Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді белгілеу, Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу және олардың орындалуы туралы есептерді ұсыну ережесін бекіту жөніндегі" 2005 жылғы 29 қаңтардағы N 17 қаулысына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 25 маусымдағы N 221 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 26 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 3751. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 17 маусымдағы N 132 қаулысымен.
Ескерту: Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 17 маусымдағы N 132  қаулысымен .
__________________________________________
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  3-бабы 2-тармағының 11), 15) тармақшаларына,  45-бабының  4-тармағына,  49-бабына  және "Қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу мен қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  9-бабы 1-тармағының 5), 6) тармақшаларына сәйкес, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді белгілеу, Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу және олардың орындалуы туралы есептерді ұсыну ережесін бекіту жөніндегі" 2005 жылғы 29 қаңтардағы N 17  қаулысына  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3484 тіркелген, "Қаржы хабаршысы" N 4 (16) Агенттік басылымында 2005 жылы жарияланған) мынадай толықтырулар енгізілсін:
Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу және олардың орындалуы туралы есептерді ұсыну ережесінде:
3-тармақта:

О внесении дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 января 2005 года N 17 "Об установлении пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, и представления отчетов об их выполнении"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года N 221. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2005 года за N 3751. Утратило силу - от 17 июня 2006 года N 132 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК и его действие распространяется на отношения, возникшие с 1 июля 2006 года)
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года N 221 утратило силу - от 17 июня 2006 года N  132  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК и его действие распространяется на отношения, возникшие с 1 июля 2006 года).
В соответствии с подпунктами 11), 15) пункта 2  статьи 3 , пунктом 4  статьи 45 ,   статьей 49  Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и подпунктами 5), 6) пункта 1  статьи 9  Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление  Правления Агентства от 29 января 2005 года N 17 "Об установлении пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, и представления отчетов об их выполнении" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 3484, опубликованное в 2005 году в издании Агентства "Финансовый вестник" N 4 (16)) следующие дополнения:
в Правилах расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, и представления отчетов об их выполнении, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 3:

мынадай мазмұндағы 11-1)-тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) ықтимал шығын резервін шегергендегі "ВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ва2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы немесе шет мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдасқан рыноктарында айналыстағы Қазақстан Республикасының Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "А" рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары және ықтимал шығын резервін шегергендегі "ВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ва2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы немесе шет мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдасқан рыноктарында айналыстағы Қазақстан Республикасының Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "А" рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының борыштық бағалы қағаздары;";
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
13-1) ықтимал шығын (елу процентке азайтылған) резервін шегергендегі ашық және аралық инвестициялық пай қорларының пайлары;";
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Басқару жөніндегі қызметті клиенттердің шоттарын номиналды ұстаушы ретінде жүргізу құқығымен брокерлік-дилерлік қызметпен қоса атқарғанда және олар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен айқындалған банк және өзге операцияларды жүзеге асырғанда, меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К 1 =(ӨА - М)/ МКАМ, мұнда
ӨА - Басқарушының өтімді активтері;
М - Басқарушының жиынтық міндеттемелері;
МКАМ - Басқарушының меншікті капиталының ең аз мөлшері.
МКАМ = 125 млн. теңге
Егер басқаруға қабылданған активтердің құны 40 миллиард теңгеден астам болса, онда Басқарушының меншікті капиталының ең аз мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
МКАМ = (125 миллион теңге + (БҚА - 40 миллиард теңге)*0,0002 БҚА - басқаруға қабылданған активтер.
МКАМ-ның ең жоғары мәні 1,6 миллиард теңгеден аспауы тиіс.";
Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу және олардың орындалуы туралы есептерді ұсыну ережесінің 2-қосымшасы:
мынадай мазмұндағы 11.1-жолмен толықтырылсын:
11.1
Ықтимал шығын резервін шегергендегі "ВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ва2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы немесе шет мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдасқан рыноктарында айналыстағы Қазақстан Республикасының Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "А" рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары және ықтимал шығын резервін шегергендегі "ВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ва2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы немесе шет мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдасқан рыноктарында айналыстағы Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "А" рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының борыштық бағалы қағаздары

дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) акции организаций Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговую оценку "А" по национальной шкале Standard&Poor's Республики Казахстан, обращающихся на организованных рынках иностранных государств или Республики Казахстан, и долговые ценные бумаги организаций Республики Казахстан, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговую оценку "А" по национальной шкале Standard&Poor's Республики Казахстан, обращающихся на организованных рынках иностранных государств или Республики Казахстан, за вычетом резервов на возможные потери;";
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) паи открытого и интервального паевых инвестиционных фондов, за вычетом резервов на возможные потери (уменьшенные на пятьдесят процентов);";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. Коэффициент достаточности собственного капитала при совмещении Управляющим деятельности с брокерско-дилерской деятельностью с правом ведения счетов клиента в качестве номинального держателя, и осуществлении им банковских и иных операций, определенных нормативным правовым актом уполномоченного органа, рассчитывается по следующей формуле:
К = (ЛА-О)/МРСК, где
ЛА - ликвидные активы Управляющего;
О - совокупные обязательства Управляющего;
МРСК - минимальный размер собственного капитала Управляющего.
МРСК = 125 млн. тенге.
Если стоимость активов, принятых в управление, составляет более 40 миллиардов тенге, то минимальный размер собственного капитала Управляющего рассчитывается по формуле:
МРСК = (125 миллионов тенге + (АПУ - 40 миллиардов тенге)*0,0002)
АПУ - активы, принятые в управление.
Максимальное значение МРСК не должно превышать 1,6 миллиардов тенге.";
в приложении 2 к Правилам расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, и представления отчетов об их выполнении:
дополнить строкой 11.1 следующего содержания:
11.1
Акции организаций Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговую оценку "А" по национальной шкале Standard&Poor's Республики Казахстан, обращающихся на организованных рынках иностранных государств или Республики Казахстан, и долговые ценные бумаги организаций Республики Казахстан, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговую оценку "А" по национальной шкале Standard&Poor's Республики Казахстан, обращающихся на организованных рынках иностранных государств или Республики Казахстан, за вычетом резервов на возможные потери

мынадай мазмұндағы 12-1-жолмен толықтырылсын:
12-1 Ықтимал шығын резервін шегергендегі             50%".
ашық және аралық инвестициялық
пай қорларының пайлары
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (Тоқобаев Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы қабылданған күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" Заңды тұлғалар бірлестігіне, "Активтерді басқарушылар қауымдастығы" Заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға

дополнить строкой 12.1 следующего содержания:
12.1
Паи открытого и интервального паевых инвестиционных фондов, за вычетом резервов на возможные потери
50%
".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Токобаев Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня принятия настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", Объединения юридических лиц "Ассоциация управляющих активами".
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель