Екiбастұз аймағында тұрмыстық-қатты қалдықтарды орналастыру Қағидалары туралы
Павлодар облысы Екібастұз қалалық мәслихатының 2004 жылғы 24 ақпандағы N 3/47 шешімі. Павлодар облысы әділет департаментінде 2004 жылғы 2 сәуірде N 2376 тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Екібастұз қалалық мәслихатының 2009 жылғы 27 шілдедегі N 201/17 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Екібастұз қалалық мәслихатының 2009 жылғы 27 шілдедегі N 201/17 шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" N 148 Заңының 6 бап 1 тармақшасы, Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шiлдедегi N 168 "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 4 желтоқсандағы "Тұрғындардың санитарлық-эпидемиялық жағдайын жақсарту туралы" N 361-2 Заңының негізінде қалалық мәслихат ШЕШТI:
1. Қоса берiлiп отырған Екiбастұз аймағында тұрмыстық-қатты қалдықтарды орналастыру Қағидасы бекiтiлсiн;
2. Осы шешiм Павлодар облысы әдiлет басқармасында мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап күшiне енедi.
Сессия төрайымы Р. Елубаев
Қалалық мәслихат хатшысы Б. Шаймерденов
Екiбастұз қалалық мәслихатының
2004 жылғы 24 ақпандағы
(III шақырылған IV сессия)
"Екiбастұз аймағында тұрмыстық-
қатты қалдықтарды орналастыру
қағидалары туралы" N3.47
шешiмiмен бекiтiлген
ҚАҒИДА
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар қоршаған ортаға және адам денсаулығына тигiзетiн зардаптардың алдын алу, төмендету, жою мақсатында тұрмыстық және өндiрiс қалдықтарымен айналысу кезiнде пайда болған қатынастарды реттейдi.
2. Қағидалар жүйелi жинаудың, жедел жоюдың, нақты зарарсыздандырудың және Екiбастұз қаласының арнаулы нысандарында жиналған қалдықтардың орналастырылуының  тәртiбiн қарастырады.
3. Елдi мекендердi қажеттi санитарлық дәрежеде қамтамасыз ету және арнаулы машиналар паркiн тиiмдi пайдалану үшiн қаладағы тұрмыстық қалдықтарды арнаулы коммуналдық мемлекеттiк және мемлекеттiк емес мекемелер орталықтандырылған бiрдей жүйеде жоюы керек.
4. Меншiк түрiне қарамастан мекемелер, кәсiпорындар, қоғамдық ұйымдар,  жеке үй иелерi немесе жалға алушылар, жеке тұлғалар қоқыстарды және қатты-тұрмыстық қалдықтарды шығару үшiн уақытында арнаулы мекемелермен келiсiм жасауға мiндеттi.
5. Қалдықтарды шығару қызметi үшiн келiсiмдер қалдықтардың жиналу мөлшерiне байланысты жасалады. Қалдықтардың жиналу мөлшерi тапсырыс берушiмен санитарлық тазалаушы кәсiпорынның арасындағы негiзгi есеп айырушы көрсеткiштер болып табылады және тапсырыс берушi мен қоқыс тазалаушы кәсiпорынның арасында есеп айырысу үшiн қолданылады.

О правилах размещения твердых бытовых отходов в Экибастузском регионе
Решение Экибастузского городского маслихата от 24 февраля 2004 года N 3/47. Зарегистрировано департаментом юстиции Павлодарской области 2 апреля 2004 года за N 2376. Утратило силу решением маслихата города Экибастуза Павлодарской области от 27 июля 2009 года N 201/17
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Экибастуза Павлодарской области от 27 июля 2009 года N 201/17.
На основании п.п. 2 п. 1 ст. 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республики Казахстан" от 23 января 2001 года, N 148, Закона Республики Казахстан "Об охране окружающей среды" от 15 июля 1997 года N 160, Закона Республики Казахстан "О санитарно эпидемиологическом благополучии населения" от 4 декабря 2002 года N 361-2 городской маслихат РЕШИЛ:
1. Правила размещения твердых бытовых отходов в Экибастузском регионе утвердить.
