Жинақтаушы зейнетақы қорларындағы салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарында жинақталған зейнетақы қаражатының есебін жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 маусымдағы N 153 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 19 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 2953. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы 196 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 196 (қабылданған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Заңының 49-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қаржы рыногын мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы" Заңының 13-бабының 3-тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Жинақтаушы зейнетақы қорларындағы салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарында жинақталған зейнетақы қаражатының есебін жүргізу ережесі бекітілсін (осы қаулының 1-қосымшасы).
2. Осы қаулы қолданысқа енген күннен бастап осы қаулының 2-қосымшасында көрсетілген нормативтік құқықтық актілер күшін жойды деп танылсын.
3. Қаржылық қызмет көрсетуді тұтынушылардың құқығын қорғау басқармасы (Жұрынова С.Р.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне және жинақтаушы зейнетақы қорларына жіберсін.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің қызметін қамтамасыз ету департаменті (Несіпбаев Р.Р.) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми бұқаралық баспасөз басылымдарында және Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің баспасөз басылымдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап үш ай мерзім өткен соң қолданысқа енетін Жинақтаушы зейнетақы қорларындағы салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарында жинақталған зейнетақы қаражатының есебін жүргізу ережесінің 4 және 6 тармақтарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енеді.

Об утверждении Правил по ведению учета пенсионных накоплений на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) в накопительных пенсионных фондах
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года N 153. Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан от 19 июля 2004 года N 2953. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 196
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 196.
В соответствии с пунктом 2 статьи 49 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", подпунктом 3) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила по ведению учета пенсионных накоплений на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) в накопительных пенсионных фондах (приложение 1 к настоящему постановлению).
2. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу нормативные правовые акты, указанные в приложении 2 к настоящему постановлению.
3. Управлению защиты прав потребителей финансовых услуг (Джурунова С.Р.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к  государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и накопительных пенсионных фондов.
4. Департаменту по обеспечению деятельности Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (Несипбаев Р.Р.) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить публикацию настоящего постановления в официальных средствах массовой информации Республики Казахстан и в печатных изданиях Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечение четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, за исключением пунктов 4 и 6 Правил по ведению учета пенсионных накоплений на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) в накопительных пенсионных фондах, которые вводятся в действие по истечение трех месяцев со дня государственной регистрации постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасының Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау жөніндегі
агенттігі Басқармасының
"Жинақтаушы зейнетақы қорларындағы
салымшылардың (алушылардың) жеке
зейнетақы шоттарында жинақталған
зейнетақы қаражатының есебін
жүргізу ережесін бекіту туралы"
2004 жылғы 12 маусымдағы
N 153 қаулысына
1-қосымша
Жинақтаушы зейнетақы қорларындағы салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарында жинақталған зейнетақы қаражатының есебін жүргізу ережесі
Жинақтаушы зейнетақы қорларындағы салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарында жинақталған зейнетақы қаражатының есебін жүргізу жөніндегі осы ереже жинақтаушы зейнетақы қорларындағы салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарында жинақталған зейнетақы қаражатының есебін жүргізу жөніндегі тәртібін белгілейді.
1. Жинақталған зейнетақы қаражатының есебін тиісінше қамтамасыз ету мақсатында жинақтаушы зейнетақы қорының (бұдан әрі - қор) әр салымшысына (алушысына) жеке зейнетақы шоты ашылады.
2. Жеке зейнетақы шотын ашудың негіздемесі болып мыналар табылады:
1) қор және салымшы (алушы) арасында жасалған зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт;
2) мәжбүрлеп таратылатын жинақтаушы зейнетақы қордың салымшыларының (алушыларының) зейнетақы активтерін басқа жинақтаушы зейнетақы қорына өткізу жөніндегі келісім.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 115 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Қор сонымен қатар бір мезгілде салымшының (алушының) жеке зейнетақы шотын электронды түрде тіркеуді жүзеге асырады.
