Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ банктерi бағалау көрсеткiштерiн анықтаудың ережелерiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2003 жылғы 8 қыркүйектегі N 333 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 тамыздағы N 308 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 19 қыркүейекте тіркелді. Тіркеу N 2497. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 701 және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 317 бірлескен бұйрығы және қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 29.12.2016 № 701 және ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 317 бірлескен (бірлескен бұйрық және қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығы және қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы тұрғын ұй құрылысы жинақ ақшасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру мақсатында Бұйырамын:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ банктерi бағалау көрсеткiштерiн анықтаудың ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрық жариялаған күннен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Министр
"Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылыс жинақ банктерiнiң бағалау көрсеткiшiн айқындау ережесi бекiтiлсiн.
2. Заң департаментi (Шәрiпов С.Б.) осы қаулыны Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылыс жинақ банктерiнiң бағалау көрсеткiшiн айқындау ережесiн бекiту туралы бiрлескен шешiмдi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдау үшiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне жiберсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Б.Б.Жәмiшевке жүктелсiн.
4. Осы қаулы Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылыс жинақ банктерiнiң бағалау көрсеткiшiн айқындау ережесiн бекiту туралы бiрлескен шешiмдi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жариялаған күннен бастап мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн күшiне енедi.
Ұлттық Банкі
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2003 жылғы 21 тамыздағы
N 308 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгiнiң
2003 жылғы 8 қыркүйектегі
N 333 бұйрығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылыс жинақ
банктерiнiң бағалау көрсеткiшiн айқындау ережесi

Об утверждении Правил определения оценочного показателя жилищными строительными сберегательными банками в Республике Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 сентября 2003 года N 333 и Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 августа 2003 года N 308. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 сентября 2003 года N 2497. Утратил силу совместным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 701 и постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 317
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра финансов РК от 29.12.2016 № 701 и постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 317 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения оценочного показателя жилищными строительными сберегательными банками в Республике Казахстан.
2. Настоящий приказ вводится в действие со дня опубликования.
Министр финансов
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения оценочного показателя жилищными строительными сберегательными банками в Республике Казахстан.
2. Юридическому департаменту (Шарипов С.Б.) довести настоящее постановление до сведения Министерства финансов Республики Казахстан для принятия мер к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан совместного решения об утверждении Правил определения оценочного показателя жилищными строительными сберегательными банками в Республике Казахстан.
3. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Жамишева Б.Б.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня опубликования Министерством финансов Республики Казахстан совместного решения об утверждении Правил определения оценочного показателя жилищными строительными сберегательными банками в Республике Казахстан.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
Постановлением Правления приказом Министра финансов
Национального Банка Республики Казахстан
Республики Казахстан
от 21 августа 2003 года N 308 от 8 сентября 2003 года N 333
Правила определения оценочного показателя
жилищными строительными сберегательными банками
в Республике Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылыс жинақ банктерiнiң бағалау көрсеткiшiн айқындау ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңының талаптарына сәйкес әзiрлендi.
2. Осы Ереже Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылыс жинақ банктерiнiң бағалау көрсеткiшiн айқындау және есептеу тәртiбiн реттейдi.
3. Бағалау көрсеткiшi келiсiлген сомаларды салымшыларға төлеудiң кезектiлiгiн белгiлеуге өлшем болады.
2-тарау. Осы Ережеде қолданылатын ұғымдар
4. Бағалау көрсеткiшi - осы шарт бойынша салымдардың ұзақтығы мен шамасын бағалауға негiзделген келiсiлген сомаларды төлеу кезектiлiгiн қалыптастыру үшiн әрбiр шарт бойынша осы Ережеге сәйкес тұрғын үй құрылыс жинақ ақша банкi айқындайтын есептеу шамасы.
5. Тұрғын үй құрылыс жинақ ақшасының салымшысы (салымшы) - тұрғын үй құрылыс жинақ ақшасы туралы тұрғын үй құрылыс жинақ банкiмен шарт жасасқан тұлға.
6. Тұрғын үй құрылыс жинақ ақшасы туралы шарт - салымшы мен тұрғын үй құрылыс жинақ банкi арасындағы екi жақты шарт.
7. Жинақталған қаражат сомасы - салымшының салымдардан, тұрғын үй құрылыс жинақ ақшасына салымдар бойынша есептелген сыйақы мен мемлекеттiң сыйлықақыларынан құралған нақты жинақталған ақша сомасы.
8. Шарттық сома - салымшыға тұрғын үй жағдайын жақсарту жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыру үшiн қажет, жинақталған ақша мен тұрғын үй заемы сомасынан тұратын, өзi тұрғын үй құрылыс жинақ ақшасы туралы шартты жасап отырған ақша сомасы.