2. Данное решение вступает в силу со дня государственной регистрации.
Председатель сессии                        Р. Елюбаева
Секретарь Городского маслихата             Б. Шаймерденов
Утверждено решением N 3/47
Экибастузского городского маслихата
(IV сессия, III созыв) от 24 февраля
2004 года "О Правилах размещения
твердых бытовых отходов в
Экибастузском регионе".
ПРАВИЛА
размещения твердых бытовых отходов в Экибастузском регионе 1. Общие положения.
1. Настоящие Правила регулируют отношения, возникающие в процессе обращения с отходами производства и потребления в целях предотвращения, снижения и ликвидации их вредного воздействия на окружающую среду и здоровье человека.
2. Правила предусматривают порядок рационального сбора, быстрого удаления, надежного обезвреживания и размещения отходов, скапливающихся на территории города Экибастуза, на специальных объектах.
3. Для обеспечения должного санитарного уровня населенных мест и более эффективного использования парка специальных машин, бытовые отходы в городе следует удалять по единой централизованной системе специализированными коммунальными предприятиями государственного и негосударственного сектора.
4. Предприятия всех форм собственности, учреждения, общественные организации, физические лица, владеющие или арендующие помещения, частные домовладельцы, обязаны своевременно заключать договора на вывоз мусора и твердо-бытовых отходов со специализированным предприятием.
5. Договора за услуги вывоза отходов заключаются по нормам накопления.
Нормы накопления являются основными расчетными показателями между заказчиками и предприятием по санитарной очистке и используются для расчетов между заказчиком и предприятием по вывозу мусора.

6. Жергiлiктi орындаушы ұйымдар:
1) механикаландырылған жинауға жататын көшелердi, даңғылдардың, өткелдердiң титулдық тiзiмiн, сондай-ақ қысқы және жазғы мезгiлдерде оларды тазалау кезегiн;
2) кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелердiң күшiмен тазаланатын қала аумағының тiзiмiн;
3) саябақтар, жағажайлар, техникалық ғимараттар мен құрылыстардың, сауда орындарының санитарлық жағдайына жауапты ұйымдарды бекiтедi.
2. Негiзгi түсiнiктер мен анықтамалар
7. Осы Қағидада келесi негiзгi түсiнiктер қолданылады:
1) қалдықтар - өндiрiс және тұтыну қалдықтары;
2) өндiрiс қалдықтары - өнiм, энергия және химиялық қоспалар өндiру кезiнде және толығымен немесе жартылай осы өндiрiске сәйкес келетiн тұтынушылық қасиетiн жоғалтқан шикiзаттар, жартылай дайын өнiмдер, химиялық қоспалар қалдықтары. өндiрiс қалдықтарына сондай-ақ техногендiк минералды құралдар және ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң қалдықтары кiредi;
3) тұтынушы қалдықтары күшiн жойған немесе рухани тозығы жеткен тұтынушылық қасиетiн жоғалтқан заттар мен бұйымдар. Тұтынушы қалдықтарына адам өмiрiне байланысты тұрмыстық қалдықтар жатады;
4) қалдықтармен айналысу - олардың пайда болуымен, жинаумен, сақтаумен, тасымалдаумен, қолданумен, зарарсыздандырумен және қалдықтарды көмумен байланысты жұмыстар;
5) қалдықтарды пайдалану - оларды өндiрiсте өнiм өндiру және жұмыс iстеу үшiн немесе энергия өндiру үшiн пайдалану;
6) қалдықтарды ескi зат ретiнде пайдалану - қалдықтарды өндiрiске қайтару жолымен жаңа өнiм алу;
7) қалдықтарды орналастыру - қалдықтарды сақтау және көму;
8) қалдықтарды сақтау - қалдықтарды кейiн ескi зат ретiнде пайдалану, тасымалдау,зарарсыздандыру немесе көму мақсатында оларды белгiлi мерзiмге дейiн сақтау үшiн нысанда орналастыру;
9) қалдықтарды көму - осы қалдықтарды адам өмiрiне және қоршаған ортаға зияны тимеу үшiн, оларды арнайы нысандарда орналастыру;
10) қалдықтарды зарарсыздандыру - адамға және қоршаған ортаға қаупiн кемiту үшiн қарастырылған арнайы қондырғыларда зарарсыздандыру (соның iшiнде өртеу).
