Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007 жылғы 21 маусымдағы N 215 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 14 шілдеде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4807 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 30 қаңтардағы № 49 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 30.01.2013 № 49 бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз.
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  7-бабы 5-тармағын іске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік активтерді басқару әдіснамасы департаменті (Ж.Н. Айтжанова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. "Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2004 жылғы 11 наурыздағы  N 117 бұйрығының (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде N 2791 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрық 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
______________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 21 маусымдағы
N 215 бұйрығымен
бекітілген
1-нысан
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
Бас кітап
________________
шоттың коды және атауы
________________________________________________________________
шоттар мен кіші бөлімдердің топтары және нөмірі (коды)
Ай
N№______
журнал-ордер
бойынша ___
шоттың
кредитінен
№N______
журнал-ордер
бойынша ___
шоттың
кредитінен
N______
журнал-ордер
бойынша ___
шоттың
кредитінен
N______
журнал-ордер
бойынша ___
шоттың
кредитінен
А
кестенің жалғасы:
N№______
журнал-ордер
бойынша ___
шоттың
кредитінен
N______
журнал-ордер
бойынша ___
шоттың кредитінен
Дебет бойынша
айналымдар жиыны
кестенің жалғасы:
Кредит
бойынша
айналымдар
Сальдо
дебет
кредит
_________________________                             2-нысан
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
200 __ жылғы _________
1010»"Кассадағы ақша қаражаты" шоттары топтарының
кредиті жөніндегі
N 1 журнал-ордер
1010»"Кассадағы ақша қаражаты" шоттары топтарының
кредитінен кіші бөлімдер шоттарының және шоттар топтарының
дебетіне
N р/р
Күні (не-
месе қай күн-
дері)
1200»"Қысқа
мерзімді деби-
торлық бере-
шек", 2100
"Ұзақ мерзімді
дебиторлық
берешек" 1620,
2920 "Алдағы
кезеңдердің
шығыстары",
1610 "Қысқа
мерзімді беріл-
ген аванстар",
2910 "Ұзақ мер-
зімді берілген
аванстар"
1100 "Қысқа
мерзімді қар-
жылық инвести-
циялар", 2000
"Ұзақ мерзімді
қаржылық ин-
вестициялар",
1000 "Ақша
қаражаты"
3010 "Қысқа
мерзімді банктік
қарыздар", 4010
"Ұзақ мерзімді
банктік қарыз-
дар", 3030
"Қатысушылардың
дивидендтері мен
кірістері бойынша
қысқа мерзімді
кредиторлық бере-
шек", 3100
"Салықтар бойынша
міндеттемелер"
1
2
3
4
5
6
7
8
9
А
Б
N___
N___
N___
N___
N__
N__
N№__
N___
N___
1
2
3
4
5
6
7
8
9
және т.б. сызық парақтың соңына дейін
Жиыны
кестенің жалғасы:
3300 "Қысқа мерзімді
кредиторлық берешек", 4100
"Ұзақ мерзімді
кредиторлық берешек"
7100 "Өнімді өткізуге
және қызметтерді
көрсетуге шығыстар",
7200 "Әкімшілік
шығыстар", 7300
"Қаржыландыруға
шығыстар", 7400 "Өзге
де шығыстар", 7700
"Корпоративтік табыс
салығы бойынша
шығыстар"
10
11
12
13
14
15
№N___
№N____
N____
№N____
№N____
N____
кестенің жалғасы:
8100 "Негізгі
өндіріс",
8200 "Жеке меншік өндіріс-
тің жартылай
фабрикаттары",
8300 "Көмекші
өндірістер",
8400 "Жүкқұжат
шығыстары"
Жиыны
16
17
18
19
20
21
22
23
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
1010 "Ақша қаражаты" шоттары топтарының дебеті жөніндегі
N 1 журнал-ордерге ведомость
Кіші бөлімдердің шоттарының және шоттар топтарының кредитінен
1010 "Ақша қаражаты" шоттары топтарының дебетіне
Айдың басындағы сальдо ____________________ теңге
N р/р
Күні
(неме-
се қай
күнде-
рі)
1200 "Қысқа мерзім-
ді дебиторлық бере-
шек", 2100 "Ұзақ
мерзімді дебиторлық
берешек"
1100 "Қысқа мерзім-
ді қаржылық инвес-
тициялар", 2000
"Ұзақ мерзімді қар-
жылық инвестиция-
лар", 1000 "Ақша
қаражаты"
N___
N___
N___
N___
N___
N___
А
В
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
және т.б. сызық парақтың соңына дейін және
Жиыны
кестенің жалғасы:
5100 "Төленбеген капитал",
5200 "Сатып алынған меншік
үлестік инструменттер",
3000 "Қысқа мерзімді банк-
тік қарыздар", 4000 "Ұзақ
мерзімді банктік қарыз-
дар", 3500 "Өзге де қысқа
мерзімді міндеттемелер",
4400 "Өзге де ұзақ мерзім-
ді міндеттемелер"
6000 "Өнімді
өткізуден
және қызмет-
терді көрсе-
туден түскен
кіріс", 6100
"Қаржыланды-
рудан түскен
кірістер",
6200 "Өзге
де кірістер"
Жиыны
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
7
8
9
10
11
12
13
14
15
т.б. сызық парақтың соңына
дейін
Айдың соңындағы сальдо _____________
Журнал-ордер және ведомость 200__ жылғы "____"_______ аяқталды
Парақтардың деректері - таратулар және сальдо салыстырылды.
Бас кітапта айналымдар
сомасы көрсетілген                   200__ жылғы "___"________
Орындаушылар: __________________________  ____________________
(аты-жөні)                 (қолы)
__________________________  ____________________
(аты-жөні)                 (қолы)
Бас бухгалтер __________________________  ____________________
(аты-жөні)                 (қолы)
N 1 журнал-ордер және N 1 журнал-ордерге ведомость 1000 "Ақша
қаражаты" кіші бөлімінің 1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шотының
кредиті (журнал-ордер) және дебеті (ведомость) бойынша көрсетілген
кассадағы қолма-қол ақшамен болатын операцияларды есепке алуға
арналған. Касса есебін жасаған күні кассада шетел валютасы болған
кезде валютаны айырбастаудың нарықтың бағамы бойынша ұлттық
валютаға (теңгеге) оны қайта есептеу жүргізу қажет.
N 1 журнал-ордерге және N 1 журнал-ордерге ведомосте жазбалар
оларға қоса берілген құжаттармен расталған касса есептерінің
негізінде жүргізіледі.
Касса құжаттарының саны азғантай болған кезде касса есебін
күн сайын жүргізбеуге болады, ал тұтастай алғанда, бірнеше күнге
жасалады. N 1 журнал-ордерде немесе N 1 журнал-ордерге ведомоста
мұндай жағдайда, "күні" бағанында касса есептері жасалған айдың
бастапқы және соңғы күні көрсетіледі, мысалы: 1-5, 6-10 және т.с.с.
Байланыстырылатын шоттар бөлінісінде бір күнге немесе бірнеше
күнге жиын оған қоса берілген құжаттарға сәйкес касса есебінде
көрсетілген біртекті операциялардың сомасын есептеу арқылы
анықталады.
Журнал-ордердің 1-22-бағандарында тиісті шоттардың дебетінен
1010 "Кассадағы ақша қаражаты" шоттары топтарының кредиті бойынша
сома жазылады. "Жиыны" 23 бағанына касса есептеріне сәйкес
есептелген жолдар бойынша кредит айналымдарының сомасы жазылады.
Айдың соңында "Жиыны" бағаны және жолы бойынша есептеледі, оның
шахмат тәртібімен сәйкес келуі қажет жиынтық жиыны есептеледі.
Алынған сома Бас кітапқа көшіріледі.
Синтетикалық шоттар бөлінісінде осы сома ("Жиыны" жолы) Бас
кітапқа көшіріледі.
N 1 журнал-ордерге ведомоске кодтары 1-14-бағандарда
көрсетілетін тиісті шоттарымен корреспонденцияларда синтетикалық
шоттар бойынша дебет айналымдары жазылады. 15 "Жиыны" бағаны N 1
журнал-ордерге ведомостің әрбір жолы бойынша есептелген дебет
айналымдарының сомасын көрсетуге арналған. Айдың соңында "Жиыны"
бағаны және жолы бойынша есептеледі, оның шахмат тәртібімен сәйкес
келуі қажет жиынтық жиыны есептеледі. Алынған сома Бас кітапқа
көшіріледі.
N 1 журнал-ордерге ведомосте айдың басындағы кассадағы
қолма-қол ақшаның қалдығы көрсетіледі. Айдың аяғындағы қалдық
шоттардың топтары бойынша кредит және дебет айналымдарының жиынтық
сомасы ескеріле отырып, шығарылады. Осы қалдықтар Бас кітапқа және
келесі айға ашылған N 1 журнал-ордерге ведомоске көшіріледі.
3-нысан
___________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
200 __ жылғы __________
1030»"Ағымдағы банктік шоттардағы ақша қаражаты"
шоттары топтарының кредиті жөніндегі
N 2 журнал-ордер
1030 "Ағымдағы банктік шоттардағы ақша қаражаты"
шоттары топтарының кредитінен кіші бөлімдер шоттарының
және шоттар топтарының дебетіне
N р/р
Күні
(неме-
се қай
күнде-
рі)
1600 "Өзге де
қысқа мерзімді
активтер", 2900
"Алдағы кезең-
дердің шығыста-
ры"
1000 "Ақша
қаражаты",
1100 "Қысқа
мерзімді
қаржылық
инвестиция-
лар", 2000
"Ұзақ мер-
зімді қаржы-
лық инвести-
циялар"
5000 "Жарғы-
лық капи-
тал", 5200
"Сатып алын-
ған меншік
үлестік инс-
трументтер",
5300 "Эмис-
сиялық
кіріс"
N__
N__
N__
N__
N__
N__
А
В
1
2
3
4
5
6
және т.б. сызық парақтың соңына дейін және т.б.
Жиыны
кестенің жалғасы:
3000 "Қысқа мерзімді
қаржылық міндеттеме-
лер", 4000 "Ұзақ мер-
зімді қаржылық
міндеттемелер"
3300 "Қысқа мер-
зімді кредитор-
лық берешек",
4100 "Ұзақ мер-
зімді кредитор-
лық берешек"
7100 "Өнімді
өткізуге және
қызметтерді көр-
сетуге шығыстар",
7200 "Әкімшілік
шығыстар", 7310
"Сыйақылар бойын-
ша шығыстар",
7400 "Өзге де
шығыстар"
№N____
N______
№N____
№N____
№N_____
N______
7
8
9
10
11
12
сызық парақтың соңына
дейін
кестенің жалғасы
8100»"Негізгі
өндіріс", 8200»"Жеке
меншік өндірістің
жартылай фабрикат-
тары", 8300»"Көмек-
ші өндірістер", 8400
"Жүкқұжат шығыстары"
Жиыны
N____
N____
N____
N____
N____
13
14
15
16
17
1000 "Ақша қаражаты" кіші бөлімінің 1030 "Ағымдағы банктік
шоттардағы ақша қаражаты" шоттарының топтары жөніндегі
N 2 журнал-ордерге ведомость
Кіші бөлімдердің шоттарының және шоттар топтарының кредитінен
"__"_____________________" шоттарының дебетіне
Айдың басындағы сальдо ____________________ теңге
N р/р
Күні (не-
месе
қай күн-
дері)
2200 "Үлес-
тік қатысу
әдісімен
ескерілетін
инвестиция-
лар", 2300
"Жылжымайтын
мүлікке инвестиция-
лар", 1200
"Қысқа мер-
зімді деби-
торлық бере-
шек", 2100
"Ұзақ мер-
зімді деби-
торлық бере-
шек"
1000 "Ақша
қаражаты"
1100 "Қысқа
мерзімді
қаржылық
инвестиция-
лар", 2000
"Ұзақ мер-
зімді қаржы-
лық инвес-
тициялар"
5000 "Жарғы-
лық капи-
тал", 5200
"Сатып алын-
ған меншік
үлестік
инструмент-
тер", 3000
"Қысқа мер-
зімді қаржы-
лық міндет-
темелер",
3500 "Өзге
де қысқа
мерзімді
міндеттеме-
лер", 4400
"Өзге де
ұзақ мерзім-
ді міндет-
темелер",
3300 "Қысқа
мерзімді
кредиторлық
берешек",
4100 "Ұзақ
мерзімді
кредиторлық
берешек"
N____
N____
N____
N____
N____
N____
А
В
1
2
3
4
5
6
және т.б. сызық парақтың соңына дейін
Жиыны
кестенің жалғасы
6000 "Өнімді
өткізуден
және қызмет-
терді көрсе-
туден түскен
кіріс", 6200
"Өзге де
кірістер"
6300 "Тоқта-
тылатын қыз-
метке байла-
нысты кіріс-
тер"
Жиыны
N____
N____
N____
N____
N____
N____
N____
7
8
9
10
11
12
13
Айдың соңындағы сальдо ______________ теңге
Журнал-ордер және ведомость 200__ жылғы "__"_____________ аяқталды.
Парақтардың деректері - таратулар және сальдо салыстырылды.
Бас кітапта айналымдар сомасы 200__ жылғы "__"__________ көрсетілді
Орындаушылар:  ____________________    _____________________________
(аты-жөні)                  (қолы)
____________________    _____________________________
(аты-жөні)                  (қолы)
Бас бухгалтер  ____________________    _____________________________
(аты-жөні)                  (қолы)
N 2 журнал-ордер және N 2 журнал-ордерге ведомость 1030
"Ағымдағы банктік шоттардағы ақша қаражаты" кредиті (журнал-ордер)
және дебеті ("2 журнал-ордерге ведомость) бойынша болатын
операцияларды есепке алуға арналған.
N 2 журнал-ордерге және N 2 журнал-ордерге ведомосте жазбалар
банктің үзінді көшірмесі және тиісті байланыстырылатын шоттар
бөлінісінде оларға қоса берілген ақша құжаттары негізінде
жүргізіледі.
Байланыстыратын шоттар банктің үзінді көшірмелеріндегідей
оған қоса берілген құжаттарда да солай көрсетіледі. N 2
журнал-ордерде және N 2 журнал-ордерге ведомосте көрсету үшін сома
топтамасы онда келтірілген бухгалтерлік жазбаларға сәйкес банктің
үзінді көшірмелердегі тиісті деректердің есебі арқылы жүзеге
асырылады.
N 2 журнал-ордерге және N 2 журнал-ордерге ведомосте "Күні"
бағандары ай бойы түскен банктің үзінді көшірмесінің бастапқы және
соңғы күнін көрсетуге арналған. 1030 "Ағымдағы банктік шоттардағы
ақша қаражаты" кредитінен немесе шоттарының топтарынан дебет
бойынша байланыстыратын шоттардың тиісті топтарының атауы немесе
кодтары тиісінше журнал-ордердің 1-16 және ведомостің 1-12
бағандарына жазылады. Айдың соңында жол бойынша 17-бағанда (N 2
журнал-ордер) және 13-бағанда (N№2 журнал-ордерге ведомость) жиыны
шығарылады, сондай-ақ баған бойынша шоттардың байланыстыратын
топтары бөлінісінде "Жиыны" шығарылады, жиынтық, баған бойынша және
жол бойынша жиын шахмат тәртібімен сәйкес келуі қажет. Алынған сома
кредит (N№2 журнал-ордерде) және дебет (N№2 журнал-ордерге
ведомость) айналымының сомасы болып табылады, ол Бас кітапқа
көшіріледі.
N 2 журнал-ордерге ведомосте айдың басындағы шоттар бойынша
қалдық көрсетіледі. Айдың аяғындағы қалдық шоттар бойынша кредит
және дебет айналымдарының сомасы ескеріле отырып, шығарылады. Осы
қалдықтар Бас кітапқа және келесі айға ашылған N 2 журнал-ордерге
ведомоске көшіріледі.
4-нысан
___________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
200 __ жылғы __________
1000»"Ақша қаражаты" кіші бөлімінің
1020»"Жолдағы ақша қаражаты",
1040»"Карта-шоттардағы ақша қаражаты",
1050»"Жинақтаушы шоттардағы ақша қаражаты",
1060»"Өзге де шоттардағы ақша қаражаты"
шоттары топтарының кредиті жөніндегі
N 3 журнал-ордер
1020»"Жолдағы ақша қаражаты" шоттары топтарының кредитінен
шоттар топтарының және кіші бөлімдер шоттарының дебетіне
№N р/р
Негіздеме
(құжаттың
нөмірі немесе
банктің үзінді
көшірмесінің
күні)
1000 "Ақша қаражаты" кіші бөлімінің шоттары
№N____
N____
N____
N____
А
Б
1
2
3
4
1
2
3
4
5
және т.б. сызық парақтың соңына дейін
Жиыны
кестенің жалғасы
Жиыны
№N____
N____
N____
N____
N____
N____
5
6
7
8
9
10
1020»"Теңгемен жолдағы ақша қаражаты" шоттары топтарының дебеті

Об утверждении форм регистров бухгалтерского учета
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 21 июня 2007 года N 215. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2007 года N 4807. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 января 2013 года № 49
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 30.01.2013 № 49.
В целях реализации пункта 5  статьи 7 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности"  ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые формы регистров бухгалтерского учета.
2. Департаменту методологии управления государственными активами Министерства финансов Республики Казахстан (Айтжанова Ж.Н.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в установленном законодательством порядке.
3. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 11 марта 2004 года  N 117 "Об утверждении регистров бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 2791).
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2008 года.
Министр
____________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 июня 2007 года N 215
Форма 1
Формы регистров бухгалтерского учета
Главная книга
___________________________
код и наименование счета
_________________________________________________
группы счетов и подразделов и номера (код)
М
е
с
я
ц
с кре-
дита
счета___
по
жур-
налу-
ордеру
N ____
с кре-
дита
счета___
по
жур-
налу-
ордеру
N ____
с кре-
дита
счета___
по
жур-
налу-
ордеру
N____
с кре-
дита
счета
____
по
жур-
налу-
ордеру
N ____
с кре-
дита
счета
____
по
жур-
налу-
ордеру
N ____
И
т
о
г
о
Обо-
ро-
ты
по
де-
бе-
ту
Обо-
ро-
ты
по
кре-
ди-
ту-
Сальдо
д
е
б
е
т
к
р
е
д
и
т
А
Форма 2
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Формы регистров бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 1
по кредиту группы счетов 1010 "Денежные средства в кассе"
за ______________________ 200 __ года
С кредита группы счетов 1010 "Денежные средства в кассе"
в дебет счетов подразделов и групп счетов
N
п/п
Дата
(или за
какие
числа)
1200
"Краткосрочная
дебиторская
задолженность",
2100
"Долгосрочная
дебиторская
задолженность"
1620, 2920
"Расходы будущих
периодов", 1610
"Краткосрочные
авансы выданные",
2910 "Долгосрочные
авансы выданные"
1100
"Краткосрочные
финансовые
инвестиции",
2000
"Долгосрочные
финансовые
инвестиции",
1000 "Денежные
средства"
3010
"Краткосрочные
банковские
займы",
4010
"Долгосрочные
банковские
займы",
3030
"Краткосрочная
кредиторская
задолженность
по дивидендам
и доходам
участников",
3100
"Обязательства
по налогам"
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
А
В
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
3
4
5
6
7
8
9
и т.д. линовка до конца листа
10
11
Итого
продолжение таблицы
3300
"Краткосрочная
кредиторская
задолженность",
4100
"Долгосрочная
кредиторская
задолженность"
7100
"Расходы на
реализацию
продукции и
оказанию
услуг", 7200
"Админист-
ративные
расходы",
7300 "Расходы
на финанси-
рование", 7400
"Прочие
расходы", 7700
"Расходы по
корпоративному
подоходному
налогу"
8100
"Основное
производство",
8200
"Полуфабрикаты
собственного
производства",
8300 "Вспомо-
гательные
производства",
8400 "Накладные
расходы"
И
т
о
г
о
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Ведомость к журналу-ордеру N 1 по дебету
группы счетов 1010 "Денежные средства"
В дебет группы счетов 1010 "Денежные средства"
с кредита счетов подразделов и групп счетов
Сальдо на начало месяца ____________________ тенге
N
п/п
Дата
(или за
какие
числа)
1200 "Краткосрочная
дебиторская задолженность",
2100 "Долгосрочная
дебиторская задолженность"
1100 "Краткосрочные
финансовые инвестиции",
2000 "Долгосрочные
финансовые инвестиции",
1000 "Денежные средства"
N __
N __
N __
N __
N __
N __
А
В
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
и т. д. линовка до конца листа и т. д. линовка до конца листа
10
11
12
13
14
15
16
Итого
продолжение таблицы
5100 "Неоплаченный капитал",
5200 "Выкупленные
собственные долевые
инструменты", 3000
"Краткосрочные банковские
займы", 4000 "Долгосрочные
банковские займы", 3500
"Прочие краткосрочные
обязательства", 4400 "Прочие
долгосрочные обязательства"
6000 "Доход
от реализации
продукции и
оказания
услуг", 6100
"Доходы от
финансирова-
ния", 6200
"Прочие
доходы"
Итого
N __
N __
N __
N __
N __
N __
N __
N __
N __
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Сальдо на конец месяца _____________________
Журнал-ордер и ведомость закончены  "___" _________200__года.
Данные листов - расшифровок и сальдо сверены.
В Главной книге суммы оборотов отражены "__"_________200__года.
Исполнители:          _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
_______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Главный бухгалтер     _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Журнал-ордер N 1 и ведомость к журналу-ордеру N 1 предназначены для учета операций с наличностью в кассе, отражаемых по кредиту (журнал-ордер) и дебету (ведомость) счета 1010 "Денежные средства в кассе" подраздела 1000 "Денежные средства". При наличии в кассе иностранной валюты на день составления кассового отчета необходимо производить ее пересчет на национальную валюту (тенге) по рыночному курсу обмена валют.
В журнал-ордер N 1 и ведомость к журналу-ордеру N 1 записи производятся на основании кассовых отчетов, подтвержденных приложенными к ним документами.
При незначительном количестве кассовых документов допускается кассовый отчет составлять не ежедневно, а в целом за несколько дней. В журнале-ордере N 1 или в ведомости к журналу-ордеру N 1 в этом случае, в графе "дата" указываются начальные и конечные числа месяца, за которые составлены кассовые отчеты, например: 1-5, 6-10 и т.д.
Итоги за день или несколько дней в разрезе корреспондирующих счетов определяются путем подсчета сумм однородных операций, отраженных в кассовом отчете согласно приложенных к нему документов.
В графы 1-22 журнала-ордера заносятся суммы по кредиту группы счетов 1010 "Денежные средства в кассе" с дебета соответствующих счетов. В графу 23 "Итого" заносятся подсчитанные согласно кассовых отчетов суммы кредитовых оборотов по строкам. В конце месяца подсчитываются "Итого" пографно и построчно, суммарный итог которых должен совпадать в шахматном порядке подсчитываются. Полученная сумма переносится в Главную книгу.
Данные суммы в разрезе синтетических счетов (строка "Итого") переносятся в Главную книгу.
В ведомость к журналу-ордеру N 1 заносятся дебетовые обороты по синтетическим счетам в корреспонденции с соответствующими счетами, коды которых указываются в графах 1-14. Графа 15 "Итого" предназначена для отражения подсчитанных по каждой строке ведомости к журналу-ордеру N 1 сумм дебетовых оборотов. В конце месяца подсчитываются "Итого" пографно и построчно, суммарный итог которых должен совпадать в шахматном порядке подсчитываются. Полученная сумма переносится в Главную книгу.
В ведомости к журналу-ордеру N 1 отражается остаток наличности в кассе на начало месяца. Остаток на конец месяца выводится с учетом итоговых сумм кредитовых и дебетовых оборотов по группе счетов. Данный остаток переносится в Главную книгу и ведомость к журналу-ордеру N 1, открываемую на следующий месяц.
Форма 3
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Формы регистров бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 2
по кредиту группы счетов
1030 "Денежные средства на текущих банковских счетах"
за ________________________200__года.
С кредита группы счетов 1030 "Денежные средства на текущих
банковских счетах" в дебет счетов подразделов и групп счетов
N
п/п
Дата
(или за
какие
числа)
1600
"Прочие
краткосрочные
активы", 2900
"Расходы
будущих
периодов"
1000
"Денежные
средства",
1100
"Краткосрочные
финансовые
инвестиции",
2000
"Долгосрочные
финансовые
инвестиции"
5000
"Уставный
капитал",
5200
"Выкупленные
собственные
долевые
инструменты",
5300
"Эмиссионный
доход"
3000
"Кратко-
срочные
финансовые
обязатель-
ства", 4000
"Долгосрочные
финансовые
обязатель-
ства"
N __
N __
N __
N __
N __
N __
N __
N __
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
и т.д. линовка до конца листа
Итого
продолжение таблицы
3300
"Краткосрочная
кредиторская
задолженность",
4100 "Долгосрочная
кредиторская
задолженность"
7100 "Расходы
по реализации
продукции и
оказанию
услуг", 7200
"Админист-
ративные
расходы", 7310
"Расходы по
вознаграж-
дениям", 7400
"Прочие
расходы"
8100
"Основное
производство",
8200
"Полуфабрикаты
собственного
производства",
8300
"Вспомо-
гательные
производства",
8400
"Накладные
расходы"
И
т
о
г
о
N __
N __
N __
N __
N __
N __
N __
N __
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ведомость к журналу-ордеру N 2 по дебету группы счета
1030 "Денежные средства на текущих банковских счетах"
подраздела 1000 "Денежные средства"
В дебет счета ________ "___________________" с кредита счетов
подразделов и групп счетов
Сальдо на начало месяца ____________________ тенге
N
п/п
Дата
(или за
какие
числа)
2200
"Инвестиции,
учитываемые
методом долевого
участия",
2300
"Инвестиции в
недвижимость",
1200
"Краткосрочная
дебиторская
задолженность",
2100
"Долгосрочная
дебиторская
задолженность"
1100
"Краткосрочные
финансовые
инвестиции",
2000
"Долгосрочные
финансовые
инвестиции"
1000 "Денежные
средства"
5000
"Уставный
капитал",
5200
"Выкупленные
собственные
долевые
инструменты",
3000
"Краткосрочные
финансовые
обязательства",
3500 "Прочие
краткосрочные
обязательства",
4400 "Прочие
долгосрочные
обязательства",
3300
"Краткосрочная
кредиторская
задолженность",
4100
"Долгосрочная
кредиторская
задолженность"
N ____
N ____
N ____
N ____
N ____
N ____
А
Б
1
2
3
4
5
6
и т.д. линовка до конца листа
Итого
продолжение таблицы
6000
"Доход от
реализации
продукции и
оказания услуг",
6200
"Прочие доходы "
6300 "Доходы,
связанные с
прекращаемой
деятельностью"
Итого
N ____
N ____
N ____
N ____
N ____
N ____
7
8
9
10
11
12
13
Сальдо на конец месяца _____________________тенге
Журнал-ордер и ведомость закончены  "___"__________200__года.
Данные листов - расшифровок и сальдо сверены.
В Главной книге суммы оборотов отражены "__"_________200__года.
Исполнители:          _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
_______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Главный бухгалтер     _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Журнал-ордер N 2 и ведомость к журналу-ордеру N 2 предназначены для учета операций по кредиту (журнал-ордер) и дебету (ведомость к журналу ордеру N 2) счета 1030 "Денежные средства на текущих банковских счетах".
Записи в журнале-ордере N 2 и ведомости к журналу-ордеру N 2, производятся на основании выписок банка и приложенных к ним денежных документов в разрезе соответствующих корреспондирующих счетов.
Корреспондирующие счета указываются как в банковских выписках, так и на приложенных к ним документах. Группировка сумм для отражения в журнале-ордере N 2 и ведомости к журналу-ордеру N 2 осуществляется путем подсчета соответствующих данных в банковских выписках согласно приведенным в них бухгалтерским записям.
Графы "Дата" журнала-ордера N 2 и ведомости к журналу-ордеру N 2 предназначены для указания начальной и конечной дат выписок банка, поступивших в течение месяца. Наименование или коды соответствующих групп счетов корреспондирующих с кредитом или по дебету с группой счетов 1030 "Денежные средства на текущих банковских счетах" заносятся соответственно в графы 1-16 журнала-ордера и 1-12 ведомости. В конце месяца построчно подводятся итоги в графе 17 (журнал-ордер N 2) и в графу 13 (ведомости к журналу-ордеру N 2), а также пографно в разрезе корреспондирующих групп счетов подводятся "Итого", суммарный, пографный и построчный итог которых в шахматном порядке должен совпадать. Полученные суммы являются суммы являются суммой кредитового (в журнале-ордере N 2) и дебетового (ведомости к журналу-ордеру N 2) оборота, которые переносятся в Главную книгу.
В ведомости к журналу-ордеру N 2 отражаются остатки по счетам на начало месяца. Остатки на конец месяца выводятся с учетом сумм кредитовых и дебетовых оборотов по счетам. Данные остатки переносятся в Главную книгу и ведомость к журналу-ордеру N 2, открываемую на следующий месяц.
Форма 4
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Формы регистров бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 3
по кредиту групп счетов
1020 "Денежные средства в пути",
1040 "Денежные средства на карт-счетах",
1050 "Денежные средства на сберегательных счетах",
1060 "Денежные средства на прочих счетах",
подраздела 1000 "Денежные средства"
за ________________________200___года.
С кредита группы счетов 1020 "Денежные средства в пути" в дебет
N
п/п
Осно-
вание
(номер
доку-
мента
или
дата
выписки
банка)
Счетов подраздела 1000
"Денежные средства"
Итого
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
3
4
5
и т.д. линовка до конца листа
Итого

жөніндегі N 3 журнал-ордерге N 1 ведомость
Кіші бөлім шоттарының және шоттар топтарының кредитінен
1020»"Теңгемен жолдағы ақша қаражаты" шоттары топтарының дебетіне
Айдың басындағы сальдо ____________________ теңге
N
р/р
Негіз-
деме
(құ-
жаттың
нөмірі
немесе
банк-
тің
үзінді
көшір-
месі-
нің
күні)
1000»"Ақша қаражаты"
1200»"Қысқа
мерзімді деби-
торлық бере-
шек", 2100
"Ұзақ мерзімді
дебиторлық
берешек"
№N____
№N____
№N____
N____
N____
N____
А
Б
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
және т.б. сызық парақтың соңына дейін
Жиыны
кестенің жалғасы
3000»"Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер",
3500»"Өзге де қысқа мерзімді міндеттемелер",
4000»"Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер",
4400»"Өзге де ұзақ мерзімді міндеттемелер"
N____
N____
N____
N____
N____
N____
N____
N____
N____
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Айдың соңындағы сальдо ______________ теңге
1000»"Ақша қаражаты" кіші бөлімінің _________ шотының кредитінен шоттар топтарының және кіші бөлімдер шоттарының дебетіне
N
р/р
Нег-
ізде-
ме
(құ-
жат-
тың
нөмірі
немесе
банк-
тің
үзінді
көшір-
месі-
нің
күні)
1100»"Қысқа
мерзімді қаржылық
инвестициялар",
2000»"Ұзақ мерзімді
қаржылық
инвестициялар",
1000»"Ақша
қаражаты"
2700»"Материалдық
емес активтер",
2400»"Негізгі
қаражат",
1300»"Қорлар",
1600»"Өзге де
қысқа мерзімді
активтер",
2900»"Өзге де ұзақ
мерзімді активтер",
2300 "Жылжымайтын
мүлікке
инвестициялар",
2500»"Биологиялық
активтер"
N____
N____
N____
N____
N____
N____
А
В
1
2
3
4
5
6
және т.б. сызық парақтың соңына дейін
кестенің жалғасы
3000»"Қысқа мерзімді
қаржылық міндеттемелер",
4000»"Ұзақ мерзімді
қаржылық міндеттемелер",
3300»"Қысқа мерзімді
кредиторлық берешек",
4100»"Ұзақ мерзімді
кредиторлық берешек",
7100 "Өнімді өткізу және
қызметтерді көрсету
бойынша шығыстар",
7200»"Әкімшілік шығыстар"
Жиыны
N____
N____
N____
N____
N____
N____
N____
7
8
9
10
11
12
13
14
1000»"Ақша қаражаты" кіші бөлімінің 1040 "Карта-шоттардағы
ақша қаражаты", 1050»"Жинақтаушы шоттардағы ақша қаражаты",
1060»"Өзге де шоттардағы ақша қаражаты" шоттары топтарының
дебеті жөніндегі N 3 журнал-ордерге N 2 ведомость
Кіші бөлімдер шоттарының және шоттар топтарының кредитінен _____ "_________________" шоттарының дебетіне
Айдың басындағы сальдо ____________________ теңге
N
р/р
Негіздеме
(құжаттың
нөмірі немесе
банктің
үзінді
көшірмесінің
күні)
1010»"Кассадағы ақша
қаражаты", 1020»"Жолдағы
ақша қаражаты",
1030»"Ағымдағы банктік
шоттардағы ақша қаражаты"
А
В
1
2
3
4
және т.б. сызық парақтың
соңына дейін
кестенің жалғасы
6100»"Қаржыландырудан түскен
кірістер", 6200»"Өзге де
кірістер", 6300»"Тоқтатылатын
қызметке байланысты кірістер",
6400»"Үлестік қатысу әдісі
бойынша ескерілетін ұйымның
пайда үлесі", 3000»"Қысқа
мерзімді банктік қарыздар",
4000»"Ұзақ мерзімді банктік
қарыздар бөлімдері"
Жиыны
5
6
7
8
9
10
11
12
Айдың соңындағы сальдо ____________________ теңге
Журнал-ордер және ведомость 200__ жылғы»"____"»__________ аяқталды.
Парақтардың деректері - таратулар және сальдо салыстырылды.
Бас кітапта айналымдар сомасы көрсетілген    200__жылғы»"__"»_______
Орындаушылар: ______________            ___________________
(аты-жөні)                        (қолы)
______________            ___________________
(аты-жөні)                        (қолы)
Бас бухгалтер ______________            ___________________
(аты-жөні)                        (қолы)

