Кредиттік бюролардың ақпаратты және мәліметтерді беру ережесін, мерзімін және көлемін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2007 жылғы 27 тамыздағы N 223 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде 2007 жылғы 1 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4951 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қарашадағы № 278 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 278 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Кредиттік бюролардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса берілген Кредиттік бюролардың ақпаратты және мәліметтерді беру ережесі, мерзімі және көлемі бекітілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаменті (Д.Ш. Қарақұлова):
1) Заң департаментімен (М.Б. Байсынов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны кредиттік бюроларға, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.
4. Ақпараттық технологиялар басқармасы (А.Ж. Бейсенбаев) 2008 жылғы 1 қазанына дейін кредиттік бюролардың есептілігін жинау бойынша программалық қамтамасыз етудің әзірлеуін қамтамасыз етсін.
5. Агенттіктің Төраға қызметі осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л. Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының
2007 жылғы 27 тамыздағы
N 223 қаулысымен бекітілді
Кредиттік бюролардың ақпаратты және мәліметтерді беру
ережесі, мерзімі және көлемі
1. Осы Ереже""Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 4 шілдедегі Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және кредиттік бюролардың ақпаратты және мәліметтерді қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) беру тәртібін, мерзімдерін және көлемдерін белгілейді.

Об утверждении Правил, сроков и объемов предоставления информации и сведений кредитными бюро
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2007 года N 223. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 октября 2007 года N 4951. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2016 года № 278
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 278 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность кредитных бюро, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемые Правила, сроки и объемы предоставления информации и сведений кредитными бюро.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения кредитного бюро, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Управлению информационных технологий (Бейсенбаев А.Ж.) в срок до 1 октября 2008 года обеспечить разработку программного обеспечения по сбору отчетности кредитных бюро.
5. Службе Председателя Агентства принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций
от 27 августа 2007 года N 223
Правила, сроки и объемы предоставления информации
и сведений кредитными бюро
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" (далее - Закон) и устанавливают порядок, сроки и объемы представления информации и сведений кредитными бюро в уполномоченный государственный орган по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган).

2. Кредиттік бюролар уәкілетті органға:
1) ай сайын, есепті айдан кейін келетін айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей электронды және қағаз жеткізушімен осы Ереженің 1,2 және 3-қосымшаларына сәйкес ақпаратты және мәліметтерді;
2) тоқсан сайын, есепті айдан кейін келетін айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей электронды және қағаз жеткізушімен осы Ереженің 4-қосымшасында қарастырылған ақпаратты;
3) тоқсан сайын, есепті айдан кейін келетін айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей қағаз жеткізушімен қосымша қызмет түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы ақпаратты ұсынады.
3. Кредиттік бюролар беретін ақпаратта және мәліметтерде:
1) осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес кредиттік тарихтың деректер базасындағы кредиттік тарихтардың саны туралы ақпарат;
2) осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес ақпарат жеткізушілер бөлігінде заем және шартты міндеттемелер беру туралы шарттардың саны туралы мәліметтер;
3) осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес кредиттік бюроның кредиттік тарихтың деректер базасынан берген кредиттік есептердің саны туралы мәліметтер;
4) осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес ақпаратты беру және (немесе) кредиттік есепті алу жөнінде жасасқан шарттар туралы ақпарат;
5) қызметтерге толық сипаттама бере отырып қосымша қызмет түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы ақпарат (бұндай ақпарат болған жағдайда) ерікті нысанда болуы тиіс.
4. Осы Ереженің 1-4-қосымшаларына сәйкес жасалатын ақпараттар мен мәліметтерге және қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы ақпаратқа кредиттік бюроның бірінші басшысы немесе оның орнын басатын тұлға, сондай-ақ оларды толтыруға жауапты адамның қолы қойылып, кредиттік бюроның мөрімен расталады.
5. Электрондық жеткізушімен ұсынылған деректер мен қағаз жеткізушідегі деректердің бірдейлігін кредиттік бюроның басшысы немесе оның орнын басатын тұлға қамтамасыз етеді.
Кредиттік бюролардың
ақпаратты және мәліметтерді
беру ережесінің, мерзімінің
және көлемінің
1-қосымшасы
___________________ кредиттік бюроның кредиттік тарихтың
деректер базасындағы кредиттік тарихтардың
саны туралы ақпарат
20 __ жылғы 01 ____________ жағдай бойынша
Есепті кезеңдегі
кредиттік тарихтар
саны
Деректер базасы құрылғаннан бастап кредиттік тарихтар саны жиынтығының өсуімен
Кредиттік тарихтардың
жалпы саны
Оның
ішінде
Жеке тұлғалар
бойынша
Заңды тұлғалар бойынша
Бірінші басшысы___________________ қолы___________ күні _________
Жауапты тұлға ____________________ қолы __________ күні _________
Мөрдің орны
Есеп жасалған күні 20___жылғы""___"" ___________
Кредиттік бюролардың
ақпаратты және мәліметтерді
беру ережесінің, мерзімінің
және көлемінің
2-қосымшасы
Жеткізушілер бөлігінде заем және шартты міндеттемелерді
беру туралы шарттардың саны туралы мәліметтер
________________________ кредиттік бюросы
20 __ жылғы 01 __________________ жағдай бойынша
N
Ақпарат жеткізушінің
атауы
Есепті кезеңде заем және шартты мін-
деттемелерді беру туралы шарттардың
саны
барлығы
оның ішінде
Жеке тұлға-
лар бойынша
Заңды тұлға-
лар бойынша
1
Банктер

2. Кредитные бюро предоставляют в уполномоченный орган:
1) ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным, на электронном и бумажных носителях информацию и сведения согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящим Правилам;
2) ежеквартально, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным, на электронном и бумажных носителях информацию согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) ежеквартально, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным, на бумажном носителе информацию о результатах осуществления дополнительных видов деятельности.
3. Информация и сведения, представляемые кредитными бюро, включают в себя:
1) информацию о количестве кредитных историй в базе данных кредитных историй согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) сведения о количестве договоров о предоставлении займа и условных обязательств в разрезе поставщиков информации согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) сведения о количестве выданных кредитных отчетов из базы данных кредитных историй кредитного бюро согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) информацию о заключенных договорах о предоставлении информации и (или) о получении кредитного отчета согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
5) информацию о результатах осуществления дополнительных видов деятельности с подробным описанием деятельности (при наличии такой информации) в произвольной форме.
4. Информация и сведения, составляемые в соответствии с приложениями 1-4 к настоящим Правилам, и информация о результатах осуществления дополнительных видов деятельности подписываются первым руководителем кредитного бюро или лицом, его замещающим, а также лицом, ответственным за их заполнение, заверяется печатью кредитного бюро.
5. Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем кредитного бюро или лицом, его замещающим.
Приложение 1
к Правилам, срокам и объемам
предоставления информации
и сведений кредитными бюро
Информация о количестве кредитных историй
в базе данных кредитных историй
кредитного бюро _______________________
по состоянию на 01 __________________20 __ года
Количество
кредитных историй
за отчетный период
Количество кредитных
историй с начала
создания базы данных
с нарастающим итогом
Общее количество
кредитных историй
в том
числе
по
физическим
лицам
по
юридическим
лицам
Первый руководитель _______________ подпись___________ дата ________
Ответственное лицо _________________ подпись _________ дата ________
Место для печати
Дата составления отчета "___" ___________20___года
Приложение 2
к Правилам, срокам и объемам
предоставления информации
и сведений кредитными бюро
Сведения о количестве договоров о предоставлении займа и
условных обязательств в разрезе поставщиков информации
Кредитное бюро ________________________
по состоянию на 01 __________________20 __ года
N
Наименование поставщика информации
Количество
договоров о
предоставлении займа
и условных
обязательств за
отчетный период
Количество
договоров о
предоставлении
займа и условных
обязательств с начала
создания базы данных
с нарастающим итогом
Дата
послед-
него
обнов-
ления
инфор-
мации
в базе
данных
постав-
щиком
всего
в том числе
всего
в том числе
по
физи-
ческим
лицам
по
юриди-
ческим
лицам
по
физи-
ческим
лицам
по
юриди-
ческим
лицам
1
Банки

1)
...
2
Банктік операциялар-
дың жекелеген түрле-
рін жүзеге асыратын
ұйымдар
1)
...
3
Тауарларды және көр-
сетiлетiн қызметтердi
кредитке өткiзетiн не
төлемдердiң мерзімін
ұзартатын жеке кәсіп-
керлер немесе заңды
тұлғалар
1)
...
4
Жылжымайтын мүлiкке
құқықтарды және онымен
жасалатын мәмiлелердi
тiркеуді жүзеге асыра-
тын мемлекеттiк орган-
дар
1)
...
5
Ақпарат беру туралы
шарттардың негізінде
өзге тұлғалар
1)
...
6
Барлығы
кестенің жалғасы
Деректер базасы құрылғаннан бастап
заем және шартты міндеттемелерді беру туралы шарттардың саны жиынтығының өсуімен
Жеткізушінің деректер
базасын соңғы жаңарту
күні
барлығы
оның ішінде
Жеке тұлға-
лар бойынша
Заңды тұлға-
лар бойынша
Бірінші басшы ___________________ қолы _________ күні __________
Жауапты тұлға ____________________ қолы ___________ күні________
Мөрдің орны
Есеп жасалған күні 20___жылғы "___"" ___________
Кредиттік бюролардың
ақпаратты және мәліметтерді
беру ережесінің, мерзімінің
және көлемінің
3-қосымшасы
__________________________ кредиттік бюроның
кредиттік тарихтың деректер базасынан берілген кредиттік
есептердің саны туралы мәліметтер
20__жылғы 01 ____________________жағдай бойынша
N
Кредиттік
есеп алу-
шының
атауы
Есепті кезеңде есеп түрлері бойынша берілген кредиттік есептердің саны
1
2
3
4
5
6
бар-
лығы
1-есеп
2-есеп
...
жеке
тұл-
ғалар бой-
ынша
заңды
тұл-
ғалар
бой-
ынша
жеке
тұл-
ғалар
бой-
ынша
заңды
тұл-
ғалар
бой-
ынша
жеке
тұл-
ғалар
бой-
ынша
1
Банктер
1)
...
2
Банктік операци-
ялардың жекеле-
ген түрлерін
жүзеге асыратын
ұйымдар
1)
...
3
Тауарларды және
көрсетiлетiн
қызметтердi
кредитке өткiзе-
тiн не төлемдер-
дiң мерзімін
ұзартатын жеке
кәсіпкерлер не-
месе заңды тұл-
ғалар
1)
...
4
Ақпарат беру
туралы шарттар-
дың негізінде
өзге тұлғалар

1)
...
2
Организации,
осуществляющие
отдельные виды
банковских
операций
1)
...
3
Индивидуальные
предприниматели
или юридические
лица, реализую-
щие товары и
услуги в кредит
либо предостав-
ляющие отсрочки
платежей
1)
...
4
государствен-
ные органы,
осуществляющие
регистрацию
прав на
недвижимое
имущество и
сделок с ним
1)
...
5
иные лица на
основании
договоров о
предоставлении
информации
1)
...
6
Всего
Первый руководитель _______________ подпись___________ дата ________
Ответственное лицо _________________ подпись _________ дата ________
Место для печати
Дата составления отчета "___" ___________20___года
Приложение 3
к Правилам, срокам и объемам
предоставления информации
и сведений кредитными бюро
Сведения о количестве выданных кредитных отчетов
из базы данных кредитных историй
кредитного бюро __________________________
по состоянию на 01 ____________________20__года
N
Наименование
получателя
кредитного
отчета
Количество выданных кредитных отчетов
по видам отчета за отчетный период
1
2
3
4
5
6
всего
отчет 1
отчет 2
...
по
физи-
чес-
ким
лицам
по
юри-
дичес-
ким
лицам
по
физи-
чес-
ким
лицам
по
юри-
дичес-
ким
лицам
по
физи-
чес-
ким
лицам
по
юри-
дичес-
ким
лицам
1
Банки
1)
...
2
Организации,
осуществляющие
отдельные виды
банковских
операций
1)
...
3
Индивидуальные
предприниматели
или юридические
лица, реализую-
щие товары и
услуги в
кредит либо
предоставляющие
отсрочки платежей
1)
...
4
Иные лица на
основании
договоров о
предоставлении
информации

1)
...
5
Кредиттік тарих-
тар субъектілері
6
Барлығы
7
Берілген түзе-
тілген кредиттік
есептердің саны
Оның
ішінде
Жеке
тұлға-
лар
бойынша
Заңды
тұлға-
лар
бойынша
кестенің жалғасы
Деректер базасы құрылғаннан бастап есептердің түрлері бойынша берілген кредиттік есептердің саны жиынтығының өсуімен
6
7
8
9
10
...
бар-
лығы
1-есеп
2-есеп
...
заңды
тұл-
ғалар
бой-
ынша
жеке
тұл-
ғалар
бой-
ынша
заңды
тұл-
ғалар
бой-
ынша
жеке
тұл-
ғалар
бой-
ынша
заңды
тұл-
ғалар
бой-
ынша
жеке
тұл-
ғалар
бой-
ынша
заңды
тұл-
ғалар
бой-
ынша
Кестені толтыру бойынша түсіндірмелер:
4, 5, 6, 8, 9, 10 бағандарында кредиттік есептер түрлерінің атаулары көрсетіледі.
7 жолында тарих субъектісінің кредиттік есептегі ақпаратты даулау туралы субъектінің өтінішіне сәйкес түзетіліп берілген кредиттік есептердің саны көрсетіледі.
Бірінші басшы ___________________ қолы___________ күні __________
Жауапты тұлға ____________________ қолы ___________ күні ________
Мөрдің орны
Есеп жасалған күні 20___жылғы "___" ___________
Кредиттік бюролардың
ақпаратты және мәліметтерді
беру ережесінің, мерзімінің
және көлемінің
4-қосымшасы
Ақпаратты беру туралы және (немесе) кредиттік
есепті алу туралы жасалған шарттар туралы ақпарат
Кредиттік бюро _______________________
20__ жылғы 01 ________________ жағдай бойынша
Кредиттік тарихты қалыптастыру және оларды пайдалану жүйесінің
қатысушының атауы
Шарттың нөмірі
Шарт жасасқан күні
Ақпарат жеткізушілер:
банктер
1)
2)
...
Банктік операциялардың жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
1)
2)
...
Тауарларды және көрсетiлетiн қызметтердi кредитке өткiзетiн не төлемдердiң мерзімін ұзартатын жеке кәсіпкерлер немесе заңды тұлғалар
1)
2)
...
Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi
тiркеуді жүзеге асыратын мемлекеттiк орган
Ақпарат беру және (немесе) кредиттік есептерді алу туралы
шарттардың негізінде өзге тұлғалар
1)
2)
...
Жасалған ақпарат беру туралы шарттардың жалпы саны
Кредиттік есепті алушылар:
банктер
1)
2)
...
Банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
1)
2)
...
Тауарларды және көрсетiлетiн
қызметтердi кредитке өткiзетiн не
төлемдердiң мерзімін ұзартатын
жеке кәсіпкерлер немесе заңды
тұлғалар
1)
2)
...
Ақпарат беру және (немесе)
кредиттік есептерді алу туралы
шарттардың негізінде өзге тұлғалар
1)
2)
...
Кредиттік тарихтың субъектілері
Жасалған кредиттік есепті алу
туралы шарттардың жалпы саны
Бірінші басшы ___________________ қолы___________ күні __________
Жауапты тұлға ____________________ қолы ___________ күні ________
Мөрдің орны
Есеп жасалған күні 20___жылғы "___" ___________

1)
...
5
Субъекты
кредитных
историй
6
Всего
7
Количество
выданных
исправленных
кредитных
отчетов
в том
числе
по физи-
ческим
лица
по юри-
дическим
лицам
продолжение таблицы
Количество выданных кредитных отчетов по видам отчета
с начала создания базы данных с нарастающим итогом
7
8
9
10
всего
отчет 1
отчет 2
...
по фи-
зическим
лицам
по юри-
дическим
лицам
по фи-
зическим
лицам
по юри-
дическим
лицам
по фи-
зическим
лицам
по юри-
дическим
лицам
Пояснения по заполнению таблицы:
В графах 4, 5, 6, 8, 9, 10 указываются названия видов кредитных отчетов.
В строке 7 указываются количество выданных кредитных отчетов, исправленных в соответствии с заявлением субъекта кредитной истории об оспаривании информации, содержащейся в кредитном отчете.
Первый руководитель _______________ подпись___________ дата ________
Ответственное лицо _________________ подпись _________ дата ________
Место для печати Дата составления отчета "___" ___________20___года
Приложение 4
к Правилам, срокам и объемам
предоставления информации
и сведений кредитными бюро
Информация о заключенных договорах о предоставлении
информации и (или) о получении кредитного отчета
Кредитное бюро _______________________
по состоянию на 01 ____________ 20__ года
Наименование участника
системы формирования
кредитных историй и их
использования
Номер
договора
Дата заключения
договора
Поставщики информации:
банки
1)
2)
...
организации, осуществляющие
отдельные виды банковских
операций:
1)
2)
...
индивидуальные
предприниматели или
юридические лица,
реализующие товары и
услуги в кредит либо
предоставляющие отсрочки
платежей:
1)
2)
...
государственный орган,
осуществляющий регистрацию
прав на недвижимое имущество
и сделок с ним.
иные лица на основании
договоров о предоставлении
информации и (или) получении
кредитных отчетов:
1)
2)
...
Общее количество заключенных
договоров о предоставлении
информации.
Получатели кредитного отчета:
банки
1)
2)
...
организации, осуществляющие
отдельные виды банковских
операций:
1)
2)
...
индивидуальные
предприниматели или
юридические лица,
реализующие товары и
услуги в кредит либо
предоставляющие отсрочки
платежей:
1)
2)
...
иные лица на основании
договоров о предоставлении
информации и (или) получении
кредитных отчетов:
1)
2)
...
субъекты кредитной истории.
Общее количество заключенных
договоров о получении
кредитного отчета.
Первый руководитель _______________ подпись___________ дата ________
Ответственное лицо _________________ подпись _________ дата ________
Место для печати
Дата составления отчета "___" ___________20___года