N 1723 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі түзеу мекемелерінде ұсталатын адамдарды қадағалау мен күзетуді ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 11 желтоқсандағы N 154 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 155 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 29 мамырда тіркелді. Тіркеу N 2879. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 29 наурыздағы № 182 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2012.03.29 № 182 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қылмыстық-атқару заңнамасын жетілдіру мақсатында, бұйырамын:
1. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі түзеу мекемелерінде ұсталатын адамдарды қадағалау мен күзетуді ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 11 желтоқсандағы N 154  бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде N 1723 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2002 жыл, N 9-10, 544-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілсін:
көрсетiлген бұйрықпен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі түзеу мекемелерінде ұсталатын адамдарды қадағалау мен күзетуді ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықта:
32-тармақтағы "Әскери қызметшілердің" деген сөз алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 46-1 тармақпен толықтырылсын:
"46-1. Өмір бойы бас бостандығынан айырылғандарға және өлім жазасына сотталғандарды (бұдан ірі - ӨБА және ӨЖ) қадағалауды 15 камераға екі бақылаушы есебінен болатын бақылаушылар наряды жүзеге асырады. Камераның алдында қадағалауды жүзеге асыратын бақылаушылар үнемі көрініп тұратын өзара бақылауда болуы тиіс.
Камера алдындағы пост екі жағында дабылдық-дыбыстық сигнализациясы бар дыбыс шығарғышпен, мекеменің кезекші бөлімінде тікелей пультпен басқарылатын телефонмен жабдықталады. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды ұстау үшін камералар осы Нұсқаулық талаптарына сәйкес жабдықталады. Камералардың есіктері құлыппен жабдықталады. Камераның бір кілті пост бақылаушысында болады, екіншісі арнайы құлыптыкі корпус бойынша аға қызметкерде болады.
Камераға кіре беріс сырт жағының қабырғасында камерадағы сотталғандардың суреті, анкеталық деректері мен қылмыс құрамы, профилактикалық есеп санаты қысқаша баяндалған кесте ілінеді";
47-тармақ "қаулының дұрыс рәсімделгендігін" деген сөздерден кейін ", рапорттың немесе актінің, сотталғанның түсініктемесі (түсініктеме беруден бас тарту туралы актісі) болуын, арнайы құралдарды қолданған жағдайларда актінің болуын" деген сөздермен толықтырылсын;
49-тармақта:
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды серуенге шығару кезінде маусымдық киімді, аяқ-киімді резервтік топтың бақылаушысы бөліп тұрған тор арқылы камера бойынша кезекшісіне береді. Содан кейін Нұсқаулыққа сәйкес сотталғандарға кісен салынады және серуендеу ауласына айдауылдайды. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды серуендеу ауласына бір-бірден кіргізеді. Сотталғандар серуендеу ауласының қарсы жақ есігіндегі қабырғаға бетін бұрып сапқа тұрады. Серуендеу ауласының есіктері құлыппен жабылады. Бақылаушының командасы бойынша сотталғандар серуендеу ауласы есігінің терезесіне бір-бірден жақындайды және олардан серуендеу кезінде кісендерін алады. Серуендеу қадағалау жөніндегі бақылаушының командасы бойынша жүзеге асырылады. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды серуендету күн сайын тәуліктің күндізгі уақытында, камералап, бір-бірінен бөлініп тұрған серуендеу аулаларында жүзеге асырылады. Серуендеу уақытында ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды қадағалауды бақылаушылар серуендеу ауласының жоғарғы жағындағы төбесінде серуендеу ауласының барлық алаңын байқау мүмкіндігі болатын сетка-рабицамен жабылған тор түрінде жабдықталған бақылаушылар наряды соқпағынан үнемі қадағалауды жүзеге асырады. Бұл ретте әр камераларда ұсталатын сотталғандардың хабар алысу мүмкіндігін болдырмау керек. Серуендеу белгіленген ереже тәртібі бұзылған кезде немесе сотталғандардың қалауы бойынша мерзімінен бұрын тоқтатылуы мүмкін.";
мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Камера қабырғаларының зақымдалуы, ағаштан жасалған және металл құрылыстардың сынғаны және егелуі анықталған кезде күндізгі сменаның аға басшысы дереу мекеменің күзет, режим және қадағалау жөніндегі бастығының орынбасарына (немесе оның міндетін атқарушы адамға) хабарлайды, ол қызметтік тергеу жүргізу тағайындайды. Қажет кезінде сотталғандар басқа камераларға ауыстырылады. Анықталған жетіспеушіліктерді жоюға дереу шара қабылданады.";
мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"Әр камераға техникалық тексеру өткізгеннен кейін нәтижесі бойынша акті жасалады, ол режим және қадағалау бөліміне камераларға техникалық тексеру өткізу актісінің есебі журналына (40-қосымша) тіркеу үшін тапсырылады. Режим және қадағалау бөлімінде әр камераға жыл сайын жаңа папка ашылады, оған күн сайын камераларды техникалық тексеру нәтижелері туралы тіркелген актілер тігіледі.";
50-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды ертіп жүру бір сотталғанға кезекші нарядтың екі адамы есебінен жүзеге асырылады. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды ертіп жүру кезінде олардың қолдарына кісен салынады және қолдарын бақылаушылар артына қайырып ұстап жүреді. Сотталғандарды постының сыртына шығарған кезде олардың көздеріне селдір матадан шүберек кигізіледі. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды түзеу мекемесінің аумағында ертіп жүру тек қызметтік иттерді қолдану арқылы ғана жүзеге асырылады";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года № 154 "Об утверждении Инструкции по организации надзора и охраны за лицами, содержащимися в исправительных учреждениях Министерства юстиции Республики Казахстан", зарегистрированный за № 1723
