Сенімхат негізінде көлік құралдарын пайдаланатын адамдарды тіркеу және есепке алу ережесін бекіту туралы
Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 23 тамыздағы N 504 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2005 жылғы 19 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 3840. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 02.12.2014 № 862 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Сенімхат негізінде көлік құралдарын пайдаланатын адамдарды тіркеу кезінде ішкі істер органдарының жол полициясы бөлімшелері қызметінің тиімділігін одан әрі жетілдіру және арттыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Сенімхат негізінде көлік құралдарын пайдаланатын адамдарды тіркеу және есепке алу ережесі бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана, Алматы қалалары ІІД-нің бастықтары жол полициясы қызметкерлерінің Ереже талаптарын зерделеуін және орындауын қамтамасыз етсін.
3. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі істер вице-министрі полиция генерал-майоры А.Ж.Шпекбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Жол полициясы департаментіне (Ө.Т.Түсімов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2005 жылғы 23 тамыздағы
N 504 бұйрығымен бекітілген
Сенімхат негізінде көлік құралдарын пайдаланатын
адамдарды тіркеу және есепке алу
ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының аумағында ішкі істер органдарының жол полициясы бөлімшелерінде (бұдан әрі - жол полициясы бөлімшелері) сенімхаттар негізінде көлік құралдарын пайдаланатын адамдарды (бұдан әрі - сенімді адамдар) тіркеудің және есепке алудың бірыңғай тәртібін белгілейді.
2. Сенімді адамдарға белгіленген тәртіппен тіркелмеген көлік құралдарын пайдалануға жол берілмейді.
2. Жұмысты ұйымдастыру
3. Сенімді адамдарды тіркеу және есепке алу "Сенімхат" автоматтандырылған ақпараттық-іздеу жүйесін (бұдан әрі - ААІЖ) құру арқылы жүзеге асырылады. Осы ретте Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі - ІІМ) Ақпараттандыру және байланыс департаментінің (бұдан әрі - АжБД) автоматтандырылған деректер банкі бойынша, сондай-ақ тіркеу фактісі бойынша көлік құралдарын автоматты түрде тексеру орындалады.
4. ААІЖ-нің автоматтандырылған жұмыс орны (бұдан әрі - АЖО) байланыс, күзет және өрт қауіпсіздігі құралдарымен жабдықталуы тиіс жол полициясының әрбір тіркеу бөлімшесінің арнайы үй-жайында орналасады.

Об утверждении Правил регистрации и учета лиц, пользующихся транспортными средствами на основании доверенности
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 августа 2005 года N 504. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 19 сентября 2005 года N 3840. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 862
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 02.12.2014 № 862 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях дальнейшего совершенствования и повышения эффективности деятельности подразделений дорожной полиции, органов внутренних дел при регистрации лиц, пользующихся транспортными средствами на основании доверенности,  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила регистрации и учета лиц, пользующихся транспортными средствами на основании доверенности.
2. Начальникам ДВД областей, городов Астаны, Алматы обеспечить изучение и исполнение требований Правил сотрудниками дорожной полиции.
3. Контроль за исполнением приказа возложить на вице-министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Шпекбаева А.Ж. и Департамент дорожной полиции (Тусумов О.Т.) Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с момента его официального опубликования.
Министр
Утверждена
приказом Министра внутренних
дел Республики Казахстан от
23 августа 2005 года N 504
Правила регистрации и учета лиц, пользующихся
транспортными средствами на основании доверенности
1. Общие положения
1. Настоящие Правила устанавливают единый на территории Республики Казахстан порядок регистрации и учета в подразделениях дорожной полиции органов внутренних дел (далее - подразделения дорожной полиции) лиц, пользующихся транспортными средствами на основании доверенностей (далее - поверенные лица).
2. Эксплуатация транспортных средств поверенными лицами, не зарегистрированными в установленном порядке, не допускается.
2. Организация работы
3. Регистрация и учет поверенных лиц осуществляется путем создания автоматизированной информационно-поисковой системы "Доверенность" (далее - АИПС). При этом, выполняется автоматическая проверка транспортного средства по автоматизированному банку данных Департамента информации и связи (далее - ДИС) Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - МВД), а также по факту регистрации.
4. Автоматизированное рабочее место (далее - АРМ) АИПС размещается в специальном помещении в каждом регистрационном подразделении дорожной полиции, которые должны быть оборудованы средствами связи, охранной и пожарной безопасности.

5. АЖО-да ААІЖ-ні бағдарламалық қамтамасыз ету орнатылуы тиіс.
6. Сенімді адамдарды есепке алу көлік құралының тұрақты тіркелген жері бойынша немесе сенімді адамды тұрақты не уақытша тіркеу бойынша сенімхатты алған күннен бастап он күн ішінде жол полициясының тіркеу бөлімшелерінде жүргізіледі.
3. Технологиялық процесс
7. Сенімді адамдар жол полициясының тіркеу бөлімшелеріне тіркеу үшін өтініш жасаған кезде жол полициясы тіркеу бөлімшесінің жауапты қызметкері ААІЖ-ге мынадай:
1) көлік құралы туралы мәліметтерді (маркасы/моделі, шығарылған жылы, қозғалтқыштың нөмірі, шанақтың нөмірі, шассидің нөмірі, мемлекеттік нөмірлік тіркеу белгісі, көлік құралын тіркеу туралы куәліктің сериясы және нөмірі (бұдан әрі - КҚТК), КҚТК-нің берілген күні);
2) көлік құралының иесі туралы мәліметтерді (тегі, аты, әкесінің аты, туған күні);
3) сенімді адам туралы мәліметтерді (тегі, аты, әкесінің аты, туған күні, жынысы, жеке басын куәландыратын құжаттың сериясы, нөмірі және берілген күні, құжатты кім және қашан берді, СТН, тұрақты не болмаса уақытша тіркелген мекен-жайы);
4) соның негізінде көлік құралын пайдаланатын сенімді адамның құжаты туралы деректерді (құжаттың атауы, сериясы және нөмірі, кім және қашан берді, тіркелген күні, сенімхаттың түрі, тізілім бойынша берілген нөмірі, құжаттың қолдану мерзімі) енгізуді қамтамасыз етеді.
8. Осы Ереженің 7-тармағының 1), 2), 3)-тармақшаларында көрсетілген деректерді ААІЖ-ге енгізу кезінде Ішкіісмині АжБД-нің автоматтандырылған деректер банкі бойынша көлік құралдарының нөмірлік агрегаттарын және сенімді адамдарды, көлік құралын тіркеу заңдылығын тексеруге сұрау салу автоматты түрде қалыптасады.
9. Тіркеу әрекеттері аяқталғаннан кейін сенімхатта, соның негізінде сенімді адам көлік құралын пайдаланатын мынадай құжаттар:
1) жол полициясы тіркеу бөлімшесінің атауы;
2) сенімхаттың тіркелген күні;
3) жол полициясы тіркеу бөлімшесінің жауапты қызметкерінің тегі және аты-жөні көрсетіледі.
Аталған мәліметтерді ААІЖ-ге енгізу, сенімхатты жол полициясы тіркеу бөлімшесі жауапты қызметкерінің қолымен және мөрімен растау сенімді адам өтініш жасаған сәттен бастап сол жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
10. Күн сайын жұмыс күні аяқталғаннан кейін сенімді адамдарды тіркеу тізілімі қалыптасады.
11. Тізілімдер жеке томдарға жүз парақтан тігіледі және үш жыл бойы сақталады.
12. Қазақстан Республикасы ІІМ АжБД-нің сенімді адамдарды тіркеудің бірыңғай деректер базасын әрі қарай қалыптастыру үшін облыстардың, Астана, Алматы қалалары Ішкі істер департаменттерінің ақпараттандыру және байланыс бөлімшелеріне аптасына кемінде бір рет сенімді адамдарды тіркеу туралы деректерді жібереді.

5. На АРМ должно быть установлено программное обеспечение АИПС.
6. Учет поверенных лиц производится в регистрационных подразделениях дорожной полиции по месту постоянной регистрации транспортного средства либо по месту постоянной или временной регистрации поверенного лица, в течении десяти дней со дня получения доверенности.
3. Технологический процесс
7. При обращении поверенных лиц для регистрации в подразделения дорожной полиции ответственный сотрудник регистрационного подразделения дорожной полиции обеспечивает ввод следующих данных в АИПС:
1) сведения о транспортном средстве (марка/модель, год выпуска, номер двигателя, номер кузова, номер шасси, государственный регистрационный номерной знак, серия, номер и дата выдачи свидетельства о регистрации транспортного средства);
2) сведения о владельце транспортного средства (фамилия, имя, отчество, дата рождения);
3) сведения о поверенном лице (фамилия, имя, отчество, дата рождения, пол, серия, номер и вид документа удостоверяющего личность, кем и когда выдан, регистрационный номер налогоплательщика, адрес постоянной либо временной регистрации);
4) данные о документе на основании, которого поверенное лицо пользуется транспортным средством (наименование документа, серия и номер, кем и когда выдан, дата регистрации, тип доверенности, номер выдачи по реестру, срок действия документа).
8. При внесении в АИПС данных, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 7 настоящих Правил, автоматически формируется запрос на проведение проверок номерных агрегатов транспортных средств и поверенных лиц по автоматизированному банку данных ДИС МВД, законности регистрации транспортного средства.
9. После завершения регистрационных действий в доверенности, на основании которого поверенное лицо пользуется транспортным средством, указываются:
1) наименование регистрационного подразделения дорожной полиции;
2) дата регистрации доверенности;
3) фамилия и инициалы ответственного сотрудника регистрационного подразделения дорожной полиции.
Внесение указанных сведений в АИПС, заверение доверенности подписью ответственного сотрудника и печатью регистрационного подразделения дорожной полиции производится в течение рабочего дня с момента обращения поверенного лица.
10. Ежедневно по завершении рабочего дня формируется реестр регистрации поверенных лиц.
11. Реестры подшиваются в отдельные тома по сто листов и хранятся в течение трех лет.
12. Не реже одного раза в неделю данные о регистрации поверенных лиц передаются в подразделения информации и связи Департаментов внутренних дел областей, городов Астаны, Алматы, для дальнейшего формирования единой базы данных регистрации поверенных лиц ДИС МВД.