Жергілікті маңызы бар тарихи және мәдени ескерткіштерді мемлекеттік қорғауға қабылдау туралы
Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің 2005 жылғы 31 наурыздағы № 112 қаулысы. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2005 жылғы 25 сәуірде № 2926 тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің 2010 жылғы 28 шілдедегі № 165 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің 2010.07.28 № 165 Қаулысымен
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" және "Тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын басшылыққа ала отырып және тарихи-мәдени мұралар объектілерін сақтау мақсатында облыс әкімдігі  ҚАУЛЫ ЕТЕД:
1. Жергілікті маңызы бар тарихи және мәдени ескерткіштер тізімі  қосымшаға сәйкес бекітілсін және мемлекеттік қорғауға алынсын.
2. Меншіктің түрі мен нысанына қарамастан пайдалануда (меншігінде) немесе аумағында мемлекеттік қорғауға алынған ескерткіштер бар мекемелердің, кәсіпорындар және ұйымдардың басшыларына оларды тиісті дәрежеде күтуді және қорғауды қамтамасыз ету ұсынылсын.
3. Аудандар мен Орал қаласы әкімдері осы қаулыны іске асыру жөніндегі қажетті шараларды алсын.
4. Облыс әкімдігінің "Жергілікті маңызы бар тарихи және мәдени ескерткіштерді мемлекеттік қорғауға қабылдау туралы" 2005 жылғы 10 ақпандағы № 48 қаулысының күші жойылсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары А. С. Иманғалиевке жүктелсін.
Облыс әкімі
КЕЛІСІЛДІ:
БҚО мәдениет басқармасының
"Батыс Қазақстан облыстық
тарихи-мәдени мұраларды қорғау
жөніндегі мемлекеттік инспекция"
мемлекеттік коммуналдық
қазыналық кәсіпорны
Бастық_____________
Облыс әкімдігінің
2005 жылғы 31 наурыздағы
№ 112 қаулысымен бекітілген
Мемлекеттік қорғауға алынған,
жергілікті маңызы бар тарихи
және мәдени ескерткіштердің
ТІЗІМІ
№ р/p
Ескерткіштің аты
Уақыты
Ескерткіштің типологиялық бұйымдары
Тұрған жері
1
Қала құрылысы кешені, Орал қаласының тарихи бөлігі
ХVII-ХХ ғ.ғ.
Тарих және сәулет
ескерткіші
Шаған өзенінің
Орал өзеніне
құйылыс
сағасында,
Шаған-Набережная
көшесінен
Дзержинский
көшесіне дейін,
Дзержинский
көшесінен
Әйтиев көшесіне
дейін, Әйтиев
көшесінен
Набережнаяға,
Орал өзеніне
дейін
2
Бірінші
әйелдер
гимназиясының,
қазіргі
БҚМУ-дің
жаратылыстану-
жағырапия
факультетінің
ғимараты
ХIХ ғ.
-/-
Орал қаласы,
Достық даңғылы,
121
3
Тері- венерология диспансерінің ғимараты
-/-
-/-
Достық даңғылы,
127
4
МАҚ "Батыс"» ғимараты
-/-
-/-
Достық даңғылы,
182
5
ПЭБ қонақүйінің ғимараты
-/-
-/-
Достық даңғылы,
189
6
№ 1 дәріхана  және саз мектебінің ғимараты
-/-
-/-
Достық даңғылы,
153
7
Асхана және мейрамханалар-дың прорабтар тресінің ғимараты
-/-
-/-
Достық даңғылы,
159
8
ІІБ емханасының ғимараты
-/-
-/-
Достық даңғылы,
168
9
"Талап" АҚ стоматология емханасы
-/-
-/-
Достық даңғылы,
206
10
"Персей" ЖШС ғимараты және дүкендер
-/-
-/-
Достық даңғылы,
188
11
Ескі атқора ғимараты
XIX ғ.
Тарих және сәулет ескерткіші
Достық даңғылы, 196
12
Д.Фурманов және Б.Қаратаев тоқтаған үй
-/-
-/-
Достық даңғылы, 161
13
Бұрынғы кішкентай шіркеу, қазіргі  №2 БЖСМ
-/-
-/-
Х.Чурин көшесі, 99
14
Шіркеу
1812 ж.
-/-
Садовский көлі
15
Көпес Лукашевтің үйі
1858 ж.
Сәулет ескерткіші
Толстой көшесі, 61
16
М.Фрунзе тоқтаған ғимарат
ХIХ ғ.
-/-
Коммунистік көшесі, 14
17
Ескі мешіт
-/-
-/-

О принятии под Государственную охрану памятников истории и культуры местного значения
Постановление акимата Западно-Казахстанской области от 31 марта 2005 года № 112. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 25 апреля 2005 года за № 2926. Утратил силу - постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 28 июля 2010 года № 165 (только на государственном языке)
Сноска. Утратил силу - Постановлением акимата Западно-Казахстанской области от 28.07.2010 № 165 (только на государственном языке)
Руководствуясь Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан""Об охране и использовании историко-культурного наследия" и в целях сохранения объектов историко-культурного наследия акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Принять под Государственную охрану памятники истории и культуры местного значения согласно приложению.
2. Рекомендовать руководителям учреждений, предприятий, организаций независимо от видов форм собственности, в пользовании (собственности) или на территории которых находятся памятники, взятые под государственную охрану, обеспечить их надлежащее содержание и охрану.
3. Акимам районов и г.Уральска принять необходимые меры по реализации настоящего постановления.
4. Отменить постановление акимата области от 10 февраля 2005 года № 48 "О принятии под Государственную охрану памятников истории и культуры местного значения".
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Имангалиева А. С.
Aким области
СОГЛАСОВАНО:
Государственное коммунальное
казенное предприятие
"Государственная инспекция
по охране историко-культурного
наследия" Управления культуры ЗКО
Начальник______________
Утверждено
постановлением акимата области
от 31 марта 2005 года № 112
СПИСОК
памятников истории и культуры
местного значения, принятых
под Государственную охрану
№ п/п
Наименование памятника
Дата
Типологическая принадлежность памятника
Местонахождение
1
Градострои- тельный комплекс, как историческая часть г.Уральска
ХVII-ХХ в.в.
Памятник истории и архитектуры
От места впадения р.Чаган в р.Урал по ул. Чагано-Набережная до ул.Дзержинского, по ул.Дзержинского до ул.Айтиева, по ул.Айтиева до Набережной р.Урал
2
Здание первой женской гимназии, ныне естгеофак ЗКГУ
ХIХ в.
-/-
г.Уральск, пр.Достык, 121
3
Здание кожвен- диспансера
-/-
-/-
пр.Достык, 127
4
Здание ГАО "Батыс"
-/-
-/-
пр.Достык, 182
5
Здание гостиницы КЭЧ
-/-
-/-
пр.Достык, 189
6
Здание аптеки № 1 и музыкальной школы
-/-
-/-
пр.Достык, 153
7
Здание прорабского треста столовых и ресторанов
-/-
-/---
пр.Достык,159
Здание поликлиники УВД
-/-
-/-
пр.Достык, 168
9
Стоматоло- гическая поликлиника АО "Талап"
-/-
-/-
пр.Достык, 206
10
Здание ТОО
"Персей" и магазины
-/-
-/-
пр.Достык, 188
11
Здание старой конюшни
ХIХ в.
Памятник истории и архитектуры
пр.Достык, 196
12
Дом, где останавли- вались Д.Фурманов и Б.Каратаев
-/-
-/-
пр.Достык, 161
13
Бывшая часовня, ныне ДЮСШ № 2
-/-
-/-
ул.Х.Чурина, 99
14
Обитель
1812 г.
-/-
Садовское озеро»
15
Дом купца Лукашева
1858 г.
Памятник архитектуры
ул.Толстого, 61.
16
Здание, где останавли- вался  М.Фрунзе
ХIХ в.
-/-
ул. Коммунистическая, 14.
17
Старая мечеть
-/-
-/-

8-Март көшесі, 23
18
Сауда орындары
-/-
-/-
Қызыл әскерлер көшесі, Октябрь  көшесінен Дмитриев көшесіне дейін
19
Пионерлер Сарайының ғимараты
-/-
-/-
Некрасов көшесі, 16/1
20
Мемлекеттік Банк бөлімшесінің ғимараты
-/-
-/-
Рабочий көшесі,16
21
Қалалық клуб ғимараты
1888 ж.
-/-
Дмитриев көшесі, 49
22
БҚМУ-дің бас корпусы
1937-39 ж.ж.
-/-
Достық даңғылы, 262
23
Бірінші ерлер гимназиясының ғимараты
ХIХ ғ.
-/-
Достық даңғылы, 173
24
Батыс жағы штабы орналасқан ғимарат
-/-
-/-
Достық даңғылы, 97
25
Артдивизион штабы орналасқан үй
-/-
-/-
Достық даңғылы, 206/1
26
Чапаев атындағы кинотеатр ғимараты
-/-
-/-
Коммунистік көшесі, 16
27
Гагарин атындағы кинотеатр ғимараты
-/-
-/-
Комиссаров көшесі, 26
28
Ғ.Тоқай болған, Тухватуллиннің үйі
-/-
-/-
Орджоникидзе көшесі, 37
29
Ғ.Тоқай оқыған бұрынғы медресе ғимараты
-/-
-/-
Короленко көшесі, 9
30
Д.Неусыпов оқыған бұрынғы Ауылшаруашылық мектебінің ғимараты
-/-
-/-
Деркөл поселкесі, Даль көшесі, 1
31
Д.Неусыпов оқыған, М.Ипмағамбетов тұрған үй
-/-
-/-
Комсомол көшесі, 69
32
Бұрынғы жауынгерлер казармасының орны
-/-
-/-
К.Либкнехт көшесі (зат базары)
33
Ескі депо
-/-
-/-
Вагон депосы
34
Бұрынғы Макаров диірмені
(Землячка атындағы завод)
XIX ғ.
Сәулет ескерткіші
Театральная көшесі, 40
35
Ротонда
-/-
-/-
Некрасов бағы
36
Е.Пугачев музей-үйі
1774 ж.
Тарих ескерткіші
Достық даңғылы, 35
37
В.Чапаев болған үй
1919 ж.
-/-
Достық даңғылы, 144
38
Орал қаласын қорғау штабы орналасқан ғимарат
-/-
-/-
Л.Толстой көшесі, 59
39
152-атқыштар дивизиясы ұйымдастырыл- ған ғимарат
1943 ж.
-/-
Шевченко көшесі, 32
40
Н.Островский атындағы драма театры
1937-39 ж.ж.
-/-
Театральная көшесі
41
М.Шолохов тоқтаған үй
1960 ж.
-/-
Плясунков көшесі, 82
42
М.Мәметова музей-үйі
1932-34 ж.ж.
-/-
Нариманов көшесі, 51
43
Ғ.Тоқай тұрған үй
1905 ж.
-/-
Почиталин көшесі, 66
44
С.Почиталин тұрған үй
1919-22 ж.ж.
-/-
Почиталин көшесі, 78
45
Ханның кішкене тоғайы
ХIХ ғ.
-/-
Горький атындағы саябақ
46
Қазынашылық саябақ
-/-
-/-
Киров атындағы саябақ
47
Орал қаласын қорғауға қатысқандардың туысқандар зираты
1919 ж.
-/-
Т.Масин атындағы сквер
48
ҰОС жылдары қаза болған жауынгерлердің туысқандар зираты
1941-45 ж.ж.
-/-
қалалық мола
49
З.Бядуле зиратындағы обелиск
1941 ж.
-/-
қалалық мола
50
Т.Масин зиратындағы обелиск
1950 ж.
-/-
Т.Масин атындағы сквер
51
Шамсутдинов зиратындағы обелиск
1960 ж.
-/-
Мұсылмандар моласы
52
1937 ж. қуғын-сүргінге ұшырағандардың  туысқандар зираты
1994 ж.
-/-
қалалық мола
53
Д.Фурмановқа ескерткіш
1951 ж.
Монументалды өнер ескерткіші
Киров атындағы саябақ
54
М.Гаврилов ескерткіші
1958 ж.
-/-
Достық даңғылы
55
А.С.Пушкиннің ескерткіші
1960 ж.
-/-
А.С.Пушкин атындағы сквер
56
Мәңгі алау» мемориалы
1980 ж.
-/-
Жеңіс алаңы
57
Даңқ Монументі
1980 ж.
-/-
Шаған өзені жағалауы
58
"Европа-Азия"» шекарасы монументі
-/-
-/-
Орал өзені арқылы көпірде
59
В.Чапаевқа ескерткіш
1983 ж.
-/-
Вокзал алды алаңы
60
М.Мәметоваға ескерткіш
1988 ж.
-/-
Мир көшесі
61
Г.Жуковқа ескерткіш
1992 ж.
-/-
Жуков көшесі
62
А.С.Пушкинге ескерткіш
1993 ж.
-/-
Пугачев алаңы
63
Абай Құнанбаевқа ескерткіш
1995 ж.
-/-
Абай алаңы
64
Шіркеу ғимараты
ХIХ ғ.
Сәулет ескерткіші
Үлкен Шаған ауылы, Зеленов ауданы
65
Шіркеу
-/-
-/-
Коловертное селосы, Ақжайық ауданы
66
Бұрынғы шіркеу
-/-
-/-
Котельное селосы, Ақжайық ауданы
67
Бұрынғы шаруашылық  құрылысы
-/-
-/-
Орда селосы, Бөкей ордасы ауданы
68
Хан сарайының флигелі
-/-
-/-
-/-
69
Бұрынғы орыс шіркеуі, қазіргі жастар орталығы
-/-
-/-
-/-
70
Бөкей Ордасы басқарушысының ғимараты
-/-
-/-
-/-
71
Бұрынғы комсомол
комитетінің ғимараты
-/-
-/-
-/-
72
Полицмейстер кеңсесі орналасқан ғимарат
-/-
-/-
-/-
73
Ауылдық Кеңес ғимараты
-/-
-/-
-/-
74
Орда мұражайының ғимараты
1905 ж.
-/-
-/-
75
Жәңгір хан жерленген жер
(некрополь)
ХIХ ғ.
Тарихи ескерткіш
Орда селосынан 3 км жерде
№ p/p
Ескерткіш атауы
Уақыты
Ескерткіштің
типологиялық
бұйымдары
Тұрған жері
Тасқала ауданы:
1
Екі оба
Ертедегі темір дәуірі
Археология ескерткіші

ул.8-ое Марта, 23
18
Торговые ряды
-/-
-/-
ул. Красноармейская от ул.Октябрьская до ул.Дмитриева
19
Здание дворца пионеров
-/-
-/-
ул. Некрасова, 16/1
20
Здание отделения Госбанка
-/-
-/-
ул.Рабочая, 16
21
Здание городского клуба
1888 г.
-/-
ул.Дмитриева, 49
22
Главный корпус ЗКГУ
1937-39 г.г.
-/-
пр.Достык, 262
23
Здание первой мужской гимназии
ХIХ в.
-/-
пр.Достык, 173
24
Здание, где размещался штаб Западной стороны
-/-
-/-
пр.Достык, 97
25
Дом, где размещался штаб артдивизиона
-/-
-/-
пр.Достык, 206/1
26
Здание кинотеатра им.Чапаева
-/-
-/-
ул. Коммунистическая, 16
27
Здание кинотеатра им. Гагарина
-/-
-/-
ул. Комиссаровская, 26
28
Дом Тухватул- линых, где  бывал Г.Тукай
-/-
-/-
ул.Орджоникидзе, 37
29
Здание бывшего медресе, где учился Г.Тукай
-/-
-/-
ул.Короленко, 9
30
Здание бывшей сельскохо- зяйственной школы, где учился Д.Неусыпов
-/-
-/-
п.Деркул,
ул.Даля, 1
31
Дом, где жил М.Ипмагамбе- тов, где учился Д.Неусыпов
-/-
-/-
ул.Комсомольская, 69
32
Место бывших солдатских казарм
-/-
-/-
ул.К.Либкнехта /вещевой рынок/
33
Старое депо
-/-
-/-
Вагонное депо
34
Бывшая Макарова мельница /завод им. Землячки/
ХIХ в.
Памятник архитектуры
ул.Театральная, 40
35
Ротонда
-/-
-/-
Некрасовский садик
36
Дом-музей Е.Пугачева
1774 г.
памятник истории
пр.Достык,35
37
Дом, где бывал В.Чапаев
1919 г.
-/-
пр.Достык, 144
38
Здание, где размещался штаб обороны г. Уральска
-/-
-/-
ул.Толстого, 59
39
Здание, где формирова- лась 152-я стрелковая дивизия
1943 г.
-/-
ул.Шевченко, 32
40
Здание драмтеатра им. Островского
1937-39г.г.
-/-
ул.Театральная
41
Дом, где останавли- вался М.Шолохов
1960 г.
-/-
ул.Плясункова, 82
42
Дом-музей М.Маметовой
1932-34г.г.
-/-
ул.Нариманова, 51
43
Дом, где жил Г.Тукай
1905 г.
-/-
ул.Почиталина, 66
44
Дом, где жил С.Почиталин
1919-22г.г.
-/-
ул.Почиталина, 78
45
Ханская роща
ХIХ в.
-/-
парк им.Горького
46
Казенный парк
-/-
-/-
парк им.Кирова
47
Братская могила участников обороны г.Уральска
1919 г.
-/-
сквер им.Т.Масина
48
Братская могила воинам, погибшим в годы ВОВ
1941-45г.г.
-/-
городское кладбище
49
Обелиск на могиле З.Бядуле
1941 г.
-/-
городское кладбище
50
Обелиск на могиле Т.Масина
1950 г.
-/-
сквер им.Т.Масина
51
Обелиск на могиле Шамсутдинова
1960 г.
-/-
Мусульманское кладбище
52
Братская могила репрессиро- ванных в 1937 г.
1994 г.
-/-
Городское кладбище
53
Памятник Д.Фурманову
1951 г.
Монументальное искусство
Парк им.Кирова
54
Памятник М.Гаврилову
1958 г.
-/-
пр.Достык
55
Памятник А.С.Пушкину
1960 г.
-/-
Сквер им.А.С.Пушкина
56
Мемориал "Вечный огонь"
1980 г.
-/-
Площадь Победы
57
Монумент Славы
1980 г.
-/-
Набережная  р.Чаган
58
Монумент границы "Европа- Азия"»
-/-
-/-
У моста через р.Урал
59
Памятник В.Чапаеву
1983 г.
-/-
Привокзальная площадь
60
Памятник М.Маметовой
1988 г.
-/-
ул.Мира
61
Памятник Г.Жукову
1992 г.
-/-
ул.Жукова
62
Памятник А.С.Пушкину
1993 г.
-/-
пл.Пугачева
63
Памятник Абаю Кунанбаеву
1995 г.
-/-
пл.Абая
64
Здание церкви
Х1Х в.
Памятник архитектуры
с.Б.Чаган, Зеленовский район
65
Церковь
-/-
-/-
с.Коловертное, Акжаикский район
66
Бывшая церковь
-/-
-/-
с.Котельное, Акжаикский район
67
Бывшие хозпостройки
-/-
-/-
с.Урда,  Бокейординский район
68
Флигель Ханского дворца
-/-
-/-
-/-
69
Бывшая русская церковь, ныне молодежный центр
-/-
-/-
-/-
70
Здание правителей Букеевской Орды
-/-
-/-
-/-
71
Здание бывшего комитета комсомола
-/--
-/-
-/-
72
Здание, где находилась контора полиц- мейстера
-/--
-/-
-/-
73
Здание сельсовета
-/-
-/-
-/-
74
Здание Урдинского музея
1905 г.
-/-
-/-
75
Некрополь Джангир-хана
ХIХ в.
Памятник истории
в 3 км от п.Урда
№ п/п
Наименование
памятника
Дата
Типологическая
принадлежность
Местонахождение
памятника
Таскалинский  район:
1
Два кургана
Эпоха раннего железа
Памятник археологии

Амангелді ауылының батысында 2 км., Ермоличев ауылының оңтүстігінен 3 км.
2
9 оба тобы
-/-
-/-
24 км Амангелді ауылының солтүстік-  батысында, Ермоличев ауылының оңтүстігінен 1 км.
3
Екі оба
Ертедегі
темір
дәуірі
Археология ескерткіші
Амангелді ауылының солтүстік- батысынан 25 км., Ермоличев ауылының батысынан қырат шығында 1 км.
4
9 оба тобы
-/-
-/-
Амангелді ауылының солтүстік- батысынан 26 км., Ермоличев ауылының батысында, қырат шығында 2 км.
5
Жалғыз оба Д=26 м.,
Н=1,6 м.
-/-
-/-
Амангелді ауылының солтүстік- батысынан 38 км., Нариман ауылының оңтүстік- батысынан 2 км., қырат шығында
6
5 оба тобы
-/-
-/-
Амангелді ауылының солтүстік- батысынан 36 км., Нариман қыстағының оңтүстік- шығысынан 2-3 км.
7
7 оба тобы
-/-
-/-
Амангелді ауылының солтүстік шетінде
8
4 оба тобы
-/-
-/-
Амангелді ауылының солтүстік- шығысынан 18 км., Басты жазғы алаптың оңтүстік- шығысынан 1 км.
9
6 оба тобы
-/-
-/-
Амангелді ауылының солтүстік- шығысынан 19 км., оңтүстік- шығыстағы Басты жазғы орыннан  200 м.
10
11 оба тобы
-/-
-/-
Амангелді ауылының оңтүстік- батысынан 4,5 км., 1-Шежін ауылының оңтүстік-
батысынан 4 км.
11
5 оба тобы
-/-
-/-
Амангелді ауылының оңтүстік- батысынан 2,5-3 км., 1-Шежін ауылының батысынан 2,5 км
12
Қараған-Тоғай моласы
-/-
-/-
Амангелді ауылының оңтүстігінен 8 км., Қараған-Тоғайдың жазғы орнының солтүстік-
шығысынан 3 км.
13
5 оба тобы
-/-
-/-
Амангелді ауылының оңтүстік- батысынан  9,5 км., Қараған-Тоғайдың жазғы орнының солтүстігінен 1,2 км.
14
4 оба тобы
-/-
-/-
Амангелді ауылының оңтүстік- батысынан 7,5 км., Колк жазғы орнының шығыс жағынан 1 км.
15
Жалғыз оба
Д=30 м.,
Н=1,5 м.
-/-
-/-
Амангелді ауылының оңтүстік- батысынан 9 км., Ермолай селосының солтүстік- шығысынан 5 км.
16
Екі оба
-/-
-/-
Амангелді ауылының оңтүстік- батысынан 9,5 км., Ермолай ауылының солтүстік-
шығысынан 4,5 км.
17
Жалғыз оба Д=14 м.,
Н=0,9 м.
-/-
-/-
Амангелді ауылының оңтүстік- батысынан 8 км.
18
Жалғыз оба Д=26 м.,
Н=0,8 м.
-/-
-/-
Амангелді ауылының оңтүстік- батысынан 8,5 км., Ермолай селосының солтүстік- шығысынан 3 км.
19
4 оба тобы
-/-
-/-
Амангелді селосының оңтүстік- батысынан 9 км., Ермолай селосының солтүстік- шығысынан 2 км.
20
Жалғыз оба Д=50 м.,
Н=1,5 м.
-/-
-/-
Амангелді селосының оңтүстік- батысынан 8,5 км., Ермолай селосының солтүстік- шығысынан 1,5 км.
21
3 оба тобы
-/-
-/-
Ермолай селосының солтүстік- шығыс шеті
22
4 оба тобы
Ертедегі темір дәуірі
Археология ескерткіші
Амангелді селосының оңтүстік- батысынан 11 км.
23
Жалғыз оба Д=30 м.,
Н=1,6 м.
-/-
-/-
Амангелді селосының оңтүстігінен 13 км., Ермолай селосының оңтүстік- шығысынан 2-3 км.
24
Екі оба
-/-
-/-
Ақтау селосының оңтүстік шығысында 10 км., Иванев фермасының солтүстік- шығысындағы Чебаково селосынан жолдың оң жағында 3 км.
25
6 оба тобы
-/-
-/-

в 2 км. западнее с.Амангельды в 3 км. южнее с.Ермоличев
2
Группа  из 9 курганов
-/-
-/-
в 24 км. северо-западнее с.Амангельды, в 1 км. южнее с.Ермоличев
3
Два кургана
Эпоха раннего железа
Памятник археологии
в 25 км. северо-западнее с.Амангельды, в 1 км. западнее с.Ермоличев на вершине сырта
4
Группа  из 9 курганов
-/-
-/-
в 26 км. северо-западнее с.Амангельды, в 2 км. западнее с.Ермоличев на вершине сырта
5
Одиночный курган
Д=26 м., Н=1,6 м.
-/-
-/-
в 38 км. северо-западнее с.Амангельды, в 2 км. юго-западнее с.Нариман, на вершине сырта
6
Группа из 5 курганов
-/-
-/-
в 36 км. северо-западнее с.Амангельды, в 2-3 км. северо-восточнее зимовки Нариман
7
Группа из 7 курганов
-/-
-/-
на северной окраине с.Амангельды
8
Группа из 4 курганов
-/-
-/-
в 18 км. северо-восточнее с.Амангельды, в 1 км. юго-восточнее  летовки Главный в долине
9
Группа из  6 курганов
-/-
-/-
в 19 км. северо-восточнее с.Амангельды, в 200 м. юго-восточнее летовки Главный
10
Группа из 11 курганов
-/-
-/-
в 4,5 км. юго-западнее с.Амангельды, в 4 км. юго-западнее с.Чижа-1
11
Группа из 5 курганов
-/-
-/-
в 2,5-3 км. юго-западнее с.Амангельды, в 2,5 км. западнее с.Чижа-1
12
Могильник  Караган- Тугай
-/-
-/-
в 8 км. южнее с.Амангельды, в 3 км. северо- восточнее летовки Караган-Тугай
13
Группа из 5 курганов
-/-
-/-
в 9,5 км юго-западнее с.Амангельды, в 1-2 км севернее летовки  Караган-Тугай
14
Группа из 4 курганов
-/-
-/-
В 7,5 км. юго-западнее  с.Амангельды, в 1 км. восточнее летовки Колк
15
Одиночный курган
Д=30 м.,
Н=1,5 м.
-/-
-/-
в 9 км. юго-западнее с.Амангельды, в 5 км. северо- восточнее с.Ермолай
16
Два кургана
-/-
-/-
в 9,5 км. юго-западнее с.Амангельды,  4,5 км. северо- восточнее с.Ермолай
17
Одиночный курган
Д=14 м., Н=0,9 м.
-/-
-/-
в 8 км. юго-западнее с. Амангельды
18
Одиночный курган
Д=26 м.,
Н=0,8 м.
-/-
-/-
в  8,5 км. юго-западнее с. Амангельды, в 3 км. северо- восточнее с.Ермолай
19
Группа из 4 курганов
-/-
-/-
в 9 км. юго-западнее с.Амангельды, в 2 км. северо- восточнее с.Ермолай
20
Одиночный курган
Д=50 м.,
Н=1,5 м.
-/-
-/-
в 8,5 км. юго-западнее с.Амангельды, в 1,5 км. северо- восточнее с.Ермолай
21
Группа из 3 курганов
-/-
-/-
на северо- восточной  окраине с.Ермолай
22
Группа из 4 курганов
Эпоха раннего железа
Памятник археологии
в 11 км. юго-западнее с.Амангельды
23
Одиночный курган
Д=30 м.,
Н=1,6 м.
-/-
-/-
в 13 км. южнее с.Амангельды, в 2-3 км. юго-восточнее с.Ермолай
24
Два кургана
-/-
-/-
в 10 км. юго-восточнее с.Актау, в 3 км. северо- восточнее фермы Иванев, справа от  дороги из с.Чебаково
25
Группа из 6 курганов
-/-
-/-

Ақтау селосының оңтүстігінен 10,5 км., Иванев фермасының солтүстік- шығысынан 1,5 км.
26
Жалғыз оба Д=36 м.,
Н=1,5 м.
-/-
-/-
Ақтау селосының оңтүстік- батысынан 18 км., Белоусов жазғы орнының солтүстік- шығысынан 800 м.
27
10 оба тобы
-/-
-/-
Ақтау селосының оңтүстік- батысынан 15 км., Кирово селосы солтүстік-
шығысындағы қыраттың жоғарғы жағында 5-6 км.
28
Буданбақ моласы
-/-
-/-
Ақтау селосының оңтүстік- батысынан 14-15 км., Киров селосының  солтүстік-
шығысындағы қыраттың жоғарғы жағында 6-7 км.
29
Амангелді моласы
-/-
-/-
Ақтау селосының солтүстік- батысынан 15 км., Беленький селосының оңтүстік- шығысынан 7 км.
30
АҚ-Күшік 1 тобы
-/-
-/-
Ақтау селосының батысынан 14 км., Беленький селосының оңтүстік- шығысына қарай 8 км. қыраттың  жоғарғы жағында
31
АҚ-Күшік 2 тобы
-/-
-/-
Ақтау селосының солтүстік- батысынан 12-13 км., Беленький селосының оңтүстік-
шығысына қарай 9 км. қыраттың жоғарғы жағында
32
Жалғыз оба Д=43 м.,
Н=1,5 м.
-/-
-/-
Ақтау селосының солтүстік- батысынан 13 км., Беленький селосының оңтүстік- шығысынан 4 км.
33
Провал моласы
-/-
-/-
Ақтау селосының солтүстік- батысынан 26 км., Провал жазғы орнынан 1 км.
34
Тарновая 1 моласы
-/-
-/-
Ақтау селосының солтүстік- батысынан 9 км., Тарновая жазғы орнының оңтүстік- батысынан 1,5-2 км.
35
Тарновая 2 моласы
-/-
-/-
Ақтау селосының солтүстік- батысынан 9,5 км., Тарновая жазғы орнының оңтүстік- батысынан 900 м.
36
Тарновая 3 моласы
-/-
-/-
Ақтау селосының солтүстік- батысынан 10 км.
37
Кирово (Ширяев) моласы
-/-
-/-
Кирово селосының оңтүстік шетінде
38
Қабшай 1 тобы
-/-
-/-
Подтяжка селосының оңтүстігінен 6 км., Қабшай қыстағының солтүстік- батысынан 1 км.
39
Қабшай 2 тобы
-/-
-/-
Подтяжка селосының оңтүстігінен 6,5 км., Қабшай қыстағының солтүстік- батысынан 1 км.
40
4 оба тобы
-/-
-/-
Подтяжка селосының оңтүстік шетінде
41
Дүмбек 1 моласы
-/-
-/-
Подтяжка селосының оңтүстік- батысынан 10 км., Карташево селосының оңтүстігінен 4 км.
42
Дүмбек 2 моласы
-/-
-/-
Подтяжка селосының оңтүстік- батысынан 1 км., тұзды көлдің (батыс) жағалауында
43
6 оба тобы
-/-
-/-
Карташево селосының шығысынан 700-900 м.
44
5 оба тобы
-/-
-/-
Подтяжка селосының батысынан 5-6 км., Карташево селосының шығысынан 2 км.
45
8 оба тобы
Ертедегі
темір
дәуірі
Археология
ескерткіші
Подтяжка селосының батысынан 5 км., Карташево селосының шығысынан 4 км.
46
Шұңқылдық ескі моласы
-/-
-/-
Подтяжка селосының оңтүстік- батысынан 5 км., Карташево селосының оңтүстік-
шығысынан 5 км.
47
6 оба тобы
-/-
-/-
Подтяжка селосының Ресеймен шекаралас оңтүстік- батысынан 27 км.
48
Жалғыз оба
Д=14 м.,
Н=0,3 м.
-/-
-/-
Подтяжка селосының батысынан 26 км., Мағжан көлінің батыс жағалауы
49
Мағжан моласы
-/-
-/-
Подтяжка селосының батысынан 25 км., Мағжан көлінің ирегінде
50
Жалғыз оба Д=26 м.,
Н=1,2 м.
-/-
-/-

в 10,5 км. южнее с. Актау, в 1,5 км. северо- восточнее фермы Иванев
26
Одиночный курган
Д=36 м.,
Н=1,5 м.
-/-
-/-
в 18 км. юго-западнее с.Актау, в 800 м. северо- восточнее летовки Белоусов
27
Группа из 10 курганов
-/-
-/-
в 15 км. юго-западнее с.Актау, в 5-6 км. северо- восточнее с.Кирово на вершине сырта
28
Могильник  Будансад
-/-
-/-
в 14-15 км.юго-западнее с. Актау, в 6-7 км. северо- восточнее с. Кирово
29
Могильник Амангельды
-/-
-/-
в 15 км. северо-западнее с.Актау, в 7 км. юго-восточнее с.Беленький
30
Группа Ак- Кучук 1
-/-
-/-
в 14 км. западнее с.Актау, в 8 км. юго-восточнее с.Беленький на вершине сырта
31
Группа Ак- Кучук 2
-/-
-/-
в 12-13 км, северо-западнее с.Актау, в 9 км. юго-восточнее с.Беленький на вершине сырта
32
Одиночный курган
Д=43 м., Н=1,5 м.
-/-
-/-
в 13 км. северо-западнее с.Актау, в 4 км. юго-восточнее с.Беленький.
33
Могильник Провал
-/-
-/-
в 26 км. северо-западнее с.Актау, в 1 км. летовки Провал
34
Могильник  Тарновая 1
-/-
-/-
в 9 км. северо-западнее с.Актау, в 1,5-2 км. юго-западнее летовки Тарновая
35
Могильник Тарновая 2
-/-
-/-
в 9,5 км. северо-западнее с.Актау, в 900 м. юго-западнее  летовки Тарновая
36
Могильник Тарновая 3
-/-
-/-
в 10 км. северо-западнее с.Актау
37
Могильник  Кирово
(Ширяевское)
-/-
-/-
на южной окраине с.Кирово
38
Группа Кабшай 1
-/-
-/-
в 6 км. южнее с.Подтяжки, в 1 км. северо-западнее зимовки Кабшай
39
Группа Кабшай 2
-/-
-/-
в 6,5 км. южнее с.Подтяжки, в 1 км. северо-западнее зимовки Кабшай
40
Группа из 4 курганов
-/-
-/-
на южной окраине с.Подтяжки
41
Могильник  Думбек 1
-/-
-/-
в 10 км. юго- западнее с.Подтяжки, в 4 км. южнее с.Карташево
42
Могильник Думбек 2
-/-
-/-
в 1 км. юго-западнее с.Подтяжки, на берегу (западном) соленого озера
43
Группа из 6 курганов
-/-
-/-
в 700-900 м. восточнее с.Карташево
44
Группа из 5 курганов
-/-
-/-
в 5-6 км. западнее с.Подтяжки, в 2 км. восточнее с.Карташево
45
Группа из 8 курганов
Эпоха раннего железа
Памятник археологии
в 5 км. западнее с.Подтяжки, в 4 км. восточнее с.Карташево
46
Могильник Шункульдук
-/-
-/-
в 5 км. юго-западнее с.Подтяжки, в 5 км. юго-восточнее с.Карташево
47
Группа из 6 курганов
-/-
-/-
в 27 км. юго-западнее с.Подтяжки на границе с Россией
48
Одиночный курган
Д=14 м., Н=0,3 м.
-/-
-/-
в 26 км. западнее с.Подтяжки, на западном  берегу р.Магжан
49
Могильник Магжан
-/-
-/-
в 25 км. западнее с.Подтяжки в излучине р.Магжан
50
Одиночный курган
Д=26м., Н= 1,2м.
-/-
-/-

Подтяжка селосының оңтүстік- батысынан 3 км., Шұңғылдық қыстағының солтүстік- шығысынан 2,5 км.
51
Екі оба
-/-
-/-
Подтяжка селосының оңтүстігінен 1-1,5 км., Жайық-Бай селосының батыс жақ жолынан 120 м.
52
3 оба тобы
-/-
-/-
Подтяжка селосының оңтүстік- батысынан 4 км.
53
Жалғыз оба
Д=34 м., Н=0,4 м.
-/-
-/-
Подтяжка селосының оңтүстік- шығысынан 2 км., Жайық-бай селосының батыс жақ жолынан 300 м.
54
Бескөл моласы (А тобы)
-/-
-/-
Подтяжка селосының оңтүстігінен 10 км., Жайық-бай селосының солтүстік- батысынан 3,5 км.
55
Бескөл моласы (Б тобы)
-/-
-/-
Подтяжка селосының оңтүстігінен 10,5 км., Жайық-бай селосының солтүстік- батысынан 3 км.
56
Ащы моласы
-/-
-/-
Подтяжка селосының оңтүстік- шығысынан 10 км., Ащы қыстағының оңтүстік- шығысынан 1 км.
57
Жалғыз оба Д=25 м.,
Н=0,5 м.
-/-
-/-
Подтяжка селосының оңтүстік- шығысынан 9,5 км., Талдықұдық қыстағының батысынан 1 км.
58
Жалғыз оба
Д=33 м.,
Н=0,6 м.
-/-
-/-
Подтяжка селосының оңтүстік- шығысынан 10 км., Талдықұдық қыстағының батысынан 300 м.
59
Жалғыз оба
Д=10 м.,
Н=0,3 м.
-/-
-/-
Подтяжка селосының оңтүстік- шығысынан 7,5 км., Талдықұдық қыстағының батысынан 1,5-2 км.
60
6 оба тобы
-/-
-/-
Подтяжка селосының оңтүстік- шығысынан 5 км., Талдықұдық  қыстағына батыс жолдан 100 м.
61
5 оба тобы
-/-
-/-
Подтяжка селосының оңтүстік- шығысынан 14 км., Жайықбай селосының оңтүстік-
шығысынан 1 км.
62
Жалғыз оба Д=26 м.,
Н=1,2 м.
-/-
-/-
Подтяжка селосының оңтүстік- шығысынан 1,5 км., Жайықбай селосының шығыс жол жағы
63
Жалғыз оба
Д=26 м.,
Н=0,9 м.
-/-
-/-
Подтяжка селосының оңтүстік- батысынан 20 км., Мағжан көлінің оң жағалауы ирегінде
64
Жалғыз оба
Д=32 м.,
Н=2,1 м.
-/-
-/-
Подтяжка селосының солтүстік- шығысынан 2 км., Каменка с.-Подтяжка с. трассасынан  солтүстікке қарай
65
Екі оба
-/-
-/-
Подтяжка селосының солтүстік- шығысынан 2,5 км., Каменка п.-Подтяжка с. трассасынан солтүстікке қарай
66
3 оба тобы
-/-
-/-
Подтяжка селосының солтүстік- шығысынан 3,5 км., Каменка-Подтяжка трассасынан солтүстікке қарай
67
Жалғыз оба Д=22 м.,
Н=0,6 м.
-/-
-/-
Подтяжка селосының солтүстік- шығысынан 4 км., Каменка-Подтяжка трассасынан солтүстікке қарай
68
Жалғыз оба
Д=32 м.,
Н=2,1 м.
Ертедегі темір дәуірі
Археология ескерткіші
Подтяжка селосының солтүстік- шығысынан 4,5 км., Каменка-Подтяжка трассасынан солтүстікке қарай
69
Обалар тобы
-/-
-/-
Подтяжка селосының солтүстік- шығысынан 9 км., Қара-қоға  жазғы орнының оңтүстігінен 200 м., Каменка-Подтяжка трассасынан солтүстікке қарай 300 м.
70
Мерекен 1 моласы
-/-
-/-
Подтяжка селосының солтүстік- шығысынан 7 км., Бубенец селосының оңтүстік шығысынан 7 км.
71
Жалғыз оба Д=25 м., Н=0,45 м.
-/-
-/-
Бубенец селосының солтүстік шетінде
72
Мерекен 2  моласы
-/-
-/-

в 3 км. юго-западнее с.Подтяжки, в 2,5 км. северо-восточной зимовки Шункульдук.
51
Два кургана
-/-
-/-
в 1-1,5 км южнее с.Подтяжки, в 120 м, западнее дороги в с.Джаик-Бай
52
Группа из 3 курганов
-/-
-/-
в 4 км. юго- западнее с.Подтяжки
53
Одиночный курган
Д=34 м, Н=0,4 м.
-/-
-/-
в 2 км. юго-восточнее с.Подтяжки, в 300 м. западнее дороги в с.Джаик-Бай
54
Могильник Бискуль
(группа А)
-/-
-/-
в 10 км, южнее с.Подтяжки, в 3,5 км. северо- западнее с.Джаик-Бай
55
Могильник Бискуль (группа Б)
-/-
-/-
в 10,5 км. южнее с.Подтяжки в 3 км. северо-западнее с.Джаик-Бай
56
Могильник Ащи
-/-
-/-
в 10 км. юго-восточнее с.Подтяжки, в 1 км. юго-восточнее зимовки Ащи
57
Одиночный курган
Д=25 м., Н=0,5 м.
-/-
-/-
в 9,5 км. юго-восточнее с.Подтяжки, в 1 км. западнее зимовки Талды-кудук
58
Одиночный курган
Д=33 м., Н=0,6 м.
-/-
-/-
в 10 км. юго-восточнее с.Подтяжки, в 300 м. западнее зимовки Талды-кудук
59
Одиночный курган
Д=10 м., Н=0,3 м.
-/-
-/-
в 7,5 км. юго-восточнее с.Подтяжки, в 1,5-2 км. западнее зимовки Талды-кудук
60
Группа из 6 курганов
-/-
-/-
в 5 км. юго-восточнее с.Подтяжки, западнее в 100 м. от дороги в зимовку Талды-кудук
61
Группа из 5 курганов
-/-
-/-
в 14 км. юго- восточнее с.Подтяжки, в 1 км. юго-восточнее с.Джаик-Бай
62
Одиночный курган
Д=26 м., Н=1,2 м.
-/-
-/-
в 1,5 км. юго-восточнее с.Подтяжки, восточнее  дороги в с.Джаик-Бай
63
Одиночный курган
Д=26 м., Н=0,9 м.
-/-
-/-
в 20 км. юго-западнее с.Подтяжки, на излучине правого берега р.Магжан
64
Одиночный курган
Д=32 м., Н=2,1 м.
-/-
-/-
в 2 км. северо-восточнее с.Подтяжки, севернее трассы: п.Каменка- с.Подтяжки
65
Два кургана
-/-
-/-
в 2,5 км. север-восточнее с.Подтяжки, севернее трассы: п.Каменка- с.Подтяжки
66
Группа из 3 курганов
-/-
-/-
в 3,5 км. северо-восточнее с.Подтяжки, севернее трассы: Каменка-Подтяжки
67
Одиночный курган
Д=22 м., Н=0,6 м.
-/-
-/-
в 4 км. северо-восточнее с.Подтяжки, севернее трассы: Каменка-Подтяжки
68
Одиночный курган
Д=32 м., Н=2,1 м.
Эпоха раннего железа
Памятник археологии
в 4,5 км. северо-восточнее с.Подтяжки, севернее трассы: Каменка-Подтяжки
69
Группа из курганов
-/-
-/-
в 9 км. северо-восточнее с.Подтяжки, в 200 м. южнее летовки Кара-кога, севернее трассы: Каменка-Подтяжки в 300 м.
70
Могильник Мерекень 1
-/-
-/-
в 7 км. северо-восточнее с.Подтяжки, в 7 км. северо-восточнее с.Бубенец
71
Одиночный курган
Д=25 м., Н=0,45 м.
-/-
-/-
на северной окраине с.Бубенец
72
Могильник Мерекень 2
-/-
-/-

Подтяжка селосының солтүстік- шығысынан 6-7 км., Бубенец селосының оңтүстік- батысы 7 км.
73
Мерекен 3  моласы
-/-
-/-
Подтяжка селосының солтүстік- шығысынан 6 км., Бубенец селосының оңтүстік- батысынан 7 км.
74
Қара-қоға  моласы
-/-
-/-
Подтяжка селосының солтүстік- шығысынан 8 км., Бубенец селосының оңтүстік- батысы 6 км.
75
Қара бөгет 1  моласы
-/-
-/-
Подтяжка селосының солтүстік- шығысынан 5-6 км., Бубенец селосының оңтүстік- батысынан 9 км.
76
Қара бөгет 2  моласы
-/-
-/-
Подтяжка селосының солтүстік- шығысынан 5,5 км., Бубенец селосының оңтүстік- батысынан 8,5 км.
77
Жалғыз оба
Д=38 м.,
Н=0,9 м.
-/-
-/-
Подтяжка селосының оңтүстік- шығысынан 20 км., Дүйсе қыстағының солтүстік- батысынан 5-6 км.
78
3 оба тобы
-/-
-/-
Каменка поселкасының солтүстігінен 800 м.
79
Жалғыз оба Д=24 м.,
Н=0,6 м.
-/-
-/-
Каменка поселкасының солтүстігінен 300 м.
80
10 оба тобы
-/-
-/-
Каменка поселкасының солтүстік- шығысынан 2,5 км., Красненький селосы грейдерінің шығысқа қарай  300 м.
81
Жалғыз оба  Д=44 м.,
Н=1,5 м.
-/-
-/-
Каменка поселкасының солтүстік- шығысынан 4,5 км., Красненький селосының батысына қарай грейдер жанында
82
Жалғыз оба Д=38 м.,
Н=1,6 м.
-/-
-/-
Каменка поселкасының солтүстік- батысынан 12 км., Красненький селосының оңтүстік- шығысынан 900 м., таудың шығында
83
Жалғыз оба Д=47 м.,
Н=4 м.
-/-
-/-
"Қаз.ССР 40 жылдығы" селосының оңтүстік- батысынан 6 км., Қалмақшабын селосының солтүстік- батысынан 3 км.
84
8 оба тобы
-/-
-/-
Красненький селосының оңтүстік- батысынан 3-3,5  км., Ішкі тауының баурайында (оңтүстік- шығыс баурайы)
85
Ішкі тауындағы  мола
-/-
-/-
Каменка поселкасының солтүстік- шығысынан 12 км., Красненький селосының батысынан 5 км.
86
6 оба тобы
-/-
-/-
"Қаз.ССР 40 жылдығы" селосының батысына қарай 6-6,5 км., Қалмақшабын селосы солтүстік- батысынан 5-5,5 км.
87
3 оба тобы
Ертедегі
темір
дәуірі
Археология
ескерткіші
"Қаз.ССР 40 жылдығы"  селосының батысынан 6-7 км., Қалмақшабын селосының солтүстік батысынан 4-4,5 км.
88
Екі оба
-/-
-/-
"Қаз.ССР 40 жылдығы" селосының батысынан 8-10 км., Қалмақшабын селосының солтүстік батысынан 7-7,5 км.
89
Жалғыз оба Д=46 м.,
Н=2 м.
-/-
-/-
"Қаз.ССР 40 жылдығы" селосының оңтүстік- батысынан 13,5 км., Қалмақшабын селосының солтүстік- батысынан 10 км
90
Бауыржан-Аяқ елді жері
Қола дәуірі
-/-
"Қаз.ССР 40 жылдығы" селосының оңтүстік- батысынан 10 км., Қалмақшабын селосының оңтүстік шығысынан 4 км., 1-Шежін көлінің оң жағалауы
91
Таға тәрізді құрбан болған  орындар
б.э.д. 1 м. ж.-
б.э. 1 м. ж.
-/-
"Қаз.ССР 40 жылдығы" селосының оңтүстік- батысынан 10-10,5 км., Қалмақшабын селосының оңтүстік- батысынан 5 км., Аяқ селосының солтүстік- батысынан 2 км.
92
Таға тәрізді құрбан болған орын
-/-
-/-

6-7 км. северо-восточнее с.Подтяжки, в 7 км. юго-западнее с.Бубенец
73
Могильник Мерекень 3
-/-
-/-
в 6 км. северо-восточнее с.Подтяжки, в 7 км. юго-западнее с.Бубенец
74
Могильник Кара-Кога
-/-
-/-
в 8 км. северо-восточнее с.Подтяжки, в 6 км. юго-западнее с.Бубенец
75
Могильник Кара-Бугет 1
-/-
-/-
в 5-6 км. северо-восточнее с.Подтяжки, в 9 км. юго-западнее с.Бубенец
76
Могильник Кара-Бугет 2
-/-
-/-
в 5,5 км. северо-восточнее с.Подтяжки, в 8,5 км. юго-западнее с.Бубенец
77
Одиночный курган
Д=38 м., Н=0,9 м.
-/-
-/-
в 20 км. юго-восточнее с.Подтяжки, в 5-6 км. северо-западнее зимовки Дюсе
78
Группа из 3 курганов
-/-
-/-
в 800 м. севернее п.Каменка
79
Одиночный курган
Д=24 м., Н=0,6 м.
-/-
-/-
в 300 м. севернее п.Каменка
80
Группа из 10 курганов
-/-
-/-
В 2,5 км. северо-восточнее п.Каменка, в 300 м. восточнее грейдера в с.Красненький
81
Одиночный курган
Д=44 м., Н=1,5 м.
-/-
-/-
в 4,5 км. северо-восточнее п.Каменка, западнее возле грейдера в с.Красненький
82
Одиночный курган
Д=38 м., Н=1,6 м.
-/-
-/-
в 12 км. северо-западнее п.Каменка,
в 900 м. юго-восточнее с.Красненький на вершине горы
83
Одиночный курган
Д=47 м., Н=4 м.
-/-
-/-
в 6 км. юго-западнее села "40 лет КазССР", в 3 км. северо-западнее с.Калмык-шабын
84
Группа из 8 курганов
-/-
-/-
в 3-3,5 км. юго- западнее с.Красненький, на склоне горы Ичка (юго- восточный склон)
85
Могильник на горе Ичка
-/-
-/-
в 12 км. северо-восточнее п.Каменка, в 5 км. западнее с.Красненький
86
Группа из 6 курганов
-/-
-/-
В 6-6,5 км. западнее с."40 лет КазССР", в 5-5,5 км. северо-западнее с.Калмык-шабын
87
Группа из 3 курганов
Эпоха раннего железа
Памятник археологии
в 6-7 км. западнее с."40 лет КазССР", в 4-4,5 км. северо-западнее с.Калмык-шабын
88
Два кургана
-/-
-/-
в 8-10 км. западнее с."40 лет КазССР", в 7-7,5 км. северо-западнее с.Калмык-шабын
89
Одиночный курган
Д=46 м., Н=2 м.
-/-
-/-
В 13,5 км. юго-западнее с."40 лет КазССР", в 10 км. северо-западнее с.Калмык-шабын
90
Поселение Бауржан-Аяк
Эпоха бронзы
-/-
в 10 км. юго-западнее с."40 лет КазССР",в 4 км. юго-восточнее с.Калмык-шабын на правом берегу р.Чижа-1
91
Подково- образные жертвенные места
1 тыс. летие до н.э. - 1 тыс. лет н.э.
-/-
в 10-10,5 км. юго-западнее с."40 лет КазССР", в 5 км. юго-западнее с.Калмык-шабын, в 2 км. северо-западнее с.Аяк
92
Подково- образное жертвенное место
-/-
-/-

1-Шежін көлінің оң жағасында Аяқ селосының солтүстігінен 800 м.
93
Таға тәрізді құрбан болған орын
-/-
-/-
"Қаз.ССР 40 жылдығы" селосының оңтүстік- шығысынан 9,5 км., Қалмақшабын селосының оңтүстік- батысынан 4,5 км. 1-Шежін көлінің оң жағасы
94
5 оба тобы
Ертедегі
темір
дәуірі
-/-
"Қаз.ССР 40 жылдығы" селосының оңтүстік- батысынан 2,5 км., Қалмақшабын селосының солтүстік- шығысынан 4 км.
95
3 оба тобы
-/-
-/-
Қалмақшабын селосының оңтүстігінен 1,5 км.
96
Екі оба және құрбан болған орын
-/-
-/-
"Қаз.ССР 40 жылдығы" селосының оңтүстік- шығысынан 16 км., Тазгүл қыстағының батысынан 2 км.
97
Жалғыз оба Д=28 м.,
Н=0,5 м.
-/-
-/-
"Қаз.ССР 40 жылдығы" селосының оңтүстік- шығысынан 8,5 км., Новостройка қыстағының солтүстігінен 4,5 км.
98
3 оба тобы
-/-
-/-
"Қаз.ССР 40 жылдығы" селосының оңтүстік- шығысынан 7,5 км., Шоқалақ қыстағының солтүстік шығысынан 3 км.
99
Екі оба
-/-
-/-
"Қаз.ССР 40 жылдығы" селосының оңтүстік- шығысынан 7,5 км., Үштілек қыстағының оңтүстігінен 800 м.
100
5 оба тобы
-/-
-/-
"Қаз.ССР 40 жылдығы" селосының оңтүстік- шығысынан 6-7,5  км., Үштілек қыстағының батысынан 200 м.
101
5 оба тобы
-/-
-/-
"Қаз.ССР 40 жылдығы" селосының шығысынан 11 км., Үштілек қыстағының батысынан 3,5-4 км.
102
Қошпан-құдық 1 моласы
-/-
-/-
"Қаз.ССР 40 жылдығы" селосының оңтүстігінен 1,5 км., Жұмалы селосының оңтүстік жолынан 200 м.
103
Қошпан-құдық 2 ескі моласы
-/-
-/-
Қалмақ-шабын селосының оңтүстігінен 3 км., Жұмалы селосының шығыс жолынан 200 м.
104
Жалғыз оба Д=40 м.,
Н=0,9 м.
-/-
-/-
Мартынов селосының солтүстік батысынан 1 км.
105
Екі оба
Ертедегі
темір
дәуірі
Археология
ескерткіші
Мартынов селосының оңтүстік- батысынан 24 км., Төртшеген жерінде
106
3 оба тобы
-/-
-/-
Мартынов селосының оңтүстік- батысынан 26 км., Өтеш жазғы орнының солтүстігінен 2 км.
107
3 оба тобы
-/-
-/-
Мартынов селосының оңтүстік- батысынан 25 км., Талдыапан  жазғы орнының оңтүстігінен 1 км.
108
4 оба тобы
-/-
-/-
Мартынов селосының солтүстік- шығысынан 16,5 км., Дояр қыстағының оңтүстік- шығысынан 500-700 м.
109
Жалғыз оба Д=33 м.,
Н=0,8 м.
-/-
-/-
Мартынов селосының солтүстік- шығысынан 14 км., Дояр қыстағының оңтүстік- батысынан 2,5 км.
110
3 оба тобы
-/-
-/-
Мартынов селосының солтүстік- шығысынан 23 км., Чурбанов қыстағының оңтүстік- батысынан 6 км.
111
9 оба тобы
-/-
-/-
Мартынов селосының солтүстік- шығысынан 29 км., Жемшін селосының жолында
112
6 оба тобы
-/-
-/-
Жемшін селосының оңтүстік-батыс шетінде, моланың жанында
113
5 оба тобы
Мартынов селосының солтүстік- шығысынан 22 км., Жемшін селосының  оңтүстік- батысынан 6 км.
114
Жалғыз оба Д=49 м.,
Н=1,1 м.
-/-
-/-
Мартынов селосының солтүстік- шығысынан 25 км., Широкий қыстағының солтүстік- батысынан 5 км.

в 800 м. севернее с.Аяк на правом берегу р.Чижа-1
93
Подково- образное жертвенное место
-/-
-/-
в 9,5 км. юго-восточнее с."40 лет КазССР", в 4,5 км. юго-западнее с.Калмык-шабын на правом берегу р.Чижа-1
94
Группа из 5 курганов
Эпоха раннего железа
-/-
в 2,5 км. юго-западнее с."40 лет КазССР", в 4 км. северо-восточнее с.Калмык-шабын
95
Группа из 3 курганов
-/-
-/-
в 1,5 км. южнее с.Калмык-шабын
96
Два кургана и  жертвенное место
-/-
-/-
в 16 км. юго-восточнее с."40 лет КазССР", в 2 км. западнее зимовки Тазгуль
97
Одиночный курган
Д=28 м., Н=0,5 м.
-/-
-/-
в 8,5 км. юго-восточнее с."40 лет КазССР", в 4,5 км. севернее зимовки Новостройка
98
Группа из 3 курганов
-/-
-/-
в 7,5 км. юго-восточнее с."40 лет КазССР", в 3 км. северо- восточнее зимовки Шоколак
99
Два кургана
-/-
-/-
в 7,5 км. юго-восточнее с."40лет КазССР", в 800 м. южнее зимовки Уш-тлек
100
Группа из 5 курганов
-/-
-/-
в 6-7,5 км. юго-восточнее с."40 лет КазССР", в 200 м. западнее зимовки Уш-тлек
101
Группа из 5 курганов
-/-
-/-
в 11 км. восточнее с."40 лет КазССР", в 3,5-4 км. западнее зимовки Уш-тлек
102
Могильник Кошпан-кудук  1
-/-
-/-
в 1,5 км южнее с."40 лет КазССР", в 200 м. восточнее дороги в с.Жумала
103
Могильник Кошпан-кудук  2
-/-
-/-
в 3 км. южнее с.Калмык-шабын, в 200 м. восточнее дороги в с.Жумала
104
Одиночный курган
Д=40 м., Н=0,9 м.
-/-
-/-
в 1 км. северо-западнее с.Мартыново
105
Два кургана
Эпоха раннего железа
Памятник археологии
в 24 км. юго-западнее с.Мартыново, в местности Торт-шегень
106
Группа из 3 курганов
-/-
-/-
в 26 км. юго-западнее с.Мартыново, в 2 км. севернее летовки Утеш
107
Группа из 3 курганов
-/-
-/-
в 25 км. юго- западнее с.Мартыново, в 1 км. южнее летовки Талды-апан
108
Группа из 4 курганов
-/-
-/-
в 16,5 км. северо-восточнее с.Мартыново, в 500-700 м. юго-восточнее зимовки Дояр
109
Одиночный курган
Д=33 м., Н=0,8 м.
-/-
-/-
в 14 км. северо-восточнее с.Мартыново, в 2,5 км. юго-западнее зимовки Дояр
110
Группа из 3 курганов
-/-
-/-
в 23 км. северо-восточнее с.Мартыново, в 6 км. юго-западнее зимовки Чурбанов
111
Группа из 9 курганов
-/-
-/-
в 29 км. северо-восточнее с.Мартыново, по дороге в с.Джемчин
112
Группа из 6 курганов
-/-
-/-
в на юго-западной окраине с.Джемчин, возле кладбища
113
Группа из 5 курганов
-/-
-/-
в 22 км. северо-восточнее с.Мартыново, в 6 км. юго-западнее с.Джемчин
114
Одиночный курган
Д=49 м., Н=1,1 м.
-/-
-/-
в 25 км. северо-восточнее с.Мартыново, в 5 км. северо-западнее зимовки Широкий

115
Жалғыз оба Д=45 м.,
Н=1,2 м.
-/-
-/-
Мартынов селосының солтүстік- батысынан 21 км., Ащысай қыстағының оңтүстік- батысынан 800 м.
116
Жалғыз оба Д=45 м.,
Н=1,2 м.
-/-
-/-
Мартынов селосының солтүстік- батысынан 22 км., Ащысай қыстағының оңтүстік- батысынан 1,5 км.
117
16 оба тобы
-/-
-/-
Мартынов селосының солтүстік- батысынан 18 км., Чебаково селосының  далалық бригада станының солтүстік- шығысынан 3 км.
118
Юдинсай 1 тобы
-/-
-/-
2-Шежін селосының солтүстік- батысынан 6,5 км., Каменка-Подтяжка трассасының солтүстігінен 1,5 км.
119
Юдинсай 2 тобы
-/-
-/-
2-Шежін селосының солтүстік- батысынан 7,5 км., Юдинсай  жазғы орнының оңтүстік- батысынан 600 м.
120
Екі оба
-/-
-/-
2-Шежін селосының солтүстік- батысынан 6-7 км., Юдинсай  жазғы орнының оңтүстік- шығысынан 500 м., Каменка- Подтяжка трассасының солтүстігінде
121
Жалғыз оба Д=43 м.,
Н=2 м.
-/-
-/-
2-Шежін селосының солтүстік- батысынан 6-7 км., Амалсай  жазғы орнының оңтүстік- батысынан 600 м.
122
Жалғыз оба Д=43 м.,
Н=2 м.
-/-
-/-
2-Шежін селосының солтүстік- батысынан 6-7 км., Амалсай  жазғы орнының оңтүстігінен 80 м.
123
Жалғыз оба Д=30 м.,
Н=0,9 м.
-/-
-/-
2-Шежін селосының солтүстік- батысынан 4-4,5 км., Амалсай жазғы орнының оңтүстік- шығысынан 1,5 км
124
3 оба тобы
-/-
-/-
2-Шежін селосының батысынан 2 км
125
3 оба тобы
-/-
-/-
2-Шежін селосының солтүстік- батысынан 1 км., 2-Шежін көлінің солтүстік- батыс көпірінен 600 м.
126
13 оба тобы
Ежелгі темір дәуірі
Археология ескерткіші
2-Шежін селосының солтүстік- батысынан 4-5 км., Күстем жазғы орнының оңтүстік- батысынан 1 км.
127
Шежін 4 моласы
-/-
-/-
2-Шежін селосының солтүстік- шығысынан 2,5 км.
128
4 оба тобы
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстік- шығысынан 1,5 км., Ащы жазғы орнының солтүстік- батысынан 2 км.
129
Екі оба
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстік- батысынан 5 км., Курканов грейдерінің оң жағында 150 м.
130
Жалғыз оба Д=40 м.,
Н=2,5 м.
-/-
-/-
2-Шежін селосының солтүстік- шығысынан 1,2 км.
131
Жалғыз оба Д=43 м.,
Н=0,4 м.
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстік- батысынан 6 км., Курканов грейдерінің оң жағынан 700 м.
132
Екі оба
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстік- батысынан 20-21 км., Тапқан селосы солтүстік- шығысынан 3-4 км.
133
Екі оба
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстік- батысынан 21-22 км., Тапқан селосының солтүстік- батысынан 2-3 км.
134
Жалғыз оба Д=21 м.,
Н=0,4 м.
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстік- шығысынан 23-24 км., Тапқан селосы оңтүстігінен 600 м.
135
Андреевич тобы
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстігінен 25 км., Шұңқұлдық жазғы орнының оңтүстік- батысынан 800 м.
136
3 оба тобы
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстік- шығысынан 25-26 км., Бесқопа қыстағы оңтүстігінен 600 м.

115
Одиночный курган
Д=45 м., Н=1,2 м.
-/-
-/-
в 21 км. северо-западнее с.Мартыново, в 800 м. восточнее зимовки Ащесай
116
Одиночный курган
Д=45 м., Н=1,2 м.
-/-
-/-
в 22 км. северо-западнее с.Мартыново, в 1,5 км. юго-западнее зимовки Ащесай
117
Группа из 16 курганов
-/-
-/-
в 18 км. северо-западнее с.Мартыново, в 3 км. северо-восточнее с.Чебаково на полевом стане бригады.
118
Группа Юдинсай 1
-/-
-/-
в 6,5 км. северо-западнее с.Чижа-2, в 1,5 км. севернее трассы: Каменка-Подтяжки
119
Группа Юдинсай 2
-/-
-/-
в 7,5 км. северо-западнее с.Чижа-2, в 600 м. юго-западнее летовки Юдинсай
120
Два кургана
-/-
-/-
в 6-7 км. северо-западнее с.Чижа-2, в 500 м. юго-восточнее летовки Юдинсай, севернее трассы: Каменка-Подтяжки
121
Одиночный курган
Д=43 м., Н=2 м.
-/-
-/-
в 6-7 км. северо-западнее с.Чижа-2, в 600 м. юго-западнее летовки Амалсай
122
Одиночный курган
Д=43 м.,
Н=2 м.
-/-
-/-
в 6-7 км. северо-западнее с.Чижа-2, в 80 м. южнее летовки Амалсай
123
Одиночный курган
Д=30 м., Н=0,9 м.
-/-
-/-
в 4-4,5 км. северо-западнее с.Чижа-2, в 1,5 км. юго-восточнее летовки Амалсай
124
Группа  из 3 курганов
-/-
-/-
в 2 км. западнее с.Чижа-2
125
Группа из 3 курганов
-/-
-/-
В 1 км. северо-западнее с.Чижа-2, в 600 м. северо-западнее моста р.Чижа-2
126
Группа из 13 курганов
Эпоха раннего железа
Памятник археологии
в 4-5 км. северо-западнее с.Чижа-2, в 1 км. юго-западнее летовки Кустем
127
Могильник  Чижа 4
-/-
-/-
в 2,5 км. северо-восточнее с.Чижа-2
128
Группа из 4 курганов
-/-
-/-
в 1,5 км. юго-восточнее с.Чижа-2, в 2 км. северо-западнее летовки Аще
129
Два кургана
-/-
-/-
в 5 км. юго-западнее с.Чижа-2, в 150 м. справа от грейдера в Курканаву
130
Одиночный курган
Д=40 м.,
Н=2,5 м.
-/-
-/-
в 1,2 км. северо-восточнее с.Чижа-2
131
Одиночный курган
Д=43 м.,
Н=0,4 м.
-/-
-/-
в 6 км. юго-западнее с.Чижа-2, в 700 м. справа грейдера в Курканаву
132
Два кургана
-/-
-/-
в 20-21 км. юго-западнее с.Чижа-2, в 3-4 км. северо-западнее с.Тапкан
133
Два кургана
-/-
-/-
в 21-22 км. юго-западнее с.Чижа-2, в 2-3 км. северо-западнее с.Тапкан
134
Одиночный курган
Д=21 м., Н=0,4 м.
-/-
-/-
в 23-24 км. юго-восточнее с.Чижа-2, в 600 м. южнее Тапкан
135
Группа Андреевич
-/-
-/-
в 25 км. южнее с.Чижа-2, в 800 м. юго-западнее летовки Шункульдук
136
Группа из 3 курганов
-/-
-/-
в 25-26 км. юго-восточнее с.Чижа-2, в 600 м. южнее зимовки Бес-копа

137
Екі оба
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстігінен 17 км., Новостройка қыстағы солтүстігінен 800 м.
138
Жалғыз оба Д=30 м.,
Н=0,7 м.
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстігінен 19 км., Новостройка қыстағы оңтүстігінен 500 м.
139
9 оба тобы
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстігінен 15-16 км., Новостройканың солтүстік- шығысынан 1 км.
140
Екі оба
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстік- батысынан 30 км., Балхия жазғы орны оңтүстік батысынан 1,5км.
141
Балхия тобы
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстік- батысынан 29 км., Балхия жазғы орны оңтүстік- батысынан 1 км.
142
5 оба тобы
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстігінен 15 км., Қайрат селосының оңтүстігінен 6-7 км.
143
5 оба тобы
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстігінен 14 км., Қайрат селосының оңтүстігінен 5,5 км.
144
3 оба тобы
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстік- шығысынан 14 км., Қайрат с. оңтүстік- шығысынан 5,5-6 км.
145
10 оба тобы
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстігінен 13 км., Қайрат селосының оңтүстігінен 5 км.
146
Жалғыз оба Д=58 м.,
Н=2,5 м.
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстігінен 11 км., Қайрат селосы оңтүстігінен 2-2,5 км.
147
Жалғыз оба
Д=26 м.,
Н=0,6 м.
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстік- шығысынан 10 км., Қайрат селосы шығысынан 3 км.
148
8 оба тобы
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстігінен 8 км., Қайрат селосы солтүстік- шығысынан 800 м.
149
Жалғыз оба Д=22 м.,
Н=0,4 м.
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстік- шығысынан 6,5 км., Ащы қыстағының оңтүстік- шығысынан 1 км.
150
4 оба тобы
Ертедегі
темір дәуірі
Археология ескерткіші
2-Шежін селосының оңтүстік- шығысынан 5 км., Ащы қыстағының батысынан 2,5 км., Ащысай көлі көпірінің батысынан 1 км.
151
11 оба тобы
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстік- шығысынан 4,5 км., Ащысай көпірі жанындағы Ащы қыстағының солтүстік- батысынан 1,5 км.
152
Екі оба
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстік- шығысынан 5,5 км., Ащы қыстағы солтүстігінен 3 км.
153
4 оба тобы
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстік- шығысынан 7 км., Ащы қыстағы солтүстік- шығысынан 600 м.
154
Екі оба
-/-
-/-
Логашкино селосының батысынан 6 км., Черная падина селосы шығысынан 10 км.
155
3 оба тобы
-/-
-/-
Логашкино селосының солтүстік- батысынан 3 км., Черная падина селосы шығысынан 12 км.
156
Жалғыз оба Д=25 м.,
Н=1,2 м.
-/-
-/-
Логашкино селосының шығыс шеті, мола аумағында
157
Екі оба
-/-
-/-
Крутое селосының оңтүстік- шығысындағы таудың төбесінде, зираттың батысында
158
4 обалар тобы
-/-
-/-
Семиглавый Мар ст. оңтүстік- батысынан 10 км., Крутое селосының оңтүстік- шығысынан 3 км., солтүстік- шығысындағы тау баурайында
159
13 оба тобы
-/-
-/-
Семиглавый Мар ст. оңтүстігінен 10,5 км., Крутое селосының оңтүстік- шығысынан 5 км., оңтүстік- шығыстағы тау баурайында

137
Два кургана
-/-
-/-
в 17 км. южнее с.Чижа-2, в 800 м. севернее зимовки Новостройка
138
Одиночный курган
Д=30 м., Н=0,7 м.
-/-
-/-
в 19 км южнее с.Чижа-2, в 500 м. южнее зимовки Новостройка
139
Группа из 9 курганов
-/-
-/-
в 15-16 км.южнее с.Чижа-2, в 1 км. северо-восточнее зимовки Новостройка
140
Два кургана
-/-
-/-
в 30 км. юго-западнее с.Чижа-2, в 1,5 км. юго-западнее летовки Балхия
141
Группа Балхия
-/-
-/-
в 29 км. юго-западнее с.Чижа-2, в 1 км. юго-западнее летовки Балхия
142
Группа из 5 курганов
-/-
-/-
в 15 км. южнее с.Чижа-2, в 6-7 км. южнее с.Кайрат
143
Группа из 5 курганов
-/-
-/-
в 14 км. южнее с.Чижа-2,в 5,5 км. южнее
с.Кайрат
144
Группа из 3 курганов
-/-
-/-
в 14 км. юго-восточнее с.Чижа-2, в 5,5-6 км. юго-восточнее с.Кайрат
145
Группа из 10 курганов
-/-
-/-
в 13 км. южнее с.Чижа-2, в 5 км. южнее с.Кайрат
146
Одиночный курган
Д=58 м.,
Н=2,5 м.
-/-
-/-
в 11 км. южнее с.Чижа-2, в 2-2,5 км. южнее с.Кайрат
147
Одиночный курган
Д=26 м., Н=0,6 м.
-/-
-/-
в 10 км. юго-восточнее с.Чижа-2,в 3 км. восточнее с.Кайрат
148
Группа из  8 курганов
-/-
-/-
в 8 км. южнее с.Чижа-2, в 800 м.  северо-восточнее с.Кайрат
149
Одиночный курган
Д=22 м., Н=0,4 м.
-/-
-/-
в 6,5 км. юго-восточнее с.Чижа-2, в 1 км. юго-восточнее зимовки Аще
150
Группа из 4 курганов
Эпоха раннего железа
Памятник археологии
в 5 км. юго-восточнее с.Чижа-2, в 2,5 км. западнее зимовки Аще, в 1 км. западнее моста р.Ащесай
151
Группа из 11 курганов
-/-
-/-
в 4,5 км. юго-восточнее с. Чижа-2, в 1,5 км. северо-западнее зимовки Аще возле моста р.Ащесай
152
Два кургана
-/-
-/-
в 5,5 км. юго-восточнее с.Чижа-2, в 3 км. севернее зимовки Аще
153
Группа из 4 курганов
-/-
-/-
в 7 км. юго-восточнее с. Чижа-2, в 600 м. северо-восточнее зимовки Аще
154
Два кургана
-/-
-/-
в 6 км. западнее  с.Логашкино, в 10 км. восточнее  с.Черная падина
155
Группа из 3 курганов
-/-
--/-
в 3 км. северо-западнее с. Логашкино, в 12 км. восточнее с.Черная падина
156
Одиночный курган
Д=25м., Н= 1,2м.
-/-
-/--
Восточная окраина с.Логашкино, на территории кладбища
157
Два кургана
-/-
-/-
на вершине горы юго-восточнее возле с.Крутое, западнее кладбища
158
Группа из 4 курганов
-/-
-/--
В 10 км. юго-западнее с.Семиглавый Мар, в 3 км. юго-восточнее с.Крутое на северо-восточном склоне горы
159
Группа из 13 курганов
-/-
-/--
В 10,5 км. южнее с.Семиглавый Мар, в 5 км. юго-восточнее с.Крутое на юго-восточном склоне горы

160
Екі оба
-/-
-/-
Семиглавый Мар станциясының солтүстік- шығысынан 1,5-2 км.
161
Жалғыз оба
-/-
-/-
Семиглавый Мар селосының шығысынан 7,5 км., Вавилин селосы оңтүстік- шығысынан 1 км.
162
Екі оба
-/-
-/-
Подтяжка селосының батыс шеті
163
1-Шежін ескі моласы
-/-
-/-
2-Шежін селосының шығысынан 2 км., Каменка жолының оң жағында
164
2-Шежін моласы
-/-
-/-
2-Шежін селосының шығысынан 2 км., Каменка жолының оңтүстігінен 1 км.
165
3-Шежін моласы
-/-
-/-
2-Шежін селосының оңтүстік- шығысынан 2 км., Талдыбұлақ жолының сол жағында
Зеленов ауданы:
166
3 оба  тобы
-/-
-/-
Железнов селосының батысынан 3 км., Б.Гавриловка өзенінің солтүстігінен 300-400 м.
167
Жалғыз оба Д=26 м.,
Н=0,9 м.
-/-
-/-
Железнов селосының солтүстік- батысынан 16 км., Соколовка селосы солтүстік- шығысынан 1 км.
168
Жалғыз оба
-/-
-/-
Бұрынғы Чумаково селосының солтүстік- шығысынан 12-13 км.
169
3 оба тобы
-/-
-/-
Железнов селосының оңтүстік- шығысынан 17-17,5 км., Новенький селосының солтүстік- шығысынан 5-6 км.
170
Новенький 1 тобы
-/-
-/-
Железнов селосының оңтүстік- шығысынан 13,5 км., Новенькийдің солтүстігінен 4,5 км.
171
Жалғыз оба Д=36 м.,
Н=0,9 м.
Ертедегі темір дәуірі
Археология ескерткіші
Железнов с. оңтүстік- шығысынан 14-15 км., Новенький с. солтүстігінен 4,5 км.
172
Новенький 2 тобы
-/-
-/-
Железнов с. оңтүстік- шығысынан 12-13 км., Новенький  с. солтүстігінен 2-3 км.
173
Новенький 3 тобы
-/-
-/-
Железнов с. оңтүстік- шығысынан 10-10,5 км., Новенький с.  солтүстік- батысынан 3,5-4 км.
174
Жалғыз оба Д=31 м.,
Н=0,7 м.
-/-
-/-
Новенький селосының тұрғын үйлерінің солтүстік- шығысынан 1 км., оңтүстік- шығыстағы астық тогынан 400 м.
175
4 оба тобы
-/-
-/-
Зеленый селосының солтүстік- шығысынан 6 км., ст.Ростоши -с.Зеленый трассасының 38/39 км-де 300 м.
176
Зеленое 1 моласы
-/-
-/-
Зеленый селосының солтүстік- батысынан 1,5-2 км., Деркөл өзенінің солтүстігінен 1 км.
177
Жалғыз оба Д=34 м.,
Н=2 м.
-/-
-/-
Зеленый селосының солтүстігінен 2-3 км., Зеленое селосы грейдерінен 37/38 км-де шығысқа қарай 80 м.
178
4 оба тобы
-/-
-/-
Зеленый селосының солтүстік- батысынан 8 км., трассадан оңтүстікке 1,5 км. Цыганово селосына 51/52 км.
179
Екі қорған
-/-
-/-
Зеленый селосының солтүстік- батысынан 7,5-8 км., трассадан оңтүстікке 1 км. Цыганово селосына 51/52 км.
180
Жалғыз оба
Д=21 м.,
Н=0,5 м.
-/-
-/-
Зеленый селосының солтүстік- батысынан 7,5-8 км., Цыганово с. трассасының  52/53 км-де солтүстікке қарай 176 м.
181
Жалғыз оба
Д=32 м.,
Н=0,5 м.
-/-
-/-
Зеленый селосының солтүстік- батысынан 8 км., Цыганово селосы трассасынан 52/53 км-де солтүстікке қарай 176 м.
182
Цыганово 1 тобы
-/-
-/-
Зеленый селосының солтүстік- батысынан 15 км., Цыганово селосы оңтүстік- шығысынан 5-6 км.

160
Два кургана
-/-
-/-
В 1,5-2 км. северо-восточнее с.Семиглавый Мар
161
Одиночный курган
-/-
-/-
В 7,5 км. восточнее с.Семиглавый Мар, в 1 км. юго-восточнее с.Вавилин
162
Два кургана
-/-
-/-
Западная  окраина  с.Подтяжки
163
Могильник Чижа 1
-/-
-/-
В 2 км. восточнее с.Чижа-2, справа от дороги в Каменку
164
Могильник  Чижа 2
-/-
-/-
В 2 км. восточнее с.Чижа-2, южнее в 1 км. дороги в Каменку
165
Могильник Чижа 3
-/-
-/-
В 2 км. юго-восточнее с.Чижа-2, слева от дороги в Талдыбулак
Зеленовский район:
166
Группа из 3 курганов
-/-
-/-
В 3 км. западнее с.Железнов,в 300-400м севернее р.Б.Гавриловка
167
Одиночный курган
Д=26 м., Н=0,9 м.
-/-
-/-
В 16 км. северо-западнее с.Железнов, в 1 км. северо-восточнее с.Соколовка
168
Одиночный курган
-/-
-/-
В 12-13 км. северо-восточнее бывшего села Чумаково
169
Группа из 3 курганов
-/-
-/-
В 17-17,5 км. юго-восточнее с.Железнов, в 5-6 км. северо-восточнее  с.Новенький
170
Группа Новенький 1
-/-
-/-
В 13,5 км. юго-восточнее с.Железнов, в 4,5 км. севернее  с.Новенький
171
Одиночный курган
Д=36 м., Н=0,9 м.
Эпоха раннего железа
Памятник археологии
В 14-15 км. юго-восточнее с.Железнов, в 4,5 км. севернее  с.Новенький
172
Группа Новенький 2
-/-
-/-
В 12-13 км. юго-восточнее  с.Железнов, в  2-3 км. севернее с.Новенький
173
Группа Новенький 3
-/-
-/-
В 10-10,5км. юго-восточнее с.Железнов, в 3,5-4 км. северо-западне с.Новенький
174
Одиночный курган
Д=31 м., Н=0,7 м.
-/-
-/-
В 1 км. северо-восточнее жилых домов с.Новенький, в 400 м. юго-восточнее зернотока
175
Группа из 4 курганов
-/-
-/-
В 6 км. северо-восточнее с.Зеленый, в 300 м. трассы: ст. Ростоши-с.Зеленое на 38/39 км.
176
Могильник Зеленое 1
-/-
-/-
В 1,5-2 км. северо-западнее с.Зеленый, в 1 км. севернее р.Деркул
177
Одиночный курган
Д=34 м., Н=2 м.
-/-
-/-
В 2-3 км. севернее с.Зеленый, в 80 м. восточнее грейдера в с.Зеленое на 37/38 км.
178
Группа из 4 курганов
-/-
-/-
В 8 км. северо-западнее с.Зеленый, южнее в 1,5 км. от трассы в с.Цыганово на 51/52 км.
179
Два кургана
-/-
-/-
В 7,5-8 км. северо-западнее   с.Зеленый, в 1 км. южнее трассы  в с.Цыганово на 51/52 км.
180
Одиночный курган
Д=21 м.,
Н=0,5 м.
-/-
-/-
В 7,5-8 км. северо-западнее с.Зеленый, севернее в 176 м. от трассы в с.Цыганово на 52/53 км.
181
Одиночный курган
Д=32 м., Н=0,5 м.
-/-
-/-
В 8 км. северо-западнее с.Зеленый, севернее в 176 м от трассы в с.Цыганово на  52/53 км.
182
Группа Цыганово 1
-/-
-/-
В 15 км. северо-западнее с.Зеленый, в 5-6 км. юго-восточнее с.Цыганово

183
Переметное 1 тобы
-/-
-/-
Переметный ст.солтүстік- батысы 2-2,5 км.
184
Жалғыз оба
Д=36 м.,
Н=1 м.
-/-
-/-
Переметный ст. солтүстік- батысы 2-2,5 км., трассадан  Зеленый селосына 680 м.
185
Жалғыз оба
Д=30 м.,
Н=1 м.
-/-
-/-
Переметный ст. солтүстік- батысынан 2,5-3 км.
186
3 оба тобы
-/-
-/-
Переметный ст. батысынан 2-3 км., Деркөл өзенінің солтүстік- батысынан 500-600 м, Зеленый селосы  жолының оңтүстігіне қарай 60 м.
187
Жалғыз оба
Д=48 м.,
Н=4 м.
-/-
-/-
Переметный ст. оңтүстігінен 5-6 км., Орал-Каменка трассасының солтүстігінен 1-1,5 км., трассадан Переметный ст. 1-1,5 км.
188
Жалғыз оба
Д=34 м.,
Н=1 м.
Ертедегі темір дәуірі
Археология ескерткіші
Переметный ст. оңтүстік- батысынан 7,5-8  км.,Черноярово селосының оңтүстік- шығысынан 4,5 -5 км.
189
Жалғыз оба
Д=42 м.,
Н=3,2 м.
-/-
-/-
Переметный ст. оңтүстік- батысынан 8 км., Черноярово селосының оңтүстік- шығысынан 4,5 км.
190
3 оба тобы
-/-
-/-
Переметный ст. оңтүстік- батысынан 8-9 км., Черноярово селосының оңтүстік- шығысынан 3-4 км.
191
Екі оба
-/-
-/-
Переметный ст. оңтүстік- батысынан 11 км., Черноярово селосы оңтүстігінен 4-5 км.
192
Жалғыз оба
Д=47 м.,
Н=1,5 м.
-/-
-/-
Переметный ст. оңтүстік- батысынан 12-12,5 км., Орал қ.-Саратов қ. трассасы  1 км., Орал қ. 42 км/де.
193
Дойка 1 тобы
-/-
-/-
Переметный ст. оңтүстік- шығысынан 22-22,5 км., Забродино с. оңтүстік- шығысынан 5-6 км., Б.Донская көлінің су қоймасы оңтүстік- батыс жағасы
194
Дойка 2 тобы
-/-
-/-
Переметный ст. оңтүстік- шығысынан 22,5 км.,№2 бөлімшенің оңтүстік- шығысынан 6-7 км., Б.Донская өзенінің су қоймасының солтүстігінен 600 м.
195
Дойка 3 тобы
-/-
-/-
Переметный ст. оңтүстік- шығысынан 22,5 км., 2 бөлімшесі оңтүстік- шығысынан 6,5 км., су қоймасынан солтүстікке қарай км/дей
196
Талов 1 тобы
-/-
-/-
Таловая селосы шығысынан 3-4 км., (Вечный селосынан) Первосоветское селосынан оңтүстік грейдерге 500 м.
197
Абай 1 тобы
-/-
-/-
Бакаушино с. солтүстік- шығысынан 3-4 км., Ростоши ст. солтүстік- батысынан 4-5 км., Абай ауылының оңтүстігінен 2 км., Б.Сухая- Гремьячье өзенінің шығыс дамбасынан 800 м.
198
Жалғыз оба
Д=26 м.,
Н=1 м.
-/-
-/-
Переметный ст. солтүстік- батысынан 1,5-2,5 км., солтүстіктен трасса жанынан Зеленыйға 29/30 км.
199
Елемен 1 тобы
-/-
-/-
Переметный ст.-Үлкен Шаған с. трассасынан оңтүстікке Переметный ст-нан 10 км және Үлкен Шаған селосынан 80 км., Елемен жазғы орнының оңтүстік шығысынан 300 м.
200
Жалғыз оба
Д=29 м.,
Н=1,2 м.
-/-
-/-
М.Лопатин жазғы орнының оңтүстік- батысынан 1,5 км., Забродино селосының №1 бригадасының оңтүстік- шығысынан 3 км.
201
Забродино 1 тобы
-/-
-/-
Забродино селосының оңтүстік- шығысынан 3,5 км., М.Лопатин жазғы орнының оңтүстік- батысынан 1 км.

