Аз қамтылған азаматтарға тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтерді төлеуге тұрғын үй көмегін ұсыну Ережелері туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау аудандық мәслихаттың 2004 жылғы 20 сәуірдегі N 3-6-3 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2004 жылғы 28 мамырда N 1272 тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау аудандық мәслихатының 2012 жылғы 25 шілдедегі N 5-6-3 шешімі
Ескерту. Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау аудандық мәслихатының 2012.07.25 N 5-6-3 Шешімімен (жалпы ақпарат құралдарында алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 қарашадағы "Халықты әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне өзгертулер енгізу туралы" N 477-1 ҚРЗ Заңының негізінде Айыртау аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Аз қамтылған азаматтарға тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтерді төлеуге тұрғын үй көмегін ұсыну Ережелері бекітілсін.
2. Осы шешім әділет департаментінде тіркеуден өткеннен кейін және аудандық "Айыртауские зори" және "Айыртау таңы" газеттерінде жарияланған соң күшіне енеді.
Аудандық мәслихаттың кезектен
тыс VІ сессиясының
Аудандық мәслихаттың хатшысы
Айыртау аудандық мәслихатының
2004 жылғы 20 сәуірдегі
"Аз қамтылған азаматтарға тұрғын
үйді ұстауға және коммуналдық
қызметтерді төлеуге тұрғын
үй көмегін ұсыну Ережелері туралы"
N 3-6-3 шешімімен БЕКІТІЛГЕН
Аз қамтылған азаматтарға тұрғын үйді
ұстауға және коммуналдық қызметтерді
төлеуге тұрғын үй көмегін ұсыну ЕРЕЖЕЛЕРІ
1. Тұрғын үй көмегі - тұрғындардың аз қамтылған бөлігіне тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу жөніндегі шығындарды орнына толтыру үшін ұсынылатын жәрдемақы.
2. Тұрғын үй көмегі жәрдемақы тағайындалған кезде тұрақты тұратын және тұрғын үйдің меншік иесі (жалдаушы, жалға алушы) болып табылатын жеке тұлғаларға, егер де тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметтерді тұтыну ақысының шығыны жанұя бюджетінде жәрдемақылық шаралармен қамтамасыздандырылатын тұрғын үй алаңы нормасының және коммуналдық қызметтерді тұтыну нормативтерінің шектеріндегі бұл мақсатқа жұмсалатын шығынның шекті мөлшерінен асып кетсе беріледі. Тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметтерді тұтыну (сумен қамтамасыз ету, канализация, жылыту, электр қуаты, газ, қоқысты шығару, лифтіні пайдалану) ақысын төлеуге жұмсалатын шығынның шекті мөлшері жанұяның жиынтық табысының 30 % көлемінде белгіленеді.
3. Белгіленген нормадан жоғары тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметтерді тұтыну ақысы жалпы негіздерде жүргізіледі.

О Правилах предоставления малообеспеченным гражданам жилищной помощи на содержание жилья и оплату коммунальных услуг
Решение маслихата Айыртауского района Северо-Казахстанской области N 3-6-3 от 20 апреля 2004 года. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 28 мая 2004 года N 1272. Утратило силу - решением маслихата Айыртауского района Северо-Казахстанской области от 25 июля 2012 года N 5-6-3
Сноска. Утратило силу - решением маслихата Айыртауского района Северо-Казахстанской области от 25.07.2012 N 5-6-3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования в средствах массовой информации)
На основании Закона Республики Казахстан N 477-1 ЗРК от 16 ноября 1999 года "О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты населения" Айыртауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления малообеспеченным гражданам жилищной помощи на содержание жилья и оплату коммунальных услуг.
2. Настоящее решение вступает в силу после регистрации в департаменте юстиции и опубликования в районных газетах "Айыртауские зори" и "Айыртау таны".
Председатель VI сессии районного
маслихата внеочередной
Секретарь районного маслихата
УТВЕРЖДЕНЫ
решением сессии Айыртауского
районного маслихата
от 20 апреля 2004 года N 3-6-3
"О Правилах предоставления малообеспеченным
гражданам жилищной помощи на содержание
жилья и оплату коммунальных услуг"
ПРАВИЛА
предоставления малообеспеченным гражданам жилищной
помощи на содержание жилья и оплату коммунальных услуг
1. Жилищная помощь-компенсация, предоставляемая малообеспеченным слоям населения для возмещения затрат по оплате содержания жилья и потребления коммунальных услуг.
2. Жилищная помощь предоставляется физическим лицам, постоянно проживающим, на момент назначения пособия, на территории района и являющимся собственниками (нанимателями, арендаторами) жилья, в том случае, если расходы на оплату содержания жилья и потребления коммунальных услуг в пределах нормы площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, и нормативов потребления коммунальных услуг в бюджете семьи превышают долю предельно допустимых расходов на эти цели. Доля предельно допустимых расходов на оплату содержания жилья и потребления коммунальных услуг (водоснабжения, канализации, отопления, электроэнергии, газ, вывоз мусора, пользование лифтом) устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 30%.
3. Оплата содержания жилья и потребления коммунальных услуг сверх установленной нормы производится на общих основаниях.

4. Жеке меншігінде бір бірліктен артық тұрғын үйі (пәтері, үйі) бар немесе тұрғын жайды жалға беруші тұлғалар тұрғын үй көмегін алу құқығынан айырылады.
5. Егер жанұяда оқымайтын, әскери қызмет істеп жүрмеген, жұмыс істемейтін, жұмыспен қамту қызметінде тіркелмеген еңбекке жарамды тұлға болса, кемтарларды күтушілерден, өзін біреу күтуге мұқтаж деп танылғандардан, 1,5 жасқа дейінгі бала (біреу және одан да көп) тәрбиесімен шұғылданушылардан басқа, тұрғын үй көмегін алуға құқығы жоқ.
6. Бар қажетпен жабдықталған секторда тұратын тұлғаларға тұрғын үй көмегі ақшалай түрде беріледі және тұрғын үй көмегін алушылардың арыздары бойынша олардың Халықтық банктің Айыртау филиалында немесе пошта байланысының аудандық торабында ашылған жеке шоттарына аударылады. Тұрғын үй көмегінің мөлшері тұрғын үйге жеке коммуналдық қызметтерге есептелген нақты бағадан аса алмайды.
7. Тұрғын үй көмегі ағымдық тоқсанға тағайындалады. Көмек тағайындау үшін құжаттар ағымдағы тоқсанның соңғы айының 25 -не дейін қабылданады, табыстар өткен тоқсаннан есептелінеді. Тұрғын үй жәрдемақысын алушыларды қайта тіркеу ресімдеудің бастапқы процедурасына ұқсас.
8. Тұрғын үй көмегін алушылар өзінің тұрғын үйінің меншік түрінің, жанұя құрамының және оның жинақтық табысының кез-келген өзгерісі туралы, сондай-ақ жәрдемақыны дұрыс есептемеу жағдайы туралы 10 күн ішінде аудандық еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау бөліміне хабарлау керек.
9. Тұрғын үй көмегін тағайындау туралы шешім жанұяның барлық мүшелерінің жеке бастарын куәландыратын құжаттарын ұсынған кезде, тұрғын үйді жалдаушының (меншік иесінің) арызы және оған қосымша құжаттар: жанұя құрамы туралы, тұрғын үй меншігінің барлығы туралы, жылжымайтын мүлік жөніндегі орталық ұсынған тұрғын үйдің жалпы алаңының көлемі, тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметтерді ұсыну ақысы бойынша шығындар, жанұяның жиынтық табысы туралы анықтамалар негізінде қабылданады.
10. Ақпараттың дұрыстығына күдік туған жағдайда, еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау бөлімі тұрғын үй көмегін алуға өтініш берген тұлғаның табысы туралы ақпарат сұрауға құқылы.
Тұрғын үй көмегін алуға өтініш берген пәтер иесінің (жалдаушының, жалға алушының) отбасындағы барлық іс-әрекетке қабілетті мөлшері, өздерінің табыстары туралы жеке және заңды тұлғалардан айқындаушы ақпарат алуға келісімдерін растайтын рұқсатқа қолдарын қоюлары тиіс.
11. Көмектің мөлшері өтемақылық шаралармен қамтамасыз етілетін нормалар шектеріндегі тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметті тұтыну үшін меншік иесінің нақты төлемі мен отбасының осы мақсатқа жұмсалатын шығындарының ең жоғарғы шектеулі деңгейінің арасындағы айырмашылығы ретінде есептеледі.

