Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында тәуекелдерді басқару жүйелері болуына қойылатын талаптарды белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 130 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 8 маусымда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4712 болып енгізілді. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 1 ақпандағы N 4 Қаулысымен
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.02.01 N 4 (2010.09.01 бастап күшіне енеді) Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне миноритарлық инвесторлардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 19 ақпандағы  Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Осы қаулыда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бэк-тестинг - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметі бойынша тарихи деректерді пайдалана және есептелген нәтижелерді көрсетілген қызметтің ағымдағы (нақты) нәтижелерімен салыстыра отырып тәуекелдерді өлшеу рәсімдерінің тиімділігін тексеру әдісі;
2) инвестициялық тәуекелдер - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының инвестицияларын басқаруына тікелей немесе жанама әсер ететін әр түрлі тәуекелдер түрлері. Олар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының инвестицияларын орындауға, қайтаруға, өтімділігі мен құрылымына жатады және оларға мыналар кіреді:
валюталық тәуекел - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өз қызметін жүзеге асырған кезде шетел валюталары бағамдарының өзгеруімен байланысты шығыстардың (шығындардың) пайда болу тәуекелі;
кредиттік тәуекел - дебиторлардың тұрлаусыздығы, сондай-ақ облигацияларды шығаратын компаниялардың (инвестициялық портфельде), әріптестердің (қайта сақтандыру) және делдалдардың кредиттік рейтингтерінің өзгеруі нәтижесінде болатын қаржылық шығындар тәуекелі;
пайыздық тәуекел - сыйақы ставкаларының қолайсыз өзгеруі салдарынан болған шығыстардың (шығындардың) пайда болу тәуекелі;
рыноктық тәуекел - қаржы рыноктарының қолайсыз қозғалысымен байланысты шығындардың болу мүмкіндігі;
өтімділікті жоғалту тәуекелі - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің өз міндеттемелерін өтеу үшін ақша қаражатына тез айнала алмауымен байланысты тәуекел;
баға тәуекелі - қаржы құралдарының нарықтық құнына әсер ететін, қаржы рыноктарындағы жағдай өзгерген жағдайда туындайтын қаржы құралдары портфелі құнының өзгеруі салдарынан болатын шығыстардың пайда болу тәуекелі;

Об установлении требований к наличию систем управления рисками в страховых (перестраховочных) организациях
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 апреля 2007 года N 130. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июня 2007 года N 4712. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 февраля 2010 года N 4
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 01.02.2010 N 4 (вводится в действие с 01.09.2010).
В целях реализации  Закона Республики Казахстан от 19 февраля 2007 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам защиты прав миноритарных инвесторов", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В настоящем постановлении используются следующие понятия:
1) бэк-тестинг - методы проверки эффективности процедур измерения рисков, с использованием исторических данных по деятельности страховой (перестраховочной) организации и сравнением рассчитанных результатов с текущими (фактическими) результатами от указанной деятельности;
2) инвестиционные риски - это различные виды рисков, которые прямо или косвенно влияют на управление инвестициями страховой (перестраховочной) организации. Они относятся к исполнению, возврату, ликвидности и структуре инвестиций страховой (перестраховочной) организации и включают в себя:
валютный риск - риск возникновения расходов, связанный с изменением курсов иностранных валют при осуществлении страховой (перестраховочной) организацией своей деятельности;
кредитный риск - риск финансовых расходов в результате несостоятельности дебиторов, а также изменения кредитных рейтингов компаний, выпускающих облигации (в инвестиционном портфеле), партнеров (перестрахование) и посредников;
процентный риск - риск возникновения расходов вследствие неблагоприятного изменения ставок вознаграждения;
рыночный риск - возможность потерь, связанных с неблагоприятными движениями финансовых рынков;
риск потери ликвидности - риск, связанный с невозможностью быстрой трансформации активов страховой (перестраховочной) организации в денежные средства для погашения своих обязательств;
ценовой риск - риск возникновения расходов вследствие изменения стоимости портфелей финансовых инструментов, возникающий в случае изменения условий финансовых рынков, влияющих на рыночную стоимость финансовых инструментов;

3) қаржы құралдары - сақтандыру активтерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес инвестициялауға рұқсат етілген қаржы рыногының құралдары;
4) саясат - тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерін ұйымдастырумен байланысты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қызметінің мына не өзге бағыттарын реттейтін белгіленген ішкі ережелер мен рәсімдер. Саясат жеке құжат түрінде не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жай-күйінің өзге ішкі құжаттарының бір бөлігі түрінде ұсынылуы мүмкін;
5) стресс-тестинг - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жай-күйіне төтенше, бірақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметіне әсер етуі мүмкін ықтимал оқиғалардың нақты әсер етуін өлшеу әдісі;
6) тәуекелдерді басқару жүйесі - төрт негізгі элементтер: тәуекелді бағалау, тәуекелді өлшеу, тәуекелді қадағалау және тәуекелдің мониторингі кіретін процесс;
7) техникалық емес тәуекелдер - сақтандыру қызметіне қатысты емес барлық тәуекелдер, оған мыналар жатады:
операциялық тәуекел - ішкі процестерді жүзеге асыру, ақпараттық жүйелер мен технологиялардың қызмет етуі барысында, қызметкерлер тарапынан жіберілген кемшіліктер мен қателер нәтижесінде, сондай-ақ сырттағы оқиғалардың салдарынан болған шығындардың пайда болу тәуекелі;
бедел тәуекелі - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына теріс қоғамдық пікірдің немесе оған деген сенімнің төмендеуі салдарынан болған шығыстардың (шығындардың) пайда болу тәуекелі;
топ тәуекелі - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының банктік немесе өзге топтың құрамына қатысуы нәтижесінде туындайтын тәуекел;
жүйелік тәуекел - бір немесе бірнеше қаржы ұйымдарының банкрот болуынан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының беделіне, маркетингіне және қаржылық жай-күйіне теріс әсер ету тәуекелі;
8) техникалық тәуекелдер - сақтандыру (қайта сақтандыру) процесінде тікелей қабылданатын тәуекелдер, оларға мыналар жатады:
апатты тәуекел - елеулі көлемді бір оқиға әдеттегіден жоғары сақтандыру төлемдеріне әкеліп соқтыратын тәуекел;
андеррайтинг тәуекелі - сақтандыруға қабылданатын тәуекелдерді бұрыс немесе қателесіп бағалау тәуекелі;
сақтандыру резервтерінің азаю тәуекелі - сақтандыру төлемдерін өтеу үшін сақтандыру резервтерін жеткіліксіз және баламалы емес қалыптастыру тәуекелі;
қайта сақтандыру тәуекелі - дұрыс емес таңдау немесе қайта сақтандыру компаниясының қаржылық тұрлаусыздық тәуекелі;
9) уәкілетті орган - қаржы рыногына және қаржы ұйымдарына реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
10) ішкі аудит қызметі - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметін жетілдіру мақсатында объективті баға беретін және консультациялық қызметті жүзеге асыратын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында ішкі аудитті ұйымдастыруды және жүзеге асыруды қамтамасыз ететін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бөлімшесі. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымындағы ішкі аудит тәуекелдерді бағалау, тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау процестерін жетілдіру жөніндегі ұсынымдарды беру арқылы белгілі бір мақсаттарға қол жеткізуге ықпал етеді;

3) финансовые инструменты - инструменты финансового рынка, в которые разрешено инвестирование страховых активов, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) политика - установленные внутренние правила и процедуры, регламентирующие те или иные направления деятельности страховой (перестраховочной) организации, связанные с организацией систем управления рисками и внутреннего контроля. Политика может быть представлена в виде отдельного документа либо быть частью иных внутренних документов состояние страховой (перестраховочной) организации;
5) стресс-тестинг - методы измерения потенциального влияния на финансовое положение страховой (перестраховочной) организации исключительных, но возможных событий, которые могут оказать влияние на деятельность страховой (перестраховочной) организации;
6) система управления рисками - процесс, включающий четыре основных элемента: оценка риска, измерение риска, контроль риска и мониторинг риска;
7) нетехнические риски - все риски, не относящиеся к страховой деятельности, включающие:
операционный риск - риск возникновения расходов в результате недостатков или ошибок в ходе осуществления внутренних процессов, допущенных со стороны сотрудников, функционирования информационных систем и технологий, а также вследствие внешних событий;
репутационный риск - риск возникновения расходов вследствие негативного общественного мнения или снижения доверия к страховой (перестраховочной) организации;
риск группы - риск, возникающий в результате участия страховой (перестраховочной) организации в составе банковской или иной группы;
системный риск - риск негативного влияния на репутацию, маркетинг и финансовое состояние страховой (перестраховочной) организации банкротства одной или нескольких финансовых организаций;
8) технические риски - риски, непосредственно принимаемые в процессе страхования (перестрахования), включающие в себя:
катастрофический риск - риск того, что одно событие значительного размера приведет к страховым выплатам, выше обычного;
риск андеррайтинга - риск неправильной или ошибочной оценки принимаемых на страхование рисков;
риск уменьшения страховых резервов - риск формирования недостаточного и неадекватного формирования страховых резервов для покрытия страховых выплат;
риск перестрахования - риск неправильного выбора или финансовой несостоятельности перестраховочной компании;
9) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций;
10) служба внутреннего аудита - подразделение страховой (перестраховочной) организации, осуществляющее объективную оценку и консультационную деятельность в целях совершенствования деятельности страховой (перестраховочной) организации, обеспечивающее организацию и осуществление внутреннего аудита в страховой (перестраховочной) организации. Внутренний аудит в страховой (перестраховочной) организации способствует достижению определенных целей путем представления рекомендаций по совершенствованию процессов оценки рисков, управления рисками и внутреннего контроля;

11) ішкі бақылау жүйесі - шығындар тәуекелін азайту немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының беделі мақсатында, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының рентабельділік пен қаржылық және басқару есептілігінің сенімді жүйесін қолдаудың ұзақ мерзімді мақсаттарын іске асыруын қамтамасыз ететін, Қазақстан Республикасының заңнамасын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының саясатын, ішкі ережелер мен рәсімдердің сақталуына ықпал ететін ішкі бақылаудың рәсімдер мен саясаттар жиынтығы.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерін қалыптастыру үшін міндетті талаптар критерийлері осы қаулының қосымшасында айқындалған.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей уәкілетті органға осы қаулының қосымшасында көрсетілген талаптарды орындауды бағалау бойынша өзі дайындаған есебін ұсынады.
Осы есепке мыналар кіреді:
1) тәуекелдерді басқару жүйесі болуына қойылатын талаптар критерийлерінің және талаптардың толық тізбесі;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тәуекелдерді басқару жүйесі болуына қойылатын талаптар критерийлеріне және талаптарына сәйкестігін (сәйкес келмеуін), оның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының осы талаптарға сәйкестігін толығынан айқындайтын бағалау;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тәуекелдерді басқару жүйесіндегі, оның ішінде тәуекелдерді басқару жүйесі болуына қойылатын талаптар критерийлеріндегі және талаптардағы кемшіліктер;
4) тәуекелдерді басқару жүйесіндегі кемшіліктерді жою бойынша қажетті шаралар.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензиялары бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін осы қаулының қосымшасында белгіленген талаптардың критерийлерін орындауды қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
6. Стратегия және талдау департаментi (М.С. Бөбеев):
1) Заң департаментімен (М.Б. Байсынов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және»"Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы"»заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.
7. Агенттіктің Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.

11) система внутреннего контроля - совокупность процедур и политик внутреннего контроля, обеспечивающая реализацию страховой (перестраховочной) организацией долгосрочных целей рентабельности и поддержания надежной системы финансовой и управленческой отчетности, способствующая соблюдению законодательства Республики Казахстан, политик страховой (перестраховочной) организации, внутренних правил и процедур, в целях снижения риска расходов или репутации страховой (перестраховочной) организации.
2. Критерии требований, обязательные для формирования систем управления рисками и внутреннего контроля в страховых (перестраховочных) организациях, определены в приложении к настоящему постановлению.
3. Страховая (перестраховочная) организация ежегодно, не позднее 1 июля года, следующего за отчетным, представляет в уполномоченный орган подготовленный ею отчет по оценке выполнения требований, указанных в приложении к настоящему постановлению.
Данный отчет содержит:
1) полный перечень критериев требований к наличию систем управления рисками;
2) оценку соответствия (несоответствия) страховой (перестраховочной) организации каждому критерию требований к наличию систем управления рисками, в том числе подробно определяющую соответствие страховой (перестраховочной) организации указанным требованиям;
3) недостатки в системе управления рисками страховой (перестраховочной) организации, в том числе по критериям требований к наличию систем управления рисками;
4) необходимые мероприятия по устранению недостатков в системе управления рисками.
4. Страховым (перестраховочным) организациям, имеющим лицензии на осуществление деятельности по страхованию (перестрахованию), в срок до 1 января 2009 года обеспечить выполнение критериев требований, определенных в приложении к настоящему постановлению.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
6. Департаменту стратегии и анализа (Бубеев М.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, страховых (перестраховочных) организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
7. Отделу международных отношений и связей с общественностью Агентства принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.

100.
Басқарма айына кемінде бір рет техникалық тәуекелдерге
талдау жасайды, техникалық тәуекелдердің сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жай-күйіне әсер ету
дәрежесін айқындайды.
101.
Сақтандыру туралы шешім қабылдауға уәкілетті сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкерлері туралы
ереже сақтандыру туралы шешім қабылдауға өкілетті тұлғаға
қойылатын біліктілік және кәсіби талаптарды айқындайды.
Инвестициялық тәуекелдерді басқару жүйелеріне қойылатын
талаптар
102.
Ішкі аудит қызметі кірістермен айла-шарғы жағдайларын
анықтау мен алдын алу және сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының меншікті капиталы мен кірісіне барабар емес
мөлшеріне тәуекелді қабылдау мақсатында сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының қызметін тексереді.
103.
Тәуекелдерді басқару бөлімшесі сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының қаржы құралдары бойынша әділ құнын
дұрыс айқындауына мониторингті жүзеге асырады.
104.
Директорлар кеңесі жиынтық лимитті және "stop-loss"
лимиттерін белгілеу ережесін кезең-кезеңмен айқындайды.
105.
Қаржы құралдарын сатып алу (сату) операцияларын жүзеге
асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
бөлімшесі бір жұмыс күні ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басқармасына қаржы құралдары
бойынша есепті ұсынады.
106.
Тәуекелдерді басқару бөлімшесі қаржы құралдары бойынша
өтеу мерзімін басқару үшін активтер мен міндеттемелерді
өтеу мерзімінің кестесін пайдаланады.
107.
Тәуекелдерді басқару бөлімшесі қаржы құралдары бойынша
лимиттердің тепе-теңдігін талдайды, яғни қаржы құралдары
рыногының көлемі мен серпінділігіне және қаржы құралының
өтімділігіне сәйкес талдау жасайды.
108.
Директорлар кеңесі инвестициялық саясатты бекітті әрі
онда мыналар айқындалған:
инвестициялау мақсаттары, инвестициялау операцияларын,
сондай-ақ инвестициялау жоспарлары мен лимиттерін бекіту
бойынша өкілеттіктер;
қаржы құралдарының түрлері, инвестициялық қызметтің
мақсаттары бойынша инвестициялық критерийлер.
109.
Қаржы құралдарын сатып алу (сату) бойынша операция-
ларды басқарудың ішкі саясаткерлері мыналарды реттейді:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің
(міндеттемелердің) құрылымымен байланысты өтімділік
тәуекелін айқындау;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің
(міндеттемелердің) құрылымымен байланысты пайыздық
тәуекелді айқындау;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің
(міндеттемелердің) құрылымымен байланысты валюталық
тәуекелді айқындау;
баға тәуекелінің лимиттерін, рыноктық тәуекел бойынша
төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктігін белгілеу
әдістері;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының рыноктық
тәуекелін өлшеген кезде қолданылатын модельдер;
тәуекелдерді басқару бөлімшесінің директорлар кеңесіне
және басқармаға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
рыноктық тәуекел бойынша позициялары туралы есепті
ұсынудың кезеңділігі.

