Тракторлардың және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдердің, монтаждалған арнайы жабдығы бар механизмдерді қоса алғанда, олардың тіркемелерінің, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдердің, сондай-ақ жоғары өтімді арнайы машиналардың кепілін тіркеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2005 жылғы 14 қазандағы N 597 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 10 қарашада тіркелді. Тіркеу N 3928. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту: Атауына өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.27 N 732 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 308 бабына сәйкес және "Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 30 маусымдағы Заңын орындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған Тракторлардың және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдердің, монтаждалған арнайы жабдығы бар механизмдерді қоса алғанда, олардың тіркемелерінің, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдердің, сондай-ақ жоғары өтімді арнайы машиналардың кепілін тіркеу ережесі бекітілсін.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.27 N 732 бұйрығымен.
2. Ауыл шаруашылығы машиналарын жасау және техникалық саясат департаменті (Доскенов М.Ж.) заңнамаларда белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықтан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Вице-министр А. Евниевке жүктелсін.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.27 N 732 бұйрығымен.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап 10 күн өткен соң күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2005 жылғы 14 қазандағы
N 597 бұйрығымен бекітілген
Тракторлардың және олардың базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен механизмдердің, монтаждалған арнайы
жабдығы бар механизмдерді қоса алғанда, олардың
тіркемелерінің, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы,
мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен
механизмдердің , сондай-ақ жоғары өтімді арнайы машиналардың кепілін тіркеу ережесі
Ескерту: Атауына өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.27 N 732 бұйрығымен.
Осы Ереже Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 308-бабына сәйкес және "Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында әзірленді.

Об утверждении Правил регистрации залога тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 октября 2005 года № 597. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 10 ноября 2005 года № 3928. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 27.11.2008 N 732 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
В соответствии с пунктом 4 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О регистрации залога движимого имущества",  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации залога тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 27.11.2008 N 732 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
2. Департаменту сельскохозяйственного машиностроения и технической политики (Доскенов М.Ж.) в установленном законодательством порядке:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) принять иные меры, вытекающие из настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Евниева А.К.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 27.11.2008 N 732 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 14 октября 2005 года N 597
Правила
регистрации залога тракторов и изготовленных
на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним,
включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием,
самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и
дорожно-строительных машин и механизмов,
а также специальных машин повышенной проходимости
Сноска. Наименование с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 27.11.2008 N 732 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Настоящие Правила разработаны в соответствии со  статьей 308  Гражданского кодекса Республики Казахстан и в целях реализации  Закона  Республики Казахстан "О регистрации залога движимого имущества".

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже тракторлардың және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдердің, оларға тіркеме құралдарды, монтаждалған арнайы жабдығы бар механизмдерді қоса алғанда, олардың тіркемелерінің, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерінің, сондай-ақ жоғары өтімді арнайы машиналардың (бұдан әрі - машиналар) кепілін тіркеудің тәртібі мен рәсімін белгілейді және Қазақстан Республикасының барлық аумағында заңнамаға сәйкес машиналарды тіркеу жүктелген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің тіркеу органдарында қолданысқа жатады.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.27 N 732 бұйрығымен.
2. Осы Ереженің күші міндетті мемлекеттік тіркеуге жататын өзге де мүліктің кепілін тіркеуге, сондай-ақ заңнамаларға сәйкес өзге органдар орындайтын немесе өзге тәртіпте орындалатын жылжымалы мүліктің кейбір түрлерінің кепілін тіркеуге қолданылмайды.
2. Тіркелген машиналар кепілінің тізілімі
3. Тіркелген машиналар кепілінің тізіліміне 1998 жылғы 30 маусымдағы "Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 9, 12, 13-баптары айқындаған машиналар кепілі және кепіл туралы шарттың тараптары туралы деректер кіреді.
3. Тіркеу объектілері мен орны
4. Осы Ережеде белгіленген тәртіппен Ауыл шаруашылығы министрлігі тіркеу органдарының тіркеу объектілері ретінде көрсетілген машиналардың кепілі болып табылады.
5. Машиналардың кепілін тіркеу, осы Ережеде белгіленген тәртіппен тіркелетін машиналардың заңнамаларда белгіленген тәртіпте тіркеуден өткен жерінде іске асырылады.
Осы Ережеге сәйкес белгіленген заңнамалық тәртіпте тіркеуден өтпеген машиналар кепілге тіркеуге жіберілмейді.
4. Тіркеудің әдісі мен негізі
6. Машиналардың кепілін тіркеу тіркелген машиналар кепілінің тізіліміне кепіл бойынша келісімнің деректерін (соның ішінде компьютерлік база деректерін) ендіру жолымен жүзеге асырылады.