9. Бағалау көрсеткiшiн есептеу сәтi - салымшының жинақ ақшасы шартпен белгіленген сомада және шартпен белгiленген жинақ мерзiмi біткеннен кейiн, бiрақ тұрғын үй құрылыс жинақ ақшасы туралы шартты жасағаннан кейiн үш жылдан соң басталатын тұрғын үй құрылыс жинақ ақшасы туралы шарт бойынша бағалау көрсеткiшiнiң мәнiн айқындау сәтi.
10. Ең төменгi бағалау көрсеткiшi - тұрғын үй заемын беруден бас тарту үшiн негiз болып табылатын жетпей тұрған бағалау көрсеткiшiнiң мәнi.
3-тарау. Бағалау көрсеткiшiн есептеу тәртiбi
11. Бағалау көрсеткіші жинақ ақшаның ең төменгi қажет сомасы мен ең төменгi жинақтау мерзiмi 3 (үш) жыл болатын шарттар бойынша ай сайынғы негiзде жасалады.
12. Бағалау көрсеткiшiн есептеу үшiн мынадай формула қолданылады:
n
E(Ві + Пі + Гі)*%*Ті
і=1
оп ----------------
ДС / 1000
Мұнда
ОП - бағалау көрсеткiшi;
Ві - i-төлемiнiң (салымының) мөлшерi;
Пі - есептелген сыйақы сомасы;
Гі - есептелген мемлекеттiк сыйлықақының сомасы;
% - салым бойынша банктiң сыйақы ставкасы;
Ті - төлемдi (салымды) енгiзген сәттен бастап бағалау көрсеткiшін есептеу сәтiне дейiнгi сәт;
і, n - төлемдердiң (салымдардың) реттiк нөмiрi;
ДС - шарттық сома.

Глава 1. Общие положения
1. Правила определения оценочного показателя жилищными строительными сберегательными банками в Республике Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан".
2. Настоящие Правила регулируют порядок определения и расчета оценочного показателя жилищными строительными сберегательными банками в Республике Казахстан.
3. Оценочный показатель служит критерием для установления очередности выплаты вкладчикам договорных сумм.
Глава 2. Понятия, применяемые в настоящих Правилах
4. Оценочный показатель - это расчетная величина, определяемая жилищным строительным сберегательным банком в соответствии с настоящими Правилами по каждому договору для формирования очередности выплаты договорных сумм, основанная на оценке продолжительности и величины вкладов по данному договору.
5. Вкладчик жилищных строительных сбережений (вкладчик) - физическое лицо, заключившее с жилищным строительным сберегательным банком договор о жилищных строительных сбережениях.
6. Договор о жилищных строительных сбережениях - двусторонний договор между вкладчиком и жилищным строительным сберегательным банком.
7. Сумма накопленных средств - фактически накопленная вкладчиком сумма денег, состоящая из вкладов, начисленного вознаграждения и премий государства по вкладам в жилищные строительные сбережения.
8. Договорная сумма - сумма денег, необходимая вкладчику для осуществления им мероприятий по улучшению жилищных условий, состоящая из суммы накопленных денег и жилищного займа, на которую он заключает договор о жилищных строительных сбережениях.
9. Момент расчета оценочного показателя - момент определения значения оценочного показателя по договору о жилищных строительных сбережениях, наступающий при условии накопления вкладчиком определенной договором суммы и истечения определенного договором
срока накопления, но не ранее, чем через три года после заключения договора о жилищных строительных сбережениях.
10. Минимальный оценочный показатель - значение оценочного показателя, недостижение которого является основанием для отказа в предоставлении жилищного займа.
Глава 3. Порядок расчета оценочного показателя
11. Оценочный показатель рассчитывается на ежемесячной основе по договорам, по которым достигнуты минимально необходимая сумма накоплений и минимальный срок накопления 3 (три) года.
12. Для расчета оценочного показателя применяется следующая формула:
n
Е (B i + П i + Г i ) * % * T i
i=1
ОП =----------------------, где
ДС/1000
ОП - оценочный показатель;
B i - размер i-го платежа (вклада);
П i - сумма начисленного вознаграждения;
Г i - сумма начисленной государственной премии;
% - ставка вознаграждения банка по вкладу;
T i - период с момента внесения платежа (вклада) до момента
расчета оценочного показателя;
i, n - порядковые номера платежей (вкладов);
ДС - договорная сумма.

13. Бағалау көрсеткiшiн есептеу үшiн бiр ай 30 (отыз) күннен, тоқсан - 90 (тоқсан) күннен, жыл - 360 (үш жүз алпыс) күннен тұрады.
14. Бағалау көрсеткiшiн есептеу үшiн келтiрiлген формула мынадай факторларды ескередi:
1) салымшылардың төлемдердi (салымдарды) жүзеге асыруының толықтығы және уақтылығы: салымшылар төлемдердi уақытылы жүзеге асырмағанда не жинақтаудың барлық мерзiмi iшiнде төлемдердi (салымдарды) бiркелкi енгiзген жағдайда есептелген төлемдерден төмен сомадағы төлемдердi енгiзгенде бағалау көрсеткiшiнiң мәнi төмендейдi;
2) салымшылардың төлемдердi (салымдарды) мерзiмiнен бұрын енгiзуi: жинақтаудың бастапқы кезеңiнде салымшылар төлемдердi мерзiмiнен бұрын жүзеге асырған кезде бағалау көрсеткiшiнiң мәнi көбейедi;
3) жинақ ақшаны жинақтау мерзiмiнiң ұзақтығы: жинақтау мерзiмi қаншалықты ұзақ болса, бағалау көрсеткiшiнiң мәнi соншалықты жоғары болады;
4) салымшының жинақтауды жүзеге асыру кестесi: cалым мөлшерi бойынша (алғашқы жылғы ең төменгiден кейiнгi жылдардағы ең жоғарыға дейiн) жоғарылауды жүзеге асырған кездегiге қарағанда салым мөлшерi бойынша (алғашқы жылдары неғұрлым жоғарыдан кейiнгi жылдардағы ең төменгi мөлшерге дейiн) төмендеудi жүзеге асырған кезiнде бағалау көрсеткішінің мәнi неғұрлым жоғары болып табылады.
4-тарау. Бағалау көрсеткiшiн қолдану тәртiбi
15. Тұрғын үй заемын алу үшiн бағалау көрсеткiшiнiң ең төменгi мәнiне жету қажет.
16. Ең төменгi бағалау көрсеткiшiн банктiң қолданылып жүрген тарифтiк бағдарламаларына байланысты тұрғын үй құрылыс жинақ банкi айқындайды.
17. Бағалау көрсеткішi әр түрлi шарттар бойынша бағалау көрсеткiштерiн жай салыстыру арқылы шарттық сомаларды төлеу кезектiлiгiн айқындау үшiн қолданылады.
18. Тұрғын үй заемын алу үшiн басым құқық тұрғын үй құрылыс жинақ ақшасының бағалау көрсеткiшiнiң неғұрлым көп мәнi бар салымшысына берiледi.
19. Әр түрлi шарттар бойынша бағалау көрсеткiшiнiң мәнi тең болған жағдайда шарттың талаптарына сәйкес қатаң есептелген көрсеткіштен нақты бағалау көрсеткiшiнiң мәнi асып түсетiн шартқа басымдық берiледi, яғни кесте мен кезектi төлемдердiң сомалары бөлiгiндегi талаптарды бұзбайтын шарттар басым болып табылады.

13. Для расчета оценочного показателя месяц содержит 30 (тридцать) дней, квартал - 90 (девяносто) дней, год - 360 (триста шестьдесят) дней.
14. Приведенная формула для расчета оценочного показателя учитывает следующие факторы:
1) полноту и своевременность осуществления вкладчиком платежей (вкладов): значение оценочного показателя снижается при осуществлении вкладчиком несвоевременных платежей, либо платежей ниже сумм внесения платежа (вклада), рассчитанных при условии равномерного внесения платежей (вкладов) в течение всего срока накопления;
2) досрочное внесение вкладчиком платежей (вкладов): значение оценочного показателя увеличивается при осуществлении вкладчиком досрочных платежей на первоначальном этапе накопления;
3) длительность срока накопления сбережений: значение оценочного показателя тем выше, чем больше срок накопления;
4) график осуществления вкладчиком накоплений: значение оценочного показателя является более высоким при осуществлении нисходящих по размерам вкладов (от более высоких в первые годы накопления до минимальных в последующие), чем при осуществлении восходящих по размерам вкладов (от минимальных в первые годы до максимальных в последующие).
Глава 4. Порядок применения оценочного показателя
15. Для получения жилищного займа необходимо достижение минимального значения оценочного показателя.
16. Минимальный оценочный показатель определяется жилищным строительным сберегательным банком в зависимости от применяемых тарифных программ банка.
17. Оценочный показатель применяется для определения очередности выплаты договорных сумм посредством простого сравнения оценочных показателей по различным договорам.
18. Преимущественное право получения жилищного займа предоставляется вкладчику жилищных строительных сбережений, имеющему наибольшее значение оценочного показателя.
19. При равном значении оценочных показателей по различным договорам приоритет будет отдаваться договору, значение фактического оценочного показателя по которому превысит показатель, рассчитанный строго в соответствии с условиями договора, то есть приоритетными будут являться договоры, условия которых не нарушались в части графика и сумм очередных платежей.