Тұрғын үй құрылыс жинақтауларына салымдар бойынша сыйлық (мемлекет сыйлығы) төлеу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2003 жылғы 26 желтоқсандағы N 439 бұйрығы және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 6 желтоқсандағы N 444 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 30 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 2648. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Төрағасының 2005 жылғы 25 маусымдағы N 174 қаулысымен, ҚР Қаржы министрінің 2005 жылқы 19 шілдедегі N 274 (V053772) Бұйрығымен.
------------Бұйрықтан үзінді----------------
"Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылыс жинақақша туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгiнiң (бұдан әрi - Агенттiк) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Тұрғын үй құрылыс жинақақша салымдары бойынша сыйлықақыларды (мемлекеттiң сыйлықақысын) төлеу ережесiн бекiту туралы" 2003 жылғы 6 желтоқсандағы N 444 қаулысының (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу Тiзiлiмiнде N 2648 тiркелген, 2004 жылғы 17 қаңтар "Казахстанская правда" N 10 (24320) санды газетiнде жарияланған) күшi жойылды деп танылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң "Тұрғын үй құрылыс жинақақша салымдары бойынша мемлекеттiң сыйлықақыларын төлеу ережесiн бекiту туралы" 2005 жылғы 24 мамырдағы N 197 бұйрығы қолданысқа енген күннен бастап осы қаулы қолданысқа енгiзіледi...
Төраға
----------------------------
"Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын  iске асыру мақсатында бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Тұрғын үй құрылыс жинақтауларына салымдар бойынша сыйлық (мемлекет сыйлығы) төлеу ережесі бекітілсін.
2. Мемлекеттік борыш және кредит беру департаменті белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі Ғ.Н.Өзбековке жүктелсiн.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
"Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын  iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:

Об утверждении Правил выплаты премий по вкладам в жилищные строительные сбережения (премии государства)
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 декабря 2003 года N 439 и Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 декабря 2003 года N 444. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2003 года N 2648. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.06.2005г. N 174; приказом Министра финансов РК от 19 июля 2005 года N 274 (V053772)
Извлечение из постановления
Правления Агентства РК по регулированию
и надзору финансового рынка и
финансовых организаций от 25.06.2005г. N 174
"В целях реализации Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 декабря 2003 года N 444 "Об утверждении Правил выплаты премий по вкладам в жилищные строительные сбережения (премии государства)"...
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня введения в действие приказа Министерства финансов Республики Казахстан от 24 мая 2005 года N 197 "Об утверждении Правил выплаты премий государства по вкладам в жилищные строительные сбережения".
Председатель".
--------------------------------------------------------------------
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты премий по вкладам в жилищные строительные сбережения (премии государства).
2. Департаменту государственного долга и кредитования в установленном порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль над исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра финансов Республики Казахстан Узбекова Г.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:

1. Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша сыйлықақы (мемлекет сыйлықақысын) төлеу ережесi бекiтiлсiн.
2. Қаржылық қадағалау департаментi (Бахмутова Е.Л.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолдану үшiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне жiберсiн.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi басшылығының қызметiн қамтамасыз ету басқармасы (Терентьев А.Л.) және Құжаттамалық қамтамасыз ету және бақылау басқармасы (Жерембаев Е.Е.) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны және Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша сыйлықақы (мемлекет сыйлықақысын) төлеу ережесiн Қазақстан Республикасының ресми бұқаралық ақпарат құралдарында және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң баспасөз басылымдарында жариялауды қамтамасыз етсiн.
4. Операция басқармасы (Төлеутаева Ә.Қ.) қабылданған шешiм туралы ақпаратты жариялауға байланысты шығыстарды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi басшылығының қызметiн қамтамасыз ету басқармасының бюджетi (шығыстар сметасы) есебiнен төлесiн.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Ә.Ғ. Сәйденовке жүктелсiн.
6. Осы қаулы және Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң "Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша сыйлықақы (мемлекет сыйлықақысын) төлеу ережесiн бекiту туралы" бұйрығы ресми жарияланған күннен бастап осы қаулы күшiне енедi.
Ұлттық Банк
Төрағасының
мiндетiн атқарушы
Қазақстан Республикасының          Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының         Қаржы министрінің
2003 жылғы 6 желтоқсандағы         2003 жылғы 26 желтоқсандағы
444 қаулысымен                     439 бұйрығымен
бекітілген №                       бекітілген
Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар
бойынша сыйлықақы (мемлекет сыйлықақысын)
төлеу ережесi
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  (бұдан әрi - Заң) талаптарына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылыс жинақ банктерiндегi тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша мемлекет сыйлықақысын (бұдан әрi - мемлекет сыйлықақысы) төлеу тәртiбiн реттейдi.
2. Мемлекет сыйлықақысы жыл сайын жылдың қорытындысы бойынша есептеледi.
2-тарау. Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына
салымдар бойынша сыйлықақы төлеу шарттары
3. Салымшы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шарттың талаптарын сақтаған жағдайда мемлекет сыйлықақысы салымшыға шарттық соманы төлеу кезiнде жүзеге асырылады, ал салымдар бойынша мемлекет сыйлықақысы жыл сайын, осы Ережеде белгiленген тәртiппен есептеледi.

