Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 26 наурызда N 716 тіркелген "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары мен ішкі әскерлерінде әскери-дәрігерлік сараптамалау туралы ережелер мен Дәрігерлік куәландыру ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 1998 жылғы 24 желтоқсандағы N 470 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 10 ақпандағы N 99 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 3 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2727. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 27 шілдедегі N 325 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010.07.27 N 325 (ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ішкі істер органдары мен ішкі әскерлерінде әскери-дәрігерлік сараптаманы және медициналық куәландыруды жетілдіру мақсатында Бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 26 наурызда N 716 тіркелген "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары мен ішкі әскерлерінде әскери-дәрігерлік сараптамалау туралы ережелер мен Дәрігерлік куәландыру ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 1998 жылғы N 470 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің ішкі істер органдары мен ішкі әскерлерінде әскери-дәрігерлік сараптамалау туралы ережеде:
2-бөлімде:
12-тармақта:
бірінші абзацта:
"байланыс құралдарымен," деген сөздерден кейін "полиграфпен, қазіргі заманғы" деген сөздермен толықтырылсын, "техникамен" деген сөздерден кейін ", инструментариймен, дәрі-дәрмектермен" деген сөздермен толықтырылсын, "Медициналық бас басқармасы, медициналық басқармалары, медициналық бөлімдері, медициналық қызметтері" деген сөздер алынып тасталсын;
1-тарауда:
17, 18-тармақтарда:
"мекемелермен" деген сөз "бөлімшелермен" деген сөзбен ауыстырылсын;
20-тармақта:
"жеке құрамын" деген сөздер "қызметкерлерін" деген сөзбен ауыстырылсын;
22-тармақта:
"ОӘДК-нің бастығы" деген сөзден кейін ",әскери-дәрігерлік сараптама мәселелерін қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын, "медициналық" деген сөзден кейінгі "бас" деген сөз алынып тасталсын;
24, 26, 37-тармақтарда:
"орган" деген сөз "бөлімше" деген сөзбен ауыстырылсын;
25-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысымен келіспеген жағдайда азаматтардың Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сотқа шағым жасауға құқығы бар";
27-тармақта:
"Медициналық" деген сөзден кейінгі "бас" деген сөз алынып тасталсын; "Кадр және тәрбие жұмысы департаментімен" деген сөздер "Тәрбие және кадр жұмысы департаменті" деген сөздермен ауыстырылсын;
28-тармақта:
6-тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің және басқа да күш қолдану құрылымдарының оқу орындарына, әскери-оқу орындарына түсетін Астана қаласында тұратын адамдарды медициналық куәландыруға";
39-тармақта:
"ОӘДК-нің бастығы" деген сөзден кейін "әскери-дәрігерлік сараптама мәселелерін қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын.
41-тармақта "мекеме" деген сөз "бөлімше" деген сөзбен ауыстырылсын;
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің ішкі істер органдары мен ішкі әскерлерінде медициналық куәландыру туралы Ережеде:
1-тарау:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 декабря 1998 года № 470 "Об утверждении Положения о военно-врачебной экспертизе и Правил медицинского освидетельствования в органах внутренних дел и внутренних войсках Министерства внутренних дел Республики Казахстан", зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 марта 1999 года № 716
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 февраля 2004 года № 99. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2004 года № 2727. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 июля 2010 года № 325
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 27.07.2010 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования военно-врачебной экспертизы и медицинского освидетельствования в органах внутренних дел и внутренних войсках Министерства внутренних дел Республики Казахстан приказываю:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 декабря 1998 года N 470 "Об утверждении Положения о военно-врачебной экспертизе и Правил медицинского освидетельствования в органах внутренних дел и внутренних войсках Министерства внутренних дел Республики Казахстан", зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 26 марта 1999 года N 716, следующие изменения и дополнения:
В Положении о военно-врачебной экспертизе в органах внутренних дел и внутренних войсках МВД Республики Казахстан, утвержденном указанным Приказом:
в раздел 2:
в пункт 12:
в абзаце первом:
после слов "средствами связи," дополнить словами "полиграфом, современной", после слова "техникой" дополнить словами ", инструментарием, медикаментами", слово "Главным" исключить;
в главе 1:
в пунктах 17, 18:
слово "учреждениями" заменить словом "подразделениями";
в пункте 20:
слова "личный состав" заменить словом "работников";
в пункте 22:
после слова "оперативно" дополнить словами "за исключением вопросов военно-врачебной экспертизы", слово "Главного" исключить;
в пунктах 24, 26, 37:
слово "органом" заменить словом "подразделением";
пункт 25 дополнить абзацем следующего содержания:
"При несогласии с заключением военно-врачебной комиссии граждане имеют право обратиться в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан";
в пункте 27:
слово "Главным" исключить, слова "Департаментом кадровой и воспитательной работы" заменить словами "Департаментом воспитательной и кадровой работы";
в пункте 28:
подпункт 6) дополнить абзацем следующего содержания:
"Медицинское освидетельствование проживающих в городе Астана лиц, поступающих в учебные, военно-учебные заведения МВД Республики Казахстан и других силовых структур";
в пункте 39:
после слова "оперативно" дополнить словами ", за исключением вопросов военно-врачебной экспертизы,";
в пункте 41:
слово "учреждением" заменить словом "подразделением";
В Правилах медицинского освидетельствования в органах внутренних дел и внутренних войсках МВД Республики Казахстан (на мирное и военное время), утвержденных указанным Приказом:
в главе 1:

мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"Аурулар мен ағза кемшіліктері кестесінің І-ІV графаларына жатқызылған, қатардағы және басшы құрам лауазымындағы адамдар кемінде үш жылда бір рет куәландырылады"
10-тармақта:
екінші абзацта:
"несептің жалпы (толық) анализі" деген сөздерден кейін "1-тарау 4-тармағының 1, 2, 3-тармақшаларында көзделген адамдар санаттары үшін адамның қорғаныш тапшылығының қоздырғышына (бұдан әрі - АҚТҚ) арналған қан анализінің көрсеткіштері бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
11-тармақта:
бірінші абзацта:
"ӘДК" деген сөзден кейін "жетекші мамандықтардың сарапшы-дәрігерлері медициналық куәландыру жүргізгеннен кейін" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақшада:
жетінші абзацта:
"ана тіліндегі" деген сөздер "мемлекеттік немесе ресми тілдердегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Сұрау салған жерге, атап айтқанда, Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің ішкі істер органдары мен ішкі әскерлер бөлімшелерінің кадр аппараттарына, Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің оқу орындарына үміткердің толық психологиялық мінездемесі бар нақты қорытынды және оның нақты қызмет түріне кәсіби жарамдылығы туралы мынадай шешімдердің бірі тапсырылады:
ұсынылады (ықтимал лауазым талаптарына толық немесе негізінен сәйкес);
шартты түрде ұсынылады (ықтимал лауазым талаптарына ең төменгі деңгейде сәйкес);
ұсынылмайды (ықтимал лауазым талаптарына сай емес)".
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) функционалдық диагностиканың сарапшы-дәрігері мыналарға:
арнайы автокөлік жүргізушісі лауазымына орналасушы адамдарға;
жедел қызметке орналасушы адамдарға;
Аурулар мен ағза кемшіліктері кестесінің ІІ графасы бойынша куәландырылатын адамдарға психофизиологиялық тексеру жүргізеді.
