"Павлодар қаласының құрметті азаматы" атағын беру нұсқаулығын бекіту туралы (III сайланған XXII кезекті сессия)
Павлодар қалалық мәслихатының 2006 жылғы 6 наурыздағы N 16/22 шешімі. Павлодар қаласының әділет басқармасында 2006 жылғы 12 сәуірде N 67 тіркелді. Күші жойылды - Павлодар қалалық мәслихатының 2009 жылғы 4 маусымдағы N 76/15 шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар қалалық мәслихатының 2009 жылғы 4 маусымдағы N 76/15 шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес қалалық мәслихат ШЕШIМ ЕТЕДI:
1. "Павлодар қаласының құрметтi азаматы" атағын беру нұсқаулығы" бекiтiлсiн.
2. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау қалалық мәслихаттың азаматтардың құқықтары мен заңдылықтарын сақтау жөнiндегi тұрақты комиссияға жүктелсiн.
3. Осы шешiм алғашқы ресми жарияланған күннен кейiн күнтiзбелiк 10 күн iшiнде қолданысқа енгiзiледi.
Сессия төрағасы А. Бахралинов
Қалалық мәслихаттың төрағасы В. Лебедь
Павлодар қалалық мәслихатының
2006 жылғы 6 наурыздағы
"Павлодар қаласының құрметтi
азаматы" атағын беру нұсқаулығы
туралы" N 16/22 шешiмiмен бекiтiлдi
(III сайланған ХХII кезектi сессия)
"Павлодар қаласының құрметтi азаматы" атағын беру
НҰСҚАУЛЫҒЫ
1. Жалпы ереже
1. "Павлодар қаласының құрметтi азаматы" атағы қалалық мәслихаттың шешiмiмен берiледi. "Павлодар қаласының құрметтi азаматы" атағын беру моралдiк ынталардың ең маңыздысы, Қазақстан Республикасы, облыс және қала алдындағы ерекше еңбегiн қоғамдық мойындаудың көрiнiсi болып табылады, патриоттық функцияны орындауға, сонымен қатар Павлодар қаласының тарихында есiмдердiң сақталуы мақсатында шақырылады.
2. "Павлодар қаласының құрметтi азаматы"
атағын беру жөнiндегi талаптар
2. "Павлодар қаласының құрметтi азаматы" атағы өмiрбаяны Павлодар қаласымен байланысты азаматтарға, сонымен қатар оның тұрғындарына:
1) Ұлы Отан соғысы кезеңiнде батырлық көрсеткен және ерлiк жасағандарға, жоғары мемлекеттiк наградалары барларға, сонымен қатар бейбiтшiлiк кезiнде кәсiпқорлық мiндеттердi немесе азаматтық парызды өтеуде өзiндiк ерлiк көрсеткендерге;
2) "Халық қаhарманы" айрықша белгiмен және Қазақстан Республикасының жоғары наградаларымен марапатталғандарға, егемендi Қазақстанның тәуелсiздiгi мен бiртұтастығын сақтауға, қаланың дамуына үлкен үлес қосқандарға, жергiлiктi мемлекеттiк басқару саласында өзiн көрсеткен, мемлекеттiк және саяси қайраткерлерге;
3) экономиканың қаржылық және өнеркәсiптiк секторының дамуына айтарлықтай әсер еткен инвестицияларды жұмылдырғаны үшiн, Павлодар қаласының әлеуметтiк дамуына, экономикалық өсуiне белсендi себепшi болған алдыңғы қатардағы технологияларды халық шаруашылығының барлық облыстарында енгiзгенi және инновациялық қызметi үшiн;

Об утверждении "Инструкции по присвоению звания "Почетный гражданин города Павлодара"(XXII очередная сессия III созыва)
Решение Павлодарского городского Маслихата от 6 марта 2006 года N 16/22. Зарегистрировано Управлением юстиции города Павлодара 12 апреля 2006 года за N 67. Утратило силу решением маслихата города Павлодара от 4 июня 2009 года 76/15
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Павлодара от 4 июня 2009 года 76/15.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить "Инструкцию по присвоению звания "Почетный гражданин города Павлодара".
2. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по соблюдению законности и прав граждан городского маслихата.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня первого его официального опубликования.
Председатель сессии                        А. Бахралинов
Секретарь городского маслихата             В. Лебедь
Утверждена
решением Павлодарского
городского маслихата
от 6 марта 2006 года N 16/22
"Об утверждении "Инструкции по
присвоению звания "Почетный
гражданин города Павлодара"
(XXII очередная сессия III созыва)
И Н С Т Р У К Ц И Я
по присвоению звания "Почетный гражданин города Павлодара"
1. Общее положение
1. Звание "Почетный гражданин города Павлодара" присваивается решением городского маслихата. Присвоение звания "Почетный гражданин города Павлодара" является одним из важных моральных стимулов, выражением общественного признания особых заслуг перед городом, областью и Республикой Казахстан, призвано выполнять патриотическую функцию, а также в целях сохранения имен в истории города Павлодара.
2. Требования по присвоению звания
"Почетный гражданин города Павлодара"
2. Звание "Почетный гражданин города Павлодара" присваивается гражданам, чья биография связана с городом Павлодаром, а также его жителям:
1) совершившим подвиг и проявившим мужество в период Великой Отечественной войны, имеющим высшие государственные награды, а также в мирное время проявившим личное мужество при исполнении профессиональных обязанностей или гражданского долга;
2) государственным и политическим деятелям, проявившим себя в сфере местного государственного управления, внесшим большой вклад в развитие города, в сохранение целостности и независимости суверенного Казахстана, отмеченным высшими наградами Республики Казахстан и знаком особого отличия "Халық қаhарманы";
3) за инновационную деятельность и внедрение во всех областях народного хозяйства передовых технологий, которые активно способствовали экономическому росту, социальному развитию города Павлодара, привлечению инвестиций, значительно повлиявших на развитие финансового и промышленного сектора экономики;

4) аймақтағы қоршаған ортаны, қала тұрғындарын сауықтыруға, емдеу-профилактикалық жұмыстарының экономикалық және тиiмдi түрлерiн енгiзгенi үшiн үлес қосқандарға;
5) ғылым, әдебиет, өнер, қызметтiң басқа салаларында мемлекеттiк сыйлыққа лайықтыларға, көпұлтты Қазақстанның мәдениетi мен салт-дәстүрiн насихаттайтын халық шығармашылық көрмелерiнiң, республикалық және халықаралық конкурстар мен фестивальдарының дипломанттарына;
6) Қазақстан Республикасы азаматтарының жаңа ұрпақтарына азаматтылық, мәдениеттiлiк пен патриоттық сезiмдi тәрбиелеуге, сонымен қатар бiлiм сапасын жоғарлатуға және жетiлдiруге ерекше үлес қосқандарға;
7) әлем ареналарында отан спортының атағын шығарған республика мен дүниежүзiлiк чемпионаттарға, олимпиадалық ойындардың жеңiмпаздары мен жүлдегерлерiне берiледi.
3. "Павлодар қаласының құрметтi азаматы" атағы шетел азаматтарына олардың еңбектерi үшiн алғыс ретiнде берiлуi мүмкiн.
4. Атақ берiлетiн үмiткерлер басқа қалалардың және облыстық ауылдың елдi мекендерiнiң құрметтi азаматтары болмауы керек.
3. "Павлодар қаласының құрметтi азаматы"
атағын беру тәртiптерi
5. "Павлодар қаласының құрметтi азаматы" атағын беруге кандидатуралар Павлодар қаласының әкiмiмен ұсынылады.
6. Ұсынылатын кандидатураларға: ерекше еңбектерi мен марапаттары көрсетiлген өтiнiш, мiнездеме, қызметтiк тiзiм, жариялымдар берiледi.
7. "Павлодар қаласының құрметтi азаматы" атағына беру туралы өз кандидатурасын ұсынған тұлғалардан түскен өтiнiштер қарастырылмайды.
8. Бiр және сол кандидатқа "Павлодар қаласының құрметтi азаматы" атағын беру туралы өтiнiш өкiлдiк органдардың шақырылымы кезеңiнде екi реттен артық енгiзiлмейдi.
9. "Павлодар қаласының құрметтi азаматы" атағы өшiрiлмеген немесе алынбаған айыбы бар тұлғаға берілуi мүмкiн емес.
10. "Павлодар қаласының құрметтi азаматы" атағын беру туралы шешiмнiң қабылдануы мен мәселенiң қаралуы атаққа ұсынылған тұлғаның қатыспауынсыз жүзеге асырылуы мүмкiн.
11. "Павлодар қаласының құрметтi азаматы" атағын беру туралы шешiм қалалық мәслихат сессиясында жасырын дауыс беру арқылы қатысушыладың көп бөлiгiнiң дауысымен қабылданады.
4. Қорытынды ережелер
12. "Павлодар қаласының құрметтi азаматы" атағына лайық тұлғалардың құқының қамтамасыз ету бойынша шығындарды қаржыландыру қалалық бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
13. "Павлодар қаласының құрметтi азаматы" атағына лайық тұлғалар "Павлодар қаласының құрметтi азаматы" айрықша белгiсiмен марапатталады.
14. "Павлодар қаласының құрметтi азаматы" атағы куәлiкпен бекiтiледi.
15. Қаланың құрметтi азаматы куәлiгi мен кеуделiк белгiсi салтанатты түрде және дауысталып Павлодар қаласының әкiмiмен және мәслихат хатшысымен берiледi.