Ведомость N 1 к журналу - ордеру N 3 по дебету
группы счетов 1020 "Денежные средства в пути в тенге"
В дебет группы счетов 1020 "Денежные средства в пути в тенге"
с кредита счетов подразделов и групп счетов
Сальдо на начало месяца ______________________ тенге
N
п/п
Основание
(номер
документа или
дата выписки
банка)
1000
"Денежные средства"
1200
"Краткосрочная
дебиторская
задолженность",
2100 "Долгосрочная
дебиторская
задолженность"
N__
N__
N__
N__
N__
А
Б
1
2
3
4
5
1
2
3
4
и т.д. линовка до конца листа
Итого
продолжение таблицы
3000 "Краткосрочные финансовые
обязательства", 3500 "Прочие
краткосрочные обязательства", 4000
"Долгосрочные финансовые обязательства",
4400 "Прочие долгосрочные обязательства"
Итого
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Сальдо на конец месяца______________________ тенге
С кредита счета_________ подраздела 1000
"Денежные средства" в дебет счетов подразделов
N
п/п
Основание
(номер
документа
или дата
выписки
банка)
1100 "Краткосрочные
финансовые инвестиции",
2000 "Долгосрочные
финансовые инвестиции",
1000 "Денежные средства"
2700 "Нематериальные
активы",
2400 "Основные
средства",
1300 "Запасы",
1600 "Прочие
краткосрочные активы",
2900 "Прочие
долгосрочные
активы",
2300 "Инвестиции в
недвижимость",
2500 "Биологические
активы"
N __
N __
N __
N __
N __
N __
А
Б
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
3000 "Краткосрочные
финансовые обязательства",
4000 "Долгосрочные
финансовые
обязательства",
3300 "Краткосрочная
кредиторская
задолженность",
4100 "Долгосрочная
кредиторская
задолженность",
7100 "Расходы по реализации
продукции и оказанию
услуг", 7200
"Административные расходы"
Итого
N __
N __
N __
N __
N __
N __
N __
7
8
9
10
11
12
13
14
Ведомость N 2 к журналу-ордеру N 3 по дебету группы
счетов1040 "Денежные средства на карт-счетах",
1050 "Денежные средства на сберегательных счетах в тенге",
1060 "Денежные средства на прочих счетах" подраздела
1000 "Денежные средства"
В дебет счета _______ "________________________"
с кредита счетов подразделов и групп счетов
Сальдо на начало месяца_____________________ тенге
N
п/п
Ос-
нова-
ние
(но-
мер
доку-
мента
или
дата
вы-
пис-
ки
банка)
1010
"Денежные
средства в
кассе",
1020
"Денежные
средства в
пути", 1030
"Денежные
средства на
текущих
банковских
счетах"
Разделы 6100 "Доходы
от финансирования",
6200 "Прочие
доходы", 6300
"Доходы, связанные
с прекращаемой
деятельностью",
6400 "Доля прибыли
организаций,
учитываемых по
методу долевого
участия", 3000
"Краткосрочные
банковские займы",
4000 "Долгосрочные
банковские займы"
И
т
о
г
о
А
В
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Сальдо на конец месяца___________________тенге
Журнал-ордер и ведомость закончены   "___"__________200__года.
Данные листов - расшифровок и сальдо сверены.
В Главной книге суммы оборотов отражены "__"_________200__года.
Исполнители:          _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
_______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Главный бухгалтер     _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)

N 3 журнал-ордер және N 3 журнал-ордерге ведомость 1020»"Теңгемен жолдағы ақша қаражаты", 1040»"Карта-шоттардағы ақша қаражаты", 1050»"Жинақтаушы шоттардағы ақша қаражаты", 1060»"Өзге де шоттардағы ақша қаражаты" шоттары топтарының кредиті (N 3 журнал-ордер) және дебеті (N 3 журнал-ордерге ведомость) бойынша болатын операцияларды есепке алуға арналған.
Осы тіркелімдерге бухгалтерлік жазбалар алдын ала топтастырылған біртекті операциялар бойынша жалпы сомамен байланыстыратын шоттар бөлінісінде банктің үзінді көшірмесі және басқа да ақша құжаттары негізінде жүргізіледі.
Шоттардың топтары бөлінісінде қалдықтар айдың басында N 3 журнал-ордерге кейбір ведомостерде көрсетіледі. Айдың соңындағы қалдықтар шоттар бойынша дебет және кредит айналымдары сомасын ескере отырып шығарылады. Айдың соңындағы қалдықтар Бас кітапқа және келесі айға ашылған N 3 журнал-ордерге ведомоске көшіріледі.
5-нысан
____________________________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
200 __ жылғы ______________________
3010»"Қысқа мерзімді банктік қарыздар", 3020»"Уәкілетті
органның және (немесе) Ұлттық Банктің лицензиясынсыз банктік
операцияларды жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қысқа мерзімді
қарыздар", 3050»"Өзге де қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер",
4010 "Ұзақ мерзімді банктік қарыздар", 4020»"Уәкілетті органның
және (немесе) Ұлттық Банктің лицензиясынсыз банктік операцияларды
жүзеге асыратын ұйымдардан алынған ұзақ мерзімді қарыздар",
4030»"Өзге де ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" шоттары
топтарының кредиті жөніндегі
N 4 журнал-ордер
3010»"Қысқа мерзімді банктік қарыздар", 4010»"Ұзақ мерзімді банктік
қарыздар" шоттары топтарының кредитінен кіші бөлімнің
және шоттар топтарының дебетіне
Айдың басындағы сальдо ____________________ теңге
N
р/р
Негіз-
деме
банк-
тің
үзінді
көшір-
месі-
нің
күні
1000»"Ақша қаражаты", 3300 "Қысқа
мерзімді кредиторлық берешек", 4100
"Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек"
Жиыны
N____
N____
N____
N____
N____
N____
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
және т.б. сызық парақтың соңына
дейін
Жиыны
Банктің үзінді көшірмесіне                Айдың соңындағы сальдо
сәйкес дебет бойынша айналымдар           _______________ теңге
__________________теңге
3020»"Уәкілетті органның және (немесе) Ұлттық Банктің
лицензиясынсыз банктік операцияларды жүзеге асыратын
ұйымдардан алынған қысқа мерзімді қарыздар", 4020»"Уәкілетті
органның және (немесе) Ұлттық Банктің лицензиясынсыз банктік
операцияларды жүзеге асыратын ұйымдардан алынған ұзақ мерзімді
қарыздар" шоттары топтарының кредитінен шоттар топтарының дебетіне
Айдың басындағы сальдо ____________________ теңге
N
р/р
Негіз-
деме
банк-
тің
үзінді
көшір-
месі-
нің
күні
1000»"Ақша қаражаты",
3300»"Қысқа мерзімді кредиторлық
берешек", 4100»"Ұзақ мерзімді
кредиторлық берешек"
Жиыны
N____
N____
N____
N____
N____
А
Б
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
6
және т.б. сызық парақтың
соңына дейін
Жиыны
Банктің үзінді көшірмесіне                Айдың соңындағы сальдо
сәйкес дебет бойынша айналымдар           _______________ теңге
__________________теңге
3010»"Қысқа мерзімді банктік қарыздар", 3020 "Уәкілетті
органның және (немесе) Ұлттық Банктің лицензиясынсыз банктік
операцияларды жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қысқа
мерзімді қарыздар" шоттарының топтарына талдамалы деректер
N р/р
Кредиттердің түрі
Айдың соңындағы сальдо
Жиыны
4010»"Ұзақ мерзімді банктік қарыздар", 4020»"Уәкілетті органның
және (немесе) Ұлттық Банктің лицензиясынсыз банктік
операцияларды жүзеге асыратын ұйымдардан алынған ұзақ мерзімді
қарыздар" шоттарының топтарына талдамалы деректер
N р/р
Кредиттердің түрі
Айдың соңындағы сальдо
Жиыны
3050»"Өзге де қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" 4030»"Өзге де
ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" шоттарының топтарына
талдамалы деректер
N р/р
Кредиттердің түрі
Айдың соңындағы сальдо
Жиыны
Журнал-ордер 200__ жылғы»"____"»__________ аяқталды.
Бас кітапта айналымдар сомасы көрсетілген    200__жылғы»"__"»_______
Орындаушылар: ______________            ___________________
(аты-жөні)                        (қолы)
______________            ___________________
(аты-жөні)                        (қолы)
Бас бухгалтер ______________            ___________________
(аты-жөні)                        (қолы)

Журнал-ордер N 3 и ведомости к журналу-ордеру N 3 предназначены для учета операций по кредиту (журнал-ордер N 3) и дебету (ведомости к журналу-ордеру N 3) группы счетов 1020 "Денежные средства в пути в тенге", 1040 "Денежные средства на карт-счетах", 1050 "Денежные средства на сберегательных счетах", 1060 "Денежные средства на прочих счетах".
Бухгалтерские записи в данные регистры производятся на основании выписок банка и других денежных документов в разрезе корреспондирующих счетов общими суммами по предварительно сгруппированным однородным операциям.
Остатки в разрезе групп счетов отражаются в отдельных ведомостях к журналу-ордеру N 3 на начало месяца. Остатки на конец месяца выводятся с учетом сумм дебетовых и кредитовых оборотов по счетам. Остатки на конец месяца переносятся в Главную книгу и соответствующие ведомости к журналу-ордеру N 3, открываемые на следующий месяц.
Форма 5
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Формы регистров бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 4
по кредиту группы счетов 3010 "Краткосрочные банковские займы", 3020
"Краткосрочные займы полученные от организаций осуществляющие банковские
операции без лицензии уполномоченного органа и (или) Национального Банка",
3050 "Прочие краткосрочные финансовые обязательства", 4010 "Долгосрочные
банковские займы", 4020 "Долгосрочные займы полученные от организаций
осуществляющие банковские операции без лицензии уполномоченного органа и
(или) Национального Банка", 4030 "Прочие долгосрочные
финансовые обязательства"
за ________________________200__года
С кредита группы счетов 3010 "Краткосрочные банковские займы",
4010 "Долгосрочные банковские займы" в дебет подраздела и группы счетов
Сальдо на начало месяца____________________________ тенге
N
п/п
Осно-
вание -
дата
выписки
банка
1000 "Денежные средства",
3300 "Краткосрочная кредиторская
задолженность", 4100
"Долгосрочная кредиторская
задолженность"
Итого
N __
N __
N __
N __
N __
N __
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
и т.д. линовка до конца листа
Итого
Обороты по дебету                  Сальдо на конец
согласно выписке банка             месяца ___________тенге
_____________________тенге
С кредита группы счетов 3020 "Краткосрочные займы полученные
от организаций осуществляющие банковские операции без лицензии
уполномоченного органа и (или) Национального Банка",
4020 "Долгосрочные займы полученные от организаций осуществляющие
банковские операции без лицензии уполномоченного органа и (или)
Национального Банка" в дебет групп счетов
Сальдо на начало месяца____________________________ тенге
N
п/п
Осно-
вание -
дата
выписки
банка
1000 "Денежные средства",
3300 "Краткосрочная кредиторская
задолженность", 4100 "Долгосрочная
кредиторская задолженность"
Итого
N __
N __
N __
N __
N __
А
Б
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
6
и т.д. линовка до конца листа
Итого
Обороты по дебету                  Сальдо на конец
согласно выписке банка             месяца ___________тенге
_____________________тенге
Аналитические данные к группе счетов 3010
"Краткосрочные банковские займы", 3020 "Краткосрочные займы
полученные от организаций осуществляющие банковские операции
без лицензии уполномоченного органа и (или) Национального Банка"
N
п/п
Виды кредитов
Сальдо на конец месяца
Итого
Аналитические данные к группе счетов 4010 "Долгосрочные
банковские займы", 4020 "Долгосрочные займы полученные от
организаций осуществляющие банковские операции без лицензии
уполномоченного органа и (или) Национального Банка"
N
п/п
Виды кредитов
Сальдо на конец месяца
Итого
Аналитические данные к группе счетов 3050
"Прочие краткосрочные финансовые обязательства",
4030 "Прочие долгосрочные финансовые обязательства"
N
п/п
Виды кредитов
Сальдо на конец месяца
Итого
Журнал-ордер закончен   "___"__________200__года.
В Главной книге суммы оборотов отражены "__"_________200__года.
Исполнители:          _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
_______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Главный бухгалтер     _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)

N 4 журнал-ордер 3010»"Қысқа мерзімді банктік қарыздар", 3020 "Уәкілетті органның және (немесе) Ұлттық Банктің лицензиясынсыз банктік операцияларды жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қысқа мерзімді қарыздар", 4010 "Ұзақ мерзімді банктік қарыздар", 4020 "Уәкілетті органның және (немесе) Ұлттық Банктің лицензиясынсыз банктік операцияларды жүзеге асыратын ұйымдардан алынған ұзақ мерзімді қарыздар", 3050 "Өзге де қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер", 4030»"Өзге де ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" шоттары топтарының кредиті бойынша операцияларды есепке алуға арналған.
Журнал-ордердің 1-6-бағандарында бухгалтерлік жазба тиісті шоттардың дебетінен корреспонденцияда 3000»"Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер", 4000»"Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" кіші бөлімдерінің шоттары топтарының кредиті бойынша банктің үзінді көшірмесіне және басқа да ақша құжаттарына сәйкес жүргізіледі. Айдың соңында жол бойынша»"Жиыны" 7-бағаны бойынша жиынтығы шығарылады.
3000»"Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер", 4000»"Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" кіші бөлімдерінің шоттары топтарының дебеті бойынша айналымдар»"банктің үзінді көшірмесіне сәйкес дебет бойынша айналымдар" жолы бойынша бір ай ішінде түскен банктің үзінді көшірмесіне сәйкес бір айға жалпы жиынтығы шығарылады. Осы деректердің негізінде 3000»"Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер", 4000»"Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" кіші бөлімдері шоттарының әрбір тобы бойынша»"айдың соңындағы сальдо" жолы бойынша айдың соңындағы сальдо шығарылады және келесі айға ашылатын журнал-ордерге көшіріледі.
Журнал-ордерде 3000»"Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер", 4000»"Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" кіші бөлімдерінің синтетикалық шоттары бөлінісінде қарыздың түрлері бойынша талдамалы есепке арналған бөлімдер көзделген.
Шоттардың топтары бөлінісінде кредит айналымдарының және айдың соңындағы сальдоның сомасы Бас кітапқа көшіріледі.
6-нысан
_______________________________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
200 __ жылғы ______________________
1400»"Ағымдағы салық активтері", 3100»"Салықтар бойынша
міндеттемелер" шоттары топтарының кредиті жөніндегі
N 5 журнал-ордер
Шоттың
коды
және
атауы
Айдың
басын-
дағы
қалдық
3100»"Салықтар бойынша міндеттемелер" шоттары
топтарының кредитінен кіші бөлімдердің және
шоттар топтарының дебетіне
1200»"Қысқа мерзімді дебиторлық берешек",
1400»"Ағымдағы салық активтері", 2100»"Ұзақ
мерзімді дебиторлық берешек", 2800»"Кейінге
қалдырылған салық активтері",
3030»"Қатысушылардың дивидендтері мен
кірістері бойынша қысқа мерзімді кредиторлық
берешек", 3100»"Салықтар бойынша
міндеттемелер", 3300»"Қысқа мерзімді
кредиторлық берешек", 4100»"Ұзақ мерзімді
кредиторлық берешек", 5100»"Төленбеген
капитал", 7100 "Өнімді өткізуге және
қызметтерді көрсетуге шығыстар",
7200»"Әкімшілік шығыстар",
7700»"Корпоративтік табыс салығы бойынша
шығыстар", 8100»"Негізгі өндіріс", 8200»"Жеке
меншік өндірістің жартылай фабрикаттары",
8300»"Көмекші өндірістер", 8400»"Жүкқұжат
шығыстары"
N
N
N
N
N
N
N
А
1
2
3
4
5
6
7
8
1410
"Кор-
пора-
тив-
тік
табыс
салы-
ғы"»
1410
шот-
тары-
ның
топ-
тары
бойын-
ша
жиыны
1420
"Қо-
сыл-
ған
құн
салы-
ғы"»
1420
шот-
тары-
ның
топ-
тары
бойын-
ша
жиыны
1430
"Өзге
де
салық-
тар
мен
бюд-
жетке
төле-
нетін
басқа
да
мін-
детті
тө-
лем-
дер"
1430
шот-
тары-
ның
топ-
тары
бойын-
ша
жиыны
3110
"Тө-
леуге
тиісті
кор-
пора-
тив-
тік
табыс
салы-
ғы"
3110
шот-
тары-
ның
топ-
тары
бойын-
ша
жиыны
4310
"Кор-
пора-
тив-
тік
табыс
салы-
ғы
бойын-
ша
кейін-
ге
қал-
дырыл-
ған
салық
мін-
дет-
теме-
лері"
4310
шот-
тары-
ның
топ-
тары
бойын-
ша
жиыны
3130
"Қос-
ылған
құн
салы-
ғы"
3130
шот-
тары-
ның
топ-
тары
бойын-
ша
жиыны
3140
"Ак-
циз-
дер"
3140
шот-
тары-
ның
топ-
тары
бойын-
ша
жиыны
3150
"Әлеу-
меттік
салық"
3150
шот-
тары-
ның
топ-
тары
бойын-
ша
жиыны
3160
"Жер
салы-
ғы"
3160
шот-
тары-
ның
топ-
тары
бойын-
ша
жиыны
3170
"Көлік
құрал-
дарына
салық"
3170
шот-
тары-
ның
топ-
тары
бойын-
ша
жиыны
3180
"Мү-
лікке
салық"
3180
шот-
тары-
ның
топ-
тары
бойын-
ша
жиыны
3190
"Өзге
де
салық-
тар"
3190
шот-
тары-
ның
топ-
тары
бойын-
ша
жиыны
кестенің жалғасы
Кре-
дит
бойын-
ша
жиыны
(2-
бағ.-
10-
бағ.)
Кіші бөлімдердің және шоттар
топтарының кредитінен
3100»"Салықтар бойынша
міндеттемелер" кіші бөлімі
шоттарының дебетіне
1000»"Ақша қаражаты",
5100»"Төленбеген капитал", 5500
"Бөлінбеген пайда (жабылмаған
шығын)", 3200»"Басқа міндетті
және ерікті төлемдер бойынша
міндеттемелер", 3300»"Қысқа
мерзімді кредиторлық берешек",
4100»"Ұзақ мерзімді кредиторлық
берешек", 7710»"Корпоративтік
табыс салығы бойынша шығыстар",
6300»"Тоқтатылатын қызметке
байланысты кірістер" және
басқалар
N
N
N
N
N
N
N
N
9
10
11
12
13
14
15
16
17
кестенің жалғасы
Дебет
бойын-
ша
жиыны
(12-
бағ.-
19-
бағ.)
Айдың
соңын-
дағы
қалдық
N
N
N
18
19
20
21
22
Журнал-ордер 200__ жылғы»"____"»__________ аяқталды.
Бас кітапта айналымдар сомасы көрсетілген    200__жылғы»"__"»_______
Орындаушылар: ______________            ___________________
(аты-жөні)                        (қолы)
______________            ___________________
(аты-жөні)                        (қолы)
Бас бухгалтер ______________            ___________________
(аты-жөні)                        (қолы)

Журнал-ордер N 4 предназначен для учета операций по кредиту групп счетов 3010 "Краткосрочные банковские займы", 3020 "Краткосрочные займы полученные от организаций осуществляющие банковские операции без лицензии уполномоченного органа и (или) Национального Банка", 4010 "Долгосрочные банковские займы", 4020 "Долгосрочные займы полученные от организаций осуществляющие банковские операции без лицензии уполномоченного органа и (или) Национального Банка", 3050 "Прочие краткосрочные финансовые обязательства", 4030 "Прочие долгосрочные финансовые обязательства".
Бухгалтерские записи в графы 1-6 журнала-ордера производятся согласно выписок банка и других денежных документов по кредиту групп счетов подразделов 3000 "Краткосрочные финансовые обязательства", 4000 "Долгосрочные финансовые обязательства" в корреспонденции с дебетом соответствующих счетов. В конце месяца построчно подсчитываются итоги по графе 7 "Итого".
Обороты по дебету групп счетов подразделов 3000 "Краткосрочные финансовые обязательства", 4000 "Долгосрочные финансовые обязательства" отражаются общими итогами за месяц согласно поступившим в течение месяца выпискам банка по строке "Обороты по дебету согласно выпискам банка". На основании этих данных по каждой группе счетов подраздела 3000 "Краткосрочные финансовые обязательства", 4000 "Долгосрочные финансовые обязательства" выводятся сальдо на конец месяца по строке "Сальдо на конец месяца" и переносятся в журнал-ордер, открываемый на следующий месяц.
В журнале-ордере предусмотрены разделы для аналитического учета по видам займов в разрезе синтетических счетов подраздела 3000 "Краткосрочные финансовые обязательства", 4000 "Долгосрочные финансовые обязательства".
Суммы кредитовых оборотов и сальдо на конец месяца в разрезе групп счетов переносятся в Главную книгу.
Форма 6
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Формы регистров бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 5
по кредиту группы счетов
3100 "Обязательства по налогам"
за ________________________200__года
Код и
наименование
счета
Оста-
ток
на
начало
месяца
С кредита группы счетов 3100
"Обязательства по налогам" в
дебет подразделов и группы счетов
Итого
по
кредиту
(гр.2-
гр.10)
1200 "Краткосрочная дебиторская
задолженность", 1400 "Текущие налоговые
активы", 2100 "Долгосрочная дебиторская
задолженность", 2800 "Отложенные налоговые
активы", 3030 "Краткосрочная кредиторская
задолженность по дивидендам и доходам
участников", 3100 "Обязательства по
налогам", 3300 "Краткосрочная кредиторская
задолженность", 4100 "Долгосрочная
кредиторская задолженность", 5100
"Неоплаченный капитал", 7100 "Расходы на
реализацию продукции и оказание
услуг", 7200 "Административные
расходы", 7700 "Расходы по корпоративному
подоходному налогу", 8100 "Основное
производство", 8200 "Полуфабрикаты
собственного производства",
8300 "Вспомогательные производства"
8400 "Накладные расходы"
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1410
"Корпо-
ративный
подоходный
налог"
Итого
по группе
счетов 1410
1420
"Налог на
добавленную
стоимость"
Итого
по группе
счетов 1420
1430
"Прочие
налоги и
другие
обязательные
платежи в
бюджет"
Итого
по группе
счетов 1430
3110
"Корпо-
ративный
подоходный
налог,
подлежащий
уплате"
Итого
по группе
счетов 3110
4310
"Отложеные
налоговые
обязатель-
ства по
корпо-
ративному
подоходному
налогу"
Итого
по группе
счетов 4310
3130
"Налог на
добавленную
стоимость"
Итого
по группе
счетов 3130
3140
"Акцизы"
Итого
по группе
счетов 3140
3150
"Социальный
налог"
Итого
по группе
счетов
3150
3160
"Земельный налог"
Итого
по группе
счетов
3160
3170
"Налог на
транс-
портные
средства"
Итого
по группе
счетов
3170
3180
"Налог на
имущество"
Итого
по группе
счетов 3180
3190
"Прочие
налоги"
Итого
по группе
счетов 3190
продолжение таблицы
В дебет счетов подраздела 3100 "Обязательства по
налогам" с кредита подразделов и группы счетов
Итого
по
дебету
(гр.12-
гр.19)
Оста-
ток
на
конец
месяца
1000 "Денежные средства", 5100 "Неоплаченный капитал",
5500 "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток)",
3200 "Обязательства по другим обязательным и добровольным платежам", 3300 "Краткосрочная кредиторская
задолженность", 4100 "Долгосрочная кредиторская
задолженность", 7710 "Расходы по корпоративному
подоходному налогу", 6300 "Доходы, связанные с
прекращаемой деятельностью" и др.
N
N
N
N
N
N
N
N
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Журнал-ордер закончен  "___"__________200__года.
В Главной книге суммы оборотов отражены "___"__________200__года.
Исполнители:          _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
_______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Главный бухгалтер     _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)

N 5 журнал-ордер 3100»"Салықтар бойынша міндеттемелер" кіші бөлімі шоттарының 3110»"Төлеуге тиісті корпоративтік табыс салығы", 4310 "Корпоративтік табыс салығы бойынша кейінге қалдырылған салық міндеттемелері", 3130»"Қосылған құн салығы", 3140»"Акциздер", 3150»"Әлеуметтік салық", 3160»"Жер салығы", 3180»"Мүлікке салық", 3170»"Көлік құралдарына салық", 3190»"Өзге де салықтар" шоттары топтарының кредиті бойынша операциялар мен оқиғаларды есепке алуға арналған.
Журнал-ордерге жазба бастапқы құжаттар деректеріне сәйкес шоттар топтарының бөлінісінде жүргізіледі. Синтетикалық шоттар бөлінісінде»"Айдың басындағы қалдық" бағанында айдың басындағы сальдо көрсетіледі. Шоттардың тиісті байланыстыратын топтарының және кіші бөлімдердің кодтары көрсетілген шоттар топтарының дебеті және кредиті бойынша операциялар сомасы 2-11 және 13-20-бағандарға жазылады. Шоттардың топтары бөлінісінде 12»"Кредит бойынша жиыны", 21»"Дебет бойынша жиыны" бағандары және»"Жиыны" жолдары бір айға шоттар топтарының кредиті және дебеті бойынша айналымдар сомасын көрсетуге арналған. Айдың соңындағы қалдықтар шоттардың әрбір тобы бойынша шығарылады және 22»"Айдың соңындағы қалдық" бағаны бойынша жазылады.
Кредит және дебет айналымдарының жиынтық сомасы және шоттар топтарының бөлінісінде айдың соңындағы қалдықтар Бас кітапқа көшіріледі.
7-нысан
____________________________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
200 __ жылғы ______________________
3310»"Берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық
берешек", 4110»"Берушілер мен мердігерлерге ұзақ мерзімді
кредиторлық берешек" шоттары топтарының кредиті жөніндегі
N 4 журнал-ордер
Р/с
N
Беруші-
нің
атауы
Кіріс
құжа-
тының
N
Айдың
басын-
да
төлен-
беген
шоттар
бойын-
ша
қалдық
Сатып
алын-
ған
тауар-
матер-
иалдық
қор-
лардың
атауы
Келіп
түскен
тауар-
матер-
иалдық
қор-
лардың
құны
___»"_________"
шоттар топтары
кредитінен кіші
бөлімдер шоттарының
дебетіне
1100»"Қысқа
мерзімді қаржы
инвестициялары",
1400»"Ағымдағы
салық активтері",
1300»"Қорлар", 2000
"Ұзақ мерзімді
қаржы
инвестициялары", 2200 "Үлестік
қатысу әдісімен
ескерілетін
инвестициялар",
2300»"Жылжымайтын
мүлікке
инвестициялар",
2400»"Негізгі
қаражат", 2500
"Биологиялық
активтер", 2600
"Барлау және бағалау активтері",
2700 "Материалдық
емес активтер",
7100»"Өнімдер сату
мен қызметтер
көрсетуге жұмсалған
шығыстар", 7200
"Әкімшілік
шығыстар" 8400
"Үстеме шығыстар"
N
N
N
А
Б
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
және т.б. сызық парақтың
соңына дейін
11
кестенің жалғасы
Келіп
жет-
пеген
жүк
үшін
(жол-
дағы,
беру-
шінің
қой-
ма-
сын-
дағы)
Төлегені және өзге де
операциялар туралы белгі
(шоттар тобы кредитінен)
Шоттар
бойын-
ша
акцепт
сомасы
немесе
факту-
ралан-
баған
жеткі-
зілім-
дер
1000»"Ақшалай қаражат",
1200 "Қысқа мерзімді
дебиторлық берешек", 2100
"Ұзақ мерзімді дебиторлық
берешек", 1610 "Берілген
қысқа мерзімді аванстар",
2910»"Берілген ұзақ
мерзімді аванстар"
N
N
N
N
N
N
7
8
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
Айдың аяғында
төленбеген
шоттар
бойынша
қалдық
Айдың аяғында
келіп жетпеген
жүк үшін
Жиыны
төленді,
есептелді
N
15
16
17
18
Журнал-ордер 200__ жылғы»"____"»__________ аяқталды.
Бас кітапта айналымдар сомасы көрсетілген 200__жылғы»"_____"»_______
Орындаушылар: ______________            ___________________
(аты-жөні)                        (қолы)
______________            ___________________
(аты-жөні)                        (қолы)
Бас бухгалтер ______________            ___________________
(аты-жөні)                        (қолы)

Журнал-ордер N 5 предназначен для учета операций и событий по кредиту группы счетов 3110 "Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате", 4310 "Отложенные налоговые обязательства по корпоративному подоходному налогу", 3130 "Налог на добавленную стоимость", 3140 "Акцизы", 3150 "Социальный налог", 3160 "Земельный налог", 3180 "Налог на имущество", 3170 "Налог на транспортные средства", 3190 "Прочие налоги" подраздела 3100 "Обязательства по налогам".
Записи в журнал-ордер производятся в разрезе группы счетов согласно данным первичных документов. В графе "Остаток на начало месяца" в разрезе синтетических счетов отражается сальдо на начало месяца. Суммы операций по дебету и кредиту группы счетов, с указанием кодов соответствующих корреспондирующих группы счетов и подразделов заносятся в графы 2-11 и 13-20. Графы 12 "Итого по кредиту", 21 "Итого по дебету" и строки "Итого" в разрезе группы счетов предназначены для отражения сумм оборотов по кредиту и дебету группы счетов за месяц. Остатки на конец месяца выводятся по каждой группе счетов и заносятся в графу 22 "Остаток на конец месяца".
Итоговые суммы кредитовых и дебетовых оборотов и остатков на конец месяца в разрезе группы счетов переносятся в Главную книгу.
Форма 7
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Формы регистров бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 6
по кредиту группы счетов 3310 "Краткосрочная кредиторская
задолженность поставщикам и подрядчикам", 4110 "Долгосрочная
кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам"
за ________________________200__года.
N
п/п
Наиме-
нова-
ние
пос-
тав-
щика
N
при-
ход-
ного
доку-
мента
Оста-
ток
по
неоп-
лачен-
ным
счетам
на
начало
месяца
Наиме-
нование
приоб-
ретен-
ных
товарно-
материа-
льных
запасов
Стоимость
посту-
пивших
товарно-
материа-
льных
запасов
по
учетным
ценам
Откло-
нения
(+ -)
С кредита групп
счетов ___
"__________" в
дебет счетов
подразделов
1100
"Краткосрочные
финансовые
инвестиции",
1400 "Текущие
налоговые активы",
1300 "Запасы",
2000 "Долгосрочные
финансовые
инвестиции",
2200 "Инвестиции,
учитываемые
методом долевого
участия",
2300 "Инвестиции
в недвижимость",
2400 "Основные
средства", 2500
"Биологические
активы", 2600
"Разведочные и
оценочные активы",
2700
"Нематериальные
активы", 7100
"Расходы на
реализацию
продукции и
оказанию услуг",
7200
"Административные
расходы", 8400
"Накладные расходы"
N
N
N
N
N
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
и т.д. линовка до конца листа
продолжение таблицы
С
кредита
групп
счетов ___
"_______"
в дебет
счетов
подразделов
За
непри-
бывший
груз
(в пути,
на складе
постав-
щика)
Отметка об оплате и прочих
операциях (с кредита группы
счетов)
Остаток
по
неопла-
ченным
счетам
на
конец
месяца
За не
прибыв-
ший
груз
на конец
месяца
Сумма
акцепта по
счетам или
неотфакту-
рованные
поставки
1000 "Денежные
средства", 1200
"Краткосрочная
дебиторская
задолженность",
2100 "Долгосрочная
дебиторская
задолженность", 1610
"Краткосрочные
авансы выданные",
2910 "Долгосрочные
авансы выданные"
Итого
опла-
чено,
зач-
тено
N
N
N
N
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Журнал-ордер закончен  "___"__________200__года.
В Главной книге суммы оборотов отражены "___"__________200__года.
Исполнители:          _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
_______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Главный бухгалтер     _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)