7. Машинаның кепілін тіркеуге Заңда көрсетілген құжаттарды қоса берген жазбаша өтініші негіз болып табылады.
5. Машиналардың кепілін тіркеу туралы
өтініштің үлгісі мен мәтіні
8. Машинаның кепілін тіркеу туралы өтініштің үлгісін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі осы Ережеге сәйкес белгілейді (1-қосымша).

1. Общие положения
1. Настоящие Правила устанавливают порядок и процедуры проведения регистрации залога тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости (далее - машины) и подлежат применению на всей территории Республики Казахстан регистрирующими органами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан на которые, в соответствии с законодательством, возложена функция регистрации машин.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 27.11.2008 N 732 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
2. Действия настоящих Правил не распространяются на регистрацию залога иного движимого имущества, подлежащего обязательной государственной регистрации, а также на регистрацию отдельных видов залога движимого имущества, регистрация которых, в соответствии с законодательством, осуществляется другими органами или в ином порядке.
2. Реестр зарегистрированного залога машин
3. Реестр зарегистрированного залога машин содержит в себе данные о залоге машин и сторонах договора о залоге, определенные  статьями 9 ,  12,   13 Закона  Республики Казахстан "О регистрации залога движимого имущества" (далее - Закон).
3. Объекты и место регистрации
4. Объектом регистрации в реестре залога машин регистрирующих органов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в порядке, установленном настоящими Правилами, является залог машин.
5. Регистрация залога машин, регистрируемых в порядке, установленном настоящими Правилами, осуществляется по месту регистрации машин, зарегистрированных в установленном законодательством порядке.
Регистрация залога незарегистрированных в установленном законодательством порядке машин в соответствии с настоящими Правилами не допускается.
4. Способ и основания регистрации
6. Регистрация залога машин осуществляется путем внесения в реестр залога машин (в том числе в компьютерную базу) данных указанных в заявлении о регистрации залога.
7. Основанием для государственной регистрации залога машин является письменное заявление с предоставлением документов, указанных в Законе.
5. Форма, содержание заявления о регистрации залога машин
8. Форма заявления о регистрации залога машин устанавливается Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан в соответствии с настоящими Правилами ( Приложение 1 ).

9. Өтінішті өтініш берушінің өзі немесе сенімхат негізінде іс-әрекет ететін уәкілетті өкіл арқылы береді.
10. Өтініште: тіркеуші органның атауы; кепіл берушінің және кепіл ұстаушының атауы, орналасқан жері (заңды тұлға үшін) немесе тегі, аты, әкесінің аты тұрғылықты жері (жеке тұлға үшін); кепіл туралы шарттың немесе түзілген жер кепіл талаптары бар өзге де шарттың жасалған күні мен орны; кепіл нысаны болып табылатын машинаның тізбесі және сипаттамасы (кепіл мәні туралы мәліметтер); кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеменің ақшалай баламасы; кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеменің қолдану мерзімі; өтініш берушінің немесе оның өкілінің қойған қолы және заңды тұлға үшін мөрі; кепілге салынған машина қай тараптың қолында екені туралы нұсқау, оны пайдалануға болатын және қайталама кепіл туралы мәліметтер болуға тиіс.
6. Тіркеуге ұсынылатын құжаттар тізбесі,
олардың мәтіні және оларға қойылатын талаптар
11. Машинаның кепілін тіркеу үшін өтініш беруші мыналарды: машинаның кепілін тіркеу туралы өтінішті, оның өзін куәландыратын құжатты ал тұлғаның өкілі - оның өкілеттігін растайтын құжатты, сондай-ақ өзін куәландыратын құжатты; банктің төлем белгісі қойылған тіркеу алымын төлегендігі жөніндегі құжатын тіркеуші органдарға ұсынады.
Өтінішпен бірге кепілдік туралы келісім немесе кепілдіктің шарттары бар келісім ұсынылады, содан кейін тіркелген белгісі бар өтініште берілген мәліметтерді тіркеуші орган тексергеннен кейін өтініш берушінің өзіне қайтарады.
Машина келесі кепілге салынған жағдайда (қайтарма кепілге салу) - өткен кепіл ұстаушылардан кепілге қайта салу жөнінде хабарландырылғандығы және қайта кепілге салуға қарсы еместігі жөнінде хат алынады.
12. Машинаның кепілін тіркеуге ұсынылған құжаттар жақсы ресімделген түрде қабылданады. Өшіріліп қайта жазылған, қосып жазылған, сызылған сөздері бар құжаттар қабылданбайды.
13. Тіркеуші органдар осы Ереженің 10 және 11-тармақтарында қарастырылған құжаттардан өзге құжаттарды сұрауға құқылы емес.
7. Тіркеудің тәртібі мен мерзімі
14. Қажетті құжаттарды алған күннен бастап тіркеуші органдар:
1) өтініш берушіге ұсынылған құжаттарды алғандығын куәландыратын күнін, уақытын (сағаты, минуты) көрсетіп қолхат беруге (2-қосымша);
2) тіркелген машиналар кепілінің тізіліміне кепілге тіркеу туралы өтініштен алынған деректерді (соның ішінде компьютерлік база деректерін) ендіруге (3-қосымша);
3) өтініш ұсынған тұлғаға, машинаның кепілін тіркеу туралы куәлік беруге.
15. Машинаның кепілін тіркеу екі жұмыс күн ішінде орындалуы тиіс. Белгіленген мерзім бұзылған жағдайда өтініш беруші жоғарғы органға (лауазымды тұлғаға) және/немесе сотқа жүгінуі мүмкін.

9. Заявление подается заявителем лично, либо через уполномоченного представителя, действующего на основании доверенности.
10. Заявление должно содержать: наименование регистрирующего органа; наименование, место нахождения (для юридического лица) или фамилию, имя, отчество, место жительства (для физического лица) залогодателя и залогодержателя; дату и место заключения договора о залоге или иного договора, содержащего условия о залоге; перечень и описание машин, являющихся предметом залога (сведения о предмете залога); денежный эквивалент обязательства, обеспеченного залогом; срок действия обеспеченного залогом обязательства; подпись заявителя или его представителя и печать - для юридического лица; указание о том, у какой стороны находится заложенное имущество, допустимость его использования и сведения о перезалоге.
6. Перечень документов, представляемых
на регистрацию, их содержание и требования,
предъявляемые к ним
11. Для регистрации залога машин заявитель представляет в регистрирующий орган: заявление о регистрации залога машин, документы, удостоверяющие личность заявителя, а представитель - документ, подтверждающий его полномочия, а также документы, удостоверяющие его личность; документ о внесении регистрационной платы с отметкой банка об оплате.
С заявлением представляется договор о залоге или договор, содержащий условия залога, который после проверки регистрирующим органом сведений, содержащихся в заявлении, с отметкой о регистрации возвращается заявителю.
В случае последующего залога (перезалога) машин - письма предыдущих залогодержателей о том, что они извещены и не возражают против перезалога машин.
12. Документы, предъявляемые на регистрацию залога машин, принимаются в надлежаще оформленном виде. Не принимаются документы, имеющие подчистки, приписки, зачеркнутые слова и иные не оговоренные исправления.
13. Регистрирующие органы не вправе запрашивать иные документы, чем предусмотренные пунктами 10 и 11 настоящих Правил.
7. Порядок и сроки регистрации
14. С момента получения необходимых документов регистрирующий орган обязан:
1) выдать заявителю расписку, подтверждающую получение представленных документов, с указанием даты, времени (часы, минуты) ( Приложение 2 );
2) внести в реестр залога машин (в том числе в компьютерную базу данных) данные из заявления о регистрации залога ( Приложение 3 );
3) выдать свидетельство о регистрации залога машин лицу, представившему заявление.
15. Регистрация залога машин должна быть произведена в течение двух рабочих дней. При нарушении установленных сроков заявитель может обратиться в вышестоящий орган (должностному лицу) и/или в суд.

16. Тіркеу органы ұсынылған машинаның кепілін тіркеу туралы шартты Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 307-бабына сәйкес тексереді (Жалпы бөлім).
17. Тіркеу пункттеріне кепілде тұрған машиналарға қатысты кепіл ұстаушыдан тіркеу әрекеттерін жүргізуге жазбаша рұқсат алмай машинаға тіркеу әрекеттерін (есептен шығаруға) жасауға болмайды.
8. Машинаның кепілін тіркеу туралы куәлік
18. Машинаның кепілін тіркеу оны тіркеу жөніндегі куәлікпен куәландырылады (4-қосымша).
19. Машинаның кепілін тіркеу туралы куәлікте мыналар болады:
1) тіркеуші органының атауы;
2) кепіл беруші мен кепіл ұстаушының атауы, орналасқан жері (заңды тұлға үшін) немесе тегі, аты, әкесінің аты, тұрғылықты жері (жеке тұлға үшін);
3) кепіл туралы шартты немесе кепіл талаптары бар өзге де шарттың жасалған күні мен орны және оның нөмірі;
4) кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеменің ақшалай баламасы;
5) кепіл мәні туралы мәліметтер;
6) тіркеуші орган берген машина кепілінің тіркелген нөмірі;
7) машинаның кепілін тіркеген күні.