3. Жеке және заңды тұлғалардың қалдықтармен айналысу кезiндегi құқылары мен мiндеттерi
8. Жеке және заңды тұлғалардың қалдықтармен айналысу кезiндегi құқылары Қазақстан Республикасының "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Заңымен, басқа да заңнамалар актiлерiмен және осы Қағидалармен анықталған.

6. Местными исполнительными органами утверждаются:
1) титульный список улиц, площадей и проездов, подлежащих механизированной уборке, а также очередность их уборки в летний и зимний периоды;
2) список городских территорий, подлежащих уборке силами предприятий, организаций и ведомств;
3) организации, ответственные за санитарное состояние парков, скверов, пляжей, служебно-технических зданий и сооружений, строительных площадок, торговых зрелищных учреждений и др.
2. Основные понятия и определения.
7. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) отходы - отходы производства и потребления;
2) отходы производства - остатки сырья, материалов, полуфабрикатов, химических соединений, образовавшиеся при производстве продукции, энергии и выполнении работ и утратившие полностью или частично исходные потребительские свойства, соответствующие применению в этом производстве. В отходы производства включаются также техногенные минеральные образования и отходы сельскохозяйственного производства;
3) отходы потребления - изделия и материалы, утратившие свои потребительские свойства в результате физического или морального износа к отходам потребления относятся бытовые отходы, образующиеся в результате жизнедеятельности людей;
4) обращение с отходами - деятельность, связанная с образованием, сбором, хранением, транспортированием, использованием, обезвреживанием и захоронением отходов;
5) использование отходов - применение отходов для производства продукции и выполнения работ (услуг) или получения энергии;
6) утилизация отходов - использование отходов путем возвращения их в процесс производства для получения нового продукта;
7) размещение отходов - хранение и захоронение отходов;
8) хранение отходов - размещение отходов на объекте для их хранения, осуществляемое на определенный срок с целью последующей утилизации, транспортировки обезвреживания или захоронения;
9) захоронение отходов - размещение отходов на объекте для их захоронения с целью изоляции в течение неограниченного срока, при котором воздействие этих отходов на здоровье человека и окружающую среду не превышает установленных нормативов;
10) обезвреживание отходов - обработка (в том числе сжигание) на специализированных установках отходов, приводящая к уменьшению их опасного воздействия на окружающую среду и человека.
3. Права и обязанности физических
и юридических лиц  при обращении с отходами
8. Права физических и юридических лиц при обращении с отходами определены Законом Республики Казахстан "Об охране окружающей среды", другими законодательными актами и настоящими Правилами.

9. Азаматтар:
1) қалдықтардың адам өмiрiне және қоршаған ортаға тигiзетiн зияны туралы толық мағлұмат алуға;
2) қалдықтармен айналысу саласында қоғамдық бақылауды iске асыруға қатысуға;
3) қалдықтар мәселесi бойынша өкiлеттi ұйымдарға хаттарымен, арызымен, өтiнiшiмен және ұсынысымен келуге және оларды қарауды талап етуге;
4) кiнәлi ұйымдарды, лауазым иелерiн және азаматтарды жауапқа тарту мәселелерiн қоюға, сотқа тигiзген зияндарының орнын толтыруға, азаматтар денсаулығына және мүлкiне келтiрген зияны үшiн арыз беруге;
5) заңнамалармен  қарастырылған және қалдықтармен айналысу саласындағы басқа да құқықтық актiлермен белгiленген өздерiнiң басқа да құқыларын жүзеге асыруға құқылы.
