Фискальдық жады бар бақылау - касса машиналарды пайдалабай қатаң есептілік құжаттарының нысандарын қолданудың кейбір мәселері
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Салық комитеті Төрағасының 2003 жылғы 3 желтоқсандағы N 491 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 23 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 2631. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 9 қаңтардағы N 5 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2009.01.09 N 5 бұйрығымен.
-------------------- Бұйрықтан үзінді -------------------
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес кейбір нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
2. ...
3. ...
4. Осы бұйрық 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Министр                                        Б.Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрдің
2009 жылғы 9 қаңтардағы
№ 5 бұйрығына қосымша
Күші жойылған кейбір нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. ....
14. "Фискальдық жады бар бақылау - касса машиналарды пайдалабай қатаң есептілік құжаттарының нысандарын қолданудың кейбір мәселері" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2003 жылғы 3 желтоқсандағы № 491 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2631 болып тіркелді, "Ресми газет" газетінде 2004 жылғы 24 қаңтардағы № 4 жарияланды).
.........
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 546-бабының 1-тармағына сәйкес бұйырамын:
1. Мыналар бекітілсін:
1) 1-қосымшаға сәйкес фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарын пайдаланбай, қатаң есептілік құжаттарының нысандарын бекіту үшін Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетіне құзырлы мемлекеттік орган енгізетін Қорытынды нысанын;
2) 2-қосымшаға сәйкес фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарынсыз пайдаланатын, қатаң есептілік құжаттарының нысандарын бекіту үшін Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетіне құзырлы мемлекеттік орган енгізетін Қорытындыға талаптар.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің Салық әкімшіліктендіруі басқармасы (А.Қыпшақов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Осы Бұйрықтың орындалуын бақылау Қаржы Министрлігінің Салық комитеті Төрағасының орынбасары М.М.Әбдірахмановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
"Фискальдық жады бар бақылау-касса
машиналарын пайдаланбай қатаң
есептілік құжаттарының нысандарын
қолданудың кейбір мәселелері"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 491 бұйрығына 1-қосымша
ҚОРЫТЫНДЫ
____________________________________________________________
қорытынды енгізген құзырлы мемлекеттік органның атауы
______________________________________________________ нысаны
құжаттың аты
фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарынсыз
пайдаланатын, қатаң есептілік құжат ретінде бекіту үшін

Некоторые вопросы применения форм документов строгой отчетности, используемых без применения контрольно-кассовых машин с фискальной памятью
Приказ Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года N 491. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2003 года N 2631. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 января 2009 года № 5
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 09.01.2009 № 5.
В соответствии с пунктом 1 статьи 546 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму Заключения, вносимого компетентным государственным органом в Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан для утверждения форм документов строгой отчетности, используемых без применения контрольно-кассовых машин с фискальной памятью согласно приложению 1;
2) Требования к заключению, вносимому компетентным государственным органом в Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан для утверждения форм документов строгой отчетности, используемых без применения контрольно-кассовых машин с фискальной памятью согласно приложению 2.
2. Управлению налогового администрирования Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан (Кипшаков А.М.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Заместителя председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан Абдрахманова М.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации.
Председатель
Приложение 1
к приказу Председателя
Налогового комитета
Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 г. N 491
"Некоторые вопросы применения
форм документов строгой отчетности,
используемых без применения
контрольно-кассовых машин
с фискальной памятью"
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
_____________________________________________________________
наименование компетентного государственного органа,
внесшего заключение
по форме ____________________________________________________
наименование документа
для утверждения в качестве документа строгой отчетности,
используемого без применения контрольно-кассовых машин с
фискальной памятью

1. Қатаң есептілік құжатты пайдаланудың мақсаттылығын негіздеу
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2. Қатаң есептілік құжат нысанының сипаттамасы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Қатаң есептілік құжаттар нысанын қолдану және толтыру
туралы нұсқау
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
4. Ұсынылған қатаң есептілік құжат нысанында міндетті
реквизиттердің бары (тиісті ұйымға ___ белгілеңдер):
4.1. мекеменің атауы  ___          4.5. қызмет сипаты ___
4.2. құжаттың атауы   ___          4.6. қызмет құны   ___
4.3. құжаттың сериясы
мен нөмірі            ___          4.7. күні          ___
4.4. салық төлеушінің СТН-і ___
___________________________________________________________ нысанын
қатаң есептілік құжаттың атауы
фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарынсыз пайдаланатын,
қатаң есептілік құжат ретінде бекітудің мүмкіншілігі бар деп
санаймыз.
"Фискальдық жады бар бақылау-касса
машиналарын пайдаланбай қатаң
есептілік құжаттарының нысандарын
қолданудың кейбір мәселелері"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 491 бұйрығына 2-қосымша
Фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарынсыз
пайдаланатын, қатаң есептілік құжаттарының нысандарын
бекіту үшін Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Салық комитетіне құзырлы мемлекеттік орган енгізетін
қорытындыға
Талаптар

