Атбасар аудандық мәслихатының регламенті туралы
Атбасар аудандық мәслихатының 2004 жылғы 25 мамырдағы N С 10/1 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2004 жылғы 02 маусымда N 2571 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Атбасар аудандық мәслихатының 2005 жылғы 25 ақпандағы № С-17/7 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Атбасар аудандық мәслихатының 2005.02.25 № С-17/7 шешімімен
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 8 бабына сәйкес  Атбасар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Атбасар аудандық мәслихатының регламентi қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешiмнiң орындалуы мәслихат аппаратына жүктелсiн.
3. Шешiм Ақмола облысында Әдiлет департаментiнде мемлекеттік тiркеуден өткеннен кейiн күшіне енедi.
Сессия төрағасы, Атбасар аудандық мәслихатының хатшысы
Атбасар аудандық мәслихатының
2004 жылғы 25 мамырдағы№N С-10/1
"Атбасар аудандық мәслихатының
регламенті туралы" шешiмiмен
бекітілген
Атбасар аудандық мәслихатының
РЕГЛАМЕНТI
1 тарау. Регламентте пайдаланатын, негізгі түсініктер
1. Жергілікті өкілетті орган (аудандық мәслихат) - халықтың еркін білдіретін аудан тұрғындарымен сайланған және қазақстан Республикасы заңдылықтарымен сәйкес оны жүзеге асыру үшін қажетті және олардың жүзеге асырылатынындарын қадағалайтын шараларды анықтайтын сайлау органы.
2. Аудандық мәслихат сессиясының төрағасы - аудандық мәслихат сессиясында ұйымдастырушылық-өкілетті қызметін жүзеге асыратын, депутаттар санынан сайланған аудандық мәслихаттың лауазымды тұлғасы.
3. Аудандық мәслихаттың сессиясы - аудандық мәслихаттың негізгі қызмет нысаны.
4. Аудандық мәслихаттың аппараты - аудандық мәслихаттың, оның органдарының және депутаттарының қызметін қамтамасыз ететін мемлекеттік мекеме.
2. тарау. Аудандық мәслихат үшін бекітілген негізгі талаптар
және шектеулер
5. Аудандық мәслихат өзінің қызметінде міндетті.
1) Жалпы мемлекеттік ішкі және сыртқы, қаржы және инвестициялық саясатқа  сәйкес емес шешімдердің қабылдануын болдырмау.
2) Ұлттық саясатты қамтамасыз етуде қазақстан Республикасының мүддесін сақтау.
3) Қоғамдық маңызды қызмет саласында бекітілген жалпы мемлекеттік стандарттарын ұстау.
4) Азаматтардың құқын және заңды мүдделерін сақтауды қамтамасыз ету.
6. Аудандық мәслихатқа, қазақстан Республикасы шегінде  қызметтердің және тауарлардың еркін айырбасына, қаржының, капиталдың, еңбектің тұтас нарығының құрылуына қайшы келетін шешімдерді қабылдауға тыйым салу.
7. Аудандық мәслихат қабылдаған ауданның даму жоспары қазақстан Республикасының стратегиялық жоспарына сәйкес болуы керек.

О регламенте Атбасарского районного маслихата
Решение Атбасарского районного маслихата Акмолинской области от 25 мая 2004 года N С-10/1. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 02 июня 2004 года N 2571. Утратило силу - решением Атбасарского районного маслихата Акмолинской области от 25 февраля 2005 года № С-17/7
Утратило силу - решением Атбасарского районного маслихата Акмолинской области от 25 февраля 2005 года № С-17/7
В соответствии cо ст. 8 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан"  Атбасарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить регламент Атбасарского районного маслихата согласно приложения.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на районный маслихат.
3. Настоящее решение вступает в законную силу со дня      регистрации в департаменте юстиции Акмолинской области.
Председатель сессии
Секретарь районного маслихата
УТВЕРЖДЕН
решением Атбасарского
районного маслихата
N С-10/1 от 25 мая 2004г
Регламент
Атбасарского районного маслихата
Глава 1. Основные понятия, используемые в Регламенте
1. Местный исполнительный орган - районный маслихат - выборный орган, избираемый населением района выражающий волю населения и в соответствии с законодательством Республики Казахстан определяющий меры, необходимые для ее реализации, и контролирующий их осуществление;
2. Председатель сессии районного маслихата - должностное лицо районного маслихата, избираемое из числа его депутатов,  осуществляющее организационно-распорядительные функции на сессии районного маслихата;
3. Сессия районного маслихата - основная форма деятельности районного маслихата;
4. Аппарат районного маслихата - государственное учреждение, обеспечивающее деятельность районного маслихата, его органов и депутатов;
Глава 2. Основные требования и ограничения, установленные для
районного маслихата
5. Районный маслихат в своей деятельности обязан:
1) не допускать принятия решений, не соответствующих общегосударственной внешней и внутренней, финансовой и инвестиционной политике;
2) соблюдать интересы Республики Казахстан в обеспечении национальной безопасности;
3) придерживаться общегосударственных стандартов, устанавливаемых в устанавливаемых в общественно значимых сферах деятельности;
4) обеспечивать соблюдение прав и законных интересов граждан.
6. Районному маслихату запрещается принимать решения, препятствующие формированию единого рынка труда, капитала, финансов, свободному обмену товарами и услугами в пределах Республики Казахстан.
7. Планы развития района, принимаемые районным маслихатом должны соответствовать стратегическим планам развития Республики Казахстан.

8. Аудандық мәслихат қызметі сұрақтарды ұжымды және еркін талқылауда, шешуде, жарияда, олармен құрылған органдар аудандық мәслихат алдында есеп беруде және жауапкершілікте, тағайындалған немесе сайланған қызметтік тұлғалар заңдылықта, ауданда қоғамдық және мемлекеттік істерді басқаруға азаматтарды кеңінен тартуда, қоғам пікірлерін үнемі есепке алуда негізделеді.
9. Аудандық мәслихат қызметінде депутатқа тиімді және кедергісіз өзінің құқығын және міндетін жүзеге асыру үшін "ҚР жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңымен бекітілген, нақты тәртіппен және басқа да заңды актілермен жағдай қамтамасыз етіледі. Аудандық мәслихат өзінің қызметін сессияда бекітілген болашақ жоспарға сәйкес жүргізеді.
3 тарау. Аудандық мәслихатының құзыры
10. Аудандық мәслихаттың құзырына жатады:
1) Жергілікті бюджет және оларды орындау, ауданды дамыту әлеуметтік бағдарламаларын, жоспарларын бекіту.
2) Қоршаған ортаны қорғау бойынша және аудан маңында табиғатты пайдалану және қоршаған ортаны сауықтыру және қорғау бойынша шығындар бағдарламаларын бекіту және сол сияқты облыста қоршаған ортаны қорғау заңдылықтарымен сәйкес басқа да сұрақтарды шешу.
3) Аудандық әкімінің ұсынысы бойынша ауданның сызбасын бекіту.
4) Аудандық құру сұрақтарын енгізуіне және жергілікті қоғамдастық ұйымдастыру шектерін анықтауға жататын шешімдер.
5) Аудандық әкімнің ұсынысы бойынша аудандық әкімдіктің арнайы құрамымен аудандық мәслихаттың шешімімен келісімі.
6) Атқарушы органдар жетекшілерінің есебін қарастыру және сәйкес органдарға ұсыну және мемлекеттік органдар лауазымды тұлғаларын, сол сияқты аудандық мәслихат шешімдерін орындамағаны үшін ұйымдарды жауапкершілікке тарту.
7) Қазақстан Республикасының заңдылықтарына сәйкес азаматтар мүддесінің заңдылықтарын және құқықтарын қамтамасыз ету бойынша өкілеттерін жүзеге асыру.
8) Ережелерді бекіту Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес бұзғаны үшін әкімшілік жауапкершілік белгіленген.
9) Аудандық бюджет, ауданның даму экономикалық және әлеуметтік бағдарламаларын, жоспарларын орындауға бақылау.
10) Аудандық мәслихаттың тұрақты комиссиясын және басқа органдарын құру, олардың қызметі туралы есептерін тыңдау, аудандық мәслихаттың жұмыстарын ұйымдастырумен байланысты басқа сұрақтарды шешу.
11) Кедейлікпен күрес және халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу бағдарламаларын бекіту.
12) Ведомство аралық түрдегі мәселелер бойынша аудан әкімдігі жанында консультативті-кеңестік органдарының арнайы құрамын аудан әкімінің ұсынысы бойынша бекіту.

8. Деятельность районного маслихата основывается на коллективном, свободном обсуждении и решении вопросов, гласности, ответственности и подотчетности перед районным маслихатом, создаваемых им органов, избираемых или назначаемых должностных лиц, законности, широком привлечении граждан к управлению государственными и общественными делами в районе, постоянном учете общественного мнения.
9. В деятельности районного маслихата депутату районного маслихата обеспечиваются условия для беспрепятственного и эффективного осуществления его прав и обязанностей, установленным Законом "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", настоящим регламентом и другими законодательными актами. Районный маслихат свою деятельность ведет согласно перспективного плана, утверждаемого на его сессии.
Глава 3. Компетенция районного маслихата
10. К компетенции районного маслихата относится:
1) утверждение планов, экономических и социальных программ развития района, местного бюджета и отчетов об их исполнении.
2) утверждение программ по охране окружающей среды и  природопользованию на территории района и расходов по охране, оздоровлению окружающей среды, а также решение иных вопросов в соответствии с законодательством в области охраны окружающей среды;
3) утверждение по представлению районного акима схемы управления района;
4) решение отнесенных к его ведению вопросов районного устройства и определение границ организации местного сообщества;
5) согласование решением сессии районного маслихата персонального состава районного акимата по представлению акима района;
6) рассмотрение отчетов руководителей исполнительных органов и внесение в соответствующие органы представлений о привлечении к ответственности должностных лиц  государственных органов, а также организаций за невыполнение решений районного маслихата;
7) осуществление в соответствии с законодательством Республики Казахстан полномочий по обеспечению прав и законных интересов граждан;
8) в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях утверждение правил, за нарушение которых установлена административная ответственность;
9) контроль за исполнением планов экономических и социальных программ развития района, районного бюджета;
10) образование постоянных комиссий и иных органов районного маслихата, заслушивание отчетов об их деятельности, решение иных вопросов, связанных с организацией работы районного маслихата;
11) утверждение программ содействия занятости населения  и борьбы с бедностью;
12) утверждение  по представлению акима района персонального состава консультативно-совещательных органов при акимате района по вопросам межведомственного характера;

13) Қазақстан Республикасының жер заңдылықтарына сәйкес жер қатынастарын реттеуді жүзеге асыру.
14) Азаматтармен және ұйымдармен Қазақстан Республикасы Конституция нормаларын, заңдарын, Президент және Қазақстан Республика Үкіметінің актілерін, жергілікті және орталық мемлекеттік органдардың нормативті құқықтық актілерін орындауға жәрдемдесу.
15)Қазақстан Республикасының заңды актілерімен бекітілген басқа да уәкілеттерін жүзеге асыру.
11. Аудандық мәслихат құзырына сол сияқты аудан маңында орналасқан ауылдар, селолар, қалалар құрылысының бас жоспарларын бекіту жатады.
12. Аудандық мәслихат сәйкес аймақтық, округтік, учаскелік комиссия сайлайды.
4 тарау. Аудандық мәслихат актілері
13. Өзінің құзыреттік мәселесі бойынша ол шығаратын аудандық мәслихат актілері аудандық мәслихат шешімдері болып табылады.
14. Аудандық бюджет кірісінің азаюын және аудандық шығын бюджетінің көбеюін қарастыратын аудандық мәслихат шешімдерінің жобалары қарастыруға тек аудан әкімінің жағымды қорытындысы бар болғанда енгізіледі.
15. Азаматтар міндеттеріне, құқыларына және еріктеріне қатысты және оның біліктілік шегінде қабылданған аудандық мәслихатының шешімдері аудан маңында орындауға міндетті және бекітілген заң тәртібімен арнайы жариялауға жатады.
16. Жалпы міндетті маңызды, ведомство аралық түрдегі немесе азаматтар міндеттеріне, құқысына және еркіне қатысты аудандық мәслихат шешімдері Ақмола облысы әділет басқармасында бекітілген тәртіппен мемлекеттік тіркеуге жатады.
17. Қазақстан Республикасын заңдылығына және Конституцияға сәйкес келмейтін аудандық мәслихат шешімдері аудандық мәслихатпен немесе сот тәртібімен жойылуы мүмкін.
5 тарау. Аудандық мәслихат жұмысын ұйымдастыру
18. Аудандық мәслихат сессияларында өз өкілеттерін Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекіткен тәртіпте ұдайы жұмыс істейтін комиссиялар және өзге органдар, аудандық мәслихат сессиясының төрағасы, депутаттар және аудандық мәслихат хатшысы арқылы жүзеге асырады.
19. Аудандық мәслихат қызметінің негізгі нысаны заңмен жүргізуге жататын сұрақтарды шешетін сессия болып табылады. Егер сессияға сайланған депутаттар санынан үштен екісінен аз емес депутаттар қатысса аудандық мәслихат сессиясы құқылы.
20. Аудандық мәслихат:
1) Аудандық мәслихат сессиясының төрағасын, мәслихат хатшысын сайлайды және міндетінен босатады және оларды есептерін тыңдайды.
2) Ұдайы жұмыс істейтін комиссияларды және өзге органдарды құрады, төрағасын және мәслихат хатшысын сайлайды және міндетінен босатады және олардың жұмыстары туралы есептерін тыңдайды.

13) осуществление регулирования земельных отношений в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан;
14) содействие исполнению гражданами и организациями норм Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов;
15) осуществление  иных полномочий, установленных законодательными актами Республики Казахстан.
11. К компетенции районного маслихата относится также утверждение - генеральных планов застройки городов, поселков и аулов, расположенных на территории района.
12. Районный маслихат избирает соответствующие территориальные, окружные, участковые комиссии.
Глава 4. Акты районного маслихата
13. Актами районного маслихата, которые он издает по вопросам своей компетенции, являются решения районного маслихата.
14. Проекты решений районного маслихата, предусматривающие сокращение районного бюджетного дохода или увеличение районного бюджетного расхода, могут  быть внесены на рассмотрение лишь при наличии положительного заключения акима района.
15. Решения районного маслихата, принятые в пределах его компетенции и касающиеся прав, свобод и обязанностей граждан, подлежат официальному опубликованию в установленном законодательством порядке и обязательны к исполнению на территории района.
16. Решения районного маслихата, имеющие общеобязательное  значение, межведомственный характер или касающиеся прав, свобод и обязанностей граждан, подлежат государственной регистрации и управлении юстиции Акмолинской области в установленном законодательством порядке.
17. Решения районного маслихата, не соответствующие Конституции и законодательству Республики Казахстан, могут быть отменены самим районным маслихатом либо в судебном порядке.
Глава 5. Организация работы районного маслихата
18. Районный маслихат осуществляет свои полномочия на сессиях, через постоянные комиссии и иные органы, председателя сессии районного маслихата, депутатов и секретаря районного маслихата в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
19. Основной формой деятельности районного маслихата является сессия, на которой решаются вопросы, отнесенные к его ведению законами. Сессия районного маслихата правомочна, если на сессии присутствует не менее двух третей от числа депутатов, избранных в районный маслихат.
20. Районный маслихат:
1) избирает и освобождает от должности председателя сессии маслихата, секретаря маслихата и заслушивает их отчеты;
2) формирует постоянные комиссии и иные органы районного маслихата, избирает и освобождает от должности их председателей, заслушивает отчеты об их работе;

3) Аудандық мәслихат қызметін қамтамасыз етуге шығындарды анықтайды, тексеру комиссия актілерін бекітеді.
4) Аудандық мәслихат аппаратының құрылымдарын бекітеді және оны ұстауға бекітілген заңды ассигнования және сан лимитінің шегінде материалды-техникалық қамтамасыз ету шығындарын анықтайды. Аудандық мәслихаты аппаратының мемлекеттік қызметкерлерінің штаттық сан лимиті бір қызметкер жеті депутаттар қатынасында, бірақ үштен кем емес; яғни, 3 мемлекеттік қызметкер, аудандық мәслихат депутаттар санынан шығып бекітіледі.
5) Аудандық мәслихат тәртібі бекітіледі.
6) Депутаттар сұраныстары қаралады олармен шешім қабылданады.
7) Оның жұмысын ұйымдастыру бойынша басқа шешімдер қабылданады.
6 тарау. Аудандық мәслихат сессиясының шақырылымының
тәртібі
21. Қайта сайланған аудандық мәслихатының бірінші сессиясын аудандық сайлау комиссиясының төрағасы мәслихат депутаттарын тіркеу күнінен 30 күндік мерзімнен кешіктірмей, аудандық мәслихат үшін белгіленген депутаттар санынан 3-4 кем болмаған жағдайда шақырылады.
22. Аудандық мәслихаттың кезекті сессиясы жылына төрт реттен сирек емес және аудандық мәслихат сессиясының төрағасымен жүргізіледі. Кезектен тыс сессия осы мәслихатқа сайланған үштен бірінен кем емес депутаттар санының, сол сияқты аудан әкімінің ұсынысы бойынша шақырылады және аудандық мәслихатының сессия төрағасымен жүргізіледі. Кезексіз сессияның төрағасы тікелей кезексіз сессияда сайланады, ал оны сайлағанға дейін оның міндетін сессия хатшысы атқарады. Кезектен тыс сессия кезексіз сессия жүргізуі туралы шешім қабылдаған күннен бастап бес күннен кеш емес мерзімде шақырылады. Кезексіз сессияда шақыру үшін негіз болған мәселелер ғана қарастырылады.
23. Аудандық мәслихаттың сессиясының өтуі және өткізілетін жері туралы, сол сияқты сессияға қарастыруға енгізілген сұрақтары туралы, аудандық мәслихаттың хатшысы депутаттарға, халыққа, аудан әкіміне 10 күн қалғанда хабарлайды, ал кезексіз сессия шақырылымында 3 күннен кеш емес депутаттарға және аудан әкіміне қажетті материалдар ұсынылады.
24. Аудандық мәслихатқа қарастыруға мәселелер аудандық сессия төрағасымен, тұрақты және басқа комиссиялармен, депутаттық топтармен және депутаттармен, аудан әкімімен енгізіледі.
25. Сессия күн тәртібіне ұсыныстар аудандық мәслихат сессиясының төрағасына Үкіметтің жоғарғы органдарымен немесе басқармасымен, қоғамдық бірлестіктермен ұсынылуы мүмкін.
26. Аудандық мәслихат сессиясының күн тәртібіне түскен ұсыныстарды қосу туралы мәселелер сессияда қатысқандармен депутаттар санынан дауыстың көптігімен ашық дауыс беру жолымен шешіледі.
7 тарау. Аудандық мәслихат сессиясын жүргізу тәртібі

3) определяет расходы на обеспечение деятельности районного маслихата, утверждает акты ревизионной комиссии;
4) утверждает структуру аппарата районного маслихата и определяет расходы на его содержание и материально-техническое обеспечение в пределах установленного законодательством лимита численности и ассигнований. Лимит штатной численности государственных служащих аппарата районного маслихата устанавливается, исходя из численности депутатов районного маслихата, в соотношении один работник к семи депутатам не менее трех государственных служащих.
5) утверждает регламент районного маслихата;
6) рассматривает запросы депутатов и принимает по ним решения;
7) принимает иные решения по организации его работы.
Глава 6. Порядок созыва сессии районного маслихата
21. Первая сессия вновь избранного районного маслихата созывается председателем районной избирательной комиссии не позднее, чем в тридцатидневный срок со дня регистрации депутатов маслихата, при наличии не менее трех четвертей от числа депутатов, определенного для районного маслихата.
22. Очередная сессия районного маслихата созывается не реже четырех раз в год и ведется председателем сессии районного маслихата. Внеочередная сессия маслихата созывается и ведется председателем сессии районного маслихата по предложению не менее одной трети от числа депутатов, избранных в данный маслихат, а также акима района. Внеочередная сессия созывается не позднее чем в пятидневный срок со дня принятия решения о проведении внеочередной сессии. На внеочередной сессии могут рассматриваться исключительно вопросы, послужившие основанием для ее созыва.
23. О времени созыва и месте проведения сессии районного маслихата, а также о вопросах, вносимых на рассмотрение сессии, секретарь районного маслихата сообщает депутатам, населению и акиму района не позднее чем за десять дней до сессии, а в случае созыва внеочередной сессии - не позднее чем за три дня. По вопросам , вносимым на рассмотрение сессии, секретарь районного маслихата не позднее чем за пять дней до сессии, а в случае созыва внеочередной сессии не позднее чем за три дня представляет депутатам и акиму района необходимые материалы.
24. Вопросы на рассмотрение районного маслихата вносятся председателем сессии, постоянными и иными комиссиями, депутатскими группами и депутатами, акимом района.
25. Предложения к повестке дня сессии могут представляться председателю сессии районного маслихата  вышестоящими органами власти или управления, общественными объединениями.
26. Вопрос о включении поступивших предложений в повестку дня сессии районного маслихата решается путем открытого голосования большинством голосов от числа депутатов, присутствующих на сессии.
Глава 7. Порядок проведения сессии районного маслихата

27. Аудандық сессия мәслихаты пленарлық отырыс формасында өткізіледі.
28. Бірінші аудандық мәслихат сессиясын ашады және аудандық мәслихат сессиясының төрағасын сайлағанға дейін аудандық сайлау комиссиясының төрағасы жүргізеді. Әрі қарай мәслихат сессиясын аудандық мәслихат сессиясының төрағасы жүргізеді.
29. Аудандық мәслихат сессиясы егер жалпы аудандық мәслихат депутаттар санынан екіден үшінен кем емес қатысса құқықты.
30. Аудандық мәслихат сессиясына қатысқан депутаттар санынан дауыстың көптігімен шешім қабылданады.
31. Аудандық мәслихат сессиясында жұмыс мемлекеттік және орыс тілінде жүргізіледі.
32. Аудандық мәслихат шешімі бойынша сессия жұмысында он бес күн тізбелік күннен аспайтын аудандық мәслихатпен бекітілген үзіліс жасалуы мүмкін.
33. Отырыстың басталу және аяқталу уақыты аудандық мәслихат сессиясы төрағасының ұсынысы бойынша сессиямен бекітіледі. Баяндама үшін уақыт 45 минут шегіне дейін, қосымша баяндамаларға - 15 минутқа дейін беріледі. Баяндамашылардың күн тәртібінде талқыланған сұрақтардың жарыс сөзі 7 минутқа дейін, сол сияқты шешімдердің жеке пункттерін талқылауда баяндама үшін -5 минут. Кандидатура бойынша баяндама, отырыс тәртібін енгізу, дауыс беру дәлелі, өтініштер үшін, тапсырыстар, ұсыныстар, хабарламалар және анықтамалар енгізу үшін - 3 минут. Депутаттардың көпшілігінің келісімімен төрағалық етуші баяндама үшін уақытты ұзартуы мүмкін. Сұраныстарға жауап үшін 10 минут, ал сұраққа - 5 минутқа дейін.
34. Жарыс сөзде баяндама үшін сөз беру туралы өтініш сессияның төрағалығына жолданады. Аудандық мәслихаттың депутаттары сессияда төрағасы сөз бергеннен кейін сөйлейді.
Төрағалық етуші жарыс сөзде қатысу үшін өтініш түскен тәртіпте сөз береді. қажетті жағдайда сессия төрағасы өзгеру себебін жариялаумен баяндама кезегінің тәртібін бұзуы мүмкін. Сессияны жүргізу тәртібі бойынша анықтама, сұранысқа жауаптар және түсініктер беру үшін төрағалық етушілерге сөз кезексіз берілуі мүмкін. Баяндамашыға сұрақта жазбаша және орнында беріледі.
Сессия төрағасы, аудан әкімі немесе м.а., аудандық мәслихатының хатшысы кез келген уақытта баяндама үшін сөз ала алады.
Баяндамашы сессияда өрескел сөздерді және дөрекі сөздерді қолдануларына болмайды, төрағалық етуші бұндай жағдайда осындай сөздерді қолданбауды ескертуіне құқылы.
Егер баяндамашы сөзді төрағалық етушінің рұқсатынсыз кезексіз алса ол сөзден ескертусіз айырылады.
Егер баяндаушы талқыланған мәселеден ауытқыса төрағалық етуші оны талқыланатын мәселені ұстауға шақырады.
Егер шешен баяндама үшін берілген уақыттан асып кетсе, талқыланатын сұрақтан ауытқыса, сөздерінде дөрекі сөздерді қолданса төрағалық етуші бірінші ескертуден кейін сөзден айырады.
Аудандық мәслихат сессиясы ереже бойынша ашық түрде болады. Сессияны жабық түрде жүргізу аудандық мәслихат шешімі бойынша немесе мәслихат сессиясына қатысқан депутаттар санынан үштен бірі, егер осы үшін қатысқан депутаттардың дауыстары көп болса рұқсат етіледі.

27. Сессия районного маслихата проводится в форме пленарных заседаний.
28. Первую сессию районного маслихата открывает и до избрания председателя сессии районного маслихата ведет председатель районной избирательной комиссии. В дальнейшем сессии маслихата ведет председатель сессии районного маслихата.
29. Сессия районного маслихата правомочна, если на ней присутствуют не менее двух третей от общего числа депутатов районного маслихата.
30. Решения принимаются большинством голосов от общего числа присутствующих депутатов районного маслихата.
31. На сессии районного маслихата работа ведется на государственном и русском языках.
32. В работе сессии по решению районного маслихата может быть сделан перерыв на срок, установленный районным маслихатом, не превышающий пятнадцати календарных дней.
33. Время начала и окончания  заседаний  устанавливается сессией по предложению председателя  сессии районного маслихата.
Время для докладов на сессии предоставляется в пределах до одного часа, для содокладов - до 20 минут. Выступающим в прениях по обсуждаемому вопросу повестки сессии предоставляется до 10 минут, для  одного повторного выступления в прениях, а также для выступлений при обсуждении отдельных пунктов решений  -  до 5 минут. Для выступлений по  кандидатурам, порядку ведения заседания, мотивам голосования, для заявлений, внесения запросов,  вопросов, предложений, сообщений и справок - до 3 минут. С согласия большинства депутатов председательствующий может продлить время для выступления.
Для ответа на запрос предоставляется до 10 минут, а на вопрос  - до 5 минут.
34. Заявление о предоставлении слова для выступления в прениях направляется председательствующему на сессии.
Депутат районного маслихата выступает на сессии после предоставления ему слова председательствующим.
Председательствующий предоставляет  слово для участия в прениях в порядке поступления заявлений. В необходимых случаях председатель сессии может изменить очередность выступлений с объявлением мотивов такого изменения.
Слово по порядку ведения сессии, для справок, ответа на вопрос и дачи разъяснения может быть предоставлено председательствующим вне очереди.
Вопросы докладчикам направляются в письменной форме или задаются с места.
Председатель сессии, аким района или лицо заменяющее его, секретарь районного маслихата имеют право взять слово для выступления в любое время.
Выступающий на сессии не должен  использовать в своей речи грубые и не коррективные выражения. Председательствующий в этом случае вправе сделать предупреждение о недопустимости таких высказываний.
Если  выступающий взял слово без разрешения председательствующего, микрофон может быть отключен без предупреждения.
Если выступающий отклоняется от обсуждаемой темы, председательствующий может призывать его придерживаться обсуждаемого вопроса.
Если оратор превысил отведенное ему время для выступления или выступает не по обсуждаемому вопросу, использует в своей речи грубые и некорректные выражения, председательствующий после одного предупреждения лишает его слова.
Сессии районного маслихата носят, как правило, открытый характер.
Проведение закрытых сессий допускается по решению районного маслихата, принимаемому по предложению председателя сессии маслихата или одной трети от числа депутатов, присутствующих на сессии  маслихата, если за это проголосовало большинство от общего числа присутствующих депутатов.

35. Аудан әкімі немесе оны ауыстырушы аудандық мәслихаттың және оның органдарының жабық отырыстарына қатысуға құқылы. Төралқада сессия өткізген кезде сессия төрағасынан басқа, аудан әкімі немесе оны ауыстырушы, мәслихат хатшысы қатысады, сол сияқты мәслихат шешімі бойынша басқа депутаттар және ресми адамдар сайлануы мүмкін.
36. Аудан маңындағы жергілікті атқару органдар жетекшілері және басқа ұйымдардың қызмет тұлғалары аудан мәслихат сессиясына төрағасының шақыруы бойынша сессияны жүргізуге қатысты мәселелер бойынша ақпараттар беру үшін міндетті түрде келулері керек.
37. Жарыс сөздің тоқтатылуы төрағалық етушінің ұсынысы, сессияға ашық дауыс беру жолымен қабылданған, қатысушы депутаттар санынан дауыс көпшілігі бойынша жүзеге асырылады.
38. Жарыс сөз тоқтатылуына байланысты баяндамаға мүмкіндіктер болмағандар депутаттардың өтінулері бойынша олармен сессия төралқада берілген баяндама мәтіндері сессия материалдарына қосылады.
8 тарау. Аудандық мәслихаттың ұдайы жұмыс істейтін комиссияларының қызметі және ұйымдастыруы
39. Аудандық мәслихат өзінің өкілетті мерзіміне ұдайы жұмыс істейтін комиссияларын құрады. қажетті жағдайда мәслихат ұдайы жұмыс істейтін комиссияны жаңадан құра, тарата, қайта құра алады.
40. Ұдайы жұмыс істейтін комиссияларының тізбесі және сандық құрамы аудандық мәслихатпен анықталады. Ұдайы жұмыс істейтін комиссия төрағасы және оның мүшелері депутаттар санынан аудандық мәслихатпен сайланады. Ұдайы жұмыс істейтін комиссияны сайлаған кезде дауыс беру сессия шешімі бойынша комиссия құрамы бойынша толық немесе әр кандидатура бойынша жеке жүргізіледі.
41. Ұдайы жұмыс істейтін комиссия оларды сайлаған аудандық мәслихат алдында жауапты және жылына бір реттен сирек емес өзінің қызметі туралы есеп береді.
9 тарау. Аудандық мәслихаттың ұдайы жұмыс істейтін комиссиясында көпшіліктік тыңдау
42. Ұдайы жұмыс істейтін комиссия жеке бастамасы немесе аудандық мәслихат шешімі бойынша көпшіліктік тыңдау өткізеді.
43. Көпшіліктік тыңдау азаматтардың, бұқаралық ақпарат құралдардың, ұйымдардың, жергілікті органдардың өзін өзі басқару органдарының және атқарушы органдар өкілдерінің, депутаттардың қатысуларымен бұл комиссия отырыстарының кеңейтілген түрдегі ұдайы жұмыс істейтін комиссияның жүргізуіне жататын аса маңызды қоғамдық маңызды мәселелерді талқылау мақсатында жүргізіледі.
10 тарау. Аудандық мәслихаттың ұдайы жұмыс істейтін комиссияларының өкілеттері мен қызметтері
44. Ұдайы жұмыс істейтін комиссиялар құқылы:
1) Аудандық мәслихат сессиясының күн тәртібі бойынша аудандық мәслихат хатшысына, аудандық сессия төрағасына, мәслихатқа, сол сияқты аудандық мәслихат сессиясында қаралған кез-келген сұрақтар бойынша ұсыныстарды енгізуге;

35. Аким района или лицо заменяющее вправе присутствовать на любых, в том числе закрытых заседаниях районного маслихата и его органов. Во время проведения сессии в президиуме кроме председателя  сессии находится аким района или лицо его заменяющее, секретарь маслихата, а также по решению маслихата могут быть избраны другие депутаты и официальные лица.
36. По приглашению председателя сессии маслихата руководители местных исполнительных органов, руководители и иные должностные лица организаций, расположенных на территории района, обязаны являться на сессию маслихата для представления информации по вопросам, относящимся к ведению маслихата.
37. Прекращение прений производится по предложению председательствующего, принимаемому путем открытого голосования большинством голосов из числа  депутатов, присутствующих на сессии.
38. По просьбе депутатов, которые не имели возможность выступить в связи с прекращением прений, тексты выступлений, переданные ими в президиум сессии, включаются в материалы сессии.
Глава 8. Организация и деятельность постоянных
комиссий районного маслихата
39. Районный маслихат на срок своих полномочий образует постоянные комиссии. В случае необходимости маслихат может образовывать новые, упразднять и реорганизовывать постоянные комиссии.
40. Перечень и численный состав постоянных комиссий определяются районным маслихатом. Председатели и члены постоянных комиссий избираются районным маслихатом из числа его депутатов. При  избрании постоянных комиссий голосование проводится по решению сессии в целом по составу комиссии или отдельно по каждой  кандидатуре.
41. Постоянные комиссии ответственны перед избравшим их районным маслихатом и не реже одного раза в год отчитываются о совей деятельности.
Глава 9. Публичные слушания в постоянных комиссиях
районного маслихата
42. Постоянные комиссии по собственной инициативе или по решению районного маслихата могут проводить публичные слушания.
43. Публичные слушания проводятся с целью обсуждения  наиболее важных и общественно значимых вопросов, отнесенных к ведению постоянных комиссий, в форме расширенных заседаний этих комиссий с участием депутатов, представителей исполнительных органов, органов местного самоуправления, организаций, средств массовой информации, граждан.
Глава 10. Функции и полномочия постоянных комиссий
районного маслихата
44. Постоянные комиссии вправе:
1) вносить предложения в маслихат, председателю сессии районного маслихата, секретарю районного маслихата по повестке дня сессии районного маслихата, а также по любым вопросам, рассматриваемым на сессии районного маслихата.

2) Аудандық мәслихат сессиясында қарастыруға енгізілген және оларды жүргізуге қатысты сұрақтар бойынша қорытындылар беруге;
3) Аудандық мәслихат сессиясында жүргізуге қатысты мәселелер бойынша баяндамаларды және қосымша баяндамаларды ұсынуға;
4) Өзінің құзыры шегінде аудандық мәслихатқа аудандық атқарушы органдары жетекшілерінің есептерін тыңдау туралы ұсыныстар енгізеді;
5) Комиссия жұмысына аудандық мәслихаттың депутаттарын және  сол сияқты өзге мемлекеттік органдарды, ұйымдарды өзін өзі басқарушы органдарды және азаматтарды тартуға.
45. Аудан әкімдігі, орталық атқарушы органдарының аймақтық бөлімшелерінің  лауазымды тұлғалары, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар мен ұйымдар олардың құзырлары мәселесі бойынша бекітілген тәртіппен ұдайы жұмыс істейтін комиссияларға қажетті ақпараттар ұсынуға міндетті.
46. Аудандық мәслихаттың ұдайы жұмыс істейтін комиссиясы өзінің құзыреттер мәселесі бойынша қаулыларды қабылдайды.
11 тарау. Аудандық мәслихатының ұдайы жұмыс істейтін комиссияларымен қаулыларды қабылдау және жұмыс тәртібі
47. Ұдайы жұмыс істейтін комиссия отырысы қажеттік шамасы бойынша шақырылады және егер оның құрамына кіретін депутаттардың жалпы санынан  жартысынан көбі қатысса құқықты болып саналады.
48. Ұдайы жұмыс істейтін комиссиясының қаулысы комиссия мүшелерінің жалпы санынан дауыстың көптігіне қарай қабылданады. Тұрақты комиссия төрағасы егер комиссия отырысында депутаттар дауыс бергенде дауыстар тең болған жағдайда шешуші дауыс құқығын қолданады.
49. Ұдайы жұмыс істейтін комиссия қаулысына және отырыс хаттамаларына оның төрағасы қол қояды, ал ол бірнеше ұдайы жұмыс істейтін комиссиялармен бірге өткізген жағдайда сәйкес комиссия төрағалары қол қояды.
12 тарау. Аудандық мәслихаттың тексеру комиссиясы
50. Аудандық бюджеттің орындалуын бақылау үшін аудандық мәслихат өзінің өкілетті мерзіміне тексеру комиссиясын сайлайды. Тексеру комиссия мүшелерінің саны аудандық мәслихатпен анықталады. Тексеру комиссия төрағасы депутаттар санынан аудандық мәслихатпен сайланады.
51. Аудандық мәслихаттың тексеру комиссия төрағасы өзінің қызметін азат негізде жүзеге асырады.
52. Тексеру комиссия жұмысына келісім шарт негізіндегі тұлғалар, аудандық мәслихатының депутаттары болып табылмайтын тұлғалар да тартылулары мүмкін.
53. Тексеру аудандық мәслихат, тексеру комиссиясы шешімімен немесе аудандық мәслихат депутаттарының санынан үштен бірінен кем емес депутаттар талабы бойынша аудандық мәслихаттың хатшысының шешімі бойынша, сол сияқты Қазақстан Республикасының заңдылықтарымен анықталған өзге жағдайларда өткізіледі. Тексерудің қорытындысы бойынша тексеру комиссиясы акт құрады, ол туралы аудандық мәслихат және аудандық әкімдікке хабарлайды. Тексеру бір жылда бір реттен сирек емес өткізіледі.

2) давать заключения по вопросам, отнесенным к их ведению и вносимым на рассмотрение сессии районного маслихата.
3) представлять на сессиях районного маслихата доклады и содоклады по вопросам, отнесенным к их ведению;
4) в пределах своей компетенции вносить в районный маслихат предложения о заслушивании на сессии отчетов руководителей районных исполнительных органов;
5) привлекать к работе комиссий других депутатов районного маслихата, а также представителей государственных органов, организаций, органов самоуправления и граждан.
45. Акимат района, должностные лица территориальных подразделений центральных исполнительных органов, исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов, организаций обязаны в установленном порядке представлять постоянным комиссиям по вопросам их компетенции необходимую информацию.
46. Постоянные комиссии районного маслихата принимают по вопросам своей компетенции постановления.
Глава 11. Порядок работы и принятия постановлений постоянными комиссиями районного маслихата
47. Заседания постоянных комиссий созываются по мере необходимости и считаются правомочными, если на них присутствует более половины от общего числа депутатов, входящих в их состав.
48. Постановление постоянной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии.
Председатель постоянной комиссии пользуется правом решающего голоса в случае, если при голосовании на заседании комиссии голоса  депутатов разделяются поровну.
49. Постановление постоянной комиссии и протокол заседания подписывает ее председатель, а в случае проведения совместного заседания нескольких  постоянных комиссий подписывают председатели соответствующих комиссий.
Глава 12. Ревизионная комиссия районного маслихата
50. Для контроля за исполнением районного бюджета районный маслихат избирает на срок своих полномочий ревизионную комиссию. Число членов ревизионной комиссии определяется районным маслихатом.  Председатель ревизионной комиссии избирается районным маслихатом из числа депутатов.
51. Председатель ревизионной комиссии районного маслихата осуществляет свои функции на освобожденной основе.
52. К работе ревизионной комиссии могут привлекаться лица на договорной основе, не являющиеся депутатами районного маслихата.
53. Ревизии могут проводиться по решению районного маслихата, ревизионной комиссии, либо секретаря районного маслихата по требованию не менее одной трети от числа депутатов районного маслихата, а также в  иных случаях, определенных законодательством Республики Казахстан. По результатам ревизии ревизионная комиссия составляет акт, о котором информирует районный маслихат и акимат района. Ревизии проводятся не реже одного раза в году.

54. Аудандық мәслихат депутатына, тексеру комиссиясының төрағасы етіп азат негізінде сайлаған жағдайда аудандық мәслихат аппаратының жетекшісі үшін бекітілген көлемде еңбекақы белгіленеді.
13 тарау. Аудандық мәслихатының уақытша комиссиялары
55. Аудандық мәслихатқа енгізуге қатысты мәселелерді сессияларда қарастыруға дайындау мақсатында, аудандық мәслихат немесе аудандық мәслихат хатшысы уақытша комиссиялар құруға құқылы. Уақытша комиссиясының құқығы, өкілет мерзімі, міндеттері аудандық мәслихатпен оларды құраған кезде анықталады.
56. Аудандық мәслихаттың уақытша комиссиясы өзінің құзыры мәселесі бойынша қорытындылар қабылдайды.
57. Уақытша комиссия жұмысына қатысқаны үшін төлем жүзеге асырылмайды.
14 тарау. Аймақтық, округтік және учаскелік комиссияларын
құру және сайлау
58. Сәйкес аймақтық, округтік және учаскелік комиссияларын құру және сайлау үшін мәслихатпен сайлау комиссиясы мүшелерін сайлаудың келесі тәртібі бекітіледі.
1) Сайлау комиссиясының жаңа құрамын сайлау екі ай бұрын басталады және сайлау комиссиясының өкілеттік мерзімі аяқталғанға дейін үш күннен кешіктпей аяқталады.
2) Аудандық мәслихаттың хатшысы бұқаралық ақпарат құралдарында сайлау комиссияларын құру туралы хабарлама жариялаған күнге дейінгі үш күннен кешіктірмей, өзінің өкімімен сайлау комиссиясының құрамын құру бойынша аппарат қызметкерлерінен және депутаттардан Жұмысшы тобын құрады.
Аудандық мәслихаттың Жұмысшы тобы саяси партиялардан, басқа қоғамдық бірлестіктерден, олардың құрылымды бөлімшелерінен, жоғары тұрған комиссиялардан құрылатын сайлау комиссияларының құрамына кандидатуралар туралы түскен ұсыныстарды өңдеумен және жинаумен айналысады. Әр саяси партия сәйкес сайлау комиссиялар құрамына тек қана бір өкілден енгізеді. Саяси партиялар және оның құрылымдық бөлімшелері сайлау комиссиялар құрамына осы саяси партиялардың мүшесі емес кандидатураларды ұсынуға құқылы. Саяси партиялармен, басқа қоғамдық бірлестіктермен, жоғары тұрған комиссиялармен Жұмысшы тобына ұсынылған құжаттар тізбесіне енеді:
1) Саяси партиялар немесе басқа қоғамдық бірлестіктер, олардың құрылымдық бөлімшелері туралы әділет органында тіркелген құжаттың көшірмесі;
2) Сәйкес сайлау комиссиясы құрамына кандидаттарды ұсыну туралы саяси партиялар немесе басқа қоғамдық бірлестіктер, олардың құрылымдық бөлімшелері, жоғары тұрған сайлау комиссиясы органы отырысының хаттамасының үзіндісі;

54. Депутату районного маслихата, в случае избрания его председателем ревизионной комиссии на освобожденной основе, устанавливается заработная плата в размере, установленном для руководителя аппарата акима района.
Глава 13. Временные комиссии районного маслихата
55. В целях подготовки к рассмотрению на сессиях вопросов, отнесенных к ведению районного маслихата, районный маслихат либо секретарь районного маслихата вправе образовывать временные комиссии. Состав, задачи, сроки полномочий и права временных  комиссий определяются районным  маслихатом при их образовании.
56. Временные комиссии районного маслихата по вопросам своей компетенции принимают заключения.
57. Оплата за участие в работе временной комиссии не осуществляется.
Глава 14. Формирование и избрание районной, территориальной, окружных по выборам депутатов районного маслихата, участковых избирательных комиссий.
58. Для формирования и избрания соответствующих территориальных, окружных и участковых комиссий устанавливается следующий порядок избрания членов избирательных комиссий маслихатом.
1) Формирование и избрание нового состава избирательных комиссий назначается не позднее чем за два месяца и заканчивается не позднее чем за три дня до окончания срока полномочий избирательных комиссий.
2) Секретарь районного маслихата не позднее чем за три дня до опубликования объявления в средствах массовой информации об образовании избирательных комиссий своим распоряжением создает Рабочую группу из депутатов и работников аппарата по формированию состава избирательных комиссий.
Рабочая группа районного  маслихата занимается сбором и обработкой  предложений, поступивших от политических партий и иных общественных объединений, их структурных подразделений, вышестоящих комиссий о кандидатурах в состав формируемых избирательных комиссий. Каждая политическая партия вносит в состав соответствующих избирательных комиссий только по одному своему представителю. Политические партии, а также их структурные подразделения вправе представить в состав избирательной комиссии кандидатуры, не являющиеся членами данной политической партии.
В перечень документов, представляемых в Рабочую группу политическими партиями, иными общественными объединениями, вышестоящими комиссиями, входят:
1)копия документа о регистрации политической партии или иного общественного объединения, их структурных подразделений в органах юстиции;
2)выписка из протокола заседания органа политической партии или иного общественного объединения, их структурных подразделений, вышестоящей избирательной комиссии о представлении кандидатов в состав соответствующих избирательных комиссий;

3) Аудандық мәслихатына сайлау комиссиясы жұмысына қатысуға келісім туралы кандидаттың ұтініші, кандидат туралы биографиялық деректер.
59. Сайлау комиссияларының құрамының жобасын дайындаған кезде Жұмысшы топ бірінші кезекте саяси партиялардың ұсыныстарын жетекшілікке алады, содан кейін 7 мүшеден кем ұсынысы кезінде, басқа қоғамдық бірлестіктер және жоғары тұрған сайлау комиссияларының кандидатуралары есепке алынады.
60. Жаңа сайлау комиссияларының құрамына ұсыныстар түсу мерзімі аяқталуы бойынша Жұмысшы топ сессия шешімдерінің жобаларын және сайлау комиссия мүшелерін сайлау бойынша бюллетендер дайындайды.
61. Шешімдер жобалары және бюллетендер жеке дайындалады.
1) аймақтық сайлау комиссиясы бойынша
2) округтік сайлау комиссиясы бойынша
3) учаскелік сайлау комиссиясы бойынша
62. Саяси партиялармен, басқа қоғамдық бірлестіктер және жоғары тұрған сайлау комиссиялармен сайлау комиссиясына ұсынылған барлық кандидатуралар шешімдер жобаларына және бюллетендерге түскен және Жұмысшы тобының арнайы журналында тіркеу кезегі бойынша енгізіледі.
63. Сайлау комиссия құрамына бюллетендерді сессияда қатысқан барлық аудандық мәслихаттың барлық депутаттары алады және өздері жеке толтырады. Дауыс беру қорытындысын сессияда құрылған есеп комиссиясы қорытындылайды. Есеп комиссиясының сандық құрамы және төрағасы мәслихаттың сессиясында анықталады. Сессияда қатысқан депутаттардың көбі дауыс берген комиссия мүшелері сайланды деп саналады.
64. Саяси партиялардан түскен ұсыныстар сәйкес сайлау комиссиялар мүшелерінің санына (жеті) тең келген кезде Жұмысшы топ мәслихат сессиясына осы сайлау комиссиясының құрамына дауыс беру ұсынысын енгізеді. Саяси партиялардың түскен ұсыныстары сәйкес сайлау комиссиялар мүшелерінің санынан көп (жетіден көп) түскен кезде Жұмысшы топ мәслихат сессиясына осы сайлау комиссиясын сайлау бойынша рейтингтік дауыс беруін өткізуді ұсынады.
Саяси партиялардан түскен ұсыныстар сайлау комиссиялар мүшелерінің санына (жетіден кем) жеткіліксіз кезде Жұмысшы топ бюллетенге бос орынға басқа қоғамдық бірлестіктерден түскен кандидатураны, ал бұндай кандидатура жоқ болған кезде жоғары тұрған сайлау комиссиялармен ұсынылған кандидатураларды енгізеді. (түсу кезегіне сәйкес тәртіппен). Бос орынға түскен ұсыныстар олардың санына тең кезде Жұмысшы тобы сессияда осы комиссия құрамы үшін дауыс беруге ұсыныс енгізеді. Бос орынға түскен ұсыныстар олардың санынан асқан кезде, Жұмысшы топ мәслихат сессиясында комиссия құрамына саяси партиялар өкілдерін сайлау, ал бос орынға рейтингтік дауыс беруді өткізу ұсынады.
Егер ұсынылған кандидатуралар саны жетіге сәйкес келетін сайлау комиссиясы құрамы бойынша дауыс беру барысында мәслихат депутаттары нақты кандидатураға қарсылық білдірсе, ол сол партиядан немесе қоғамдық бірлестікпен ұсынылған басқамен ауыстырылады. Бұл процедураны бір реттен артық емес өткізу ұсынылады.

3)заявление кандидата в районный маслихат о согласии на участие в работе избирательной комиссии и биографические данные о кандидатуре.
59.  При подготовке проекта состава избирательных комиссий Рабочая группа руководствуется в первую очередь предложениями, поступившими от политических партий, затем, при предложениях менее 7 членов, учитываются кандидатуры иных общественных объединений и вышестоящих избирательных комиссий.
60. По завершении срока поступлений предложений в состав новых избирательных комиссий Рабочая группа готовит проекты решений сессий и бюллетени по избранию членов избирательных комиссий.
61. Проекты решений и бюллетени готовятся отдельно:
1) по районной избирательной комиссии;
2) по окружным избирательным комиссиям по выборам депутатов в районный маслихат;
3) по участковым избирательным комиссиям
62. Все кандидатуры, предложенные в состав избирательных комиссий политическими партиями, иными общественными объединениями и вышестоящими избирательными комиссиями, вносятся в проекты решений и в бюллетени в порядке очередности их поступления и регистрации в специальном журнале Рабочей группы.
63. Бюллетени в составы избирательных комиссий получают все присутствующие на сессии депутаты  районного маслихата  и заполняют их  лично. Итоги голосования подводит созданная на сессии Счетная комиссия. Количественный состав и председатель Счетной комиссии определяются сессией маслихата. Избранными считаются члены комиссий, за которых проголосовало большинство присутствующих на сессии депутатов.
64. При поступлении от политических партий предложений равных количеству членов соответствующей избирательной комиссии (семи) Рабочая группа вносит на сессию маслихата предложение проголосовать за состав данной избирательной комиссии. При поступлении  от политических партий предложений превышающих количество членов соответствующей избирательной комиссии (более семи) Рабочая группа предлагает на сессии маслихата провести рейтинговое голосование по избранию данной избирательной  комиссии.
При поступлении от политических партий предложений с недостающим количеством членов соответствующей избирательной комиссии (менее семи) Рабочая группа вносит в бюллетень на вакантные места кандидатуры, поступившие от иных общественных объединений, а в случае отсутствия таковых кандидатуры,  представленные вышестоящими избирательными комиссиями (в порядке, соответствующем очередности поступления). При поступлении предложений на вакантные места равным их количеству Рабочая группа вносит на сессию предложение проголосовать за состав данной избирательной комиссии. При поступлении предложений на вакантные места превышающих их количеству Рабочая группа  предлагает на сессии маслихата избрать в состав комиссии представителей политических партий, а на вакантные места провести рейтинговое голосование.
В случае, если в ходе голосования по составу избирательной комиссии, в котором число предложенных кандидатур соответствует семи, депутаты маслихата выскажутся против конкретной кандидатуры она заменяется другой, представляющей ту же политическую партию либо общественное объединение. Данную процедуру предлагается проводить не более одного раза.

65. Бюллетенге үміткерлердің тегі, аты, әкесінің аты кандидатура қандай партиядан (жоғары тұрған комиссиядан, басқа қоғамдық бірлестіктерден) ұсынылғанын көрсетумен енгізіледі. Тегінің оң жағында депутаттар белгі жасайтын (крест.-х, галочка-ү) төрт бұрыштар бейнеленген. Депутаттар жеті шаршыға белгі жасайды.
66. Дауыс беру қорытындысы мәслихаттың сессиясында Есеп комиссиясының төрағасымен жарияланады.
67. Есеп комиссиясының төрағасы оның төрағаларын, төрағасының орынбасарларын және хатшыларын сайлау бойынша ұйымды сайлау комиссиясының отырыстарын өткізу мерзімі туралы хабарлайды (құрылғаннан соң жеті күндік мерзімнен кешіктірмей). Есеп комиссиясының төрағасы сайлау комиссиясының ұйымды отырысын жүргізетін сайлау комиссиясының мүшесі туралы хабарлайды. Осы кандидатура Есеп комиссиясымен алынған дауыс санының көптігі бойынша анықталады.
68. Мәслихат хатшысы "Қазақстан республикасындағы сайлау туралы" Конституциялық заңмен сәйкес сайлау комиссияларының құрамдарын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялаумен қамтамасыз етеді. Материалдар (оған қосымшалармен) баспаның бір нөмірінде орналасуы тиіс.
69. "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Конституциялық заңмен қарастырылған жағдайда мәслихат сәйкес сайлау комиссиясының мүшесін босату және бұрынғының орнына сайлау туралы шешім қабылдайды: Босаған қызметті алуға осы сайлау комиссиясында өкілдері жоқ саяси партиялардың және қоғамдық бірлестіктерден ұсыныстар қабылданады.
70. Сессияда сайлау комиссиясын сайлаған кезде мәслихаттар "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" ҚР Заңына байланысты, бір ұйымның қызметкерлерінен құрылуын болдырмау, міндетті түрде сәйкес әкімшілік аймақтық бірлік аймағында тұруын есепке алу керек. Сайлау комиссиясының мүшесі болып Президенттікке кандидаттар, Парламент және мәслихаттар депутаттары сенімді тұлғалар, өзін-өзі басқару органдарының мүшелері, кандидаттардың жұбайы және жақын туыстары және сол сияқты кандидаттың тікелей қарамағындағы тұлғалар бола алмайды.
15 тарау. Аудандық мәслихат сессиясының төрағасы
71. Аудандық мәслихат сессиясының төрағасы депутаттар ішінен аудандық мәслихатымен сайланады.
72. Аудандық мәслихат сессиясының төрағасы аудандық мәслихат депутаттарының жалпы сандарынан дауыстар көпшілігімен ашық дауыс берумен сайланады.

65. В бюллетень включается фамилия, имя, отчество претендентов с указанием от какой политической партии (иного общественного объединения, вышестоящей избирательной комиссии) внесена данная кандидатура. Справа от фамилий кандидатур изображаются квадраты, в которых депутаты делают отметку (крестик, галочку). Депутаты делают отметку в семи квадратах.
66.Итоги голосования оглашаются председателем Счетной комиссии на сессии маслихата.
67. Председатель Счетной комиссии объявляет о сроках проведения организационных заседаний избирательных комиссий (не позднее, чем в семидневный срок после их образования) по избранию председателей, их заместителей и секретарей. Председатель счетной комиссии объявляет о члене избирательной  комиссии, который будет вести организационной заседание избирательной комиссии.
Данная кандидатура определяется Счетной комиссией по наибольшему количеству полученных голосов. В случае равенства голосов депутатов данная кандидатура определяется по месту расположения в бюллетени.
68. Секретарь маслихата в соответствии с Конституционным законом "О выборах в Республике Казахстан" обеспечивает публикацию в средствах массовой информации составов соответствующих избирательных комиссий. Материалы должны быть размещены в одном номере издания с приложением к нему.
69. В случаях предусмотренных Конституционным законом РК "О выборах в республике Казахстан" маслихат принимает решение об освобождении члена соответствующей избирательной комиссии и избрании вместо выбывшего. На замещение освободившейся должности принимаются предложения от политических партий и иных общественных объединений, представители которых отсутствуют в данной избирательной комиссии.
70. При избрании на сессиях  избирательных комиссий  маслихаты, исходя из Закона РК "О выборах в Республике Казахстан", не должны допустить их формирования из работников одной организации, обязательно учитывать проживание на территории соответствующей административно территориальной единицы. Членами избирательной комиссии не могут быть кандидаты в Президенты, депутаты Парламента и маслихатов, доверенные лица, члены органов местного самоуправления супруг (супруга) и близкие родственники кандидатов, а также лица, находящиеся у кандидатов в непосредственном  подчинении.
Глава 15. Председатель сессии районного маслихата
71. Председатель сессии районного маслихата избирается  районным маслихатом из числа его депутатов.
72. Председатель сессии районного маслихата избирается открытым голосованием большинством голосов от общего числа депутатов районного маслихата.

73. Аудандық мәслихаттың кезекті сессиясының төрағасы алдыңғы мәслихат сессиясында сайланады. Сессия төрағасы жоқ болғанда оның уәкілеті аудандық мәслихат сессиясының хатшысымен жүзеге асырылады.
Аудандық мәслихаттың депутаты күнтізбелік жыл ағымында 2 реттен артық сайлана алмайды.
74. Аудандық мәслихат сессия төрағасы.
1) Аудандық мәслихат сессиясының шақырылымы туралы шешім қабылдайды.
2) Аудандық сессиясын дайындаумен жетекшілікті жүзеге асырады, сессия күн тәртібін құрады.
3) Аудандық мәслихат сессиясының отырысын жүргізеді, аудандық мәслихат регламентін сақтауды қамтамасыз етеді.
4) Аудандық мәслихаттың шешімдеріне, хаттамаларға,аудандық мәслихат сессиясында бекітілген немесе қабылданған басқа құжаттарға қол қояды.
75. Аудандық мәслихат сессиясының төрағасы өзінің қызметін босатылмаған негізінде жүзеге асырады.
76. Аудандық мәслихат сессиясының төрағасы егер аудандық мәслихат сессиясында депутаттар дауыс тең болған жағдайда шешуші дауыс құқығын қолданады.
16 тарау. Аудандық мәслихаттың хатшысы
77. Аудандық мәслихат хатшысы тұрақты негізінде жұмыс істейтін лауазымды тұлға болып табылады. Ол аудандық мәслихат депутаттарының жалпы санынан дауыстың көпшілігімен ашық немесе құпия дауыс берумен сайланады және қызметінен оның сессиясында аудандық мәслихатпен босатылады. Аудандық мәслихаттың хатшысы мәслихаттың өкілеттік мерзіміне сайланады.
78. Аудандық мәслихаттың хатшысы қызметіне кандидатура аудандық мәслихат сессиясының депутаттарымен ұсынылады.
79. Ашық дауыс беруді өткізген кезде төрағалық етуші дауыс беруге қойылған ұсыныстар санын көрсетеді, құрылымдарын анықтайды. әр депутат дауыс бергенде бір дауысқа ғана бере алады және ұсыныс үшін, оған қарсы, қалыс қалуға береді. Дауыстарды есептеген соң төрағалық етуші сессияда дауыс беру қорытындылары бойынша ұсыныстарды немесе бас тартуды қабылдау туралы депутаттар шешімдерін жариялайды.
80. Жасырын дауыс беруді өткізу үшін және оның қорытындыларын анықтау үшін депутаттар санынан есеп комиссиясын ашық дауыстармен сайлайды. Оған аудандық мәслихат хатшысымен сайлау үшін ұсынылған депутаттар кіреді. Есеп комиссиясының өз құрамынан комиссия төрағасы және хатшысын сайлайды. Есеп комиссиясының шешімі оның мүшелерінің дауыстарының көпшілігімен қабылданады. Бюллетендер бекітілген нысан және нақты сан бойынша есеп комиссиясының бақылауымен дайындалады. Дауыс беру уақыты және орны, жүргізу тәртібі есеп комиссиясымен белгіленеді және есеп комиссиясы төрағасымен жарияланады. Жасырын дауыс беру бюллетендерді депутаттарға есеп комиссиясы мүшелерімен аудандық мәслихат депутаттарының куәліктерін, жеке бастарының куәліктерін, тұл құжаттарын көрсету бойынша депутаттар тізіміне сәйкес беріледі. Бюллетенді толтыру жасырын дауыс беру үшін арналған кабинада дауыс беретін кандидаттың аты жөнінің қарсысындағы "Иә" сөзін белгілеу жолымен өткізіледі. Бюллетендер, егер ол бекітілген үлгіде болмаса және белгіленген депутаттарды анықтай алмаса жарамайтын болып саналады. Жасырын дауыс беру туралы есеп комиссиясы мүшелерімен қол қойған хаттамалар құрады. Дауыстарды есептегеннен соң төрағалық етуші сессияда ұсыныстарды және бас тартуларды қабылдау туралы дауыс беру қорытындысы бойынша депутаттар шешімдерін жариялайды.

73. Председатель очередной сессии районного маслихата избирается на предыдущей сессии районного маслихата. При отсутствии председателя сессии его полномочия осуществляются секретарем районного маслихата.
Депутат районного маслихата не может быть избран председателем сессии маслихата более двух раз в течение календарного года.
74. Председатель сессии районного маслихата:
1) принимает решение о созыве сессии районного маслихата;
2) осуществляет руководство подготовкой сессии районного  маслихата, формирует повестку дня сессии;
3) ведет заседание сессии районного маслихата, обеспечивает соблюдение регламента районного маслихата;
4) подписывает решения районного маслихата, протоколы, иные документы, принятые или утвержденные на сессии районного маслихата.
75. Председатель сессии районного маслихата осуществляет свои функции на не освобожденной основе.
76. Председатель сессии районного маслихата пользуется правом решающего голоса в случае, если при голосовании на сессии районного маслихата голоса депутатов разделяются поровну.
Глава 16. Секретарь районного маслихата
77. Секретарь районного маслихата является должностным лицом, работающим на постоянной основе. Он избирается из числа депутатов открытым или тайным голосованием большинством голосов от общего числа депутатов районного маслихата и освобождается от должности  районным маслихатом на его сессии. Секретарь районного маслихата избирается на срок полномочий маслихата.
78. Кандидатуры на должность секретаря районного маслихата выдвигаются депутатами маслихата на сессии районного маслихата.
79. При проведении открытого голосования в зале подсчет голосов поручают счетной комиссии, состав которой определяется сессией.
Перед началом открытого голосования председательствующий  указывает количество предложений, ставящихся на голосование, уточняет их формулировки.
При голосовании каждый депутат имеет один голос и подает его за предложение, против него, либо воздерживается при голосовании.
После подсчета голосов председательствующий на сессии по результатам голосования объявляет решение депутатов о принятии предложения или его отклонении.
80. Для проведения тайного голосования и определения его результатов сессия избирает из числа депутатов открытым голосованием счетную комиссию. В нее не могут входить депутаты, чьи  кандидатуры выдвинуты для избрания секретарем маслихата.
Счетная комиссия избирает из своего состава председателя и секретаря комиссии. Решения счетной комиссии принимаются большинством голосов его членов.
Бюллетени изготавливаются под контролем счетной комиссии по установленной форме и в определенном количестве.
Время и место голосования, порядок его проведения устанавливается счетной комиссией и объявляется председателем счетной комиссии.
Бюллетени для тайного голосования выдаются депутатам членами счетной комиссии в соответствии со списком депутатов по предъявлении ими удостоверений депутата районного маслихата, паспорта или удостоверения личности.
Заполнение бюллетеня проводится в кабине для тайного голосования путем отметки словом "Да" против фамилии кандидата за которого он голосует.
Недействительными считаются бюллетени не установленного образца, а также те, где нельзя определить волеизъявление депутата.
О  результатах тайного голосования счетная комиссия составляет протоколы, которые подписываются всеми членами счетной комиссии.
После подсчета голосов председательствующий на сессии по результатам голосования объявляет решение депутатов о принятии предложения или его отклонении.

81. Мәслихат хатшысы сайлауын өткізу тәртібі келесідей белгіленеді.
Бір кандидатты ұсынған кезде.
Кандидат аудандық мәслихат депутаттарының жалпы санынан дауыстың көпшілігін жинау қажет.
Екі кандидаттан көп ұсынған кезде.
Егер бірде-бір кандидат дауыстың көпшілігін жинай алмаса көп дауыс жинаған екі үміткер бойынша қайта дауыс беру белгіленеді. Қайта дауыс бергенде аудандық мәслихат депутаттар санынан көп дауыс жинаған үміткер сайланды деп саналады.
82. Егер депутат өзінің қызметін денсаулығы бойынша, өтініш және басқа себептер бойынша атқара алмаса аудандық мәслихат депутаттарының жалпы санынан дауыс көпшілігімен жасырын дауыс берумен немесе ашық дауыс берумен қызметінен жедел босатылады.
83. Аудандық мәслихат хатшысы.
1) Мәслихат сессиясына қарастыруға енгізілген мәселелерін дайындауды ұйымдастырады, хаттаманың құрылуын қамтамасыз етеді және төрағамен бірге аудандық мәслихат сессиясында бекітілген немесе қабылданған басқа құжаттарға, шешімдерге қол қояды.
2) Аудандық мәслихат депутаттарына өздерінің өкілеттерін жүзеге асыруға көмектеседі, оларды қажетті ақпараттармен қамтамасыз етеді, депутаттардың аудандық мәслихат сессиясына қатысу үшін, ұдайы жұмыс істейтін комиссия жұмысына және сайлау округтерінің жұмысына қатысуы үшін қызметтік міндеттерінен босату мәселелерін қарастырады.
3) Депутаттардың сұраныстарын және депутаттар үндеулерін қарастыруды қадағалайды.
4) Аудандық мәслихат аппаратының қызметін басқарады, лауазымға белгілейді және оның қызметкерлерін қызметтен босатады.
5) Аудандық мәслихатқа сайлаушылардың үндеулері туралы және олар бойынша қолдаған шаралар туралы үнемі ақпарат береді.
6) Аудандық мәслихаттың аудандық басқару органдарымен қарым-қатынасын ұйымдастырады.
7) Өзінің құзыреттік мәселесі бойынша өкімдер шығарады.
8) Ұдайы жұмыс істейтін комиссияның және басқа аудандық мәслихат органдарының және депутаттар топтарының қызметтерін үйлестіреді.
9) Аудандық мәслихатты мемлекеттік органдармен, ұйымдармен, жергілікті өзін өзі басқару органдарымен және қоғамдық бірлестіктер қатынасында ұсынады.
10) Аудандық мәслихат шешімдерін жариялауды қамтамасыз етеді, олардың орындалуын қадағалау бойынша шараларды анықтайды.
11) Аудандық мәслихат шешімі бойынша басқа қызметтерді орындайды.
84. Аудандық мәслихат хатшысы аудандық мәслихаттың ұдайы жұмыс істейтін комиссиясында бола алмайды.

81. Устанавливается следующий порядок проведения выборов секретаря маслихата:
При выдвижении одного кандидата
Кандидат должен набрать большинство голосов от общего числа депутатов районного маслихата.
При выдвижении двух кандидатов
Избранным считается кандидат, набравший большинство голосов от общего числа депутатов районного маслихата.
При выдвижении более двух кандидатов
Если ни один из кандидатов не набрал большинство голосов, районный  маслихат назначает повторное голосование по двум кандидатам, получившим наибольшее количество голосов. Избранным считается кандидат, набравший при повторном голосовании большинство голосов от общего числа депутатов районного маслихата.
82. Секретарь районного маслихата может быть досрочно освобожден от должности на сессии районного маслихата открытым или тайным голосованием, большинством голосов от общего числа депутатов районного маслихата, при неспособности осуществлять свои обязанности по болезни, по его заявлению и другим причинам.
83. Секретарь районного маслихата:
1) организует подготовку сессии маслихата и вопросов, вносимых на ее рассмотрение, обеспечивает составление протокола и вместе с председателем сессии подписывает решения, иные документы, принятые или утвержденные на сессии районного маслихата;
2) содействует депутатам районного маслихата в осуществлении ими своих полномочий, обеспечивает их необходимой информацией, рассматривает вопросы, связанные с освобождением депутатов от выполнения  служебных обязанностей для участия в сессиях районного маслихата, в работе его постоянных комиссий и иных органов, и в избирательных округах;
3) контролирует рассмотрение запросов депутатов и депутатских обращений;
4) руководит деятельностью аппарата районного маслихата, назначает на должность и освобождает от должности его служащих;
5) регулярно представляет в районный маслихат информацию об обращениях избирателей и о принятых по ним мерах;
6) организует взаимодействие районного маслихата с органами районных управлений;
7) по вопросам своей компетенции издает распоряжения;
8) координирует деятельность постоянных комиссий и иных органов районного маслихата, и депутатских групп;
9) представляет районный маслихат в отношениях с государственными органами, организациями, органами местного самоуправления и общественными объединениями;
10) обеспечивает опубликование решений районного маслихата, определяет меры по контролю за их исполнением;
11) выполняет по решению районного маслихата иные функции.
84. Секретарь районного маслихата не вправе состоять в постоянных комиссиях районного маслихата.

85. Аудандық мәслихат хатшысы болмаған кезде аудандық мәслихат сессиясы төрағасының шешімі бойынша оның өкілетін уақытша ұдайы жұмыс істейтін комиссияларының төрағасының біреуі жүзеге асырады.
86. Аудандық мәслихат депутатына, егер тұрақты негізде мәслихат хатшысына сайланған жағдайда аудан әкімінің орынбасары үшін бекітілген еңбекақысы белгіленеді.
17 тарау. Аудандық мәслихат депутаты
87. Аудандық мәслихат депутаты жалпы мемлекеттік мүддесінің есебімен аудан халқының еркін білдіреді.
88. Аудандық мәслихат депутатының өкілеті аудандық мәслихатының сайлау комиссиясында аудандық мәслихат депутаты сапасында тіркелгеннен басталады және аудандық мәслихат өкілеті тоқтатылған кезден доғарылады.
89. Аудандық мәслихат депутаттарының өкілеттері шұғыл доғаратын жағдайлар:
1) Қызметке депутатты белгілеу және сайлау депутаттың заңдылыққа сәйкес депутаттық міндеттерін орындалумен үйлеспесе.
2) Депутатты қабілетсіз деп тану туралы сот шешімі заң күшіне ену.
3) Аудандық мәслихатының өкілетін тоқтату.
4) Депутат өлімі.
5) ҚР азаматтығын жоғалту.
6) Соттың айыптауына заң күшінде депутаттың қатысына ену.
7) Аудан шегіне тұрақты орын ауыстыруы.
8) Депутаттық қызметтен кету туралы өтінішіне байланысты.
9) Депутаттың өзінің міндетін жүйелі орындамау, соның ішінде себепсіз пленарлық отырыстарға аудандық мәслихат сессиясына қатарынан үш реттен көп қатыспауы.
90. Депутаттың өкілетін жедел тоқтату туралы шешім аудандық мәслихат сессиясында аудандық сайлау комиссиясының ұсынысы бойынша қатысқан депутаттардың жалпы санынан дауыстың көпшілігімен қабылданады.
91. Депутат аудандық мәслихат біліктілігіне қатысты мәселелер бойынша сессия төрағасына, аудандық мәслихат хатшысына, аудан әкіміне, ұйымдар кәсіпорындар жетекшілеріне сұраныспен бара алады. Сұраныс аудандық мәслихат сессиясында ауызша және жазбаша түрде енгізіледі. Жазбаша түрде енгізілген сұраныс жариялауға жатады. Аудандық мәслихат сессиясында сұраныс берген мемлекеттік орган, лауазымды тұлға ол бойынша ауызша жауап беруі керек. Сұраныс жауабы 20 күн ішінде, ал қосымша-тексерісті қажет етпейтін сұраныстарға жауап - 10 күн ішінде берілуі керек. Қосымша тексеріс жүргізуді қажет ететін жағдайда аудандық мәслихатпен жауап мерзімі созылуы тиіс, ол туралы аудандық мәслихат депутатына хабарланады. Сұранысқа жауап бойынша және оны талқылау қорытындысы бойынша қажетіне қарай аудандық мәслихат шешім қабылдайды.
18 тарау. Аудандық мәслихат депутатының өкілетін жүзеге асыру
кезіндегі міндеттері және құқықтары

85. При отсутствии секретаря районного маслихата  его полномочия временно осуществляются председателем одной из постоянных комиссий районного маслихата.
86. Депутату районного маслихата, в случае избрания его секретарем маслихата на постоянной основе, устанавливается заработная плата размере установленном для заместителя акима района.
Глава 17. Депутат районного маслихата
87. Депутат районного маслихата выражает волю населения района с учетом общегосударственных интересов.
88. Полномочия депутата районного маслихата начинаются с момента его регистрации в качестве депутата районного маслихата районной избирательной комиссией и прекращаются с момента прекращения полномочий районного маслихата.
89. Полномочия депутата районного маслихата  прекращаются досрочно в случаях:
1) избрания или назначения депутата на должность, занятие которой в соответствии с законодательством несовместимо с выполнением депутатских обязанностей;
2) вступления в законную силу решения суда о признании депутата недееспособным;
3) прекращения полномочий районного маслихата;
4) смерти депутата;
5) утраты им гражданства Республики Казахстан;
6) вступления в отношении депутата в законную силу обвинительного приговора суда;
7) выезда на постоянное местожительство за пределы района;
8) в связи с личным заявлением депутата об отставке;
9) систематического невыполнения депутатом своих обязанностей, в том числе отсутствия без уважительных причин на пленарных заседаниях сессии районного маслихата более трех раз подряд.
90. Решение о досрочном прекращении полномочий депутата принимается на сессии районного маслихата большинством голосов от общего числа присутствующих депутатов по представлению районной избирательной комиссии.
91. Депутат имеет право обращаться с запросами к председателю сессии, секретарю районного маслихата, акиму района, руководителям предприятий, организаций и учреждений, расположенных на территории района, по вопросам относящимся к компетенции районного маслихата.
Запрос вносится в письменной или устной форме на сессии районного маслихата. Запрос, внесенный в письменной форме, подлежит оглашению. Государственный орган, должностное лицо, к которым обращен запрос, обязаны дать по нему устный или письменный ответ на сессии районного маслихата. Ответ на запрос предоставляется в течении 20 дней, а по запросам, не требующим дополнительного изучения и проверки, - 10 дней с момента их поступления.
В тех случаях, когда необходимо проведение дополнительной проверки, сроки могут быть продлены районным маслихатом, о чем сообщается депутату районного маслихата. По ответу на запрос и результатам его обсуждения при необходимости районный маслихат принимает решение.
Глава 18. Права и обязанности депутата районного маслихата при осуществлении его полномочий

92. Депутат құқылы.
1) Аудандық мәслихат сессиясының төрағасына, мәслихат хатшысына, тексеру комиссия төрағасына немесе ұдайы жұмыс істейтін комиссия төрағасына немесе мүшесіне басқа аудандық мәслихат органдарына сайлауға және сайланыла алады.
2) Аудандық мәслихат сессиясында және оның ұдайы жұмыс істейтін комиссия және басқа органдарда қарастыру үшін мәселелер ұсынуға, шешім қабылдауда және қарастыруда қатысу.
3) Мәслихат құзырлығына қатысты мәселелер бойынша аудан аймағындағы орналасқан жергілікті ұйымдар атқарушы органдарына үндеулерін жолдайды және сұраныстармен үндейді.
4) Өзінің округіндегі сайлаушылармен және сол сияқты жергілікті өзін өзі басқару органдарымен және ұйымдарымен жиналыстар және кездесулер өткізу.
5) Аудандық мәслихат біліктілігіне қатысты мәселелер бойынша аудан маңында орналасқан жергілікті атқарушы ұйымдар және органдардың лауазымды тұлғаларының есептерін аудандық мәслихат сессиясында тыңдау туралы ұсыныстар енгізеді.
6) Аудандық мәслихат отырыстары жұмыстарына қатысады.
7) Аудандық мәслихатының және оның органдарының отырыстары хаттамаларымен және стенограммаларымен танысады.
8) Саяси партияның депуттатық топтар түрінде депутаттық бірлестіктерді құрады. Саяси партияның депутаттық топтарын бес адамнан кем емес біріктірулері қажет. Саяси партияның депутаттық топтарын аудандық мәслихат сессиясында тіркейді.
9) Заңдылықтармен қарастырылған басқа әрекеттерді жүзеге асырады.
93. Депутат міндетті:
1) Ол құрамына сайланған аудандық мәслихат және оның органдары жұмыстарына қатысу.
2) Өз округінің сайлаушыларымен үнемі байланыста болуға, аудандық мәслихат шешімдерінің орындалуы, ұдайы жұмыс істейтін комиссия және басқа органдарының қызметтері және аудандық мәслихат жұмыстар туралы үнемі ақпараттар беруге, аудандық мәслихат шешімдерін орындауға тексеруге және ұйымдастыруға қатысуға.
3) Оған түскен сайлаушылар үндеулерін қарастырады, үнемі азаматтарды қабылдауын жүргізеді.
94. Аудандық мәслихаттың әр депутатына кедергісіз және тиімді өкілетін жүзеге асыру үшін оның құқын, намысын және абыройын қорғауға кепілдік береді.
19 тарау. Депутаттық қызметті жүзеге асырумен байланысты
шығындардың орнын толтыру
Сессияны, ұдайы жұмыс істейтін комиссия және басқа органдардың отырыстарын өткізген кезде, бекітілген тәртіппен депутаттық өкілет тәртібімен жүзеге асыру кезінде көрсетілген қызмет бойынша бір жылға дейін жұмыс өтілімен орта көлемдегі еңбекақысы аудан әкімі аппараты жетекшісінің еңбекақысынан аспайтын, негізгі жұмыс орны бойынша орта еңбекақысы көлемінде жергілікті бюджет қаражаты есебінен депутатты қызметтік міндетінен жол уақытын есептеумен сессияны жүргізу мерзіміне іс сапарлық шығындардың орнын толтырумен босатылады.
20 тарау. Аудандық мәслихат өкілетін доғару үшін негіздер

92. Депутат вправе:
1) избирать и быть избранным председателем сессии районного маслихата, секретарем маслихата, председателем ревизионной комиссии, председателем или членом постоянной комиссии, в иные органы районного маслихата;
2) предлагать вопросы для рассмотрения на сессии районного маслихата и его постоянных комиссий и иных органов, участвовать в их рассмотрении и принятии решений;
3) обращаться с запросами и направлять обращения местным исполнительным органам и организациям, расположенным на территории района по вопросам, отнесенным к компетенции маслихата;
4) проводить встречи и собрания с избирателями своего округа, а также с органами местного самоуправления и организациями;
5) вносить предложения о заслушивании на сессии районного маслихата отчетов должностных лиц местного исполнительного органа и организаций, расположенных на территории района, по вопросам, отнесенным к компетенции районного маслихата;
6) принимать участие в работе заседаний районного акимата;
7) знакомиться со стенограммами и протоколами заседаний районного маслихата и его органов;
8) создавать депутатские объединения в виде депутатских групп политических партий. Депутатская группа политической партии должна объединять не менее пяти депутатов маслихата.
Регистрация депутатских групп политических партий осуществляется на сессии районного маслихата.
9) осуществлять иные действия, предусмотренные законодательством.
93. Депутат обязан:
1) участвовать в работе районного маслихата и его органа, в состав которого он избран;
2) поддерживать постоянную связь с избирателями своего округа, регулярно информировать их о работе районного маслихата, деятельности его постоянных комиссий и иных органов, исполнении решений районного маслихата, участвовать в организации и контроле за исполнением решений районного маслихата;
3) рассматривать поступившие в нему обращения избирателей, регулярно вести личный прием граждан.
94. Каждому депутату районного маслихата гарантируются условия для беспрепятственного и эффективного осуществления полномочий, защита его прав, чести и достоинства.
Глава 19. Возмещение расходов, связанных с осуществлением депутатской деятельности
В период проведения сессий, заседаний постоянных комиссий и иных органов районного маслихата, на время осуществления депутатских полномочий в порядке, установленном регламентом, депутат освобождается от выполнения служебных обязанностей с возмещением ему за счет средств местного бюджета в размере средней заработной платы по месту основной работы, но в размере, не превышающем заработную плату руководителя аппарата акима района, со стажем работы в указанной должности до одного года, и командировочных расходов на срок проведения сессий с учетом времени в  пути.
Глава 20. Основания прекращения полномочий районного Маслихата

95. Аудандық мәслихаттың өкілеті Қазақстан Республикасының Конституциясымен бекітілген оның өкілетінің мерзімі аяқталуы бойынша тоқтатылады.
96. Аудандық мәслихаттың өкілеті Қазақстан Республикасының Бас Прокурорының ұсынысы бойынша Қазақстан Республика Сенатының Парламентімен келесі жағдайда тоқтатылады.
1) Әлденеше (екі және одан көп) сот тәртібімен заңсыз деп танылған, шешім қабылдауда көрсетілген қазақстан Республикасының Конституциясын және заңдарын бұзу.
2) Ауданды тарату және жабу.
3) Депутаттар санынан үштен екі дауысы кем болмағанда жасырын дауыс берумен өзін-өзі тарату туралы мәслихатпен шешім қабылдау.
4) Ауданды дамыту әлеуметтік және экономикалық бағдарламасының жоспарларын екі еселі жергілікті бюджетпен бекітілмеген көрсететін аудан әкімдігімен жеңілмейтін келіспеушілігінде.
5) Аудандық басқару сызбасы екі еселі бекітілмегенін білдіретін аудан әкімімен жеңілмейтін келіспеушілігінде.
21 тарау. Аудан әкіміне сенімсіздігін білдіретін аудандық мәслихат өкілеттіктері
97. Аудандық мәслихат депутаттардың жалпы санынан үштен екісінің дауысымен аудан әкімінің сенімсіздігін білдіріп, облыс әкімі алдында қызметінен босатуы туралы сұрақ қоюға құқылы.
98. Аудан әкіміне сенімсіздігін білдіру туралы мәселелерін аудан мәслихатымен қарастыру үшін негіз, аудандық бюджеттің ауданның дамуының әлеуметтік және экономикалық бағдарламасының жоспарларын орындау туралы әкіммен екі еселі бекітілмеген ұсынылған есептері болып табылады.
22 тарау. Аудандық мәслихаттың аппараты
99. Аудандық мәслихаттың аппараты аудандық мәслихатты және оның органдарын ұйымдастырушылық, құқықтық, материалды-техникалық қамтамасыз етуін жүзеге асырады, депутаттарға өкілеттерін жүзеге асыруға көмек көрсетеді.
100. Аудандық мәслихат аппаратының мемлекеттік қызметкерлерінің қызметтері Қазақстан Республикасы заңдылығымен сәйкес жүзеге асырылады.
101. Аудандық мәслихат өкілеттігінің аяқталуымен, аудандық мәслихат өкілеті жедел тоқтатылған жағдайда және оның құрамына жаңа депутаттарды сайлағанда, аудандық мәслихат аппаратының мемлекеттік қызметкерлерінің қызметтері тоқтатылмайды.
102. Аудандық мәслихат аппараты аудандық бюджет есебінен ұсталынатын мемлекеттік мекеме болып табылады.
103. Аудандық мәслихат аппаратының жұмысы аудандық мәслихат хатшысымен бекітілген ол туралы ереже негізінде құрылады.

95. Полномочия районного маслихата прекращаются по истечении срока его полномочий, установленного Конституцией Республики Казахстан.
96. Полномочия районного маслихата прекращаются досрочно Сенатом Парламента Республики Казахстан по представлению Генерального Прокурора Республики Казахстан в следующих случаях:
1) неоднократного (два и более) нарушения Конституции, законов Республики Казахстан, выразившихся в принятии решений, признанных в судебном порядке незаконными;
2) реорганизации или ликвидации района;
3) принятия маслихатом решения о самороспуске  тайным голосованием не менее чем двумя третями голосов от общего числа его депутатов;
4) непреодолимых разногласий с акиматом района, выразившихся в двукратном не утверждении местного бюджета, планов, экономических и социальных программ развития района;
5) непреодолимых разногласий с акимом района, выразившихся в двукратном не утверждении  схемы управления районом.
Глава 21. Полномочие районного маслихата выразить
недоверие акиму района
97. Районный маслихат двумя третями голосов от общего числа его депутатов вправе выразить недоверие акиму района и  поставить вопрос о его освобождении от должности соответственно перед  Президентом Республики Казахстан.
98. Основанием для рассмотрения районным маслихатом вопроса о выражении недоверия акиму района является двукратное не утверждение маслихатом представленных акимом отчетов об исполнении планов, экономических и социальных программ развития района, районного бюджета.
Глава 22. Аппарат районного маслихата
99. Аппарат районного маслихата осуществляет организационное, правовое, материально-техническое и иное обеспечение районного маслихата и его органов, оказывает помощь депутатам в осуществлении их полномочий.
100. Деятельность государственных служащих аппарата районного маслихата осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
101. С истечением срока полномочий районного маслихата, в случаях досрочного прекращения полномочий районного маслихата и выборов нового состава его депутатов, деятельность государственных служащих аппарата районного маслихата не прекращается.
102. Аппарат районного маслихата является государственным учреждением, содержащимся за счет районного бюджета.
103. Работа аппарата районного маслихата строится на основании положения о нем, утвержденном секретарем районного маслихата.