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года № 155. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2004 года № 2879. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 марта 2012 года № 182
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 29.03.2012 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования уголовно-исполнительного законодательства, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в  приказ  Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года № 154 "Об утверждении Инструкции по организации надзора и охраны за лицами, содержащимися в исправительных учреждениях Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов за № 1723, опубликован в бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 год, № 9-10, статья 544) следующие изменения и дополнения:
в Инструкции по организации надзора и охраны за лицами, содержащимися в исправительных учреждениях Министерства юстиции Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
в пункте 32 слово "военнослужащих" исключить;
дополнить пунктом 46-1 следующего содержания:
"46-1. Надзор за осужденными отбывающими пожизненное лишение свободы и осужденными к смертной казни (далее - осужденные к ПЛС и СК) осуществляется нарядом контролеров из расчета не менее двух контролеров на 15 камер. Контролеры, осуществляющие надзор у камер, должны быть под постоянным визуальным взаимным контролем.
Пост у камер оборудуется извещателем с двухсторонней тревожно-звуковой сигнализацией, прямым телефоном с пультом управления в дежурной части учреждения. Камеры для содержания осужденных к ПЛС и СК оборудуются в соответствии с требованиями настоящей Инструкции. Двери камер оборудуются замками. Один ключ от камеры находится у контролера поста, второй от специального замка у старшего по корпусу.
На стене у входа в камеру с внешней стороны помещаются таблички с фотографиями осужденных, находящихся в камере, их анкетными данными и кратким изложением состава преступления, а также категории профилактического учета.";
пункт 47 после слов "оформления постановления," дополнить словами "наличие рапорта или соответствующего акта, объяснительной от осужденного (акта об отказе дачи объяснения), в случае применения специальных средств наличие соответствующего акта,";
пункт 49:
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"При выводе на прогулку осужденных к ПЛС и СК одежда, обувь по сезону передается контролером резервной группы через отсекающую решетку дежурному по камере. Затем осужденным, согласно Инструкции, на руки надевают наручники и конвоируют к прогулочному двору. В прогулочный двор осужденных к ПЛС и СК заводят по одному. Осужденные выстраиваются лицом к стене противоположной двери прогулочного двора. Двери прогулочного двора запираются на замок. По команде контролера осужденные по одному подходят к дверной форточке двери прогулочного двора и им снимают наручники на период прогулки. Прогулка осуществляется по команде контролера по надзору. Прогулка осужденных к ПЛС и СК производится ежедневно в дневное время суток, покамерно, в прогулочных дворах, изолированных друг от друга. Надзор за осужденными к ПЛС и СК во время прогулки осуществляется постоянно контролерами с тропы наряда контролеров, оборудованной поверх прогулочного двора, над его потолком в виде решетки, накрытой сеткой-рабицей, таким образом, чтобы имелась возможность обзора всей площади прогулочного двора. При этом необходимо исключить возможность общения осужденных, содержащихся в разных камерах. Прогулка может быть прекращена досрочно при нарушении установленных правил или по желанию осужденных.";
дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"При выявлении повреждений стен камер, надломов и подпилов деревянных и металлических конструкций старший дневной смены немедленно докладывает заместителю начальника учреждения по охране, режиму и надзору (или лицу, исполняющему его обязанности), которым назначается проведение служебного расследования. При необходимости осужденные переводятся в другие камеры. Принимаются незамедлительные меры к устранению выявленных недостатков.";
дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"По результатам технического осмотра каждой камеры составляется акт, который сдаҰтся в отдел режима и надзора для регистрации в журнале учета актов технического осмотра камер (приложение 40). В отделе режима и надзора на каждую камеру ежегодно заводится папка, в которую ежедневно подшиваются зарегистрированные акты с результатами технических осмотров камер.";
пункт 50 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Сопровождение осужденных к ПЛС и СК осуществляется из расчета два сотрудника дежурного наряда на одного осужденного. При сопровождении осужденных к ПЛС и СК, на их руки надеваются наручники, и руки удерживаются контролером за спиной. При выводе осужденных за пределы поста им на глаза надеваются повязки из непрозрачного материала. Сопровождение осужденных к ПЛС и СК по территории исправительного учреждения осуществляется только с применением служебных собак.";

мынадай мазмұндағы 50-1-тармақпен толықтырылсын:
"50-1. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды камерадан шығару Колония бастығының кезекші көмекшісінің (бұдан әрі - КБКК) шешімі бойынша:
1) кездесуге рұқсат берген кезде;
2) тергеу әрекетін жүргізген кезде;
3) қажетті медициналық процедуралар жүргізген кезде;
4) заңға қайшылық әрекетін болдырмау кезде;
5) серуенге шығарған кезде;
6) жұмысқа шығарған кезде;
7) әкімшілік өкілдерімен сұхбат жүргізу үшін;
8) тексеру, камераларды техникалық тексеру жүргізу кезінде;
9) камерадан камераға ауыстыру кезінде;
10) моншаның боксында шомылу кезінде жүргізіледі";
мынадай мазмұндағы 50-2-тармақпен толықтырылсын:
"50-2. Сотталғандарды камерадан шығару КБКК-нің, бір сотталғанға кемінде екі қызметкер есебінен болатын бақылаушылар наряды мен резерв тобының міндетті түрде қатысуымен мынадай тәртіппен:
- камера бойынша кезекшінің баяндауынан кейін сотталғандардың қолдарына бөлу решеткасының есіктегі көзінен кезекпен кісен салады;
- сотталғандар камерада қабырға бойымен бақылаушы олардың әрқайсысын толық шола алатындай болып сапқа тұрады;
- кезекші бақылаушы КБКК командасы бойынша бөлу решеткасының есігін ашады және коридорға шығады;
- бақылаушының командасы бойынша сотталғандар бір-бірден, бастарын төмен түсіріп, тізелерін бүгіп, қолдарын артына қайырып көтеріп, саусақтарын жайып камерадан шығады және коридорда дәл осындай күйде беттерін қабырғаға қаратып, бастарын қабырғаға тіреп тұрады;
- сотталғандарды постының сыртына шығарған кезде олардың көздеріне селдір матадан шүберек кигізіледі.";
51-тармақ:
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
үшінші абзац "оған қажетті көмек көрсетеді" деген сөздерден кейін ", бұл ретте сотталғандар камерадан шығарылады" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Сыртқы есіктің желкөзін ашқан кезде ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандар қабырғаға беттерін қаратып, аяқтары иықтарының кеңдігіндей, қолдарын қабырғаға тірейді, қолдарының саусақтары ашылған күйінде сапқа тұрғызылады. Камера бойынша кезекші басын төмен түсіріп, қолдарын артына қайырып көтеріп, белгіленген нысан бойынша баяндау жасайды (41-қосымша).";
мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Әкімшілік өкілдерінің камераға кіруі алдында ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарға бөлу торы арқылы қолдарына кезекпен кісен мынадай тәртіппен кигізіледі: сотталған басын төмен түсіріп, тізелерін бүгіп, қолдарын артына қайырып көтеріп, бөлу торының есігіне жақындайды және оған арқасын қаратып бұрылып, есік көзіне қолын сұғады, бақылаушы оның қолына кісен салады. Содан кейін сотталған дәл осындай күйде камера қабырғасына барады және беттерін қабырғаға қаратып тұрады. Камераға сотталғандардың бірге болуымен осы қауіпсіздік шараларын сақтамай және объективті қажеттілік болмай кіруге үзілді-кесілді тыйым салынады.";

дополнить пунктом 50-1 следующего содержания:
"50-1. Вывод из камер осужденных к ПЛС и СК производится по разрешению дежурного помощника начальника колонии (далее - ДПНК):
1) при предоставлении свиданий;
2) при проведении следственных действий;
3) при проведении необходимых медицинских процедур;
4) при пресечении противоправных действий;
5) при выводе на прогулку;
6) при выводе на работу;
7) при проведении беседы с представителями администрации;
8) при проведении досмотров, обысков и технических осмотров камер;
9) при переводе из камеры в камеру;
10) при помывке в банном боксе.";
дополнить пунктом 50-2 следующего содержания:
"50-2. Вывод осужденных из камер производится в обязательном порядке в присутствии ДПНК, дежурного наряда контролеров и резервной группы из расчета не менее двух сотрудников на одного осужденного в следующем порядке:
- после доклада дежурного по камере на руки осужденных, поочередно, надеваются наручники через дверную форточку отсекающей решетки;
- осужденные выстраиваются в камере вдоль стен, таким образом, чтобы у контролера имелась возможность полного визуального обзора за каждым из них;
- дежурный контролер по команде ДПНК открывает дверь отсекающей решетки и выходит в коридор;
- по команде контролера осужденные по одному с опущенной вниз головой, на полусогнутых ногах, с руками, поднятыми за спиной, с растопыренными пальцами рук, выходят из камеры и в коридоре, в таком же положении, становятся лицом к стене, упершись головой об стену;
- перед выводом за пределы поста на глаза осужденным надевается повязка из непрозрачного материала.";
пункт 51:
абзац третий после слов "оказывает ему необходимую помощь" дополнить словами ", при этом другие осужденные из камеры выводятся.";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"При открытии дверной форточки наружных дверей, осужденные к ПЛС и СК выстраиваются лицом к стене, ноги на ширине плеч, руками упираются о стену, пальцы рук растопырены с развернутыми ладонями наружу. Дежурный по камере с опущенной вниз головой, с руками, поднятыми за спиной, производит доклад по установленной форме (приложение 41).";
дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"Перед входом представителей администрации в камеру, осужденным к ПЛС и СК через отсекающую решетку поочередно надеваются наручники на руки в следующем порядке: осужденный, опустив вниз голову, на полусогнутых ногах, с руками, поднятыми за спиной, подходит к двери отсекающей решетки и, повернувшись к ней спиной, просовывает руки в дверную форточку, контролер надевает ему на руки наручники, затем осужденный в таком же положении отходит к стене камеры и становится к ней лицом.