1. Обоснование целесообразности применения документов строгой
отчетности __________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
2. Описание формы документа строгой отчетности_______________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
3. Указания по заполнению и применению форм документов строгой
отчетности___________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
4. Наличие обязательных реквизитов на представленной форме
бланка строгой отчетности (укажите х в соответствующей ячейке):
__                         __
4.1. наименование организации |__| 4.5. описание услуги  |__|
__                         __
4.2. наименование документа   |__| 4.6. стоимость услуги |__|
__                         __
4.3. серия и номер документа  |__| 4.7. дата             |__|
__
4.4. РНН налогоплательщика    |__|
Форму _______________________________________________________
наименование документа строгой отчетности
считаем возможным утвердить в качестве документа строгой
отчетности, используемого без применения контрольно-кассовых
машин с фискальной памятью.
Приложение 2
к приказу Председателя
Налогового комитета
Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 г. N 491
"Некоторые вопросы применения
форм документов строгой отчетности,
используемых без применения
контрольно-кассовых машин
с фискальной памятью"
Требования к заключению,
вносимого компетентным государственным органом в
Налоговый комитет Министерства финансов
Республики Казахстан для утверждения форм
документов строгой отчетности, используемых
без применения контрольно-кассовых машин с
фискальной памятью

1. Осы Талаптар "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 546-бабының 1-тармағына сәйкес құрастырылған.
2. Фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарын пайдаланбай, қатаң есептілік құжаттар туралы құзырлы мемлекеттік органның Қорытындысында (бұдан соң - Қорытынды) келесі мәліметтер болу керек:
1) қатаң есептілік құжатты пайдаланудың мақсаттылығын негіздеу. Бұл бөлімде кәсіпкерлік қызмет ортасының қысқа сипаттамасын беру керек, фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарын пайдалана алмайтын осы қызметке тән ерекшелігін жазу керек (мекен-жайының ерекшелігі, аймақтың алшақтығы, стационарлық жайы жоқ болуы және т.б.);
2) қатаң есептілік құжат нысанының сипаттамасы. Бұл бөлімде бекітуге берілген қатаң есептілік құжаттың толық сипаттамасы болу керек (бланктің форматы мен мөлшері, парақтар саны, үзбелі талон немесе түбіршегінің болуы, қағаздың түсі мен сапасы, қорғаныс торының болуы, типографиялық белгісі және сулы таңбасы, бланкте бланк реквизиттерінің болуы және орналасуы және т.б.);
3) қатаң есептілік құжат нысанын толтыру және қолдану туралы нұсқау. Бұл бөлімде бланкті хаттау талаптары ескерілуі керек (толтырылатын дана саны, реквизиттерді толтыру туралы ұсыныс, бланктің қай бөлімі тұтынушыға (тапсырыс берушіге) берілетіні, қай бөлімі пайда есебі үшін қалатыны жайлы сипаттама және т.б.).
3. Қорытындыға қосылады:
1) бекітуге ұсынған фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарын пайдаланбай, қатаң есептілік құжаттардың нысаны (бұдан соң - Қатаң есептілік бланкі);
2) қатаң есептілік құжаттардың есебі, сақтау және тапсыру тәртібі.
4. Қатаң есептілік бланктің нысанында Қатаң есептілік бланктің атауы, сериясы және/немесе нөмірі және келесі ақпаратты ашатын жолдарының болуы шарт:
1) қызмет көрсеткен жеке кәсіпкердің аты-жөні немесе мекеменің атауы;
2) қызмет көрсеткен салық төлеуші жеке кәсіпкердің немесе мекеменің тіркеу нөмірі;
3) ақы алынатын қызмет түрінің сипаты;
4) қызмет құны;
5) Қатаң есептілік бланкті толтыру күні.
Сонымен бірге қажетті ақпаратты жазуға қосымша реквизиттерді енгізуге болады.
5. Қорытынды және қосымшалар Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетіне қағаз және электронды тасығышта тапсырылады.

1. Настоящие требования разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 546 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
2. Заключение компетентного государственного органа по документам строгой отчетности, используемых без применения контрольно-кассовых машин с фискальной памятью (далее - Заключение) должно содержать следующие сведения:
1) обоснование целесообразности применения документов строгой отчетности. В данном разделе необходимо дать краткую характеристику сферы предпринимательской деятельности, с описанием особенностей, присущих данному виду деятельности, не позволяющих применять контрольно-кассовые машины с фискальной памятью (особенности местонахождения, отдаленность территорий, отсутствие стационарных помещений и др.);
2) описание формы документа строгой отчетности. Данный раздел должен содержать полное описание представляемого на утверждение бланка строгой отчетности (размер и формат бланка, количество листов, наличие корешка или отрывного талона, качество и цвет бумаги, наличие защитной сетки, типографической разметки или водяных знаков, наличие и расположение на бланке реквизитов бланка и др.);
3) указания по заполнению и применению форм документов строгой отчетности. Данный раздел должен предусматривать требования к оформлению бланка (количество выписываемых экземпляров, рекомендации к заполнению реквизитов, описание какая часть бланка выдается потребителю (заказчику), какая остается для учета выручки и др.).
3. К Заключению прикладываются:
1) утверждаемая форма документа строгой отчетности, используемая без применения контрольно-кассовых машин с фискальной памятью (далее - Бланк строгой отчетности);
2) порядок учета, хранения, выдачи и отчетности документов строгой отчетности.
4. Форма Бланка строгой отчетности должна содержать наименование, серию и/или номер Бланка строгой отчетности и строки, раскрывающие следующую информацию:
1) наименование организации или фамилию, имя и отчество индивидуального предпринимателя, оказывающего услуги;
2) регистрационный номер налогоплательщика организации или индивидуального предпринимателя, оказывающего услуги;
3) описание вида услуги, за которую взимается плата;
4) стоимость услуги;
5) дата оформления Бланка строгой отчетности.
При этом допускается включение дополнительных реквизитов для записи необходимой информации.
5. Заключение и приложения к нему представляются в Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан на бумажном и электронном носителях.