Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларының инвестициялық портфельдеріндегі қаржы құралдарын бағалау ережесін бекіту туралы" 2005 жылғы 26 наурыздағы N 109 қаулысына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 227 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 13 желтоқсандағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4490 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы 196 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 196 (қабылданған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Жинақтаушы зейнетақы қорларының инвестициялық портфелдеріндегі қаржы құралдарын бағалау тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларының инвестициялық портфельдеріндегі қаржы құралдарын бағалау ережесін бекіту туралы" 2005 жылғы 26 наурыздағы N 109  қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3603 тіркелген) Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларының инвестициялық портфельдеріндегі қаржы құралдарын бағалау ережесін бекіту туралы" 2005 жылғы 26 наурыздағы N 109 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2005 жылғы 29 қазандағы  N 390 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3949 тіркелген) және "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларының инвестициялық портфельдеріндегі қаржы құралдарын бағалау ережесін бекіту туралы" 2005 жылғы 26 наурыздағы N 109 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 12 тамыздағы  N 152 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4401 тіркелген) енгізілген өзгерістермен және толықтыруларымен бірге мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
аталған қаулымен бекітілген Жинақтаушы зейнетақы қорларының инвестициялық портфельдеріндегі қаржы құралдарын бағалау ережесінде:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменения и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года N 109 "Об утверждении Правил оценки финансовых инструментов, находящихся в инвестиционных портфелях накопительных пенсионных фондов"
Постановление Правления Агетства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года N 227. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 декабря 2006 года N 4490. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 196
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 196.
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих порядок оценки финансовых инструментов, находящихся в инвестиционных портфелях накопительных пенсионных фондов, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в  постановление Правления Агентства от 26 марта 2005 года N 109 "Об утверждении Правил оценки финансовых инструментов, находящихся в инвестиционных портфелях накопительных пенсионных фондов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3603), с изменениями и дополнениями, внесенными постановлениями Правления Агентства от 29 октября 2005 года  N 390 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года N 109 "Об утверждении Правил оценки финансовых инструментов, находящихся в инвестиционных портфелях накопительных пенсионных фондов" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3949) и от 12 августа 2006 года  N 152 "О внесении дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года N 109 "Об утверждении Правил оценки финансовых инструментов, находящихся в инвестиционных портфелях накопительных пенсионных фондов" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4401) следующие изменение и дополнения:
в Правилах оценки финансовых инструментов, находящихся в инвестиционных портфелях накопительных пенсионных фондов, утвержденных указанным постановлением:
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының акцияларын бағалау осы тармақпен белгіленген критерийлерге сай оларға қатысты белсенді рынок болғанда, Қор биржасының қаржы құралдарын бағалау әдістемесіне (бұдан әрі - Әдістеме) сәйкес апта сайын аптаның бірінші жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары акцияларының белсенді рыногының болу критерийлері ретінде мынадай көрсеткіштер көрсетіледі:
1) маркет-мейкерлердің әрбірінің бағаланатын акциялары бойынша соңғы отыз күнтізбелік күн ішінде талап пен ұсыныс арасындағы спрэд күн сайын бір күн ішінде отыз пайыздан аспайды;
2) соңғы отыз күнтізбелік күн ішінде бағаланатын акциялар бойынша ашық сауда әдісімен өткен сауда-саттық көлемі жиырма бес миллионнан кем емес теңгені немесе көрсетілген шамалардың қайсысы ең төменгі болып табылатынына байланысты эмитенттің жекеше капиталы мөлшерінің оннан бір пайызын құрайды;
3) бағаланатын акциялар бойынша бір күн ішіндегі маркет-мейкерлердің сатып алуға міндетті өтінімдерінің көлемі үш миллионнан кем емес теңгені және соңғы отыз күнтізбелік күн ішінде сатуға үш миллионнан кем емес теңгені құрайды;
4) соңғы он жұмыс күннің әрбір күні ішінде осы акциялармен бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында ашық сауда-саттық әдісімен кем дегенде бір мәміле жасалады;
5) маркет-мейкерлердің сатып алуға баға белгілеудің ауытқуы ашық рынокта жасалған соңғы мәміле бағасының жиырмадан астам болмайтын пайызын құрайды.
Спрэд деп маркет-мейкерлер сатып алудың жарияланған бағасы мен өзі хабарлаған немесе қабылдаған шарттары бойынша осы қаржы құралдарымен мәміле жасасуға дайын болған қаржы құралдарын сатудың немесе баға белгілеу тәсілінің (тілегін білдіру) айырымы түсініледі, ол бойынша қор биржасының мүшесі қаржы құралдарының сатып алынатын бағасы мен жарияланған сатудың бағасы және қор биржа мүшесі жариялаған немесе қабылдаған шарттары бойынша осы қаржы құралдарымен мәміле жасасуға дайын болған сату бағасын көрсетеді.
Маркет-мейкер деп маркет-мейкер ретінде қор биржасы таныған және өзіне әрдайым бағалы қағаздар бойынша баға белгілеуді қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес хабарлауға және қолдауға міндеттеме алған қор биржасының мүшесі түсініледі.
Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының акцияларын бағалау осы баппен анықталған критерийлерге сәйкес оларды сатып алған сәтте белсенді рынок болмағанда, осы Ереженің 9-бабына сәйкес әр апта сайын аптаның бірінші жұмыс күні соңында жүзеге асырылады.
Егер, бұрын белсенді рынок болмаған акциялар бойынша белсенді рынок белгіленген жағдайда, осы акциялар бұдан әрі әділ құны бойынша әр апта сайын бірінші жұмыс күннің соңындағы жағдай бойынша бағаланады.
Осының алдында белсенді болған рыноктың белсенділігі болмаған кезеңдегі акциялар құны апта сайын аптаның бірінші жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша егер акцияларға қатысты белсенді рынок пайда болған сәтке дейінгі осы акциялардың соңғы әділ құнмен салыстырғанда төмен шегі болып табылатын сатып алу құны сатып алу құны деңгейінен бес пайызға төмен ағымдағы акциялар құнын түзету жолымен аптаның бірінші жұмыс күнінің соңындағы апта сайын анықталып отырады. Егер осы акциялардың сатып алу құны олардың соңғы әділ құнмен салыстырғанда артық шекте болып табылған жағдайда олар осы акцияларға қатысты белсенді рыноктың пайда болу сәтіне дейін ескерілетін болады.

"7. Оценка акций организаций-резидентов Республики Казахстан, в отношении которых имеется активный рынок согласно критериям, определенным настоящим пунктом, осуществляется в соответствии с Методикой оценки финансовых инструментов фондовой биржи (далее - Методика) еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели. Критериями наличия активного рынка акций организаций-резидентов Республики Казахстан являются следующие показатели:
1) спрэд между спросом и предложением в течение тридцати последних календарных дней каждого из маркет-мейкеров по оцениваемым акциям ежедневно в течение дня не превышает тридцати процентов;
2) объем торгов по оцениваемым акциям, проведенных методом открытых торгов, в течение тридцати последних календарных дней составляет не менее двадцати пяти миллионов тенге или одну десятую процента от размера собственного капитала эмитента в зависимости от того, какая из указанных величин является наименьшей;
3) объем обязательных заявок маркет-мейкеров ежедневно в течение дня по оцениваемым акциям составляет не менее трех миллионов тенге на покупку и не менее трех миллионов тенге на продажу в течение тридцати последних календарных дней;
4) ежедневно в течение десяти последних рабочих дней совершается не менее одной сделки с данными акциями на организованном рынке ценных бумаг методом открытых торгов;
5) отклонение котировок на покупку маркет-мейкеров составляет не более двадцати процентов от цены последней сделки, совершенной на открытом рынке.
