен (а) на учет. О его (ее) поведении,
проведенной беседе профилактического характера и работы будет
сообщено дополнительно.
Участковый инспектор _____________________________________________
"__"_________ 200__г.              _________________
(подпись)
Приложение 2
к Инструкции по взаимодействию органов
уголовно-исполнительной системы
Министерства юстиции Республики
Казахстан и органов внутренних дел
Республики Казахстан по контролю
за поведением и образом жизни
осужденных к наказаниям и иным мерам
уголовно-правовой ответственности,
не связанным с изоляцией от общества,
утвержденной совместным приказом
Министра юстиции Республики Казахстан
от 1 апреля 2003 года N 58
и Министра внутренних дел Республики
Казахстан
от 2 апреля 2003 года N 173
Сторожевая карточка
Окончание срока "___" ___________20____г.
Отметки об изменении срока наказания_________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
___________________________________________________________________
(год и место рождения)
___________________________________________________________________
(адрес места жительства)
осужден "____"______________20___г.
___________________________________________________________________
(наименование суда)
по ст._____УК Республики Казахстан к_______________________________
(срок "ЗЗД", период
___________________________________________________________________
испытательного срока, отсрочки отбывания наказания, общественные и
___________________________________________________________________
исправительные работы, ограничения свободы)
При обращении осужденного о снятии с регистрационного учета
по месту жительства немедленно сообщить в уголовно-исполнительную
инспекцию ______________________по телефону________________________
(наименование инспекции)
Снят с регистрационного учета              "___"_________20___г.
Уголовно-исполнительной инспекции сообщено "___"_________20____г.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
Уголовно-исполнительной инспекции
_____________________________________
(наименование инспекции)
________________________   _____________    ____________________
(звание)               (подпись)       (фамилия, инициалы)
"____"_____________20____г.