Медициналық қызметтің сапасын сараптауды ұйымдастыру және өткізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2007 жылғы 26 сәуірдегі N 254 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 18 мамырдағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4676 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009 жылғы 10 қарашадағы N 677 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009.11.10 N 677 бұйрығымен.
"Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Медициналық қызметтің сапасын сараптауды ұйымдастыру және өткізу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау комитеті (Е.М. Мусин) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұйымдастыру-құқықтық қамтамасыз ету департаменті (Ж.М. Мұхамеджанов) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3398 тіркелген»"Қазақстан Республикасында ұсынылатын медициналық қызметтің сапасын бақылауды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2004 жылғы 28 желтоқсандағы N 898 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау вице-министрі Қ.Т. Омаровқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2007 жылғы 26 сәуірде
N 254 бұйрығымен
бекітілген
Медициналық қызметтің сапасын сараптауды
ұйымдастыру және жүргізу ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық қызметтің сапасын сараптауды ұйымдастыру және жүргізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және медициналық қызмет сапасын сараптауды ұйымдастыру және жүргізу тәртібін белгілейді.
2. Медициналық қызметтің сапасын сараптауды медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау жөніндегі мемлекеттік орган (бұдан әрі - мемлекеттік орган), сондай-ақ "Денсаулық сақтау саласында аккредиттеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 8 қаңтардағы N 15 қаулысымен бекітілген тәртіппен аккредиттелген тәуелсіз сарапшылар жүргізеді. P091559

Об утверждении Правил организации и проведения экспертизы качества медицинских услуг
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 апреля 2007 года N 254. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 мая 2007 года N 4676. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2009 года № 677.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 10.11.2009 № 677 (порядок введения в действие см. п.6).
В соответствии с  Законом Республики Казахстан "О системе здравоохранения",  ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения экспертизы качества медицинских услуг.
2. Комитету по контролю в сфере оказания медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Мусину Е. М.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту организационно-правового обеспечения Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Мухамеджанов Ж.М.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Признать утратившим силу приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 декабря 2004 года  N 898 "Об утверждении Правил осуществления контроля за качеством предоставляемых медицинских услуг в Республике Казахстан", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 3398.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Омарова К.Т.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Министр
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 26 апреля 2007 года N 254
Правила
организации и проведения экспертизы качества медицинских услуг
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и проведения экспертизы качества медицинских услуг (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Законом Республики Казахстан "О системе здравоохранения" и устанавливают порядок организации и проведения экспертизы качества медицинских услуг.
2. Экспертизу качества медицинских услуг проводят государственный орган по контролю в сфере оказания медицинских услуг (далее - государственный орган), а также независимые эксперты, аккредитованные в порядке, утвержденном  постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 января 2004 года N 15 "Об утверждении Правил аккредитации в области здравоохранения". P091559

3. Медициналық қызметтің сапасын сараптау:
1) көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасын, медициналық ұйымдарды қаржыландыру мөлшерінің негізділігін белгілеуді;
2) медицина қызметкерлерінің біліктілік деңгейінің салалық нормативтердің талаптарына сәйкестігін белгілеуді;
3) медициналық құралдармен жабдықтандырудың белгіленген нормативтерге сәйкестігін белгілеуді;
4) денсаулық сақтау саласында азаматтардың құқықтарын қорғауды қамтамасыз етуді;
5) азаматтардың көрсетілетін медициналық көмек пен медициналық қызметтердің деңгейі мен сапасына қанағаттану дәрежесін белгілеуді;
6) лицензиямен белгіленген медициналық көмектің түрлеріне сәйкестігін белгілеуді;
7) сапасыз медициналық қызмет көрсету себебін анықтау, оларды жою жөнінде шаралар қабылдау және медициналық көмек көрсетуді жетілдіруді қамтиды.
4. Осы Ереже меншік нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғалардың (бұдан әрі - денсаулық сақтау субъектілері) денсаулық сақтау ұйымдарына таралады.
5. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) медициналық қызметтің сапа индикаторлары - медициналық қызметтің тиімділігі, толықтығы және медициналық қызметтің денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға сәйкестік көрсеткіші көрсетілетін, мыналарды қамтитын өлшемдер:
құрылым индикаторлары - адам, қаржы және техникалық ресурстармен қамтамасыз етілу өлшемдері;
процесс индикаторлары - алдын алу, диагностика, емдеу және оңалту технологияларының орындалуын бағалау өлшемдері;
медициналық қызмет нәтижесінің индикаторлары - медициналық ұйымдардың немесе жеке тұлғалардың медициналық көмекті көрсетуі немесе көрсетпеуі нәтижесінде денсаулыққа келтірілген зардаптарды бағалау өлшемдері;
2) бастапқы медициналық құжаттама - халықтың және көрсетілетін медициналық көмекті ұйымдастыру және денсаулық сақтау қызметтері басқару үшін оның сипатын, көлемін және сапасын көрсететін жеке тұлғалардың денсаулық жағдайы туралы деректерді жазуға арналған құжаттар жинағы, соның ішінде амбулаторлық және стационарлық сырқаттың медициналық картасы, донордың медициналық картасы, жедел медициналық жәрдем станциясы бригадасының шақыру картасы (бұдан әрі - медициналық карта).
2. Медициналық қызметтің сапасын сараптаудың мәні мен қағидаттары
6. Медициналық қызмет сапасының деңгейін айқындайтын индикаторлардың негізінде көрсетілген медициналық қызметтің нәтижелерін талдау және бағалау сапаны сараптаудың мәні болып табылады.
7. Медициналық қызметтің сапасын сараптаудың негізгі қағидаттары:
1) жүйелілік: құрылым, процесс пен нәтиже индикаторлары өзара байланыста болуы үшін медициналық қызметтің сапасын сараптау жүзеге асырылады;

3. Экспертиза качества медицинских услуг включает в себя:
1) определение объема и качества оказываемой медицинской помощи, обоснованности размеров финансирования медицинских организаций;
2) определение соответствия уровня квалификации медицинских работников требованиям отраслевых нормативов;
3) определение соответствия укомплектованности медицинским оборудованием установленным нормативам;
4) обеспечение защиты прав граждан в области охраны здоровья;
5) определение степени удовлетворенности граждан уровнем и качеством оказываемых медицинской помощи и медицинских услуг;
6) определение соответствия видов медицинской помощи, установленных лицензией;
7) выявление причин оказания некачественных медицинских услуг, принятие мер по их устранению и совершенствованию оказания медицинской помощи.
4. Настоящие Правила распространяются на организации здравоохранения, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, физических лиц, занимающихся частной медицинской практикой (далее - субъекты здравоохранения).
5. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) индикаторы качества медицинских услуг - критерии, отражающие показатель эффективности, полноты и соответствия медицинских услуг стандартам в сфере здравоохранения, включающие:
индикаторы структуры - критерии обеспеченности человеческими, финансовыми и техническими ресурсами;
индикаторы процесса - критерии оценки выполнения технологий профилактики, диагностики, лечения и реабилитации;
индикаторы результата медицинских услуг - критерии оценки последствий для здоровья в результате оказания или неоказания медицинской помощи медицинскими организациями или физическими лицами.
2) первичная медицинская документация - набор документов, предназначенных для записи данных о состоянии здоровья населения и отдельных лиц, отражающих характер, обьем и качество оказываемой медицинской помощи, для ее организации и управления службами здравоохранения, в том числе медицинская карта амбулаторного и стационарного больного, медицинская карта донора, карта вызова бригады станции скорой медицинской помощи (далее - медицинская карта).
2. Предмет и принципы экспертизы качества медицинских услуг
6. Предметом экспертизы качества медицинских услуг является анализ и оценка результатов оказанных медицинских услуг на основании индикаторов, определяющих уровень качества медицинских услуг.
7. Основные принципы экспертизы качества медицинских услуг:
1) системность: экспертиза качества медицинских услуг осуществляется во взаимосвязи индикаторов структуры, процесса и результата;

2) объективтілік: денсаулық сақтау саласындағы бекітілген стандарттарды пайдалана отырып, медициналық қызметтің сапасын сараптау жүзеге асырылады;
3) жариялылық: денсаулық сақтау өкілдерінің қатысуымен медициналық қызметтің сапасын сараптау жүзеге асырылады.
3. Медициналық қызметтің сапасын сараптау түрлері мен кезеңдері
8. Медициналық қызметтің сапасын сараптау түрлері:
1) ағымдағы сараптама - медициналық қызметтің сапасын сараптау сәтінде медициналық қызмет алып жатқан емделушілердің медициналық карталары;
2) ретроспективті сараптама - медициналық қызметтің сапасын сараптау сәтінде медициналық қызмет алған емделушілердің медициналық карталары.
9. Медициналық қызметтің сапасын сараптау кезеңдері:
1) медициналық карталарды талдау;
2) денсаулық сақтау субъектісінің және олардың қызметін регламенттейтін денсаулық сақтауды басқарудың жергілікті органдарының құжаттамаларын зерделеу;
3) индикаторларды пайдалана отырып, сараптама нәтижелерін математикалық үлгілеу арқылы медициналық қызмет сапасының деңгейін айқындау;
4) медициналық қызметтің сапасын сараптау нәтижелерін талдау және қорытындылау, шешімдерді қалыптастыру;
5) өткізілген медициналық қызметтің сапасын сараптау қорытындысын қалыптастыру;
6) денсаулық сақтау субъектісін медициналық қызметтің сапасын сараптау нәтижелері туралы хабардар ету;
7) азаматтардың көрсетілетін медициналық көмектің және медициналық қызметтің деңгейі мен сапасына қанағаттану дәрежесін айқындау.
4. Медициналық қызметтің сапасын сараптауды жүргізу тәртібі
10. Сапаны сараптауды өткізу кезінде тексерілген жұмыс кезеңіндегі (ай, тоқсан, жарты жыл, жыл) статистикалық есептердің деректері пайдаланылады.
Тексерілетін көрсеткіштердің орындалуын бағалау осы медициналық ұйым бойынша өткен жылдың ұқсас кезеңімен, сондай-ақ орташа республикалық және орташа облыстық көрсеткіштерімен салыстыра отырып, жүзеге асырылады.
11. Медициналық қызмет көрсету сапасының деңгейін анықтау нақты жағдайда медициналық ұйымның қызметін және медициналық көмектің сапасын бағалау индикаторларын пайдалана отырып, жүзеге асырылады.
12. Құрылым индикаторлары медициналық ұйымдарды ресурстық қамтамасыз етудің уәкілетті орган бекіткен нормативтері мен талаптарына сәйкес келуімен сипатталады.
13. Процесс индикаторларын анықтау уәкілетті орган бекіткен стандарттарымен нақты бір емделушіге көрсетілген медициналық қызметтің технологияларын салыстыруды көздейді.
14. Нәтиже индикаторлары медициналық ұйым қызметінің тиімділік көрсеткіштерін талдауды көздейді.

2) объективность: экспертиза качества медицинских услуг осуществляется с использованием утвержденных стандартов в сфере здравоохранения;
3) открытость: экспертиза качества медицинских услуг осуществляется в присутствии представителей субъектов здравоохранения.
3. Виды и этапы экспертизы качества медицинских услуг
8. Виды экспертиз качества медицинских услуг:
1) текущая экспертиза - экспертиза, которой подлежат медицинские карты пациентов, получающие медицинские услуги на момент проведения экспертизы качества медицинских услуг;
2) ретроспективная экспертиза, которой подлежат медицинские карты пациентов, получившие медицинские услуги на момент проведения экспертизы качества медицинских услуг.
9. Этапы экспертизы качества медицинских услуг:
1) анализ медицинских карт;
2) изучение документации субъекта здравоохранения и органов местного управления здравоохранением, регламентирующих их деятельность;
3) определение уровня качества медицинских услуг путем математического моделирования результатов экспертизы с использованием индикаторов;
4) анализ и обобщение результатов экспертизы качества медицинских услуг, формирование выводов;
5) формирование заключения проведенной экспертизы качества медицинских услуг;
6) информирование субъекта здравоохранения о результатах экспертизы качества медицинских услуг;
7) определение степени удовлетворенности граждан уровнем и качеством оказываемой медицинской помощи и медицинских услуг.
4. Порядок проведения экспертизы качества медицинских услуг
10. При проведении экспертизы качества медицинских услуг используются данные статистических отчетов за проверяемый период работы (месяц, квартал, полугодие, год).
Оценка выполнения проверяемых показателей осуществляется в сравнении с аналогичным периодом прошлого года по данной медицинской организации, а также со среднереспубликанскими и среднеобластными показателями.
11. Определение уровня качества оказания медицинских услуг осуществляется с использованием индикаторов оценки деятельности медицинской организации и качества медицинской помощи в конкретном случае.
12. Индикаторы структуры характеризуют соответствие ресурсного обеспечения медицинской организации нормативам и требованиям, утвержденным уполномоченным органом.
13. Определение индикаторов процесса предусматривает сопоставление технологии оказанных медицинских услуг конкретному пациенту со стандартами, утвержденными уполномоченным органом.
14. Индикаторы результата предусматривают анализ показателей эффективности деятельности медицинской организации.

5. Медициналық қызметтің сапасын бағалау
15. Стационардағы медициналық қызметтің сапасын бағалау осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес стационардың әрбір бөлімшесі бойынша кемінде 10 стационарлық сырқаттың медициналық картасының сараптама нәтижелері бойынша айқындалады.
Одан басқа:
1) өлім жағдайлары;
2) ауруханаішілік жұқпалардың пайда болу фактілері;
3) асқынулар, оның ішінде операциядан кейінгі асқынулар;
4) бұрынғы сапасыз емдеудің салдарынан бір ай ішінде сол ауруы бойынша қайтадан емделуге жатқызудың барлық оқиғалары медициналық қызметтің сапасын сараптауға жатады.
16. Бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсету деңгейінде осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес әрбір дәрігерлік учаске мен әрбір маманның бейіні бойынша кемінде 20 амбулаторлық сырқаттың медициналық картасы сараптауға жатады.
Одан басқа:
1) балалар мен жасөспірімдердің мониторингке жатқызылатын ауруларымен еңбекке жарамды жастағы адамдардың үйдегі өлімі;
2) мониторингке жататын аурулар бойынша бастапқы мүгедектікке шығу;
3) азаматтарды мониторингке жататын аурулар бойынша стационардан шыққаннан кейін бақылау;
4) онкологиялық аурулар мен туберкулездің асқынған нысандары;
5) жүктіліктің орта ауыр және қауіпті дәрежесінің ағымы асқынулары;
6) нәресте өлім-жітімі;
7) балалар өлімі-жітімі;
8) ана өлімінің барлық оқиғалары медициналық қызметтің сапасын сараптауға жатады.
17. Жедел медициналық жәрдем көрсететін медициналық қызметтің сапасын бағалау кезінде осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес әрбір жалпы бейін мен мамандандырылған бригадалардың кемінде 10 шақыруының медициналық картасы сараптамаға жатады.
Одан басқа:
1) бір тәулік бойы сол ауру бойынша қайталанған шақырулар;
2) шақырулар кезіндегі өлімдер: бригада келгенше болған өлім, бригада келгенде болған өлім;
3) сырқаттарды ауруханаға жатқызған жағдайда жедел жәрдем бригадасы мен қабылдау бөлімі диагноздарының айырмашылығының барлық оқиғалары медициналық қызметтің сапасын сараптауға жатады.
18. Қан қызметінде қанның, оның компоненттері мен препараттарының қауіпсіздігін, сапасын бақылау сапасының деңгейін айқындау кезінде осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес ақылы және тегін негізде қан тапсырған кемінде 50 донордың медициналық карталары сараптамаға жатады.
Одан басқа медициналық қызметтің сапасын сараптауға:
1) функционалдық блоктар мен оларды ұстаудың болуы;
2) "Суық тізбек" жағдайы;
3) техникалық қызмет көрсету тұрақтылығы, медициналық жабдықтарды іріктеу;
4) кіріс бақылауының нәтижелері;
5) карантиндеуді сақтау;

5. Оценка качества медицинских услуг
15. Оценка качества медицинских услуг в стационаре определяется по результатам экспертизы не менее 10 медицинских карт стационарного больного по каждому отделению стационара согласно  Приложению 1 к настоящим Правилам.
Кроме того, экспертизе качества медицинских услуг подлежат все случаи:
1) летальных исходов;
2) фактов возникновения внутрибольничных инфекций;
3) осложнений, в том числе послеоперационных;
4) повторной госпитализации по одному и тому же заболеванию в течение одного месяца вследствие некачественного предыдущего лечения.
16. На уровне оказания первичной медико-санитарной помощи экспертизе подлежат не менее 20 медицинских карт амбулаторного больного по каждому врачебному участку и по каждому профилю специалистов согласно  Приложению 2 к настоящим Правилам.
Кроме того, экспертизе качества медицинских услуг подлежат все случаи:
1) смерти на дому лиц трудоспособного возраста с мониторируемыми заболеваниями, детей и подростков;
2) первичного выхода на инвалидность по заболеваниям, подлежащим мониторингу;
3) наблюдений за гражданами после выписки из стационара по заболеваниям, подлежащим мониторингу;
4) запущенных форм онкологических заболеваний и туберкулеза;
5) осложнений течения беременности средней тяжести и тяжелой степени;
6) младенческой смертности;
7) детской смертности;
8) материнской смертности.
17. При оценке качества медицинских услуг, предоставляемых скорой медицинской помощью, экспертизе подлежат медицинские карты не менее 10-ти выездов каждой общепрофильных и специализированных бригад согласно  Приложению  3 к настоящим Правилам.
Кроме того, экспертизе качества медицинских услуг подлежат все случаи:
1) повторных вызовов по тому же заболеванию в течение суток;
2) летальности при вызовах: смерть до прибытия бригады, смерть в присутствии бригады;
3) расхождения диагнозов бригады скорой помощи и приемного покоя в случае госпитализации больных.
18. При определении уровня качества контроля безопасности, качества крови, ее компонентов и препаратов в службе крови экспертизе подлежат медицинские карты не менее 50 доноров, сдавших кровь на платной и бесплатной основе, согласно  Приложению 4 к настоящим Правилам.
Кроме того, экспертизе качества медицинских услуг подлежат этапы и технологии заготовки и хранения крови и ее компонентов, включая:
1) наличие функциональных блоков и их содержание;
2) условия "Холодовой цепи";
3) регулярность технического обслуживания, калибровка медицинского оборудования;
4) результаты входного контроля;
5) соблюдение карантинизации;

6) қатерлі кезеңдерді анықтау рәсімдерінің болуы;
7) қан өнімдерінің жұқпалы және иммунологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
8) қанды консервілеу кезіндегі жарамсыздықтың болуын қоса алғанда, қанды дайындаудың және сақтаудың кезеңдері мен технологиялары жатады.
19. Әрбір индикатор бойынша (ол анықталған жағдайда) денсаулық сақтау субъектілерінің қызметін бағалау кезінде (құрылым индикаторлары) кемістік дәрежесі мәндерінің бірі айқындалады. Мәндер қосылады, алынған сомалар индикаторлар санына (құрылым индикаторларының кемістіктері сомасының орташа мәні) бөлінеді, бұл ретте қолданылмаған индикаторлардың кемістік дәрежесі нөлге теңеседі.
СД1 + СД2 + СД3...+СДn
А1 =            n              мұндағы
А1 - құрылым индикаторларының кемістіктері сомасының орташа мәні;
АД - кемістіктің дәрежесі;
n - индикаторлардың саны.
Нақты жағдайда медициналық қызметтің сапасын бағалау кезінде (процестің индикаторлары) кемістік дәрежесінің барлық анықталған мәндерінің нәтижелері қосылады, алынған сома айқындалған индикаторлардың санына (нақты жағдайдың процесс индикаторларының кемістік сомасының орташа мәні) бөлінеді, бұл ретте қолданылмаған индикаторлардың кемістік дәрежесі нөлге теңеседі.
СД1 + СД2 + СД3... + СДn
Ак =            n                 мұндағы
Ак - нақты жағдайдың процесс индикаторларының кемістіктері сомасының орташа мәні;
АД - кемістіктің дәрежесі;
n - индикаторлардың саны.
Содан кейін барлық нақты жағдайлар бойынша бағалаудың орташа мәні есептеледі: тексерілген медициналық картаның әрбір бірлік бойынша орташа мәні қосылады және алынған сома тексерілген медициналық карталардың санына (барлық жағдайлар бойынша процесс индикаторларының кемістік сомасының орташа мәні) бөлінеді.
Ак1 + Ак2 + Ак3... + Акn
А2 =           n                    мұндағы
А2 - процесс индикаторларының кемістік сомасының орташа мәні;
n - тексерілген медициналық карталар саны.
Әрбір индикатор бойынша (ол анықталған жағдайда) денсаулық сақтау субъектілерінің қызметінің нәтижелерін бағалау кезінде кемістік дәрежесі мәндерінің бірі айқындалады. Мәндер қосылады, алынған сомалар индикаторлар санына (нәтиже индикаторларының кемістіктері сомасының орташа мәні) бөлінеді, бұл ретте қолданылмаған индикаторлардың кемістік дәрежесі нөлге теңеседі. Әрбір анықталған жағдай (азаматтардың өтініштері, туберкулездің, қатерлі аурулардың асқынған жағдайы және т.б.) дербес индикатор болып табылады.
СД1 + СД2 + СД3...+СДn
А3 =           n                мұндағы
А3 - нәтиже индикаторларының ақаулары сомасының орташа мәні;
АД - кемістік дәрежесі;
n - индикаторлардың саны.
Медициналық қызмет сапасы деңгейінің коэффициентін айқындау үшін алынған үш нәтиже қосылады (барлық жағдайлар бойынша құрылым, нәтиже, процесс индикаторларының кемістік сомасының орташа мәні) және сома 3-ке бөлінеді.
А1 + А2 + А3
К =        3         мұндағы
К - медициналық қызметтің сапасы деңгейінің коэффициенті.
Медициналық қызмет сапасының қорытынды бағасы бірліктерден медициналық қызмет сапасы деңгейінің коэффициентін алу арқылы айқындалады.

6) наличие процедуры выявления критических этапов;
7) обеспечение инфекционной и иммунологической безопасности продукции крови;
8) наличие брака при консервировании крови.
19. При оценке деятельности субъектов здравоохранения (индикаторы структуры) по каждому индикатору (в случае его выявления) определяется одно из значений степени дефекта. Значения складываются, полученная сумма делится на количество индикаторов (среднее значение суммы дефектов индикаторов структуры), при этом степень дефекта не используемых индикаторов приравнивается к нулю.
СД1 + СД2 + СД3... + СДn
А1 =  ------------------------
n                    где,
А1 - среднее значение суммы дефектов индикаторов структуры;
СД - степень дефекта;
n - количество индикаторов.
При оценке качества медицинских услуг в конкретном случае (индикаторы процесса) складываются результаты всех выявленных значений степени дефекта, полученная сумма делится на количество индикаторов (среднее значение суммы дефектов индикаторов процесса конкретного случая), при этом степень дефекта неиспользуемых индикаторов приравнивается к нулю.
СД1 + СД2 + СД3... + СДn
Ак =  ------------------------
n                    где,
Ак - среднее значение суммы дефектов индикаторов процесса конкретного случая;
СД - степень дефекта;
n - количество индикаторов.
Затем вычисляется среднее значение оценки по всем конкретным случаям: средние значения по каждой единице проверенной медицинской карте складываются и полученная сумма делится на число проверенных медицинских карт (среднее значение суммы дефектов индикаторов процесса по всем случаям).
Ак1 + Ак2 + Ак3... + Акn
А2 =  -------------------------
n                   где,
А2 - среднее значение суммы дефектов индикаторов процесса;
n - число проверенных медицинских карт.
При оценке результатов деятельности субъектов здравоохранения по каждому индикатору (в случае его выявления) определяется одно из значений степени дефекта. Значения складываются, полученная сумма делится на количество индикаторов (среднее значение суммы дефектов индикаторов результата), при этом степень дефекта неиспользуемых индикаторов приравнивается к нулю. Каждый выявленный случай (обращение граждан, запущенный случай туберкулеза, злокачественного заболевания и т.д.) будет являться самостоятельным индикатором.
СД1 + СД2 + СД3... + СДn
А3 = --------------------------
n                  где,
А3 - среднее значение суммы дефектов индикаторов результата;
СД - степень дефекта;
n - количество индикаторов.
Для определения коэффициента уровня качества медицинских услуг складываются три полученных результата (среднее значение суммы дефектов индикаторов структуры, результата, процесса по всем случаям) и сумма делится на 3.
А1 + А2 + А3
К =  --------------
3               где,
К - коэффициент уровня качества медицинских услуг.
Итоговая оценка качества медицинских услуг определяется путем вычитания коэффициента уровня качества медицинских услуг из единицы.

Стационарда медициналық қызметтің сапасын бағалау кезінде қолданылған индикаторлар саны индикаторлардың жалпы санынан 20% асқан жағдайда түзету коэффициентінің қорытынды бағасынан 0,1 шегеру жолымен, кемінде 50% түзету коэффициентінің қорытынды бағасынан 0,2 шегеру жолымен жүргізіледі.
Бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсету деңгейінде медициналық қызметтің сапасын бағалау кезінде қолданылған индикаторлар саны индикаторлардың жалпы санынан 20% асқан жағдайда түзету коэффициентінің қорытынды бағасынан 0,2 шегеру жолымен, кемінде 50% түзету коэффициентінің қорытынды бағасынан 0,4 шегеру жолымен жүргізіледі.
Жедел медициналық көмек көрсететін медициналық қызметтің сапасын бағалау кезінде медициналық қызметтің сапасын бағалау кезінде қолданылған индикаторлар саны индикаторлардың жалпы санынан 20% асқан жағдайда түзету коэффициентінің қорытынды бағасынан 0,2 шегеру жолымен, кемінде 50% түзету коэффициентінің қорытынды бағасынан 0,4 шегеру жолымен жүргізіледі.
Қан қызметінде қанның, оның компоненттері мен препараттарының қауіпсіздігін, сапасын бақылау сапаның деңгейін белгілеу кезінде қолданылған индикаторлар саны индикаторлардың жалпы санынан 20% асқан жағдайда түзету коэффициентінің қорытынды бағасынан 0,1 шегеру жолымен жүргізіледі.
20. Медициналық қызметтің сапасы 5 деңгей бойынша бағаланады:
1) 1-ден 0,90-ға дейін - жоғары деңгей;
2) 0,89-дан 0,80-ге дейін - жеткілікті жоғары деңгей;
3) 0,79-дан 0,70-ке дейін - орташа деңгей;

При оценке качества медицинских услуг в стационаре, в случаях, когда количество примененных индикаторов превышает более 20% от общего количества индикаторов, производится поправка путем вычитания из итоговой оценки поправочного коэффициента 0,1, более 50% - путем вычитания из итоговой оценки поправочного коэффициента 0,2.
На уровне оказания первичной медико-санитарной помощи в случаях, когда количество примененных индикаторов превышает более 20% от общего количества индикаторов, производится поправка путем вычитания из итоговой оценки поправочного коэффициента 0,2, более 50% - путем вычитания из итоговой оценки поправочного коэффициента 0,4.
При оценке качества медицинских услуг, предоставляемых скорой медицинской помощью в случаях, когда количество примененных индикаторов превышает более 20% от общего количества индикаторов, производится поправка путем вычитания из итоговой оценки поправочного коэффициента 0,2, более 50% - путем вычитания из итоговой оценки поправочного коэффициента 0,4.
При определении уровня качества контроля безопасности, качества крови, ее компонентов и препаратов в службе крови в случаях, когда количество примененных индикаторов превышает более 20% от общего количества индикаторов, производится поправка путем вычитания из итоговой оценки поправочного коэффициента 0,1.
20. Качество медицинских услуг оценивается по 5 уровням:
1) от 1 до 0,90 - высокий уровень;
2) от 0,89 до 0,80 - достаточно высокий уровень;
3) от 0,79 до 0,70 - средний уровень;

4) 0,69-дан 0,60-қа - орташа деңгейден төмен;
5) 0,59-дан 0,50-ге дейін - төменгі деңгей.
21. Медициналық қызметтің сапасын бағалау негізінде медициналық көмек көрсетудің түріне, нысаны мен деңгейіне қарамастан медициналық ұйымдардың рейтингі қалыптасады.
22. Медициналық ұйымдардың аудит қызметтері қызмет нәтижелерін жеке бағалау үшін медициналық қызмет сапасы деңгейінің жоғарыда келтірілген анықтамаларды пайдалануы мүмкін.

4) от 0,69 до 0,60 - ниже среднего уровня;
5) от 0,59 до 0,50 - низкий уровень.
21. На основании оценки качества медицинских услуг формируется рейтинг медицинских организаций в зависимости от вида, формы и уровня оказания медицинской помощи.
22. Службы аудита медицинских организаций могут использовать вышеприведенное определение уровня качества медицинских услуг для собственной оценки результатов деятельности.

6. Қорытынды ережелер
23. Мемлекеттік орган өткізген сараптамалардың нәтижелері бойынша осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қызмет сапасының сараптау қорытындысы ресімделеді.
Тәуелсіз сарапшылар өткізген сараптама нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4523 тіркелген "Тәуелсіз сараптама жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2006 жылғы 22 желтоқсандағы N 638 бұйрығымен бекіткен нысан бойынша сараптау қорытындысы ресімделеді.

6. Заключительные положения
23. По результатам экспертизы, проведенной государственным органом, оформляется заключение экспертизы качества медицинских услуг по форме согласно  Приложению 5 к настоящим Правилам.
По результатам экспертизы, проведенной независимыми экспертами, оформляется экспертное заключение по форме, утвержденной приказом и.о. Министра Здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2006 года  N 638 "Об утверждении Правил проведения независимой экспертизы" зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 4523. V095870

24. Медициналық қызметтің сапасын сараптауды өткізу барысында қолданыстағы нормативтік актілерді денсаулық сақтау субъектісінің сақталу тәртіп бұзушылықтары анықталған жағдайда мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаралар қабылдайды.
Медициналық қызметтің сапасын
сараптауды ұйымдастыру
және өткізу ережесіне
1-қосымша
Стационарлық деңгейде медициналық қызметтің сапасын
бағалау
Кодтар Құрылым индикаторлары   Ақау
дәрежесі
1.
Бекітілген стандарттарға сәйкес медициналық бұйымның болуы
1.1
кемінде 80%

24. В ходе проведения экспертизы качества медицинских услуг, в случаях выявления нарушений соблюдения субъектом здравоохранения действующих нормативных актов, государственным органом принимаются меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам организации и
проведения экспертизы качества
медицинских услуг
Оценка качества медицинских услуг на уровне стационара
Коды
Индикаторы структуры
Степень
дефекта
1.
Наличие медицинского оборудования
согласно утвержденным стандартам
1.1
менее 80 %

23.1
негізделген арыздар
0,5
23.2
жартылай негізделген
0,3
Медициналық қызметтің сапасын
сараптауды ұйымдастыру және
өткізу ережесіне
5-қосымша
20__жылғы "____" ____________ денсаулық сақтау субъектісінің
қызметін тексеру актісіне медициналық қызметтің сапасын
сараптау қорытындысы
1.__________________________________________________________________
(медициналық қызметтің сапасын сараптауды жүзеге асыратын
мемлекеттік орган)
2. Денсаулық сақтау субъектісінің атауы, заңды мекен-жайы___________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Тексерілген бастапқы медициналық құжаттама:
1)__________________________________________________________________
2)__________________________________________________________________
және т.б.
4. Сараптамалардың саны:
N
Медициналық көмек көрсетудің түрлері
Медициналық құжаттаманың түрі
Сараптамалардың саны
барлығы
Соның ішінде 100% сараптамаға жататын
1
Стационарлық көмек
Стационарлық сырқаттың медициналық картасы
2
Бастапқы медициналық-санитарлық көмек
Амбулаторлық сырқаттың медициналық картасы
3
Жедел медициналық жәрдем
Шығудың медициналық картасы
4
Қан қызметі
Донорлардың медициналық картасы
5. Медициналық қызметтің сапасын бағалау нәтижелері, соның
ішінде:
1) адам, қаржы және техникалық ресурстармен қамтамасыз етілу
(медициналық қызметтің құрылым индикаторлары) -
2) алдын алу, диагностика, емдеу және оңалту технологияларының
орындалуын бағалау (медициналық қызметтің процесс индикаторлары) -
3) медициналық көмекті көрсету немесе көрсетпеу нәтижесінде
денсаулыққа келтірілген зардаптарды бағалау (медициналық қызмет
нәтижесінің индикаторлары) -
6. Медициналық қызмет сапасының қорытынды бағасы (5 деңгей
бойынша бағаланады)_________________________________________________
____________________________________________________________________
7. Сарапшының қорытындысы (медициналық көмек сапасының барынша
жиі кездесетін анықталған ақауларын көрсету және ұсыныстар) ________
____________________________________________________________________
Лауазымды адамдар_____________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты, қолы
Денсаулық сақтау субъетісінің басшысы_________________________
Тегі, аты, әкесінің аты, қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________

23.1
обоснованные обращения
0,5
23.2
частично обоснованные
0,3
Приложение 5
к Правилам организации и
проведения экспертизы качества
медицинских услуг
Заключение
экспертизы качества медицинских услуг
к акту проверки деятельности субъекта здравоохранения
от _____ 20 ___г.
1. _________________________________________________________________
(государственный орган, осуществляющий экспертизу
____________________________________________________________________
качества медицинских услуг)
2. Наименование, юридический адрес субъекта здравоохранения
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Проверенная первичная медицинская документация:
1) _________________________________________________________________
2) _________________________________________________________________
и т.д.
4. Количество экспертиз:
Виды
оказания
медицинской
помощи
Вид медицинской
документации
Количество
экспертиз
Всего
в т.ч.
подлежащих
100%-ной
экспертизе
1
Стационарная
помощь
Медицинская карта
стационарного больного
2
Первичная
медико-санитарная
помощь
Медицинская карта
амбулаторного больного
3
Скорая
медицинская
помощь
Медицинская карта
выезда
4
Служба крови
Медицинская карта
доноров
5. Результаты оценки качества медицинских услуг, в том числе:
1) обеспеченности человеческими, финансовыми и техническими
ресурсами (индикаторы структуры медицинских услуг) -
2) оценки выполнения технологий профилактики, диагностики,
лечения и реабилитации (индикаторы процесса медицинских услуг) -
3) оценки последствий для здоровья в результате оказания или
неоказания медицинской помощи (индикаторы результата медицинских
услуг) -
6. Итоговая оценка качества медицинских услуг (оценивается по 5
уровням)____________________________________________________________
____________________________________________________________________
7. Заключение эксперта (перечислить наиболее часто встречающиеся
выявленные дефекты качества медицинской помощи и рекомендации)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Должностные лица ___________________________________________________
подпись Ф.И.О.
Руководитель субъекта здравоохранения_______________________________
подпись Ф.И.О.
Дата "____" ___________ 20 ___ года