Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) шетел валютасымен операцияларды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі басқармасының 2004 жылғы 27 ақпандағы N 24 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 14 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 2807. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы N 63 қаулысымен (Осы қаулы қабылданған күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі).
------------Қаулыдан үзінді------------------
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бөлімшелерінің жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) шетел валютасын қабылдауын, есепке алуын, сақтауын, сатуын, айырбастауын, есептеуін және одан әрі пайдалануын реттейтін  нормативтік құқықтық базаны жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. ....
2. Осы қаулы қабылданған күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі
3. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2807 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) шетел валютасымен операцияларды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 27 ақпандағы N 24 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
4. ....
5. ....
6. ....
Ұлттық Банк
Төрағасы
Дұрыс:
ҚРҰБ Басқармасының және
Директорлар кеңесінің хатшысы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бөлімшелерінің жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) шетел валютасын қабылдауын, есепке алуын, сақтауын және одан әрі пайдалануын реттейтін нормативтік құқықтық базаны жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) шетел валютасымен операцияларды жүзеге асыру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді.
3. Қолма-қол ақшамен жұмыс жүргізу басқармасы (Мәжитов Д.М.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, филиалдарына және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне жіберсін.

Об утверждении Правил осуществления в Национальном Банке Республики Казахстан операций с иностранной валютой, обращенной (поступившей) в собственность государства по отдельным основаниям
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 февраля 2004 года N 24. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 апреля 2004 года N 2807. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июня 2007 года N 63 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня принятия).
Извлечения из постановления Правления Национального
Банка Республики Казахстан от 25 июня 2007 года N 63
... ПОСТАНОВЛЯЕТ:
...
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня принятия.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 февраля 2004 года N 24 "Об утверждении Правил осуществления в Национальном Банке Республики Казахстан операций с иностранной валютой, обращенной (поступившей) в собственность государства по отдельным основаниям", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2807.
...
Председатель
Национального Банка
________________________________________________________
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей прием, учет, хранение и дальнейшее использование подразделениями Национального Банка Республики Казахстан иностранной валюты, обращенной (поступившей) в собственность государства по отдельным основаниям, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления в Национальном Банке Республики Казахстан операций с иностранной валютой, обращенной (поступившей) в собственность государства по отдельным основаниям.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению по работе с наличными деньгами (Мажитов Д.М.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, филиалов Национального Банка Республики Казахстан и Министерства финансов Республики Казахстан.

4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Н.Қ.Абдулинаға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Келісілген:
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
2004 жылғы 30 наурыз
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
"Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінде
Жекелеген негіздер бойынша
мемлекет меншігіне айналдырылған
(түскен) шетел валютасымен
операцияларды жүзеге асыру
ережесін бекіту туралы"
2004 жылғы 27 ақпандағы
N 24 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде
жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне
айналдырылған (түскен) шетел валютасымен
операцияларды жүзеге асыру ережесі
Осы Ереже Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының  Ұлттық Банкі  туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікті есепке алудың, сақтаудың, бағалаудың және одан әрі пайдаланудың кейбір мәселелері" 2002 жылғы 26 маусымдағы N 833  қаулысына  және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі - Ұлттық Банк) нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленген.
1-тарау. Негізгі ережелер
1. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
Ұлттық Банктің жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) шетел валютасымен операциялары - Ұлттық Банк бөлімшелерінің жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) шетел валютасын қабылдауға, есепке алуға, жіберуге, сақтауға, сатуға, айырбастауға, есептеуге және одан әрі пайдалануға байланысты операциялары;
Ұлттық Банктің уәкілетті филиалы - Ұлттық Банктің Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы).
2. Осы Ереже Ұлттық Банктің:
1) сот актілері негізінде мемлекеттік кірісіне тәркілеу;
2) сот актілері негізінде мемлекеттің кірісіне айналдырылған заттай айғақтар;
3) белгіленген тәртіппен мемлекет меншігіне өтеусіз өту негіздері бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) шетел валютасын қабылдау, есепке алу, сақтау және одан әрі пайдалану тәртібін айқындайды.
3. Мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) шетел валютасын жекелеген негіздер бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалдары Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған уәкілетті органнан не оның аумақтық бөлімшесінен және коммуналдық меншікті басқаруға уәкілетті органдардан (бұдан әрі - Клиент) қабылдайды.

4. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абдулину Н.К.
Председатель
Национального Банка
Согласовано
Министерство финансов
Республики Казахстан
13.03.2004 г.
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
"Об утверждении Правил осуществления
в Национальном Банке Республики
Казахстан операций с иностранной валютой,
обращенной (поступившей) в собственность
государства по отдельным основаниям"
от 27 февраля 2004 г. N 24
Правила осуществления в Национальном Банке Республики Казахстан
операций с иностранной валютой, обращенной (поступившей)
в собственность государства по отдельным основаниям
Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан",  постановлением  Правительства Республики  Казахстан "Некоторые вопросы учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям" от 26 июля 2002 года N 833 и нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк).
Глава 1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
операции Национального Банка с иностранной валютой, обращенной (поступившей) в собственность государства по отдельным основаниям - операции подразделений Национального Банка, связанные с приемом, учетом, пересылкой, хранением, продажей, обменом, зачислением и дальнейшим использованием иностранной валюты, обращенной (поступившей) в собственность государства по отдельным основаниям;
уполномоченный филиал Национального Банка - Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал) Национального Банка.
2. Настоящие Правила определяют порядок приема, учета, хранения и дальнейшего использования Национальным Банком иностранной валюты, обращенной (поступившей) в собственность государства по следующим основаниям:
1) конфискованной на основании судебных актов в доход государства;
2) вещественных доказательств на основании судебных актов, обращенных в доход государства;
3) безвозмездно перешедшей в установленном порядке в собственность государства.
3. Иностранная валюта, обращенная (поступившая) в собственность государства по отдельным основаниям, принимается территориальными филиалами Национального Банка от уполномоченного органа, определяемого Правительством Республики Казахстан либо от его территориального подразделения и от органов, уполномоченных управлять коммунальной собственностью (далее - Клиент).

4. Шетел валютасын қабылдау мүлікті тізімдеу, бағалау және қабылдау-өткізу актісі, мынадай тиісті құжаттар:
1) сот актілерінің көшірмелері;
2) мемлекеттің меншіктеу құқығының туындауын куәландыратын өзге құжаттардың көшірмелері қоса беріле отырып Клиенттің өтініш хаты негізінде жүзеге асырылады.
Клиенттің өтініш хатында:
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің (бұдан әрі - Қазынашылық) шетел валютасын есептеуге арналған деректемелері;
шетел валютасының тозған, күмәнды ақша белгілерін, сондай-ақ бағамын Ұлттық Банк белгілемейтін шетел валютасын (бұдан әрі - айырбасталмайтын валюта) шетелдік банктің немесе агент банктің (бұдан әрі - инкассоны жүзеге асыратын банк) шартымен инкассоға беру туралы келісім;
коммуналдық меншікті басқаруға өкілетті органдардың инкассацияны жіберуге және жүзеге асыруға байланысты шығыстарды өтеу туралы келісімі көрсетілуі тиіс.
Клиенттің өтініш хатын Ұлттық Банктің аумақтық филиалының басшысы қарайды және орындау үшін аумақтық филиалдың қолма-қол ақшамен жұмыс жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшесіне және аумақтық филиалдың бухгалтерлік қызметіне жіберіледі.
2-тарау. Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) айырбасталатын шетел валютасын қабылдау және одан әрі пайдалану тәртібі
5. Айырбасталатын шетел валютасын Ұлттық Банктің аумақтық филиалының кассасына тапсыру кезінде Клиент тапсырылатын шетел валютасының тізімдемесін қоса бере отырып, екі бөлімнен: өтініш және талоннан тұратын шетел валютасын салу туралы өтінішті (осы Ереженің 1-қосымшасы) толтырады. Тізімдемеде:
1) тапсырылатын банкноттер мен монеталардың номиналы;
2) тозу дәрежесі бойынша саны және сомасы;
3) тапсырылатын банкноттер мен монеталардың сандармен және жазумен көрсетілген жалпы саны;
4) шығарылымның нөмірі, сериясы, жылы;
5) ақша тапсыратын тұлғаның қолы көрсетіледі.
6. Ұлттық Банктің аумақтық филиалының операция қызметкері (бұдан әрі - операция қызметкері) шетел валютасын салу туралы өтінішті алу кезінде барлық деректемелердің дұрыс толтырылуын тексереді, дұрыс толтырылған жағдайда қол қояды, белгіленген нысанның шетел валютасындағы кассалық кіріс ордерін (бұдан әрі - кассалық кіріс ордері) бес данамен ресімдейді. Бұл ретте шетел валютасын салу туралы өтінішті және валюталық кіріс ордерлерін касса қызметкеріне береді.
7. Ұлттық Банктің аумақтық филиалының касса қызметкері:
1) операция қызметкерінен шетел валютасын салу туралы өтінішті және валюталық кіріс ордерін бес данамен ала отырып, оларда сандармен және жазумен көрсетілген сомалардың сәйкестілігін тексеруге, құжаттың белгіленген деректемелерінің бар болуын тексеруге және Клиенттен қолма-қол шетел валютасын қабылдауға міндетті;

4. Прием иностранной валюты осуществляется на основании акта описи, оценки и приема-передачи имущества, письма-заявки Клиента с приложением к нему соответствующих документов:
1) копии судебных актов;
2) копии иных документов, удостоверяющих возникновение права собственности государства.
В письме-заявке Клиента должны быть указаны:
реквизиты Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Казначейство) для зачисления иностранной валюты;
согласие о передаче ветхих, сомнительных денежных знаков иностранной валюты, а также иностранной валюты, по которой Национальным Банком не устанавливается курс (далее - неконвертируемая валюта), на инкассо на условиях иностранного банка или банка-агента (далее - инкассирующий банк);
согласие о возмещении расходов, связанных с пересылкой и осуществлением инкассации, органов, уполномоченных управлять коммунальной собственность.
Письма-заявки Клиента рассматриваются руководителем территориального филиала Национального Банка и направляются для исполнения структурному подразделению территориального филиала по работе с наличными деньгами и бухгалтерской службе территориального филиала.
Глава 2. Порядок приема и дальнейшего использования конвертируемой
иностранной валюты, обращенной (поступившей) в собственность
государства по отдельным основаниям
5. При сдаче конвертируемой иностранной валюты в кассу территориального филиала Национального Банка Клиентом заполняется заявление на взнос иностранной валюты (Приложение 1 к настоящим Правилам), состоящее из двух частей: заявления и талона, с приложением описи сдаваемой иностранной валюты. В описи указывается:
1) номинал сдаваемых банкнот и монет;
2) количество и сумма по степени износа;
3) общее количество сдаваемых банкнот и монет цифрами и прописью;
4) номера, серии, год выпуска;
5) подпись лица, сдающего деньги.
6. Операционный работник территориального филиала Национального Банка (далее - операционный работник) при получении заявления на взнос иностранной валюты проверяет правильность заполнения всех реквизитов, в случае правильного заполнения ставит подпись, оформляет приходный кассовый ордер в иностранной валюте установленной формы (далее - приходный валютный ордер) в пяти экземплярах. При этом заявление на взнос иностранной валюты и приходные валютные ордера передаются работнику кассы.
7. Кассовый работник территориального филиала Национального Банка:
1) получив от операционного работника заявление на взнос иностранной валюты и приходный валютный ордер в пяти экземплярах, обязан проверить соответствие указанных в них сумм цифрами и прописью, проверить наличие установленных реквизитов документа и принять от Клиента наличную иностранную валюту;

2) қолма-қол шетел валютасын қабылдау кезінде осы валютаны тапсырушы тұлғаның қатысумен банкноттарды олардың түпнұсқалығын анықтау детекторы арқылы міндетті түрде тексере отырып парақтап қайта санайды және монеталарды даналап қайта санайды;
3) шетел валютасын қабылдау, қайта санау және тексеру аяқталғаннан кейін шетел валютасын салу туралы өтініште және валюталық кіріс ордерінде көрсетілген соманы қайта санау кезінде нақты болған сомамен салыстырады. Сомалар сәйкес келген жағдайда кассир шетел валютасын салу туралы өтінішке, валюталық кіріс ордерлеріне қол қояды, валюталық кіріс ордерінің екінші данасына мөр қояды және оны талонмен бірге Клиентке береді. Клиентке сондай-ақ осы шетел валютасын алып қойған құқық қорғау органына беру үшін валюталық кіріс ордерінің бір данасы беріледі. Өтінішті және валюталық кіріс ордерінің бірінші данасын өзінде қалдырады, валюталық кіріс ордерінің қалған екі данасын тиісті операция қызметкеріне береді (бір данасы операция қызметкерінде қалады, басқасы Қазынашылық үшін). Кіріс құжаттарына түзетулер жасауға жол берілмейді;
4) операция күні аяқталғаннан кейін қабылданған шетел валютасының сомасын кіріс құжаттарының сомасымен, шетел валютасының нақты қалдығымен салыстырады және кіріс кассасы кассирінің қабылданған шетел валютасының сомасы және кіріс құжаттарының саны туралы анықтамасын жасайды. Қорытындыларын шығару аяқталғаннан кейін кіріс кассасының кассирі анықтамада келтірілген кассалық айналымдарды операция қызметкерінің жазбаларымен салыстырады;
5) эмиссиялық-кассалық операцияларды және Ұлттық Банктің бөлімшелерінде құндылықтардың сақталуын қамтамасыз етуді реттейтін нормативтік құқықтық актіге сәйкес белгіленген нысандағы кітапқа қол қоя отырып операция күні ішінде қабылданған шетел валютасын және кіріс құжаттарын касса меңгерушісіне тапсырады.
8. Жекелеген негіздер бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына түскен шетел валютасы Қазынашылықтың Ұлттық Банктің бухгалтерлік есеп бөлімшесінде ашылған тиісті корреспонденттік шотына есептеледі.
Ақшаны одан әрі мемлекеттік бюджет кірісіне есептеу үшін Қазынашылық Ұлттық Банктің бухгалтерлік есеп бөлімшесіне негізінде Ұлттық Банктің бухгалтерлік есеп бөлімшесі операция жасалған күнгі рыноктық бағам бойынша шетел валютасының баламасын Қазынашылық көрсеткен шетел валютасындағы шотқа есептейтін шетел валютасын сату жөніндегі өтініш (осы Ереженің 2-қосымшасы) береді.
9. Шетел валютасының тозған ақша белгілерінің және түпнұсқалылығына және төлем жасалатынына күмән тудыратын (бұдан әрі  - тозған және күмәнды валюта) анықталған жағдайда шетел валютасы салу туралы өтініш тозған және күмәнды ақша белгілері есепке алынбаған сомаға толтырылады.

2) при приеме наличной иностранной валюты производит полистный пересчет банкнот с обязательной проверкой через детектор определения их подлинности и пересчетом монет по кружкам в присутствии сдающего эту валюту лица;
3) после завершения приема, пересчета и проверки иностранной валюты сверяет сумму, указанную в заявлении на взнос иностранной валюты и приходном валютном ордере, с суммой, фактически оказавшейся при пересчете. При соответствии сумм кассир подписывает заявление на взнос иностранной валюты, приходные валютные ордера, ставит печать на втором экземпляре приходного валютного ордера и выдает его Клиенту вместе с талоном. Клиенту выдается также один экземпляр приходного валютного ордера для передачи в правоохранительный орган, изъявший данную иностранную валюту. Заявление и первый экземпляр приходного валютного ордера кассовый работник оставляет у себя, остальные два экземпляра приходного валютного ордера передает соответствующему операционному работнику (один экземпляр остается у операционного работника, другой - для Казначейства). Исправления в приходных документах не допускаются;
4) по окончании операционного дня сверяет сумму принятой иностранной валюты с суммой приходных документов, фактическим остатком иностранной валюты и составляет справку кассира приходной кассы о сумме принятой иностранной валюты и количестве приходных документов. После завершения подведения итогов кассир приходной кассы сверяет приведенные в справке кассовые обороты с записями операционного работника;
5) сдает принятые в течение операционного дня иностранную валюту и приходные документы заведующему кассой под роспись в книге установленной формы в соответствии с нормативным правовым актом, регулирующим эмиссионно-кассовые операции и обеспечение сохранности ценностей в подразделениях Национального Банка.
8. Иностранная валюта, поступившая в территориальный филиал Национального Банка по отдельным основаниям, зачисляется на соответствующий корреспондентский счет Казначейства, открытый в подразделении бухгалтерского учета Национального Банка.
Для последующего зачисления денег в доход государственного бюджета, Казначейство подает в подразделение бухгалтерского учета Национального Банка заявку на продажу иностранной валюты (Приложение 2 к настоящим Правилам), на основании которой подразделение бухгалтерского учета Национального Банка зачисляет эквивалент иностранной валюты по рыночному курсу на день совершения операции на счет в национальной валюте, указанный Казначейством.
9. При установлении наличия ветхих денежных знаков иностранной валюты и денежных знаков иностранной валюты, вызывающих сомнение в их подлинности и платежности (далее - ветхая и сомнительная валюта) заявление на взнос иностранной валюты заполняется на сумму без учета ветхих и сомнительных денежных знаков.

3-тарау. Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) тозған, күмәнды және айырбасталмайтын шетел валютасын қабылдау және одан әрі пайдалану тәртібі
10. Тозған, күмәнды және айырбасталмайтын шетел валютасын Ұлттық Банктің аумақтық филиалының кассасына тапсыру мүлікті тізімдеу, бағалау және қабылдау-өткізу актісі және Клиенттің тапсырылатын шетел валютасының тізімдемесі екі данамен қоса берілген өтініш хаты негізінде жүзеге асырылады.
11. Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) тозған, күмәнды және айырбасталмайтын шетел валютасын Ұлттық Банктің аумақтық филиалдары әрбір ақша белгісі үшін 1 теңге шартты бағамен қабылдайды.
Қабылданған тозған, күмәнды және айырбасталмайтын шетел валютасының сомасына белгіленген нысандағы меморандумның шоттары бойынша баланстан тыс кіріс ордері (бұдан әрі - баланстан тыс кіріс ордері) үш данамен ресімделеді.
Баланстан тыс кіріс ордерінің бірінші данасы бухгалтерияға беріледі. Баланстан тыс кіріс ордерінің екінші данасы Клиентке беріледі, үшінші данасын кассир сол күн құжаттарына тігеді. Клиентке сондай-ақ тапсырылған шетел валютасының кассир қол қойған тізімдемесінің екінші данасы қайтарылады.
12. Қабылданған тозған, күмәнды және айырбасталмайтын валютаны Ұлттық Банктің аумақтық филиалы Ұлттық Банктің уәкілетті филиалына жібереді. Бұл ретте тозған, күмәнды және айырбасталмайтын валютаны жөнелту туралы хабар Ұлттық Банктің уәкілетті филиалына және Ұлттық Банктің монетарлық операциялар бөлімшесіне жіберіледі.
Валюталық құндылықтарды жіберу эмиссиялық-кассалық операцияларды және Ұлттық Банктің бөлімшелерінде құндылықтардың сақталуын қамтамасыз етуді реттейтін нормативтік құқықтық актіге сәйкес жүзеге асырылады.
13. Ұлттық Банктің уәкілетті филиалы және Ұлттық Банктің монетарлық операциялар бөлімшесі тозған, күмәнды және айырбасталмайтын валютаны инкассоны жүзеге асыратын банктермен айырбастау жөніндегі операцияларды жүзеге асырады.
Шетел валютасын айырбастау үшін инкассоны жүзеге асыратын банкке жөнелту алдында бұрын сақтауға қабылданған тозған, күмәнды және айырбасталмайтын шетел валютасы біріктіріледі және одан әрі инкассоны жүзеге асыратын банкпен айырбастау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру үшін валютаның әрбір түрі бойынша қалыптастырылады.
14. Егер тозған, күмәнды және айырбасталмайтын валютаны инкассоны жүзеге асыратын банкке жөнелту өтем алу үшін экономикалық тұрғыда дұрыс емес болса (жөнелтуге және инкассалық операцияны жүзеге асыруға байланысты шығыстар тозған, күмәнды және айырбасталмайтын валютаның бағалау құнынан асатын болса), онда осы валюта Ұлттық Банктің уәкілетті филиалында сақтауда қалады. Ұлттық Банктің уәкілетті филиалы бұл туралы Ұлттық Банктің өз кезегінде Клиентке хабарлайтын тиісті аумақтық филиалына хабарлайды. Осы валютаны сақтаудың шекті мерзімі 5 жыл, одан кейін шетел валютасының осы ақша белгілерін Ұлттық Банк құраған комиссия Клиент өкілдерінің қатысумен тозған шетел валютасын жою үшін көзделген тәртіппен жояды.
Тозған, күмәнды және айырбасталмайтын валютаны инкассоны жүзеге асыратын банкке жөнелтудің экономикалық тұрғыда дұрыс еместігін Ұлттық Банктің уәкілетті филиалы Ұлттық Банктің монетарлық операциялар бөлімшесімен келісім бойынша айқындайды.

Глава 3. Порядок приема и дальнейшего использования ветхой,
сомнительной и неконвертируемой иностранной валюты, обращенной
(поступившей) в собственность государства по отдельным основаниям
10. Сдача ветхой, сомнительной и неконвертируемой иностранной валюты в кассу территориального филиала Национального Банка осуществляется на основании акта описи, оценки и приема-передачи имущества и письма-заявки Клиента с приложением описи сдаваемой иностранной валюты в двух экземплярах.
11. Ветхая, сомнительная и неконвертируемая валюта, обращенная (поступившая) в собственность государства по отдельным основаниям, принимается территориальными филиалами Национального Банка в условной оценке 1 тенге за каждый денежный знак.
На сумму принятой ветхой, сомнительной и неконвертируемой валюты оформляется приходный внебалансовый ордер по счетам меморандума установленной формы (далее - приходный внебалансовый ордер) в трех экземплярах.
Первый экземпляр приходного внебалансового ордера передается в бухгалтерию. Второй экземпляр приходного внебалансового ордера передается Клиенту, третий - подшивается кассиром в документы дня. Клиенту также возвращается второй экземпляр описи сдаваемой иностранной валюты с подписью кассира.
12. Ветхая, сомнительная и неконвертируемая валюта, направляется территориальным филиалом Национального Банка в уполномоченный филиал Национального Банка. При этом сообщение об отправке ветхой, сомнительной и неконвертируемой валюты направляется в уполномоченный филиал Национального Банка и подразделение монетарных операций Национального Банка.
Пересылка валютных ценностей осуществляется в соответствии с нормативным правовым актом, регулирующим эмиссионно-кассовые операции и обеспечение сохранности ценностей в подразделениях Национального Банка.
13. Уполномоченный филиал Национального Банка и подразделение монетарных операций Национального Банка осуществляют операции по обмену ветхой, сомнительной и неконвертируемой валюты с инкассирующими банками.
Перед отправкой иностранной валюты для обмена в инкассирующий банк ранее принятая на хранение ветхая, сомнительная и неконвертируемая иностранная валюта объединяется и формируется по каждому виду валюты для последующего осуществления с инкассирующими банками операций по обмену.
14. Если пересылка ветхой, сомнительной и неконвертируемой валюты в инкассирующий банк для получения возмещения экономически нецелесообразна (расходы, связанные с пересылкой и осуществлением инкассовой операции превышают оценочную стоимость ветхой, сомнительной и неконвертируемой валюты), то данная валюта остается на хранении в уполномоченном филиале Национального Банка. Уполномоченный филиал Национального Банка извещает об этом соответствующий территориальный филиал Национального Банка, который в свою очередь извещает Клиента. Предельный срок хранения данной валюты составляет 5 лет, после чего данные денежные знаки иностранной валюты уничтожается комиссией, созданной Национальным Банком с привлечением представителей Клиента, в порядке, предусмотренном для уничтожения ветхой национальной валюты.
Экономическая нецелесообразность пересылки ветхой, сомнительной и неконвертируемой валюты в инкассирующий банк определяется уполномоченным филиалом Национального Банка по согласованию с подразделением монетарных операций Национального Банка.

15. Ұлттық Банктің бухгалтерлік есеп бөлімшесінің инкассацияланған шетел валютасы үшін инкассоны жүзеге асыратын банктің өтеуін алған жағдайда инкассоны жүзеге асыратын банктен ақша алғаннан кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей Қазынашылықтың тиісті корреспонденттік шотына соманы есептеу жүргізіледі және сол күні Ұлттық Банктің уәкілетті филиалына жүргізілген айырбастау туралы хабарлама жіберіледі. Одан әрі, Ұлттық Банктің уәкілетті филиалы оны кейін Клиентке беру үшін Ұлттық Банктің тиісті аумақтық филиалына хабарламаның көшірмесін жібереді.
16. Инкассоны жүзеге асыратын банк айырбастауға жатпайтын шетел валютасының ақша белгілерін таныған жағдайда, Ұлттық Банктің уәкілетті органына инкассоны жүзеге асыратын банктің осы факті туралы қорытындысының көшірмесі жіберіледі. Бұл ретте Ұлттық Банктің уәкілетті органы Ұлттық Банктің тиісті аумақтық филиалына Клиентті одан әрі хабардар ету үшін инкассоны жүзеге асыратын банк қорытындысының көшірмесімен бірге ақшаны айырбастаудың мүмкін еместігі туралы хабарды жібереді.
Инкассоны жүзеге асыратын банк қайтарған, төлемге жарамсыз деп танылған шетел валютасының ақша белгілері Ұлттық Банктің уәкілетті филиалында сақталады және осы Ереженің 14-тармағында көзделген тәртіппен жойылады.
Шетел валютасының айырбастауға жатпайтын ақша белгілерін инкассоны жүзеге асыратын банк қайтармаған жағдайда айырбастаудың мүмкін еместігі туралы инкассоны жүзеге асыратын банктің қорытындысы негізінде олардың құны есептен шығарылады.
17. Инкассоны жүзеге асыратын банк шетел валютасының ақша белгілерін қолдан жасалған деп таныған жағдайда Ұлттық Банктің уәкілетті филиалына және тиісті аумақтық филиалына инкассоны жүзеге асыратын банктің қорытындысының көшірмесі жіберіледі. Ұлттық Банктің тиісті аумақтық филиалы аумақтық құқық қорғау органдарына кейін хабарлау үшін инкассоны жүзеге асыратын банк қорытындысының көшірмесімен бірге осы факт туралы хабарлайды.
4-тарау. Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) шетел валютасын есепке алу және сақтау тәртібі
18. Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) шетел валютасын қабылдау, сақтау және одан әрі пайдалануға байланысты операцияларды есепке алу осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.
19. Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) қолма-қол шетел валютасын Ұлттық Банктің аумақтық филиалдары арнайы жабдықталған қоймаларда жеке сақтайды, ал олар болмаған жағдайда - аумақтық филиалдың кассалық үй-жайында орналасқан жанбайтын сейфтерде сақталады.

15. В случае получения возмещения инкассирующего банка за инкассированную иностранную валюту подразделение бухгалтерского учета Национального Банка не позднее следующего рабочего дня после получения денег от инкассирующего банка проводит зачисление суммы на соответствующий корреспондентский счет Казначейства и в тот же день направляет извещение о произведенном обмене в уполномоченный филиал Национального Банка. Далее, уполномоченный филиал Национального Банка направляет в соответствующий территориальный филиал Национального Банка копию извещения для последующей ее передачи Клиенту.
16. В случае признания инкассирующим банком денежных знаков иностранной валюты не подлежащими обмену, в уполномоченный филиал Национального Банка высылается копия заключения инкассирующего банка о данном факте. При этом уполномоченный филиал Национального Банка направляет в соответствующий территориальный филиал Национального Банка сообщение о невозможности обмена денег с приложением копии заключения инкассирующего банка для последующего извещения Клиента.
Признанные неплатежными денежные знаки иностранной валюты, возвращенные инкассирующим банком, хранятся в уполномоченном филиале Национального Банка и уничтожаются в порядке, предусмотренном пунктом 14 настоящих Правил.
В случае, если не подлежащие обмену денежные знаки иностранной валюты не возвращены инкассирующим банком, то их стоимость списывается на основании заключения инкассирующего банка о невозможности обмена.
17. В случае признания инкассирующим банком денежных знаков иностранной валюты фальшивыми, в уполномоченный филиал и соответствующий территориальный филиал Национального Банка высылаются копии заключений инкассирующего банка. Соответствующий территориальный филиал Национального Банка сообщает Клиенту о данном факте с приложением копии заключения инкассирующего банка для последующего уведомления территориальных правоохранительных органов.
Глава 4. Порядок учета и хранения иностранной валюты, обращенной
(поступившей) в собственность государства по отдельным основаниям
18. Учет операций, связанных с приемом, хранением и дальнейшим использованием Национальным Банком иностранной валюты, обращенной (поступившей) в собственность государства по отдельным основаниям, осуществляется в соответствии с Приложением 3 к настоящим Правилам.
19. Наличная иностранная валюта, обращенная (поступившая) в собственность государства по отдельным основаниям, хранится территориальными филиалами Национального Банка отдельно в специально оборудованных хранилищах, а при их отсутствии - в несгораемых сейфах, размещенных в кассовом помещении территориального филиала.

20. Қабылданған құндылықтардың сақталуы үшін құндылықтарды қабылдаған Ұлттық Банктің аумақтық филиалдары жауапкершілік атқарады. Қабылданған құндылықтарды тексеруді Ұлттық Банк бойынша бұйрықпен құрылған комиссия белгіленген тәртіппен жүргізеді. Кем шығудың белгіленген фактілері туралы ақпарат Ұлттық Банктің басшылығына жіберіледі.
21. Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) шетел валютасын сақтау эмиссиялық-кассалық операцияларды және Ұлттық Банктің бөлімшелерінде құндылықтардың сақталуын қамтамасыз етуді реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асырылады.
5-тарау. Қорытынды ережелер
22. Ұлттық Банктің монетарлық операциялар бөлімшесі жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) шетел валютасымен инкассолық операцияларды жіберуге және жүзеге асыруға байланысты Ұлттық Банктің шығыстарын өтеу жөнінде жұмыстар жүргізеді.
23. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шешіледі.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде
жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне
айналдырылған (түскен) шетел валютасымен
операцияларды жүзеге асыру ережесіне
1-қосымша
___________________________________________________________________
___________________________________ |
(Ұлттық Банк филиалының атауы)    |
Шетел валютасын салу туралы өтініш  |       Кассаға талон
|Алушының шотынан
|үзінді-көшірмеге
______ ж. "____ " ______________   |қосымша ретінде қолданылады
Кімнен _____________________________ |
Мекен-жайы _________________________ |
СТН ________________________________ |_____ ж. "____ "____________
_____________________________________|
Валютаның   |Шетел вал.  | Теңгемен  | берілген түбіртектің нөмірі
атауы       |номиналы    |баламасы   | ____________________________
|            |           |    алушы шотының нөмірі
_____________________________________|
_____________________________________|Теңге ______________________
_____________________________________|        сомасы теңгемен
_____________________________________|____________________________
|____________________________
Жиынтығы, теңге                      |Кімнен______________________
_____________________________________|____________________________
_____________________________________|____________________________
_____________________________________|____________________________ (валюта алу себебі көрсетіледі)      |____________________________
Салынған соманы _____________________| Жауапты орындаушының қолы
шот иесінің атауы  |____________________________
____________________________________ | Бухгалтер-бақылаушының қолы
Ұлттық Банк филиалының атауы      |
нөмірі ______________ шотына есепке  |
жазуды сұраймыз                      |Түбіртек ретінде
Салушының қолы _____________________ |қолданылмайды
Бухгалтер-бақылаушы ________________ |Ұлттық Банк
(қолы)      |филиалының мөртабаны
Валютаны қабылдаған кассир __________|
(қолы)  |
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкінде жекелеген негіздер бойынша
мемлекет меншігіне айналған (түскен)
шетел валютасымен операцияларды
жүзеге асыру ережесіне
2-қосымша
Шетел валютасын сату туралы
Өтініш
жылғы "___" ___________________
Кәсіпорын атауы:
Почта адресі:
Телеграф адресі:
Мәміле бойынша мәселелерді шешуге уәкілетті қызметкердің аты-жөні:
Корреспонденттік шот:
Клиенттің валюта шотының нөмірі:
Операция түрі:
Клиенттің ұлттық валютадағы шот нөмірінің деректемелері:___________
___________________________________________________________________
Клиенттің атауы:
Төмендегідей талаптармен біздің атымыздан шетел валютасын сату жөнінде мәміле жасауды тапсырамыз:
___________________________________________________________________
Шетел валютасындағы|              |рыноктық бағам бойынша теңгедегі
сату сомасы        | сату бағамы  | сату сомасы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Мәміле жасалған жағдайда, біздің нөмірімізді _______ корреспонденттік шоттан есептен шығаруыңызды тапсырамыз.
Мөр                   Директор ______________________
орны                  Бас бухгалтер _________________
Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкінде жекелеген негіздер бойынша
мемлекет меншігіне айналдырылған
(түскен) шетел валютасымен
операцияларды жүзеге асыру ережесіне
3-қосымша
Ұлттық Банктің жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) шетел валютасын қабылдауына, сақтауына және одан әрі пайдалануына байланысты операциялар кезінде жүргізілетін бухгалтерлік жазбалар схемасы.