1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты премий по вкладам в жилищные строительные сбережения (премии государства).
2. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.) довести настоящее постановление до сведения Министерства финансов Республики Казахстан для принятия мер к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан (Терентьев А.Л.) и Управлению документационного обеспечения и контроля (Джерембаев Е.Е.) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить публикацию настоящего постановления и Правил выплаты премий по вкладам в жилищные строительные сбережения (премии государства) в официальных средствах массовой информации Республики Казахстан и печатных изданиях Национального Банка Республики Казахстан.
4. Операционному управлению (Тулеутаева А.К.) оплатить расходы, связанные с опубликованием информации о принятом решении, за счет бюджета (сметы расходов) Управления по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан.
5. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня официального опубликования его и приказа Министра финансов Республики Казахстан "Об утверждении Правил выплаты премий по вкладам в жилищные строительные сбережения (премии государства)".
И.О. Председателя
Национального Банка
Утверждены                            Утверждены
Постановлением Правления             приказом Министра финансов
Национального Банка                   Республики Казахстан
Республики Казахстан                от 26 декабря 2003 года N 493
от 6 декабря 2003 года N 444
Правила
выплаты премий по вкладам в жилищные
строительные сбережения (премии государства)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан" (далее - Закон) и регулируют порядок выплаты премий государства по вкладам в жилищные строительные сбережения (далее - премии государства) в жилищных строительных сберегательных банках в Республике Казахстан.
2. Премия государства начисляется ежегодно по итогам года.
Глава 2. Условия выплаты премий по вкладам
в жилищные строительные сбережения
3. При соблюдении вкладчиком условий договора о жилищных строительных сбережениях выплата премий государства осуществляется при выплате договорной суммы, а начисление премии государства по вкладам - ежегодно в порядке, установленном настоящими Правилами.

4. Қазақстан Республикасы азаматтарының, оның iшiнде кәмелеттiк жасқа жетпеген, он сегiз жасқа толмаған азаматтарының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдары бойынша мемлекет сыйлықақысын төлеу тұрғын үй құрылыс жинақ банктерiнде жүзеге асырылады.
5. Жыл сайынғы мемлекет сыйлықақысының мөлшерi ынталандырылатын салым сомасының жиырма процентiн құрайды. Сыйлықақымен ынталандырылатын салым тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салынған салым сомасынан және ол бойынша есептелген сыйақыдан тұрады.
6. Сыйлықақымен ынталандырылатын сома сыйлықақы төленетiн жылы белгiленген алпыс еселенген айлық есептiк көрсеткiштен аса алмайды.
Егер ынталандырылатын салым сомасы алпыс айлық есептiк көрсеткiштен асып кетсе, онда салымның ынталандырылмаған сомасын тұрғын үй құрылысы жинақ банкi келесi жылы сыйлықақы есептеу кезiнде ескередi.
Салымшының жинақтау кезеңi аяқталғаннан кейiн шарттық соманы алу кезiнде салымның ынталандырылмаған бөлiгiне сыйлықақы есептелмейдi.
7. Мемлекет сыйлықақысы мынадай жағдайларда төленедi және бюджетке қайтарылмайды:
салымшы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шарт бойынша талап ету құқығын немесе жинақталған қаражат сомасын және (немесе) тұрғын үй заемын (аралық тұрғын үй заемын) алу құқығына кепiлдi шарт бойынша ақшаны тұрғын үй iс-шараларына пайдалану кезiнде Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын басқа тұлғаға берген жағдайда;
тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасының салымшысы қайтыс болған немесе еңбек ету қабiлетiн толық жоғалтқан жағдайда;
тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасының салымшысы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шартты жасағаннан кейiн заң актiлерiнде белгiленген тәртiппен жұмыссыз ретiнде тiркелген жағдайда және мемлекет сыйлықақысы төленетiн сәтте алты ай бойы жұмыссыз болған жағдайда;
тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасының салымшысы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасын бес жылдан артық мерзiмге жинақтаған жағдайда ғана тұрғын үй заемын алудан бас тартқан жағдайда;
салымшының тұрғын үй құрылысы жинақ ақша шотына салым бойынша сыйлықақы есептемеу негiзiнде салымшы шартты бұзған жағдайда.
8. Мемлекет сыйлықақысын есептеудiң тәртiбi мен шарттары Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен тұрғын үй құрылыс жинақ банкi арасында жасалатын келiсiмде айқындалады.
3-тарау. Мемлекет сыйлықақысын төлеу көзi
9. Мемлекет сыйлықақысын төлеуге қажеттi ақша тұрғын үй құрылысы жинақ банкi ұсынған ашылған салымдар бойынша мемлекет сыйлықақысын есептеудiң болжамды есебiнiң негiзiнде, жыл сайын республикалық бюджетте тиiстi жылға қарастырылады.

4. Выплата премий государства по вкладам граждан Республики Казахстан, в том числе несовершеннолетних, не достигших восемнадцати лет, в жилищные строительные сбережения осуществляется в жилищных строительных сберегательных банках.
5. Размер ежегодной премии государства составляет двадцать процентов от суммы поощряемого вклада. Поощряемый премией вклад включает в себя суммы вклада в жилищные строительные сбережения и начисленное по нему вознаграждение.
6. Поощряемая премией сумма не может превышать шестидесятикратного месячного расчетного показателя, установленного на год, за который выплачивается премия.
Если сумма поощряемого вклада превышает шестьдесят месячных расчетных показателей, то оставшаяся не поощренной сумма вклада учитывается жилищным строительным сберегательным банком при начислении премии в следующем году.
При получении вкладчиком договорной суммы по истечении периода накопления начисление премии на оставшуюся часть не поощренной суммы вклада не осуществляется.
7. Премия государства подлежит выплате и не подлежит возврату в бюджет также в случаях:
уступки вкладчиком прав требования по договору о жилищных строительных сбережениях или залога им прав получения суммы накопленных средств и (или) жилищного займа (промежуточного жилищного займа) другому лицу, являющемуся гражданином Республики Казахстан, при использовании денег по договору на жилищные мероприятия;
смерти или полной утраты трудоспособности вкладчика жилищных строительных сбережений;
когда вкладчик жилищных строительных сбережений после заключения договора о жилищных строительных сбережениях зарегистрирован в установленном законодательными актами порядке в качестве безработного и к моменту выплаты премии государства остается таковым в течение шести месяцев;
отказа вкладчика жилищных строительных сбережений от получения жилищного займа только при условии осуществления накопления жилищных строительных сбережений более пяти лет;
в случае расторжения договора вкладчиком на основании не зачисления на счет вкладчика жилищных строительных сбережений начисленной премии по вкладу.
8. Порядок и условия перечисления премий государства определяются в соглашении, заключаемом между Министерством финансов Республики Казахстан и жилищным строительным сберегательным банком.
Глава 3. Источник выплаты премий государства
9. Деньги, необходимые для выплаты премий государства на основании прогнозных расчетов начисления премии государства по открытым вкладам, предоставленных жилищным строительным сберегательным банком, ежегодно предусматриваются в республиканском бюджете на соответствующий год.

4-тарау. Мемлекет сыйлықақысын есептеу
және капиталдандыру тәртiбi
10. Мемлекет сыйлықақысы осы Ереженiң 5 және 6-тармақтарында көрсетiлген мөлшерде, есептi жылдан кейiнгi жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша есептеледi. Сыйлықақымен ынталандырылатын салым сомасына салым сомасы мен ол бойынша есептелген сыйақы кiредi.
11. Салымның ағымдағы жылдағы (мемлекет сыйлықақысы төленетiн жыл) ынталандырылатын сомасы төмендегiдей формуламен есептеледi:
Саж = H - Птг, мұндағы
Саж - ағымдағы жылы сыйлықақымен ынталандырылатын салым сомасы;
H - есептi жылдан кейiнгi жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша сыйақыны қосқандағы салым сомасы;
Ппг - салымның алдыңғы жылдары ынталандырылған сомасы.
12. Банк мемлекет сыйлықақысының сомасын жинақ шоттарына ақшаны нақты есептеу сәтiндегi салымның негiзгi сомасын осы Ережеде белгiленген тәртiппен ұлғайтуға (капиталдандыруға) бағыттайды.
5-тарау. Мемлекеттiң сыйлықақыларын
есептеу және төлеу мерзiмдерi
13. Тұрғын үй құрылыс жинақ банкi жыл сайын тиiстi жылдың 1 сәуiрге дейiнгi мерзiмде алдағы қаржылық жылы республикалық бюджет қаражаты шығыстарының бюджеттiк өтiнiмiне енгiзу үшiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне мемлекет сыйлықақысының болжамды есебiн ұсынады.
14. Тұрғын үй құрылыс жинақ банкi қаржылық жылдың қорытындысы бойынша келесi жылдың он жұмыс күнi iшiнде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне есептi жылдан кейiнгi жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша мемлекет сыйлықақысының түпкiлiктi есебiн ұсынады.
15. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi тұрғын үй құрылыс жинақ банкiнен түпкiлiктi есептi алғаннан кейiн, есептi жылдан кейiнгi жылдың 10 ақпанына дейiн тұрғын үй құрылыс жинақ банкiнiң корреспонденттiк шотына мемлекет сыйлықақысының жалпы сомасын аударады.
16. Тұрғын үй құрылыс жинақ банкi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнен жалпы соманы алған күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде тұрғын үй құрылыс жинақ банкi мен оның салымшылары - Қазақстан Республикасының азаматтары арасында жасалған тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шарттар бойынша  Заңда  және осы Ережеде көзделген тәртiппен мемлекет сыйлықақысын есептейдi.
6-тарау. Мемлекет сыйлықақысын төлеудiң шектеулерi
17. Салымшы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шарт бойынша тұрғын үй заемын өтеу талаптарын жүйелi (күнтiзбелiк жыл iшiнде қатарынан үш реттен артық) бұзған, сондай-ақ тұрғын үй заемын мақсатсыз пайдаланған жағдайда, тұрғын үй құрылыс жинақ банкi мемлекет сыйлықақысын Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртiппен республикалық бюджетке қайтару жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асырады және мемлекет сыйлықақысының сомасы салымшыдан келiп түскен күннен бастап бiр жұмыс күнi iшiнде оны республикалық бюджетке аударады.
Салымды шотқа толық енгiзбеу, енгiзудi кешiктiру, сондай-ақ салымдарды шотқа мерзiмiнен бұрын (толық, iшiнара) салу және тұрғын үй заемын (аралық тұрғын үй заемын) өтеу тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шарттың талаптарын бұзу болып табылмайды.