Под спрэдом понимается разница между объявленными маркет-мейкером ценами покупки и продажи финансовых инструментов, по которым он готов заключить сделку с данными финансовыми инструментами на объявленных им или принятых им условиях, или способ котировки (как объявления желания), при котором член фондовой биржи указывает как цену покупки, так и цену продажи финансовых инструментов, по которым он готов заключить сделку с данными финансовыми инструментами на объявленных членом фондовой биржи или принятых им условиях.
Под маркет-мейкером понимается член фондовой биржи, признанный фондовой биржей в качестве маркет-мейкера и принявший на себя обязательство постоянно объявлять и поддерживать котировки по ценным бумагам в соответствии с внутренними документами фондовой биржи.
Оценка акций организаций-резидентов Республики Казахстан, в отношении которых на момент их приобретения отсутствует активный рынок согласно критериям, определенным настоящим пунктом, осуществляется в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели.
В случае если наличие активного рынка установлено в отношении акций, по которым
ранее активный рынок отсутствовал, данные акции далее оцениваются по справедливой стоимости еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели.
В период отсутствия активного рынка стоимость акций, по которым ранее имелся активный рынок, определяется еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели путем корректировки текущей стоимости акций в сторону понижения на пять процентов до уровня покупной стоимости, если покупная стоимость является меньшей величиной по сравнению с последней справедливой стоимостью данных акций, до момента появления активного рынка в отношении данных акций. В случае если покупная стоимость данных акций является большей величиной по сравнению с их последней справедливой стоимостью, то они учитываются по последней справедливой стоимости до момента появления активного рынка в отношении данных акций.

Қор биржасы осы Ереженің қосымшасына сәйкес апта сайын алматы уақыты бойынша 18.00 сағаттан кешіктірмей аптаның бірінші жұмыс күні Интернет желісіндегі сайтта Қазақстан Республикасының резидент ұйымдастырушыларының акцияларына қатысты белсенді рыноктың болуына немесе болмауына қатысты мәліметтерді осы Ереженің қосымшасына сәйкес осының алдындағы аптаның соңғы жұмыс күнінің аяғындағы жағдай бойынша орналастырады.";
мынадай мазмұндағы 7-1, 7-2-тармақтармен толықтырылсын:
"7-1. Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары акцияларынан өзге, қаржы құралдары деп есептелетін, саудаға арналған және саудада қолда бар бар қаржы құралдарын бағалау Әдістемесіне сәйкес апта сайын аптаның бірінші жұмыс күнінің аяғындағы жағдай бойынша жүзеге асырылады.
7-2. Қаржы құралдары ретінде есептелетін саудаға арналған және сатуға белгіленген бағалы қағаздардың шетелдік ұйымдастыру рыноктарында айналыста жүрген қаржы құралдарын бағалау әділ құн бойынша апта сайын аптаның бірінші жұмыс күнінің аяғындағы жағдай бойынша жүзеге асырылады.";
осы қаулының қосымшасына сәйкес қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күннен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Осы қаулының 1-тармағының он үшінші абзацында белгіленген Қазақстан Республикасының резидент ұйымдастырушысының акцияларын бағалау тәртібі осы қаулы қолданысқа енгенге дейін сатып алынған Қазақстан Республикасының ұйымдастырушы резиденттердің акцияларын бағалау жағдайларына қолданылмайды. Аталған акциялардың құны Қор биржасының қаржы құралдарын бағалау әдістемесіне сәйкес осы қаулы қолданысқа енетін күні белгіленеді.
Әрі қарай белсенді рынок пайда болғанға дейін бағалау кезінде осы акциялардың құны эмитент рейтинг бағасының барынша төмен деңгейін иеленбейтін акциялар сауда-саттығының ұйымдастырушысы делистингі жағдайын, не акциялар эмитентінің кредиттік рейтингін барынша төмен деңгейден төмендетудің пайда болуын халықаралық қаржылық есеп беру стандарттарына сәйкес осы бағалы қағаздардың құнсыздануын жасау қажеттілігі пайда болу кезін қоспағанда осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген құннан төмен болмауы керек.
