Бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушыларға арналған пруденциалдық нормативтер туралы ережені Бекіту туралы және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 2186 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың жарғылық капиталының ең аз мөлшері туралы" 2003 жылғы 17 қаңтардағы N 1 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 шілдедегі N 214 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 8 тамызда тіркелді. Тіркеу N 2432. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 29 наурыздағы N 41 қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.03.29 N 41 қаулысымен.
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабын орындау үшін, сондай-ақ бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушыларға арналған пруденциалдық нормативтер туралы ереже бекітілсін.
2. <*>
Ескерту. 2-тармақтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.12.29 № 122 қаулысымен.
3. Қаржылық қадағалау департаменті (Бахмутова Е.Л.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушыларға жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ә.F.Сәйденовке жүктелсін.
5. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
"Бағалы қағаздармен сауда-
саттық ұйымдастырушыларға
арналған пруденциалдық
нормативтер туралы ережені
бекіту туралы және
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігінде
N 2186 тіркелген
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
"Банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдардың жарғылық капиталының
ең аз мөлшері туралы"

Об утверждении Правил о пруденциальных нормативах для организаторов торгов с ценными бумагами и о внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 января 2003 года № 1 "О минимальных размерах уставного капитала организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 2186
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года № 214. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2003 года № 2432. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 марта 2010 года № 41
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 29.03.2010 № 41 (порядок введения в действие см. п.2).
Во исполнение статьи 3 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг", а также в целях обеспечения финансовой устойчивости организатора торгов с ценными бумагами Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила о пруденциальных нормативах для организаторов торгов с ценными бумагами.
2. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.12.2009 № 122 (порядок введения в действие см. п. 3).
3. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан и организаторов торгов с ценными бумагами.
4. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 4 июля 2003 года N 214
"Об утверждении Правил о
пруденциальных нормативах для
организаторов торгов с ценными
бумагами и о внесении изменения
в постановление Правления
Национального Банка Республики

2003 жылғы 17 қаңтардағы
N 1 қаулысына өзгеріс
енгізу туралы"
2003 жылғы 04 шілдедегі
N 214 қаулысымен бекітілген
Бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушыларға
арналған пруденциалдық нормативтер туралы
ереже
Бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушыларға арналған пруденциалдық нормативтер туралы ереже "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабын орындау үшін әзірленді және бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың сақтауы үшін міндетті пруденциалдық нормативтерді белгілейді.
1-тарау. Пруденциалдық нормативтер
1. Сауда-саттық ұйымдастырушының жарғылық капиталының ең аз мөлшері тиісті қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасының республикалық бюджеті туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің кемінде 90 000 есе мөлшерінде болуға тиіс.
2. Сауда-саттық ұйымдастырушының меншік капиталының ең аз мөлшері тиісті қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасының республикалық бюджеті туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің кемінде 90 000 есе мөлшерінде болуға тиіс.
3. Сауда-саттық ұйымдастырушының меншік капиталының жеткіліктілік коэффициенті 0,5-тен кем болмауға тиіс.
4. Сауда-саттық ұйымдастырушының меншік капиталының жеткіліктілік коэффициенті сауда-саттық ұйымдастырушының меншік капиталы құнының өз активтері құнына қатынасы ретінде мынадай формула бойынша есептеледі:
К1 = CК/А, мұндағы
К1 - сауда-саттық ұйымдастырушының меншік капиталының жеткіліктілік коэффициенті;
CК - сауда-саттық ұйымдастырушының осы Ереженің 5-тармағына сәйкес есептелген меншік капиталының құны;
А - сауда-саттық ұйымдастырушының барлық активтерінің құны.
5. Сауда-саттық ұйымдастырушының меншік капиталы оның бухгалтерлік балансы негізінде активтердің жиынтық құны мен міндеттемелердің жиынтық құны арасындағы айырмашылық ретінде есептеледі. Сонымен бірге сауда-саттық ұйымдастырушы активтерінің жиынтық құнынан:
1) материалдық емес активтердің құны;
2) дебиторлық берешек сомасы;
3) шаруашылық серіктестіктеріне инвестициялардың құны;
4) сауда-саттық ұйымдастырушы айқындаған (листингтік) талаптарына сәйкес келетін бағалы қағаздарға инвестициялардың құны мен сауда-саттық ұйымдастырушы қолданатын бағалы қағаздарды бағалау әдістемесіне сәйкес айқындалған осы бағалы қағаздардың рыноктық құны арасындағы айырмашылық;
5) сауда-саттық ұйымдастырушы айқындаған (листингтік) талаптарға сәйкес келмейтін, не көрсетілген талаптарға сәйкес келетін, алайда сауда-саттық ұйымдастырушы қолданатын бағалы қағаздарды бағалау әдістемесіне сәйкес бағалау мүмкін емес бағалы қағаздарға инвестициялардың құны шегеріледі.

