Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтер туралы ережені бекіту жөнінде" 2005 жылғы 26 қарашадағы N 412 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 мамырдағы N 123 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 29 маусымда тіркелді. Тіркеу N 4273. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 223 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы  N 223  (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) қаулысымен .
__________________________________
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  3-бабы 2-тармағының 11), 15) тармақшаларына,  45-баптың  4-тармағына,  49-бабына  және "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  9-бабы 1-тармағының 5), 6) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтер туралы ережені бекіту жөнінде" 2005 жылғы 26 қарашадағы N 412  қаулысына  (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3995 тіркелген) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтер туралы ережеде:
4-тармақта:
1) тармақшада:
үшінші абзацтағы "екінші деңгейдегі банктердің" деген сөздер "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші-алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
"бағалы қағаздар орталық депозитарийінің шоттарындағы ақша;
"А" санатынан төмен емес ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2" санатынан төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингісі бар резидент емес-банктер шоттарындағы ақша;
бағалы қағаздардың ұйымдасқан рыногында операцияларды жүзеге асыру үшін ұйымдарға банктік қызметті көрсететін резидент емес-ұйымдар шоттарындағы ақша;";

О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 412 "Об утверждении Правил о пруденциальных нормативах для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 мая 2006 года N 123. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2006 года N 4273. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года N 223 (вводится в действие с 15 декабря 2006 года)
Сноска. Постановление Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 мая 2006 года N 123 утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года N  223  (вводится в действие с 15 декабря 2006 года)
В соответствии с подпунктами 11), 15) пункта 2  статьи 3 , пунктом 4  статьи 45 статьей 49  Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и подпунктами 5), 6) пункта 1  статьи 9  Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление  Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 412 "Об утверждении Правил о пруденциальных нормативах для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3995) следующие дополнения и изменения:
в  Правилах  о пруденциальных нормативах для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 4:
в подпункте 1):
в абзаце третьем после слов "в банках второго уровня" дополнить словами "Республики Казахстан";
дополнить абзацами четвертым-шестым следующего содержания:
"деньги на счетах в центральном депозитарии ценных бумаг;
деньги на счетах в банках-нерезидентах, которые имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service");
деньги на счетах в организациях-нерезидентах, предоставляющих банковские услуги организациям для осуществления операций на организованном рынке ценных бумаг;";

мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) ықтимал шығындардың резервтерін шегеріп тастағандағы, негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын есепке ала отырып "А" санатынан төмен емес ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2" санатынан төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингісі бар резидент емес-банктердегі салымдар;";
мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
"16-1) бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушылардың, бағалы қағаздар орталық депозитарийінің және акционерлері бағалы қағаздар рыногының кәсіпқой қатысушылары болып табылатын, бағалы қағаздар рыногы инфрақұрылымының бір бөлігі болып табылатын өзге заңды тұлғалардың ықтимал шығындардың резервтерін шегеріп тастағандағы, елу процентке азайтылған акциялары;";
22-тармақтың 3) тармақшасы алынып тасталсын;
2-қосымшада:
"Ұйым инвестицияларының жиынтық мөлшерінің мәндері" кестесінде:
1-жолда "астамын" деген сөз "кемін" деген сөзбен ауыстырылсын;
7-жолда:
"астам емес" деген сөз "кем" деген сөзбен ауыстырылсын;
"акцияларының" деген сөздің алдынан "дауыс беруші" деген сөзбен толықтырылсын;
жетінші абзац мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Осы тармақшаның қолданылуы кредиттік бюролардың қатысушылары болып табылатын заңды тұлғаларға, сондай-ақ акциялардың мемлекеттік пакеті (қатысу үлестері) "Самұрық" мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі қазақстандық холдинг" акционерлік қоғамына берілген өзге заңды тұлғаларға және акциялардың мемлекеттік пакетін (қатысу үлестерін) иелену және пайдалану құқығы "Қазына" орнықты даму қоры" акционерлік қоғамына берілген заңды тұлғаларға қатысты болмайды.";
мынадай мазмұндағы оныншы абзацпен толықтырылсын:
"Егер ұйым банктің ірі қатысушысы белгісіне абайсыздан сәйкес бола бастаса, оған банктің ірі қатысушысы белгісіне сәйкес болу фактісі анықталған сәттен бастап алпыс күн ішінде зейнетақы және өзінің меншікті активтерінің есебінен сатып алынған осы банктің акцияларын сату қажет болады.":
4-қосымшада:
"(күнтізбелік жылды санмен белгілеу) жылғы (айдың аты)-дағы (зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ілік септігіндегі қысқаша атауы) инвестициялық басқаруындағы (жинақтаушы зейнетақы қорының ілік септігіндегі қысқаша атауы) зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің орташа құны туралы анықтама" кестесі мынадай мазмұндағы бағанмен толықтырылсын:
Бір күнде есептелген зейнетақы активтері бойынша инвестициялық кіріс
17
"(күнтізбелік жылды санмен белгілеу) (3) жылғы (айдың аты)-дағы бір шартты бірліктің орташа құны:" деген абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"номиналды кіріс коэффициенті К 2 ";
5-қосымшада:
"К 1  және К 3  коэффициенттері мәнінің есептері" кестесінде:

дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) вклады в банках-нерезидентах, которые имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения, за вычетом резервов на возможные потери;";
дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) акции организаторов торгов с ценными бумагами, центрального депозитария ценных бумаг и иных юридических лиц, являющихся частью инфраструктуры рынка ценных бумаг, акционерами которых являются профессиональные участники рынка ценных бумаг, уменьшенные на пятьдесят процентов, за вычетом резервов на возможные потери;";
подпункт 3) пункта 22 исключить;
в приложении 2:
в таблице "Значения суммарного размера инвестиций организации":
в строке 1 слова "не более" заменить словом "менее";
в строке 7:
слова "не более" заменить словом "менее";
после слова "количества" дополнить словом "голосующих";
абзац седьмой дополнить предложением следующего содержания:
"Действие настоящего подпункта не распространяется на юридические лица, являющиеся участниками кредитных бюро, а также на юридические лица, государственные пакеты акций (долей участия) которых переданы Акционерному обществу "Казахстанский холдинг по управлению государственными активами "Самрук", и юридические лица, права владения и пользования государственными пакетами акций (долями участия) которых переданы Акционерному обществу "Фонд устойчивого развития "Қазына".";
дополнить абзацем десятым следующего содержания:
"В случае если организация непреднамеренно стала соответствовать признакам крупного участника банка, ей необходимо в течение шестидесяти дней с момента обнаружения факта соответствия признакам крупного участника банка осуществить реализацию акций данного банка, приобретенных за счет пенсионных и собственных активов.";
в приложении 4:
таблицу "Справка о средней стоимости одной условной единицы пенсионных активов (сокращенное наименование накопительного пенсионного фонда в родительном падеже), находившихся в инвестиционном управлении (сокращенное наименование организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами в родительном падеже) за (наименование месяца) (цифровое обозначение календарного года) года" дополнить столбцом следующего содержания:
______________________________________
|  Инвестиционный доход по пенсионным  |
|     активам, начисленный за день     |
|______________________________________|
|                  17                  |
|______________________________________|
|______________________________________|
после абзаца "(цифровое обозначение календарного года) года (3):" дополнить абзацем следующего содержания:
"коэффициент номинального дохода К 2 :";
в приложении 5:
в таблице "Расчеты значений коэффициентов К 1  и К 2 ":

1-жолда "1.2" деген цифрлар "1.5" деген цифрлармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1.3, 1.4, 1.5-жолдармен толықтырылсын:
1.3
бағалы қағаздар орталық депозитарийінің шоттарындағы ақша
100%
1.4
"А" санатынан төмен емес ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2" санатынан төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингісі бар резидент емес-банктер шоттарындағы ақша
100%
1.5
бағалы қағаздардың ұйымдасқан рыногында операцияларды жүзеге асыру үшін ұйымдарға банктік қызметті көрсететін резидент емес-ұйымдар шоттарындағы ақша
100%
мынадай мазмұндағы 3-1-жолмен толықтырылсын:
3-1.
ықтимал шығындардың резервтерін шегеріп тастағандағы, негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын есепке ала отырып "А" санатынан төмен емес ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2" санатынан төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингісі бар резидент емес-банктердегі салымдар
100%