4. Лица, имеющие в частной собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем (аренду) или поднаем, утрачивают право на получение жилищной помощи.
5. Не имеют права на получение жилищной помощи семьи, если в них имеются трудоспособные лица, которые не учатся, не служат в армии, не работают, не зарегистрированы в службе занятости, за исключением лиц, осуществляющих уход за инвалидами, признанными нуждающимися в уходе, или занятых воспитанием ребенка (одного и более) в возрасте до 1,5 лет.
6. Жилищная помощь лицам, проживающим в благоустроенном секторе, предоставляется в денежной форме и зачисляется по заявлениям получателей жилищной помощи на их лицевые счета, открытые в филиале Айыртауского Народного банка или в районном узле почтовой связи. Размер жилищной помощи не может превышать сумму фактически начисленной платы за жилье и коммунальные услуги.
7. Жилищная помощь назначается на текущий квартал. Документы для назначения помощи принимаются до 25 числа последнего месяца текущего квартала, доходы исчисляются за предыдущий квартал. Перерегистрация получателей жилищных пособий аналогична первоначальной процедуре оформления.
8. Получатели жилищной помощи должны в течение 10 дней информировать районный отдел труда, занятости и социальной защиты населения о любых изменениях формы собственности своего жилья, составе семьи и еҰ совокупного дохода, а также о случаях неверного начисления пособия.
9. Решение о назначении жилищной помощи принимается при предъявлении документов, удостоверяющих личность всех членов семьи, на основании заявления нанимателя (собственника) жилья и прилагаемых к нему документов: справок о составе семьи, о наличии собственности жилья, размере общей площади жилья, предоставляемую центром по недвижимости, расходов по оплате содержания жилья и потребления коммунальных услуг, совокупном доходе семьи.
10. В случае сомнения в достоверности информации, районный отдел труда, занятости и социальной защиты населения вправе запрашивать информацию о доходах лица, подавшего заявление на получение жилищной помощи. Все дееспособные члены семьи собственника (нанимателя, арендатора) жилья, подавшего заявление на получение жилищного пособия, должны подписать специальное разрешение на раскрытие информации о доходах, которое может быть предъявлено юридическим и физическим лицам как подтверждение согласия лица на выдачу сведений о его доходах.
11. Размер помощи рассчитывается как разница между фактическим платежом собственника (нанимателя, арендатора) за содержание жилья и потребление коммунальных услуг в пределах норм, обеспечиваемых компенсационными мерами и предельно допустимым уровнем расходов данной семьи на эти цели.

12. Тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызмет төлеміне отбасының мүмкін шығындарының ең жоғарғы шектеулі үлесі, отбасының табысы, коммуналдық қызметке тарифтер мен нақты шығындар өзгерген жағдайда бұрынғы тағайындалған көмек қайта есептеледі. Тұрғын үй көмегін төлеу аудандық бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылады.
13. Еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау бөлімі тұрғын үй ұстауға және коммуналдық қызметтер үшін алдындағы үш айдың нақты шығындарын төлемегені үшін және біле тұра жалған құжаттарды берген азаматтарға тұрғын үй көмегін тағайындауды тоқтата тұруға және алып тастауға құқылы.
14. Меншік иесі немесе пәтердің меншік иелерінің біреуі қайтыс болған жағдайда, тұрғын үй көмегі меншік иесі қайтыс болған күннен бастап, ай бойы, мұрагерлік құқығы енгізілгенше, пәтерде тұратын олардың жанұяларының мүшелеріне тұрғын үй алаңының нормалары және коммуналдық қызметтерді тұтыну нормативтерінің шегінде тағайындалады.

12. При изменении доли допустимых расходов семьи на оплату содержания жилья и коммунальных услуг, доходов семьи, фактических расходов и тарифов на коммунальные услуги производится перерасчет ранее назначенной помощи. Выплата жилищной помощи осуществляется за счет средств районного бюджета.
13. Районный отдел труда, занятости и социальной защиты населения имеет право приостанавливать и отменять назначение жилищной помощи гражданам, предоставившим заведомо недостоверные документы и не оплатившим в течение предыдущих 3-х месяцев фактические расходы на содержание жилья и за коммунальные услуги.
14. В случае смерти собственника или одного из собственников квартиры, жилищная помощь назначается в течение шести месяцев со дня смерти собственника, до вступления в право на наследство, членам их семей, проживающим в квартире в пределах нормы площади жилья и нормативов потребления коммунальных услуг.