Жануарлар дүниесі объектілерін (балықтан және өзге су жануарларынан басқа), оның ішінде жануарлардың сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген санаттарға жатқызылған түрлерін, олардың бөліктері мен олардан жасалған өнімдерді әкелуге және әкетуге рұқсаттар беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті Төрағасының 2006 жылғы 23 мамырдағы N 121 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2006 жылғы 28 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 4321. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009 жылғы 30 шілдедегі N 435 бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009.07.30 N 435 бұйрығымен.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жануарлар дүниесі объектілерін (балықтан және өзге су жануарларынан басқа), оның ішінде жануарлардың сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген санаттарға жатқызылған  түрлерін, олардың бөліктері мен олардан жасалған өнімдерді әкелуге және әкетуге рұқсаттар беру ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау төрағаның орынбасары Қ.Ш. Мұсабаевқа жүктелсін.
3. Осы бұйрық міндетті мемлекеттік тіркеуге алынсын, ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Төраға
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігі Кедендік бақылау
комитетінің төрағасы
2006 жылғы 12 шілде
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігі Орман және
аңшылық шаруашылығы комитетінің
2006 жылғы 23 мамырдағы N 121
бұйрығымен бекітілген
Жануарлар дүниесі объектілерін (балықтан және өзге су
жануарларынан басқа), оның ішінде жануарлардың  сирек
кездесетін және құрып кету қаупі төнген санаттарға
жатқызылған түрлерін, олардың бөліктері мен олардан жасалған
өнімдерді әкелуге және әкетуге рұқсаттар беру
ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Жануарлар дүниесі объектілерін (балықтан және өзге су жануарларынан басқа), оның ішінде жануарлардың сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген санаттарға жатқызылған  түрлерін, олардың бөліктері мен  олардан жасалған өнімдерді әкелуге және әкетуге рұқсаттар беру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің (бұдан әрі - Комитет) жануарлар дүниесі объектілерін (балықтан және өзге су жануарларынан басқа), олардың бөліктері мен олардан жасалған өнімдерді Қазақстан Республикасына әкелу және одан тысқары жерлерге әкету үшін Қазақстан Республикасының Үкіметінің "Жануарлардың сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген түрлерiнiң" тiзбесiн бекiту туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 10 сәуірдегі N 408 қаулысымен, "Омыртқасыз жануарлар түрлерiнiң Қазақстан Республикасының Қызыл кiтабына енгiзуге арналған тiзбесiн бекiту туралы", 1998 жылғы 19 маусымдағы N 573 қаулысымен Конвенция қосымшасына сәйкес халықаралық саудада жабайы фауна және флора түрлерінің құрып кету қаупі төнген жағдайда (бұдан әрі - СИТЕС  Конвенциясы) қажетті рұқсаттар беру тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил выдачи разрешений на ввоз и вывоз объектов животного мира (кроме рыбы и других водных животных), их частей и производных, в том числе видов животных, отнесенных к категорий редких и находящихся под угрозой исчезновения
Приказ Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 мая 2006 года N 121. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июля 2006 года N 4321. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июля 2009 года N 435
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.07.2009 N 435.
В соответствии с подпунктом 13) пункта 1  статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира",  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи разрешений на ввоз и вывоз объектов животного мира (кроме рыбы и других водных животных), их частей и производных, в том числе видов животных, отнесенных к категорий редких и находящихся под угрозой исчезновения.
2. Контроль за исполнением приказа возложить на заместителя председателя Мусабаева Х.Ш.
3. Настоящий приказ подлежит обязательной государственной регистрации и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
Председатель
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета
таможенного контроля
Министерства финансов
Республики Казахстан
_________________
12 июля 2006 года
Утверждены
приказом Председателя Комитета лесного
и охотничьего хозяйства
Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 23 мая 2006 года N 121
Правила
выдачи разрешений на ввоз и вывоз объектов
животного мира (кроме рыбы и других водных животных),
их частей и производных, в том числе видов животных,
отнесенных к категорий редких и находящихся под угрозой
исчезновения
1. Общие положения
1. Правила выдачи разрешений на ввоз в Республику Казахстан и вывоз объектов животного мира (кроме рыбы и других водных животных), их частей и производных, в том числе видов животных, отнесенных к категорий редких и находящихся под угрозой исчезновения (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира".
2. Настоящие Правила устанавливают порядок выдачи разрешений Комитетом лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Комитет) и его территориальными органами необходимых для ввоза в Республику Казахстан и вывоза за ее пределы объектов животного мира (кроме рыбы и других водных животных) их частей и производных согласно Перечню ценных видов животных, являющихся объектами охоты и рыболовства, утвержденному  постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2002 года N 433, Перечню редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных, утвержденному  постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2006 года N 1034, за исключением видов, включенных в Приложения Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения (далее - Конвенция СИТЕС).
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства РК от 24 июля 2007 г. N  239 .

3. СИТЕС Конвенциясының қосымшаларына енгізілген жануарлар дүниесі объектілерін, олардың бөліктері мен олардан жасалған өнімдерді Қазақстан Республикасына әкелуге және одан тысқары жерлерге әкетуге рұқсаттар беру Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгілеген тәртіппен жүргізіледі.
2. Құжаттарды қарау тәртібі
4. Заңды және жеке тұлғалар жануарлар дүниесі объектілерін (балықтан және өзге су жануарларынан басқа), олардың бөліктері мен олардан жасалған өнімдерді Қазақстан Республикасына әкелуге және одан тысқары жерлерге әкетуге тапсырымды Комитетке (бұдан әрі - тапсырым берушіге) жолдайды.
5. Тапсырым беруші қол қойған тапсырымда мыналар көрсетілуге тиіс:
1) әкелу және әкету мақсаты (коммерциялық операциялар, ғылыми зерттеулер, цирктерде өнер көрсету немесе жылжымалы көрмелер, хайуанаттар бақтары мен мұражайлар арасындағы алмасу, аңшылық олжалар және басқалар);
2) орыс және латын тілдеріндегі атауы көрсетілген жануар түрі;
3) жануарлар дүниесі объектілерінің (балықтан және өзге су жануарларынан басқа), олардың бөліктері мен олардан жасалған өнімдердің (тірі жануарлар, терілер, тұлыптар, ұшалар, бас сүйектері, мүйіздер, азу тістері, қан, уылдырық, сондай-ақ бұйымдар және басқалар) сипаттамасы;
4) тірі жануарлар үшін - жынысы мен жасы, ұқсастық белгілерінің бар-жоғы (сақиналар, микрочиптер және басқалар);
5) жануарлар дүниесі объектілерінің (балықтан және өзге су жануарларынан басқа), олардың бөліктері мен олардан жасалған өнімдердің саны немесе салмағы (бұдан әрі - үлгілер);
6) үлгілердің шығу тегі (табиғаттан алынды, жасанды жолмен өсірілді немесе басқа елден қандай құжаттардың негізінде әкелінді, тәркіленді, сатып алынды, сый немесе мұра ретінде алынды және басқалар);
7) үлгілерді әкелудің және әкетуді кедендік ресімдеудің жоспарланған мерзімі мен бекеті, көлік құралдары және маршрут сызбасы;
8) тірі жануарлар үшін үлгі жарақат алудың, денсаулығына қатер төнудің немесе оған қатыгездікпен қараудың барынша аз қатерімен тасымалдауға дайындалатынын және жөнелтілетінін қуаттау;
9) экспортқа шығарушының (кері экспортқа шығарушының) және импортқа шығарушының орыс және ағылшын тілдеріндегі заңды мекен-жайы, олардың телефондары немесе факстары (жеке тұлғалар үшін - үйінің мекен-жайы, төлқұжатының деректері).
6. Тапсырымға заңды және жеке тұлғалардың үлгілерді жасанды жағдайларда өсірілгенін, оларды олжалаудың және сатып алудың заңдылығын растайтын нотариалді куәландырылған мынандай құжаттар көшірмесі қоса беріледі:
1) мемлекеттік тіркеу туралы куәлік және құрылтай құжаты (заңды тұлғалар үшін), мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (жеке кәсіпкер үшін), жеке басын куәландыратын құжаттар (жеке тұлға үшін);

3. Выдача разрешений на ввоз в Республику Казахстан и вывоз за ее пределы объектов животного мира, их частей и производных, включенных в Приложения Конвенции СИТЕС производится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Порядок рассмотрения документов
4. Заявка на ввоз в Республику Казахстан и вывоз за ее пределы объектов животного мира (кроме рыбы и других водных животных), их частей и производных направляется юридическими и физическими лицами (далее - заявителями) в Комитет, кроме охотничьих трофеев, не включенных в Приложения Конвенции СИТЕС, по которым заявка направляется в территориальный орган.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства РК от 24 июля 2007 г. N  239 .
5. В заявке, подписанным заявителем должны быть указаны:
1) цель ввоза и вывоза (коммерческие операции, научные исследования, цирковые выступления или передвижные выставки, обмен между зоопарками и музеями, охотничьи трофеи и другие);
2) вид животного с указанием его названия на русском и латинском языках;
3) описание объектов животного мира (кроме рыбы и других водных животных), их частей и производных (живые животные, шкуры, чучела, тушки, черепа, рога, клыки, кровь, а также изделия и другие);
4) для живых животных - пол и возраст, наличие идентифицирующих меток (кольца, микрочипы и другие);
5) количество или вес объектов животного мира (кроме рыбы и других водных животных), их частей и производных (далее - образцов);
6) происхождение образцов (изъято из природы, выведено в искусственных условиях, или на основании каких документов импортировано из другой страны, конфисковано, куплено, получено в качестве дара или наследства и другие);
7) планируемые сроки и пункт таможенного оформления ввоза и вывоза образцов, средства транспорта и схема маршрута;
8) подтверждение для живых животных о том, что образец будет подготовлен к транспортировке и отправлен с минимумом риска повреждения, угрозы здоровью или жестокого обращения;
9) юридический адрес (для физических лиц - адрес местожительства, паспортные данные) экспортера (реэкспортера) и импортера на русском и английском языках, их телефоны или факсы.
6. К заявке юридическими и физическими лицами прилагаются следующие нотариально засвидетельствованные копии документов, подтверждающие разведение в искусственных условиях, законность добывания и приобретения образцов:
1) учредительный документ и свидетельство о государственной регистрации (для юридического лица), свидетельство о государственной регистрации (для индивидуального предпринимателя), документы удостоверяющие личность (для физического лица);

2) қызмет түріне лицензия, егер қызметтің бұл түрі лицензиялауға жататын болса;
3) жануарлар дүниесі объектілерін пайдалану келісім-шарты;
4) аңшылық шаруашылығы иесімен немесе су қоймасын пайдаланушымен үлгілерді сатып алу-сатудың шарты, (бар болса);
5) жарақат алудың, денсаулығына қатер төнудің немесе оған қатыгездікпен қараудың қатерін барынша азайту үшін үлгілерге ойдағыдай күтім жасауға жағдайы бар ұйыммен жасалған шартты (бар болса);
6) осы әкелуді немесе әкетуді жүзеге асыру ниетін қуаттайтын экспортқа шығарушы мен импортқа шығарушы арасындағы келісім-шарттың немесе өзге шарт құжаты (бар болса);
7) үлгіге иелік ету немесе оны пайдалану құқығына берілген сенімхат (бар болса);
8) жануарлар дүниесі объектілерін пайдалануға (балықтан және өзге су жануарларынан басқа) берілген рұқсатнама құжаттарының (рұқсат, аң аулау хаттамасы, олжалау парағы және басқалар);
9) салық заңнамасына сәйкес жануарлар дүниесін пайдалану үшін мемлекеттік баж төлегені жөнінде түбіртек;
10) меншік құқығын растайтын құжаттардың (сатып алу сату шарты, өсиеті, сыйға тарту шарты және тауар чегі егер үлгі сауда желісінде сатып алынған болса);
11) әкелінетін және әкетілетін үлгілердің ветеринарлық-санитарлық және фитосанитарлық қауіпсіздік талаптарының үлгісіне сәйкестігін нақтылайтын құжаттар(бар болса).
3. Рұқсатнама беру
7. Комитет тапсырымды отыз күн ішінде қарап, рұқсатты ресімдейді не орынды себебі көрсетілген бас тарту жолдайды.
8. Рұқсат осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес келісілген формада Комитет бланкісінде ресімделеді, оған уәкілетті лауазымды тұлға қол қойып, Комитеттің мөрі басылады. Үлгілердің әрбір тобы үшін жеке рұқсат ресімделеді.
9. Рұқсат тапсырым берушіге немесе тапсырым берушінің сенімхаты бойынша басқа адамға рұқсаттар беру журналына қол қойғызып алу арқылы осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес форма бойынша беріледі.
10. Берілген рұқсат ол берілген уақыттан бастап алты ай бойы қолдануға жарамды.
11. Тапсырым беруші рұқсат алғаннан кейін тапсырымда көрсетілген кедендік ресімдеу бекеті арқылы белгіленген мерзімде жануарлар дүниесі объектілерін (балық және өзге су жануарларынан басқа) әкелуді және әкетуді жүзеге асырады.

2) лицензия на вид деятельности в случае, если данный вид деятельности подлежит лицензированию;
3) договор на пользование объектами животного мира;
4) договор с владельцем охотничьего хозяйства или пользователем водоемов на куплю-продажу образцов, (при наличии);
5) договор с организацией, имеющей условия для надлежащего ухода за образцами с тем, чтобы свести до минимума риск повреждения, угрозы здоровью или жестокого обращения, (при наличии);
6) контракт между экспортером и импортером или иного договорного документа, подтверждающего намерения о совершении данного ввоза или вывоза, (при наличии);
7) доверенность на право распоряжения или пользования образцом, (при наличии);
8) разрешительные документы на пользование объектами животного мира (кроме рыбы и других водных животных), (разрешение, протокол охоты, трофейный лист и другие);
9) квитанции об оплате государственной пошлины за пользование животным миром в соответствии с налоговым законодательством;
10) документы, подтверждающие законность приобретения образцов (документом, подтверждающим законность приобретения, может быть договор купли-продажи, договор дарения, накладная или товарный чек);
11) документ, подтверждающий соответствие ввозимого и вывозимого образца требованиям ветеринарно-санитарной и фитосанитарной безопасности, (при наличии).
3. Выдача разрешений
7. Комитет в течение тридцати дней или территориальный орган в течение десяти дней рассматривает заявку и производит оформление разрешения, либо направляет мотивированный отказ.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства РК от 24 июля 2007 г. N  239 .
8. Разрешение оформляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам соответственно на бланке Комитета или территориального органа, подписывается руководителем и скрепляется соответственно печатью Комитета или территориального органа. Для каждой партии образцов оформляется отдельное разрешение.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства РК от 24 июля 2007 г. N  239 .
9. Разрешение выдается заявителю или другому лицу по доверенности заявителя под роспись в журнале выдачи разрешений по форме согласно приложению-2 к настоящим Правилам.
10. Выданное разрешение действительно в течение шести месяцев с момента его выдачи.
11. Заявитель, получив разрешение, осуществляет в установленные сроки ввоз и вывоз объектов животного мира (кроме рыбы и других водных животных), их частей и производных) через пункт таможенного оформления.