Клиникалық ординатураға қабылдаудың үлгі ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 23 қарашадағы N 963 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 27 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 3304. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 1 сәуірдегі N 161 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008.04.01  N 161 (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын іске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған Клиникалық ординатураға қабылдаудың үлгі ережесі бекітілсін.
2. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті (К.Құрманәлиев) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуден өткізуге ұсынсын.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау бірінші вице-министр Г.Н. Гамарникке жүктелсін.
Министр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2004 жылғы 4 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2004 жылғы 23 қарашадағы
N 963 бұйрығымен бекітілген
Клиникалық ординатураға қабылдаудың
үлгі ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Клиникалық ординатураға қабылдаудың үлгі ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес әзірленген.
2. Ереже Қазақстан Республикасы білім беру ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың клиникалық ординатурасына тұлғаларды қабылдаудың тәртібін анықтайды.
3. Білім беру ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың клиникалық ординаторлары контингентін қалыптастыру жоғары оқу орнынан кейінгі білімді мамандарды даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты орналастыру, заңды және жеке тұлғалардың қаражаттар есебінен оқуға төлем ақы төлеу арқылы жүзеге асырылады.
4. Шетел азаматы болып табылатын ұлты қазақ тұлғалардың жоғары оқу орнынан кейінгі білім алу құқықтары Қазақстан Республикасының азаматтарымен бірдей.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматтары және азаматтығы жоқ тұлғалар клиникалық ординатурада Қазақстан Республикасының заңнамаларында, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында бекітілген тәртіппен Қазақстан Республикасының азаматтарымен бірдей білім алу құқығын пайдалана алады.
Басқа шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғалар білім беру ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың клиникалық ординатурасына төлем ақылы негізде Қазақстан Республикасында бекітілген халықаралық келісімдер және келісім шарттар негізінде қабылданады.

Об утверждении Типовых правил приема в клиническую ординатуру
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 ноября 2004 года N 963. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2004 года N 3304. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 апреля 2008 года N 161.
Сноска. Приказ Министра образования и науки РК от 23.11.2004 N 963 утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 01.04.2008  N 161 (порядок введения в действие см.  п. 5 ).
В целях реализации  Закона Республики Казахстан "Об образовании" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила приема в клиническую ординатуру.
2. Департаменту высшего и послевузовского образования (К. Курманалиев) представить настоящий приказ в установленном порядке на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра Гамарника Г.Н.
Министр
"СОГЛАСОВАН"
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
4 декабря 2004 г.
Утверждены
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 23 ноября 2004 года N 963
Типовые правила приема в клиническую ординатуру 1. Общие положения
1. Типовые правила приема в клиническую ординатуру (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Законом Республики Казахстан "Об образовании".
2. Правила определяют порядок приема лиц в клиническую ординатуру организаций образования и научных организаций Республики Казахстан.
3. Формирование контингента клинических ординаторов организаций образования и научных организаций осуществляется посредством размещения государственного заказа на подготовку специалистов с послевузовским медицинским образованием, оплаты обучения за счет средств физических и юридических лиц.
4. Лица казахской национальности, являющиеся гражданами других государств, имеют право на получение послевузовского образования наравне с гражданами Республики Казахстан.
Иностранные граждане и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан, могут пользоваться правом на обучение в клинической ординатуре наравне с гражданами Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан.
Иные иностранные граждане и лица без гражданства принимаются в клиническую ординатуру организаций образования и научных организаций на платной основе на основе международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан.

5. Білім беру ұйымы және ғылыми ұйым білім беру қызметін жүргізуге тиісті лицензиялары болғанда ғана клиникалық ординатура мамандықтары бойынша оқуға қабылдау жариялайды.
6. Бюджет қаражаты есебінен білім беру ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың клиникалық ординатурасына оқуға қабылданатын азаматтардың саны денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның ұсынысы бойынша білім беру саласындағы орталық атқарушы орган жыл сайын конкурстық негізде орналастыратын мемлекеттік білім беру тапсырысының шегінде белгіленеді.
7. Білім беру ұйымы мен ғылыми ұйым білім беру саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес шарттар негізінде оқу құнын заңды немесе жеке тұлғалар есебінен төлете отырып білім беру саласындағы орталық атқарушы орган бекіткен мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша қабылдау жоспарынан тыс азаматтарды қабылдауды жүзеге асыруға құқылы.
8. Клиникалық ординатураға түсу емтихандарын өткізу және қабылдау кезеңінде білім беру ұйымдары мен ғылыми ұйымдарда қабылдау, пәндік емтихандық және аппеляциялық комиссия құрылады.
Ұйым басшысы қабылдау комиссиясының төрағасы болып табылады.
Құрамына төраға және үш мүше кірген пәндік комиссия тиісті мамандық бойынша осы білім беру ұйымы және ғылыми ұйымның жоғары білікті ғалымдарының қатарынан құрылады, мамандық саласы бойынша олардың екеуі ғылым докторлары, ал қалғандары мамандықтың бейіні бойынша ғылым кандидаттары бола алады.
Аппеляциялық комиссияның төрағасы және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның өкілдері білім беру саласындағы орталық атқарушы органның бұйрығымен бекітіледі.
9. Конкурстық іріктеуді қамтамасыз ету үшін білім беру ұйымы мен ғылыми ұйымға құжаттар тапсыру мерзімінен 1 ай бұрын орталық баспада мамандықтары және құжат тапсыру мерзімі көрсетілген клиникалық ординатураға қабылдау жөнінде хабарландыру жарияланады.
10. Клиникалық ординатураға түсушілер шетел тілдерінің біреуінен және арнайы пән бойынша түсу емтихандарын тапсырады.
11. Шетел тілі бойынша түсу емтихандары білім беру саласындағы орталық атқарушы орган құрған орталықтарда стандартталған тестілеу технологиясы бойынша тапсырылады.
12. Арнайы пән бойынша түсу емтихандарын білім беру ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың басшылары бекіткен пәндік комиссиялар өткізеді.
13. Емтихандарды қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.

5. Организации образования и научные организации объявляют прием для обучения по специальностям клинической ординатуры только при наличии соответствующих лицензий на ведение образовательной деятельности.
6. Количество граждан, принимаемых в клиническую ординатуру организаций образования и научных организаций для обучения за счет средств бюджета, определяется в пределах государственного образовательного заказа, размещаемого ежегодно на конкурсной основе центральным исполнительным органом в области образования по представлению уполномоченного органа в области здравоохранения.
7. Организации образования и научные организации вправе осуществлять в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования прием граждан сверх плана приема по государственному образовательному заказу, установленному центральным исполнительным органом в области образования, для обучения на основе договоров с оплатой стоимости обучения за счет юридических и (или) физических лиц.
8. На период проведения вступительных экзаменов и зачисления в клиническую ординатуру в организациях образования и научных организациях создаются приемная, предметные экзаменационные и апелляционная комиссии.
Председателем приемной комиссии является руководитель организации.
Предметные комиссии формируются из числа высококвалифицированных ученых соответствующих специальностей данной организации в составе председателя и трех членов, два из которых должны быть докторами наук, а другие могут быть кандидатами наук по профилю специальности.
Приказом руководителя центрального исполнительного органа в области образования утверждается председатель апелляционной комиссии и представители от уполномоченного органа в области здравоохранения.
9. Для обеспечения конкурсного отбора не позднее, чем за 1 месяц до сроков подачи документов в организацию образования и научную организацию в центральной печати публикуется объявление о приеме в клиническую ординатуру с указанием специальностей и сроков подачи документов.
10. Поступающие в клиническую ординатуру сдают вступительные экзамены по одному из иностранных языков и по специальной дисциплине.
11. Вступительные экзамены по иностранному языку проводятся по технологии стандартизированного тестирования в центрах, создаваемых центральным исполнительным органом в области образования.
12. Вступительные экзамены по специальной дисциплине проводятся предметными комиссиями, состав которых утверждается руководителями организаций образования и научных организаций.
13. Пересдача экзаменов не допускается.

14. Клиникалық ординатураға түсушілерден өтініштерді қабылдау  1 шілдеден 20 шілдеге дейін жүргізіледі.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2007.04.14. N  202 (ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Клиникалық ординатураға түсу емтихандары тамыздың 5-нен 20-на дейін, оқуға қабылдау - 31 тамызға дейін өткізіледі.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2007.04.14. N  202 (ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Клиникалық ординатураға қабылдау тәртібі
16. Клиникалық ординатураға жоғары медициналық білімі бар азаматтар қабылданады.
17. Мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша клиникалық ординатураға қабылдау конкурстық негізде түсу емтихандарының нәтижесі бойынша жүргізіледі.
18. Клиникалық ординатураға түсуші тұлғалар білім беру ұйымдары мен ғылыми ұйымға мынадай құжаттар ұсынады:
басшының атына жазылған өтініш;
жоғары білімі туралы құжаттың қосымшасымен көшірмесі;
кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақ;
086-У нысанды дәрігерлік анықтама;
3,5х4,5 4 фотосуреті.
19. Клиникалық ординатураға түсушілер жоғары оқу орындарын бітірушілер үшін белгіленген бағдарлама көлемінде шетел тілдерінің бірінен тестілеу нысанында емтихан тапсырады.
Жоғары кәсіптік білім беру бағдарламалары көлеміндегі арнайы пән бойынша емтихан ауызша немесе жазбаша түрде өткізіледі.
20. Қабылдау комиссиясы түсу емтихандарының нәтижелері бойынша конкурстық негізде әр үміткер жөнінде шешім енгізеді.
Қабылдау кезінде баллдары бірдей болған жағдайда үздік дипломы бар тұлғаларға, содан кейін бейінді пән бойынша жоғары баға алғандарға басым құқық беріледі.
21. Оқуға клиникалық ординаторлар қатарына қабылдау ұйым басшысының бұйрығымен жүргізіледі.
22. Осы ережеде реттелмеген мәселелерді білім беру ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың қабылдау комиссиялары шешеді.

14. Прием заявлений поступающих в клиническую ординатуру организаций образования и научных организаций проводится с 1 по 20 июля.
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 апреля 2007 года  N 202 .
15. Вступительные экзамены в клиническую ординатуру проводятся с 5 до 20 августа, зачисление - до 31 августа.
Сноска. Пункт 15 в редакции - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 апреля 2007 года  N 202 .
2. Порядок приема в клиническую ординатуру
16. В клиническую ординатуру принимаются граждане, имеющие высшее медицинское образование.
17. Прием граждан в клиническую ординатуру для обучения по государственному образовательному заказу осуществляется на конкурсной основе по результатам вступительных экзаменов.
18. Лица, поступающие в клиническую ординатуру, подают в организацию образования, научную организацию:
заявление на имя руководителя;
копию диплома об окончании вуза с приложением;
личный листок по учету кадров;
медицинскую справку формы 086-У;
4 фотографии 3,5х4,5.
19. Поступающие в клиническую ординатуру сдают вступительные экзамены в форме тестирования по одному из иностранных языков в объеме программ, установленных для выпускников вузов.
Экзамен по специальной дисциплине в объеме программ высшего образования проводится в устной или письменной форме.
20. Приемная комиссия выносит решение по каждому кандидату на основании конкурса по результатам вступительных экзаменов.
При равенстве конкурсных баллов лица, имеющие диплом с "отличием", затем наиболее высокую оценку по профильной дисциплине, получают преимущественное право при зачислении.
21. Зачисление в клиническую ординатуру производится приказом руководителя организации образования и научных организаций.
21. Вопросы, не регламентированные данными Правилами, решаются приемными комиссиями организаций образования и научных организаций.