10. Жеке және заңды тұлғалар:
1) қатты тұрмыстық қалдықтарды және қоқыс шығару үшiн арнайы кәсiпорынмен тапсырыс берушi мен санитарлық тазалау кәсiпорнының арасындағы есеп айырысу көрсеткiшi болып табылатын және тапсырыс берушi мен қоқыс шығарушы кәсiпорынның арасындағы есеп айырысу үшiн қолданылатын келiсiм жасауға;
2) жинауды жүйелi түрде жүргiзуге және ауыл аумағын маусым түрiне және ауа райына байланысты, санитарлық және сәулет талаптарына сәйкес өз қаржыларынан жүргiзуге;
3) қалдықтарды орналастыру үшiн төлем төлеуге;
4) үй-жайлар жанындағы iрi қоқыстарды шығару үшiн келiсiм жасауға;
5) ұсақ қоқыстар үй-жайлардан үй басқармаларының тапсырысы бойынша шығаруды жүргiзуге;
6) қоқыс алаңдарын су өткiзбейтiн сырмен сырланған ыдыстармен қамтамасыз етуге;
7) тамақ қалдықтарын жинау үшiн қолданылатын жинақтармен, инвентарьмен қамтамасыз етуге;
8) қоқыс қабылдайтын камералардың, жинақтардың әрдайым жуылуына, шыбын-шiркейге қарсы күрестi қамтамасыз етуге;
9) контейнерлерден қалдықтарды төккеннен кейiн, оларды уақытында жинап, ақтап, сырлап және жөндеу жүргiзуге;
10) қалдықтарды контейнерлерде өртеуге жол бермеуге;
11) контейнерлердi iрi қоқыстармен және құрылыс заттарымен толтыруға жол бермеуге мiндеттi.
4. Қалдықтарды орналастыру және жинауды ұйымдастыру
11. Қалдықтарды жинаушы және орналастырушы арнаулы кәсiпорын:
1) ұйымдар, тұрғын үйлер, мекемелер және кәсiпорындар аумағынан қатты және сұйық қалдықтарды уақытында шығаруға (келiсiмге сәйкес);
2) контейнерлердi қалалық полигонда осы үшiн арнайы бөлiнген  жерлерде жууға, зарарсыздандыру жүргiзуге мiндеттi.
12. Қалдықтарды шығару адам өмiрiне және қоршаған ортаға тигiзетiн зияны белгiленген мөлшерден аспайтын әдiстермен және амалдармен жиналуға тиiс.

9. Физические и юридические лица имеют право:
1) получать полную и достоверную информацию о вредном воздействии отходов на здоровье человека и окружающую среду;
2) участвовать в осуществлении общественного контроля в области обращения с отходами;
3) обращаться в уполномоченные органы с письмами, жалобами, заявлениями и предложениями по вопросам отходов и требовать их рассмотрения;
4) ставить вопросы о привлечении к ответственности виновных организаций, должностных лиц и граждан, предъявлять в суд иски о возмещении вреда, причиненного здоровью и имуществу граждан вследствие нарушения законодательств и настоящих Правил;
5) реализовывать в установленном порядке другие свои права, предусмотренные законодательными и иными правовыми актами в области обращения с отходами.
10. Физические и юридические лица обязаны:
1) своевременно заключать договора на вывоз мусора и твердых бытовых отходов со специализированными предприятиями по нормам накопления;
2) систематически производить уборку и содержать дворовые территории в чистоте в зависимости от сезона и погодных условий за свой счет, согласно архитектурным и санитарным требованиям, в границах отведенной территории;
3) вносить плату за размещение отходов;
4) заключать договора на вывоз крупногабаритного мусора с домовладельцами согласно норм накопления на одного жителя;
5) производить удаление негабаритных отходов из домовладении по заявкам;
6) оборудовать площадки с водонепроницаемым покрытием под мусоросборники и контейнерные площадки;
7) обеспечивать сборниками и инвентарем, применяемыми для сбора пищевых отходов, уличного и дворового смета;
8) обеспечивать регулярную мойку, дезинфекцию и дезинсекцию против мух мусороприемных камер, площадок и ниш под сборники, а также сборников отходов;
9) своевременно производить уборку контейнерных площадок после удаления отходов, их побелку, покраску и ремонт;
10) не допускать сжигание отходов в контейнерах;
11) не допускать загрузку контейнеров крупногабаритными отходами бытового назначения и строительными материалами.
11. Специализированные предприятия по уборке и размещению отходов обязаны:
1) своевременно осуществлять (в соответствии с договорами) вывоз твердых и жидких бытовых отходов с территорий жилых домов, организаций, учреждений и предприятий;
2) своевременно проводить очистку, дезинфекцию, дезинсекцию и мытье контейнеров на специально для этого отведенных местах на городском полигоне.
4. Организация сбора и размещения отходов.
12. Сбор отходов должен осуществляться способами и методами, при которых воздействие на здоровье человека и окружающую среду не превышает установленные нормативы.

13. Жоспарлы - ұдайы жүйемен ұйымдастыру және тұрмыстық қалдықтарды жою тәртiбi санитарлық-эпидемиологиялық қызмет мекемелерiнiң келiсiмi бойынша арнайы кәсiпорындармен жүргiзiледi.
14. Жоспарлы - жүйелi тазалау санитарлық-эпидемиологиялық мекеме келiсiммен жоюшы мекеме мен заңды немесе жеке тұлғалар арасындағы жасалған келiсiм кесте арқылы жүргiзiлуi керек.
15. Қалдықтарды реттеушi полигон әкiмшiлiгi автокөлiктiң әрбiр рейсiн жол куәлiгiнде белгiлеп отыруы тиiс.
16. Қалдықтарды "өзi шығару" әдiсiмен жою үшiн талондық жүйе қолдану керек.
17. Тұрғындардың тыныштығын қамтамасыз ету үшiн тамақ және тұрмыстық қалдықтарды таңертең сағат 7-де және кешке 23 сағатқа дейiн шығару керек.
18. Құрылыс кезiнде, жөндеу уақытында тұрғын, қоғамдық ғимараттарды, мәдени-тұрмыстық нысандарды, сондай-ақ өндiрiс кәсiпорындарының әкiмшiлiк жайларын қайта салу кезiнде пайда болған қалдықтарды құрылыс ұйымдарының көлiгiмен (келiсiм бойынша) немесе "өзi шығару" әдiсiмен қаланың қатты-тұрмыстық қалдықтар полигонына шығарады.
19. Қайта өңдеуге келмейтiн өндiрiс ұйымдарының қалдықтарын жергiлiктi басқару ұйымдарының және өкiлеттi ұйымдардың келiсiмiмен осы кәсiпорынның көлiгiмен арнаулы құрылыстарға немесе оларды зарарсыздандыру және көму үшiн полигонға шығарады.
5. Тұрмыстық-қатты қалдықтарды жинау
20. Үй-жайлар ауласы, көше және шағын аудан өткелдерi, мәдени-тұрмыстық нысандар орны, әртүрлi кәсiпорындар, мекемелер және ұйымдар аумағы, саябақтар, көпшiлiк пайдаланатын демалыс орындары тазалау нысандары болып табылады.
21. Үй-жайлар аумағындағы контейнерлердi орналастыру үшiн көлiк өте алатын арнаулы алаң болуы керек. Алаң ашық, су өтпейтiн төсенiшi бар және мүмкiндiгiнше жасыл желекпен қоршаулы болуы керек.
22. Қатты-тұрмыстық қалдықтар арнаулы қоқыс таситын көлiкпен, ал сұйық қалдықтар арнаулы вакуумдық көлiкпен шығарылады.
23. Аулалық жинақтарда уақытша сақтау кезiнде, қалдықтардың iрiп-шiруiне жол берiлмейдi, сондықтан жылдың суық күндерiнде сақтау мерзiмi 3, ал жылы күндерi 1 тәулiктен аспауы керек. Әрбiр елдi мекендерде қатты-тұрмыстық қалдықтарды жою кезеңi қаланың санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау басқармасы мемлекеттiк мекемесiмен  келiсiледi.
24. Жайлы пәтер тұрғындарының қорынан қатты-тұрмыстық қалдықтарды жинау үшiн бiркелкi темiр контейнерлер қолдану керек.

13. Организация планово-регулярной системы и режим удаления бытовых отходов производится специализированными предприятиями по согласованию с учреждениями санитарно-эпидемиологической службы.
14. Планово-регулярную очистку следует проводить по договорам - графикам, составленным между организацией, производящей удаление отходов, юридическим или физическим лицом, владеющим или арендующим здание или помещение по согласованию с учреждениями санитарно-эпидемиологической службы.
15. Каждый рейс автомашины должен отмечаться в путевом листе администрацией полигона по складированию отходов.
16. При осуществлении удаления отходов методом "самовывоза" должна применяться талонная система.
17. Для обеспечения шумового комфорта жителей, бытовые и пищевые отходы необходимо удалять из домовладении не ранее 7 часов и не позднее 23 часов.
18. Отходы, образующиеся при строительстве, ремонте, реконструкции жилых и общественных зданий, объектов культурно-бытового назначения, а также административно-бытовых помещений промышленных предприятий, вывозят транспортом строительных организаций (по договору) или методом "самовывоза" на городской полигон твердых бытовых отходов.
19. Не утилизируемые отходы промышленных предприятий вывозят транспортом этих предприятий на специальные сооружения или полигоны для их обезвреживания и захоронения по согласованию с местными исполнительными органами и уполномоченными органами.
5. Сбор твердых бытовых отходов.
20. Объектами очистки являются территории домовладении уличные и микрорайонные проезды, объекты культурно-бытового назначения, территории различных предприятий, учреждений и организаций, парки скверы, площади, места общественного пользования, места отдыха.
21. На территории домовладении должны быть выделены специальные площадки для размещения контейнеров с удобными подъездами для транспорта. Площадка должна быть открытой, с водонепроницаемым покрытием и желательно огражденной зелеными насаждениями.
22. Твердые бытовые отходы вывозятся мусоровозным транспортом.
23. При временном хранении отходов в дворовых сборниках должна быть исключена возможность их загнивания и разложения. Поэтому срок хранения в холодное время года (при температуре 0 градусов и ниже) должен быть не более трех суток, а в теплое время (при плюсовой температуре) не более одних суток (ежедневный вывоз). В каждом населенном пункте периодичность удаления твердых бытовых отходов согласовывается с городским управлением государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
24. Для сбора твердо-бытовых отходов следует применять в благоустроенном жилищном фонде стандартные металлические контейнеры (0,75 кубических.метров).

25. Контейнерлер қойылған алаңдар тұрғын үйлерден, қоғамдық ғимараттардан, спорт алаңдарынан және халықтың демалыс орындарынан 20 метрден кем, 100 метрден артық болмай алыс болуы керек. Контейнерлер саны 5-тен аспауы керек.
Контейнерлер мен алаң шетiнiң арақашықтығы 1 метрден аспауы керек. Қалдықтарды уақытша сақтау үшiн орналастыру, әсiресе тұрғын үй аумағында мiндеттi түрде қаланың сәулет және қала құрылысы басқармасымен санитарлық-эпидемиологиялық қызметiмен келiсiлуi керек. Жеке тұрғын үйлерде қоқыс жинайтын жинақтардың, аулалық әжетханалардың, қалдықтар шұңқырының орналасқан жерiн жеке үй иелерi өздерi анықтайды.
Арақашықтығы 8-10 метрге дейiн қысқартылуы мүмкiн. Жанжал болған жағдайда ғимаратты пайдаланушы мекемелер, меншiк пәтер иелерiнiң төрағасы және үй басқармалары қалдықтардың қоқыс қабылдаушы камералардан және контейнерлер алаңынан контейнерлер салынуын қамтамасыз етуi тиiс.
26. Қалдықтарға арналған темiр жинақтар жазғы уақытта жуылуы қажет (ауыстырылмайтын жүйеде 10 күнде бiр, ауыстырылатын жүйеде  босағаннан кейiн), ағаш жинақтарды зарарсыздандыру керек (босаған сайын). Зарарсыздандыруды энтологиялық көрсеткiштер бойынша жүргiзу.
27. Қалдықтар жинағынан, сондай-ақ қоқыс таситын көлiктен шикiзатты екiншi зат ретiнде таңдап алуға болмайды (текстиль, банкалар, шөлмектер және т.б.).
28. Қалдықтар салынған ыдыстарды жиналған жерден арнаулы көлiк келгенше шығаруға болмайды.
29. Ұсақ қалдықтар үйден жиналғанына қарай шығарылады, бiрақ аптасына бiр реттен кем болмауы керек.
30. Iрi қоқыстарды шығару үшiн ғимаратты пайдаланушы мекеме, тұрғын үй бөлiмдерi, меншiк пәтер иелерi кооперативiнiң төрағалары және үй басқармаларымен келiсiм жасауға мiндеттi.
31. Барлық үлгiдегi заңды тұлғалар қалдықтарды тасымалдауға арналған жабдықталған көлiктерi болған жағдайда өз күшiмен ұйымдастырылған қоқыс төгетiн орынға, көлiкке берiлген мiндеттi санитарлық төлқұжаты және полигонға кiретiн құжаты болған жағдайда тасымалдай алады.
32. Қоқыс жинайтын кәсiпорын тұрғын үй, ұйымдар, мекемелер және кәсiпорындар аумағынан ыдысқа салынған қоқыстармен қоса қоқыс камераларынан, сондай-ақ контейнерлер алаңынан жинауды жүзеге асырады.

25. Площадки для установки контейнеров должны быть удалены от жилых и общественных зданий, спортивных площадок и от мест отдыха населения на расстояние не менее 20 метров, но не более 100 м.
Размер площадок должен быть рассчитан на установку необходимого числа контейнеров, но не более 5. Расстояние от контейнеров до края площадки должно быть не менее 1,0 метра. Размещение мест временного хранения отходов, особенно на жилой территории, необходимо согласовывать с управлением архитектуры и градостроительства города и санитарно-эпидемиологической службой.
На территориях частных домовладении места расположения мусоросборников, дворовых туалетов и помойных ям должны определяться самими домовладельцами, разрыв может быть сокращен до 8-10 метров. В конфликтных ситуациях этот вопрос Учреждения по эксплуатации зданий, жилищные отделы, председатели кооперативов собственников квартир и управляющие домами должны обеспечить затаривание отходов с мусороприемных камер и на контейнерных площадках в контейнера.
26. Металлические сборники отходов в летний период необходимо промывать (при несменяемой - системе не реже одного раза в 10 дней, при сменяемой - после опорожнения), деревянные сборники - дезинфицировать (после каждого опорожнения). По энтомологическим показаниям проводить дезинсекцию.
27. Выбор вторичного сырья (текстиль, банки, бутылки и другие предметы) из сборника отходов, а также из мусоровозного транспорта не допускается.
28. Емкости с отходами не допускается выставлять за пределы мусоросборного помещения заблаговременно (ранее одного) часа до прибытия специального автотранспорта.
29. Удаление негабаритных отходов из домовладении следует производить по мере их накопления, но не реже одного раза в неделю.
30. Учреждения по эксплуатации зданий, жилищные отделы, председатели кооперативов собственников квартир и управляющие домами обязаны заключить договор на вывоз крупногабаритного мусора с домовладении согласно норм накопления на одного жителя.
31. Юридические лица всех форм собственности, имеющие объекты вне жилой зоны, могут производить вывоз отходов своими силами и средствами, при условии наличия специально оборудованных транспортных средств для перевозки отходов на организованную свалку с обязательным оформлением санитарного паспорта на транспортные средства и пропуск для въезда на полигон.
32. Предприятиям по удалению отходов вывоз затарированного мусора следует осуществлять с территорий жилых домов, организаций, учреждений и предприятий, как с мусорокамер, так и с контейнерных площадок.