Категорически запрещается входить в камеру в присутствии осужденных без соблюдения данных мер безопасности и отсутствия объективной необходимости.";

мынадай мазмұндағы 52-1-тармақпен толықтырылсын:
"52-1. Камера, корпус бойынша аға маман мен бір ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғанға кемінде екі қызметкер есебінен болған кезде КБКК-нің қатысуымен ғана ашылады, бұл ретте кезекші қадағалаушы есіктің жел көзін ашып сотталғанға сапқа тұруға бұйрық береді, бұйрықтың орындалғанына көзі жеткесін, камера бойынша кезекшінің баяндамасынан кейін, аға ілесушінің бұйрығымен, керек болған жағдайда, сыртқы есікті ашады, сонан соң сотталғандардың қабырғаға беттерімен қарағандарына көздерін тағы жеткізіп, бұйрыққа сәйкес ішкі торланған есікті ашады. Камераның торланып бөлінген есігін қарап, торланған камералық есіктің көзәйнегі арқылы сотталғандарға кезекпен кісен салынады.";
мынадай мазмұндағы 52-2-тармақпен толықтырылсын:
"52-2. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды қадағалау жөніндегі ішкі постының бақылаушыларына:
1) камералардың есігін онда сотталғандар болған кезде ашық тастауға;
2) әр камерада ұсталатын сотталғандарды бір уақытта шығаруға;
3) тамақ таратқан кезде бөліп тұрған ішкі есікті ашуға;
4) электроэнергия берген кезде камераны ашуға;
5) КБКК-ның, корпус бойынша бастығының рұқсатынсыз өз бетімен камераны ашуға;
6) сотталғандармен қызметтік емес байланысқа түсуге және қызмет мүддесіне байланысты емес бөгде әңгімелер жүргізуге тыйым салынады.";
мынадай мазмұндағы 52-3-тармақпен толықтырылсын:
"52-3. Төтенше жағдайды анықтаған постыдағы бақылаушы немесе әкімшілік өкілі дабыл қағу сигнализациясын немесе радио-телефон байланыс құралдарын қосу арқылы дабыл сигналын береді. Инженерлік-техникалық күзет құралының бақылаушы-операторы дабыл сигналын алғаннан кейін мекемеде дыбыс күшейткіш немесе радио байланыс құралымен дабыл жариялайды және КБКК-ге хабарлайды.";
54-тармақ мына редакцияда жазылсын:
"54. Камераларды жинастыруды сотталғандар кезектік тәртіппен жүргізеді. Кезекші дымқыл жинастыруды жүзеге асырылады. Кереуеттер жинау кезінде матрас, кереуеттің металл құрылысын көзбен тексеру үшін екі бүктеліп жиналады, кереуеттерді жинау белгіленген тәртіп бойынша жүргізіледі. Кереуеттерде демалуға жиналған төсекте сыртқы киімсіз белгіленген уақытта ғана рұқсат етіледі.
Сыртқы қысқы киімдер және аяқ-киімдер арнайы белгіленген орындарда болуы тиіс. Сотталғандар камерада күнделікті киіммен және жұмсақ тәпішкелермен жүреді.
Көпшілік пайдаланатын орындарды жинауды, пеш жағуды, тамақ әкелуді және таратуды шаруашылық қызмет көрсететін арнайы тағайындалған адамдар жүргізеді.
Тамақ тарату ТМ-нің бастығының кезекші көмекшісінің немесе бақылаушылар наряды бастығының қатысуымен бақылаушылардың қадағалауымен жүргізіледі.
ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандардың камерасына тамақ күнделікті тәртіппен белгіленген уақытта резервті топтың бақылаушысымен камера бойынша, есіктің желкөзі арқылы беріледі, оны камера бойынша кезекші 3-ден кем емес бақылаушының қатысуымен алады.
ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарға хаттарды, дәрі-дәрмектерді, кітаптарды және т.б. тапсыру кезінде арнайы құралдар пайдаланылады, мұндай кезде тек тапсыру терезесі ашылады, камералардың есігі ашылмайды.";

дополнить пунктом 52-1 следующего содержания:
"52-1. Камера открывается только в присутствии ДПНК при наличии старшего по корпусу и не менее двух сотрудников на одного осужденного к ПЛС и СК, при этом, дежурный контролер, открыв дверную форточку, подает команду осужденным о построении и, убедившись, что его команда выполнена, после доклада дежурного по камере, только по команде старшего сопровождения, при необходимости, открывает наружные двери, затем, убедившись, что осужденные стоят лицом к стене, согласно команде открывает внутреннюю решетчатую дверь. Визуально осмотрев камерную дверь отсекающей решетки, подходит к ней и через дверную форточку отсекающей решетки надевает поочередно на руки осужденным наручники.";
дополнить пунктом 52-2 следующего содержания:
"52-2. Контролерам внутренних постов по надзору за осужденными к ПЛС и СК запрещается:
1) оставлять двери камер открытыми при наличии в них осужденных;
2) одновременно выводить нескольких осужденных и содержащихся в разных камерах;
3) при раздаче пищи открывать внутреннюю дверь отсекающей решетки;
4) открывать камеру во время подачи электроэнергии;
5) самостоятельно открывать камеру без разрешения ДПНК, старшего по корпусу;
6) вступать с осужденными в неслужебные связи и вести посторонние разговоры, не связанные с интересами службы.";
дополнить пунктом 52-3 следующего содержания:
"52-3. Контролер на посту, либо представитель администрации, выявивший возникновение чрезвычайного обстоятельства, подает сигнал тревоги путем включения тревожной сигнализации, либо средствами радио-телефонной связи. Контролер-оператор инженерно-технических средств охраны, получив сигнал тревоги, объявляет тревогу в учреждении, посредством громкоговорящей и радио связи, и докладывает ДПНК.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Уборка камер производится осужденными в порядке очередности. Дежурным осуществляется влажная уборка. При заправке кроватей матрац складывается вдвое для визуального просмотра их металлоконструкции, заправка кроватей производится по установленному образцу. Отдых разрешается на кроватях только в установленное время на расправленном постельном белье без верхней одежды.
Верхняя зимняя одежда и обувь должны находиться в специально отведенном месте. В камере осужденные находятся в повседневной одежде и мягких тапочках.
Уборка общих мест пользования, топка печей, доставка и раздача пищи производится специально назначенными лицами, занятыми на хозяйственном обслуживании.
Раздача пищи производится под наблюдением контролеров в присутствии дежурного помощника начальника ИУ или начальника наряда контролеров.
Пища в камеру осужденным к ПЛС и СК передаҰтся в присутствии не менее 3 контролеров, контролером резервной группы в часы, установленные распорядком дня, покамерно, через дверную форточку, получает еҰ дежурный по камере.
При передаче осужденным к ПЛС и СК разрешенных к использованию вещей и предметов (писем, медикаментов, книг и т.п.), используются специальные приспособления, при этом открывается только окно выдачи, двери камер не открываются.

ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандардың әйнектерінің жел көздері, камера бойынша кезекшіге есіктің жел көзі арқылы берілетін ұзындығы 1,3м. басында ілгешегі бар арнайы таяқпен ашылады, бұл ретте таяқ жұмыр жағымен жел көзге салынады және оны кезекші сол тәртіппен кері қарай береді";
мынадай мазмұндағы 54-1-тармақпен толықтырылсын:
"54-1. Сотталғандарды жуындыру камералап, бір-бірінен оқшауланған монша бокстарында 10 күнде бір реттен аз болмай жүзеге асырылады. Бұл ретте кісендері сотталғандарды монша бокстарына орналастырып, бөлу торының есігін жапқаннан кейін алынады. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандардың кісендерін алу оларды серуендеу алаңына орналастырғандағыдай ретпен жүзеге асырылады. Бұл туралы санитарлық тексерістен өткен сотталғандардың есебі журналында белгі қойылады. Қажеттілік бойынша жуындыруға шығару кезінде бастың шашты жерлерін қырқу жүргізіледі. Сотталғандарды жуындыру күні іш киімдері мен төсектері, сондай-ақ жууды қажет ететін киімдері ауыстырылады. Сотталғандарға өз бетімен киімін жууға тыйым салынады.";
61-тармақ "бір сағат сайын" сөздерінен кейін "патрульдеу арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
85-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сотталғандардан алынған сатуға және пайдалануға тыйым салынған бұйымдар, заттар және азық-түліктер қоймаға сақталуға жіберіледі не соттың шешімі бойынша жойылады;
101-тармақ мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) Түзеу мекемелері қызметкерлерінің арнайы құралдар қолданғаны туралы актілердің есебі журналы (42-қосымша).";
134-тармақ:
"жабдықталады" деген сөздің алдынан "оқшаулау учаскелері" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5)-тармақшамен толықтырылсын:
"5) жазаны өтеу жағдайларын жіктеу үшін жатақханалар";
142-тармақтағы ", бабы, мерзiмi, мерзiмiнiң басталуы мен аяқталуы, бригадасының номерi" деген сөздер алынып тасталсын;
144-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Локальдық учаскелер "рабица" торымен қоршалады, ал бір-бірінен толықтай толтырылып биіктігі кемінде 3 м. болатын тұтас құйылған темірбетон шетенмен бөлектенеді. Локальдық учаскелер арасында қандай да болмасын құрылыс жасауға тыйым салынады. Қоршаудағы шарбақтың есігі бекіту немесе құлып құрылғысымен жабдықталады. Локальдық учаскенің жоғарғы жабуы металл конструкциясынан құрастырылады және "рабица" торымен жабылады. Әрбір локальдық учаскелерде:
әңгімелесуге арналған орын;
шылым шегуге арналған орын;
жасақ сотталғандарын тұрғызуға арналған мини-плац;
спорттық алаңдар болуы тиіс.";
мынадай мазмұндағы 149-1-тармақпен толықтырылсын:

Оконные форточки в камерах для осужденных к ПЛС и СК открываются специальной указкой с крючком на конце, длиной 1,3 м, передаваемой дежурному по камере контролером через дверную форточку, при этом указка кладется на форточку тупым концом наружу и дежурный передает ее обратно в том же порядке.";
дополнить пунктом 54-1 следующего содержания:
"54-1. Помывка осужденных осуществляется покамерно в изолированных друг от друга банных боксах не реже одного раза в 10 дней. При этом наручники снимаются только после помещения осужденных в банный бокс и запирания двери отсекающей решетки. Снятие наручников с осужденных к ПЛС и СК осуществляется в том же порядке, как при помещении их в прогулочный двор, о чем производится отметка в журнале учета осужденных, прошедших санитарную обработку. По мере необходимости во время вывода на помывку производится стрижка волосистых частей головы. В день помывки осужденных меняется бельҰ нательное и постельное, а также требующая стирки одежда. Самостоятельная стирка одежды осужденным запрещена.";
пункт 61 после слов "каждый час" дополнить словами "путем патрулирования.";
абзац второй пункта 85 изложить в следующей редакции:
"Запрещенные к продаже и использованию предметы, вещества и продукты питания, изъятые у осужденных, передаются на хранение в склад, либо по решению суда уничтожаются.";
пункт 101 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) Журнала учета актов о применении специальных средств сотрудниками исправительных учреждений (приложение 42).";
пункт 134:
после слова "оборудуются" дополнить словами "локальные участки:";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) общежития для дифференциации условий отбывания наказания.";
в пункте 142 слова ", статья, срок, начало и конец срока, № бригады" исключить;
пункт 144 дополнить абзацем следующего содержания:
"Локальные участки огораживаются сеткой-рабицей, а друг от друга ограждаются железобетонным забором сплошного заполнения высотой не менее 3 м. Размещение каких-либо строений между локальными участками запрещается. Калитка в ограждении оборудуется запорным или замковым устройством. Верхнее перекрытие локального участка монтируется из металлоконструкции и накрывается сеткой-рабицей. В каждом локальном участке должны быть:
беседки;
место для курения;
мини-плац для построения осужденных отряда;
спортивная площадка.";
дополнить пунктом 149-1 следующего содержания:

"149-1. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандар бір сотталғанға 2,5 квадрат метр тұрғын жаймен қамтамасыз етіледі. ӨБА-ға сотталғандар камераларда екі адамнан артық болмай, ӨЖ-ға сотталғандар бір адамдық камераларда орналастырылады.
Барлық камераларда қос есік қойылады: сыртқысы: жуандығы 4 см кем емес, ішкісі - құрыштан жасалған торланған есік. Камераның ішінде дөңгелек құрыштан жасалған бөліп тұратын темір есік қойылады. Әйнектердің аралығында да бөліп тұратын тор қойылады. Темір дөңгелек бағаналардың диаметрі 20 мм, торлардың ұяшығы 12х20 см кем болмауы керек. Сыртқы есіктің ортасында 1,5 м. биіктікте оптикалық қарайтын тесік, сыртқы жағынан жабатын "жапқыш" орнатылады. Сотталғандарға тамақ, кітаптар және т.б. беру үшін барлық үш есікке еденнен 95 см биіктікте 21х27 см желкөз орнатылады. Желкөздердің есіктері коридор жағына қарай ашылады және құлыптармен жабдықталады. Құлыптарға сотталғандардың қолы жетпейтін болуы тиіс (43-қосымша).";
мынадай мазмұндағы 170-1-тармақпен толықтырылсын:
"170-1. ӨБА-ға және ӨЖ-ға сотталғандардың туыстарымен және басқа адамдармен қысқа мерзімді кездесулері, жеке сұрақтары бойынша қабылдануы, телефонмен сөйлесулері арнайы жабдықталған үй-жайларда металл пруттан дайындалған кабинада өткізіледі. Кабинада сотталғанның қолын "артқы" жағдайда кісендеулі ұстау үшін кронштейні бар еденге бекітілген металл орындық орнатылады. Туыстарының тұратын жерлері ағаш шарбақпен бөлініп тұрады. Кездесу өткізу кезінде резерв тобының екі бақылаушысы мен кездесу бөлмесінің бақылаушысы қатысады (44-қосымша);
осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5-қосымшаларға сәйкес 40, 41, 42, 43, 44-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап күшіне енедi.
