Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылықты сипаттайтын коэффициенттерін есептеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 наурыздағы N 83 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 2 мамырда тіркелді. Тіркеу N 4218. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 240 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 240 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Атауында және 1-тармақта, сонымен қоса Агенттік Басқармасының 2006 жылғы 25 наурыздағы N 83 қаулымен бекітілген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылық коэффициентін есептеу ережесі Қосымшасының атауында "шығындылық коэффициентін" деген сөздер "шығындылықты сипаттайтын коэффициенттерін" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2007.06.25 N 181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
Сақтандыру қызметінің нәтижелерін объективті бағалау және сақтандыру бизнесінің тиімділігін сипаттайтын қаржылық көрсеткіштердің есебіне бірыңғай тәсілді қолдану мақсатында, сондай-ақ сақтандырудың барлық сыныптары бойынша шығындылық талдамасын алу, сақтандыру қызметі рыногының дамуын болжау мүмкіндігі және сақтандыру ұйымдары қабылдаған тәуекелдер мониторингі үшін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылықты сипаттайтын коэффициенттерін есептеу ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаменті (Каримуллин А.А.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы қабылданған күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, актуарийлерге, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" Заңды тұлғалар бірлестігіне, "Қазақстанның Актуарийлер Қоғамы" қоғамдық бірлестікке жіберілсін.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.

Об утверждении Правил расчета коэффициентов, характеризующих убыточность страховой (перестраховочной) организации
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года N 83. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 мая 2006 N 4218. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 240
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 240 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В наименовании и пункте 1, а также в наименовании Приложения к Правилам расчета коэффициента убыточности страховой (перестраховочной) организации слова "коэффициента убыточности" заменены словами "коэффициентов, характеризующих убыточность" постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 июня 2007 г. N 181 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
В целях объективной оценки результатов страховой деятельности и единообразного подхода к расчету финансовых показателей, характеризующих эффективность страхового бизнеса, а также для получения анализа убыточности по всем классам страхования, возможности прогнозирования развития рынка страховых услуг и мониторинга принятых страховыми организациями рисков Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расчета коэффициентов, характеризующих убыточность страховой (перестраховочной) организации.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каримуллин А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня принятия настоящего постановления довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, страховых (перестраховочных) организаций, актуариев, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", Общественного объединения "Общество Актуариев Казахстана".
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Ғ.Н. Өзбековке жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2006 жылғы
25 наурыздағы N 83 қаулысымен
бекітілді
Ескерту. Атауында "шығындылық коэффициентін" деген сөздер "шығындылықты сипаттайтын коэффициенттерін" деген сөздермен ауыстырылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2007.06.25 N 181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылықты
сипаттайтын коэффициенттерін есептеу ережесі
Осы Ереже "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4375-1-баптарын іске асыру мақсатында әзірленді және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылықты сипаттайтын коэффициенттерін (шығындылық коэффициенті, жұмсалған қаражат коэффициенті, қиыстырылған коэффициенті) есептеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. Кіріспеде "шығындылық коэффициентін" деген сөздер "шығындылықты сипаттайтын коэффициенттерін (шығындылық коэффициенті, жұмсалған қаражат коэффициенті, қиыстырылған коэффициенті)" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2007.06.25 N 181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақысы - сақтандыру полисінің қолдану мерзімінің уақыты өткен бөлігіне қатысты сақтандыру сыйлықақысының бөлігі;
2) полистік жыл - сақтандыру полисінің қолданылу мерзімі басталған күн мен қолданылу мерзімі аяқталған күн арасындағы кезең;
3) реттеуге арналған шығыстар - сақтандыру төлемдерін жүзеге асырумен байланысты бағалаушылар қызметі мен заң қызметін сатып алу бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қосымша шығыстарының сомасы;
4) таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақысы - сақтандыру полисінің қолдану мерзімінің уақыты өткен бөлігіне қатысты қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген сақтандыру сыйлықақысының бөлігі;
5) төлемдердің таза сомасы - қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген сақтандыру төлемдерінің сомасы;
6) шеккен шығындар - сақтандыру төлемдері, реттеуге арналған шығыстар, сондай-ақ есептеу кезеңіндегі шығындар резервтеріндегі өзгерістер;
7) шығындар резервтеріндегі өзгерістердің таза сомасы - қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындар резервтеріндегі өзгерістер;
8) шығыстар - комиссиялық сыйақыны төлеу, бюджетке салықтарды және басқа міндетті төлемдерді төлеу, «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» АҚ-на жарналарды төлеу бойынша шығыстар, реттеуге жұмсалатын шығыстарды қоспағанда әкімшілік және басқа шығыстар.

