Республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың паспорттарын өңдеу және тіркеу (қайта тіркеу) Ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті төрағасының 2007 жылғы 30 наурыздағы N 136 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 26 сәуірдегі Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4636 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 29 сәуірдегі № 298 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.04.29 № 298 Бұйрығымен.
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі  Заңының 8-бабының 6) тармақшасына және  25-бабын жүзеге асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың паспорттарын өңдеу және тіркеу (қайта тіркеу) ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Орман және аңшылық шаруашылығы
комитеті төрағасының
2007 жылғы 30 наурыздағы N 136
бұйрығымен бекітілген
Республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын
табиғи аумақтардың паспорттарын әзірлеу және тіркеу
(қайта тіркеу) ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың паспорттарын әзірлеу және тіркеу (қайта тіркеу) ережесі "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  25-бабына сәйкес әзірленді және республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың (бұдан әрі - ЕҚТА) паспорттарын әзірлеу және тіркеу (қайта тіркеу) тәртібін регламенттейді.
2. ЕҚТА паспорты мемлекеттік тілде және орыс тілінде үш данада жасалады.
Тіркелген ЕҚТА паспорттың әрбiр данасы түпнұсқа болып табылады.
3. Табиғат қорғау ұйымы паспортының бір данасы табиғат қорғау ұйымында, екіншісі - өзі қарауына жататын мемлекеттік органда, үшіншісі - ерекше қорғалатын табиғи аумақ саласындағы уәкілетті органда (бұдан әрі - уәкілетті орган) болады.
Мемлекеттік табиғат ескерткіштері, мемлекеттік табиғи қаумалдар, мемлекеттік қорық аймақтары паспортының бір данасы ЕҚТА-тың көрсетілген түрлерін қорғау бекітілген ұйымда, екіншісі - қарауына осы ұйым жататын мемлекеттік органда, үшіншісі - уәкілетті органда болады.

Об утверждении Правил разработки и регистрации (перерегистрации) паспортов особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значения
Приказ Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2007 года № 136. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 апреля 2007 года № 4636. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2010 года № 298
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 29.04.2010 № 298 (порядок введения в действие см. п. 4).
В целях реализации подпункта 6) статьи 8 и статьи 25 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях" от 7 июля 2006 года ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки и регистрации (перерегистрации) паспортов особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значения.
2. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Утверждены приказом
Председателя Комитета
лесного и охотничьего хозяйства
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 марта 2007 года N 136
Правила
разработки и регистрации (перерегистрации) паспортов
особо охраняемых природных территорий
республиканского и местного значения 1. Общие положения
1. Правила разработки и регистрации (перерегистрации) паспортов особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значения (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 25 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях" и регламентируют порядок разработки и регистрации (перерегистрации) паспортов особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значения (далее - ООПТ).
2. Паспорт ООПТ составляется на государственном и русском языках в трех экземплярах.
Каждый экземпляр зарегистрированного паспорта ООПТ является оригиналом.
3. Один экземпляр паспорта природоохранной организации находится в природоохранной организации, второй - в государственном органе, в ведении которого она находится, третий - в уполномоченном органе в области особо охраняемых природных территорий (далее - уполномоченный орган).
Один экземпляр паспорта государственных памятников природы, государственных природных заказников, государственных заповедных зон, находится в организации, за которой закреплена охрана указанных видов ООПТ, второй - в государственном органе, в ведении которого находится данная организация, третий - в уполномоченном органе.

2. ЕҚТА паспортты әзірлеу
4. ЕҚТА паспортын әзірлеу Үкімет немесе облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органдары ЕҚТА құру немесе кеңейту туралы шешімдер қабылдағаннан кейін және ЕҚТА құрудың немесе кеңейтудің техника-экономикалық негіздемесіне сәйкес алты ай ішінде жүргізіледі.
5. ЕҚТА паспорты осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысанда ресімделеді.
6. Қарауында ЕҚТА бар мемлекеттік органдар әрбір осындай аумақ бойынша белгіленген үлгідегі паспорт жасайды және оны уәкілетті органда тіркеуден өткізеді.
