Тасымалдарды ұйымдастыру және (немесе) тасымалдаумен байланысты қызметтердi көрсету жөнiндегi шарттар бойынша мiндеттемелердi қамтамасыз етудiң тәртiбi мен шараларын бекiту туралы
Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 20 қаңтардағы N 18-І бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 4 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 2695
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы "Темiр жол көлiгi туралы" Заңның 14-бабы 2 тармағының 7) тармақшасына сәйкес, тараптардың шарттар ережелерiн орындауы және олардың мүдделерiн қорғау мақсатында бұйырамын:
1. Тасымалдаушы мен жүк жөнелтушi, экспедитор (бұдан әрi - шарт тараптары) арасында жасасатын тасымалдарды ұйымдастыру және (немесе) тасымалдаумен байланысты қызметтердi көрсету жөнiндегi шарттар бойынша мiндеттемелердi қамтамасыз етудiң келесi тәртiбi мен шаралары бекiтiлсiн:
1) өзара мiндеттемелердiң орындалуын қамтамасыз етудiң тараптар таңдаған тәсiлдерi келiсiп отырған тараптармен тасымалды ұйымдастыру және (немесе) тасымалдаумен байланысты қызметтердi көрсету жөнiндегi шарттың мәтiнiнде жазбаша түрде бекiтiлуi тиiс;
2) кепіл, банктік кепілдік, Одақтың (Қауымдастықтың) кепіл жарнасы, шарт бойынша жауапкершілікті сақтандыру шарты, жүктерді алып қалу, айып төлету, кепілпұл және заңнамада немесе шарт тараптарымен көзделген өзге шаралар екі жақты келісім бойынша шарт тараптарының міндеттемелерді қамтамасыз ету шаралары болып табылады.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникациялар министрлігінің 2005 жылғы 28 маусымдағы N 222-І  бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
2. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Темiр жол көлiгi комитетiмен (М.Ж.Оразбеков) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк  тiркеуден өтуi қамтамасыз етiлсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар вице-Министрi H.T. Байдаулетовқа жүктелсiн.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күннен бастап күшiне енедi.
Министр

Об утверждении порядка и мер обеспечения обязательств по договорам на организацию перевозок и (или) выполнение услуг, связанных с перевозкой
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 20 января 2004 года N 18-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 февраля 2004 года N 2695
В соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте", в целях выполнения сторонами условий договоров и обеспечения защиты их интересов ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить следующий порядок и меры обеспечения обязательств по договорам на организацию перевозок и (или) выполнение услуг, связанных с перевозкой, заключаемым между перевозчиком и грузоотправителем и экспедитором (далее - стороны договора):
1) избранные сторонами договора меры обеспечения исполнения взаимных обязательств должны быть письменно зафиксированы в тексте договора об организации перевозок и (или) выполнения услуг, связанных с перевозкой;
2) в качестве мер обеспечения обязательств сторонами договора по обоюдному согласию может выступать: залог, банковская гарантия, гарантийный взнос Союза (Ассоциации), договор страхования ответственности по договору, удержание грузов, неустойка, задаток или иные меры, предусмотренные законодательством или сторонами договора.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 28 июня 2005 года N 222-I (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после первого официального опубликования).
2. Комитету железнодорожного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Уразбекову М.Ж.) обеспечить представление настоящего приказа для государственной регистрации в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Байдаулетова Н.Т.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Министр