Министр
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Бас прокурорының
бірінші орынбасары
____________________
(өз қолы)
2004 жылғы 27 мамыр
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2004 жылғы 27 мамырдағы
N 155 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет
министрлігі түзеу мекемелерінде
ұсталатын адамдарды қадағалау
мен күзетуді ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
40-қосымша
Камераларды техникалық тексеру актілерінің есебі
Журналы
____________________________________________________________________
р/р |Камера| Тексеру |Анықталған |  Тексеру     |Қабыл. |  Акті
N  |  N   |өткен күн|кемшіліктер|  өткізген    |данған |тігілген
|      |         |           |қызметкердің  |шаралар|істің беті
|      |         |           |шені, аты-жөні|       |
____________________________________________________________________
|      |         |           |              |       |
____________________________________________________________________
|      |         |           |              |       |
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2004 жылғы 27 мамырдағы
N 155 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет
министрлігі түзеу мекемелерінде
ұсталатын адамдарды қадағалау
мен күзетуді ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
41-қосымша
Баяндау нысаны
Сәлеметсізбе "одан әрі шені бойынша" мырза.
Камера бойынша кезекші сотталған аты-жөні, туған жылы, баптар бойынша (баптардың нөмірлерін көрсету) сотталған, өмір бойы бас бостандығынан айыруға және өлім жазасына шығарылған үкімнің күні.
Камерада ______адам бар, кезекшілік уақыт ішінде төтенше оқиғаларға жол берілген жоқ (егер жол берілсе, олар қандай) сұрақтар, шағымдар, өтініштер жоқ (егер болса, олар қандай).
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2004 жылғы 27 мамырдағы
N 155 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет
министрлігі түзеу мекемелерінде
ұсталатын адамдарды қадағалау
мен күзетуді ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
42-қосымша
_______________________________ түзеу мекемесі
(түзеу мекемесінің атауы)
қызметкерлерінің арнайы құралдар қолдану есебінің
журналы
Басталғаны______________20____ж.
Аяқталғаны_______________20___ж.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2004 жылғы 27 мамырдағы
N 155 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет
министрлігі түзеу мекемелерінде
ұсталатын адамдарды қадағалау
мен күзетуді ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
43-қосымша
ӨБА және ӨЖ сотталғандарды ұстауға арналған
камераның сызбасы
Сызбаны қағаз мәтіннен қараңыз .          Жалпы белгілер:

"149-1. Осужденные к ПЛС и СК обеспечиваются жилой площадью в размере 2,5 квадратных метра на одного осужденного. Осужденные к ПЛС размещаются в камерах не более чем по два человека, осужденные к СК в одиночных камерах.
Во всех камерах устанавливаются двойные двери: наружные - железные толщиной не менее 4 см, внутренние - стальные решетчатые двери. Внутри камеры устанавливается отсекающая решетка, изготовленная из круглой стали, имеющая также стальные решетчатые двери. Между окнами также устанавливается отсекающая решетка. Диаметр металлических круглых стоек должен быть не менее 20 мм, размер ячеек решеток 12х20 см. В центре наружной двери на высоте 1,5 м устанавливается смотровое оптическое отверстие, прикрываемое с наружной стороны "заслонкой". На все три двери на высоте 95 см от пола оборудуются форточки размером 21х27 см для передачи осужденным разрешенных к использованию вещей и предметов. Дверцы форточек открываются в сторону коридора и оборудуются замками. Доступ осужденных к замкам должен быть полностью исключен (приложение 43);
дополнить пунктом 170-1 следующего содержания:
"170-1. Краткосрочные свидания с родственниками и иными лицами, прием по личным вопросам, телефонные разговоры осужденных к ПЛС и СК проводятся в специально оборудованных комнатах, где осужденные помещаются в кабину, изготовленную из металлических прутьев. В кабине устанавливается закрепленный к полу металлический стул с кронштейном для фиксации наручниками рук осужденного в положении "сзади". Место нахождения родственников отделяется деревянной перегородкой. При проведении свиданий присутствуют два контролера резервной группы и контролер комнаты свидания (приложение 44);
дополнить Приложениями 40, 41, 42, 43, 44 согласно Приложениям 1, 2, 3, 4, 5 к настоящему приказу.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
СОГЛАСОВАНО
Первый заместитель
Генерального прокурора
Республики Казахстан
27 мая 2004 год
Приложение 1
к Приказу Министра юстиции Республики Казахстан
от 27 мая 2004 г. N 155
Приложение 40
к Инструкции по организации надзора и
охраны за лицами, содержащимися в
исправительных учреждениях Министерства
юстиции Республики Казахстан
ЖУРНАЛ
учета актов технических осмотров камер
______________________________________________________________________
№ п/п|№     |Дата      |Выявленные|Звание, ФИО |Принятые|Страница дела,
|камеры|проведения|недостатки|сотрудника, |меры    |в которое
|      |осмотра   |          |проводившего|        |подшит акт
|      |          |          |осмотр      |        |
_____|______|__________|__________|____________|________|_____________
_____|______|__________|__________|____________|________|_____________
_____|______|__________|__________|____________|________|_____________
Приложение 2
к Приказу Министра юстиции Республики Казахстан
от 27 мая 2004 г. N 155
Приложение 41
к Инструкции по организации надзора и
охраны за лицами, содержащимися в
исправительных учреждениях Министерства
юстиции Республики Казахстан
ФОРМА ДОКЛАДА
Здравствуйте господин начальник !
