Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда касса операцияларын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 3 наурыздағы N 58 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 12 желтоқсандағы N 156 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 27 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 4048. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 231 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.11.2019 № 231 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасында кассалық, сейф операцияларын және банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша операцияларды жүргізу тәртібін жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда касса операцияларын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 3 наурыздағы N 58 қаулысына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1482 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" ресми басылымдарында 2003 жылғы 24 сәуір - 3 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
атауындағы және 1-тармақтағы "касса операцияларын" деген сөздер "касса, сейф операцияларын және банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау операцияларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "және Ереже" және "және осы қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда касса операцияларын жүргізу ережесінің" деген сөздер алынып тасталсын;
3-тармақта:
1) тармақшадағы "және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда касса операцияларын жүргізу ережесін" деген сөздер алынып тасталсын;
2) және 3) тармақшалардағы "және Ережені" деген сөздер алынып тасталсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда касса операцияларын жүргізу ережесінде:
атауындағы "касса операцияларын" деген сөздер "касса, сейф операцияларын және банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау операцияларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда касса, сейф операцияларын және банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша операциялары";
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 марта 2001 года N 58 "Об утверждении Правил ведения кассовых операций в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 12 декабря 2005 года N 156. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 27 января 2006 года N 4048. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 231.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.11.2019 № 231 (вводится в действие с 01.01.2020).
В целях совершенствования порядка проведения кассовых, сейфовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в Республике Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 марта 2001 года N 58 "Об утверждении Правил ведения кассовых операций в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1482, опубликованное 24 апреля - 3 июня 2003 года в официальных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана") внести следующие изменения и дополнения:
в названии и в пункте 1 слова "кассовых операций" заменить словами "кассовых, сейфовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей";
в пункте 2 слова "и Правил ведения кассовых операций в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Республики Казахстан" и "и утвержденные им Правила ведения кассовых операций в банках второго уровня Республики Казахстан" исключить;
в пункте 3:
в подпункте 1) слова "и Правил ведения кассовых операций в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Республики Казахстан" исключить;
в подпунктах 2) и 3) слова "и Правила ведения кассовых операций в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Республики Казахстан" исключить;
в Правилах ведения кассовых операций в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в названии слова "кассовых операций" заменить словами "кассовых, сейфовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей";
название главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Кассовые, сейфовые операции и операции по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:

"1. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда касса, сейф операцияларын және банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау операцияларын жүргізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) касса, сейф операцияларын және инкассация, банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша операцияларды жасау тәртібін, сондай-ақ қолма-қол ақшаны, басқа да құндылықтарды сақтау мен екінші деңгейдегі банктерде, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда, олардың Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі - Ұлттық Банк) немесе қаржы нарығын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) лицензиясы бар филиалдары мен құрылымдық бөлімшелерінде (бұдан әрі - банктер) Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес касса тәртібінің сақталуына бақылауды қамтамасыз ету үшін қажетті талаптарды белгілейді.";
екінші абзацтың бірінші сөйлемі мемлекеттік тілдегі мәтінде мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Ереженің нормалары қызметінің айрықша түрі қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын уәкілетті ұйымдарға және сейф операцияларын жүзеге асыратын ломбардтарды қоспағанда, ломбардтарға қолданылмайды.";
2-тармақтағы ", бұл Қазақстан Республикасының және Ұлттық Банктің қолданылып жүрген нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес келуі тиіс" деген сөздер алынып тасталсын;
3-тармақта мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Бір касса қызметкерінің клиенттерге касса қызметін көрсетуді жүзеге асыруынан басқа, Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес банктердің және Ұлттық почта операторының кассаларында қолма-қол ақша қабылдау және беру операцияларын және қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын қоса атқаруына және орындауына рұқсат етіледі.";
11-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) банкомат - төлем карточкасын ұстаушыларға қолма-қол ақша алуға және төлем карточкаларын пайдалана отырып банктің басқа да қызмет көрсетуін пайдалануға мүмкіндік жасайтын электрондық-механикалық құрылғы;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) инкассация - қолма-қол ақшаны және басқа құндылықтарды қабылдау, жинау, жеткізу, алып бару, тасымалдау, сақтау және өткізу;";
13) тармақшада және бұдан әрі мәтін бойынша "ақша чегi", "ақша чегінің", "ақша чектерiне", "ақша чегіндегі", "ақша чектерімен" деген сөздер тиісінше "чек", "чектің", "чектерге", "чектегі", "чектермен" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) тармақша алынып тасталсын;
20) тармақшада "бланктер" деген сөзден кейін ", қымбат металдар, олардан жасалған бұйымдар, сондай-ақ айналыстан шығарылып тасталған қымбат металдардан жасалған монеталар," деген сөздермен толықтырылсын;

"1. Правила ведения кассовых, сейфовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций Республики Казахстан (далее - Правила), устанавливают порядок совершения кассовых, сейфовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей, а также условия, необходимые для обеспечения сохранности наличных денег, других ценностей и контроля за соблюдением кассовой дисциплины в банках второго уровня, организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их филиалах и структурных подразделениях (далее - банки), действующих на территории Республики Казахстан и имеющих лицензию Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) или государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.";
в абзаце втором после слов "с наличной иностранной валютой" дополнить словами ", и ломбарды, кроме ломбардов, осуществляющих сейфовые операции";
в пункте 2 слова ", условия которого должны соответствовать действующим нормативным правовым актам Республики Казахстан и Национального Банка" исключить;
в пункте 3 дополнить абзацем следующего содержания:
"Помимо осуществления кассового обслуживания клиентов, допускается совмещение и выполнение в кассах банков и Национального оператора почты операций по приему и выдаче наличных денег и обменных операций с наличной иностранной валютой одним кассовым работником в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка.";
в пункте 11:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) банкомат - электронно-механическое устройство, позволяющее держателям платежных карточек получать наличные деньги и пользоваться другими услугами банка с использованием платежных карточек;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) инкассация - прием, сбор, доставка, сопровождение, перевозка, хранение и сдача наличных денег и других ценностей;";
в подпункте 13) и далее по тексту слова "денежный чек", "денежного чека", "денежным чекам", "денежном чеке", "денежными чеками" заменить соответственно словами "чек", "чека", "чекам", "чеке", "чеками";
подпункт 19) исключить;
в подпункте 20) после слова "отчетности" дополнить словами ", драгоценные металлы, изделия из них, а также монеты, изготовленные из драгоценных металлов, вышедшие из обращения,";

мынадай мазмұндағы 21), 22) және 23) тармақшалармен толықтырылсын:
"21) банк құндылықтарының сақталуына жауапты лауазымды адамдар - банктің (банк филиалының) бірінші басшысы не банк (банк филиалының) басшысының бұйрығымен арнайы тағайындалған лауазымды адам, банктің (банк филиалының) бас бухгалтері не бас бухгалтерінің орынбасары және банк (банк филиалы) кассасының меңгерушісі, не банк (банк филиалы) кассасы меңгерушісінің орнындағы адам;
22) арнайы байланыс - арнайы жөнелтілімдерді (тіркеу пакеттері, жіберілімдер және мемлекеттік құпиялардан тұратын және олардың тасымалдағыштары бар тиісті бумадағы метиздер), сондай-ақ Ұлттық почта операторының арнайы байланыс қызметі жұмысының мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес өзге де жөнелтілімдерді қабылдау, өңдеу, тасымалдау және жеткізу (тапсыру);
23) Ұлттық почта операторының арнайы байланыс қызметі - арнайы байланыс қызметін көрсететін және Ұлттық Банктің лицензиясы болған жағдайда қолма-қол ақша мен құндылықтарды инкассациялау бойынша қызмет көрсетуді жүзеге асыратын Ұлттық почта операторының құрылымдық бөлімшесі.";
13-тармақта:
бірінші абзацта мемлекеттік тілдегі мәтіндегі "үшiн" деген сөзден кейін "және Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде көзделген өзге де жағдайларда" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақшадағы "(Ережеге N 1 қосымша)" деген сөздер алынып тасталсын;
2) тармақшадағы "(Ережеге N 2 қосымша)" деген сөздер алынып тасталсын;
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Банктер қолма-қол ақша жарнасына және кассалық кіріс ордеріне хабарландырудың нысандарын Ережеде және мемлекеттік органдардың өкілдерінен салықтарды және басқа да міндетті төлемдерді төлеуге, бюджетке түсетін салықтық емес және өзге де түсімдерге қолма-қол ақша қабылдаған кезде қолма-қол ақша жарнасына хабарландырудың нысанын (Ережеге 1-1 қосымша) қоспағанда, Ұлттық Банктің өзге де нормативтік құқықтық актілерінде көзделген барлық міндетті деректемелер сақталған жағдайда, сондай-ақ оларды бюджеттік және Кассалық қызмет көрсетуге арнап жасалған шартқа сәйкес басқа да шоттарға есептеу үшін мемлекеттік мекемелердің өкілдерінен қолма-қол ақша қабылдаған кезде (Ережеге 1-2 қосымша) дербес белгілейді.
Мемлекеттік органның өкілі бюджетке төленетін салықтарды және басқа да міндетті төлемдерді, салықтық емес және өзге де түсімдерді төлеуге қолма-қол ақша жарнасын енгізу кезінде сонымен бірге бюджеттік жіктеу коды бойынша төлемдер Тізілімін (Ережеге 2-1 қосымша) қоса ұсынады. Банк төлемдер тізілімі негізінде МТ 102 форматымен төлем хабарламасын қалыптастырады.
Басқа құндылықтарды кассаға қабылдау баланстан тыс ордерлермен ресімделеді.";
16-тармақтың екінші абзацындағы екінші сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктер тиісті бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдаланған кезде "Банктің операциялық күні" жүйесіне кіруге рұқсаты бар бір адамға кассирдің және бухгалтер-бақылаушының функцияларын жүктеуге болады.";
19-тармақта:
екінші абзацта:
"N" белгісі алынып тасталсын;
екінші сөйлемде "бас бухгалтер" деген сөздерден кейін "немесе уәкілетті адам" деген сөздермен толықтырылсын;

дополнить подпунктами 21), 22) и 23) следующего содержания:
"21) должностные лица, ответственные за сохранность ценностей банка - первый руководитель банка (филиала банка) либо специально назначенное приказом руководителя банка (филиала банка) должностное лицо, главный бухгалтер либо заместитель главного бухгалтера банка (филиала банка) и заведующий кассой банка (филиала банка), либо лицо, заменяющее заведующего кассой банка (филиала банка);
22) специальная связь - прием, обработка, перевозка и доставка (вручение) специальной отправки (регистрационные пакеты, посылки и метизы в соответствующей упаковке, содержащие государственные секреты и их носители), а также иных отправлений в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан, регулирующими вопросы деятельности службы специальной связи Национального оператора почты;
23) служба специальной связи Национального оператора почты - структурное подразделение Национального оператора почты, предоставляющее услуги специальной связи и осуществляющее, при наличии лицензии Национального Банка, услуги по инкассации наличных денег и ценностей.";
в пункте 13:
в абзаце первом после слова "счета" дополнить словами "и в иных случаях, предусмотренных нормативными правовыми актами Национального Банка,";
в подпункте 1) слова "(Приложение N 1 к Правилам)" исключить;
в подпункте 2) слова "(Приложение N 2 к Правилам)" исключить;
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Банки самостоятельно устанавливают формы объявления на взнос наличных денег и приходного кассового ордера при условии сохранения всех обязательных реквизитов, предусмотренных Правилами и иными нормативными правовыми актами Национального Банка, за исключением формы объявления на взнос наличных денег при приеме наличных денег от представителей государственных органов в уплату налогов и других обязательных платежей, неналоговых и иных поступлений в бюджет (Приложение 1-1 к Правилам), а также при приеме наличных денег от представителей государственных учреждений для зачисления на их бюджетные и другие счета, согласно заключенному Договору на кассовое обслуживание (Приложение 1-2 к Правилам).
Представитель государственного органа при взносе наличных денег в уплату налогов и других обязательных платежей, неналоговых и иных поступлений в бюджет одновременно представляет Реестр платежей по коду бюджетной классификации (Приложение 2-1 к Правилам). На основании реестра платежей банк формирует платежное сообщение в формате МТ 102.
Прием в кассу других ценностей оформляется внебалансовыми ордерами.";
предложение второе абзаца второго пункта 16 изложить в следующей редакции:
"При использовании банками соответствующего программного обеспечения, допустимо возложение функций кассира и бухгалтера-контролера на одно лицо, имеющее доступ к системе "Операционный день банка".";
в пункте 19:
в абзаце втором:
знак "N" исключить;
в предложении втором после слов "главным бухгалтером" дополнить словами "или уполномоченным лицом";

бесінші сөйлемде "шетел валютасын (шетел валютасымен төлем құжаттарын) сараптау Ереженің 222-тармағына сәйкес жүргізіледі" деген сөздер "төлем жасауға күмән туғызатын шетел валютасындағы ақша белгілері мен төлем құжаттары Ереженің 221-тармағына сәйкес инкассоға қабылданады" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Ақшаны енгізуші арасында қолдан жасалғандығының анық белгілері бар ұлттық немесе шетел валютасындағы ақша белгілері (төлем құжаттары) табылған қолма-қол ақшаны ұсынған кезде, мұндай ақша белгілері (төлем құжаттары) клиентке қайтарылмайды, ішкі істер органдарына немесе қаржы полициясы органдарына беріледі.
Кассир осы факт туралы касса бөлімшесінің басшысына баяндайды, ол дереу банк басшысына хабарлайды. Банк басшысы ішкі істер органдарын немесе қаржы полициясы органдарын және банктің қауіпсіздік қызметін хабардар етеді.
Ішкі істер органдарының немесе қаржы полициясы органдарының өкілдері банкке келгеннен кейін қолдан жасалғандығының анық белгілері бар ұлттық валютадағы немесе шетел валютасындағы ақша белгілерін (төлем құжаттарын) алады, мұндай ақша белгілерінің (төлем құжаттарының) алынғаны туралы хаттама жасалады, оның бір данасы клиентке беріледі. Хаттаманың көшірмесі банкте қалады.
Ішкі істер органдары немесе қаржы полициясы органдары ақша белгілерінің (төлем құжаттарының) түпнұсқа екендігін растаған жағдайда, олар ақша белгілерінің құнын клиентке өтейтін банкке қайтарылады, ал қолдан жасалғаны белгілі болған жағдайда - заттай айғақ ретінде ішкі істер органдарында немесе қаржы полициясы органдарында қалады.";
21-тармақта және бұдан әрі мәтін бойынша "N" белгісі алынып тасталсын;
27-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілетін чектер;";
2) тармақшадағы "(Ережеге N 9 қосымша)" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Банктер шығыс касса ордерінің және чектің нысандарын\Қазақстан Республикасының заңнамаларында көзделген барлық міндетті деректемелер сақталған жағдайда дербес белгілейді.";
29-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Резиденттердің шоттарынан қолма-қол шетел валютасын, сондай-ақ резидент еместердің шоттарынан қолма-қол шетел валютасын және ұлттық валюта беру Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасының нормалары сақтала отырып жүзеге асырылады.";
30-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қолма-қол ақша беру алушының жеке басын куәландыратын құжаттары (жеке куәлігі, паспорты және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осындай деп танылған басқа да құжаттар), сондай-ақ әскери билеті (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер үшін) болғанда ғана жүзеге асырылады.";
32-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кассир клиенттерге қолма-қол ақшаны беретін банк шығарған ораумен ғана береді. Егер ақша белгілерінің жетіспеуін, артық қалуын, төлемге жарамауын немесе жалған болуын анықтау бойынша шағым-талаптарды реттеу тәртібі банктер арасында жасалған шартта айқындалған болса, қолма-қол ақша беруді кассир Ұлттық Банктің немесе басқа банктің орауымен жүзеге асыруы мүмкін.";

в предложении пятом слова "экспертиза иностранной валюты (платежных документов в иностранной валюте) осуществляется в соответствии с пунктом 222 Правил" заменить словами "денежные знаки и платежные документы в иностранной валюте, вызывающие сомнение в их платежности, принимаются на инкассо в соответствии с пунктом 221 Правил";
дополнить абзацами следующего содержания:
"При предъявлении вносителем наличных денег, среди которых обнаружены денежные знаки национальной или иностранной валюты (платежные документы), имеющие явные признаки подделки, данные денежные знаки (платежные документы) клиенту не возвращаются, а передаются в органы внутренних дел или в органы финансовой полиции.
Кассир докладывает об этом факте руководителю кассового подразделения, который немедленно сообщает руководителю банка. Руководитель банка извещает органы внутренних дел или органы финансовой полиции и службу безопасности банка.
По прибытии в банк, представители органов внутренних дел или органов финансовой полиции изымают денежные знаки национальной или иностранной валюты (платежные документы), имеющие явные признаки подделки, о чем составляется протокол изъятия данных денежных знаков (платежных документов), один экземпляр которого выдается клиенту. Копия протокола остается в банке.
При подтверждении органами внутренних дел или органами финансовой полиции подлинности денежных знаков (платежных документов), они возвращаются банку, который возмещает их стоимость клиенту, а при установлении подделки - остаются в органах внутренних дел или в органах финансовой полиции в качестве вещественного доказательства.";
в пункте 21 и далее по тексту знак "N" исключить;
в пункте 27:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) чекам, выдаваемым в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
в подпункте 2) слова "(Приложение N 9 к Правилам)" исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"Банки самостоятельно устанавливают формы расходного кассового ордера и чека при условии сохранения всех обязательных реквизитов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 29 дополнить абзацем следующего содержания:
"Выдача наличной иностранной валюты со счетов резидентов, а также наличной иностранной и национальной валюты со счетов нерезидентов осуществляется с соблюдением норм валютного законодательства Республики Казахстан.";
в пункте 30 дополнить абзацем следующего содержания:
"Выдача наличных денег осуществляется только при наличии документов, удостоверяющих личность получателя (удостоверения личности, паспорта и других документов, признанных таковыми в соответствии с законодательством Республики Казахстан) или военного билета (для военнослужащих срочной службы).";
абзац второй пункта 32 изложить в следующей редакции:
"Кассир производит выдачу наличных денег клиентам только в упаковке банка, производящего выдачу. Выдача наличных денег может осуществляться кассиром в упаковке Национального Банка или другого банка, если порядок урегулирования претензий по выявленным недостачам, излишкам, неплатежным и фальшивым денежным знакам, определен в договоре, заключенном между банками.";

мынадай мазмұндағы 4-1-тараумен толықтырылсын:
"4-1-тарау. Банктердің өз клиенттеріне Ұлттық Банк филиалының орауындағы қолма-қол ақшаны беру ерекшеліктері
36-1. Ұлттық Банк филиалының кассасынан алынған қолма-қол ақшаны өз клиенттеріне беру үшін банк банктің осы үшін арнайы жабдықталған үй-жайында кассирдің қолма-қол ақша беруін сырттай бақылауды жүзеге асыру және клиенттердің қолма-қол ақшаны қайта есептеуін сырттай бақылауды жүзеге асыру үшін касса қызметкерлерінің ішінен (ерекше жағдайларда Ережені білуіне алдын ала сынақ тапсырған экономистердің ішінен) бақылаушы (бақылаушылар) тағайындау туралы бұйрық шығарады.
36-2. Кассир Ережеде белгіленген тәртіппен Ұлттық Банк филиалы ораған қолма-қол ақшаны банк клиенттеріне беру үшін касса меңгерушісінен алып, алынған қолма-қол ақшаны клиенттерге банкноталарды толық және толық емес бумалармен немесе монеталарды қапшықтармен береді.
Банк өз клиенттеріне қолма-қол ақшаны берген кезде банк клиентінің көзінше бумалардан міндетті түрде пломбалар алынады немесе Ұлттық Банк филиалының атауы немесе оның банктік бірегейлендіру коды бар кепілдік клише кесіледі.
Банк өз клиенттеріне монеталар берген кезде қапшықтардағы пломба кесіледі.
36-3. Кассирге қолма-қол ақша берген кезде клиенттердің талап етуі бойынша қолма-қол ақшаның бір номиналын екіншісіне айырбастауға тыйым салынады.
36-4. Банк клиенттерге қолма-қол ақшаны жеке түбіртектермен, парақтап немесе бір-бірлеп санап берген кезде банкноталар бар барлық буманы немесе монеталар салынған қапшықты кассир касса меңгерушісінің немесе осы мақсатқа арнайы тағайындалған касса бақылаушысының қадағалауымен қайта есептейді.
36-5. Банктің клиенті, банкноталарды бума және түбіртек бойынша, монеталарды - қапшықтар бойынша, банкноталардың жеке парақтарын немесе жеке монеталарды - парақтап немесе бір-бірлеп қайта есептеу арқылы кассадан ұзамай тұрып, қолма-қол ақшаны берген кассирдің көзінше тексереді.
36-6. Егер банктің клиенті банктің үй-жайында банкноталарды парақтап және монеталарды бір-бірлеп қайта санағысы келсе, кассир берілетін банкноталар бар бумадан пломбаны немесе клишені және монеталар салынған қапшықтардан пломбаны алмайды.
36-7. Ереженің 36-6 тармағында көзделген жағдайларда кассирдің клиентке қолма-қол ақшаны беруі (клиент кассирден қолма-қол ақшаны алған кезден бастап және оларды санауға арналған үй-жайда парақтап қайта санағанға дейін) банктің касса бақылаушысының қадағалауымен жүзеге асырылады.
Қайта санау үшін бөлінген үй-жайға өткеннен кейін клиент пломбаны, клишені кеседі және банк кассасы бақылаушысының қадағалауымен қайта санауды жүзеге асырады. Касса бақылаушысы қолма-қол ақшаны қайта санауды сырттай бақылауды жүзеге асырған кезде столдың үстінде тек қана алынған қолма-қол ақшаның болуын қадағалайды.
Жоғарғы және төменгі жапсырмалар, клишесі кесілген полиэтилен пакеттер, пломбасы бар бау және банкноталар бар тексерілетін бумалар бандерольдері, сондай-ақ монеталар салынған қапшықтың жапсырмасы мен пломбалы бауы барлық банкноталар бумалары немесе монеталар салынған қапшықтарды қайта санау аяқталғанға дейін сақталады.