Кепіл берушінің және кепіл ұстаушының өтініші бойынша тіркеуші орган 7 күннің ішінде машинаның кепілін тіркеу туралы жарамсыз болған куәліктің орнына оның телқұжатын береді.
9. Машинаның кепілін тіркеуден бас тарту
20. Машинаның кепілін тіркеуден бас тартуға:
кепіл туралы шарт немесе кепіл талаптары бар өзге шарт Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 307-бабына (Жалпы бөлім) сәйкес келмесе;
кепілге тіркеу туралы өтініш пен ұсынылған құжаттардың осы Ереженің 10, 11, 12-тармақтарының талаптарына сәйкес келмесе;
өтінішті тиісті тұлға жасамаса;
тіркеу үшін алым төленгендігі туралы құжат болмаса негіз болып табылады.
21. Машинаның кепілін тіркеуден бас тартуға немесе оны тіркеуден жалтарған жағдайда мүдделі тұлға сот тәртібімен шағым жасай алады.
22. Кепілге тіркеуден бас тартқан жағдайда тіркеуші орган құжаттардың қабылдаған сәтінен бастап бес жұмыс күні ішінде заң талаптарының бұзылғандығына сілтеме жасай отырып өтініш жасаушыға жазбаша дәлелді бас тартуды жолдайды.
10. Тіркеу кезінде жіберілген қателерді түзеу
23. Машинаның кепілін тіркеу кезінде жіберілген техникалық қателерді түзету тіркелген машиналар кепілі тізілімінің "айрықша белгілер" бағанына, сондай-ақ кепілді тіркеу туралы куәлікке қосымша жазба енгізу арқылы мүдделі тараптың өтініші бойынша жасалады.
11. Өзгерістерді, толықтыруларды және тіркелген
кепілдің күшін тоқтатуды тіркеу тәртібі
24. Өтініш беруші өзгерісті, толықтыруды (оның ішінде меншік құқығының өзге тұлғаға өтуі, талап ету құқығын беру) және тіркелген кепілдің күшін тоқтатуды тіркеу органына өтініш беру жолымен тіркейді. Өтініште алғашқы тіркелген кепілдің сілтемесі, кепіл туралы шартқа өзгеріс, толықтыру (оның ішінде меншік құқығының өзге тұлғаға өтуі, талап ету құқығын беру), тіркелген кепілдің күшінің тоқтатылуының негізі көрсетілуі тиіс. Сондай-ақ өтінішпен бірге өзгеріс және толықтыру енгізу туралы шарт (оның ішінде меншік құқығының өзге тұлғаға өтуі, талап ету құқығын беру) ұсынылуы тиіс, бұл құжаттарды тіркеуші орган өтініш мәтініндегі мәліметтерді тексерген соң тіркеу туралы белгі соғып өтініш берушіге қайтарады.

16. Регистрирующий орган проверяет представленный договор о залоге машин в соответствии со  статьей 307  Гражданского кодекса Республики Казахстан (Общая часть).
17. В отношении машин, находящихся в залоге не допускается совершение регистрационных действий (снятие с учета) без получения регистрационным пунктом письменного разрешения залогодержателя на совершение таких регистрационных действий.
8. Свидетельство о регистрации залога машин
18. Регистрация залога машин удостоверяется свидетельством о регистрации ( Приложение 4 ).
19. Свидетельство о регистрации залога машин должно содержать:
1) наименование регистрирующего органа;
2) наименование, место нахождения (для юридического лица) или фамилию, имя, отчество, место жительства (для физического лица) залогодателя и залогодержателя;
3) дату и место заключения договора о залоге или иного договора, содержащего условия залога и его номер;
4) денежный эквивалент обязательства, обеспеченного залогом;
5) сведения о предмете залога;
6) регистрационный номер залога машин, присвоенный регистрирующим органом;
7) дату регистрации залога машин.
По заявлению залогодателя и залогодержателя регистрирующий орган в течение 7 дней должен произвести выдачу дубликата свидетельства о регистрации залога машин взамен утраченного.
9. Отказ в регистрации залога машин
20. Основаниями для отказа в регистрации залога машин являются:
договор о залоге или иной договор, содержащий условия залога, не соответствующий требованиям  статьи 307  Гражданского кодекса Республики Казахстан (Общая часть);
заявление о регистрации залога машин и/или представленные документы не соответствуют требованиям пунктов 10, 11, 12 настоящих Правил;
обращение ненадлежащего лица;
отсутствие документов о внесении платы за регистрацию.
21. Отказ в регистрации залога машин либо уклонение от регистрации может быть обжаловано заинтересованным лицом в судебном порядке.
22. В случае отказа регистрирующий орган направляет заявителю мотивированный отказ со ссылкой на нарушение требований законодательства в течение пяти рабочих дней с момента принятия документов.
10. Исправление ошибок, допущенных при регистрации
23. Исправление технических ошибок, допущенных при государственной регистрации залога машин производится по заявлению заинтересованного лица посредством внесения дополнительной записи в реестр залога машин, в графу "особые отметки", а также в свидетельство о регистрации залога.
11. Порядок регистрации изменений, дополнений
и прекращения зарегистрированного залога
24. Заявитель регистрирует изменения, дополнения (в том числе переход права собственности другому лицу, уступка права требования) и прекращение действия зарегистрированного залога путем подачи заявления в регистрирующий орган. В заявлении должно содержаться указание на первоначально зарегистрированный залог, описание изменений и дополнений к договору о залоге (переход права собственности другому лицу, уступка права требования), основания прекращения зарегистрированного залога. Также с заявлением должен быть представлен договор о внесении изменений и дополнений (в том числе о переходе права собственности к другому лицу, об уступке права требования), который после проверки регистрирующим органом сведений, содержащихся в заявлении, с отметкой о регистрации возвращается заявителю.

25. Кепіл жөніндегі шарттың әрекетінің аяқталуын тіркеу кепіл ұстаушының ұсынған жазба өтініші және негізгі міндеттемені орындалғанын растайтын құжаттар бойынша тіркелген машиналар кепілінің тізіліміндегі және тіркеу кітабындағы кепіл туралы жазбаны жою жолымен жасалады. Машинаны өзге де кепілге ұстаушылар болған жағдайда олардың оларды хабардар етілгендігі жөніндегі ұсынылған құжаттар бойынша жазбаны жою арқылы жүргізіледі.
Тракторлардың және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен механизмдердің,
монтаждалған арнайы жабдығы бар
механизмдерді қоса алғанда, олардың
тіркемелерінің, өздігінен жүретін
ауыл шаруашылығы, мелиоративтік
және жол-құрылыс машиналары мен
механизмдердің кепілін тіркеу
ережелеріне 1-қосымша
___________________________________________________________________
тіркеуші органның атауы
N ____ Өтініш
Кепілге беруші
Жеке тұлғаның тегі, аты-жөні, әкесінің аты, тұрғылықты жері, туған
жылы мен күні; заңды тұлғаның атауы, мекен жайы, тіркеу нөмірі:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Тұлғаны растайтын құжат: түрі ______ сериясы _______ N ____________
берілді _____________________________________________ берілген күні
(құжат берген органның атауы)
Мекен-жайы, телефоны
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
атынан әрекет ететін_______________________________________________
(уәкілетті өкілдің деректемелері)
Қандай негізде_____________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(уәкілеттілікті растайтын құжат деректемелері)
Кепіл ұстаушы
Жеке тұлғаның тегі, аты-жөні, әкесінің аты, тұрғылықты жері, туған
жылы мен күні; заңды тұлғаның атауы, тіркеу нөмірі N:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Тұлғаны растайтын құжат: түрі _________ сериясы _______ N _________
берілді ________________________________________ берілген күні
___________________________________________________________________
(құжат берген органның атауы)
Мекен-жайы, телефоны_______________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
атынан әрекет ететін ______________________________________________
(уәкілетті өкілдің деректемелері)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________ негізде
(уәкілеттілікті растайтын құжат деректемелері)
Жылжымалы мүлікті кепілге қою келісім-шартын тіркеуіңізді сұраймын:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Шартқа тұру күні___________________________________________________
Шарт жасау орны____________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Кепілге қойылатын зат жөніндегі мәліметтер
(жылжымалы мүліктің сипаттамасы)
___________________________________________________________________
Кепілмен қамтамасыз етілетін міндеттің ақшалай баламасы____________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Шарт мерзімі_______________________________________________________
___________________________________________________________________
Кепілге қойылған мүлік кімнің пайдалануында қалады:
Кепіл беруші _____________     кепіл ұстаушы_______________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қолдану мүмкіндігі:                                  Иә       Жоқ
Одан әрі кепілдікке беру жөніндегі мәліметтер:       Иә       Жоқ
(керек емесін сызып тастау қажет)
Осы өтінішке тіркелетін құжаттың атауы, сериясы, нөмірі, қашан және
кім берді:

25. Регистрация окончания действия договора залога производится путем аннулирования записи о залоге в реестре залога машин по представлению залогодержателем письменного заявления и документов, подтверждающих исполнение основного обязательства. При наличии других залогодержателей на данное имущество аннулирование записи производится по представлению документа об их уведомлении.