4) внесшим вклад в оздоровление населения города, окружающей среды в регионе, за внедрение экономичных и эффективных видов лечебно-профилактической работы;
5) удостоенным государственных премий в области науки, литературы, искусства, других видов деятельности, дипломантам республиканских и международных конкурсов, фестивалей, выставок народного творчества, пропагандирующим культуру и традиции многонационального Казахстана;
6) внесшим особый вклад в воспитание у нового поколения граждан Республики Казахстан гражданственности, культуры и патриотизма, а также в совершенствование и повышение качества образования;
7) победителям и призерам олимпийских игр, чемпионатов мира, республики, прославившим отечественный спорт на мировых аренах.
3. Звание "Почетный гражданин города Павлодара" может быть присвоено иностранным гражданам, в знак признательности их заслуг.
4. Претенденты на присвоение звания не должны являться почетными гражданами других городов и сельских населенных пунктов области.
3. Порядок присвоения звания
"Почетный гражданин города Павлодара"
5. Кандидатуры на присвоение звания "Почетный гражданин города Павлодара" представляются акимом города Павлодара.
6. На выдвигаемую кандидатуру предоставляются: ходатайство с указанием особых заслуг и наград, характеристика, послужной список, публикации.
7. Ходатайства о присвоении звания "Почетный гражданин города Павлодара", поступившие от лиц, выдвинувших свои кандидатуры, не рассматриваются.
8. Ходатайство о присвоении звания "Почетный гражданин города Павлодара" на одного и того же кандидата вносится не более двух раз в период созыва представительного органа.
9. Звание "Почетный гражданин города Павлодара" не может быть присвоено лицу, имеющему неснятую или непогашенную судимость.
10. Рассмотрение вопроса и принятие решения о присвоении звания "Почетный гражданин города Павлодара" могут осуществляться в отсутствии представляемого к званию лица.
11. Решение о присвоении звания "Почетный гражданин города Павлодара" принимается тайным голосованием на сессии городского маслихата большинством голосов от числа присутствующих.
4. Заключительные положения
12. Финансирование расходов по обеспечению прав лиц, удостоенных звания "Почетный гражданин города Павлодара" осуществляется за счет средств городского бюджета.
13. Лица, удостоенные звания "Почетный гражданин города Павлодара", награждаются отличительным знаком "Почетный гражданин города Павлодара".
14. Звание "Почетный гражданин города Павлодара" подтверждается удостоверением.
15. Удостоверение и нагрудный знак почетного гражданина города вручаются секретарем маслихата и акимом города в обстановке торжественности и широкой гласности.

16. Құрметтi азаматтың есiмi қалалық  мәслихатта сақталатын, Павлодар қаласының құрметтi азаматтары Кiтабына енгiзiледi.
17. Павлодар қаласының құрметтi азаматының мекен - жайы бойынша немесе жұмыс iстейтiн орны бойынша мемориалдi тақта орнатылуы мүмкiн.
18. "Павлодар қаласының құрметтi азаматы" атағынан айыру әкiмнiң ұсынысы бойынша қалалық мәслихаттың шешiмiмен мына жағдайларда:
1) соттың айыптау үкiмi заңды күшiне енгеннен кейiн қылмыс жасағаны үшiн құрметтi атақты иеленушiнi кiнәлағанда;
2) құрметтi атақты иеленушi үлкен қоғамдық жаңғырысқа әкелген негативтi айыптарды жасағанда жүргiзiлуi мүмкiн.

16. Имя почетного гражданина заносится в Книгу почетных граждан города Павлодара, которая хранится в городском маслихате.
17. По адресу проживания почетного гражданина города Павлодара или по месту его работы может быть установлена мемориальная доска.
18. Лишение звания "Почетный гражданин города Павлодара" может быть произведено решением городского маслихата по представлению акима в случаях:
1) осуждения обладателя почетного звания за совершение преступления после вступления в законную силу обвинительного приговора суда;
2) совершения обладателем почетного звания негативных проступков, вызвавших большой общественный резонанс.