100.
Правление как минимум раз в месяц проводит анализ технических
рисков, определяет степень влияния технических рисков на
финансовое положение страховой (перестраховочной) организации.
101.
Положение о руководящих работниках страховой (перестраховочной)
организации, уполномоченных на принятие решений о страховании,
определяет квалификационные и профессиональные требования к
лицу, полномочному на принятие решений о страховании.
Требования к системам управления инвестиционными рисками
102.
Служба внутреннего аудита проверяет деятельность страховой
(перестраховочной) организации в целях выявления и
предотвращения случаев манипуляций с доходами и принятия
риска, неадекватного размеру собственного капитала и доходов
страховой (перестраховочной) организации.
103.
Подразделение управления рисками осуществляет мониторинг
правильности определения страховой (перестраховочной)
организацией справедливой цены по финансовым инструментам.
104.
Советом директоров периодически определяются совокупный лимит
и правила установления лимитов "stop-loss".
105.
Подразделение страховой (перестраховочной) организации,
осуществляющее операции по купле (продаже) финансовых
инструментов в течение рабочего дня представляет правлению
страховой (перестраховочной) организации отчет по финансовым
инструментам.
106.
Подразделение управления рисками использует таблицу сроков
погашения активов и обязательств для управления сроками
погашения по финансовым инструментам.
107.
Подразделение управления рисками проводит анализ адекватности
лимитов по финансовым инструментам, то есть в соответствии с
масштабом и динамикой рынка финансовых инструментов и
ликвидностью финансового инструмента.
108.
Совет директоров утвердил инвестиционную политику, в которой
определены:
цели инвестирования, полномочия по утверждению операций
инвестирования, а также планов и лимитов инвестирования;
инвестиционные критерии по видам финансовых инструментов,
целям инвестиционной деятельности.
109.
Внутренние политики управления операциями по купле (продаже)
финансовых инструментов регламентируют:
определение риска ликвидности, связанного со структурой активов
(обязательств) страховой (перестраховочной) организации;
определение процентного риска, связанного со структурой активов
(обязательств) страховой (перестраховочной) организации;
определение валютного риска, связанного со структурой активов
(обязательств) страховой (перестраховочной) организации;
методы установления лимитов ценового риска, достаточности маржи
платежеспособности по рыночному риску;
модели, используемые при измерении рыночного риска страховой
(перестраховочной) организации;
периодичность представления подразделением управления рисками
совету директоров и правлению отчета о позициях страховой
перестраховочной) организации по рыночному риску.

110.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тәуекелдерді
басқаруға қажетті ақпаратты жинау жүйесі бар.
111.
Ішкі аудит қызметі және сыртқы аудиторлар тәуекелдер-
ді басқару бөлімшесінде бухгалтерлік есеп пен есептілікті
жүргізуге жауапты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
бөлімшелері ұсынатын мәліметтердің дәлдігін тексереді.
112.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы баға тәуекеліне
ұшырайтын баланстық және баланстан тыс операциялар
бойынша кірістерді (шығыстарды) және тәуекелдерді
қадағалайды.
113.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қаржы құралдары-
ның портфелінен ағымдағы нарықтық бағасы немесе
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының математикалық
үлгілерімен айқындалған есептелген бағасы жоқ қаржы
құралдарын алып тастайды.
114.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үнемі қаржы
құралдарымен жасалатын операциялардан түскен кірістерді
(шығыстарды) бағалайды.
115.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы тәуекелді бағалау
әдісі мен ағымдағы бағаларды нарықтық бағаларға келтіру
негізінде қаржы құралдарының құнын бағалайды, оның ішінде
стресс-тестілеуді және бэк-тестілеуді жүзеге асырады.
116.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қаржы құралдары-
мен операциялар жасауға шешімдерді қабылдаған кезде
тәуекелдерді бағалау және тұрақты стресс-тестілеудің
нәтижелерін пайдаланады.
117.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы болжамды тәуекел
бойынша қаржы құралдарын тұрақты, тоқсанына кемінде бір
рет бағалап отырады.
118.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы пайыздық
тәуекелдің көзі, негізгі пайыздық тәуекел мониторингін
жүзеге асырады.
119.
Тәуекелдерді басқару бөлімшесі мыналарды жүзеге
асырады:
әр түрлі талдау әдістерін қолдана отырып тәуекелдерді
кешенді басқару;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері мен
міндеттемелерінің қаржы құралдары бойынша сыйақы ставка-
сының өзгеруіне әсерлі пайыздық тәуекелге ұшырағыштығын
бағалау;
стресс-тестілеу, әрі оның нәтижелері тәуекелді
қабылдау және тәуекелді бақылау саласында стратегиялық
шешімдерді қабылдауда қолданылады.
120.
Тәуекелдерді басқару бөлімшесі жарты жылда кемінде
бір рет стресс-тестілеуді өткізеді және оның нәтижелерін
тәуекелді және оған бақылауды қабылдаған кезде стратегия-
лық шешімдерді қабылдауда қолданады.
121.
Басқарма сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
инвестициялық операцияларына күн сайынғы мониторингін
жасау рәсімін бекітті.
122.
Мониторинг нәтижелері инвестициялар портфелі бойынша
пайда (шығындар) туралы есеппен бірге ай сайын сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының басқармасына және директорлар
кеңесіне ұсынылады.
123.
Тәуекелдерді басқару бөлімшесі қаржы құралдарының
түрлері, эмитенттер, айналыс мерзімі, валюта түрлері
және инвестициялау мақсаттары бойынша сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының инвестициялық портфеліне мониторинг
жүргізеді.

110.
Страховая (перестраховочная) организация располагает системой
по сбору информации, необходимой для управления рисками.
111.
Служба внутреннего аудита и внешние аудиторы проверяют точность
сведений, предоставляемых подразделениями страховой
(перестраховочной) организации, отвечающими за ведение
бухгалтерского учета и отчетности в подразделение управления
рисками.
112.
Страховая (перестраховочная) организация отслеживает доходы
(расходы) и риски по балансовым и внебалансовым операциям,
подверженным ценовому риску.
113.
Страховая (перестраховочная) организация исключает из портфеля
финансовых инструментов финансовые инструменты, которые не
имеют текущей рыночной оценки или расчетной цены, определенной
математическими моделями страховой (перестраховочной)
организации.
114.
Страховая (перестраховочная) организация регулярно проводит
оценку доходов (расходов) от операций с финансовыми
инструментами.
115.
Страховая (перестраховочная) организация проводит оценку
стоимости финансовых инструментов на основе модели оценки
риска и приведения текущих цен к рыночным, в том числе
осуществляет стресс-тесты и бэк-тесты.
116.
Страховая (перестраховочная) организация использует результаты
оценки риска и регулярных стресс-тестов при принятии решений на
совершение операций с финансовыми инструментами.
117.
Страховая (перестраховочная) организация регулярно, не менее
чем раз в квартал, проводит оценки финансовых инструментов по
предполагаемому риску.
118.
Страховая (перестраховочная) организация осуществляет
мониторинг процентного риска, основные источники процентного
риска.
119.
Подразделение управления рисками осуществляет:
комплексное управление рисками с использованием различных
аналитических методик;
оценку подверженности процентному риску, чувствительных к
изменению ставки вознаграждения по финансовым инструментам
активов и обязательств страховой (перестраховочной)
организации;
стресс-тестирование, результаты которого используются в
принятии стратегических решений в области принятия риска и
контроля над риском.
120.
Подразделение по управлению рисками не менее чем раз в полгода
проводит стресс-тестирование и использует его результаты в
принятии стратегических решений при принятии риска и контроля
над риском.
121.
Правление утвердило процедуры ежедневного мониторинга
инвестиционных операций страховой (перестраховочной)
организации.
122.
Результаты мониторинга вместе с отчетом о прибылях (убытках)
по портфелю инвестиций ежемесячно представляются правлению и
совету директоров страховой (перестраховочной) организации.
123.
Подразделение управления рисками осуществляет мониторинг
инвестиционного портфеля страховой (перестраховочной)
организации по видам финансовых инструментов, эмитентов, срока
обращения, видам валют и целям инвестирования.

124.
Құрылымды жасау рәсімі мыналарды көздейді:
инвестициялық портфельді нарықтық құны бойынша қайта
бағалау;
жарты жылда кемінде бір рет әрбір есепті кезең үшін
тартылған қаражат құнын, кірістерді (шығыстарды) ескере
отырып, инвестициялардың қаржылық нәтижелерін бағалау.
125.
Басқарма қаржы құралдарымен, оның ішінде қаржы
құралдарының рыногындағы бағалардың шұғыл ауытқуымен
байланысты операциялар бойынша артық шығыстарға жол бермеу жөніндегі оперативті рәсімдерді бекітті.
126.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы:
активтер мен міндеттемелерді басқару мәселелерін қарайды;
сақтандыру сыныптары бойынша шығындылық шегін
белгілейді;
активтерді әртараптандыру бойынша бағыт-бағдарларды
айқындайды, сондай-ақ уәкілетті орган белгілеген сақтан-
дыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін әртараптанды-
ру лимиттерін сақталуына мониторинг жүргізеді;
өтімділік тәуекелдерін, пайыздық тәуекелді және
баланстық әрі баланстан тыс операциялар бойынша валюталық
тәуекелді апта сайын қадағалап отырады;
127.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы тоқсанына бір
реттен кем емес ақшаны басқару мониторингін жүргізеді.
128.
Басқарма сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жоғары
өтімді активтердің қажетті мөлшерін құру қабілетіне әсер
ететін ақпаратты кезең-кезеңмен жинайды және оны
талдайды.
129.
Активтер мен міндеттемелерді басқару бөлімшесі өтімді
активтер көздеріне тұрақты мониторинг жүргізеді.
Техникалық емес тәуекелдерді басқару жүйелеріне қойылатын
талаптар
130.
Ішкі рәсімдер мыналарды реттейді:
сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге
асырудың техникалық тәртібін;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы операцияларының
бухгалтерлік есебін;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының операцияларына
қос бақылауды және оларды есепке алуды;
шектеулі кіру мүмкіндігі бар ақпараттық деректер
тізбесін;
кіру мүмкіндігін алу тәртібін;
ақпараттық деректерге кіру мүмкіндігін бақылау
тәртібін;
ақпараттық деректерге кіру мүмкіндігі бар тұлғалардың
тізбесін.
131.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы кассада қолма-қол
ақшаның артық қалу (кем қалу) жағдайларын тексереді.
132.
Ішкі аудит қызметі жарты жылда кемінде бір рет,
жасалған және бұзылған шарттар, сақтандыру төлемдері,
комиссиялық бойынша, дебиторлық және кредиторлық берешек
бойынша операцияларды өткізудің операциялық техникасын
сақтауын бағалау мақсатында бөлімшелерге тексеру
жүргізеді.
133.
Деректерді электрондық өңдеу жүйесіне бақылау жасайтын
және деректерді өңдеу мәселелеріне жауап беретін
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қызметкерінің жұмыс
бағытына сәйкес келетін біліктілігі мен тәжірибесі бар.
134.
Ішкі аудит қызметі Басқарма бекіткен тексеру
жоспарларына сәйкес тексеру жүргізеді.

124.
Процедуры структурирования предусматривают:
проведение переоценки портфеля инвестиций по рыночной
стоимости;
проведение оценки финансовых результатов инвестиций, с учетом
стоимости привлечения средств, доходов (расходов) за каждый
отчетный период не менее чем раз в полгода.
125.
Правлением утверждены оперативные процедуры по недопущению
чрезмерных расходов по операциям с финансовыми инструментами, в
том числе связанных с резким колебанием цен на рынке финансовых
инструментов.
126.
Страховая (перестраховочная) организация:
рассматривает вопросы управления активами и обязательствами;
устанавливает пределы убыточности по классам страхования;
определяет ориентиры по диверсификации активов, а также
осуществляет мониторинг соблюдения установленных уполномоченным
органом лимитов диверсификации активов страховой
(перестраховочной) организацией;
еженедельно отслеживает риски ликвидности, процентного риска и
валютного риска по балансовым и внебалансовым операциям;
127.
Страховая (перестраховочная) организация не менее чем один раз
в квартал проводит мониторинг управления деньгами.
128.
Правление периодически собирает и анализирует информацию,
влияющую на способность страховой (перестраховочной)
организации сформировать необходимый размер высоколиквидных
активов.
129.
Подразделение управления активами и обязательствами постоянно
проводит мониторинг источников ликвидных активов.
Требования к системам управления нетехническими рисками
130.
Внутренние процедуры регламентируют:
технический порядок осуществления страховой (перестраховочной)
деятельности;
бухгалтерский учет операций страховой (перестраховочной)
организации;
двойной контроль операций страховой (перестраховочной)
организации и их учета;
перечень информационных данных, имеющих ограничений доступ;
порядок получения доступа;
порядок контроля доступа к информационным данным;
перечень лиц, имеющих доступ к информационным данным.
131.
Страховая (перестраховочная) организация проверяет случаи
излишка (недостатка) наличных денег в кассе.
132.
Служба внутреннего аудита, не менее чем раз в полгода, проводит
проверки подразделений в целях оценки соблюдения ими
операционной техники проведения операций по заключенным и
расторгнутым договорам, страховым выплатам, комиссионным,
дебиторской и кредиторской задолженности.
133.
Работник страховой (перестраховочной) организации,
осуществляющий контроль системы электронной обработки данных и
отвечающий за вопросы обработки данных, имеет квалификацию и
опыт, соответствующие профилю работы.
134.
Проверки проводятся службой внутреннего аудита в соответствии с
утвержденными правлением планами проверок.