Көңіл аударудың, есте сақтаудың, эмоционалды тұрақтылықтың функционалдық диагностикасының нәтижелері, ал мүмкін болғанда - орталық нерв жүйесінің, кардиореспираторлық және вестибулярлық аппараттың функционалдық жағдайының басқа да ерекшеліктері кадр аппаратына арналған психологиялық мінездемелерде көрсетілуі тиіс";
3) тармақшада:
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Психологиялық мінездемелерде қызметке (оқуға) орналасудың негіздері, парасат деңгейі мен ерекшелігі, өзіне баға беру, коммуникативтік қасиеттер, эмоционалдық-еріктілік қасиеттер, жеке басының бағыттылығы (әлеуметтік және мінез-құлықтық бағдарлар), басқа да жеке қасиеттері (интердербестік қарым-қатынастар жүйесі, әртүрлі жағдайлардағы мінез-құлық реакциялары) міндетті түрде жазылады";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Ішкі істер органдары бөлімшелерінің кадр аппараттарына, Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің оқу орындарына арналған қорытындылар қызметке, оқуға орналасатын адамдарға, ішкі істер органдарындағы қызметке немесе Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің оқу орындарына түсуге жарамды деп табылған қатардағы және басшы құрам адамдарына толтырылады. Қорытындылар ұсыныс сипатында болады, оларда үміткердің толық психологиялық мінездемесі және оның қызметтің нақты түріне кәсіби жарамдылығы туралы мынадай шешімдердің бірі болуы тиіс:
"Ұсынылады" деген шешім қызметтің немесе оқудың табыстылығы және мінез-құлықтың (нормативтік емес)  немесе кәсіби аурулардың дамуына кері әсер етудің төменгі мүмкіндігі болжалатын адамдарға, не болмаса бейімделу аяқталғаннан кейін кәсіби қызметі мүмкіндігінше тиімді және сенімді ретінде болжалатын адамдарға қатысты шығарылады. Олардың жедел-қызметтік жұмысының тиімділігі мен сенімділігі негізінде іс жүзіндегі кәсіби даярлық деңгейімен немесе тұрақты кәсіби дағдыларды меңгеруімен айқындалады. Үміткерлердің бұл санаты үшін тұрақты кәсіби дағдыларды меңгеру шұғыл жағдайларға бейімделудің бұзылуы немесе мінез-құлықтың ауытқуы профилактикасының маңызды сәті болып табылады.
"Шартты түрде ұсынылады" деген шешім жеке бас ерекшеліктері ықтимал лауазымдағы қызметтің немесе тіпті сапалы кәсіби даярлық кезіндегі оқудың табыстылығын сенімді болжауға мүмкіндік бермейтін адамдар үшін шығарылады. Ішкі істер органдарындағы қызметке жоғары дәйектеме болған кезде осындай үміткерлердің тиімді қызметі ұзақ кезең көлемінде, ұдайы шамадан тыс жүктемеден функционалдық резервтердің тез төмендеуіне орай мүмкін емес. Олардың бейімделуінің бұзылуы, аурушаңдық жағдайлары немесе мінез-құлқының ауытқуы тек күйзелу жағдайларында ғана емес сонымен қатар қарапайым оқиғаларда байқалуы мүмкін. Олар тұқым қуалау факторлары, даму мен тәрбиелену жағдайлары, жеке бас және функционалдық ерекшеліктері қызметтік жұмыстың және кәсіби даярлықтың тиімділігі мен сенімділігінің төмендеуіне (бұдан әрі - "қатерлі топ") әкеліп соғатын нервтік-психикалық және психосоматикалық аурулардың, асоциалдық (делинквенттік) мінез-құлықтың, аутоагрессияның дамуына ықпал ететін бейімсіздік жағдайы туындауының жоғары мүмкіндігін анықтайтын адамдар санатына жатады. Ішкі істер органдары оларды қызметке қабылдаған жағдайда бұл қызметкерлер бөлімшелерінің психологтары тарапынан белсенді бақылауды талап етеді.
"Ұсынылмайды" деген шешім аурулар дамуының мүмкіндігі жоғары болуынан бейімсіздік белгілері, қызметке немесе оқуға қанағатсыз дәйектемесі, теріс жеке бас ерекшеліктері, мінез-құлқының кері әлеуметтік нысандарына бейімділігі бар үміткерлерге қатысты шығарылады. Бұл үміткерлерде бейімсіздік жағдайы қарапайым оқиғаларда дамуы мүмкін. Олар сондай-ақ "қатерлі топқа" жатқызылады. Осы санатқа кәсіби маңызы бар психологиялық және психофизиологиялық қасиеттерінің деңгейі төмен, кәсіби қызметінің сәтсіз болжамына байланысты функционалдық жүйелерінің резервтері төмен адамдар жатады".
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Психофизиологиялық зертхананың (бұдан әрі - ПФЗ) бастығы, функционалдық диагностика сарапшы-дәрігері, аға сарапшы-психолог және сарапшы-психолог психология бойынша даярлықтан өткен жоғары психологиялық немесе медициналық білімі бар сарапшы-мамандар болып табылады. ПФЗ сарапшы-мамандарының біліктілік санаттарын (психологиялық топтар) Қазақстан Республикасының Ішкісмині Медициналық басқармасының (бұдан әрі - МБ) аттестациялық комиссиясы бекітеді";
2-тарауда:
14-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қызметке, оқу орындарына түсуге жарамсыз деп танылған азаматтардың өтініштері бойынша анықтамалары, егу картасы (N 63 нысан) және басқа да медициналық құжаттары белгіленген тәртіппен олардың өздеріне қайтарылады";
4-тарауда:
45-тармақта:
бесінші және алтыншы абзацтар алынып тасталсын;
54-тармақта:
екінші абзацта:
"дәл осы мерзімде алдын ала куәландыру өткізген ӘДК-на" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің ОӘДК-на" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тарауда:
72-тармақта:
"куәландырылушының барлық медициналық құжаттарымен" деген сөздерден кейін "медициналық картамен, медициналық картаның үзінді көшірмесімен, кезекті медициналық тексерулердің және кемінде соңғы үш жыл ішінде медициналық көмек сұраған өтініштердің деректерімен" деген сөздермен толықтырылсын;
74-тармақта:
бірінші абзацта:
"тиісті өзгертулердің" деген сөздерден кейін "функционалдық сақталуы кезінде және анықталған ауру кезінде" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тарауда:
102-тармақта:
1) тармақша "_____________ ретінде" деген сөздермен толықтырылсын;
10-тарауда:
140-тармақ алынып тасталсын;
13-тарауда:
179-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Лица рядового и начальствующего состава на должностях, отнесенных к графам I-IV Расписания болезней и физических недостатков, освидетельствуются с кратностью не реже одного раза в 3 года";
в пункте 10:
в абзаце втором:
после слов "анализ мочи (полный)" дополнить словами: "по показаниям анализ крови на вирус иммунодефицита человека (далее - ВИЧ) для категории лиц, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), пункта 4, главы 1,";
в пункте 11:
в абзаце первом:
после слов "проводит обязательное психодиагностическое обследование" дополнить словами "после медицинского освидетельствования экспертами-врачами ведущих специальностей";
в подпункте 1):
в абзаце седьмом:
слова "на родном языке" заменить словами "на государственном или официальном языках";
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"По месту запроса, а именно, в кадровые аппараты подразделений органов внутренних дел и внутренних войск МВД Республики Казахстан, учебные заведения МВД Республики Казахстан передаются подробные заключения, содержащие развернутую психологическую характеристику кандидата и один из следующих выводов о его профессиональной пригодности к конкретному виду деятельности:
рекомендуется (полностью или в основном соответствует требованиям предполагаемой должности);
рекомендуется условно (минимально соответствует требованиям предполагаемой должности);
не рекомендуется (не соответствует требованиям предполагаемой должности)";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) Психофизиологическому обследованию экспертом-врачом функциональной диагностики подлежат:
лица, поступающие на должности водителей спецавтотранспорта;
лица, поступающие на оперативную службу;
лица, освидетельствуемые по II графе Расписания болезней и физических недостатков.
Результаты функциональной диагностики внимания, памяти, эмоциональной устойчивости и по возможности - другие особенности функционального состояния центральной нервной системы, кардио-респираторного и вестибулярного аппарата, должны находить отражение в психологических характеристиках для кадрового аппарата";
в подпункте 3):
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"В психологических характеристиках обязательно описываются мотивы поступления на службу (учебу), уровень и особенности интеллекта, самооценка, коммуникативные качества, эмоционально-волевые качества, направленность личности (социальные и поведенческие установки), другие личностные качества (систему интерперсональных отношений, поведенческие реакции в различных ситуациях)";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) Заключения для кадровых аппаратов подразделений органов внутренних дел, учебных заведений МВД Республики Казахстан составляются на лиц, поступающих на службу, на учебу, на лиц рядового и начальствующего состава, признанных годными к службе в органах внутренних дел или к поступлению в учебные заведения МВД Республики Казахстан. Заключения носят рекомендательный характер, они должны содержать развернутую психологическую характеристику кандидата и один из следующих выводов о его профессиональной пригодности к конкретному виду деятельности.
Вывод "рекомендуется" выносится в отношении лиц, у которых прогнозируется успешность службы или учебы и низкая вероятность развития отклоняющегося (ненормативного) поведения или профессиональных заболеваний, либо лиц, профессиональная деятельность которых после завершения адаптации прогнозируется как достаточно эффективная и надежная. Эффективность и надежность их оперативно-служебной деятельности в основном определяется уровнем существующей профессиональной подготовленности или выработкой устойчивых профессиональных навыков. Для данной категории кандидатов важным моментом профилактики нарушения адаптации или отклоняющегося поведения в экстремальных ситуациях является выработка устойчивых профессиональных навыков.
Вывод "рекомендуется условно" выносится для лиц, у которых индивидуальные особенности не позволяют надежно прогнозировать успешность службы на предполагаемой должности или обучения даже при качественной профессиональной подготовке. При высокой мотивации к службе в органах внутренних дел эффективная деятельность большинства таких кандидатов на протяжении длительного периода невозможна в связи с быстрым истощением функциональных резервов из-за постоянного перенапряжения. Нарушение адаптации, болезненные состояния или отклоняющееся поведение у них могут проявляться не только в стрессовых, но и в обычных ситуациях. Они относятся к категории лиц, у которых наследственные факторы, условия развития и воспитания, личностные и функциональные особенности определяют повышенную вероятность возникновения состояний дезадаптации, способствующих развитию нервно-психических и психосоматических заболеваний, асоциальному (делинквентному) поведению, аутоагрессии, приводящих к снижению эффективности и надежности служебной деятельности и профессиональной подготовки (далее - "группа риска"). В случае принятия их на службу данные сотрудники требуют активного наблюдения со стороны психологов подразделений органов внутренних дел.
Вывод "не рекомендуется" выносится в отношении кандидатов, имеющих выраженные признаки дезадаптации с высокой вероятностью развития заболеваний, неудовлетворительную мотивацию к службе или учебе, негативные личностные особенности, склонность к асоциальным формам поведения. У этих кандидатов состояние дезадаптации с высокой вероятностью разовьется в обычных ситуациях. Они также относятся к "группе риска". К этой же категории относятся лица, имеющие низкий уровень профессионально значимых психологических и психофизиологических качеств, сниженные резервы функциональных систем, в связи с неблагоприятным прогнозом профессиональной деятельности";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) Начальник психофизиологической лаборатории (далее - ПФЛ), старший эксперт-психолог и эксперт-психолог являются экспертами-специалистами с высшим психологическим или медицинским образованием с подготовкой по психологии. Квалификационные категории экспертов-специалистов ПФЛ (психологических групп) утверждаются аттестационной комиссией Медицинского управления (далее - МУ) МВД Республики Казахстан";
в главе 2:
пункт 14 дополнить абзацем следующего содержания:
"По заявлению граждан, признанных негодными к поступлению на службу, в учебные заведения, возвращаются на руки в установленном порядке: справки, прививочная карта (форма N 63) и другие медицинские документы";
в главе 4:
в пункте 45:
абзацы пятый и шестой исключить;
в пункте 52:
в абзаце четвертом слово "Заключения" заменить словами "53. Заключения";
в пункте 54:
в абзаце втором:
слова "в ВВК, проводившие предварительное освидетельствование" заменить словами "в ЦВВК МВД Республики Казахстан";
в пункте 72:
после слов "со всеми медицинскими документами освидетельствуемого" дополнить словами "медицинской картой, выпиской из медицинской карты, с данными очередных медицинских обследований и обращений за медицинской помощью, не менее чем за последние три года";
в пункте 74:
в абзаце первом:
после слов "о целесообразности дальнейшего использования" дополнить словами "при функциональной сохранности и при установленном заболевании";
в главе 8:
в пункте 102:
подпункт 1) дополнить словами "в качестве_________________";
в главе 10:
пункт 140 исключить;
в главе 13:
в пункте 179:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:

"3) оқу орнының, әскери-оқу орнының сырттай оқу түріне, адъюнктураға, Қазақстан Республикасының Ішкіісмині Академиясының N 1 факультетіне және азаматтық оқу орындарының арнаулы факультеттеріне түсетін қатардағы және басшы құрам адамдарына, әскери қызметшілерге;";
179-тармақта:
он үшінші абзацта:
"1-тармағына" деген сөздерден кейін "және қызметкердің қызмет куәлігіндегі" деген сөздермен толықтырылсын;
184-тармақта:
он алтыншы абзацта:
"мерзім ішінде ресімделеді" деген сөздерден кейін "және алты ай ішінде жарамды" деген сөздермен толықтырылсын;
көрсетілген Ережелерге 1-қосымшада (медициналық куәландыру кезіндегі зерттеу әдістері):
5-тарауда:
жиырма үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке бастың ерекшеліктерін айқындауға бағытталған жеке басты жан-жақты зерттеу (бұдан әрі - ЖБЖЗ) немесе жеке басты стандартты зерттеудің көп факторлы әдісі (бұдан әрі - ЖБСЗ)";
жиырма төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"куәландырылушының интеллектуалдық өнімділігін анықтауға мүмкіндік беретін Равеннің "Прогрессивтік матрицалар" тесті немесе Қысқаша бағдарлық тесті (бұдан әрі - ҚБТ)";
жиырма бесінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Әңгімелесу барысында психологиялық тексеру хаттамасында өмірін психологиялық анамнезінің ерекшеліктері, топтық тексерудің нақтыланған деректері және қосымша зерттеу  әдістерінің нәтижелері жазылады, тексерілушінің эмоционалдық және мінез-құлықтық реакцияларын қадағалау жазылады. Сондай-ақ психологиялық ерекшеліктердің топтық тексеру деректеріне сәйкестік дәрежесі және қосымша әдістер мен әдістемелерді қолданғаннан кейінгі топтық және жеке тексеру деректерінің сәйкес келмеу себептері көрсетіледі";
жиырма жетінші абзацта:
"Өткізілген психодиагностикалық тексеріс жөніндегі  қорытынды" деген сөздерден кейін "Уэлш бойынша ЖБЖЗ-ның профилін кодтауды, ден қоюдың негізгі түрін, ЖБЖЗ профилінің түрін, Люшер тестінде түстік таңдауларды функционалдық жұптарға бөлуді және т.б. қоса алғанда жалпыға бірдей қабылданған белгілерде пайдаланылатын әдістемелер нәтижелерінің қысқаша интегралдық мінездемесімен белгіленеді, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын; "сипаттауы және" деген сөздерден кейін "психологиялық жағдайдың біліктілігін, эмоционалдық-жеке бас ұстамдылығын, ал олар бар болған жағдайда - әлеуметтік-психологиялық бейімділікті қиындататын ерекшеліктерді немесе психологиялық бейімсіздік нұсқасын қоса алғанда" деген сөздермен толықтырылсын;
жиырма тоғызыншы және отызыншы абзацтар мынадай мазмұндағы абзацпен ауыстырылсын:
"Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің оқу орындарына түсетін адамдарға белгіленген нысан бойынша (Ережеге 20-қосымша (осы бұйрыққа қосымша) психологиялық тексерулердің нәтижелері бойынша қорытынды ресімделеді; көрсетілген Ережеге 2-қосымшада (аурулар мен ағза кемшіліктерінің кестесі):
1-тарауда:
3-тармақта:
6) тармақшада:
"ақпараттық және есептеу орталықтарының қызметкерлері" деген сөздер "ақпараттық технологиялар саласындағы ақпараттық және техникалық бөлімшелердің қызметкерлері" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тарауда:
1-бапта:
"в" тармағында:
"оның ішінде," деген сөздерден кейін "ақыл-ой кемістігінің жеңіл дәрежесіне жетпейтін" деген сөздермен толықтырылсын;
3-бапта:
түсіндірме мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"түсушілерде айқын емес генездің гипоманиакалдық және субдепрессивтік ахуалы алғаш рет анықталған жағдайда "б" тармағы бойынша қорытынды шығарылады";
5-бапта:
"в" тармағына түсіндірмеде:
"психодиагностикалық зерттеулердің нәтижелері, сондай-ақ электроэнцефалографияның (бұдан әрі - ЭЭГ) деректерімен расталған жалпы ми сипатының өзгерістері түріндегі" деген сөздер "және психодиагностикалық және психофизиологиялық тексерулердің нәтижелерімен, ал мүмкін болғанда - орталық нерв жүйесінің функционалдық жағдайын, ЭЭГ, экзогенді-органикалық модель бойынша тексерудің басқа да әдістерімен расталған кейбір когнитивтік функциялардың (есте сақтаудың, пайымдаудың, қорытынды жасаудың, түсінудің, көңіл аударудың, ойланудың) бұзылуы" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-бапта:
"б" тармағына түсіндірмеде:
"дәрежесіне" деген сөз "сатысына" деген сөзбен ауыстырылсын, "қайталама" деген сөз алынып тасталсын;
7-бапта:
"б" тармағына түсіндірмеде:
"патологиялық реакциялары," деген сөздерден кейін "психодиагностикалық тексерудің деректерімен, объективтік деректермен (қызметтік мінездемелер және тағы басқа), сондай-ақ туыстарының, қызметтестерінің айтулары бойынша анамнез деректерімен расталған" деген сөздермен толықтырылсын;
"в" тармағына түсіндірмеде:
бірінші абзацта:
"объективтік деректермен (қызметтік мінездемелер және тағы басқа), сондай-ақ туыстарының, қызметтестерінің айтуы бойынша анамнез деректерімен" деген сөздер алынып тасталсын;
8-бапта:
"в" тармағына түсіндірмеде:
бірінші абзацта:
"ЖБЖЗ" деген сөзден кейін "және бейімділік мүмкіндіктері төмен жеке адамның өзіне-өзі қол жұмсауы" деген сөздермен толықтырылсын;
10-бапта:
"г" тармағында:
Аурулар мен ағза кемшіліктері кестесінің ІІІ, ІV графалары бойынша "орналасушылар" санатында:
"жарамдылығы жекелей анықталады" деген сөздер "жарамсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
түсіндірмеде:
алтыншы абзацта:
"құжаттармен," деген сөздерден кейін "дәрігерлік бақылаулармен, сіңір тартылуы талмаларының мән-жайлары туралы актілермен" деген сөздермен толықтырылсын;
11-бапта:
түсіндірмеде:
сегізінші абзацта:
"тексеруден кейін" деген сөздерден кейін "кемінде 6 айдан соң" деген сөздермен толықтырылсын;
сегізінші абзац мынадай редакциядағы сөздермен толықтырылсын: "д" тармағы бойынша куәландырылған қызметке орналасушылар емделгенге дейін (кемінде 6 ай) жарамсыз";
12-бапта:
түсіндірмеде:
жетінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"д" тармағы бойынша куәландырылған қызметке орналасушылар емделгенге дейін (кемінде 6 ай) жарамсыз";
16 бапта:
"б" тармағында:
"жарамсыз" деген сөз "уақытша жарамсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
түсіндірмеде:
төртінші абзацта:
"кемінде 58 кг" деген сөздерден кейінгі "әйелдер үшін 54 кг" деген сөздер  "дене массасының индексі (бұдан әрі - ДМИ) кемінде 18,5 кг/м 2 " деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзацта:

"3) лицам рядового и начальствующего состава, военнослужащих, поступающим в учебные, военно-учебные заведения на заочную форму обучения, в адъюнктуру, факультет N1 Академии МВД Республики Казахстан, на специальные факультеты гражданских учебных заведений";
в пункте 179:
в абзаце тринадцатом:
после слов "к военной службе" дополнить словами "и в служебном удостоверении сотрудника";
в пункте 184:
в абзаце шестнадцатом:
после слов "в книге протоколов заседаний" дополнить словами "и действительна в течение шести месяцев";
в приложении 1 к указанным Правилам (методика исследования при медицинском освидетельствовании):
в главе 5:
абзац двадцать третий изложить в следующей редакции:
"- методика многостороннего исследования личности (далее - ММИЛ) или стандартизированный многофакторный метод исследования личности (далее - СМИЛ), направленные на выявление личностных особенностей";
абзац двадцать четвертый изложить в следующей редакции:
"- тест "Прогрессивные матрицы" Равена или Краткий ориентировочный тест (далее - КОТ), позволяющие установить интеллектуальную продуктивность и особенности мышления обследуемого";
после абзаца двадцать пятого дополнить абзацем следующего содержания:
"В процессе собеседования в протоколе психологического обследования фиксируются особенности психологического анамнеза жизни, уточненные данные группового обследования и результаты дополнительных методов исследования, осуществляется запись наблюдений за эмоциональными и поведенческими реакциями обследуемого. Также указывается степень соответствия психологических особенностей данным группового обследования и причины выявленных расхождений данных группового и индивидуального обследований после применения дополнительных методов и методик";
в абзаце двадцать седьмом:
после слов "Заключение о проведенном психодиагностическом обследовании" дополнить словами "предваряется краткой интегральной характеристикой результатов используемых методик в общепринятых символах, включая кодирование профиля ММИЛ по Уэлшу, основной тип реагирования, тип профиля ММИЛ, разбиение цветовых выборов в тесте Люшера на функциональные пары и т.д., а также", после слов "выводы, сделанные на их основании" дополнить словами ", включая квалификацию психологического состояния, эмоционально-личностный паттерн, а при их наличии - особенности, затрудняющие социально-психологическую адаптацию или вариант психологической дезадаптации";
абзац двадцать девятый и тридцатый заменить абзацем следующего содержания:
"На лиц, поступающих в учебные заведения МВД Республики Казахстан, оформляется заключение по результатам психологического обследования по установленной форме (приложение 20 к Правилам медицинского освидетельствования в органах внутренних дел и внутренних войсках МВД Республики Казахстан (на мирное и военное время) - приложение к данному приказу)";
в приложении 2 к указанным Правилам (Расписание болезней и физических недостатков):
в главе 1:
пункта 3:
в подпункте 6:
слова "сотрудники информационных и вычислительных центров", заменить словами "сотрудники информационных и технических подразделений в области информационных технологий";
в главе 2:
в статье 1:
в пункте "в":
после слов "неуточненная умственная субнормальность" дополнить словами "не достигающая степени легкой умственной отсталости";
в статье 3:
пояснение дополнить абзацем следующего содержания:
"По пункту "б" выносится также заключение у поступающих в случае впервые выявленных гипоманиакальных и субдепрессивных состояний неясного генеза";
в статье 5:
в пояснении к пункту "в":
слова "подтвержденные результатами психодиагностического исследования, а также данными электроэнцефалографий (далее - ЭЭГ) в виде изменений общемозгового характера" заменить словами "и нарушение некоторых когнитивных функций (памяти, суждений, умозаключений, понимания, внимания, мышления), подтвержденные результатами психодиагностического и психофизиологического обследований, а при возможности - другими методами исследования функционального состояния центральной нервной системы, ЭЭГ, по экзогенно-органической модели";
в статье 6:
в пояснении к пункту "б":
слово "степени" заменить словом "стадии", слово "повторный" исключить;
в статье 7:
в пояснении к пункту "б":
после слов "дисгармонией в личностных позициях и поведении" дополнить словами "подтвержденной данными психодиагностического обследования, объективными данными (служебные характеристики и др.), а также данными анамнеза со слов родственников, сослуживцев";