Табиғат қорғау ұйымының паспортын ресімдеуді табиғат қорғау ұйымының өзі жүзеге асырады, мемлекеттік табиғат ескерткiштерiнiң, мемлекеттік табиғи қаумалдардың, мемлекеттік қорық аймақтарының паспорттарын ресімдеуді оларды қорғау бекітілген ұйымдар жүзеге асырады.
ЕҚТА бойынша есептік көрсеткіштер (өсімдіктер мен жануарлардың индикаторлық түрлерінің, мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілерінің, туристік маршруттар мен соқпақтардың және басқалардың саны) паспортта ол жасалған сәтте келтіріледі.
7. Уәкілетті органның қарауындағы ЕҚТА паспортын қарауды, бекітуді және тіркеуді уәкілетті орган қамтамасыз етеді.
Ұсынылған паспорт осы Ереженің 5-тармағына сәйкес келмеген жағдайда уәкілетті орган оны ескертпелерді жойып, оны уәкілетті органға қайта енгізу үшін тиісті органға пысықтауға жібереді.
8. Орталық немесе облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органдары өздерінің қарауындағы ЕҚТА паспорттарын бекітеді және оларды тіркеуге уәкілетті органға береді.
Ұсынылған паспорт осы Ереженің 5-тармағына сәйкес келмеген жағдайда уәкілетті орган оны ескертпелерді жойып, оны пысықтауға тиісті атқарушы органға жібереді.
ЕҚТА паспорты осы Ереженің 5-тармағына сәйкес келген жағдайда уәкілетті орган ЕҚТА паспортын тіркейді.
9. Қарауында ЕҚТА бар мемлекеттік органдар көрсетілген ақпараттың сапасын және оның шынайылығын, паспорттың уәкілетті органға келісуге және тіркеуге уақтылы берілуін қамтамасыз етеді.
3. ЕҚТА паспортты тіркеу (қайта тіркеу)
10. ЕҚТА паспортын тіркеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органдарының ЕҚТА құру және кеңейту туралы шешімдері қабылданғаннан кейін он екі айдан кешіктірмей жүргізіледі.
11. ЕҚТА паспортын тіркеу уәкілетті органның бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның бұйрығымен ресімделеді.
ЕҚТА паспортын тіркеу осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес Республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың паспорттарын тіркеу журналында атап өтіліп, оларға мынадай тіркеу нөмірлері беріледі:

2. Разработка паспорта ООПТ
4. Разработка паспорта ООПТ производится в течение шести месяцев после принятия решения Правительства или областных (города республиканского значения, столицы) исполнительных органов о создании или расширении ООПТ и в соответствии с технико-экономическим обоснованием создания или расширения ООПТ.
5. Паспорт ООПТ оформляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Государственные органы, в ведении которых находятся ООПТ, составляют по каждой такой территории паспорт установленного образца и регистрируют его в уполномоченном органе.
Оформление паспорта природоохранной организации осуществляет сама природоохранная организация, паспортов государственных памятников природы, государственных природных заказников, государственных заповедных зон осуществляют организации, за которыми закреплена их охрана.
Учетные данные по ООПТ (количество индикаторных видов растений и животных, объектов государственного природно-заповедного фонда, туристских маршрутов и троп и так далее) приводятся в паспорте на момент его составления.
7. Рассмотрение, утверждение и регистрация паспорта ООПТ, находящейся в ведении уполномоченного органа, обеспечивается уполномоченным органом.
В случае не соответствия представленного паспорта пункту 5 настоящих Правил уполномоченный орган направляет его на доработку соответствующей организации для устранения замечаний и повторного его внесения в уполномоченный орган.
8. Центральные или областные (города республиканского значения, столицы) исполнительные органы утверждают паспорта ООПТ, находящейся в их ведении и предоставляют их на регистрацию в уполномоченный орган.
В случае не соответствия представленного паспорта пункту 5 настоящих Правил уполномоченный орган направляет паспорт ООПТ на доработку соответствующему исполнительному органу.
В случае соответствия паспорта ООПТ пункту 5 настоящих Правил уполномоченный орган регистрирует паспорт ООПТ.
9. Государственные органы, в ведении которых находятся ООПТ, обеспечивают качество и достоверность указываемой информации, своевременное предоставление паспорта на согласование и регистрацию в уполномоченный орган.