4. Қордың автоматтандырылған ақпарат жүйесінің деректер базасында әрбір салымшы (алушы) бойынша мынадай ақпарат сақталуы тиіс:
1) жеке зейнетақы шотының нөмірі;
2) салымшының (алушының) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні;
3) салымшының (алушының) жынысы;
4) жеке сәйкестендіру нөмірі;
5) зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың нөмірі және жасалған күні;
6) салымшының (алушының) жеке басын куәландыратын құжат нөмірі, оны берген мемлекеттік орган туралы мәліметтер, берілген күні;
7) салымшының (алушының) мекенжайы, тұрғылықты жері;
8) төлем тапсырмасында көрсетілген агенттің атауы (тегі), аты, әкесінің аты (бар болса) және басқа деректемелері;

6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций Бахмутову Е.Л.
Председатель
Приложение 1
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 12 июня 2004 года N 153
"Об утверждении Правил по ведению учета
пенсионных накоплений на индивидуальных
пенсионных счетах вкладчиков (получателей)
в накопительных пенсионных фондах"
Правила
по ведению учета пенсионных накоплений на индивидуальных
пенсионных счетах вкладчиков (получателей)
в накопительных пенсионных фондах
Настоящие Правила по ведению учета пенсионных накоплений на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) в накопительных пенсионных фондах определяют порядок учета пенсионных накоплений на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) в накопительных пенсионных фондах.
1. В целях обеспечения надлежащего учета пенсионных накоплений каждому вкладчику (получателю) накопительного пенсионного фонда (далее - фонд) открывается индивидуальный пенсионный счет.
2. Основанием для открытия индивидуального пенсионного счета являются:
1) договор о пенсионном обеспечении, заключенный между фондом и вкладчиком (получателем);
2) соглашение о передаче пенсионных активов вкладчиков (получателей) принудительно ликвидируемого накопительного пенсионного фонда в другой накопительный пенсионный фонд.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30.04.2007 N 115 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
3. Одновременно фонд осуществляет регистрацию индивидуальных пенсионных счетов вкладчиков (получателей) в электронной форме.
4. В базе данных автоматизированной информационной системы фонда по каждому вкладчику (получателю) должна храниться следующая информация:
1) номер индивидуального пенсионного счета;
2) фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения вкладчика (получателя);
3) пол вкладчика (получателя);
4) индивидуальный идентификационный номер;
5) номер и дата заключения договора о пенсионном обеспечении;
6) номер документа, удостоверяющего личность вкладчика (получателя), сведения о государственном органе, его выдавшем, дата выдачи;
7) адрес, место жительства вкладчика (получателя);
8) наименование (фамилия), имя, отчество (при наличии) и другие реквизиты агента, указанные в платежном поручении;

9) жеке зейнетақы шотына келіп түскен барлық сома;
10) инвестициялық портфельдің түрі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.12.26 № 219 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыcымен.
5. Салымшыға (алушыға) жеке зейнетақы шоты зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты жасасқан күні ашылады және ол теңгемен жеке зейнетақы жарналарының түрлері бойынша (міндетті зейнетақы жарналары/ерікті зейнетақы жарналары/ерікті кәсіби зейнетақы жарналары) жүргізіледі. Қор зейнетақы жарналарының әр түрі бойынша салымшыға (алушыға) бір ғана жеке зейнетақы шотын ашады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.01.25. N 3 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
6. Жеке зейнетақы шотының құрылымында мынадай міндетті деректер болуы тиіс:
А ВВВВВВ СС DD..., онда:
____________________________________________________________________
A      - зейнетақы               зейнетақы жарнасының мынадай
жарнасының       1 саны   түрлерін білдіреді
түрін белгілеу            "1" - міндетті зейнетақы жарналары,
"2" - ерікті зейнетақы жарналары,
"3" - ерікті кәсіби зейнетақы
жарналары,
ВВВВВВ  - баланс       2, 3, 4,  Шоттар жоспарының шотын білдіреді
шотының нөмірі  5, 6, 7
сандары
С С    - аймақ         8, 9      Зейнетақымен қамсыздандыру шарты
(облыс) коды    сандары   жасалған аймақтың мынадай кодын
білдіреді
"01" - Алматы қ., Алматы облысы;
"02" - Астана қ., Ақмола облысы;
"03" - Солтүстік Қазақстан облысы;
"04" - Павлодар облысы;
"05" - Қостанай облысы;
"06" - Шығыс Қазақстан облысы;
"07" - Қараганды облысы;
"08" - Ақтөбе облысы;
"09" - Батыс Қазақстан облысы;
"10" - Атырау облысы;
"11" - Маңғыстау облысы;
"12" - Қызылорда облысы;
"13" - Оңтүстік Қазақстан облысы;
"14" - Жамбыл облысы.