в пояснении к пункту "в":
в абзаце первом:
слова "объективными данными (служебные характеристики и др.), а также данными анамнеза со слов родственников, сослуживцев" исключить;
в статье 8:
в пояснении к пункту "в":
в абзаце первом:
после слова "ММИЛ" дополнить словами "и суицидальная попытка у личности с низкими адаптивными возможностями";
в статье 10:
в пункте "г":
в категории "поступающие" по графам III, IV Расписания болезни и физических недостатков:
слова "годность определяется индивидуально" заменить словом "негодны";
в пояснении:
в абзаце шестом:
после слов "документами" дополнить словами "врачебные наблюдения, акт об обстоятельствах судорожных обмороков";
в статье 11:
в пояснении:
в абзаце восьмом:
после слова "выносится" дополнить словами "не раннее 6 месяцев";
абзац 8 дополнить словами в следующей редакции: "поступающие на службу, освидетельствованные по пункту "д", негодны до излечения (не ранее 6 месяцев)";
в статье 12:
в пояснении:
после абзаца седьмого дополнить абзацем следующего содержания:
"Поступающие на службу, освидетельствованные по пункту "д", негодны до излечения (не ранее 6 месяцев)";
в статье 16:
в пункте "б":
слово "негодны" заменить словами "временно негодны";
в пояснении:
в абзаце третьем:
слова "и индексе массы тела (ИМТ) не менее 19 кг/м 2 " исключить;
в абзаце четвертом:
слова "весе не менее 58 кг (для женщин 54 кг)" заменить словами "индексе массы тела (далее - ИМТ) не менее 19 кг/м 2 ";
в абзаце пятом:

"салмағы кемінде 51 кг (әйелдер үшін  47 кг)" деген сөздер "кемінде 18,5 кг/м 2 ДМИ" деген сөздермен ауыстырылсын;
тоғызыншы абзацта:
"аз ғана қалыс қалушылық" деген сөздерден кейін "2 см-ге дейін өсуде, кемінде 18,5 кг/м 2 ДМИ" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Аурулар мен ағза кемшіліктері кестесінің І, ІІІ, ІV графаларына жатқызылған қатардағы және басшы құрам адамдары лауазымдардан ІІ графа бойынша лауазымдарға ауысқан кезде мыналар міндетті түрде ескерілсін: бойы кемінде 170 см (әйелдер үшін 165 см)";
20-бапта:
түсіндірмеде:
жетінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Әйелдерде қан сарысуындағы темір көрсеткіштері қалыпты болып, қанында кемінде 115 г/л гемоглобин болған жағдайда жарамды деп танылсын";
22-бапта:
"в" тармағында:
І графа бойынша "қатардағы және басшы құрам адамдары" санатында:
"бейбіт уақытта саптан тыс қызметке жарамды, соғыс уақытында бірінші дәрежелі шектеулі жарамды" деген сөздер "саптағы немесе саптан тыс қызметке жарамдылығы жекелей анықталады" деген сөздермен ауыстырылсын;
түсіндірмеде:
"б" тармағы бойынша:
бірінші абзацта:
"хирургиялық емдеудің" деген сөздерден кейін "сыртқы тыныс алу функциясының шамалы бұзылуы бар радикалды хирургиялық операциялар (сол жақ өкпенің бөлшегін, не болмаса екі сегменттің, оң жақ өкпенің екі сегменттен астамын алу)";
"в" тармағы бойынша:
екінші абзацта:
"хирургиялық емдеудің зардаптары бар" деген сөздерден кейін ", жақсы клиникалық нәтижесі және сыртқы тыныс алу функциясының шамалы бұзылуы бар немесе бұзылмаған өкпенің шеткі немесе үнемді резекциялары (сол жақ өкпенің бір сегментті немесе оң жақ өкпенің екі сегменті)" деген сөздермен толтырылсын;
24-бапта:
түсіндірмеде:
"б" тармағы бойынша:
бірінші абзацта:
"жетіспеушілігі" деген сөзден кейін ", жиі (жылына 2 және одан да көп) және ұзақ (2 айдан астам) асқынулары бар" деген сөздермен толықтырылсын;
27-бапта:
түсіндірмеде:
жетінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"ІІ сатыдағы гипертониялық аурудың біртіндеп жазылуы, қатардағы және басшы құрам адамдарының сәтті емделуі және еңбекке жарамдылығының сақталуы кезінде "б" тармағы бойынша бейбіт уақытта саптан тыс қызметке жарамды, жасына және орындайтын жұмысының ерекшелігіне байланысты барлық графалар бойынша соғыс уақытында І дәрежелі шектеулі жарамды деп тануға болады";
30-бапта:
"в" тармағында:
"І графа бойынша қатардағы және басшы құрам адамдары" санаты:
саптан тыс қызметке бейбіт уақытта жарамды, соғыс уақытында бірінші дәрежелі шектеулі жарамды" деген сөздер "саптағы және саптан тыс қызметке жарамдылығы жекелей анықталады" деген сөздермен ауыстырылсын;
түсіндірмеде:
"б" тармағы бойынша:
екінші абзацта:
"созылмалы" деген сөзден кейін "тас байланулық емес және тас байланулық" деген сөздермен толықтырылсын;
"в" тармағы бойынша:
бірінші абзацта:
"созылмалы" деген сөзден кейін "тас байланулық емес және тас байланулық" деген сөздермен толықтырылсын;
31-бапта:
"в" тармағында:
І графа бойынша "қатардағы басшы құрам адамдары" санатында:
"саптан тыс қызметке бейбіт уақытта жарамды, соғыс уақытында бірінші дәрежелі шектеулі жарамды" деген сөздер  "саптағы және саптан тыс қызметке жарамдылығы жекелей анықталады" деген сөздермен ауыстырылсын;
34-бапта:
түсіндірмеде:
"б" тармағы бойынша:
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"жатырды қосымшасымен қынап үстілік кесіп тастау осы баптың "б" тармағы бойынша қарастырылады";
"в" тармағы бойынша:
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"жатырдың қосымшаларын қалдыра отырып қынап үстілік кесіп тастау эндокриндік бұзылушылықтар болмаған кезде осы баптың "в" тармағы бойынша қарастырылады";
"г" тармағы бойынша:
екінші абзацта:

после слов "весе не менее 51 кг (для женщин 47 кг)" заменить словами "ИМТ не менее 18,5 кг/м 2 ";
в абзаце девятом:
после слов "признаются годными к поступлению на учебу при условии незначительного отставания" дополнить словами "в росте до 2 см, ИМТ не менее 18,5 кг/м 2 ";
дополнить абзацем следующего содержания:
"При перемещении лиц рядового и начальствующего состава с должностей, отнесенных к графам I, III, IV Расписания болезней и физических недостатков, на должности по графе II обязательно учитывать: рост не менее 170 см (для женщин 165 см)";
в статье 20:
в пояснении:
после абзаца седьмого дополнить абзацем следующего содержания:
"У женщин, при содержании гемоглобина в крови не менее 115 г/л, при нормальных показателях железа в сыворотке крови, признавать годными";
в статье 22:
в пункте "в":
в категории "лица рядового и начальствующего состава" по графе I:
слова "годны к службе вне строя в мирное время, ограниченно годны первой степени в военное время" заменить словами "годность к службе в строю или вне строя определяется индивидуально";
в пояснении:
по пункту "б":
в абзаце первом:
после слов "а также последствия" дополнить словами "радикальных хирургических операций с умеренным нарушением функции внешнего дыхания (удаление доли, либо двух сегментов левого легкого, более двух сегментов правого легкого)";
по пункту "в":
в абзаце втором:
после слов "с последствиями хирургического лечения" дополнить словами "краевой или экономной резекции легкого (один сегмент левого легкого или два сегмента правого легкого) с хорошим клиническим результатом и с незначительным нарушением или без нарушения функции внешнего дыхания";
в статье 24:
в пояснении:
по пункту "б":
в абзаце первом:
после слов "II степени" дополнить словами "с частыми (2 и более в год) и длительными (более 2-х месяцев) обострениями";
в статье 27:
в пояснении:
после абзаца седьмого дополнить абзацем следующего содержания:
"При благоприятно текущей гипертонической болезни II стадии, успешном лечении и сохраненной трудоспособности лиц рядового и начальствующего состава можно признавать по пункту "б" годными к службе вне строя в мирное время, ограниченно годными первой степени в военное время по всем графам в зависимости от возраста и характера выполняемой работы";