3. Регистрация (перерегистрация) паспорта ООПТ
10. Регистрация паспорта ООПТ производится не позднее двенадцати месяцев после принятия решения Правительства Республики Казахстан или областных (города республиканского значения, столицы) исполнительных органов о создании и расширении ООПТ.
11. Регистрация паспорта ООПТ оформляется приказом первого руководителя уполномоченного органа либо лица, его замещающего.
Регистрация паспортов ООПТ отмечается в Журнале регистрации паспортов особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значения согласно приложению 2 к настоящим Правилам с присвоением им следующих регистрационных номеров:

1) мемлекеттік табиғи қорықтар - МТҚ-00;
2) мемлекеттік ұлттық табиғи парктер - МҰТП-00;
3) мемлекеттік өңірлік табиғи парктер - МӨТП-00;
4) мемлекеттік табиғи резерваттар - МТР-00;
5) республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік
зоологиялық парктер - тиісінше МЗП-р-00 және МЗП-ж-00 тиісінше;
6) республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік ботаникалық бақтар - МББ-р-00 және МББ-ж-00;
7) республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік дендрологиялық парктер - МДП-р-00 және МДП-ж-00;
8) республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғат ескерткіштері - МТЕ-р-00 және МТЕ-ж-00;
9) республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтары - МҚА-00;
10) республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар - МҚ-р-00 және МҚ-ж-00;
12. ЕҚТА паспортын қайта тіркеу осы Ережеге сәйкес он жылда әрі кеткенде бір рет жүргізіледі, ЕҚТА-ның нысаналы мақсаты өзгерген, ол қайта ұйымдастырылған немесе кеңейтілген жағдайлар бұған қосылмайды, ондай жағдайларда паспортты тіркеу үш айлық мерзімде жүргізіледі.
13. ЕҚТА паспортын қайта тіркеуді жүзеге асыру кезінде оның тіркеу нөмірінде бөлшек белгісі арқылы кезекті қайта тіркеу нөмірі көрсетіледі.
14. ЕҚТА паспорты ол уәкілетті органда тіркелген (қайта тіркелген) күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Республикалық және жергілікті маңызы
бар ерекше қорғалатын табиғи
аумақтардың паспорттарын әзірлеу
және тіркеу (қайта тіркеу)
ережесіне 1-қосымша
________________________________  ________________________________
(қарауына ЕҚТА жататын             (ЕҚТА саласындағы уәкілетті
мемлекеттік органның атауы)          органның атауы)
________________________________  __________________________________
200__ жылғы "___" __________      200__ жылғы "___"  _______________
____ бұйрығымен (шешімімен)       ____ бұйрығымен тіркелген
бекітілген                        ________________________________
(ЕҚТА-ның тіркеу нөмірі)
__________________________________________________________
(ерекше қорғалатын табиғи аумақтың атауы)
ПАСПОРТЫ
200__ жыл
1. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтың атауы, оның түрi мен санаты_____________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақ құрылған немесе
кеңейтілген мемлекеттік орган актiсiнiң атауы, нөмiрi және
қабылданған күнi___________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

1) государственные природные заповедники - ГПЗ-00;
2) государственные национальные природные парки - ГНПП-00;
3) государственные региональные природные парки - ГРПП-00;
4) государственные природные резерваты - ГПР-00;
5) государственные зоологические парки республиканского и местного значения - ГЗП-р-00 и ГЗП-м-00 соответственно;
6) государственные ботанические сады республиканского и местного значения - ГБС-р-00 и ГБС-м-00;
7) государственные дендрологические парки республиканского и местного значения - ГДП-р-00 и ГДП-м-00;
8) государственные памятники природы республиканского и местного значения - ГПП-р-00 и ГПП-м-00;
9) государственные заповедные зоны республиканского значения - ГЗЗ-00;
10) государственные природные заказники республиканского и местного значения - ГЗ-р-00 и ГЗ-м-00.
12. Перерегистрация паспорта ООПТ производится не реже одного раза в десять лет, за исключением случаев изменения целевого назначения, реорганизации или расширения ООПТ, в этих случаях перерегистрация паспорта производится в трехмесячный срок.
13. При осуществлении перерегистрации паспорта ООПТ, в его регистрационном номере через дробь указывается номер очередной перерегистрации.
14. Паспорт ООПТ вводится в действие со дня его регистрации (перерегистрации) в уполномоченном органе.
Приложение 1
к Правилам разработки
и регистрации (перерегистрации) паспортов
особо охраняемых природных территорий
республиканского и местного значения
Утвержден                               Зарегистрирован
приказом (решением) ____                   приказом _________________
______________________________          _____________________________
(наименование государственного          (наименование уполномоченного
органа, в ведении которого                  органа в области ООПТ)
находится ООПТ)
от "____"____________200__года          от "____"____________200__года
N _______                                N _______
____________________________
(регистрационный номер ООПТ)
ПАСПОРТ
__________________________________________________________
(наименование особо охраняемой природной территории)
200 __ год
1. Наименование особо охраняемой природной территории, ее вид
и категория
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Название, номер и дата принятия акта государственного
органа, которым создана или расширена особо охраняемая природная
территория
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

3. Қарауында ерекше қорғалатын табиғи аумақ бар мемлекеттiк
органның атауы_____________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
4. Заңды тұлға мәртебесі жоқ ерекше қорғалатын табиғи аумақты
қорғау жүктелген ұйымның атауы_____________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Туристiк инфрақұрылымы, шекарасының сипаттамасы, геог.
рафиялық координаттары, аумағының көлемi және күзет аймағы көр.
сетiлген карта-схемасы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтың
орналасқан жерi:
5.1 Ерекше қорғалатын табиғи аумақтың орналасқан жерi________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(облыс, аудан, елді мекен)
5.2 Ерекше қорғалатын табиғи аумақ шекарасының сипаттамасы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(заңды тұлға мәртебесі бар ЕҚТА шекарасының сипаттамасы ЕҚТА
бұрылыс нүктелері бойынша және географиялық координаттары көрсетіле
отырып беріледі, заңды тұлға мәртебесі жоқ ЕҚТА шекарасының
сипаттамасы табиғи шектер бойынша беріледі)
5.3  ЕҚТА-ның жалпы алаңы   _______ га;
(табиғат қорғау ұйымы аумағының алаңы тұрақты жер пайдалану
құқығының мемлекеттік актілеріне сәйкес; мемлекеттік табиғат
ескерткіштерінің, мемлекеттік табиғи қаумалдардың, мемлекеттік қорық
аймақтарының алаңы - Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе
облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы
органының ЕҚТА құру туралы шешіміне сәйкес беріледі)
5.4  ЕҚТА қорғау аймағының алаңы - ________га.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(ЕҚТА қорғау аймағын белгілеу туралы облыстық (республикалық маңызы
бар қаланың, астананың) атқарушы органы шешімінің атауы, нөмірі мен
күні көрсетіледі)
5.5 ЕҚТА инфрақұрылымы көрсетілген ЕҚТА карта-схемасы
ЕҚТА инфрақұрылымы көрсетілген ЕҚТА карта-схемасы

3. Наименование государственного органа, в ведении которого
находится особо охраняемая природная территория
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Наименование организации, на которую возложена охрана особо
охраняемой природной территории, не имеющей статуса юридического лица
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Местонахождение особо охраняемой природной территории с
картой-схемой с определением туристской инфраструктуры,
географическими координатами, описанием границ, площадью ее
территории и охранной зоны:
5.1. Местонахождение особо охраняемой природной территории
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(область, район, населенный пункт)
5.2. Описание границ особо охраняемой природной территории
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(описание границ ООПТ со статусом юридического лица дается по
поворотным точкам и с указанием географических координат, описание
границ ООПТ, не имеющей статус юридического лица, дается по
естественным рубежам)
5.3. Общая площадь ООПТ - _____ га
(площадь природоохранной организации дается в соответствии с
государственным актом на право постоянного землепользования;
площадь государственных памятников природы, государственных
природных заказников, государственных заповедных зон в соответствии
с решением Правительства Республики Казахстан или областного
(города республиканского значения, столицы) исполнительного органа
о создании ООПТ)
5.4. Площадь охранной зоны ООПТ - _____ га
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указывается название, номер и дата решения областного (города
республиканского значения, столицы) исполнительного органа об
установлении охранной зоны ООПТ)
5.5. Карта-схема ООПТ с указанием инфраструктуры ООПТ
Приводится карта-схема ООПТ с указанием инфраструктуры ООПТ

келтіріледі (масштабы 1:200 000)
(ЕҚТА карта-схемасына ЕҚТА-ның қазіргі және жоспарланып отырған
инфрақұрылымы: ЕҚТА туристік маршруттары мен соқпақтары, шатырлы
лагерьлер, жағажайлар, тамашалау алаңдары, уақытша құрылыстар
(сауда нүктелері, дүңгіршіктер, жазғы дәмханалар, қайық стансалары,
жалдау бекеттері, жылжымалы вагондар мен трейлерлер) енгізіледі.
