Облыста құқық бұзушылықтың алдын алу және қылмысқа қарсы күрестiң 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы туралы
Павлодар облыстық мәслихатының 2005 жылғы 30 мамырдағы N 47/12 шешімі. Павлодар облысының әділет департаментінде 2005 жылғы 24 маусымда N 3038 тіркелді. Мерзімінің өтуіне байланысты күші жойылды - Павлодар облыстық Әділет департаментінің 2009 жылғы 18 наурыздағы N 4-06/1966 хатымен.
Ескерту. Мерзімінің өтуіне байланысты күші жойылды - Павлодар облыстық Әділет департаментінің 2009 жылғы 18 наурыздағы N 4-06/1966 хатымен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңының 6 бабы 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес, облыстық мәслихат ШЕШIМ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған облыста құқық бұзушылықтың алдын алу және қылмысқа қарсы күрестiң 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) - бекiтiлсiн.
2. Облыс қаржы департаментi жыл сайын Бағдарламаның дер кезiнде қаржыландыруын қамтамасыз етсiн.
3. Облыс Iшкi iстер басқармасы жыл сайын 20 қаңтар мерзiмiне орай облыстық мәслихаттың азаматтардың құқығы мен заңды мүдделерiн қорғау және ақпараттық саясат мәселелерi жөнiндегi тұрақты комиссиясына Бағдарламаны iске асыру барысы туралы ақпарат ұсынатын болсын.
4. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың азаматтардың құқығы мен заңды мүдделерiн қорғау және ақпараттық саясат мәселелерi жөнiндегi тұрақты комиссиясына жүктелсiн.
Сессия төрағасы Г. Досжанова
Облыстық мәслихаттың хатшысы Р. Гафуров
Павлодар облыстық мәслихаты
III сайланған ХII сессия 2005 жылғы 30 мамыр
Облыста құқық бұзушылықтың алдын алу
мен қылмысқа қарсы күрестiң 2005-2007
жылдарға арналған бағдарламасы туралы
N 47/12 шешiмiне қосымша
Облыста құқық бұзушылықтың алдын алу
мен қылмысқа қарсы күрестiң 2005-2007
жылдарға арналған бағдарламасы 1. Паспорт
Атауы
Облыста құқық бұзушылықтың алдын алу мен
қылмысқа қарсы күрестiң 2005-2007 жылдарға
арналған бағдарламасы
Әзiрлеу үшiн негiздеме
Қазақстан Республикасы үкiметiнiң 2004 жылғы 24
желтоқсандағы "Қазақстан Республикасында құқық
бұзушылықтың алдын алу мен қылмысқа қарсы
күрестiң 2005-2007 жылдарға арналған
бағдарламасы туралы" N 1355 қаулысы
Негiзгi әзiрленушiлер
Облыс iшкi iстер басқармасы (келiсiм бойынша),
облыс прокуратурасы (келiсiм бойынша), облыс
бойынша ұлттық қауiпсiздiк комитетi
департаментi (келiсiм бойынша), облыс әдiлет
департаментi (келiсiм бойынша), облыс денсаулық
сақтау, мәдениет, бiлiм департаменттерi, облыс
бойынша экономикалық және сыбайлас жемқорлық
қылмысқа қарсы күрес департаментi (қаржы
полициясы) (келiсiм бойынша), облыс бойынша
кедендiк бақылау департаментi (келiсiм бойынша)
Мақсаты
Құқық бұзушылықтың алдын алудың кең ауқымды
және тиiмдi жүйесiн қалыптастыру; қылмысқа
қарсы күрестi нығайту
Мiндеттерi
Азаматтардың құқықтарын, бостандықтарын және
заңды мүдделерiн тиiмдi қорғауды қамтамасыз
ету; қылмыстар мен құқық бұзушылықтар туралы
өтiнiштер мен хабарламаларды шешу кезiнде
заңдылықты сақтау;
қоғамдық қауiпсiздiктiң тиiстi жағдайын
қамтамасыз ету;
алдын алу қызметiн жетiлдiру;
iшкi iстер органдары мен халықтың арасындағы
байланыс буыны ретiнде учаскелiк полиция
инспекторларының жұмысын тиiмдi ұйымдастыру
және олардың рөлiн арттыру;
азаматтардың қылмысқа қарсы күрестегi
мүдделiлiгiн арттыру;
ұйымдасқан қылмысқа, есiрткi бизнесiне,
терроризмге, дiни экстремизге және заңсыз
көшi-қонға қарсы iс-әрекеттiң сенiмдi жүйесiн
қамтамасыз ету;
қылмысқа қарсы күрестi тиiстi ақпараттық
және материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
құқық қорғау органдарының кадр жұмысын
жетiлдiру;
қылмысқа қарсы күрестегi халықаралық
ынтымақтастықты кеңейту
Iске асыру мерзiмдерi
2005-2007 жылдар
Қаржыландыру көздерi мен көлемдерi
Республикалық және жергiлiктi бюджеттер қаражаты
қаржыландырудың болжамды көлемi барлығы
- 1417,03 млн. теңге, оның iшiнде:
республикалық бюджет қаражатынан - 580,647 млн.
теңге,
оның iшiнде:

О программе профилактики правонарушений и борьбы с преступностью в области на 2005-2007 годы.
Постановление Маслихата Павлодарской области от 30 мая 2005 года N 47/12. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 24 июня 2005 года за N 3038. Утратило силу в связи с истечением срока действия (письмо Департамента юстиции Павлодарской области от 18 марта 2009 года N 4-06/1966).
Сноска. Утратило силу в связи с истечением срока действия (письмо Департамента юстиции Павлодарской области от 18 марта 2009 года N 4-06/1966).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемую программу профилактики
правонарушений и борьбы с преступностью в области на 2005-2007 годы (далее - Программа).
2. Департаменту финансов области ежегодно обеспечивать своевременное финансирование Программы.
3. Управлению внутренних дел области ежегодно к 20 января представлять в постоянную комиссию областного маслихата по обеспечению прав, законных интересов граждан и информационной политики информацию о ходе реализации Программы.
4. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию областного маслихата по вопросам обеспечения прав, законных интересов граждан и информационной политики.
Председатель сессии                        Г. Досжанова
Секретарь областного маслихата             Р. Гафуров
Приложение
к решению ХП сессии Павлодарcкого
областного маслихата III созыва
от 30.05.2005 года  N 4712
"Об утверждении программы
профилактики правонарушений
и борьбы с преступностью в
области на 2005 - 2007 годы"
Программа профилактики правонарушений
и борьбы с преступностью в области
на 2005-2007 годы
1. Паспорт
Наименование
Программа профилактики правонарушений и борьбы с преступностью в области на 2005-2007 годы
Основание для разработки
Постановление Правительства Республики
Казахстан от 24 декабря 2004 года N 1355
" О программе профилактики правонарушений и
борьбы с преступностью в Республике Казахстан на 2005-2007 годы"
Основные
разработчики
Управление внутренних дел (по согласованию),
прокуратура области (по согласованию),
департамент комитета национальной безопасности (по согласованию), департамент юстиции (по согласованию), департаменты здравоохранения, культуры, образования области, департамент по по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) по области (по согласованию), департамент таможенного контроля области (по согласованию)
Цель
Формирование полномасштабной и эффективной системы профилактики правонарушений;
усиление борьбы с преступностью
Задачи
Обеспечение эффективной защиты прав, свобод и законных интересов граждан; соблюдение законности при разрешении заявлений и сообщений о правонарушениях; обеспечение надлежащего состояния общественной безопасности; совершенствование профилактической  деятельности; осуществление целенаправленной социально-правовой профилактики правонарушений;
эффективная организация работы и повышение
роли участковых инспекторов полиции, как связующего звена между органами внутренних дели населением; повышение заинтересованности
граждан в борьбе с преступностью; обеспечение надежной системы противодействия организованной преступности, наркобизнесу, терроризму, религиозному экстремизму и незаконной миграции; надлежащее информационное и материально - техническое обеспечение борьбы с преступностью; совершенствование кадровой работы
правоохранительных органов; расширение
международного сотрудничества в борьбе с преступностью.
Сроки реализации
2005-2007 годы
Источники и объемы финансирования
Средства республиканского и местных бюджетов. Предполагаемые объемы финансирования - всего 1417,03 млн.тенге, из них: из средств   республиканского бюджета - 580,647 млн.тенге,
в том числе:

2005 ж.- 580,647 млн. теңге,
2006 ж.- млн. теңге,
2007 ж.- млн. теңге.
Жергiлiктi бюджет қаражатынан - 836,383 млн.
теңге,
оның iшiнде:
2005-230,821 млн. теңге,
2006-171,916 млн. теңге,
2007-433,646 млн. теңге.
Және жергiлiктi бюджеттердi 2006-2007 жылдарға
арналып көзделетiн сомалар тиiстi жылға
арналған республикалық бюджеттi құру кезiнде
нақтыланатын болады
Күтiлетiн нәтижелер
2007 жылдың аяғына дейiн құқық бұзушылықтардың
алдын алудың жаңа әлеуметтiк-экономикалық
негiзiндегi жалпы жүйесi құрылатын болады;
қылмысқа қарсы күрес күшейе түседi, ауыр және
аса ауыр қылмыстар, сондай-ақ көшелерде және
кәмелетке толмағандармен жасалған қылмыстардың
азаюы байқалады;
Павлодар қаласында жедел басқару орталығы
салынады;
халықтың құқық қорғау жүйесi мен жалпы
мемлекетке деген сенiмiнiң деңгейi артады.
2. Кiрiспе
Облыста құқық бұзушылықтардың алдын алу мен қылмысқа қарсы күрестiң 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 24 желтоқсандағы N 1355 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында құқық бұзушылықтардың  алдын алудың және қылмысқа қарсы күрестiң 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес, бұрын қолданыста болған құқық бұзушылықтардың алдын алу және қылмысқа қарсы күрестiң Республикалық бағдарламаларына қатысты сабақтастық қағидаты сақтала отырып әзiрлендi.
Үш жылға арналған бағдарламада белгiленген алғашқы кезектегi мiндеттер мен басымдықтар Мемлекет басшысының 2003 жылғы 10  қыркүйектегi құқық қорғау және заңдылықты сақтау жөнiндегi кеңесте берген тапсырысынан туындап отыр.
3. Құқықтық тәртiп пен заңдылық
ахуалын талдау
2004 жылы Павлодар облысында құқық бұзушылықтың алдын алу, қылмысқа қарсы күрес және құқық тәртiбiн нығайту жөнiндегi мiндеттердi орындау үшiн мақсатты жоспарлы жұмыс жүргiзiлдi.
Облыс iшкi iстер органдарының басымды мiндеттерiнiң бiрi есептеу-тiркеу тәртiбiнiң және қылмыстар туралы барлық хабарлар мен өтiнiштердi тiркеудi толық есепке алу ахуалына бақылауды қатайту болып табылады. Осыған байланысты өз қызметiнде заңдылықты нығайтуға, ең алдымен қылмыстарды, азаматтардың арыз-өтiнiштерiн қараудың белгiленген тәртiбiн бұзуды жасыру фактiлерiн жоюға бағытталған ашық және қағидаттық саясат жүргiзiлдi.
2004 жылдың 12 ай iшiнде 9975 қылмыс, соның iшiнде 9253 жалпы қылмыстық бағыттағы қылмыстар тiркелдi қылмыс деңгейi 10 мың халыққа 133,9 қылмысты құрайды.
Тiркелген жалпы қылмыстардың 2358-i ауыр және аса ауыр қылмыстардың санатына жатады. Ауыр және аса ауыр қылмыстардың құрамында қасақана кiсi өлтiрудiң үлесi азайды. Денсаулыққа ауыр зиян келтiрудiң, соның iшiнде жәбiрленушiнiң өлiмiне әкеп соққандардың үлестiк салмағы төмендедi, сонымен бiр уақытта олардың тiркелуi де қысқартылды. Мүлiктiк қылмыстардың саны артты. Олардың үлесiне жалпы қылмыстық бағыттағы қылмыстардың үштен-екiсi келедi. Тонау мен қарақшылық шабуыл ерекше алаңдаушылық туғызып отыр. қолданып жатқан шаралардың нәтижесiнде бұрын сотталған адамдармен, мас күйде, топпен жасалған қылмыстардың санын азайтуға мүмкiндiк туды.
Облыс iшкi iстер органдары мүдделi ведомстволармен өзара қарым-қатынас жасау барысында кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтың, қылмыстардың және қараусыздықтың алдын алу жөнiндегi қабылданған шаралар жалпы кәмелетке толмағандар бағыты бойынша жедел жағдайды бақылауға мүмкiндiк бердi, кәмелетке толмағандардың қатысуымен жасалған қылмыстардың саны төмендедi.
Тәжiрибе көрсеткендей қылмысқа қарсы күрес, қоғамдық тәртiптi қорғау, қоғамдық тәртiпке қастандық әрекет жасайтын әкiмшiлiк құқық бұзушылықты болдырмау проблемалары азаматтар мен қоғамдық құрылымдардың белсендi қатысуымен ғана тиімдi шешiлуi мүмкiн.

2005 г. - 580,647 млн. тенге,
2006 г. - млн. тенге,
2007 г. - млн. тенге;
из средств местного бюджета - 836,383 млн.тенге,
в том числе:
2005 г. - 230,821 млн. тенге,
2006 г. - 171,916 млн. тенге,
2007 г. - 433,646 млн. тенге.
Предусматриваемые суммы на 2006-2007 годы
будут уточняться при формировании
республиканского и местного бюджетов на соответствующий год.
Ожидаемые
результаты
К концу 2007 года будет создана целостная
система профилактики правонарушений на новой
социально-экономической основе; усилится борьба с преступностью, наметится снижение тяжких и особо тяжких преступлений,а также преступлений, совершенных на улицах и несовершеннолетними; построен центр оперативного управления полиции в городе Павлодаре; повысится уровень доверия населения к правоохранительной системе и государству в целом.
2. Введение
Программа профилактики правонарушений и борьбы с преступностью в области на 2005-2007 годы разработана в соответствии с Программой профилактики правонарушений и борьбы с преступностью в Республике Казахстан на 2005-2006 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2004 года N 1355 с соблюдением принципа преемственности по отношению к ранее действовавшим республиканским и областным программам профилактики правонарушений и борьбы с преступностью.
Первоочередные задачи и приоритеты, намеченные Программой на трехлетний период,  вытекают из поручений Главы государства, данных 10 сентября 2003 года на совещании по вопросам правопорядка и соблюдения законности.
3. Анализ состояния правопорядка и законности
В 2004 году проводилась целенаправленная планомерная работа по выполнению задач по борьбе с преступностью и укреплению правопорядка в Павлодарской области.
Одной из приоритетных задач органов внутренних дел области является ужесточение контроля за состоянием учетно-регистрационной дисциплины и полноты учета регистрации всех сообщений и заявлений о преступлениях. В связи с этим  проводилась открытая и принципиальная политика, направленная на укрепление законности в своей деятельности, и прежде всего искоренение фактов укрытия преступлений, нарушений установленного порядка рассмотрения заявлений и обращений граждан.
За 12 месяцев 2004 года зарегистрировано 9975 преступлений,  в том числе 9253 - общеуголовной направленности. Уровень преступности составляет 133,9 преступления на 10 тысяч населения.
Из числа зарегистрированных общеуголовных преступлений 2358 отнесены к категории тяжких и особо тяжких. В структуре тяжких и особо тяжких преступлений уменьшилась доля умышленных убийств. Снизился удельный вес причинений тяжкого вреда здоровью, в том числе повлекших смерть потерпевшего, одновременно сократилась их регистрация. Увеличилось количество имущественных преступлений. На их долю  приходится две трети преступлений общеуголовной направленности. Особое беспокойство вызывает увеличение грабежей и разбоев. В результате принимаемых мер достигнуто снижение количества преступлений, совершенных ранее судимыми лицами, в состоянии алкогольного опьянения, в группе.
Меры по предупреждению правонарушений, преступлений и безнадзорности среди несовершеннолетних предпринятые органами внутренних дел области во взаимодействии с заинтересованными ведомствами позволили в целом контролировать оперативную обстановку по линии несовершеннолетних, снизить число преступлений, совершенных с участием несовершеннолетних.
Как показывает практика, проблемы борьбы с преступностью, охраны общественного порядка, предотвращения административных правонарушений, посягающих на общественный порядок, могут эффективно решаться лишь при условии активного участия  граждан и их общественных формирований.

Облыстың қалаларында әкiмдердiң шешiмдерiмен еркiн жасақтар құрылып, жұмыс iстеуде. Облыстың барлық үш қаласы бойынша жасақшылардың кезекке бiр уақытта шығуы орташа 70 адамнан 90-ға дейiн дi құрайды.
Саны 71 адамнан тұратын "Сарбаздар", "Сақшы" атты 19 жасақ қызмет iстейдi, олар өз еңбектерi үшiн аудан әкiмдерiнiң шешiмдерi бойынша жұмыспен қамту орталықтары арқылы еңбек ақы алады.
Сонымен қатар, қоғамдық құрылымдардың жұмысын ұйымдастыруда белгiлi проблемалар кездеседi. Материалдық қаражаттың болмауы осы құрылымдардың тарауына әкеп соғады. Сөйтiп, тек 2004 жылы 44 жасақ  жұмысын тоқтатты.
Жалпы елiмiздегi криминогендiк ахуал қалыпты жағдайда, оған облыстағы жақсы қалыптасқан экономикалық және қоғамдық-саяси жағдай әсерiн тигiзiп отыр.
Бiрақ, қылмыстың мемлекет пен қоғам өмiрiнiң барлық саласына терiс әсер етуi жалғасуда, ол елiмiздiң әлеуметтiк-экономикалық қайта құрылуын тежейдi, оның халықаралық беделiне нұқсан келтiредi.
Қабылданып жатқан шараларға қарамастан жазалаудың бұлтартпастығының қамтамасыз етiлуi әлi тиiстi деңгейде емес. Жыл сайын елiмiзде көптеген қылмыстар ашылмай қалып отыр, қылмыскерлердiң елеулi бөлiгi жасаған қылмыстары үшiн жазаланбай, iздестiруде жүр.
Ұйымдасқан қылмысқа және бандитизмге қарсы күрес жөнiнде қабылданып жатқан шаралар табандылықты талап етедi. Бұл бағыттағы жұмыс көбiнесе бытыраңқы және жүйесiз сипатқа ие болуда.
Есiрткiнiң заңсыз айналымы проблемасы күннен-күнге шиелене түсуде. ұйымдасқан қылмыстық топтар құрамында жасалатын "ауыр" есiрткiнi сату фактiлерiнiң, сондай-ақ республика аумағында халықаралық есiрткi трафигi арналарының жолын кесу жөнiндегi полиция әрекетiнiң тиiмдiлiгi аз болып отыр.
Қазiргi уақытта елiмiзде қылмыстың әлеуметтiк алдын алудың нақты жүйесi әлi қалыптасқан жоқ, ал осы алдын алудың құрамдық бөлшегi болуы тиiс элементтер жеке және тиiмсiз жұмыс iстейдi. әсiресе құқық бұзушылықтардың алдын алудағы жалпы және жеке тәсiлдерiнiң жүйесi әлсiрей түскен.
Кәмелетке толмағандар мен жастар қылмыстарының, рецидивтi және пенитенциарлық қылмыстардың жағдайы алаңдатып отыр. Алайда, өңiрлерде кәмелетке толмағандар қылмыстарының алдын алу (олар елiмiзде тiркелген барлық жалпы қылмыстардың жартысына жуығын жасауда), сондай-ақ бас бостандығынан айыру орындарынан босаған адамдардың әлеуметтiк бейiмделу мәселелерiн жергiлiктi органдар iс жүзiнде шешпейдi.
Көшелер мен басқа да қоғамдық орындардағы жедел жағдай ушығып тұр. Сол себептi қоғамдық тәртiптi сақтау және қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету тетiгiн одан әрi жетiлдiрудi талап етедi. Қоғамның жолкөлiк оқиғаларынан қорғалу дәрежесi төмен.
Заңдылық пен азаматтардың құқықтарын бұзу, полиция қызметкерлерi тарапынан жасалған заңсыз әрекеттер орын алуда, құқық қорғау органдары жүйесiнiң мәртебесiне нұқсан келтiретiн және мемлекетiмiзге деген азаматтардың сенiмiн жалпы жоққа шығаратын қылмысты есепке алуды жасыруға жол берiлiп отыр.
Қалыптасып жатқан криминогендiк ахуалды ескере отырып, республиканың құқық қорғау органдары ұйымдасқан және есiрткi қылмыстарына, этникалық және дiни экстремизмге, заңсыз көшi-қонға, сыбайлас жемқорлыққа, адамдарды, әсiресе әйелдер мен балаларды сатуға, компьютерлiк қылмыстарға, терроризмге, атыс қаруын және оның оқдәрiлерiн, жарылғыш заттарды заңсыз дайындау мен олардың айналымының  алдын алуға және оларға қарсы күреске ерекше назар аудара отырып, қылмыстың барлық түрлерi және заңдардың бұзылуына қарсы күрестi жалғастыруы керек.

В городах области решениями акимов созданы и функционируют добровольные дружины. Всего по трем городам области разовый выход на дежурство дружинников составляет в среднем  от 70 до 90 человек.
Действует 19 отрядов "Сарбазов", "Сакши" численностью 71 человек, которые по решениям акимов районов получают оплату за свой труд через центры занятости.
Вместе с тем,  в организации работы общественных формирований имеются определенные проблемы. Отсутствие материальных средств,  приводит к распаду этих формирований. Так, только в 2004 году прекратили свое существование 44 отряда.
В целом криминогенная ситуация в области остается стабильной, позитивное влияние на ее состояние оказывают благоприятно складывающаяся  экономическая  и общественно-политическая обстановка.
Однако преступность продолжает оказывать отрицательное влияние на все сферы жизнедеятельности государства и общества, сдерживает социально-экономические преобразования в стране, подрывает ее международный авторитет.
Несмотря на принимаемые меры, еще не на должном уровне обеспечивается неотвратимость наказания. Ежегодно остаются нераскрытыми достаточно большое количество преступлений, часть преступников находится в розыске, оставаясь безнаказанными за содеянные преступления.
Требуют наступательности принимаемые меры по борьбе с организованной преступностью и бандитизмом. Работа в этом направлении зачастую носит разобщенный и бессистемный характер.
Все больше обостряется проблема незаконного оборота наркотиков. Малоэффективными остаются усилия полиции по пресечению фактов сбыта "тяжелых" наркотиков и наркопреступлений, совершаемых в составе организованных преступных групп, а также перекрытию на территории республики каналов международного наркотрафика.
В настоящее время еще не сложилась стройная система социальной профилактики преступности, а те элементы, которые должны стать составной частью, работают разрозненно и малоэффективно. Особенно ослаблена система общей и индивидуальной профилактики правонарушений.
Тревожит состояния преступности несовершеннолетних и молодежи, рецидивной и пенитенциарной преступности. Однако вопросы предупреждения преступности несовершеннолетних, а также социальной адаптации лиц, освободившихся из мест лишения свободы, в регионах местными органами практически не решаются.
Напряженной остается оперативная обстановка на улицах и в других общественных местах, требующая дальнейшего совершенствования механизма охраны общественного порядка и обеспечения общественной безопасности. Низка степень защищенности общества и от дорожно-транспортных происшествий.
Продолжают иметь место нарушения законности и прав граждан, допускаются укрытия преступлений от учета, которые подрывают имидж правоохранительной системы и в целом расшатывают доверие граждан к государству.
С учетом складывающейся криминогенной ситуации, правоохранительным органам области следует продолжить борьбу со всеми проявлениями преступности и нарушениями законов, уделяя особое внимание профилактике и борьбе с организованной и наркопреступностью, этническим и религиозным экстремизмом, незаконной миграцией, коррупцией, торговлей людьми, особенно женщинами и детьми, компьютерной преступностью, терроризмом, незаконным изготовлением и оборотом огнестрельного оружия, боеприпасов к нему, взрывчатых веществ и устройств.

4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарламаның мақсаты:
құқық бұзушылықтардың алдын алудың кең ауқымды және тиiмдi жүйесiн құру, қылмысқа қарсы күрестi күшейту.
Бағдарламаның мiндеттерi:
азаматтардың құқықтарын, бостандықтарын және заңды мүдделерiн тиiмдi қорғауды қамтамасыз ету;
қылмыстар мен құқық бұзушылықтар туралы өтiнiштер мен хабарламаларды шешу кезiнде заңдылықты сақтау;
қоғамдық қауiпсiздiктiң тиiстi ахуалын қамтамасыз ету;
алдын алу қызметiн жетiлдiру;
қылмыстардың әлеуметтiк-құқықтық алдын алуды мақсатқа сай жүзеге асыру;
iшкi iстер органдары мен халықтың арасындағы байланыс буыны ретiнде учаскелiк полиция инспекторларының жұмысын тиiмдi ұйымдастыру және олардың рөлiн арттыру;
қылмысқа қарсы күресте және құқық тәртiбiн нығайтуда азаматтардың мүдделiлiгiн арттыру;
ұйымдасқан қылмысқа, есiрткi бизнесiне, терроризмге, дiни экстремизмге және заңсыз көшi-қонға қарсы iс-әрекеттiң сенiмдi жүйесiн қамтамасыз ету;
қылмысқа қарсы күрестi тиiстi ақпараттық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
құқық қорғау органдарының кадр жұмысын жетiлдiру;
қылмысқа қарсы күресте халықаралық ынтымақтастықты кеңейту.
5. Бағдарламаны iске асырудың
негiзгi бағыттары мен тетiгi Азаматтардың құқықтарын, бостандықтарын және заңды мүдделерiн
қорғау. Құқық қорғау органдарының қызметiндегi заңдылықты
нығайту
Әдетте, азаматтардың конституциялық құқықтарын бұзушылық деп тек құқық қорғау органдары қызметкерлерi тарапынан жасалған дене зорлығы, тергеудiң рұқсат етiлмеген әдiстерiн қолдану ғана деп түсiндiрiледi.
Бiрақ, азаматтың өмiрiне, денсаулығына, мүлкiне жасалған кез келген қол сұғушылық - бұл да конституциялық құқықты бұзушылық. Қылмыстың кез келген фактiсi бойынша оны ашу және азаматтардың конституциялық құқықтарын қалпына келтiру үшiн барынша күшжiгер жұмсау керек.
Сондықтан, қылмыстық қудалау органдарының қызметiндегi қылмысты есепке алудан жасыру фактiлерi, сонымен қатар, оларды ашу және кiнәлi адамдарды қылмыстық жауапкершiлiкке тарту бойынша шаралар қабылдамау, қылмыстық қол сұғушылықтан қорғауға деген азаматтардың конституциялық құқықтарының бұзылғандығын бiлдiредi, бұған құқық қорғау органдарының қызметiнде жол берiлмеуi тиiс.
Жедел және тергеу бөлiмшелерiне тән, жылдан жылға жалғасып келе жатқан қылмысты жасыру фактiлерi мемлекет тарапынан азаматтардың құқығын қорғауды бұзып қана қоймай, сонымен қатар құқық қорғау органдарына деген терiс көзқарастың туындауына ықпал етедi.
Қылмыстарды тiркеудi тәртiпке келтiру Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң жүйесiн реформалауды құрайтын басты мiндеттердiң бiрi болуы тиiс, iшкi iстер органдарының қызметiнде заңдылықты нығайтуға және ең алдымен қылмысты жасыру, азаматтардың арыздары мен өтiнiштерiн қараудың белгiленген тәртiбiн бұзу фактiлерiн жоюға бағытталған ашық және қағидатты саясат жүргiзудi жалғастырылатын болады.
Қолданылып жүрген құқық қорғау органдарының жұмысын бағалау, жұмыстың соңғы нәтижелерi бойынша емес, керiсiнше, аралық нәтижесi бойынша жүзеге асырылады, ал ол болса қылмысты есепке алудан жасырумен, айғақтарды бұрмалаумен, iздестiру iстерiн қозғамаумен, ашу пайызының нашарлау негiздерi бойынша қылмыстық iстердi қайта бастаудан бас тартумен байланысты азаматтардың құқықтарын бұзудың негiзгi себебi болып табылады
Құқық қорғау органдарының қызметiн бағалаудың өлшемдерiн қайта қарау азаматтардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын қамтамасыз етуге оң әсерiн тигiзуi тиiс.
Құқық қорғау органдарының қызметi саласындағы демократизмдi, iзгiлiктi бағалау негiзiне жеке адам құқықтарын шынайы қамтамасыз ету алынуы тиiс. Тәжiрибеде негiзсiз жауапкершiлiкке тартудан және соттаудан заңды түрде бекiтiлген iс-жүргiзу кепiлдiктерiнiң басымдылығын қамтамасыз ету, заң нормаларын сақтаудан кез келген бас тартуларға жол бермеу керек.
Мемлекет мiндеттерiнiң бiрi болып табылатын және құқық қорғау органдары, соттар, жергiлiктi басқару органдары үшiн басымдық мiндет ретiнде белгiленген азаматтардың құқықтарын қорғау өзара байланысқан шаралар кешенiн iске асыруды талап етедi.
Құқық бұзушылықтардың алдын алу, құқық тәртiбiн нығайту
әлеуметтiк-құқықтық  алдын алу
Нарық экономикасын дамыту, мемлекеттiк және қоғамдық өмiрдi демократияландыру жағдайларында қылмыстың алдын алу әдеттегiдей өзектi проблема болып отыр. қазiргi жағдайда қылмыстық жазалаудың тиiмдiлiгi қандай бола тұрса да, оның бiр шарасын қабылдау қылмысқа қарсы күресу үшiн жеткiлiксiз екенi анық және құқық тәртiбiнiң проблемаларын тек полиция деңгейiнде ғана қарауға болмайды. Сондықтан да құқық бұзушылықтардың алдын алу құқық қорғау органдарының және басқа да мемлекеттiк органдардың, сондай-ақ құқық қорғау бағытындағы қоғамдық құрылымдардың қызметiнде басым бағыттардың бiрi болуы керек.
Бұрын тиiмдi iс-әрекет еткен жалпы құқық бұзушылықтардың алдын алу жүйесiн өткен жылдары өздерiн ақтаған ерiктi жасақтарды, кәсiпорындарда және оқу орындарында, тұрғылықты жерi бойынша құқық бұзушылықтардың алдын алу жөнiндегi кеңестердi, полицияға жәрдемдесу жасақтарын және т.б. белгiлi шектерде қайта дамыту қажет.
Адамдарың лайықты iсiнiң болмауы және бос уақытты мақсатсыз өткiзуi қазiргi уақыттағы жалпы қылмыс себептерiнiң бiрi болып табылады, ол барып белгiлi бiр айналысатын iсi жоқ және қылмыстық көңiл күйдегi адамдардың мәдениетке қарсы топтар, бiрлестiктер ұйымдастыруына әкелiп соғады. Жергiлiктi атқарушы органдардың халықты, әсiресе жастарды, еңбекпен қамтуы, оларды қоғамдық жұмыстарға жұмылдыруы, кәсiби даярлықты өткiзуi мен оған үйретуi осы саладағы негiзi мiндеттердiң бiрi болып табылады.
Жастарды компьютер сауаттылығының негiздерiне, салалық iске үйрету, алған бiлiмдерiн тәжiрибеде (цехтар, зертханалар, жабдықталған оқу кабинеттерi) игеру үшiн жағдайлар жасау қажет.
Көптеген криминогендiк проблемаларды шешу үшiн елiмiзде елеулi материалдық қолдауы бар, қылмыстың алдын алудың жаңа әлеуметтiк-экономикалық негiздегi жалпы жүйесiн құру қажеттiгi туындады.
Учаскелiк полиция инспекторлары мен кәмелетке толмағандар iсi жөнiндегi қызметтер, алкоголизмнен, нашақорлықтан және уытқұмарлықтан мәжбүрлеп емдеуге арналған арнайы мекемелер, белгiлi тұрғылықты жерi жоқ адамдарды әлеуметтiк бейiмдеу орталықтары және басқалары сияқты профилактикалық құрылымдар айтарлықтай материалдық-техникалық нығайтуды қажет етедi.
Техникалық қадағалау және байланыс жүйелерi, соның iшiнде полиция күш-құралдарын жедел басқару орталықтары жүйесi одан әрi дамытуды, патрульдеу кезiнде едәуiр икемдi көлiк құралдарын және қызметтiк жануарларды белсендi пайдалануды талап етедi.
Көшелерде және қоғамдық орындарда жасалатын құқық бұзушылықтардың алдын алуда құқық қорғау бағытындағы қоғамдық құрылымдардың әлеуеттiк мүмкiндiктерiн жұмылдыру керек.
Жұртшылықтың құқық тәртiбiн қолдауға қатысуының жаңа нысандарын, атап айтқанда облыс орталығында және Ақсу, Екiбастұз қалаларында подъездердiң қоғамдық күзетшiлерi (консьерждер) институтын енгiзудi пайдалана отырып, қоғамдық тәртiптi сақтауға қатысып жүрген азаматтарды құқықтық және әлеуметтiк қорғауды қамтамасыз ету, олардың белсендiлiгiн арттыру үшiн қосымша шаралар қолдану қажет.
Кәмелетке толмағандар мен жастардың арасындағы
қадағалаусыз қалушылық пен құқық бұзушылықтардың
алдын алу
Елiмiздегi криминогендiк ахуалдың болашақтағы даму динамикасының перспективасы бүгiнгi таңда жасөспiрiмдермен және жастармен қолданылып жатқан тәрбиелiк-құқықтық шаралардың тиiмдiлiгiне тiкелей байланысты болғандықтан кәмелетке толмағандар арасында құқық бұзушылықтар мен қадағалаусыз қалудың алдын алу мәселесi ерекше көңiл бөлудi талап етедi.
Жоғары және орта оқу орындарында құқық қорғау бағытындағы жастар құрылымдары желiсiн қалпына келтiру және дамыту жөнiндегi шаралар кешенiн жүзеге асыру оқушылар арасындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу мен оның жолын кесуде құқық қорғау органдарына жәрдем көр-сетуге ықпал ететiн неғұрлым перспективтi бағыт болып табылады.
Әлеуметтiк жетiмдiк, балалардың кезбелiгi мен қадағалаусыз қалу проблемасының шиеленiсе түсуi және кәмелетке толмағандарды жұмыспен қамтамасыз ету мәселелерiнiң тиiмдi шешiлмеуi жағдайында елiмiзде ауыр өмiрлiк жағдайға душар болған және  әлеуметтiк оңалтуды қажет ететiн кәмелетке толмағандарға арналған мамандандырылған мекемелер желiсiн кеңейту, балалар панасын, жетiмдердi тәрбиелеуге алған патронатты отбасыларын және оларға жасаудың өзге де нысандарын қолдау мiндетi өзектi болып отыр.
Балалар үйiнде орынның жетiспеуi, бас бостандығынан айыру орындарынан оралған және ата-аналарының қамқорынсыз қалған мектеп-интернаттардың түлектерiн қоғамға бейiмдеу мәселесiнiң нашар шешiлуi де осы проблемаларды қиындата түсуде. Жасөспiрiмдер үйлерi желiсiн кеңейту кәмелетке толмағандардың көрсетiлген санатының бейiмделуiне ықпал етедi және олардың тұрмыстық және жұмысқа орналасуына, сондай-ақ мамандық алуына мүмкiндiк бередi.
Кәмелетке толмағандар iстерi жөнiндегi учаскелiк полиция инспекторларының қызметi де кадрлармен одан әрi нығайтуды қажет етедi.
Оқу орындары аумақтарында оқушылар жасайтын қылмыстар санының көбеюi соңғы жылдардың сипаттық ерекшелiгi болды. Жалпы бiлiм беретiн оқу орындарында мектептерге бекiтiлген кәмелетке толмағандар iстерi жөнiндегi учаскелiк полиция инспекторларын енгiзу тәжiрибесiн одан әрi тарату осы проблеманы шешу жолдарының бiрi болып табылады.
Кәмелетке толмағандардың құқықтарын қорғауды, осы жас тобындағы қылмысты ескертудi қамтамасыз ету, олардың заңды, әлеуметтiк-пайдалы қызметке қатысуын қамтамасыз ету үшiн құқық қорғау органдарының ғана емес, сонымен қатар жалпы барлық қоғамның күшжiгерi қажет.
Алкогольдiк iшiмдiктi пайдалануды қысқарту, маскүнемдiктiң, нашақорлықтың және қылмысты қайталаудың алдын алу
Алкоголизмнiң, нашақорлықтың және уытқорлықтың алдын алу бойынша мемлекеттiк органдар қабылдаған шаралар жеткiлiксiз.
Қазiргi кезде салауатты өмiр салтын насихаттаудағы қоғамның және мемлекеттiк органдардың қатысу үлесi төмен, бұл бағытта жүйелi жұмыс iс жүзiнде жүргiзiлмейдi.
Осыған орай маскүнемдiктiң, алкоголизмнiң және нашақорлықтың алдына алу жөнiндегi жұмыстың жағдайы үшiн жергiлiктi атқарушы органдардың жауапкершiлiгiн арттыру және маскүнемдiктiң, алкоголизмнiң және нашақорлықтың алдың алу жөнiнде мынадай ұйымдастырушылық-практикалық шаралар қатарын қабылдау қажет.
Сонымен қатар жергiлiктi атқарушы органдарға бас бостандығынан айыру орындарынан босаған адамдарды жұмысқа орналастыру, белгiлi тұрғылықты жерi жоқ адамдарды әлеуметтiк бейiмдеу, тәрбие колонияларынан оралған кәмелетке толмағандарға және ата-аналарының қамқорынсыз қалған өзге де  жасөспiрiмдерге ерекше көңiл бөле отырып, әлеуметтiк байланыстарын жоғалтқан азаматтарды және әлеуметтiк орналастыру жөнiнде шаралар қолдануды жалғастыру қажет.
Қылмыстық әсер етудiң әкiмшiлiк-құқықтық шараларымен үйлескен жалпы және жеке алдын алу әдiстерiмен ескерту құқық бұзушылықты және қылмысты жасауы мүмкiн деген адамдарды анықтау, олардың ассоциалдық мiнез-құлқының коррекциясы iшкi iстер органдарының алдын алу қызметiндегi бәрiнен бұрын, учаскелiк полиция инспекторларының қызметiндегi басым бағыттардың бiрi болуы керек.
Бас бостандығынан айыру орындарындағы адамдарды жаңа мамандықтарға кәсiби тұрғыдан үйретудi және дайындауды ұйымдастыру, сондай-ақ бас бостандығынан айыру орындарында аталған адамдардың өндiрiстiк және өзге де жұмыспен айналысу мүмкiндiгiн қару қажет.
Жол қозғалысы саласындағы құқық бұзушылықтардың
алдын алу

4. Цель и задачи Программы
Цель Программы:
формирование полномасштабной и эффективной системы профилактики правонарушений, усиление борьбы с преступностью.
Задачи Программы:
обеспечение эффективной защиты прав, свобод и законных интересов граждан;
соблюдение законности при разрешении заявлений и сообщений о преступлениях и правонарушениях;
обеспечение надлежащего состояния общественной безопасности;
совершенствование профилактической деятельности;
осуществление целенаправленной социально-правовой профилактики правонарушений;
эффективная организация работы и повышение роли участковых инспекторов полиции, как связующего звена между органами внутренних дел и населением;
повышение заинтересованности граждан в борьбе с преступностью и укреплении правопорядка;
обеспечение надежной системы противодействия организованной преступности, наркобизнесу, терроризму, религиозному экстремизму и незаконной миграции;
надлежащее информационное и материально-техническое обеспечение борьбы с преступностью;
совершенствование кадровой работы правоохранительных органов;
расширение международного сотрудничества в борьбе с преступностью.
5. Основные направления и механизм реализации Программы
Защита прав, свобод и законных интересов граждан.
Укрепление законности в деятельности правоохранительных органов
Зачастую под нарушениями конституционных прав граждан понимаются лишь физическое насилие, применение недозволенных методов следствия со стороны сотрудников правоохранительных органов.
Однако любое посягательство на жизнь, здоровье, имущество гражданина - это также нарушение конституционных прав. По любому факту преступления необходимо прилагать максимум усилий для его раскрытия и восстановления нарушенных прав граждан.
Тем самым, имеющиеся в деятельности органов уголовного преследования факты укрытия от учета преступлений, а, следовательно, непринятие мер по их раскрытию и привлечению виновных лиц к уголовной ответственности свидетельствуют о нарушении конституционных прав граждан на защиту от преступных посягательств, что является недопустимым в деятельности правоохранительных органов.
Переходящая из года в год система укрытия преступлений, характерная для оперативных и следственных подразделений, не только нарушает права граждан на защиту со стороны государства, но и способствует возникновению негативного отношения к правоохранительным органам.
Наведение порядка в регистрации преступлений должно стать одной из главных составляющих реформирования системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, будет продолжена работа по проведению открытой и принципиальной политики, направленной на укрепление законности в деятельности органов внутренних дел, и, прежде всего, искоренение фактов укрытия преступлений, нарушений установленного порядка рассмотрения заявлений и обращений граждан.
Существующая оценка работы правоохранительных органов осуществляется по промежуточным, а не конечным результатам работы, что является основной причиной нарушений прав граждан, связанной с укрытием преступлений от учета, фальсификацией доказательств, незаведением розыскных дел, отказом от возобновления уголовных дел по мотивам ухудшения процента раскрываемости.
Пересмотр критериев оценки деятельности правоохранительных органов должен оказать положительное влияние на обеспечение конституционных прав и свобод граждан.
Реальное обеспечение прав личности должно быть положено в основу критерия оценки демократизма, гуманизма в сфере деятельности правоохранительных органов. Необходимо на практике обеспечивать законодательно закрепленный приоритет процессуальных гарантий от необоснованного привлечения к ответственности и осуждения и не допускать каких-либо отступлений от соблюдения норм закона.
Защита прав граждан, являющаяся одной из обязанностей государства и определенная в качестве приоритетной задачи для правоохранительных органов, судов, органов местного управления, требует реализации комплекса взаимосвязанных мер.
Профилактика правонарушений, укрепление правопорядка
Социально-правовая профилактика
В условиях развития рыночной экономики, демократизации государственной и общественной жизни становятся как никогда актуальными проблемы предупреждения преступности. В современных условиях одного применения мер уголовного наказания, какова бы ни была их эффективность, явно недостаточно для борьбы с преступностью и недопустимо  рассматривать проблемы правопорядка исключительно в полицейской плоскости. Поэтому в деятельности правоохранительных и других государственных органов, а также общественных формирований правоохранительной направленности, профилактика правонарушений призвана стать приоритетным направлением.
Необходимо возродить в разумных пределах прежнюю, ранее эффективно действовавшую систему общей профилактики правонарушений, оправдавшие себя в прошлом добровольные дружины, Советы по профилактике правонарушений на предприятиях и в учебных заведениях, по месту жительства, отряды содействия полиции и т.д.
Одной из причин современной общеуголовной преступности является отсутствие достойной занятости и бесцельное проведение свободного времени лицами, что влечет к организации отдельных субкультурных групп и объединений лиц, не имеющих определенных занятий, и подвергнутых  криминальным настроениям. Одной из основных задач в этой сфере является обеспечение местными исполнительными органами занятости населения, особенно молодежи, привлечение их к общественным работам, проведение профессиональной подготовки и обучения.
Необходимо обучать молодежь основам компьютерной грамотности, ремесленному делу, предоставлять условия для освоения знаний на практике (цеха, лаборатории, оборудованные учебные кабинеты).
Для решения многих криминогенных проблем назрела необходимость в воссоздании целостной системы профилактики преступности на новой социально-экономической основе, имеющей серьезную материальную поддержку.
В существенном материально-техническом укреплении нуждаются такие профилактические структуры, как, службы участковых инспекторов полиции и по делам несовершеннолетних, специальные учреждения для принудительного лечения алкоголизма, наркомании и токсикомании, центры социальной адаптации лиц без определенного места жительства и другие.
Требуют дальнейшего развития системы технического наблюдения и связи, в том числе центр оперативного управления силами и средствами полиции, активное использование при патрулировании транспортных средств повышенной маневренности и служебных животных.
В профилактике правонарушений, совершаемых на улицах и общественных местах, следует задействовать потенциальные возможности общественных формирований правоохранительной направленности.
Необходимо обеспечить правовую и социальную защиту граждан, участвующих в охране общественного порядка, принимать дополнительные меры для повышения их активности, используя новые формы участия общественности в поддержании правопорядка, в частности, внедрение института общественных охранников подъездов (консьержей) в областном центре и городах Аксу, Экибастузе.
Профилактика безнадзорности и правонарушений
среди несовершеннолетних и молодежи
Требуют особого внимания вопросы профилактики правонарушений и безнадзорности среди несовершеннолетних, поскольку перспектива развития динамики криминогенной обстановки в области завтра напрямую зависит от того, насколько эффективны принимаемые сегодня воспитательно-правовые меры с подростками и молодежью.
Осуществление комплекса мер по восстановлению и развитию сети молодежных формирований правоохранительной направленности в высших и средних учебных заведениях является наиболее перспективным направлением, что будет способствовать оказанию содействия правоохранительным органам в предупреждении и пресечении правонарушений среди учащихся
В условиях обострения проблем социального сиротства, детского бродяжничества и безнадзорности и не эффективного решения вопросов обеспечения занятости несовершеннолетних актуальной становится задача расширения сети специализированных учреждений для несовершеннолетних, попавших в трудную жизненную ситуацию и нуждающихся в социальной реабилитации, поддержки детских приютов, патронатных семей, взявших сирот на воспитание, и иных форм их обустройства.
Усугубляют эти проблемы и нехватка мест в детских домах, слабое решение вопроса адаптации в обществе выпускников школ-интернатов, вернувшихся из мест лишения свободы и оставшихся без попечения родителей. Расширение сети Домов юношества будет способствовать адаптации указанной категории несовершеннолетних и даст возможность их бытового и трудового устройства, а также получения профессии.
Нуждается в дальнейшем укреплении кадрами и служба участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних.
Характерной особенностью последних лет стало увеличение числа преступлений, совершаемых учащимися на территории учебных заведений. Одним из путей решения данной проблемы является дальнейшее распространение опыта введения в общеобразовательных учебных заведениях участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних, закрепленных за школами.
Для обеспечения защиты прав несовершеннолетних, предупреждения преступности в этой возрастной группе, обеспечения их участия в законной, социально-полезной деятельности, необходимы усилия не только правоохранительных органов, но и всего общества в целом.
Сокращение потребления алкоголя, профилактика
пьянства, наркомании и повторной преступности
Принимаемые государственными органами меры по профилактике пьянства, наркомании недостаточны.
В настоящее время все еще низка доля участия общественности и государственных органов в пропаганде здорового образа жизни, системная работа в этом направлении практически не проводится.
В этой связи необходимо повысить ответственность местных исполнительных органов за состояние работы по предупреждению пьянства, алкоголизма и наркомании и принять ряд организационно-практических мер по их предупреждению.
Местным исполнительным органам также необходимо продолжить принятие мер по трудоустройству и реабилитации лиц, освобожденных из мест лишения свободы, социальной адаптации лиц, не имеющих определенного места жительства, трудовому и бытовому устройству граждан, утративших социальные связи, уделяя особое внимание несовершеннолетним, вернувшимся из воспитательных колоний и иным подросткам, оставшимся без попечения родителей.
Приоритетными направлениями в профилактической деятельности органов внутренних дел и, прежде всего, службы участковых инспекторов полиции, должно стать предупреждение преступности методами общей и индивидуальной профилактики в сочетании с административно-правовыми мерами воздействия, выявление лиц, от которых можно ожидать совершения правонарушений и преступлений, коррекция их асоциального поведения.
Необходимо организовать профессиональную подготовку и обучение новым профессиям лиц, находящихся в местах лишения свободы, а также рассмотреть возможность занятия производственной и иной трудовой деятельностью названными лицами в местах лишения свободы.
Профилактика правонарушений в сфере дорожного движения

Жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету өткiр проблемалардың бiрi болып табылады. Көлiк құралдары санының өсуi байқалады, жолдардағы қозғалыс қарқыны артуда. Облыста жыл сайын жолкөлiк оқиғаларында 100-ден астам адам қаза табады және 800-ден астамы жарақаттар мен зақымдар алады, мемлекет пен қоғамға үлкен материалдық залал келтiрiледi.
Автомобиль жолдарын пайдалану сипаттарын жақсарту жағдайында, жоғары динамикалық сипаттамалары бар қазiргi заманғы көлiк құралдарының көбеюi жол қозғалысын қадағалауды, көлiк құралдарының және автомобиль жолдарының техникалық жағдайын бақылауды жүзеге асыруға, көлiк құралдары жүргiзушiлерiнiң дайындық сапасын жақсартуға саймасай, сапалы жаңа көзқарасты қолдануды талап етедi.
Жол полициясының қазiргi заманғы техникалық диагностика жасау құралдарымен қамтамасыз етiлмеуi көлiк құралдардың техникалық жағдайына бақылауды тиiмдi жүзеге асыруға мүмкiндiк бермей отыр.
Маңызды мәселелердiң бiрi жолаушылар тасымалдаудың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету болып табылады. Жолаушыларды тасу бағыттарының көпшiлiгiнде жеке кәсiпкерлердiң автокөлiктерi қызмет көрсетедi, бiрақ олар еңбек және демалыс режимiн сақтамайды, жол бағытына шығар алдындағы дәрiгерлiк байқау және автокөлiктердiң техникалық жайкүйiнiң тексерiлуi өткiзiлмейдi.
Шектеулi мерзiмдерiнен тыс пайдаланып келе жатқан тозып-ескiрген, жол қозғалысын реттейтiн техникалық құралдардың ерекше бөлiгi стандарттар талаптарына сәйкес келмейдi және ауыстыруды қажет етедi.
Апат көрсеткiштерiн есепке алудың мемлекеттiк жүйесiн ендiру және жол-көлiк оқиғаларынан болған шығынды санау әдiстемесiн әзiрлеу қажет.
Қылмысқа қарсы iс-әрекет жасау жөнiндегi шаралар
қылмыстарды тергеудi және қылмыскерлердi iздестiрудiң
тиiмдiлiгiн арттыру
Қылмыстың сапалық трансформациясы құқық қорғау органдары тергеу және жедел бөлiмшелерiнiң қызметiн жетiлдiрудi, олардың өзара iс-қимыл жасасуының сапасын жақсартуды, құқыққа қайшы көрiнiстерге тиiсiнше қимыл көрсетудi, қызметкерлердiң кәсiби бiлiктiлiгiн арттыруды талап етедi.
Қылмыстық iстердi тергеу институттары, қылмыс дәрежесiне және болуы ықтимал жазалаудың ауырлығына байланысты сотқа дейiнгi өндiрiстiң iс-жүргiзу нысанын әрi қарай дифференциялау одан әрi оңтайландыруды талап етедi.
Тергеуде ауыр емес қылмыстар құрамдарының қатары есебiнен жеделдетiп өндiрудi кеңейту және қылмыстық процестiң объективтiлiгiн және азаматтардың құқықтарын қорғау кепiлдiгi бiр уақытта қамтамасыз етiлетiн қылмыстық процестi ықшамдау одан әрi дамытылатын болады. қылмыстық iс жүргiзу заңнамасына тергеудiң және соттардың қылмысты жасаған адам өз кiнәсiн толық мойындағанда анық қылмыстарды қараудың ықшамдалған тәртiбiн қарастыратын арнайы баптарды енгiзген дұрыс. Бұл шаралар құқықтық саясат тұжырымдамасында және 2003 жылғы 10 қыркүйектегi құқық қорғау органдары басшыларының кеңесiнде Мемлекет басшысы қойған тапсырмаларында келiсiлген.
Ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес
Ұйымдасқан қылмыс облыстағы криминалдық ахуалға белгiлi ықпалын тигiзбейдi. Сонымен қатар тәжiрибеде анықталған қылмыстық және экономикалық қылмыстың ұйымдасқан нысандары құқық қорғау органдарының бандиттiк құрылымдар мен қылмыстық қауымдастықтардың құқыққа қарсы iс-әрекеттi ескерту және оның жолын кесу жөнiндегi белсендi кешендi және мақсатқа сай шараларды қабылдауы қажеттiгi туралы куәландырады.
Осы басымдық бағытта сапалы негiзде құрылуы және ұйымдасқан қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа, терроризм мен экстремизмге, есiрткi бизнесiне және қарудың заңсыз айналымына, адамдар трафигiне және заңсыз көшi-қонға байланыс жасасып, қарсы күресудi қамтамасыз етуi тиiс құқық қорғау органдарының ынтымақтастығын нығайту қажет.
Адам сату сияқты қылмыстық бизнестiң таралуы халықаралық қауымдастықтың қатты алаңдаушылығын туындатып отыр. Көшi-қон жөнiндегi халықаралық ұйымның (ҚХҰ) деректерi бойынша ТМД елдерiнен адамдарды шетелдерге заңсыз шығару фактiлерiнiң 77% жуығы әйелдердi жыныстық қатынастар үшiн пайдалану, 23% жұмыс iстету мақсатында сатумен байланысты. Тек 2003 жылы ғана қазақстандық дипломатиялық өкiлдiктер сатудың құрбандары болған қазақстанның 24 азаматына отанына оралуға көмек көрсеттi. Осыған орай құқық қорғау органдары қазақстан Республикасы үкiметiнiң 2004 жылғы 24 ақпандағы N 219 қаулысымен бекiтiлген Адамдарды сату жөнiндегi қылмысқа қарсы күрес, болдырмау және алдын алу жөнiндегi iс-шаралардың 2004-2005 жылдарға арналған арнайы жоспарын iске асыруда.

Обеспечение безопасности дорожного движения является одной из острых социальных проблем. Наблюдается рост количества транспортных средств, увеличивается интенсивность движения на дорогах. Ежегодно в дорожно-транспортных происшествиях в области погибает более 100 людей и более 800 получают травмы и увечья, государству и обществу наносится огромный материальный ущерб.
Улучшение эксплуатационных характеристик автомобильных дорог, увеличение в потоке транспортных средств современных автомобилей с высокими динамическими характеристиками требуют принятия адекватных, качественно новых подходов к осуществлению надзора за дорожным движением, контролю за техническим состоянием транспортных средств и автомобильных дорог, улучшению качества подготовки водителей транспортных средств.
Не позволяет эффективно осуществлять контроль за техническим состоянием транспортных средств и необеспеченность дорожной полиции современными средствами технического диагностирования.
Одной из серьезных проблем является обеспечение безопасности пассажирских перевозок. Большое количество пассажирских маршрутов обслуживаются автобусами частных предпринимателей, но ими не соблюдаются режимы труда и отдыха, не проводятся предрейсовый медицинский осмотр и проверка технического состояния автотранспорта.
Не соответствует требованиям стандартов и подлежит замене значительная часть технических средств регулирования дорожным движением, которая эксплуатируется за предельными их сроками, морально и физически устарела.
Необходимо внедрить государственную систему учета показателей аварийности и разработать методику подсчета потерь от дорожно-транспортных происшествий.
Меры по противодействию преступности
Повышение эффективности расследования преступлений
и розыска преступников
Качественная трансформация преступности требует совершенствования деятельности следственных и оперативных подразделений правоохранительных органов, улучшения качества их взаимодействия, адекватного реагирования на противоправные проявления, повышения профессионализма сотрудников.
Требует дальнейшей оптимизации институт расследования уголовных дел, дальнейшая дифференциация процессуальной формы досудебного производства в зависимости от категории преступления и тяжести предполагаемого наказания.
Получит дальнейшее развитие расширение ускоренного производства за счет ряда несложных в расследовании составов преступлений и упрощение уголовного процесса с одновременным обеспечением его объективности и гарантии защиты прав граждан. Актуально введение в уголовно-процессуальное законодательство специальной статьи, предусматривающей упрощенный порядок расследования и рассмотрения судами очевидных преступлений, когда лицо, его совершившее, признает свою вину в полном объеме. Эти меры согласуются с Концепцией правовой политики и задачами, поставленными Главой государства 10 сентября 2003 года на совещании руководителей правоохранительных органов республики.
Борьба с организованной преступностью
На современную криминальную ситуацию в области организованная преступность не оказывает определяющего влияния. Вместе с тем, выявляемые на практике организованные формы уголовной и экономической преступности свидетельствуют о необходимости принятия правоохранительными органами активных комплексных и целенаправленных мер по предупреждению и пресечению противоправной деятельности бандитских формирований и преступных сообществ.
Необходимо на этом приоритетном направлении укреплять сотрудничество правоохранительных органов, которое должно быть построено на принципиально качественной основе и обеспечивать взаимосвязанную борьбу с организованной преступностью и коррупцией, терроризмом и экстремизмом, наркобизнесом и незаконным оборотом оружия, трафиком людей и нелегальной миграцией.
Большую обеспокоенность международного сообщества вызывает  распространение такого криминального бизнеса, как торговля людьми. По данным Международной организации по миграции (МОМ) около 77% фактов незаконного вывоза людей из стран СНГ за границу связаны с торговлей женщинами в целях их сексуальной эксплуатации, 23% - трудовой эксплуатации. В этой связи правоохранительными органами реализуется утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2004 года N 219 специальный План  мероприятий по борьбе, предотвращению и профилактике преступлений по торговле людьми на 2004-2005 годы.

Қазақстан Республикасы үкiметiнiң 2003 жылғы 26 қыркүйектегi "Адамдарды заңсыз шығаруға, әкелуге және сатуға қарсы күрес мәселелерi жөнiндегi ведомствоаралық комиссия  құру туралы" N 983 қаулысына сәйкес елiмiзде, осы комиссия жұмыс iстейдi.