DD     - қордың коды   10, 11     Қордың қолданылып жүрген
сандары   лицензиясының нөмірін білдіреді
____________________________________________________________________
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.10.29 N 162 (2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
7. Қор жинақталған зейнетақы қаражатын есепке алуды зейнетақы активтері құнының үлестік шамасы ретінде айқындалатын шартты бірлік құнын инвестициялық портфельдің әрбір түрі бойынша жеке-жеке қайта бағалау жолымен жүзеге асырады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.12.26 № 219 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыcымен.

9) о суммах всех поступлений на индивидуальный пенсионный счет;
10) вид инвестиционного портфеля.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.11.2011 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
5. Индивидуальные пенсионные счета вкладчикам (получателям) открываются в день заключения договора о пенсионном обеспечении и ведутся в тенге отдельно по видам пенсионных взносов (обязательные пенсионные взносы/добровольные пенсионные взносы/добровольные профессиональные пенсионные взносы). По каждому виду пенсионных взносов фонд открывает вкладчику (получателю) только один индивидуальный пенсионный счет.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 января 2008 года N 3 (порядок введения в действие см. п. 2).
6. Структура индивидуального пенсионного счета, должна содержать следующие обязательные данные:
А ВВВВВВ СС DD…, где:
_________________________________________________________________
A   |- обозначе-| 1   |Означает тип пенсионного взноса,
|  ние типа |цифра|где "1" - обязательные пенсионные взносы,
|пенсионного|     |"2" - добровольные пенсионные взносы,
|  взноса   |     |"3" - добровольные профессиональные
|           |     |      пенсионные взносы
______|___________|_____|________________________________________
ВВВВВВ| - номер   |2, 3,|Означают счет плана счетов
|балансового|4, 5,|
|           |6, 7 |
|   счета   |цифры|
______|___________|_____|________________________________________
СС    |- код ре-  |8, 9 |Означают код региона, в котором
|  гиона    |цифры|заключен договор о пенсионном
| (области) |     |обеспечении, где,
|           |     |"01" - г. Алматы, Алматинская область;
|           |     |"02" - г. Астана, Акмолинская область;
|           |     |"03" - Северо-Казахстанская область;
|           |     |"04" - Павлодарская область;
|           |     |"05" - Костанайская область;
|           |     |"06" - Восточно-Казахстанская область;
|           |     |"07" - Карагандинская область;
|           |     |"08" - Актюбинская область;
|           |     |"09" - Западно-Казахстанская область;
|           |     |"10" - Атырауская область;
|           |     |"11" - Мангистауская область;
|           |     |"12" - Кызылординская область;
|           |     |"13" - Южно-Казахстанская область;
|           |     |"14" - Жамбылская область.
______|___________|_____|________________________________________
DD    |- код фонда|10,11|Означают номер действующей
|           |цифры|лицензии фонда
______|___________|_____|________________________________________
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.10.2008 N 162 (вводится в действие с 01.01.2009 года).
7. Учет пенсионных накоплений осуществляется фондом путем переоценки стоимости условной единицы, определяемой как удельная величина стоимости пенсионных активов, отдельно по каждому виду инвестиционного портфеля.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.11.2011 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).