20. Ответственность за сохранность принятых ценностей несут территориальные филиалы Национального Банка, принявшие ценности. Ревизия принятых ценностей проводится в установленном порядке комиссией, созданной приказом по Национальному Банку. Информация об установленных фактах недостачи направляется руководству Национального Банка.
21. Хранение иностранной валюты, обращенной (поступившей) в собственность государства по отдельным основаниям, осуществляется в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими эмиссионно-кассовые операции и обеспечение сохранности ценностей в подразделениях Национального Банка.
Глава 5. Заключительные положения
22. Подразделением монетарных операций Национального Банка проводится работа по возмещению расходов Национального Банка, связанных с пересылкой и осуществлением инкассовых операций с валютой, обращенной (поступившей) в собственность государства по отдельным основаниям.
23. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам осуществления в Национальном
Банке Республики Казахстан операций
с иностранной валютой, обращенной
(поступившей) в собственность
государства по отдельным основаниям
__________________________________________________________________________
_________________________________________ |
(наименование филиала Национального Банка)|
|
|
|
Заявление на взнос иностранной валюты     |        Талон в кассу
| Служит приложением к выписке
"___"___________ ____ г.             |       из счета получателя
|
От кого _____________________________     |     "___" __________ ___г.
|
Адрес _______________________________     |
РНН _________________________________     |    номер выданной квитанции
|
_____________________________________     |______________________________
Наименование  | Номинал  | Эквивалент    |     номер счета получателя
валюты     | инвалюты |   в тенге     |
----------------------------------------- |   Тенге _____________________
----------------------------------------- |            сумма в тенге
----------------------------------------- |   ___________________________
Итого тенге                            |    __________________________
_________________________________________ |   От кого ___________________
|   ___________________________
_________________________________________ |    __________________________
______________________________________   |
(указывается причина получения валюты)   |
_________________________________________ |
|    Подпись ответственного
Внесенную сумму просим зачислить на       |    исполнителя
счет номер ______________________________ |    __________________________
________________________________________  |  Подпись бухгалтера-контролера
(наименование владельца счета)         |
|
в ______________________________________  |
(наименование филиала Национального Банка)|      Квитанцией служить
|      не может
Подпись вносителя  _____________________  |
|
Бухгалтер-контролер  ___________________  |      Штамп филиала
(подпись)        |      Национального Банка
Валюту принял кассир ___________________  |
(подпись)        |
__________________________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам осуществления в Национальном
Банке Республики Казахстан операций
с иностранной валютой, обращенной
(поступившей) в собственность
государства по отдельным основаниям
З А Я В К А
на продажу иностранной валюты
от "____" ___________________ г.
Наименование предприятия:_________________________________________________
Почтовый адрес: __________________________________________________________
Телеграфный адрес: _______________________________________________________
ФИО сотрудника, уполномоченного на решение вопросов по сделке:____________
__________________________________________________________________________
Корреспондентский счет:___________________________________________________
Номер валютного счета клиента:____________________________________________
Вид операции:_____________________________________________________________
Реквизиты счета клиента в национальной валюте: ___________________________
__________________________________________________________________________
Наименование клиента: ____________________________________________________
Поручаем заключить от нашего имени сделку на продажу иностранной валюты
на следующих условиях:
__________________________________________________________________________
Сумма продажи в     |  курс продажи     |  сумма продажи в тенге
иностранной валюте  |                   |  по рыночному курсу
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
__________________________________________________________________________
В случае заключения сделки поручаем списать с нашего
корреспондентского счета номер ______________
Место          Директор                    ______________________
печати         Главный бухгалтер           ______________________
Приложение 3
к Правилам осуществления в Национальном
Банке Республики Казахстан операций
с иностранной валютой, обращенной
(поступившей) в собственность
государства по отдельным основаниям
Схема бухгалтерских записей, проводимых при операциях, связанных с приемом, хранением и дальнейшим использованием Национальным Банком иностранной валюты, обращенной (поступившей) в собственность государства по отдельным основаниям.

1. Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен), айырбасталатын шетел валютасын қабылдау:
1) Ұлттық Банктің аумақтық филиалы бухгалтериясының жауапты орындаушысы шетел валютасының ақша белгілерін алған кезде, шетел валютасын салу туралы өтініш пен шетел валютасындағы кассалық кіріс ордері негізінде Бас бухгалтерлік кітапта мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
аумақтық филиалда:
қабылданған, айырбасталатын шетел валютасының сомасына:
Дт    1 26 10 "Ұлттық Банк бөлімшесінің кассасындағы шетел
валютасының банкноттары мен монеталары";
Кт    3 29 00 "Ұлттық Банктің бөлімшесі үшін шетел валютасымен
ашылған шот";
бухгалтерлік есеп бөлімшесінде:
Дт    1 29 00 "Ұлттық Банк бөлімшесінің шетел валютасындағы шоты";
Кт    3 39 11 "Қазақстан Республикасы Үкіметінің шетел
валютасындағы ағымдағы шоты".
2) Бухгалтерлік есеп бөлімшесі Қазынашылықтан шетел валютасын сату туралы өтініш алғаннан кейін, ақшаны осыдан соң мемлекеттік бюджет кірісіне есепке алу үшін, бухгалтерлік есеп бөлімшесі шетел валютасының баламасын операция жасалған күнгі рыноктық бағам бойынша Қазынашылық көрсеткен шотқа есепке жазады және мынадай бухгалтерлік жазбалар жасайды:
шетел валютасының сомасына:
Дт    3 39 11 "Қазақстан Республикасы Үкіметінің шетел
валютасындағы ағымдағы шоты";
Кт    3 95 10 "Валюта позициясы";
теңгедегі балама сомасына:
Дт    1 95 30 "Валюта позициясының теңгедегі қарсы құн шоты";
Кт    2 49 00 "Ұлттық Банк бөлімшесінің теңгедегі шоты";
төлем жүйесі бөлімшесінде:
Дт    4 49 00 "Ұлттық Банк бөлімшесі үшін ашылған теңге шоты"
(бухгалтерлік есеп бөлімшесі үшін ашылған шот);
Кт    4 49 00 "Ұлттық Банк бөлімшесі үшін ашылған теңге шоты"
(төлем жүйесі бөлімшесі үшін ашылған шот);
және бір мезгілде:
Дт    2 49 00 "Ұлттық Банк бөлімшесі үшін ашылған теңге шоты"
(төлем жүйесі бөлімшесінің шоты)";
Кт    3 51 00 "Бірыңғай қазынашылық шот" (мемлекеттік бюджеттің
кіріс шоты).
2. Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) тозған, күмәнді және айырбасталмайтын шетел валютасын қабылдау Ұлттық Банктің аумақтық филиалы бухгалтериясының жауапты орындаушысы тозған, күмәнды және айырбасталмайтын шетел валютасын алған кезде, мүлікті тізімдеу, бағалау және қабылдау-өткізу актісінің, өтінім-хаттың, клиенттен алған валюта тізімдемесінің және баланстан тыс кіріс ордерінің негізінде дәл сол күні мынадай бухгалтерлік жазба жасалады:
аумақтық филиалда:
Күмәнды, тозған, және айырбасталмайтын шетел валютасының сомасына:

1. Прием конвертируемой иностранной валюты, обращенной (поступившей) в собственность государства по отдельным основаниям.
1) При получении денежных знаков иностранной валюты ответственным исполнителем бухгалтерии территориального филиала Национального Банка на основании заявления на взнос иностранной валюты и приходного кассового ордера в иностранной валюте, в Главной бухгалтерской книге осуществляется следующая бухгалтерская запись:
в территориальном филиале:
на сумму принятой конвертируемой иностранной валюты:
Дт    1 26 10    "Банкноты и монеты иностранной валюты в кассе
подразделения Национального Банка";
Кт    3 29 00     "Счет, открытый в иностранной валюте для подразделения
Национального Банка";
в подразделении бухгалтерского учета:
Дт    1 29 00     "Счет подразделения Национального Банка в
иностранной валюте";
Кт    3 39 11     "Текущий счет в иностранной валюте Правительства
Республики Казахстан".
2) После получения подразделением бухгалтерского учета от Казначейства заявки на продажу иностранной валюты для последующего зачисления денег в доход государственного бюджета, подразделение бухгалтерского учета зачисляет эквивалент иностранной валюты по рыночному курсу на день совершения операции на счет, указанный Казначейством, и осуществляет следующие бухгалтерские записи:
на сумму иностранной валюты:
Дт    3 39 11     "Текущий счет в иностранной валюте Правительства
Республики Казахстан";
Кт    3 95 10     "Валютная позиция";
на сумму эквивалента в тенге:
Дт    1 95 30     "Счет контрстоимости валютной позиции в тенге";
Кт    2 49 00     "Счет подразделения Национального Банка в тенге";
в подразделении платежных систем:
Дт    4 49 00     "Счет, открытый для подразделения Национального Банка
в тенге"
(счет, открытый для подразделения бухгалтерского учета);
Кт    4 49 00     "Счет, открытый для подразделения Национального Банка
в тенге"
(счет, открытый для подразделения платежных систем);
и одновременно:
Дт    2 49 00     "Счет подразделения Национального Банка в тенге"
(счет подразделения платежных систем)";
Кт    3 51 00     "Единый казначейский счет" (счет дохода
государственного бюджета).
2. Прием ветхой, сомнительной и неконвертируемой иностранной валюты, обращенной (поступившей) в собственность государства по отдельным основаниям.
При получении ветхой, сомнительной и неконвертируемой валюты ответственным исполнителем бухгалтерии территориального филиала Национального Банка на основании акта описи, оценки и приема передачи имущества, письма-завки, описи полученной от клиента валюты, и приходного внебалансового ордера, в тот же день осуществляются следующая бухгалтерская запись:
в территориальном филиале:
На сумму сомнительной, ветхой и неконвертируемой иностранной валюты:

Кіріс 9 270 60 "Ұлттық Банктің бөлімшесі қабылдаған әр түрлі
құжаттар мен құндылықтар".
3. Тозған, күмәнды және айырбасталмайтын валютаны уәкілетті филиалға жіберу:
1) Тозған, күмәнды және айырбасталмайтын валютаны уәкілетті филиалға жіберген кезде тиісті аумақтық филиалда мынадай бухгалтерлік жазба жасалады:
Шығыс 9 270 60 "Ұлттық Банктің бөлімшесі қабылдаған түрлі құжаттар
мен құндылықтар".
және бір мезгілде:
Кіріс 9 270 61 "Жіберілген және есебіне берілген түрлі құжаттар мен
құндылықтар".
2) Уәкілетті филиалда тозған, күмәнды және айырбасталмайтын валютаны алғаннан кейін, келесі операциялық күннен кешіктірмей, номиналы және сомасы көрсетіліп, ақшаны алғаны жөнінде тиісті аумақтық филиалға хабарлама жіберіледі. Мұндайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жасалады:
уәкілетті филиалда:
Кіріс 9 270 60 "Ұлттық Банктің бөлімшесі қабылдаған түрлі құжаттар
мен құндылықтар".
Уәкілетті филиалдың тозған, күмәнды және айырбасталмайтын валютаны алғаны жөніндегі хабарламасын алғанда, тиісті аумақтық филиалда келесі операциялық күннен кешіктірмей, мынадай бухгалтерлік жазба жасалады:
Шығыс 9 270 61 "Жіберілген және есебіне берілген түрлі құжаттар мен
құндылықтар".
3) тозған, күмәнды және айырбасталмайтын валюта жиналған мөлшеріне қарай, уәкілетті филиалда монетарлық операциялар бөлімшесінің жазбаша нұсқауы негізінде оларды айырбастау үшін инкассация жүргізетін банкке жіберіледі. Мұндайда келесі операциялық күннен кешіктірмей, мынадай бухгалтерлік жазбалар жасалады:
Шығыс 9 270 60 "Ұлттық Банк бөлімшесі қабылдаған түрлі құжаттар мен
құндылықтар".
және бір мезгілде:
Кіріс 9 270 61 "Жіберілген және есебіне берілген түрлі құжаттар мен
құндылықтар".
4) Инкассоны жүзеге асыратын банктен айырбасталған валюталардың өтемін алған кезде, СВИФТ-хабарының негізінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жасалады:
бухгалтерлік есеп бөлімшесінде:
Дт    1 21 00 "Корреспонденттік шоттар (Ностро)";
Кт    3 39 11 "Қазақстан Республикасы Үкіметінің шетел
валютасындағы ағымдағы шоты".
мемлекеттік бюджеттің кірістеріне есепке жазған кезде:
бухгалтерлік есеп бөлімшесінде:
шетел валютасындағы сомаға:
Дт    1 21 00 "Корреспонденттік шоттар (Ностро)";
3 39 11 "Қазақстан Республикасы Үкіметінің шетел
валютасындағы ағымдағы шоты".
Кт    3 95 10 "Валюта позициясы".
және бір мезгілде, теңгедегі баламасының сомасына:
Дт    1 95 30 "Валюта позициясының теңгедегі қарсы құн шоты";
Кт    2 49 00 "Ұлттық Банк бөлімшесінің теңге шоты" (бухгалтерлік
есеп бөлімшесінің шоты)";
төлем жүйесі бөлімшесінде:
Дт    4 49 00 "Ұлттық Банк бөлімшесі үшін ашылған теңге шоты"
(бухгалтерлік есеп бөлімшесі үшін ашылған шот);
Кт    4 49 00 "Ұлттық Банк бөлімшесі үшін ашылған теңге шоты"
(төлем жүйесі бөлімшесі үшін ашылған шот);
және бір мезгілде:
Дт    2 49 00 "Ұлттық Банк бөлімшесінің теңге шоты" (төлем жүйесі
бөлімшесінің шоты)";

Приход  9 270 60    "Разные документы и ценности, принятые подразделением
Национального Банка".
3. Отправка ветхой, сомнительной и неконвертируемой валюты в уполномоченный филиал
1) При отправке ветхой, сомнительной и неконвертируемой валюты в уполномоченный филиал, в соответствующем территориальном филиале осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Расход  9 270 60     "Разные документы и ценности, принятые
подразделением Национального
Банка";
и одновременно,
Приход  9 270 61     "Разные документы и ценности, отосланные и
выданные подотчет".
2) В уполномоченном филиале при получении ветхой, сомнительной и неконвертируемой валюты, не позднее следующего операционного дня, в соответствующий территориальный филиал направляется извещение о получении денег с указанием их номинала и суммы. При этом осуществляются следующие бухгалтерские записи:
в уполномоченном филиале,
Приход  9 270 60      "Разные документы и ценности, принятые
подразделением Национального
Банка".
В соответствующем территориальном филиале, при получении извещения уполномоченного филиала о получении ветхой, сомнительной и неконвертируемой валюты, не позднее следующего операционного дня, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Расход  9 270 61      "Разные документы и ценности, отосланные и
выданные подотчет".
3) В уполномоченном филиале по мере накопления ветхой, сомнительной и неконвертируемой валюты, на основании письменного указания подразделения монетарных операций, осуществляется отправка в инкассирующий банк для обмена. При этом не позднее следующего операционного дня, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Расход  9 270 60      "Разные документы и ценности, принятые
подразделением Национального
Банка";
и одновременно,
Приход  9 270 61      "Разные документы и ценности, отосланные и
выданные подотчет";
4) При получении от инкассирующего банка возмещения по обмененным валютам, на основании СВИФТ-сообщения, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
в подразделении бухгалтерского учета:
Дт    1 21 00    "Корреспондентские счета (Ностро)";
Кт    3 39 11    "Текущий счет в иностранной валюте Правительства
Республики Казахстан";
при зачислении на доходы в государственный бюджет:
в подразделении бухгалтерского учета:
на сумму в иностранной валюте:
Дт    1 21 00    "Корреспондентские счета (Ностро)";
3 39 11    "Текущий счет в иностранной валюте Правительства
Республики Казахстан";
Кт    3 95 10    "Валютная позиция";
и одновременно, на сумму эквивалента в тенге:
Дт    1 95 30    "Счет контрстоимости валютной позиции в тенге";
Кт    2 49 00    "Счет подразделения Национального Банка в тенге"
(счет подразделения бухгалтерского учета)";
в подразделении платежных систем:
Дт    4 49 00    "Счет, открытый для подразделения Национального
Банка в тенге" (счет, открытый для подразделения
бухгалтерского учета);
Кт    4 49 00    "Счет, открытый для подразделения Национального
Банка в тенге" (счет, открытый для подразделения
платежных систем);
и одновременно,
Дт    2 49 00    "Счет подразделения Национального Банка в тенге"
(счет подразделения платежных систем)";

Кт    3 51 00 "Бірыңғай қазынашылық шот".
Сонымен бірге өтемнің алынғаны жөнінде уәкілетті филиалға хабар жіберіледі.
Инкассоны жүзеге асыратын банктен тозған, күмәнды және айырбасталмайтын валютаны төлемге жарамсыз деп таныған шешім алған жағдайда, бұл шешімнің көшірмесі уәкілетті филиалға жіберіледі.
5) Алынған хабардың және/немесе шешім көшірмесінің негізінде Ұлттық Банктің уәкілетті филиалында келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей, мынадай бухгалтерлік жазба жасалады:
Шығыс 9 270 61 "Жіберілген және есебіне берілген түрлі құжаттар мен
құндылықтар".
6) Инкассоны жүзеге асыратын банк шетел валютасының төлемге жарамсыз ақша белгілерін уәкілетті филиалға қайтарған жағдайда, уәкілетті филиал мынадай бухгалтерлік жазба жасайды:
Кіріс 9 270 60 "Ұлттық Банктің бөлімшесі қабылдаған түрлі құжаттар
мен құндылықтар".
Тозған, күмәнды және айырбасталмайтын валюта төлемге жарамсыз деп танылғанда, уәкілетті филиал клиенттің бұдан кейінгі хабарламасы үшін ақша айырбастау мүмкіндігі жоқ екені жөніндегі инкассоны жүзеге асыратын банктің шешімінің көшірмесін қосып, тиісті аумақтық филиалға хабарлама жібереді.
Төлемге жарамсыз деп танылған шетел валютасының ақша белгілері уәкілетті филиалда сақталады және осы Ереженің 14-тармағында жазылған тәртіппен жойылады.
Жойылған шетел валютасының ақша белгілерін есептен шығарған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жасалады:
уәкілетті филиалда:
Шығыс 9 270 60 "Ұлттық Банктің бөлімшесі қабылдаған түрлі құжаттар
мен құндылықтар".

Кт    3 51 00    "Единый казначейский счет";
Одновременно направляется сообщение в уполномоченный филиал о получении возмещения.
В случае получения заключения инкассирующего банка о признании ветхой, сомнительной и неконвертируемой валюты - неплатежной, копия данного заключения высылается в уполномоченный филиал.
5) В уполномоченном филиале Национального Банка на основании полученного сообщения и/или копии заключения, не позднее следующего рабочего дня, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Расход  9 270 61     "Разные документы и ценности, отосланные и
выданные подотчет".
6) В случае возврата в уполномоченный филиал инкассирующим банком неплатежных денежных знаков иностранной валюты уполномоченный филиал осуществляет следующую бухгалтерскую запись:
Приход  9 270 60     "Разные документы и ценности, принятые
подразделением Национального
Банка".
При признании ветхой, сомнительной и неконвертируемой валюты неплатежной, уполномоченный филиал направляет извещение в соответствующий территориальный филиал с приложением копии заключения инкассирующего банка о невозможности обмена денег для последующего извещения клиента.
Признанные неплатежными денежные знаки иностранной валюты хранятся в уполномоченном филиале и уничтожаются в порядке, изложенном в пункте 14 настоящих Правил.
При списании уничтоженных денежных знаков иностранной валюты осуществляется следующая бухгалтерская запись:
в уполномоченном филиале:
Расход  9 270 60    "Разные документы и ценности, принятые
подразделением Национального
Банка".