в статье 30:
в пункте "в":
в категории "лица рядового и начальствующего состава" по графе I:
слова "годны к службе вне строя в мирное время, ограниченно годны первой степени в военное время" заменить словами "годность к службе в строю или вне строя определяется индивидуально";
в пояснении:
по пункту "б":
в абзаце втором:
после слов "частоты обострений; хронические" дополнить словами "некалькулезные и калькулезные";
по пункту "в":
в абзаце первом:
после слов "гипербилирубинемии; хронические" дополнить словами "некалькулезные и калькулезные";
в статье 31:
в пункте "в":
в категории "лица рядового и начальствующего состава" по графе I:
слова "годны к службе вне строя в мирное время, ограниченно годны первой степени в военное время" заменить словами "годность к службе в строю или вне строя определяется индивидуально";
в статье 34:
в пояснении:
по пункту "б":
дополнить абзацем следующего содержания:
"Надвлагалищная ампутация матки с придатками рассматривается по пункту "б" данной статьи";
по пункту "в":
дополнить абзацем следующего содержания:
"с редким болевым синдромом" добавить: "Надвлагалищная ампутация матки с сохранением придатков при отсутствии эндокринных нарушений рассматривается по пункту "в" данной статьи";
по пункту "г":
в абзаце втором:

"емдеуден кейінгі жағдайларда жатады" деген сөздерден кейін "шектелген перитониті бар соқырішекті, вентралды жарықтардың жарық пластикалары, кіндік, шап, сан жарықтарын қыса отырып алып тастау операцияларынан кейін кемінде 6 ай; соқырішек, жарық құрамындағыларды қыспайтын жарық пластикалары операцияларынан кейін кемінде 3 ай" деген сөздермен толықтырылсын;
35-бапта:
түсіндірмеде:
"в" тармағы бойынша:
екінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"нервологиялық симптоматика және психиканың бұзылуы болмаған жағдайда клиникалық байқалулары бар бас сүйегі дамуының кемістігі мен аномалиясы (шақша бас, платибазиялық импрессиялар, макро-, микроцефалия және тағы басқа)";
36-бапта:
түсіндірмеде:
"б" тармағы бойынша:
бесінші абзацта:
"омыртқа дискілерін" деген сөздерден кейін ", жарықтарды" деген сөзбен толықтырылсын;
"г" тармағы бойынша:
төртінші абзацта:
"омыртқа доғаларының" деген сөздерден кейін "жалғыз Шморль жарықтарының" деген сөздермен толықтырылсын;
38-бапта:
түсіндірмеде:
"б" тармағы бойынша:
"қызметтерінің орташа бұзылуы бар" деген сөздерден кейін ", омыртқаның мойын бөлігіндегі қызметінің орташа бұзылуы бар туа біткен бұлшық етті қисық мойын" деген сөздермен толықтырылсын;
"в" тармағы бойынша:
бірінші абзацта:
"органдар қызметтерінің аз ғана бұзылуы бар кеуде клеткасының туа біткен дефектілері" деген сөздерден кейін ", омыртқаның мойын бөлігіндегі қызметтің орташа бұзылуы бар туа біткен бұлшық етті қисық мойын" деген сөздермен толықтырылсын;
"г" тармағы бойынша бірінші абзацта:
"буындар қызметінің болуы жоқ Шлаттер ауруы" деген сөздерден кейін ", омыртқаның мойын бөлігі қызметінің бұзылуы жоқ туа біткен бұлшық етті қисық мойын" деген сөздермен толықтырылсын;
40-бап:
мынадай редакцияда жазылсын:
"Туа біткен қисаю немесе қысқартылған аяқ-қолдар, сондай-ақ ауру немесе сүйектерге, шеміршектерге, бұлшық еттерге, сіңірлерге және буындарға зақым келтіру салдарынан пайда болған қисаю және қысқартылған аяқ-қолдар";
түсіндірмеде:
"а", "б", "в", "г" тармақтары бойынша:
"қысқаруымен ортан жілік мойнының варустық деформациясы" деген сөздер "қысқаруы" деген сөзбен ауыстырылсын;
"б", "в" тармақтары бойынша:
"жіліншіктің екі сүйегінің бірдей сынығының салдарынан" деген сөздер алынып тасталсын;
"г" тармағы бойынша:
"аяқтың" деген сөзден кейін "1 см-ден" деген сөздермен толықтырылсын;
49-бапта:
түсіндірмеде:
бірінші абзацта:
", сүт безінің" деген сөздер алынып тасталсын;
"в" тармағы бойынша:
бірінші абзацта:
"өскіндері," деген сөзден кейін "геникомастия," деген сөзбен толықтырылсын;
бірінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"осы тармаққа ер адамдардың сыртқы жыныстық органдарының фондық жағдайын және олардың ісік алды ауруларын: жұмыртқаның артофиясын, дисплазиясын, гипо-, гиперплазиясын; хирургиялық емдеуді қажет ететін фиброма жылауығының және жұмыртқаның, шәует бауының және ұманың басқа да сапалы туындауларын";
үшінші абзацта:
"көптеген сүйелдік және пигменттік невустер" деген сөздер алынып тасталсын;
50-бапта:
түсіндірмеде:
"г" тармағы бойынша:
бірінші абзацта:
"аяқ басы сыртының аз ғана ісінуі;" деген сөздерден кейін "операциялардан, мертігулерден және қан айналымының және оның функциясының толық қалпына келтірілген басқа да ірі магистралдық тамырлардың зақымдарынан кейін зақымданулар, операциялар кезеңінен кемінде 1 жылдан кейінгі; шеткі тамырларға жасалған операциядан кейін кемінде 6 айдан және қолайлы сараптау болжамы бар склеротерапиядан кемінде 2 айдан кейінгі" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші абзац алынып тасталсын;
54-бапта:
түсіндірмеде:
"в" тармағы бойынша:
бірінші абзацта: "сондай-ақ қабынуы мен бұрын іріңдіктердің жарылу белгілерінсіз эпителийлік құйымшақ жолдары" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қабыну мен бұрын іріңдіктердің жарылу белгілерінсіз эпителийлік құйымшақ жолдарының болуы осы бапты қолдану үшін негіз болып табылмайды";
63-бапта:
"б" тармағында:
Аурулар мен ағза кемшіліктері кестесінің ІІІ, ІV графалары бойынша "орналасушылар" санатында: "жарамдылығы жекелей анықталады" деген сөздер "жарамсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
64-бапта:
"в" тармағында:
"қатардағы және басшы құрам адамдары" санатында: "әскери қызметке жарамды" деген сөздер "саптағы және саптан тыс қызметке жарамдылығы жекелей анықталады" деген сөздермен ауыстырылсын;
түсіндірмеде:
"а" тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"а" тармағына тек осы бапта көрсетілген ушығулары бар созылмалы іріңді мезотимпанит ауруы ғана емес, сондай-ақ асқынусыз (еңбек қабілетін жоғалтумен ере жүретін жылына 2 және одан да көп рет ушығуы) мезотимпаниттік қолайсыз ағымдағы аурулар да жатады";
"б" тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"б" тармағына сондай-ақ айқын көрінетін гипертрофиялық мұрын қабығының қабынуымен, созылмалы іріңді немесе мұрын жанындағы қойнаулардың полипоздық ауруларымен ере жүретін дабыл жарғағының екі жақты құрғақ тесілуі жатады";
65-бапта:
"қатардағы және басшы құрам адамдарың санатында:
"саптағы немесе саптан тыс қызметке жарамдалығы жекелей анықталады" деген сөздер "әскери қызметке жарамды" деген сөздермен ауыстырылсын;
түсіндірмеде:
бірінші абзацта:
"Бап" деген сөзден кейін "созылмалы жалқықты ортаңғы құлақтың қабынуларын," деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші абзацта: "лауазымдарда жұмыс істеуге" деген сөздерден кейін ", ұшақта жиі ұшумен байланысты қызметке" деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші абзацта: "шамалы зиян шеккен" деген сөздер "зиян шекпеген" деген сөздермен ауыстырылсын;
69-бапта:
"г" тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

после слов "с благоприятным экспертным прогнозом" дополнить словами "не менее 6 месяцев после операции аппендоэктомии с местным перитонитом, грыжепластики вентральных грыж; пупочных, паховых, бедренных грыж с ущемлением; не менее 3-х месяцев после операции аппендоэктомии, грыжепластики без ущемления грыжевого содержимого";
в статье 35:
в пояснении:
по пункту "в":
после абзаца второго дополнить абзацем следующего содержания:
"Пороки и аномалии развития костей черепа (краниостеноз, платибазия, базилярные импрессии, макро-, микроцефалия и другие) с клиническими проявлениями в случае отсутствия неврологической симптоматики и нарушения психики";
в статье 36:
в пояснении:
по пункту "б":
в абзаце пятом:
после слов "состояние после удаления" дополнить словом "грыж";
по пункту "г":
в абзаце четвертом:
после слов "люмбализация I кресцового позвонка" дополнить словами ", одиночные грыжи Шморля", слова "не является" заменить словами "не являются";
в статье 38:
в пояснении:
по пункту "б":
после слов "с умеренным нарушением функции органов" дополнить словами "врожденная мышечная кривошея с умеренным нарушением функции в шейном отделе позвоночника";
по пункту "в":
в абзаце первом:
после слов "врожденные дефекты грудной клетки с незначительным нарушением функций органов" дополнить словами "врожденная мышечная кривошея с незначительным нарушением функций в шейном отделе позвоночника";
по пункту "г":
в абзаце первом:
после слов "болезнь Шлаттера без нарушения функции суставов" дополнить словами "врожденная мышечная кривошея без нарушения функции в шейном отделе позвоночника";
статью 40:
изложить в следующей редакции:
"Врожденное искривление или укорочение конечности, а также искривление или укорочение конечности вследствие заболеваний или повреждений костей, хрящей, мышц, сухожилий и суставов";
в пояснении:
по пункту "а", "б", "в", "г":
слова "варусная деформация шейки бедренной кости с укорочением" заменить словом "укорочение";
по пункту "б", "в":
слова "вследствие перелома обоих его костей" исключить;
по "г":
после слова "ноги" дополнить словами "от 1 см";
в статье 49:
в пояснении:
в абзаце первом:
слова "молочной железы" исключить;
по пункту "в":
в абзаце первом:
после слов "сопровождающиеся диспепсическими расстройствами," дополнить словом "геникомастия,";
после абзаца первого дополнить абзацем следующего содержания:
"К этому же пункту следует относить фоновые состояния и предопухолевые заболевания наружных мужских половых органов: атрофия, дисплазия, гипо- и гиперплазия яичка; кисты фибромы и другие доброкачественные образования яичка, семенного канатика и мошонки, требующие хирургического лечения";
в абзаце третьем:
слова "множественные бородавчатые и пигментные невусы" исключить;
в статье 50:
в пояснении:
по пункту "г":
в абзаце первом:
после слов "ангиотрофоневрозы 1 стадия" дополнить словами "после операции, ранений и других повреждений крупных магистральных сосудов с полным восстановлением кровообращения и функции не менее 1 года с момента травмы, операции; 6 месяцев с момента операции на периферических сосудах и 2-х месяцев после склеротерапии с благоприятным экспертным прогнозом";
абзац третий отменить;
в статье 54:
в пояснении:
по пункту "в":
в абзаце первом: слова "а также эпителиальные копчиковые ходы без признаков воспалений и вскрытия гнойников в прошлом" исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"Наличие эпителиальных копчиковых ходов без признаков воспалений и вскрытия гнойников в прошлом не является основанием для применения настоящей статьи";
в статье 63:
в пункте "б":
в категории "поступающие" по графам III, IV Расписания болезни и физических недостатков:
слова "годность определяется индивидуально" заменить словом "негодны";
в статье 64:
в пункте "в":
в категории "лица рядового и начальствующего состава" слова "годны к военной службе" заменить словами "годность к службе в строю или вне строя определяется индивидуально";
в пояснении:
пункт "а" изложить в следующей редакции:
"К пункту "а" относятся заболевания хроническим гнойным мезотимпанитом не только с указанными в этой статье осложнениями, но и при отсутствии их в случае неблагоприятного течения мезотимпанита (обострения 2 раза и более в год, сопровождающиеся трудопотерями)";
пункт "б" изложить в следующей редакции:
"К пункту "б" также относится двухсторонняя сухая перфорация барабанной перепонки, сопровождающаяся резко выраженным гипертрофическим ринитом, хроническими гнойными или полипозными заболеваниями околоносовых пазух";
в статье 65:
в категории "лица рядового и начальствующего состава":
слова "годность к службе в строю или вне строя определяется индивидуально", заменить словами "годны к военной службе";
в пояснении:
в абзаце первом:
после слов "Статья предусматривает" дополнить словами "хронические экссудативные средние отиты,";
в абзаце четвертом:
после слов "на открытом воздухе" дополнить словами ", службе, связанной с частыми полетами на самолетах";
в абзаце пятом:
слова "мало пострадавшем" заменить словом "не пострадавшем";
в статье 69:
пункт "г" изложить в следующей редакции:

"сыбыр сөзді екі құлақпен 2 метрден 4 метрге дейінгі арақашықтықта қабылдау кезінде есту қабілетінің тұрақты төмендеуі";
түсіндірмеде:
мынадай мазмұндағы бірінші абзацпен толықтырылсын:
"Бап этиологиясына қарамастан құлақ мүкістігінің барлық түрлерін қарастырады";
төртінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Аурулар мен ағза кемшіліктері кестесінің ІІ графасына жатқызылған лауазымға қызметке орналасушылар және оқу орындарының күндізгі оқу нысаны бойынша оқуға түсушілер сыбыр сөзді екі құлақпен де кемінде 6 метр жерден қабылдауы тиіс";
71-бапта:
"б" тармағында:
Аурулар мен ағза кемшіліктері кестесінің ІІ графасы бойынша "орналасушылар" санатында "жарамдылығы жекелей анықталады" деген сөздер "жарамсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
түсіндірмеде:
"б" тармағы бойынша:
бірінші абзацта: "сирек асқынулары бар" деген сөздер  "сонымен қатар, ойдағыдай аяқталуы бар жедел емдеуден кейінгі (аурудың клиникалық белгілері мен асқынулары болмаған кезде операциядан кейін бір жылдан соң) полипоздық және іріңдік синуситтер" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"созылмалы іріңді және полипоздық, синуситтік жиі асқынулары бар (жылына 1 рет) мұрынмен тыныс алуы бұзылмаған, еңбекке қабілеттілігін жоғалтпаған қатардағы және басшы құрам адамдарын куәландыру осы тармақ бойынша жүргізіледі";
75-бапта:
түсіндірмеде:
бірінші абзацта:
"афония" деген сөз "дисфония" деген сөзбен ауыстырылсын, "гипертониялық" деген сөз алынып тасталсын;
алтыншы абзацта:
"орташа" деген сөз "шамалы" деген сөзбен ауыстырылсын;
82-бапта:
"б" тармағында: Аурулар мен ағза кемшіліктері кестесінің І графасы бойынша "орналасушылар" санатында:
"жарамсыз" деген сөз "жарамдылығы жекелей анықталады" деген сөздермен ауыстырылсын;
түсіндірмеде:
"б" тармағы бойынша:
"қанағаттанарлық емдеуден кейін" деген сөздер "оларды ойдағыдай емдеу кезіндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
92-бапта:
түсіндірмеде:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"аурулар мен ағза кемшіліктері кестесінің І графасы бойынша куәландырылатын оқуға түсетін азаматтардың коррекциясы бар көру өткірлігі және көретін көзінде 1,0-ден, нашар көзінде 0,6-дан төмен болуы тиіс. Егер кез келген көзде 3,0 диоптриядан жоғары жақыннан немесе алыстан көрмеушілік немесе басты екі меридиандардағы рефракциялардың 2,0 диоптриядан жоғары кез келген түрдегі астигматизм анықталса, олар оқуға түсуге жарамсыз деп танылады";
93-бапта:
түсіндірмеде:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"өте жақсы көретін көздің басты меридиандарының бірінде қызметке орналасушының кез келген түрдегі рефракциясы 6,0 Д-дан жоғары болған кезде жарамсыз болып табылады. Нашар көретін көзге рефракция аномалиясының ешқандай шегі қойылмайды, тек қана кез келген ауыспалы коррекциясы бар көру өткірлігі ғана ескеріледі".
94-бапта:
түсіндірмеде:
бірінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"ІІ графа бойынша куәландырылатын қатардағы және басшы құрам адамдары қызметке жарамсыз деп танылады (қызмет бойынша ауысуы кезінде)";
106-бапта: түсіндірме мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"21 жасқа дейінгі әйел адамдарда овариалдық-менструалдық функцияның бұзылуы болмаған кезде жатырдың гипоплазиясы осы бапты қолдану үшін негіз болмайды";
107-бап: "және сүт бездері" деген сөздермен толықтырылсын;
түсіндірмеде:
"б" тармағы бойынша:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"стойкое понижение слуха при восприятии шепотной речи на оба уха на расстоянии от 2 до 4 м";
в пояснении:
дополнить первым абзацем следующего содержания:
"Статья предусматривает все виды тугоухости независимо от этиологии";
после абзаца четвертого дополнить абзацем следующего содержания:
"У поступающих на службу на должности, отнесенные к графе II Расписания болезни и физических недостатков и поступающих в учебные заведения на очную форму обучения восприятие шепотной речи должно быть не менее 6 метров на оба уха";
в статье 71:
в пункте "б":
в категории "поступающие" по графе II Расписания болезни и физических недостатков слова "годность определяется индивидуально" заменить словом "негодны";
в пояснении:
по пункту "б":
в абзаце первом слова "с редкими обострениями" заменить словами "а также полипозные и гнойные синуситы после оперативного лечения с благоприятным исходом (при отсутствии клинических признаков и обострения заболевания спустя 1 год после операции)";
после первого абзаца дополнить абзацем следующего содержания:
"По этому же пункту проводится освидетельствование лиц рядового и начальствующего состава с хроническими гнойными или полипозными синуситами, протекающими с редкими (1 раз в год) обострениями, не сопровождающимися нарушением носового дыхания, без потери трудоспособности";
в статье 75:
в пояснении:
в абзаце первом:
слово "афонии" заменить словом "дисфонии", исключить слово "гипертрофических";
в абзаце шестом:
слово "умеренным" заменить словом "незначительным";
в статье 82:
в пункте "б" в категории "поступающие" по графе I Расписания болезни и физических недостатков:
слово "негодны" заменить словами "годность определяется индивидуально";
в пояснении:
по пункту "б":
в абзаце первом:
слово "из" заменить словом "их";
в статье 92:
в пояснении:
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"У гражданских лиц, поступающих на учебу, освидетельствуемых по I графе Расписания болезни и физических недостатков, острота зрения с коррекцией должна быть не ниже 1,0 на лучший глаз и не ниже 0,6 на худший глаз. Если выявляется дальнозоркость или близорукость свыше 3,0 диоптрий или астигматизм любого вида с разницей рефракции в двух главных меридианах свыше 2,0 диоптрий на любом глазу, они признаются негодными к поступлению на учебу";
в статье 93:
в пояснении:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"Поступающих на службу любого вида при рефракции свыше 6,0 Д в одном из главных меридианов на лучший глаз признаются негодными. Для худшего глаза никаких пределов аномалии рефракции не устанавливается, а учитывается только острота зрения с переносимой коррекцией любого вида";
в статье 94:
в пояснении:
после абзаца первого дополнить абзацем следующего содержания:
"Лица рядового и начальствующего состава, освидетельствуемые по графе II Расписания болезни и физических недостатков, признаются негодными к службе (при перемещении по должности)";
в статье 106:
пояснение дополнить абзацем следующего содержания:
"Гипоплазия матки у лиц до 21 года при отсутствии нарушения овариально-менструальной функции не дает основание для применения данной статьи";
статью 107 дополнить словами:
"и молочных желез";
в пояснении:
по пункту "б":
абзац первый изложить в следующей редакции:

"б" тармағына хирургиялық емдеуді қажет ететін жаңа өзгерістер клиникалық байқалулары жоқ 7 апталық жүктіліктен 11 апталық жүктілікке сәйкес көлемі бар жатыр миомдары; бартолин безінің жылауығы, жылауықтар, фибромалар және басқа да симптомы жоқ қынаптың сапалы ісіктері жатады";
екінші абзац:
", сондай-ақ сүт безінің фондық ахуалы және ісік алдындағы аурулары: сүт безінің дисплазиясы, атипикалық гиперплазиясы; фибромалар, аденомалар, фиброздық-жылауықтық мастопатиялар";
төртінші абзацта:
"мен фибромаларын" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ басқа да қатерсіз ісіктерін" деген сөздермен толықтырылсын.
Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің ішкі істер органдары мен ішкі әскерлеріндегі медициналық куәландыру (бейбіт және соғыс уақытына) ережелеріне 20-қосымша осы бұйрыққа қосымшамен ауыстырылсын.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі істер вице-министрі полиция генерал-майоры Қ.Б.Өскенбаевқа жүктелсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрінің
2004  жылдың 10 ақпанындағы
N 99 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрінің
1998 жылдың 24 желтоқсанындағы
N 470 бұйрығымен бекітілген
Ережеге N 20 қосымша
____________________________________________________
Әскери-дәрігерлік комиссияның атауы
Қорытынды N ______
Психологиялық зерттеу нәтижесі
Үміткер __________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, туылған жылы)
____________________________________________________________ түсуші,
оқу орнының атауы
І. Зерттеу нәтижесі:
100   L  F  K 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0      ЖАЖЗ:____________________
90   _____________________________     _________________________
70   _____________________________     _________________________
50   _____________________________     _________________________
30   _____________________________     _________________________
L  F  K 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0      _________________________
К+жиынтық ______________________________________________________
Равен тесті:____________________________________________________
_______
|___|___| ______________________________________________________
______________________________________________________
Люшер тесті:____________________________________________________
________________________
|__|__|__|__|__|__|__|___|______________________________________
|__|__|__|__|__|__|__|___|______________________________________
________________________________________________________________
Қосымша әдістер:________________________________________________
ІІ. Қорытынды:__________________________________________________
Психофизиологиялық зертхана бастығы____________
психолог _________________  Датасы ____________

"К пункту "б" относятся новообразования, требующие хирургического лечения: миомы матки, имеющие размеры соответственно от 7 до 11-недельной беременности без клинических проявлений; кисты бартолиниевой железы, кисты, фибромы и другие доброкачественные опухоли влагалища бессимптомные";
абзац второй:
дополнить словами ", а также фоновые состояния и предопухолевые заболевания молочной железы: дисплазия, атипическая гиперплазия молочной железы: фибромы, аденомы, фиброзно-кистозные мастопатии";
в абзаце четвертом:
после слов "и фибром" дополнить словами ", а также других доброкачественных опухолей";
приложение 20 к Правилам медицинского освидетельствования в органах внутренних дел и внутренних войсках МВД Республики Казахстан (на мирное и военное время) заменить приложением к данному приказу.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Ускимбаева К.Б.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Приложение
к приказу Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от "10" февраля 2004 г. N 99
Приложение N 20
к Правилам, утвержденным приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от "24" декабря 1998 года 470
________________________________________________________
наименование военно-врачебной комиссии
Заключение N _______
по результатам психологического обследования
Кандидат___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения)
поступающего в_____________________________________________________
наименование учебного заведения
I. Результаты обследования:
100  L F K 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0    ММИЛ:__________________________
---------------------------   _______________________________
90  | | | | | | | | | | | | | |   _______________________________
---------------------------   _______________________________
70  | | | | | | | | | | | | | |   _______________________________
---------------------------   _______________________________
50  | | | | | | | | | | | | | |   _______________________________
---------------------------   _______________________________
30  | | | | | | | | | | | | | |   _______________________________
---------------------------   _______________________________
L F K 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
сумма + К_________________________________________________________
Тест Равена:______________________________________________________
------- __________________________________________________________
|  |  | __________________________________________________________
------- __________________________________________________________
Тест Люшера:______________________________________________________
----------------- ________________________________________________
| | | | | | | | | ________________________________________________
----------------- ________________________________________________
| | | | | | | | |
__________________________________________________________________
Дополнительные методы: ___________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
II. Выводы: ______________________________________________________
Начальник психофизиологической лаборатории _______________________
психолог __________________________        Дата ___________