N 6 журнал-ордер 3310»"Берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 4110»"Берушілер мен мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" кіші бөлімдері шоттарының кредиті жөніндегі операциялар мен оқиғаларды есепке алуға арналған.
3310»"Берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 4110»"Берушілер мен мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" кіші бөлімдерінің тиісті шоттарының кредиті бойынша жазбалар берушілер мен мердігерлер ұсынған және төлеуге қабылданған шот-фактуралардың (есеп айырысу құжаттарының), ал фактураланбаған жеткізілімдер бойынша - жүкке арналған ілеспе құжаттарға сәйкес жүргізіледі.
Төлеуге қабылданған шот-фактуралардың негізінде журнал-ордерге жеткізушілер мен мердігерлер бөлінісінде мынадай жазбалар жүргізіледі.
"Айдың басында төленбеген шоттар бойынша қалдық" деген 2-бағанға өткен ай үшін N 6 журнал-ордерден айдың басында төленбеген немесе ішінара төленген шот-фактуралардың немесе басқа да есеп айырысу құжаттарының қалған сомалары көшіріледі.
4-9-бағандарда тауар-материалдық қорлардың іс жүзіндегі өзіндік құны бойынша есепке алу шоттарымен бірге келіп түскен тауар-материалдық қорлардың құны көрсетіледі.
Келіп түскен тауар-материалдық қорлардың жиынтық сомасы әрбір жеткізуші немесе мердігер бойынша есептеледі және»"Шоттар бойынша акцепт сомасы немесе фактураланбаған жеткізілімдер" деген 10-бағанда көрсетіледі.
Келіп түскен тауар-материалдық қорлар есепте көрсетілген кезде олардың құны»"Келіп түскен тауар-материалдық қорлардың құны" деген 4-бағанда көрсетіледі.
Олар бойынша шот-фактуралар төлеуге ұсынылмаған (фактураланбаған) келіп түскен қорлар журнал-ордерде әрбір жеткізілім бойынша бөлек көрсетіледі. Бұл жағдайда шот-фактураның нөмірінің орнына»"Н" әрпі қойылады (фактураланбаған жеткізілімдер). Шот-фактуралар фактураланбаған жеткізілімдер тәртібімен қабылданған қорларға келіп түскеннен кейін, олардың есептік құнының бұрын жазылған сомасы дараланады, ал алынған шот-фактуралардың негізінде жазбалар жалпы тәртіппен жүргізіледі.
Тауар-материалдық қорларды қабылдау кезінде анықталған артық сомалар фактураланбаған жеткізілімдер ретінде жеке жолдар бойынша көрсетіледі.
Кем сомалар мен қоймаға акцепттелген (төленген) тауар-материалдық қорларды қабылдау кезінде фактураланған мөлшерге қарсы талаптар, сондай-ақ шартпен келісілген бағалардың сәйкеспеуі және арифметикалық қателер бухгалтерлік анықтама мен 1280»"Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 2180»"Өзге де ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" шоттары тобынан корреспонденциядағы қосымша өткізілім арқылы түзетіледі.
Берушілер түсірген немесе берген, бірақ бір ай ішінде ұйымның қоймасына келіп жетпеген қорларға арналған есеп айырысу құжаттары бойынша сомалар 12»"Келіп жетпеген жүк үшін" бағанында әр жеткізілім бойынша жеке көрсетіледі. Егер жүк айдың аяғында да келіп жетпесе, онда 11-бағандағы сома айдың аяғында 19»"Келіп жетпеген жүк үшін" бағанына көшіріледі. Есепті айда ашылатын журнал-ордерде өткен айда көрсетілгендей акцепт сомасы көрсетілмейді. Есепті айда айдың басында жолда деп есептелген жүк келіп түскеннен кейін»"Келіп жетпеген жүк үшін" бағанында сальдо шығарылған жолдарда сторно сомасы көрсетіле отырып, қажетті жазбалар жүргізіледі (жалпы тәртіппен).
Берушілердің түсіргеніне есптелген сомалар туралы деректермен және келіп түскен қорлармен, қабылданған жұмыстармен немесе көрсетілген қызметтермен қатар "төлеу және өзге де операциялар туралы белгілер" деген 12-16-бағандарда ақша құжаттары (банк үзінді-көшірмелері, кассалық ордерлер және т.б.) негізінде төлем сомалары (3310»"Берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 4110»"Берушілер мен мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" шоттарының тиісті топтары дебеті бойынша айналымдар) әрбір жеткізілім бойынша жеке көрсетіледі.
Айдың аяғында төленбей қалған сомалар, сондай-ақ фактураланбаған жеткізілімдер бойынша сомалар әрбір шот-фактура немесе оны алмастыратын басқа да құжат бойынша жеке есептеледі және»"Айдың аяғында төленбеген шоттар бойынша қалдық" деген 17-бағанға енгізіледі.
Журнал-ордердің қорытынды деректері Үлгі жоспардың шоттар топтары бойынша тиісті деректермен байланысуға тиіс.»"Шоттар бойынша акцепт сомасы немесе фактураланбаған жеткізілімдер" бағаны бойынша жиын тиісті шоттар топтарының дебетіне жатқызылған сомалардың жиынына теңесуге тиіс плюс келіп жетпеген жүк үшін сомалар. Есепті ай ішіндегі төлем мен өзге де операциялар сомасының жиыны плюс төленбей қалған сомалар "Шоттар бойынша акцепт сомасы немесе фактураланбаған жеткізілімдер" бағанының плюс айдың басында берушілер мен мердігерлерге берешек жиынына тең болуға тиіс.
Сатып алынған тауар-материалдық қорлар бойынша ғана емес, сонымен бірге қабылданған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер үшін шоттар да (немесе басқа да есеп айырысу құжаттары) болған кезде, олар бойынша қажетті деректер журнал-ордердің жеке бланкілерінде жинақталуы мүмкін: біреуінде берушілер түсірген қорлар үшін, екіншісінде - өзге де жұмыстар мен қызметтер үшін есеп айырысумен байланысты жазбалар жүргізілуі мүмкін.
Журнал-ордерге мердігерлер жүргізген жұмыстар және көрсеткен қызметтер үшін жазбалар жұмыстарды қабылдауға немесе қызметтер көрсетуге қарай ұсынылған шоттардың (басқа да құжаттардың) негізінде жүргізіледі. Журнал-ордерде орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін шоттар бойынша қажетті деректерді көрсету тәртібі келіп түскен қорларға арналған шот-фактуралар бойынша жазбаларға түсіндірмеде жазылған тәртіпке ұқсас.
Дебеттік (төлеу) және кредиттік (акцепт) айналымның жиынтық сомалары айдың аяғында Бас кітапқа көшіріледі.
8-нысан
______________________________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
200__жылғы ________________________
1250»"Қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі",
2150»"Қызметкерлердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі"
шоттары тобының кредиті жөніндегі
N   7 журнал-ордер
Р/с
N
Аванстық
есеп
нөмірі
Есеп
бере-
тін
адам-
ның
тегі,
аты,
әке-
сінің
аты
Айдың басындағы
қалдық
1250»"Қыз-
метлерлердің
қысқа
мерзімді
дебиторлық
берешегі",
2150»"Қыз-
меткерлердің
ұзақ
мерзімді
дебиторлық
берешегі"
шоттар
тобының
дебетіне
кіші
бөлімдер
шоттары мен
шоттар
тобынан:
Өткен
айда-
ғы
жур-
нал-
ордер
бойын-
ша
реттік
нөмірі
Бере-
шектің
пайда
болған
күні
Сома
1000»"Ақша-
лай
қаражат",
3300»"Қысқа
мерзімді
кредиторлық
берешек",
4100»"Ұзақ
мерзімді
кредиторлық
берешек",
1200»"Қысқа
мерзімді
дебиторлық
берешек"
Есепке
берілді
N_________
күні
сомасы
А
Б
В
1
2
3
4
5
1
2
3
және т.б. сызық парақтың соңына
дейін
Жиыны
кестенің жалғасы
Қызметкерлерге кредиттер
беру; залалды өтеу
Артық
шығысты өтеу
N_________
N_________
N_________
N_________
күні
сомасы
күні
сомасы
күні
сомасы
күні
сомасы
6
7
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Дебет
бойын-
ша
жиыны
(4-
бағ. -
16
бағ.)
1250»"Қызметкерлердің қысқа
мерзімді дебиторлық берешегі",
2150»"Қызметкерлердің ұзақ
мерзімді дебиторлық берешегі"
шоттар тобының кредитетінен кіші
бөлімдер шоттары мен шоттар
тобының дебетіне:
1000»"Ақшалай қаражат",
1300»"Қорлар", 1600»"Өзге де
қысқа мерзімді активтер",
2300»"Жылжымайтын мүлікке
инвестиция", 2400»"Негізгі
қаражат", 2700»"Материалдық емес
активтер", 2900»"Өзге де ұзақ
мерзімді активтер", 3300»"Қысқа
мерзімді кредиторлық берешек",
4100»"Ұзақ мерзімді кредиторлық
берешек", 7100»"Өнімдер сату мен
қызметтер көрсетуге арналған
шығыстар", 7200»"Әкімшілік
шығыстар", 8100»"Негізгі
өндіріс", 8200»"Өз өндірісіндегі
жартылай фабрикаттар",
8300»"Қосалқы өндірістер",
8400»"Үстеме шығыстар" және
басқалар
Аванстың пайдаланылмаған
сомасын, берілген кредиттерді
қайтару
N_________
N____
N____
N____
N____
N____
күні
сомасы
күні
күні
сомасы
күні
сомасы
14
15
16
17
18
19
20
21
және т.б. сызық парақтың
соңына дейін
кестенің жалғасы
Есептегі сомадан шығысталғаны
N____
N____
Берілген
есеп бойынша
N____
N____
N____
N____
күні
сомасы
Беріл-
ген
күні
Бекі-
тілген
шығыс-
тар
сомасы
22
23
24
25
26
27
28
29
кестенің жалғасы
Дебет бойынша
жиыны (17-бағ.
- 31 бағ.)
Айдың аяғындағы
қалдық
N____
30
31
32
Журнал-ордер 200__ жылғы»"____"»__________ аяқталды.
Бас кітапта айналымдар сомасы көрсетілген    200__жылғы»"__"»_______
Орындаушылар: ______________            ___________________
(аты-жөні)                        (қолы)
______________            ___________________
(аты-жөні)                        (қолы)
Бас бухгалтер ______________            ___________________
(аты-жөні)                        (қолы)

Журнал-ордер N 6 предназначен для учета операций и событий по кредиту счетов подразделов 3310 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам", 4110 "Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам".
Записи по кредиту соответствующих счетов подразделов 3310 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам", 4110 "Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" производятся на основании предъявленных поставщиками и подрядчиками и принятых к оплате счетов-фактур (расчетных документов), а по неотфактурованным поставкам - согласно сопроводительным документам на груз.
На основании счетов-фактур, принятых к оплате в журнале-ордере в разрезе поставщиков и подрядчиков, производятся следующие записи.
В графу 2 "Остаток по неоплаченным счетам на начало месяца" переносятся суммы оставшихся на начало месяца неоплаченных или частично оплаченных счетов-фактур или других расчетных документов с журнала-ордера N 6 за предыдущий месяц.
В графах 6-10 отражается стоимость поступивших товарно-материальных запасов в корреспонденции со счетами учета товарно-материальных запасов по фактической себестоимости.
Итоговая сумма поступивших товарно-материальных запасов подсчитывается по каждому поставщику или подрядчику и отражается в графе 11 "Сумма акцепта по счетам или неотфактурованные поставки".
При отражении в учете поступивших товарно-материальных запасов их стоимость показывается по графе 4 "Стоимость поступивших товарно-материальных запасов".
Поступившие запасы, по которым счета-фактуры не предъявлены к оплате (неотфактурованные), отражаются в журнале-ордере раздельно по каждой поставке. Вместо номера счета-фактуры в этом случае проставляется буква "Н" (неотфактурованные поставки). По поступлении счетов-фактур на запасы, принятые в порядке неотфактурованных поставок, ранее записанная сумма их учетной стоимости сторнируется, а на основе полученных счетов-фактур производятся записи в общем порядке.
Излишки, выявленные при приемке товарно-материальных запасов, показываются по отдельным строкам как неотфактурованные поставки.
Суммы недостач и претензий против отфактурованного количества при приемке на склад акцептованных (оплаченных) товарно-материальных запасов, а также несоответствие цен, обусловленных договором, и арифметические ошибки корректируются посредством бухгалтерской справки и дополнительной проводкой в корреспонденции с группы счетов 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность", 2180 "Прочая долгосрочная дебиторская задолженность".
Суммы по расчетным документам на запасы, отгруженные или переданные поставщиками, но не прибывшие в течение месяца на склад организации, отражаются в графе 12 "За не прибывший груз" по каждой поставке отдельно. Если груз не прибыл и на конец месяца, то сумма из графы 12 в конце месяца переносится в графу 19 "За не прибывший груз". Сумма акцепта, как отраженная в прошлом месяце, в журнале-ордере, открываемом на отчетный месяц, не показывается. В отчетном месяце по поступлении груза, числившегося на начало месяца в пути, производятся необходимые записи (в общем порядке) с показом суммы сторно в графе "За не прибывший груз" по тем же строкам, где было выведено сальдо.
Наряду с данными о суммах, причитающихся за отгруженные поставщиками и поступившие запасы, принятые работы или оказанные услуги, в графах 13-26 "Отметки об оплате и прочих операциях" отражаются суммы оплаты (обороты по дебету соответствующих групп счетов 3310 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам", 4110 "Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам") отдельно по каждой поставке на основе денежных документов (выписок банка, кассовых ордеров и др.)
В конце месяца, суммы, оставшиеся неоплаченными, а также суммы по неотфактурованным поставкам, подсчитываются отдельно по каждому счету-фактуре или другому заменяющему его документу и заносятся в графу 18 "Остаток по неоплаченным счетам на конец месяца".
Итоговые данные журнала-ордера должны быть увязаны с соответствующими данными по группам счетов Типового плана. Итог по графе "Сумма акцепта по счетам или неотфактурованные поставки" должен равняться итогам сумм, отнесенным в дебет соответствующих групп счетов, плюс суммы за не прибывший груз. Итоги сумм оплаты и прочих операций за отчетный месяц плюс суммы, оставшиеся неоплаченными, должны равняться итогу графы "Сумма акцепта по счетам или неотфактурованные поставки" плюс задолженность поставщикам и подрядчикам на начало месяца.
При наличии счетов-фактур не только по приобретенным товарно-материальным запасам, но и счетов (или других расчетных документов) за принятые работы или оказанные услуги, необходимые по ним данные могут накапливаться в отдельных бланках журнала-ордера: в одном могут быть про изведены записи в связи с расчетами за отгруженные поставщиками запасы, в другом - за прочие работы и услуги.
Записи в журнале-ордере за произведенные подрядчиками работы и оказанные услуги производятся на основании предъявленных счетов (других документов) по мере приемки работ или оказания услуг. Порядок отражения в журнале-ордере необходимых данных по счетам за выполненные работы и оказанные услуги аналогичен порядку, изложенному в пояснениях к записям по счетам-фактурам на поступившие запасы.
Итоговые суммы дебетового (оплата) и кредитового (акцепт) оборота в конце месяца переносятся в Главную книгу.
Форма 8
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Формы регистров бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 7
по кредиту группы счетов 1250 "Краткосрочная дебиторская
задолженность работников", 2150 "Долгосрочная
дебиторская задолженность работников"
за ________________________200__года.
N
п/п
Номер
аван-
сового
отчета
Фамилия,
имя,
отчество
под-
отчет-
ного
лица
Остаток
на начало
месяца
В дебет группы
счетов 1250
"Краткосрочная
дебиторская
задолженность
работников",
2150 "Долгосрочная
дебиторская
задолженность
работников"   с кредита
счетов подразделов и
группы счетов:
1000 "Денежные
средства", 3300
"Краткосрочная
кредиторская
задолженность",
4100 "Долгосрочная
кредиторская
задолженность",
1200 "Краткосрочная
дебиторская
задолженность"
Поряд-
ковый
номер
по
журналу-
ордеру
за
прошлый
месяц
Дата
воз-
ник-
нове-
ния
за-
дол-
жен-
ности
С
у
м
м
а
Выдано в подотчет
N _____
N _____
дата
сумма
дата
сумма
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
7
1
2
и т.д. линовка до конца листа
3
Итого
продолжение таблицы
В дебет группы счетов 1250
"Краткосрочная дебиторская задолженность
работников", 2150 "Долгосрочная
дебиторская задолженность работников"
с кредита счетов подразделов и
группы счетов:
Итого
по дебету
счета
(гр.4 -
гр.16)
1000 "Денежные средства", 3300
"Краткосрочная кредиторская
задолженность", 4100 "Долгосрочная
кредиторская задолженность",
1200 "Краткосрочная дебиторская
задолженность"
Предоставление
работникам кредитов;
возмещение ущерба
Возмещение перерасхода
N _____
N _____
N _____
N _____
дата
сумма
дата
сумма
дата
сумма
дата
сумма
8
9
10
11
12
13
14
15
16
продолжение таблицы
N
п/п
С кредита группы счетов 1250
"Краткосрочная дебиторская задолженность работников"
и 2150  "Долгосрочная дебиторская задолженность работников"
в дебет счетов подразделов и групп счетов:
1000 "Денежные средства", 1300 "Запасы", 1600
"Прочие краткосрочные активы", 2300 "Инвестиции в
недвижимость", 2400 "Основные средства", 2700 "Нематериальные
активы", 2900 "Прочие долгосрочные активы", 3300
"Краткосрочная кредиторская задолженность", 4100
"Долгосрочная кредиторская задолженность", 7100 "Расходы на
реализацию продукции и оказание услуг", 7200
"Административные расходы", 8100 "Основное производство",
8200 "Полуфабрикаты собственного производства", 8300
"Вспомогательные производства", 8400 "Накладные расходы"
и другие
Возврат неиспользованных сумм аванса,
предоставленных кредитов
N ___
N ___
N ___
N ___
N ___
N ___
N ___
дата
дата
сумма
дата
сумма
дата
сумма
А
17
18
19
20
21
22
23
1
2
3
и т.д. линовка до конца листа
4
Итого
продолжение таблицы
С кредита группы счетов 1250
"Краткосрочная дебиторская задолженность работников"
и 2150  "Долгосрочная дебиторская задолженность
работников" в дебет счетов подразделов и
групп счетов:
Итого
по
кре-
диту
(гр.
17-
гр.31)
Оста-
ток
на
конец
ме-
сяца
1000 "Денежные средства", 1300 "Запасы", 1600
"Прочие краткосрочные активы", 2300 "Инвестиции в
недвижимость", 2400 "Основные средства", 2700 "Нематериальные активы", 2900 "Прочие долгосрочные
активы", 3300 "Краткосрочная кредиторская
задолженность", 4100 "Долгосрочная кредиторская
задолженность", 7100 "Расходы на реализацию
продукции и оказание услуг", 7200
"Административные расходы", 8100 "Основное
производство", 8200 "Полуфабрикаты собственного
производства", 8300 "Вспомогательные производства",
8400 "Накладные расходы" и другие
Израсходовано из подотчетных сумм
По представленному
отчету
N __
N __
N __
N __
N __
Дата
представ-
ления
Утверж-
денная
сумма
расходов
24
25
26
27
28
29
30
31
32
Журнал-ордер закончен                    "___"__________200__года.
В Главной книге суммы оборотов отражены  "___"__________200__года.
Исполнители:          _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
_______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Главный бухгалтер     _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)

N 7 журнал-ордер 1250 "Қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 2150»"Қызметкерлердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі"»шоттар тобында көрсетілетін қызметкерлер мен басқа да адамдардың берешегі бойынша операцияларды есепке алуға арналған.
Бұл журналда қызметкерлер мен басқа да адамдардың берешегі бойынша есеп айырысулардың синтетикалық және талдамалық есебі жүргізіледі.
Журнал-ордерде есеп беретін адамдар бөлінісінде "Айдың басындағы қалдық" деген 1-3-бағанда берешектің пайда болған күні көрсетіле отырып, қызметкерлер мен басқа да адамдардың берешектерінің сомасы көрсетіледі. Ағымдағы айда берілген аванстар, өтелген артық шығыс сомалары (берілген авансқа қарсы), қызметкерлерге берілген кредиттер (дебет бойынша айналым) 4-15 бағандарда тиісті шоттарымен корреспонденцияларда көрсетіледі. Ай ішіндегі 1250»"Қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 2150»"Қызметкерлердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі"»шоттар тобының дебеті бойынша айналымның жалпы сомасы есептеліп,»"Дебет бойынша жиыны" деген 16-бағанға енгізіледі.
17-30-бағандарда 1250»"Қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 2150»"Қызметкерлердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі" шоттар тобының кредиті бойынша операциялар пайдаланылмаған аванстарды, берілген кредиттерді және тиісті шоттарымен корреспонденциялардағы жұмсалған есептегі сомаларды қайтару сомасында көрсетіледі.
"Кредит бойынша жиыны" деген 31-бағанда және»"Жиыны" жолында есеп беретін адамдар бөлінісінде 1250»"Қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 2150»"Қызметкерлердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі"»шоттарының кредиті бойынша айналымдардың жиынтық сомасы көрсетіледі. Есеп беретін адамдар бөлінісіндегі айдың аяғындағы қалдықтар есептеліп,»"Айдың аяғындағы қалдық" деген 32-бағанға енгізіледі.
Айдың аяғында журнал-ордердің тиісті жиынтық деректері Бас кітапқа көшіріледі. 1250»"Қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 2150»"Қызметкерлердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі" шоттар тобы бойынша есеп беретін адамдар бөлінісіндегі айдың аяғындағы қалдық келесі айға ашылатын журнал-ордерге көшіріледі. 1250»"Қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі", 2150 "Қызметкерлердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі"»шоттар топтары активтік болып табылады, сондықтан осы шоттардың айдың аяғындағы қалдығы дебеттік болуға тиіс. Ерекше жағдайларда, айдың аяғында кредиттік қалдықты алған кезде тиісті бухгалтерлік түзету жазбасын жүргізу қажет, оның сипаттамасы осы нұсқаулықтың»"Жалпы ережелерінде" келтірілген.
9-нысан
___________________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
200__жылғы ________________________
1420»"Қосылған құн салығы" 1270»"Алуға қысқа мерзімді
сыйақылар", 2170»"Алуға ұзақ мерзімді сыйақылар",
1280»"Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 2180»"Өзге
ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" шоттар тобының кредиті жөніндегі
N 8 журнал-ордер
Шот-
тың
коды
мен
атауы
1420 "Қосылған құн салығы", 1270»"Алуға қысқа
мерзімді сыйақылар", 2170»"Алуға ұзақ мерзімді
сыйақылар", 1280»"Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық
берешек", 2180»"Өзге де ұзақ мерзімді дебиторлық
берешек",  1610 "Берілген қысқа мерзімді аванстар",
2910»"Берілген ұзақ мерзімді аванстар" шоттары
тобының кредитінен 1000»"Ақшалай қаражат",
3300»"Қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 4100
"Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" және басқа кіші
бөлімдері шоттарының дебетіне
Жиыны
N____
N____
N____
N____
N____
N____
N____
N____
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1420
"Қо-
сыл-
ған
құн
салы-
ғы"»
1420
шоты
бойын-
ша
жиыны
1270
"Алу-
ға
қысқа
мер-
зімді
сый-
ақы-
лар"
1270
шоты
бойын-
ша
жиыны
2170
"Алуға
ұзақ
мер-
зімді
сый-
ақы-
лар"
2170
шоты
бойын-
ша
жиыны

Журнал-ордер N 7 предназначен для учета операций по задолженности работников и других лиц, отражаемых в группе счетов 1250 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников", 2150 "Долгосрочная дебиторская задолженность работников".
В данном журнале-ордере ведется синтетический и аналитический учет расчетов по задолженности работников и других лиц.
В журнале-ордере в разрезе подотчетных лиц в графе "Остаток на начало месяца" отражаются суммы задолженности работников и других лиц с указанием даты возникновения задолженности. Выданные в текущем месяце авансы, возмещенные суммы перерасхода (против выданного аванса), предоставленные работникам кредиты (оборот по дебету) отражаются в корреспонденции с соответствующими счетами в графах 4-15. Общая сумма оборота по дебету группы счетов 1250 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников", 2150 "Долгосрочная дебиторская задолженность работников" за месяц подсчитывается и заносится в графу 26 "Итого по дебету".
В конце месяца обороты по дебету в разрезе корреспондирующих синтетических счетов заносятся в Главную книгу.
В графах 17-30 отражаются операции по кредиту группы счетов 1250 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников", 2150 "Долгосрочная дебиторская задолженность работников" на суммы возврата неиспользованных авансов, предоставленных кредитов и израсходованных подотчетных сумм в корреспонденции с соответствующими счетами.
В графе 31 "Итого по кредиту" и по строке "Итого" в разрезе подотчетных лиц отражаются итоговые суммы оборотов по кредиту счетов 1250 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников", 2150 "Долгосрочная дебиторская задолженность работников". Остатки на конец месяца в разрезе подотчетных лиц подсчитываются и заносятся в графу 32 "Остаток на конец месяца".
В конце месяца соответствующие итоговые данные журнала-ордера переносятся в Главную книгу. Остаток на конец месяца по группе счетов 1250 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников", 2150 "Долгосрочная дебиторская задолженность работников" в разрезе подотчетных лиц переносится в журнал-ордер, открываемый на следующий месяц. Группы счетов 1250 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников", 2150 "Долгосрочная дебиторская задолженность работников" является активными, поэтому остаток этих счетов на конец месяца должен быть дебетовым. В исключительных случаях, при получении на конец месяца кредитового остатка, следует произвести соответствующую корректировочную бухгалтерскую запись, описание которой приведено в "Общих положениях" настоящей инструкции.
Форма 9
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Формы регистров бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 8
по кредиту группы счетов
1420 "Налог на добавленную стоимость",
1270 "Краткосрочные вознаграждения к получению",
2170 "Долгосрочные вознаграждения к получению",
1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность",
2180 "Прочая долгосрочная дебиторская задолженность" подраздела
1600 "Прочие краткосрочные активы", 2900 "Прочие долгосрочные активы"
за _______________________ 200__года.
Код и
наиме-
нование
счета
С кредита группы счетов 1420 "Налог на
добавленную стоимость", 1270 "Краткосрочные
вознаграждения к получению", 2170 "Долгосрочные
вознаграждения к получению", 1280 "Прочая
краткосрочная дебиторская задолженность", 2180
"Прочая долгосрочная дебиторская
задолженность",  1610 "Краткосрочные авансы
выданные", 2910 "Долгосрочные авансы выданные"
в дебет счетов подразделов 1000 "Денежные
средства", 3300 "Краткосрочная кредиторская
задолженность", 4100 "Долгосрочная кредиторская
задолженность" и другие
Итого
N __
N __
N __
N __
N __
N __
N __
N __
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1420
"Налог на
добавленную
стоимость"
Итого по
счету 1420
1270
"Кратко-
срочные
вознаграж-
дения к
получению"
Итого по
счету 1270
2170
"Долго-
срочные
вознаг-
раждения к
получению"
Итого по
счету 2170

1280
"Өзге
де
қысқа
мер-
зімді
деби-
тор-
лық
бере-
шек"
Шот
бойын-
ша
жиыны
2180
"Өзге
де
ұзақ
мер-
зімді
деби-
тор-
лық
бере-
шек"
2180
шоты
бойын-
ша
жиыны
1610
"Бе-
ріл-
ген
қысқа
мер-
зімді
аван-
стар"
1610
шоты
бойын-
ша
жиыны
2910
"Бе-
ріл-
ген
ұзақ
мер-
зімді
аван-
стар"
2910
шоты
бойын-
ша
жиыны
1420»"Қосылған құн салығы" шотына талдамалық деректер
Р/с
N
Қосал-
қы
шот-
тар-
дың
атауы
Айдың
аяғын-
дағы
қалдық
Ағымдағы ай
ішіндегі
айналымдар
Айдың
соңын-
дағы
қалдық
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
Жиыны
1270»"Алуға қысқа мерзімді сыйақылар", 2170»"Алуға ұзақ
мерзімді сыйақылар" шоттарына талдамалық деректер
Р/с
N
Қосал-
қы
шот-
тар-
дың
атауы
Айдың
аяғын-
дағы
қалдық
Ағымдағы ай
ішіндегі
айналымдар
Айдың
соңын-
дағы
қалдық
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
Жиыны
Жиыны
»1280 "Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешек",
2180»"Өзге де ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" шоттарына
талдамалық деректер
Р/с
N
Қосал-
қы
шот-
тар-
дың
атауы
Айдың
аяғын-
дағы
қалдық
Ағымдағы ай
ішіндегі
айналымдар
Айдың
соңын-
дағы
қалдық
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
Жиыны
Жиыны
Журнал-ордер 200__ жылғы»"____"»__________ аяқталды.
Бас кітапта айналымдар сомасы көрсетілген  200__жылғы»"__"»_________
Орындаушылар: ______________            ___________________
(аты-жөні)                        (қолы)
______________            ___________________
(аты-жөні)                        (қолы)
Бас бухгалтер ______________            ___________________
(аты-жөні)                        (қолы)
N 8 журнал-ордер 1420»"Қосылған құн салығы", 1270»"Алуға қысқа мерзімді сыйақылар", 2170»"Алуға ұзақ мерзімді сыйақылар", 1280»"Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 2180»"Өзге де ұзақ мерзімді дебиторлық берешек", 1610»"Берілген қысқа мерзімді аванстар", 2910 "Берілген ұзақ мерзімді аванстар" шоттары тобының кредиті бойынша операцияларды есепке алуға арналған.
Бұл журнал-ордерде жазбалар әрбір синтетикалық есепке арналған жолдарға жүргізіледі. Кредит бойынша операциялардың сомалары, сондай-ақ тиісті корреспонденциялайтын шоттардың кодтары да әрбір жол (шот) бойынша есептеліп,»"Жиыны" деген 9-бағанға енгізіледі, олар кейін Бас кітапқа көшіріледі.
Журнал-ордерде операциялардың талдамалық есебі 1420»"Қосылған құн салығы", 1270»"Алуға қысқа мерзімді сыйақылар", 2170»"Алуға ұзақ мерзімді сыйақылар", 1280»"Өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 2180»"Өзге де ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" шоттары тобына бірге есептер бөлінісінде жүзеге асырылады. Бұл жерде айдың басындағы және аяғындағы шоттар бойынша қалдықтар, бірге есептер бойынша және тұтастай әрбір синтетикалық есеп бойынша ай ішіндегі айналымдар туралы деректер көрсетіледі.
10-нысан
_____________________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
200__жылғы ________________________
Берілген аванстар жөніндегі
N 8 журнал-ордерге ведомость
1610»"Берілген қысқа мерзімді аванстар", 2910»"Берілген ұзақ
мерзімді аванстар" шоттар тобына талдамалық деректер
Р/с
N
Беру-
шінің
атауы
Төлем
құжа-
тының
нөмірі
Қор-
лар-
дың
атауы
Бас-
тапқы
қалдық
Берілген
аванстар
N
N
А
Б
В
Г
1
2
3
және т.б. сызық парақтың
соңына дейін
Жиыны
кестенің жалғасы
Шот
дебеті
бойын-
ша
жиыны
Есепке алынған
аванстар
Шот
кре-
диті
бойын-
ша
жиыны
Соңғы
қалдық
N
N
N
N
4
5
6
7
8
9
10
Ведомость 200___жылғы»"_______"» _______________________ аяқталды.
Орындаушылар: __________________________ ______________________
(аты-жөні)               (қолы)
__________________________ _______________________
(аты-жөні)              (қолы)

1280
"Прочая
кратко-
срочная
дебиторская
задолжен-
ность"
Итого по
счету
2180
"Прочая
долгосрочная
дебиторская
задолжен-
ность"
Итого по
счету 2180
1610
"Кратко-
срочные
авансы
выданные"
Итого по
счету 1610
2910
"Долго-
срочные
авансы
выданные"
Итого по
счету 2910
Аналитические данные к счету 1420 "Налог на добавленную стоимость"
N
п/п
Наименование
субсчетов
Остаток
на начало
месяца
Обороты за
текущий месяц
Остаток
на конец
Дебет
Кредит
месяца
А
Б
1
2
3
4
5
Итого
Аналитические данные к счетам 1270
"Краткосрочные вознаграждения к получению",
2170 "Долгосрочные вознаграждения к получению"
N
п/п
Наименование
субсчетов
Остаток
на начало
месяца
Обороты за
текущий месяц
Остаток
на конец
Дебет
Кредит
месяца
А
Б
1
2
3
4
5
Итого
Аналитические данные к счетам 1280
"Прочая краткосрочная дебиторская задолженность",
2180 "Прочая долгосрочная дебиторская задолженность"
N
п/п
Наименование
субсчетов
Остаток
на начало
месяца
Обороты за
текущий месяц
Остаток
на конец
Дебет
Кредит
месяца
А
Б
1
2
3
4
5
Итого
Журнал-ордер закончен  "___"__________200__года.
В Главной книге суммы оборотов отражены "___"__________200__года.
Исполнители:          _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
_______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Главный бухгалтер     _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Журнал-ордер N 8 предназначен для учета операций по кредиту группы счетов 1420 "Налог на добавленную стоимость", 1270 "Краткосрочные вознаграждения к получению", 2170 "Долгосрочные вознаграждения к получению", 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность", 2180 "Прочая долгосрочная дебиторская задолженность", 1610 "Краткосрочные авансы выданные", 2910 "Долгосрочные авансы выданные".
В данном журнале-ордере записи производятся в предназначенные для каждого синтетического счета строки. Суммы операций по кредиту, а также и коды соответствующих корреспондирующих счетов заносятся в графы 1-8. В конце месяца итоговые суммы оборотов по кредиту в разрезе данных синтетических счетов подсчитываются по каждой строке (счету) и заносятся в графу 9 "Итого", которые затем переносятся в Главную книгу.
В журнале-ордере аналитический учет операций осуществляется в разрезе субсчетов к группе счетов 1420 "Налог на добавленную стоимость", 1270 "Краткосрочные вознаграждения к получению", 2170 "Долгосрочные вознаграждения к получению", 1280 "Прочая краткосрочная дебиторская задолженность", 2180 "Прочая долгосрочная дебиторская задолженность". Здесь отражаются данные об остатках по счетам на начало и конец месяца, оборотах за месяц по субсчетам и в целом по каждому синтетическому счету.
Форма 10
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Формы регистров бухгалтерского учета
Ведомость к журналу-ордеру N 8
По выданным авансам
за _______________________ 200__года
Аналитические данные к группе счетов 1610
"Краткосрочные авансы выданные", 2910 "Долгосрочные авансы выданные
N
п/п
Наи-
мено-
вание
пос-
тав-
щика
Номер
пла-
теж-
ного
доку-
мен-
та
Наи-
мено-
вание
за-
па-
сов
Ос-
та-
ток
на
на-
чало
Выданные
авансы
Итого
по
дебету
счета
Зачтенные
авансы
Итого
по
кре-
диту
счета
Оста-
ток
на
конец
N
N
N
N
N
N
А
Б
В
Г
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого
Ведомость закончена  "___"__________200__года.
Исполнители:          _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
_______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)

Берілген аванстар бойынша N 8 журнал-ордерге ведомость 1610»"Берілген қысқа мерзімді аванстар", 2910»"Берілген ұзақ мерзімді аванстар" шоттарының әрбір тобы бойынша берілген аванстарды қорлар мен көрсетілген қызметтердің атаулары бойынша берушілердің немесе мердігерлердің бөлінісінде талдамалық есепке алуға арналған. 1-бағанда айдың басында берілген аванстардың қалдықтары көрсетіледі. Берілген (2-4-бағандар) және есепке алынған (6-8-бағандар) аванстардың жиынтық сомалары (тиісінше 1610 "Берілген қысқа мерзімді аванстар", 2910»"Берілген ұзақ мерзімді аванстар" шоттарының топтары бойынша дебеттік және кредиттік айналымдар)»"Шот дебеті бойынша жиыны" деген 5 және»"Шот кредиті бойынша жиыны" деген 9-бағанда көрсетіледі. Айдың аяғында әрбір беруші немесе мердігер бойынша айдың аяғындағы қалдық есептеледі және»"Соңғы қалдық" деген 10-бағанға және»"Жиыны" деген жол бойынша енгізіледі.
11-нысан
____________________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
200__жылғы ________________________
бөлімдердің және шоттар топтарының кредиті бойынша
4420»"Болашақтағы кезеңдердің кірістері", 3030»"Қатысушылардың
дивидендтері мен кірістері бойынша қысқа мерзімді кредиторлық
берешек", 4410»"Алынған ұзақ мерзімді аванстар", 3510»"Алынған
қысқа мерзімді аванстар", 3300»"Қысқа мерзімді кредиторлық
берешек" 4100»"Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" шоттары мен
кіші бөлімдерінің кредиті жөніндегі
N 9 журнал-ордер
Дебет/
Кредит

Ведомость к журналу-ордеру N 8 по авансам выданным предназначена для аналитического учета выданных авансов по каждой группе счетов 1610 "Краткосрочные авансы выданные", 2910 "Долгосрочные авансы выданные" в разрезе поставщиков или подрядчиков по наименованиям запасов, и оказанных услуг. В графе 1 показываются остатки выданных авансов на начало месяца. Итоговые суммы выданных (графы 2-4) и зачтенных (графы 6-8) авансов (соответственно дебетовых и кредитовых оборотов по группам счетов 1610 "Краткосрочные авансы выданные", 2910 "Долгосрочные авансы выданные" отражаются в графах 5 "Итого по дебету счета" и 9 "Итого по кредиту счета". В конце месяца по каждому поставщику или подрядчику подсчитываются остатки на конец месяца и заносятся в графу 10 "Остаток на конец" и по строке "Итого".
Форма 11
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Формы регистров бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 9
по кредиту группе счетов и подразделов
4420 "Доходы будущих периодов", 3030 "Краткосрочная кредиторская
задолженность по дивидендам и доходам участников", 4410 "Долгосрочные
авансы полученные", 3510 "Краткосрочные авансы полученные", 3300
"Краткосрочная кредиторская задолженность" 4100 "Долгосрочная
кредиторская задолженность"
за _______________________ 200__года.
Дебет

1000»"Ақшалай қаражат", 2100»"Ұзақ мерзімді
кредиторлық берешек", 2310»"Жылжымайтын мүлікке
инвестициялар", 2400»"Негізгі қаражат",
2500»"Биологиялық активтер", 2600»"Барлау және
бағалау активтері", 2700»"Материалдық емес
активтер", 5400»"Резервтер", 5500»"Бөлінбеген пайда
(өтелмеген шығын)", 7100»"Дайын өнімді сату және
қызметтер көрсету жөніндегі шығыстар",
7200»"Әкімшілік шығыстар", 7300»"Сыйақылар бойынша
шығыстар", 7400»"Өзге де шығыстар"
Жиыны
N____
N____
N____
N____
N____
N____
N____
N____
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
4420
"Бо-
лашақ-
тағы
кезең-
дердің
кіріс-
тері"
4420
шоты
бойын-
ша
жиыны
3030
"Қа-
тысу-
шылар-
дың
диви-
денд-
тері
мен
кіріс-
тері
бойын-
ша
қысқа
мер-
зімді
кре-
дитор-
лық
бере-
шек"
3030
шоты
бойын-
ша
жиыны
3510
"Алын-
ған
қысқа
мер-
зімді
аванс-
тар"
3510
шоты
бойын-
ша
жиыны
4100
"Ұзақ
мер-
зімді
кре-
дитор-
лық
бере-
шек"
4100
шоты
бойын-
ша
жиыны
3350
"Ең-
бек-
ақы
төлеу
жөнін-
дегі
қысқа
мер-
зімді
бере-
шек"
3350
шоты
бойын-
ша
жиыны
3360
"Жал-
дау
жөнін-
дегі
қысқа
мер-
зімді
бере-
шек"
3360
шоты
бойын-
ша
жиыны
4150
"Жал-
дау
жөнін-
дегі
ұзақ
мер-
зімді
бере-
шек"
4150
шоты
бойын-
ша
жиыны
3380
"Тө-
леуге
қысқа
мер-
зімді
сый-
ақы-
лар"
3380
шоты
бойын-
ша
жиыны
4160
"Тө-
леуге
ұзақ
мер-
зімді
сый-
ақы"
4160
шоты
бойын-
ша
жиыны
3390
"Өзге
де
қысқа
мер-
зімді
кре-
дитор-
лық
бере-
шек"
3390
шоты
бойын-
ша
жиыны
4170
"Өзге
де
ұзақ
мер-
зімді
кре-
дитор-
лық
бере-
шек"
4170
шоты
бойын-
ша
жиыны
4420»"Болашақтағы кезеңдердің кірістері" шотына талдамалық
деректер
Р/р
N
Қосал-
қы
шот-
тар-
дың
атауы
Айдың
аяғын-
дағы
қалдық
Ағымдағы ай
ішіндегі
айналымдар
Айдың
соңын-
дағы
қалдық
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
Жиыны
3510»"Алынған қысқа мерзімді аванстар" шоттар тобына
талдамалық деректер
Р/р
N
Қосал-
қы
шот-
тардың
атауы
Айдың
аяғын-
дағы
қалдық
Ағымдағы ай
ішіндегі
айналымдар
Айдың
соңын-
дағы
қалдық
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
Жиыны
3380»"Төлеуге қысқа мерзімді сыйақы", 4160»"Төлеуге ұзақ
мерзімді сыйақы" шоттар тобына талдамалық деректер
Р/р
N
Қосал-
қы
шот-
тар-
дың
атауы
Айдың
аяғын-
дағы
қалдық
Ағымдағы ай
ішіндегі
айналымдар
Айдың
соңын-
дағы
қалдық
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
Жиыны
3390»"Өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешек",
4170»"Өзге де ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" шоттар тобына
талдамалық деректер
Р/р
N
Қосал-
қы
шот-
тар-
дың
атауы
Айдың
аяғын-
дағы
қалдық
Ағымдағы ай
ішіндегі
айналымдар
Айдың
соңын-
дағы
қалдық
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
Жиыны
Журнал-ордер 200___жылғы»"_______" _____________________ аяқталды.
Бас кітапта айналымдар сомасы көрсетілген  200___жылғы»"__"_________
Орындаушылар: ____________________________ ______________________
(аты-жөні)                  (қолы)
____________________________ ______________________
(аты-жөні)                  (қолы)
Бас бухгалтер ____________________________ ______________________
(аты-жөні)                  (қолы)
N 9 журнал-ордер 4420»"Болашақтағы кезеңдердің кірістері", 3030»"Қатысушылардың дивидендтері мен кірістері бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 4410»"Алынған ұзақ мерзімді аванстар", 3510»"Алынған қысқа мерзімді аванстар", 3300»"Қысқа мерзімді кредиторлық берешек" 4100»"Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" шоттары тобының кредиті бойынша операцияларды есепке алуға арналған.

1000 "Денежные средства", 2100 "Долгосрочная
дебиторская задолженность", 2310 "Инвестиции в
недвижимость", 2400 "Основные средства", 2500
"Биологические активы", 2600 "Разведочные и
оценочные активы", 2700 "Нематериальные
активы", 5400 "Резервы", 5500 "Нераспределенная
прибыль (непокрытый убыток)", 7100 "Расходы по
реализации готовой продукции и оказание
услуг", 7200 "Административные расходы", 7300
"Расходы по вознаграждениям", 7400 "Прочие
расходы"
Итого
Код и наи-
менование
счета
Кредит
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
4420
"Доходы
будущих
периодов
Итого по
счету 4420
3030
"Кратко-
срочная
креди-
торская
задол-
женность
по диви-
дендам и
доходам
участников"
Итого по
счету 3030
3510
"Кратко-
срочные
авансы
полученные"
Итого по
счету 3510
4100
"Долго-
срочная
креди-
торская
задол-
женность"
Итого по
счету 4100
3350
"Кратко-
срочная
задол-
женность
по оплате
труда"
Итого по
счету 3350
3360
"Кратко-
срочная
задол-
женность
по аренде"
Итого по
счету 3360
4150
"Долго-
срочная
задол-
женность
по аренде"
Итого по
счету 4150
3380
"Кратко-
срочные
вознаг-
раждения
к выплате"
Итого по
счету 3380
4160
"Долго-
срочные
вознаг-
раждения
к выплате"
Итого по
счету 4160
3390
"Прочая
кратко-
срочная
креди-
торская
задол-
женность"
Итого по
счету 3390
4170
"Прочая
долго-
срочная
креди-
торская
задол-
женность"
Итого по
счету 4170
Аналитические данные к счету 4420 "Доходы будущих периодов"
N
п/п
Наименование субсчетов
Остаток
на начало
месяца
Обороты за
текущий месяц
Остаток
на конец
месяца
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
Итого
Аналитические данные к группе счетов 3350
"Краткосрочная задолженность по оплате труда"
N
п/п
Наименование субсчетов
Остаток
на начало
месяца
Обороты за
текущий месяц
Остаток
на конец
месяца
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
Итого
Аналитические данные к группе счетов 3380
"Краткосрочные вознаграждения к выплате",
4160 "Долгосрочные вознаграждения к выплате"
N
п/п
Наименование субсчетов
Остаток
на начало
месяца
Обороты за
текущий месяц
Остаток
на конец
месяца
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
Итого
Аналитические данные к группе счетов
3390 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность",
4170 "Прочая долгосрочная кредиторская задолженность"
N
п/п
Наименование субсчетов
Остаток
на начало
месяца
Обороты за
текущий месяц
Остаток
на конец
месяца
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
Итого
Журнал-ордер закончен                    "___"__________200__года.
В Главной книге суммы оборотов отражены  "___"__________200__года.
Исполнители:          _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
_______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Главный бухгалтер     _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Журнал-ордер N 9 предназначен для учета операций по кредиту группы счетов и счетов подразделов 4420 "Доходы будущих периодов", 3030 "Краткосрочная кредиторская задолженность по дивидендам и доходам участников", 3510 "Краткосрочные авансы полученные", 3300 "Краткосрочная кредиторская задолженность", 4100 "Долгосрочная кредиторская задолженность".

Дебет бойынша тиісті шоттарымен корреспонденциядағы шоттардың кредиті жөніндегі операциялардың сомалары 1-8-бағандарда көрсетіледі. Әрбір синтетикалық шот бойынша кредиттік айналымдардың сомалары әрбір жол бойынша есептеліп,»"Жиыны" деген 9-бағанға енгізіледі. Айдың аяғында синтетикалық шоттар бойынша кредиттік айналымдардың жалпы сомалары Бас кітапқа көшіріледі.
Журнал-ордерде операциялардың талдамалық есебі 4420 "Болашақтағы кезеңдердің кірістері", 3510»"Алынған қысқа мерзімді аванстар", 3380»"Төлеуге қысқа мерзімді сыйақы", 4160»"Төлеуге ұзақ мерзімді сыйақы", 3390»"Өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 4170»"Өзге де ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" шоттары тобына синтетикалық шоттар бөлінісінде жүзеге асырылады. Бұл жерде айдың басындағы және аяғындағы шоттар бойынша қалдықтар, қосалқы шоттар бойынша және тұтастай әрбір синтетикалық есеп бойынша ай ішіндегі айналымдар туралы деректер көрсетіледі.
12-нысан
__________________________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
200__жылғы ________________________
Алынған аванстар жөніндегі
N 9 журнал-ордерге ведомость
3510»"Алынған қысқа мерзімді аванстар" шоттар тобына
талдамалық деректер
Р/с
N
Сатып
алушы-
ның
атауы
Төлем
құжа-
тының
нөмірі
Тауар-
мате-
риал-
дық
қор-
лардың
атауы
Бас-
тапқы
қалдық
Алынған
аванстар
N
N
А
Б
В
Г
1
2
3
Жиыны
кестенің жалғасы
Шот
кре-
диті
бойын-
ша
жиыны
Есепке алынған
аванстар
Шот
дебеті
бойын-
ша
жиыны
Соңғы
қалдық
N
N
N
N
4
5
6
7
8
9
10
4410»"Алынған ұзақ мерзімді аванстар" шоттар тобына
талдамалық деректер
Р/с
N
Тап-
сырыс
беру-
шінің
атауы
Төлем
құжа-
тының
нөмірі
Жұмыс-
тар-
дың,
қыз-
мет-
тер-
дің
атауы
Бас-
тапқы
қалдық
Алынған
аванстар
N
N
А
Б
В
Г
1
2
3
Жиыны
кестенің жалғасы
Шот
кре-
диті
бойын-
ша
жиыны
Есепке алынған
аванстар
Шот
дебеті
бойын-
ша
жиыны
Соңғы
қалдық
N
N
N
N
4
5
6
7
8
9
10
Ведомость 200___жылғы»"_______" __________________________ аяқталды.
Орындаушылар: ____________________________ ______________________
(аты-жөні)                   (қолы)
____________________________ ______________________
(аты-жөні)                   (қолы)
Берілген аванстар бойынша N 9 журнал-ордерге ведомость 3510»"Алынған қысқа мерзімді аванстар", 4410»"Алынған ұзақ мерзімді аванстар" шоттарының әрбір тобы бойынша алынған аванстарды қорлардың, орындалған жұмыстардың және көрсетілген қызметтердің атаулары бойынша сатып алушылардың немесе тапсырыс берушілердің бөлінісінде талдамалық есепке алуға арналған. 1-бағанда әрбір сатып алушы немесе тапсырыс беруші бойынша айдың басында алынған аванстардың қалдықтары көрсетіледі. Алынған (2-4-бағандар) және есепке алынған (6-8-бағандар) аванстардың жиынтық сомалары (тиісінше 3510»"Алынған қысқа мерзімді аванстар", 4410»"Алынған ұзақ мерзімді аванстар" шоттарының тобы бойынша дебеттік және кредиттік айналымдар)»"Шот кредиті бойынша жиыны" деген 5 және»Шот дебеті бойынша жиыны" деген 9-бағанда көрсетіледі. Айдың аяғында әрбір сатып алушы немесе тапсырыс беруші бойынша айдың аяғындағы қалдық есептеледі және»"Соңғы қалдық" деген 10-бағанға және»"Жиыны" деген жол бойынша енгізіледі.

Суммы операций по кредиту счетов в корреспонденции с соответствующими счетами по дебету отражаются в графах 1-8. Суммы кредитовых оборотов по каждому синтетическому счету подсчитываются по каждой строке и заносятся в графу 9 "Итого". В конце месяца общие суммы кредитовых оборотов по синтетическим счетам переносятся в Главную книгу.
В журнале-ордере аналитический учет операций осуществляется в разрезе синтетических счетов к группе счетов 4420 "Доходы будущих периодов", 3350 "Краткосрочная задолженность по оплате труда", 3380 "Краткосрочные вознаграждения к выплате", 4160 "Долгосрочные вознаграждения к выплате", 3390 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность", 4170 "Прочая долгосрочная кредиторская задолженность". Здесь отражаются данные об остатках по счетам на начало и конец месяца, оборотах за месяц по субсчетам и в целом по каждому синтетическому счету.
Форма 12
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Формы регистров бухгалтерского учета
Ведомость к журналу - ордеру N 9
По полученным авансам
за _________________20____года.
Аналитические данные к группе счетов 3510
"Краткосрочные авансы полученные"
N
п/п
Наиме-
нова-
ние
поку-
пателя
Номер
пла-
теж-
ного
доку-
мента
Наи-
мено-
вание
то-
вар-
но-
мате-
риа-
льных
запа-
сов
Оста-
ток
на
на-
чало
Полученные
авансы
Итого
по
кредиту
счета
Зачтенные
авансы
Итого
по
дебету
счета
Оста-
ток
на
конец
N
N
N
N
N
N
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого
Аналитические данные к группе счетов 4410
"Долгосрочные авансы полученные"
N
п/п
Наиме-
нова-
ние
поку-
пателя
Номер
пла-
теж-
ного
доку-
мента
Наи-
мено-
вание
работ, услуг
Оста-
ток
на
на-
чало
Полученные
авансы
Итого
по
кредиту
счета
Зачтенные
авансы
Итого
по
дебету
счета
Оста-
ток
на
конец
N
N
N
N
N
N
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого
Ведомость закончена "___"__________200__года.
Исполнители:          _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
_______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Ведомость к журналу-ордеру N 9 по авансам выданным предназначена для аналитического учета полученных авансов по каждой группе счетов 3510 "Краткосрочные авансы полученные", 4410 "Долгосрочные авансы полученные" в разрезе покупателей или заказчиков по наименованиям запасов, выполненных работ или оказанных услуг. В графе 1 по каждому покупателю или заказчику показываются остатки на начало месяца по авансам полученным. Итоговые суммы полученных (графы 2-4) и зачтенных (графы 6-8) авансов (соответственно дебетовых и кредитовых оборотов по группе счетов 3510 "Краткосрочные авансы полученные", 4410 "Долгосрочные авансы полученные") отражаются в графах 5 "Итого по кредиту счета" и 9 "Итого по дебету счета". В конце месяца по каждому покупателю или заказчику подсчитываются остатки на конец месяца и заносятся в графу 10 "Остаток на конец" и по строке "Итого".

Тиісінше ведомостағы 3510»"Алынған қысқа мерзімді аванстар", 4410»"Алынған ұзақ мерзімді аванстар" шоттарына талдамалық деректердің жиынтық сомалары "Жиыны" деген жол және»"Шот кредиті бойынша жиыны" деген 5-баған бойынша N 9 журнал-ордердің жолдары және 9-бағаны бойынша 3510 және 4410 шоттарының жиынтық сомаларына сәйкес келуге тиіс.
13-нысан
_______________________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
200 __ жылғы ______________________
1290»"Күмәнді талаптар бойынша резерв",
1300»"Қорлар",
1620»"Алдағы кезеңдердің шығыстары",
2420»"Негізгі құралдардың амортизациясы",
2740»"Өзге де материалдық емес активтердің амортизациясы",
3350»"Еңбекақы төлеу бойынша қысқа мерзімді берешек",
3390»"Өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешек",
3410»"Қысқа мерзімді кепілді міндеттемелер",
4210»"Ұзақ мерзімді кепілді міндеттемелер",
4150»"Жалдау бойынша ұзақ мерзімді берешек",
4160»"Төлеуге ұзақ мерзімді сыйақы",
4170»"Өзге де ұзақ мерзімді кредиторлық берешек",
8100»"Негізгі өндіріс",
8200»"Жеке меншік өндірістің жартылай фабрикаттары",
8300»"Көмекші өндірістер",
8400»"Жүкқұжат шығыстары" шоттарының және кіші бөлімдерінің кредиті жөніндегі
N 10 журнал-ордер

Соответственно, итоговые суммы аналитических данных к счетам 3510 "Краткосрочные авансы полученные", 4410 "Долгосрочные авансы полученные" в ведомости по строкам "Итого" и графам 5 "Итого по кредиту счета" должны соответствовать итоговым суммам счетов 3510 и 4410 по строкам и графе 9 "Итого" журнала-ордера N 9.
Форма 13
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Формы регистров бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 10
по кредиту счетов и подразделов
1290 "Резерв по сомнительным требованиям",
1300 "Запасы",
1620 "Расходы будущих периодов",
2420 "Амортизация основных средств",
2740 "Амортизация прочих нематериальных активов",
3350 "Краткосрочная задолженность по оплате труда",
3390 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность",
3410 "Краткосрочные гарантийные обязательства",
4210 "Долгосрочные гарантийные обязательства",
4150 "Долгосрочная задолженность по аренде",
4160 "Долгосрочные вознаграждения к выплате",
4170 "Прочая долгосрочная кредиторская задолженность",
8100 "Основное производство",
8200 "Полуфабрикаты собственного производства",
8300 "Вспомогательные производства",
8400 "Накладные расходы".
за _______________________20____года.

1-бөлім. Есептік кезеңнің шығындары
Кредит
1290»"Күмәнді
талаптар бойынша
резерв"
1300 "Қорлар" кіші
бөлімі
1340»"Аяқталмаған
өндіріс"
Дебет
N
N
N
N
N
N
N
N
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
А. Өндірістік шығыстар
8110
"Не-
гізгі
өнді-
ріс"
811Х
"Ма-
тери-
алдар"
811Х
"Өнді-
ріс
жұмыс-
шыла-
рына
еңбек-
ақы
төлеу"
811Х
"Ең-
бек-
ақы
төлеу-
ден
ауда-
рым-
дар"
811Х
"Жүк-
құжат
шығыс-
тары"
Б. Жеке меншік өндірістің жартылай фабрикаттары өндірісінің
шығындары
8020
"Жеке
меншік
өнді-
рістің
жарты-
лай
фабри-
кат-
тары"
821Х
"Мате-
риал-
дар"
821Х
"Өн-
діріс
жұмыс-
шыла-
рына
еңбек-
ақы
төлеу"
821Х
"Ең-
бек-
ақы
төлеу-
ден
ауда-
рым-
дар"
821Х
"Жүк-
құжат
шығыс-
тары"
8410
"Жүк-
құжат
шығыс-
тары"
841Х
"Қыз-
мет-
кер-
лерге
ақы
төлеу"
841Х
"Ең-
бек-
ақы
төлеу-
ден
ауда-
рым-
дар"
841Х
"Не-
гізгі
құрал-
дарды
жөн-
деу"
841Х
"Не-
гізгі
құрал-
дардың
тозуы
және
мате-
риал-
дық
емес
актив-
тер-
дің
амор-
тиза-
циясы"
841Х
"Ком-
мунал-
дық
қыз-
мет-
тер"
841Х
"Жал-
дау
ақысы"
841Х
"Өзге-
лер"
В. Көмекші өндіріс шығындары
8310
"Кө-
мекші
өнді-
ріс-
тер"
831Х
"Мате-
риал-
дар"
831Х
"Ең-
бек-
ақы
төлеу-
ден
ауда-
рым-
дар"
831Х
"Жүк-
құжат
шығыс-
тары"
8410
"Жүк-
құжат
шығыс-
тары"
841Х
"Ма-
териа-
лдар"
841Х
"Қыз-
мет-
кер-
лерге
еңбек-
ақы
төлеу"
841Х
"Ең-
бек-
ақы
төлеу-
ден
шығыс-
тар"
841Х
"Не-
гізгі
құрал-
дарды
жөн-
деу"
841Х
"Не-
гізгі
құрал-
дар-
дың
тозуы
және
мате-
риал-
дық
емес
актив-
тер-
дің
амор-
тиза-
циясы"
841Х
"Ком-
мунал-
дық
қыз-
мет-
тер"
841Х
"Жал-
дау
ақысы"
841Х
"Өз-
гелер"
"Ке-
шенді
бап-
тар
бойын-
ша
бар-
лығы"
7110
"Өнім-
ді
өткізу
және
қызме-
ттерді
көр-
сету
бойын-
ша
шығыс-
тар"
7210
"Әкім-
шілік
шығыс-
тар"
7310
"Сый-
ақы
бой-
ынша
шығыс-
тар"
3350
"Ең-
бек-
ақы
төлеу
бой-
ынша
қысқа
мер-
зімді
бере-
шек"
3220
"Зей-
нет-
ақы
ауда-
рым-
дары
бой-
ынша
мін-
дет-
теме-
лер"
Шығын-
дардың
бар-
лығы
кестенің жалғасы
1620»"Алдағы
кезеңдердің
шығыстары"
2400
"Не-
гізгі
құрал-
да"
кіші
бөлімі
2700
"Ма-
тери-
алдық
емес
актив-
тер"
кіші
бөлі-
мі,
2740
"Өзге
де
мате-
риал-
дық
емес
актив-
тер-
дің
амор-
тиза-
циясы"
3300»"Өзге де қысқа
мерзімді кредитор-
лық берешек", 4100
"Өзге де ұзақ
мерзімді кредитор-
лық берешек"
3410»"Қысқа
мерзімді
кепілді
міндеттеме-
лер", 4210
"Ұзақ
мерзімді
кепілді
міндеттеме-
лер"
N
N
N
N
N
N
N
N
N
10
11
12
13
14
15
16
17
18
кестенің жалғасы
Өзгелер
(басқа жур-
нал-ордер-
лерде көрсе-
тілген сома)

Раздел 1. Затраты отчетного периода
Кредит
______
Дебет
1290
"Резерв
по сом-
нитель-
ным
требо-
ваниям"
Под-
раздел
1300
"Запасы"
1340
"Незавер-
шенное
произ-
водство"
1620
"Расходы
будущих
перио-
дов"
Под-
раз-
дел
2400
"Основ-
ные
сред-
ства"
Под-
раз-
дел
2700
"Нема-
териа-
льные
активы",
2740
"Аморти-
зация
прочих
немате-
риаль-
ных
акти-
вов"
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
А. Производственные расходы
8110
"Основ-
ное
произ-
водст-
во"
811Х
"Мате-
риалы"
811Х
"Оплата
труда
произ-
водст-
венных
рабо-
чих"
811Х
"Отчис-
ления
от
оплаты
труда"
811Х
"Нак-
ладные
рас-
ходы"
Б. Затраты на производство полуфабрикатов собственного производства
8020
"Полу-
фабри-
каты
собст-
вен-
ного
произ-
водст-
ва"
821Х
"Мате-
риалы"
821Х
"Оплата
труда
произ-
водст-
венных
рабо-
чих"
821Х
"Отчис-
ления
от
оплаты
труда"
821Х
"Нак-
ладные
рас-
ходы"
8410
"Нак-
ладные
расхо-
ды"
841Х
"Оплата
труда
работ-
ников"
841Х
"Отчис-
ления
от
оплаты
труда"
841Х
"Ремонт
основ-
ных
сред-
ств"
841Х
"Износ
основ-
ных
сред-
ств и
амор-
тиза-
ция
нема-
териа-
льных
акти-
вов"
841Х
"Комму-
наль-
ные
услуги"
841Х
"Аренд-
ная
плата"
841Х
"Про-
чие"
В. Затраты вспомогательного производства
8310
"Вспо-
мога-
тель-
ные
произ-
водст-
ва"
831Х
"Мате-
риалы"
831Х
"Отчис-
ления
от
оплаты
труда"
831Х
"Нак-
ладные
рас-
ходы"
8410
"Нак-
ладные
расхо-
ды"
841Х
"Мате-
риалы"
841Х
"Оплата
труда
работ-
ников"
841Х
"Отчис-
ления
от
оплаты
труда"
841Х
"Ремонт
основ-
ных
сред-
ств"
841Х
"Износ
основ-
ных
средств
и амор-
тизация
немате-
риаль-
ных
акти-
вов"
841Х
"Комму-
наль-
ные
услуги"
841Х
"Аренд-
ная
плата"
841Х
"Про-
чие"
"Всего
по
комп-
лекс-
ным
стать-
ям"
7110
"Рас-
ходы
по
реали-
зации
про-
дукции
и ока-
занию
услуг"
7210
"Адми-
нист-
ратив-
ные
рас-
ходы"
7310
"Рас-
ходы
по воз-
награж-
дениям"
3350
"Кратко
срочная
задол-
жен-
ность
по
оплате
труда"
3220
"Обяза-
тель-
ства
по
пен-
сион-
ным
отчис-
лениям"
Всего
затрат
продолжение таблицы
3300
"Прочая
кратко-
срочная
креди-
торская
задол-
женность",
4100
"Прочая
долго-
срочная
креди-
торская
задол-
женность"
3410
"Кратко-
срочные
гарантийные
обязатель-
ства",
4210
"Долго-
срочные
гарантийные
обязатель-
ства"
Прочие
(суммы,
отражен-
ные в
других
журналах-
ордерах)

8210
8310
8410
N____
Есеп-
ті
кезең-
нің
шығыны
туралы
жиын
N
N
N
N
N
N
N
N
19
20
21
22
23
24
25
26
2-бөлім. Байланыстыратын шоттар бойынша айналымдар
Кредит
1290»"Күмәнді
талаптар бойынша
резерв"
1300
"Қорлар"
кіші бөлімі
1340»"Аяқ-
талмаған
өндіріс"
Дебит
N
N
N
N
N
N
N
А
1
2
3
4
5
6
7
2930
"Аяқ-
тал-
маған
құры-
лыс"
1310
"Шикі-
зат
және
мате-
риал-
дар"
1350
"Өзге-
лер"
135Х
"Қо-
салқы
бөл-
шек-
тер"
1340
"Аяқ-
тал-
маған
өнді-
ріс"
1320
"Да-
йын
өнім"
1210
"Сатып
алушы-
лар
мен
тап-
сырыс
беру-
шілер-
дің
қысқа
мер-
зімді
деби-
тор-
лық
бере-
шегі"
2110
"Са-
тып
алушы-
лар
мен
тап-
сырыс
беру-
шілер-
дің
ұзақ
мер-
зімді
бере-
шегі"
1250
"Қыз-
мет-
кер-
лер-
дің
қысқа
мер-
зімді
деби-
тор-
лық
бере-
шегі"
2150
"Қыз-
мет-
кер-
лердің
қысқа
мер-
зімді
деби-
тор-
лық
бере-
шегі"
1030
"Ағым-
дағы
банк-
тік
шот-
тар-
дағы
ақша
қара-
жаты"
1010
"Тең-
гемен
кас-
сада-
ғы
ақша
қара-
жаты"
3350
"Ең-
бекақы
төлеу
бой-
ынша
қысқа
мер-
зімді
бере-
шек"
7010
"Өт-
кізіл-
ген
өнім-
нің
және
көр-
сетіл-
ген
қыз-
мет-
тердің
өзін-
дік
құны"
7510
"Тоқ-
таты-
латын
қыз-
метке
бай-
ланыс-
ты
шығыс-
тар"
6310
"Тоқ-
таты-
латын
қыз-
метке
бай-
ланыс-
ты
кіріс-
тер"
1-бө-
лім
бой-
ынша
жиыны
2-бө-
лім
бой-
ынша
жиыны
10
жур-
нал -
ордер
бой-
ынша
бар-
лығы
кестенің жалғасы
1620»"Алдағы
кезеңдердің
шығыстары"
2400
"Негізгі
құралдар"
кіші бөлімі
2700»"Мате-
риалдық емес
активтер"
кіші бөлімі
3390»"Өзге
де қысқа
мерзімді
кредиторлық
берешек",
4170»"Өзге
де ұзақ
мерзімді
кредиторлық
берешек"
N
N
N
N
N
N
N
N
8
9
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы
3410 "Қысқа
мерзімді
кепілді
міндеттеме-
лер", 4210
"Ұзақ мер-
зімді кепіл-
ді міндетте-
мелер"
Өзгелер
(басқа жур-
нал-ордер-
лерде көрсе-
тілген сома)
8310
"Кө-
мекші
өнді-
ріс-
тер"
Жиыны
N
N
N
N
N
N
16
17
18
19
20
21
22
3-бөлім. Экономикалық элементтер бойынша есептік кезең
шығындарының есебі
N
Көрсеткіштердің
атауы
Материалдық
шығындар
Еңбек-
ақы
төлеуге
шығын-
дар
А
Б
1
2
3
4
1
Экономикалық
элементтер
бойынша есептік
кезеңнің барлық
шығындары
алы-
нып
тас-
та-
лады
2
Жеке меншік
өндірістің
кіріске алынған
материалдарының
құны
3
Өндірістік шот-
тарға есептен
шығарылған
дайын өнімнің,
жеке өнімнің
құны
4
1300 "Қорлар"
кіші бөлімінің
шотына есептен
шығарылған мен-
шік көліктің
қызметтері
5
Материалдар
есебі бойынша
шотқа жатқызыл-
ған жалақының
сомасы
6
Өндіріс
ішіндегі
айналым-
сыз эко-
номика-
лық эле-
менттер
бойынша
өндіріс-
ке шы-
ғындар
(1-2,3,
4,5)
бір айға
7
жылдың басынан
бастап
Журнал-ордер 200__ жылғы»"____"»_______________ аяқталды.
Бас кітапта айналымдар сомасы көрсетілді 200__ жылғы»"__"»__________
Орындаушылар: _____________________ ________________________
(аты-жөні)              (қолы)
_____________________ ________________________
(аты-жөні)              (қолы)
Бас бухгалтер _____________________ ________________________
(аты-жөні)              (қолы)

8210
8310
8410
N__
Итого
затрат
отчет-
ного
периода
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Расходы периода
Раздел 2. Обороты по корреспондирующим счетам
Кредит
___________
Дебет
1290
"Резерв по
сомнительным
требованиям"
"Подраздел
1300
"Запасы"
1340
"Незавер-
шенное
производ-
ство"
1620
"Расходы
будущих
периодов"
N
N
N
N
N
N
N
N
N
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
2930 "Незавершенное
строительство"
1310 "Сырье и материалы»
1350 "Прочие"
135Х "Запасные части"
1340 "Незавершенное
производство"
1320 "Готовая
продукция"
1210 "Краткосрочная
дебиторская
задолженность
покупателей и
заказчиков"
2110 "Долгосрочная
задолженность
покупателей и
заказчиков"
1250 "Краткосрочная
дебиторская
задолженность
работников"
2150 "Краткосрочная
дебиторская
задолженность
работников"
1030 "Денежные
средства на текущих
банковских счетах"
1010 "Денежные
средства в кассе
в тенге"
3350 "Краткосрочная
задолженность по
оплате труда"
7010 "Себестоимость
реализованной
продукции и
оказанных услуг"
7510 "Расходы,
связанные с
прекращаемой
деятельностью"
6310 "Доходы,
связанные с
прекращаемой
деятельностью"
Итого по разделу 1
Итого по разделу 2
Всего по журналу -
ордеру 10
продолжение таблицы
Подраз-
дел 2400
"Основные
средства"
Подраз-
дел 2700
"Немате-
риальные
активы"
3390
"Прочая
кратко-
срочная
кредитор-
ская
задолжен-
ность",
4170
"Прочая
долго-
срочная
кредитор-
ская
задолжен-
ность"
3410
"Кратко-
срочные
гаранти-
йные
обяза-
тель-
ства",
4210
"Долго-
срочные
гаранти-
йные
обяза-
тельства"
Прочие
(суммы,
отражен-
ные в
других
журналах -
ордерах)
8310
"Вспомо-
гатель-
ные
произ-
водства"
N__
И
т
о
г
о
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Раздел 3. Расчет затрат отчетного периода по экономическим элементам
N
Наименование
показателей
Материа-
льные
затраты
Затраты
на
оплату
труда
Отчис-
ления
на
оплату
труда
В
с
е
г
о
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
10
1
Всего затрат
отчетного
периода по
экономическим
элементам
и
с
к
л
ю
ч
а
е
т
с
я
2
Стоимость
оприходованных
материалов
собственного
производства
3
Стоимость
списанной на
производственные
счета готовой
продукции,
собственной
выработки
4
Услуги
собственного
транспорта,
списанные
на счета
подраздела 1300
"Запасы"
5
Сумма
заработной
платы,
отнесенная на
счета по учету
материалов
6
Затраты на
производство
по экономи-
ческим
элементам,
без внутри-
производст-
венного
оборота
(1-2,3,4,5)
за
ме-
сяц
7
с
на-
ча-
ла
го-
да
Журнал-ордер закончен        "____" _________________20____года
В главной книге суммы оборотов отражены "____" _______________20____года.
Исполнители:           ________________       ______________________
(Ф.И.О.)                 (подпись)
________________       ______________________
(Ф.И.О.)                 (подпись)
Главный бухгалтер      ________________       ______________________
(Ф.И.О.)                 (подпись)

N 10 журнал-ордер өнім (жұмыстар, қызметтер) өндірісіне шығындарды, кезең шығыстарын есепке алуға арналған. Журнал-ордерге жазбалар үшін негіздеме N 10 журнал-ордерге ведомостің деректері болып табылады.
Журнал-ордер үш бөлімнен тұрады. Бірінші»"Есептік кезеңнің шығындары" бөлімі 2740»"Өзге де материалдық емес активтердің амортизациясы", 2420»"Негізгі құралдардың амортизациясы", 1300 "Қорлар", 1340»"Аяқталмаған өндіріс", 1290»"Күмәнді талаптар бойынша резерв", 1620»"Алдағы кезеңдердің шығыстары", 3310 "Берушілер мен мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3350»"Еңбекақы төлеу бойынша қысқа мерзімді берешек", 4110 "Филиалдар мен құрылымдық бөлімшелерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек", 3390»"Өзге де қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 4170»"Өзге де ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" шоттары топтарының кредиті бойынша болатын операцияларды есепке алуға және басқа да есептік кезең шығындары есебінің шоттарымен өзара байланысына арналған.
Бұдан басқа, осында 22-25-бағандарда 8210»"Жеке меншік өндірістің жартылай фабрикаттары", 8310»"Көмекші өндірістер", 8410»"Жүкқұжат шығыстары" шоттары топтарының кредиті бойынша ескерілетін сома көрсетіледі. Сонымен, 8210 шоттары топтарының кредиті бойынша одан әрі қайта өңдеуге негізгі өндіріске берілген дайын жартылай фабрикаттардың өзіндік құны, 8310 - негізгі өндіріс үшін көмекші өндірістер дайындаған материалдардың құны, сондай-ақ көмекші өндірістердің негізгі немесе басқа көмекші өндірістерге көрсеткен қызметтерінің құны, 8410 - жүкқұжат шығыстарын бөлу көрсетіледі.
Дебеттелетін шоттар бірінші бөлімде шығыстардың бағыттары бойынша топтастырылған: негізгі өндірістің, көмекші өндірістердің шығыстары, кезең шығыстары және басқалар бөлек көрсетіледі.
"Байланыстыратын шоттар бойынша айналымдар" екінші бөлімінде өндіріске шығындарды, кезең шығыстарын және т.б. есепке алу шоттарынан басқа, шоттардың басқа ықтимал топтарының және кіші бөлімдер шоттарының дебетіне корреспонденцияда шоттардың жоғарыда аталған топтары және кіші бөлімдердің шоттары бойынша кредит айналымдары көрсетіледі.
N 10 журнал-ордерінің шоттары топтарының және кіші бөлімдері шоттарының барлық кредит айналымдары сомасын алу мақсатында екінші бөлімге (осыған арнайы жол көзделген) 1»"Есептік кезеңнің шығыстары" бөлімінен топтардың және кіші бөлім шоттарының кредит айналымдары бағандарының тиісті жиыны көшіріледі. "N 10 журнал-ордер бойынша барлығы" жолы бойынша жиынтық сома»"Барлығы" бағанының жиынтық сомасына сәйкес келуі қажет.
Экономикалық элементтер бойынша шығындарды топтастыру 3»"Экономикалық элементтер бойынша есепті кезең шығындарының есебі" бөлімінде көзделген кестеде жүргізіледі. Кестенің бірінші жолына жазбалар үшін негіздеме 1»"Есептік кезеңнің шығындары" бөлімінің»"Барлық шығындар" жолы бойынша шығарылған деректер болады. Кестенің жекелеген көрсеткіштері (2-7-жолдар) журнал-ордерге көмекші ведомостердің есеп айырысу арқылы көмегімен не тиісті бастапқы құжаттар бойынша анықталады.
14-нысан
________________________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
N 10 журнал-ордерге
N 1 ведомость
200 __ жылғы ______________________
NN________  негізгі өндіріс (қажетсізін сызу қажет) цехтары
бойынша шығындар көмекші өндірістер
N_______________ цех бойынша шығындар
Кредиттелетін
шоттар/
Дебеттелетін шот-
тар, талдамалы есеп
баптары
1300 "Қорлар" кіші
бөлімі
1620, 2920»"Алдағы
кезең шығыстары"
кіші бөлімдері
N
N
N
N
N
N
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
811Х
(831Х)
"Ма-
тери-
алдар"
1
Шикі-
зат
2
Мате-
риал-
дар
3
Сатып
алы-
натын
бұй-
ымдар,
жар-
тылай
фаб-
рикат-
тар
4
Ыдыс-
тар
және
ыдыс
мате-
риал-
дары
5
Отын
6
811Х
(831Х)
шоты
бойын-
ша
жиын
7
811Х
(831Х)
"Өн-
діріс
жұмыс-
шыла-
рына
еңбек-
ақы
төлеу"
8
Жұмыс-
шылар-
ға
еңбек-
ақы
төлеу
9
10
811Х
(831Х)
шоты
бойын-
ша
жиын
11
811Х
(831Х)
"Ең-
бек-
ақыдан
ауда-
рым-
дар
12
Еңбек-
ақыдан
ауда-
рымдар
13
14
15
811Х
(831Х)
шоты
бойын-
ша
жиын
16
Барлық төте
шығыстар
841Х
"Ма-
тери-
алдар"
1
Шикі-
зат
2
Матер-
иалдар
3
Отын
4
Қосал-
қы
бөл-
шектер
5
Энер-
гия
6
Инс-
тру-
мент-
тер
7
841Х
шоты
бойын-
ша
жиын
8
841Х
"Қыз-
мет-
кер-
лерге
еңбек-
ақы
төлеу"
9
Қыз-
мет-
кер-
лерге
еңбек-
ақы
төлеу
10
11
841Х
шоты
бой-
ынша
жиын
12
841Х
"Ең-
бек-
ақыдан
ауда-
рым-
дар"
13
Еңбек-
ақыдан
ауда-
рымдар
14
15
841Х
шоты
бой-
ынша
жиын
16
841Х
"Не-
гізгі
құрал-
дарды
жөн-
деу"
17
Тех-
ника-
лық
жағы-
нан
қарау
және
күту
18
Орташа
жөндеу
19
Ағым-
дағы
жөндеу
20
841Х
шоты
бой-
ынша
жиын
21
841Х
"Не-
гізгі
құрал-
дар-
дың
тозуы
және
мате-
риал-
дық
емес
актив-
тер-
дің
амор-
тиза-
циясы"
22
Негіз-
гі
құрал-
дар-
дың
тозуы
23
Мате-
риал-
дық
емес
актив-
тер-
дің
амор-
тиза-
циясы
841Х
шоты
бой-
ынша
жиын
24
841Х
"Ком-
мунал-
дық
қыз-
мет-
тер"
25
Жылы-
туға
шығыс-
тар
26
Жарық
түсі-
руге
шығыс-
тар
27
Суға
ақы
төлеу
28
29
841Х
шоты
бой-
ынша
жиын
30
841Х
"Жал-
дау
ақысы"
31
Жалға
алын-
ған
негіз-
гі
құрал-
дарға
ақы
төлеу
32
33
841Х
шоты
бой-
ынша
жиын
34
841Х
"Өзге-
лер"
35
Ісса-
пар
шығыс-
тары
36
Тоқтап
қалу-
дан
болған
шығын-
дар
37
38
39
40
41
42
841Х
шоты
бой-
ынша
жиын
43
Барлық жүкқұжат
шығыстары
Шығындардың барлығы
кестенің жалғасы
2400 "Негізгі
құралдар" кіші
бөлімі 2420»Негізгі
құралдардың
амортизациясы
2700»"Материалдық
емес активтер"
кіші бөлімі
2740»"Өзге де
материалдық емес
активтердің
амортизациясы"
3390»"Өзге де қысқа
мерзімді кредитор-
лық берешек", 4170
"Өзге де ұзақ
мерзімді кредитор-
лық берешек" кіші
бөлімдері
N
N
N
N
N
N
N
N
N
7
8
9
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы
3410»"Қысқа
мерзімді
кепілді
міндеттеме-
лер", 4210
"Қысқа мер-
зімді кепіл-
ді міндетте-
мелер" кіші
бөлімдері
Басқа да
журнал-ор-
дерлерде
көрсетілген
өзгелей сома
Цех
бой-
ынша
жиыны
Бар-
лығы
N
N
N
N
16
17
18
19
20
21
N №___________ цехы
бойынша шығындар
салым парағы
Кредиттелетін
шоттар/
Дебеттелетін
шоттар, талдамалы
есеп баптары
2740 "Өзге де
материалдық емес
активтердің
амортизациясы"
2420»"Негізгі
құралдардың
амортизациясы"
N
N
N
N
N
N
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
811Х
(831Х)
"Ма-
тери-
алдар"
1
Шикі-
зат
2
Мате-
риал-
дар
3
Сатып
алы-
натын
бұй-
ымдар,
жар-
тылай
фаб-
рикат-
тар
4
Ыдыс-
тар
және
ыдыс
мате-
риал-
дары
5
Отын
6
811Х
(831Х)
шоты
бой-
ынша
жиын
7
811Х
(831Х)
"Өн-
діріс
жұмыс-
шылар-
ына
еңбек-
ақы
төлеу"
8
Жұмыс-
шылар-
ға
еңбек-
ақы
төлеу
9
10
811Х
(831Х)
шоты
бой-
ынша
жиын
11
811Х
(831Х)
"Ең-
бекақы
төлеу-
ден
ауда-
рым-
дар"
12
Еңбек-
ақы
төлеу-
ден
ауда-
рым-
дар
13
14
15
811Х
(831Х)
шоты
бой-
ынша
жиын
16
Барлық
төте
шығыс-
тар
841Х
"Ма-
тери-
алдар"
1
Шикі-
зат
2
Мате-
риал-
дар
3
Отын
4
Қосал-
қы
бөл-
шектар
5
Энер-
гия
6
Инс-
тру-
мент-
тер
7
841Х
шоты
бой-
ынша
жиын
8
841Х
"Қыз-
мет-
керлер
еңбек-
ақы
төлеу"
9
Қыз-
мет-
керлер
еңбек-
ақы
төлеу
10
11
841Х
шоты
бой-
ынша
жиын
12
841Х
"Ең-
бекақы
төлеу-
ден
ауда-
рым-
дар"
13
Еңбек-
ақы
төлеу-
ден
ауда-
рымдар
14
15
841Х
шоты
бой-
ынша
жиын
16
841Х
"Не-
гізгі
құрал-
дарды
жөн-
деу"
17
Тех-
ника-
лық
жағы-
нан
қарау
және
күту
18
Орташа
жөндеу
19
Ағым-
дағы
жөндеу
20
841Х
шоты
бой-
ынша
жиын
21
841Х
"Не-
гізгі
құрал-
дар-
дың
тозуы
және
мате-
риал-
дық
емес
актив-
тер-
дің
амор-
тиза-
циясы"
22
Не-
гізгі
құрал-
дардың
тозуы
23
Мате-
риал-
дық
емес
актив-
тер-
дің
амор-
тиза-
циясы
841Х
шоты
бой-
ынша
жиын
24
841Х
"Ком-
му-
налдық
қыз-
меттер»
25
Жылы-
туға
шығыс-
тар
26
Жарық
түсі-
руге
шығыс-
тар
27
Суға
ақы
төлеу
28
29
841Х
шоты
бой-
ынша
жиын
30
841Х
"Жал-
дау
ақысы"
31
Жалға
алын-
ған
негіз-
гі
құрал-
дарға
ақы
төлеу
32
33
841Х
шоты
бой-
ынша
жиын
34
841Х
"Өз-
гелер"
35
Ісса-
пар
шығыс-
тары
36
Тоқ-
тап
қалу-
дан
бол-
ған
шығын-
дар
37
38
39
40
41
42
841Х
шоты
бой-
ынша
жиын
43
Бар-
лық
жүк-
құжат
шығыс-
тары
Шығын-
дардың
барлы-
ғы
кестенің жалғасы
1300»"Қорлар" кіші
бөлімі
1620»"Алдағы
кезеңдер шығыстары"
3410»"Қысқа
мерзімді
кепілді
міндеттеме-
лер", 4210
"Ұзақ
мерзімді
кепілді
міндеттеме-
лер"
N
N
N
N
N
N
N
N
7
8
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
3390»"Өзге де
қысқа мерзімді
кредиторлық
берешек", 4170
"Өзге де ұзақ
мерзімді кредитор-
лық берешек"
Өзгелер (басқа да
журнал-ордерлерде
көрсетілетін сома)
Цех
бой-
ынша
жиыны
N
N
N
N
N
N
N
15
16
17
18
19
20
21
Байланыстыратын шоттар бойынша барлығы
(N 10 журнал-ордерге көшіруге)
Кре-
дитте-
летін
шоттар/
Дебет-
теле-
тін
шоттар
2740»"Өзге де
материалдық емес
активтердің
амортизациясы"
2420»"Негізгі
құралдардың
амортизациясы"
1300 "Қорлар" кіші
бөлімі
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Төте
шығыс-
тар:
811Х
(831Х)
"Ма-
тери-
алдар"
811Х
(8031
Х)
"Өн-
діріс
жұмыс-
шыла-
рына
еңбек-
ақы
төлеу"
811Х
(831
Х)
"Ең-
бек-
ақы-
дан
ауда-
рым
дар"
Жүк-
құжат
шығыс-
тары:
841Х
"Ма-
тери-
алдар"
841Х
"Қыз-
мет-
кер-
лерге
ақы
төлеу"
841Х
"Ең-
бек-
ақыдан
ауда-
рым-
дар"
841Х
"Не-
гізгі
құрал-
дарды
жөн-
деу"
841Х
"Не-
гізгі
құрал-
дардың
тозуы
және
мате-
риал-
дық
емес
актив-
тер-
дің
амор-
тиза-
циясы"
841Х
"Ком-
мунал-
дық
қыз-
мет-
тер"
841Х
"Жал-
дау
ақысы"
841Х
"Өз-
гелер"
Бар-
лығы
кестенің жалғасы
1620»"Алдағы
кезеңдердің
шығыстары"
3410»"Қысқа
мерзімді кепілді
міндеттемелер",
4210«"Ұзақ
мерзімді кепілді
міндеттемелер"
3390»"Өзге де
қысқа мерзімді
кредиторлық
берешек", 4170
"Өзге де ұзақ
мерзімді
кредиторлық
берешек"
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
10
11
12
13
14
15
16
17
18
кестенің жалғасы
Өзгелер (басқа да
журнал-ордерлерде
көрсетілген сома)
Жиыны
N___
N___
19
20
21
Ведомость 200__ жылғы»"____"»_______________ аяқталды.
N 10 журнал-ордерге тиісті жазбалар 200__ жылғы
"__"»______________ көшірілді.
Орындаушылар: ______________________ ________________________
(аты-жөні)              (қолы)
______________________ ________________________
(аты-жөні)              (қолы)

Журнал-ордер N 10 предназначен для учета затрат на производство продукции (работ, услуг), расходов периода. Основанием для записей в журнал-ордер являются данные ведомостей к журналу-ордеру N 10.
Журнал-ордер состоит из трех разделов. Первый раздел "Затраты отчетного периода" предназначен для учета операций по кредиту групп счетов и счетов подразделов 2740 "Амортизация прочих нематериальных активов", 2420 "Амортизация основных средств", 1300 "Запасы", 1340 "Незавершенное производство", 1290 "Резервы по сомнительным требованиям", 1620 "Расходы будущих периодов", 3310 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам", 4110 "Долгосрочная кредиторская задолженность филиалам и структурным подразделениям", 3390 "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность", 4170 "Прочая долгосрочная кредиторская задолженность" и другие в их взаимосвязи со счетами учета затрат отчетного периода.
Кроме этого, здесь же в графах 23-25 отражаются суммы, учитываемые по кредиту групп счетов 8210 "Полуфабрикаты собственного производства", 8310 "Вспомогательные производства", 8410 "Накладные расходы". Так, по кредиту счета 8210 отражается себестоимость готовых полуфабрикатов, переданных в основное производство для дальнейшей переработки, 8310 - стоимость материалов, изготовленных вспомогательными производствами для основного производства, а также стоимость услуг, оказанных вспомогательными производствами основному или другим вспомогательным производствам, 8410 - распределение накладных расходов.
Дебетуемые счета в первом разделе сгруппированы по направлениям расходов: раздельно отражаются расходы основного производства, вспомогательных производств, расходов периода и др.
Во втором разделе "Обороты по корреспондирующим счетам" отражаются кредитовые обороты по вышеназванным группам счетов и счетов подразделов в корреспонденции с дебетом других возможных групп счетов и счетов подразделов, помимо счетов учета затрат на производство, расходов периода и т.д.
С целью получения всей суммы кредитовых оборотов групп счетов и счетов подраздела журнала-ордера N 10 во второй раздел (в предусмотренную для этого специальную строку) переносятся соответствующие итоги граф кредитовых оборотов групп и счетов подраздела из раздела 1 "Затраты отчетного периода". Итоговая сумма по строке "Всего по журналу-ордеру N 10" должна соответствовать итоговой сумме графы "Всего".
Группировка затрат по экономическим элементам производится в таблице, предусмотренной в разделе 3 "Расчет затрат отчетного периода по экономическим элементам". Основанием для записи в первую строку таблицы служат данные, выведенные по строке "Всего затрат" раздела 1 "Затраты отчетного периода". Отдельные показатели таблицы (стр. 2-7) определяются при помощи вспомогательных ведомостей к журналу-ордеру расчетным путем либо по соответствующим первичным документам.
Форма 14
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Формы регистров бухгалтерского учета
Ведомость N 1
к журналу ордеру N 10
Затраты по цехам NN____  основного производства  (ненужное зачеркнуть)
вспомогательных производств
за_____________________20____года.
Затраты по цеху N __________
Кредитуемые счета
_____________________
Дебетуемые
счета,
статьи
аналитического
учета
Подраздел 1300
"Запасы"
Подраз-
делы
1620,
2920
"Расходы
будущих
периодов"
Подраз-
дел 2400
"Основные
средства"
2420
Аморти-
зация
основных
средств
Подраз-
дел 2700
"Немате-
риальные
активы"
2740
"Аморти-
зация
прочих
немате-
риальных
активов"
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
811Х
(831Х)
"Мате-
риалы"
1
Сырье
2
Мате-
риалы
3
Покуп-
ные из-
делия,
полу-
фабри-
каты
4
Тара и
тарные
мате-
риалы
5
Топливо
6
Итого
по
счету
811Х
(831Х)
7
811Х
(831Х)
"Оплата
труда
произ-
водст-
венных
рабо-
чих"
8
Оплата
труда
рабочих
9
10
Итого
по
счету
811Х
(831Х)
11
811Х
(831Х)
"Отчис-
ления
от
оплаты
труда"
12
Отчис-
ления
от
оплаты
труда
13
14
15
Итого
по
счету
811Х
(831Х)
16
Всего прямые расходы
841Х
"Мате-
риалы"
1
Сырье
2
Мате-
риалы
3
Топливо
4
Запас-
ные
части
5
Энергия
6
Инстру-
менты
7
Итого
по
счету
841Х
8
841Х
"Оплата
труда
работ-
ников"
9
Оплата
труда
работ-
ников
10
11
Итого
по
счету
841Х
12
841Х
"Отчис-
ления
от
оплаты
туда"
13
Отчис-
ления
от
оплаты
труда
14
15
Итого
по
счету
841Х
16
841Х
"Ремонт
основ-
ных
сред-
ств"
17
Техни-
ческий
осмотр
и уход
18
Средний
ремонт
19
Текущий
ремонт
20
Итого
по
счету
841Х
21
841Х
"Износ
основ-
ных
средств
и амор-
тизация
нема-
териа-
льных
акти-
вов"
22
Износ
основ-
ных
средств
23
Аморти-
зация
немате-
риаль-
ных
активов
Итого
по
счету
841Х
24
841Х
"Комму-
наль-
ные
услуги"
25
Расхо-
ды на
отоп-
ление
26
Расхо-
ды на
осве-
щение
27
Плата
за воду
28
29
Итого
по
счету
841Х
30
841Х
"Аренд-
ная
плата"
31
Плата
за
аренду
основ-
ных
средств
32
33
Итого
по
счету
841Х
34
841Х
"Про-
чие"
35
Коман-
диро-
вочные
расходы
36
Потери
от
прос-
тоев
37
38
39
40
41
42
Итого
по
счету
841Х
43
Всего накладные расходы
Всего затрат
продолжение таблицы
Подразделы 3390
"Прочая краткосрочная
кредиторская
задолженность",
4170 "Прочая
долгосрочная
кредиторская
задолженность"
Подразделы 3410
"Краткосрочные
гарантийные
обязательства",
4210 "Долгосрочные
гарантийные
обязательства"
Прочие
(суммы,
отраженные
в других
журналах-
ордерах)
Итого
по
цеху
Всего
N
N
N
N
N
N
N
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Затраты по
цеху N ___________
вкладной лист
Кредитуемые счета
______________________
Дебетуемые счета,
статьи аналитического
учета
2740
"Аморти-
зация
прочих
нематериа-
льных
активов"
2420
Аморти-
зация
основных
средств
Подраздел
1300
"Запасы"
1620
"Расходы
будущих
периодов"
811Х (831Х)
"Мате-
риалы"
1
Сырье
2
Материалы
3
Покупные
изделия,
полуфаб-
рикаты
4
Тара и
тарные
материалы
5
Топливо
6
Итого
по
счету
811Х
(831Х)
7
811Х
(831Х)
"Оплата
труда
произ-
водст-
венных
рабо-
чих"
8
Оплата
труда
рабочих
9
10
Итого
по
счету
811Х
(831Х)
11
811Х
(831Х)
"Отчис-
ления
от
оплаты
труда"
12
Отчисления
от оплаты
труда
13
14
15
Итого
по
счету
811Х
(831Х)
16
Всего
прямые
расходы
841Х
"Мате-
риалы"
1
Сырье
2
Материалы
3
Топливо
4
Запасные
части
5
Энергия
6
Инструменты
7
Итого
по
счету
841Х
8
841Х
"Оплата
труда
работ-
ников"
9
Оплата
труда
работников
10
11
Итого
по
счету
841Х
12
841Х
"Отчис-
ления
от
оплаты
труда"
13
Отчисления
от оплаты
труда
14
15
Итого
по
счету
841Х
16
841Х
"Ремонт
основ-
ных
сред-
ств"
17
Техничес-
кий осмотр
и уход
18
Средний
ремонт
19
Текущий
ремонт
20
Итого
по
счету
841Х
21
841Х
"Износ
основ-
ных
средств
и амор-
тиза-
ция
нема-
териа-
льных
акти-
вов"
22
Износ
основных
средств
23
Амортизация
немате-
риальных
активов
Итого
по
счету
841Х
24
841Х
"Комму-
наль-
ные
услуги"
25
Расходы на
отопление
26
Расходы на
освещение
27
Плата за
воду
28
29
Итого
по
счету
841Х
30
841Х
"Аренд-
ная
плата"
31
Плата за
аренду
основных
средств
32
33
Итого
по
счету
841Х
34
841Х
"Про-
чие"
35
Командиро-
вочные
расходы
36
Потери от
простоев
37
38
39
40
41
42
Итого
по
счету
841Х
43
Всего
наклад-
ные
расходы
Всего
затрат
продолжение таблицы
3410
"Краткосрочные
гарантийные
обязательства",
4210
"Долгосрочные
гарантийные
обязательства"
3390 "Прочая
краткосрочная
кредиторская
задолженность",
4170 "Прочая
долгосрочная
кредиторская
задолженность"
Прочие (суммы,
отраженные
в других
журналах-ордерах)
Итого
по
цеху
Всего по корреспондирующим счетам (к переносу в журнал-ордер N 10)
Кредитуемые
счета
_______________
Дебетуемые
счета
2740
"Амортизация
прочих нема-
териальных
активов"
2420
"Амортизация
основных средств"
Подраздел
1300
"Запасы"
1620
"Расходы  будущих  периодов"
Прямые расходы:
811Х (831Х)
"Материалы"
811Х (8031Х)
"Оплата труда
производственных
рабочих"
811Х (831Х)
"Отчисления от
оплаты труда"
Накладные
расходы:
841Х
"Материалы"
841Х
"Оплата труда
работников"
841Х
"Отчисления от
оплаты труда"
841Х "Ремонт
основных
средств"
841Х "Износ
основных
средств и
амортизация
нематериальных
активов"
841Х
"Коммунальные
услуги"
841Х
"Арендная
плата"
841Х "Прочие"
Всего
продолжение таблицы
3410
"Краткосрочные
гарантийные
обязательства",
4210 "Долгосрочные
гарантийные
обязательства"
3390 "Прочая
краткосрочная
кредиторская
задолженность",
4170 "Прочая
долгосрочная
кредиторская
задолженность"
Прочие (суммы
отраженные
в других
журналах-ордерах)
Итого
Ведомость закончена "___"__________20___года.
В журнал-ордер 10
соответствующие записи перенесены           "___"__________20___года.
Исполнители       ________________        _______________
(Ф.И.О.)               (подпись)
________________        _______________
(Ф.И.О.)               (подпись)

N 10 журнал-ордерге N 1 ведомость цехтар бөлінісінде өндіріске шығындарды есепке алуға арналған. Жекелеген цехтар бойынша шығындарды көрсету үшін жеке салым парағы пайдаланылады. Цехтар саны біршама болған кезде цехтардың жекелеген топтарына ведомость ашылуы мүмкін. Цехтар бөлінісінде негізгі өндіріс пен көмекші өндірістердің шығындарын есепке алу бөлек жүзеге асырылады.
Ведомосте әрбір бөлек цех бойынша оның қызметіне қатысты барлық төте және жүкқұжат шығыстары көрсетіледі. Осы шығыстар талдамалы есеп бабының бөлінісінде көрсетіледі.
Әрбір цехтың шығындары туралы жазбалар тиісті бағандар бойынша шоттардың байланыстыратын топтары және кіші бөлімнің шоттары бөлінісінде жүргізіледі. Бұл ретте, қандай-да бір журнал-ордерде көрсетіліп қойған шығыстар, мысалы, банк арқылы кассадан немесе есеп беретін тұлғалар жүргізген шығыстар, коммуналдық қызмет көрсету немесе негізгі құралдарға жөндеуді жүзеге асыру бойынша тараптас ұйымдар қызметтерінің құны және т.б., сондай-ақ өндірістік қажеттіліктерге жұмсалған дайын бұйымдардың құны тиісті журнал-ордерлерден тарату парақтары негізінде»"Өзгелер (басқа да журнал-ордерлерде көрсетілген сома)" бағаны бойынша ведомосте көрсетіледі.
Байланыстыратын шоттары бөлінісінде, тұтастай алғанда, (немесе ведомоске енгізілген цехтардың топтары бойынша) ұйым бойынша өндіріске шығындардың жалпы сомасының есебі ведомосте көзделген»"Байланыстыратын шоттар бойынша барлығы" кестесінде жүргізіледі.
15-нысан
____________________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
1320»"Дайын өнім", 1330»"Тауарлар",
1200»"Қысқа мерзімді дебиторлық берешек",
2100»"Ұзақ мерзімді мерзімді дебиторлық берешек",
6000»"Өнімді сатудан және қызметтер көрсетуден түсетін кіріс"
шоттар және бөлімшелер шоттары топтарының кредиті жөніндегі
N 11 журнал-ордер
200__жылғы _______________________
Шот-
тар-
дың
кре-
диті-
нен/
Шот-
тар-
дың
дебе-
тіне
1320»"Дайын
өнім"
1330»"Тауар-
лар"
1200»"Қысқа
мерзімді дебиторлық
берешек", 2100
"Ұзақ мерзімді
дебиторлық берешек"
N____
N____
N____
N____
N____
N____
N____
А
1
2
3
4
5
6
7
1010
"Кас-
сада-
ғы
ақша
қара-
жаты"
1200
"Қыс-
қа
мер-
зімді
деби-
тор-
лық
бере-
шек", 2100
"Ұзақ
мер-
зімді
деби-
тор-
лық
бере-
шек"
1030
"Ағым-
дағы
банк
шот-
тарын-
дағы
ақша
қара-
жаты"
1280
"Өзге
де
қысқа
мер-
зімді
деби-
тор-
лық
бере-
шек",
2180
"Өзге
де
ұзақ
мер-
зімді
деби-
тор-
лық
бере-
шек"
3300
"Қыс-
қа
мер-
зімді
кре-
дитор-
лық
бере-
шек"
3500
"Өзге
де
қысқа
мер-
зімді
мін-
дет-
теме-
лер"
4400
"өзге
де
ұзақ
мер-
зімді
мін-
дет-
теме-
лер"
5400
"Ре-
зерв-
тер"
5500
"Бө
лін-
беген
табыс
(жа-
был-
маған
шы-
ғын)"

Ведомость N 1 к журналу-ордеру N 10 предназначена для учета затрат на производство в разрезе цехов. Для отражения затрат по отдельным цехам используются отдельные вкладные листы. При значительном количестве цехов могут открываться ведомости на отдельные группы цехов. Учет затрат в разрезе цехов основного производства и вспомогательных производств осуществляется раздельно.
По каждому отдельному цеху в ведомости отражаются все прямые и накладные расходы, относящиеся к его деятельности. Данные расходы показываются в разрезе статей аналитического учета.
Записи о затратах каждого цеха производятся в разрезе корреспондирующих групп счетов и счетов подраздела по соответствующим графам. При этом расходы, уже отраженные в каком-либо журнале-ордере, например расходы, произведенные из кассы, через банк или подотчетных лиц, стоимость услуг сторонних организаций по оказанию коммунальных услуг или осуществлению ремонта основных средств и т.п., а также стоимость готовых изделий, израсходованных на производственные нужды, показываются в ведомости по графе "Прочие (суммы, отраженные в других журналах-ордерах)" на основе листов-расшифровок из соответствующих журналов-ордеров.
Подсчет общей суммы затрат на производство по организации в целом (или по группе цехов, включенных в ведомость) в разрезе корреспондирующих счетов производится в таблице "Всего по корреспондирующим счетам", предусмотренной в ведомости.
Форма 15
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Формы регистров бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 11
по кредиту групп счетов и счетов подразделов
1320 "Готовая продукция", 1330 "Товары",
1200 "Краткосрочная дебиторская задолженность",
2100 "Долгосрочная дебиторская задолженность",
6000 "Доход от реализации продукции и оказания услуг"
за _______________________ 200__года.
С кредита
счетов
_____________
В дебет
счетов
1320 "Готовая
про-
дукция"
1330
"Товары"
1200
"Краткосрочная
дебиторская
задолжен-
ность",
2100
"Долгосрочная
дебиторская
задолженность"
6000
"Доход
от реа-
лизации
продук-
ции и
оказания
услуг"
И
т
о
г
о
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1010
"Денежные
средства в
кассе"
1200
"Кратко-
срочная
дебиторская
задолжен-
ность",
2100
"Долгосрочная
дебиторская
задолженность"
1030
"Денежные
средства на
текущих
банковских
счетах"
1280
"Прочая
краткосрочная
дебиторская
задолженность",
2180 "Прочая
долгосрочная
дебиторская
задолженность"
3300
"Краткосрочная
кредиторская
задолженность",
3500 "Прочие
краткосрочные
обязательства"
4400 "Прочие
долгосрочные
обязательства"
5400
"Резервы"
5500
"Нераспре-
деленная
прибыль
(непокрытый
убыток)"

5600
"Қо-
рытын-
ды
табыс
(қо-
рытын-
ды
шы-
ғын)"
6000
"Өнім-
ді
сату-
дан
және
қыз-
мет-
тер
көр-
сету-
ден
түсе-
тін
кіріс"
7000
"Са-
тыл-
ған
өнім-
нің
және
көр-
сетіл-
ген
қыз-
мет-
тер-
дің
өзін-
дік
құны"
7200
"Әкім-
шілік
шығыс-
тар"
7400
"Өзге
де
шығыс-
тар"
8000
"Не-
гізгі
өнді-
ріс"
Жиыны
кестенің жалғасы
6000 "Өнімді
сатудан және
қызметтер
көрсетуден
түсетін
кіріс"
Жиыны
N____
N____
8
9
10
Кіші бөлімдердің шоттарына талдамалы деректер
6100»"Қаржыландырудан түсетін кірістер", 6200»"Өзге де кірістер"
А кестесі
р/р
N
Кіші
бөлім-
нің
шот-
тары
Айдың
басын-
дағы
сальдо
Бір
айдағы
айна-
лым
Айдың
аяғын-
дағы
сальдо
А
Б
1
2
3
4
Жиыны
6020 "Сатылған өнімді қайтару", 6030 "Бағадан
және сатудан жеңілдіктер"
Б кестесі
р/р
N
Кіші
бөлім-
нің
шот-
тары
Айдың
басын-
дағы
сальдо
Бір
айдағы
айна-
лым
Айдың
аяғын-
дағы
сальдо
А
Б
1
2
3
4
Жиыны
7010»"Сатылған өнімнің және көрсетілген қызметтердің
өзіндік құны"
В кестесі
р/р
N
Кіші
бөлім-
нің
шот-
тары
Айдың
басын-
дағы
сальдо
Бір
айдағы
айна-
лым
Айдың
аяғын-
дағы
сальдо
А
Б
1
2
3
4
Жиыны
А. Қорытынды деректер
N
Көрсеткіштер-
дің атауы
Дайын өнім
жоспарлы
өзіндік
құны
бойынша
іс жүзін-
дегі
өзіндік
құны
бойынша
1
Айдың
басындағы
қалдық
2
Түсімдер
3
Өзге де
түсімдер
4
Жиыны (1+2+3
жол)
5
Шетке
жіберілгені
6
Сату бойынша
көрсетусіз
жұмсалғаны
7
Қалдық пен
жоспарлы
өзіндік құнға
түсімдердің
іс жүзіндегі
өзіндік
құнның %
қатынасы
8
Есепті
кезеңнің
аяғындағы
қалдық (4
жол-5 жол-6
жол + 7 жол)
Журнал-ордер аяқталды 200__жылғы»"______"» ________________________
Бас кітапта айналым сомасы көрсетілді 200__жылғы»"__" _____________
Орындаушылар: ______________________________ ___________________
(аты-жөні)                  (қолы)
______________________________ ___________________
(аты-жөні)                  (қолы)
Бас бухгалтер ______________________________ ___________________
(аты-жөні)                   (қолы)
N 11 журнал-ордер кіші бөлімдер шоттарының және 1320»"Дайын өнім", 1330»"Тауарлар", 1200»"Қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 2100»"Ұзақ мерімді дебиторлық берешек" және 6000»"Өнімді сатудан және қызметтер көрсетуден түсетін кіріс" шоттары топтарының кредиті бойынша операцияларды есепке алуға арналған.
Журнал-ордерде "Жиыны" жолы бойынша және 10»"Кредит бойынша жиыны" бағанында синтетикалық шоттар бөлінісінде кредиттік айналымдардың қорытынды сомасы көрсетіледі.
Журнал-ордерде негізгі қызметтен түсетін кірістер мен шығыстарды талдамалы есепке алуға арналған бөлім бар. Талдамалы есеп кіші бөлімдердің синтетикалық шоттарының және 6000»"Өнімді сатудан және қызметтер көрсетуден түсетін кіріс" және 7010 "Сатылған өнімнің және көрсетілген қызметтердің өзіндік құны" шоттарының бөлінісінде жүргізіледі. Негізгі қызметтен түсетін кірістердің, сатылған тауарлар мен сатудан жеңілдіктерден, негізгі қызмет бойынша бағадан және шығыстардан түсетін кірістердің әрбір синтетикалық шоты бойынша және тұтастай алғанда 6000 және 7000 кіші бөлімдердің шоттары бойынша ("Жиыны" жолы) айдың басындағы сальдо, 6000 кіші бөлімдерінің синтетикалық шоттары бойынша тиісінше - кредит жөніндегі, 7010 - дебет жөніндегі бір айдағы айналым және айдың аяғына олар бойынша сальдо (3 "Айдың аяғындағы сальдо" бағаны) көрсетіледі. Талдамалы есептің деректері»"Таза кірістің есебі" кестесін толтыру үшін пайдаланылады.
Сатылған дайын өнімнің іс жүзіндегі өзіндік құнын анықтау, сондай-ақ іс жүзіндегі өзіндік құны бойынша айдың аяғына қоймалардағы дайын өнімнің қалдықтарын бағалау үшін А»"Қорытынды деректер" кестесі арналған.

5600
"Итоговая
прибыль
(итоговый
убыток)"
6000
"Доход от
реализации
продукции и
оказания
услуг"
700
"Себестоимость
реализованной
продукции и
оказанных
услуг"
7200
"Админист-
ративные
расходы"
7400
"Прочие
расходы"
8000
"Основное
производство"
Итого
Аналитические данные к счетам подразделов
6100 "Доходы от финансирования", 6200 "Прочие доходы"
Таблица А
N
п/п
Счета
подраздела
Сальдо
на начало
месяца
Оборот
за месяц
Сальдо
на конец
месяца
А
Б
1
2
3
4
Итого
6020 "Возврат проданной продукции",
6030 "Скидки с цены и продаж"
Таблица Б
N
п/п
Счета
подраздела
Сальдо
на начало
месяца
Оборот
за месяц
Сальдо
на конец
месяца
А
Б
1
2
3
4
Итого
7010 "Себестоимость реализованной продукции и оказанных услуг"
Таблица В
N
п/п
Счета
подраздела
Сальдо
на начало
месяца
Оборот
за месяц
Сальдо
на конец
месяца
А
Б
1
2
3
4
Итого
А. Обобщенные данные
N
Наименование
показателей
Готовая продукция
по плановой
себестоимости
по фактической
себестоимости
1
Остаток на
начало месяца
2
Поступления
3
Прочие
поступления
4
Итого
(стр. 1 + 2 + 3)
5
Отпущено на
сторону
6
Израсходовано
без отражения
по реализации
7
% отношения
фактической
себестоимости
остатка и
поступления
к плановой
себестоимости
8
Остаток на
конец отчетного
периода
(стр.4 - стр.5 -
стр.6 + стр.7)
Журнал-ордер закончен   "___"__________200__года.
В Главной книге суммы оборотов отражены  "___"__________200__года.
Исполнители:          _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
_______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Главный бухгалтер     _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Журнал-ордер N 11 предназначен для учета операций по кредиту счетов подразделов и групп счетов 1320 "Готовая продукция", 1330 "Товары", 1200 "Краткосрочная дебиторская задолженность", 2100 "Долгосрочная дебиторская задолженность" и 6000 "Доход от реализации продукции и оказания услуг".
В журнале-ордере по строке "Итого" и графе 10 "Итого по кредиту" отражаются итоговые суммы кредитовых оборотов в разрезе синтетических счетов.
В журнале-ордере имеется раздел, предназначенный для аналитического учета доходов и расходов от основной деятельности.
Аналитический учет ведется в разрезе синтетических счетов подразделов и счетов 6000 "Доход от реализации продукции и оказания услуг", и 7010 "Себестоимость реализованной продукции и оказанных услуг". По каждому синтетическому счету доходов от основной деятельности, возвратов проданных товаров и скидки с продаж, с цены и расходов по основной деятельности и в целом по подразделам 6000 и 7000 (строка "Итого") отражаются сальдо на начало месяца, оборот за месяц по синтетическим счетам подразделов 6000 соответственно - по кредиту, 7010 - по дебету и сальдо по ним на конец месяца (графа З "Сальдо на конец месяца"). Данные аналитического учета используются для заполнения таблицы "Расчет чистого дохода".
Для определения фактической себестоимости реализованной готовой продукции, а также оценки остатков готовой продукции на складах на конец месяца по фактической себестоимости предназначена таблица А "Обобщенные данные".

А»"Қорытынды деректер" кестесінде»"іс жүзіндегі өзіндік құны" бағанында 4»"Жиыны" жолы бойынша мыналар көрсетіледі: айдың басына дайын өнімнің, жеке меншік өндірістегі дайын өнімнің және бір айдағы дайын өнімнің өзге түсімдерінің сомасы (түгендеу кезінде анықталған артықтар және т.б.) (1-жол + 2-жол + 3-жол), 5 және 6-жолдар бойынша - сатылған (шетке шығарылған) және пайдаланудың басқа бағыттары бойынша жұмсалған (жалпы және әкімшілік қажеттіліктерге, қосымша өндірістерге, анықталған жетіспеушіліктер және т.б.) дайын өнімнің құны.
7»"тауарларды қайтару құны" жолы бойынша тауарларды қайтару сомасы көрсетіледі.
8»"Есепті кезеңнің аяғындағы қалдық" жолы мынадай формула бойынша есептеледі: кезеңнің басындағы қалдық + түсімдер - шетке шығару және сату бойынша көрсетпей шығыс".
16-нысан
_______________________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
1100»"Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары", 2000»"Ұзақ мерзімді
қаржы инвестициялары", 2200»"Үлестік қатысу әдісімен ескерілетін
инвестициялар", 2300»"Жылжымайтын мүлікке инвестициялар",
2400»"Негізгі құралдар", 2700»"Материалдық емес активтер",
6100»"Қаржыландырудан түсетін кірістер", 6200»"Өзге де
кірістер", 6300»"Тоқтатылатын қызметке байланысты кірістер",
6400»"Үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін ұйымдардың пайда
үлесі"»кіші бөлімдері шоттарының кредиті жөніндегі
N 12 журнал-ордер
200__жылғы _______________________
Шот-
тардың
кре-
диті-
нен/
Шот-
тардың
дебе-
тіне
2400»"Негізгі
құралдар" кіші
бөлімінің
2500 "Биологиялық
активтер" кіші
бөлімінің
2700 "Материалдық
емес активтер"
кіші бөлімінің
N
N
N
N
N
N
N
N
N
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1010
"Кас-
сада-
ғы
ақша
қара-
жаты"
1030
"Ағым-
дағы
банк
шот-
тарын-
дағы
ақша
қара-
жаты"
1100
"Қысқа
мер-
зімді
қаржы
инвес-
тиция-
лары"
121Х
"Алу-
ға
шот-
тар"
1220
"Ен-
шілес
ұйым-
дардың
қысқа
мер-
зімді
деби-
торлық
бере-
шегі"
1230
"Ассо-
ция-
ланған
және
бір-
лескен
ұйым-
дардың
қысқа
мер-
зімді
деби-
торлық
бере-
шегі"
1270
"Алу-
ға
қысқа
мер-
зімді
сый-
ақы-
лар"
2100
"Ұзақ
мер-
зімді
деби-
тор-
лық
бере-
шек"
2110
"Сатып
алу-
шылар
мен
тап-
сыр-
ысшы-
лар-
дың
ұзақ
мер-
зімді
бере-
шегі"
2120
"Ен-
шілес
ұйым-
дардың
ұзақ
мер-
зімді
деби-
торлық
бере-
шегі"
2130
"Ассо-
ция-
ланған
және
бір-
лескен
ұйым-
дардың
ұзақ
мер-
зімді
деби-
торлық
бере-
шегі"
2170
"Алуға
ұзақ
мер-
зімді
сый-
ақы-
лар"
2400
"Не-
гізгі
құрал-
дар"
241Х
"Ғи-
марат-
тар"
241Х
"Жер
және
ғима-
рат-
тар"
241Х
"Маши-
на
жаб-
дығы"
241Х
"Ке-
мелер"
241Х
"Ұшақ-
тар"
241Х
"Авто-
көлік
құрал-
дары"
241Х
"Жыл-
жымай-
тын
мүлік-
пен
бай-
ланыс-
тырыл-
ған
жиһаз
бен
жыл-
жыма-
лы
мүлік"
241Х
"Офис-
тік
жаб-
дық"
2410
шот-
тары-
ның
тобы
бой-
ынша
жиыны
2420
"Не-
гізгі
құрал-
дар-
дың
амор-
тиза-
циясы"
2420
шот-
тары-
ның
тобы
бой-
ынша
жиыны
2430
"Не-
гізгі
құрал-
дардың
құн-
сыз-
дануы-
нан
шығын"
2430
шот-
тары-
ның
тобы
бой-
ынша
жиыны
2730
"Ма-
тери-
алдық
емес
актив-
тер"
2740
"Ма-
тери-
алдық
емес
актив-
тердің
амор-
тиза-
циясы"
2750
"Өзге
де
мате-
риал-
дық
емес
актив-
тердің
құн-
сыз-
дануы-
нан
шығын-
дар"
2500
"Био-
логия-
лық
актив-
тер"
2600
"Бар-
лау
және
баға-
лау
актив-
тері"
2610
"Бар-
лау
және
баға-
лау
актив-
тері"
2620
"Бар-
лау
және
баға-
лау
актив-
тері-
нің
амор-
тиза-
циясы"
2630
"Бар-
лау
және
баға-
лау
актив-
тері-
нің
құн-
сыз-
дануы-
нан
шығын-
дар"
3300
"Қысқа
мер-
зімді
кре-
дитор-
лық
бере-
шек"
3310
"Өнім
беру-
шілер
мен
мер-
дігер-
лерге
қысқа
мер-
зімді
кре-
дитор-
лық
бере-
шек"
3320
"Ен-
шілес
ұйым-
дарға
қысқа
мер-
зімді
кре-
дитор-
лық
бере-
шек"
3330
"Ассо-
ция-
ланған
және
бір-
лескен
ұйым-
дарға
ұзақ
мер-
зімді
деби-
торлық
бере-
шек"
3520
"Бола-
шақ
кезең-
дер-
дің
кіріс-
тері"
4100
"Ұзақ
мер-
зімді
кре-
дитор-
лық
бере-
шек"
4110
"Өнім
беру-
шілер
мен
мер-
дігер-
лерге
ұзақ
мер-
зімді
бере-
шек"
4120
"Ен-
шілес
ұйым-
дарға
ұзақ
мер-
зімді
кре-
дитор-
лық
бере-
шек"
4130
"Ас-
соция-
ланған
және
бір-
лескен
ұйым-
дарға
ұзақ
мер-
зімді
кре-
дитор-
лық
бере-
шек"

В таблице А "Обобщенные данные" в графе "фактической себестоимости" по строке 4 "Итого" отражаются: общая сумма остатков готовой продукции на начало месяца, готовой продукции собственного производства и прочих поступлений (излишки, выявленные при инвентаризации и др.) готовой продукции за месяц (строка 1 + строка 2 + строка 3), по строкам 5 и 6 - стоимость реализованной (отпущенной на сторону) готовой продукции и израсходованной по другим направлениям использования (на общие и административные нужды, вспомогательные производства, выявленные недостачи и др.).
По строке 7 "стоимость возврата товаров" отражаются сумма возврата товаров.
Строка 8 "Остаток на конец отчетного периода, исчисляется по формуле: остаток на начало периода + поступления - отпуск на сторону и расход без отражения по реализации".
Форма 16
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Формы регистров бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 12
по кредиту счетов подразделов
1100 "Краткосрочные финансовые инвестиции",
2000 "Долгосрочные финансовые инвестиции",
2200 "Инвестиции, учитываемые методом долевого участия",
2300 "Инвестиции в недвижимость",
2400 "Основные средства", 2700 "Нематериальные активы",
6100 "Доходы от финансирования", 6200 "Прочие доходы",
6300 "Доходы, связанные с прекращаемой деятельностью",
6400 "Доля прибыли организаций, учитываемых по методу долевого участия"
за___________________________200__года.
С кредита счетов
_____________________
В дебет счетов
подраздела
2400
"Основные
средства"
подраздела
2500
"Биологичес-
кие активы"
подраздела
2700
"Нематериаль-
ные активы"
N
N
N
N
N
N
N
N
N
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1010 "Денежные
средства в кассе"
1030 "Денежные
средства на текущих
банковских счетах"
Счета раздела 1100
"Краткосрочные финансовые
инвестиции"
1200 "Краткосрочная
дебиторская задолженность"
121Х "Счета к получению"
1220 "Краткосрочная
дебиторская задолженность
дочерних организаций"
1230 "Краткосрочная
дебиторская задолженность
ассоциированных и
совместных организаций"
1270 "Краткосрочные
вознаграждения к
получению"
Итого
2100 "Долгосрочная дебиторская задолженность"
2110 "Долгосрочная задолженность покупателей и заказчиков"
2120 "Долгосрочная дебиторская задолженность дочерних организаций"
2130 "Долгосрочная дебиторская задолженность ассоциированных и совместных организаций"
2170 "Долгосрочные вознаграждения
к получению"
Итого по подразделу 2100
2400 "Основные средства"
241Х "Здания"
241Х "Земля и здания"
241Х "Машинное
оборудование"
241Х "Суда"
241Х "Самолеты"
241Х "Автотранспортные
средства"
241Х "Мебель и
движимость, соединенная
с недвижимостью"
241Х "Офисное
оборудование"
Итого по группе
счетов 2410
2420 "Амортизация
основных средств"
242Х "Амортизация
основных средств"
Итого по группе
счетов 2420
2430 "Убыток от
обесценения основных
средств"
243Х "Убыток от
обесценения основных
средств"
Итого по группе
счетов 2430
2730 "Нематериальные
активы"
274Х "Амортизация
нематериальных активов"
275Х "Убыток от
обесценения прочих
нематериальных активов"
2500 "Биологические
активы"
2600 "Разведочные и
оценочные активы"
261Х "Разведочные и
оценочные активы"
262Х "Амортизация
разведочных и оценочных
активов"
263Х "Убыток от
обесценения разведочных
и оценочных активов"
Итого по группе
счетов 2600
3300 "Краткосрочная
кредиторская
задолженность"
3310 "Краткосрочная
кредиторская
задолженность поставщикам
и подрядчикам",
3320 "Краткосрочная
кредиторская
задолженность дочерним
организациям"
3330 "Краткосрочная
кредиторская
задолженность
ассоциированным и
совместным организациям"
3520 "Доходы будущих
периодов"
4100 "Долгосрочная
кредиторская
задолженность"
4110 "Долгосрочная
задолженность поставщикам
и подрядчикам"
4120 "Долгосрочная
кредиторская
задолженность дочерним
организациям"
4130 "Долгосрочная
кредиторская
задолженность
ассоциированным и
совместным организациям"

4420
"Бо-
лашақ
кезең-
дердің
кіріс-
тері"
5100
"Тө-
лен-
беген
капи-
тал"
7300
"Қар-
жылан-
дыруға
арнал-
ған
шығыс-
тар"
7400
"Өзге
де
шығыс-
тар"
7600
"Үлес-
тік
қатысу
әдісі-
мен
еске-
ріле-
тін
ұйым-
дардың
шығы-
нында-
ғы
үлес"
Жиыны
кестенің жалғасы
2300»"Жылжымайтын
мүлікке
инвестициялар"
1100»"Қысқа
мерзімді қаржы
инвестициялар",
2000»"Ұзақ
мерзімді қаржы
инвестициялары",
2200»"Үлестік
қатысу әдісімен
ескерілетін
инвестициялар"
6100»"Қаржыландырудан
түсетін кірістер",
6200»"Өзге де кірістер",
6300»"Тоқтатылатын
қызметке байланысты
кірістер", 6400»"Үлестік
қатысу әдісі бойынша
ескерілетін ұйымдардың
пайда үлесі" кіші
бөлімінің
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
6100»"Қаржыландырудан түсетін кірістер", 6200»"Өзге де
кірістер", 6300»"Тоқтатылатын қызметке байланысты кірістер",
6400»"Үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін ұйымдардың
пайда үлесі" кіші бөлімнің шоттарына талдамалы деректер
А кестесі
р/р
N
Кіші
бөлім-
нің
шот-
тары
Айдың
басын-
дағы
сальдо
Бір
айдағы
айна-
лым
Айдың
аяғын-
дағы
сальдо
А
Б
1
2
3
4
Жиыны
7300 "Қаржыландыруға арналған шығыстар",  7400»"Өзге де
шығыстар", 7600»Үлестік қатысу әдісімен ескерілетін
ұйымдардың шығынындағы" үлес
Б кестесі
р/р
N
Кіші
бөлім-
нің
шот-
тары
Айдың
басын-
дағы
сальдо
Есепті
айдағы
айна-
лым
Айдың
аяғын-
дағы
сальдо
А
Б
1
2
3
4
Жиыны
Журнал-ордер аяқталды 200__жылғы»"______"» ___________________
Бас кітапта айналым сомасы көрсетілді 200__жылғы»"__"______________
Орындаушылар: ________________________________ ___________________
(аты-жөні)                   (қолы)
________________________________ ___________________
(аты-жөні)                   (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________ ___________________
(аты-жөні)                   (қолы)
N 12 журнал-ордер Бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспарының тиісті шоттарына сәйкес 1100»"Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары", 2000»"Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары", 2200 "Үлестік қатысу әдісімен ескерілетін инвестициялар", 2300 "Жылжымайтын мүлікке инвестициялар", 2400»"Негізгі құралдар", 2700 "Материалдық емес активтер", 6100»"Қаржыландыруден түсетін кірістер", 6200»"Өзге де кірістер" кіші бөлімдері синтетикалық шоттарының кредиті бойынша операцияларды есепке алуға арналған.
Журнал-ордерде 1100, 2000, 2200, 2300, 2400, 2700, 6100, 6200 кіші бөлімдерінің әрбір кредиттелетін синтетикалық шоты үшін жекелеген бағандар арналған. Дебет бойынша осы шоттармен корреспонденцияланатын синтетикалық шоттардың үлгілік тізбесі»"А" бағанында көрсетілген.
Айдың аяғында әрбір синтетикалық шот бойынша 1100, 2000, 2200, 2300, 2400, 2700, 6100, 6200 кіші бөлімдері шоттарының кредиті бойынша айналымдар сомасы есептеледі және»"Жиыны" жолы бойынша көрсетіледі, ол Бас кітапқа көшіріледі.
Журнал-ордер негізгі емес қызметтен түсетін кірістер мен шығыстарды талдамалы есепке алуға арналған. Талдамалы есеп 6100 "Қаржыландырудан түсетін кірістер", 6200 "Өзге де кірістер", 6300 "Тоқтатылатын қызметке байланысты кірістер", 6400»"Үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін ұйымдардың пайда үлесі" және 7300 "Қаржыландыруға арналған шығыстар", 7400»"Өзге де шығыстар", 7600 "Үлестік қатысу әдісімен ескерілетін ұйымдардың шығынындағы үлес" кіші бөлімдерінің синтетикалық шоттарына қосалқы шоттар бөлінісінде жүргізіледі. Негізгі емес қызметтен түсетін кірістер мен шығыстары синтетикалық шоттарының әрбір қосалқы шоты бойынша мыналар көрсетіледі: айдың басындағы сальдо, кіші бөлімдердің шоттарына қосалқы шоттар бойынша бір айдағы айналымдар және айдың аяғына олар бойынша сальдо (3»"Айдың аяғына сальдо" бағаны), талдамалы есептің деректері»"Таза кірістің есебі" кестесін толтыру үшін пайдаланылады.
17-нысан
_____________________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
5000»"Жарғылық капитал",»"Төленбеген капитал", 5200»"Сатып
алынған жеке меншік үлес құралдары", 5300»"Эмиссиялық кіріс",
5400»"Резервтер", 5500»"Бөлінбеген табыс (жабылмаған шығын)"
кіші бөлімдері шоттарының кредиті жөніндегі
N 13 журнал-ордер
200__жылғы_______________________
5000»"Жарғылық капитал" кіші бөлімі шоттарының кредитінен
шоттардың топтарының және кіші бөлім шоттарының дебетіне
р/р
N
Жазба-
ның
мазмұны
5010»"Артықшылық
берілген акциялар"
шотының кредитінен
дебетке
Жиыны
N
N
N
А
Б
1
2
3
4
Жиыны
кестенің жалғасы
5020»"Жай акциялар"
шотының кредитінен
дебетке
Жиыны
5030»"Салымдар
және пайлар" шотының
кредитінен дебетке
Жиыны
N
N
N
N
N
N
5
6
7
8
9
10
11
12
5110»"Төленбеген капитал" кіші бөлімі шоттарының кредитінен
шоттар тобының және кіші бөлім шоттарының дебетіне
р/р
N
Жаз-
баның
маз-
мұны
5110 "Төленбеген капитал" шотының
кредитінен дебетке
N____
N____
N____
N____
N____
N____
А
Б
1
2
3
4
5
6
Жиыны
кестенің жалғасы
Жиыны
N____
N____
7
8
9
5210»"Сатып алынған жеке меншік үлес құралдары" кіші бөлімі
шоттарының кредитінен шоттар тобының және кіші бөлім
шоттарының дебетіне
р/р
N
Жазбаның
мазмұны
5210»"Сатып алынған жеке меншік үлес
құралдары" шотының кредитінен дебетке
Жиыны
N____
N____
N____
N____
N____
N____
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны
5310»"Эмиссиялық кіріс" кіші бөлімі шотының кредитінен шоттар
тобының және кіші бөлім шоттарының дебетіне
р/р
N
Жазбаның
мазмұны
5310»"Эмиссиялық кіріс" шотының
кредитінен дебетке
Жиыны
N____
N____
N____
N____
N____
N____
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны
5400»"Резервтер" кіші бөлімі шоттарының кредитінен шоттар
тобының және кіші бөлім шоттарының дебетіне
р/р
N
Жазбаның
мазмұны
5410»"Құрылтай құжаттармен
белгіленген резервтік
капитал" шотының
кредитінен дебетке
Жиыны
N____
N____
N____
N____
А
Б
1
2
3
4
5
Жиыны
кестенің жалғасы
5420 "Негізгі құралдарды
қайта бағалауға арналған
резерв" шотының кредитінен
Жиыны
5430»"Мате-
риалдық емес
активтерді
қайта баға-
лауға
арналған
резерв"
шотының
кредитінен
дебетке
Жиыны
N____
N____
N____
N____
N____
N____
6
7
8
9
10
11
12
13
5400»"Резервтер" кіші бөлімі шоттарының кредитінен шоттар
топтарының және кіші бөлім шоттарының дебетіне
р/р
N
Жаз-
баның
маз-
мұны
5540»"Сатуға қаржы
активтерін қайта
бағалауға арналған
резерв" шотының
кредитінен дебетке
Жиыны
N____
N____
N____
А
Б
1
2
3
4
Жиыны
кестенің жалғасы
5450»"Шетелдік
қызметі бойынша
шетел валютасын
қайта есептеуге
арналған резерв"
шотының кредитінен
дебетке
Жиыны
5460»"Өзге де
резервтер" шотының
кредитінен дебетке
Жиыны
N____
N____
N____
5
6
7
8
9
10
11
12
5500»"Бөлінбеген табыс (жабылмаған шығын)" кіші бөлімі
шоттарының кредитінен шоттар топтарының және кіші бөлім
шоттарының дебетіне
р/р
N
Жазбаның
мазмұны
5510»"Есепті
жылдың бөлінбеген
табысы (жабылмаған
шығыны)" шотының
кредитінен дебетке
Жиыны
N____
N____
N____
А
Б
1
2
3
4
Жиыны
кестенің жалғасы
5520»"Өткен
жылдардың
бөлінбеген табысы
(жабылмаған
шығыны)" шотының
кредитінен дебетке
Жиыны
N____
N____
N____
5
6
7
8
Жеке меншік капиталдың жиыны ________________________________ теңге
5010 "Артықшылық берілген акциялар" шоттарының тобына
талдамалы деректер
р/р
N
Қосал-
қы
шот-
тардың
атауы
Айдың басына
сальдо
Ағымдағы
айдағы
айналымдар
Айдың аяғына
сальдо
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны
5020»"Жай акциялар" шоттарының тобына талдамалы деректер
р/р
N
Қосалқы
шот-
тардың
атауы
Айдың басына
сальдо
Ағымдағы
айдағы
айналымдар
Айдың аяғына
сальдо
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны
5030»"Салымдар және пайлар" шоттарының тобына талдамалы
деректер
р/р
N
Қосалқы
шот-
тардың
атауы
Айдың басына
сальдо
Ағымдағы
айдағы
айналымдар
Айдың аяғына
сальдо
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны
5110 "Төленбеген капитал" шотына талдамалы деректер
р/р
N
Қосалқы
шот-
тардың
атауы
Айдың басына
сальдо
Ағымдағы
айдағы
айналымдар
Айдың аяғына
сальдо
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны
5210»"Сатып алынған жеке меншік үлес құралдары" шоттарының
тобына талдамалы деректер
р/р
N
Қосалқы
шоттар-
дың
атауы
Айдың басына
сальдо
Ағымдағы
айдағы
айналымдар
Айдың аяғына
сальдо
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны
5310»"Эмиссиялық кіріс" шотына талдамалы деректер
р/р
N
Қосалқы
шот-
тардың
атауы
Айдың басына
сальдо
Ағымдағы
айдағы
айналымдар
Айдың аяғына
сальдо
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны
5510»"Құрылтай құжаттармен белгіленген резервтік капитал"
шотына талдамалы деректер
р/р
N
Қосалқы
шот-
тардың
атауы
Айдың басына
сальдо
Ағымдағы
айдағы
айналымдар
Айдың аяғына
сальдо
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны
5520»"Негізгі құралдарды қайта бағалауға арналған резерв"
шотына талдамалы деректер
р/р
N
Қосалқы
шот-
тардың
атауы
Айдың басына
сальдо
Ағымдағы
айдағы
айналымдар
Айдың аяғына
сальдо
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны
5530»"Материалдық емес активтерді қайта бағалауға арналған
резерв" шотына талдамалы деректер
р/р
N
Қосалқы
шот-
тардың
атауы
Айдың басына
сальдо
Ағымдағы
айдағы
айналымдар
Айдың аяғына
сальдо
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны
5540»"Сатуға арналған қаржы активтерін қайта бағалауға
арналған резерв" шотына талдамалы деректер
р/р
N
Қосалқы
шот-
тардың
атауы
Айдың басына
сальдо
Ағымдағы
айдағы
айналымдар
Айдың аяғына
сальдо
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны
5450»"Шетелдік қызметі бойынша шетел валютасын қайта
есептеуге арналған резерв" шотына талдамалы деректер
р/р
N
Қосалқы
шот-
тардың
атауы
Айдың басына
сальдо
Ағымдағы
айдағы
айналымдар
Айдың аяғына
сальдо
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны
5560»"Өзге де резервтер" шоттар тобына талдамалы деректер
р/р
N
Қосалқы
шот-
тардың
атауы
Айдың басына
сальдо
Ағымдағы
айдағы
айналымдар
Айдың аяғына
сальдо
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны
5610»"Есепті жылдың бөлінбеген табысы (жабылмаған шығыны)"
шотына талдамалы деректер
р/р
N
Қосалқы
шот-
тардың
атауы
Айдың басына
сальдо
Ағымдағы
айдағы
айналымдар
Айдың аяғына
сальдо
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Жиыны
5620»"Өткен жылдардың бөлінбеген табысы (жабылмаған шығыны)"
шотына талдамалы деректер
р/р
N
Қосалқы
шот-
тардың
атауы
Айдың басына
сальдо
Ағымдағы
айдағы
айналымдар
Айдың аяғына
сальдо
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Жиыны
Журнал-ордер аяқталды 200__жылғы»"______" ___________________
Бас кітапта айналым сомасы көрсетілді 200__жылғы»"___" ____________
Орындаушылар: _________________________________ __________________
(аты-жөні)                     (қолы)
_________________________________ __________________
(аты-жөні)                     (қолы)
Бас бухгалтер _________________________________ __________________
(аты-жөні)                     (қолы)
N 13 журнал-ордер 5000»"Жарғылық капитал",»"Төленбеген капитал", 5200»"Сатып алынған жеке меншік үлес құралдары", 5300 "Эмиссиялық кіріс", 5400»"Резервтер", 5500»"Бөлінбеген табыс (жабылмаған шығын)" кіші бөлімдері шоттарының кредиті бойынша операцияларды есепке алуға арналған.
Журнал-ордерде»"Операциялардың мазмұны" бағаны бойынша қолданыстағы заңнамада белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын жарғылық капиталға жарналарға, ұйымның жарғылық және резервтік капиталының мөлшерін арттыруға және т.б. байланысты операциялар бойынша қажетті жазба жүргізіледі.

4420
"Доходы будущих
периодов"
5100 "Неоплаченный
капитал"
7300 "Расходы на
финансирование"
7400 "Прочие расходы"
7600 "Доля в убытке
организаций, учитываемых
методом долевого участия"
Итого
продолжение таблицы
2300
"Инвестиции в
недвижимость"
1100
"Краткосрочные
финансовые
инвестиции",
2000
"Долгосрочные
финансовые
инвестиции",
2200
"Инвестиции,
учитываемые
методом
долевого
участия"
подраздела
6100 "Доходы от
финансирования",
6200 "Прочие
доходы", 6300
"Доходы, связанные
с прекращаемой
деятельностью",
400 "Доля прибыли
организаций,
учитываемых по
методу долевого
участия"
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Аналитические данные к счетам подраздела
6100 "Доходы от финансирования", 6200 "Прочие доходы",
6300 "Доходы, связанные с прекращаемой деятельностью",
6400 "Доля прибыли организаций, учитываемых по методу долевого участия"
Таблица А
N
п/п
Счета
подраздела
Сальдо
на начало
месяца
Оборот
за месяц
Сальдо
на конец
месяца
А
Б
1
2
3
4
Итого
7300 "Расходы на финансирование", 7400 "Прочие расходы",
7600 "Доля в убытке организаций, учитываемых методом долевого участия"
Таблица Б
N
п/п
Счета
подраздела
Сальдо
на начало
Оборот за
отчетный
месяц
Сальдо
на конец
А
Б
1
2
3
4
Итого
Журнал-ордер закончен  "___"__________200__года.
В Главной книге суммы оборотов отражены "___"__________200__года.
Исполнители:          _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
_______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Главный бухгалтер     _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Журнал-ордер N 12 предназначен для учета операций по кредиту синтетических счетов подразделов 1100 "Краткосрочные финансовые инвестиции", 2000 "Долгосрочные финансовые инвестиции", 2200 "Инвестиции, учитываемые методом долевого участия", 2300 "Инвестиции в недвижимость", 2400 "Основные средства", 2700 "Нематериальные активы", 6100 "Доходы от финансирования", 6200 "Прочие доходы" в корреспонденции с соответствующими счетами Типового плана счетов бухгалтерского учета.
В журнале-ордере для каждого кредитуемого синтетического счета подразделов 1100, 2000, 2200, 2300, 2400, 2700, 6100, 6200 предназначены отдельные графы. Типовой перечень синтетических счетов, корреспондирующих по дебету с этими счетами, приведен в графе "А".
В конце месяца по каждому синтетическому счету подсчитываются суммы оборотов по кредиту счетов подразделов 1100, 2000, 2200, 2300, 2400, 2700, 6100, 6200 и отражаются по строке "Итого", которые переносятся в Главную книгу.
Журнал-ордер содержит раздел, предназначенный для аналитического учета доходов и расходов от неосновной деятельности. Аналитический учет ведется в разрезе субсчетов к синтетическим счетам подразделов 6100 "Доходы от финансирования", 6200 "Прочие доходы", 6400 "Доля прибыли организаций, учитываемых по методу долевого участия" и 7300 "Расходы на финансирование", 7400 "Прочие расходы", 7600 "Доля в убытке организаций, учитываемых методом долевого участия". По каждому субсчету синтетических счетов доходов и расходов от неосновной деятельности, отражаются: сальдо на начало месяца, обороты за месяц по субсчетам к счетам подразделов и сальдо по ним на конец месяца (графа З "Сальдо на конец месяца"), данные аналитического учета используются для заполнения таблицы "Расчет чистого дохода".
Форма 17
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Формы регистров бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 13
по кредиту счетов подразделов
5000 "Уставный капитал", 5100 "Неоплаченный капитал",
5200 "Выкупленные собственные долевые инструменты",
5300 "Эмиссионный доход", 5400 "Резервы",
5500 "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток)"
за _______________________ 200__года.
С кредита счетов подраздела 5000 "Уставный капитал"
в дебет групп счетов и счетов подраздела
N
п/п
Содер-
жание
записи
С кре-
дита
счета
5010
"Приви-
легиро-
ванные
акции"
в дебет
И
т
о
г
о
С кре-
дита
счета
5020
"Простые
акции"
в дебет
И
т
о
г
о
С кредита
счета 5030
"Вклады
и паи"
в дебет
И
т
о
г
о
N
N
N
N
N
N
N
N
N
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Итого
С кредита счета подраздела 5110 "Неоплаченный капитал"
в дебет дебет групп счетов и счетов подраздела
N
п/п
Содер-
жание
записи
С кредита счета 5110 "Неоплаченный
капитал" в дебет
И
т
о
г
о
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого
С кредита счета подраздела 5210 "Выкупленные собственные
долевые инструменты" в дебет групп счетов и счетов подраздела
N
п/п
Содер-
жание
записи
С кредита счета 5210
"Выкупленные собственные
долевые инструменты" в дебет
Итого
N__
N__
N__
N__
N__
N__
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Итого
С кредита счета подраздела 5310 "Эмиссионный доход"
в дебет групп счетов и счетов подраздела
N
п/п
Содер-
жание
записи
С кредита счета 5310
"Эмиссионный доход" в дебет
Итого
N__
N__
N__
N__
N__
N__
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Итого
С кредита счетов подраздела 5400 "Резервы"
в дебет групп счетов и счетов подраздела
N
п/п
Содер-
жание
записи
С кредита
счета 5410
"Резервный
капитал,
установленный
учредительными
документами"
в дебет
И
т
о
г
о
С кредита
счета 5420
"Резерв на
переоценку
основных
средств"
в дебет
И
т
о
г
о
С кредита
счета 5430
"Резерв
на пере-
оценку
немате-
риальных
активов"
в дебет
И
т
о
г
о
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
N__
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Итого
С кредита счетов подраздела 5400 "Резервы" в дебет групп
счетов и счетов подраздела
N
п/п
Содер-
жание
записи
С кредита
счета 5540
"Резерв
на переоценку
финансовых
активов
предназначенных
для продажи"
в дебет
И
т
о
г
о
С кредита
счета 5450
"Резерв на
пересчет
иностранной
валюты по
зарубежной
деятель-
ности"
в дебет
И
т
о
г
о
С кредита
счета 5460
"Прочие
резервы"
в дебет
Итого
N__
N__
N__
N__
N__
N__
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Итого
С кредита счетов подраздела 5500 "Нераспределенная прибыль
(непокрытый убыток)" в дебет групп счетов и счетов подраздела
N
п/п
Содер-
жание
записи
С кредита
счета 5510
"Нераспре-
деленная
прибыль
(непокрытый
убыток)
отчетного
года"
в дебет
Итого
С кредита счета
5520 "Нераспре-
деленная прибыль
(непокрытый убыток)
предыдущих лет"
в дебет
Итого
N__
N__
N__
N__
N__
N__
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого
Итого собственный капитал _________________________ тенге
Аналитические данные к группе счетов 5010 "Привилегированные акции"
N
п/п
Наиме-
нование
субсчетов
Сальдо на
начало
месяца
Обороты
за текущий
месяц
Сальдо на
конец месяца
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Итого
Аналитические данные к группе счетов 5020 "Простые акции"
N
п/п
Наиме-
нование
субсчетов
Сальдо на
начало
месяца
Обороты за
текущий месяц
Сальдо на
конец месяца
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Итого
Аналитические данные к группе счетов 5030 "Вклады и паи"
N
п/п
Наиме-
нование
субсчетов
Сальдо на
начало
месяца
Обороты за
текущий месяц
Сальдо на
конец месяца
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Итого
Аналитические данные к счету 5110 "Неоплаченный капитал"
N
п/п
Наиме-
нование
субсчетов
Сальдо на
начало
месяца
Обороты за
текущий месяц
Сальдо на
конец месяца
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Итого
Аналитические данные к группе счетов 5210
"Выкупленные собственные долевые инструменты"
N
п/п
Наиме-
нование
субсчетов
Сальдо на
начало
месяца
Обороты за
текущий месяц
Сальдо на
конец месяца
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Итого
Аналитические данные к счету 5310 "Эмиссионный доход"
N
п/п
Наиме-
нование
субсчетов
Сальдо на
начало
месяца
Обороты за
текущий месяц
Сальдо на
конец месяца
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Итого
Аналитические данные к счету 5510 "Резервный капитал,
установленный учредительными документами"
N
п/п
Наиме-
нование
субсчетов
Сальдо на
начало
месяца
Обороты за
текущий месяц
Сальдо на
конец месяца
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Итого
Аналитические данные к счету 5520
"Резерв на переоценку основных средств"
N
п/п
Наиме-
нование
субсчетов
Сальдо на
начало
месяца
Обороты за
текущий месяц
Сальдо на
конец месяца
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Итого
Аналитические данные к счету 5530
"Резерв на переоценку нематериальных активов"
N
п/п
Наиме-
нование
субсчетов
Сальдо на
начало
месяца
Обороты за
текущий месяц
Сальдо на
конец месяца
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Итого
Аналитические данные к счету 5540
"Резерв на переоценку финансовых активов предназначенных для продажи"
N
п/п
Наиме-
нование
субсчетов
Сальдо на
начало
месяца
Обороты за
текущий месяц
Сальдо на
конец месяца
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Итого
Аналитические данные к счету 5450 "Резерв на пересчет
иностранной валюты по зарубежной деятельности"
N
п/п
Наиме-
нование
субсчетов
Сальдо на
начало
месяца
Обороты за
текущий месяц
Сальдо на
конец месяца
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Итого
Аналитические данные к группе счетов 5560 "Прочие резервы"
N
п/п
Наиме-
нование
субсчетов
Сальдо на
начало
месяца
Обороты за
текущий месяц
Сальдо на
конец месяца
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Итого
Аналитические данные к счету 5610
"Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года"
N
п/п
Наиме-
нование
субсчетов
Сальдо на
начало
месяца
Обороты за
текущий месяц
Сальдо на
конец месяца
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Итого
Аналитические данные к счету 5620
"Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) предыдущих лет"
N
п/п
Наиме-
нование
субсчетов
Сальдо на
начало
месяца
Обороты за
текущий месяц
Сальдо на
конец месяца
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
Итого
Журнал-ордер закончен   "___"__________200__года.
В Главной книге суммы оборотов отражены  "___"__________200__года.
Исполнители:          _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
_______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Главный бухгалтер     _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Журнал-ордер N 13 предназначен для учета операций по кредиту счетов подразделов 5000 "Уставный капитал", 5100 "Неоплаченный капитал", 5200 "Выкупленные собственные долевые инструменты", 5300 "Эмиссионный доход", 5400 "Резервы", 5500 "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток)".
В журнале-ордере по графе "Содержание операции" производятся необходимые записи по операциям, связанным с взносами в уставный капитал, увеличением размера уставного и резервного капитала организации и др., осуществляемым действующим законодательством установленном порядке.

Журнал-ордерде 5000, 5100, 5200, 5300, 5400, 5500 кіші бөлімдерінің әрбір синтетикалық шоты үшін бағандар арналған, оларға дебет бойынша осы шоттармен корреспонденцияланатын синтетикалық шоттардың кодтары енгізіледі. Айдың аяғында әрбір синтетикалық шот бойынша кредит бойынша айналым есептеледі және»"Жиыны" бағанына енгізіледі. Әрбір синтетикалық шот бойынша кредит жөніндегі айналымдардың сомасы ("Жиыны" жолы) Бас кітапқа ауыстырылады.
Журнал-ордерде қосалқы шоттардың бөлінісінде ұйымның жеке меншік капиталының бар-жоғы мен қозғалысының талдамалы есебі жүзеге асырылады.
18-нысан
_____________________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
5600»"Қорытынды кіріс (шығын)", 6020»"Сатылған өнімді қайтару",
6030»"Бағадан және сатудан жеңілдіктер", 7000 "Сатылған өнімнің
және көрсетілген қызметтердің өзіндік құны", 7100 "Өнімді сату
және қызметтер көрсету жөніндегі шығыстар", 7200»"Әкімшілік
шығыстар", 7300»"Қаржыландыруға арналған шығыстар", 7400»"Өзге де
шығыстар", 7500»"Тоқтатылатын қызметке байланысты шығыстар",
7600»"Үлестік қатысу әдісімен ескерілетін ұйымдардың
шығынындағы үлес", 7700 "Корпоративтік табыс салығы жөніндегі
шығыстар" шоттары топтарының және кіші бөлімдер шоттарының кредиті
жөніндегі
N 14 журнал-ордер
200__жылғы _______________________
Кіші
бөлім-
дер
шот-
тары-
ның
кре-
диті-
нен/
Шот-
тардың
дебе-
тіне
5610
"Қорытынды
кіріс
(шығыс)"
6020 "Сатылған
өнімді қайтару",
6030»"Бағадан және
сатудан жеңілдік-
тер"
7000 "Сатылған
өнімнің және
көрсетілген
қызметтердің
өзіндік құны"
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
1
2
3
4
5
6
7
8
9
5510
"Есеп-
ті
жылдың
бөлін-
беген
табы-
сы
(жа-
был-
маған
шығы-
ны)"
5510
шоты
бой-
ынша
жиыны
5520
"Өткен
жыл-
дардың
бөлін-
беген
табы-
сы
(жа-
был-
маған
шығы-
ны)"
5520
шоты
бой-
ынша
жиыны
5610
"қо-
рытын-
ды
кіріс
(шы-
ғын)"
5610
шоты
бой-
ынша
жиыны
6010
"Өнім-
ді
сату-
дан
және
қыз-
меттер
көр-
сету-
ден
түсе-
тін
кіріс"
6010
шот-
тары-
ның
тобы
бой-
ынша
жиыны
7500
"Тоқ-
таты-
латын
қыз-
метке
бай-
ланыс-
ты
шығыс-
тар"
7500
шот-
тары-
ның
тобы
бой-
ынша
жиыны
7600
"Үлес-
тік
қаты-
су
әдісі-
мен
еске-
ріле-
тін
ұйым-
дардың
шығы-
нында-
ғы
үлес"
7600
шот-
тары-
ның
тобы
бой-
ынша
жиыны
Барлы-
ғы
кестенің жалғасы
7100 "Өнімді
сату және
қызметтер
көрсету
жөніндегі
шығыстар"
7200 "Әкім-
шілік
шығыстар"
7300 "Қаржы-
ландыруға
арналған
шығыстар"
7400»"Өзге де
шығыстар"
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
10
11
12
13
14
15
16
17
18
кестенің жалғасы
7700 "Корпо-
ративтік
табыс салығы
жөніндегі
шығыстар"
6310 "Тоқта-
тылатын
қызметке
байланысты
шығыстар"
6400 "Үлес-
тік қатысу
әдісімен
ескерілетін
ұйымдардың
шығынындағы
үлес"
Жиыны
N___
N___
N___
N___
N___
N___
19
20
21
22
23
24
25
1-кесте
Есепті кезеңдегі қорытынды табыстың (қорытынды шығынның)
есебі
МАЗМҰНЫ
Есеп-
ті
айда
Жылдың
басы-
нан
1
Өнімді сатудан және
қызметтер көрсетуден
түсетін кіріс (N 11
журнал-ордер - Б кестесі).
2
Сатылған өнімнің және
көрсетілген қызметтердің
өзіндік құны (N 11
журнал-ордер Б кестесі).
3
Жалпы табыс (1-жол -
2-жол).
4
Қаржыландырудан түсетін
кірістер (N 12
журнал-ордер кестесі).
5
Өзге де кірістер (N 12
журнал-ордер А кестесі).
6
Өнімді сатуға және қызмет
көрсетуге арналған
шығыстар.
7
Әкімшілік шығыстар.
8
Қаржыландыруға арналған
шығыстар.
9
Өзге де шығыстар.
10
Табыс (үлестік қатысу
әдісі бойынша ескерілетін
шығын үлесі (N 12
журнал-ордер А кестесі).
11
Жалғастырылатын қызметтен
кезеңде алынатын табыс
(шығын) (3-жол + 4-жол +
5-жол - 6-жол - 7-жол

В журнале-ордере для каждого синтетического счета подразделов 5000, 5100, 5200, 5300, 5400, 5500 предназначены графы, в которые заносятся коды синтетических счетов, корреспондирующих с данными счетами по дебету. В конце месяца по каждому синтетическому счету подсчитывается оборот по кредиту и заносится в графу "Итого". Суммы оборотов по кредиту (строка "Итого") по каждому синтетическому счету переносятся в Главную книгу.
В журнале-ордере осуществляется аналитический учет наличия и движения собственного капитала организации в разрезе субсчетов.
Форма 18
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Регистры бухгалтерского учета
Журнал-ордер N 14
по кредиту группы счетов и счетов подразделов
5600 "Итоговый доход (убыток)", 6020 "Возврат проданной продукции",
6030 "Скидки с цены и с продаж", 7000 "Себестоимость реализованной
продукции и оказанных услуг", 7100 "Расходы по реализации продукции и
оказанию услуг", 7200 "Административные расходы", 7300 "Расходы на
финансирование", 7400 "Прочие расходы", 7500 "Расходы, связанные с
прекращаемой деятельностью", 7600 "Доля в убытке организаций,
учитываемых методом долевого участия", 7700 "Расходы по корпоративному
подоходному налогу"
за _______________________ 200__года.
С кредита
счетов
подразделов
________________
В дебет счетов
5610
"Итоговый
доход
(убыток)
6020
"Возврат
проданной
продукции",
6030 "Скидки
с цены и с
продаж"
7000
"Себе-
стоимость
реали-
зованной
продукции и
оказанных
услуг"
7100
"Расходы
по
реализации
продукции
и оказанию
услуг
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
5510 "Нераспределен-
ная прибыль
(непокрытый убыток)
отчетного года"
Итого по счету 5510
5520 "Нераспределен-
ная прибыль (непок-
рытый убыток)
предыдущих лет"
Итого по счету 5520
5610 "Итоговый
доход (убыток)"
Итого по счету 5610
6010 "Доход от
реализации продукции
и оказания услуг"
Итого по группе
счетов 6010
7500 "Расходы,
связанные с
прекращаемой
деятельностью"
Итого по группе
счетов 7500
7600 "Доля в убытке
организаций,
учитываемых методом
долевого участия"
Итого по группе
счетов 7600
Всего
продолжение таблицы
7200
"Админист-
ративные
расходы
7300 "Расходы
на финан-
сирование"
7400
"Прочие
расходы"
7700
"Расходы
по
корпора-
тивному
подо-
ходному
налогу"
6310
"Доходы,
связанные
с прек-
ращаемой
деятель-
ностью"
6400
"Доля
прибыли
органи-
заций,
учиты-
ваемых по
методу
долевого
участия"
И
т
о
г
о
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Таблица 1
Расчет Итоговой прибыли (итогового убытка) за отчетный период
СОДЕРЖАНИЕ
за отчетный
месяц
с начала
года
1.
Доход от реализации продукции
и оказания услуг(журнал-ордер
N 11 таблица А - таблица Б).
2.
Себестоимость реализованной
продукции и оказанных услуг
(журнал-ордер N 11 таблица Б).
3
Валовая прибыль (стр 1 - стр 2).
4
Доходы от финансирования
(журнал ордер N 12 таблица А).
5
Прочие доходы (журнал ордер N 12
таблица А).
6
Расходы на реализацию продукции
и оказание услуг.
7
Административные расходы.
8
Расходы на финансирование.
9
Прочие расходы.
10
Доля прибыли (убытка,
учитываемых по методу долевого
участия (журнал ордер N 12
таблица А).
11
Прибыль (убыток) за период от
продолжаемой деятельности (стр 3
+ стр 4 + стр 5 - стр 6 - стр 7

- 8-жол - 9-жол  + ±10-жол).
12
Табыс (қысқартылған
қызметтен түсетін шығын)
(N 12 журнал-ордер
2-кесте).
13
Табыс (салық салуға
дейінгі шығын) (11-жол  +
12-жол).
14
КТС жөніндегі шығыстар
(10-жол 2-кесте).
15
Азайту үлесін есептен
шығарғанға дейінгі
кезеңдегі таза табыс
(13-жол - 14-жол).
16
Азайту үлесі.
17
Кезеңдегі қорытынды табыс
(қорытынды шығын) (15-жол - 16-жол).
2-кесте
Корпоративтік табыс салығының есебі
МАЗМҰНЫ
есепті
айда
жылдың
басынан
1
Салық салуға
дейінгі табыс
(1-кесте
13-жол.)
2
Тұрақты
айырмалар
3
Тұрақты
айырма
сомасының
жиыны
4
Уақытша
айырмалар
5
Уақытша айырма
сомасының жиыны
6
Салық салынатын
кіріс
7
Корпоративтік
табыс салығының
ставкасы
а) ағымдағы
кезеңде
б) болашақ
кезеңде
8
Төлеуге корпоратив-
тік табыс салығының
шығысы (6-жол х
7а-жол)
9
Кейінге қалдырылған
корпоративтік табыс
салығының шығысы
(үнемі) (кейінге
қалдырылған)
(5-жол х 7б-жол)
10
Корпоративтік
табыс салығының
жалпы шығысы
(үнемі) (8-жол  +
9-жол)
Журнал-ордер аяқталды 200__жылғы»"______" ___________________
Бас кітапта айналым сомасы көрсетілді 200__жылғы»"___"_____________
Орындаушылар: ________________________________ ___________________
(аты-жөні)                   (қолы)
________________________________ ___________________
(аты-жөні)                   (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________ ___________________
(аты-жөні)                  (қолы)
N 14 журнал-ордер шоттар тобының және 5600»"Қорытынды кіріс (шығын)", 6020»"Сатылған өнімді қайтару", 6030»"Бағадан және сатудан жеңілдіктер", 7000»"Сатылған өнімнің және көрсетілген қызметтердің өзіндік құны", 7100»"Өнімді сату және қызметтер көрсету жөніндегі шығыстар", 7200»"Әкімшілік шығыстар", 7300 "Қаржыландыруға арналған шығыстар", 7400»"Өзге де шығыстар", 7500»"Тоқтатылатын қызметке байланысты шығыстар", 7600»"Үлестік қатысу әдісімен ескерілетін ұйымдардың шығынындағы үлес", 7700 "Корпоративтік табыс салығы жөніндегі шығыстар" кіші бөлімдері шоттарының кредиті мен дебеті жөніндегі операцияларды есепке алуға арналған.
Журнал-ордерде тиісті синтетикалық шоттармен корреспонденциядағы синтетикалық шоттардың бөлінісінде кредит айналымдарының сомасы көрсетіледі.
Кредит айналымдарының сомасы әрбір синтетикалық шот бойынша есептеледі және кейіннен»"Барлығы" жолы бойынша көрсете отырып»"шот бойынша жиыны" жолдары бойынша көрсетіледі. Содан кейін осы сома Бас кітапқа ауыстырылады.
Журнал-ордерде екі кесте берілген:»"Қорытынды табыстың (қорытынды кірістің) есебі" және»"Корпоративтік табыс салығының есебі". Кестелер тиісті бастапқы құжаттар мен тіркелімдердің (N 11, N 12 журнал-ордерлер және т.б.) негізінде толтырылады, оларда осы есептеулер үшін қажет көрсеткіштер көрсетілген.
19-нысан
______________________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
20____жылғы____________________
сатып алушылармен және тапсырысшылармен есеп айырысуды есепке
алу жөніндегі ведомость
Негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді, қаржы
инвестициялары мен қорларды сату
р/р
N
Бұй-
рық-
тың,
жүк-
құжат-
тың N
Құжат
көшір-
месі-
нің
күні
Шот-
фак-
тура
немесе
оны
ауыс-
тыра-
тын
құжат,
N
Сатып
алушы,
(тап-
сырыс-
шы)
Айдың
басын-
дағы
қалдық
Бұйымдардың
атаулары (топтары)
бойынша саны
А
Б
В
Г
Д
1
2
3
4
және т.с.с. соңына дейін сызық
Жиыны
кестенің жалғасы
Берілген
шоттар
бойынша
сомасы
Төлем
құжатының N
5
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
Ақы төлеу туралы белгілер
Айдың аяғына
сальдо
Күні
N____
N____
Жиыны
13
14
15
16
17
Журнал-ордер аяқталды 200__жылғы»"______" ___________________
Орындаушылар: ________________________________ ___________________
(аты-жөні)                   (қолы)
________________________________ ___________________
(аты-жөні)                   (қолы)

- стр 8 - стр 9  + стр 10).
12
Прибыль (убыток от прекращенной
деятельности) (журнал ордер N 12
таблица 2).
13
Прибыль (убыток до налогообложения
(стр 11  + стр 12).
14
Расходы по КПН (стр 10 таблица 2).
15
Чистая прибыль (убыток) за период
до вычета доли меньшинства
(стр 13 - стр 14).
16
Доля меньшинства.
17
Итоговая прибыль (итоговый убыток)
за период (стр 15 - стр 16).
Таблица 2
Расчет корпоративного подоходного налога
СОДЕРЖАНИЕ
за
отчетный
месяц
с начала
года
1.
Прибыль до налогообложения
(стр 13. табл 1.)
2.
Постоянные разницы
3.
Итого сумма
постоянных разниц
4.
Временные разницы
5.
Итого сумма временных разниц
6.
Налогооблагаемый доход
7.
Ставка корпоративного подоходного налога:
а) в текущем периоде
б) в будущем периоде
8.
Расход корпоративного подоходного налога
к уплате (текущий) (стр.6 х стр.7а)
9.
Расход (экономия) отсроченного
корпоративного подоходного налога
(отсроченный) (стр.5 х стр.7б)
10.
Общий расход (экономия) корпоративного
подоходного налога (стр.8  + стр.9)
Журнал-ордер закончен "___"__________200__года.
В Главной книге суммы оборотов отражены  "___"__________200__года.
Исполнители:          _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
_______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Главный бухгалтер     _______________       ________________
(Ф.И.О.)              (подпись)
Журнал-ордер N 14 предназначен для учета операций по кредиту и дебету группы счетов и счетов подразделов 5600 "Итоговый доход (убыток)", 6020 "Возврат проданной продукции", 6030 "Скидки с цены и с продаж", 7000 "Себестоимость реализованной продукции и оказанных услуг", 7100 "Расходы по реализации продукции и оказанию услуг", 7200 "Административные расходы", 7300 "Расходы на финансирование", 7400 "Прочие расходы", 7700 "Расходы по корпоративному подоходному налогу", 6300 "Доходы, связанные с прекращаемой деятельностью", 6400 "Доля прибыли организаций, учитываемых по методу долевого участия", 7500 "Расходы, связанные с прекращаемой деятельностью", 7600 "Доля в убытке организаций, учитываемых методом долевого участия".
В журнале-ордере отражаются суммы кредитовых оборотов в разрезе синтетических счетов в корреспонденции с соответствующими синтетическими счетами.
Суммы кредитовых оборотов подсчитываются по каждому синтетическому счету и отражаются по строкам "Итого по счету" с последующим отражением по строке "Всего". Затем данные суммы переносятся в Главную книгу.
В журнале-ордере представлены две таблицы: "Расчет итоговой прибыли (итогового дохода)" и "Расчет корпоративного подоходного налога". Таблицы заполняются на основе соответствующих первичных документов и регистров (журналы-ордера N 11, 12 и др.), в которых отражены необходимые для этих расчетов показатели.
Форма 19
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Формы регистров бухгалтерского учета
Ведомость
по учету расчетов с покупателями и заказчиками
за____________________20____года.
Реализация основных средств, нематериальных активов,
финансовых инвестиций и запасов
N
п/п
Приказ,
нак-
ладная
Дата
вы-
писки
доку-
мента
Счет-
фактура
или
заме-
няющий
его
доку-
мент,
Поку-
патель
(заказ-
чик)
Оста-
ток
на
на-
чало
ме-
сяца
Количество по
наименованиям
(группам) изделий
и другие данные
по реализации
активов
А
Б
В
Г
Д
1
2
3
4
5
6
7
8
и т.д. линовка до конца листа
Итого
продолжение таблицы
Сумма по
предъявленным
счетам
N
платежного
документа
Отметки об оплате
Сальдо
на
конец
месяца
Дата
N__
N__
Итого
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ведомость закончена  "___"_________20__года.
Исполнители:            _______________       _______________
(Ф.И.О)              (подпись)
_______________       _______________
(Ф.И.О)              (подпись)

Ведомость іске асырылған ұзақ мерзімді активтер, қаржы инвестициялары мен тауар-материалдық қорлар бойынша шот-фактураларды немесе басқа да есептесу құжаттарын жинақтау және топтау үшін арналған. Ведомосте шот-фактуралардың немесе оны ауыстыратын құжаттардың негізінде жазбалар сатып алушылар (тапсырысшылар) бөлінісінде активтердің атаулары (топтары) және оларды іске асыру жөніндегі басқа деректер бойынша жүргізіледі. 1-бағанға сатып алушылар (тапсырысшылар) бөлінісінде айдың басына қалдықтар ауыстырылады. 2-6-бағандарда бұйымдардың атаулары немесе топтары бойынша іске асырылған активтердің сандық деректері көрсетіледі. 7»"берілген шоттар бойынша сомасы" бағанына бір айдың ішінде іске асырылған активтер үшін берілген шоттар бойынша сома енгізіледі.
Берілген шот-фактураларға ақы төлеу жөніндегі операциялар банк көшірмелерінің, касса ордерлерінің немесе басқа да ақша құжаттарының негізінде 8-13»"Ақы төлеу туралы белгілер" бағандарында көрсетіледі.»"Ақы төлеу туралы белгілер" бағанына сатып алушылар мен тапсырысшылардың бөлінісінде 3510 "Алынған қысқа мерзімді аванстар", 4410»"Алынған ұзақ мерзімді аванстар" кіші бөлімінің тиісті шоттарында ескерілетін сома ауыстырылады.
Айдың аяғында 14»"Айдың аяғына сальдо" бағанына сатып алушылар мен тапсырысшылардың берешегі есептеледі.
20-нысан
____________________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
N 10 журнал-ордерге
N 3 ведомость
Өнімді сату және қызметтер көрсету жөніндегі шығыстар
Әкімшілік шығыстар
Қаржыландыруға арналған шығыстар
20____жылғы_____________________.
А. Дайын өнімді (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді) сату
жөніндегі шығыстар
Кре-
дит-
теле-
тін
шоттар/
Шы-
ғыс-
тардың
түр-
лері
1300»"Қорлар" кіші
бөлімі
1600»"Өзге де
қысқа мерзімді
активтер" кіші
бөлімі
2420»"Негізгі
құралдардың
амортизациясы"
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қыз-
мет-
кер-
лердің
еңбек-
ақысы
Қыз-
мет-
кер-
лердің
еңбек-
ақысын
есеп-
теу
Сый-
лықтар
және
басқа
да
ұқсас
төлем-
дер
Сақ-
тан-
дыру
жөнін-
дегі
шы-
ғыстар
Қыз-
мет-
кер-
лердің
ісса-
пар
шығыс-
тары
Не-
гізгі
құ-
рал-
дардың
амор-
тиза-
циялық
ауда-
рым-
дары
Не-
гізгі
құрал-
дарды
ұстау
жөнін-
дегі
шығыс-
тар
Жібе-
ру
пукнк-
тіне
дейін
жүк-
терді
көлік-
пен
тасы-
малдау
Тиеу-
түсіру
жұмыс-
тары
Мар-
кетин-
гке
жұм-
сала-
тын
шығын-
дар
Жар-
нама
өнім-
дерін
әзір-
леуге
және
шыға-
руға
арнал-
ған
шығыс-
тар
Тауар-
ларды
буып-
түю
жөнін-
дегі
шығыс-
тар
Сата-
тын
және
басқа
дел-
дал
ұйым-
дарға
төле-
нетін
коми-
сиялық
алым-
дар
Ком-
мунал-
дық
қыз-
мет-
терге
арнал-
ған
шығыс-
тар
Сату
орын-
дарын-
да
тауар-
ларды
сақтау
үшін
үй-
жай-
ларды
ұстау
жөнін-
дегі
шығыс-
тар
Дайын
өнімді
(та-
уар-
ларды,
жұмыс-
тарды,
қыз-
мет-
терді)
сату
жөнін-
дегі
шығыс-
тар-
дың
жиыны
кестенің жалғасы
2740»"Өзге де
материалдық емес
активтердің
амортизациясы"
3200»"Басқа да
міндетті және
ерікті төлемдер,
төлемдер жөніндегі
міндеттемелер",
3300»"Қысқа
мерзімді
кредиторлық
берешек", 4100
"Ұзақ мерзімді
кредиторлық
берешек" кіші
бөлімдері
3400 "Қысқа
мерзімді бағалау
міндеттемелері",
4200»Ұзақ мерзімді
бағалау міндеттеме-
лері" кіші
бөлімдері
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
10
11
12
13
14
15
16
17
18
кестенің жалғасы
Өзгелер (басқа
ордер-журналдарда
көрсетілген сома)
Жиыны
N___
N___
N___
19
20
21
22
Б. Жалпы және әкімшілік шығыстар
Кре-
дит-
теле-
тін
шоттар
/
Шығыс-
тар-
дың
түр-
лері
1290»"Күдікті
талаптар жөніндегі
резерв"
1300 "Қорлар" кіші
бөлімі
1620»"Болашақ
кезеңдердің
шығыстары", 2920
"Болашақ
кезеңдердің
шығыстары"
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Әкім-
шілік
пер-
сонал-
дың
еңбек-
ақысы
Қыз-
мет
көр-
сете-
тін
шаруа-
шылық-
тарда
жұмыс
істей-
тін
пер-
сонал-
ға
еңбек-
ақы
төлеу
Әкім-
шілік
персо-
нал-
дың
және
қызмет
көр-
сете-
тін
шаруа-
шылық-
тарда
жұмыс
істей-
тін
пер-
сонал-
дың
еңбек-
ақы-
сынан
ауда-
рымдар
Тех-
ника-
лық
бас-
қару
құрал-
дарын,
бай-
ланыс
торап-
тарын,
дабыл
құрал-
дарын
және
өнді-
ріске
жат-
қызыл-
майтын
басқа
да
тех-
ника-
лық
бас-
қару
құрал-
дарын
ұстау-
ға
және
оларға
қызмет
көрсе-
туге
арнал-
ған
шығыс-
тар
Жалпы
шару-
ашылық
мақ-
сатта-
ғы
негіз-
гі
құрал-
дардың
амор-
тиза-
циясы
Банк-
тің
қыз-
метте-
ріне
ақы
төлеу
Әкім-
шілік
бас-
қару
персо-
налы-
ның
ісса-
пар
шығыс-
тары
Кеңсе,
типо-
гра-
фия-
лық,
поч-
та-
теле-
граф-
тық
және
теле-
фон
шығыс-
тары
Өкіл-
дік
шығыс-
тар
Жалпы
шаруа-
шылық
мақ-
сат-
тағы
негіз-
гі
құрал-
дарды
жалдау
жөнін-
дегі
шығыс-
тар
Мүлік-
тен,
жыл-
жымай-
тын
мүлік-
тен
алы-
натын
салық-
тар,
алым-
дар
мен
ауда-
рымдар
Ком-
мунал-
дық
қыз-
меттер
үшін
шығыс-
тар
Күзет-
ке,
өртке
қарсы
қор-
ғауға
арнал-
ған
шығыс-
тар,
сауық-
тыру
іс-
шара-
ларын
жүр-
гізу
жөнін-
дегі
шығыс-
тар
және
басқа
да
шару-
ашылық
мақ-
сатын-
дағы
шығыс-
тар
Жалпы
шару-
ашылық
мақ-
сат-
тарын-
да
пай-
дала-
ныла-
тын
негіз-
гі
құрал-
дарды
ұстау-
ға
арнал-
ған
шығыс-
тар
Күдік-
ті
талап-
тар
жөнін-
дегі
ре-
зервті
құруға
арнал-
ған
шығыс-
тар
Алдағы
шығыс-
тарға
арнал-
ған
ре-
зерв-
тер
құруға
жұм-
сала-
тын
шығыс-
тар
Нор-
матив-
тен
тыс
шы-
ғын-
дар,
қой-
малар-
да
қор-
лардың
бүлі-
нуі
мен
жетіс-
пеу-
шілігі
және
басқа
да
өнімді
емес
шы-
ғыстар
мен
шығын-
дар
Бір-
жолғы
сый-
ақылар
Кон-
суль-
тация-
лық,
ауди-
торлық
және
өзге
де
ақпа-
раттық
қыз-
мет-
терге
ақы
төлеу
Сот
шығын-
дары
Таға-
йын-
далған
немесе
таныл-
ған
айып-
пұл-
дар,
өсім-
ақы-
лар,
тұрақ-
сыздық
айып-
тары
және
сан-
ция-
лардың
басқа
да
түр-
лері
Талан-
тараж-
дан
кел-
тіріл-
ген
шы-
ғындар
Жалпы
және
әкім-
шілік
шы-
ғыс-
тардың
жиыны
кестенің жалғасы
2420
"Не-
гізгі
құрал-
дардың
амор-
тиза-
циясы"
2740»"Өзге де
материалдық емес
активтердің
амортизациясы"
3200»"Басқа да
міндетті және
ерікті төлемдер
жөніндегі
міндеттемелер"
кіші бөлімі
3300 "Қысқа
мерзімді
кредиторлық
берешек", 4100
"Ұзақ мерзімді
кредиторлық
берешек" кіші
бөлімдері
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
кестенің жалғасы
Өзгелер (басқа
журнал-ордерлерде
көрсетілген сома)
Жиыны
N___
N___
N___
В. Қаржыландыруға арналған шығыстар
Кредит/
Шығыстардың
түрлері
(Дебет)
1100»"Қысқа
мерзімді
қаржы
инвестиция-
лары", 2000
"Ұзақ
мерзімді
қаржы
инвестиция-
лары"

Ведомость предназначена для накапливания и группировки счетов-фактур или других расчетных документов по реализованным долгосрочным активам, финансовым инвестициям и товарно-материальным запасам. Записи на основании счетов-фактур или заменяющих их документов в ведомости производятся по наименованиям (группам) активов и другим данным по их реализации в разрезе покупателей (заказчиков). В графу 1 переносятся остатки на начало месяца в разрезе покупателей (заказчиков). В графах 2-6 отражаются количественные данные реализованных активов по наименованиям или группам изделий. В графу 7 "Сумма по предъявленным счетам" заносятся суммы по предъявленным счетам за реализованные в течение месяца активы.
Операции по оплате предъявленных счетов-фактур отражаются в графах 8-13 "Отметки об оплате" на основе выписок банка, кассовых ордеров или других денежных документов. В графы "Отметки об оплате" в разрезе покупателей и заказчиков переносятся суммы, учитывавшиеся на соответствующих счетах подраздела 3510 "Краткосрочные авансы полученные", 4410 "Долгосрочные авансы полученные".
В конце месяца подсчитывается задолженность покупателей и заказчиков в графу 14 "Сальдо на конец месяца".
Форма 20
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Форма регистров бухгалтерского учета
Ведомость N 3
к журналу-ордеру N 10
Расходы по реализации продукции и оказанию услуг
Административные расходы
Расходы на финансирование
за_____________________20____года.
А. Расходы по реализации готовой продукции (товаров, работ, услуг)
Кредитуемые счета
____________________
Виды расходов
Подраздел
1300
"Запасы"
Подраздел
1600 "Прочие
краткосроч-
ные активы"
2420
"Амортизация
основных
средств"
N
N
N
N
N
N
N
N
N
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Заработная плата
работников
Отчисления от заработной
платы работников
Премии и другие
аналогичные выплаты
Расходы по страхованию
Командировочные расходы
работников
Амортизационные отчисле-
ния основных средств
Расходы по содержанию
основных средств
Транспортировка грузов
до пункта отправления
Погрузочно-разгрузочные
работы
Затраты на маркетинг
Расходы на разработку
и издание рекламных
изделий
Расходы по упаковке
товаров
Комиссионные сборы,
уплачиваемые сбытовым
и другим посредническим
организациям
Расходы на коммунальные
услуги
Расходы по содержанию
помещений для хранения
товаров в местах их
реализации
Итого расходы по
реализации готовой
продукции (товаров,
работ, услуг)
продолжение таблицы
2740
"Амортизация
прочих нема-
териальных
активов"
Подразделы
3200
"Обязательства
по другим
обязательным
и добровольным
платежам",
3300
"Краткосрочная
кредиторская
задолжен-
ность", 4100
"Долгосрочная
кредиторская
задолженность"
Подразделы
3400
"Краткосрочные
оценочные
обязатель-
ства", 4200
"Долгосрочные
оценочные обязательства"
Прочие
(суммы,
отраженные
в других
журналах-
ордерах)
Итого
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Б. Общие и административные расходы
Кредитуемые счета
Виды расходов
1290 "Резерв по
сомнительным
требованиям"
Подраздел
1300
"Запасы"
1620
"Расходы
будущих
периодов",
2920
"Расходы
будущих
периодов"
2420
"Амортизация
основных
средств"
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N№
А
Оплата труда административ-
ного персонала
Оплата труда
персонала,
занятого в
обслуживающих
хозяйствах
Отчисления от
оплаты труда
административ-
ного персонала
и персонала,
занятого в
обслуживающих
хозяйствах
Расходы на
содержание и
обслуживание
технических
средств
управления,
узлов связи,
средств
сигнализации и
др. технических
средств
управления не
относящихся к
производству
Амортизация
основных средств
общехозяйствен-
ного назначения
Оплата услуг
банка
Командировочные
расходы адми-
нистративного
персонала
управления
Конторские,
типографские,
почтово-теле-
графные и теле-
фонные расходы
Представительс-
кие расходы
Расходы по
аренде основных
средств общехо-
зяйственного
назначения
Налоги, сборы и
отчисления с
имущества,
недвижимости
Расходы за
коммунальные
услуги
Расходы на
охрану,
противопожарную
охрану, расходы
по проведению
оздоровительных
мероприятий и
другие расходы
общехозяйствен-
ного характера
Расходы на
содержание
основных
средств,
используемых в
общехозяйствен-
ных целях
Расходы на
создание резерва
по сомнительным
требованиям
Расходы на соз-
дание резервов
на предстоящие
расходы
Сверхнормативные
потери, порча и
недостачи запа-
сов на складах
и другие непро-
изводительные
расходы и потери
Единовременные
вознаграждения
Оплата консуль-
тационных
аудиторских и
информационных
услуг
Судебные
издержки
Присужденные
или признанные
штрафы, пени,
неустойки и
другие виды
санкций
Убытки от
хищений
Итого общие и
административные
расходы
продолжение таблицы
2740
"Амортизация
прочих нема-
териальных
активов"
Подраздел
3200
"Обязатель-
ства по
другим
обязатель-
ным и
добровольным
платежам"
Подразделы
3300
"Кратко-
срочная
кредиторская
задолжен-
ность", 4100
"Долгосрочная
кредиторская
задолжен-
ность"
Прочие
(суммы,
отраженные
в других
журналах-
ордерах)
Итого
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
В. Расходы на финансирование
Кредит
_______________
Виды
расходов (Дебет)
1100
"Кратко-
срочные
финансовые
инвестиции",
2000
"Долгосрочные
финансовые
инвестиции"

1270
"Қысқа
мерзімді
алуға
сыйақы-
лар", 2170
"Ұзақ
мерзімді,
мерзімді
алуға
сыйақылар"
3300 "Қысқа
мерзімді
кредиторлық
берешек",
4400»"Өзге
де ұзақ
мерзімді
міндеттеме-
лер"
А
1
2
3
Банктердің
қарыздары
бойынша
сыйақылар
төлеу
Өнім
берушілердің
қарыздары
бойынша
сыйақылар
төлеу
Мүлікті
жалға алу
жөнінде
пайыздар
төлеу
бойынша
шығыстар
Қаржы
құралдарының
әділ құнының
өзгеруінен
шығыстар
Қаржыландыру-
ға арналған
өзге де
шығыстар
Қаржыландыру-
ға арналған
шығыстардың
жиыны
N 10 журнал-ордерге N 3 ведомосте 7100»"Өнімді сату және қызметтер көрсету жөніндегі шығыстар", 7200»"Әкімшілік шығыстар" және 7300»"Қаржыландыруға арналған шығыстар" синтетикалық шоттарында ескерілетін шығыстар көрсетіледі.
Ведомосте кредиттік айналымдар жазбаларының тәртібі N 1 ведомостіне түсініктемелерде айтылған тәртіпке ұқсас, бұл ретте осы шығыстар олардың түрлері бойынша көрсетіледі.
қорытынды жолдарда есептелген кезең шығыстарының сомасы N 10 журнал-ордердің бірінші бөлімінің тиісті жолдарына коррепонданцияланатын шоттар бойынша ауыстыруға жатады.
21-нысан
_____________________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
N 10 журнал-ордерге
N 2 ведомость
Туындау орындары бойынша негізгі өндіріс (көмекші
өндіріс)* шығыстарын топтастыру, сондай-ақ дайын өнімнің
(тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің) іс жүзіндегі өзіндік
құнын анықтау
20____жылғы _______________________.
________________
*керек емесін сызып тастаңыз
р/р
N
Құры-
лымдық
бөлім-
шенің
атауы
Шоттардың кредитінен 8110»"Негізгі өндіріс (8310
"Көмекші өндірістер")" шотының дебеті бойынша
"Материал-
дар"
"Өндірістік
қызметкер-
лердің
еңбекақысын
төлеу"
"Еңбекақыдан
аударымдар"
"Жүкқұжат
шығыстары"
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
N___
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
8110
"Не-
гізгі
өнді-
ріс
(8310
"Кө-
мекші
өнді-
ріс-
тер")
шоты
бой-
ынша
бар-
лығы
кестенің жалғасы
Шығын-
дардың
жиыны
(1-
бағ.-
5-
бағ.)
Кредит
бойынша
айналымдар
(шоттардың
дебетіне
шығындарды
азайтуға
есептен
шығарылды)
8110
"Негізгі
өндіріс
(8310»
"Көмекші
өндірістер")
шоты бойынша
ішкі айналым
(алып тас-
талды -,
қосылды +)
Аяқталмаған
өндіріс
қалдығы
кор-
рес-
пон-
ден-
ция-
лана-
тын
шот
сомасы
саны
сомасы
Айдың
басы
Айдың
аяғы
N
N
N
N
N
N
N
9
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы
Дайын
өнім-
нің
(жұ-
мыс-
тар-
дың,
қыз-
мет-
тер-
дің)
іс
жүзін-
дегі
өзін-
дік
құны
8110»"Негізгі өндіріс (8310
"Көмекші өндірістер") шотының
кредитінен шоттардың және кіші
бөлімдер шоттарының дебетіне
134Х»"негізгі өндіріс", 134Х
"жеке өндірістегі жартылай
фабрикаттар", 134Х "Көмекші
өндірістер", 1320»"Дайын өнім",
7010»"Сатылған өнімнің және
көрсетілген қызметтердің өзіндік
құны", 7110»"Өнімді сату және
қызметтер көрсету жөніндегі
шығыстар", 7210»"Әкімшілік
шығыстар", 811Х»"Материалдар",
841Х»"Негізгі құралдарды
жөндеу", 841Х»"Коммуналдық
қызметтер", 841Х»"Өзгелер" және
т.б.
N
N
N
N
N
N
16
17
18
19
20
21
Журнал-ордер аяқталды 200__жылғы»"______" ___________________
Орындаушылар: _____________________________ ___________________
(аты-жөні)                (қолы)
_____________________________ ___________________
(аты-жөні)               (қолы)

1270
"Кратко-
срочные
вознаграж-
дения к
получению",
2170
"Долго-
срочные
вознаграж-
дения к
получению"
3300
"Краткосрочная
кредиторская
задолженность",
4400 "Прочие
долгосрочные
обязательства"
А
1
2
3
Оплата
вознаграждений по
займам банков
Оплата
вознаграждений по
займам поставщиков
Расходы по
выплате процентов по
аренде имущества
Расходы от
изменения
справедливой
стоимости
финансовых
инструментов
Прочие расходы на
финансирование
Итого расходов на
финансирование
В ведомости N 3 к журналу-ордеру N 10 отражаются расходы, учитываемые на синтетических счетах 7100 "Расходы по реализации продукции и оказанию услуг", 7200 "Административные расходы" и 7300 "Расходы на финансирование".
Порядок записей кредитовых оборотов в ведомости аналогичен порядку, изложенному в пояснениях к ведомости N 1, при этом данные расходы отражаются по их видам.
Суммы расходов периода, подсчитанные в итоговых строках, подлежат переносу по корреспондирующим счетам в соответствующие строки первого раздела журнала-ордера N 10.
Форма 21
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Формы регистров бухгалтерского учета
Ведомость N 2
к журналу-ордеру N 10
Группировка расходов основного производства
(вспомогательного производства)* по местам возникновения,
а также определение фактической себестоимости готовой продукции
(товаров, работ, услуг)
за_______________________20____года.
______________________
*ненужное зачеркнуть
N
п/п
Наиме-
нова-
ние
струк-
турно-
го
подраз-
деле-
ния
По дебету счета 8110 "Основное производство"(8310
"Вспомогательные производства")
с кредита счетов
Итого
затрат
(гр.1-
гр.5)
Обороты по
кредиту
(списано в
уменьшение
затрат в
дебет
счетов)
"Мате-
риалы"
"Оплата
труда
произ-
водст-
венных
работ-
ников"
"Отчис-
ления
от
оплаты
труда"
"Нак-
ладные
рас-
ходы"
кор-
рес-
пон-
диру-
ющий
счет
сумма
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
2
Всего по
счету 8110
"Основное
производ-
ство"
(8310 "Вспо-
могательные
производ-
ства")
продолжение таблицы
Внутренний
оборот по
счету 8110
"Основное
производ-
ство"
(8310 "Вспо-
могательные
производ-
ства")
(исключено-,
прибавлено+)
Остаток
незавер-
шенного
производства
Факти-
ческая
себе-
стои-
мость
готовой
продук-
ции
(работ,
услуг
С кредита счета
8110 "Основное производство"
(8310 "Вспомогательные
производства") в дебет
групп счетов и счетов
подразделов
134Х "Основное
производство",
134Х "Полуфабрикаты
собственного
производства", 134Х
"Вспомогательные
производства", 1320
"Готовая продукция",
7010 "Себестоимость
реализованной продукции и
оказанных услуг", 7110
"Расходы по реализации
продукции и оказанию
услуг", 7210
"Административные
расходы", 811Х "Материалы",
841Х "Ремонт основных
средств", 841Х "Коммунальные
услуги", 841Х "Прочие" и
другие
коли-
чество
сумма
на
на-
чало
ме-
сяца
на
конец
месяца
N
N
N
N
N
N
N
N
N
N
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Ведомость закончена  "___"___________20_____года.
Исполнители:               _______________        _________________
Ф.И.О.)               (подпись)
_______________        _________________
Ф.И.О.)               (подпись)

N 10 журнал-ордерге N 2 ведомость туындау орындары бойынша өндірістік шығыстарды топтауға, сондай-ақ дайын өнімнің (жұмыстардың, қызметтердің) іс жүзіндегі өзіндік құнын анықтауға арналған.
Ведомостің бірінші бес бағанына N 10 журнал-ордерге N 1 ведомостен, сондай-ақ N 10 журнал-ордерден тиісті деректер ауыстырылады. Құрылымдық бөлімшелердің бөлінісінде негізгі өндіріс (көмекші өндірістер) шығыстарының жалпы сомасы 6»"Шығындардың жиыны" бағанында көрсетіледі.
Өндірістік шығындарды азайтуға есептен шығаруға жататын сома»"Есептен шығарылды" бағанында көрсетіледі. Мысалға, мұнда қайтарылған қалдықтардың, яғни шығыс материалының дайын өнімге және т.с.с. айналуы процесінде пайда болған шикізаттың, материалдардың және т.б. сомасы көрсетіледі.
8110»"Негізгі өндіріс (8310 "Көмекші өндірістер") шоты бойынша ішкі айналым" (берілді -, алынды +) бағанында бір құрылымдық бөлімше екінші құрылымдық бөлімшеге көрсеткен қызметтердің өзіндік құны көрсетіледі. Бұл деректер құрылымдық бөлімшелердің бөлінісінде тиісінше бұл қызметтер көрсетілген немесе алынған болып табыла ма, соған қарай қосу немесе шегеру белгісімен көрсетіледі.
Айдың басына аяқталмаған өндірістің қалдықтары өткен айдағы ведомостің деректері бойынша көрсетіледі, ал айдың аяғына қалдық аяқталмаған өндірістің түгендеу актілері немесе есепті деректер бойынша анықталады.
Есепті айда шығарылған өнімнің іс жүзіндегі өзіндік құнын анықтау үшін (16-баған) сомаға 14-бағ.+ 9-бағ.- 11-бағ.  + 13-бағ.- 15-бағ.
Дайын өнімнің, көрсетілген қызметтердің іс жүзіндегі құны және аяқталмаған өндірістің құны 15-21 8110»"Негізгі өндіріс (8310»"Көмекші өндірістер") шотының кредитінен" бағандарында көрсетіледі.
22-нысан
___________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
Тікелей сызықты есептен шығару әдісі бойынша бөлінбеген
кіріске жатқызуға жататын негізгі құралдардың тозу
сомасын және негізгі құралдарды қайта бағалау сомасын
есептеудің әзірлеме кестесі
20_____жылғы _____________________
Не-
гізгі
құрал-
дардың
түр-
лері
Өткен
кезеңде
аударылды
Алдағы кезеңдегі
өзгерістер
Амортизация
нормасы
түсімдер
амор-
тиза-
циялық
ауда-
рым-
дардың
сома-
сы
қайта
баға-
лау
сомасы
жылдық
айлық
амор-
тиза-
ция-
лана-
тын
құн
ай
сайын-
ғы
амор-
тиза-
циялық
ауда-
рым-
дардың
сомасы
А
1
2
3
4
5
6
Ғима-
раттар
Жиыны
Маши-
налар
және
жаб-
дықтар
Жиыны
Кеме-
лер
Жиыны
Ұшақ-
тар
Жиыны
Авто-
көлік
құрал-
дары
Жиыны
Жиһаз
және
жыл-
жымай-
тын
мүлік-
пен
бірік-
тіріл-
ген
жыл-
житын
мүлік
Жиыны
Кеңсе
жаб-
дығы
Жиыны
кестенің жалғасы
Есепті
кезең-
де
ауда-
рылған
амор-
тиза-
циялық
ауда-
рым-
дардың
сома-
сы
(1-
бағ.+
6-
бағ.-
8-
бағ.+
11-
бағ.)
Дебет-
теле-
тін
шот
Қайта
баға-
лау
сомасы
(2-
бағ.
- 9-
бағ.  +
10-
бағ.)
есептен шығару
Қайта
бағалау
ба-
ланс-
тық
құн
амор-
тиза-
ция
сома-
сы
қайта
баға-
лау
сома-
сы
Құнды
арт-
тыру
(азай-
ту)
сома-
сы
Амор-
тиза-
ция-
лық
ауда-
рым-
дарды
қайта
баға-
лау
сома-
сы
7
8
9
10
11
12
13
14
23-нысан
___________________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
Материалдық емес активтер бойынша амортизациялық
аударымдардың сомасын есептеудің әзірлеме кестесі
20______жылғы___________________
р/р
N
Мате-
риал-
дық
емес
актив-
тердің
түрі
Қыс-
қаша
сипат-
тама-
сы
Пай-
далы
қол-
дану
мер-
зімі
Есепті
кезең-
нің
басын-
дағы
қал-
дық
(бас-
тапқы
құн
сома-
сы)
Материалдық
емес актив-
тердің
қозғалысы
(2700 кіші
бөлімінің
шоты)
Дебет
(түсім)
Құ-
жаттың
күні,
нөмірі
Бас-
тапқы
құн
А
Б
В
Г
1
2
3
кестенің жалғасы
Материалдық емес активтердің амртизациясы (2740 шотының)
Анық-
тама-
лық
жинақ-
талған
амор-
тиза-
ция-
ның
сомасы
Кредит (есептен
шығару)
Есепті
кезең-
нің
аяғына
қал-
дық
(бас-
тапқы
құн
сома-
сы)
Қол-
даны-
латын
айлық
сома,
%
Ағым-
дағы
айдағы
есеп-
телген
амор-
тиза-
ция
сома-
сы (7
бағ.
х 8
бағ.)
Құ-
жаттың
күні,
нөмірі
Бас-
тапқы
құн
Есеп-
тен
шығару
себеп-
тері
4
5
6
7
8
9
10
Ведомость аяқталды 20____жылғы»"_____"»______________
Орындаушы __________________________
24-нысан
______________________________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
Негізгі құралдардың тозу сомасының және азайтылатын қалдық
әдісі бойынша бөлінбеген кіріске жатқызуға жататын негізгі
құралдарды қайта бағалау сомасы есебінің әзірлеме кестесі
Негіз-
гі
құрал-
дардың
түр-
лері
Алдыңғы
кезеңнің
аяғына
Өткен
кезеңде
есептелді
Мыналардың
нәтижесінде
алдыңғы
кезеңдегі
өзгерістер
түсім-
дер
істен
шығару
Ба-
ланс-
тық
құн
Оның
ішінде
қайта
баға-
лау
сомасы
Амор-
тиза-
циялық
ауда-
рымдар
сома-
сы
Қайта
баға-
лау
сомасы
бас-
тапқы
құн
ба-
ланс-
тық
құн
А
1
2
3
4
5
6
Ғима-
раттар
Жиыны
Машина
жабды-
ғы
Жиыны
Кеме-
лер
Жиыны
Ұшақ-
тар
Жиыны
Авто-
көлік
құрал-
дары
Жиыны
Жиһаз
және
жыл-
жымай-
тын
мүлік-
пен
бірік-
тіріл-
ген
жылжы-
малы
мүлік
Жиыны
Кеңсе
жаб-
дығы
Жиыны
Негіз-
гі
құрал-
дардың
жиыны
кестенің жалғасы
Есепті
кезеңнің
аяғына
Амор-
тиза-
ция-
лық
ауда-
рым-
дардың
нор-
масы
(2
коэф-
фици-
ентін
еске-
ре
оты-
рып)
Есеп-
ті
кезең
амор-
тиза-
циялық
ауда-
рым-
дары-
ның
сома-
сы
(9-
бағ.
х.11-
бағ.)
Дебет-
теле-
тін
шот
Есепті
кезең-
нің
қайта
баға-
лау
сомасы
(10-
бағ.х
11-
бағ.)
Қайта
баға-
лау
оның
ішінде
қайта
баға-
лау
сомасы
Қайта
баға-
лау,
жете-
баға-
лау
(ар-
зан-
дату)
сомасы
ба-
ланс-
тық
құн
(1-
бағ.
- 3-
бағ +
5-
бағ. -
6-
бағ.+
8-
бағ.)
оның
ішінде
қайта
баға-
лау
сомасы
(2-
бағ. -
4-
бағ. +
7-
бағ.  +
8-
бағ.)
7
8
9
10
11
12
13
14
25-нысан
____________________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
Негізгі құралдардың тозу сомасы жиынтығының әзірлеме кестесі
Негізгі
құралдардың
түрлері
Амортизацияны есептеу әдістері
Амор-
тиза-
циялық
ауда-
рымдар
сома-
сының
жиыны
тура
желілі
өндіріс-
тік
Азайтыла-
тын қалдық
Ғимараттар
Машина
жабдығы
Кемелер
Ұшақтар
Автокөлік
құралдары
Жиһаз және
жылжымайтын
мүлікпен
біріктірілген
жылжымалы
мүлік
Жиһаз жабдығы
Жиыны
кестенің жалғасы
2420»"Негізгі құралдардың
амортизациясы" шотының кредитінен кіші
бөлімдер шоттарының дебетіне

Ведомость N 2 к журналу-ордеру N 10 предназначена для группировки производственных расходов по местам возникновения, а также для определения фактической себестоимости готовой продукции (работ, услуг).
В первые пять граф ведомости переносятся соответствующие данные из ведомости N 1 к журналу-ордеру N 10, а также из журнала-ордера N 10. Общая сумма расходов основного производства (вспомогательных производств) в разрезе структурных подразделений отражается в графе 6 "Итого затрат".
Суммы, подлежащие списанию в уменьшение производственных затрат, показываются в графе "Списано". К примеру, здесь отражаются суммы возвратных отходов, то есть остатков сырья, материалов и т.д., образовавшихся в процессе превращения исходного материала в готовую продукцию и т.п.
В графе "Внутренний оборот по счету 8110 "Основное производство" (8310 "Вспомогательные производства") (передано -, получено +)" отражается себестоимость услуг, оказанных одним структурным подразделением другому. Эти данные отражаются в разрезе структурных подразделений соответственно со знаком плюс или минус в зависимости от того, являются ли эти услуги оказанными или полученными.
Остатки незавершенного производства на начало месяца показываются по данным ведомости за прошлый месяц, а остаток на конец определяется по актам инвентаризации незавершенного производства или учетным данным.
Для определения фактической себестоимости выпущенной в отчетном месяце продукции (графа 16) к сумме гр 11 + гр 6 - гр 8±гр 10 - гр 12
В графе 14 "Количество выпущенной продукции" приводятся сведения о количестве выпущенной продукции каждым структурным подразделением для определения фактической себестоимости единицы продукции.
Фактическая себестоимость готовой продукции, выполненных работ, оказанных услуг и стоимость незавершенного производства, а при необходимости также и количество выпущенной продукции, отражаются в графах 15-20 "С кредита счета 8110 "Основное производство" (8310 "Вспомогательные производства")".
Форма 22
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Формы регистров бухгалтерского учета
Разработочная таблица
расчета сумм износа основных средств и сумм переоценок
основных средств, подлежащих отнесению на нераспределенный доход,
по методу прямолинейного списания
за _____________________20_____года.
Виды
основных
средств
Начислено в
предыдущем
периоде
Изменения за предшествующий период
норма
амортизации
поступления
сумма
аморти-
зацион-
ных
отчис-
лений
сумма
пере-
оценки
годо-
вая
месяч-
ная
аморти-
зируемая
стоимость
Сумма
ежеме-
сячных
аморти-
зацион-
ных
отчис-
лений
А
1
2
3
4
5
6
Здания
Итого
Машины и
оборудования
Суда
Самолеты
Автотранс-
портные
средства
Мебель и
движимость,
соединенная
с недвижи-
мостью
Офисное
оборудование
Итого
продолжение таблицы
Изменения за предшествующий период
Сумма
аморти-
зацион-
ных
отчис-
лений,
начис-
ленных
в от-
четном
периоде
(гр.1+
гр.6-
гр.8+
гр.11)
Дебе-
туе-
мый
счет
Сумма
пере-
оценки
(гр.2-
гр.9 +
гр.10)
выбытия
переоценки
балан-
совая
стои-
мость
сумма
аморти-
зации
сумма
пере
оценки
сумма
увели-
чения
(умень-
шения)
стои-
мости
сумма
пере-
оценки,
аморти-
зацион-
ных
отчис-
лений
7
8
9
10
11
12
13
14
Форма 23
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Формы регистров бухгалтерского учета
Разработочная таблица расчета сумм амортизационных отчислений
по нематериальным активам
за___________________  20______года
N
п/п
Вид
немате-
риальных
активов
Краткая
харак-
терис-
тика
Срок
полезного
исполь-
зования
Остаток
на
начало
отчет-
ного
периода
(сумма
перво-
началь-
ной
стои-
мости)
Движение нематериальных
активов (счета подраздела
2700)
Дебет
(поступление)
Кредит
(выступ-
ление)
Дата,
номер
доку-
мента
Перво-
началь-
ная
стои-
мость
Дата,
номер
доку-
мента
А
Б
В
Г
1
2
3
4
продолжение таблицы
Движение нематериальных активов
(счета подраздела 2700)
Амортизация
нематериальных
активов
(счета 2740)
Спр а вочно
сумма
накопленной
амортизации
Кредит (выступление)
Остаток
на конец
отчетного
периода
(сумма
первона-
чальной
стоимости)
Приме-
няемая
месячная
норма,
%
Сумма
начис-
ленной
аморти-
зации
за
текущий
месяц
(7 гр.х
8 гр.)
Перво-
начальная
стоимость
Причины
выбытия
5
6
7
8
9
10
Ведомость закончена  "___" ___________20____года.
Исполнитель             ___________________________
Форма 24
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Формы регистров бухгалтерского учета
Разработочная таблица
расчета сумм износа основных средств и сумм переоценок
основных средств, подлежащих отнесению на нераспределенный доход,
по методу уменьшающегося остатка
Виды основных
средств
На конец
предшествующего
периода
Начислено
в предыдущем
периоде
Изменения за
предшествующий
период в
результате
поступ-
ления
выбытия
балан-
совая
стои-
мость
в том
числе
сумма
пере-
оценки
сумма
аморти-
зацион-
ных
отчис-
лений
сумма
пере-
оценки
перво-
началь-
ная
стои-
мость
балан-
совая
стои-
мость
А
1
2
3
4
5
6
Здания
Машинное
оборудование
Суда
Самолеты
Автотранспорт-
ные средства
Мебель и
движимость,
соединенная с
недвижимостью
Офисное
оборудование
Итого основных
средств
продолжение таблицы
Изменения за
предшествующий
период в
результате
На конец отчетного периода
Норма
аморти-
зацион-
ных
отчис-
лений
(с уче-
том
коэффи-
циента
2)
Сумма
аморти-
зацион-
ных
отчис-
лений
отчет-
ного
периода
(гр.9х
гр.11)
Дебе-
туе-
мый
счет
Сумма
пере-
оценки
отчетного
периода
(гр.10х
гр.11)
выбытия
пере-
оценки
в том
числе
сумма
пере-
оценки
сумма
пере-
оценки,
доценко
(уценки)
балан-
совая
стои-
мость
(гр.1-
гр.3+
гр.5-
гр.6+
гр.8)
в том
числе
сумма
пере-
оценки
(гр.2-
гр.4+
гр.7 +
гр.8)
7
8
9
10
11
12
13
14
Форма 25
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Формы регистров бухгалтерского учета
Разработочная таблица
свода сумм износа основных средств
Виды
основных
средств
Методы начисления
амортизации
Итого
сумма
амор-
тиза-
цион-
ных
отчис-
лений
С кредита счета 2420
"Амортизация основных
средств "Амортизация
основных средств" в
дебет счетов подразделов
пря-
мо-
ли-
ней-
ный
про-
из-
вод-
ст-
вен-
ный
умень-
шаю-
щего-
ся
ос-
тат-
ка

7100
7200
7400
N____
N____
N____
26-нысан
_____________________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
Өндірістік әдіс бойынша негізгі құралдардың тозу сомасы және
бөлінбеген кіріске жатқызуға жататын негізгі
құралдарды қайта бағалау сомасы есебінің әзірлеме кестесі
20___жылғы __________________
Не-
гізгі
құ-
рал-
дардың
түр-
лері
Өнді-
ріс-
тік
қуа-
тының
көр-
сет-
кіші
Алғашқы неме-
се ағымдағы
бағасы
Амор-
тиза-
циялық
ауда-
рымдар
нор-
масы
Орын-
далған
жұмыс-
тар-
дың
көлемі
Амор-
тиза-
циялық
ауда-
рымдар
сома-
сы
(5-
бағ.х
6-
бағ.)
Дебет-
теле-
тін
шот
Бө-
лін-
беген
кіріс-
ке
ауыс-
тыруға
жата-
тын
қайта
баға-
лау
сома-
сы
(4-
бағ.
/3-
бағ. х
7-
бағ.)
Анық-
тама-
лық:
Пай-
далану
басы-
нан
есепті
кезең-
ге
дейін-
гі
жинақ-
тал-
ған
тозу
сома-
сы
құны-
ның
бар-
лығы
оның
ішінде
қайта
баға-
лау
сома-
сы
Ғима-
раттар
Машина
жабды-
ғы
Кеме-
лер
Ұшақ-
тар
Авто-
көлік
құрал-
дары
Жиһаз
және
жыл-
жымай-
тын
мүлік-
пен
бірік-
тіріл-
ген
жыл-
жымалы
мүлік
Кеңсе
жаб-
дығы
Жиыны
27-нысан
__________________________________
ұйым (жеке кәсіпкер)
Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің нысандары
20_____жылғы __________________ айындағы
N ______ мұрағатқа арналған анықтама
Шоттың нөмірі _______________________
Құжаттар
Құжаттар
саны
Ескерту
N___
бастап
N___ қоса
алғанда
Орындаушы ________________________________________

7100
7200
7400
N__
N__
N__
Здания
Машинное
оборудо-
вание
Суда
Самолеты
Автотранс-
портные
средства
Мебель и
движимость,
соединен-
ная с нед-
вижимостью
Офисное
оборудова-
ние
Итого
Форма 26
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
Формы регистров бухгалтерского учета
Разработочная таблица
расчета сумм износа основных средств и сумм переоценок
основных средств, подлежащих отнесению на нераспределенный доход,
по производственному методу
за __________________20___года.
Виды
основных
средств
пока-
за-
тель
произ-
водст-
вен-
ной
мощ-
нос-
ти
Перво-
начальная
или текущая
стоимость
Норма
амор-
тиза-
цион-
ных
отчис-
лений
Объем
выпол-
нен-
ных
работ
Сумма
амор-
тиза-
цион-
ных
от-
чис-
лений
(гр.5
х
гр.6)
Де-
бе-
туе-
мый
счет
Сумма
пере-
оцен-
ки,
под-
лежа-
щая
пере-
носу
на
не-
расп-
реде-
лен-
ный
доход
(гр.4/
гр.3х
гр.7)
Спра-
воч-
ное:
Сумма
накоп-
лен-
ного
изно-
са с
начала
эксп-
луата-
ции до
отчет-
ного
перио-
да
всего
стои-
мость
в том
числе
сумма
пере-
оценки
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Земля
Земля и
здания
Машинное
оборудо-
вание
Суда
Самолеты
Автотранс-
портные
средства
Мебель и
движи-
мость,
соединен-
ная с
недвижи-
мостью
Офисное
оборудо-
вание
Итого
Форма 27
______________________________________________
организация (индивидуальный предприниматель)
формы регистров бухгалтерского учета
Справка для архива N ______
за __________________ месяц 20_____года.
Номер счета _______________________
Документы
Количество
документов
Примечание
с N____
по N___
Исполнитель ________________________________________