в строке 1 цифры "1.2" заменить цифрами "1.5";
дополнить строками 1.3., 1.4., 1.5. следующего содержания:
1.3.
деньги на счетах в центральном
депозитарии ценных бумаг
100%
1.4.
деньги на счетах в
банках-нерезидентах, которые
имеют долгосрочный и/или
краткосрочный, индивидуальный
рейтинг не ниже категории "А"
(по классификации рейтинговых
агентств "Standard & Poor's" и
"Fitch") или "А2" (по
классификации рейтингового
агентства "Moody's Investors
Service")
100%
1.5.
деньги на счетах в
организациях-нерезидентах,
предоставляющих банковские
услуги организациям для
осуществления операций на
организованном рынке ценных
бумаг
100%
дополнить строкой 3-1 следующего содержания:
3-1.
Вклады в банках-нерезидентах,
которые имеют долгосрочный
и/или краткосрочный,
индивидуальный рейтинг не ниже
категории "А" (по классификации
рейтинговых агентств "Standard &
Poor's" и "Fitch") или "А2" (по
классификации рейтингового
агентства "Moody's Investors
Service") с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения, за вычетом
резервов на возможные потери
100%

мынадай мазмұндағы 16-1-жолмен толықтырылсын:
16-1.
бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушылардың, бағалы қағаздар орталық депозитарийінің және акционерлері бағалы қағаздар қатысушылары болып табылатын, бағалы қағаздар рыногы инфрақұрылымының бір  бөлігі болып табылатын өзге заңды тұлғалардың ықтимал шығындардың резервтерін шегеріп тастағандағы, елу процентке азайтылған акциялары
50%
мынадай мазмұндағы 22.1., 22.2-жолдармен толықтырылсын:

дополнить строкой 16-1 следующего содержания:
16-1.
Акции организаторов торгов с
ценными бумагами, центрального
депозитария ценных бумаг и иных
юридических лиц, являющихся
частью инфраструктуры рынка
ценных бумаг, акционерами
которых являются
профессиональные участники
рынка ценных бумаг, уменьшенные
на пятьдесят процентов, за
вычетом резервов на возможные
потери
50%
дополнить строками 22.1., 22.2. следующего содержания:

22.1.
Зейнетақы активтерінің ағымдағы құны (ЗАА)
22.2.
кредит тәуекелінің
коэффициенті (k)
6-қосымшада:
"20__ жылғы "___" ___________ жағдай бойынша _______________________________ (ұйымның атауы) пруденциалдық нормативтердің есебіне арналған қосымша мәліметтер" кестесі мынадай мазмұндағы 8015, 8016, 8017, 8018-жолдармен толықтырылсын:
8015
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің шоттарындағы ақша
8016
Бағалы қағаздар орталық депозитарийінің шоттарындағы ақша

22.1.
текущая стоимость пенсионных
активов (ТПА)
22.2.
коэффициент кредитного риска (k)
в приложении 6:
таблицу "Дополнительные сведения для расчета пруденциальных
нормативов по состоянию на "___"_________20___ года _____________
(наименование Организации)" дополнить строками 8015, 8016, 8017,
8018 следующего содержания:
8015
Деньги на счетах в банках второго
уровня Республики Казахстан
8016
Деньги на счетах в центральном
депозитарии ценных бумаг

8017
"А" санатынан төмен емес ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2" санатынан төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингісі бар резидент емес-банктердің шоттарындағы ақша
8018
Бағалы қағаздардың ұйымдасқан рыногында операцияларды жүзеге асыру үшін ұйымдарға банктік қызметті көрсететін резидент емес-ұйымдар шоттарындағы ақша

8017
Деньги на счетах в банках-нерезидентах,
которые имеют долгосрочный и/или
краткосрочный, индивидуальный рейтинг
не ниже категории "А" (по классификации
рейтинговых агентств "Standard & Poor's"
и "Fitch") или "А2" (по классификации
рейтингового агентства "Moody's
Investors Service")
8018
Деньги на счетах в организациях-
нерезидентах, предоставляющих банковские
услуги организациям для осуществления
операций на организованном рынке ценных
бумаг

2. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (Тоқобаев Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне және "Активтерді басқарушылар қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Токобаев Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти дней со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и Объединения юридических лиц "Ассоциация управляющих активами".
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель