Адам және жануарлар үшін ортақ дерматомикоздармен күресу жөніндегі шараларды күшейту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2005 жылғы 2 ақпандағы N 36, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2005 жылғы 7 ақпандағы N 108 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2005 жылғы 4 наурызда тіркелді. Тіркеу N 3474. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 30 маусымдағы № 484, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 19 шілдедегі № 454 Бірлескен бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2010.06.30 № 484, ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.07.19 № 454 (мемлекеттік органдардың басшыларының соңғысы қол қойған күнінен бастап күшіне енеді) Бірлескен бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 10) тармақшасына және "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған "Дерматомикоздардың алдын алу және олармен күресу жөніндегі іс-шараларды өткізу жөніндегі" ветеринарлық-санитарлық және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының денсаулық сақтау басқармаларының (департаменттерінің) басшылары (келісім бойынша):
1) дерматомикоздармен ауыратындарды уақтылы зертханалық диагностикалауды (микроскопиялық және мәдени), ауруханаға жатқызуды, емдеу мен диспансерлік қадағалауды қамтамасыз етсін;
2) тері-венерологиялық бейінді медициналық ұйымдарда дерматомикоздармен ауыратындарды және түпкілікті диагнозы қойылғаннан кейін контактіде болғандарды уақтылы анықтасын;
3) белгіленген контингенттерді дерматомикоздарға міндетті медициналық қарауды жүргізсін;
4) тері-венерологиялық бейінді медициналық ұйымдарда дерматомикоздардың ошақтарындағы ағымдағы дезинфекцияны, дезинфекциялық-зарарсыздандыру іс-шараларын уақтылы жүргізуді қамтамасыз етсін.
3. Облыстардың, Астана, Алматы қалалары денсаулық сақтау басқармаларының (департаменттерінің), мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау, санитарлық-эпидемиологиялық сараптама орталықтарының басшылары, бас мемлекеттік ветеринарлық инспекторлары:
1) халықтың және жануарлардың дерматомикоздармен науқастануының алдын алу жөніндегі 2005-2007 жылдарға арналған профилактикалық іс-шаралардың кешенді бірлескен жоспарларын әзірлесін;
2) эпидемиологиялық және эпизоотологиялық ахуалға сәйкес адам мен жануарлар үшін ортақ дерматомикоздардың алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шаралар мен науқастану жағдайлары туралы мәселелерді жергілікті атқарушы органдардың, денсаулық сақтау және ветеринария басқармаларының (департаменттерінің) алқасына қарауға ұсынуды қамтамасыз етсін;

Об усилении мер по борьбе с дерматомикозами, общими для человека и животных
Совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 февраля 2005 года № 36 и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года № 108. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 марта 2005 года № 3474. Утратил силу совместным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2010 года № 484 и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 июля 2010 года № 454
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра здравоохранения РК от 30.06.2010 № 484 и Министра сельского хозяйства РК от 19.07.2010 № 454.
В соответствии с подпунктом 10) статьи 7 Закона Республики Казахстан «О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения» и подпунктом 5) статьи 8 Закона Республики Казахстан «О ветеринарии», приказываем:
1. Утвердить прилагаемые ветеринарно-санитарные и санитарно-эпидемиологические правила и нормы «По проведению мероприятий по профилактике и борьбе с дерматомикозами».
2. Руководителям управлений (департаментов) здравоохранения областей, городов Астана, Алматы (по согласованию):
1) обеспечить cвоевременную лабораторную диагностику (микроскопическую и культуральную), госпитализацию, лечение и диспансерное наблюдение больных дерматомикозами;
2) своевременно выявлять больных дерматомикозами и контактных после установления окончательного диагноза в медицинских организациях кожно-венерологического профиля;
3) проводить обязательные медицинские осмотры на дерматомикозы установленных контингентов;
4) обеспечить своевременное проведение текущей дезинфекции в очагах дерматомикозов, дезинфекционно-стерилизационных мероприятий в медицинских организациях кожно-венерологического профиля.
3. Руководителям управлений (департаментов) здравоохранения, государственного санитарно-эпидемиологического надзора, центров санитарно-эпидемиологической экспертизы, главным государственным ветеринарным инспекторам областей, городов Астана, Алматы:
1) разработать совместные комплексные планы профилактических мероприятий на 2005-2007 годы по снижению заболеваемости населения и животных дерматомикозами;
2) обеспечить вынесение вопросов на рассмотрение местных исполнительных органов, коллегии управлений (департаментов) здравоохранения и ветеринарии о состоянии заболеваемости и мероприятий по профилактике и борьбе с дерматомикозами, общих для человека и животных в соответствии с эпидемиологической и эпизоотологической ситуацией;

3) кадрларды даярлау мен қызметті үйлестіру мақсатында адам мен жануарлар үшін ортақ дерматомикоздардың мәселелері жөнінде тұрақты бірлескен семинарлар, конференциялар өткізсін;
4) адам мен жануарлар үшін ортақ дерматомикоздардың алдын алу жөнінде халықтың арасында санитарлық-ағарту жұмыстарын қамтамасыз етсін.
4. Облыстардың, Астана, Алматы қалалары мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау басқармаларының (департаменттерінің) басшылары:
1) емдеу-алдын алу және санитарлық-індетке қарсы (профилактикалық) іс-шаралардың орындалуын, дерматомикоздармен ауыратындарға шұғыл хабарламаларды уақтылы беруге, оларды госпитальге жатқызуға, контактіде болғандардың, декреттелген контингенттердің медициналық қараумен толық қамтылуын, диспансерленуін бақылауды күшейтсін;
2) аумақтарды әр түрлі қоқыстардан тазалау, қоқыстар орындарын ретке келтіру, үйлердің жертөле үй-жайларын мерзімдік тазалау жөніндегі іс-шараларды жүргізу жөніндегі коммуналдық қызметтің жұмысын мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асырсын;
3) дерматомикоздардың алдын алуға бағытталған халыққа санитарлық-гигиеналық қызмет көрсету объектілерін (моншаларды, кір жууларды, шаштараздарды және басқаларды), жатақханаларды, мектептерді ағымдағы мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалауды қамтамасыз етсін;
4) микологиялық кабинеттердегі және тері-венерологиялық бейіндегі стационарлардағы дезинфекциялық және зарарсыздандыру іс-шараларын бақылауды жүргізсін.
5. Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының бас мемлекеттік ветеринарлық инспекторлары:
1) жануарлардағы дерматомикоздармен күресу жөніндегі іс-шараларды күшейту жөнінде шаралар қабылдасын;
2) дерматомикоздармен ауыратындар анықталған жерлерде мысықтар мен иттерді дерматомикоздарға тексеруді ұйымдастырсын;
3) ветеринарлық зертханалар мен ұйымдарда мысықтар мен иттердегі люминесценттік диагностика мен микроспорияны емдеуді жүргізсін;
4) дерматомикоздардың алдын алу мақсатында ауыл шаруашылығы жануарларын жоспарлы вакциналау жүргізуді қамтамасыз етсін.
6. Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау басқармаларының (департаменттерінің) басшылары, бас мемлекеттік ветеринарлық инспекторлары:
1) дерматомикоздардың ошақтарында санитарлық-індетке қарсы (профилактикалық) және эпизоотияға қарсы іс-шараларды уақтылы жүргізу үшін халықтың және жануарлардың арасында дерматомикоз ауруы жөніндегі ақпаратты өзара тұрақты алмасуды қамтамасыз етсін;
2) үй жануарларды ұстауды реттеу, оларды ветеринарлық есепке алу мен тіркеу, босқын иттер мен мысықтарды жою жөнінде шаралар қабылдасын;

3) проводить регулярные совместные семинары, конференции по вопросам дерматомикозов, общих для человека и животных с целью подготовки кадров и координации деятельности;
4) обеспечить санитарно-просветительную работу среди населения по профилактике дерматомикозов общих для человека и животных.
4.Руководителям управлений (департаментов) государственного санитарно-эпидемиологического надзораобластей, городов Астана, Алматы:
1) усилить контроль за исполнением лечебно-профилактических и санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий полнотой и своевременностью подачи экстренных извещений на больных дерматомикозами, их госпитализацией, полнотой охвата медицинскими осмотрами контактных, декретированных контингентов, диспансеризацей;
2)осуществлять государственный санитарно-эпидемиологический надзор за работой коммунальных служб по проведению мероприятий по санитарной очистке территорий от различного рода нечистот, упорядочению мест свалок, периодической очистке подвальных помещений домовладений;
3) обеспечить текущий государственный санитарно-эпидемиологический надзор за объектами санитарно-гигиенического обслуживания населения (бани, прачечные, парикмахерские и другие), общежитиями, школами с учетом мероприятий, направленных на профилактику дерматомикозов;
4) проводить контроль за дезинфекционными и стерилизационными мероприятиями в микологических кабинетах и стационарах кожно-венерологического профиля.
5. Главным государственным ветеринарным инспекторам областей, городов Астана, Алматы:
1) принять меры по усилению мероприятий по борьбе с дерматомикозами у животных;
2) организовать обследование на дерматомикозы кошек и собак в местах, где были выявлены больные дерматомикозами люди;
3) проводить люминесцентную диагностику и лечение микроспории у кошек и собак в
ветеринарных лабораториях и организациях;
4) обеспечить проведение плановой вакцинации сельскохозяйственных животных с целью профилактики дерматомикозов.
6. Руководителям управлений (департаментов) государственного санитарно-эпидемиологического надзора, главным государственным ветеринарным инспекторам областей, городов Астана, Алматы:
1) обеспечить постоянный взаимообмен информацией по заболеваемости дерматомикозами среди населения и животных для своевременного проведения санитарно-противоэпидемических (профилактических) и противоэпизоотических мероприятий в очагах дерматомикозов;
2) принять меры по упорядочению содержания домашних животных, их ветеринарному учету и регистрации, уничтожению бродячих собак и кошек;

3) "Жұқпалы аурулардың ошақтарын эпидемиологиялық тексеру картасын" (N 357/у нысан) толтыра отырып, адам мен жануарлар үшін ортақ дерматомикоздар ауруларының ошақтарын уақтылы тексерсін және дерматомикоздар ошақтарында санитарлық-індетке қарсы (профилактикалық) және эпизоотияға қарсы іс-шараларды жүргізу жоспарын жасасын;
4) осы бұйрықты орындау жөніндегі есепті жыл сайын 20 қаңтарға дейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетіне ұсынсын.
7. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Тері-венерологиялық ғылыми-зерттеу институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны:
1) денсаулық сақтау ұйымдарына адам мен жануарлар үшін ортақ дерматомикоздардың клиникасы, диагностикасы, емдеу және алдын алу мәселелері бойынша әдістемелік және ғылыми-практикалық көмек көрсетсін;
2) дерматомикоздардың диагностикасы, клиникасы, емдеу және алдын алу жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды әзірлесін және 2005 жылғы 30 қыркүйекке дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетіне бекіту үшін ұсынсын.
8. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің "Тері-венерологиялық ғылыми-зерттеу институты" еншілес мемлекеттік кәсіпорны және "Ветеринариядағы мониторинг, референция, зертханалық диагностика және методология" мемлекеттік мекемесі:
1) ветеринарлық қадағалау ұйымдарына адам мен жануарлар үшін ортақ дерматомикоздардың диагностикасы, клиникасы, емдеу және алдын алу мәселелері жөніндегі ветеринарлық қадағалауды ұйымдастыру әдістемелік және ғылыми-практикалық көмек көрсетсін;
2) адам мен жануарлар үшін ортақ дерматомикоздардың алдын алу мен емдеудің тиімді әдістерін әзірлеу жөніндегі ғылыми зерттеулерді жетілдірсін;
3) ауыл шаруашылығы жануарлары, иттер мен мысықтар дерматомикоздарын диагностикалау әдістерін жетілдірсін.
9. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Салауатты өмір салтын қалыптастыру проблемаларының ұлттық орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны дерматомикоздардың алдын алу жөніндегі санитарлық-ағарту материалдарды әзірлеу мен шығаруды қамтамасыз етсін.
10. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (Байсеркин Б.С.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
11. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік департаменті (Акрачкова Д.В.) осы бұйрықтың Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.

3) своевременно обследовать очаги дерматомикозов, общих для человека и животных с заполнением «Карты эпидемиологического обследования очага инфекционного заболевания» (форма № 357/у) и составить план проведения санитарно-противоэпидемических (профилактических) и противоэпизоотических мероприятий в очагах дерматомикозов;
4) отчет по исполнению настоящего приказа представлять в Комитет государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан и в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан ежегодно к 20 января.
7.Республиканскому государственному казенному предприятию «Научно-исследовательский кожно-венерологический институт» Министерства здравоохранения Республики Казахстан:
1) оказывать методическую и научно-практическую помощь организациям здравоохранения по вопросам клиники, диагностики, лечения и профилактики дерматомикозов, общих для человека и животных;
2) разработать методические рекомендации по диагностике, клинике, лечению и профилактике дерматомикозов в срок до 30 сентября 2005 года и представить для утверждения в Комитет государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
8. Дочернему государственному предприятию «Научно-исследовательский ветеринарный институт» Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и государственному учреждению «Национальный центр мониторинга, референции, лабораторной диагностики и методологии в ветеринарии» Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан:
1) оказывать методическую и научно-практическую помощь организациям ветеринарного надзора по вопросам диагностики, клиники, лечения и профилактики дерматомикозов, общих для человека и животных;
2) совершенствовать научные исследования по разработке эффективных методов профилактики и лечения дерматомикозов, общих для человека и животных;
3) совершенствовать методы диагностики дерматомикозов сельскохозяйственных животных, собак и кошек.
9. Республиканскому государственному казенному предприятию «Национальный центр проблем формирования здорового образа жизни» Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить разработку и выпуск санитарно-просветительных материалов для населения по профилактике дерматомикозов.
10. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Байсеркин Б.С.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
11. Административному департаменту Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Акрачкова Д.В.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить его официальное опубликование.

12. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі, Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері А.А. Белоногқа және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринария департаменті директоры, Бас мемлекеттік ветеринарлық инспекторы А.А. Қожамұратовқа жүктелсін.
13. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының         Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі         Ауыл шаруашылығы министрі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрінің
2005 жылғы 2 ақпандағы N 36,
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2005 жылғы 7 ақпандағы N 108
бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Дерматомикоздардың алдын алу және оларға қарсы
күрес бойынша іс-шараларды өткізу жөніндегі
ветеринарлық-санитарлық және санитарлық-
эпидемиологиялық ережелер мен нормалар 1. Жалпы ережелер
1. Осы дерматомикоздардың алдын алу және оларға қарсы күрес жөніндегі ветеринарлық-санитарлық және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар (бұдан әрі - Ереже) меншік және Ұйымдастыру-құқықтық нысанына қарамастан, қызметі дерматомикоздар қоздырғыштарының көздерімен немесе олардың берілу факторларымен, сондай-ақ дерматомикоздардың қоздырғыштарына қарсы санитарлық-індетке қарсы (профилактикалық) және эпизоотияға қарсы іс-шараларды ұйымдастырумен байланысты жеке және заңды тұлғаларға арналған.
2. Ереже дерматомикоздардың пайда болуы мен таралуының алдын алуға бағытталған санитарлық-індетке қарсы (профилактикалық) және эпизоотияға қарсы іс-шаралар кешенін айқындайды.
3. Осы Ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
Дерматомикоздар (грибок аурулары) - микроскопия, трихофития, фавус - жоғары контагиозды дәрежеге ие дерматофиттер - микроскопиялық грибоктардан туындайтын адам мен жануарлардың жұқпалы аурулары. Жұқпалардың негізгі көздері адам мен жануар болып табылады. Дерматофиттер теріні және оның қосалқыларын (шаш, тырнақ) зақымдайды.
2. Емдеу-профилактикалық іс-шаралар
4. Грибок аурулары кезіндегі емдеу-профилактикалық іс-шараларға ұйымдастыру-әдістемелік басшылық етуді және оларды басқа ұйымдармен үйлестіруді тері-венерология диспансерлері, ауруханалардағы тиісті бөлімшелер немесе емханалардағы кабинеттер жүзеге асыруға тиіс. Бұл жұмыс дерматомикоздардың алдын алу және оларға қарсы күрес жөніндегі кешенді жоспарларға сәйкес тиісті аумақтардағы мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдарымен және басқа да мүдделі ведомстволармен бірлесіп жүргізілуге тиіс.

12. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения, Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан Белоног А.А. и директора Департамента ветеринарии Министерства сельского хозяйства, Главного государственного ветеринарного инспектора Республики Казахстан Кожумратова А.А.
13. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Министр здравоохранения        Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан               Республики Казахстан
Утверждены совместным приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан от
от 2 февраля 2005 года N 36 и
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 7 февраля 2005 года N 108
Ветеринарно-санитарные и санитарно-эпидемиологические правила
и нормы по проведению мероприятий по профилактике и борьбе
с дерматомикозами
1. Общие положения
1. Настоящие ветеринарно-санитарные и санитарно-эпидемиологические правила и нормы по проведению мероприятий по профилактике и борьбе с дерматомикозами (далее - Правила) предназначены для физических и юридических лиц, независимо от форм собственности и организационно-правовой формы, деятельность которых связана с источниками возбудителей дерматомикозов или факторами их передачи, а также с организацией санитарно-противоэпидемических (профилактических) и противоэпизоотических мероприятий против возбудителей дерматомикозов.
2. Правила определяют комплекс санитарно-противоэпидемических (профилактических) и противоэпизоотических мероприятий, направленных на предотвращение возникновения и распространения дерматомикозов.
3. В настоящих Правилах использованы следующие термины и определения:
Дерматомикозы (грибковые заболевания) - микроспория, трихофития, фавус - это инфекционные болезни человека и животных, вызываемые микроскопическими грибами - дерматофитами, которые обладают высокой степенью контагиозности. Основными источниками инфекций являются больной человек и животное. Дерматофиты поражают кожу и ее придатки (волосы, ногти).
2. Лечебно-профилактические мероприятия
4. Организационно-методическое руководство лечебно-профилактическими мероприятиями при грибковых заболеваниях и их координация с другими организациями должны осуществляться кожно-венерологическими диспансерами, соответствующими отделениями в больницах или кабинетами в поликлиниках. Эта работа должна проводиться совместно с государственными органами санитарно-эпидемиологической службы на соответствующих территориях и другими заинтересованными ведомствами в соответствии с комплексными планами по профилактике и борьбе с дерматомикозами.

5. Тері-венерология диспансерлері (кабинет, бөлімше) мынадай іс-шараларды жүзеге асыруға тиіс:
1) грибок ауруларымен ауыратындарды есепке алу: олар қызмет көрсететін аумақтарда тұратын грибок ауруларымен ауыратындарға грибок ауруымен ауыратындардың медициналық карталары (N 65-1/у) толтыру керек; оларға консультацияға барған, алайда басқа медициналық ұйымда емделген науқастарға амбулаторлық науқастардың жеке карталары (N 025/у нысаны) толтырылады; тікелей қызмет көрсететін аумақтан тыс тұратын науқастарға - диспансерлік қадағалаудың бақылау карталары (N 030/у нысаны) толтырылады;
2) өмірде алғашқы рет трихофития, микроскопия, фавус ауруы диагнозы қойылған барлық жағдайларға N 089/у нысаны бойынша хабарлама жасалады да, қалалық/облыстық тері-венерология диспансеріне жөнелтіледі. Сонымен қатар N 085/у нысаны бойынша шұғыл хабарлама жасалады және 12 сағаттың ішінде тиісті аумақтың мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына жіберіледі;
3) дерматомикоздарды жұқтыру көздерін анықтап, ауырғандардың, контактіде болғандардың барлық отбасы мүшелерін медициналық қарауды қамтамасыз ету керек. Аптасына бір рет жиілікпен бір айдың ішінде дерматомикоздар ошақтарында контактіде болғандарды медициналық қадағалауды жүргізу керек;
4) отбасында ауырған баланы күтетін адамдар болмаған, дезинфекциялық режимді қажеттігі туралы дерматологтың немесе эпидемиологтың нұсқауларын орындамаған кезде, балалар ұжымдарындағы, жатақханалардағы, әлеуметтік қолайсыз отбасылардағы басының шаш бөлігі зақымдалған немесе дерматомикоздардың көптеген ошақтары бар дерматомикозбен ауыратындарды уақтылы госпитальге жатқызу қамтамасыз етіледі;
5) 10-15 күн аралықпен бір ай емделгеннен кейін екі бақылау зертханалық зерттей отырып, дерматомикоздармен ауыратындарды диспансерлік қадағалауды жүргізу керек.
Зертханалық бақылаудың теріс нәтижелерін алғаннан кейін ұйымдастырылған балалар ұжымдарына баруға болады;
6) микоздарды тірі өсінділері арқылы диагностикалау үшін зертханаға грибоктың патологиялық материалдарын жіберуді қамтамасыз ету керек;
7) дерматомикоздардың ошақтарында ағымдағы дезинфекцияны жүргізуді қамтамасыз және қорытынды дезинфекцияны жүргізуге өтініш жасау керек;
8) балалар ұйымдарында балаларды грибок ауруларының болуына медициналық қарауды жүргізуде дәрігерлерге әдістемелік басшылық етуді және көмек көрсетуді қамтамасыз ету керек;
9) олар жануарлардағы дерматомикоздар ошақтарына санациялау жөніндегі тиісті шараларды қабылдау үшін барлық адамдардың жануарлардан жұқтыру жағдайлары туралы ветеринарлық қадағалау органдарына хабарлауға тиіс;