ЕҚТА туристік маршруттары мен соқпақтарының тізбесі (жол берілетін
рекреациялық жүктеме көрсетіліп) және ЕҚТА аумағында орналастырылған
қазіргі және жоспарланып отырған уақытша құрылыстардың тізбесі
(жол берілетін өткізу қабілеті көрсетіліп) ЕҚТА карта-схемасына
бөлек тіркеледі.
6. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтағы мемлекеттiк табиғи-
қорық қоры объектiлерiнiң тізбесі олардың сандық және сапалық
сипаттамасымен бiрге  паспорттың 1-қосымшасында келтіріледі.
6.1.  ______________________өсімдіктер мен жануарлар
(ЕҚТА атауы)
дүниесінің жай-күйін айқындайтын индикаторлық түрлер.
6.1.1 Өсімдіктер:_____________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(өсімдіктердің индикаторлық түрлері санамаланады)
6.1.2 Жануарлар:______________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жануарлардың индикаторлық түрлері санамаланады)
6.1.3 Жануарлардың индикаторлық түрлерінің саны паспортқа
2-қосымшада келтіріледі .
6.2. ________________аумағында орналасқан тарихи-мәдени мұра
(ЕҚТА атауы)
объектілері:________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(тарихи-мәдени мұра объектілері санамаланады)
6.2.1 Тарихи-мәдени мұра объектілерінің тізбесі паспортқа
3-қосымшада келтіріледі.
7. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтың функционалдық аймақтары
және олардың күзет режимiнің түрлерi, жер учаскелерiнiң аралас
меншiк иелерi мен жер пайдаланушылар, күзет аймағындағы табиғат
пайдалану жөнiндегi олардың мiндеттемелерi мен ауыртпалықтары
туралы мәлiметтер.
7.1 Функционалдық аймақтары бойынша ерекше қорғалатын табиғи
аумақтың күзет режимдері:
р/с
N
Функционалдық аймақтың атауы
Алаңы, га
Күзет режимі
1
2
3
4
БАРЛЫҒЫ:
7.2 ЕҚТА-да және оның күзет аймағында орналасқан жер
учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылар, олардың табиғат
пайдалану жөнiндегi мiндеттемелерi мен ауыртпалықтары туралы
мәлiметтер
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жер санаттары мен жер учаскелерінің алаңдары, сондай-ақ табиғат
пайдалануда белгіленген міндеттемелер мен ауыртпалықтар көрсетіле
отырып, ЕҚТА мен оның күзет аймағының шекараларында орналасқан жер
учаскелерінің барлық меншік иелері мен бөтен жер пайдаланушылардың
тізбесі келтіріледі)

(масштаб 1:200 000)
(На карта-схему ООПТ наносится существующая и планируемая
инфраструктура ООПТ: туристские маршруты и тропы ООПТ, бивачные
стоянки, палаточные лагеря, пляжи, смотровые площадки, временные
сооружения (торговые точки, киоски, летние кафе, лодочные станции,
пункты проката, передвижные вагончики и трейлеры). Отдельно к
карта-схеме ООПТ прилагаются перечень туристских маршрутов и троп
ООПТ (с указанием допустимой рекреационной нагрузки) и перечень
существующих и планируемых временных сооружений, размещенных на
территории ООПТ (с указанием допустимой пропускной способности).
6. Перечень находящихся на особо охраняемой природной
территории объектов государственного природно-заповедного фонда с
их количественной и качественной характеристикой приводится в
приложении 1 к паспорту.