135.
Ішкі аудит қызметі жүргізілген тексерулердің
нәтижелері бойынша басқарма мен директорлар кеңесіне
нәтижелер туралы тұрақты хабарлап отырады.
136.
Ақпараттық қамтамасыз ету бөлімшесінде автоматтандыр-
ылған сақтандыру (қайта сақтандыру) жүйесіне кірген және
шыққан кезде кіру деңгейін тексеру жүйесі бар.
137.
Басқарма ақпараттық қамтамасыз ету бөлімшесінің
маңызды кілттерді, оның ішінде ақпараттық деректер
базасына электрондық кілттерді бақылау бойынша
жауапкершілігін және рәсімін бекітті.
138.
Басқарма ақпараттық деректер базасы жүйесін сақтауды
қамтамасыз ету бойынша жоспарлы шараларды орындау рәсім-
дерін бекітті, оның ішінде форс-мажорлық жағдайларда.
Ақпараттық деректер базасы жүйесін сақтауды қамтамасыз
ету мыналардың болуын көздейді:
шығарушысы құрал-жабдыққа бұдан әрі техникалық қызмет
көрсетуді қамтамасыз ететін сертификатталған бағдарлама-
лық қамтамасыз етуді;
мына талаптарға жауап беретін, ақпараттық деректер
базасының техникалық кешендері үшін оқшауланған
үй-жайларды:
өрт қауіпсіздігі;
зілзалаға қарсы тұруы;
бөлек электрқоректену көздері;
резервтік компьютерлер мен желілік коммуникациялар;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жүйелі-маңызды бағдарламалық файлдардың және деректер файлдарының
резервтік көшірмелерін тұрақты жасайды.
139.
Төтенше жағдайлар рәсімі компьютерлік орталық және
жүйе жұмысында төтенше іркіліс болған жағдайда филиал
үшін ережелер мен басшылықты көздейді.
140.
Ақпараттық қамтамасыз ету бөлімшесі техникалық
проблемаларды есепке алу парақтарын толтырады және олар
бойынша есеп жүргізеді.
141.
Ақпараттық қамтамасыз ету бөлімшесі проблеманың
туындауын қарайды, олар туралы ақпараттық жүйені
шығарушыны хабардар етеді және олардың қайталап пайда
болуын алдын алу үшін түзету шараларын қолданады.
142.
Ақпараттық қамтамасыз ету бөлімшесі осындай
проблемалардың сипатын тұрақты талдайды.
143.
Ақпараттық қамтамасыз ету бөлімшесі тоқсанына кемінде
бір рет автоматтандырылған деректер базасының қызмет
етуін қамтамасыз ететін техникалық кешендерге тексеру
жүргізеді.
144.
Ақпараттық қамтамасыз ету бөлімшесі тоқсанына бір рет
техникалық кешендердің жай-күйі туралы ақпаратты
басқармаға ұсынады.
145.
Ақпараттық қамтамасыз ету бөлімшесі автоматтандырылған
деректер базасын басқару терминалдарының пайдаланушылары-
на мониторинг жүргізеді және олардың ұқсастығын тексере-
ді, оның ішінде олар жүргізген операциялардың түрлері
мен көлемін олардың пайдаланушының функционалдық міндет-
теріне сәйкес келуін бақылайды.
146.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының автоматтандырылған деректер
базасы пайдаланушысының жеке басын куәландыруға жол
беретін жүйесі бар.

135.
Служба внутреннего аудита регулярно, по результатам проведенных
проверок, сообщает о результатах правлению и совету директоров.
136.
Подразделение информационного обеспечения располагает системой
проверки уровня допуска при входе и выходе из
автоматизированной страховой (перестраховочной) системы.
137.
Правление утвердило процедуры и ответственность подразделения
информационного обеспечения по контролю важных ключей, в том
числе электронных к информационным базам данных.
138.
Правлением утверждены процедуры выполнения плановых
мероприятий по обеспечению сохранности информационных системы
баз данных, в том числе форс-мажорных обстоятельств.
Обеспечение сохранности информационных системы баз данных
предусматривает обязательное наличие:
сертифицированного программного обеспечения, изготовитель
которого обеспечивает последующее техническое обслуживание
оборудования;
обособленных помещений для технических комплексов
информационных баз данных, отвечающих требованиям:
пожарной безопасности;
сейсмоустойчивости;
автономного электропитания;
резервных компьютеров и сетевых коммуникаций;
страховая (перестраховочная) организация регулярно формирует
резервные копии системно-важных программных файлов и файлов
данных.
139.
Процедуры форс-мажорных обстоятельств предусматривают правила и
руководства для компьютерного центра и филиалов в случае
чрезвычайного сбоя в работе системы.
140.
Подразделением информационного обеспечения заполняются листы
учета технических проблем, и ведется по ним отчетность.
141.
Подразделение информационного обеспечения отслеживает причины
возникновения проблемы, извещает о них изготовителя
информационной системы и принимает коррективные меры для
предотвращения их повторного возникновения.
142.
Подразделение информационного обеспечения регулярно анализирует
характер таких проблем.
143.
Подразделение информационного обеспечения, не менее чем раз в
квартал, проводит проверки технических комплексов,
обеспечивающих функционирование автоматизированной базы данных.
144.
Подразделение информационного обеспечения раз в квартал
предоставляет правлению информацию о состоянии технических
комплексов.
145.
Подразделение информационного обеспечения осуществляет
мониторинг и идентифицирует пользователей терминалов управления
автоматизированной базой данных, в том числе контролирует виды
и объемы проведенных ими операций на предмет их соответствия
функциональным обязанностям пользователя.
146.
Страховая (перестраховочная) организация располагает системой,
позволяющей идентифицировать личность пользователя
автоматизированной базы данных страховой (перестраховочной)
организации.

147.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы  Интернет желісі
арқылы сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін көрсеткен
кезде қауіпсіздік шараларының кешенін пайдаланады.
148.
Тәуекелдерді басқару бөлімшесі сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының басшылығына ұйым қызметкерлерінің,
сақтандыру агенттерінің заңсыз іс-әрекеттері туралы
есепті, мерзімді баспасөз басылымдарында алаяқтық
фактілері туралы ақпаратты ай сайын ұсынады.
149.
Тәуекелдерді басқару бөлімшесі басшылықты уәкілетті
орган жүйелік тәуекелдер өскен кездегі іс-шаралар
жоспарында әзірлеген индикаторларға сүйене отырып қаржы
нарығының жай-күйі туралы хабардар етеді.
150.
Егер сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы банк немесе
өзге топ құрамына кірген жағдайда, тәуекелдерді басқару
бөлімшесі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының топ
тәуекеліне ұшырағыштығына кезең-кезеңмен мониторингі
жүргізеді.
151.
Тәуекелдерді басқару бөлімшесі қажетіне қарай
басшылықты банк немесе өзге топтың басқа қатысушыларының
қаржылық жай-күйінің нашарлауы туралы куәландыратын
фактілер туралы хабардар етеді.
152.
Тәуекелдерді басқару бөлімшесі сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының қаржылық жай-күйіне банк немесе
өзге топтың бас компаниясы тарапынан ықтимал шектеудің
не оның қаржылық қолдау көрсетуінің толық болмауының
нақты әсер етуіне тұрақты талдау жасайды.
153.
Ішкі аудит қызметі банк немесе өзге топ қатысушысы-
компанияның үстеме шығыстарын сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының шығыстарына жазу жағдайларын алдын
алу мақсатында, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
қаржылық құжаттамасына егжей-тегжейлі тексеруді өткізеді.
154.
Тәуекелдерді басқару бөлімшесі сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының қаржылық жай-күйіне банк немесе
өзге топ қатысушылары рейтингісінің ықтимал төмендеуінің
не бедел тәуекелінің көзі болып табылатын басқа
факторлардың нақты әсер етуін тұрақты талдайды.
155.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшылығы
бекітілген даму стратегиясының және топ қатысушыларының
тарапынан қысым көрсету фактілерін болдырмау шеңберінде,
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының даму стратегиясын
банк немесе өзге топ қатысушыларының талаптарына және
мүдделеріне сәйкес өзгерту (мысалы, инвестициялық
саясатты өзгерту) мақсатында өз мүдделерінің сақталуын
қамтамасыз етеді.

147.
Страховая (перестраховочная) организация располагает комплексом
мер безопасности при предоставлении страховых
(перестраховочных) услуг посредством сети Интернет.
148.
Подразделение по управлению рисками ежемесячно представляет
руководству страховой (перестраховочной) организации отчет о
неправомерных действиях сотрудников организации, страховых
агентов, информацию о фактах мошенничества в периодических
изданиях.
149.
Подразделение по управлению рисками информирует правление о
состоянии финансового рынка, основываясь на индикаторах,
разработанных уполномоченным органом в плане мероприятий при
нарастании системных рисков.
150.
Подразделение по управлению рисками проводит периодический
мониторинг подверженности страховой (перестраховочной)
организации риску группы, в случае, если страховая
(перестраховочная) входит в состав банковской или иной группы.
151.
Подразделение по управлению рисками по мере необходимости
информирует правление о фактах, свидетельствующих об ухудшении
финансового состояния других участников банковской или иной
группы.
152.
Подразделение по управлению рисками регулярно проводит анализ
потенциального влияния на финансовое положение страховой
(перестраховочной) организации возможное ограничение либо
полное отсутствие финансовой поддержки со стороны материнской
компании банковской или иной группы.
153.
Служба внутреннего аудита проводит тщательную проверку
финансовой документации страховой (перестраховочной)
организации, в целях недопущения случаев списания накладных
расходов компаний-участников банковской или иной группы на
расходы страховой (перестраховочной) организации.
154.
Подразделение по управлению рисками регулярно проводит анализ
потенциального влияния на финансовое положение страховой
(перестраховочной) организации возможного снижения рейтинга
участников банковской или иной группы либо других факторов,
являющихся источником репутационного риска.
155.
Правление страховой (перестраховочной) организации обеспечивает
соблюдение собственных интересов, в рамках утвержденной
стратегии развития, и недопущения фактов давления со стороны
участников группы, в целях изменения стратегии развития
страховой (перестраховочной) организации в соответствии с
требованиями и интересами участников банковской или иной
группы (например, изменение инвестиционной политики).