Екінші деңгейдегі банктердің бағалы қағаздар рыногында брокерлік және/немесе дилерлік қызметті жүзеге асыра алатын туынды бағалы қағаздардың базалық активтерін сатып алу тізбесі және тәртібі туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 19 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 31 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 4066. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 16 шілдедегі N 210 Қаулысымен
Қаулының күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.07.16.  N 210  (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан  қараңыз) Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  30-бабының 12-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Екінші деңгейдегі банктер брокерлік және/немесе дилерлік қызметті былайша жүзеге асырады деп белгіленсін:
1) базалық активі мыналар болып табылатын жеткізілмейтін (тараптардың айырықша міндеттемелер бойынша ақшалай есеп айырысу жөніндегі сөзсіз міндеттемесі) туынды бағалы қағаздармен:
шетел валютасы;
тазартылған қымбат металдар;
2) базалық активі мыналар болып табылатын туынды бағалы қағаздармен:
сыйақы мөлшерлемесі;
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы  Заңына  сәйкес екінші деңгейдегі банктердің сатып алуына рұқсат берілген бағалы қағаздар;
тізбелері осы қаулының қосымшасында белгіленген есеп айырысу көрсеткіштері (индекс);
кредиттік тәуекел көрсеткіші (credit default swаp).
2. Базалық активтері осы қаулының 1-тармағымен белгіленген туынды бағалы қағаздар бағалы қағаздардың ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған рыноктарында сатылады.
Кредиттік тәуекел көрсеткіші (credit default swap) базалық актив болып табылатын екінші деңгейдегі банктер сатып алатын туынды бағалы қағаздар мынадай талаптарға жауап беруі тиіс:
"А-" ("Standard & Poor's" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) немесе "А3" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) төмен емес ұзақ мерзімді рейтингтік баға;

О перечне и порядке приобретения базовых активов производных ценных бумаг, с которыми банки второго уровня могут осуществлять брокерскую и/или дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций Республики Казахстан от 9 января 2006 года N 19. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 января 2006 года N 4066. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций РК от 16 июля 2007 года N 210.
Сноска. Постановление Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций РК от 9 января 2006 года N 19 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций РК от 16 июля 2007 года  N 210  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
В соответствии с пунктом 12  статьи 30  Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Установить, что банки второго уровня могут осуществлять брокерскую и/или дилерскую деятельность с:
1) беспоставочными (содержащими безусловное обязательство сторон произвести исключительно денежные расчеты по обязательствам) производными ценными бумагами, базовым активом которых являются:
иностранная валюта;
аффинированные драгоценные металлы;
2) производными ценными бумагами, базовым активом которых являются:
ставка вознаграждения;
ценные бумаги, разрешенные к приобретению банками второго уровня в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
расчетные показатели (индексы), перечень которых определен Приложением к настоящему постановлению;
показатель кредитного риска (credit default swаp).
2. Производные ценные бумаги, базовые активы которых определены пунктом 1 настоящего постановления, приобретаются на организованном и неорганизованном рынках ценных бумаг.
Производные ценные бумаги, приобретаемые банками второго уровня, базовым активом которых является показатель кредитного риска (credit default swаp), отвечают следующим требованиям:
долгосрочная рейтинговая оценка не ниже "А-" (по классификации рейтингового агентства "Standard & Poor's") или "А3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service");

"А1" ("Standard & Poor's" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) немесе "P1" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) төмен емес қысқа мерзімді рейтингтік баға.
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
4. Стратегия және талдау департаменті (Еденбаев Е.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктерге, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" қауымдастығы нысанындағы заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
5. Агенттіктің Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі
Басқармасының
2006 жылы 9 қаңтар
N 19 қаулысына қосымша
Есеп айырысу көрсеткіштерінің
(индекстер) тізбесі
1. MICEX (Moscow Interbank Currency Exchange Index)
2. DAX (Deutscher Aktienindex)
3. CAC 40 (Compagnie des Agents de Change 40 Index)
4. NIKKEI - 225 (NIKKEI - 225 Index)
5. TOPIX (Tokyo Price Index)
6. HSI (Hang Seng Index)
7. ENXT 100 (Euronext 100)
8. RTSI (Russian Trade System Index)
9. DJIA (Dow Jones Industrial Average)
10. S&P 500 (Standard and Poor's 500 Index)
11. FT-SE 100 (Financial Times Stock Exchange 100 Index)
12. KASE-Shares (Kazakhstan Stock Exchange-Shares)
13. MSCI World Index (Morgan Stanley Capital International World Index)

краткосрочная рейтинговая оценка не ниже "А1" (по классификации рейтингового агентства "Standard & Poor's") или "Р1" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service").
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту стратегии и анализа (Еденбаев Е.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, банков второго уровня, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Приложение
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 9 января 2006 года N 19
Перечень расчетных показателей (индексов)
1. MICEX (Moscow Interbank Currency Exchange Index)
2. DAX (Deutscher Aktienindex)
3. CAC 40 (Compagnie des Agents de Change 40 Index)
4. NIKKEI - 225 (NIKKEI - 225 Index)
5. TOPIX (Tokyo Price Index)
6. HSI (Hang Seng Index)
7. ENXT 100 (Euronext 100)
8. RTSI (Russian Trade System Index)
9. DJIA (Dow Jones Industrial Average)
10. S&P 500 (Standard and Poor's 500 Index)
11. FT-SE 100 (Financial Times Stock Exchange 100 Index)
12. KASE-Shares (Kazakhstan Stock Exchange-Shares)
13. MSCI World Index (Morgan Stanley Capital International World Index)