6.1. Индикаторные виды, определяющие состояние растительного и
животного мира ______________________________________________________
(наименование ООПТ)
6.1.1. Растения:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(перечисляются индикаторные виды растений)
6.1.2. Животные:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(перечисляются индикаторные виды животных)
6.1.3. Численность индикаторных видов животных приводится в
приложении 2 к паспорту.
6.2. Объекты историко-культурного наследия, расположенные на
территории ___________________:
(наименование ООПТ)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(перечисляются объекты историко-культурного наследия)
6.2.1. Перечень объектов историко-культурного наследия
приводится в приложении 3 к паспорту.
7. Функциональные зоны особо охраняемой природной территории
и вид режима их охраны, сведения о смежных собственниках земельных
участков и землепользователях, их обязательствах и обременениях по
природопользованию в охранной зоне.
7.1. Режимы охраны особо охраняемой природной территории по
функциональным зонам:
N
п/п
Наименование
функциональной зоны
Площадь, га
Режим охраны
1
2
3
4
ВСЕГО:
7.2. Сведения о расположенных на ООПТ и в ее охранной зоне
собственников земельных участков и землепользователей, их
обязательствах и обременениях по природопользованию
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(приводится перечень всех собственников земельных участков и
сторонних землепользователей, расположенных в границах ООПТ и ее
охранной зоны, с указанием категории земель и площадей земельных
участков, а также установленные обязательства и обременения в
природопользовании)

8. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда қызметтiң рұқсат
етiлген және тыйым салынған түрлерi, сондай-ақ жекелеген қызмет
түрлерiне қойылған шектеулер:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(ЕҚТА түрі мен санатына, аумақтың функционалдық аймақталуына
байланысты қызметтiң тыйым салынған және рұқсат етiлген түрлерiнің
сипаттамасы келтіріледі).
9. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда болу, оның жұмыс режимі
және рекреациялық жүктемесі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(ЕҚТА түрі мен санатына, аумақтың функционалдық аймақталуына,
рекреациялық және туристік мақсаттағы объектілердің рекреациялық
сиымдылығына байланысты әрбір ЕҚТА-тың өзіндік ерешеліктерін ескере
отырып, ЕҚТА-да болу және рекреациялық ресурстарын пайдалану
ережесі, ЕҚТА-ның жұмыс режимі баяндалады)
Паспортты әзірлеген:_________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
М.О.
Паспорттың әзірленген күні:
"___"»__________ 200 ___ж.
___________________________
_________________ паспортына
(ерекше қорғалатын табиғи
аумақтың атауы)
1-қосымша
Мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілерінің тізбесі
_______________________________________________
(ерекше қорғалатын табиғи  аумақтың атауы)
р/с
N
Мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілерінің атауы
Саны
1
2
3
Өсімдік түрлерінің болуы - барлығы, оның ішінде сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлері:
Жануар түрлерінің болуы - барлығы, оның ішінде сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлері:
Мемлекеттiк табиғи-қорық қорының
геологиялық, геоморфологиялық
және гидрогеологиялық
объектiлерiнiң болуы,
олардың атауы, орналасқан
жері және қысқаша сипаттамасы:
___________________________
_________________ паспортына
(ерекше қорғалатын табиғи
аумақтың атауы)
2-қосымша
Жануарлардың индикаторлық түрлерінің саны
_______________________________________________
(ерекше қорғалатын табиғи аумақтың атауы)
Жануардың атауы
Саны
Оңтайлы
Нақты
1
2
3
___________________________
___________________________
_________________ паспортына
(ерекше қорғалатын табиғи
аумақтың атауы)
3-қосымша
Тарихи-мәдени мұра объектілерінің
тізбесі
_____________________________________________
(ерекше қорғалатын табиғи  аумақтың атауы)
р/с N
Атауы
Орналасқан жері және сипаттамасы
1
2
3
Ерекше қорғалатын табиғи аумақ пен оның күзет аймағында орналасқан тарихи-
мәдени мұра объекті.