183
Группа Переметное 1
-/-
-/-
в 2-2,5 км. северо-западнее ст.Переметное
184
Одиночный курган
Д=36 м., Н=1 м.
-/-
-/-
в 2-2,5 км. северо-западнее ст.Переметное, в 680 м. от трассы  в с.Зеленый
185
Одиночный курган
Д=30 м., Н=1 м.
-/-
-/-
в 2,5-3 км. северо-западнее ст.Переметное
186
Группа из 3 курганов
-/-
-/-
В 2-3 км. западнее ст.Переметное, в 500-600 м. северо-западнее р.Деркул, южнее в 60 м. дороги в  с.Зеленый
187
Одиночный курган
Д=48 м., Н=4 м.
-/-
-/-
В 5-6 км. южнее ст.Переметное, в 1-1,5 км. севернее трассы: г. Уральск- п.Каменка, в 1-1,5 км. трассы в ст.Переметное
188
Одиночный курган
Д=34 м., Н=1 м.
Эпоха раннего железа
Памятник археологии
В 7,5-8 км. юго-западнее ст.Переметное, в 4,5-5 км. юго-восточнее с.Черноярово
189
Одиночный курган
Д=42 м., Н=3,2 м.
-/-
-/-
В 8 км. юго- западнее ст.Переметное, в 4,5 км. юго-восточнее с.Черноярово
190
Группа из 3 курганов
-/-
-/-
В 8-9 км. юго-западнее ст.Перметное, в 3-4 км. юго-восточнее с.Черноярово
191
Два кургана
-/-
-/-
в 11 км. юго-западнее ст.Переметное, в 4-5 км. южнее с.Черноярово
192
Одиночный курган
Д=47 м., Н=1,5 м.
-/-
-/-
В 12-12,5 км. юго-западнее ст.Переметное, в 1 км. трассы: г.Уральск- г.Саратов на 42 км. от г.Уральска
193
Группа Дойка 1
-/-
-/-
В 22-22,5 км. юго-восточнее ст.Переметное в 5-6 км. юго-восточнее с.Забродино, на  юго-западном берегу водохранилища р.Б.Донская
194
Группа Дойка 2
-/-
-/-
В 22,5 км. юго-восточнее ст. Переметное, в 6-7 км. юго-восточнее отделения № 2, в 600 м. севернее  водохранилища р.Б.Донская
195
Группа  Дойка 3
-/-
-/-
В 22,5 км. юго-восточнее ст.Переметное, в 6,5 км юго-восточнее отделения № 2, севернее в км водохранилища
196
Группа Таловая 1
-/-
-/-
В 3-4 км. восточнее с.Таловая (с.Вечный) в 500 м. южнее грейдера из с.Первосоветское
197
Группа Абай 1
-/-
-/-
В 3-4 км. северо-восточнее с.Бакаушино, в 4-5 км. северо-западнее ст.Ростоши, в 2 км. южнее с.Абай, в 800 м. восточнее дамбы р.Б.Сухая Гремячье
198
Одинокий курган
Д=26 м., Н=1 м.
-/-
-/-
В 1,5-2,5 км. северо-западнее ст.Переметное, севернее возле трассы в с.Зеленый на 29/30 км.
199
Группа Елемень 1
-/-
-/-
Южнее трассы: ст.Переметное- с.Б.Чаган на 10 км. от ст.Переметное и 80 км. от с.Б.Чаган, в 300 м. юго-восточнее летовки Елемень
200
Одиночный курган
Д=29 м., Н=1,2 м.
-/-
-/-
в 1,5 км. юго-западнее летовки М.Лопатина, в 3 км. юго-восточнее бригады № 1 с.Забродино
201
Группа Забродино 1
-/-
-/-
В 3,5 км. юго-восточнее с.Забродино, в 1 км. юго-западнее летовки М.Лопатина

202
10 оба тобы
-/-
-/-
"Уральсквод- строй" подхозының № 2 бөлімшесінің оңтүстік-батыс шеті
203
Жалғыз оба
Д=27 м.,
Н=1 м.
-/-
-/-
"Уральсквод- строй" № 2 бөлімшесінің шығысынан 2,5 км.
204
Екі оба
Ертедегі темір дәуірі
Археология ескерткіші
"Уральсквод- строй"» подхозының шығысынан 200-300 м.
205
3 оба тобы
-/-
-/-
"Уральсквод- строй"» подхозының оңтүстік- шығысынан 1 км.
206
Екі оба
-/-
-/-
Забродино селосының оңтүстік- шығысынан  2,5-3  км.
207
Забродино 2 тобы
-/-
-/-
Забродино селосының оңтүстік- шығысынан 2-2,5 км.
208
3 оба тобы
-/-
-/-
Кіші Шаған селосының батысынан 1,5 км.
209
Жалғыз оба Д=38 м.,
Н=1 м.
-/-
-/-
Щапово селосының солтүстік- батысынан 9,5-10 км.
210
Екі оба
-/-
-/-
Щапов селосының солтүстік- батысынан 10 км
211
Жалғыз оба
Д=12 м.,
Н=0,4 м.
-/-
-/-
Көшім селосының оңтүстігінен 1,5-2 км., каналдың батысынан 500 м., Көшім өзені арқылы өтетін  көпірден оңтүстік- батысқа 1 км.
212
Круглоозерное 1 тобы
-/-
-/-
Круглоозерное селосы оңтүстік- батысынан 12-12,5 км., Щапово селосы солтүстік- батысынан 5-6 км.
213
Жалғыз оба
Д=27 м.,
Н=1,3 м.
-/-
-/-
Ауылшаруашылық техникумы № 2 бригадасынан 5 км., Орал қаласы оңтүстік- батысынан 10 км.
214
4 оба тобы
-/-
-/-
Орал қаласының оңтүстік- батысынан 9 км., Саратов трассасының оңтүстігінен 3 км. және Атырау трассасының батысынан 3 км.
215
5 оба тобы
-/-
-/-
Орал қаласының оңтүстік- батысынан 8 км., Саратов қаласы трассасы оңтүстігінен 2 км. және Атырау қаласы трассасының батысынан 2 км.
Казталов ауданы:
216
Тазы ескі моласы
-/-
-/-
Қамықшы селосының оңтүстік- батысынан 3-3,5 км., Жалпақтал-Жұлдыз жолының батысынан 200 м.
217
5 оба тобы
-/-
-/-
Жұлдыз селосының солтүстік- шығысынан 8,5-9 км., Оразғали селосының оңтүстік- шығысынан 3-3,5 км.
218
4 оба тобы
-/-
-/-
Қарасу  селосының батысынан 12-12,5 км.
219
4 оба тобы
-/-
-/-
Қарасу селосы солтүстік- батысынан 5,5-6  км., қыстақтың солтүстік- батысынан 800 м.
220
Тос-Оба тобы
-/-
-/-
Қарасу селосының оңтүстік- батысынан 15 км., Тос-оба қыстағының батысынан 500 м.
221
Жалғыз оба
Д=37 м.,
Н=0,7 м.
-/-
-/-
Көктерек селосының оңтүстік- батысынан 2,7 км.
222
Мамай ескі моласы
-/-
-/-
Көктерек селосы оңтүстік- батысынан 9 км., Мамай қыстағының оңтүстік- батысынан 5,5 км., Кіші өзен өзенінің батысынан 400-450 м.
223
Екі оба
-/-
-/-
Порт-Артур селосының солтүстік- шығысынан 2км.
224
Жалғыз оба
Д=53 м.,
Н=2,1 м.
-/-
-/-
Порт-Артур селосының солтүстік- шығысынан 3-3,2 км.
225
Жалғыз оба
Д=43 м.,
Н=2,1 м.
-/-
-/-
Порт-Артур селосының оңтүстік- шығысынан 5 км.
226
Жалғыз оба
Д=63 м.,
Н=3 м.
-/-
-/-
Порт-Артур селосының оңтүстік- шығысынан 5,5 км.
227
Жалғыз оба
Д=17 м.,
Н=0,4 м.
Ежелгі
темір дәуірі
Археология
ескерткіші

202
Группа из 10 курганов
-/-
-/-
На юго-западной окраине отделения 2 подхоза "Уральск-водстрой"
203
Одиночный курган
Д=27 м., Н=1 м.
-/-
-/-
В 2,5 км. восточнее отделения 2 "Уральскводстрой"
204
Два кургана
Эпоха раннего железа
Памятник археологии
В 200-300 м. восточнее подхоза "Уральскводстрой"
205
Группа из 3 курганов
-/-
-/-
В 1 км. юго-восточнее подхоза "Уральсводстрой"
206
Два кургана
-/-
-/-
В 2,5-3 км. юго-восточнее с.Забродино
207
Группа Забродино 2
-/-
-/-
В 2-2,5 км. юго-восточнее с.Забродино
208
Группа из 3 курганов
-/-
-/-
В 1,5 км. западнее с.Малый Чаган
209
Одиночный курган
Д=38 м., Н=1 м.
-/-
-/-
В 9,5-10 км. северо-западнее с.Щапово
210
Два кургана
-/-
-/-
В 10 км. северо-западнее с.Щапово
211
Одиночный курган
Д=12 м., Н=0,4 м.
-/-
-/-
В 1,5-2 км. южнее с.Кушум в 500 м. западнее канала, в 1 км. юго-западнее моста через р.Кушум
212
Группа Кругло- озерное 1
-/-
-/-
В 12-12,5 км. юго-западнее с.Круглоозерное, в 5-6 км. северо-западнее с.Щапово
213
Одиночный курган
Д=27 м., Н=1,3 м.
-/-
-/-
В 5 км. бригады № 2 сельхозтехникума, в 10 км. юго-западнее г.Уральска
214
Группа из 4 кургана
-/-
-/-
В 9 км. юго- западнее г.Уральска, в 3 км. южнее Саратовской трассы и в 3 км. западнее Атырауской  трассы
215
Группа из 5 курганов
-/-
-/-
В 8 км. юго-западнее г.Уральска, в 2 км. южнее трассы в г.Саратов и на 2 км. западнее трассы в г.Атырау
Казталовский район:
216
Могильник тазы
-/-
-/-
В 3-3,5 км. юго-западнее с.Камыкши, в 200 м. западнее грейдера: Жалпактал-Жулдыз
217
Группа из 5 курганов
-/-
-/-
В 8,5-9 км. северо-восточнее с.Жулдыз, в 3-3,5 км. юго-восточнее с.Уразгали
218
Группа из 4 курганов
-/-
-/-
В 12-12,5 км. западнее с.Карасу
219
Группа из 4 курганов
-/-
-/-
В 5,5-6 км. северо-западнее с.Карасу, в 800 м. северо-западнее зимовки
220
Группа Тос-Оба
-/-
-/-
В 15 км. юго-западнее с.Карасу, в 500 м. западнее зимовки Тос-Оба
221
Одиночный курган
Д=37 м., Н=0,7 м.
-/-
-/-
В 2,7 км. юго-восточнее  с.Коктерек
222
Могильник   Мамай
-/-
-/-
В 9 км. юго-западнее с.Коктерек, в 5,5 км. юго- западнее зимовки Мамай, в 400-450 м.западнее р.М.Узень
223
Два кургана
-/-
-/-
В 2 км. северо-восточнее  с.Порт-Артур
224
Одиночный курган
Д=53 м.,
Н=2,1 м.
-/-
-/-
В 3-3,2 км  северо-восточнее  с.Порт-Артур
225
Одиночный курган
Д=43 м., Н=2,1 м.
-/-
-/-
В 5 км. юго-восточнее с.Порт-Артур
226
Одиночный курган
Д=63 м., Н=3 м.
-/-
-/-
В 5,5 км. юго-восточнее с.Порт-Артур
227
Одиночный курган
Д=17 м., Н=0,4 м.
Эпоха раннего железа
Памятник археологии

Кіші Талдықұдық селосының оңтүстігінен 6 км., Түйемойын қыстағының солтүстік- батысынан 2,5 км.
228
Жалғыз оба
Д=23 м.,
Н=0,6 м.
-/-
-/-
Кіші Талдықұдық селосының оңтүстігінен 5,5 км., Түйемойын қыстағының солтүстік- батысынан 3 км.
229
Жалғыз оба
Д=21 м.,
Н=0,4 м.
-/-
-/-
Кіші Талдықұдық селосы оңтүстігінен 6,5 км., Түйемойын қыстағының батысынан 3 км.
230
Бесқұдық тобы
-/-
-/-
Талдықұдық селосының солтүстік- шығысынан 11,5 км., Бесқұдық селосындағы зираттың батысынан 1 км.
231
Жалғыз оба
Д=39 м.,
Н=1,8 м.
-/-
-/-
Бесқұдық селосының солтүстік- шығысынан 10 км., Талас қыстағының оңтүстік- шығысынан 5,5 км.
232
Жалғыз оба
Д=38 м.,
Н=2 м.
-/-
-/-
Қайшақұдық селосының оңтүстік- шығысынан 11,5-12 км., Талдыапан селосының солтүстік- шығысында 350 м. зиратта
233
Екі оба
-/-
-/-
Талдыапан селосы оңтүстік- шығысынан 2-2,5  км., Талдыапаннан  Қайшақұдыққа дейінгі грейдерден 250-300 м.
234
Жалғыз оба
Д=53 м.,
Н=3 м.
-/-
-/-
Талдыапан селосының солтүстігінен 3,5-4 км., Қайшақұдық селосының оңтүстігінен 1,7 км.
235
Жалғыз оба
Д=50 м.,
Н=1,5 м.
-/-
-/-
Оңтүстік- батыстағы бейіт жанында қайша-құдық селосының оңтүстік- батысынан 300-350 м.
236
4 оба тобы
-/-
-/-
Қайшақұдық селосы оңтүстік- батысынан 3,5 км., Талдыапан- Жалпақтал-Чапаев грейдерінен оңтүстікке 500 м.
237
4 оба тобы
Ертедегі
темір дәуірі
Археология
ескерткіші
Ықлас қыстағының оңтүстік- батысынан 2,5 км., Сары-Шөкпей қыстағының солтүстік- батысынан 2,5-3 км.
238
Жалғыз оба
Д=46 м.,
Н=0,5 м.
-/-
-/-
Никонор селосы солтүстік- батысынан 2,2 км., Тамон қыстағы оңтүстік- шығысынан 2 км.
239
Жалғыз оба
Д=51 м.,
Н=1,1 м.
-/-
-/-
Қызылжар қыстағының оңтүстік- шығысынан 5,5 км., Қособа қыстағының солтүстік- шығысынан 6 км., Көшім өзенінің оңтүстік-
батысынан 326 м.
240
Жалғыз оба
Д=88 м.,
Н=4,5 м.
-/-
-/-
Қособа қыстағының солтүстік- шығысынан 1,5 км.
241
Жалғыз оба
Д=31 м.,
Н=0,4 м.
-/-
-/-
Қособа қыстағының солтүстік- батысынан 2,5 км.
242
Жалғыз оба
Д=70 м.,
Н=3 м.
-/-
-/-
Қособа қыстағының солтүстік- батысынан 2 км.
243
Бестерек ескі  моласы
-/-
-/-
Бестерек селосының солтүстік- шығысынан 3,5 км.
244
5 оба тобы
-/-
-/-
Сарықұдық селосының оңтүстік- батысынан 6,5 км., Красный Партизан селосының оңтүстік- шығысынан 18 км.
245
Қособа моласы
-/-
-/-
Көктерек селосының оңтүстігінен 3 км.
Бөрлі ауданы:
246
Қорған
-/-
-/-
Бошкол селосының оңтүстік- шығысынан 5 км
247
Қорғандар
Ертедегі темір дәуірі
Археология ескерткіші
Приуральный селосына жақын маңда
248
Қараобадан топ
-/-
-/-
Базар селосының оңтүстік- батысынан 20 км.
249
4 оба тобы
-/-
-/-
Қарашығанақ селосының батысынан 5 км.
250
Қырық-оба тобы
-/-
-/-
Шөптікөл селосы (Алғабас ст.) шығысынан 4 км
251
Қорғандар
-/-
-/-
Үлкен Бестау селосының солтүстігінен 2 км.

В 6 км. южнее с.Малый Талды-кудук, в 2,5 км. северо-западнее зимовки Верблюжья Шея
228
Одиночный курган
Д=23 м., Н=0,6 м.
-/-
-/-
В 5,5 км. южнее с.Малый Талды-кудук, в 3 км. северо-западнее зимовки Верблюжья Шея
229
Одиночный курган
Д=21 м., Н=0,4 м.
-/-
-/-
В 6,5 км. южнее с.Малый Талды-кудук, в 3 км. западнее зимовки Верблюжья Шея
230
Группа Бескудук
-/-
-/-
В 11,5 км. северо-восточнее с.Талды-кудук, в 1 км. западнее с.Бескудук возле кладбища
231
Одиночный курган
Д=39 м., Н=1,8 м.
-/-
-/-
В 10 км. северо-восточнее с.Бескудук, в 5,5 км юго-восточнее зимовки Талас
232
Одиночный курган
Д=38 м.,
Н=2 м.
-/-
-/-
В 11,5-12 км. юго-восточнее с.Кайша-кудук, в 350 м. северо-восточнее с.Талды-апан на кладбище
233
Два кургана
-/-
-/-
В 2-2,5 км. юго-восточнее с. Талды-апан, в 250-300 м. от грейдера Талды-апан в Кайша-кудук
234
Одиночный курган
Д=53 м., Н=3 м.
-/-
-/-
В 3,5-4 км. севернее с.Талды-апан в 1,7 км. южнее с.Кайша-кудук
235
Одиночный курган
Д=50 м., Н=1,5 м.
-/-
-/-
В 300-350 м. юго-западнее с.Кайша-кудук возле юго-западнее кладбище
236
Группа из 4 курганов
-/-
-/-
В 3,5 км. юго-западнее с.Кайша-кудук,  южнее в 500 м. грейдера: Талды-апан- Жалпактал-Чапаево
237
Группа из 4 курганов
-/-
-/-
В 2,5 км. юго-западнее зимовки Ихлас, в 2,5-3 км. северо-западнее зимовки Сары-Шукпей
238
Одиночный курган
Д=46 м., Н=0,5 м.
-/-
-/-
В 2,2 км. северо-западнее с.Никонор, в 2 км. юго-восточнее зимовки Тамон
239
Одиночный курган
Д=51 м., Н=1,1 м.
-/-
-/-
В 5,5 км. юго-восточнее зимовки Кзыл-жар, в 6 км. северо-восточнее зимовки Кос-Оба, в 326 м. юго-западнее р.Кушум
240
Одиночный курган
Д=88 м.,
Н=4,5 м.
-/-
-/-
В 1,5 км северо-восточнее зимовки Кос-Оба
241
Одиночный курган
Д=31 м., Н=0,4 м.
-/-
-/-
В 2,5 км. северо-западнее зимовки Кос-Оба
242
Одиночный курган
Д=70 м., Н=3 м.
-/-
-/-
В 2 км. северо-западнее зимовки Кос-Оба
243
Могильник  Бестерек
-/-
-/-
В 3,5 км. северо-восточнее  с.Бестерек
244
Группа из 5 курганов
-/-
-/-
В 6,5 км. юго-западнее с.Сары-кудук, в 18 км. юго-восточнее с.Красный Партизан
245
Могильник Кос-Оба
-/-
-/-
В 3 км. южнее с.Коктерек.
Бурлинский район:
246
Курган
-/-
-/-
В 5 км. юго-восточнее с.Бушкульского
247
Курганы
Эпоха раннего железа
Памятник археологии
у с.Приуральный
248
Группа из Караоба
-/-
-/-
В 20 км юго-западнее с.Базар
249
Группа из 4 курганов
-/-
-/-
В 5 км. западнее  с.Карачаганак
250
Группа Крык-Оба
-/-
-/-
В 4 км восточнее  с.Шопты-куль (ст.Алгабас)
251
Курганы
-/-
-/-
В 2 км. севернее  с.Большой Бестау

252
Жаңақоныс  моласы
-/-
-/-
Ақбұлақ селосы солтүстігінен 4,5 км (Еңбек)
253
Ақбұлақ моласы
-/-
-/-
Ақсай қаласының оңтүстік- шығысынан 16 км., Жаңақоныс селосы жолынан 100 м.
254
Жалғыз оба
Д=20 м.,
Н=0,5 м.
Күзету зонасы Д=120 м.
-/-
-/-
Қарашығанақ селосы оңтүстік- батысынан 16 км., Приуральный селосы оңтүстік- шығысынан 15 км., Бестау селосының солтүстік- шығысынан 13 км.
255
3 оба тобы
№ 432 ұңғыма (бұзылған)
-/-
-/-
Тұңғыш селосының солтүстігінен 5,5-6 км., Березовка селосының солтүстік- батысынан 15 км., Қаракемер селосының батысынан 24 км., Приуральный селосының оңтүстік- шығысынан 17,5-18 км.
256
3 оба тобы
№ 317 ұңғыма
-/-
-/-
Жаңаталап селосының оңтүстік- батысынан 18 км., Қарашығанақ селосының оңтүстік-   батысынан 16 км., Тұңғыш селосының солтүстік- шығысынан 6 км.
257
Жер   үй контурлары
Орта ғасыр
дәуірі
-/-
Березка өзенінің тік  қиылысқан жерінде, Березовка селосының солтүстігінен 7,5 км., Тұңғыш селосы шығысынан 8,5 км.
258
Екі оба
Ертедегі
темір дәуірі
-/-
Ақсай қ. -Жарсуат с. трассасының сол жағында 280 м. 17/21 км-де
259
Жарсуат 2 ескі моласы
-/-
-/-
Жарсуат селосының оңтүстік- шығысында 1 км.
Қаратөбе ауданы:
260
Қалдығайты  моласы
-/-
-/-
Жігерлен селосының батысында 3 км., қалдығайты өзенінің оң жағалауы
Теректі ауданы:
261
Алға-Көл елді жері
Қола дәуірі
-/-
Үлкен Аңқаты өзенінің құйылар жеріне 7 км. (сол жағалауы)
262
Шалқар 3 моласы
б.э.
Х-Х11 ғ.ғ.
-/-
Сантас тауының оңтүстік етегінде, Аңқаты селосының шығысына 3 км.
263
Шалқар 4  моласы
-/-
-/-
Сантас тауы жонының орталық бөлігінде
264
Шалқар 5  моласы
-/-
-/-
Сантас тауы жонының батыс шетінде
265
Жалғыз оба
Н=4 м.
-/-
-/-
Сантас тауы жонының солтүстік- шығыс шеті
266
Аңқаты 1 моласы
Ертедегі темір дәуірі
-/-
Аңқаты селосының оңтүстігінен 1 км., Шалқар өзенінің батыс жағалауында
Ақжайық ауданы:
267
Қойсары моласы
Б.э. ХIII-ХV ғ.ғ..
-/-
Қарауыл-Төбе селосының солтүстік-
шығысынан 3,5 км.
268
Дөңгелек 1 моласы
Ертедегі темір дәуірі
Археология ескерткіші
Дөңгелек су қоймасы плотинасының оңтүстігінен 300 м.
269
Дөңгелек 2  моласы
-/-
-/-
Дөңгелек су қоймасының оңтүстігінен 1,5 км.
Сырым ауданы:
270
Бұлдырты 1
-/-
-/-
Бұлдырты селосының солтүстік- батысынан 2 км.
Жаңақала ауданы:
271
Мокринский 1  моласы
Б.э ХIII- XV ғ.ғ.
-/-
Мокринский селосының оңтүстік- шығысынан 1,5 км., Кіші-өзен өзенінің сол жағасы
272
Мокринский 3  моласы
-/-
-/-
Мокринский селосының солтүстік- батысынан 3 км.
273
Сор-Көл 2 моласы
Ертедегі
темір дәуірі
-/-
Соркөл өзенінің батыс жағалауынан 600 м.
274
Қос-Оба тобы
-/-
-/-
Маштексай селосының солтүстік- батысынан 3 км., Қисық-қамыс селосына жолдың сол жағында,  Мокринский селосына жолдың оң жағында

252
Могильник Жанаконыс
-/-
-/-
В 4,5 км. севернее с. Акбулак (Енбек)
253
Могильник Акбулак
-/-
-/-
В 16 км. юго-восточнее г.Аксай в 100 м. дороги в с.Жанаконыс
254
Одиночный курган
Д=20 м., Н=0,5 м.
Охранная зона Д=120 м.
-/-
-/-
В 16 км. юго-западнее с.Карачаганак, в 15 км. юго-восточнее с.Приуральный, в 13 км. северо-восточнее  с.Бестау
255
Группа из 3 курганов
Скважина № 432
(снесены)
-/-
-/-
В 5,5-6 км. севернее с.Тунгуш, в 15 км. северо-западнее с.Березка, в 24 км западнее с.Каракемир, в 17,5-8 км. юго-восточнее с.Приуральный
256
Группа из 3 курганов
Cкважина № 317
-/-
-/-
В 18 км юго-западнее с.Жанаталап, в 16 км. юго-западнее с.Карачаганак, в 6 км. северо-восточнее  с.Тунгуш
257
Контуры землянки
Эпоха средне-вековья
-/-
На вертикальном срезе обрыва р.Березка в 7,5 км. севернее с.Березовка, в 8,5 км. восточнее
с.Тунгуш
258
Два кургана
Эпоха раннего железа
-/-
в 280 м. слева от трассы: г.Аксай-с.Жарсуат на 17/21 км.
259
Могильник Жарсуат 2
-/-
-/-
в 1 км. юго-восточнее с. Жарсуат.
Каратобинский район:
260
Могильник Калдыгайты
-/-
-/-
в 3 км. западнее с.Жигерлен, правый берег
р.Калдыгайты
Теректинский район:
261
Поселение Алка-Коль
Эпоха бронзы
-/-
В 7 км. устья р.Большая Анката (левый берег)
262
Могильник Челкар 3
Х-ХII в.в. н.э.
-/-
У южной оконечности горы Сантас, в 3 км. восточнее с.Анката
263
Могильник Челкар 4
-/-
-/-
В центральной части плато горы Сантас
264
Могильник Челкар 5
-/-
-/-
У западного края плато горы Сантас
265
Одиночный курган
Н=4 м.
-/-
-/-
Северо-восточная окраина плато горы Сантас
266
Могильник Анката 1
Эпоха раннего железа
-/-
В 1 км. южнее с.Анката, западный берег оз.Челкар
Акжаикский район:
267
Могильник Койсары
ХIII-ХVв.в.
н.э.
-/-
В 3,5 км. северо-восточнее  с.Караул-Тобе
268
Могильник Донгелек 1
Эпоха раннего железа
Памятник археологии
Южнее в 300 м. от плотины водохранилища  Донгелекское
269
Могильник Донгелек 2
-/-
-/-
Южнее в 1,5 км. от водохранилища  Донгелекское
Сырымский район:
270
Булдурты 1
-/-
-/-
в 2 км. северо-западнее с.Булдурты
Джангалинский район:
271
Могильник Мокринский 1
ХIII-ХV в.в.
н.э.
-/-
в 1,5 км. юго-восточнее с.Мокринский, левый берег р.М.Узень
272
Могильник Мокринский 3
-/-
-/-
В 3 км. северо-западнее с.Мокринский
273
Могильник Сор-Коль 2
Эпоха раннего железа
-/-
В 600 м. западнее берега озера Сор-Коль
274
Группа Кос-Оба
-/-
-/-
В 3 км. северо-западнее с.Маштексай, слева дороги в с.Кисык-Камыс, справа дороги в с.Мокринский

275
Райым 1 тобы
б.э.
Х111-Х1У  ғ.ғ..
-/-
Жаңақазан селосының солтүстік- батысынан 1,5 км., Райым өзені солтүстік- батыс жағалауы
276
Сары-Айдын қалашығы
-/-
-/-
Жаңақазан селосының солтүстік- шығысынан 3 км., Кіші өзеннің құяр сағасында Сары-Айдын көлінің солтүстік- батыс жағалауы
277
Новая Казанка тобы
-/-
-/-
Жаңақазан селосының оңтүстік- батысынан 6км.
278
Екі оба
Ертедегі
темір дәуірі
-/-
Жаңақазан селосының оңтүстік- батысынан 10 км., Ащықұдық  жазғы орнының оңтүстік- шығысынан 1,5 км.
279
Ащықұдық тобы
-/-
-/-
Жаңақазан селосының батысынан 10,5 км., Ащықұдық жазғы орнының оңтүстік- шығысынан 1 км.
280
3 оба тобы
-/-
-/-
Чапаев п. -Сайхин п.  трассасы жанында, 209/194 км.
Бөкейорда ауданы:
281
Қалмақ қырылған 2    моласы
-/-
-/-
Жаңақазан-Сайхын жолының солтүстігінен 2 км., Арал-Сор көлінің оңтүстігінен 3 км.
282
Бисен 1 ескі моласы
-/-
-/-
Бисен селосы солтүстік- батысынан 15 км.
283
Бисен 2 ескі моласы
-/-
-/-
Бисен селосының оңтүстік- батысынан 2 км.
284
Бисен 3 ескі моласы
-----/ ----
-/-
Орда селосының батысынан 3 км.
285
Жалғыз оба
Д=20 м.,
Н=0,4 м.
-/-
-/-
Искра селосының оңтүстік- шығысынан 1 км.
286
7 оба тобы
-/-
-/-
Орда совхозы № 2 фермасының оңтүстік- батысынан 5 км.
287
Ақсай 1 тобы
-/-
-/-
Орда совхозы № 2 фермасының оңтүстік- батысынан 6 км., Ақсай қыстағының оңтүстік- батысынан 1,5 км.
288
Жалғыз оба
Д=40 м.,
Н=1,5 м.
-/-
-/-
Орда совхозы № 2 фермасының оңтүстік- батысынан 10 км.
289
5 оба тобы
Ертедегі
темір дәуірі
Археология
ескерткіші
Орда совхозы № 2 фермасының оңтүстік- батысынан 11 км.
290
Оба
Д=38 м.,
Н=1 м.
-/-
-/-
Бектас қыстағының батысынан 3 км., Орда селосы жолынан 50 м, Орда с. орман алғабына  27 км.
291
Жалғыз оба
Д=32 м.,
Н=1 м.
-/-
-/-
Чапаев-Сайхын трассасының оңтүстігінде 350 м.,  258/146 км.
292
5 оба тобы
-/-
-/-
Чапаев-Сайхын трассасының солтүстік- батысынан 308/96 км.
293
6 оба тобы
-/-
-/-
Чапаев-Сайхын трассасы солтүстігінен 50 м., 320/84 км.
294
3 оба тобы
-/-
-/-
Чапаев-Сайхын трассасының оңтүстік- шығысынан 70 м., 356/48 км.
295
Жалғыз оба
Д=30 м.,
Н=1,5 м.
-/-
-/-
Чапаев-Сайхын трассасы оңтүстік- шығысынан 70 км., 378/26 км.
296
Жалғыз оба
Д=25 м.,
Н=0,8 м.
-/-
-/-
Ситалы қыстағы мал қораларының солтүстік- шығысынан 150 м., тұрғын үйлерден 400 м.
297
Ситалы тобы
-/-
-/-
Ситалы қыстағының солтүстігінен 100 м., Чапаев-Сайхын трассасының оңтүстігінен 600 м., 378/26 км.
298
Жалғыз оба
Д=25 м.,
Н=1 м.
-/-
-/-
Мүйіт жанындағы Ситалы қыстағының солтүстік- батысынан 1 км., Чапаев-Сайхын трассасының солтүстігінен 300 м., 380/24 км.
299
7 оба тобы
-/-
-/-
Чапаев-Сайхын трассасының солтүстігінен 450 м., 381/23 км.
300
7 оба тобы
-/-
-/-
Чапаев-Сайхын трассасының солтүстігінен 950 м., 381/23 км.

275
Группа Райм 1
Х111-Х1Увв.н.э
-/-
В 1,5 км. северо-западнее с.Новая Казанка северо-западный берег озера Райм
276
Городище Сары-Айдын
-/-
-/-
В 3 км. северо-восточнее с.Новая- Казанка, северо-западный берег озера Сары-Айдын на месте впадения р.М.Узень
277
Группа Новая- Казанка
-/-
-/-
В 6 км. юго-западнее с.Нова Казанка
278
Два кургана
Эпоха раннего железа
-/-
В 10 км. юго-западнее с.Новая Казанка, в 1,5 км. юго-восточнее летовки Ащекудук
279
Группа Ащекудук
-/-
-/-
В 10,5 км. западнее с.Новая Казанка, в 1 км. юго-восточнее летовки Ащекудук
280
Группа из 3 курганов
-/-
-/-
Возле трассы: п.Чапаев-п.Сайхин на 209/194 км.
Бокейординский район:
281
Могильник Калмак- Крылган 2
-/-
-/-
В 2 км. севернее дороги Н.Казанка-Сайхин, в 3 км. южнее оз.Арал-Сор
282
Могильник Бисен 1
-/-
-/-
В 15 км. северо-западнее с.Бисен
283
Могильник Бисен 2
-/-
-/-
В 2 км. юго-западнее с.Бисен
284
Могильник Бисен 3
-/-
-/-
В 3 км. западнее  с.Урда
285
Одиночный курган
Д=20 м., Н=0,4 м.
-/-
-/-
В 1 км. юго-восточнее  с.Искра
286
Группа из 7 курганов
-/-
-/-
В 5 км. юго-западнее фермы № 2 с/за Урдинский
287
Группа Аксай 1
-/-
-/-
В 6 км. юго-западнее фермы № 2 с/за Урдинский, в 1,5 км. юго-западнее зимовки Аксай
288
Одиночный курган
Д=40 м., Н=1,5 м.
-/-
-/-
В 10 км. юго-западнее фермы № 2 с/за Урдинский
289
Группа из 5 курганов
Эпоха раннего железа
Памятник археологии
В 11 км. юго-западнее фермы № 2 с/за Урдинский
290
Курган
Д=38 м., Н=1 м.
-/-
-/-
В 3 км. западнее зимовки Бектас, в 50 м. дороги в с.Урда на 27 км. от с.Урды в лесополосе
291
Одиночный курган
Д=32 м., Н=1 м.
-/-
-/-
В 350 м. южнее трассы: Чапаев-Сайхин на 258/146 км.
292
Группа из 5 курганов
-/-
-/-
Северо-западнее трассы Чапаев-Сайхин на 308/96 км.
293
Группа из 6 курганов
-/-
-/-
В 50 м. севернее трассы: Чапаев-Сайхин на 320/84 км.
294
Группа из 3 курганов
-/-
-/--
В 70 км. юго-восточнее трассы: Чапаев-Сайхин на 356/48 км.
295
Одиночный курган
Д=30 м., Н=1,5 м.
-/-
-/-
В 70 км. юго-восточнее трассы: Чапаев-Сайхин  на 378/26 км.
296
Одиночный курган
Д=25 м., Н=0,8 м.
-/-
-/-
В 400 м. от жилых домов и в 150 м. северо-восточнее скотных дворов зимовки Ситалы
297
Группа Ситалы
-/-
-/-
В 100 м. севернее зимовки Ситалы, в 600м. южнее трассы: Чапаев-Сайхин на 378/26 км.
298
Одиночный курган
Д=25 м., Н=1 м.
-/-
-/-
В 1 км. северо-западнее зимовки Ситалы возле кладбища, в 300 м. севернее трассы: Чапаев-Сайхин на 380/24 км.
299
Группа из 7 курганов
-/-
-/-
В 450 км. севернее трассы: Чапаев-Сайхин на 381/23 км.
300
Группа из 7 курганов
-/-
-/-
В 950 км. севернее трассы: Чапаев-Сайхин на 381/23 км.

301
Жалғыз оба
Д=30 м.,
Н=3,5 м.
-/-
-/-
Чапаев п.-Сайхын п. трассасының батысынан 200 м., 284/20 км.
302
Жалғыз оба
Д=79 м.,
Н=3,5 м.
-/-
-/-
Чапаев п.-Сайхын п. трассасының оңтүстігінен 450 м., 385/19 км.
303
Сайхын тобы
-/-
-/-
Моланың жанында Сайхын поселкасының солтүстік- батысынан 4 км.
304
Жалғыз оба
Д=20 м.,
Н=0,4 м.
-/-
-/-
Чапаев п.-Сайхын п. трассасының сол жағынан 150 м., 209/195 км.
305
6 оба тобы
-/-
-/-
Чапаев п. -Сайхын п. трассасының оң жағынан 200 м., 345/59 км.
306
Саңғырық ескі моласы (А, Б, В тобы)
-/-
-/-
Орда»совхозының № 1 фермасының солтүстігінен 400-700 км., Орда селосының батысынан 6 км.
Шыңғырлау ауданы:
307
10 оба тобы
-/-
-/-
Шоқтыбай с. оңтүстік- шығысынан қырат шығында 1,5 км., оңтүстік- батыс жолынан 120 м.
308
8 оба тобы
-/-
-/-
Шілік поселкасынан оңтүстік- батысынан 1,5-2 км.
309
8 оба тобы
-/-
-/-
Шілік поселкасының солтүстік-батыс шеті, моланың оңтүстік- шығысынан 600 м.
310
Жалғыз оба
Д=60 м.,
Н=3 м.
Ертедегі
темір дәуірі
Археология ескерткіші
Ащысай селосының солтүстік- батыс шеті
311
Жалғыз оба
Д=43 м.,
Н=1,7 м.
-/-
-/-
Ащысай селосының солтүстік- шығыс шетінде, қазіргі Қазақ мүйітінің оңтүстік- шығысынан 20 м., астық тогының солтүстік- шығысынан 70 м.
312
Черемушка 1 тобы
-/-
-/-
Ащысай селосының оңтүстік шығысынан 1-1,5 км., Қарасу селосының батысында
313
Қарасу 1 тобы
-/-
-/-
Ащысай селосының оңтүстік- шығысынан 3 км., Қарасу селосы солтүстік- батысынан 200 м.
314
Қарасу 2 тобы
Ертедегі темір дәуірі
Археология ескерткіші
Ащысай селосының оңтүстік- шығысынан 4-5 км., Қарасу селосының оңтүстік- шығысынан 1,5 км., Жіңішке, Шиелі өзендерінің арасы
315
Ащысай 1 елді жері
Ертедегі қола дәуірі
-/-
Ащысай селосының оңтүстігінен 2-2,5 км., Тузово станциясы көпірі жанында
316
Ысқырық тобы
Ертедегі темір дәуірі
-/-
Ащысай селосының оңтүстік- батысынан 5 км. Ысқырық орнында, Ақсай қаласы-Шыңғырлау поселкасы грейдерінің солтүстік-батыс бұрылысының жанынан 100 м.
317
Екі оба
-/-
-/-
Ащысай селосы солтүстік-  батысынан 6 км., Баубек нүктесінен 1 км. (оңтүстік- батыс)
318
Жалғыз оба
Д=44 м.,
Н=1,35 м.
-/-
-/-
Ащысай селосының солтүстік-  батысынан 7,5 км., селоның плантациясына батысынан 1 км.
319
Плантация 1 тобы
-/-
-/-
Ащысай селосының солтүстік- батысынан 11 км., плантация батысынан 2 км.
320
Екі оба
-/-
-/-
Ащысай селосының оңтүстік- шығысынан 5-6 км.,  Жіңішке-Шиелі өзендерінің аралығымен Шиелі арқылы өтетін теміржол көпірінен оңтүстік шығысынан 1,5 км.
Орал қаласы:
321
№ 1 қалалық балалар емханасының ғимараты
ХIХ ғ. аяғы
Тарихи- сәулет ескерткіші
Киров көшесі, 22, М.Мәметова көшесі, 47
322
А.Әйтиев және М.Ипмағамбетов тұрған үй
1919 ж.
-/-
Комсомол көшесі, 69

301
Одиночный курган
Д=30 м., Н=3,5 м.
-/-
-/-
В 200 м. западнее трассы: п.Чапаев-п.Сайхин на 284/20 км.
302
Одиночный курган
Д=79 м., Н=3,5 м.
-/-
-/-
В 450 м. южнее трассы: п.Чапаев-п.Сайхин на 385/19 км.
303
Группа  Сайхин
-/--
-/-
В 4 км. северо-западнее п.Сайхин возле  кладбища
304
Одиночный курган
Д=20 м., Н=0,4 м.
-/-
-/-
В 150 м. слева трассы: п.Чапаев-п.Сайхин на 209/195 км.
305
Группа из 6 курганов
-/-
-/-
В 200 м. справа трассы: п.Чапаев-с.Сайхин на 345/59 км.
306
Могильник Санкырык (группа А, Б, В)
-/-
-/-
В 400-700 км. севернее фермы 1 с/за Урдинский в 6 км. западнее с.Урда
Чингирлауский район:
307
Группа из 10 курганов
-/-
-/-
В 1,5 км. юго-восточнее с.Шоктыбай на вершине сырта, в 120 м. юго-западнее дороги
308
Группа из 8 курганов
-/-
-/-
В 1,5-2 км. юго-западнее п.Чилик
309
Группа из 8 курганов
-/-
-/-
Северо-западная окраина п.Чилик, в 600 м. юго-восточнее кладбища
310
Одиночный курган
Д=60 м.,
Н=3 м.
Эпоха раннего железа
Памятник археологии
Северо-западная окраина с.Ащесай
311
Одиночный курган
Д=43 м.,
Н=1,7 м.
-/-
-/-
Северо-восточная окраина с.Ащесай, в 20 м. юго-восточнее современного казахского кладбища, в 70 м. северо-восточнее зернотока
312
Группа Черемушка 1
-/-
-/-
В 1-1,5 км. юго-восточнее с.Ащесай, западнее  с.Карасу
313
Группа Карасу 1
-/-
-/-
В 3 км. юго-восточнее с.Ащесай, в 200 м. северо-западнее с.Карасу
314
Группа Карасу 2
Эпоха раннего железа
Памятник
археологии
В 4-5 км. юго-восточнее с.Ащесай, в 1,5 км. юго-восточнее с.Карасу, в междуречье р.Женишке и р.Чиили
315
Поселение Ащесай 1
Эпоха поздней бронзы
-/-
В 2-2,5 км. южнее с.Ащесай на северном берегу овраг западнее возле моста на ст.Тузово
316
Группа Свисток
Эпоха раннего железа
-/-
В 5 км. юго-западнее с.Ащесай в местности Свисток, в 100 м. возле северо-западнее поворота грейдера: г.Аксай- п.Чингирлау
317
Два кургана
-/-
-/-
В 6 км. северо-западнее с.Ащесай, в 1 км. точки Баубек (юго- западнее)
318
Одиночный курган
Д=44 м., Н=1,35 м.
-/-
-/-
В 7,5 км. северо-западнее с.Ащесай, в 1 км. плантации села
319
Группа Плантация 1
-/-
-/-
В 11 км. северо-западнее с.Ащесай, в 2 км. западнее плантации
320
Два кургана
-/-
-/-
В 5-6 км.юго- восточнее с.Ащесай, в 1,5-км. юго-восточнее железнодорожного моста через р.Чиили  в междуречье р.Женишке и р.Чиили
г.Уральск
321
Здание городской  детской поликлиники № 1
Конец
ХIХ века
Памятник истории и архитектуры
ул.Кирова, 22
ул.М.Маметовой, 47
322
Дом, в котором жили А.Айтиев и М.Ипмагам- бетов
1919 г.
-/-
ул.Комсомольская, 69

323
25-Чапаев дивизиясы штабы орналасқан үй
1888 ж.
-/-
Чапаев көшесі, 26
324
Ф.Шаляпин тоқтаған  бұрынғы қонақ үй
1891 ж.
-/-
Фурманов көшесі, 82
325
"Уралец" газеті типография- сының ғимараты
1888 ж.
-/-
Чапаев көшесі, 39
326
В. Савичев оқыған, бұрынғы мұғалімдер семинариясының ғимараты
1878 ж.
-/-
Чапаев көшесі, 18
327
Бұрынғы қыздар гимназиясы, қазіргі № 1 мектеп
ХIХ ғ. аяғы
Тарихи- сәулет ескерткіші
Пролетар көшесі, 22
328
Діни кешендер ғимараты
-/-
-/-
Достық даңғылы, Батурин көшесі, Х.Чурин көшесі,  Т.Масин көшесі
329
17-қызыләскер-лердің туысқандар зираты
1919 ж.
-/-
Шаған өзенінен өтетін теміржол көпірі
330
Жазушы К.Федин тоқтаған Рассохиндердің үйі
1910-13 ж.ж.
-/-
Некрасов көшесі, 22
331
А.Гайдар, В.Правдухин, С.Сейфуллин, А.Толстой болған Журавлевтердің үйі
1927-37 ж.ж.
-/-
Фурманов көшесі, 34
332
Бірінші Орал қалалық телеграфының бұрынғы ғимараты
1880 ж.
-/-
Достық даңғылы, 185
333
Бұрынғы қала орталығы
ХIХ ғ. аяғы.
Сәулет ескерткіші
Куйбышев көшесі, 23
334
Бұрынғы полковник Завьяловтың үйі, қазіргі медколледж
-/-
-/-
Коммунистік көшесі, 14
335
Бұрынғы шарап зауыты және қойма құрылыстары
-/-
-/-
Коммунистік көшесі, 33
336
В.И.Чапаевтың бюстісі
1946 ж.
Тарихи
ескерткіш
Шаған өзені арқылы темір жол көпірі

323
Дом, где размещался штаб 25-ой Чапаевской дивизии
1888 г.
-/-
ул.Чапаева, 26
324
Бывшая гостиница, где останавли- вался Ф.Шаляпин
1891 г.
-/-
ул.Фурманова, 82
325
Здание типографии газеты
"Уралец"
1888 г.
-/-
ул.Чапаева, 39
326
Здание бывшей учительской семинарии, где учился
В.Савичев
1878 г.
-/-
ул.Чапаева, 18
327
Бывшая женская гимназия, ныне школа № 1
Конец ХIХ века
Памятник истории и архитектуры
ул.Пролетарская, 22
328
Комплекс культовых зданий
-/-
-/-
пр.Достык, ул.Батурина, ул.Х.Чурина,
ул.Т.Масина
329
Братская могила 17-ти красно- армейцев
1919 г.
-/-
Железнодорожный мост через р.Чаган
330
Дом Рассохиных, где останавли- вался писатель К.Федин
1910- 1913 г.г.
-/-
ул.Некрасова, 22
331
Дом Журавлевых, где бывали
А.Гайдар, В.Правдухин,с.Сейфуллин, А.Толстой
1927-
1937
г.г.
-/-
ул.Фурманова, 34
332
Бывшее здание первого Уральского городского телеграфа
1880 г.
-/-
пр.Достык, 185
333
Бывшая  городская  усадьба
конец ХIХ века
Памятник архитектуры
ул.Куйбышева, 23
334
Бывший  дом полковника Завьялова,  ныне медколледж
-/-
-/-
ул. Коммунистическая, 14
335
Бывший винный завод и складские  постройки
-/-
-/-
ул. Коммунистическая, 33
336
Бюст В.И.Чапаеву
1946 г.
Памятник истории
Железнодорожный мост через р.Чаган