Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының "Азаматтық істер бойынша сот актілерінің заңдылығына прокурорлық қадағалау туралы" Нұсқауды бекіту туралы", N 2167 санмен тіркелген, 2002 жылғы 27 желтоқсандағы N 76 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Бас прокурорының 2004 жылғы 19 мамырдағы N 29 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 21 мамырда тіркелді. Тіркеу N 2866. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2006 жылғы 27 маусымдағы N 37 бұйрығымен.
Ескерту: Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2006 жылғы 27 маусымдағы N 37  бұйрығымен .
________________________________________
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарының өзгеруіне байланысты азаматтық сот ісін жүргізудің заңдылығына прокурорлық қадағалаудың тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  11,  18 баптарын  басшылыққа алып, бұйырамын:
1. ҚР Бас Прокурорының "Азаматтық істер бойынша сот актілерінің заңдылығына прокурорлық қадағалау туралы" Нұсқауды бекіту туралы" 2002 жылғы 27 желтоқсандағы N 76  бұйрығына  (нормативті құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу Реестрінде N 2167 санмен тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқару және басқа мемлекеттік органдарының нормативті құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, 2003 ж., N 14, 835б.) төмендегідей өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Жоғарыдағы бұйрықпен бекітілген "Азаматтық істер бойынша сот актілерінің заңдылығына прокурорлық қадағалау туралы" Нұсқауда:
3 тармақтағы "заңсыз сот актілеріне наразылық келтіруді" деген сөздерден кейін "азаматтық істерді қарау кезінде соттың іс жүргізу мерзімдерін сақтауын тексеруді" деген сөздермен толықтырылсын;
4 тармақтағы "мемлекеттік басқару органдары мен лауазымды тұлғалардың шешімдеріне және іс-әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) дау айту туралы" деген сөздерден кейін "банкроттық туралы" деген сөздер алынып тасталсын;
4 тармақтың екінші абзацы алынып тасталсын;
4 тармақ келесі мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын "Сонымен қатар, мемлекеттік мүдделерді қозғайтын істердің санатына мемлекеттік кәсіпорындардың көрсеткен қызметтері үшін тұтынушылардан берешек сомаларын өндіру туралы даулар бойынша азаматтық істерді қоспағанда, тараптары мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер және кәсіпорындар болып табылатын барлық істер жатады.
Мамандандырылған ауданаралық соттың бірінші сатыдағы сот мәжілісіне қатысу, соттарда басқа прокурорлардың талаптарын қарауды қоспағанда, осы соттардың орналасу жері бойынша орналасқан прокурорларға жүктеледі. Мамандандырылған ауданаралық сотта басқа прокурорлардың талаптарын қарау барысында істі бірінші сатыда қарау кезінде іске қатысуды облыстық немесе оларға теңестірілген прокуратуралардың тиісті бөлімдерінің қызметкерлері қамтамасыз етеді.
Астана және Алматы қалаларында мамандандырылған ауданаралық сот актілерінің заңдылығын қадағалауды іске асырудың тәртібін Астана және Алматы қалаларының прокурорлары Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының келісімі бойынша анықтайды.";
5 тармақ келесі мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Тараптардың азаматтық іс бойынша қадағалау ретінде наразылық келтіру туралы өтінімдерін қарау кезінде мемлекеттік емес шаруашылық жүргізуші субъектілерінің арасындағы сот дауларына негізсіз араласуға жол берілмесін. Мемлекет мүддесін қозғамайтын азаматтық істер бойынша қадағалау тәртібіндегі наразылық тек соттар жіберген едәуір заң бұзушылықтар анықталған жағдайда (Қазақстан Республикасының АІЖК 387 б.) және іс бойынша тарап жеке дербес қадағалау шағымын бергені және оны қадағалау сатысындағы соттың негізсіз қанағаттандырусыз қалдырғаны туралы мәліметтер бар болған жағдайда ғана келтірілсін";
7 тармақтың "бұзылған және өзгертілген сот шешімдерінің санынан" деген сөз тіркесінен "және өзгертілген" деген сөз тіркесі алынып тасталсын;
7 тармақ келесі мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Апелляциялық наразылық келтірудің тиімділігінің көрсеткішін есептеуде істі апелляция тәртібінде қайта қарау кезінде анықталған жаңа дәлелдемелердің негізінде екінші сатысындағы сот бұзған шешімдер ескерілмейді.
Қадағалау қалпына баға берудің өлшемі ретінде апелляциялық наразылық келтірудің тиімділігі, жұмыс нәтижелеріне қанағаттандырылған және келтірілген (сонымен қатар, қаралған, қайтарып алынған және қараусыз қайтарылған) апелляциялық наразылықтардың жалпы санының ара қатынасы негізінде баға берілетін көлік және басқадай мамандандырылған прокурорларға қолданылмайды.";
10 тармақ алынып тасталсын;
12 тармақтың "Пленумының қаулыларын" деген сөздер "нормативті қаулыларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
13 тармақтың:

О внесении изменений и дополнений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 декабря 2002 года № 76 "Об утверждении Инструкции "О прокурорском надзоре за законностью судебных актов по гражданским делам", зарегистрированный за № 2167
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 мая 2004 года N 29. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 мая 2004 года N 2866. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 27 июня 2006 года N 37 (вводится в действие со дня гос.регистрации в МЮ РК)
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 мая 2004 года N 29 утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 27 июня 2006 года N  37  (вводится в действие со дня гос.регистрации в МЮ РК).
В целях обеспечения эффективности прокурорского надзора в гражданском судопроизводстве и в связи с изменениями в действующем законодательстве Республики Казахстан, руководствуясь  статьями 11 18 Закона  Республики Казахстан "О Прокуратуре", приказываю:
1. Внести в  приказ  Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 декабря 2002 года № 76 "Об утверждении Инструкции "О прокурорском надзоре за законностью судебных актов по гражданским делам"   (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2167, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст.835) следующие изменения и дополнения:
В Инструкцию "О прокурорском надзоре за законностью судебных актов по гражданским делам", утвержденную указанным приказом:
пункт 3 после слов "опротестовывать незаконные судебные акты," дополнить словами "проверять соблюдение судами процессуальных сроков при рассмотрении гражданских дел,";
в пункте 4 после слов "об оспаривании решений и действий (бездействия) органов государственного управления и должностных лиц" исключить слова ", о банкротстве";
абзац второй пункта 4 исключить;
пункт 4 дополнить абзацами следующего содержания: "При этом к категории дел, затрагивающих интересы государства относятся все дела, сторонами в которых являются государственные органы, государственные учреждения и предприятия, за исключением гражданских дел по спорам о взыскании с потребителей сумм задолженности за оказанные услуги государственными предприятиями.
Участие в суде первой инстанции в межрайонных специализированных судах возлагается на прокуроров, дислоцированных по месту расположения данных судов, кроме случаев рассмотрения судом исков других прокуроров. При рассмотрении в межрайонном специализированном суде иска других прокуроров участие при рассмотрении дела в первой инстанции обеспечивают работники соответствующих подразделений областных или приравненных к ним прокуратур.
В городах Астана и Алматы порядок осуществления надзора за законностью актов специализированных межрайонных судов определяется прокурорами городов Астана и Алматы по согласованию с Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.";
пункт 5 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"При разрешении ходатайств сторон о принесении надзорного протеста по гражданскому делу не допускать необоснованного вмешательства в судебные споры между негосударственными хозяйствующими субъектами. Протесты в порядке надзора по гражданским делам, не затрагивающим интересы государства, приносить только при выявлении допущенных судом существенных нарушений законности ( ст.387  ГПК Республики Казахстан) и только при наличии сведений о подаче стороной самостоятельно надзорной жалобы по делу и ее необоснованного отклонения судом надзорной инстанции.";
в пункте 7 после слов "из общего количества отмененных" исключить слова "и измененных";
пункт 7 дополнить абзацами следующего содержания:
"При исчислении показателя эффективности апелляционного опротестования не учитываются решения, отмененные судами второй инстанции на основании новых доказательств, добытых в стадии пересмотра дела в порядке апелляции.
Эффективность апелляционного опротестования, как критерий оценки состояния надзора, не применяется к транспортным и иным специализированным прокурорам, результаты работы которых оцениваются исходя из соотношения удовлетворенных и общего количества принесенных (в том числе рассмотренных, отозванных и возвращенных без рассмотрения) апелляционных протестов.";
пункт 10 исключить;
в пункте 12 слова "постановлениями Пленума" заменить словами "нормативными постановлениями";
в пункте 13:

"2 тармақта көрсетілген" деген сөздер "4 тармақта көрсетілген" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Пленумына" деген сөз "Пленарлық мәжілісіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
2. ҚР Бас прокуратурасының азаматтық және әкімшілік істер бойынша сот қаулылары мен атқару өндірісінің заңдылығын қадағалау департаменті Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне осы бұйрықты және "Азаматтық істер бойынша сот актілерінің заңдылығына прокурорлық қадағалау туралы" Нұсқауға енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды мемлекеттік тіркеуге шаралар қолдансын.
3. Бұйрық Бас әскери прокурорға, облыс, қала, аудан және оларға теңестірілген прокурорларға жолдансын.
4. Бұйрық ҚР Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап өз күшіне енеді.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының аталған салаға жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
2-сыныпты мемлекеттік
әділет кеңесшісі

слова "указанным в пункте 2" заменить словами "указанным в пункте 4";
слово "Пленума" заменить словами "Пленарного заседания".
2. Департаменту по надзору за законностью судебных актов и исполнительного производства по гражданским и административным делам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа и внесенных в Инструкцию "О прокурорском надзоре за законностью судебных актов по гражданским делам" изменений и дополнений.
3. Приказ направить Главному военному прокурору, прокурорам областей, городов, районов и приравненным к ним прокурорам.
4. Приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции РК.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан