Өнеркәсіптік меншік объектілеріне ерекше құқықты беру туралы шарттарды тіркеу нұсқаулығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитеті Төрағасының 2007 жылғы 24 сәуірдегі N 58-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде 2007 жылғы 30 сәуірде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4648 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2010 жылғы 23 сәуірдегі N 136 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің м.а. 2010.04.23 N 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 2 наурыздағы N 237-ІII "Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік мәселелері бойынша кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"  Заңын іске асыру мақсатында,  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өнеркәсіптік меншік объектілеріне ерекше құқықты беру туралы шарттарды тіркеу нұсқаулығы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеті төрағасының 2001 жылғы 10 тамыздағы   N 30 "Өнеркәсіптік меншік объектілеріне ерекше құқықты беру туралы шарттарды тіркеудің тәртібі жөніндегі Ережені бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1679 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2002 жыл, N 15, 569-құжат) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің Өнеркәсіптік меншік саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру басқармасы (Н.Б. Баржақсы) заңда көрсетілген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуге ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті төрағасының орынбасары С.Е. Бекеновке жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның бірінші ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
Зияткерлік меншік құқығы
жөніндегі комитеті Төрағасының
2007 жылғы 30 сәуірде N 58-НҚ
бұйрығымен бекітілді
Өнеркәсiптiк меншiк объектiлерiне ерекше құқықты беру туралы шарттарды тiркеу Нұсқаулығы 1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулықта Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлімі)  1000 1029 -баптарына, 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Патент заңының  11-бабының 6-тармағына, 1999 жылғы 26 шілдедегі "Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасының Заңының  21-бабының 1, 2, 3-тармақтарына, 1999 жылғы 13 шілдедегі N 422-І "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының  18,    19,   20-баптарына , 29 маусымдағы 2001 жылғы N 217 "Интегралды микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының  8-бабына , 2003 жылғы 13 мамырдағы N 415-ІІ "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына , 1998 жылғы 22 сәуірдегі N 220-І "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес әзірленіп және өнеркәсіптік меншік объектілеріне ерекше құқықты беру туралы шарттарын тіркеуін нақтылайды.

Об утверждении Инструкции по регистрации договоров об уступке исключительного права на объекты промышленной собственности
Приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 24 апреля 2007 года N 58-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2007 года за N 4648. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 23 апреля 2010 года N 136
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 23.04.2010 N 136 (порядок введения в действие см. п. 4).
В целях реализации  Закона Республики Казахстан от 2 марта 2007 года N 237-III "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам интеллектуальной собственности",  ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по регистрации договоров об уступке исключительного права на объекты промышленной собственности.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 10 августа 2001 года  N 30 "Об утверждении Правил регистрации договоров об уступке исключительного права на объекты промышленной собственности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1679, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 г., N 15, ст. 569).
3. Управлению по реализации государственной политики в сфере промышленной собственности Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан (Баржаксы Н.Б.) в установленном законодательством порядке обеспечить представление настоящего приказа для государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан Бекенова С.Е.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель
Утверждена
приказом Председателя Комитета
по правам интеллектуальной
собственности Министерства юстиции
Республики Казахстан
от 24 апреля 2007 года N 58-ОД
Инструкция по регистрации договоров об уступке исключительного
права на объекты промышленной собственности 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии со  статьями 1000 1029 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть), пунктом 6  статьи 11 Патентного закона Республики Казахстан от 16 июля 1999 года, пунктами 1, 2, 3  статьи 21 Закона Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров" от 26 июля 1999 года,  статьями 18 19, 20 Закона Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений" от 13 июля 1999 года N 422-I,  статьи 8 Закона Республики Казахстан "О правовой охране топологий интегральных микросхем" от 29 июня 2001 года N 217,  Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах" от 13 мая 2003 года N 415-II,  Законом Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью" от 22 апреля 1998 года N 220-I и детализирует процедуру регистрации договоров об уступке исключительного права на объекты промышленной собственности.

2. Осы Нұсқаулықта келесі негізгі ұғымдар мен терминдер пайдаланылады:
1) ерекше құқық - өнеркәсіптік меншік объектілерін кез келген тәсілмен қарауына қарай пайдалануға болатын патент иесінің мүліктік құқығы.
2) өнеркәсіптік меншік объектілері - өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, тауар таңбалары немесе қызмет көрсету таңбалары, селекциялық жетістіктер, интегралдық микросхемалардың топологиясы;
3) қорғау құжаттары - өнертабысқа алдын ала патент (2007 жылғы 2 наурыздағы N 237 "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зияткерлік меншік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының  Заңы қабылданғанға дейін берілген), өнертабысқа, өнеркәсіптік үлгіге, пайдалы модельге, селекциялық жетістікке патент; өнертабысқа инновациялық патент; тауар таңбасына немесе қызмет көрсету таңбасына, интегралдық шағын сызбалардың топологиясына куәлік;
4) беру шарты - қорғау құжаттарын немесе өнеркәсiптiк меншiк объектiсiне ерекше құқықты беру туралы шарт;
5) қорғау құжатының иесі - шарттың мәні болып табылатын, шарттың қорғалатын өнеркәсіптік меншік объектісіне ерекше құқығы бар, шарттың тарабы;
6) құқықтық мұрагер - беру шартының өнеркәсіптік меншік объектісіне ерекше құқықты сатып алатын тарабы;
7) уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген және өнеркәсіптік меншік объектілері құқығын қорғау саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
8) сараптама жасау ұйымы - мемлекеттік монополияға жататын салалардағы (өнеркәсіптік меншік объектілерін қорғау саласында қызмет көрсету) қызметті жүзеге асыратын, уәкілетті органға ведомстволық бағыныстағы ұйым.
3. Беру шарты кез келген кезде өнеркәсіптік меншік объектісінің ерекше құқығының қолданылу мерзімі ішінде бекітіледі, соған қатысты шарт жасалады.
4. Қорғау құжатын немесе ерекше құқықты беру тек өзгеге беру шартын рәсімдеу арқылы жасалады. Беру шарты жазбаша нысанда жасалады және уәкілетті органда міндетті түрде тіркелуге жатады.
5. Сараптама жасау ұйымымен жүргізілетін, материалдар сараптау қорытындылары бойынша өзгеге беру шартын тіркеуін жүзеге асырады.
Өзгеге беру шарты уәкілетті органда тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
6. Шартты тіркеуге кедергі жасайтын, бірақ, бұл кедергілерді жоюға болатын негіздер:
1) соған қатысты шарт жасалатын патентке арналған ерекше құқықтың қолданылуының тоқтауы;

2. В настоящей Инструкции используются следующие основные понятия и термины:
1) исключительное право - имущественное право патентообладателя на использование объекта промышленной собственности любым способом по своему усмотрению;
2) объекты промышленной собственности - изобретения, полезные модели, промышленные образцы, товарные знаки или знаки обслуживания, селекционные достижения, топологии интегральных микросхем;
3) охранные документы - предварительный патент (выданный до принятия  Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам интеллектуальной собственности" N 237 от 2 марта 2007 года), патент на изобретение, промышленный образец, полезную модель, селекционное достижение; инновационный патент на изобретение; свидетельства на товарный знак или знак обслуживания, на топологии интегральных микросхем;
4) договор уступки - договор об уступке охранного документа или исключительного права на объект промышленной собственности;
5) владелец охранного документа - сторона договора уступки, обладающая исключительными правами на охраняемый объект промышленной собственности, являющийся предметом договора;
6) правопреемник - сторона договора уступки, приобретающая исключительные права на объект промышленной собственности;
7) уполномоченный государственный орган (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан и осуществляющий государственное регулирование в области охраны объектов промышленной собственности;
8) экспертная организация - организация, подведомственная уполномоченному органу, осуществляющая деятельность в сферах, отнесенных к государственной монополии (оказание услуг в области охраны объектов промышленной собственности).
3. Договор уступки может заключаться в любое время в течение срока действия исключительного права на объект промышленной собственности, в отношении которого заключается договор.
4. Уступка охранного документа или исключительного права оформляются только договором уступки. Договор уступки заключается в письменной форме и подлежит обязательной регистрации в уполномоченном органе.
5. Регистрация договоров уступки осуществляется по результатам их экспертизы их материалов, проводимой экспертной организацией.
Договор уступки вступает в силу с даты его регистрации в уполномоченном органе.
6. Основания, препятствующие к регистрации договора которые могут быть устранены:
1) прекращение действия патента, в отношении которого заключается договор;

2) күште қалуына төлемдер жүргізілмеген және төлемнің жеңілдік мерзіміндегі қорғау құжаттары (6 айдан аспағанда);
3) Қазақстан Республикасының заңнамаларында көзделген негiздердiң, сондай-ақ соған қатысты шарт жасалатын ерекше құқықтан қалыс қалуға кедергi келтiретiн, бұрын жасалған шарт бойынша қабылданған мiндеттемелердiң болуы;
4) шартта Қазақстан Республикаларының заңнамаларына және Қазақстан Республикасы қатысатын халықаралық шарттарға қайшы келетiн ережелердiң болуы;
7. Шартты тіркеуден бас тарту негіздемелері:
1) соған қатысты шарт жасалатын алдын ала патентке, инновациялық патент немесе тауар таңбасына ерекше құқықтың қолданылуының тоқтауы;
2) қызмет көрсету таңбасы, тауар таңбасына ерекше құқықтарын басқаға берумен байланысты тауар және оны шығарушысына қатысты тұтынушыны жаңылыстыруы мүмкін болған жағдайда;
3) ұсынысқа уақытылы жауап бермеген жағдайда;
4) жауапта барлық қажетті мәліметтер мен құжаттардың жоқтығы;
2. Өзгеге ерекше құқық беру шарттарын тіркеу
8. Сараптама жасау ұйымына беру шартын тіркеуге:
Осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес белгіленген нысан бойынша өтініші;
Өтініш беру шартының біреуіне қатысты болуы керек.
Өтініш беру шарты тараптарының біреуімен, олардың мұрагерлерімен немесе құқықтық мирасқорларымен, не өкілмен немесе Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірушісімен беріледі.
Патенттік сенім білдіруші немесе өзге өкіл атынан өтініш бергенде, оған шарттың бір тарапынан берілген сенімхат қоса беріледі.
Заңды тұлға атынан берілген өтінішке ұйымның басшысы немесе лауазымы көрсетіліп, заңды тұлғаның құрылтай құжаттарымен уәкілетті тұлға қолын қояды.
Мұрагер немесе құқықтық мирасқор атынан берілген өтінішке мұрагерлік құқығын немесе құқықтық мирасқорлығын растайтын құжаттың куәландырылған көшірмесі қоса беріледі.
9. Өтінішке қосымша:
1) беру шартының түпнұсқасы мұқаба бетімен төрт данада. Шарттың әрбір данасы тігіледі, қағаз пломбасымен бекітіледі, оған тігілген және нөмірленген парақтардың саны туралы жазба жасалады, мөр бедерлемесі мен екі тараптың уәкілетті етілген тұлғаларының немесе өтініш берушінің қолдары қойылады. Шарттың әрбір парағы екі тараптың уәкілетті өкілдерімен қол қойылуы керек.
Беру шартының орнына шарттардың нотариалдық куәландырылған көшірмелері немесе құқықты беру фактісін қамтып көрсететін шарттан алынған нотариалды куәландырылған үзінді беріле алынады.

2) охранные документы, по которым не произведена оплата за поддержание в силе и которые находятся в льготном периоде оплаты (не более 6 месяцев);
3) наличие предусмотренных законодательством Республики Казахстан оснований, а также принятых по ранее заключенным договорам обязательств, препятствующих уступке исключительного права, в отношении которого заключается договор;
4) наличие в договоре положений, противоречащих законодательству Республики Казахстан и международным договорам, в которых участвует Республика Казахстан.
7. Основания для отказа в регистрации договоров:
1) прекращение действия предварительного патента, инновационного патента или исключительных прав на товарный знак, в отношении которых заключается договор;
2) введение потребителей в заблуждение относительно товара или его изготовителя в связи с уступкой исключительных прав на товарный знак, знак обслуживания;
3) непредставление своевременного ответа на запрос;
4) отсутствие в ответе всех необходимых сведений и документов.
2. Регистрация договора уступки исключительного права
8. Для регистрации договора уступки в экспертную организацию предоставляется:
Заявление по установленной форме согласно  приложению 1 к настоящей Инструкции.
Заявление может относиться к одному договору уступки.
Заявление подается одной из сторон договора уступки, их наследниками или правопреемниками, либо представителем или патентным поверенным Республики Казахстан.
От имени юридического лица заявление подписывается руководителем организации или иным лицом, уполномоченным на это учредительными документами юридического лица с указанием должности.
При подаче заявления наследником или правопреемником к нему прилагается заверенная копия документа, подтверждающего право на наследство или правопреемство.
При подаче заявления от имени патентного поверенного или иного представителя к нему прилагается доверенность, выданная одной из сторон договора.
9. К заявлению прилагаются:
1) подлинники договора уступки в четырех экземплярах предметом, которого являются однородные объекты промышленной собственности, снабженные титульным листом. Каждый экземпляр договора прошивается, скрепляется бумажной пломбой, на которой делается запись о количестве прошнурованных и пронумерованных листов, проставляется оттиск печати и подписи уполномоченных на то лиц обеих сторон, либо заявителя. Каждый лист договора должен быть парафирован (подписан) уполномоченными представителями обеих сторон.
Вместо подлинников договора уступки могут быть представлены нотариально свидетельствованные копии договоров или нотариально свидетельствованная выписка из договора, отражающая факт передачи права;

2) мұрагерлік құқығын немесе құқықтық мирасқорлығын растайтын құжаттың көшірмесі;
3) өтінішті патенттік сенім білдіруші немесе өзге өкіл арқылы берген жағдайда - сенімхат;
4) белгіленген мөлшерде тиісті төлемді растайтын құжат;
5) қорғау құжаты иесінің басқару органының немесе шарттарды бекіту және оған атқарушы орган басшысының қолын қою құзырлығын беру жөніндегі құрылтайшылар немесе акционерлердің ерекше құқығының жалпы жиналысының шешімі қоса беріледі.
Өтініш мемлекеттік немесе орыс тілінде беріледі. Жеке тұлғалардың шетелдік аттары мен атаулары қазақша немесе орысша транслитерациясында көрсетілуі керек. Осы нұсқаулықтың 9-тармағында көрсетілген басқа құжаттар мемлекеттік, орыс немесе басқа тілдерде беріледі. Егер басқа құжаттар өзге тілде берілсе, өтінішке белгіленген тәртіпте нотариалдық куәландырылған олардың аудармасы мемлекеттік немесе орыс тілінде қоса беріледі.
10. Өз атынан сараптама жасайтын ұйымға шарттың материалдарын беретін Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын жеке тұлғалар немесе шетелдік заңды тұлғалар Қазақстан Республикасында тіркелген патенттік сенім білдірушілер арқылы жүргізеді;
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, бірақ уақытша шекарадан тыс жерлерде жүрген жеке тұлғалар басқаға беру шарттарын тіркеуге байланысты істерді Қазақстан Республикасының шегінде хат жазысу үшін мекен-жайын көрсеткен жағдайда патенттік сенім білдірушісіз жүргізе алады.
11. Сараптама жасау ұйымы құжаттар ұсынылған соң:
өтініш келіп түскен күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде сараптама жасау ұйымы келіп түскен құжаттарға алдын ала сараптама жүргізеді, оның барысында қажетті құжаттардың бар болуы және оларға қойылған талаптардың сақталуы тексеріледі, өтінішке қоса берілетін шарт материалдарында сараптаманы жүргізу төлемін растайтын құжаттың болмаған жағдайында, өтініш берушіге алдын ала төлем есебі беріледі. Бұл ретте осы Нұсқаулықтың 11-тармағында көрсетілген мерзімдер сараптама жасау ұйымына төлемнің келіп түскен күнінен бастап есептелінеді.
Шарттың қарауға қабылданған материалдарына бір ай мерзім ішінде олардың мәні бойынша сараптама жүргізіледі, соның барысында шарт материалдарына Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес талдау жүргізіледі.
12. Құжаттарды рәсімдеу талаптарын бұзған жағдайда немесе осы Нұсқаулықтың 6-тармағында көрсетілген шартты тіркеуге кедергі жасайтын, бірақ жойыла алынатын негіздердің болғанында, өтініш берушіге жіберілген күннен бастап үш ай ішінде жоқ немесе түзетілген құжаттарды беруге немесе қажетті өзгерістер мен толықтыруларды енгізуге ұсынысы бар сұраным жіберіледі. Бұл ретте осы Нұсқаулықтың 11-тармағында көрсетілген сараптаманың мәні бойынша жүргізілетін мерзімдер жоқ немесе түзетілген құжаттарды берген күннен бастап саналады.
Осы Нұсқаулықтың 7-тармағымен қаралған, негіздердің бар жағдайында, сараптама жасау ұйымы уәкілетті органға бас тартудың себептерін көрсете отырып, шартты тіркеуден бас тарту туралы хабарлама жібереді.

2) копия документа, подтверждающего право на наследство или правопреемство;
3) доверенность, в случае подачи заявления через патентного поверенного или иного представителя;
4) документ, подтверждающий соответствующую оплату в установленном размере;
5) решение органов управления владельца охранного документа или исключительных прав общего собрания учредителей или акционеров по вопросу заключения договора и предоставления полномочий по подписанию его руководителем органа исполнения владельца.
Заявление представляется на государственном или русском языках. Иностранные имена и наименования юридических лиц должны быть указаны в казахской или русской транслитерации. Документы, предусмотренных пунктом 9 настоящей Инструкции представляются на государственном, русском или других языках. Если документы представлены на другом языке, к заявлению прилагается их перевод на государственный или русский язык, свидетельствованный нотариально;
10. Физические лица, проживающие за пределами Республики Казахстан, или иностранные юридические лица, подающие материалы договора в экспертную организацию от своего имени, ведут дела, связанные с регистрацией договоров уступки через зарегистрированных патентных поверенных Республики Казахстан.
Физические лица, постоянно проживающие в Республике Казахстан, но временно находящиеся за ее пределами, могут вести дела, связанные с регистрацией договоров уступки, без патентного поверенного при указании адреса для переписки в пределах Республики Казахстан.
11. После представления перечня документов экспертная организация:
в течение двадцати рабочих дней с даты поступления заявления проводит предварительную экспертизу поступивших документов, в ходе которой проверяется наличие необходимых документов и соблюдение установленных к ним требований, в случае отсутствия документа в прилагаемых к заявлению материалах договора, подтверждающего оплату проведения экспертизы, заявителю выставляется счет на оплату. В этом случае указанные сроки исчисляются со дня поступления оплаты в экспертную организацию.
По принятым к рассмотрению материалам договора в месячный срок проводится их экспертиза по существу, в ходе которой проводится изучение материалов договора в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
12. В случае нарушения требований к оформлению документов или наличия оснований, указанных в  пункте 6 настоящей Инструкции, препятствующих регистрации договора, но которые могут быть устранены, заявителю направляется запрос с предложением в трехмесячный срок с даты его отправки представить отсутствующие или исправленные документы или внести необходимые изменения и дополнения. В этом случае указанные в пункте 11 настоящей Инструкции сроки проведения экспертизы по существу исчисляются с даты представления отсутствующих или исправленных документов.
При наличии оснований, предусмотренных  пунктом 7 настоящей Инструкции экспертная организация выносит заключение об отказе регистрации договора и направляет в уполномоченный орган заключение с указанием причин отказа.

13. Егер сараптама жүргізу барысында кейбір мәселелер бойынша қорытынды талап етілсе, онда бұл жағдайда осы Нұсқаулықтың 11-тармағында көрсетілген мәні бойынша сараптама жүргізудің мерзімі қорытынды берілген күннен бастап есептелінеді. Сұраным жіберілген күннен бастап он бес күн аралығындағы мерзім ішінде қызмет қорытындысы беріле алынады.
14. Сараптаманың қорытындысы болымды нәтиже берген жағдайда, сараптама жасау ұйымы уәкілетті органға өзгеге беру шартының тіркелуіне кедергі болатын негіздердің жоқ болғаны туралы қорытынды жібереді.
15. Беру шартын тіркеу туралы немесе тіркеуден бас тарту туралы шешім уәкілетті органмен қабылданады.
16. Уәкілетті орган келісім-шартты тіркеу туралы шешім шығарған соң, тіркеу туралы шешімді уәкілетті орган сараптама жасау ұйымына жібереді, сараптама жасау ұйымы өтініш берушіге шартты тіркеу үшін мемлекеттік баждың төлемін жасау туралы хабарлама жібереді.
Егер ағымдағы жыл ішінде өтініш берушімен төлем жүргізілмесе, не бекітілген тәртіпте расталмаса, уәкілетті орган шартты тіркеуден бас тартады.
Беру шартын тіркеуден бас тарту туралы шешімді уәкілетті орган шығарған жағдайда, қаралып жатқан шарт бойынша құжаттардың жиынтығы тіркеуден бас тарту туралы шешіммен бірге өтініште көрсетілген мекен-жай бойынша жіберіледі.
17. Уәкілетті орган өзгеге беру шартын тіркеген үшін мемлекеттік баж төлемі расталған соң:
1) өнеркәсіптік меншік объектісінің қорғау құжатына қосымшаны ресімдейді, оған қатысты өзгеге беру шарты жасалады;
2) беру шартының мұқаба бетінде тіркелген күні, шарт және оның қосымшаларының парақ саны, тіркеу нөмірі көрсетіліп, тіркелгені туралы мөртабан қойылады;
3) беру шарттарының тіркелген тізіліміне өзгеге беру шарты туралы мәліметтерді енгізеді;
4) өтініште көрсетілген хат алмасатын мекен-жай бойынша тіркелген өзгеге беру шартының екі данасын және қорғау құжатына қосымша жібереді.
Шарттың үшінші және төртінші даналары уәкілетті орган мен сараптама жасау ұйымында сақталады және бақылау даналары болып саналады.
18. Тіркелген өзгеге беру шарттары жөніндегі сараптама жасау ұйымы:
ай сайын тіркелген өзгеге беру шарттар туралы мәліметтерді, атап айтқанда:
шарттың тіркеу нөмірі мен күнін;
шарт тараптарының атауы немесе тегі, аты-жөнін;
шарттың мәнін;
шарттың қолданылу аумағын;
шарттың қолданылу мерзімін;
шарттың қолданылу аумағын бюллетенде жариялайды.
3. Қорғау құжаттарды алу құқығын беру туралы келісім-шарттарды тіркеу

13. Если в ходе проведения экспертизы требуется получение по отдельным вопросам заключений служб экспертной организации, то в этом случае указанные в пункте 11 настоящей Инструкции сроки проведения экспертизы по существу исчисляются с даты представления заключения. Срок, в течение которого может быть представлено заключение службы составляет пятнадцать дней с даты направления запроса.
14. При положительном результате экспертизы экспертная организация направляет в уполномоченный орган заключение об отсутствии оснований, препятствующих регистрации договора.
15. Решение о регистрации или об отказе в регистрации договора уступки принимается уполномоченным органом.
16. После вынесения решения уполномоченного органа о регистрации договора, уполномоченный орган направляет решение о регистрации в экспертную организацию, на основании которого экспертная организация уведомляет заявителя о предоставлении документа подтверждающую уплату государственной пошлины за регистрацию договора.
Если в течение текущего года уплата заявителем не производилась, либо не подтверждена в установленном порядке, то настоящий договор считается отозванным.
В случае вынесения уполномоченным органом решения об отказе в регистрации договора уступки комплект документов по рассматриваемому договору вместе с решением об отказе в регистрации возвращается по адресу, указанному в заявлении.
17. Уполномоченный орган после подтверждения уплаты госпошлины за регистрацию договора уступки:
1) оформляет приложение к охранному документу на объект промышленной собственности, в отношении которого заключается договор уступки;
2) на титульном листе договора уступки проставляет штамп о его регистрации с указанием даты регистрации, количества листов договора и его приложений, регистрационного номера;
3) вносит сведения о договоре уступки в Реестр зарегистрированных договоров уступки;
4) по адресу для переписки, указанному в заявлении, направляет два экземпляра зарегистрированного договора уступки и приложение к охранному документу.
Третий и четвертый экземпляры договора уступки хранятся в уполномоченном органе и экспертной организации и являются контрольными экземплярами.
18. Экспертная организация по зарегистрированным договорам уступки:
1) ежемесячно публикует в бюллетене сведения о зарегистрированных договорах уступки, в частности:
номер и дату регистрации договора;
наименования или Ф.И.О. сторон договора;
предмет договора;
срок действия договора;
территория действия договора.
3. Регистрация договоров об уступке права
на получение охранного документа

19. Қорғау құжатын алуға құқықты беру шартты сараптамаға жатады және Тіркелген шарттар тізіліміне енгізіледі.
Қорғау құжаттарды алу құқығын өзгеге беру шарттарды тіркеу туралы өтініш сараптама жасау ұйымына осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес беріледі.
Өтінішке:
1) Қорғау құжаттың алуға құқығын өзгеге беру шартының түпнұсқасы екі тарапымен қол қойылған, бар қосымша келісім мұқаба бетімен төрт данада. Шарттың әрбір данасы тігіледі, қағаз пломбасымен бекітіледі, оған тігілген және нөмірленген парақтардың саны туралы жазба жасалады, мөр бедерлемесі мен екі тараптың уәкілетті етілген тұлғаларының немесе өтініш берушінің қолдары қойылады. Шарттың әрбір парағы екі тараптың уәкілетті өкілдерімен қол қойылуы керек.
Беру шарттардың түпнұсқасы орнына, олардың нотариалды куәландырылған көшірмесі ұсынылу мүмкін.
2) мұрагерлік құқығын немесе құқықтық мирасқорлығы құқығын растайтын - құжат көшірмесі;
3) өтінішті патенттік сенім білдіруші немесе өзге өкіл арқылы берген жағдайда - сенімхат;
4) белгіленген мөлшерде тиісті төлемді растайтын құжат.
Өтініш мемлекеттік немесе орыс тілінде беріледі. Жеке тұлғалардың шетелдік аттары мен атаулары қазақша немесе орысша транслитерациясында көрсетілуі керек. Осы нұсқаулықтың 9-тармағында көрсетілген басқа құжаттар мемлекеттік, орыс немесе басқа тілдерде беріледі. Егер басқа құжаттар өзге тілде берілсе, өтінішке белгіленген тәртіпте нотариалдық куәландырылған олардың аудармасы мемлекеттік немесе орыс тілінде қоса беріледі.
20. Беру туралы шартын алуға қоса берілген құжаттарды тіркеу туралы өтінішті ресімдеу мен беру тәртібіне, сондай-ақ қорғау құжатын алу құқығын басқаға беру туралы шартын сараптамадан өткізу мен тіркеу тәртібіне осы Нұсқаулықтың 10-18 тармақтарындағы ережелер қолданылады.
4. Ішінара беру шартын тіркеу
21. Өндірістік меншік нысанасына ерекше құқықтарын ішінара беру шарты сараптама мен тіркеуге жатады.
Ерекше құқықтарын ішінара басқаға беру шарттарды тіркеу туралы өтініш сараптама жасау ұйымына осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес беріледі.
22. Өтінішке:
1) ерекше құқықтарын ішінара басқаға беру шартының түпнұсқасы екі тарапымен қол қойылған, бар қосымша келісім мұқаба бетімен төрт данада. Шарттың әрбір данасы тігіледі, қағаз пломбасымен бекітіледі, оған тігілген және нөмірленген парақтардың саны туралы жазба жасалады, мөр бедерлемесі мен екі тараптың уәкілетті етілген тұлғаларының немесе өтініш берушінің қолдары қойылады. Шарттың әрбір парағы екі тараптың уәкілетті өкілдерімен қол қойылуы керек.
Беру шарттардың түпнұсқасы орнына, олардың нотариалды куәландырылған көшірмесі ұсынылу мүмкін.

19. Договор об уступке права на получение охранного документа, подлежит экспертизе, регистрации и вносится в Реестр зарегистрированных договоров.
Заявление о регистрации договора об уступке права на получение охранного документа подается по установленной форме согласно  приложению 2 к настоящей Инструкции.
К заявлению прилагаются:
1) подлинники договора об уступке права на получение охранного документа в четырех экземплярах, снабженные титульным листом. Каждый экземпляр договора прошивается, скрепляется бумажной пломбой, на которой делается запись о количестве прошнурованных и пронумерованных листов, поставляется оттиск печати и подписи уполномоченных на то лиц обеих сторон, либо заявителя. Каждый лист договора должен быть парафирован (подписан) уполномоченными представителями обеих сторон.
Вместо подлинников договора об уступке может быть представлены нотариально заверенные копии договоров;
2) копия документа, подтверждающего право на наследство или правопреемство;
3) доверенность, в случае подачи заявления через патентного поверенного или иного представителя;
4) документ, подтверждающий соответствующую оплату в установленном размере.
Заявление представляется на государственном или русском языках. Иностранные имена и наименования юридических лиц должны быть указаны в казахской или русской транслитерации. Документы, предусмотренные  пунктом 9 настоящей Инструкции, представляются на государственном, русском или других языках. Если документы представлены на другом языке, к заявлению прилагается их перевод на государственный или русский язык, нотариально свидетельствованный.
20. При оформлении и подачи заявления о регистрации договора об уступке права на получение охранного документа, а также к порядку экспертизы и регистрации договора об уступке права на получение охранного документа применяются положения, установленные пунктами 10-18 настоящей Инструкции.
4. Регистрация договоров о частичной уступке
21. Договор о частичной уступке исключительных прав на объект промышленной собственности подлежит экспертизе и регистрации.
Заявление о регистрации договора частичной уступки исключительных прав подается в экспертную организацию по установленной форме согласно  приложению 3 к настоящей Инструкции.
22. К заявлению прилагаются:
1) подлинники договора частичной уступки исключительных прав в четырех экземплярах, снабженные титульным листом. Каждый экземпляр договора прошивается, скрепляется бумажной пломбой, на которой делается запись о количестве прошнурованных и пронумерованных листов, поставляется оттиск печати и подписи уполномоченных на то лиц обеих сторон, либо заявителя. Каждый лист договора должен быть парафирован (подписан) уполномоченными представителями обеих сторон.
Вместо подлинников договора частичной уступки может быть представлены нотариально заверенные копии договоров;

2) мұрагерлік құқығын немесе құқықтық мирасқорлығы құқығын растайтын - құжат көшірмесі;
3) өтінішті патенттік сенім білдіруші немесе өзге өкіл арқылы берген жағдайда - сенімхат;
4) белгіленген мөлшерде тиісті төлемді растайтын құжат.
5) Қорғау құжаты иесінің басқару органының немесе құрылтайшылар немесе акционерлер жалпы отырысы ерекше құқығы
Өтініш мемлекеттік немесе орыс тілінде беріледі. Жеке тұлғалардың шетелдік аттары мен атаулары қазақша немесе орысша транслитерациясында көрсетілуі керек. Осы нұсқаулықтың 9-тармағында көрсетілген басқа құжаттар мемлекеттік, орыс немесе басқа тілдерде беріледі. Егер басқа құжаттар өзге тілде берілсе, өтінішке белгіленген тәртіпте нотариалдық куәландырылған олардың аудармасы мемлекеттік немесе орыс тілінде қоса беріледі.
23. Беру туралы шартын алуға қоса берілген құжаттарды тіркеу туралы өтінішті ресімдеу мен беру тәртібіне, сондай-ақ қорғау құжатын алу құқығын беру туралы шартын сараптамадан өткізу мен тіркеу тәртібіне осы Нұсқаулықтың 10-18 тармақтарындағы ережелер қолданылады.
5. Қорытынды ережелер
24. Кез келген тұлға Тіркелген басқаға беру шарттарының тізілімінен тіркелген беру шартына қатысты басылымға ашық мәліметтер туралы үзіндіні алуға құқылы.
Беру шартының мәтінімен үшінші тұлғаларды таныстыруға, сондай-ақ одан үзінді алуға тек шарт тараптарының жазбаша келісімі болғанда жол беріледі.
25. Беру шартының сараптамасы мен тіркелуінің барлық деңгейінде шарттың мазмұны мен талаптарына қатысты, ашық жариялаудан басқа мәліметтердің құпиялылығы қамтамасыз етіледі.
Өнеркәсіптік меншік объектілеріне
ерекше құқықты беру туралы
шарттарын тіркеу жөніндегі
Нұсқаулыққа
1-қосымша
У-1 нысаны
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің
Зияткерлік меншік құқығы жөніндегі комитетінің
"Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМҚК
Беру шартын тіркеу туралы
ӨТІНІШ
1. Осы өтініште көрсетілген өзгеге беру қорғау құжатын (қорғау
құжаттарын) тіркеуді сұраймын.
2. Қорғау құжатының (қорғау құжаттарының) атауы (атаулары) мен
нөмірі (нөмірлері)______________________________________________
_
|_| 2-бағанда орын аз болса, белгі қойыңыз, және жалғастыру
парағында қажетті ақпаратты келтіріңіз.

2) копия документа, подтверждающего право на наследство или правопреемство;
3) доверенность, в случае подачи заявления через патентного поверенного или иного представителя;
4) документ, подтверждающий соответствующую оплату в установленном размере;
5) решение органов управления владельца охранного документа или исключительных прав общего собрания учредителей или акционеров по вопросу заключения договора о частичной уступке исключительных прав и предоставления полномочий по подписанию его руководителем органа исполнения владельца.
Заявление представляется на государственном или русском языках. Иностранные имена и наименования юридических лиц должны быть указаны в казахской или русской транслитерации. Документы, предусмотренных пунктом 9 настоящей Инструкции представляются на государственном, русском или других языках. Если документы представлены на другом языке, к заявлению прилагается их перевод на государственный или русский язык, нотариально свидетельствованный.
23. При оформлении и подачи заявления о регистрации договора частичной уступки исключительных прав на объект промышленной собственности, а также к порядку экспертизы и регистрации договора о частичной уступке исключительных прав на объект промышленной собственности, применяются положения, установленные пунктами 10-18 настоящей Инструкции.
5. Заключительные положения
24. Любое лицо вправе получить выписку из Реестра зарегистрированных договоров уступки, касающиеся сведений о зарегистрированном договоре уступки, открытых для публикации.
Ознакомление третьих лиц с текстом договора уступки, а также получение выписки из него допускается только с письменного согласия сторон договора.
25. На всех стадиях экспертизы и регистрации договора уступки обеспечивается конфиденциальность сведений, относящихся к содержанию и условиям заключения договора, за исключением сведений, предназначенных для открытой публикации.
Приложение 1
к Инструкции по регистрации договоров
об уступке исключительного права на
объекты промышленной собственности
Форма У-1
РГКП "Национальный институт
интеллектуальной собственности"
Комитета по правам интеллектуальной
собственности Министерства юстиции
Республики Казахстан
ЗАЯВЛЕНИЕ
о регистрации договора уступки
1. Прошу зарегистрировать уступку охранного документа (охранных
документов), указанного (указанных) в настоящем заявлении.
2. Наименование (наименования) и номер (номера) охранного документа
(охранных документов) ________________________________________________
_
|_| Указать, если в графе 2 недостаточно места, и привести необходимую
информацию на листе для продолжения.

3. Иесі (иелері)______________________________________________
Жеке тұлғаның тегі, аты-жөні немесе заңды
тұлғаның атауы
Мекен-жайлары (соның ішінде почта индексі мен елдің атауы)
мен телефондары ____________________________________________________
_
|_| Иелер бірнеше болса, белгі қойыңыз, және жалғастыру парағында
қажетті ақпаратты келтіріңіз.
5. Құқықтық мұрагер (құқықтық мұрагерлер)
____________________________________________________________________
Жеке тұлғаның тегі, аты-жөні немесе заңды тұлғаның атауы
Мекен-жайлары (соның ішінде почта индексі мен елдің атауы)
мен телефондары
___________________________________________________________________
_
|_| Құқықтық мұрагерлер бірнеше болса, белгі қойыңыз, және
жалғастыру парағында қажетті ақпаратты, соның ішінде олардың
әрбірінің мекен-жайы мен телефонын көрсетіп келтіріңіз.
6. Патенттік сенім білдіруші немесе өтініш берушінің өзге өкілі
____________________________________________________________________
Мекен-жайлары (соның ішінде почта индексі мен елдің атауы) мен
телефондары
___________________________________________________________________
7. Хат жазысу үшін мекен-жайлары _____________________________
8. Қосымшалар:
_
|_| Тіркелетін шарт _____ парақта (N N қосымшалары _______________
_____ парақта) _____ данада;
_
|_| Патенттік сенім білдірушінің немесе өзге уәкілетті өкілдің
құзырлығын растайтын сенімхат;
_
|_| Төлемді растайтын құжат;
_
|_| Жалғастыру парақтары;
_
|_| Басқа құжат (көрсетіңіз) _____________________________________
Өтініш беруші ___________________________          М.О.
лауазымы, Т.А.Ж. және қолы
Күні ______________
Өнеркәсіптік меншік объектілеріне
ерекше құқықты беру туралы шарттарын
тіркеу жөніндегі Нұсқаулыққа
2-қосымша
У-2 нысаны
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің
Зияткерлік меншік құқығы жөніндегі комитетінің
"Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМҚК
Қорғау құжатын алу құқығын беру туралы шартын
тіркеу туралы
ӨТІНІШ
1. Осы өтініште көрсетілген қорғау құжатын (өтінімдердің
нөмірін) алудың басқаға беру құқығын тіркеуді сұраймын.
2. Өтінімнің (өтінімдердің) атауы (атаулары) мен нөмірі
(нөмірлері) ________________________________________________________
_
|_| 2-бағанда орын аз болса, белгі қойыңыз, және жалғастыру
парағында қажетті ақпаратты келтіріңіз.
3. Иесі (иелері) _____________________________________________
Жеке тұлғаның тегі, аты-жөні немесе заңды
тұлғаның атауы
Мекен-жайлары (соның ішінде почта индексі мен елдің атауы) мен
телефондары ________________________________________________________
_
|_| Иелер бірнеше болса, белгі қойыңыз, және жалғастыру парағында
қажетті ақпаратты келтіріңіз.

3. Владелец (владельцы) ______________________________________________
Ф.И.О. физического или наименование юридического лица
Адреса (включая почтовый индекс и название страны) и телефоны ________
______________________________________________________________________
_
|_| Указать, если владельцев несколько, и привести необходимую
информацию на листе для продолжения.
5. Правопреемник (правопреемники)_____________________________________
Ф.И.О. физического или наименование юридического лица
Адреса (включая почтовый индекс и название страны) и телефоны ________
______________________________________________________________________
_
|_| Указать, если правопреемников несколько, и привести необходимую
информацию, включая указание адреса и телефона каждого из них, на
листе для продолжения.
6. Патентный поверенный или иной представитель заявителя _____________
______________________________________________________________________
Адреса (включая почтовый индекс и название страны) и телефоны ________
______________________________________________________________________
7. Адреса для переписки ______________________________________________
8. Приложения:
_
|_| Регистрируемый договор на _____ листах (с приложениями NN ______
на _____ листах) в _____ экземплярах;
_
|_| Доверенность, подтверждающая полномочия патентного поверенного или
другого полномочного представителя;
_
|_| Документ, подтверждающий оплату;
_
|_| Листы для продолжения;
_
|_| Другой документ (указать) ________________________________________
Заявитель ___________________________________            М.П.
должность, Ф.И.О. и подпись
Дата ________________
Приложение 2
к Инструкции по регистрации договоров
об уступке исключительного права на
объекты промышленной собственности
Форма У-2
РГКП "Национальный институт
интеллектуальной собственности"
Комитета по правам интеллектуальной
собственности Министерства юстиции
Республики Казахстан
ЗАЯВЛЕНИЕ
о регистрации договора об уступке права
на получение охранного документа
1. Прошу зарегистрировать уступку права на получение охранного доку-
мента (номера заявок), указанного (указанных) в настоящем заявлении.
2. Наименование (наименования) и номер (номера) заявки (заявок) ______
______________________________________________________________________
_
|_| Указать, если в графе 2 недостаточно места, и привести необходимую
информацию на листе для продолжения.
3. Владелец (владельцы) ______________________________________________
Ф.И.О. физического или наименование юридического лица
Адреса (включая почтовый индекс и название страны) и телефоны ________
______________________________________________________________________
_
|_| Указать, если владельцев несколько, и привести необходимую
информацию на листе для продолжения.