Қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомаларының дұрыстығын растау үшін қосылған құн салығын төлеушінің жеткізушілеріне қарсы тексерулер тағайындау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 29 маусымдағы N 288 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 22 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 3745. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігінің Салық комитеті төрағасының 2007.06.26. N 428 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігінің Салық комитеті төрағасының 2007.06.26. N  428  (алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес және қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомаларының дұрыстығын растау үшін қосылған құн салығын төлеушінің жеткізушілеріне қарсы тексерулер тағайындауды ретке келтіру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомаларының дұрыстығын растау үшін қосылған құн салығын төлеушінің жеткізушілеріне қарсы тексерулер тағайындау ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің Салық әкімшіліктендіруі басқармасы (А.М. Қыпшақов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті Төрағасының орынбасары А.Г.Хорунжийге жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 29 маусымдағы
N 288 бұйрығымен бекітілген
Қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомаларының
дұрыстығын растау үшін қосылған құн салығын төлеушінің
жеткізушілеріне қарсы тексерулер тағайындау ережесі
1. Осы Ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және салық қызметі органдарының қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы (бұдан әрі - ҚҚС) сомаларының дұрыстығын растау үшін ҚҚС-н төлеушінің жеткізушілеріне қарсы тексерулерді (бұдан әрі - қарсы тексерулер) тағайындауды ретке келтіруге бағытталған.

Об утверждении Правил назначения встречных проверок поставщиков плательщика налога на добавленную стоимость для подтверждения достоверности предъявленных к возврату сумм налога на добавленную стоимость
Приказ Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 июня 2005 года N 288. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июля 2005 года N 3745. Утратил силу приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 26 июня 2007 года N 428.
Сноска. Приказ Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 июня 2005 года N 288 утратил силу приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 26 июня 2007 года  N 428  (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и в целях упорядочения назначения встречных проверок поставщиков плательщика налога на добавленную стоимость для подтверждения достоверности предъявленных к возврату сумм налога на добавленную стоимость  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила назначения встречных проверок поставщиков плательщика налога на добавленную стоимость для подтверждения достоверности предъявленных к возврату сумм налога на добавленную стоимость.
2. Управлению налогового администрирования Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан (Кипшаков A.M.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Заместителя Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан Хорунжего А.Г.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 29 июня 2005 года N 288
Правила назначения встречных проверок
поставщиков плательщика налога на добавленную стоимость
для подтверждения достоверности предъявленных к возврату
сумм налога на добавленную стоимость
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и направлены на упорядочение назначения встречных проверок (далее - встречные проверки) поставщиков плательщика налога на добавленную стоимость (далее - НДС) для подтверждения достоверности предъявленных к возврату сумм НДС органами налоговой службы.

2. Қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы (бұдан әрі - ҚҚС) сомаларының дұрыстығын растау үшін ҚҚС-н төлеушінің жеткізушілеріне қарсы тексерулер тағайындау туралы шешім қабылдаған кезде тексеруді жүргізуші салық қызметі органының жауапты қызметкері қарсы тексеруге жатпайтын мынадай:
1) бұл салық төлеушінің қосылған құн салығын қайтаруға өтініш беру сәтінің алдындағы он екі ай кезең ішінде аталған салық төлеушіге айына кемінде бір рет тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) өткізуді жүзеге асыратын;
2) электр және жылу энергиясын, суды, газды, байланыс қызметін жеткізуді жүзеге асыратын;
3) Қазақстан Республикасында ҚҚС-н төлеушілер болып табылмайтын жұмыстарды орындайтын (тауарларды жеткізетін қызмет көрсетулер көрсететін) резидент емес жеткізушілерді қоспағанда, жазылған шот-фактуралар бойынша ҚҚС сомаларының кему тәртібімен тексерілетін салық кезеңі үшін ҚҚС-н төлеушінің жеткізушілерін айқындайды.
3. Қарсы тексеруге осы Ережеде белгіленген жеткізушілерді қоспағанда, салық кезеңі үшін есепке жатқызуға жатқызылған ҚҚС-ның жалпы сомасы ҚҚС сомасының 80 процентін құрайтын шот-фактуралар жазып берген ҚҚС-н төлеушінің жеткізушілері жатады.
Егер жеткізушінің шот-фактурасындағы ҚҚС-ның сомасы 80 проценттік шектеу белгілеуіне келетін болса, онда көрсетілген жеткізуші қарсы тексеруге жататын жеткізушілердің тізбесіне енгізіледі.
Осы тармақта белгіленген шарттарға қарамастан міндетті тексеруге мынадай:
қосылған құн салығы 1 миллион теңгеден астам сомаға көрсетіліп шот-фактура жазған, сондай-ақ жалпы сомасы 1 миллион теңгеден астам ҚҚС-н көрсетумен алушының салық кезеңі үшін екі немесе одан көп шот-фактура жазған;
салық органы "Қосылған құн салығын (ҚҚС) төлеушілерді тіркеу. ҚҚС бойынша салық есептілігі нысандарын қабылдау және өңдеу" ақпараттық жүйесінде камералдық бақылау жүргізу кезінде бұзушылықтар анықталған жеткізушілер жатады.
4. Нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша ҚҚС-н қайтару мерзімдерін сақтау мақсатында салық қызметі органының қызметкері салық тексеруін жүргізу басталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде салық қызметінің тиісті органдарына салық төлеушілер мониторингіне жататын жеткізушілер беретін салық есептілігінің негізінде жеткізушілерге қарсы тексерулер жүргізу туралы сұрау салулар, сондай-ақ бюджеттен қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомаларының дұрыстығын растау бойынша сұрау салулар белгілейді және жібереді.
5. Қарсы тексерулер тағайындаудың дұрыстығына салық органдарының бірінші басшылары жауап береді.

2. При принятии решения о назначении встречной проверки поставщиков плательщика НДС для подтверждения достоверности предъявленных к возврату сумм НДС ответственный работник органа налоговой службы, проводящий проверку, определяет поставщиков плательщика НДС за проверяемый налоговый период в порядке убывания сумм НДС по выписанным счетам-фактурам, за исключением следующих поставщиков, не подлежащих встречной проверке:
1) осуществляющих реализацию товаров (работ, услуг) указанному налогоплательщику не менее одного раза в месяц в течение двенадцатимесячного периода, предшествующего моменту подачи таким налогоплательщиком заявления на возврат НДС;
2) осуществляющих поставку электрической и тепловой энергии, воды, газа, услуг связи;
3) нерезидентов, выполняющих работы (оказывающих услуги, поставляющих товары), не являющихся плательщиками НДС в Республике Казахстан.
3. Встречной проверке подлежат поставщики плательщика НДС, выписавшие счета-фактуры, общая сумма НДС по которым составляет 80 процентов от суммы НДС, относимого в зачет за налоговый период, за исключением поставщиков, определенных настоящими Правилами.
В случае, если сумма НДС в счете-фактуре поставщика приходится на определение 80 процентного предела, то данный поставщик включается в перечень поставщиков, подлежащих встречной проверке.
Несмотря на условия, установленные настоящим пунктом, обязательной встречной проверке подлежат поставщики:
которыми выписаны счета-фактуры с указанием НДС на сумму более 1 миллиона тенге, а также поставщики плательщика НДС, которыми выписаны два и более счета-фактуры за налоговый период получателя с указанием НДС на общую сумму более 1 миллиона тенге;
по которым налоговым органом выявлены нарушения при проведении камерального контроля в информационной системе "Регистрация плательщиков налога на добавленную стоимость (НДС). Прием и обработка форм налоговой отчетности по НДС".
4. В целях соблюдения сроков возврата НДС по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, работник органа налоговой службы в течение десяти рабочих дней со дня начала проведения налоговой проверки определяет и направляет запросы о проведении встречных проверок поставщиков, а также запросы по подтверждению достоверности сумм НДС, предъявленных к возврату из бюджета, на основании налоговой отчетности, представляемой поставщиками, подлежащими мониторингу налогоплательщиков, в соответствующие органы налоговой службы.
5. Ответственность за правильность назначения встречных проверок несут первые руководители налоговых органов.