лерінің атауы келтіріледі.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақ пен оның күзет аймағында
орналасқан тарихи-
мәдени мұра объектілерінің орналасқан жері көрсетіледі, олардың қысқаша сандық және сапалық сипаттамасы келтіріледі
Республикалық және жергілікті
маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи
аумақтардың паспорттарын әзірлеу
және тіркеу (қайта тіркеу) ережесіне
2-қосымша
Республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше
қорғалатын табиғи аумақтардың паспорттарын
әзірлеу және тіркеу (қайта тіркеу) ережесі
Р/с
Тіркеу
нөмірі
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтың паспортын тіркеу күні
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтың атауы
Ерекше қорғалатын табиғи аумақты құру немесе кеңейту туралы нормативтік құқықтық актінің күні мен нөмірі
Ерекше қорғалатын табиғи аумақ қарауына жататын мемлекеттік органның паспортты бекіту туралы актінің күні мен нөмірі
Ерекше қорғалатын табиғи аумақ паспортын тіркеу (қайта тіркеу) туралы уәкілетті орган бұйрығының күні мен нөмірі
1
2
3
4
5
6
7

8. Разрешенные и запрещенные виды деятельности, а также
ограничения на отдельные виды деятельности на особо охраняемой
природной территории:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(в зависимости от вида и категории ООПТ, функционального зонирования
территории, приводится описание запрещенных и разрешенных видов
деятельности)
9. Правила посещения, режим работы и рекреационная нагрузка
особо охраняемой природной территории
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(в зависимости от вида и категории ООПТ, функционального зонирования
территории, рекреационной емкости объектов рекреационного и
туристского назначения, излагаются правила посещения и пользования
рекреационными ресурсами ООПТ, режим работы ООПТ с учетом
индивидуальных особенностей каждой ООПТ)
Паспорт разработан:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
М.П.
Дата разработки паспорта:
"_____" __________ 200___г.
Приложение 1
к паспорту ___________________
______________________________
(наименование особо охраняемой
природной территории)
Перечень
объектов государственного природно-заповедного фонда
____________________________________________________
(наименование особо охраняемой природной территории)
N п/п
Наименование объектов
государственного
природно-заповедного фонда
Количество
1
2
3
Наличие видов растений - всего
в том числе редких и исчезающих:
Наличие видов животных - всего
в том числе редких и исчезающих:
Наличие геологических,
геоморфологических, гидрологических
объектов государственного
природно-заповедного фонда, их
наименование, местонахождение и
краткая характеристика:
Приложение 2
к паспорту ___________________
______________________________
(наименование особо охраняемой
природной территории)
Численность индикаторных видов животных
____________________________________________________
(наименование особо охраняемой природной территории)
Наименование
животного
Численность
Оптимальная
Фактическая
1
2
3
Приложение 3
к паспорту ___________________
______________________________
(наименование особо охраняемой
природной территории)
Перечень
объектов историко-культурного наследия
____________________________________________________
(наименование особо охраняемой природной территории)
N п/п
Наименование
Местонахождение и характеристика
1
2
3
Приводится наименование
объектов историко-
культурного наследия,
расположенных на
территории ООПТ и ее
охранной зоны
Указывается местонахождение
объектов историко-
культурного наследия,
расположенных на территории
ООПТ и ее охранной зоны,
приводится их краткая
количественная и
качественная характеристика
Приложение 2
к Правилам разработки
и регистрации (перерегистрации) паспортов
особо охраняемых природных территорий
республиканского и местного значения
Журнал
регистрации (перерегистрации) паспортов особо охраняемых
природных территорий республиканского и местного значения
N
п/п
Регистра-
ционный
номер
Дата
регис-
трации
паспорта
особо
охраня-
емой
природ-
ной тер-
ритории
Наимено-
вание
особо
охраняемой
природной
территории
Дата и
номер
норма-
тивного
правового
акта о
создании
или рас-
ширении
особо
охра-
няемой
природ-
ной тер-
ритории
Дата и
номер
акта
государ-
ственного
органа,
в чьем
ведении
находится
особо
охра-
няемая
природ-
ная тер-
ритория,
об утвер-
ждении
паспорта
Дата и
номер
приказа
уполно-
моченного
органа
о регис-
трации
(перере-
гистрации)
паспорта
особо
охраняемой
природной
территории
1
2
3
4
5
6
7