Казахстан от 17 января 2003 года
N 1 "О минимальных размерах
уставного капитала организаций,
осуществляющих отдельные виды
банковских операций",
зарегистрированное в Министерстве
юстиции Республики Казахстан
под N 2186"
Правила
о пруденциальных нормативах для
организаторов торгов с ценными бумагами
Правила о пруденциальных нормативах для организаторов торгов с ценными бумагами разработаны во исполнение статьи 3 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и устанавливают пруденциальные нормативы, обязательные к соблюдению организаторами торгов с ценными бумагами (далее - организатор торгов).
Глава 1. Пруденциальные нормативы
1. Минимальный размер уставного капитала организатора торгов должен быть не менее 90 000 кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
2. Минимальный размер собственного капитала организатора торгов должен быть не менее 90 000 кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
3. Коэффициент достаточности собственного капитала организатора торгов должен быть не менее 0,5.
4. Коэффициент достаточности собственного капитала организатора торгов рассчитывается как отношение стоимости собственного капитала организатора торгов к стоимости его активов по формуле:
К1= СК/А, где
К1 - коэффициент достаточности собственного капитала организатора торгов;
СК - стоимость собственного капитала организатора торгов, рассчитанная в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил;
А - стоимость всех активов организатора торгов.
5. Собственный капитал организатора торгов рассчитывается на основании его бухгалтерского баланса как разница между суммарной стоимостью активов и суммарной стоимостью обязательств. При этом из суммарной стоимости активов организатора торгов вычитаются:
1) стоимость нематериальных активов;
2) сумма дебиторской задолженности;
3) стоимость инвестиций в хозяйственные товарищества;
4) разница между стоимостью инвестиций в ценные бумаги, соответствующие определенным (листинговым) требованиям организатора торгов, и рыночной стоимостью данных ценных бумаг, определенной в соответствии с методикой оценки ценных бумаг, применяемой организатором торгов;
5) стоимость инвестиций в ценные бумаги, не соответствующие определенным (листинговым) требованиям организатора торгов, либо соответствующие указанным требованиям, но оценка которых невозможна в соответствии с методикой оценки ценных бумаг, применяемой организатором торгов.

2-тарау. Пруденциалдық нормативтерді сақтау
6. Сауда-саттық ұйымдастырушы пруденциалдық нормативтерді сақтауы мақсатында:
1) әрбір жұмыс күні осы күннің бас кезіндегі жағдай бойынша пруденциалдық нормативтерді есептейді. Әр айдың бірінші жұмыс күні жазбаша түрде ресімделген көрсетілген есепке:
сауда-саттық ұйымдастырушының бірінші басшысы және бас бухгалтері немесе олардың орнындағы адамдар қол қоюға;
сауда-саттық ұйымдастырушының мөр таңбасымен куәландырылуға;
тиісті журналға тіркелуге;
оларды сақтауға арналған жеке файл-тіркеушіге тігілуге тиіс;
2) тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейінгі айдың отызынан кешіктірмей бағалы қағаздар рыногында қалыптасқан қатынастарды мемлекеттік реттеу мен бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) есептік тоқсаннан кейінгі айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша осы Ереженің 1-5 тармақтарына сәйкес есептелген пруденциалдық нормативтердің сақталуы туралы мәліметтерді қағаз жазбада ұсынады;
3) уәкілетті органға оның жазбаша талабы бойынша осы талапты алғаннан кейін келесі күннен кешіктірмей уәкілетті органның талабында көрсетілген күннен бұрынғы күннің немесе кез келген өзге бұрынғы күннің бас кезіндегі жағдай бойынша пруденциалдық нормативтердің сақталуы туралы мәліметтерді қағаз жазбада ұсынады.
7. Сауда-саттық ұйымдастырушы белгілі бір күнгі жағдай бойынша пруденциалдық нормативтердің сақталуы туралы мәліметтерді бес жыл бойы сақтауға тиіс.
8. Пруденциалдық нормативтердің талаптары осы Ереженің 1-5 тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, сауда-саттық ұйымдастырушы сәйкес келмеушілік анықталған кезден бастап бір жұмыс күні ішінде уәкілетті органға пруденциалдық нормативтердің сақталмау фактісі мен себептері туралы хабарлай отырып, оларды жою жөніндегі іс-шаралардың жоспарын қоса береді.
9. Сауда-саттық ұйымдастырушының пруденциалдық нормативтерді және пруденциалдық нормативтердің сақталуы туралы мәліметтерді беру мерзімдерін сақтамауы Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген жауапкершілікке әкеп соғады.

Глава 2. Соблюдение пруденциальных нормативов
6. В целях соблюдения пруденциальных нормативов организатор торгов:
1) каждый рабочий день производит расчеты пруденциальных нормативов по состоянию на начало данного дня. В первый рабочий день каждого месяца указанные расчеты, оформленные в письменном виде, должны быть:
подписаны первым руководителем и главным бухгалтером организатора торгов или лицами, их заменяющими;
заверены оттиском печати организатора торгов;
зарегистрированы в соответствующем журнале;
подшиты в отдельный файл-регистратор, предназначенный для их хранения;
2) ежеквартально, не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляет уполномоченному органу, осуществляющему государственное регулирование и контроль отношений, складывающихся на рынке ценных бумаг (далее - уполномоченный орган) сведения о соблюдении пруденциальных нормативов на бумажном носителе по состоянию на начало первого дня месяца, следующего за отчетным кварталом, рассчитанные в соответствии с требованиями пунктов 1-5 настоящих Правил;
3) представляет уполномоченному органу по его письменному требованию не позднее дня, следующего за днем получения такого требования, сведения о соблюдении пруденциальных нормативов на бумажном носителе по состоянию на начало предшествующего рабочего дня или любого иного предшествующего дня, указанного в требовании уполномоченного органа.
7. Сведения о соблюдении пруденциальных нормативов по состоянию на определенную дату подлежат хранению организатором торгов в течение пяти лет.
8. В случае несоответствия пруденциальных нормативов требованиям, установленным пунктами 1-5 настоящих Правил, организатор торгов в течение одного рабочего дня с момента выявления несоответствия сообщает уполномоченному органу о факте и причинах несоблюдения пруденциальных нормативов с приложением плана мероприятий по их устранению.
9. Несоблюдение организатором торгов пруденциальных нормативов и сроков представления сведений о соблюдении пруденциальных нормативов влечет ответственность, предусмотренную законодательными актами Республики Казахстан.