Біріккен Ұлттар Ұйымының 50 жылдығы құрметіне шығарылған номиналы 20 теңгелік монетаны ақша айналысынан алу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 23 желтоқсандағы N 182 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 31 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 3412
Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының айналыста жүрген ақша белгілерін реттеу мақсатында және "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. 2005 жылғы 1 наурыздан бастап Біріккен Ұлттар Ұйымының 50 жылдығы құрметіне шығарылған номиналы 20 теңгелік монеталар (бұдан әрі - "БҰҰ 50 жыл" монеталары) ақша айналысынан алынсын.
2. "БҰҰ 50 жыл" монеталарын ақша айналысынан алудың мынадай тәртібі белгіленсін:
1) 2005 жылғы 1 наурыздан бастап "БҰҰ 50 жыл" монеталарын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі - Ұлттық Банк) филиалдары, екінші деңгейдегі банктер және Қазақстан Республикасының аумағында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі - екінші деңгейдегі банктер) ғана қабылдайды және айырбастайды;
2) екінші деңгейдегі банктер осы қаулының 1-тармағында белгіленген күннен бастап 2 (екі) жыл ішінде заңды және жеке тұлғалардан "БҰҰ 50 жыл" монеталарын қабылдайды және айналыстағы банкноттарға және монеталарға айырбастайды. Осы мерзім аяқталғаннан кейін екінші деңгейдегі банктер заңды және жеке тұлғалардан "БҰҰ 50 жыл" монеталарын қабылдауға құқығы жоқ;
3) Ұлттық Банк филиалдары осы тармақтың 2) тармақшасында белгіленген мерзім өткеннен кейін заңды және жеке тұлғалардан "БҰҰ 50 жыл" монеталарын қабылдайды және олардың түпнұсқалылығы расталғаннан кейін айналыстағы банкноттарға және монеталарға айырбастайды.
3. Қолма-қол ақшамен жұмыс жүргізу басқармасы (Мәжитов Д.М.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне жіберсін.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басшылығының қызметін қамтамасыз ету басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны алған күннен бастап үш күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға шаралар қабылдасын.
5. Осы қаулы оны ресми жариялаған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.

Об изъятии из денежного обращения монет номиналом 20 тенге, выпущенных в честь 50-летия Организации Объединенных Наций
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 декабря 2004 года N 182. Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан 31 января 2005 года N 3412
В целях упорядочения денежных знаков национальной валюты Республики Казахстан, находящихся в обращении, и в соответствии с Законом Республики Казахстан «О Национальном Банке Республики Казахстан» Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Изъять из денежного обращения монеты номиналом 20 тенге, выпущенные в честь 50-летия Организации Объединенных Наций (далее - монеты «50 лет ООН»), с 1 марта 2005 года.
2. Установить следующий порядок изъятия из денежного обращения монет «50 лет ООН»:
1) начиная с 1 марта 2005 года монеты «50 лет ООН» принимаются и обмениваются только филиалами Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк), банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций на территории Республики Казахстан (далее - банки второго уровня);
2) банки второго уровня в течение 2 (двух) лет со дня, установленного пунктом 1 настоящего постановления, принимают и обменивают юридическим и физическим лицам монеты «50 лет ООН» на банкноты и монеты, находящиеся в обращении. По истечении данного срока банки второго уровня не вправе принимать от юридических и физических лиц монеты «50 лет ООН»;
3) филиалы Национального Банка после истечения срока, установленного подпунктом 2) настоящего пункта, производят прием монет «50 лет ООН» от юридических и физических лиц и после подтверждения их подлинности обменивают на банкноты и монеты, находящиеся в обращении.
3. Управлению по работе с наличными деньгами (Мажитов Д.М.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан.
4. Управлению по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан (Терентьев А.Л.) в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления принять меры к опубликованию его в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его официального опубликования.

6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Г.З. Айманбетоваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы

6. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
Председатель