Туберкулезге қарсы санаторийларда санаторийлық-курорттық емдеуді жетілдіру туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің 2004 жылғы 28 маусымдағы N 510 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 27 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 2965. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылдың 18 мамырдағы № 362 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.05.18 № 362 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
Туберкулезге қарсы санаторийларда емдеудің тиімділігін арттыру мақсатында  Бұйырамын :
1. Қоса беріліп отырған:
1) туберкулезге қарсы санаторийлар туралы ереже;
2) туберкулезге қарсы санаторийларда медициналық көмек көрсету ережесі бекітілсін.
2. Емдеу-алдын алу ісі, аккредиттеу, ақпаратты талдау департаменті (Нерсесов А.В.) Әкімшілік департаментімен (Шабдарбаев А.Т.) бірлесе отырып, осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Әкімшілік департаменті (Шабдарбаев А.Т.) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі С.Ә. Диқанбаеваға жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
"Туберкулезге қарсы санаторийларда
санаторийлық-курорттық емдеуді
жетілдіру туралы"
2004 жылғы 28 маусымдағы
N 510 бұйрығымен
бекітілген
Туберкулезге қарсы санаторийлар туралы
ереже
1. Республикалық, облыстық, қалалық деңгейлердегі туберкулезге қарсы санаторийлар (бұдан әрі - Санаторий) белгіленген тәртіппен ұйымдастырылады және мамандандырылған мекеме болып табылады.
2. Санаторий толық атауы таңбаланған дөңгелек мөрі мен мөртаңбасы және фирмалық бланкісі бар заңды мекеме болып табылады.
3. Санаторий Қазақстан Республикасының Конституциясына, нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жұмыс істейді.
4. Санаторийді белгіленген тәртіппен тағайындалатын және жұмыстан босатылатын бас дәрігер басқарады.
5. Санаторийдің құрылымында оған жүктелген функцияларға қарай (балалар, ересектер, сүйек-буын) мыналар:
1) стационар;
2) емдеу-еңбек бөлімшесі;
3) клиникалық-диагностикалық зертхана;
4) бактериологиялық кабинет;
5) кабинеттер:
рентгенология;
функционалдық диагностика;
эндоскопия;
физиотерапия;
ұйымдастыру-әдістемелік кабинет ұйымдастырылуы мүмкін.
6. Санаторийдің негізгі міндеттері:
1) бактерия бөлмейтін туберкулезбен ауыратын науқастарды одан әрі емдеу;

О совершенствовании санаторно-курортного лечения в противотуберкулезных санаториях
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2004 года № 510. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июля 2004 года № 2965. Отменен приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2012 года № 362.
Сноска. Отменен приказом Министра здравоохранения РК от 18.05.2012 № 362.
В целях повышения эффективности лечения в противотуберкулезных санаториях, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о противотуберкулезных санаториях;
2) Правила оказания медицинской помощи в противотуберкулезных санаториях.
2. Департаменту лечебно-профилактической работы, аккредитации, анализа информации (Нерсесов А.В.) совместно с Административным департаментом (Шабдарбаев А.Т.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Административному департаменту (Шабдарбаев А.Т.) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его официальное опубликование в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Диканбаеву С.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
И.о. Министра
Утверждено
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 28 июня 2004 года N 510
"О совершенствовании санаторно-курортного
лечения в противотуберкулезных санаториях"
Положение
о противотуберкулезных санаториях
1. Противотуберкулезные санатории республиканского, областного, городского уровней (далее - Санаторий) организуются в установленном законодательством порядке и является специализированным учреждением.
2. Санаторий является юридическим лицом, имеет штамп, печать и фирменный бланк с обозначением своего полного наименования.
3. Санаторий действует в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, нормативными правовыми актами.
4. Санаторий возглавляет главный врач, назначаемый и увольняемый в установленном порядке.
5. В структуре Санатория, в зависимости от возложенных на него функций (детский, взрослый, костно-суставной) могут быть организованы:
1) стационар;
2) лечебно-трудовые отделения;
3) клинико-диагностическая лаборатория;
4) бактериологическая лаборатория;
5) кабинеты:
рентгенологический;
функциональной диагностики;
эндоскопический;
физиотерапевтический;
организационно-методический.
6. Основными задачами Санатория являются:
1) дальнейшее лечение больных туберкулезом без бактериовыделения;

2) тұрақты өзгерістері бар туберкулездің компенсацияланған нысандары болған жағдайда алдын алу іс-шараларын өткізу;
3) науқасты медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу;
4) туберкулезбен ауыратын науқастарды немесе туберкулез ауруымен ауырған адамдарды кешенді оңалтуға бағытталған іс-шараларды өткізу болып табылады.
7. Міндеттерді шешу мақсатында Санаторий мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) науқас түскен жағдайда оның сырқатнамасына анамнезден, ауру тарихынан, жүргізілген тексерулер мен санаторий жағдайында одан әрі емдеуді белгілеу көшірмесінен қажетті мәліметтерді, "Туберкулезге қарсы мекеменің диспансерлік контингентінің картасы" ТБ01-каз(дис)-дан мағлұматтарды енгізе отырып, ауру сырқатнамасын ресімдеу;
2) бацилла (БК+) табылған кезде немесе ауру ағымында жағдайы күрт төмендеген кезде науқасты мамандандырылған туберкулезге қарсы емдеу-алдын алу ұйымдарына уақытында емдеуге жатқызу;
4) науқасты Санаторийден шығару кезінде учаскелік фтизиатрға қажетті ұсыныстармен бірге мәліметтерді беру;
5) белгіленген тәртіппен статистикалық есеп пен есеп-қисапты жүргізу, Санаторийдің қызметін сипаттайтын статистикалық мәліметтерді талдау;
6) дәрігерлер мен орта медицина персоналдарының біліктілігін арттыру.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
"Туберкулезге қарсы санаторийларда
санаторийлық-курорттық емдеуді
жетілдіру туралы"
2004 жылғы 28 маусымдағы
N 510 бұйрығымен
бекітілген
Туберкулезге қарсы санаторийларда медициналық көмек көрсету ережесі
1. Туберкулезге қарсы санаторийларда медициналық көмек көрсету ережесі (бұдан әрі - Ереже) республикалық, облыстық, қалалық деңгейлердегі туберкулезге қарсы санаторийларда (бұдан әрі - Санаторий) туберкулезбен ауыратын науқастарды санаторийлық-курорттық емдеуді жетілдіру мақсатында әзірленді.
2. Туберкулезбен ауыратын науқастарды кешендік емдеуде бақыланатын химиотерапия негізгі әдіс болып табылады. Химиотерапия санаторийде медицина қызметкерінің тікелей бақылауымен бұрынғы емдеуде қол жеткізген нәтижелерді арттыру және бекіту, кешендік химиотерапияның курсын толық аяқтау мақсатында аурудың жіті белгілері басылғаннан кейін жүргізіледі.
3. Туберкулезбен ауыратын науқастарды емдеудің жеке мерзімдері мынадай мақсатта болады:
1) клиникалық сауығуы;
2) туберкулездік процестің созылмалы түріне айналуын болдырмау.
4. Стационар жағдайында ұзақ мерзімді емдеу көрсетілген жаңа туберкулез нысанымен ауырған, сондай-ақ созылмалы процестің өршу жағдайында кейіннен айғақтары бар барлық науқастарға кейіннен Санаторийға ауыстыра отырып мамандандырылған туберкулезге қарсы емдеу-алдын алу ұйымында (бұдан әрі - Ұйым) емдеуді бастау қажет. Бұл науқастардың бір бөлігін (әсіресе туберкулездің өршусіз аз және созылмалы нысанымен ауыратын науқастар) ауруханалық стационарда алдын ала емдеусіз бірден санаторийге жіберудің мүмкін болатындығын ескертеді.

2) проведение профилактических мероприятий при наличии компенсированной формы туберкулеза со стабильными изменениями;
3) направление больного на медико-социальную экспертизу;
4) проведение мероприятий, направленных на комплексную реабилитацию больных туберкулезом или лиц, перенесших туберкулез.
7. С целью решения задач Санаторий осуществляет следующие функции:
1) оформление истории болезни при поступлении больного с занесением в нее необходимых сведений из анамнеза, истории заболевания, выписок, проведенных обследований и определение дальнейшего лечения в условиях санатория, сведений из ТБ01-каз (дисп) "Карта диспансерного контингента противотуберкулезного учреждения";
2) своевременная госпитализация больного в специализированную противотуберкулезную лечебно-профилактическую организацию при обнаружении бациллярности (БК+) или ухудшении течения заболевания;
3) передачу сведений участковому фтизиатру с необходимыми рекомендациями при выписке больного из Санатория;
4) ведение статистического учета и отчетности в установленном порядке, анализ статистических данных, характеризирующих деятельность Санатория;
5) мероприятия по повышению квалификации врачей и среднего медицинского персонала.
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 28 июня 2004 года N 510
"О совершенствовании санаторно-курортного
лечения в противотуберкулезных санаториях"
Правила
оказания медицинской помощи
в противотуберкулезных санаториях
1. Правила оказания медицинской помощи в противотуберкулезных санаториях (далее - Правила) разработаны в целях совершенствования санаторно-курортного лечения больных туберкулезом в противотуберкулезных санаториях республиканского, областного, городского уровней (далее - Санаторий).
2. Основным методом в комплексном лечении больных туберкулезом является контролируемая химиотерапия. Химиотерапия в Санатории проводится под непосредственным контролем медицинского работника после снятия острых признаков заболевания в целях повышения и закрепления ранее достигнутых результатов лечения, полного завершения курса комплексной химиотерапии.
3. Индивидуальные сроки санаторно-курортного лечения больных туберкулезом имеют цель:
1) клинического излечения;
2) предотвращения перехода туберкулезного процесса в хроническую форму.
4. Всем больным со свежими формами туберкулезного процесса, в отношении которых показаны наиболее длительные сроки лечения в стационарных условиях, а также с обострениями хронического процесса, необходимо начинать лечение в специализированной противотуберкулезной лечебно-профилактической организации (далее - Организация) с последующим переводом при показаниях в Санаторий. Это не исключает возможного направления части больных (особенно больных с малыми и хроническими формами туберкулеза без обострения) сразу в Санаторий, без предварительного лечения в условиях Организации.

5. Аяғына дейін емдеудің екінші кезеңіндегі (қолдаушы саты) бақыланатын химиотерапиямен емдеудің тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында туберкулездің жұқпайтын нысанымен ауыратын әлеуметтік жағдайлары нашар және шалғай аудандарда тұратын науқастарды туберкулезге қарсы Санаторий жағдайларында емдеуге болады.
6. Жаңа өкпе туберкулезінің өзгерістері бар науқастарға қатысты науқасты аяғына дейін емдеуге арналған санаторийлық емдеу науқасты емханалық жағдайға ауыстыру кезінде қайталану немесе өршу қаупі болмайтын туберкулездің тынышталу процесіне қол жеткізуді мақсат етуі керек.
7. Науқастарды стационарлық емдеуден кейін тұрғылықты мекен-жайында орналасқан жергілікті санаторийларға жіберген жөн.
8. Санаторий 15 күннен кешіктірмей оларға бекітіліп берілген орынның (төсектердің) босағандығы туралы тиісті Ұйымға хабарлайды.
9. Санаторийларда Мекемеге арналған белгілі бір орын (төсек) саны бекітіледі.
10. Санаторийларда Ұйым бойынша бөлінген төсек-орындарға картотека жүргізіледі. Картотекада реттік нөмірмен бекітілген орындары бар Ұйым, шығатын мерзімі белгіленген осы төсек-орындағы науқас көрсетіледі.
11. Санаторийда емдеу үшін науқастарды медициналық іріктеу кезінде Ұйым осы Ережеге "Туберкулезбен ауыратын науқастарды туберкулезге қарсы санаторийларға емдеуге жіберу кезіндегі айғақтар мен қарсы айғақтар" деген қосымшаға сәйкес қарсы айғақтары мен айғақтарды басшылыққа алады.
12. Мекеме науқасты санаторийге жібере отырып, санаторийге апарып беру үшін:
1) бақылау кезіндегі аурудың клиникалық ағымының сипаттамасы;
2) өткізілген емдердің барлық түрлері (ауруханалық, санаторийлық, коллапсотерапия, хирургиялық, химиотерапиялық және өзгелері) және оның нәтижелері;
3) науқасқа берілген препараттардың мөлшері, үйлесімділігі және препараттарға төзімділігі көрсетіле отырып науқасқа жүргізілген химиотерапия курсының ұзақтығы;
4) туберкулез микробактериясының туберкулез препараттарына деген сезгіштігі міндетті түрде көрсетілген клиникалық, рентгенологиялық және зертханалық мәліметтер;
5) Ұйым белгілеген науқасты санаторийде емдеу жоспары және диспансер ұсынған оның санаторийге келу мерзімі.
13. Санаторийларда және Ұйымда санаторийлық төсектерді (орындарды) тұрақты пайдалануға және тиісті мекемелермен науқастарды іріктеу және дер кезінде орналастыру мәселелері бойынша хат жазысып отыратын жауапты адамдар тағайындалады.
14. Науқастарды санаторийлардан шығару кезінде:

5. Для обеспечения эффективной контролируемой химиотерапии на втором этапе долечивания (поддерживающая фаза) больных туберкулезом из социально неблагополучных групп населения и из отдаленных населенных пунктов с незаразной формой туберкулеза можно лечить в условиях Санатория.
6. Больные со свежими туберкулезными изменениями без бацилловыделения должны находиться в Санатории до рассасывания воспалительных и очаговых изменений, стабилизации остаточных патологических образований при одновременном восстановлении трудоспособности.
7. Больных после стационарного лечения целесообразно направлять в Санаторий, расположенный в районе постоянного места жительства больного.
8. Санаторий информируют соответствующую Организацию об освобождении закрепленного за ним места (койки) не позже, чем за 15 дней.
9. В Санатории за Организацией закрепляется определенное количество мест (коек).
10. В Санатории ведется картотека мест (коек), распределенных по Организациям. В картотеке отмечается Организация, за которой закреплено место (койка), порядковый номер, больной, находящийся на лечении на этом месте (койке), намеченный срок его выписки.
11. При медицинском отборе больных для лечения в Санаторий Организация руководствуется показаниями и противопоказаниями в соответствии с приложением к настоящим Правилам "Показания и противопоказания при направлении больных туберкулезом на лечение в противотуберкулезный санаторий".
12. Направляя больного в Санаторий, Организация выдает ему для передачи в Санаторий выписку из истории болезни, в которой должны быть отражены:
1) характеристика клинического течения болезни за время наблюдения;
2) все виды проведенного лечения (стационарное, санаторное, коллапсотерапия, хирургическое, химиотерапия и другие) и его результаты;
3)длительность курса химиотерапии, проведенного больному с указанием доз, сочетания препаратов и переносимости последних;
4) клинические, рентгенологические и лабораторные данные с обязательным указанием лекарственной чувствительности микобактерии туберкулеза к противотуберкулезным препаратам;
5) намеченный Организацией план лечения больного в Санатории и рекомендуемый срок пребывания в условиях Санатория.
13. В Санатории назначаются лица, ответственные за регулярное использование санаторных мест (коек) и за переписку с соответствующей Организацией по вопросам отбора больных и своевременного заполнения мест (коек).
14. При выписке из Санатория для передачи в Организацию больному на руки выдается эпикриз течения болезни за период лечения в Санатории, в котором должны быть отражены:

1) санаторийда өткізілген емдеулер мен оның нәтижесі;
2) науқасқа берілген препараттардың мөлшері, үйлесімділігі және препараттарға төзімділігі көрсетіле отырып науқасқа жүргізілген бақыланатын химиотерапия курсының ұзақтығы;
3) қозғалыстағы клиникалық, рентгенологиялық және зертханалық мәліметтер;
4) науқастың еңбекке жарамдылығының бағасы көрсетілуі тиісті санаторийдан шығару кезінде ең соңында науқастың санаторийда емделу уақытындағы ауру ағымы эпикризін науқасқа Ұйымға жеткізу үшін береді.
15. Қарсы айғақтылығын белгілеу кезінде Санаторийдың дәрігерлік комиссиясы тек осы уақыттағы науқастың жағдайынан ғана емес, сондай-ақ науқастың жағдайын бірден жақсарта алатын, алайда ұзартылған емді жалғастыруды қажет ететін бұрынғы химиотерапияны ескере отырып, Ұйым хабарлаған мәліметтерден бастауы тиісті.
16. Егер қарсы айғақты науқас стационарлық емдеуді қажет етсе, онда оны тікелей Ұйымға ауыстыру үшін оған тек орын алғаннан кейін ғана санаторийдан шығарылады. Алыс қашықтыққа көлікпен апаруға жарамаған жағдайда қарсы айғақты науқас Санаторийдан Ұйымға ауыстырылады, ал Санаторийдағы босаған орынға (төсекке) Ұйымнан жіберілген науқас жатқызылады. Тек осы науқас шыққаннан кейін ғана Санаторийдың бұл орны бекітіліп берілген Ұйымның қарамағына қайтарылады.
17. Қарсы айғағы немесе айғағы жоқ науқастардың санаторийға түсуінің барлық жағдайларында санаторий жедел түрде оларға жолдама берген диспансерлерге осы жөнінде дәлелдемелері бар хабарларды жібереді.
Туберкулезге қарсы
санаторийлар қызметінің
Ережесіне
қосымша
Туберкулезбен ауыратын науқастарды туберкулезге
қарсы санаторийларға емдеуге жіберу кезіндегі
айғақтар мен қарсы айғақтар
____________________________________________________________________
Айғақтар   | Санаторийлық   | Санато.|Қарсы айғақтар | Ескерту
|   емдеудің     | рийда  |               |
|  міндеттері    | емдеу  |               |
|                |мерзім. |               |
|                |  дері  |               |
|                |(айлары)|               |
____________________________________________________________________
1. Өкпе туберкулезінің белсенді нысанымен ауыратын ересек
науқастарды жіберу кезінде
____________________________________________________________________
1.  Ошақтық,     Бақыланатын       2-6  Бактерия бөлетін Бактерия
инфильтративтік, химиотерапияны         туберкулездің    бөлмейтін
диссеминирлік    жалғастыру.            барлық нысандары жаңа тубер.
өкпе туберкулезі Қабыну және            (БК+). Өкпе      кулездің
және инфильтра.  ошақтық бөлік.         туберкулезінің   ошақты
тивтік бұрқ      тердегі өзгеріс.       жіті ағымды      нысаны
етулер мен жіті  тердің тартылуы        нысаны (жіті     айқындалған
уыттану құбылыс. және қалған            миллиарлы тубер. науқастарды
тарынан кейінгі  ошақтардың             кулез, дертті    ауруханаға
туберкулемалар   инкапсуляциясы         қуысты пневмо.   жатқызбай-
мен тығыздалуы,        ниялар және      ақ санато.
өкпе тінінің           тез үдейтін және рийларға
жазылу деструк.        ыдырайтын өзге   жіберуге
циясы және             де нысандары).   болады
берік абациллану.      Жіті сатыдағы
Еңбекке жарамды.       сарысулы өкпеқап.
лықты қалпына          Жиі қайталанатын
келтіру                қан түкіру.
Арнаулы мекеме.
лерде емделу үшін
көрсетілген
нысандардағы өкпе
туберкулезі,
туберкулезбен
асқынған сүйектер
мен буындар,
несеп-жыныс
ағзалары, тері
және басқалары.
Байқалатын асқыну
жағдайындағы
немесе жүрек-қан
тамырларының
кемшілігі құбылыс.
тары бар өкпе
немесе өзге де
ағзалар туберку.
лезінің барлық
нысандары. Өкпе
қан түкіруіне
бейім науқастар.
Өкпе-жүрек және
бүйрек кемшілігі
құбылыстары бар
барлық науқастар.
Алғашқы 2 жылдағы
операция арқылы
өкпесі кесілгеннен
кейінгі науқастар.
Нефриттер мен
нефроздар. Бірден
байқалатын
неврастения мен
психостения.
Тиреотоксикоздар.
Процестің үдеу
үрдісі бар немесе
қан түкіруге
бейімді кенеттен
білінген
субкомпенсациясы
бар өкпе туберку.
лезі (фебрильді
және субфебрильді
дене қызуы 37,5 о С-
тан жоғары,
айтарлықтай әлсіз.
дік, кенеттен
білінген ентігу
және т.б).
Ішперде
туберкулезі.
Өкпедегі немесе
өкпеқаптағы
ілеспелі созылмалы
іріңдеудің
(абсцесс, гангрена,
бронхоэктаз) болуы.
Туберкулездік
менингиттен кейін
сауығушыларда:

1) проводившееся в Санатории лечение и его результаты;
2) длительность курса контролируемой химиотерапии, проведенного больному с указанием доз, сочетания препаратов и переносимости препаратов;
3) клинические, рентгенологические и лабораторные данные в динамике;
4) оценка трудоспособности больного.
15. При определении противопоказаний врачебная комиссия Санатория должна исходить не только из состояния больного, но также из данных, сообщенных Организацией, учитывая, что предшествовавшая химиотерапия могла резко улучшить состояние больного, который, однако, продолжает нуждаться в продолжительном лечении.
16. Если больной нуждается в стационарном лечении, он выписывается из Санатория для непосредственного перевода в Организацию только по получению в нем места. В случае нетранспортабельности больной переводится из Санатория в Организацию, а освободившееся место (койка) в Санатории заполняется больным из Организации, предоставившей место для нетранспортабельного больного. Только после выписки больного место (койка) в Санатории возвращается в распоряжение Организации, за которой оно прикреплено.
17. Во всех случаях поступления в Санаторий противопоказанных или непоказанных больных, Санаторий немедленно извещает направившую их Организацию.
Приложение
к Правилам оказания медицинской помощи
в противотуберкулезных санаториях
Показания и противопоказания при направлении
больных туберкулезом на лечение в противотуберкулезный санаторий
__________________________________________________________________________
Показания     | Задачи        | Сроки   |Противопоказания| Примечание
| санаторного   | лечения |                |
| лечения       | (месяцы)|                |
--------------------------------------------------------------------------
1.При направлении взрослых больных активной формой туберкулеза легких
1. Очаговый, Продолжение 2-6 Все формы Вновь
инфильтративный, контролируемой туберкулеза с выявленные
диссеминированный химиотерапии. бактериовыделе- больные с
туберкулез легких Дальнейшее нием. Остро очаговыми
и туберкулемы рассасывание текущие формы формами
после исчезнове- воспалительных туберкулеза туберкулеза
ния инфильтратив- и части очаго- легких (острый без бактерио-
ной вспышки и вых изменений, милиарный тубер- выделения
острых явлений инкапсуляция и кулез, казеозные вне обостре-
интоксикации уплотнение пневмонии и про- ния могут
остаточных чие формы с нак- направляться
очагов, зажив- лонностью к быст- в санатории,
ление деструк- рому прогресси- минуя специ-
ции легочной рованию и рас- ализирован-
ткани и стойкое паду). Выпотные ную противо-
абациллирование. плевриты в острой туберкулез-
Восстановление фазе. Часто ную лечебно-
трудоспособности. повторяющиеся профилакти-
кровохарканья. ческую
Туберкулез организацию
легких, осложнен- (далее -
ный туберкулезом Организация)
костей и суставов,
мочеполовых
органов, кожи и
другие формы,
показанные
для лечения в
Организации.
Все формы тубер-
кулеза легких
или других органов
в состоянии
выраженного
обострения или
с явлениями
сердечно-сосудис-
той недостаточ-
ности. Все больные
с явлениями
легочно-сердечной
и почечной недос-
таточности.
Больные после
резекции легких
в первые 2 года
после операции.
Нефриты и нефрозы.
Резко выраженные
неврастения и
психастения.
Тиреотоксикозы.
Туберкулез брюшины.
Наличие сопутст-
вующего хроничес-
кого нагноения в
легких (абсцессов,
гангрены, бронхо-
эктазов) или в
плевре. Наличие
у реконвалесцентов
после туберкулез-
ного менингита:

1) ликвор айналы.
мының бұзылуы
(әсіресе гипертен.
зиялық құбылысы
бар).
2) вестибулярлық
бұзылудың білінуі.
3) залал ошақтары -
кесілген жерлердің
болуы.
2.  БК- бар жіті Бақыланатын       4-6     -//-              -//-
сатыдан тыс      химиотерапияның
туберкулездің    жалғасуы.
дертті қуыс      Дертті қуыстың
нысаны           бітуі немесе
хирургиялық
емдеуге дайындық
3.  БК-          Бақыланатын       3-8      -//-              -//-
құбылысынсыз     химиотерапия
фиброздық -      курсын ІІ
дертті қуысты    санаттағы
өкпе             режімде өткізу
туберкулезі      үшін организм.
нің қарсыласуы.
ның артуы,
өршудің алдын
алу және
хирургиялық
емге дайындық.
4.  Негізгі      Медициналық       2-3      -//-              -//-
емдеу курсынан   оңалту
кейін алғашқы
2 жыл ішінде
көрінетін
қалған өзгеріс.
тер кезіндегі
туберкулездің
белсенді емес
нысаны бар
науқастар
5.  Операциядан  Алынған емдеу     2-3      -//-              -//-
кейін алғашқы    нәтижелерін
2-3 жыл ішінде   бекіту үшін,
жүргізілген      медициналық
өкпеге жасалған  оңалту
тиімді хирургия.
лық емнен
кейінгі
науқастар
6.  Өкпе-жүрек   Организмнің       1,5-     -//-              -//-
кемшілігі        қарсыласуының      2
көрінетін белгі. артуы.
лерінің болмауы  Асқынудың
кезіндегі        алдын алу.
туберкулез
тектес өкпе
циррозы.
7.  Тартылу      Өкпеқаптағы       2-4      -//-              -//-
сатысындағы,     патологиялық
сондай-ақ        процесті жою,
жалқықты өкпе.   организмнің
қаппен ауырған.  қарсылық
нан кейінгі      көрсетуін
қалған өзгеріс.  нығайту,
тер кезіндегі    еңбекке жарам.
туберкулез       дылығын
этиологиясының   қалпына
жалқықты         келтіру.
өкпеқабы         Бақыланатын
(ауырғанына 1    химиотерапияны
жылдан аспаған   өткізу.
уақытта).
8.  Тартылу      Ішпердедегі       2-6      -//-              -//-
сатысындағы      патологиялық
және тартылудан  процесті жою.
кейінгі тубер.   Организмнің
кулез перетониті қарсылық
көрсетуін
нығайту.
Бақыланатын
режімдегі
химиотерапияны
өткізу
9.  Аурухана     Емдеу нәтиже.     2-6      -//-              -//-
типті мекеме.    лерін бекіту
лерде стацио.    үшін.
нарлық емдеуді   Бақыланатын
аяқтау бойынша   режімдегі
туберкулез       химиотерапияны
менингитінен     өткізу
кейінгі
сауығулар
10. Өкпе-жүрек   Қабыну мен        4-6      -//-              -//-
кемшілігінің     ошақтық өзгеріс.
жоқтығы кезінде  тердің тығыздалуы
өкпе туберкуле.  және әрі қарай
зінің торпидті   тартылуы.
ағымды диссеми.  Бақыланатын
нирлік нысаны    режімдегі
химиотерапияны
өткізу
11. Бацилла      Қарсыласудың      2-3      -//-              -//-
бөлінбейтін      артуы.
торпидті ағымды  Бақыланатын
ошақтың өкпе     химиотерапияны
туберкулезбен    өткізу. Еңбекке
ауыратын         жарамдылықты
науқастар        қалпына келтіру

1) нарушения
ликворообращения
(особенно с
явлениями гипер-
тензии);
2) выраженных
вестибулярных
расстройств;
3) очаговых
поражений-парезов,
параличей
(небольшой
давности)
2. Кавернозные Продолжение 4-6 -//-
формы туберкулеза контролируемой
вне острой фазы химиотерапии.
с БК- Заживление
каверны или
подготовка к
хирургическому
лечению
3. Фиброзно- Для проведения 3-8 -//-
кавернозный курса контроли-
туберкулез легких руемой химио-
без явлений терапии в режиме
прогрессирования II категории,
с БК- повышения сопро-
тивляемости
организма,
профилактики
обострения и
подготовки к
хирургическому
лечению
4. Больные с Медицинская 2-3 -//-
неактивным тубер- реабилитация
кулезом при выра-
женных остаточных
изменениях в
течение первых
2 лет после
основного курса
лечения
5. Больные после Для закрепления 2-3 -//-
проведенных эффек- полученных
тивных хирургичес- результатов
ких вмешательств лечения,
на легких в тече- медицинская
ние первых 2-3 реабилитация
лет после операции
6. Цирроз легких Повышение 1,5-2 -//-
туберкулезного сопротивляемости
происхождения при организма.
отсутствии выра- Профилактика
женных признаков обострений
легочно-сердечной
недостаточности
7. Экссудативный Ликвидация 2-4 -//-
плеврит тубер- патологического
кулезной этиологии процесса в
в фазе рассасыва- плевре, укреп-
ния, а также при ление сопротив-
остаточных измене- ляемости орга-
ниях после пере- низма, восстанов-
несенного экссуда- ление трудо-
тивного плеврита способности.
(при давности Проведение
заболевания не контролируемой
более 1 года) химиотерапии
8. Туберкулезный Ликвидация 2-6 -//-
перитонит в фазе патологического
рассасывания и процесса в брю-
непосредственно шине. Укреп-
после наступив- ление сопротив-
шего рассасывания ляемости орга-
низма. Восстанов-
ление трудо-
способности.
Проведение химио-
терапии в
контролируемом
режиме
9. Реконвалесценты Для закрепления 2-6 -//-
после туберкулез- результатов
ного менингита по лечения.
завершении стацио- Проведение
нарного лечения в химиотерапии в
учреждении боль- контролируемом
ничного типа режиме
10. Торпидно- Дальнейшее 4-6 -//-
текущие диссеми- рассасывание и
нированные формы уплотнение воспа-
туберкулеза легких лительных и оча-
при отсутствии говых изменений.
легочно-сердечной Проведение
недостаточности химиотерапии в
контролируемом
режиме
11. Больные с Повышение 2-3 -//-
торпиднотекущим сопротивляемости.
очаговым тубер- Проведение
кулезом легких контролируемой
без бацилло- химиотерапии.
выделения Восстановление
трудоспособности

12. Тұрақты      Қабыну өзгеріс.   2-4       -//-             -//-
мекен-жайда      терінің әрі
емдеу жағдайын.  қарай тартылуы,
дағы патология.  фокустардың
лық өзгерістер.  тығыздалуы.
дің баяу         Бақылау
тартылуы кезін.  химиотерапиясын
дегі инфильтра.  өткізу. Еңбекке
тивтік           жарамдылықты
туберкулез       қалпына келтіру
13. Үдеу белгі.  Репаративтік      2-4      -//-              -//-
лері жоқ         процестерге
торпедті ағымды  түрткі салу
туберкулемалар   немесе хирургия.
лық емдеу үшін
дайындық
14. Өкпе-жүрек   Тән өзгерістер.   4-6      -//-              -//-
кемшілігі        дің кері дамуына
болмаған кезде,  түрткі салу,
кері даму        ыдырау қуысын
процестерінің    жабу немесе
баяу ағымы       операцияға
кезінде өкпе     дайындық.
туберкулезінің   Бақыланатын
дертті қуыс      режімдегі
нысаны           химиотерапияны
өткізу. Еңбекке
жарамдылықты
қалпына келтіру
15. Еңбекке      Қарсыласуды       3-8      -//-              -//-
жарамдылықты     арттыру, асқыну.
сақтау кезін.    дың алдын алу
дегі фиброзды-   немесе операцияға
дертті қуысты    дайындық.
өкпе туберку.    Бақыланатын
лезінің          режімдегі
торпидті ағымды  химиотерапияны
шектелген        өткізу
нысаны
16. Стеноз       Кеңірдек пен      4-6      -//-              -//-
және жыланкөз.   кеңірдекшедегі
дің байқалмай.   патологиялық
тын құбылысының  өзгерістерді
торпидті ағым    жою. Бақыланатын
кезіндегі        режімдегі
кеңірдек пен     химиотерапияны
кеңірдекше       өткізу
туберкулезі
(жазғы-күзгі
маусымда)
17. Метатубер.   Кеңірдек           2-4     -//-              -//-
кулез сипаттағы  ағашындағы
созылмалы        патологиялық
бронхиттер       өзгерістерді жою.
Еңбекке жарамды.
лықты қалпына
келтіру
18. Туберкулезді Құрсақтағы және   2-4      -//-              -//-
жалқық тәрізді   өкпедегі
өкпеқап және     патологиялық
жалқық тартылу.  процестерді жою,
ынан кейін       организмнің
(сарысулы және   қарсыласуын
өнімдік) іш      арттыру.
пердесінің       Бақыланатын
қабынуы (жылы    режімдегі
кезеңде)         химиотерапияны
өткізу. Еңбекке
жарамдылықты
қалпына келтіру
19. Өкпе-жүрек   Тән және тән      3-6      -//-              -//-
кемшілігі        емес өзгерістер
болмаған кезде   мен репаративтік
(жазғы-күзгі     процестердің
кезеңде)         тартылуын
жоғарыда         стимулдау.
көрсетілген      Бақыланатын
туберкулездің    режімдегі
белсенді нысаны  химиотерапияны
бар және өкпеге  өткізу. Ілеспелі
тән емес         ауруларды емдеу.
ілеспелі созыл.  Еңбекке
малы аурулары    жарамдылықты
бар науқастар    қалпына келтіру
20. Өкпе         Қабыну өзгеріс.   4-6      -//-              -//-
туберкулезінің   терінің әрі
торпидті ағымдық қарай тартылуы.
диссеминерлік    Бақыланатын
нысаны           режімдегі
химиотерапияны
өткізу

12. Инфильтратив- Дальнейшее 2-4 -//-
ный туберкулез рассасывание
легких без воспалительных
бацилловыделения изменений,
при замедленном уплотнение
рассасывании фокусов.
патологических Проведение
изменений в усло- контролируемой
виях лечения по химиотерапии.
месту постоянного Восстановление
жительства трудоспособности
13. Туберкулемы Стимуляция 2-4 -//-
торпидного течения репаративных
без признаков процессов или
прогрессирования подготовка для
хирургического
лечения
14. Кавернозные Стимулирование 4-6 -//-
формы туберкулеза регрессии специ-
легких при замед- фических измене-
ленном течении без ний, закрытие
бацилловыделения полостей распада
регрессивных или подготовка
процессов, при к операции.
отсутствии Проведение
легочно-сердечной контролируемой
недостаточности химиотерапии.
Восстановление
трудоспособности
15. Торпидно- Повышение сопро- 3-8 -//-
текущие ограничен- тивляемости,
ные формы фиб- профилактики
розно-кавернозного обострений или
туберкулеза легких подготовка к
без бацилло- операции.
выделения при Проведение
сохранении работо- контролируемой
способности химиотерапии
16. Туберкулез Ликвидация 4-6 -//-
трахеи и бронхов патологических
при торпидном изменений в
течении без трахее и бронхах.
выраженных явлений Проведение
стеноза и без химиотерапии в
свищей (в летне- контролируемом
осенний сезон) режиме
17. Хронические Ликвидация 2-4 -//-
бронхиты мета- патологических
туберкулезного изменений в
характера бронхиальном
дереве.
Восстановление
трудоспособности
18. Туберкулезные Ликвидация 2-4 -//-
экссудативные патологического
плевриты и перито- процесса в
ниты (выпотные и плевре и брюшине,
продуктивные) повышение сопро-
после рассасывания тивляемости
экссудата организма.
(в теплый период) Проведение
контролируемой
химиотерапии.
Восстановление
трудоспособности
19. Больные с Стимуляция 3-6 -//-
активными формами рассасывания
туберкулеза и неспецифических
наличием сопутст- и специфических
вующих хронических изменений и
неспецифических репаративных
заболеваний лег- процессов.
ких,при отсутствии Проведение
сердечно-легочной контролируемой
недостаточности химиотерапии.
(в летне-осеннем Лечение сопутст-
периоде) вующих заболе-
ваний. Восста-
новление трудо-
способности
20. Торпидно- Дальнейшее 4-6 -//-
текущие диссемини- рассасывание
рованные формы воспалительных
туберкулеза изменений.
легких. Проведение
контролируемой
химиотерапии

21. Торпидті     Организмнің       2-4      -//-              -//-
ағымды ошақтың   қарсыласуының
өкпе туберкулезі артуы.
Бақыланатын
химиотерапияны
өткізу. Еңбекке
жарамдылықты
қалпына келтіру
22. Тұрақты      Қабыну өзгеріс.    2-6     -//-              -//-
мекен-жайда      терінің әрі
негізгі емдеу    қарай тартылуы,
курсынан кейін   фокустардың
патологиялық     тығыздалуы.
өзгерістердің    Бақылау
баяу тартылуы    химиотерапиясын
кезіндегі        өткізу. Еңбекке
инфильтративтік  жарамдылықты
туберкулез       қалпына келтіру
23. Үдеу         Репаративтік      2-4      -//-              -//-
белгілері жоқ    процестерге
торпидті ағымды  түрткі салу
туберкулемалар   немесе
хирургиялық
емдеу үшін
дайындық
24. Еңбекке      Қарсыласуды       3-8      -//-              -//-
жарамдылықты     арттыру,
сақтау кезінде.  асқынудың
гі фиброзды-     алдын алу
дертті қуысты    немесе
өкпе туберкуле.  операцияға
зінің торпидті   дайындық.
ағымды шектелген Бақыланатын
нысаны           режімдегі
химиотерапияны
өткізу
25. Өкпе-жүрек   Тән өзгерістер.   4-6      -//-              -//-
кемшілігі        дің кері дамуына
болмаған кезде,  түрткі салу,
кері даму        ыдырау қуысын
процестерінің    жабу немесе
баяу ағымы       операцияға
кезінде бацилла  дайындық.
бөлінбейтін      Бақыланатын
өкпе туберкуле.  режімдегі
зінің дертті     химиотерапияны
қуыс нысаны      өткізу. Еңбекке
жарамдылықты
қалпына келтіру
26. Стеноз және  Кеңірдек пен      2-4      -//-              -//-
жыланкөздің      кеңірдекшедегі
байқалмайтын     патологиялық
құбылысының      өзгерістерді жою.
торпидті ағым    Бақыланатын
кезіндегі        режімдегі
кеңірдек пен     химиотерапияны
кеңірдекше       өткізу
туберкулезі
(жазғы-күзгі
маусымда)
27. Метатубер.   Кеңірдек          2-4      -//-              -//-
кулез сипаттағы  ағашындағы
созылмалы        патологиялық
бронхиттер       өзгерістерді жою.
Еңбекке жарамды.
лықты қалпына
келтіру
28. Туберкулез.  Құрсақтағы және   2-4      -//-              -//-
ді жалқық        өкпедегі
тәрізді өкпеқап  патологиялық
және жалқық      процестерді жою,
тартылуынан      организмнің
кейін (сарысулы  қарсыласуын
және өнімдік)    арттыру.
іш пердесінің    Бақыланатын
қабынуы          режімдегі
(мамырдан қазан  химиотерапияны
айына дейін)     өткізу. Еңбекке
жарамдылықты
қалпына келтіру
29. Өкпе-жүрек   Тән және тән емес 2-6      -//-              -//-
кемшілігі        өзгерістер мен
болмаған кезде   репаративтік
(жазғы-күзгі     процестердің
кезеңде) жоғары. тартылуын
да көрсетілген   стимулдау.
туберкулездің    Бақыланатын
белсенді нысаны  режімдегі
бар және өкпеге  химиотерапияны
тән емес ілеспе. өткізу. Ілеспелі
лі созылмалы     ауруларды емдеу.
аурулары бар     Еңбекке
науқастар        жарамдылықты
қалпына келтіру
____________________________________________________________________

21. Торпидно- Повышение 2-4 -//-
текущий очаговый сопротивляемости
туберкулез легких организма.
Проведение
контролируемой
химиотерапии.
Восстановление
трудоспособности
22. Инфильтратив- Дальнейшее 2-6 -//-
ный туберкулез рассасывание
легких при замед- воспалительных
ленном рассасыва- изменений,
нии патологических уплотнение
изменений после фокусов.
основного курса Проведение
лечения по месту контролируемой
жительства химиотерапии.
Восстановление
трудоспособности
23. Туберкулемы Стимуляция 2-4 -//-
торпидного течения репаративных
без признаков процессов или
прогрессирования подготовка для
хирургического
лечения
24. Торпидно- Повышение 3-8 -//-
текущие ограничен- сопротивляемости,
ные формы фиб- профилактики
розно-кавернозного обострений или
туберкулеза легких подготовка к
без бацилло- операции.
выделения при Проведение
сохранении работо- контролируемой
способности химиотерапии
в режиме II
категории
25. Кавернозные Стимулирование 4-6 -//-
формы туберкулеза регрессии специ-
легких без бацил- фических изменений,
ловыделения при закрытие полостей
замедленном тече- распада или подго-
нии регрессивных товка к операции.
процессов, при Проведение
отсутствии контролируемой
легочно-сердечной химиотерапии.
недостаточности Восстановление
трудоспособности
26. Туберкулез Ликвидация 2-4 -//-
трахеи и бронхов патологических
при торпидном изменений в
течении без трахее и бронхах.
выраженных явлений Проведение
стеноза и без контролируемой
свищей (в летне- химиотерапии
осенний сезон)
27. Хронические Ликвидация 2-4 -//-
бронхиты мета- патологических
туберкулезного изменений в
характера бронхиальном
дереве.
Восстановление
трудоспособности
28. Туберкулезные Ликвидация 2-4 -//-
экссудативные патологического
плевриты и пери- процесса в плевре
тониты (выпотные и брюшине,
и продуктивные) повышение сопро-
после рассасывания тивляемости
экссудата (с мая организма.
по октябрь месяц) Проведение
контролируемой
химиотерапии.
Восстановление
трудоспособности
29. Больные с Стимуляция 2-6 -//-
активными выше- рассасывания
указанными формами неспецифических
туберкулеза и и специфических
наличием сопутст- изменений и
вующих хронических репаративных
неспецифических процессов.
заболеваний лег- Проведение
ких, при отсутст- контролируемой
вии легочно- химиотерапии.
сердечной недос- Лечение сопутст-
таточности вующих заболе-
(в летне-осеннем ваний.
периоде) Восстановление
трудоспособности

2. Туберкулездің белсенді нысанымен ауыратын балалар мен
жасөспірімдерді жіберу кезінде
____________________________________________________________________
30. Көкірек іші  Инфильтративті   Толық  Туберкулездің   Түнде кіші
лимфа түйіндері. өзгерістердің    клини. жіті ағымды     дәретін
нің туберкулезі  толық тартылуы   калық  нысандары       ұстай алмау
және барлық      және қуыс        жазыл. (менингит,      балаларды
сатыдағы         ыдырауының       ғанға  жіті миллиарлы  санаторийға
бастапқы кешен   жазылуы. Бацилла дейін. туберкулез,     жіберу үшін
бөлінудің берік         казеозды        қарсы айғақ
тыйылуы.                пневмония)      болып
Ошақтардың              және қалпына    табылмайды.
қатаюы және             келе алмайтын   Күл ауруы.
инкапсуляциясы.         күй (декомпен.  нан,
сация) құбылы.  жәншаудан
сымен жіті      және өзге
үдеуге          де жұқпалы
бейімділік      аурулардан
жағдайында      кейін
"Туберкулездің  балаларды
Организмнің             клиникалық      стационар.
функционалдық           нысандары"      дан шыққан.
бұзылуларын жою         бөлімінде       нан кейін
аталған барлық  бір ай
туберкулез      өткенде
нысандары.      санаторий.
Туберкулез      ларға
емес аурулар.   емделуге
мен үйлескен    жіберуге
барлық туберку. болады
лез нысандары.  (іріңді
Ауруханалық     асқынулар
емді қажет      болмаған
ететін барлық   жағдайда).
аурулар. Оқшау. Химиотера.
лау мерзімі     пияны
аяқталғанға     өткізбей
дейінгі барлық  климатоте.
жіті жұқпалы    рапияны
аурулар. Бацил. қалдық
ла тасымалдау.  өзгерістер
шылық (дизенте. көп болған
рия, дифтерия   жағдайда
және тағы       емдеудің
басқалар)       толық
Қатерлі анемия, курсын
лейкомия.       алған,
Қатерлі ісіктер сондай-ақ
және лимфогра.  әлеуметтік-
нулематоз.      тұрмыс
Көз бен терінің жағдайлары
барлық паразит. нашар
тік және        отбасыла.
жұқпалы         рында тұра.
аурулары.       тын науқас.
Декомпенсация   тарға көр.
(қалпына келе   сетілген.
алмайтын күй)   Туберкулез
дәрежесіндегі   жұқпасының
жүрек-қан       таралуын
тамырлар жүйе.  ескеру үшін
сінің аурулары. туберкулез.
Жекеше күтім    дің белсен.
жағдайын,       ді нысаны
тәрбие және     бар балалар
емдеу жұмыста.  мен жасөс.
рын талап       пірімдер,
ететін қояншық, клиникалық
психоневроз,    сауыққандар
психопатия,     және
ақыл-ой         туберкулез
кемістігі.      микробакте.
риясын
жұқтырған
адамдар
науқастарды
бөлек орна.
ластыру
принципін
сақтаулары
керек. Осы
мақсатта
балалар мен
жасөспірім.
дердің көп
бөлігі
емделу мен
сауықтыруды
өздері
тұратын
жерлердегі
санаторий.
ларда
өтеді.
Балалар мен
жасөспірім.
дер санато.
рийлары
бақыланатын
химиотера.
пиясы бар
туберкулез.
бен ауыра.
тын науқас.
тар,
туберкулез
микробакте.
риясын
жұқтырған
адамдардың
химиялық
алдын алуы
(2 ТЕ
туберкулин.
ге арналған
вираж және
гиперергия.
лық
реакция),
химиотера.
пияның
толық
курсын
аяқтағаннан
кейін нау.
қастардың
сауығуы
(климато.
терапия)

2. При направлении детей и подростков больных
активной формой туберкулеза.
30. Туберкулез Полное рас- До Остро Ночное
внутригрудных сасывание инфиль- полного текущая недержание
лимфатических тративных измене- клини- форма мочи не
узлов и первичный ний и заживление ческого туберкулеза является
комплекс во всех полостей распада. излече- (менингит, противопока-
фазах Стойкое прекра- ния острый занием для
щение бацилло- милиарный направления
выделения. туберкулез, ребенка в
Уплотнение и казеозная Санаторий.
инкапсуляция пневмония) После дифте-
очагов. и все пере- рии, скарла-
Устранение численные тины и дру-
функциональных формы тубер- гих инфек-
нарушений кулеза в разделе ционных за-
организма "Клинические болеваний
формы тубер- дети могут
кулеза", при быть направ-
склонности к лены в Сана-
острому прогрес- торий не
сированию с раньше чем
явлениями через месяц
декомпенсации. после выписки
Все формы из стационара
туберкулеза в (при отсутст-
сочетании с вии гнойных
нетуберкулезными осложнений).
заболеваниями, Климатотерапия,
требующие боль- без проведения
ничного лечения. химиотерапии
Все острые показано
инфекционные больным,
заболевания до получившим
окончания срока полный курс
изоляции. лечения,
Бациллоноситель- при наличии
ство (дизенте- больших
рия, дифтерия и остаточных
так далее). изменений,
Злокачественная а также
анемия,лейкемия. проживающих
Злокачественные в семьях с
новообразования плохими
и лимфогрануле- социально-
матоз. Все бытовыми
заразные и условиями.
паразитарные Для преду-
заболевания глаз преждения
и кожи. распростра-
Заболевания нения тубер-
сердечно- кулезной
сосудистой инфекции
системы в стадии должен
декомпенсации. соблюдаться
Эпилепсия, принцип
психоневрозы, отдельной
умственная госпитализа-
отсталость, ции больных
требующие туберкулезом
индивидуальных детей и
условий ухода, подростков с
воспитания активной
и лечения формой
туберкулеза,
клинически
излеченных
и лиц инфи-
цированных
микобакте-
риями тубер-
кулеза.
С этой целью
большинство
детей и
подростков
проходят
лечение и
оздоровление
в Санатории
по месту
жительства.
Санаторий
для детей и
подростков
предназначен
для контроли-
руемой химио-
терапии боль-
ных тубер-
кулезом,
химио-
профилактики
лиц инфици-
рованных
микобакте-
риями тубер-
кулеза
(вираж и
гиперерги-
ческая
реакция на
туберкулин
2 ТЕ), оздо-
ровления
(климато-
терапия)
больных

31. Барлық       Инфильтративті    -//-     -//-              -//-
сатыдағы өкпенің өзгерістердің
инфильтративті   толық тартылуы
туберкулезі      немесе қатаюы,
қуыс ыдырауының
жазылуы. Бацилла
бөлінудің берік
тыйылуы.
Организмді
уытсыздандыру
32. Туберкулема  Репаративті       1-2      -//-              -//-
процестерді
стимуляциялау
немесе хирургия.
лық емге
дайындық
33. Кеңірдекше   Кеңірдекшедегі   Толық     -//-              -//-
туберкулезі      патологиялық     клини.
өзгерістердің    калық
жазылуы          жазыл.
ғанға
дейін
34. Оның ағымы.  Инфильтративті    -//-     -//-              -//-
ның барлық       өзгерістердің
сатысындағы      тартылуы,
ошақты және      ошақтардың
диссеминерлі     қатаюы және
өкпе туберкулезі инкапсуляциясы,
қуыс ыдырауы.
ның жазылуы.
Бацилла бөліну.
дің берік
тыйылуы.
Организмді
уытсыздандыру
35. Өкпе         Қабыну            -//-     -//-              -//-
туберкулезінің   процестерінің
дертті қуысты    тартылуы, дертті
және фиброзды-   қуыстың жазылуы
дертті қуысты    немесе
нысандары        хирургиялық емге
дайындық
36. Тартылу      Өкпеқап           -//-     -//-              -//-
сатысындағы      жабысқақтарының
туберкулезді     тартылуы.
этиологияның     Туберкулез ауруын
жалқықты         одан әрі пайда
өкпеқап қабынуы  болуының алдын
алу мақсатында
организмнің
қарсыласуын
нығайту. Еңбекке
жарамдылықты
қалпына келтіру
37. Туберкулез   Қабыну өзгерісте. -//-     -//-              -//-
перитониті және  рінің тартылуы
мезоадениті.     және казеозды
ошақтардың
жазылуы. Еңбекке
жарамдылығын
қалпына келтіру
38. Жыланкөзді   Жыланкөздерді     -//-     -//-              -//-
және жыланкөз.   жабу.
сіз периферия.   Инфильтративті
лық (шет)        ошақтарды жою
лимфа түйінде.   немесе операцияға
рінің            дайындық.
туберкулезі.     Организмді
Скрофулодерма    уытсыздандыру.
Еңбекке жарамды.
лықты қалпына
келтіру
39. Несеп шығару Процесті және     -//-     -//-              -//-
ағзаларының      асқынудың алдын
туберкулезі      алуды қалпына
келтіру үшін
40. Тиімділікті  Алынған емнің    -//-     -//-              -//-
хирургиялық      нәтижелерін
емдеуден кейінгі бекіту
науқастар
___________________________________________________________________
3. Туберкулездің тынышталған нысанымен ауыратын балалалар мен
жасөспірімдерді жіберу кезінде
___________________________________________________________________
41. Көкірек іші  Туберкулездің     3-4   Туберкулездің   Дәрігерлік-
лимфа түйіндері. тынышталған             жіті ағымды     бақылау
нің туберкулезі  нысанына арналған       нысандары       комиссиясы.
және барлық      санаторийлардың         (менингит, жіті ның шешімі.
сатыдағы         міндеттері науқас       миллиарлы       мен тубер.
бастапқы кешен   ағзасының төзім.        туберкулез,     лездің
ділігін (жалпы,         казеозды        тыныштала
тән) арттыру,           пневмония) және бастаған
емдейтін көрсе.         қалпына келе    нысаны бар
тілген жағдайлар.       алмайтын күй    балалар
да жалпы санатор.       (декомпенсация) химиотера.
лық ем өткізу,          құбылысымен     пияның
туберкулездің           жіті үдеуге     толық
өршуін болдырмау        бейімділік      курсының
және баланың            жағдайында      санаторий.
(жасөспірімнің)         "Туберкулездің  лық ясли-
толық сауығуы           клиникалық      бақшалары.
мақсатында айқын.       нысандары"      на, санато.
далған жағдайда         бөлімінде       рийлық
жалпы санаторий.        аталған барлық  бала-бақша.
лық емдеу, бақы.        туберкулез      ларына,
ланатын режімдегі       нысандары.      санаторий.
химиотерапияны          Туберкулез      лық мектеп-
өткізу болып            емес аурулармен интернат.
табылады.               үйлескен барлық тарға
Диспансерлік            туберкулез      жіберіледі.
есептің ІІІ             нысандары.      Санаторий.
тобындағы байқау.       Ауруханалық     лық типтегі
дағы балалар мен        емді қажет      балалар
жасөспірімдерді         ететін барлық   мекемесі
сауықтыру мен           аурулар. Оқшау. көбінесе
бақыланатын             лау мерзімі     үлкен қала.
режімдегі               аяқталғанға     ларда
химиялық алдын          дейінгі барлық  болады және
алуды өткізу.           жіті жұқпалы    өзге елді
Санаторийда             аурулар.        мекендердің
емдеу және              Бацилла         балаларына
сауықтыру жұқтыр.       тасымалдаушылық қызмет
ған балаларда           (дизентерия,    көрсетпей.
туберкулездің           дифтерия және   тіндіктен
орныққан нысанын        тағы басқалары) ауылды
болдырмауды             Қатерлі анемия, жерлердің
көздейді.               лейкомия.       балалары
Қатерлі ісіктер мен жасөс.
және лимфогра.  пірімдерін
нулематоз.      емдеу үшін
Көз бен терінің туберкулез.
барлық паразит. дің тыныш.
тік және жұқпа. тала баста.
лы аурулары.    ған нысаны.
Декомпенсация   на арналған
(қалпына келе   санаторий.
алмайтын күй)   ларды
дәрежесіндегі   кеңінен
жүрек-қан       пайдалану
тамырлар жүйе.  керек.
сінің аурулары. Түнде кіші
Жекеше күтім    дәретін
жағдайын,       ұстай алмау
тәрбие және     балаларды
емдеу жұмыста.  санаторийға
рын талап       жіберу үшін
ететін қояншық, қарсы айғақ
психоневроз,    болып
психопатия,     табылмайды.
ақыл-ой         Күл
кемістігі.      ауруынан,
жәншаудан
және өзге
де жұқпалы
аурулардан
кейін
балаларды
стационар.
дан шыққан.
нан кейін
бір ай
өткенде
санаторий.
ларға
емделуге
жіберуге
болады
(іріңді
асқынулар
болмаған
жағдайда).

31. Инфильтратив- Полное рассасы- -//- -//- -//-
ный туберкулез вание или уплот-
легких во всех нение инфильтра-
фазах тивных изменений,
заживление полос-
тей распада.
Стойкое прекраще-
ние бацилло-
выделения.
Дезинтоксикация
организма
32. Туберкулема Стимуляция 1-2 -//- -//-
репаративных
процессов или
подготовка к
хирургическому
вмешательству
33. Туберкулез Излечение До пол- -//- -//-
бронхов патологических ного
изменений в клини-
бронхах ческого
излечения
34. Очаговый и Рассасывание -//- -//- -//-
диссеминиро- инфильтративных
ванный тубер- изменений,
кулез легких уплотнение и
во всех фазах инкапсуляция
его течения очагов, зажив-
ление полостей
распада.Стойкое
прекращение
бацилловыделения.
Дезинтоксикация
организма
35. Кавернозные Рассасывание -//- -//- -//-
и фиброзно- воспалительных
кавернозные изменений,
формы тубер- заживление
кулеза легких каверны или
без бацилло- подготовка к
выделения хирургическому
вмешательству
36. Экссудативный Рассасывание -//- -//- -//-
плеврит тубер- плевральных спаек.
кулезной этио- Укрепление
логии в фазе сопротивляемости
рассасывания организма с целью
профилактики
дальнейших
проявлений тубер-
кулезного заболе-
вания. Восстанов-
ление трудо-
способности
37. Туберкулезный Рассасывание -//- -//-
перитонит и воспалительных
мезоаденит изменений и
заживление
казеозных очагов.
Восстановление
трудоспособности
38. Туберкулез Закрытие свищей. -//- -//- -//-
периферических Устранение
лимфатических инфильтративных
узлов без очагов или под-
свищей и со готовка к операции.
свищами. Дезинтоксикация
Скрофулодерма организма.
Восстановление
трудоспособности
39. Туберкулез Для стабилизации
мочеполовых процесса и
органов профилактики
обострения -//- -//- -//-
40. Больные после Закрепление
эффективных полученных
хирургических результатов
вмешательств лечения -//- -//- -//-
3. При направлении детей и подростков с затихающими формами туберкулеза .
41. Туберкулез Проведение 3-4 Остро текущая Решением
внутригрудных общего санатор- форма тубер- врачебно-
лимфатических ного лечения в кулеза (менин- контрольной
узлов и пер- показанных слу- гит, острый комиссии
вичный ком- чаях, химио- милиарный дети с ло-
плекс во всех терапия в туберкулез, кальным
фазах контролируемом казеозная пнев- туберкулезом
режиме (продле- мония) и все направляются
ние поддерживаю- перечисленные в санаторный
щей фазы), формы туберку- ясли-сад,
с целью повыше- леза в разделе санаторный
ния резистент- "Клинические сад, санатор-
ности организма формы тубер- ные школы-
больного (общей, кулеза", при интернаты
специфической), склонности к полного курса
предупреждение острому прогрес- химиотерапии.
обострения тубер- сированию с Учитывая,
кулеза и полное явлениями де- что детские
выздоровление компенсации. учреждения
ребенка (подростка). Все формы тубер- санаторного
Проведение химио- кулеза в сочета- типа имеются
профилактики в нии с нетубер- преимущест-
контролируемом кулезными забо- венно в круп-
режиме и оздоров- леваниями, ных городах
ление детей и требующие боль- и не обслужи-
подростков, ничного лечения. вают детей
наблюдаемых в III Все острые из других
группе диспан- инфекционные населенных
серного учета. заболевания до пунктов,
Лечение и оздо- окончания срока следует шире
ровление в изоляции. использовать
санатории детей Бацилло- санатории для
с виражом тубер- носительство затихающих
кулиновой пробы (дизентерия, заболеваний
и инфицированных дифтерия и дру- детей форм
микобактериями гие).Злокачест- туберкулеза
туберкулеза из венная анемия, для лечения
очагов тубер- лейкемия. детей и под-
кулезной инфекции Злокачественные ростков из
преследует цели новообразования сельской
предупреждения и лимфогрануле- местности.
развития у матоз. Все Ночное недер-
инфицированных заразные и пара- жание мочи
детей локальных зитарные заболе- не является
форм туберкулеза вания глаз и противо-
кожи. Заболева- показанием
ния сердечно- для направ-
сосудистой ления ребенка
системы в ста- в Санаторий.
дии декомпенса- После дифте-
ции. Эпилепсия, рии, скарла-
психоневрозы, тины и других
психопатия, инфекционных
умственная заболеваний
отсталость, дети могут
требующие быть направ-
индивидуальных лены в Сана-
условий воспи- торий не
тания и лечения. раньше чем
через месяц
после выписки
из стационара
(при отсутст-
вии гнойных
осложнений)

42. Қатаю        -//-              3-6      -//-              -//-
сатысындағы
ошақты
туберкулез
43. Қатаю        -//-               6       -//-              -//-
және жойылу
сатысындағы
диссеминирлі
туберкулез
44. Жалқықты     -//-              3-6      -//-              -//-
өкпеқаптың қабы.
нуы, перетонит,
лимфоденит,
мезентернит,
мезоденит,
несеп-жыныс
ағзасының
туберкулезімен
ауырғаннан
кейінгі қалдық
өзгерістер
45. Түйінді      -//-              3-6      -//-              -//-
эритема, көз,
арқа вентозы
(жыланкөзсіз)
туберкулезі
46. Туберкулин   -//-               3       -//-              -//-
сынамасының                       жылдан
"Виражы"                           кем
емес
47. Бацилла      -//-               3       -//-             -//-
бөлгіштермен
және туберкулез.
дің белсенді
нысанымен
ауыратын
науқастармен
байланыстан
жұқпа жұқтырған
балалар мен
жасөспірімдер
48. Үлкен қалдық -//-               3       -//-              -//-
өзгерістері бар
орныққан тубер.
кулез нысанымен
ауырған балалар
мен жасөспірім.
дер (пневмоскле.
роздар, кальци.
наттар т.б.).
49. Туберкулез   -//-               3       -//-              -//-
жұқпасы болған
кезде өкпе,
тыныс жолдарының
созылмалы тән
емес аурулары
бар балалар
50. Химиотера.   -//-              3-4      -//-              -//-
пияның толық
курсының аяқта.
луынан кейін
туберкулез
менингитімен
ауырған балалар
мен жасөспірім.
дер (өзге
ағзалары мен
жүйелерінде
белсенді тубер.
кулез өзгеріс.
тері мен пара.
саттың бұзылуы
болмаған
жағдайда)
___________________________________________________________________
4. Сүйек-буын туберкулезімен ауыратын науқастарды (балалар,
жасөспірімдер, ересектер) жіберу кезінде
___________________________________________________________________
51. Синовиальды  Организмнің       6-8   Оқшаулау мерзі.
және ошақты      жалпы жағдайын          міне дейінгі
(преартритті)    нығайту.                барлық жіті
Бактерияға              жұқпалы ауру.
қарсы негізгі           лар. Бацилла
курсты жүргізу.         тасымалдаушылық
Процестің               (дизентерия,
тынышталуы.             дифтерия).
Буын функциясын         Терінің жұқпалы
қалпына келтіру         аурулары.
Қатерлі ісіктер.
Декомпенсация
(қалпына келе
алмайтын күй)
дәрежесіндегі
жүрек-қан
тамырлар жүйесі.
нің аурулары.
Жекеше күтім
жағдайын талап
етеін қояншық
(жиі ұстамасы
бар ауыр
нысаны),
психоневроз
және орталық
жүйке жүйесінің
өзге де
аурулары.
52. Дестртуктив. Организмнің жалпы  а)      -//-         Бактерияға
ті шектелген     жағдайын нығайту,  10-12                қарсы
артрит:          Бақыланатын        б)                   емдеудің
а) белсенді      режимдегі          6-8                  жеткіліксіз
сатысы           химиотерапияның                         тиімділігі
б) белсенділігін негізгі курсын                          кезінде
жоғалту сатысы   жүргізу.                                некроэкто.
Репаративті                             мия опера.
процесті күшейту.                       циясына
Туберкулез проце.                       айғақтар
сінің тынышталуы.                       анықталады
Буын функциясын
қалпына келтіру
53. Кең тараған  Организмнің жалпы 8-12     -//-         Емделу
деструктивті     жағдайын нығайту.                       мерзімі
артрит:          Операция алдын.                         операцияның
а) белсенді      дағы және өзіне                         түріне
сатысы           тән емдеу.                              байланысты
б) белсенділі.   Хирургиялық
гін жоғалту      емдеуден кейін
сатысы           санаторийлық-
ортопедиялық,
бактерияға қарсы
және өзге де
емдеулер
жүргізіледі.
Операциядан кейін
репаративті
процесті күшейту
54. Шектелген-   Организмнің жалпы   8-12   -//-         Омыртқаның
деструктивті     жағдайын нығайту.                       тірек және
спондилит:       Бақыланатын режім.                      қозғалтқыш
а) белсенді      дегі ортопедиялық                       функциясын
сатысы           және стандартталған                     жақсарту б) белсенділігін химиотерапия.                           үшін бүкір.
жоғалту сатысы   Процестің тынышта.                      лікті түзеу
луы. Омыртқаның                         және омырт.
қисаюын түзету                          қалардың
(балалардың)                            бұзылған
Омыртқаның функция.                     аумағының
сын (тірек,                             өсу ерекше.
қозғалтқыш) қалпына                     лігін
келтіру. Арқа                           пайдалану
бұлшық еттерін                          қажеттілі.
нығайту                                 гімен
түсіндірі.
летін
балаларды
емдеудің
ең ұзақ
мерзімі -
2 жылға
дейін
55. Көп          Жалпы жағдайды    8-12     -//-         Науқастар.
тараған          нығайту.                                дың бұл
деструктивті     Бақыланатын                             санаты
спондилит:       режімдегі                               радикалдық
а) белсенді      ортопедия,                              және емдік-
сатысы           химиотерапия                            қосалқы
б) белсенділігін және хирургиялық                        операция.
жоғалту сатысы   емдеу.                                  ларды
в) тынышталу     Процестің тыныш.                        қолдануды
сатысы           талуы. Бүкірлікті                       керек
жөндеу (балалар.                        етеді.
дың). Арқа                              Емделу
бұлшық еттерін                          мерзімі
нығайту                                 операцияның
түріне
байланысты.

42. Очаговый
туберкулез
легких в фазе
уплотнения -//- 3-6 -//- -//-
43. Диссемини-
рованный
туберкулез
легких в фазе
уплотнения и
обызвествления -//- 6 -//- -//-
44. Остаточные -//- 3-6 -//- -//-
изменения после
перенесенного
экссудативного
плеврита,
перитонита,
лимфоаденита,
мезентериита,
мезоаденита,
туберкулеза
мочеполовых
органов
45. Узловая эритема,
туберкулез глаз,
спина вентоза
(без свищей) -//- 3-6 -//- -//-
46. "Вираж"
туберкулиновых не
проб -//- менее 3 -//- -//-
47. Инфицированные
туберкулезом
дети и подростки
из контакта с
бацилловыдели-
телем и больным
активной формой
туберкулеза -//- 3 -//- -//-
48. Дети и
подростки,
перенесшие
локальные формы
туберкулеза с
большими оста-
точными измене-
ниями (пневмо-
склерозы,
кальцинаты и
другие) -//- 3 -//- -//-
49. Дети с хрони-
ческими неспеци-
фическими
заболеваниями
легких, дыхатель-
ных путей при
наличии тубер-
кулезной инфекции -//- 3 -//- -//-
50. Дети и
подростки,
перенесшие
туберкулезный
менингит (при
отсутствии актив-
ных туберкулез-
ных изменений
в других органах
и системах и
нарушений интел-
лекта) после
окончания пол-
ного курса химио-
терапии -//- 3-4 -//- -//-
4. При направлении больных костно-суставным туберкулезом
(детей, подростков, взрослых)
51. Синовиальная Укрепление 6-8 Все острые
и очаговая общего состоя- инфекционные
(преартрити- ния организма. заболевания
ческая) Проведение до окончания
основного курса срока изоляции.
химиотерапии Бацилло-
в контролируе- носительство
мом режиме. (дизентерия,
Затихание дифтерия).
процесса. Заразные
Восстановление заболевания
функции сустава кожи (трихофития,
микроспория).
Злокачественные
новообразования.
Болезни сердечно-
сосудистой сис-
темы в стадии
декомпенсации.
Эпилепсия
(тяжелые формы
с частыми припад-
ками), психо-
неврозы и другие
заболевания
центральной
нервной системы,
требующие инди-
видуальных
условий ухода
и лечения
52. Артрит Укрепление общего а)10-12 -//- При недоста-
ограниченный состояния орга- б)6-8 точной эффек-
деструктивный: низма. Проведение тивности
а) стадия основного курса химиотерапии
активная химиотерапии в определяются
б) стадия контролируемом показания к
потери актив- режиме. Усиление операции
ности репаративного некрэктомии
процесса.
Затихание тубер-
кулезного процес-
са. Восстановление
функции сустава
53. Артрит Укрепление общего 8-12 -//- Сроки лечения
распростра- состояния орга- зависят от
ненно-деструк- низма. Пред- вида операции
тивный: операционное и
а) стадия специфическое
активная лечение. После
б) стадия хирургического
потери вмешательства
активности проводится
санаторно-
ортопедическое,
химиотерапия в
контролируемом
режиме и другие
виды лечения.
Усиление
репаративных
процессов после
операции
54. Спондилит Укрепление 8-12 -//- У детей сроки
ограниченно- общего состояния лечения более
деструктивный: организма. длительные -
а) стадия Ортопедическое до 2 лет, что
активная и стандартизиро- обусловлено
б) стадия ванная химио- необходимостью
потери актив- терапия в контро- исправления
ности лируемом режиме. горба и
Затихание процесса. использования
Исправление возрастных
деформации позво- особенностей
ночника (у детей). роста разру-
Восстановление шенных тел
функции позвоноч- позвонков
ника (опорной, для улучшения
двигательной). опорной и
Укрепление восстановле-
мускулатуры спины ния двига-
тельной функ-
ции позвоноч-
ника
55. Спондилит Укрепление общего 8-12 -//- Эта категория
распрост- состояния орга- больных требует
раненно-дест- низма. Ортопеди- применения
руктивный: ческое, химио- радикальных и
а) стадия терапия в контро- лечебно-вспо-
активная лируемом режиме могательных
б) стадия и хирургическое операций.
потери ак- лечение. Затихание Сроки лечения
тивности процесса. Исправ- зависят от
в) стадия ление горба вида операции
затихания (у детей).
Укрепление
мускулатуры
спины

56. Торпидті     Организмнің       6-12     -//-              -//-
ағымды спонди.   жалпы жағдайын
лит, артрит.     нығайту, бақыла.
Қайталану        натын режімдегі
процесінің       химиотерапия,
асқынуы.         процестің
тынышталуы.
57. Жыланкөздің  Организмнің       12-16    -//-         Сондықтан
асқынуы,         жалпы жағдайын                          кейінгі
жұлынның бұзылуы нығайту.                                бұлшық ет
бар спондилит    Бактерияға қарсы                        және жұлын
және хирургиялық                        функцияла.
емдеу. Асқынуды                         рын бұлшық
жою. Туберкулез                         ет және
процесінің                              жұлын
тынышталуы.                             функцияла.
Жұлынның бұзылуы.                       рын қалпына
нан пайда болған                        келтірудегі
салдарды жою үшін                       ұзақ
жеке әдістерді                          мерзімді
кең қолдану                             емдеудің
себептері.
58. Туберкулез   Организмнің       12-18    -//-         а) үйлескен
нысандарының     жалпы жағдайын                          нысандар
үйлесуі:         нығайту. Оның                           үшін емдеу
а) сүйек -       қарсыласуын                             арнайы
буын туберкулезі арттыру.                                бөлімшелер.
және белсенді    Бақыланатын                             де жүргі.
сатыдағы өкпе    режімдегі                               зіледі
туберкулезі      химиотерапия.                           б) өкпеден
(БК+).           Барлық орындағы                         тыс тубер.
б) өзге де       процестің                               кулез
өкпеден тыс      тынышталуы                              нысандарын.
орныққан                                                 дағы
туберкулезбен                                            науқастар
үйлескен                                                 үшін емдеу
сүйек-буын                                               көп бейінді
туберкулезі                                              санаторий.
ларда
жүргізіледі
59. Өзге емдеу   Организмнің       6-8      -//-         Емделу
мекемелерінде    жалпы жағдайын                          мерзімі
жүргізілген      нығайту.                                операцияның
сүйек-буын       Бақыланатын                             түріне
туберкулезі      режімдегі                               байланысты.
бойынша тікелей  химиотерапияның
хирургиялық      стандартталған
емдеуден кейінгі курсын
науқастар        жалғастыру.
Зақымданған
аймақтағы
репаративті
процесті күшейту.
Зақымдалған
бөлімдегі
функцияны қалпына
келтіру. Бұлшық
еттерді нығайту
60. Репараторлық а) Жалпы жағдайын 2-3      -//-         Жергілікті
топтардағы:      нығайту. Қайтала.                       және жалпы
а) интеркурентті нуға қарсы бакте.                       тәртіпте
ауруынан         рияға қарсы емдеу,                      емдеу іс-
әлсіреген        емдік жаттығулар,                       шараларының
тынышталу        физиологиялық емдеу.                    кешенін
процесі бар      б) Ауыру сезімін                        қолдану
б) Спондилит,    жою. Зақымданған                        науқас
артит аурурынан  жердегі бұлшық                          ағзасының
кейін тірек-     еттерді нығайту.                        қарсыласуын
қозғалтқыш       Емдеу жаттығуларын,                     арттыруға,
аппаратының      физиотерапияны                          туберкулез
метатуберкулез   қолдану                                 процесінің
аурулары бар                                             белсенділі.
(артроз,                                                 гі мен
спондилез,                                               дамуын тоқ.
остеохондроз,                                            татуға, осы
қоректенудің                                             кезде бар
және буынның                                             асқынулар
зақымдалуы,                                              мен сүйек.
буын қозғалысы.                                          тің қисаюын
ның шектелуі                                             қолдану
және басқалар)                                           науқас
науқастар                                                ағзасының
қарсыласуын
арттыруға,
туберкулез
процесінің
белсенділі.
гі мен
дамуын
тоқтатуға,
осы кезде
бар асқыну.
лар мен
сүйектің
қисаюын
болдырмауға
және жоюға,
тірек -
қозғалтқыш
аппаратының
зақымданған
функцияла.
рын оңал.
туға және
еңбекке
жарамдылы.
ғын қалпына
келтіруге
бағыттал.
ған. Сүйек-
буын
туберкуле.
зімен
ауыратын
балалар мен
жасөспірім.
дер,
науқастар
клиникалық
толық
емделгенге
дейін және
тірек -
қозғалтқыш
аппараты
функцияла.
рын толық
қалпына
келгенше
санаторий.
ларда
емделуі
керек.
Сүйек-буын
туберку.
лезімен
қоса өкпе
туберку.
лезімен
(БК+)
ауырған
ересек
науқастар
бір мезгіл.
де фтизио.
терапевтің
байқауында
болатын
сүйек-буын
туберкулез
санаторий.
ларының
арнайы
бөлімшеле.
рінде
емделеді.
Күл
ауруынан,
жәншаудан
және өзге
де жұқпалы
аурулардан
кейін
балаларды
стационар.
дан шыққан.
нан кейін
бір ай
өткенде
бірнеше рет
қайталанған
жағымсыз
талдаулары.
мен санато.
рийларға
емделуге
жіберуге
болады
____________________________________________________________________

56. Торпидно- Укрепление 6-12 -//- -//-
текущий общего состояния
спондилит, организма, химио-
артрит. терапия в контро-
Обострение, лируемом режиме,
рецидив затихание
процесса процесса
57. Спондилит, Укрепление общего 12-16 -//- Сроки лечения
осложненный состояния орга- обусловлены
свищами, низма. Лечение длительным
спинно- хирургическое и восстановле-
мозговыми химиотерапия в нием функции
расстройствами контролируемом спинного мозга
режиме. Ликви- и мышц после
дация осложнений. паралича
Затихание тубер-
кулезного
процесса.
Широкое примене-
ние физических
методов лечения
для устранения
последствий,
вызванных спинно-
мозговыми
расстройствами
58. Сочетание Укрепление 12-18 -//- а) Лечение
форм общего состояния проводится в
туберкулеза: организма. специальном
а) костно- Повышение его отделении для
суставной сопротивляемости. сочетанных
туберкулез и Химиотерапия в форм
туберкулез контролируемом б) Лечение
легких в ак- режиме. Затихание проводится в
тивной стадии процесса во много-
(БК+) всех локализациях профильном
б) костно- Санатории
суставной для больных
туберкулез в внелегочными
сочетании с формами
другими туберкулеза
внелегочными
локализациями
туберкулеза
59. Больные не- Укрепление 6-8 -//- Срок лечения
посредственно общего состояния зависит от
после хирур- организма.Продол- вида произве-
гического вме- жение стандарти- денной опера-
шательства по зированного курса ции
поводу костно- химиотерапии в
суставного контролируемом
туберкулеза, режиме. Усиление
проведенного репаративных
в другом процессов в
лечебном области пораже-
учреждении ния. Восстанов-
ление функции
пораженного
отдела. Укреп-
ление мускула-
туры
60. Больные а) Укрепление 2-3 -//- Применение
репараторной общего состояния. комплекса
группы: Противорецидивное лечебных
а) с затихшим антибактериальное мероприятий
процессом, лечение, лечебная общего и
больные, гимнастика, местного
ослабленные физиолечение порядка нап-
интеркуррент- б) Устранение равлено на
ным заболева- болевых ощущений. повышение
нием Укрепление сопротивляе-
б) с метат- мускулатуры мости орга-
туберкулезными пораженной области. низма боль-
заболеваниями Применение ного, на
опорно-двига- лечебной гимнас- купирование
тельного ап- тики, физиотерапии прогрессиро-
парата после вания и
перенесенного активности
артрита, туберкулез-
спондилита ного про-
(артроз, цесса, на
спондилез, предупрежде-
остеохондроз, ние или
трофические и устранение
сосудистые уже имеющих-
нарушения, ся осложне-
ограничение ний и дефор-
подвижности маций, на
сустава, реабилитацию
вызванное поврежденных
спайками и функций
другие) опорно-двига-
тельного
аппарата и
восстановле-
ние трудо-
способности.
Дети и под-
ростки, боль-
ные костно-
суставным
туберкулезом,
должны нахо-
диться в
санатории до
полного кли-
нического
излечения и
полного вос-
становления
функции
опорно-двига-
тельного
аппарата.
Взрослые
больные,
у которых
костно-сус-
тавной
процесс
сочетается с
активным
туберкулезом
легких (БК+),
лечатся в
специальных
отделениях
костно-
суставных
санаториев,
где они одно-
временно
находятся под
наблюдением
у фтизиатра.
После дифте-
рии, скарла-
тины, дизен-
терии больные
могут быть
направлены в
санатории не
раньше чем
через месяц
после выписки
из стационара
с неодно-
кратно
повторными
отрицатель-
ными анали-
зами

5. Несеп-жыныс жолдарының туберкулезімен ауыратын науқастарды
жіберу кезінде
____________________________________________________________________
61. Бүйрек       Организмнің       4     Декомпенсир.
туберкулезінің   жалпы жағдайын          ленген бүйрек
паренхиматозды   нығайту және            функциясының
нысаны           қарсыласуын арт.        жеткіліксізді.
тыру. Процестің         лік құбылыстары
тынышталуы.             байқалатын
Туберкулезге            несеп-жыныс
қарсы диспансер.        жүйелері
дің стационарында       туберкулезімен
басталған бақыла.       ауыратын
натын режімдегі         науқастар.
(қолдау сатысы)         Несеп жыланкөз.
химиотерапияның         дері бар несеп
негізгі курсын          жүйелер тубер.
жалғастыру              кулезі. ІІ-ІІІ
дәрежедегі
бүйрек жұмыста.
рының жеткілік.
сіздігімен
бірге амилои.
доздың ісікті -
гипертониялық
және азотемика.
лық сатысы және
созылмалы
нефритімен қоса
несеп-жыныс
жүйелері
туберкулезі.
Бір мезгілдегі
белсенді өкпе
(БК+), ішек,
сүйек-буын
жүйелері тубер.
кулезінен
зардап шегуші
несеп-жыныс
туберкулезімен
ауыратын
науқастар.
Бұндай науқас.
тар сол немесе
өзге орнығу
процесінің
ауырлығына
иелігі ескеріле
отырып, тиісті
бөлімшелерге
арнайы емдеуге
жіберіледі.
62. Бастапқы     Организмнің       4        -//-         Емдеу
деструктивті     жалпы жағдайын                          тиімділігі
өзгерісі бар     нығайту және                            болмаған
бүйрек           қарсыласуын                             жағдайда
туберкулезі      жоғарлату.                              хирургиялық
(папиллит,       Процестің тынышта.                      араласуға
бүйрек бүртік.   луы немесе                              айғақтар
тері аймағындағы шектелуі.                               туралы
деструктивті     Бақыланатын                             мәселелер
өзгерістердің    бактерияға қарсы                        қарастыры.
шектелуі)        терапияның (қолдау                      лады
сатысы) негізгі
курсын жалғастыру
63. Бір          Организмнің       4        -//-         6-9 айлық
бүйректің        жалпы жағдайын                          санаторий.
шектелген        нығайту. Процесті                       лық-бакте.
деструктивті     шектеу. Ағзаны                          рияға қарсы
туберкулезі-     сақтай отырып                           емдеуден
монодертті       хирургиялық                             кейін қуыс
нысаны           емдеу. Бақылана.                        ағзаны
тын химиотерапия.                       сақтайтын
ны (қолдау саты.                        хирургиялық
сы) жалғастыру                          араласу
көрсетілді
64. Кең          Организмнің жалпы 4-6      -//-         Бүйрек
таралған         жағдайын нығайту.                       функциясын
деструктиві      Бақыланатын                             толық
бір бүйрек       бактерияға қарсы                        жоғалтқан
туберкулезі.     терапия курсын                          жағдайда
Көп дертті       (қолдау сатысы)                         бактерияға
қуысты нысаны    жалғастыру                              қарсы
емдеудің 2
айынан
кейін
нефроэкто.
мия көрсе.
тіледі
65. Екі жақты    Организмнің жалпы 4-6      -//-         Айғақтар
дертті қуысты    жағдайын нығайту.                       кезінде
бүйрек туберку.  Бақыланатын                             бүйрек
лезі(әртүрлі     бактерияға қарсы                        функциясын
ұзақтықтағы)     терапия курсын                          сақтауға
(қолдау сатысы)                         және оны
жалғастыру                              сауықтыруға
бағытталған
әртүрлі
операция
түрлері
66. Асқынған     Жалпы жағдайын    4-6      -//-         Айғақталған
пиелеонефрит,    нығайту. Бақыла.                        жағдайда
тастар,          натын бактерияға                        пластикалық
гипертониясы     қарсы терапия                           және ағзаны
және басқалары   курсын (қолдау                          сақтау
бар несеп        сатысы)                                 операциясы
жолдары және     жалғастыру.
бүйрек тубер.    Несеп жолдарының
кулезінің        өткізгіштігін
әртүрлі          қалпына келтіру
нысандары
67. Туберкулезді Бақыланатын       2        -//-         Санаторий.
эпидидимит,      режімдегі жалпы                         лық-бакте.
орхит, проста.   нығайтушы санато.                       рияға қарсы
тит, везикулит:  рийлық және                             емдеу
а) алғаш         бактерияға қарсы                        тиімділігі
айқындалған      емдеу (қолдау                           болмаған
б) асқынған      сатысы)                                 жағдайда
жыланкөзді,                                              хирургиялық
іріңдік торпидті                                         ем көрсе.
ағымды                                                   тілді
68 Несеп-жыныс   Организмнің       2        -//-         Емнің
жүйесі ағзала.   жалпы жағдайын                          созылуы
рында операция.  жақсарту.                               операция
лық араласудан   Бақыланатын                             жасалу
кейінгі          бактерияға                              мерзіміне,
науқастар:       қарсы емдеу                             оның
а) нефроэкто.    курсы                                   түріне,
мияны басынан                                            сондай-ақ
кешіргендер;                                             несеп-жыныс
б) ағза сақтау                                           жүйелері.
операциялары:                                            нің өзге де
резекция,                                                ағзасының
кавернотомиядан                                          жағдайлары.
в) несеп жүйесі                                          нан тәуелді
ағзаларына                                               болады
пластикалық
операциядан
кейінгі
г) еркектің
жыныс ағзасына
операциядан
кейінгі

5. При направлении больных мочеполовым туберкулезом
61. Паренхиматоз- Укрепление 4 Больные с тубер-
ная форма общего состоя- кулезом моче-
туберкулеза ния и повышения половой системы
почек сопротивляе- с явлениями
мости организма. декомпенсирован-
Затихание ной почечной
процесса. недостаточности.
Продолжение Туберкулез
основного курса мочевой системы
химиотерапии с мочевыми
в контролируе- свищами. Тубер-
мом режиме кулез мочеполовой
(поддерживающая системы в соче-
фаза), начатого тании с отечно-
в стационаре гипертонической
противо- и азотемической
туберкулезного стадией амилои-
диспансера доза и хроничес-
ким нефритом,
сопровождающийся
почечной недос-
таточностью II и
III степени.
Больные с моче-
половым тубер-
кулезом, страдаю-
щие одновременно
активным тубер-
кулезом легких
(БК+), кишечника,
костно-суставной
системы. Такие
больные направляются
на специальное
лечение в соот-
ветствующие отде-
ления с учетом
преобладающей
тяжести процесса
той или иной
локализации
62. Туберкулез Укрепление об- 4 -//- При отсутст-
почек с на- щего состояния вии эффектив-
чальными и повышение ности лечения
деструктивными сопротивляемости рассматри-
изменениями организма. вается вопрос
(папиллит, Ограничение или о показаниях
ограничение затихание про- к хирургичес-
деструктивного цесса. Продолже- кому лечению
изменения в ние основного
области курса контроли-
сосочков руемой химио-
почки) терапии (под-
держивающая фаза)
63. Туберкулез Укрепление 4 -//- Органо-
одной почки общего состояния сохраняющее
ограниченно организма. Огра- хирургическое
деструктивный- ничение процесса. вмешательство
монокаверноз- Органосохраняющее показано
ная форма хирургическое после 6-9
лечение, продол- месяцев химио-
жение контроли- терапии в
руемой химио- контролируе-
терапии (под- мом режиме в
держивающая фаза) условиях
Санатория
64. Туберкулез Укрепление общего 4-6 -//- При полной
одной почки состояния орга- утрате почеч-
распространен- низма. Продолже- ной функции
ный деструк- ние курса контро- после 2 меся-
тивный. Поли- лируемой химио- цев химио-
кавернозная терапии (под- терапии в
форма держивающая фаза) контрольном
режиме пока-
зана нефрэк-
томия
65. Двусторонний Укрепление 4-6 -//- При показа-
кавернозный общего состояния. ниях приме-
туберкулез Продолжение няются раз-
почек (различ- курса контроли- личные виды
ной протяжен- руемой химио- операций,
ности) терапии (под- направленные
держивающая на сохране-
фаза) ние функций
почек и их
оздоровление
66. Различные Укрепление 4-6 -//- В показанных
формы тубер- общего состояния. случаях плас-
кулеза почек Продолжение тические и
и мочевых курса контроли- органосохра-
путей, ослож- руемой химио- няющие
ненные пиело- терапии (под- операции
нефритом, держивающая фаза).
камнями,гипер- Восстановление
тонией и проходимости
другие мочевых путей
67. Туберкулезный Общее укрепляющее 2 -//- При отсутст-
эпидидимит, санаторное и вии эффектив-
орхит,проста- химиотерапия в ности от
тит,везикулит: контролируемом санаторного
а) впервые режиме (под- лечения и
выявленный держивающая фаза) химиотерапии
б) торпидно в контроли-
текущий, руемом режиме
осложненный показано
свищами, хирургическое
абсцессом лечение.Перед
операцией
специфическая
химиотерапия
в контроли-
руемом режиме
2 месяца
68. Больные после Укрепление 2 -//- Продолжи-
оперативных общего сос- тельность
вмешательств тояния организма. лечения зави-
на органах Курс контролируе- сит от срока
мочеполовой мой химиотерапии с момента
системы: операции, его
а) перенесшие вида, а также
нефрэктомию от состояния
б)органо- других орга-
сохраняющие нов мочеполо-
операции: вой системы
резекцию,
кавернотомию
в) после плас-
тических опе-
раций на орга-
нах мочевой
системы
г) после опе-
рации на мужских
половых органах

69. Несеп        Организмнің       1-2      -//-
жүйелері         жалпы жағдайын
ағзаларының      нығайту, бүйрек
туберкулезден    функциясын
кейін өзгеріс.   қалпына келтіру
тері бар
несеп-жыныс
жүйелерінің
белсенді емес
туберкулезімен
ауыратын
науқастар
70. Несеп-жыныс  Организмнің                -//-         Ауырудың
ағзаларындағы    жалпы жағдайын                          осы бейіні
белсенді тубер.  нығайту. Бақыла.                        бар өкпе.
кулездің өкпе,   натын бактерия.                         ден тыс
сүйек-буын       ға қарсы                                туберкулез
және өзге де     химиотерапия                            жөніндегі
ағзалардың       курсын жалғас.                          көп бейінді
белсенді тубер.  тыру (қолдау                            санаторий.
кулезімен        сатысы)                                 ларда
үйлесуі                                                  емдеу.
Микстер
үшін бөлім.
шелерде
емдеуді
өкпенің
белсенді
туберку.
лезімен
үйлестіру
кезінде.
Мерзімі
процестің
ауырлығына
байланысты
анықталады
____________________________________________________________________
6. Тері туберкулезімен ауыратын науқастарды жіберу кезінде
____________________________________________________________________
71. Колликватив. Бақыланатын       а)    Қажет жерінде   Оңалту мен
ті туберкулез    бактерияға қарсы  3-4   дерматологтың   сауықтыруды
бірінші,         химиотерапияның   б)    консультациясы. қажет ете.
екінші           негізгі курсын    1-2   мен қамтамасыз  тін диспан.
скрофулодерма,   жалғастыру              етілетін маман. серлік
фунгозды тері    (қолдау сатысы)         дандырылған     есептің ІІ
туберкулезі:     Ойық жараның            санаторийларда  тобындағы
а) аурудың       бітуі, түйіндер         емдеуді керек   қызыл жегі
клиникалық       мен инфильтрат.         ететін сатылар. ауруымен
белсенді нысаны  тардың тартылуы         дағы өкпе       ауыратын
немесе процестің және тыртықтануы.       туберкулезінің  науқастар
қайту немесе     Науқасты оңалту         белсенді ныса.  да санато.
тыртықтану                               нымен, сүйек-   рийға жібе.
сатысы немесе                            буын жүйелері.  руге жата.
аурудың                                  мен, ішектер.   ды. Сана.
клиникалық                               мен, несеп-     торийда
белсенді                                 жыныс жүйесімен емдеуге
нысаны                                   үйлескен тері   науқастарды
б) колликвативті                         туберкулезі.    іріктеуді
туберкулездің                            Асқынған қатер. облыстық,
клиникалық                               лі ісікке       қалалық
жазылуы                                  айналу процесі  туберкулез.
бар тері        ге қарсы
туберкулезі.    диспансер.
Жұқпалы тері    лердің
аурулары.       дәрігер-
дерматолог
дәрігерлері
жүзеге
асырады.
І және ІІ
топтағы
диспансер.
лік бақы.
лауда
тұратын
тері тубер.
кулезінің
барлық
нысанымен
ауыратын
науқастар
санаторийда
емделу үшін
жіберіледі.
І топта
стационар.
лық емдеу
кезеңінде
басталған
(қарқынды
сатыда)
негізгі
емдеу
курсын
алуды
жалғасты.
рып жатқан
науқастар
болады.
Осыған
байланысты
көрсетілген
науқастар.
дағы тері
туберкуле.
зінің
ошақтары
клиникалық
белсенді
жағдайында
немесе
элементтер.
дің тартылу
немесе
тыртықтанып
біту саты.
сында болуы
мүмкін. ІІ
диспансер.
лік топтағы
науқастарда
тері тубер.
кулезінен
кейін
қалған
іздер ғана
болады. Бұл
науқастарды
санаторий.
ларда емдеу
ем қолдан.
баған осы
кезеңде жиі
пайда
болатын
аурудың
қайталануы.
ның алдын
алу мақса.
тында
жүргізген
жөн.

69. Больные Укрепление 1-2 -//-
неактивным общего состояния
туберкулезом организма,
мочеполовой нормализация
системы с почечной функции
посттубер-
кулезными
изменениями
органов
мочевой
системы
70. Сочетание Укрепление общего -//- Лечение в
активного состояния орга- многопрофиль-
туберкулеза низма. Продолже- ном санатории
мочеполовых ние курса контро- по внелегоч-
органов с ак- лируемой химио- ному тубер-
тивным тубер- терапии (под- кулезу, где
кулезом лег- держивающая фаза) имеется дан-
ких, костно- ный профиль
суставным и заболевания.
других органов При сочетании
с активным
туберкулезом
легких лече-
ние в отделе-
нии для микс-
тов. Сроки
определяются
тяжестью
процесса
6. При направлении больных туберкулезом кожи
71. Колликватив- Продолжение а) 3-4 Сочетание тубер- Подлежат
ный туберкулез основного курса б) 1-2 кулеза кожи с направлению
(первичная, контролируемой активными фор- в санатории
вторичная химиотерапии мами туберкулеза и больные с
скрофулодерма, (поддерживающая легких, костно- волчанкой из
фунгозный фаза). суставной сис- II группы
туберкулез Заживление язв, темы, кишечника, диспансерного
кожи): рассасывание мочеполовой сис- учета, нуж-
а) клинически и рубцевание темы в фазах, дающиеся в
активная форма узлов и требующих лече- оздоровлении
заболевания инфильтратов. ния в специали- и реабилита-
или фаза рег- Реабилитация зированных ции.Длитель-
рессирования больного санаториях, ность течения
и рубцевания где может быть туберкулеза
процесса обеспечена кожи, наклон-
б) клиническое консультация ность к реци-
излечение дерматолога. дивам и обо-
колликватив- Туберкулез кожи, стрениям
ного тубер- осложненный особенно
кулеза малигнизацией повышает
процесса. роль санатор-
Заразные кожные ного лечения
заболевания этой катего-
рии больных.
При определе-
нии срока
лечения боль-
ных тубер-
кулезом кожи
в санатории
необходимо
учитывать
сопутствую-
щие заболе-
вания тубер-
кулезного
характера,
которые в
ряде случаев
могут сохра-
нять свою
активность.
Отбор боль-
ных на сана-
торное лече-
ние должен
осуществлять-
ся врачами-
дерматологами
областных,
городских
противо-
туберкулезных
диспансеров.
Для лечения
в санатории
показаны
больные всеми
формами тубер-
кулеза кожи,
находящиеся
в I и II
группах дис-
пансерного
наблюдения.
В I группе
находятся
больные,
продолжающие
получать
основной курс
лечения в
контролируе-
мом режиме,
начатый на
этапе стацио-
нарного лече-
ния (интен-
сивная фаза).
В связи с
этим, очаги
туберкулеза
кожи указан-
ных больных
могут быть
в состоянии
клинической
активности
или в фазе
рассасывания
и рубцевания.
У лиц II
группы дис-
пансерного
учета имеют
место только
следы после
перенесен-
ного тубер-
кулеза кожи.
Санаторное
лечение у
этих больных
следует про-
водить с
целью профи-
лактики
рецидивов
заболевания,
часто возни-
кающих в этот
период без
лечения

72. Жоғарғы      Бақыланатын       1-2      -//-              -//-
тыныс алу        химиотерапияның
жолдарындағы     негізгі курсын
терінің және     жалғастыру
шырышты қабықтың (қолдау сатысы).
туберкулезді     Жоғарғы тыныс
қызыл жегісі:    алу жолдарындағы
а) аурудың       шырышты қабақ
клиникалық       және терідегі
белсенді нысаны  люпомның, люпозды
немесе процес.   инфильтраттың,
тің қайту немесе ойық жарасының
тыртықтану       тыртықтануы
сатысы немесе    Оңалту және
аурудың клиника. сауықтыру
лық белсенді
нысаны
б) қызыл жегінің
клиникалық
жазылуы
73. Тері         Бақыланатын       а)
туберкулезінің   бактерияға қарсы  3-4
бытыраңқы        емдеудің негізгі
нысандары:       курсын жалғастыру
папула-некро.    Папула-некрото.   б)       -//-              -//-
томиялық         миялық туберкулез 1-2
туберкулез:      элементтерінің
а) аурудың кли.  тыртықтануы және
никалық белсенді тартылуы Науқасты
нысаны немесе    оңалту
процестің қайту
немесе тыртық.
тану сатысы
немесе аурудың
клиникалық
белсенді нысаны
б) процестің
клиникалық
жазылуы
74. Қатайған     Бақыланатын       а)
эритема:         бактерияға қарсы  3-4
а) аурудың       емдеудің негізгі
клиникалық       курсын жалғастыру
белсенді нысаны  Ойық жараның
немесе процестің тыртықтануы,
қайту немесе     түйіннің және
тыртықтану       инфильтраттардың
сатысы немесе    тыртықтануы мен
аурудың клиника. тартылуы
лық белсенді     Науқасты оңалту
нысаны
б) қатайған                        б)
эритемалардың                      1-2      -//-              -//-
клиникалық
жазылуы.
75. Мысқыл       Бақыланатын       а)
теміреткі:       бактерияға қарсы  3-4
а) аурудың       емдеудің негізгі
клиникалық       курсын жалғастыру
белсенді нысаны  Науқасты оңалту
немесе процестің
қайту немесе
тыртықтану
сатысы немесе
аурудың клиника.
лық белсенді
нысаны
б) мысқыл                          б)
теміреткінің                       1-2      -//-              -//-
клиникалық
жазылуы
___________________________________________________________________
7. Шет лимфа түйіндерінің туберкулезімен, абдоминальды
туберкулезбен, сірнелі қабық пен бүйрекүсті безі
туберкулезімен ауыратын науқастарды жіберу кезінде
___________________________________________________________________
76. Шет лимфа    Жалпы жағдайды           Асқынған       Жоғарыда
түйіндері        жақсарту. Қабыну         амилоидозы,    көрсетілген
туберкулезі      өзгерістерінің           жіті ағымды    туберкулез
а) инфильтратты  тынышталуы.              шет лимфа      нысанымен
нысан            Бақыланатын              түйінді дертті ауыратын
б) хирургиялық   химиотерапияны    а)     қуыс нысандағы балалар
емдеуге қарсы    жүргізу (қолдау   2-4    туберкулезі    сүйек ту.
айғақтар болма.  сатысы). Еңбекке  б)     байқалған      беркулезі
ған жағдайдағы   жарамдылықты      2-4    науқастар.     балалар
дертті қуыс      қалпына келтіру   в)     Ішектің түйілу санаторий.
нысаны және                        1-2    құбылысы бар   ына емде.
дертті қуысты-                            асқынған       луге жібе.
іріңді нысан                              жабысқақ       ріледі.
(жыланкөзді                               процесі байқа. Емделу
алып тастағаннан                          латын мезоаде. мерзімі
кейін)                                    ниттер мен     процестің
в) асқыну                                 жабысқақ       ауырлығына
сатысында                                 перитонит      байланысты
тыртықтары мен                            туберкулезінің (толық
кальцинациясы                             индуративті    клиникалық
бар (немесе                               нысаны.        жазылып
онсыз) индура.                            Консервативтік шыққанша).
тивті нысан                               емдеуге        Осы нысан.
келмейтін      мен ауыра.
(операцияны    тын науқас.
қажет ететін)  тарды
туберкулезді   санаторий.
мезоадениттің  лық емдеу
ісік тәріздес  бастапқы
дертті қуыс    ауруханалық
нысаны.        кезеңдегі
Асқынған       емдеудің
жыланкөзді     қажетті
ішек туберку.  жалғасы
лезі.          болып табы.
Қуыстарда      лады және
сұйықтары бар  санаторийда
жіті экссуда.  өкпеден тыс
тивті перикар. бейіндерде
диттер мен     жүргізіле.
полисерозит.   ді. Оның
тер. Операция. міндеттері
лық араласуды  процестің
қажет ететін   тынышталуы.
констриктивті  на қол
перикардит.    жеткізу
Жеткіліксіздік және еңбек.
құбылыстары    ке жарамды.
байқалған      лықты
бүйрекүсті     қалпына
безінің тубер. келтіру
кулезі         (толық және
(Адиссонов.    жартылай)
ауруы).        болып
табылады.
Санаторийға
келу мерзімі
туберкулез
процесінің
ауырлығын
және оның
динамикасын
ескере
отырып бел.
гіленеді.
77. Шажырқай     Барлық клиникалық
лимфа түйіндері. көрсеткіштерді
нің туберкулезі: қалыпқа келтіру
а) жаңа процес.  арқылы жалпы
тер (инфильтрат. жағдайды жақсарту.
ты, дертті       Бақыланатын химио.а)
қуысты)          терапияны өткізу  2-4
б) созылмалы     (қолдау сатысы)   б)
процестер        Лимфа түйіндерін. 2-3      -//-              -//-
(белсенді        дегі қабыну өзгеріс.
процесі болған   терін жою
жағдайдағы
индуративті,
кальциленген)
78. Қалдық       Барлық клиникалық
қабыну өзгеріс.  көрсеткіштерді
тері немесе      қалыпқа келтіру   а)
функционалдық    арқылы жалпы      3-4
бұзылулары       жағдайды          б)
болған жағдай.   жақсарту.         2-3      -//-              -//-
дағы тынышталу   Бақыланатын       в)
сатысындағы ішек химиотерапияны    2-3
туберкулезі:     өткізу (қолдау
а) ойық жаралы   сатысы) Еңбекке
б) гиперпласти.  жарамдылықты
калық            қалпына келтіру.
в) хирургиялық   Қабыну өзгерісте.
емдеуден кейінгі рінің толық
тыртықтың        тартылуы
тарылуы

72. Туберкулезная Продолжение а) 3-4 -//- -//-
волчанка кожи основного курса б) 1-2
и слизистых контролируемой
оболочек верх- химиотерапии
них дыхатель- (поддерживаю-
ных путей: щая фаза).
а) клинически Рубцевание
активная форма люпом, люпозного
заболевания инфильтрата и
или фаза язв на коже
регрессирова- и слизистых
ния и рубце- оболочках верхних
вания процесса дыхательных
б) клиническое путей. Реабилита-
излечение ция и оздоровле-
волчанки ние
73. Рассеянные Продолжение а) 3-4 -//- -//-
формы тубер- основного курса б) 1-2
кулеза кожи: контролируемой
папулонекроти- химиотерапии.
ческий тубер- Рассасывание и
кулез: рубцевание эле-
а) клинически ментов папуло-
активная форма некротического
заболевания туберкулеза.
или фаза Реабилитация
регрессиро- больного
вания и рубце-
вания процесса
б) клиническое
излечение
процесса
74. Уплотненная Продолжение а) 3-4 -//- -//-
эритема: основного курса б) 1-2
а) клинически контролируемой
активная форма химиотерапии.
заболевания Рубцевание язв,
или фаза рег- рассасывание и
рессирования рубцевание узлов
и рубцевания и инфильтратов.
процесса Реабилитация
б) клиническое больного
излечение
уплотненной
эритемы
75. Лишай Продолжение а) 3-4 -//- -//-
золотушных: основного курса б) 1-2
а) клинически контролируемой
активная форма химиотерапии.
заболевания Реабилитация
или фаза больного
регрессирова-
ния процесса
б) клиническое
излечение
лишая золотуш-
ных
7. При направлении больных туберкулезом периферических
лимфатических узлов, абдоминальным туберкулезом, туберкулезом
серозных оболочек и надпочечников
76. Туберкулез Улучшение общего а) 2-4 Больные с выра- Дети, боль-
периферических состояния. б) 2-4 женными казеоз- ные выше-
лимфатических Затихание воспа- в) 1-2 ными формами указанными
узлов: лительных изме- туберкулеза формами
а) инфильтра- нений. Проведе- периферических туберкулеза,
тивная форма ние контролируе- лимфатических направляются
б) казеозная мой химиотерапии узлов с острым на лечение
форма и казе- (поддерживающая течением, в детские
озно-гнойная фаза). Восстанов- осложненным костно-тубер-
(после ликви- ление трудо- амилоидозом. кулезные
дации свищей) способности Индуративные санатории.
и при отсутст- формы тубер- Сроки лечения
вии показаний кулеза мезо- зависят от
к хирургичес- аденитов и тяжести про-
кому лечению слипчатый цесса (до
в) индуратив- перитонит, полного кли-
ная форма с осложненные нического
рубцами и каль- выраженным излечения).
цинацией (или спаечным Санаторное
без них) в процессом с лечение боль-
фазе обостре- явлениями ных этими
ния непроходимости формами
кишечника. туберкулеза
Опухолевидные является
казеозные необходимым
формы тубер- продолжением
кулезных первого боль-
мезоаденитов, ничного этапа
не поддающиеся лечения и
консервативному проводится
лечению (нуждаю- в санаториях
щиеся в опера- внелегочного
тивном лечении). профиля. Его
Туберкулез задачами
кишечника, являются:
осложненный достижение
свищами. затихания
Перикардиты и процесса и
полисерозиты, восстановле-
острые экссуда- ние трудо-
тивные, с нали- способности
чием жидкости (полное или
в полостях. частичное).
Констриктивный Сроки пребы-
перикардит, вания в
требующий санатории
оперативного определяются
вмешательства. с учетом
Туберкулез тяжести
надпочечников туберкулез-
(Адиссонова ного процесса
болезнь) с и его
выраженными динамики
явлениями
недостаточности
77. Туберкулез Улучшение общего а) 2-4 -//- -//-
брыжеечных состояния с нор- б) 2-3
лимфоузлов: мализацией всех
а) свежие клинических
процессы показателей.
(инфильтратив- Проведение
ный, казеозный контролируемой
б) хронические химиотерапии
процессы (ин- (поддерживающая
дуративный, фаза). Ликвидация
кальцинирован- воспалительных
ный при нали- изменений в
чии активного лимфоузлах
процесса)
78. Туберкулез Улучшение общего а) 3-4 -//- -//-
кишечника в состояния с б) 2-3
фазе затиха- нормализацией в) 2-3
ния, при нали- всех объективных
чии остаточных клинических пока-
воспалительных зателей. Проведе-
изменений или ние контролируе-
функциональных мой химиотерапии
нарушений: (поддерживающая
а) язвенный фаза). Восстанов-
б) гипер- ление трудо-
пластический способности.
в) рубцово- Полное рассасы-
стенозирующий вание воспалитель-
после хирур- ных изменений
гического
лечения

79. Туберкулезді Барлық клиникалық
полисерозит      көрсеткіштерді
(перикардит,     қалыпқа келтіру   а)
плеврит,         арқылы жалпы      3-4
перитонит және   жағдайды          б)
олардың          жақсарту.         2-3      -//-              -//-
үйлесуі):        Бақыланатын       в)
а) жүрек қызме.  химиотерапияны    1-2
тінің байқалмай. өткізу (қолдау
тын бұзылуының   сатысы)
қабыну құбылысы. Сірнелі
ның тынышталу    ішпердедегі
сатысындағы      қалдық қабыну
сірнелі ішперде. өзгерістерін
де сары судың    жою
тартылуынан      Жалпы жағдайды
кейінгі экссуда. жақсарту
тивті нысан
б) қабыну проце.
сінің тынышталу
сатысындағы
жабысқақ нысан
(перикардиттің
қысылуы симптом.
дары болмаған
жағдайда;
перитонит
кезінде ішектің
түйілу құбылы.
сынсыз)
перикардит
в) перикарэкто.
мия операциясы.
нан кейінгі
қысыл
80. Компенсация  Жалпы жағдайды             -//-              -//-
сатысындағы      жақсарту және
бүйрекүсті безі  клиникалық және
туберкулезі      функционалдық
(эндокринолог    көрсеткіштерді
консультациясы.  қалпына келтіру
нан кейін)
____________________________________________________________________
8. Туберкулезді менингитпен ауырған науқастарды жіберу кезінде
____________________________________________________________________
81. Стационарлық а) Жалпы жағдай.  3-6   Байқалатын      Балалар мен
емдеу курсын     ды нығайту.             қалдық құбылыс. жасөспірім.
аяқтаған тубер.  Бақыланатын             тары бар және   дер мектеп
кулез менингиті. бактерияға қарсы        бөгде күтімді   жасына
нен кейінгі      терапия курсын          қажет ететін    дейінгі жә.
сауығушылар:     жалғастыру              туберкулезді    не мектепке
дейінгі
балалар
а) аз өзгерілген (қолдау сатысы).        менингитпен     санаторий.
немесе қалдықсыз Емдеудің дене           ауырғаннан      ларына
неврологиялық    шынықтыру әдісте.       кейінгі адамдар жіберіледі.
бұзылулар        рін (емдеу              (сал аурулары,  Олардың
б) қалдық        жаттығулары,            парасаттылығы   емделу мер.
өзгерістері бар  массаж,                 бұзылған және   зімі 6 ай
физиотерапия)     4-7   басқалар).      көлемінде.
қолдану                 Кейінгі 2-3     Санаторий.
б) а) тармағындағы.     жылдарда қозға. ларға
дай. Одан басқа         лысының жоқтығы туберкулез
орталық жүйке           жағдайындағы    ауруханала.
жүйелерінің             жүйке жүйелері  рында алты
бұзылған функция.       функциясының    ай немесе
ларын қалпына           декомпенциясы   алты айдан
келтіру, еңбекке        мен берік       аса емде.
жарамдылықты            қалдық құбылыс. ліп, менин.
қалпына келтіру         тары бар        гиттің
адамдар         клиникалық
пайда болу.
ын жоюға
қол жеткіз.
ген және
жұлын
сұйығының
құрамы
тәуір
болған
науқастар
жіберіледі.
Туберкулез
климаттық
аймағында
орналасқан
санаторийға
жіберген
жөн.
Туберкулез
менингиті.
мен ауырған
және
белсенді
өкпе тубер.
кулезі
өзгерісте.
рі жоқ
адамдар
сүйек-буын
немесе өзге
де өкпеден
тыс тубер.
кулез ныса.
нымен ауы.
ратын нау.
қастарға
арналған
санаторий.
ларға, ал
белсенді
өкпе тубер.
кулезі бар
сауығушы.
лар өкпе
туберкуле.
зіне
арналған
санаторий.
ларға
жіберіледі.
Туберкулез
менингиті.
нен кейінгі
сауығушы.
ларды
невропато.
лог,
окулист
және фтизи.
атерапевтің
консульта.
циялық
көмегімен
қамтамасыз
ететін
санаторий.
ларға жібе.
еру керек.
Менингитке
туберкулез.
дің орнығу
ілеспесін
емдеу сол
немесе
өзге де
зақымдардың
айғақтары,
түсіндіріл.
ген сипаты
бойынша
анықталады.

79. Туберкулезный Улучшение общего а) 3-4 -//- -//-
полисерозит состояния с нор- б) 2-3
(перикардит, мализацией всех в) 1-2
плеврит, пери- клинических
тонит и их показателей.
сочетание): Проведение контро-
а) экссудатив- лируемой химио-
ная форма терапии (поддер-
после рассасы- живающая фаза).
вания выпота Ликвидация оста-
в серозных точных воспали-
полостях в тельных изменений
фазе затихания в серозных
воспалительных полостях.
явлений без Улучшение общего
выраженных состояния
нарушений
сердечной
деятельности
б) слипчивая
форма в фазе
затихания вос-
палительного
процесса (при
отсутствии
симптомов
сдавливающего
перикардита;
без явлений
кишечной непро-
ходимости при
перитоните)
в) сдавливаю-
щий перикардит
после операции
перикардэкто-
мии.
80. Туберкулез Улучшение общего -//- -//-
надпочечников состояния и
в стадии ком- нормализация
пенсации клинических и
(после кон- функциональных
сультации показателей
эндокринолога)
8. При направлении больных, перенесших туберкулезный менингит
(дети, подростки, взрослые)
81. Реконвалес- Основной задачей а) 3-6 Лица, перенесшие Дети и под-
центы после санаторного этапа б) 4-7 туберкулезный ростки нап-
туберкулезного лечения является менингит с выра- равляются в
менингита, обеспечение опти- женными остаточ- санатории
закончившие мальных условий ными явлениями для детей
стационарный для повышения и нуждающиеся дошкольного
курс лечения: резистентности в постороннем и школьного
а) без оста- организма, вос- уходе (параличи, возраста.
точных невро- становления нару- нарушение интел- Для них
логических шенных функций лекта и другие). сроки лече-
расстройств центральной Лица, со стой- ния не менее
или с мини- нервной системы кими остаточными 6 месяцев.
мальными в период рекон- явлениями и В Санаторий
изменениями валесценции. декомпенсацией показано
б) с остаточ- а) Укрепление функции нервной направлять
ными явлениями общего состояния. системы при тех больных,
после пере- Продолжение отсутствии у которых
несенного курса контроли- динамики за после шести
менингита, руемой химио- последние и более
если не тре- терапии 2-3 года. месяцев лече-
буются индиви- (поддерживающая ния в тубер-
дуальные усло- фаза). Применение кулезной
вия ухода или физических методов больнице было
специальные лечения (лечебная достигнуто
виды лечения гимнастика, снятие клини-
в связи с массаж, физио- ческих прояв-
выраженными терапия) лений менин-
дефектами б) То же, что и гита и имеет
речи, интел- в пункте а. нормализация
лекта,паралича Кроме того, состава
и так далее восстановление спинномозго-
нарушенных функций вой жидкости.
центральной Реконвалес-
нервной системы, центов после
восстановление туберкулез-
трудоспособности ного менин-
гита следует
направлять в
Санаторий
только той
климатической
зоны, где
постоянно
проживает
больной.
Лица, пере-
несшие тубер-
кулезный
менингит и
не имеющие
активных
туберкулез-
ных измене-
ний в легких,
направляются
в Санаторий
для больных
костно-сус-
тавным или
другими
внелегочными
формами тубер-
кулеза, для
реконвалес-
центов же
с активным
туберкулезом
легких -
в Санаторий
для больных
легочным
туберкулезом.
Реконвалес-
центов после
туберкулез-
ного менин-
гита следует
направлять
в Санаторий,
где им может
быть обеспе-
чена консуль-
тативная
помощь невро-
патолога,
окулиста,
фтизиатра.
Лечение
сопутствующих
менингиту
локализаций
туберкулеза
определяется
по показа-
ниям, обус-
ловленным
характером
того или
иного
поражения

82. Менингит     Орталық жүйке     2-3      -//-              -//-
туберкулезімен   жүйлері функция.
ауырғаннан       сын қалпына
кейінгі әр       келтіруге бағыт.
жылдың бастапқы  талған емдеудің
3 жыл бойы       дене шынықтыру
ауырған сауығу.  әдістерінің
шылар            қайталау
курстарын қолдану
___________________________________________________________________
9. Жыныс ағзалары туберкулезімен ауыратын әйелдерді жіберу
кезінде
___________________________________________________________________
83. Жатыр        Жатырдың өзіндегі 2-4   Дене қызуының   Ошақты
қосалқысының     және жатыр              едәуір артуы    нысанда
зақымдануының    қосалқысындағы          немесе пельвио. емделу мер.
ошақты, инфиль.  қабыну өзгерісте.       периотонит пен  зімі 2 айға
тративті,        рінің тартылуы.         жарылған        дейін.
инфильтративті-  Процесті                перитонит құбы. Инфильтра.
экссудативті,    тұрақтандыру.           лысы бар барлық тифті,
дертті қуыс      Етеккірді тұрақты       жіті және жіті  инфильтра
нысандарымен     ету. Бақыланатын        астылық         тифті-
үйлескен жаңа    режімдегі               туберкулез     экссудатив.
айқындалған      химиотерапияны          сальпингофорит. ті кезде
туберкулездік    стандарттау             тері.           4 айға
эндометриттер    (қолдау сатысы)         Жатырдан қан    дейін.
кетуі бар       Клиникалық
туберкулездік   тиімділік
эндометриттер.  болмаған
Гинекология     кезде 6-8
бөлімшелерінде  ай бойы
санаторийлық    қорғау
емдеу үшін      терапиясы.
қарсы айғақтал. нан опера.
ған сатыдағы    ция жөнінде
белсенді өкпе   мәселе
туберкулезімен, қойылады
сүйек-буын
жүйелерімен,
ішектермен және
басқалармен
ішкі жыныс
ағзалары
туберкулезімен
үйлесуі
84. Жаңа         Жалпы жағдайды     2-4     -//-              -//-
айқындалған      жақсарту. Жыныс
туберкулез       мүшелеріндегі
сальпингофорит.  қабыну процесінің
тер:             тартылуы.
а) ошақты нысаны Процесті тұрақ.
б) инфильтратив. тандыру.
ті-экссудативті  Етеккірді тұрақты
нысаны           ету. Бақыланатын
в) дертті қуысты режімдегі
химиотерапияны
стандарттау
(қолдау сатысы)
85. Зақымдалған  Жалпы жағдайды    2-4      -//-         Санаторийда
жатыр мойны,     жақсарту.                               емделу
вульва, қынаптың Жыныс мүшелерін.                        мерзімі
ойық жаралы      дегі қабыну                             процестің
зақымдануымен    процесінің                              нысаны мен
үйлескен жаңа    тартылуы.                               сатысына
айқындалған      Процесті тұрақ.                         байланысты
жатыр, қосалқы.  тандыру.                                тағайында.
сы туберкулезі   Етеккірді                               лады
тұрақты ету.                            (2-4 ай)
Бақыланатын
режімдегі
химиотерапияны
стандарттау
(қолдау сатысы)

82. Реконвалес- Применение 2-3 -//- -//-
центы после повторных курсов
перенесенного физических мето-
туберкулезного дов лечения,
менингита, направленных на
ежегодно в восстановление
течении первых функции централь-
3 лет после ной нервной
перенесенного системы
заболевания
9. При направлении женщин, больных туберкулезом половых органов
83. Свежевыявлен- Рассасывание 2-4 Все острые и При очаговой
ные тубер- воспалительных подострые тубер- форме сроки
кулезные изменений в кулезные лечения до
эндометриты придатках матки сальпиного- 2 месяцев.
в сочетании с и в самой матке. офориты При инфиль-
очаговыми, Стабилизация со значительным тративной,
инфильтратив- процесса. повышением инфиль-
ными, инфиль- Нормализация температуры и тративно-
тративно- менструации. явлениями экссудатив-
экссудатив- Стандартизирован- пельвиопери- ной до 4
ными, казеоз- ная химиотерапия тонита или месяцев.
ными формами в контролируемом разлитого При отсут-
поражения режиме перитонита. ствии клини-
придатков (поддерживающая Туберкулезные ческого
матки фаза) эндометриты, эффекта от
сопровождающиеся консерва-
маточным тивной
кровотечением. терапии в
Сочетание течении 6-8
туберкулеза месяцев
внутренних ставят
половых вопрос об
органов с операции
активным
туберкулезом
легких,
костно-суставной
системы,
кишечника и
других в фазах,
противопоказан-
ных для
санаторного
лечения в
гинекологических
отделениях
84. Свежевыявлен- Улучшение общего 2-4 -//- -//-
ные тубер- состояния.
кулезные Рассасывание
сальпинго- воспалительного
офориты: процесса в
а) очаговая гениталиях.
форма Стабилизация
б) инфильтра- процесса.
тивно-экс- Нормализация
судативная менструаций.
форма Стандартизирован-
в) кавернозная ная химиотерапия
в контролируемом
режиме (под-
держивающая фаза)
85. Свежевыявлен- Улучшение общего 2-4 -//- Сроки
ный тубер- состояния. лечения в
кулез матки, Рассасывание санатории
придатков в воспалительного устанавли-
сочетании с процесса в ваются в
язвенным гениталиях. зависимости
поражением Стабилизация от формы и
шейки матки, процесса. фазы процес-
вульвы, Нормализация са (2 -
влагалища менструаций. 4 месяцев)
Стандартизирован-
ная химиотерапия
в контролируемом
режиме (под-
держивающая фаза)

86. Ішкі жыныс   Бақыланатын       2        -//-         Санаторийда
ағзасына         режімде толық                           емделу
операция жаса.   емдеу (қолдау                           мерзімі
ғаннан кейін     сатысы) және                            2-4 ай
жіберілген       операциядан
науқастар        кейінгі асқыну
процесінің
алдын алу.
Еңбекке
жарамдылықты
қалпына келтіру
____________________________________________________________________
10. Көз туберкулезімен ауыратын науқастарды жіберу кезінде
____________________________________________________________________
87. Алғаш        Өткен емнің       3-6   Өкпедегі немесе Көз
айқындалған      нәтижесін бекіту.       өзге де ағза.   туберкулез
көздің метаста.  Бақыланатын             ларда да бел.   науқастары
тикалық туберку. бактерияға қарсы        сенді туберку.  үшін маман.
лезінің жаңа     емнің негізгі           лез процесінің  дандырылған
нысаны бар       курсын жалғастыру       болуы. Стацио.  санаторий.
науқастар        және аяқтау.            нарлық емді     лар болма.
(туберкулезді    Қабыну процесін         қажет ететін    ған жағдай.
кератиттер,      толық жою.              көз тарапынан   да бұл
кератосклерит.   Инфильтративті          жіті туберку.   науқастар
тер, ириттер,    және ошақты             лезді қабыну    өкпеден тыс
иридоциклиттер,  өзгерістердің           өзгерістері бар туберкулез
хориоретиниттер, тартылу. Қалған         науқастар.      санаторий.
перифлебиттер    ошақтық өзгеріс.        Асқыну сатысын. ларына
және тағы        тердің қатаюы           дағы қайтала.   жіберіледі.
басқалар).       және қабықтануы.        натын созылмалы Көз тубер.
Еңбекке жарамды.        ағымды көз      кулезімен
лықты қалпына           туберкулезі бар ауыратын
келтіру.                науқастар.      науқастар
3 жыл бойы      стационар.
қайталануы      лық және
байқалмаған     диспансер.
созылмалы       лік емдеу.
қайталанатын    ден кейін
көздің метасти. қабыну
калық туберку.  бәсеңде.
лез нысаны бар  генде толық
науқастар.      емделу үшін
Көздің шегіне   маманданды.
жеткен созымалы рылған
нысанды тубер.  санаторий.
кулезі және     ларға
қалпына         емделуге
келмейтін көру  жіберіледі.
функциясының    Санаторий.
өзгерістері бар лық емде.
науқастар       луге тек
(жалғыз көретін клиникалық,
көздің көруі    рентгеноло.
0,05 төмендеуі  гиялық және
20-25%). Жіті   зертханалық
жұқпалы ауру.   тексерулер.
лар.            дің мәлі.
Декомпенсация   меттері
дәрежесіндегі   бар аурудың
жүрек-тамыр     туберкулез.
жүйесінің       дік этиоло.
аурулары.       гиясы дәл
Қатерлі ісіктер қойылған
және
расталған
науқастар
ғана жібе.
рілуі
керек,
қатысу
керек. Көз
туберкуле.
зімен
ауыратын
науқастарды
жергілікті
климаттық
аймақтар.
дағы
арнаулы
клиникалық
санаторий.
ларға
жіберген
орынды.
Санаторий.
лық емге І
топтағы
диспансер.
лік тубер.
кулезімен
ауыратын
науқастар
жатады.
Көз
туберкуле.
зімен
ауыратын
науқастарды
санаторий.
лық емдеу
мерзімін
емнің
тиімділігі
мен нәтиже.
сіне байла.
нысты
маманданды.
рылған
есепте
тұратын көз
санаторий.
лардың
дәрігерлері
белгілейді.
Әр облысқа
бекітілген
көз санато.
рийлық
төсек-орын.
дардың саны
осы облыс.
тарда неме.
се респуб.
ликада
есепте
тұратын көз
туберку.
лезімен
ауыратын
контингент.
тердің
санына
сәйкес әр
3 жылда
қайта қара.
лып тұрады.
Облыстық
туберкулез.
ге қарсы
диспансер.
лердің
жанындағы
санаторий.
лық-іріктеу
комиссия.
ларына
міндетті
түрде
фтизио.
окулистер

86. Больные, Долечивание в 2 -//- Сроки
направленные контролируемом лечения в
после операции режиме санатории
на внутренних (поддерживающая 2-4 месяца
половых фаза) и
органах профилактика
обострения
процесса после
операции.
Восстановление
работоспособности
10. При направлении больных туберкулезом глаз
87. Больные со Закрепление 3-6 Наличие актив- При
свежими результатов ного туберкулез- отсутствии
формами предшествующего ного процесса в спе-
метастатичес- лечения. легких или циализиро-
кого тубер- Продолжение и других ванных
кулеза глаз, окончание органах. санаториев
впервые основного курса Больные с для
выявленные контролируемой острыми тубер- больных
(туберкулезные химиотерапии. кулезными туберку-
кератиты, Полная восполительными лезом глаз
кератоскле- ликвидация изменениями со такие
риты, ириты, воспалительного стороны глаз, больные
иридоциклиты, процесса. нуждающиеся в могут
хориорети- Рассасывание стационарном напра-
ниты, инфильтративных лечении. вляться
перифлебиты и и очаговых Больные с в санатории
другие) изменений. хронически для вне-
Уплотнение и текущим легочных
инкапсуляция рецидивирующим форм тубер-
остающихся туберкулезом кулеза.
очаговых глаз в стадии Больные
изменений. обострения. туберку-
Восстановление Больные с лезом глаз
трудоспособности хроническими напра-
рецидивирующими вляются в
формами специализи-
метастатического рованные
туберкулеза санатории
глаз, у которых после
в течение 3 лет окончания
не наблюдалось стационар-
рецидивов. ного или
Больные с диспансер-
законченными ного лече-
хроническими ния с уже
формами затихшими
туберкулеза воспа-
глаз и лительными
необратимыми явлениями
изменениями для долечива-
зрительных ния (под-
функций держивающая
(острота фаза). Для
зрения ниже 0,05 санаторного
на единственном лечения
зрячем глазу и должны
сужение полей напра-
зрения до 20- вляться
25%).Острые только те
инфекционные больные, у
заболевания. которых
Заболевания тубер-
сердечно- кулезная
сосудистой этиология
системы в стадии заболевания
декомпенсации. точно
Злокачественные установлена
новообразования. и подтвер-
Нервные и психи- ждена дан-
ческие рас- ными кли-
стройства нического,
рентгено-
логического
и лабора-
торного
обсле-
дования.
Больных
тубер-
кулезом
глаз
целесо-
образно
направлять
в специа-
лизирован-
ные клини-
ческие
санатории
местной
климати-
ческой
зоны.
Санаторному
лечению
подлежат
больные
тубер-
кулезом
глаз,
состоящие
в I группе
диспансер-
ного учета.
Сроки
санаторного
лечения для
больных
туберкулезом
глаз устанав-
ливаются в
зависимости
от эффектив-
ности и ре-
зультатов ле-
чения врачами
специализиро-
ванных сана-
ториев. Коли-
чество глаз-
ных санатор-
ных коек,
прикрепленных
к каждой об-
ласти, необ-
ходимо пере-
сматривать
через каждые
3 года соот-
ветственно
контингентам
больных ту-
беркулезом
глаз, состоя-
щим на учете
в данной об-
ласти или
республике.
В санаторно-
отборочных
комиссиях
при областных
противотубер-
кулезных ди-
спансерах
обязательно
должны при-
нимать уча-
стие фтизио-
окулисты.

88. Жүйелі       Организмнің       2-4      -//-              -//-
емделмеген неме. төзімділігін
се кеш байқалған арттыру.
көздің метасти.  Бақыланатын
калық туберкуле. бактерияға қарсы
зінің ұзаққа     терапияның
созылған ағымын. негізгі курсын
дағы науқастар   жалғастыру.
(кератиттар,     Қабыну процесінің
алдыңғы және     өзгерісін жою.
артқы увевиттер, Патологиялық
хориотиттар      процестің тыныш.
және т.б.)       талуы. Еңбекке
жарамдылықты
қалпына келтіру
немесе арттыру
89. Ремиссия     Жалпы жағдайды    2-3      -//-              -//-
кезіндегі        нығайту. Кешендік
көздің метасти.  ем жүргізу
калық туберку.   (бактерияға
лезінің          қарсы, жалпы
созылмалы        нығайтатын,
қайталану        климаттық).
нысанындағы      Көздегі қабыну
науқастар        процесінің қайта.
лануын толық жою.
Еңбекке жарамды.
лықты арттыру
90. Бақыланатын  Бақыланатын       1-2      -//-              -//-
химиотерапия     химиотерапияны
жүргізу үшін     (қолдау сатысы)
көз метастикалық жалпы нығайтатын,
туберкулезінің   климаттық және
созылмалы мен    басқа да санато.
жаңа нысанындағы рийлық емдеу
диспансерлік     әдісі бар
есептегі І-топ   кешенде жүргізу
науқастары
91. Операцияны   Операция алдында  2-3      -//-              -//-
керек ететін     жалпы жағдайын
көз туберкуле.   нығайту. Орга.
зінің асқынған   низмнің реактив.
нысанындағы      тілігінің өзгеруі
науқастар        және гиперсенси.
(көздің торлы    билизацияны жою.
қабаты,          Организмнің қарсы.
копликатты       ласуын арттыру.
катаракта,       Еңбекке жарамдылықты
қайталама        қалпына келтіру
глаукома және
тағы басқалар).
92. Көз туберку. Организмнің       1-2      -//-              -//-
лезінің туберку. реактивтілігінің
лезді-аллергия.  өзгеруі және гипер-
лық нысанындағы  сенсибилизацияны
науқастар        жою. Организмнің
(кератоконьюкти. қарсыласуын
виттер, эпискле. арттыру. Көздің
риттер, кратос.  мөлдір қабығы
клериттер және   мен ақ қабығы
тағы басқалар).  ошағының
тартылуы. Қайта.
лануды ескерту.
Еңбекке жарамды.
лықты қалпына
келтіру
____________________________________________________________________

88. Больные с Повышение 2-4 -//- -//-
затянувшимся резистентности
течением организма.
метастати- Продолжение
ческого основного курса
туберкулеза контролируемой
глаз химиотерапии.
(кератиты, Ликвидация
передние и оставшихся
задние увеиты, воспалительных
хориоретиниты изменений.
и другие) Затихание
поздновыявлен- патологического
ные или процесса.
нерегулярно Повышение или
лечившиеся восстановление
трудоспособности
89. Больные с Укрепление общего 2-3 -//- -//-
хроническими состояния.
рецидивирую- Проведение
щими формами комплексного
метастати- лечения
ческого тубер- (антибакте-
кулеза глаз в риального,
период общеукрепляющего,
ремиссии климатического).
Полная
ликвидация
рецидива
воспалительного
процесса в
глазу. Повышение
трудоспособности
90. Больные со Проведение 1-2 -//- -//-
свежими контролируемой
формами и химиотерапии
хроническими (поддерживающая
формами фаза) в
метастати- комплексе с
ческого общеукрепляющим,
туберкулеза климатическим и
глаз, другими методами
состоящие в I санаторного
группе лечения
диспансерного
учета для
проведения
контролиру-
емой химио-
терапии
91. Больные с Укрепление 2-3 -//- -//-
осложненными общего состояния
формами тубер- перед операцией.
кулеза глаз, Изменение
нуждающиеся в реактивности
оперативном организма и
вмешательстве устранение
(отслойка гиперсенсибилиза-
сетчатки, ции. Повышение
копликатная сопротивляемости
катаракта, организма.
вторичная Профилактика
глаукома и рецидивов после
так далее) операции.
Восстановление
трудоспособности
92. Больные с Изменение 1-2 -//- -//-
туберкулезно- реактивности
аллергическими организма,
формами тубер- устранение
кулеза глаз гиперсенсибилиза-
(кератоконьюк- ции. Повышение
тивиты, сопротивляемости
эписклериты, организма.
кератосклериты Рассасывание
и так далее) очагов на склере
и роговице.
Предупреждение
рецидивов.
Восстановление
трудоспособности
__________________________________________________________________________