Адамдары сату фактiлерiн анықтау, ескерту және олардың жолын кесу жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру мақсатында туристiк фирмалар арқылы, сондай-ақ модельдiк, неке құру агенттiктерiнiң және жұмысқа орналастыру жөнiндегi агенттiктердiң делдалдығы кезiнде Қазақстандық азаматтардың республикадан тыс жерлерде қозғалуына бақылау жасау тетiгiн әзiрлеу қажет.
Жоғары технология саласындағы қылмыстарға қарсы күрестi күшейту жөнiндегi жұмыс шаралар кешенiн қабылдауды талап етедi. Көрсетiлген шаралар компьютерлiк ақпарат саласындағы және электрондық есептеу машиналарды мен олардың жүйелерiн пайдалануға, радио-электронды және басқа да арнайы техникалық құралдардың заңсыз айналымына, порнографияны, зиян келтiретiн хакерлiк бағдарламаларды және контрафактiлiк өнiмдi таратуға байланысты құқық бұзушылықтарға қарсы күресуге бағытталатын болады.
Қылмысқа қарсы күрестi ақпараттық және
материалдық-техникалық қамтамасыз ету
Құқық қорғау органдарының жұмысын дәстүрлi әкiмшiлiк әдiстерiмен жақсарту жолдары iс жүзiнде жойылды. қазiргi заманғы ақпараттық технологиялар мен арнайы техниканы ендiруге негiзделген басқарудың сапалы жаңа әдiстерiн қолдану қажет.
Облыс Iшкi iстер басқармасының ақпараттық телекоммуникациялық кешенiнiң қызмет етуiнен келетiн жеткiлiксiз қайтарым мынадай бiрқатар объективтi факторлардың: бөлiмшелердiң компьютер техникасымен және байланыс құралдарымен нашар жарақтандырылуымен деректер берудiң ведомстволық жүйесiнiң нашар дамуымен, қызметкерлердiң жинақталған криминалдық ақпараттың  нашар пайдалануымен байланысты.
Құқық қорғау органдарының ақпараттық кешенiн жетiлдiру  жөнiндегi жұмыстарды, ақпараттық деректер қорын жетiлдiрудi және криминалдық ахуалды және адамның биометриялық ұқсастығын талдаудың және болжалдаудың құрал-жабдықтарын ендiрудi одан әрi жетiлдiру қажет. Бұл қылмыстық қудалау органдары барлық қызметкерлерiнiң бiрлесiп жұмыс iстеуiн қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi және олардың әр қайсысының хабарландырылуының және жедел жағдайдағы өзгерiске жедел ден қоюының жақсаруы есебiнен оның әлеуетiн көбейтедi.
Облыстық орталықта полицияның күш-құралдарымен жедел басқару орталығының құрылысын салу криминалдық ахуалдың өзгерiстерiне, жасалған ауыр қылмыстарға, жаппай тәртiпсiздiкке, табиғи апаттарға және басқа да төтенше жағдайларға, азаматтардың жеке қауiпсiздiгiне, iшкi iстер органдарында азаматтардың өтiнiштерi мен хабарламаларын толық тiркелуiне жедел ден қоюдың тиiмдi тетiгiн құруды қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.
Жаңа уақытша ұстау изоляторын салу және қалпына келтiру, арнайы қабылдау орындары мен медициналық айықтырғыштарын iргелi жөндеу облыс iшкi iстер бөлiмдерiнiң арнайы мекемелерiнде қамауға алынған адамдар үшiн қажеттi жағдайлар жасауға, қылмыс жасағаны үшiн күдiктiлер мен айыпкерлердiң қашу және алу, өзiне қол салу фактiлерiнiң санын азайтуға, күзеттiң инженерлiк-техникалық құралдарын және көрсетiлген адамдарды ұстауға коммуналдық-тұрмыстық жағдайды жаңартуға және нығайтуға мүмкiндiк бередi.
Интеграцияланған деректер банкiн, дербес автоматтандырылған деректер базасын, ақпараттық iздеу жүйелерiн дамыту және оларды құқық қорғау органдарының бiрыңғай ақпараттық-талдау жүйесiне бiрiктiру, оның Бас прокуратураның және басқа да мемлекеттiк органдардың осындай жүйесiмен интеграциялау қылмыстық және жедел ақпаратты жинауға және пайдалануға бiрыңғай және сәйкес келетiн ведомствоаралық көзқарасқа қол жеткiзуге мүмкiндiк бередi, тiркеу-есепке алу тәртiбiнiң сақталуындағы "айқындылықты" және оған қатаң бақылау жасауды, құқық қорғау органдары қызметкерлерiнiң ақпараттық қамтамасыз етiлуi сапалы жақсартуды қамтамасыз етедi.
Базалық iшкi iстер органдарын тиiсiнше материалдық-техникалық жарақтандыру жөнiндегi жұмысты жалғастыру қажет. Осы базалық iшкi iстер органдарын құру полиция қызметiн және оның қоғаммен байланысын жетiлдiруге мумкiндiк беретiн жағдайлар жасауға әкелiп соғады, жергiлiктi жерлерде полиция жұмысының сапалы жаңа нысандары мен әдiстерiн қабылдауға мүмкiндiк бередi.
Құқық қорғау органдарының кадр жұмысын жетiлдiру
Құқық қорғау органдары төменгi бөлiмшелерiнiң қызметкерлерi жол беретiн кәсiбисiздiк және заң нормаларына немқұрайды қарау фактiлерi халықтың заңдылық режимiн, жеке басқа қол сұқпаушылық, оның ары мен қадiр-қасиетiн қорғау принциптерiн бекiту мүмкiндiгiне деген сенiмiнiң жоғалуына әкелiп соғады.
Заң бұзушылықтың себебi құқық қорғау органдары төменгi буындарының нашар кадрлық құрамына, оның қызметкерлерi бiлiктiлiгiнiң жеткiлiксiздiгiне және кәсiбилiктiң болмауына байланысты. Жалпы елiмiзде заң кадрларының көптiгi байқалғанымен, аудандық деңгейдегi бiршама қызметкерлердiң заң бiлiмi жоқ.
Құқық қорғау органдарының кадр саясаты кадрларды iрiктеу даярлау және қайта даярлау жүйесiн қайта қарауды әлеуметтiк және құқықтық кепiлдiктердi қамтамасыз ету, тұрақты кәсiби кадр ядросын қалыптастыру мен нығайту жөнiндегi шаралар кешенiн жүзеге асыруды талап етедi.
Кадрларды iрiктеу, орналастыру, даярлау және қайта даярлау жүйесiн одан әрi жетiлдiрудi iске асыру:
Құқық қорғау органдарының бiлiктi және кәсiби кадрлармен жасақталуын және олардың азаматтардың конституциялық құқықтарын, олардың ары мен қадiр-қасиетiн сыйлауға, азаматтарға деген тiлектестiк қарым-қатынасқа тәрбиеленуiн;
басқарушы буын кадрларының резервiн құруды және жұмыста қалыптасқан таптаурындар мен бiрегейлi көзқарастарды жеңiп шығуға қабiлеттi, басқарушылық дағдыларын, ұжымның жұмысын ұйымдастыру және бағыттау шеберлiгiн игерген кадрларды неғұрлым дайындалған қызметкерлер қатарынан қызмет бойынша өсiрудi көздеуi тиiс.
Қылмысқа қарсы күрестегi халықаралық ынтымақтастық
Қылмысқа қарсы күрес саласындағы Қазақстан Республикасы халықаралық  ынтымақтастығының дамуы ұлттық заңнамаға және халықаралық мiндеттемелерге сәйкес асырылуы тиiс шетел мемлекеттерiнiң құқық қорғау органдарымен практикалық өзара iс-қимыл жасасуды нығайтуға бағытталатын болады.
Республиканың құқық қорғау органдары қолда бар және ТМД мемлекеттерiнiң тиiстi құрылымдарымен әрiптестiк қарым-қатынастарды баянды ету және кеңейту қылмыстық қудалау және қылмыскерлердi беру мәселелерi, бiрлескен жедел-iздестiру және алдын алу iс-шараларын, сондай-ақ арнайы операциялар жөнiндегi шараларды қабылдайтын болады.
Шекаралас мемлекеттiң құқық қорғау органдарымен - Ресей Федерациясымен шекаралық ынтымақтастық басым бағыттарының бiрi болуы тиiс.

В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 2003 года N 983 "Об образовании Межведомственной комиссии по вопросам борьбы с незаконным вывозом, ввозом и торговлей людьми" в стране действует указанная комиссия.
В целях организации работы по выявлению, предупреждению и пресечению фактов торговли людьми необходимо разработать механизм контроля за перемещением казахстанских граждан за пределы республики через туристические фирмы, а также при посредничестве модельных, брачных агентств и агентств по трудоустройству.
Требует принятия комплекса мер работа по усилению борьбы с преступлениями в сфере высоких технологий. Указанные меры будут направлены на борьбу с преступлениями в сфере компьютерной информации и правонарушениями, связанными с использованием электронно-вычислительных машин и их систем, незаконным оборотом радиоэлектронных и других специальных технических средств, распространением порнографии, вредоносных хакерских программ и контрафактной продукции.
Информационное и материально-техническое
обеспечение борьбы с преступностью
Пути улучшения работы правоохранительных органов традиционными методами администрирования уже практически исчерпали себя. Необходимо применение качественно новых методов управления, основанных на внедрении современных информационных технологий и специальной техники.
Недостаточная отдача от функционирования информационно-телекоммуникационного комплекса управления внутренних дел области связана с рядом объективных факторов: низкой оснащенностью компьютерной техникой и средствами связи, слабым развитием ведомственной системы передачи данных, слабым использованием сотрудниками накопленной криминальной информации.
Необходимо дальнейшее продолжение работ по совершенствованию информационного комплекса правоохранительных органов, совершенствование информационного банка данных и внедрение инструментов анализа и прогнозирования криминальной ситуации и биометрической идентификации человека. Это позволит обеспечить совместную работу всех сотрудников органов уголовного преследования и умножить потенциал каждого из них за счет улучшения его информированности и оперативности реагирования на изменение оперативной обстановки.
Строительство центра оперативного управления силами и средствами полиции в областном центре обеспечит создание эффективного механизма оперативного реагирования на изменения криминальной обстановки, совершенные тяжкие преступления, массовые беспорядки, стихийные бедствия и другие чрезвычайные ситуации, личную безопасность граждан, полноту регистрации заявлений и сообщений граждан в органы внутренних дел.
Строительство новых и реконструкция действующих изоляторов временного содержания, капитальный ремонт специальных приемников и медицинских вытрезвителей позволит создать необходимые условия для, содержащихся в специальных учреждениях отделов внутренних дел области, снизить количество побегов подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений и фактов смерти, суицида в специальных учреждениях, обновить и укрепить инженерно-технические средства охраны и коммунально-бытовые условия содержания указанных лиц.
Развитие и объединение интегрированных банков данных, разрозненных автоматизированных банков данных и информационных поисковых систем в единую информационно-аналитическую систему правоохранительных органов, ее интеграция с аналогичной системой Генеральной прокуратуры и других государственных органов позволят добиться единого и непротиворечивого межведомственного подхода к сбору и использованию криминальной и оперативной информации, обеспечить "прозрачность" и жесткий контроль за соблюдением учетно-регистрационной дисциплины, качественное улучшение информационного обеспечения сотрудников правоохранительных органов.
Необходимо продолжить работу по соответствующему материально-техническому оснащению базовых органов внутренних дел. Образование этих базовых органов внутренних дел  приведет к созданию условий, позволяющих совершенствовать деятельность полиции и ее связи с общественностью, позволит апробировать на местах качественно новые формы и методы работы полиции.
Совершенствование кадровой работы
правоохранительных органов
Допускаемые сотрудниками низовых подразделений правоохранительных органов факты непрофессионализма и пренебрежительного отношения к нормам закона приводят к утрате у населения веры в возможность утверждения режима законности, принципов неприкосновенности личности, защиты ее чести и достоинства.
Причина нарушений законности в известной степени связана со слабым кадровым составом низовых звеньев правоохранительных органов, недостаточной квалификацией и отсутствием профессионализма у их работников. Немалая часть сотрудников на районном уровне не имеет высшего юридического образования, хотя в стране в целом ощущается переизбыток юридических кадров.
Кадровая политика правоохранительных органов требует пересмотра системы подбора, подготовки и переподготовки кадров, осуществления комплекса мер по обеспечению социальных и правовых гарантий, формированию и укреплению стабильного профессионального кадрового ядра.
Реализация дальнейшего совершенствования системы подбора, расстановки, подготовки и переподготовки кадров должна предусматривать:
комплектование правоохранительных органов квалифицированными и компетентными кадрами, воспитание у них уважения к конституционным правам граждан, их чести и достоинству, благожелательного отношения к гражданам;
формирование резерва кадров руководящего звена и продвижение по службе из числа наиболее подготовленных работников, способных преодолевать сложившиеся в работе стереотипы и штампы, обладающих навыками руководства, умением организовать и направлять работу коллектива.
Международное сотрудничество в борьбе с преступностью
Развитие международного сотрудничества в сфере борьбы с преступностью будет направлено на укрепление практического взаимодействия с правоохранительными органами стран СНГ, которое должно осуществляться в соответствии с национальным законодательством и международными обязательствами.
Правоохранительные органы области будут принимать меры по упрочению имеющихся и расширению партнерских отношений с соответствующими структурами стран СНГ, оказанию взаимной правовой помощи по уголовным делам, вопросам уголовного преследования и выдачи преступников, осуществлению совместных оперативно-розыскных и профилактических мероприятий, а также специальных операций.
Приоритетным должно стать приграничное сотрудничество с правоохранительными органами сопредельного государства - Российской Федерацией.

6. Қажеттi ресурстар және бағдарламаны
қаржыландыру көздерi
Осы Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi қаржыландыру талап ететiн iс-шаралар республикалық және жергiлiктi бюджетте көзделген қаражаттар есебiнен және олардың шегiнде жүзеге асырылатын болады.
Бағдарламаның iс-шараларын iске асыруға бағытталған ықтимал шығыстар барлығы 417,03 млн. теңгенi, оның iшiнде республикалық бюджет есебiнен 580,647 млн. теңгенi (2005 жылы -580,647 млн. теңге, 2006 жылы - _____млн. теңгенi, 2007 жылы -_______млн. теңге), жергiлiктi бюджеттерден - 836,383 млн. теңгенi (2005 жылы -230,821 млн. теңге, 2006 жылы - 171,916 млн. теңге, 2007 жылы - 433,646 млн. теңге) құрайды.
2006-2007 жылдарға арналып көзделетiн сомалар тиiстi жылға арналған республикалық және жергiлiктi бюджеттердi қалыптастырған кезде нақтыланады.
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтиже
Бағдарламаны жүзеге асыру нәтижесiнде 2007 жылдың аяғына дейiн:
құқық бұзушылықтардың алдын алудың жаңа әлеуметтiк-экономикалық негiзiндегi жалпы жүйесi құрылатын болады;
қылмысқа қарсы күрес күшейе түседi, ауыр және аса ауыр қылмыстар, сондай-ақ көшелерде және кәмелетке толмағандар мен жасалған қылмыстарды азайту межеленедi;
облыстық орталықта полицияның күш-құралдарымен жедел басқару орталығы салынады;
халықтың құқық қорғау жүйесi мен жалпы мемлекетке деген сенiмiнiң деңгейi артады.
Облыста құқық бұзушылықтың алдын алу мен қылмысқа қарсы күрестiң 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру  жөнiндегi iс-шаралар жоспары
N Iс-шаралар Аяқтау
нысаны
Орындауға
жауаптылар
1 2 3 4
1. Азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерiн қорғау. Құқық қорғау органдарының қызметiндегi заңдылықты нығайту
1
қылмыстық процесте тиiстi прокурорлық қадағалау және ведомстволық бақылау арқылы азаматтардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын сақтауды қамтамасыз ету. Жергiлiктi жерлерде осы жұмыстың жай-күйiне жүй-елi тесеру жүргiзу
Облыс
әкiмiне
ақпарат
Облыс iшкi iстер басқармасы (келiсiм бойынша) облыс прокуратурасы (келiсiм бойынша), облыс бойынша экономикалық және сыбайлас  жемқорлық қылмысқа қарсы күрес департаментi, (қаржы полициясы) (келiсiм бойынша), облыс бойынша ұлттық  қауiпсiздiк департаментi (келiсiм бойынша)
2
Қылмыстарды жасыру, арыздар мен азаматтардың өтiнiштерiн қараудың белгiленген тәртiбiн бұзу фактiлерiн жою жөнiндегi ашық және принциптi  саясатты  жүргiзудi жалғастыру
Облыс
әкiмiне
ақпарат
Облыс iшкi iстер басқармасы (келiсiм бойынша), облыс
прокуратурасы (келiсiм бойынша), облыс бойынша экономикалық және сыбайлас  жемқорлық қылмысқа қарсы күрес (қаржы полициясы) (келiсiм бойынша), облыс бойынша ұлттық қауiпсiздiк департаментi  (келiсiм бойынша)

6. Необходимые ресурсы и источники финансирования Программы
Мероприятия по реализации данной Программы, требующие финансирования, будут осуществляться за счет и в пределах средств, предусмотренных в республиканском и местных бюджетах.
Предполагаемые расходы на реализацию мероприятий Программы составят 1417,03 млн. тенге, в том числе за счет средств  республиканского бюджета - 580,647 млн. тенге (2005 год  - 580,647 млн. тенге , 2006 год - млн. тенге, 2007 год - млн. тенге),
местного бюджета - 836,383 млн. тенге (2005 год - 230,821 млн. тенге, 2006 год - 171,916 млн. тенге, 2007 год - 433,646 млн. тенге).
Предусматриваемые суммы на 2006-2007 годы будут уточняться при формировании республиканского и местного бюджетов на  соответствующий год.
7. Ожидаемый результат от реализации Программы
В результате реализации Программы к концу 2007 года:
будет создана целостная система профилактики правонарушений на новой социально-экономической основе;
усилится борьба с преступностью, наметится снижение тяжких и особо тяжких преступлений, а также преступлений, совершенных на улицах и несовершеннолетними;
будет построен центр оперативного управления полиции в областном центре;
повысится уровень доверия населения к  правоохранительной системе и государству в целом.
8. План мероприятий по реализации программы профилактики
правонарушений и борьбы с преступностью в области на
2005-2007 годы
N Мероприятия Форма завер
шения
Ответственные
за исполнение
Срок
испол
нения
Предпо
лагаемые
расходы
(млн.
тенге)
Источ
ники
финан
сиро
вания
1 2 3 4 5 6 7
1. Защита прав, свобод и законных интересов граждан.
Укрепление законности в деятельности правоохранительных органов
1
Обеспечить соблюдение конституционных прав и свобод граждан в уголовном процессе посредством надлежащего ведомственного контроля и прокурорского надзора. Регулярно проводить проверки состояния этой работы в территориальных органах
Информация акиму области
Управление внутренних дел области (по согласованию), прокуратура области (по согласованию), департамент по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) по области (по согласованию) департамент комитета национальной безопасности по области (по согласованию)
Ежегодно, 1 июля
Финансирование не требуется
2
Продолжить проведение открытой и принципиальной политики по искоренению фактов укрытия преступлений, нарушений установленного порядка рассмотрения заявлений и обращений граждан
Информация акиму области
Управление внутренних дел области (по согласованию), прокуратура области (по согласованию), департамент по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) по области (по согласованию), департамент комитета национальной безопасности по области (по согласованию)
Ежегодно, 1 июля
Финансирование не требуется