6. Тамақ және сұйық қалдықтарды жинау
33. Канализацияланбаған үйлердiң сұйық қалдықтары арнаулы вакуумдық көлiкпен тасымалданады.
34. Тамақ қалдықтарын жинау және пайдалану "Ветеринарлық-санитарлық ережелерiнiң тамақ қалдықтарын жинау және оны малды қоректендiруге пайдалану туралы" тәртiбiне сай iске асуы керек.
35. Тамақ қалдықтарын жинау, сақтау және шығару "Екiбастұз қаласы әкiмiнiң көрiктендiру басқармасы" мемлекеттiк мекемесiнiң және санэпидемиялық қызмет ұйымының келiсiмi бойынша бекiтiлген тамақ қалдықтарын жинау және шығару бойынша нұсқаулық көрсеткiштерiне сай жүзеге асырылуы тиiс.
36. Тамақ қалдықтарын шошқаларды қоректендiру үшiн пайдаланатын шаруашылықтар, осы үшiн шаруашылықтың орналасқан жерi бойынша бас мал дәрiгерiнен арнаулы рұқсат алуға мiндеттi.Белгiлi жердiң мал өсiру шаруашылықтарында эпидемиялық жағдай өзгергенде, тамақ қалдықтарын жинауды жалғастыруға рұқсатты қаланың (аймақтың) бас мал дәрiгерi бередi.
37. Тамақ қалдықтарын тек қана iшi-сырты сырланған, қақпағы жабылатын арнаулы ыдыстарда (шелектер, бактар) жинауға рұқсат етiледi.
38. Мал өсiрумен шұғылданатын кәсiпорындар мен шаруашылықтар иелерi малды байлап ұстау кезiнде, олардың қиын және басқа да қалдықтарының реттелуiн қамтамасыз етуге және санитарлық қызметпен келiсiлген арнаулы жерлерге шығаруға мiндеттi.
7. Қағидаларды бұзғаны үшiн жауапкершiлiк
39. Осы қағиданы бұзған заңды және жеке тұлғалар, соның iшiнде мемлекеттiк ұйымдардың лауазым иелерi Қазақстан Республикасы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы Кодексiнiң N 387 бабына сәйкес жауапқа тартылады.

6. Сбор пищевых и жидких бытовых отходов.
33. Жидкие отходы из не канализованных домов транспортируются ассенизационным вакуумным транспортом.
34. Собирать и использовать пищевые отходы следует в соответствии с "Ветеринарно-санитарными правилами о порядке сбора пищевых отходов и использования их для корма скота".
35. Сбор, хранение и вывоз пищевых отходов следует осуществлять в соответствии с инструктивными показаниями по организации сбора и вывоза пищевых отходов, утвержденных Государственным учреждением "Управление благоустройства акима города Экибастуза" и по согласованию с органами санитарно-эпидемиологической службы.
36. Откормочные хозяйства, использующие пищевые отходы для кормления свиней, обязаны получить для этого специальное разрешение от главного ветеринарного врача города (региона) по месту нахождения хозяйства. При изменении эпидемической обстановки в животноводческих хозяйствах данной местности разрешение на продолжение сбора пищевых отходов в каждом конкретном случае дает главны ветеринарный врач города (региона).
37. Пищевые отходы разрешается собирать только в специально предназначенные для этого сборники (баки, ведра и т.д.) окрашенные изнутри и снаружи краской, закрывающиеся крышками (применять оцинкованные емкости без окраски запрещается).
38. Собственники хозяйств и предприятий, связанных с выращиванием и содержанием животных на период стойлового их содержания, обязаны обеспечить складирование навоза и других отходов на территории их содержания с последующим вывозом в специально отведенные для этого места, согласованными с санитарными службами.
7. Ответственность за нарушение Правил
39. Физические и юридические лица, в том числе должностные лица государственных органов, виновные в нарушении настоящих Правил, несут ответственность в соответствие с Кодексом об административных правонарушениях Республики Казахстан и другими законодательными актами.