"Өнеркәсіптік меншік объектілерін патенттеу мен тіркеуге байланысты қарсылықтарды апелляциялық кеңеске берудің және оны қараудың тәртібі туралы ережені бекіту туралы" N 1712 тіркелген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеті төрайымының 2001 жылғы 1 қарашадағы N 69 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N 55-п бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 27 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 3100. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 12 наурыздағы № 81 бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010.03.12 № 81 бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне зияткерлік мәселелер бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына  және "Заңға тәуелді актілерді жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2004 жылғы 1 қыркүйектегі N 244-ө  өкіміне  сәйкес бұйырамын:
1. "Өнеркәсіптік меншік объектілерін патенттеу мен тіркеуге байланысты қарсылықтарды апелляциялық кеңеске берудің және оны қараудың тәртібі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеті төрайымының 2001 жылғы 1 қарашадағы N 69  бұйрығына  (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілер тізілімінде N 1712 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер Бюллетенінде 2002 жылғы 15-ші нөмірінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
аталған бұйрықтың кіріспесінде "1999 жылғы 16 шілдедегі", "1999 жылғы 26 шілдедегі" деген сөздер алып тасталсын, "Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын " деген сөздерден кейін ", Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын " деген сөздермен толықтырылсын;
аталған бұйрықпен бекітілген Өнеркәсіптік меншік объектілерін патенттеу мен тіркеуге байланысты қарсылықтарды апелляциялық кеңеске берудің және оны қараудың тәртібі туралы ережеде:
1-тармақта "1999 жылғы 16 шілдедегі", "1999 жылғы 26 шілдедегі" деген сөздер алып тасталсын, "41-бабына" деген сөздерден кейін ", "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Селекциялық жетістіктер туралы заң)  8-бабының  5-тармағына,  10-бабының  5-тармағына,  21-бабының  2-тармағына" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақтың екінші абзацында:
"Тауар таңбалары туралы заңмен" деген сөздерден кейін ", Селекциялық жетістіктер туралы заңмен" деген сөздермен толықтырылсын;
"Қазпатент" деген сөз алып тасталсын;
"Қазақстан патенттік сараптама институты" деген сөздер "Ұлттық санаткерлік меншік институты" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(әрі қарай - Институт)" деген сөздер "(бұдан әрі - сараптама жасау ұйымы)" деген сөздермен ауыстырылсын";

О внесении изменений и дополнений в Приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 1 ноября 2001 года № 69 "Об утверждении Правил подачи и рассмотрения в Апелляционном совете возражений, связанных с патентованием и регистрацией объектов промышленной собственности", зарегистрированный за № 1712
Приказ и.о. Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 22 cентября 2004 года № 55-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 сентября 2004 года № 3100. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 12 марта 2010 года № 81
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 12.03.2010 № 81 (порядок введения в действие см. п. 5).
В соответствии с  Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Республики Казахстан по вопросам интеллектуальной собственности" и  распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 1 сентября 2004 года N 244-р "О мерах по совершенствованию подзаконных актов", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в  Приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 1 ноября 2001 года N 69 "Об утверждении Правил подачи и рассмотрения в Апелляционном совете возражений, связанных с патентованием и регистрацией объектов промышленной собственности" (зарегистрированный в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 1712, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан 2002 года N 15), следующие изменения и дополнения:
в преамбуле указанного Приказа слова "от 16 июля 1999 года, от 26 июля 1999 года" исключить, после слов "" О товарных знаках , знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товара"" дополнить словами "и Законом Республики Казахстан " Об охране селекционных достижений"";
в Правилах подачи и рассмотрения в Апелляционном совете возражений, связанных с патентованием и регистрацией объектов промышленной собственности, утвержденных указанным Приказом:
в пункте 1 слова "от 16 июля 1999 года, от 26 июля 1999 года" исключить, после слов "(далее - Закон о товарных знаках)" дополнить словами ", пунктом 5  статьи 8 , пунктом 5  статьи 10 , пунктом 2   статьи 21 Закона Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений" (далее - Закон о селекционных достижениях)";
в абзаце втором пункта 1:
после слов "Законом о товарных знаках" дополнить словами ",  Законом о селекционных достижениях";
слово "Казпатента" исключить;
слова "Казахстанским институтом патентной экспертизы" заменить словами "Национальным институтом интеллектуальной собственности";
слова "(далее - Институт)" заменить словами "(далее - экспертная организация)";

2-тармақтың 1) тармақшасында "жерлердің атаулары;" деген сөздерден кейін ", селекциялық жетістіктер;" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың 2) тармақшасында "құқығына куәлік" деген сөздерден кейін ", селекциялық жетістіктерге патент" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың 3) тармақшасында ", өнеркәсіптік үлгіге" деген сөздерден кейін ", селекциялық жетістіктерге," деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) сараптама жасау ұйымы - мемлекеттік монополияға жататын салаларда қызметтерді (тауар таңбаларын, қызмет көрсету таңбаларын, өнертабыстарды, пайдалы модельдерді, өнеркәсіптік үлгілерді, тауар шығарылған жерлердің атауларын, селекциялық жетістіктерді қорғау саласында қызмет көрсету) жүзеге асыратын, уәкілетті органға ведомстволық бағыныстағы ұйым.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Апелляциялық кеңеске мынадай қарсылықтар берілуі мүмкін:
1) өнертабысқа, өнеркәсіптік үлгіге алдын ала патент, өнертабысқа, өнеркәсіптік үлгіге, пайдалы модельге патент беруден бас тарту туралы Комитеттің шешіміне (сараптама жасау ұйымының қорытындысына);
2) тауар таңбасын тіркеуден бас тарту, соның ішінде Мадрид келісімінің 5-бабының 1, 2-тармақтарына сәйкес мәлімделген белгілеуді сараптау нәтижесі бойынша қабылданған тауар таңбасын тіркеуден бас тарту туралы Комитеттің шешіміне (сараптама жасау ұйымының қорытындысына);
3) тауар шығарылған жердің атауын пайдалану құқығын тіркеуден және (немесе) беруден бас тарту туралы Комитеттің шешіміне;
4) Комитеттің селекциялық жетістікке патент беруге өтінімді одан әрі қараудан бас тарту туралы, селекциялық жетістікке патент беруден бас тарту туралы шешімдеріне;
5) өнертабысқа, өнеркәсіптік үлгіге алдын ала патент, өнертабысқа, өнеркәсіптік үлгіге, пайдалы модельге патент беруге;
6) тауар таңбасын тіркеуге, соның ішінде Мадрид келісімінің 5-бабының 6-тармағына сәйкес тіркеуге қарсы;
7) тауар шығарылған жердің атауын пайдалану құқығын тіркеуге және (немесе) беруге қарсы;
8) пайдаланылмауына байланысты тауар таңбасын тіркеу әрекетіне қарсы;
9) селекциялық жетістікке патент беруге қарсы.";
5-тармақта "3), 4-7)" деген сандар тиісінше " 4), 5)-9)" деген сандармен ауыстырылсын;
7-тармақта "белгіленген" деген сөздің алдынан ", Селекциялық жетістіктер туралы заңда;" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақтың екінші абзацында "3)" деген сан "4)" деген санмен ауыстырылсын;
7-тармақтың екінші абзацында "Патент заңына" деген сөздерден кейін "немесе" деген сөз "," тыныс белгісімен ауыстырылсын, "заңға" деген сөздің алдынан "және Селекциялық жетістіктер туралы заңға;" деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақта:
"3)" деген сан "4)" деген санмен ауыстырылсын;
"дау тудырған" деген сөздерден кейін "қорытындыға немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
"шығарылған" деген сөзден кейін "қорытындыға" деген сөзбен толықтырылсын;
11-тармақта "немесе" деген сөз "," тыныс белгісімен ауыстырылсын; "заңмен" деген сөзден кейін "немесе Селекциялық жетістіктер туралы заңмен;" деген сөздермен толықтырылсын;

в подпункте 1) пункта 2 после слов "происхождения товара" дополнить словами ", селекционные достижения;";
в подпункте 2) пункта 2 после слов "происхождения товара" дополнить словами ", патент на селекционное достижение;";
в подпункте 3) пункта 2 после слов "промышленный образец" дополнить словами ", на селекционное достижение";
пункт 2 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) экспертная организация - организация, подведомственная уполномоченному органу, осуществляющая деятельность в сферах, отнесенных к государственной монополии (оказание услуг в области охраны товарных знаков, знаков обслуживания, изобретении, полезных моделей, промышленных образцов, наименований мест происхождения товаров, селекционных достижений)";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В Апелляционный совет могут быть поданы следующие возражения:
1) на решения Комитета (заключения экспертной организации) об отказе в выдаче предварительного патента на изобретение, промышленный образец, патента на изобретение, полезную модель, промышленный образец;
2) на решения Комитета (заключения экспертной организации) об отказе в регистрации товарного знака, в том числе отказы в регистрации товарного знака, принятые по результатам экспертизы заявленного обозначения в соответствии с пунктами 1, 2 статьи 5 Мадридского соглашения;
3) на решения Комитета об отказе в регистрации и (или) предоставлении права пользования наименованием места происхождения товара;
4) на решения Комитета об отказе в дальнейшем рассмотрении заявки на выдачу патента на селекционное достижение, об отказе в выдаче патента на селекционное достижение;
5) против выдачи предварительного патента на изобретение, промышленный образец, патента на изобретение, полезную модель, промышленный образец;
6) против регистрации товарного знака, в том числе в соответствии с пунктом 6 статьи 5 Мадридского соглашения;
7) против регистрации и (или) предоставления права пользования наименованием места происхождения товара;
8) против действия регистрации товарного знака в связи с его неиспользованием;
9) против выдачи патента на селекционное достижение.";
в пункте 5 цифры "3), 4) - 7)" заменить соответственно цифрами "4), 5)-9)";
в пункте 7 после слов "о товарных знаках" дополнить словами ", Законом о селекционных достижениях.";
в абзаце втором пункта 7 цифру "3)" заменить цифрой "4)";
в абзаце втором пункта 7 после слов "Патентным законом" разделительный союз "или" заменить знаком препинания ",", после слов "о товарных знаках" дополнить словами "и Законом о селекционных достижениях.";
в пункте 10:
цифру "3)" заменить цифрой "4)";
после слова "заявки," дополнить словом "заключение или";
после слова "вынесенным" дополнить словом "заключением";
в пункте 11 разделительный союз "или" заменить знаком препинания ",", после слов "о товарных знаках" дополнить словами "или Законом о селекционных достижениях";

12-тармақтың 3) тармақшасында:
"патентті иеленушіге" деген сөздер "қорғау құжатының иесіне" деген сөздермен ауыстырылсын";
"4) тармақшасында" деген сөздер "5), 6), 7), 8), 9) тармақшаларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-тармақта "алынуы мүмкін" деген сөздер "алынады" деген сөздермен ауыстырылсын";
14-тармақта "патентті иеленушіге" деген сөздер "қорғау құжатының иесіне" деген сөздермен ауыстырылсын";
16-тармақ "заңмен" деген сөзден кейін ", Селекциялық жетістіктер туралы заңмен" деген сөздермен толықтырылсын;
20, 21, 23-тармақтарда және 5 тараудың тақырыбында "алқасының", "алқасында" деген сөздер алып тасталсын;
21-тармақ "заңмен" деген сөзден кейін ", Селекциялық жетістіктер туралы заңмен" деген сөздермен толықтырылсын;
22-тармақ "өтініші" деген сөзден кейін ", Апелляциялық коллегияның шешімі" деген сөздермен толықтырылсын;
24-тармақта "алқаның құрамы Апелляциялық кеңес төрағасының немесе оның орынбасарының бұйрығымен тағайындалады" деген сөздер "алқаның құрамын Апелляциялық кеңестің төрағасы немесе оның орынбасары тағайындайды" деген сөздермен ауыстырылсын";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Апелляциялық алқа Комитет және Сараптама жасау ұйымы қызметкерлерінің қатарынан құрылады. Қажетті жағдайларда Апелляциялық алқаның құрамына, сондай-ақ дау нысанасына қатысты салада арнайы білімі бар, шақырылған адамдар кіре алады.
Шақырылатын адамдардың кандидатураларын Апелляциялық кеңестің төрағасы немесе оның орынбасары бекітеді.";
26-тармақ "даулы" деген сөзден кейін "қорытындылар және" деген сөздермен толықтырылсын;
28-тармақ "болдырмау мақсатында" деген сөздерден кейін "Апелляциялық алқаның шешімі, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
29, 34, 50, 51-тармақтарда "Институт" деген сөз тиісті септіктегі "сараптама жасау ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Апелляциялық алқа отырысты өткізу мерзімдерін мынадай жағдайларда:
1) қарсылықты қарауға қатысу құқығы бар тұлғалардың біреуі келмегендіктен қарсылықты бұл отырыста қарау мүмкін болмаған жағдайда;
2) мәні бойынша шешім қабылдау үшін жетіспейтін қосымша құжаттарды (дәлелдемелерді) тараптар ұсынуы қажет болғанда;
3) тараптардың өтініші бойынша;
4) Апелляциялық алқаның шешімі бойынша өзге де жағдайларда кейінге қалдыруға құқылы;";
37-тармақта:
2) тармақшада "күні" деген сөзден кейін "және орны" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшада "сараптау шешімінде" деген сөздер "сараптама жасау ұйымының қорытындысында, Комитеттің шешімінде;" деген сөздермен ауыстырылсын";
45-тармақта "3)" деген сан "4)" деген санмен ауыстырылсын;
46-тармақта "өздері шешім алған" деген сөздер "шешім жарияланған" деген сөздермен ауыстырылсын";.

в подпункте 3) пункта 12:
слово "патентообладателю" заменить словами "владельцу охранного документа";
слова "подпунктом 4)" заменить словами "подпунктами 5), 6), 7), 8), 9)";
в пункте 13 слова "может взиматься" заменить словом "взимается";
в пункте 14 слово "патентообладателю" заменить словами "владельцу охранного документа";
пункт 16 после слов "о товарных знаках" дополнить словами ", Законом о селекционных достижениях";
пункт 21 после слов "о товарных знаках" дополнить словами ", Законом о селекционных достижениях";
пункт 22 после слов "(регистрации товарного знака)" дополнить словами "по решению апелляционной коллегии";
в пункте 24 слова "приказом Председателя Апелляционного совета или его заместителя" заменить словами "Председателем Апелляционного совета или его заместителем";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Апелляционная коллегия формируется из числа сотрудников Комитета и экспертной организации. В необходимых случаях в состав апелляционной коллегии могут входить также приглашаемые лица, обладающие специальными знаниями в области, относящейся к предмету спора.
Кандидатуры приглашаемых лиц утверждаются Председателем Апелляционного совета или его заместителем.";
пункт 26 после слова "оспариваемых" дополнить словом "заключений и";
пункт 28 после слов "служебных тайн по" дополнить словами "решению апелляционной коллегии, а также";
в пунктах 29, 34, 50, 51 слово "Института" заменить словами "экспертная организация" в соответствующем падеже;
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Апелляционная коллегия вправе перенести сроки проведения заседания в случаях:
1) невозможности рассмотрения возражения на данном заседании вследствие неявки кого-либо из лиц, имеющих право участвовать в рассмотрении возражения;
2) необходимости представления сторонами недостающих, дополнительных документов (доказательств) для принятия решения по существу;
3) по ходатайству сторон;
4) в иных случаях по решению апелляционной коллегии.";
в пункте 37:
в подпункте 2) после слова "дата" дополнить словом "и место";
в подпункте 5) слова "решении экспертизы" заменить словами "заключении экспертной организации, решении Комитета";
в пункте 45 цифру "3)" заменить цифрой "4)";
в пункте 46 слова "даты получения ими" заменить словами "момента оглашения".

2. Өнеркәсіптік меншік саласында мемлекеттік саясатты қамтамасыз ету жөніндегі басқарма осы Бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы Бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеті төрайымының орынбасары А.Х.Әмірғалиевқа жүктелсін.
4. Осы Бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төрағаның міндетін атқарушы

2. Управлению по обеспечению государственной политики в сфере промышленной собственности обеспечить государственную регистрацию настоящего Приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на заместителя Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан Амиргалиева А.Х.
4. Настоящий Приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о. Председателя