8. Салымшының (алушының) жеке зейнетақы шотына сома келіп түскен кезде қор келіп түскен соманы оның келіп түскен күнінің басындағы тиісті инвестициялық портфель түрінің шартты бірлігінің ағымдағы құнымен инвестициялық портфельдің әрбір түрі бойынша жеке-жеке айқындалатын шартты бірліктердің балама санына қайта есептейді. Қор салымшының (алушының) жеке зейнетақы шотынан сомаларды есептен шығару операцияларын есептен шығару күнінің басындағы тиісті инвестициялық портфель түрінің шартты бірлігінің ағымдағы құны бойынша жүзеге асырады.
«Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңы 9-бабының 1-тармағында көрсетілген тұлғалардың жеке зейнетақы шоттарындағы сомаларын қалыпты инвестициялық портфельден консервативті инвестициялық портфельге аударған кезде қор аталған тұлғалар зейнеткерлік жасқа толған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде сомаларды ақшамен аударуды жүзеге асырады және консервативті инвестициялық портфельге сомалар келіп түскен күннің басындағы шартты бірліктің ағымдағы құны бойынша оларды шартты бірліктердің балама санына қайта есептейді.
«Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңы 9-бабының 2 және 3-тармақтарында көрсетілген тұлғалардың жеке зейнетақы шоттарындағы сомаларын қалыпты инвестициялық портфельден консервативті инвестициялық портфельге аударған кезде қор аталған тұлғалар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 4 шілдедегі № 661 қаулысымен бекітілген Жинақтаушы зейнетақы қорларынан мiндеттi зейнетақы жарналарының, ерiктi кәсіптiк зейнетақы жарналарының есебiнен қалыптасқан зейнетақы жинақтарынан төленетiн зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру ережесiнің және Кесте бойынша зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерiн есептеуді жүзеге асыру әдiстемесiнің 14-тармағында көрсетілген құжаттарды қорға ұсынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде сомаларды ақшамен аударуды жүзеге асырады және консервативті инвестициялық портфельге сомалар келіп түскен күннің басындағы ағымдағы құн бойынша оларды шартты бірліктердің балама санына қайта есептейді.
Салымшының (алушының) жеке зейнетақы шотындағы сомаларды қалыпты инвестициялық портфельден консервативті инвестициялық портфельге қате аударған жағдайда қор екі жұмыс күні ішінде қалыпты инвестициялық портфельге қате аударылған соманы қалыпты инвестициялық портфельден аударым жасалған күннің басындағы шартты бірліктің ағымдағы құны бойынша қайтарады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.12.26 № 219 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыcымен.

8. При поступлении сумм на индивидуальный пенсионный счет вкладчика (получателя) фонд поступившую сумму пересчитывает в эквивалентное количество условных единиц, определяемых отдельно по каждому виду инвестиционного портфеля по текущей стоимости на начало даты поступления сумм. Операции по списанию сумм с индивидуального пенсионного счета вкладчика (получателя) осуществляются фондом по текущей стоимости условной единицы соответствующего вида инвестиционного портфеля на начало даты списания.
При переводе сумм, находящихся на индивидуальных пенсионных счетах лиц, указанных в пункте 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 20 июня 1997 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан», из умеренного инвестиционного портфеля в консервативный инвестиционный портфель фонд в течение трех рабочих дней с даты достижения указанными лицами пенсионного возраста осуществляет перевод сумм деньгами и пересчитывает их в эквивалентное количество условных единиц по текущей стоимости условной единицы на начало даты поступления сумм в консервативный инвестиционный портфель.
При переводе сумм, находящихся на индивидуальных пенсионных счетах лиц, указанных в пунктах 2 и 3 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 20 июня 1997 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан», из умеренного инвестиционного портфеля в консервативный инвестиционный портфель фонд в течение трех рабочих дней с даты предоставления данными лицами в фонд документов, указанных в пункте 14 Правил осуществления пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов из накопительных пенсионных фондов, и Методики осуществления расчета размера пенсионных выплат по графику, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 июля 2003 года № 661, осуществляет перевод сумм деньгами и пересчитывает их в эквивалентное количество условных единиц по текущей стоимости на начало даты поступления сумм в консервативный инвестиционный портфель.
В случае ошибочного перевода сумм, находящихся на индивидуальном пенсионном счете вкладчика (получателя), из умеренного инвестиционного портфеля в консервативный инвестиционный портфель фонд в течение двух рабочих дней осуществляет возврат ошибочно перечисленных сумм в умеренный инвестиционный портфель по текущей стоимости условной единицы на начало даты перевода из умеренного инвестиционного портфеля.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.11.2011 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).

9. Қорлар шартты бірліктің ағымдағы құнын есептеуді Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 5 тамыздағы № 181 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5793 тіркелген) бекітілген Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері, оларды есептеу әдістемесі туралы нұсқаулықтың 20-тармағына сәйкес формуламен инвестициялық портфельдің әрбір түрі бойынша жеке-жеке жүргізеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.12.26 № 219 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыcымен.
10. Қор күн сайын инвестициялық портфельдің әрбір түрі бойынша шартты бірліктің ағымдағы құны мен зейнетақы активтерінің сомасын қайта бағалаудың есеп айырысуын жүргізеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.12.26 № 219 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыcымен.
11. Қор шартты бірліктің ағымдағы құнының күн сайынғы есебін инвестициялық портфельдің әрбір түрі бойынша шартты бірліктің күні мен сомалық санын көрсете отырып жүргізеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.12.26 № 219 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыcымен.
12. Қор кем дегенде айына бір рет инвестициялық портфельдің әрбір түрі бойынша салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы қаражаты сомасы ретінде есептелген зейнетақы активтерінің құнын зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйыммен салыстырып тексереді. Егер қор зейнетақы активтерін инвестициялық басқару қызметін өз бетінше жүзеге асырған жағдайда, салыстырып тексеруді функцияларына осы операцияны жүзеге асыру кіретін қордың тиісті бөлімшесі жүзеге асырады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.12.26 № 219 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыcымен.
13. Қор заңсыз есепке алынған зейнетақы жарналары мен жинақтарының сомасынан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 3,5 есе кері қаржыландыру ставкасы мөлшеріндегі тұрақсыздық айыбын өз қаражаты есебінен бір жолғы төлем жасау арқылы заңсыз қолданудың әрбір күні үшін заңсыз есепке алынған зейнетақы жарналары мен жинақтарын қайтаруды жүзеге асырады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.01.25. N 3 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.

9. Расчет фондами текущей стоимости условной единицы производится отдельно по каждому виду инвестиционного портфеля по формуле в соответствии с пунктом 20 Инструкции о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, утвержденной постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года № 181 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5793).
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.11.2011 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
10. Фонд ежедневно производит расчет текущей стоимости условной единицы и переоценку суммы пенсионных активов по каждому виду инвестиционного портфеля.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.11.2011 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
11. Фонд ведет ежедневный учет стоимости условной единицы с указанием дат и суммарного количества условных единиц по каждому виду инвестиционного портфеля.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.11.2011 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
12. Фонд не реже одного раза в месяц производит сверку стоимости пенсионных активов по каждому виду инвестиционного портфеля, рассчитанную как сумму пенсионных накоплений вкладчиков (получателей), с организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами. Если фонд самостоятельно осуществляет деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, сверка осуществляется соответствующим подразделением фонда, в функции которого входит осуществление данной операции.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.11.2011 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
13. Фонд осуществляет возврат неправомерно зачисленных пенсионных взносов и накоплений с одновременной уплатой за счет собственных средств неустойки в размере 3,5- кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан от суммы неправомерно зачисленных пенсионных взносов и накоплений за каждый день неправомерного использования.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 января 2008 года N 3 (порядок введения в действие см. п. 2).

14. Салымшының (алушының) енгізілген міндетті зейнетақы жарналарын есепке алу үшін арналған жеке зейнетақы шоты:
1) салымшылардың міндетті зейнетақы қаражатын салымшының жинақталған зейнетақы қаражаты аударылатын қордан (бұдан әрі - Жөнелтуші қор) салымшының "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес осы қормен жасалған зейнетақы шартының негізінде жинақталған зейнетақы қаражатын аударым жасайтын қорға аударым жасау функциясын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметімен уәкілетті заңды тұлғаның хабарламаны алған қордағы салымшының (алушының) жеке зейнетақы шотында жинақталған зейнетақы қаражаты жоқ болған жағдайда, жинақталған зейнетақы қаражатын аударым жасау туралы электрондық хабарламасын алған күні;
2) аударым жасаған күннен кейінгі күннен кешіктірмей Жөнелтуші қор жинақталған зейнетақы қаражатын аударым жасағаннан кейін жабылады.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізіді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.12.29 N 245 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
14-1. Жөнелтуші қорда салымшының (алушының) жеке зейнетақы шотында жинақталған зейнетақы қаражаты жоқ болған жағдайда, ерікті және ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарының есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт бұзылады және жеке зейнетақы шоты жинақталған зейнетақы қаражатын аударым жасау туралы өтініш түскен күні жабылады.
Ескерту. 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.12.29 N 245 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
15. Қордың автоматтандырылған ақпарат жүйесінің деректер базасында жеке зейнетақы шотын жабу себебі және күні көрсетілген зейнетақы шотын жабу жөнінде белгі қойылады.
16. Жеке зейнетақы шоты жабылғаннан кейін жабылған жеке зейнетақы шотының нөмірі қордың басқа салымшысына (алушысына) берілмейді.
17. Жеке зейнетақы шоты жабылғаннан кейін қорға зейнетақы жарналары немесе басқа сомалар келіп түскен жағдайда аталған сомалар кері қайтару себебі көрсетіліп, жіберушіге қайтарылуы тиіс.
18. Қор жинақталған зейнетақы қаражатының талап етілмеген сомаларын осы соманы алушы немесе оның мұрагерінің (мұрагерлері) талап етуі бойынша есептен шығармайды.
19. Осы ереже бойынша реттелмейтін мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіп бойынша шешіледі.
Қазақстан Республикасының Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау жөніндегі
агенттігі Басқармасының
"Жинақтаушы зейнетақы қорларындағы
салымшылардың (алушылардың) жеке
зейнетақы шоттарында жинақталған
зейнетақы қаражатының есебін
жүргізу ережесін бекіту туралы"
2004 жылғы 12 маусымдағы
N 153 қаулысына
2-қосымша
Күші жойылды деп табылған нормативтік құқықтық актілердің тізбесі:

14. Индивидуальный пенсионный счет вкладчика (получателя), предназначенный для учета внесенных им обязательных пенсионных взносов закрывается:
1) в день получения электронного уведомления юридического лица, уполномоченного Правительством Республики Казахстан осуществлять функции перевода обязательных пенсионных накоплений вкладчиков из фонда, из которого переводятся пенсионные накопления вкладчика (далее - Фонд-отправитель), в фонд, в который вкладчик переводит пенсионные накопления на основании заключенного пенсионного договора с данным фондом в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 июня 1997 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан», о переводе пенсионных накоплений в случае отсутствия пенсионных накоплений на индивидуальном пенсионном счете вкладчика (получателя) в фонде, получившем уведомление;
2) после завершения перевода пенсионных накоплений Фондом-отправителем не позднее дня, следующего за днем перевода.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2008 N 245 (вводится в действие с 01.04.2009).
14-1. В случае отсутствия пенсионных накоплений на индивидуальном пенсионном счете вкладчика (получателя) в Фонде-отправителе, договор о пенсионном обеспечении за счет добровольных и добровольных профессиональных пенсионных взносов расторгается и индивидуальный пенсионный счет закрывается в день поступления заявления о переводе пенсионных накоплений.
Сноска. Правила дополнены пунктом 14-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2008 N 245 (вводится в действие с 01.04.2009).
15. В базе данных автоматизированной информационной системы фонда делается отметка о закрытии индивидуального пенсионного счета с указанием даты и причины закрытия индивидуального пенсионного счета.
16. После закрытия индивидуального пенсионного счета номер закрытого индивидуального пенсионного счета не присваивается другому вкладчику (получателю) фонда.
17. В случае поступления в фонд пенсионных взносов или иных сумм после закрытия индивидуального пенсионного счета, названная сумма подлежит возврату отправителю указанных сумм с указанием причин возврата.
18. Невостребованные суммы пенсионных накоплений не подлежат списанию фондом до востребования этой суммы получателем или его наследником (наследниками).
19. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, решаются в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 12 июня 2004 года N 153
"Об утверждении Правил по ведению учета
пенсионных накоплений на индивидуальных
пенсионных счетах вкладчиков (получателей)
в накопительных пенсионных фондах"
Перечень нормативных правовых актов, признаваемых утратившими силу:

1) Еңбек және Қазақстан Республикасының халқын әлеуметтік қорғау министрлігі жанындағы ұлттық зейнетақы агенттігінің "Жинақтаушы зейнетақы қорларындағы салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарындағы жинақталған зейнетақы қаражатына есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 1997 жылғы 14-қазандағы N 11-Б бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 414 тіркелген, Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы бойынша нормативтік құқықтық және нормативтік актілер жинағында 2001 жылғы наурызда жарияланған, 4-том);
2) "Еңбек және Қазақстан Республикасының халқын әлеуметтік қорғау министрлігі жанындағы ұлттық зейнетақы агенттігінің 1997 жылғы 14-қазандағы N 11-Б бұйрығымен бекітілген "Жинақтаушы зейнетақы қорларындағы салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарындағы жинақталған зейнетақы қаражатына есеп жүргізу жөніндегі Тәртіпке енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды бекіту туралы" Еңбек және Қазақстан Республикасының халқын әлеуметтік қорғау министрлігі жанындағы ұлттық зейнетақы агенттігі Директоратының 1998 жылғы 18-желтоқсандағы N 173-Б бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 672 тіркелген, Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы бойынша нормативтік құқықтық және нормативтік актілер жинағында 2001 жылғы наурызда жарияланған, 4-том);
3) "Еңбек және Қазақстан Республикасының халқын әлеуметтік қорғау министрлігі жанындағы ұлттық зейнетақы агенттігінің 1997 жылғы 14-қазандағы N 11-Б бұйрығымен бекітілген "Жинақтаушы зейнетақы қорларындағы салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарындағы жинақталған зейнетақы қаражатына есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Еңбек және Қазақстан Республикасының халқын әлеуметтік қорғау министрлігі жанындағы Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін реттеу жөніндегі Комитет Төрағасының 2000 жылғы 29-ақпандағы N 14-Б бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1133 тіркелген, Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы бойынша нормативтік құқықтық және нормативтік актілер жинағында 2001 жылғы наурызда жарияланған, 4-том).

1) приказ Национального пенсионного агентства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 октября 1997 года N 11-П "Об утверждении Инструкции по ведению учета пенсионных накоплений на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) в накопительных пенсионных фондах" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 414, опубликованный в марте 2001 года в Сборнике нормативных правовых и нормативных актов по рынку ценных бумаг Республики Казахстан, том 4);
2) приказ Директората Национального пенсионного агентства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 декабря 1998 года N 173-П "Об утверждении изменений и дополнений в Порядок ведения учета индивидуальных пенсионных взносов на лицевых счетах вкладчиков (получателей) в накопительных пенсионных фонах, утвержденный приказом Национального пенсионного агентства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 октября 1997 года N 11-П" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 672, опубликованный в марте 2001 года в Сборнике нормативных правовых и нормативных актов по рынку ценных бумаг Республики Казахстан, том 4);
3) приказ Председателя Комитета по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 февраля 2000 года N 14-П "О внесении изменений и дополнений в "Инструкцию по ведению учета пенсионных взносов на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) в накопительных пенсионных фондах", утвержденную приказом Национального пенсионного агентства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 октября 1997 года N 11-П" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1133, опубликованный в марте 2001 года в Сборнике нормативных правовых и нормативных актов по рынку ценных бумаг Республики Казахстан, том 4).