Приложение 1
к Правилам регистрации залога
тракторов и изготовленных на их базе
самоходных шасси и механизмов, прицепов
к ним, включая прицепы со смонтированным
специальным оборудованием
________________________________________________________________
наименование регистрирующего органа
Заявление N _______
Залогодатель
Фамилия, имя, отчество, место жительства, дата и год рождения
физического лица; место нахождения, наименование юридического
лица:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность: вид _______ серия ________ N
_____ выдан ________________________________________ дата выдачи
(наименование органа, выдавшего документ)
Почтовый адрес, телефон
________________________________________________________________
________________________________________________________________
От имени которого действует
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(реквизиты уполномоченного представителя)
На основании
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего полномочия)
Залогодержатель
Фамилия, имя, отчество, дата и год рождения физического лица;
наименование, регистрационный номер юридического лица:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность: вид _________ серия _______ N
_____ выдан ________________________________________ дата выдачи
________________________________________________________________
(наименование органа, выдавшего документ)
Почтовый адрес, телефон
________________________________________________________________
________________________________________________________________
От имени которого действует
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(реквизиты уполномоченного представителя)
На основании
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего полномочия)
Прошу зарегистрировать договор залога движимого имущества:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Дата заключения договора
________________________________________________________________
Место заключения договора
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Сведения о предмете залога (описание движимого имущества)
________________________________________________________________
Денежный эквивалент обязательства, обеспеченного
залогом ________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Срок действия договора
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Заложенное имущество остается во владении и пользовании:
залогодателя _____________ залогодержателя
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Допустимость его использования:    Да       Нет
Сведения о перезалоге:     Да       Нет  (ненужное зачеркнуть)
К заявлению прилагаю:  (наименование документа, серия, номер,
когда и кем выдан)

1. Төлем туралы құжат: түрі ______________ N ______________________
____________________________________________________________ сомасы
2. ________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Мемлекеттік тіркеу жөніндегі куәлік қажет пе:
Иә Жоқ (керек емесін сызып тастау керек)
-------------------------------------------------------------------
Өтініш берілген күн: ___________________________ 200 __жыл.
Өтінішті қабылдаған күн: _______________________ 200 __жыл.
Өтініш берушінің қолы: ____________________________
Уақыты: _________________ сағаты___________________ минуты.
Тіркеушінің тегі, аты-жөні, әкесінің аты, қолы
___________________________________________________________________
Тракторлардың және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен механизмдердің,
монтаждалған арнайы жабдығы бар
механизмдерді қоса алғанда, олардың
тіркемелерінің, өздігінен жүретін
ауыл шаруашылығы, мелиоративтік
және жол-құрылыс машиналары мен
механизмдердің кепілін тіркеу
ережелеріне 2-қосымша
___________________________________________________________________
тіркеуші органның атауы
200__ жылғы "___"___________ N_____ өтініш бойынша құжат алу туралы
Қолхат
Уақыты _____ cағат ________ минут.
Қабылданған құжаттардың тізбесі:
(құжаттың атауы, сериясы, нөмірі, қашан және кім берді)
1. Төлем туралы құжат: түрі __________ N _______
__________________________________________________________ сомасына
2._________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Мөр орны ----------------------------------------------------
___________________________________________________________________
Қабылдаған: _______________________________________________________
Өтінішті орындау күні _____________________________________________
Өтініш қабылдаған қызметкердің тегі, аты-жөні, әкесінің аты, қолы
_____________________ 200___ жыл
Тракторлардың және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен механизмдердің,
монтаждалған арнайы жабдығы бар
механизмдерді қоса алғанда, олардың
тіркемелерінің, өздігінен жүретін
ауыл шаруашылығы, мелиоративтік
және жол-құрылыс машиналары мен
механизмдердің кепілін тіркеу
ережелеріне 3-қосымша
N_________ бет
N_________ тіркеу ісі
Тіркелген машиналардың кепілінің тізілімі
Жаз-
ба-
ның
нө-
мірі
Ре-
естр
нө-
мірі
Кепілге
қойы-
латын
зат
Кепіл ұстаушының тегі, аты-жөні, әкесінің аты, тұрғылықты жері, жеке тұлғаның туған жылы мен күні, заңды тұлғаның атауы, тіркелген нөмірі, мекен-жайы