4. Сауда-саттықты ұйымдастырушы өзінің ішкі құжаттарын 2007 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде осы қаулыға сәйкес келтірсін.
5. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (Тоқобаев Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;

Фондовая биржа еженедельно не позднее 18.00 часов алматинского времени первого рабочего дня недели размещает на сайте в сети Интернет сведения касательно наличия или отсутствия активного рынка в отношении акций организаций-резидентов Республики Казахстан по состоянию на конец последнего рабочего дня предыдущей недели согласно приложению к настоящим Правилам.";
дополнить пунктами 7-1, 7-2 следующего содержания:
"7-1. Оценка финансовых инструментов, иных помимо акций организаций-резидентов Республики Казахстан, учитываемых как финансовые инструменты, предназначенные для торговли и имеющиеся в наличии для продажи, осуществляется в соответствии с Методикой еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели.
7-2. Оценка финансовых инструментов, учитываемых как финансовые инструменты, предназначенные для торговли и имеющиеся в наличии для продажи, обращающихся на иностранных организованных рынках ценных бумаг, осуществляется еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели по справедливой стоимости.";
дополнить приложением согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Порядок оценки акций организаций-резидентов Республики Казахстан, установленный абзацем тринадцатым пункта 1 настоящего постановления, не распространяется на случаи оценки акций организаций-резидентов Республики Казахстан, приобретенных до введения в действие настоящего постановления. Стоимость данных акций определяется в соответствии с Методикой оценки финансовых инструментов фондовой биржи на дату введения в действие настоящего постановления.
При дальнейшей оценке до возникновения активного рынка стоимость данных акций не может быть ниже стоимости, указанной в абзаце первом настоящего пункта, за исключением случаев делистинга организатором торгов акций, эмитент которых не обладает минимальным уровнем рейтинговой оценки, либо снижения кредитного рейтинга эмитента акций ниже минимального уровня, при наступлении которых необходимо произвести обесценение данных ценных бумаг в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
4. Организатору торгов привести свои внутренние документы в соответствии с настоящим постановлением в срок до 1 января 2007 года.
5. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Токобаев Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;

2) осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне,"Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, "Активтерді басқарушылар қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, жинақтаушы зейнетақы қорларына және сауда-саттықты ұйымдастырушыларға мәлімет үшін жіберсін.
6. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының 2006
жылғы 27 қазандағы N 227
қаулысына қосымша
"Жинақтаушы зейнетақы
қорларының инвестициялық
портфельдеріндегі қаржы
құралдарын бағалау
ережесіне қосымша
20___ жылғы "___"________ жағдай бойынша
Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының
акцияларына қатынасты белсенді рыноктың болуы немесе
болмауына қатысты мәліметтер
№ N
Акция (оның түрін
және эмитенттің атауын көрсетіп)
Сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесіндегі акцияның коды
Белсенді рынок
бар/жоқ
1.
".

2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", Объединения юридических лиц "Ассоциация управляющих активами", накопительных пенсионных фондов и организатора торгов.
6. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики
Казахстан по регулированию и
надзору финансового рынка и
финансовых организаций
от 27 октября 2006 года N 227
"Приложение
к Правилам оценки финансовых
инструментов, находящихся в
инвестиционных портфелях
накопительных пенсионных фондов
Сведения касательно наличия или отсутствия активного рынка в
отношении акций организаций-резидентов Республики Казахстан
по состоянию на "___" ________ 20__ года
N
Акция
(с указанием ее вида и наименования
эмитента)
Код акции в торговой
системе организатора
торгов
Активный
рынок
есть/нет
1.
".