Салық жинауды ұйымдастыру туралы
Ақтөбе облысы әкімиятының 2005 жылғы 4 наурыздағы N 68 қаулысы. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2005 жылғы 1 сәуірде N 3105 тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы әкімдігінің 2009 жылғы 21 қазандағы № 301 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы әкімдігінің 2009.10.21 № 301 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148 ІІ  Заңының 27 бабына сәйкес және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасында өкілеттіктердің аражігін ажырату және бюджеттік қатынастар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 20 желтоқсандағы N 13 Заңымен өзгерістер енгізілген салық және бюджетке төленетін міндетті басқа да төлемдер туралы (Салық Кодексі) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы N 209-ІІ Кодексінің 21 бабын орындау үшін облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Кенттердің, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердің әкімдері жеке тұлғалар бекітілген тәртіппен төлейтін мүлік, көлік, жер салығын жинауды ұйымдастырсын және ауылдық (селолық) және кенттік округ әкімдерінің аппараттары туралы Ережелерге тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізсін.
2. Қоса беріліп отырған біржолғы талондарды беру және сомаларды жинау жұмысын ұйымдастыру қағидасы;
селолық (ауылдық) округтер әкімі аппараттарының бюджеттік төлемдерді есепке алу және бақылау жөніндегі бас мамандары туралы үлгі лауазымдық нұсқаулық бекітілсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс Әкімінің орынбасары Н.Қ.Әбдібековке жүктелсін.
Облыс әкімі
Облыс әкімдігінің
2005 жылғы 4 наурыздағы
N 68 қаулысымен
бекітілді
Біржолғы талондарды беру және сомаларды жинау жұмысын ұйымдастыру Қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық Кодексі) 2001 жылғы 12 маусымдағы N 209-ІІ Қазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі - Салық Кодексі) 21 бабының 4 тармағын орындау мақсатында әзірленген, біржолғы талондарды беру тәртібін анықтайды.
2. Базарларда тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді өткізу бойынша (базар аумағында  жалға алу шарты бойынша стационарлық жайларда өткізуден басқа) бюджетпен есеп айыру тек жеке кәсіпкерлік субъектілеріне арналған арнаулы салық режимі бойынша Салық Кодексінің 373 бабында белгіленген тәртіппен біржолғы талондар негізінде жүргізіледі.
3. Жеке кәсіпкер ретінде тіркелмеген, қызметі ара-тұра сипатта болатын жеке тұлғалар (бұдан әрі - жеке тұлғалар) бюджетпен бекітілген біржолғы талондар негізінде есеп айырысады.

Об организации налоговых сборов
Постановление Акимата Актюбинской области N 68 от 4 марта 2005 года. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области за N 3105 от 1 апреля 2005 года. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 21 октября 2009 года № 301
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 21 октября 2009 года № 301.
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148-II "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и во исполнении статьи 21 Кодекса Республики Казахстан о налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс) от 12 июня 2001 года N 209-II с изменениями, внесенными Законом Республики Казахстан Казахстан от 20 декабря 2004 года N 13-III "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления и бюджетных отношений", акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Акимам поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов организовать сбор налогов на имущество, транспортные средства, земельного налога уплачиваемых физическими лицами, в утвержденном порядке и внести соответствующие изменения и дополнения в положения об аппаратах акимов сельских (аульных) и поселковых округов.
2. Утвердить прилагаемые:
правила организации работы по выдаче разовых талонов и сбора сумм;
типовую должностную инструкцию о главных специалистах аппаратов акимов сельских (аульных) округов по учету и контролю за платежами в бюджет.
3. Контроль за исполнением данного постановления возложить на заместителя акима области Абдибекова Н.К.
Аким области
Утверждено
постановлением акимата области
N 68 от 4 марта 2005 г.
Правила организации работы по выдаче разовых талонов и сбора сумм
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в целях реализации пункта 4 статьи 21 Кодекса Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый Кодекс) (далее - Налоговый Кодекс), определяют порядок выдачи разовых талонов.
2. Расчеты с бюджетом по реализации на рынках товаров, работ и услуг (за исключением реализации в стационарных помещениях на территории рынков по договорам аренды) производятся только по специальному налоговому режиму для субъектов малого бизнеса на основе разового талона в порядке, установленном статьей 373 Налогового Кодекса.
3. Физические лица, не зарегистрированные в качестве индивидуального предпринимателя, деятельность которых носит эпизодический характер, (далее - физические лица, деятельность которых носит эпизодический характер) осуществляют расчеты с бюджетом на основе разового талона.

2. Біржолғы талондар беру тәртібі
4. Бір жолғы талондарды беру жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады. Салық төлеушінің тілегі бойынша бір күнге, сондай-ақ одан да ұзақ, бірақ бір айдан аспайтын мерзімге берілуі мүмкін. Бір жолғы талон бір күннен артық мерзімге берілген жағдайда, оның құны жергілікті өкілетті органдар бекіткен бағаны бір жолғы талонның жарамды күні санына көбейту жолымен анықталады.
5. Біржолғы талонды беру салық төлеушінің Куәлігін көрсеткенде жүзеге асырылады.
6. Қызметті біржолғы талонның жарамды мерзімінен бұрын тоқтатқанда, уақытша тоқтатқанда немесе қызметті атқару жағдайы өзгергенде бір жолғы талонның төленген құны қайтарылмайды және қайта есептелмейді.
7. Қызметі ара-тұра сипатта болатын жеке тұлғаларға біржолғы талондар осы Қағиданың 1 қосымшасына сәйкес қызмет түрлеріне беріледі.
8. Біржолғы талон біржолғы талонда көрсетілген қызметпен шұғылдану орнында ғана жарамды.
9. Біржолғы талондарды беру жөніндегі жұмыстарды Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес ұйымдастырушы мемлекеттік органдар (бұдан әрі - құрылтайшы органдар):
1) біржолғы талон түбіртектерінің толық, дұрыс толтырылуын және сақталуын;
2) біржолғы талондарды беруден түскен сомалардың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі белгіленген тәртіппен бюджетке аударылуын;
3) біржолғы талондарды беруді (алуды) тіркеу Журналы арқылы біржолғы талондардың есебін жүргізуі;
4) Салық органына ай сайын есеп беру айынан кейінгі айдың 5 күнінен кешіктірмей:
- осы Қағиданың 2 қосымшасына сәйкес, кәсіпкерлік қызметі жылына 90 күннен асқан жеке тұлғалар бойынша;
- осы Қағиданың 3 қосымшасына сәйкес, біржолғы талондардың қолданылған және бүлінген бланкілері бойынша;
- осы Қағиданың 4 қосымшасына сәйкес, біржолғы талондардың қалғаны бойынша;
- осы Қағиданың 5 қосымшасына сәйкес, біржолғы талондарды беруден түскен бюджетке түскен сомалар бойынша мәліметтерді береді.
5) біржолғы талондардың қолданылмаған және бүлінген бланктерін және түбіртектерін тапсыруды;
6) жергілікті өкілетті органдар бекіткен жоспарлы көрсеткіштердің ай сайын орындалуын;
7) жергілікті өкілетті органдар бекіткен жоспарлы көрсеткіштер орындалмаған жағдайда салық қызметі органдары құрылтайшы органның өкілінің қатысуымен базарларда біржолғы талондар бойынша жинақтардың толықтығына тексеру жүргізуді қамтамасыз етеді.
Біржолғы талондарды беру және
сомаларды жинау жұмысын
ұйымдастыру қағидасына
1 Қосымша
Ескерту. 1 қосымшаға өзгерту енгізілді - Ақтөбе облысы әкімиятының 2005.04.27 N 151 қаулысымен.
Салық Кодексінің 373 бабына сәйкес жүзеге асырылатын кәсіпкерлік қызмет түрлерінің тізбесі

2. Порядок выдачи разовых талонов
4. Выдача разовых талонов осуществляются в течение рабочего дня. По желанию налогоплательщика разовый талон может выдаваться как на один день, так и на более длительный срок, но не более одного месяца. В случаях выдачи разового талона на срок более одного дня, его стоимость определяется путем умножения установленной решением местных представительных органов стоимости на количество дней действия разового талона.
5. Выдача разовых талонов производится при предъявлении Свидетельства налогоплательщика.
6. При прекращении деятельности до истечения срока действия разового талона, при временном приостановлении или изменении условий осуществления деятельности уплаченная сумма стоимости разового талона возврату и перерасчету не подлежит.
7. Разовые талоны физическим лицам, деятельность которых носит эпизодический характер, выдаются на виды деятельности согласно Приложения 1 к настоящим Правилам.
8. Разовый талон действителен по месту осуществления деятельности, указанному в разовом талоне.
9. Государственные органы, организующие работу по выдаче разовых талонов в соответствии с законодательством Республики Казахстан (далее - уполномоченные органы), обеспечивают:
1) полноту, правильность заполнения и сохранность корешков разовых талонов;
2) зачисление в бюджет сумм от выданных разовых талонов в порядке, установленном Министерством финансов Республики Казахстан;
3) ведение учета выдачи разовых талонов в Журнале регистрации выдачи (получения) разовых талонов;
4) ежемесячное представление не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным, в налоговый орган сведений:
по физическим лицам, предпринимательская деятельность которых превысила 90 дней в году, согласно приложения 2 настоящих Правил;
об использованных и испорченных бланках разовых талонов согласно приложения 3 настоящих Правил;
об остатках разовых талонов согласно приложения 4 настоящих Правил о суммах, перечисленных в бюджет от выдачи разовых талонов согласно приложения 5 настоящих Правил;
5) сдачу корешков разовых талонов, испорченных и неиспользованных бланков разовых талонов;
6) ежемесячное выполнение прогнозных показателей, утвержденных местными представительными органами;
7) при невыполнении прогнозных показателей, утвержденных местными представительными органами, органами налоговой службы с участием представителей уполномоченных органов осуществляются проверки на рынках на полноту сборов по разовым талонам.
Приложение 1
к правилам организации работы по
выдаче разовых талонов и сбора сумм <*>
Сноска. В приложение 1 внесены изменения - постановлением акимата Актюбинской области от 27 апреля 2005 года N 151.
Перечень видов предпринимательской деятельности, осуществляемых
в соответствии со статьей 373 Налогового Кодекса

1. Сату (стационарлық жайларда атқарылатын қызметтерді қоспағанда):
1) газеттер мен журналдар;
2) тұқымдар, сондай-ақ екпе материалдары (көшеттер);
3) бақша өнімдері;
4) саяжай және үй маңындағы учаскелерінде өсірілген тірі гүлдерді;
5) қосалқы ауыл шаруашылық, бау-бақшалық, үй маңындағы және саяжай учаскелерінің өнімдері.
2. Автокөліктерді айдап әкелу қызметтері:
1) жақын шет елден;
2) алыс шет елден.
3. Жеке трактор иелерінің жер учаскесін өңдеу жөнінде көрсететін қызметтері.
4. Жеке жеңіл және жүк автокөлік иелерінің жолаушы және жүк тасымалы бойынша көрсететін қызметтері (лицензияланатын тасымалды қоспағанда).
Біржолғы талондарды беру және
сомаларды жинау жұмысын
ұйымдастыру қағидасына
2 Қосымша
Салық комитетіне                    Уәкілетті орган
____________________              ___________________
(облыс, қала, аудан)              ___________________
___________бойынша
Кәсіпкерлік қызметі жылына 90 күннен асқан жеке
тұлғалар жөніндегі мәліметтер
200____жылдың  _________________ айына
Р/н
Аты-жөні
СТН
Қызметіне 90 күн
толған күн
Ескерту
Мо
Уәкілетті органының бастығы ________ ________________
қолы       аты-жөні
200__ жылғы _____
_____________________________________________________
Салық органының белгісі
_____________________________________________________
Мәлімет қабылдаған маманның аты-жөні, қолы
200__ жылғы _____
Біржолғы талондарды беру және
сомаларды жинау жұмысын
ұйымдастыру қағидасына
3 Қосымша
Салық комитетін                       Уәкілетті орган
___________________                 _________________
(облыс, қала, аудан)                _________________
___________бойынша
Қолданылған және бүлінген біржолғы талондар
бланкілері жөніндегі мәліметтер
200 ___ жылдың  _________________ айына
Р/н
Біржолғы талондар түрі
Біржолғы талондардың бір күндік бағасы
Сериясы
Нөмірлер диапазоны __________ дан __________ дейін
Саны
Мо
Уәкілетті органның бастығы __________ _______________
қолы        аты-жөні
200___ жылғы _______
_____________________________________________________
Салық органының белгісі
____________________________       200 __ жылғы _____
Мәлімет қабылдаған маманның аты-жөні, қолы
Біржолғы талондарды беру және
сомаларды жинау жұмысын
ұйымдастыру қағидасына
4 Қосымша
Салық комитетін                      Уәкілетті орган
____________________              ___________________
(облыс, қала, аудан)              ___________________
___________бойынша
Біржолғы талондардың қалғаны жөніндегі мәліметтер
200__жылдың  _________________ айына
Р/н
Біржолғы талондар түрі
Біржолғы талондардың бір күндік бағасы
Біржолғы талондар бланкілерінің саны

1. Реализация (за исключением деятельности, осуществляемой в стационарных помещениях);
1) газет и журналов;
2) семян, а также посадочного материала (саженцы, рассада);
3) бахчевых культур;
4) живых цветов, выращенных на дачных и придомовых участках;
5) продуктов подсобного сельского хозяйства, садоводства, огородничества и дачных участков;
2. Услуги по перегону автомобильного транспорта;
1) из ближнего зарубежья;
2) из дальнего зарубежья.
3. Услуги владельцев личных тракторов по обработке земельных участков.
4. Услуги владельцев личных легковых и грузовых автомобилей по перевозке пассажиров и грузов (за исключением лицензируемых перевозок).
Приложение 2
к правилам организации работы по
выдаче разовых талонов и сбора сумм
Налоговому комитету                     Уполномоченный орган
по________________                      ____________________ __________________                      ____________________
(обл.гор.району)
Сведения по физическим лицам,
предпринимательская деятельность, которых превысила 90 дней в году
за _________________ месяц 200__ года
п/п
Ф.И.О.
РНН
дата превышения 90 дней в году
примеч.
МП
Руководитель уполномоченного органа _________ ________________
подпись        ФИО
дата __________ 200_ г.
______________________________________________________________
отметка налогового органа
______________________________________________________________
ФИО должность, принявшего сведения, подпись
дата __________ 200_ г.
Приложение 3
к правилам организации работы по
выдаче разовых талонов и сбора сумм
Налоговому комитету                       Уполномоченный орган
по________________                        ____________________
__________________                        ____________________
(обл.гор.району)
Сведения об использованных и испорченных бланках разовых талонов
за _________________ месяц 200__ года
N
Виды разовых талонов
Стоимость разового  талона на один день (в тенге)
Серия
Диапазон номеров
с_____________  по ____________
Количество
МП
Руководитель уполномоченного органа _________ ________________
подпись        ФИО
дата __________ 200_ г.
______________________________________________________________
отметка налогового органа
______________________________________________________________
ФИО должность, принявшего сведения, подпись
дата __________ 200_ г.
Приложение 4
к правилам организации работы по
выдаче разовых талонов и сбора сумм
Налоговому комитету                       Уполномоченный орган
по________________                        ____________________
__________________                        ____________________
(обл.гор.району)
Сведения об остатках разовых талонов
за _________________ месяц 200__ года
N
Виды разовых талонов
Стоимость разового талона на один день   (в тенге)
Количество бланков разовых талонов

Қолданылған біржолғы  талондардың бағасы (3*6)
(түйір)
Айдың басындағы қалдық (түйір)
Есеп беру айында алынғаны (түйір)
Есеп беру айында қолданылғаны
(түйір)
Есеп беру айында бүлінгені
(түйір)
Айдың аяғындағы қалдық (түйір)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Мо
Уәкілетті органның бастығы ________ _________________
қолы       аты-жөні
200 __ жылғы __________
_____________________________________________________
Салық органының белгісі
___________________________      200___ жылғы _______
Мәлімет қабылдаған маманның аты-жөні, қолы
Біржолғы талондарды беру және
сомаларды жинау жұмысын
ұйымдастыру қағидасына
5 Қосымша
Салық комитетіне                      Уәкілетті орган
____________________               __________________
(облыс, қала, аудан)               __________________
___________бойынша
Бюджетке біржолғы талондарды беруден түскен
сомалар жөніндегі мәліметтер
200___жылдың  _________________ айына
Р/н
Аударылған күні
Төлем тапсырмасының нөмірі
Сома
Мо
Уәкілетті органның бастығы _______ __________________
қолы        аты-жөні
200 __ жылғы __________
_____________________________________________________
Салық органының белгісі
_____________________________________________________
Мәлімет қабылдаған маманның аты-жөні, қолы
200 __ жылғы _________
Облыс әкімдігінің
2005 жылғы 4 наурыздағы
N 68 қаулысымен бекітілген
Бюджеттік төлемдерді есепке алу және бақылау жөнінде селолық (ауылдық) округ әкімдері аппараттары бас мамандары туралы үлгі лауазымдық нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Бюджеттік төлемдерді есепке алу және бақылау жөнінде селолық (ауылдық) округ әкімдері аппараттарының бас мамандары туралы лауазымдық нұсқаулық бас маман жұмысын ұйымдастырудың негізгі бағыттарын, құқығы мен міндеттерін анықтайды.
Қазақстан Республикасы Конституциясы, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы және Қазақстан Республикасының басқа да құқықтық актілері, осы лауазымдық нұсқаулық жергілікті өкілетті және атқарушы органдардың өз өкілеттіктері шегінде қабылдаған тиісті актілері бюджеттік төлемдерді есепке алу және бақылау жөнінде селолық (ауылдық) округ әкімі аппараты бас маманы (одан әрі - бас маман) қызметінің құқықтық негізін құрайды.
2. Бас маман селолық (ауылдық) округ әкімі аппаратының штаттағы қызметкері болып табылады.
Селолық (ауылдық) округ әкімі аппаратының бас маманы лауазымына орналасу "Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында өзге жағдайда конкурстық негізде жүзеге асырылады.
Әкім жұмысқа қабылдау туралы шешім қабылдаған бойда бас маманмен келісім-шарт жасалады. Онда осы лауазымдық нұсқаулықта, "Мемлекеттік қызмет туралы", "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарында, басқа да нормативтік-құқықтық актілерде айтылған талаптар ескеріле отырып, жұмыстың барлық жағдайлары жан-жақты баяндалады.

Общая стоимость использованных разовых  талонов 3*6 (в тенге)
Остаток на начало месяца (в шт.)
Получено в отчетном месяце  (в шт.)
Использовано в отчетном месяце  (в шт.)
Испорчено в отчетном месяце  (в шт.)
Остаток на конец месяца  (в шт.)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
МП
Руководитель уполномоченного органа _________ ________________
подпись        ФИО
дата __________ 200_ г.
______________________________________________________________
отметка налогового органа
______________________________________________________________
ФИО должность, принявшего сведения, подпись
дата __________ 200_ г.
Приложение 5
к правилам организации работы по
выдаче разовых талонов и сбора сумм
Налоговому комитету                       Уполномоченный орган
по________________                        ____________________
__________________                        ____________________
(обл.гор.району)
N
Дата перечисления
N платежного поручения
Сумма
МП
Руководитель уполномоченного органа _________ ________________
подпись        ФИО
дата __________ 200_ г.
______________________________________________________________
отметка налогового органа
______________________________________________________________
ФИО должность, принявшего сведения, подпись
дата __________ 200_ г.
Утверждена
постановлением акимата области
N 68 от 3 марта 2005 г.
Типовая должностная инструкция
о главных специалистах аппаратов акимов сельских (аульных)
округов по учету и контролю за платежами в бюджет.
1. Общие положения
1. Должностная инструкция о главных специалистах аппаратов акимов сельских (аульных) округов по учету и контролю за платежами в бюджет определяет задачи, основные направления организации работы, обязанности и права главного специалиста.
Правовую основу деятельности главного специалиста аппарата акима сельского (поселкового) округа по учету и контролю за платежами в бюджет (далее - главного специалиста) составляет Конституция Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", Закон Республики Казахстан "О государственной службе" и другие правовые акты Республики Казахстан, настоящая должностная инструкция, соответствующие акты местных представительных и исполнительных органов, принятые в пределах их полномочий.
2. Главный специалист является штатным работником аппарата акима сельского (аульного) округа.
Занятие должности главного специалиста аппарата акима сельского (аульного) округа осуществляется на конкурсной основе, за исключением случаев, когда иное установлено Законом Республики Казахстан "О государственной службе".
Одновременно с решением акима о приеме на работу с главным специалистом заключается трудовой контракт, в котором подробно оговариваются все условия работы, учитывающие требования, изложенные в настоящей должностной инструкции, Законах Республики Казахстан "О государственной службе" и "О труде в Республике Казахстан", других нормативных правовых актах.

3. Бас маман лауазымына жұмысқа жоғары кәсіптік немесе мемлекеттік қызметте 1 жыл немесе берілген категорияда білімін көтермелеген жағдайда 1 жылдан кем емес еңбек стажы болған жағдайда орта кәсіптік біліммен де жіберіледі.
4. Мыналар:
салық төлеушілердің (жеке тұлғалардың) салық төлемдерін толық және уақытында төлеуін қамтамасыз ету;
жеке тұлғалардың табыстарын және салық салу объектілерін жасырып қалу деректерін айқындауға жәрдемдесу;
салық төлеушілердің және салық салу объектілерінің есепке уақытында және толық алынуын қамтамасыз ету;
салық төлеушілерге міндеттері мен құқығын өз өкілеттігі шегінде түсіндіру;
бухгалтерлік есеп жүргізу және сметалық шығынды орындау жөнінде жазба әзірлеу;
сметалық шығындар жөніндегі аванстық және материалдық есептерді қабылдау және тексеру және тауарлы-материалдық құндылықтарды уақытылы түгендеуді қамтамасыз ету;
аудандық бюджет жобасына материалдар әзірлеу және дайындау;
ведомстволық бағыныстағы ұйымдар бойынша есептеулер мен сметалар әзірлеу;
бюджет қаражаттарын мақсатты және тиімді жұмсауды қамтамасыз ету;
ай сайын және тоқсан сайын есеп беруді әзірлеу және аудандық қаржы бөліміне ұсыну;
мекемелер қызметкерлеріне еңбекақыларын шығын сметасына сәйкес есептеу және төлеу;
тапсырмалардың көшірмесін жасау және қаражаттарды аударуға арналған құжаттарды тарату;
шығын сметасының орындалуына талдау жүргізу;
шаруашылық жүргізуші субъектілер мен олар көрсеткен қызметтер үшін, орындаған жұмыстар және алған тауарлы-материалдық құндылықтар үшін шарттар рәсімдеу бас маманның міндеті болып табылады.
2. Бас маманның қызметін ұйымдастыру
5. Бас маманның қызметін ұйымдастыру тиісті селолық (ауылдық) округтің әкіміне жүктеледі.
Бас мамандардың қызметін әдістемелік-әдіснамалық қамтамасыз етуді аумағына қарай салық органдары және қаржы бөлімдері жүзеге асырады.
Салық комитеттері мен қаржы бөлімдеріне сондай-ақ бас маманға жүктелген міндеттерді орындауда практикалық оқыту, кәсіби шеберліктерін жетілдіру жүктеледі.
6. Тиісті селолық (ауылдық) округ әкімінің шешімімен бас маманға реттік нөмірі берілген әкімшілік учаске бекітіліп беріледі. Учаскенің көлемі мен шекарасы анықталады және қажет болған кезде әрбір бас маманның жұмыс көлемі бірдей болуы үшін аумақтар тұрғындарының саны құрамын, салық төлеушілердің санын, аумақтар көлемі, елді мекендер арасының қашықтығы және аймақтың өзге де ерекшеліктерін ескере отырып тиісті салық комитеті басшысының қатысуымен қайта қаралады.

3. На работу в качестве главного специалиста может быть принято лицо, имеющее высшее профессиональное или среднее профессиональное образование при наличии не менее одного года стажа государственной службы или не менее одного года опыта работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий и при условии повышения квалификации.
4. Задачами главного специалиста являются:
обеспечение полноты и своевременной уплаты налогоплательщиками (физическими лицами) налоговых платежей;
оказание содействия в выявлении фактов сокрытия (занижения) физическими лицами доходов и укрытия объектов налогообложения;
обеспечение своевременного полного учета налогоплательщиков и объектов налогообложения;
разъяснение налогоплательщикам их прав и обязанностей в пределах своих полномочий;
выявление физических и юридических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность без государственной регистрации;
ведение бухгалтерского учета и составление проводок по исполнению сметы расходов;
прием и проверка авансовых и материальных отчетов по смете расходов и обеспечение своевременного проведения инвентаризации товарно-материальных ценностей;
составление и подготовка материалов к проекту районного бюджета;
составление расчетов и смет расходов по подведомственным учреждениям;
обеспечение целевого и эффективного использования бюджетных средств;
ежемесячное и ежеквартальное составление и предоставление отчетности в районный финансовый отдел;
начисление и выплата заработной платы работникам учреждений по смете расходов;
выписка поручений и разноска документов на перечисление средств;
проведение анализа исполнения сметы расходов;
оформление договоров с хозяйствующими субъектами за оказанные ими услугами, выполненные работы и за полученные товарно-материальные ценности.
2. Организация работы главного специалиста
5. Организация работы главных специалистов возлагается на акима соответствующего сельского (аульного) округа.
Методическо-методологическое обеспечение деятельности главных специалистов осуществляют налоговые комитеты и финансовые отделы по территориальности.
На налоговые комитеты и финансовые отделы также возлагается оказание практической помощи в выполнении возложенных на главных специалистов задач, обучение, повышение профессионального мастерства.
6. За главным специалистом решением акима соответствующего сельского (аульного) округа закрепляется административный участок с присвоением ему порядкового номера. Размеры и границы участка определяются и при необходимости пересматриваются с участием председателя соответствующего налогового комитета, с учетом численности и состава населения, количества налогоплательщиков, площади территории, расстояний между населенными пунктами и других особенностей региона - с таким расчетом, чтобы у каждого главного специалиста был примерно равный объем работы.

7. Әрбір бас маман учаскеде аумақтық салық комитетімен келісілген үлгі бойынша жеке және заңды тұлғалардың салық салу объектілерінің Паспортын жүргізеді. Онда учаскенің салық салу базасын, салық төлеушілерді, әлеуметтік-экономикалық, демографиялық және басқа да ерекшелігін сипаттайтын мәліметтер жинақталады. Аталған мәліметтерді бас маман әртүрлі көздерден, оның ішінде, тұрғындармен жеке әңгімелесу кезінде, мемлекеттік органдардан, сондай-ақ, аумақтық салық комитеттерінен алады.
Салық салу объектісінің иесі өзгерген жағдайда басқа иеленушінің мәліметтері жазылған жаңа Паспорт дайындалады, ал бұрынғы Паспорт аумақтық салық комитетіне тапсырылып, белгіленген тәртіппен жойылады.
Паспортты жүргізу тәртібін селолық (ауылдық) округ әкімі және аумақтық салық комитеті айына бір рет тексеріледі.
Паспорт және ағымдағы жиналған құжаттар бас маманның жұмыс орынындағы темір шкафта (сейфте) сақталады.
Жаңадан жұмысқа орналасқан бас маманды аумақтың ерекшеліктерімен, салық жинау жұмысы ахуалымен, аумақтық мемлекеттік орган, ұйым, өнеркәсіп, өндіріс, қоғамдық ұйымдар және т.б. басшыларымен таныстырады.
Бас маман ай сайын аумақтық салық комитеті белгілеген жоспарлы шараларды, салық жинау ахуалын есепке ала отырып жұмыс дәптеріне түсірілген жеке жоспарға сәйкес жұмыс жасайды. Бір айда жасалған жұмыс нәтижесі жұмыс дәптеріне жазылады.
Тиісті селолық (ауылдық) округ әкіміне және аумақтық салық комитетінің басшысына есеп береді.
8. Бас маман өз қызметі бойынша аумақтық салық комитетінің қызметкерлерімен және салық полициясымен тығыз байланыста болады.
3. Бас маманның міндеттері
9. Өзіне жүктелген мақсатты қамтамасыз ету үшін бас маман:
жеке тұлғалардан мүлік, жер, көлік салығының, базарда тауар өткізу құқығы үшін төлемнің, сондай-ақ айыппұл, қосымша айыппұл, лауазымды тұлғалардан және азаматтардан, мекемелерден салықты уақытылы төлемегені үшін айыппұлдың толық және уақытылы жиналуын қамтамасыз етуге;
аймақ аумағында салық төлеушілер және салық салу объектілерінің толық және уақытылы есебін жүргізуге, салықтардың толық және уақытылы төленуін бақылауға;
салық төлеушілер арасында өз өкілеттігі шегінде салық заңдарын түсіндіру жұмысын жүргізуге;
салық төлеушілерге салық органы есептеген салық сомасы және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер жөнінде үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлама беруге;
төлем алған кезде салық төлеушіге салық сомасының төленгенін растайтын бекітілген нұсқадағы құжат беруге;
айына екі реттен кем емес тиісті несие ұйымдарға салық төлемдерін толық ауқымда және уақытылы тапсыруға;
түбіртектің толық толтырылуын және сақталуын қамтамасыз етуге;
әрі қарай бюджетке аудару үшін, ақшаны қабылдаған күннен кейінгі банк күнінен қалдырмай банкке немесе банк операцияларының кейбір жеке түрлерін жүзеге асырушы ұйымға уақытылы тапсыруға. Күнделікті ақша түсімі Республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есеп көрсеткішінің 10 еседен кем сомасын құрайтын жағдайда, сондай-ақ банк немесе банк операцияларының кейбір жеке түрлерін жүзеге асырушы ұйым жоқ болған кезде, елді мекендерде ақша тапсыру үш банк күнінде бір рет жүзеге асырылады;
аумақтық салық органына және округ әкіміне уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен және мерзімде, толтырылған және бүлінген бланктер түбіртегі қоса берілген пайдаланылғаны бланктер туралы, сондай-ақ соманың банкке тапсырылғаны туралы есеп беруге;
салық төлеуден және декларация тапсырудан жалтарушы тұлғаларды іздестіруде көмек көрсетуге;
салық жинау және есепке алынбаған салық салу объектілерін анықтау мақсатында үйлерді, базарларды басқа да салық салу объектілерін аралауға;
тұрғындармен, еңбек ұжымдарымен үнемі байланыста болу, салық жинау жағдайы туралы салық комитеті және салық полициясы қызметкерлерін хабарландыруға;
иесіз мүлікті анықтау жұмысын жүргізу және ол туралы салық органына хабарлауға;
Бас маман қызмет міндеттерін ойдағыдай орындау үшін қызмет көрсететін аумақ аймағын, аумақта және оған жақын аумақтағы салық жинау барысының ағымдық ахуалын, қызмет көрсететін аумағының ерекшеліктерін, жұмысшыларға және көлік иелері қызметкерлерге еңбекақы беретін күнді білуге міндетті.

7. Каждый главный специалист ведет на участке Паспорт объектов налогообложения юридических и физических лиц по форме, согласованной с территориальным налоговым комитетом, в котором сосредотачиваются сведения, характеризующие налогооблагаемую базу, налогоплательщиков, социально-экономические, демографические, и другие особенности участка. Указанную информацию главный специалист получает из различных источников, в т.ч. при личном общении с населением, в государственных органах, а также в территориальных налоговых комитетах.
При изменении собственника объекта налогообложения оформляется новый Паспорт, в который переносится информация, имеющая отношение к вновь созданному собственнику, заведенный ранее Паспорт сдается в территориальный налоговый комитет и уничтожается в установленном порядке.
Порядок ведения Паспорта проверяется акимом сельского (аульного) округа и территориальным налоговым комитетом не реже одного раза в месяц.
Паспорт и текущие накопительные дела хранятся в металлическом шкафу (сейфе) в служебном помещении главного специалиста.
Вновь назначенного главного специалиста знакомят с особенностями участка, состоянием работы по сбору налогов, руководителями территориальных государственных органов, предприятий, учреждений, организаций, формирований общественности и т.д.
Главный специалист работает по личному плану, составляемому в рабочей тетради на месяц, с учетом намеченных территориальным налоговым комитетом плановых мероприятий, складывающейся обстановки по сбору налогов. Итоги работы за месяц отражаются в рабочей тетради.
Отчитывается непосредственно перед акимом соответствующего сельского (аульного) округа и председателем соответствующего территориального налогового комитета.
8. Главный специалист в своей деятельности тесно взаимодействует с сотрудниками территориального налогового комитета и налоговой полиции.
3. Обязанности главного специалиста
9. По обеспечению возложенных на него задач главный специалист обязан:
обеспечить полноту и своевременность сбора налогов на имущество, земельного налога, налога на транспортные средства физических лиц, сбора за право реализации товаров на рынке, а также штрафов, пени, административных штрафов за несвоевременную уплату налогов с организаций, должностных лиц и граждан;
осуществлять на территории участка своевременный и полный учет налогоплательщиков и объектов обложения, контролировать полноту и своевременность уплаты налогов;
вести работу среди налогоплательщиков по разъяснению налогового законодательства в пределах своих полномочий;
вручать налогоплательщику уведомления о сумме налогов и других обязательных платежей в бюджет, исчисленных налоговым органом, не позднее трех рабочих дней со дня исчисления;
при приеме платежей обязаны выдавать налогоплательщикам документы по установленной форме, подтверждающие факт уплаты сумм налогов;
своевременно и в полном объеме, не реже двух раз в месяц, сдавать в соответствующие кредитные учреждения налоговые платежи;
обеспечить сохранность и правильность заполнения квитанций;
своевременно сдавать сумму налогов в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, ежедневно, не позднее следующего банковского дня, когда был осуществлен прием денег, для последующего зачисления в бюджет. В случае, если ежедневные поступления денег составляют сумму менее десятикратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, а также при отсутствии банка и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в населенном пункте сдача денег осуществляется один раз в три банковских дня;
представлять отчеты об их использовании с приложением бланков, заполненных и испорченных бланков квитанций, а также о сдаче сумм в банк в территориальный налоговый орган и акиму соответствующего округа, в порядке и сроки, установленных уполномоченным государственным органом;
оказывать содействие в розыске лиц, уклоняющихся от уплаты налогов и от подачи деклараций;
проводить подворный обход домов, рынков, других объектов налогообложения с целью сбора налогов, выявления неучтенных объектов налогообложения;
поддерживать постоянную связь с населением, трудовым коллективом, информировать работников налоговых комитетов и налоговой полиции о ситуации по сбору налогов;
осуществлять работу по выявлению бесхозного имущества и ставить об этом в известность налоговые органы;
в целях успешного выполнения служебных задач главный специалист должен владеть оперативной обстановкой о ходе сборов налогов на обслуживаемом участке и прилегающей к нему территории и хорошо знать территорию участка, особенности обслуживаемой территории, дни выдачи зарплаты рабочим и служащим владельцев автотранспорта.

4. Бас маманның құқықтары
10. Бас маман:
салықтардың, айыппұлдардың және қосымша айыппұлдардың, ұйымдармен оның лауазымды тұлғаларының және азаматтардың белгіленген мерзімде төленбеген әкімшілік айыппұлдарының төленуін қамтамасыз ету үшін 24 үлгідегі түбіртек бойынша ақша қаражаттарын алуға;
салық комитеті қызметкерлерімен бірге бірлескен тексерулерге қатысуға;
кәсіпкерлік қызметпен шұғылданатын азаматтарды салық салу мәселелері және салық тексерулерінің материалдары бойынша әкімдікке шақырып, тиісті түсініктемелер алуға;
салық органдарының оперативті қызметкерлеріне бекітілген аймақ аумағында мемлекеттік тіркеуден өтпей кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырушы шаруашылық субъектілерін, және басқа да бұзушылықтарды анықтау жөніндегі тексерулер өткізуге, қарыздарын төлемегені үшін мүліктерді тізбелеу жүргізуде көмек көрсетуге құқылы.
5. Бас маманның жауапкершілігі
11. Қызметтік міндеттерін орындамағаны немесе нашар орындағаны, жіберілген қателіктері және жұмыс орнын асыра пайдаланғаны үшін бас маман "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" және "Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарында, Қазақстан Республикасының Қылмыстық Кодексінде көзделген жауапкершілікті көтереді.

4. Права главного специалиста
10. Главный специалист имеет право:
взимать денежные средства по квитанции формы N 24 в обеспечение уплаты налогов, штрафов и пени, административных штрафов, не внесенных в установленный срок, с организацией, их должностных лиц и граждан;
участвовать в совместных проверках с работниками налогового комитета;
вызывать в акимат граждан, осуществляющих предпринимательскую деятельность по вопросам налогообложения и материалам налоговых проверок, получать соответствующие объяснения;
оказывать помощь оперативным работникам налоговых органов в пределах территории закрепленного участка при проведении проверок по выявлению хозсубъектов, осуществляющих предпринимательскую деятельность без государственной регистрации и других нарушений, при осуществлении описи имущества за неуплату долгов.
5. Ответственность главного специалиста
11. За невыполнение или ненадлежащее выполнение своих служебных обязанностей, допущенные нарушения и злоупотребление своим служебным положением главный специалист несет ответственность, предусмотренную Законами Республики Казахстан "О труде в Республике Казахстан" и "О государственной службе", Уголовным Кодексом Республики Казахстан.