5. Кожно-венерологические диспансеры (кабинет, отделение) должны осуществлять следующие мероприятия:
1) учет больных грибковыми заболеваниями: на больных, проживающих на территории их обслуживания, заполнять медицинские карты больных грибковыми заболеваниями (форма № 065-1/у); на больных, обратившихся к ним за консультацией, но лечившихся в другой медицинской организации заполнять индивидуальные карты амбулаторных больных (форма № 025/у); на больных проживающих вне территории непосредственного обслуживания - контрольные карты диспансерного наблюдения (форма № 030/у);
2) на все случаи впервые в жизни диагностированных заболеваний трихофитией, микроспорией, фавусом составлять извещения по форме № 089/у и пересылать в городской/областной кожно-венерологический диспансер. Одновременно составлять экстренные извещения по форме № 058/у и направлять в государственный орган санитарно-эпидемиологической службы на соответствующей территории в течение 12 часов;
3) выявлять источник заражения дерматомикозами, обеспечивать медицинский осмотр всех членов семьи заболевшего, имевших контакт с больным. Проводить медицинское наблюдение за контактными в очагах дерматомикозов в течение месяца с кратностью один раз в неделю;
4) обеспечивать своевременную госпитализацию больных дерматомикозами, имеющих поражения волосистой части головы или множественные очаги на коже из детских коллективов, общежитий, социально-неблагополучных семей; при отсутствии в семье лиц для ухода за больным ребенком; при невыполнении указаний дерматолога или эпидемиолога о необходимом дезинфекционном режиме;
5) проводить диспансерное наблюдение за больными дерматомикозами в течение одного месяца после лечения с двумя контрольными лабораторными исследованиями с интервалом 10-15 дней.
Посещение детских организованных коллективов допускается после получения отрицательных результатов лабораторного контроля;
6) обеспечивать направление грибкового патологического материала в лабораторию для культуральной диагностики микозов;
7) контролировать проведение текущей дезинфекции в очагах дерматомикозов и заявить проведение заключительной дезинфекции;
8) обеспечивать методическое руководство и помощь врачам в проведении медицинских осмотров детей в детских организациях на наличие грибковых заболеваний;
9) сообщать о всех случаях заражения людей от животных органам ветеринарного надзора для принятия ими необходимых мер по санации очагов дерматомикозов у животных;

10) науқастармен және басқа да контингенттермен (халыққа санитарлық-гигиеналық қызмет көрсету объектілерінің қызметкерлері, мектептердің, мектепке дейінгі және басқа да ұйымдардың персоналы) жеке бас гигиенасы және дерматомикоздардың ошақтарында дезинфекциялық іс-шараларды жүргізу мәселелері жөнінде санитарлық-ағарту жұмысын жүргізу керек;
11) мектептердің, мектепке дейінгі және басқа да ұйымдардың медициналық қызметкерлерімен семинарлар ұйымдастырылуға тиіс.
6. Дерматомикоздарға міндетті медициналық қарауға мыналар жатады:
1) мектепке дейінгі ұйымдарға баратын балалар - келген кезде, бұдан әрі - ай сайын;
2) емдеу-сауықтыру ұйымдарына, лагерлерге демалуға және емделуге жіберілетін балалар;
3) жалпы білім беру мектептерінің, мектеп-интернаттарының оқушылары, колледждердің, жоғары оқу орындарының студенттері - әрбір каникулдан кейін алғашқы 10 күн ішінде;
4) декреттелген контингенттер - жұмысқа қабылданған кезде, бұдан әрі - жылына бір рет;
5) амбулаторлық және стационарлық науқастың жеке картасында қарауды жүргізу және оның нәтижелері туралы белгі қоя отырып, амбулаторлық науқастар емханаға әрбір қабылдау кезінде, стационарлық - келіп түскен кезде;
6) спортшылар - жылына бір рет;
7) бассейндерге барушы адамдар - келіп түскен кезде.
7. Грибок ауруларының ошақтарында контактіде болған балаларды ұйымдастырылған ұжымдарға қабылдауға немесе бір топтан екінші топқа ауыстыруға болмайды.
3. Санитарлық-індетке қарсы
(профилактикалық) іс-шаралар
8. Тиісті аумақтардағы мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдары мынадай іс-шараларды жүзеге асыруға тиіс:
1) адамдардың дерматомикоздарды жұқтыру жағдайлары тіркелген кезде санитарлық-індетке қарсы (профилактикалық) іс-шараларды уақтылы жүргізуді қамтамасыз етуді;
2) ұйымдастырылған ұжымдарда аурулар жағдайы тіркелген кезде дерматомикоздардың ошақтарында эпидемиологиялық тексеру жүргізуді;
3) дерматомикоздармен ауыратындарға медициналық ұйымдар шұғыл хабарламаны уақтылы беруіне бақылау жасауды, науқастарды госпитальге жатқызуды, белгіленген контингенттерді медициналық қарауды жүргізуді және толық қамтуды;
4) микробиологиялық зерттеу үшін эпидемиологиялық айғақтар бойынша шаштараздардан материал (машинкаларынан, киім-кешектерден, тарақтардан, қайшылардан, ұстара аспаптарынан, бас сүйегіштен және басқа да аспаптардан, сондай-ақ шебердің қолынан алынған жағындылар) алуды және жеткізуді;
5) үйде ем алған науқас балалардың пәтердегі басқа адамдармен қарым-қатынас жасауына, моншаға, бассейнге және шаштаразға толық айыққанша баруына болмайды;

10) проводить санитарно-просветительную работу с больными и другими контингентами (работники объектов санитарно-гигиенического обслуживания населения, персонал школ, дошкольных и других организаций) по вопросам личной гигиены и проведения дезинфекционных мероприятий в очагах дерматомикозов;
11) организовывать семинары с медицинскими работниками школ, дошкольных и других организаций по вопросам профилактики грибковых заболеваний.
6. Обязательным медицинским осмотрам на дерматомикозы подлежат:
1) дети, посещающие дошкольные организации - при поступлении, далее - ежемесячно;
2) дети, направляемые на отдых и лечение в лечебно-оздоровительные организации, лагеря;
3) учащиеся общеобразовательных школ, школ-интернатов, студенты колледжей, высших учебных заведений - после каждых каникул в течение первых 10 дней;
4) декретированные контингенты - при поступлении на работу, в дальнейшем - один раз в год;
5) амбулаторные больные при каждом приеме в поликлиниках, стационарные - при поступлении, с отметкой о проведенном осмотре и его результатах в индивидуальной карте амбулаторного и стационарного больного;
6) спортсмены - один раз в год;
7) лица, посещающие бассейны - при поступлении.
7. Не допускается прием детей в организованные коллективы или перевод из группы в группу, являющихся контактными в очаге грибковых заболеваний.
3. Санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия
8. Государственными органами санитарно-эпидемиологической службы на соответствующих территориях должны осуществляться следующие мероприятия:
1) обеспечиваться своевременное проведение санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий при регистрации случаев заражения людей дерматомикозами;
2) проводиться эпидемиологическое расследование в очагах дерматомикозов, при регистрации случаев заболевания в организованных коллективах;
3) контролироваться своевременность подачи экстренных извещений медицинскими организациями на больных дерматомикозами, госпитализация больного, выявление контактных лиц, проведение и полнота охвата медицинскими осмотрами установленных контингентов;
4) осуществляться забор и доставка материала по эпидемиологическим показаниям для микробиологического исследования с парикмахерских (посев соскобов с машинок, белья, расчесок, ножниц, бритвенных приборов, подголовника и других приборов, а также с рук мастера);
5) не должно допускаться общение больных детей, получающихся лечение на дому, с другими лицами в квартире, посещение бань, бассейнов и парикмахерских до полного выздоровления;

6) дерматомикоздардың алдын алу жөніндегі санитарлық-ағарту жұмыстары жүргізіледі.
4. Дезинфекциялық іс-шаралар
9. Әрбір дерматомикоздар жағдайында ағымдағы және қорытынды дезинфекция жүргізілуге тиіс.
10. Дерматомикоздардың үйдегі ошақтарында ағымдағы дезинфекцияны госпитальге жатқызғанға, айыққанға немесе диагнозды қайта қойғанға дейін тері-венерология бейініндегі медициналық ұйымның медицина қызметкерінің басшылығымен науқастардың өздері немесе оны күтуші жүргізуге тиіс.
11. Айналасындағылардан барынша оқшаулау мақсатында науқасқа жекелеген бөлме немесе оның бір бөлігі бөлінеді, науқас жеке төсек орынмен және күту заттарымен (тарақ, сабын, жөке, кеуек, киім тазалайтын масуақ, жуынуға арналған шылапшын, қайшы, шұлық, аяқ киім) қамтамасыз етілуге тиіс. Науқас пайдаланатын сыртқы киімді, бас киімді және заттарды сақтау үшін отбасының сау мүшелерінің заттарын сақтауға арналған орнынан бөлек орын берілуге тиіс. Науқастың кір киім-кешегін дезинфекциялауға дейін жинау және сақтау олармен тұратын басқа адамдардың киім-кешектерінен бөлек жүргізілуге тиіс. Киім-кешекті кір жууға тапсыруға болмайды. Бөлмеде тез жуылатын, тазаланатын және дезинфекцияланатын тиісті заттар қалдырылуға тиіс.
12. Емдеу кезінде бастың шаш бөлігі зақымдалған кезде науқас басына тығыз киілген ақ қорғаныш қалпағын немесе бастың шаш бөлігін тегіс жабатын, тез жуылатын матадан тігілген орамал киюге тиіс.
13. Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдарының дезинфекциялық бөлімшелері ағымдағы дезинфекцияның сапасын бақылауды, тиісті аумақтардағы санитарлық-эпидемиологиялық сараптама орталықтары дерматологтардың, учаскелік дәрігерлердің немесе паразитологтардың (эпидемиологтардың) өтінімдері бойынша науқасты оқшаулау сәтінен бастап барлық микроскопия, трихофития және фавус ошақтарында қорытынды дезинфекцияны жүзеге асыруға тиіс.
14. Дерматомикоздар кезіндегі дезинфекциялау әдістері мен құралдары осы Ережеге қосымшада келтірілген.
15. Ошақтардағы зарарсыздандыру әдістері (Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат берілген дезинфекциялаушы құралдарды қолдануға рұқсат етіледі):
1) үй-жайлар, тұрмыстық заттар бір шаршы метрге 150-200 миллилитр есебінен дезинфекциялаушы құралмен сүртілуге немесе сулануға тиіс;
2) науқастарды күту заттары дезинфекциялаушы ерітіндіге батырылады немесе дезинфекциялаушы ерітіндімен сүртілуге тиіс. Дезинфекция аяқталғаннан кейін мұқият сумен жуылуға тиіс;
3) киім-кешектер (төсектік, киетін), сүлгілер, орамалдар, халаттар, шұлықтар, буып-таңу материалы бір килограмм кептірілген киім-кешекке төрт литр есебінен дезинфекциялаушы ерітіндіге батырылуға тиіс. Дезинфекция аяқталғаннан кейін киім-кешек жуылуға және шайылуға тиіс;

6) проводиться санитарно-просветительная работа по профилактике дерматомикозов.
4. Дезинфекционные мероприятия
9. В каждом случае заболевания дерматомикозами должна проводиться текущая и заключительная дезинфекция.
10. Текущая дезинфекция в домашних очагах дерматомикозов должна проводиться самим больным или ухаживающим за ним лицом, под руководством медицинского работника медицинской организации кожно-венерологического профиля до госпитализации, выздоровления или отмены диагноза.
11. В целях максимальной изоляции от окружающих больному должна выделяться отдельная комната или часть ее, больной должен обеспечиваться отдельной постелью и предметами ухода (расческа, мыло, мочалка, губка, щетка для чистки одежды, таз для мытья, ножницы, носки, обувь). Для хранения верхней одежды, головного убора и предметов, которыми пользуется больной, должно отводиться место отдельное от места хранения вещей здоровых членов семьи. Сбор грязного белья больного и хранение до дезинфекции должны проводиться отдельно от белья живущих с ним других лиц. Не допускается сдавать белье в прачечную. В комнате должны оставляться необходимые вещи, легко поддающиеся мытью, чистке и дезинфекции.
12. При поражении волосистой части головы, в период лечения, больной должен носить белый плотно прилегающий к голове защитный колпак или косынку из легко стирающейся ткани, закрывающую всю волосистую часть головы.
13. Дезинфекционными подразделениями государственных органов санитарно-эпидемиологической службы должны осуществляться контроль за качеством текущей дезинфекции. Центрами санитарно-эпидемиологической экспертизы на соответствующих территориях заключительная дезинфекция во всех очагах микроспории, трихофитии и фавуса с момента изоляции больного по заявкам дерматологов, участковых врачей или паразитологов (эпидемиологов).
14. Методы и средства дезинфекции при дерматомикозах приведены в приложении к настоящим Правилам.
15. Методы обеззараживания в очагах (допускается применение дезинфицирующих средств, разрешенных к применению в Республике Казахстан):
1) помещение, предметы обстановки должны протираться или орошаться дезинфицирующим средством, из расчета 150-200 миллилитров на квадратный метр;
2) предметы ухода за больными должны погружаться в дезинфицирующий раствор или тщательно должна протираться дезинфицирующим раствором. После окончания дезинфекции тщательно должны промываться водой;
3) белье (постельное, нательное), полотенца, косынки, халаты, носки, колготки, перевязочный материал должны погружаться в дезинфицирующие растворы из расчета четыре литра на один килограмм сухого белья. По окончании дезинфекции белье должны стираться и прополаскиваться;

4) төсек керек-жарақтары, сыртқы киім, аң терісінен жасалған бас киімдер, кілемдер, кітаптар, жұмсақ ойыншықтар камералық дезинфекциялануға тиіс;
5) аяқ киім, былғары қолғаптар камералық дезинфекциялануға тиіс; ағымдағы дезинфекция кезінде ішкі жағы 25% формалин ерітіндісімен немесе 40% сірке қышқылымен толығымен суланғанша өңделуге тиіс полиэтилен пакетіне екі тәулікке салуға тиіс, содан кейін препараттың иісі кеткенше 10-12 сағат ішінде алынуға және желдетілуге тиіс.
16. Микологич кабинеттерінде және стационарларда өткізілетін дерматомикоздар кезіндегі дезинфекциялық іс-шаралар:
1) қарау кабинетінде, қабылдау бөлмесінде әрбір науқасты қарағаннан кейін барлық заттар, соның ішінде науқас жанасқан күту бойынша сулы заттар режим бойынша дезинфекцияланады;
2) стационарға келіп түскен кезінде науқастың киімі мен басқа да жеке заттары дезинфекциялық камераға зарарсыздандыру үшін жіберілуі тиіс, содан кейін бұл заттар науқас шыққанға дейін киім ілгіштерде немесе сөрелерде тысқапта сақталуға тиіс;
3) науқастың киім-кешектерін (төсектік, ішкі, сүлгілері, шұлықтары), сондай-ақ персоналдың халаттары мен түлгілері арнайы бакта, целлофан немесе клеенка қапта кір киімдерге арналған оқшауланған үй-жайда жинақталуға тиіс және аурухана кір жууына зарарсыздандыру мен жуу үшін тапсырылады. Бұл жұмыс кезінде персонал екінші халатты, резеңке қолғапты, дәкеден жасалған масканы немесе респираторды киюге тиіс, олар пайдаланылғаннан кейін дезинфекциялануға тиіс. Киім-кешектерді тасымалдауға арналған қаптарды зарарсыздандыру мен жуудың тәртібі киімдікіндей болады;
4) қабылдау бөлімшесінде науқастар жуынуға арналған жөкелер әрбір пайдаланылғаннан кейін қайнатылып немесе дезинфекциялаушы ерітіндімен зарарсыздандырылуға тиіс және таза жөкелердің таңбаланған ыдысында болуға тиіс; ванналар әрбір науқас жуынғаннан кейін дезинфекциялаушы құрал ерітінділерімен зарарсыздандырылуға тиіс;
5) науқас балаларға тек оңай жуылатын және тез зарарсыздандырылатын ойыншықтарды ғана (пластмассалы, резеңке) пайдалануға рұқсат етілуі тиіс;
6) пайдаланылған буып-таңу материалы (бинттер, мақталар, дәке тампондар, салфеткалар), сондай-ақ грибоктық патологиялық материал (шаш талдары, тырнақ, тері сыпырындылары) қайнату, автоклавтау арқылы немесе дезинфекциялаушы құралдар ерітінділерінде зарарсыздандырылуға тиіс;
7) патологиялық материалы болған зат шынылар пайдаланылғаннан кейін 15 минут бойы 1 сабын-сода ерітіндісінде немесе дезинфекциялаушы құралдар ерітінділеріне батырылып зарарсыздандырылуға тиіс;

4) постельные принадлежности, верхняя одежда, меховые головные уборы, ковры, книги, мягкие игрушки должны подвергаться камерной дезинфекции;
5) обувь, кожаные перчатки должны подвергаться камерной дезинфекции; при текущей дезинфекции внутренние поверхности должны обрабатываться 25 % раствором формалина или 40 % раствором уксусной кислоты до полного увлажнения внутренней поверхности и должны помещаться в полиэтиленовый пакет на двое суток, после чего должны выниматься и проветриваться в течение 10-12 часов до исчезновения запаха препарата.
16. Дезинфекционные мероприятия при дерматомикозах, проводимые в микологических кабинетах и стационарах:
1) после осмотра каждого больного в смотровом кабинете, приемной все предметы, в том числе и предметы по уходу с которыми соприкасался больной, должны подвергаться влажной дезинфекции по режимам;
2) одежда и другие личные вещи больного при поступлении его в стационар должны направляться для обеззараживания в дезинфекционную камеру, после чего эти вещи должны храняться до выписки больного в чехлах на вешалках или стеллажах;
3) использованное белье больного (постельное, нательное, полотенца, чулки, носки), а также халаты и полотенца персонала, должны собираться в специальный бак, целлофановый или клеенчатый мешок в отдельном изолированном помещении для грязного белья и должны сдаваться в больничную прачечную для обеззараживания и стирки. При этой работе персонал должен надевать второй халат, резиновые перчатки, марлевую повязку или респиратор, которые после каждого использования должны подвергаться дезинфекции. Порядок обеззараживания и стирки мешков для транспортировки белья такой же, как и белья;
4) мочалки для мытья больных в приемном отделении после каждого использования должны обеззараживаться кипячением или дезинфицирующим раствором и должны содержаться в маркированной таре для чистых мочалок; ванны после купания каждого больного должны обеззараживаться растворами дезинфицирующих средств;
5) больным детям должно допускаться пользование только легко моющимися и поддающимися обеззараживанию игрушками (пластмассовые, резиновые);
6) использованный перевязочный материал (бинты, вата, марлевые тампоны, салфетки), а также грибковый патологический материал (обломки волос, ногтей, чешуйки кожи) должны обеззараживаться кипячением, автоклавированием или в растворах дезинфицирующих средств;
7) предметные стекла с патологическим материалом после использования должны обеззараживаться кипячением в течение 15 минут в 1% мыльно-содовом растворе или погружением в дезинфицирующий раствор;

8) құрал-сайман және жұмыс үстелдері ауысымның аяғында дезинфекциялаушы ерітіндіге салынған шүберекпен сүртілуге тиіс;
9) үй-жайлар мен жиһаздар (соның ішінде кушеткалар, медициналық шкафтардың сөрелері және тағы сол сияқты) әрбір ауыстырғаннан кейін сабынмен, содамен және басқа да жуу құралдарымен сулап тазаланады;
10) рентген кабинеттерінде басқа салатын жастықтар дезинфекциялаушы құралдар ерітінділерімен зарарсыздандырылатын тысқаппен қапталуға тиіс;
11) тазалау мүккәммалы қайнату немесе дезинфекциялаушы құралдармен зарарсыздандырылуға тиіс;
12) төсек керек-жарақтары (жастықтар, матрацтар, көрпелер және басқалар) әрбір науқас шығарылғаннан кейін дезинфекциялаушы камераларда зарарсыздандырылуға тиіс;
13) науқастың туысқандарына оның зарарсыздандырылмаған заттарын беруге рұқсат етілмеуге тиіс;
14) пайдаланылған медициналық және зертханалық құрал-саймандар (металдан, пластмассадан, шыныдан, резеңкеден, полиметрлік материалдардан жасалған) дезинфекциялаушы ерітінділермен зарарсыздандырылуға тиіс.
5. Ветеринарлық-санитарлық іс-шаралар
17. Аурулардың клиникалық белгілері мен зертханалық зерттеулердің нәтижелері шаруашылық субъектілер жануарларының дерматомикоздар бойынша қолайсыздығына күдіктену үшін негіз болып табылады.
18. Аумақтық зертханада ауру жануарларда анықталған грибок ауруларының клиникалық белгілерін растау мақсатында жануарлардан алынған патологиялық материалдардың жіберілген үлгілерін зертханалық зерттеу жүргізілуге тиіс.
19. Дерматомикоздарға зертханалық зерттеулер мынадай екі бағыт бойынша жүргізілуге тиіс:
1) шаштың талшықтарын, зақымдалған терінің бөлігін ұлғайту арқылы (40 объектив) микроскоптың қараңғы аясындағы микроскопия;
2) сусло-агары немесе пептонды глицеринді ет агары бар 10-20 пробиркадан қоректік орталары бар пробиркаларда шаш пен терінің зақымдалған элементтерін себу, ал плюс 26-28 Цельсий градус температурадағы термостатта өскеннен 14-21 күн өткеннен кейін ұлғайту арқылы (200 объектив) олардың микроскопиясы жүргізілуге тиіс.
20. Ауданның (қаланың) Бас ветеринарлық инспекторының ұсынымы бойынша зертханалық зерттеулермен расталған жануарлардағы дерматомикоздар жағдайларын анықтаған кезде жергілікті атқарушы органның шешімімен шаруашылық жүргізу субъектісіне шектеу іс-шаралары тапсырылуға тиіс, бұл ретте мыналарға:
1) жануарларды өсіп өндіру, халыққа сату мақсатында әкетуге. Жануарларды жемдеу үшін әкету науқас жануарлар отарының соңғы рет айыққан жағдайынан 30 күннен кейін облыстың (өңірдің, республиканың) шегінде ғана, вакциналау мен қорытынды ветеринарлық-санитарлық іс-шараларды жүргізуге рұқсат етілуі тиіс;

8) столики инструментальные и рабочие в конце смены должны протираться ветошью, смоченной в дезинфицирующем растворе;
9) помещения и мебель (в том числе кушетки, полки медицинских шкафов и тому подобное) после каждой смены должны подвергаться влажной уборке теплой водой с мылом, содой и другими моющими средствами;
10) в рентгеновских кабинетах подголовные подушки должны покрываться чехлами, подлежащими обеззараживанию раствором дезинфицирующих средств;
11) уборочный инвентарь должен обеззараживаться кипячением или дезинфицирующим раствором;
12) постельные принадлежности (подушки, матрацы, одеяла и другие) должны обеззараживаться в дезинфекционных камерах после выписки каждого больного;
13) не должна допускаться выдача родственникам больных вещей больного, не прошедших обеззараживание;
14) использованные медицинский и лабораторный инструментарий (из металлов, пластмасс, стекла, резины, полимерных материалов) должны обеззараживаться дезинфицирующим раствором.
5. Ветеринарно-санитарные мероприятия
17. Основанием для подозрения на неблагополучие по дерматомикозам животных хозяйствующего субъекта должны служить клинические признаки болезни и результаты лабораторных исследований.
18. В целях подтверждения клинических признаков грибковых заболеваний, выявленных у больных животных, в территориальной лаборатории должны проводиться лабораторные исследования присланных образцов патологического материала, отобранного от животных.
19. Лабораторные исследования на дерматомикозы должны проводиться по двум направлениям:
1) микроскопия в темном поле микроскопа под увеличением (объектив 40) элементов волос, кусочков пораженной кожи;
2) высев элементов пораженных грибом волос и кожи в пробирки с питательными средами по 10-20 пробирок с сусло-агаром или мясо пептонным глицериновым агаром на одну пробу, а спустя 14-21 дней роста в термостате при температуре плюс 26-28 градусов Цельсия должны проводиться их микроскопия под увеличением (объектив 200).
20. При установлении случаев дерматомикозов у животных, подтвержденных лабораторными исследованиями, по представлению Главного ветеринарного инспектора района (города) решением местного исполнительного органа на хозяйствующий субъект должны накладываться ограничительные мероприятия, при этом не должно допускаться.
1) вывоз животных для целей воспроизводства, продажа животных населению. Вывоз животных для откорма должно допускаться в пределах области (региона, республики) через 30 дней после последнего случая выздоровления больного животного стада, проведения вакцинации и заключительных ветеринарно-санитарных мероприятий;

2) оның аумағында шаруашылық жүргізу субъектісі орналасқан аумақта ауылдық округтың (ауданның, қаланың) ветеринарлық инспекторысыз жануарларды қайта топқа бөлуге;
3) дерматомикоздармен ауыратын жануарлар жайылған жайылымдарда вакцина жасалмаған жануарлардың жайылуына жол берілмеу керек.
21. Қызметтік ит асырау жерлерінде және аң шаруашылықтарында клиникалық ауру және ауру бойынша күдікті жануарлар оқшаулануға, дерматомикоздарға қарсы биопрепараттардың терапиялық дозаларымен емделуге, ал саулары вакциналануға тиіс.
22. Жануарлардың дерматомикоздармен ауруына жол бермеу мақсатында барлық өсіп келе жатқан малдар (1-ден 4 айға дейінгі) дерматомикоздарға қарсы биопрепараттардың профилактикалық дозаларымен егілуге тиіс.
23. Отарда дерматомикоздардың клиникасы бар жануарлар табылған жағдайда, оларға жұқпаға қарсы биопрепараттардың терапиялық дозасы енгізілуге тиіс. Айыққаннан кейін жануарлардың терісі 1,5% ащы натр ерітіндісімен немесе 2% креолинмен сүртілуге тиіс.
24. Адамдардың жануарлардан дерматомикоздарды жұқтырған жағдайлары тіркелген кезде эпизоотияға қарсы іс-шаралар кешенін (ауру жануарлар тұрған үй-жайларды дезинфекциялау, босқын жануарларды жүйелі түрде аулау және жою, мал шаруашылығы үй-жайларында, фермалардың аумақтарында, жем сақтау орындарында кеміргіштерді жою) уақтылы жүргізуді қамтамасыз ету керек.
25. Шаруашылық жүргізуші субъект клиникалық ауру жануарының соңғы рет ауырған жағдайынан және қорытынды дезинфекция жүргізілгеннен 60 күннен кейін қолайлы деп есептелуге тиіс. Иммундалған сау жануарларды союға оларға вакцина жасағаннан 10 тәуліктен кейін рұқсат етілуге тиіс.
Дерматомикоздардың алдын алу
және оларға қарсы күрес бойынша
іс-шараларды өткізу жөніндегі
ветеринарлық-санитарлық және
санитарлық-эпидемиологиялық
ережелер мен нормаларға қосымша
Дерматомикоздар кезіндегі дезинфекциялау
әдістері мен құралдары
Атауы
Зарарсыз-
дандыру   құралы
Қорытынды
дезинфекция-
лау
Ағымдағы
дезинфек-
циялау
Зарарсыз-
дандыру
әдiстерi
Кон-
цен-
тра-
циясы
(%)
Зарар-
сыз-
дан-
дыру
уақы-
ты,
минут-
пен
Кон-
цен-
тра-
циясы
(%)
Зарар-
сыз-
дан-
дыру
уақы-
ты,
минут-
пен
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Медицина-
лық және зертхана-
лық құ-
рал-сай-
мандар
(шыныдан,
металдан,
пластмас-
садан,
резеңке-
ден жа-
салған)
Дезапрев
Деохлор
Лизетол
Пресепт
Септокаль
Хлорамин
4,0
0,2
2,0
0,112
0,5
5,0
15
30
60
60
60
180
Қорытынды
дезинфекциялау
сияқты
Жабық шыны,
пластмасса
ыдыстағы
дезинфек-
циялаушы
ерiтiндiге
толығымен
батырылады
2.
Үй-жай-
лар,
жиhаздары
Дезапрев
Деохлор
Пресепт
Септабик
Септокаль
Хлорамин
2,0
0,1
0,056
0,5
0,5
5,0
30
30
60
60
60
60
Қорытынды
дезинфекциялау
сияқты
Дезинфек-
циялаушы
ерітiндiмен
сүртiлiп
немесе
себiлiп,
соңынан
бөлме
тазаланып
және
желдетi-
ледi
3.
Төсектiк
және
киетiн
киiм-
кешектер,
сүлгi,
буып-таңу
материал-
дары,
халаттар,
шұлықтар,
персонал-
дың
арнайы
киiмi
Дезапрев
Деохлор
Дюльбак
Пресепт
Септабик
Септокаль
Хлорамин
2 %
сабын-
сода
ерiтiндi-
сi
1,0
0,2
3,0
0,056
0,5
0,5
5,0
қайна-
ту
60
120
60
120
60
120
180
30
Қорытынды
дезинфекциялау
сияқты
Бiр
килограмм
киiм-кешек-
ке төрт
литр
есебiнен
дезинфек-
циялаушы
ерiтiндiнiң
бiр түрiне
батырылып
зарарсыз-
дандырыла-
ды
4.
Төсек
керек
жарақтары
(матрац-
тар,
көрпелер,
жастық-
тар),
жұмсақ
ойыншық-
тар
Дезинфекция-
лаушы
камераларда
зарарсыздан-
дырылады
Пароформалин-
дық тәсiлмен
5.
Ойыншық-
тар
Дезапрев
Дюльбак
Пресепт
Септокаль
Хлорамин
1,0
2,0
0,112
0,5
5,0
60
90
60
60
180
Мектепке
дейiнгi
мекемелердiң
карантиндiк
топтарында
ойыншықтар
дезинфекция-
лаушы ерiтiн-
дiге батыры-
лып, содан
кейiн сабынды
жылы сумен
жуылуға және
шайылуға тиiс
Дезинфек-
циялаушы
ерiтiндiнiң
бiр түрiне
батырылады
6.
Науқасты
күту
заттары
(тарақ-
тар,
щеткалар,
қайшылар,
губкалар
және
басқала-
ры)
Дезапрев
Деохлор
Дюльбак
Клорсепт
Пресепт
Септабик
Септокаль
Хлорамин
1,0
0,1
3,0
0,2
0,112
0,5
0,2
5,0
60
30
60
60
60
60
60
60
Қорытынды
дезинфекциялау
сияқты
Дезинфек-
циялаушы
ерiтiндiмен
сүртiлiп
немесе
дезинфек-
циялаушы
ерiтiндiге
батырылады
7.
Аяқ
киiм,
былғары
қолғаптар
Камералық
дезинфекцияға
түседi
25% формалин
ерiтiндiсi,
40% сiрке
қышқылы
Iшкi
жағынан
сүртiлiп,
екi тәулiк-
ке полиэти-
лендiк
пакетiне
салынады.
12 сағат
iшiнде
желдетiлуi
тиiс
8.
Санитар-
лық-тех-
никалық
заттар
Дезапрев
Дюльбак
Клорсепт
Пресепт
Септокаль
1,0
5,0
0,1
0,112
0,5
60
5
60
120
60
Қорытынды
дезинфекциялау
сияқты
Дезинфек-
циялаушы
ерiтiндiмен
сүртiлiп
немесе
дезинфек-
циялаушы
ерiтiндiге
батырылады
Ескерту : Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат
берілген дезинфекциялаушы құралдарды қолдануға рұқсат етіледі.

2) перегруппировка животных, без ведома ветеринарного инспектора сельского округа (района, города), на территории которого расположен хозяйствующий субъект;
3) выпас невакцинированных животных на пастбищах, где выпасались больные дерматомикозами животные.
21. В питомниках служебного собаководства и зверохозяйствах клинически больные и подозрительные по заболеванию животные должны подлежать изолированию, лечению терапевтическими дозами биопрепаратов против дерматомикозов, а здоровые вакцинированию.
22. В целях недопущения заболевания животных дерматомикозами, все подрастающее поголовье (от 1 до 4 месяцев) должны прививаться профилактическими дозами биопрепаратов против дерматомикозов.
23. В случаях, когда обнаруживаются в стаде животные с клиникой дерматомикозов, им должны вводиться терапевтические дозировки биопрепарата против этих инфекций. После выздоровления кожа животных должна обтираться теплым 1,5% раствором едкого натра или 2% креолина.
24. При регистрации случаев заражения людей дерматомикозами от животных должно обеспечиваться своевременное проведение комплекса противоэпизоотических мероприятий (дезинфекция помещений, где находились больные животные, систематический вылов и уничтожение бродячих животных, истребление грызунов в животноводческих помещениях, на территории ферм, в местах хранения кормов).
25. Хозяйствующий субъект должен считаться благополучным через 60 дней после последнего случая клинически больного животного и проведения заключительной дезинфекции. Убой иммунизированных здоровых животных должен допускаться спустя 10 суток после их вакцинации.
______________________________________________
Приложение
к ветеринарно-санитарным и
санитарно-эпидемиологическим
правилам и нормам по проведению
мероприятий по профилактике
и борьбе с дерматомикозами
Методы и средства дезинфекции при дерматомикозах
Наименование
Средство
обезза-
раживания
Заключи-
тельная
дезинфекция
Текущая
дезинфекция
Способ
Обезза-
раживания
Кон-
цен-
тра-
ция
(%)
Время
обез-
зара-
жива-
ния,
в ми-
нутах
Кон-
цен-
тра-
ция
(%)
Время
обез-
зара-
жива-
ния,в
мину-
тах
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Медицинский и лабораторный инструментарий (из стекла, металла, пластмасс, резины)
Дезапрев
Деохлор
Лизетол
Пресепт
Септокаль
Хлорамин
4,0
0,2
2,0
0,112
0,5
5,0
15
30
60
60
60
180
Как при
заключи-
тельной
дезин-
фекции
Полное
погружение
в дезинфи-
цирующий
раствор в
закрытых
емкостях
из стекла,
пластмассы
2.
Помещение, предметы обстановки
Дезапрев
Деохлор
Пресепт
Септабик
Септокаль
Хлорамин
2,0
0,1
0,056
0,5
0,5
5,0
30
30
60
60
60
60
Как при
заключи-
тельной
дезин-
фекции
Протирание
или орошение
дезинфици-
рующим
раствором,
после чего
проводят
уборку и
проветри-
вают поме-
щение.
3.
Белье постельное и нательное, полотенца, перевязочный материал, халаты, чулки, носки, специальная одежда персонала
Дезапрев
Деохлор
Дюльбак
Пресепт
Септабик
Септокаль
Хлорамин
2 % мыльно-содовый раствор
1,0
0,2
3,0
0,056
0,5
0,5
5,0
кипя-
чение
60
120
60
120
60
120
180
30
Как при заключи-
тельной дезинфекции
Замачивают
в одном из
дезинфици-
рующих
растворов
при норме
расхода 4
литра де-
зинфицирую-
щего раст-
вора на
килограмм
белья
4.
Постельные принадлежности (матрацы, одеяла,  подушки), мягкие игрушки
Обезза-
раживают
в дезинфек-
ционных
камерах
Пароформалиновым методом
5.
Игрушки
Дезапрев
Дюльбак
Пресепт
Септокаль
Хлорамин
1,0
2,0
0,112
0,5
5,0
60
90
60
60
180
В карантин-
ных группах
дошкольных
организаций
игрушки за-
мачивают в
дезинфици-
рующем раст-
воре, затем
моют теплой
водой с мы-
лом и про-
поласкивают
Замачивают
в одном из
дезинфи-
цирующих
средств
6.
Предметы ухода за больными (расчески, щетки, ножницы, губки и другие)
Дезапрев
Деохлор
Дюльбак
Клорсепт
Пресепт
Септабик
Септокаль
Хлорамин
1,0
0,1
3,0
0,2
0,112
0,5
0,2
5,0
60
30
60
60
60
60
60
60
Как при
заключи-
тельной
дезинфекции
Протирание
дезинфици-
рующим
раствором
или погру-
жение в
дезинфици-
рующий
раствор
7.
Обувь, кожаные перчатки
Подвер-
гают
камерной
дезин-
фекции
25% раствор
формалина,
40% уксусная
кислота
Внутреннюю
поверхность
протирают,
помещают в
полиэтиле-
новый пакет
на двое
суток.
Затем про-
ветривают
в течение
12 часов
8.
Санитарно-
техническое оборудование
Дезапрев
Дюльбак
Клорсепт
Пресепт
Септокаль
1,0
5,0
0,1
0,112
0,5
60
5
60
120
60
Как при
заключи-
тельной
дезинфекции
Протирание
дезинфици-
рующим
раствором
или погру-
жение в
дезинфи-
цирующий
раствор
Примечание: допускается применение других дезинфицирующих средств, разрешенных применению в Республике Казахстан.