дополнить главой 4-1 следующего содержания:
"Глава 4-1. Особенности выдачи банками своим клиентам наличных денег в упаковке филиала Национального Банка
36-1. Для выдачи своим клиентам наличных денег, полученных в кассе филиала Национального Банка, банк издает приказ о назначении из числа кассовых работников контролера(-ов) кассы (в исключительных случаях, из числа экономистов, предварительно сдавших зачет на знание Правил) для осуществления зрительного контроля за выдачей наличных денег кассиром и осуществления зрительного контроля за пересчетом наличных денег клиентами в специально оборудованном для этого помещении банка.
36-2. Кассир, получив от заведующего кассы в порядке, установленном Правилами, наличные деньги в упаковке филиала Национального Банка для выдачи клиентам банка, выдает полученные наличные деньги клиентам полными и неполными пачками с банкнотами или мешками с монетами.
При выдаче банком своим клиентам наличных денег в присутствии клиента банка с пачек обязательно снимаются пломбы или срезается гарантийное клише с наименованием филиала Национального Банка или его банковским идентификационным кодом.
При выдаче банком своим клиентам монет с мешков срезается пломба.
36-3. Не допускается обмен кассиром наличных денег одних номиналов на другие в момент выдачи наличных денег по требованию клиентов.
36-4. При выдаче банком наличных денег клиентам отдельными корешками, листами или кружками вся пачка с банкнотами или мешок с монетами пересчитывается кассиром под наблюдением заведующего кассой или специально назначенного для этих целей контролера кассы.
36-5. Клиент банка, не отходя от кассы, проверяет в присутствии кассира, выдававшего наличные деньги, банкноты по пачкам и корешкам, монеты - по мешкам, отдельные листы банкнот или кружки монет - полистным или поштучным пересчетом.
36-6. Если клиент банка изъявил желание пересчитать в помещении банка банкноты полистно и монеты по кружкам, кассир не снимает пломбы или клише с выдаваемых пачек с банкнотами и пломбы с мешков с монетами.
36-7. В случаях, предусмотренных пунктом 36-6 Правил выдача кассиром наличных денег клиенту (с момента получения клиентом наличных денег от кассира и до их полистного пересчета в отведенном для этого помещении банка) производится под наблюдением контролера кассы банка.
Клиент, пройдя в отведенное для пересчета помещение, срезает пломбы, клише и осуществляет пересчет под наблюдением контролера кассы банка. При осуществлении зрительного контроля за пересчетом наличных денег контролер кассы одновременно следит за тем, чтобы на столе находились только полученные наличные деньги.
Верхняя и нижняя накладки, полиэтиленовый пакет со срезанным клише, обвязка с пломбой и бандероли проверяемой пачки с банкнотами, а также ярлык и обвязка с пломбой от мешка с монетами сохраняются до окончания пересчета всей пачки с банкнотами или мешка с монетами.

36-8. Берілетін банкноталар бумаларындағы немесе монеталар салынған қапшықтардағы ақшаның жетіспеуін немесе артық шығуын анықтаған кезде банк кассирі, касса бақылаушысы және клиенті қол қоятын акт бес дана етіп жасалады (Ережеге 7-қосымша). Үш данасы Ұлттық Банктің филиалына жіберіледі, ал екі данасы - банкте қалады.
1000 (бір мың) теңге және одан да көп мөлшерде қолма-қол ақша жетіспеген немесе артық шыққан жағдайда, банк басшысының қолы қойылған тиісті бұйрық ресімделіп, клиентке қолма-қол ақша берілген банк кассасындағы және банктің операциялық кассасындағы қолма-қол ақша қалдығын қайта есептеу үшін банкте комиссия құрылады, және Ұлттық Банк филиалына дереу хабарланады.
Ұлттық Банк филиалының талап етуі бойынша банк кассасындағы қолма-қол ақшаны қайта санау Ұлттық Банк филиалының өкілі келгенге дейін тоқтатып қойылады.
36-9. Қайта санау кезінде анықталған жетіспеген қолма-қол ақшаны Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде көзделген тәртіппен Ұлттық Банк өтейді, ал артық шыққан қолма-қол ақша банктің кассасына кіріске алынады және ақша аудару тәртібімен Ұлттық Банктің филиалының шотына аударылады.
36-10. Банк осы тараудың талаптарын сақтамаған жағдайда Ұлттық Банк банкноталардың немесе монеталардың жетіспеуі туралы банктің өтінішін қанағаттандырмайды.";
37-тармақта:
екінші абзацтың бірінші сөйлеміндегі "жіберуге дейін бір күн бұрын" деген сөздер алынып тасталсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) банктің немесе басқа банктің шығыс ордері бойынша;";
48-тармақтың екінші абзацының екінші сөйлеміндегі "инкассация учаскесінің кезекшілерінің қару-жарақ, оқ-дәрі, құжаттар мен басқа құндылықтарды өткізу мен қабылдауды және құндылықтарды тасымалдауды есепке алатын бақылау журналына (Ережеге 29-қосымша)" деген сөздер "қойма бөлмелерін, отқа жанбайтын сейфтер мен басқа да ақша қоймаларын ашуға, жабуға және мөр қойып жабуға рұқсат берілген адамдардың бақылау журналына (Ережеге 29-қосымша)" деген сөздермен ауыстырылсын;
57-тармақтың екінші абзацының бірінші сөйлеміндегі және үшінші абзацындағы "кем болып шыққандығы" деген сөздерден кейін "немесе артық шыққандығы" деген сөздермен толықтырылсын;
63-тармақта:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық және шетел валютасының төлемге жарамсыз және күмәнды банкноталары мен монеталары акт-тізімдемеде тіркеледі (Ережеге 3-қосымша), онда клиенттің атауы, валютаның атауы, банкноталардың (монетаның) құны, олардың нөмірі мен сериясы, жалпы сомасы, өзіне тән төлемге жарамсыздық белгілері көрсетіледі және касса бөлімшесінің басшысына беріледі. Ұлттық валютаның алынған төлемге жарамсыз және күмәнды ақша белгілері Ұлттық Банк филиалына сараптамаға жіберіледі. Төлемге жарамдылығы күмән тудыратын шетел валютасындағы ақша белгілерімен және төлем құжаттарымен жұмыс Ереженің 221-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.";
бесінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Қайта санаған кезде табылған қолдан жасалғандығының анық белгілері бар ұлттық немесе шетел валютасындағы ақша белгілері ішкі істер органдарына немесе қаржы полициясы органдарына беріледі. Касса бөлімшесінің басшысы осындай факт туралы осы ақша белгілері табылған банктің клиентіне және ішкі істер органдарына немесе қаржы полициясы органдарына хабарлайды. Ішкі істер органдарының немесе қаржы полициясы органдарының өкілдері банкке келгеннен кейін қолдан жасалған анық белгілері бар ұлттық немесе шетел валютасындағы ақша белгілерін алып, осы ақша белгілерінің алынғаны туралы хаттама жасайды, оның бір данасы банкке беріледі.
Ішкі істер органдары немесе қаржы полициясының органдары ақша белгілерінің түпнұсқалығын растаған кезде олар клиентке өтеледі, жасанды екені белгіленгенде - ішкі істер органдарында немесе қаржы полициясының органдарында заттай айғақ ретінде қалады.";
72-тармақтың бірінші абзацындағы "банктiң бұйрығы бойынша касса құжаттарына қол қоюға құқық берiлген" деген сөздер "банк құндылығының сақталуына жауапты" деген сөздермен ауыстырылсын;
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

36-8. При установлении в выдаваемых пачках с банкнотами или мешках с монетами недостачи или излишков составляется акт (Приложение 7 к Правилам) в пяти экземплярах, который подписывается кассиром, контролером кассы и клиентом банка. Три экземпляра направляются в филиал Национального Банка, а два - остаются в банке.
При недостаче или излишках наличных денег в размере 1000 (одна тысяча) тенге и выше в банке создается комиссия с оформлением соответствующего приказа за подписью руководителя банка для пересчета остатков наличных денег, имеющихся в кассе банка, из которой были выданы клиенту наличные деньги и из операционной кассы банка, и незамедлительно информируется филиал Национального Банка.
По требованию филиала Национального Банка пересчет наличных денег в кассе банка приостанавливается до прибытия представителя филиала Национального Банка.
36-9. Выявленная при пересчете недостача наличных денег возмещается Национальным Банком в порядке, предусмотренном нормативным правовым актом Национального Банка, а излишек наличных денег приходуется в кассу банка и в безналичном порядке перечисляется на счет филиала Национального Банка.
36-10. В случае несоблюдения банком требований настоящей главы, заявление банка о недостаче банкнот или монет удовлетворению Национальным Банком не подлежит.";
в пункте 37:
в предложении первом абзаца второго слова "за день до отправки" исключить;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) расходному ордеру банка или другого банка;";
в предложении втором абзаца второго пункта 48 слова "в контрольном журнале учета сдачи и приема оружия, боеприпасов, документов и прочих ценностей дежурными участка инкассации и перевозки ценностей (Приложение 29 к Правилам)" заменить словами "в контрольном журнале лиц, допускаемых к открытию, закрытию и опечатыванию кладовых, несгораемых сейфов и других денежных хранилищ (Приложение 29 к Правилам)";
в предложении первом абзаца второго и в абзаце третьем пункта 57 после слова "недостачи" дополнить словами "или излишка";
в пункте 63:
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"Неплатежные и сомнительные банкноты и монеты национальной и иностранной валюты регистрируются в акте-описи (Приложение 3 к Правилам), в котором указываются наименование клиента, наименование валюты, достоинство банкнот (монет), их номер и серия, общая сумма, характерные признаки неплатежности, и передаются руководителю кассового подразделения. Изъятые неплатежные и сомнительные денежные знаки национальной валюты направляются на экспертизу в филиал Национального Банка. Работа с денежными знаками и платежными документами в иностранной валюте, вызывающими сомнение в их платежности, осуществляется в соответствии с пунктом 221 Правил.";
после абзаца пятого дополнить абзацами следующего содержания:
"Обнаруженные при пересчете денежные знаки национальной или иностранной валюты, имеющие явные признаки подделки, передаются в органы внутренних дел или в органы финансовой полиции. Руководитель кассового подразделения сообщает о данном факте клиенту банка, у которого были обнаружены данные денежные знаки, и органам внутренних дел или органам финансовой полиции. По прибытии в банк, представители органов внутренних дел или органов финансовой полиции изымают денежные знаки национальной или иностранной валюты, имеющие явные признаки подделки, о чем составляется протокол изъятия данных денежных знаков, один экземпляр которого выдается банку.
При подтверждении органами внутренних дел или органами финансовой полиции подлинности денежных знаков, они возмещаются клиенту, при установлении подделки - остаются в органах внутренних дел или в органах финансовой полиции в качестве вещественного доказательства.";
в абзаце первом пункта 72 слова "которым приказом по банку предоставлено право подписи кассовых документов" заменить словами "ответственных за сохранность ценностей банка";
пункт 74 изложить в следующей редакции:

"74. Қолма-қол ақша мен құндылықтарды қабылдауға және беруге арналған кассалық құжаттар сиямен немесе шарикті қаламмен (көк немесе қара түсті) анық толтырылады және онда міндетті деректемелер (құжаттың атауы, нөмірі және күні, клиенттің толық атауы, банктік шотының нөмірі, салық төлеушінің тіркеу нөмірі, ақша жіберушінің коды, бенефициардың коды, төлем белгілеу коды, сондай-ақ салықтарды және басқа да міндетті төлемдер төлеуге, бюджетке түсетін салықтық емес және өзге де түсімдерге қолма-қол ақша қабылдаған кезде - бюджеттік жіктеу коды) болуға тиіс. Кассалық операция жасалатын касса құжаттарындағы сома сандармен және жазумен (сомасы жазумен бас әріптермен жазылады), айы жазумен көрсетіледі. Касса құжаттарындағы сомасы жазумен және санмен көрсетуге арналған бос орындардың асты сызылады. Касса құжаттарын түзетуге жол берілмейді.
Қолма-қол ақшаны және құндылықтарды қабылдауға және беруге арналған касса құжаттарына клиенттер, банктің кассалық және операциялық қызметкерлері қол қояды.
Міндетті деректемелерінің болуы шартымен компьютерлік жүйелерді және арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдаланумен толтырылған касса құжаттарының бланкілерін пайдалануға жол беріледі.
Қандай да болмасын түзетулер бар құжаттар қайта ресімдеу үшін қайтарылады.";
76-тармақтың алтыншы абзацындағы "Ұлттық Банктің шетел валютасымен ресми бағамы бойынша" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
77-тармақтың үшінші абзацындағы "бiр жыл бойы" деген сөздер "банкішілік ережелермен бекітілген, бірақ бір күнтізбелік жылдан кем емес мерзім ішінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
86-тармақта:
оныншы абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"2 теңгелік - 4 000 (төрт мың) дана";
он төртінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"100 теңгелік - 1 000 (бір мың) дана.
Банктер әр түрлі номиналдағы монеталар салынған, салмағы 7 килограмнан аспайтын құрама қапшықтарды қалыптастыра алады.";
90-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"90. Банктер салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, жеке тұлғалардан заңды тұлғалардың және жеке кәсіпкерлердің пайдасына сатылған тауар, көрсетілген қызмет, орындалған жұмыстар үшін төлемдерді, сондай-ақ жеке тұлғалардың банктік шоттарына кейіннен есептеу үшін төлемдерді төлеу есебіне клиенттерден ұлттық валютадағы қолма-қол ақшаны қабылдауға құқылы. Банк шотын ашпастан ақша төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыру тәртібі Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді. Резиденттер арасындағы және резиденттер мен резидент еместер арасындағы төлемдер мен аударымдар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.";
92-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"74. Кассовые документы на прием и выдачу наличных денег и ценностей заполняются от руки чернилами или шариковой ручкой (синего или черного цвета) разборчиво и должны содержать обязательные реквизиты (наименование, номер и дату документа, полное наименование клиента, номер банковского счета, регистрационный номер налогоплательщика, код отправителя денег, код бенефициара, код назначения платежа, а при приеме наличных денег в оплату налогов и других обязательных платежей, неналоговых и иных поступлений в бюджет - код бюджетной классификации). Сумма в кассовых документах, на которую совершается кассовая операция, указывается цифрами и прописью (сумма прописью пишется с заглавной буквы), месяц прописью. Свободные места в кассовых документах, предназначенные для указания суммы прописью и цифрами, прочеркиваются. Исправления в кассовых документах не допускаются.
Кассовые документы на прием и выдачу наличных денег и ценностей подписываются клиентом, кассовыми и операционными работниками банка.
Допускается использование бланков кассовых документов, заполненных с использованием компьютерных систем и специального программного обеспечения при условии наличия в них обязательных реквизитов.
Документы, имеющие какие-либо исправления, возвращаются для переоформления.";
в абзаце шестом пункта 76 слова "по официальному курсу иностранной валюты Национального Банка" заменить словами "по рыночному курсу обмена валют, установленному в соответствии с законодательством Республики Казахстан";
в абзаце третьем пункта 77 слова "в течение одного года" заменить словами "в течение срока, утвержденного внутренними банковскими правилами, но не менее одного календарного года";
в пункте 86:
после абзаца десятого дополнить абзацем следующего содержания:
"2 тенге - 4 000 (четыре тысячи) штук";
после абзаца четырнадцатого дополнить абзацами следующего содержания:
"100 тенге - 1 000 (одна тысяча) штук.
Банки могут формировать сборные мешки с монетами различных номиналов, весом не более 7 килограммов.";
пункт 90 изложить в следующей редакции:
"90. Банки вправе принимать от клиентов наличные деньги в национальной валюте в счет уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, пенсионных взносов, социальных отчислений, платежей от физических лиц в пользу юридических лиц и индивидуальных предпринимателей за реализованные товары, оказанные услуги, выполненные работы, а также платежей для последующего зачисления на банковские счета физических лиц. Порядок осуществления платежей и переводов денег без открытия банковского счета устанавливается нормативными правовыми актами Национального Банка. Платежи и переводы между резидентами и между резидентами и нерезидентами осуществляются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
пункт 92 изложить в следующей редакции:

"92. Коммуналдық төлемдерді, зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, сондай-ақ салықтарды, салықтық емес және бюджетке өзге түсімдерді қабылдау Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде көзделген төлем құжаттары негізінде жүзеге асырылады.";
93-тармақтың екінші абзацындағы "(төлемдер тiзiлiмдерi)" деген сөздер алынып тасталсын;
122-тармақтың екінші абзацының екінші сөйлеміндегі "қызметкерлерi" деген сөзден кейін "немесе банктің банкоматты толтыру бойынша операцияларды жүзеге асыратын арнайы тағайындалған қызметкер" деген сөздермен толықтырылсын;
123-тармақтың екінші абзацында:
екінші сөйлемдегі "касса меңгерушiсiне" деген сөздерден кейін "немесе банк басшысының бұйрығымен арнайы тағайындалған лауазымды тұлғаға" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші сөйлемдегі "банк" деген сөзден кейін "(банк филиалы)" деген сөздермен толықтырылсын;
124-тармақтың бірінші абзацының бірінші сөйлеміндегі "Касса меңгерушiсiне" деген сөздерден кейін "немесе банк басшысының бұйрығымен арнайы тағайындалған лауазымды тұлғаға" деген сөздермен толықтырылсын;
126-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Банкоматтарды толтыру бойынша операцияларды арнайы бөлінген кассир немесе арнайы тағайындалған банк қызметкері инкассаторлардың еріп баруымен орындауы мүмкін.";
4-бөлім алынып тасталсын;
144-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"144. Клиенттерден және банктің бөлімшелерінен ақша түсімін қабылдау және жинау үшін, клиенттерге және банктің бөлімшелеріне қолма-қол ақша мен басқа да құндылықтарды жеткізу үшін, қолма-қол ақша және басқа да құндылықтар бар банктің клиенттері мен қызметкерлеріне ілесіп жүру үшін, қолма-қол ақшаны және басқа да құндылықтарды тасымалдау, сақтау және өткізу үшін банктер уәкілетті орган немесе Ұлттық Банк берген лицензия негізінде инкассация қызметін құрады не өзінің инкассация қызметі бар басқа банктермен немесе инкассация бойынша қызметті жүзеге асыратын ұйымдармен шарт жасайды.";
145-тармақта:
"құрамында" деген сөзден кейін ", сондай-ақ Ұлттық почта операторының арнайы байланыс қызметінің құрамында" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Ұлттық почта операторының қолма-қол ақша мен құндылықтарды инкассациялау бойынша арнайы байланыс қызметін ұйымдастыру осы бөлімде белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.";
146-тармақтың бірінші абзацы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Ұлттық почта операторының арнайы байланыс қызметінің қызметкерлеріне (фельдъегерь, фельдъегерь-жүргізуші) құндылықтарды инкассациялау және тасымалдау бойынша операцияларды арнаулы жіберілімдерді тасымалдаумен және жеткізумен қоса атқаруына жол беріледі.";

"92. Прием коммунальных платежей, пенсионных взносов, социальных отчислений, а также налогов, неналоговых и иных поступлений в бюджет осуществляется на основании платежных документов, предусмотренных нормативными правовыми актами Национального Банка.";
в абзаце втором пункта 93 слова "(реестров платежей)" исключить;
в предложении втором абзаца второго пункта 122 после слова "безопасности" дополнить словами "или специально назначенный сотрудник банка, осуществляющий операции по загрузке банкомата";
в абзаце втором пункта 123:
в предложении втором после слов "заведующего кассой" дополнить словами "или специально назначенного, приказом руководителя банка, должностного лица";
в предложении третьем после слов "банка" дополнить словами "(филиала банка)";
в предложении первом абзаца первого пункта 124 после слов "За заведующим кассой" дополнить словами "или специально назначенным, приказом руководителя банка, должностным лицом";
в пункте 126 дополнить абзацем следующего содержания:
"Операции по загрузке банкоматов могут выполняться специально выделенным кассиром или специально назначенным сотрудником банка в сопровождении инкассаторов.";
раздел 4 исключить;
пункт 144 изложить в следующей редакции:
"144. Для приема и сбора денежной выручки у клиентов и подразделений банка, доставки наличных денег и других ценностей клиентам и подразделениям банка, сопровождения клиентов и работников банка с наличными деньгами и другими ценностями, перевозки, хранения и сдачи наличных денег и других ценностей, банки создают службы инкассации, на основании выданной уполномоченным органом или Национальным Банком лицензии, либо заключают договор с другими банками, имеющими собственную службу инкассации или организациями, осуществляющими деятельность по инкассации.";
в пункте 145:
после слов "безопасности банка" дополнить словами ", а также в составе службы специальной связи Национального оператора почты";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Организация службы специальной связи Национального оператора почты по инкассации наличных денег и ценностей осуществляется в порядке, установленном настоящим разделом.";
в абзаце первом пункта 146 дополнить предложением следующего содержания:
"Допускается совмещение операций по инкассации и перевозке ценностей с перевозкой и доставкой специальных отправлений сотрудниками службы специальной связи Национального оператора почты (фельдъегерь, фельдъегерь-водитель).";

150-тармақ мынадай мазмұндағы 8), 9), 10) және 11) тармақшалармен толықтырылсын:
"8) өмірбаяны;
9) жеке парағы;
10) лауазымдық нұсқаулығы;
11) жеке куәлігінің көшірмесі.";
156-тармақтың 2) тармақшасының төртінші абзацы алынып тасталсын;
20-тараудың атауында "Ақша түсiмi" деген сөздер "Құндылықтар" деген сөзбен ауыстырылсын;
170 және 171-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"170. Демалыс немесе мереке күндерi кешкі касса жұмыс істемеген кезде немесе банкте кешкі касса болмағанда, маршруттан қоржындарды жеткізген инкассаторлардың жауапкершiлiгiнде құндылықтар салынған қоржындарды сақтау тәртiбiн Ереженің 171-тармағында көзделген талаптар мiндеттi түрде сақталған жағдайда банк белгiлеуi мүмкiн.
171. Құндылықтар салынған қоржындарды сақтау арнайы бөлінген қоймаларда немесе осы мақсатқа арналған бөлмедегі сейфтерде инкассаторлардың жауапкершілігімен жүзеге асырылады. Инкассация қызметiнiң басшысы (кезекшi инкассатор) инкассаторлар бригадасының жұмысы басталар алдында бригада басшысына және жинаушы инкассаторға келу карточкаларын, қоржындарды, мөрлердi және ақша түсімін жинауға сенiмхаттарды есепке алу журналына (Ережеге N 26 қосымша) қол қойғыза отырып металл мөрлердi және қойманың немесе сейфтердің кілттерін бередi.
Қойма немесе сейф 2 (екi) кiлтпен жабылады, осы адамдардың мөрлері қойылып, қоймаларды, жанбайтын сейфтердi және басқа ақша сақтау орындарын ашуға, жабуға және мөр қоюға рұқсат етiлген адамдарға бақылау журналына (Ережеге N 29 қосымша) қол қойғыза отырып күзетке өткiзедi. Журнал инкассаторлар бригадасының басшысында сақталады.";
172-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"172. Инкассаторлар инкассацияланған құндылықтармен бiрге сейфтердiң бiрiне келу карточкаларын, жапсырма қағаздарды, сенiмхатты, мөрдi, қызмет куәлiгiн, байланыс құралдарын, сондай-ақ жеке қорғаныс құралдарын салып, жауып қояды.";
173-тармақтың екінші абзацында "арналған" деген сөз алынып тасталсын;
174-тармақта "инкассациялаған ақша түсiмi" деген сөздер "инкассациялаған құндылықтар" деген сөздермен ауыстырылсын
175-тармақта:
мемлекеттік тілдегі мәтінінде "қайта санау" деген сөздер жоқ;
"ақша түсiмi" деген сөздер "құндылықтар" деген сөзбен ауыстырылсын;
177-тармақта:
"бiр жолғы сенiмхат" деген сөздер "бір жыл мерзімге сенімхат" деген сөзбен ауыстырылсын;
178-тармақта:
екінші абзацтың екінші сөйлемінде "жiберушi банктiң орауымен," деген сөздер алынып тасталсын;
төртінші абзацта "бумаларды" деген сөзден кейін "және ресімдеуді" деген сөздермен толықтырылсын;
180-тармақта мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Инкассаторлар қабылдаған құндылықтарды осы Ереженің 171-тармағында көзделген талаптарды орындай отырып, қоймаларда не сейфтерде жауапты сақтауға жол беріледі.";
183-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

в пункте 150 дополнить подпунктами 8), 9), 10) и 11) следующего содержания:
"8) автобиография;
9) личный листок;
10) должностная инструкция;
11) копия удостоверения личности.";
абзац четвертый подпункта 2) пункта 156 исключить;
в названии главы 20 слова "денежной выручкой" заменить словом "ценностями";
пункты 170 и 171 изложить в следующей редакции:
"170. Порядок хранения сумок с ценностями под ответственностью инкассаторов, доставивших сумки с маршрута в выходные или праздничные дни, когда вечерняя касса не работает или при отсутствии в банке вечерней кассы, может устанавливаться банком при обязательном соблюдении требований, предусмотренных пунктом 171 Правил.
171. Хранение сумок с ценностями под ответственностью инкассаторов осуществляется в специально выделенных хранилищах или сейфах, находящихся в предназначенной для этого комнате. Руководитель службы инкассации (дежурный инкассатор) перед началом работы бригады инкассаторов выдает под расписку в журнале для учета явочных карточек, сумок, печатей и доверенностей на сбор денежной выручки (Приложение 26 к Правилам), старшему бригады и инкассатору-сборщику металлические печати и ключи от хранилища или сейфов.
Хранилище или сейфы закрываются на 2 (два) ключа, опечатываются печатями этих лиц и сдаются охране под расписку в контрольном журнале лиц, допускаемых к открытию, закрытию и опечатыванию кладовых, несгораемых сейфов и других денежных хранилищ (Приложение 29 к Правилам). Журнал хранится у старшего бригады инкассаторов.";
абзац первый пункта 172 изложить в следующей редакции:
"172. Вместе с проинкассированными ценностями инкассаторы вкладывают и закрывают в один из сейфов явочные карточки, накладные, доверенность, печать, служебные удостоверения, средства связи, а также индивидуальные средства защиты.";
в абзаце втором пункта 173 предлог "на" исключить;
в пункте 174 слова "денежной выручкой, проинкассированной" заменить словами "ценностями, проинкассированными";
в пункте 175:
слово "пересчета" исключить;
слова "денежной выручкой" заменить словом "ценностями";
в пункте 177 слова "разовая доверенность" заменить словами "доверенность сроком на один год";
в пункте 178:
в предложении втором абзаца второго слова "только в упаковке банка-отправителя," исключить;
в абзаце четвертом после слова "упаковки" дополнить словами "и оформления";
в пункте 180 дополнить предложением следующего содержания:
"Допускается ответственное хранение принятых инкассаторами ценностей в хранилищах либо сейфах, с соблюдением требований, предусмотренных пунктом 171 Правил.";
абзац первый пункта 183 изложить в следующей редакции:

"183. Құндылықтарды автомобиль көлігімен тасымалдау Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес тиiсiнше түрлi-түстi графикалық схемаға сай боялған және арнайы радиобайланыс құралдарымен және тасымалданатын құндылықтар мен инкассация қызметкерлерiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге арналған басқа да құрал-жабдықтармен жабдықталған инкассация қызметiнiң арнайы автомобильдерімен ғана жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 21-1, 21-2 және 21-3 тараулармен толықтырылсын:
"21-1 тарау. Құндылықтарды темір жол және авиация көлігімен тасымалдау
185-1. Құндылықтарды автомобиль көлігімен тасымалдау мүмкін емес болғанда құндылықтарды банк филиалдарынан темір жол және авиация көліктерімен жеткізуге және әкетуге жол беріледі. Құндылықтарды тасымалдау тікелей бағыттағы поездармен және әуе кемелерімен ғана жүзеге асырылады.
185-2. Алынған өтінімдер негізінде құндылықты жөнелтетін банктің басшысы құндылықты алатын банктің атауын, соманы, жеткізу күнін және тәсілін көрсете отырып оларды тасымалдау жөніндегі өкімге қол қояды.
185-3. Құндылықтарды инкассаторларға беру Ереженің 178-тармағында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады. Инкассаторлар бригадасы құндылықтарды авиация көлігімен тасымалдаған кезде екі адамнан кем болмайды, ал құндылықтарды темір жол көлігімен тасымалдаған кезде - үш адамнан кем болмайды.
185-4. Инкассаторлар бригадасын темір жол вокзалына және әуежайға инкассация қызметінің арнайы автомобильдерімен ғана апарған жөн.
Инкассаторлар бригадасын поезд немесе әуе кемесі жөнелтілетін жерге дейін алып баратын инкассатор жүргізуші көлікке отырғызуды қадағалайды және поездың немесе әуе кемесінің жөнелтілгеніне көз жеткізгенде ғана ол жерден кетеді.
185-5. Межелі жерге темір жол немесе авиация көлігімен келген кезде құндылықты алатын банк инкассаторлар бригадасын инкассация қызметiнiң арнайы автомобильдерімен күтіп алуды қамтамасыз етеді.
185-6. Жеткізілген құндылықтарды банктің лауазымды тұлғалары қабылдап алады және дәл сол күні банктің кассасына есепке алынады. Банктің басшысы құндылықтарды инкассаторлардан тәуліктің кез келген уақытында қабылдап алуды қамтамасыз етеді. Инкассаторлар жеткізген, бірақ дәл сол күні банк кассаға есепке алмаған құндылықтар Ереженің 5-бөлімінің 20-тарауына сәйкес құндылықтарды жеткізген инкассаторлардың жауапкершілігінде сақталады.
21-2 тарау. Қолма-қол ақшаны және басқа да құндылықтарды банктің клиенттеріне жеткізу
185-7. Қолма-қол ақша банк клиентіне алдын ала ұсынылған немесе банкке инкассаторлар арқылы берілген чек немесе шығыс ордері бойынша жеткізілуі мүмкін.

"183. Перевозка ценностей автомобильным транспортом производится только на специальных автомобилях службы инкассации, окрашенных согласно цветографическим схемам и оборудованных специальными средствами радиосвязи и другими средствами, для обеспечения сохранности перевозимых ценностей и безопасности работников инкассации, в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка.";
дополнить главами 21-1, 21-2 и 21-3 следующего содержания:
"Глава 21-1. Перевозка ценностей железнодорожным и авиационным транспортом
185-1. При невозможности осуществления перевозки ценностей на автомобильном транспорте допускается доставка и вывоз ценностей из филиалов банка на железнодорожном и авиационном транспорте. Перевозка ценностей осуществляется только на поездах и воздушных судах прямого назначения.
185-2. На основании полученных заявок руководитель банка, отправляющего ценности, подписывает распоряжение об их перевозке, с указанием наименования банка, получающего ценности, суммы, даты и способа доставки.
185-3. Передача ценностей инкассаторам осуществляется в порядке, предусмотренном пунктом 178 Правил. Бригада инкассаторов при перевозке ценностей авиационным транспортом составляет не менее двух человек, а при перевозке ценностей железнодорожным транспортом - не менее трех человек.
185-4. Бригада инкассаторов следует к железнодорожному вокзалу и аэропорту только на специальных автомобилях службы инкассации.
Водитель-инкассатор, доставивший бригаду инкассаторов к месту отправления поезда или воздушного судна, наблюдает за посадкой и отъезжает только тогда, когда убедится в отправлении поезда или воздушного судна.
185-5. По прибытии на железнодорожном или авиационном транспорте в пункт назначения банк, получающий ценности, обеспечивает встречу бригады инкассаторов на специальных автомобилях службы инкассации.
185-6. Доставленные ценности принимаются должностными лицами банка и в тот же день зачисляются в кассу банка. Руководитель банка обеспечивает прием ценностей от инкассаторов в любое время суток. Ценности, доставленные инкассаторами, но не зачисленные банком в кассу в тот же день, хранятся под ответственностью инкассаторов, доставивших ценности, согласно главе 20 раздела 5 Правил.
Глава 21-2. Доставка наличных денег и других ценностей клиентам банка
185-7. Наличные деньги могут быть доставлены клиенту банка по чеку или расходному ордеру, заранее представленному или переданному через инкассаторов в банк.

185-8. Банк клиентке және инкассация қызметінің басшысына қолма-қол ақша салынған қапшықтарды пломбалау үшін пайдаланылатын, касса меңгерушісі растаған, пломбирлердің бедерi анық пломбалар үлгісін береді.
Клиенттерге жеткізу үшін қолма-қол ақшаны алдын ала дайындау Ереженің 2-бөлімінің 5-тарауында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
185-9. Инкассаторлар жеткізген қолма-қол ақшаны қабылдау үшін заңды тұлға-клиенттің басшысының бұйрығы негізінде заңды тұлғаның уәкілетті өкілдерінің ішінен кемінде үш адам болатын комиссия құрылады. Бұйрықтың көшірмесі шартпен бірге банкте сақталады. Комиссия құрамы өзгерген жағдайда бұл туралы инкассация қызметіне алдын ала хабарланады.
Қолма-қол ақшаны алған кезде комиссия мүшелері инкассаторға бұйрықты және жеке басын куәландыратын құжатты, ал ұйымның кассирі - чектің бақылау маркасын береді. Инкассатор бақылау маркасы нөмірінің қапшыққа жапсырма құжатта көрсетілген чектің нөміріне сәйкес келуін тексереді. Чектің бақылау маркасы инкассаторға беріледі.
185-10. Клиенттің кассирі комиссия мүшелерінің және инкассаторлардың қатысуымен ақшаны қабылдайды. Қабылдау кезінде қапшықтар (қоржындар) пломбаланған пломбадағы пломбирлер бедерінің анықтығы, олардың банк берген үлгіге сәйкестігі және қаптың (қоржынның) бүтіндігі тексеріледі.
Қолма-қол ақша салынған қапшық (қоржын) бүтін болмаған, пломбасы бүлінген немесе оның үлгісіне сәйкес келмеген жағдайда тиісті акт жасалады.
Комиссия мүшелері қолма-қол ақшаны бұдан әрі қабылдауды инкассаторлардың қатысуымен бумалар және түбіршектер бойынша жүргізеді.
Бумалар және түбіршектер бойынша қабылдау кезінде артық шығу немесе кем шығу анықталған жағдайда акт (Ережеге N 7 қосымша) жасалады, оған комиссия мүшелері, кассир және инкассаторлар бригадасының басшысы қол қояды және инкассаторлардың қатысуымен клиент-заңды тұлғаның кассирі жеткізілген барлық қолма-қол ақша банкноталарын парақтап қайта санайды және монеталарды бір-бірлеп қайта санайды.
Тараптар арасында жасалған шарттың талаптарына сәйкес клиенттің жеткізілген қолма-қол ақшаны қабылдаудың өзге де тәртібін белгілеуге рұқсат етіледі.
185-11. Инкассатордың заңды тұлға-клиентке қолма-қол ақшаны жеткізгенін растайтын құжат жасалған шартқа сәйкес банк кассасының меңгерушісіне ұсынылған чектің бақылау маркасы не шығыс ордеріне белгі қою болып табылады.
Клиент алмаған (қабылдамаған) қолма-қол ақшаны инкассаторлардан қабылдау белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады және жеткізілген құндылықтарды инкассалау қызметінің кітабында касса меңгерушісінің қолхатымен ресімделеді (Ережеге N 33 қосымша).
21-3 тарау. Банк клиенттерін қолма-қол ақшамен және құндылықтармен алып жүру

185-8. Банк представляет клиенту и руководителю службы инкассации образцы пломб, заверенные заведующим кассой, с четким оттиском пломбиров, которые будут использоваться для опломбирования мешков с наличными деньгами.
Предварительная подготовка наличных денег для доставки клиентам производится в порядке, установленном главой 5 раздела 2 Правил.
185-9. Для приема доставленных инкассаторами наличных денег на основании приказа руководителя юридического лица-клиента создается комиссия из уполномоченных представителей юридического лица в количестве не менее трех человек. Копия приказа хранится в банке вместе с договором. В случае изменения состава комиссии об этом заранее сообщается в службу инкассации.
При получении наличных денег члены комиссии предъявляют инкассатору приказ и документы, удостоверяющие их личность, а кассир организации - контрольную марку от чека. Инкассатор проверяет соответствие номера контрольной марки с номером чека, указанным на ярлыке к мешку. Контрольная марка от чека передается инкассатору.
185-10. Кассир клиента в присутствии членов комиссии и инкассаторов производит прием денег. При приеме денег проверяется четкость оттисков пломбиров на пломбах, которыми опломбированы мешки (сумки), соответствие их представленным банком образцам и целостность мешка (сумки).
В случае нарушения целостности мешка (сумки) с наличными деньгами, повреждения пломбы или несоответствия ее образцу, составляется соответствующий акт.
Дальнейший прием наличных денег членами комиссии производится по пачкам и корешкам в присутствии инкассаторов.
В случае обнаружения излишка или недостачи при приеме по пачкам и корешкам составляется акт (Приложение 7 к Правилам), который подписывается членами комиссии, кассиром и старшим бригады инкассаторов и осуществляется полистный пересчет банкнот и пересчет монет по кружкам всех доставленных наличных денег кассиром юридического лица-клиента в присутствии инкассаторов.
Разрешается установление иного порядка приема клиентом доставленных наличных денег, в соответствии с условиями заключенного договора между сторонами.
185-11. Документом, подтверждающим доставку инкассатором наличных денег юридическому лицу-клиенту, является представленная заведующему кассой банка контрольная марка к чеку либо отметка на расходном ордере, согласно заключенному договору.
Прием от инкассаторов неполученных (не принятых) клиентом наличных денег осуществляется в установленном порядке и оформляется распиской заведующего кассой в книге службы инкассации доставляемых ценностей (Приложение 33 к Правилам).
Глава 21-3. Сопровождение клиентов банка с наличными деньгами и ценностями

185-12. Банк клиенттерін қолма-қол ақшамен және құндылықтармен алып жүру алып жүруге жасалған шарттың негізінде жүзеге асырылады. Инкассация қызметі бөлімшесінде алып жүру бойынша қызмет көрсетілетін клиенттердің тізімі жүргізіледі.
185-13. Клиент алып жүруге өтінімді алдын ала береді, ол инкассация қызметі бөлімшесінің басшысына беріледі. Жекелеген жағдайларда, клиенттің өтініші бойынша клиенттер қолма-қол ақшаны және құндылықтарды алған сәтінде инкассация қызметі басшысының шешімі бойынша алдын ала өтінім берместен клиентті алып жүруді инкассатор жүзеге асырады.
Инкассация қызметінің басшысы алып жүруге түскен өтінімдерге сәйкес:
1) инкассаторлардың маршруттары және клиенттерге келу кестесін жасайды;
2) көрсетілген жұмысты орындағаны жөнінде құжаттама ресімдейді;
3) бригада қалыптастыруды жүзеге асырады.
Бір клиентті алып жүру кезінде инкассаторлар бригадасының сандық құрамы кемінде екі адамнан, басқа жағдайларда - үш адамнан кем болмайды.
185-14. Операцияны орындау басталмастан бұрын инкассаторлар бригадасының басшысы жеке басын куәландыратын құжатын көрсете отырып клиентпен танысады. Клиент барлық құжаттардың бар екендігін тексергеннен кейін, инкассатор клиентті арнайы автомобильге дейін алып барады.
185-15. Қолма-қол ақшамен және құндылықтармен клиентті алып жүру бойынша жұмыс кезінде инкассаторлардың автомобиль салонынан шығуына үзілді-кесілді тыйым салынады. Инкассаторлар қолма-қол ақшаны және құндылықтарды алуға, орауға, тасымалдауға қатыспайды және оның ішіндегілердің толық болуына жауапкершілік атқармайды.
Бір автомобильмен бірнеше клиентке қызмет көрсеткен кезде құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету үшін инкассаторлар бригадасының басшысы жүргізушімен бірге автомобиль салонында қалады, ал инкассатор (инкассаторлар) клиентті касса үй-жайына дейін алып барады.
185-16. Қолма-қол ақшаны және құндылықтарды межелі жерге жеткізгеннен кейін клиент инкассация қызметінің келу карточкасына (Ережеге N 13 қосымша) алып келу бойынша жұмысты жүзеге асырғаны туралы қол қояды, оны клиент заңды тұлғаның кассирінің және бас бухгалтерінің/басшысының қолымен куәландырып, заңды тұлға - клиенттің мөрін қояды. Банкке келгеннен кейін инкассаторлар бригадасының басшысы инкассация қызметінің басшысына келу карточкасын береді.";
189-тармақтың бірінші сөйлемінде "және валюталық құндылықтар жолдама актiсi (Ережеге N 34-қосымша)" деген сөздер алынып тасталсын;
222-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"222. Шетел валютасы банкнотасының тозуын айқындау тәртібі тиісті мемлекеттің заңнамасына сәйкес айқындалады.";
239-тармақтың бірінші абзацының екінші сөйлемінде "айырбастау пункттерiнiң басқа қызметкерлерiне" деген сөздерден кейін "(жеке басының куәлігі болған кезде)" деген сөздермен толықтырылсын;

185-12. Сопровождение клиентов банка с наличными деньгами и ценностями осуществляется на основании договора на сопровождение. В подразделении службы инкассации ведется список клиентов, которым оказываются услуги по сопровождению.
185-13. Заявка на сопровождение подается клиентом заблаговременно, которая передается руководителю подразделения службы инкассации. В отдельных случаях, по просьбе клиента, сопровождение клиента может осуществляться инкассаторами без подачи предварительной заявки, в момент получения клиентом наличных денег и ценностей по решению руководителя службы инкассации.
Руководитель службы инкассации, согласно заявкам, поступившим на сопровождение:
1) составляет маршруты и графики заездов инкассаторов к клиентам;
2) оформляет документацию по выполнению указанных работ;
3) осуществляет формирование бригад.
Количественный состав бригады инкассаторов при сопровождении одного клиента составляет не менее двух человек, в других случаях - не менее трех человек.
185-14. Перед началом выполнения операции старший бригады инкассаторов представляется клиенту, с предъявлением документов, удостоверяющих личность. После проверки клиентом наличия всех документов, клиент сопровождается инкассатором до специального автомобиля.
185-15. Во время работы по сопровождению клиента с наличными деньгами и ценностями инкассаторам категорически запрещается покидать салон автомобиля. Инкассаторы не принимают участия в получении, упаковке, переносе наличных денег и ценностей, и ответственности за полноту их вложения не несут.
При обслуживании на одном автомобиле нескольких клиентов для обеспечения сохранности ценностей, старший бригады инкассаторов, вместе с водителем, остается в салоне автомобиля, а инкассатор (инкассаторы) сопровождает клиента до помещения кассы.
185-16. После доставки наличных денег и ценностей по назначению, клиент расписывается в явочной карточке (Приложение 13 к Правилам) службы инкассации об осуществлении работы по сопровождению, заверяет ее подписями кассира и главного бухгалтера/руководителя юридического лица-клиента, с проставлением печати юридического лица-клиента. По прибытии в банк, старший бригады инкассаторов предъявляет явочную карточку руководителю службы инкассации.";
в предложении первом пункта 189 слова "и актам передачи валютных ценностей (Приложение N 33 к Правилам)" исключить;
пункт 222 изложить в следующей редакции:
"222. Порядок определения ветхости банкнот иностранной валюты определяется в соответствии с законодательством соответствующего государства.";
в предложении втором абзаца первого пункта 239 после слов "работникам обменных пунктов" дополнить словами "(при наличии удостоверения личности)";

248-тармақтың 2) тармақшасында "валюталық құндылықтар салынған қоржынды алуға" деген сөздер алынып тасталсын;
256-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"256. Сейфті (орынды) жалдау шарты он алты жасқа толған адамдармен жасалады.";
274-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Кiлттiң немесе кiру рұқсатының жоғалғаны туралы клиент өтініш берген кезде сейф (орын) клиенттiң қатысуымен ашылады.";
үшінші абзац алынып тасталсын;
275-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"275. Клиент кiлттi жоғалтқанда, сейфтi (орынды) ашудың, қайта жасаудың немесе құлыпты ауыстырудың тәртібі сейфтi (орынды) жалға алу шартымен реттеледі.";
307-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"307. Құндылықтардың сақталуына жауапты кемінде үш лауазымды тұлғаға жауапкершілікті міндетті түрде жүктей отырып, банктің ішкі құжаттарында белгіленген және бекіту құрылғыларының техникалық сипаттамаларына сәйкес банк құндылықтары қоймасын жабудың өзге де тәртібін пайдалануға жол беріледі.";
309-тармақ мемлекеттік тілдегі мәтінде өзгермейді;
319-тармақтың бірінші абзацының екінші сөйлемі мемлекеттік тілдегі мәтінде өзгермейді;
321-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) банктің құндылықтарын сақтауға жауапты лауазымды тұлғалар уақытша ауысқан кезде;";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) басқа жағдайларда, банк басшысының қалауы бойынша (құндылықтарды жоспардан тыс ревизиялау және басқалары).";
332-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) кілттер мен мөрлердің болуы туралы, сондай-ақ кілттерді, мөрлерді, мөртабандарды, пломбирлерді беру мен өткізуді есепке алу жөніндегі мәліметтер;";
мынадай мазмұндағы 1-1-қосымшамен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының
екінші деңгейдегі банктерінде
және банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарда касса, сейф
операцияларын, банкноталарды,
монеталарды және құндылықтарды
жүргізу ережесіне 1-1-қосымша
Қолма-қол ақша жарнасына хабарландыру
Кімнен ________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Кім арқылы ____________________________________________________
(мемлекеттік орган өкілінің аты-жөні)
СТН ___________________________________________________________
(мемлекеттік орган)
Мемлекеттік органның мекен-жайы және телефоны _________________
_______________________________________________________________
Бенефициар _________________ ЖБК ________ СТН _________________
(салық комитеті) (салық комитеті)
Бенефициар банк _________________________ ББК _________________
(Қазынашылық комитеті)
Төлемнің атауы
БЖК
ТБК
Сомасы
БАРЛЫҒЫ (Сомасы жазумен):
Қолы ___________________________________________________________
(мемлекеттік органның өкілі)
Ақшаны қабылдадым, кассир __________Күні ______________ 200_ жыл
(кесу сызығы)
Түбіртек
Кімнен ________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Кім арқылы ____________________________________________________
(мемлекеттік орган өкілінің аты-жөні)
СТН ___________________________________________________________
(мемлекеттік орган)
Мемлекеттік органның мекен-жайы және телефоны _________________
_______________________________________________________________
Бенефициар _________________ ЖБК ________ СТН _________________
(салық комитеті) (салық комитеті)
Бенефициар банк _________________________ ББК _________________
(Қазынашылық комитеті)
Төлемнің атауы
БЖК
ТБК
Сомасы
БАРЛЫҒЫ (сомасы жазумен):
Қолы ___________________________________________________________
(мемлекеттік органның өкілі)
Ақшаны қабылдадым, кассир ____________ Күні ___________ 200_ жыл
Мөрдің орны
";
мынадай мазмұндағы 1-2-қосымшамен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының
екінші деңгейдегі банктерінде
және банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарда касса, сейф
операцияларын, банкноталарды,
монеталарды және құндылықтарды
жүргізу ережесіне 1-2-қосымша
Қолма-қол ақша жарнасына арналған хабарландыру
Кімнен ________________________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы)
Кім арқылы ____________________________________________________
(Мемлекеттік мекеме өкілінің аты-жөні)
СТН __________________________________________
(мемлекеттік мекеме)
Бенефициардың ЖБК ____________________________
Бенефициардың СТН ____________________________
Бенефициар банк ______________________________
Бенефициар банктің ББК _______________________
Жарнаның атауы
БЖК
ТБК
Қызмет көрсету түрі
Сомасы
БАРЛЫҒЫ (сомасы жазумен):
Қолы ___________________________________________________________
(мемлекеттік мекеменің өкілі)
Ақшаны қабылдадым, кассир____________ Күні ___________ 200_ жыл
(кесу сызығы)
Түбіртек
Кімнен ________________________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы)
Кім арқылы ____________________________________________________
(Мемлекеттік мекеме өкілінің аты-жөні)
СТН _____________________________________
(мемлекеттік мекеме)
Бенефициардың ЖБК _______________________
Бенефициардың СТН _______________________
Бенефициар банк _________________________
Бенефициар банктің ББК ___________________
Төлемнің атауы
БЖК
ТБК
Қызмет көрсету түрі
Сомасы
БАРЛЫҒЫ (сомасы жазумен):
Қолы ___________________________________________________________
(мемлекеттік мекеменің өкілі)
Ақшаны қабылдадым, кассир ____________ Күні ___________ 200_ жыл
Мөрдің орны
";
мынадай мазмұндағы 2-1-қосымшамен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының
екінші деңгейдегі банктерінде
және банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарда касса, сейф
операцияларын, банкноталарды,
монеталарды және құндылықтарды
жүргізу ережесіне 2-1-қосымша
Бюджеттік жіктеу коды бойынша төлемдер тізілімі ___________
N _____ 20___ жылғы "____" _________________
(банктің операциялық күнгі құжаттың нөмірі, күні)
Р/с N
Төлеу-
шінің
СТН
Салық төлеушінің аты-жөні
Түбіртек нөмірі
Түбіртектің күні
БЖК
ТБК
Сомасы
(теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
";

в подпункте 2) пункта 248 слова "на получение сумок с валютными ценностями" исключить;
пункт 256 изложить в следующей редакции:
"256. Договор аренды сейфа (ячейки) заключается с лицами, достигшими шестнадцатилетнего возраста.";
в пункте 274:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"При наличии заявления клиента об утере ключа или пропуска производится открытие сейфа (ячейки) в присутствии клиента.";
абзац третий исключить;
пункт 275 изложить в следующей редакции:
"275. Порядок открытия сейфа (ячейки), перенастраивания или замены замка, при утрате ключа клиентом, регулируется договором аренды сейфа (ячейки).";
пункт 307 изложить в следующей редакции:
"307. Допускается использование иного порядка закрытия кладовой ценностей банка, установленного внутренними документами банка и в соответствии с техническими характеристиками запорных устройств, с обязательным возложением ответственности не менее чем на трех должностных лиц, ответственных за сохранность ценностей.";
в пункте 309 предлог "на" исключить;
в предложении втором абзаца первого пункта 319 предлог "на" исключить;
в пункте 321:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) при временной смене должностных лиц, ответственных за сохранность ценностей банка;";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) в других случаях, по усмотрению руководителя банка (внеплановая ревизия ценностей и другое).";
подпункт 5) пункта 332 изложить в следующей редакции:
"5) о наличии ключей и штампов, а также сведений по учету выдачи и сдачи ключей, печатей, штампов, пломбиров;";
дополнить приложением 1-1 следующего содержания:
"Приложение 1-1
к Правилам ведения кассовых,
сейфовых операций и операций
по инкассации банкнот, монет и
ценностей в банках второго уровня
и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских
операций Республики Казахстан
Объявление на взнос наличных денег
От кого ___________________________________________
(наименование государственного органа)
Через кого  ___________________________________________
(Фамилия и инициалы представителя
государственного органа)
РНН _______________________________________
(государственного органа)
Адрес и телефон государственного органа_____________________________________
___________________________________________
Бенефициар ____________________ ИИК _______
(налоговый комитет)
РНН _____________________
(налогового комитета)
Банк бенефициара _________________________
(Комитет казначейства)
БИК ______________________________________
Наименование
платежа
КБК
КНП
Сумма
ВСЕГО (сумма прописью):
Подпись ______________________________
(представителя государственного органа)
Деньги принял кассир _______________
Дата __________ 200_ года
_________________________________________________
(линия отреза)
Квитанция
От кого
_________________________________________________
(наименование государственного органа)
Через кого _________________________________________________
(Фамилия и инициалы представителя
государственного органа)
РНН ______________________________________
(государственного органа)
Адрес и телефон государственного органа _______________________________________
_______________________________________
Бенефициар _____________________ ИИК ________
(налоговый комитет)
РНН _____________________________
(налогового комитета)
Банк бенефициара _________________________
(Комитет казначейства)
БИК ________________
Наименование
платежа
КБК
КНП
Сумма
ВСЕГО (сумма прописью):
Подпись _______________________________________
(представителя государственного органа)
Деньги принял кассир _______________
Дата _________ 200_ года
Место печати
";
дополнить приложением 1-2 следующего содержания:
"Приложение 1-2
к Правилам ведения кассовых,
сейфовых операций и операций
по инкассации банкнот, монет и
ценностей в банках второго уровня
и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских
операций Республики Казахстан
Объявление на взнос наличных денег
От кого ______________________________________________________
(наименование государственного учреждения)
Через кого ______________________________________________________
(Фамилия и инициалы представителя государственного
учреждения)
РНН _____________________________________________
(государственного учреждения)
ИИК бенефициара _______________
РНН бенефициара ________________
Банк бенефициара ________________
БИК банка бенефициара _____________________
Наименование
взноса
КБК
КНП
Вид
услуг
Сумма
ВСЕГО (сумма прописью):
Подпись _______________________________________________
(представителя государственного учреждения)
Деньги принял кассир _______________
Дата _________ 200_ года
_______________________________________________________
(линия отреза)
Квитанция
От кого _______________________________________________________
(наименование государственного учреждения)
Через кого _____________________________________________________
(Фамилия и инициалы представителя государственного
учреждения)
РНН ____________________________________
(государственного учреждения)
ИИК бенефициара _______________
РНН бенефициара ________________
Банк бенефициара ________________
БИК банка бенефициара ___________
Наименование
платежа
КБК
КНП
Вид
услуг
Сумма
ВСЕГО (сумма прописью):
Подпись ____________________________________
(представителя государственного органа)
Деньги принял кассир _______________
Дата __________ 200_ года
Место печати
";
дополнить приложением 2-1 следующего содержания:
"Приложение 2-1
к Правилам ведения кассовых,
сейфовых операций и операций
по инкассации банкнот, монет и
ценностей в банках второго уровня
и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских
операций Республики Казахстан
Реестр платежей по коду
бюджетной классификации _____
_____________________________
N _____ от "____" _____________ 20___ года
(номер, дата документа в операционном дне банка)
N п/п
РНН
налого-
платель-
щика
Фамилия
и инициалы
налого-
плательщика
Номер
кви-
танции
Дата
кви-
танции
КБК
КНП
Сумма
(тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
";

N 3-8 қосымшалардың жоғары оң жақтағы бұрышында:
"N" белгісі алынып тасталсын;
"касса операцияларын" деген сөздер "касса, сейф операцияларын және банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау операцияларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
N 10 қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
екінші деңгейдегі банктерінде
және банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарда касса, сейф
операцияларын, банкноталарды,
монеталарды және құндылықтарды
жүргізу ережесіне 10-қосымша
_______________________________________________________
(банктiң атауы)
Операция кассасының қолма-қол ақшасын және ұлттық
валютадағы басқа да құндылықтарды есепке алу
КIТАБЫ
"______"___________________ ж. басталды
"______"___________________ ж. аяқталды
Осы кітаптағы жазбалар кiтапты толық пайдаланғанға дейiн жүргізіледі
Шоттың
нөмірі
Ұлттық
валю-
тамен
қолма-
қол
ақша
және
басқа да
құнды-
лықтар
Құндылықтар қозғалысы
200___ жылғы
_______ қалдық
200___ жылғы_______ айналымдар
200___ жылғы
_______ қалдық
Кіріс
Шығыс
Саны
Со-
масы
Саны
Со-
масы
Саны
Со-
масы
Саны
Со-
масы
";
N 11-28 қосымшалардың жоғары оң жақтағы бұрышында:
"N" белгісі алынып тасталсын;
"касса операцияларын" деген сөздер "касса, сейф операцияларын және банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау операцияларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
N 29 қосымшада:
оң жақ жоғары бұрышында:
"N" белгісі алынып тасталсын;
"касса операцияларын" деген сөздер "касса, сейф операцияларын және банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау операцияларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
бұл өзгерістің мемлекеттік тілдегі мәтініне қатысы жоқ;
N 30-32 қосымшалардың жоғары оң жақтағы бұрышында:
"N" белгісі алынып тасталсын;
"касса операцияларын" деген сөздер "касса, сейф операцияларын және банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау операцияларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
N 33 қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
екінші деңгейдегі банктерінде
және банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарда касса, сейф
операцияларын, банкноталарды,
монеталарды және құндылықтарды
жүргізу ережесіне 33-қосымша
Инкассация қызметінің жеткізілетін құндылықтар кiтабы
Кү-
ні
Мар-
шрут
нө-
мірі
(кү-
ні)
Бри-
гада
құ-
рамы
(аты
-жө-
ні)
Ұйымның
атауы
(мекен-
жайы)
(касса
бөлім-
шесінің
басшысы
толты-
рады)
Жеткі-
зілетін
қолма-
қол
ақша
сомасы
(касса
бөлім-
шесінің
бас-
шысы
толты-
рады)
Инкас-
сатор-
лардың
құнды-
лық-
тарды
қабыл-
дағаны
туралы
белгі
Ұйым-
ның
құн-
дылық-
тардың
жеткі-
зіл-
гені
туралы
белгісі
(қолы,
мөрі)
Касса
бөлім-
шесі
басшы-
сының
қабыл-
дан-
баған
қор
жын-
дарды
қабыл-
дағаны
туралы
белгі
Инкас-
сация
қызметі
басшы-
сының
тапсы-
рманы
орын-
дағаны
туралы
белгісі
";

в правом верхнем углу приложений N 3-8:
знак "N" исключить;
слова "кассовых операций" заменить словами "кассовых, сейфовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей";
приложение N 10 изложить в следующей редакции:
"Приложение 10
к Правилам ведения кассовых,
сейфовых операций и операций
по инкассации банкнот, монет и
ценностей в банках второго уровня
и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских
операций Республики Казахстан
________________________________
(наименование банка)
К Н И Г А
учета наличных денег операционной кассы и
других ценностей в национальной валюте
Начата ""__""___________________ года
Окончена ""__""__________________ года
_____________________________________
Записи в настоящей книге производятся
до полного ее использования
Номер
счета
Налич-
ные
деньги
и
прочие
цен-
ности
в
нацио-
наль-
ной
валюте
Движение ценностей
Остаток на
____200__
год
Обороты за
__________ 200__год
Остаток на
___200__
год
Приход
Расход
коли-
чест-
во
сум-
ма
коли-
чест-
во
сум-
ма
коли- чест-
во
сум-
ма
коли-
чест-
во
сум-
ма
";
в правом верхнем углу приложений N 11-28:
знак "N" исключить;
слова "кассовых операций" заменить словами "кассовых, сейфовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей";
в приложение N 29:
в правом верхнем углу:
знак "N" исключить;
слова "кассовых операций" заменить словами "кассовых, сейфовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей";
в наименовании предлог "на" исключить;
в правом верхнем углу приложений N 30-32:
знак "N" исключить;
слова "кассовых операций" заменить словами "кассовых, сейфовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей";
приложение N 33 изложить в следующей редакции:
"Приложение 33
к Правилам ведения кассовых,
сейфовых операций и операций
по инкассации банкнот, монет и
ценностей в банках второго уровня
и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских
операций Республики Казахстан
Книга службы инкассации доставляемых ценностей
Да-
та
Но-
мер
марш-
рута
(да-
та)
Сос-
тав
бри-
гады
(Фами-
лия и
ини-
циа-
лы)
Наи-
мено-
вание
орга-
низа-
ции
(адрес)
(запол-
няется
руко-
води-
телем
кассо-
вого
под-
разде-
ления)
Дос-
тав-
ляе-
мая
сумма
налич-
ных
денег
(запол-
няется
руко-
води-
телем
кассо-
вого
под-
разде-
ления)
Отмет-
ка о
приеме
инкас-
сато-
рами
цен-
нос-
тей
Отмет-
ка орга-
низации
о дос-
тавке
ценнос-
тей
(под-
пись,
печать)
Отмет-
ка
руко-
води-
теля
кассо-
вого
под-
раз-
деле-
ния о
прие-
ме не
при-
нятых
сумок
Отмет-
ка
руко-
води-
теля
служ-
бы
инкас-
сации
о
выпол-
нении
зада-
ния
";

N 34-36 қосымшалардың жоғары оң жақтағы бұрышында:
"N" белгісі алынып тасталсын;
"касса операцияларын" деген сөздер "касса, сейф операцияларын және банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау операцияларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
N 37 қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
екінші деңгейдегі банктерінде
және банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарда касса, сейф
операцияларын, банкноталарды,
монеталарды және құндылықтарды
жүргізу ережесіне 37-қосымша
_______________________________________________________
(банктiң атауы)
Ақша қоймасындағы шетел валютасын, төлем құжаттарын және
шетел валютасындағы басқа да құндылықтарды есепке алу
КIТАБЫ
"______"___________________ ж. басталды
"______"___________________ ж. аяқталды
Осы кітаптағы жазбалар кiтапты толық пайдаланғанға дейiн жүргізіледі
Шоттың
нөмірі
Шетел валютасының және шетел валютасындағы басқа да құндылықтардың атауы
Құндылықтар қозғалысы
200___ жылғы _______ қалдық
200__ жылғы _____айналым
200___ жылғы _______ қалдық
Кіріс
Шығыс
";
N 38-46 қосымшалардың жоғары оң жақтағы бұрышында:
"N" белгісі алынып тасталсын;
"касса операцияларын" деген сөздер "касса, сейф операцияларын және банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау операцияларын" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Қолма-қол ақшамен жұмыс департаменті (Мәжитов Д.М.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, филиалдарына, екінші деңгейдегі банктерге, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) және "Қазақстан Қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басшылығының қызметін қамтамасыз ету басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны алған күннен бастап үш күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға шаралар қабылдасын.

в правом верхнем углу приложений N 34-36:
знак "N" исключить;
слова "кассовых операций" заменить словами "кассовых, сейфовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей";
приложение N 37 изложить в следующей редакции:
"Приложение 37
к Правилам ведения кассовых,
сейфовых операций и операций
по инкассации банкнот, монет и
ценностей в банках второго уровня
и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских
операций Республики Казахстан
__________________________
(наименование банка)
К Н И Г А
учета наличия иностранной валюты, платежных
документов и других ценностей в иностранной
валюте, находящихся в денежном хранилище
Начата "____" __________________ года
Окончена "____"________________ года
Записи в настоящей книге производятся
до полного ее использования
Номер счета
Наименование
иностранной
валюты и
прочих
ценностей в
иностранной
валюте
Движение ценностей
Остаток на
____200_
год
Обороты за
________200_ год
Остаток на
_____200_
год
Приход
Расход
";
в правом верхнем углу приложений N 38-46:
знак "N""исключить;
слова "кассовых операций" заменить словами "кассовых, сейфовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту по работе с наличными деньгами (Мажитов Д.М.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, филиалов Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступность (финансовая полиция) и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Управлению по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан (Терентьев А.Л.) в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления принять меры к опубликованию его в средствах массовой информации Республики Казахстан.

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Б.А.Әлжановқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2006 жылғы 19 қаңтар
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Экономикалық қылмысқа және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
күрес агенттігінің
(қаржы полициясының) төрағасы
2006 жылғы 21 қаңтар

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Альжанова Б.А.
Председатель
Национального Банка
""СОГЛАСОВАНО"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
9 января 2006 год
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства Республики
Казахстан по борьбе с
экономической и коррупционной
преступностью
(финансовая полиция)
21 января 2006 год