Глава 4.
Порядок расчета и капитализации премии государства
10. Премия государства рассчитывается в размере, указанном в пунктах 5 и 6 настоящих Правил, по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным. В сумму поощряемой премией вклада включается сумма вклада и начисленное по нему вознаграждение.
11. Расчет поощряемой суммы вклада в текущем году (год, за который осуществляется выплата премии государства) рассчитывается по следующей формуле:
Птг = Н - Ппг, где
Птг - поощряемая премией сумма вклада текущего года;
Н - сумма вклада, включая вознаграждение по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным;
Ппг - поощренная сумма вклада в предыдущие годы.
12. Сумма премии государства направляется Банком на увеличение основной суммы вклада (капитализируется) на момент фактического зачисления денег на сберегательные счета в порядке, установленном настоящими Правилами.
Глава 5. Сроки начисления и выплаты премий государства
13. Жилищный строительный сберегательный банк ежегодно в срок до 1 апреля соответствующего года предоставляет Министерству финансов Республики Казахстан прогнозные расчеты начисления премий государства для внесения бюджетной заявки расходования средств республиканского бюджета на предстоящий финансовый год.
14. По итогам финансового года жилищный строительный сберегательный банк в течение десяти рабочих дней следующего года предоставляет в Министерство финансов Республики Казахстан окончательный расчет начисления премий государства по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным.
15. Министерство финансов Республики Казахстан, после получения от жилищного строительного сберегательного банка окончательного расчета до 10 февраля года, следующего за отчетным, перечисляет на корреспондентский счет жилищного строительного сберегательного банка общую сумму премий государства.
16. Жилищный строительный сберегательный банк в течение десяти рабочих дней со дня получения от Министерства финансов Республики Казахстан общей суммы производит зачисление премий государства по заключенным между жилищным строительным сберегательным банком и его вкладчиками-гражданами Республики Казахстан договорам о жилищных строительных сбережениях, в порядке, предусмотренном Законом и настоящими Правилами.
Глава 6. Ограничения выплаты премий государства
17. При систематическом (более трех раз последовательно в течение календарного года) нарушении вкладчиком условий погашения жилищного займа по договору о жилищных строительных сбережениях, а также при нецелевом использовании жилищного займа, жилищный строительный сберегательный банк осуществляет мероприятия по возврату премии государства в республиканский бюджет в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, и перечисляет ее в республиканский бюджет в течение одного рабочего дня со дня поступления суммы премии государства от вкладчика.
Неполное внесение, задержка внесения вкладов на счет, а также досрочное (полное, частичное) внесение вкладов на счет и погашение жилищного займа (промежуточного жилищного займа) не являются нарушениями условий договора о жилищных строительных сбережениях.

18. Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасының салымшысына заң нормаларын және (немесе) тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шартты бұза отырып төленген сыйлықақы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртiппен республикалық бюджетке қайтарылуы тиiс. Тұрғын үй құрылыс жинақ банкi мемлекет сыйлықақысының сомасы салымшыдан келiп түскен күннен бастап бiр жұмыс күнi iшiнде оны республикалық бюджетке аударады.
19. Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шартта айқындалған жинақтау мерзiмi аяқталып, салымшының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салатын қажеттi салым сомасының ең аз мөлшерi жинақталмаған жағдайда, салымшы салымды және оған есептелген сыйақыны алуына болады. Мұндайда мемлекет сыйлықақысы салымшы жинақ ақшаны бес жылдан артық уақыт жинақтаған жағдайда төленедi.
Салымшы тұрғын үй құрылысы жинақ банкiнде жинақтауды жалғастыра беруiне болады, мұндайда, жинақталып жатқан бұл ақшаға мемлекет сыйлықақысы төленбейдi.
20. Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шартта айқындалған жинақтау мерзiмi аяқталып, салымшының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салатын қажеттi салым сомасының ең аз мөлшерi жинақталған жағдайда салымшы жинақтау мерзiмiн ұзартуға немесе тұрғын үй құрылысы жинақ банкiнде тұрғын үй заемын алуды кейiнге қалдыруына болады, мұндайда салымшының жинақтаған қаражатының сомасына осы Ережеде көзделген тәртiппен мемлекет сыйлықақысы есептеледi.

18. Премия, выплаченная вкладчику жилищных строительных сбережений с нарушением норм законодательства и (или) договора о жилищных строительных сбережениях, подлежит возврату в республиканский бюджет в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан. Жилищный строительный сберегательный банк в течение одного рабочего дня со дня поступления суммы премии государства от вкладчика перечисляет ее в республиканский бюджет.
19. По истечении определенного в договоре о жилищных строительных сбережениях срока накопления и не достижении вкладчиком жилищных строительных сбережений минимально необходимой суммы вклада, вкладчик может получить вклад и начисленное вознаграждение. При этом премия государства выплачивается в случае накопления сбережений вкладчиком более пяти лет.
Вкладчик может продолжить накопления в жилищном строительном сберегательном банке, при этом, на данные накопления начисление премий государства не осуществляется.
20. При истечении определенного в договоре о жилищных строительных сбережениях срока накопления и достижении вкладчиком жилищных строительных сбережений минимально необходимой суммы вклада, вкладчик может продлить срок накопления или получить отсрочку получения жилищного займа в жилищном строительном сберегательном банке, при этом, на сумму накопленных средств вкладчика начисляется премия государства в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.