Дежурный по камере осужденный Ф.И.О., год рождения, осужден по статьям (перечислить номера статей), дата приговора к пожизненному лишению свободы и смертной казни.
В камере находится _____ человек, за время дежурства происшествий не допущено (если допущено, то какие), вопросов, жалоб, заявлений нет (если есть, то какие).
Приложение 3
к Приказу Министра юстиции Республики Казахстан
от 27 мая 2004 г. N 155
Приложение 42
к Инструкции по организации надзора и
охраны за лицами, содержащимися в
исправительных учреждениях Министерства
юстиции Республики Казахстан
Журнал
учета актов о применении специальных
средств сотрудниками исправительного учреждения
______________________________________________
(наименование исправительного учреждения)
НАЧАТ ______________20___г.
ОКОНЧЕН ____________20___г.
___________________________________________________________________
№  |Дата       |Номер|Дата       |Ф.И.О., звание,        |  Фабула  |
п/п|регистрации|акта |применения |должность, применившего|          |
|в журнале  |     |спецсредств|спецсредства           |          |
___|___________|_____|___________|_______________________|__________|
1  |           |     |           |                       |          |
___|___________|_____|___________|_______________________|__________|
2  |           |     |           |                       |          |
___|___________|_____|___________|_______________________|__________|
3  |           |     |           |                       |          |
___|___________|_____|___________|_______________________|__________|
4  |           |     |           |                       |          |
___|___________|_____|___________|_______________________|__________|
Продолжение таблицы
____________________________________________________________________
Какие меры приняты| Дата сообщения|Дата, Ф.И.О., и роспись          |
к нарушителю      | прокурору     |сотрудника, получившего материалы|
__________________|_______________|_________________________________|
__________________|_______________|_________________________________|
__________________|_______________|_________________________________|
__________________|_______________|_________________________________|
__________________|_______________|_________________________________|
Приложение 4
к Приказу Министра юстиции Республики Казахстан
от 27 мая 2004 г. N 155
Приложение 43
к Инструкции по организации надзора и
охраны за лицами, содержащимися в
исправительных учреждениях Министерства
юстиции Республики Казахстан
Схема
камеры для содержания осужденных к ПЛС и СК
(см. бумажный вариант)
Условные обозначения:

1. Сыртқы есік;
2. Ішкі есік;
3. Болу торының есігі;
4. Ілгіш;
5. Унитаз;
6. Раковина;
7. Қос ярусты кереует;
8. Орындық;
9. Стол;
10. Тумбочкалар;
11. Болу торы;
12. Терезе;
13. Желкөз.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2004 жылғы 27 мамырдағы
N 155 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет
министрлігі түзеу мекемелерінде
ұсталатын адамдарды қадағалау
мен күзетуді ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
44-қосымша
Түрмеде ұсталатын ӨБА, өлім жазасына сотталғандармен қысқа мерзімді кездесулерге, жеке сұрақтары бойынша қабылдауға және телефонмен сөйлесуге арналған бөлмені жабдықтау сызбасы
Сызбаны қағаз мәтінінен қараңыз
Шартты белгілер:
1 - Сотталғанды орналастыратын металл пруттан жасалған кабина;
2 - Кронштейні бар металл орындық;
3 - Туыстары болатын орын;
4 - Келушілерге арналған орындық;
5 - Решеткаланған терезе;
6 - Дабылдатқыш кнопка;
7 - Қауіпсіздік бөлімінің кіші инспекторлары;
8 - Кездесу өткізу жөніндегі кіші инспектор.

1. Наружная дверь
2. Внутренняя дверь
3. Дверь отсекающей решетки
4. Вешалка
5. Унитаз
6. Раковина
7. Двухъярусные кровати
8. Лавки
9. Стол
10. Тумбочки
11. Отсекающая решетка
12. Окна
13. Форточка
Приложение 5
к Приказу Министра юстиции Республики Казахстан
от 27 мая 2004 г. N 155
Приложение 44
к Инструкции по организации надзора и
охраны за лицами, содержащимися в
исправительных учреждениях Министерства
юстиции Республики Казахстан
Схема
оборудования комнаты для проведения краткосрочных свиданий,
приема по личным вопросам и телефонных переговоров с
осужденными к ПЛС, к смертной казни, содержащимися в тюрьме
(см. бумажный вариант)
Условные обозначения:
1 - кабина из металлических прутьев, куда помещается осужденный;
2 - металлический стул с кронштейном;
3 - место, где находятся родственники;
4 - сиденье для посетителей;
5 - зарешеченное окно;
6 - кнопка тревожной сигнализации;
7 - младшие инспектора отдела безопасности;
8 - младший инспектор по проведению свиданий.