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Узбекова Г.Н.
Председатель
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 25 марта 2006 года N 83
Правила расчета коэффициентов, характеризующих
убыточность страховой (перестраховочной) организации
Сноска. В наименовании Правил расчета коэффициента убыточности страховой (перестраховочной) организации слова "коэффициента убыточности" заменены словами "коэффициентов, характеризующих убыточность" постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 июня 2007 г. N 181 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
Настоящие Правила разработаны в целях реализации статей 43 75-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и определяют порядок расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации.
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 июня 2007 г. N 181 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
Глава 1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) заработанная страховая премия - часть страховой премии, относящаяся к истекшей части срока действия полиса;
2) полисный год - период между датой начала срока действия и датой окончания срока действия полиса;
3) расходы на урегулирование - сумма дополнительных расходов страховой (перестраховочной) организации по приобретению услуг (услуг оценщиков и юридических услуг), связанных с осуществлением страховых выплат;
4) чистая заработанная страховая премия - часть страховой премии, относящаяся к истекшей части срока действия полиса, без учета доли перестраховщика;
5) чистая сумма выплат - сумма страховых выплат без учета доли перестраховщика;
6) понесенные убытки - включают в себя страховые выплаты, расходы на урегулирование, а также изменение в резервах убытков за период расчета;
7) чистая сумма изменений в резервах убытков - изменения в резервах убытков без учета доли перестраховщика;
8) расходы - расходы по выплате комиссионного вознаграждения, налоговые сборы, взносы в АО "Фонд гарантирования страховых выплат", административные расходы и прочие, за исключением расходов на урегулирование.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 106 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылықты сипаттайтын коэффициентерін есептеу жинақтаушы сақтандыру сыныптарын (түрлерін) қоспағанда сақтандырудың барлық сыныбына (түріне) таралады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2007.06.25 N 181 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
3. Есептеуге пайдаланатын барлық сақтандыру сыйлықақылары мен шығындары бір полистік жылға жатады.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары ай сайын есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күні Астана қаласының уақытымен 18.00 сағаттан кешіктірмей осы Ереженің қосымшасына сәйкес шығындылықты сипаттайтын коэффициентерін есептеу туралы есепті (бұдан әрі - есеп) ұсынады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30 N 125 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2007.06.25 N 181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз);  2009.04.29 N 90 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
4-1. Есеп электронды және қағаз тасымалдауышта ұсынылады. Есепті күнгі жағдай бойынша қағаз тасымалдауыштағы есепке сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бiрiншi басшысы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтерi қол қояды, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мөрiмен куәландырылады, актуариймен расталады және уәкілетті органға ұсынылады, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымда сақталады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органның талап етуі бойынша сұратуды алған күннен бастап екі жұмыс күннен кешіктірмей белгілі бір күнгі жағдай бойынша есептілікті қағаз тасымалдағышта ұсынады.
Электрондық тасымалдағышта ұсынылатын деректердің қағаз тасымалдағыштағы деректермен сәйкестігін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бірінші басшысы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы тұлға) және бас бухгалтер қамтамасыз етеді.
Электрондық тасымалдағыштағы есептер құпиялылығын және ұсынылатын деректердің түзетілмейтіндігін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғау құралдары бар ақпараттың жеткізілуіне кепілдік беретін көлік жүйесін пайдаланумен ұсынылады.
Ескерту. 4-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.

Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 15.07.2010 № 106 (порядок введения в действие см. п. 2).
2. Расчет коэффициентов, характеризующих убыточность страховой (перестраховочной) организации распространяется на все классы (виды) страхования, за исключением классов (видов) накопительного страхования.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 июня 2007 г. N 181 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
3. Все страховые премии и убытки, используемые для расчета, относятся к одному полисному году.
4. Страховые (перестраховочные) организации ежемесячно, не позднее 18.00 часов времени города Астана пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным, представляют отчет о расчете коэффициентов, характеризующих убыточность согласно приложению к настоящим Правилам (далее - отчет).
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 30.04.2007 N 125 (вводится в действие с 01.08.2007); от 25.06.2007 N 181 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 29.04.2009 N 90 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
4-1. Отчет представляется на электронном и бумажном носителях. Отчет на бумажном носителе по состоянию на отчетную дату подписываются первым руководителем (на период его отсутствия – лицом, его замещающим), главным бухгалтером страховой (перестраховочной) организации, заверяется печатью страховой (перестраховочной) организации, подтверждается актуарием и представляется в уполномоченный орган, а также хранится в страховой (перестраховочной) организации.
По требованию уполномоченного органа страховая (перестраховочная) организация не позднее двух рабочих дней со дня получения запроса представляет отчетность по состоянию на определенную дату на бумажном носителе.
Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе обеспечивается первым руководителем страховой (перестраховочной) организации (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) и главным бухгалтером.
Отчет на электронном носителе представляется с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 30.04.2007 N 125 (вводится в действие с 01.08.2007); в редакции постановления Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).

4-2. Есепті жасау барысында пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Есепте бес жүз теңгеден төмен сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
Ескерту. 4-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30. N 125 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
2-тарау. Шығындылықты сипаттайтын коэффициентерін есептеу
тәртібі
Ескерту. 2-тараудың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.06.25 N 181 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
5. Қиыстырылған коэффициент шығындылық коэффициенті мен шығындар коэффициентінің сомасы ретінде есептеледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.06.25 N 181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
6. Шығындылық коэффициентінің есептеуді қайта сақтандырушының үлесін ескере отырып және қайта сақтандырушының үлесін ескерместен жүргізу қажет.
Ескерту. 6-тармақта және мәтін бойынша бұдан әрі "Шығындар көрсеткішінің", "Шығындардың көрсеткіші", "шығындар көрсеткіші" деген сөздерге сәйкес "Шығындылық коэффициентінің", "Шығындылықтың коэффициенті", "шығындылық коэффициенті" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.06.25 N 181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
7. Шығындылықтың қайта сақтандырушының үлесі ескерілген коэффициенті сақтандырудың әрбір сыныбы бойынша жеке не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының барлық сақтандыру портфелі бойынша шегерілген шығындар сомасының мына формула бойынша еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақысының сомасына қатынасы есебінде есеп айырысады:
Қайта сақтандырушының үлесін         Шеккен шығындар
ескерген шығындылық коэффициенті=    ------------------------*100%
Еңбекпен өтелген сақтандыру
8. Шығындылықтың қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген коэффициенті сақтандырудың әрбір сыныбы бойынша жеке не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының барлық сақтандыру портфелі бойынша қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шегерілген шығындар сомасының мына формула бойынша таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақысының сомасына қатынасы есебінде есеп айырысады:
Қайта сақтандырушының үлесі
Қайта                                 ескерілместен шегерілген
сақтандырушының үлесі                 шығындар
ескерілмеген шығындылық коэффициенті= ------------------------*100%
Таза еңбекпен өтелген
сақтандыру сыйлық ақылары

4-2. Единица измерения, используемая при составлении отчета, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге в отчете округляется до нуля, а сумма равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 4-2 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 30 апреля 2007 г. N 125 (вводится в действие с 1 августа 2007 г.).
Глава 2. Порядок расчета коэффициентов,
характеризующих убыточность
Сноска. Наименование главы 2 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 июня 2007 г. N 181 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
5. Комбинированный коэффициент рассчитывается как сумма коэффициента убыточности и коэффициента затрат.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 июня 2007 г. N 181 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
6. Расчет коэффициента убыточности необходимо производить как с учетом доли перестраховщика, так и без учета доли перестраховщика.
Сноска. В пункте 6 и далее по тексту слова "показателя убытков", "Показатель убытков", "показатель убытков" заменены соответственно словами "коэффициента убыточности", "Коэффициент убыточности", "коэффициент убыточности" - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 июня 2007 г. N 181 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
7. Коэффициент убыточности с учетом доли перестраховщика рассчитывается по каждому классу страхования отдельно либо по всему страховому портфелю страховой (перестраховочной) организации, как отношение суммы понесенных убытков к сумме заработанных страховых премий по формуле:
Коэффициент убыточности     Понесенные убытки
с учетом доли          = ----------------------------* 100%
перестраховщика          Заработанные страховые премии
8. Коэффициент убыточности без учета доли перестраховщика рассчитывается по каждому классу страхования отдельно либо по всему страховому портфелю страховой (перестраховочной) организации, как отношение суммы понесенных убытков без учета доли перестраховщика к сумме чистых заработанных страховых премий, по формуле:
Понесенные убытки без учета доли
Коэффициент убыточности              перестраховщика
без учета доли         = ---------------------------------- * 100%
перестраховщика          Чистые заработанные страховые премии

9. Жұмсалған қаражат коэффициенті шығыстардың формула бойынша таза еңбекпен өтелген сақтандыру сыйлықақылары сомасына қатынасы есебінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының барлық сақтандыру портфелі бойынша есеп айырысады:
Жұмсалған                                    Шығыстар
қаражаттар коэффициенті =             ------------------------*100%
Таза еңбекпен өтелген
сақтандыру сыйлық ақылар
Ескерту. 9-тармақта және мәтін бойынша бұдан әрі "Жұмсалған қаражат көрсеткіші", "жұмсалған қаражат көрсеткіші" деген сөздерге сәйкес "Жұмсалған қаражат коэффициенті", "жұмсалған қаражат коэффициенті" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.06.25 N 181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2010.07.15 № 106 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.
10. Қиыстырылған коэффициент сақтандыру қызметінің жалпы тиімділігін және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайын сипаттайды. Қиыстырылған коэффициентті есептеу қайта сақтандырушының үлесін ескере отырып және қайта сақтандырушының үлесі ескерілместен жүргізіледі.
Ескерту. 10-тармақта және мәтін бойынша бұдан әрі "Шығындылық коэффициенті", "Шығындылық коэффициентін", "шығындылық коэффициентіне", деген сөздерге сәйкес "Қиыстырылған коэффициент", "Қиыстырылған коэффициентті", "қиыстырылған коэффициентке" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.06.25 N 181 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
11. Қайта сақтандырушының үлесі ескерілген қиыстырылған коэффициентке қайта сақтандырушының үлесі ескерілген шығындылық коэффициенті мен жұмсалған қаражат коэффициенті енгізіледі және мынадай формуламен айқындалады:
Қайта сақтандырушының                 Қайта сақтандырушының үлесі
үлесі ескерілген                  ескерілген шығындылық коэффициенті
қиыстырылған коэффициент        =   + Жұмсалған қаражат коэффициенті
12. Қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген қиыстырылған коэффициентке қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындылық коэффициенті мен жұмсалған қаражат коэффициенті енгізіледі және мынадай формуламен айқындалады:
Қайта сақтандырушының               Қайта сақтандырушының үлесі
үлесі ескерілген                ескерілмеген шығындылық коэффициенті
қиыстырылған коэффициент        =   + Жұмсалған қаражат коэффициенті
3-тарау. Қосымша ережелер
13. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайын талдау есептеуі осы Ереженің қосымшасында көрсетілген қиыстырылған коэффициент бойынша жүргізіледі.

9. Коэффициент затрат рассчитывается по всему страховому портфелю страховой (перестраховочной) организации, как отношение расходов к сумме чистых заработанных страховых премий по формуле:
Расходы
Коэффициент затрат = ------------------------------------- * 100%
Чистые заработанные страховые премии
Сноска. В пункте 9 и далее по тексту слова "показатель затрат", "Показатель затрат" заменены соответственно словами "коэффициент затрат", "Коэффициент затрат" постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25.06.2007 N 181 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 15.07.2010 № 106 (порядок введения в действие см. п. 2).
10. Комбинированный коэффициент характеризует общую эффективность страховой деятельности и финансовое положение страховой (перестраховочной) организации. Расчет комбинированного коэффициента производится как с учетом доли перестраховщика, так и без учета доли перестраховщика.
Сноска. В пункте 10 и далее по тексту слова "Коэффициент убыточности", "коэффициента убыточности", "коэффициенту убыточности" заменены соответственно словами "Комбинированный коэффициент", "комбинированного коэффициента", "комбинированному коэффициенту" - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 июня 2007 г. N 181 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
11. Комбинированный коэффициент с учетом доли перестраховщика, включает в себя коэффициент убыточности с учетом доли перестраховщика и коэффициент затрат и определяется по следующей формуле:
Коэффициент убыточности с учетом
Комбинированный коэффициент с       доли перестраховщика
учетом доли перестраховщика    = + Коэффициент затрат
12. Комбинированный коэффициент без учета доли перестраховщика, включает в себя коэффициент убыточности без учета доли перестраховщика и коэффициент затрат и определяется по следующей формуле:
Коэффициент убыточности без учета
Комбинированный коэффициент         доли перестраховщика
без учета доли          = + Коэффициент затрат перестраховщика
Глава 3. Дополнительные положения
13. Анализ финансового положения страховой (перестраховочной) организации производится по комбинированному коэффициенту, расчет которого указывается в приложении к настоящим Правилам.

14. Егер қиыстырылған коэффициент жүз проценттен асып кеткен жағдайда, уәкілетті орган акционерлерге»"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 53-бабында көрсетілген ұсынымдардың берілуін қоса отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын қаржылық сауықтыру бойынша шаралар қабылдауды ұсына алады.
4-тарау. Қорытынды ережелер
15. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен шешіледі.
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының шығындылықты сипаттайтын
коэффициенттерін есептеу
ережесіне қосымша

14. В случае, если комбинированный коэффициент превышает сто процентов, уполномоченный орган вправе рекомендовать акционерам принять меры по финансовому оздоровлению страховой (перестраховочной) организации, включая выдачу рекомендаций, указанных в статье 53 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
Глава 4. Заключительные положения
15. Вопросы, неурегулированные настоящими Правилами, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам расчета коэффициентов,
характеризующих убыточность страховой
(перестраховочной) организации

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 № 106 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), өзгерту енгізілді  - 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулыларымен.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қиыстырылған коэффициентін есептеу туралы есеп ___________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)

Сноска. Приложение в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 15.07.2010 № 106 (порядок введения в действие см. п. 2); с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
Отчет о расчете комбинированного коэффициента
страховой (перестраховочной) организации
________________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)

20__жылғы «1»____жағдай бойынша
Сақтандыру сыныптарының атауы
Еңбекпен өтелген сақтандыру сыйлықақылары
Төлемдер
Шығындар резервтеріндегі өзгерістер
Реттеуге арналған шығыстар
Шығы стар
Қайта сақтандырушының үлесі ескерілген шығындардың көрсеткіші, % ((5)+(7)+(9))/(3)
Қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындардың көрсеткіші, % ((6)+(8)+ (9))/(4)
Шығындардың көрсеткіші, % (10)/(4)
Қайта сақтандырушының үлесі ескерілген құрама коэффициент, % (11)+(13)
Қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген құрама коэффициент, % (12)+(13)
Барлығы
Еңбекпен өтелген сыйлықақылардың таза сомасы
Барлығы
Төлем дердің таза сомасы
Барлығы
Шығындар резервтеріндегі өзгерістердің таза сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
Міндетті сақтандыру
х
х
х
х
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
х
х
х
х
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
х
х
х
х
1.3
өсімдік шаруашылығындағы сақтандыру
х
х
х
х
1.4
жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
х
х
х
х
1.5
экологиялық сақтандыру
х
х
х
х
1.6
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
х
х
х
х
1.7
туроператордың және турагенттің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
х
х
х
х
1.8
қызметі үшінші тұлғаға зиян келтіру қаупімен байланысты болатын объект иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
х
х
х
х
1.9
Қызметкерді еңбек (қызмет) мiндеттерiн атқарған кезде жазатайым жағдайлардан сақтандыру
1.10
өзге де сақтандыру түрлері (сыныптары)
х
х
х
х
2
Ерікті жеке сақтандыру
х
х
х
х
2.1
өмірді сақтандыру
х
х
х
х
2.2
Аннуитеттік сақтандыру, оның ішінде:
2.2.1
Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңына сәйкес жасалған зейнетақы аннуитет шарттары
2.2.2
Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы» Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 7 ақпандағы Заңына сәйкес жасалған аннуитет шарттары
2.2.3
Аннуитеттік сақтандырудың өзге түрлері
2.3
Алып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
2.4
Алып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
2.5
жазатайым жағдайлардан сақтандыру
х
х
х
х
2.6
аурулардан сақтандыру
х
х
х
х
2.7
өзге де сақтандыру түрлері (сыныптары)
х
х
х
х
3
Ерікті мүліктік сақтандыру
х
х
х
х
3.1
автомобиль көлігін сақтандыру
х
х
х
х
3.2
теміржол көлігін сақтандыру
х
х
х
х
3.3
әуе көлігін сақтандыру
х
х
х
х
3.4
су көлігін сақтандыру
х
х
х
х
3.5
жүктерді сақтандыру
х
х
х
х
3.6

по состоянию на "1" ____________ 20 ___ года
(в тысячах тенге)
Наименование классов
страхования
Зарабо-
танные
страховые
премии
Выплаты
Изменения
в резервах
убытков
В
с
е
г
о
Чистая
сумма
зарабо-
танных
премий
В
с
е
г
о
Чистая
сумма
выплат
В
с
е
г
о
Чистая
сумма
изме-
нений в
резервах
убытков
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Обязательное страхование
1.1
страхование гражданско-
правовой ответственности
владельцев транспортных
средств
1.2
страхование гражданско-
правовой ответственности
перевозчика перед
пассажирами
1.3
страхование в
растениеводстве
1.4
страхование гражданско-
правовой ответственности
частных нотариусов
1.5
экологическое страхование
1.6
страхование гражданско-
правовой ответственности
аудиторских организаций
1.7
страхование гражданско-
правовой ответственности
туроператора и турагента
1.8
страхование гражданско-
правовой ответственности
владельцев объектов,
деятельность которых
связана с опасностью
причинения вреда третьим
лицам
1.9
Страхование работника от
несчастных случаев при
исполнении им трудовых
(служебных) обязанностей
1.10
иные виды (классы)
страхования
2
Добровольное личное
страхование
2.1
страхование жизни
2.2
Аннуитетное страхование,
в том числе:
2.2.1
договоры пенсионного
аннуитета, заключенные в
соответствии с Законом
Республики Казахстан от
20 июня 1997 года "О
пенсионном обеспечении в
Республике Казахстан"
2.2.2
договоры аннуитета,
заключенные в
соответствии с Законом
Республики Казахстан от 7
февраля 2005 года "Об
обязательном страховании
работника от несчастных
случаев при исполнении им
трудовых (служебных)
обязанностей"
2.2.3
иные виды аннуитетного
страхования
2.3
Исключена постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131
(вводится в действие по истечении четырнадцати календарных
дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК)
2.4
Исключена постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131
(вводится в действие по истечении четырнадцати календарных
дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК)
2.5
страхование от несчастных
случаев
2.6
страхование на случай
болезни
2.7
иные виды (классы)
страхования
3
Добровольное
имущественное страхование
3.1
страхование
автомобильного транспорта
3.2
страхование
железнодорожного
транспорта
3.3
страхование воздушного
транспорта
3.4
страхование водного
транспорта
3.5
страхование грузов
3.6
страхование имущества, за
исключением пунктов

осы есептің 3.1-3.5-тармақтар қоспағанда, мүлікті сақтандыру
х
х
х
х
3.7
автомобиль көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
х
х
х
х
3.8
әуе көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
х
х
х
х
3.9
су көлік иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
х
х
х
х
3.10
осы есептің 3.7-3.9-тармақтарда көрсетілген сыныптарды қоспағандағы, азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру
х
х
х
х
3.11
заемдарды сақтандыру
х
х
х
х
3.12
ипотекалық сақтандыру
х
х
х
х
3.13
кепілдіктер мен кепілдемелерді сақтандыру
х
х
х
х
3.14
өзге қаржылық шығындардан сақтандыру
х
х
х
х
3.15
3.11-3.14-жолдарда көрсетілген сыныптарды қоспағанда қаржылық ұйымдардың шығыстарын сақтандыру
3.16
титулдық сақтандыру
3.17
сот шығыстарын сақтандыру
3.18
өзге де сақтандыру түрлерi (сыныптары)
4
Сақтандыру портфелінің барлығы бойынша
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Актуарий ________күнi_______
Бас бухгалтер __________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы ______________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» __________
Мөр орны

3.1-3.5 настоящего отчета
3.7
страхование гражданско-
правовой ответственности
владельцев автомобильного
транспорта
3.8
страхование гражданско-
правовой ответственности
владельцев воздушного
транспорта
3.9
страхование гражданско-
правовой ответственности
владельцев водного
транспорта
3.10
страхование гражданско-
правовой ответственности,
за исключением классов,
указанных в пунктах
3.7-3.9 настоящего отчета
3.11
страхование займов
3.12
ипотечное страхование
3.13
страхование гарантий и
поручительств
3.14
страхование от прочих
финансовых убытков
3.15
страхование убытков
финансовых организаций,
за исключением классов,
указанных в строках
3.11-3.14
3.16
титульное страхование
3.17
страхование судебных
расходов
3.18
иные виды (классы)
страхования
4
По всему страховому
портфелю
продолжение таблицы
Расходы
на уре-
гулиро-
вание
Рас-
ходы
Пока-
затель
убытков
с учетом
доли
пере-
страхов-
щика, %
((5)+(7)+
(9))/(3)
Пока-
затель
убытков
без учета
доли
пере-
страхов-
щика, %
((6)+(8)+
(9))/(4)
Пока-
затель
затрат,
%
(10)/(4)
Комбини-
рованный
коэффи-
циент с
учетом
доли пере-
страхов-
щика, %
(11)+(13)
Комбини-
рованный
коэффи-
циент
без учета
доли пере-
страхов-
щика, %
(12)+(13)
9
10
11
12
13
14
15
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя)  (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года.
Место для печати