Кепіл берушінің тегі, аты-жөні, әкесінің аты,  тұрғылықты жері, жеке тұлғаның туған жылы мен күні, заңды тұлғаның атауы, тіркелген нөмірі, мекен-жайы
Ке-
піл-
дік
со-
масы
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы:__________________________________________________
Келі-
сім
шарт-
тың
жү-
зеге
асы-
рылуы
Ауыртпалықтың пайда болуы
Ауыртпалықтың тоқталуы
Тір-
кеу-
шінің
қойған
ерекше
бел-
гісі
Құжаттың нөмірі мен атауы, тіркеу нөмірі, тіркеушінің тегі, аты-жөні, әкесінің аты, қолы
Күні, уақыты (сағаты мен минуты)
Құжаттың нөмірі мен атауы, тіркеу нөмірі, тіркеушінің тегі, аты-жөні, әкесінің аты, қолы
Күні, уақыты (сағаты мен минуты)
7
8
9
10
11
12
Тіркеу бетінің жалғастырылуы/жабылуы жөніндегі жазба
-------------------------------------------------------------------
Жазбаларды жалғастыруды тоқтатудың негізі (жалғастыру кезінде)
Көшірілген жазбалардың (жабу кезінде) немесе соңғы жазбалардың тізбесі (жалғастыру кезінде)
Бет нөмірі
Күні, уақыты (сағаты мен минуты)
Тіркеушінің тегі, аты-жөні, әкесінің аты, қолы
Тракторлардың және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен механизмдердің,
монтаждалған арнайы жабдығы бар
механизмдерді қоса алғанда, олардың
тіркемелерінің, өздігінен жүретін
ауыл шаруашылығы, мелиоративтік
және жол-құрылыс машиналары мен
механизмдердің кепілін тіркеу
ережелеріне 4-қосымша
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
_______________________________________________________
тіркеуші органның атауы
Машинаның кепілін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік
200__ жылдың   "___" _________ N _______
___________________________________________________________________
___________________________________________________________ берілді
Кепіл алушының немесе оның уәкілетті өкілінің деректемелері
Жылжымалы мүлікке қатысты растау:
Мүлік түрі
Тізілімдік  нөмірі
Кепілге қойылған заттың сипаттамасы
Саны
Құны
Ескертулер
1
2
3
4
5
6
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
кепілге тіркелген
Кепіл ұстаушының құқығы
Жеке тұлғаның_____________________________________________________
тегі, аты-жөні, әкесінің аты, тұрғылықты жері,
___________________________________________________________________
туған жылы мен күні
Заңды тұлғаның_____________________________________________________
атауы, мекен жайы, тіркеу нөмірі N
кепілге қойылатын затқа____________________________________________
___________________________________________________________________
кепілге қойылатын заттың сипаттамасы
кепіл жөніндегі шарт негізінде туындаған___________________________
___________________________________________________________________
келісім-шарт жасалған күн
тіркелген ___________________________ және келесі негізгі шарттарды
тіркелген күні мен нөмірі
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
кепілдің мөлшері, негізгі міндеттерді атқару мерзімі,
___________________________________________________________________
және өзге де шарттары
Кепіл берушінің ____________ құқығы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
құқық түрі
Жеке тұлғаның______________________________________________________
тегі, аты-жөні, әкесінің аты, тұрғылықты жері, туған жылы мен күні
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
заңды тұлғаның ____________________________________________________
атауы, мекен жайы, тіркеу нөмірі N
расталды____________________________________________________________
кепілге қойылған заттың құқықтық құжаттарының
____________________________________________________________________
атауы, қабылданған күні, тіркелген күні мен нөмірі
Тіркеуші __________________________________________________________
___________________________________________________________________
Тегі, аты-жөні, әкесінің аты             қолы
Басқарушы _________________________________________________________
Мөр орны
___________________________________________________________________
Тегі, аты-жөні, әкесінің аты             қолы
___________________________________________________________________
Ескертпе:

1. Документ об оплате: вид ______________ № ________ на сумму
________________________________________________________________
2.______________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Необходимо ли Свидетельство о государственной регистрации:
Да  Нет (ненужное зачеркнуть)
----------------------------------------------------------------
Дата подачи заявления:_________________________ 200 __ года.
Дата приема заявления:_________________________ 200 __ года.
Подпись заявителя: ____________________________
Время: _________________ часов___________________ минут.
Фамилия, имя, отчество и подпись регистратора
________________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам регистрации залога
тракторов и изготовленных на их базе
самоходных шасси и механизмов, прицепов
к ним, включая прицепы со смонтированным
специальным оборудованием
________________________________________________________________
наименование регистрирующего органа
Расписка
В получении документов по заявлению N ____ от "___"_______
200___года.
Время: _______ часов ________ минут.
1. Документ об оплате: вид __________ № _______ на сумму
__________________________________________________________
2.________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
Место печати
-----------------------------------------------------
__________________________________________________________
Принял: _______________________  Дата выполнения заявления
__________________________________________________________
Фамилия имя отчество и подпись _______________ 200___ года
служащего по приему
заявлений
Приложение 3
к Правилам регистрации залога
тракторов и изготовленных на их базе
самоходных шасси и механизмов, прицепов
к ним, включая прицепы со смонтированным
специальным оборудованием
Лист N _____
Регистрационное дело N ______
Реестр залога машин
N
за-
пи-
си
N
реест-
ра
Предмет залога
Залогодержатель
фамилия, имя,
отчество,
место жительства,
дата рождения
физического лица;
место нахождения
наименование,
регистрационный
номер юридичес-
кого лица
Залогодатель
Фамилия, имя,
отчество,
место
жительства,
дата рождения
физического
лица;
место
нахождения
наименование,
регистрационный
номер юридичес-
кого лица
Сумма  залога
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы: __________________________________________
Дейст-
вие
дого-
вора
Возникновение обременения
Прекращения обременения
Особые
отметки
регистра-
тора
Наименование и
номер документа
регистрационный
номер; фамилия
имя, отчество и
подпись
регистратора
Дата и
время
(час и
минута)
Наименование
и номер
документа
регистра-
ционный
номер;
фамилия, имя,
отчество и
подпись
регистратора
Дата и
время
(час и
минута)
7
8
9
10
11
12
Запись о закрытии/продолжении регистрационного листа
----------------------------------------------------------------
Основания
для
закрытия
продолжения
записей (при
продолжении)
Перечень
перенесенных
записей (при
закрытии) или
последних (при
продолжении)
Номер
листа
Дата,
время
(час,
минута)
Фамилия, имя,
отчество и
подпись
регистратора
Приложение 4
к Правилам регистрации залога
тракторов и изготовленных на их базе
самоходных шасси и механизмов, прицепов
к ним, включая прицепы со смонтированным
специальным оборудованием
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
_______________________________________________________
наименование регистрирующего органа
Свидетельство
о государственной регистрации залога машин
N ____ от  "___"_________ 200__ года
Выдано _________________________________________________________
________________________________________________________________
реквизиты залогодержателя или уполномоченного представителя
залогодержателя
Подтверждение того, что в отношении движимого имущества:
Вид иму-
щества
Реестро-
вый номер
Описание
предмета
залога
Количество
составляет
Стоимость
Примечание
1
2
3
4
5
6
----------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------
зарегистрирован залог
Право залогодержателя
________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество, место жительства, дата и год рождения
________________________________________________________________
физического лица, место нахождения, наименование и
регистрационный номер юридического лица
на предмет залога
________________________________________________________________
________________________________________________________________
описание предмета залога возникло на основании договора о залоге
________________________________________________________________
________________________________________________________________
дата заключения договора
зарегистрированного ______________________________ и включающего
дата и номер регистрации
следующие основные условия: ____________________________________
________________________________________________________________
размер, срок исполнения основного обязательства и другие условия
залога
Право ____________ залогодателя ________________________________
________________________________________________________________
вид права
Фамилия, имя, отчество, место жительства, дата и год рождения.
________________________________________________________________
________________________________________________________________
физического лица, место нахождения, наименование и
регистрационный номер юридического лица
подтверждено
________________________________________________________________
наименование, дата принятия, номер и дата регистрации
________________________________________________________________
правоустанавливающего документа на предмет залога
Регистратор ____________________________________________________
________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество подпись
Начальник ______________________________________________________
Место печати  _________________________
________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество подпись
________________________________________________________________
Примечание.

1. Жалғандықтан сақтандыру үшін көлікті кепілге қоюдың
мемлекеттік тіркеу куәлік қағаздарында тәртіптік нөмір болуы қажет,
сонымен қатар сәуле белгісі бар тангирлі торлы қағаздан жасалуы
қажет.
2. Осы куәлік кепілді жойғаннан кейін кері қайтарылып
беріледі.
3. Куәлікті жоғалтып алған жағдайда, міндетті түрде тіркеу
органына жоғалту себептерін көрсетіп өтініш жазуы керек.

1. Для защиты от подделок Бланки свидетельства о государственной регистрации залога машины должен иметь порядковый номер, бумагу с тангирной сеткой и водяным знаком.
2. Настоящее свидетельство подлежит возврату в регистрационный орган при погашении залога.