Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық компаниялардағы бухгалтерлік есептің үлгі шоты жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі N 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 27 тамыздағы N 99 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде 2007 жылғы 1 қазандағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4952 болып енгізілді. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.01.31 № 3 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.01.31 № 3 (2011.07.01 бастап күшіне енеді) Қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз.
Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық ұйымдардағы бухгалтерлiк есепті жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық компаниялардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі  N 275 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1973 тіркелген; Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2519 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1973 тіркелген "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі бухгалтерлік есептің үлгі есепшот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі N 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 326, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3485 тіркелген "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі, кредиттік серіктестіктердегі және ипотекалық компаниялардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі N 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 3 ақпандағы N 23, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4286 тіркелген "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі, кредиттік серіктестіктердегі және ипотекалық компаниялардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі N 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 5 маусымдағы N 50 қаулыларымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен қоса) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбындағы, кіріспесіндегі және 1-тармағындағы "ипотекалық компаниялардағы", "ипотекалық компаниялардың" деген сөздер тиісінше "ипотекалық ұйымдардағы", "ипотекалық ұйымдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық компаниялардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
тақырыбындағы және одан әрі мәтін бойынша "ипотекалық компаниялардағы", "ипотекалық компаниялар", "ипотекалық компаниялардың", "ипотекалық компанияның" және "ипотекалық компания" деген сөздер тиісінше "ипотекалық ұйымдардағы", "ипотекалық ұйымдар", "ипотекалық ұйымдардың", "ипотекалық ұйымның" және "ипотекалық ұйым" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тарауда:
7-тармақта:
"1100 шоттар тобынан кейін мынадай мазмұндағы шоттар тобымен толықтырылсын:
"1150 Айналысқа шығарылғанға дейінгі ұлттық валюта банкноталары";
"1200 шоттар тобының аты мынадай редакцияда жазылсын:
"1200 Саудаға арналған бағалы қағаздар";
1450 шоттар тобының аты мынадай редакцияда жазылсын:
"1450 Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар";
1470 шоттар тобынан кейін мынадай мазмұндағы шоттар тобымен толықтырылсын:
"1480 Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздар";
1600 шоттар тобынан кейін мынадай мазмұндағы шоттар тобымен толықтырылсын:
"1610 Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер";
10-тармақта:
4470 шоттар тобынан кейін мынадай мазмұндағы шоттар тобымен толықтырылсын:
"4480 Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер";
"4940 Төтенше кірістер" шоттар тобының нөмірі және аты алынып тасталсын;
4940 шоттар тобынан кейін мынадай мазмұндағы шоттар тобымен толықтырылсын:
"4950 Резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер";
11-тармақта:
5030 шотының атында және одан әрі мәтін бойынша "жергілікті өкімет органдарынан" деген сөздер "жергілікті атқарушы органдардан" деген сөздермен ауыстырылсын;
"5940 Төтенше шығыстар" шоттар тобының нөмірі және аты алынып тасталсын;
13-тармақта:
7680 шоттар тобынан кейін мынадай мазмұндағы шоттар тобымен толықтырылсын:
"7700 Жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін қоспағанда кастодиандық сақтауға қабылданған активтер";
2-тарауда:
1005 шоттың аты "Банкоматтардағы" деген сөзден кейін "және электрондық терминалдардағы" деген сөздермен толықтырылсын;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года N 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных компаниях"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2007 года N 99. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 октября 2007 года N 4952. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.01.2011 № 3 (вводится в действие с 01.07.2011).
В целях совершенствования бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных организациях Правление Национального Банка Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года  N 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных компаниях" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1973; с изменениями и дополнениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года  N 326 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года N 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня Республики Казахстан", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1973", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2519, от 3 февраля 2005 года  N 23 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года N 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, кредитных товариществах и ипотечных компаниях", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3485, от 5 июня 2006 года  N 50 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года N 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, кредитных товариществах и ипотечных компаниях", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4286) внести следующие изменения и дополнения:
в заголовке, преамбуле и пункте 1 слова "ипотечных компаниях", "ипотечных компаний" заменить соответственно словами "ипотечных организациях", "ипотечных организаций";
в типовом Плане счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных компаниях, утвержденном указанным постановлением:
в заголовке и далее по тексту слова "ипотечных компаниях", "ипотечными компаниями", "ипотечных компаний", "ипотечной компании" и "ипотечной компанией" заменить соответственно словами "ипотечных организациях", "ипотечных организаций", "ипотечной организации", "ипотечными организациями" и "ипотечной организацией";
в главе 1:
в пункте 7:
после группы счетов 1100 дополнить группой счетов следующего содержания:
"1150 Банкноты национальной валюты до выпуска в обращение";
название группы счетов 1200 изложить в следующей редакции:
"1200 Ценные бумаги, предназначенные для торговли";
название группы счетов 1450 изложить в следующей редакции:
"1450 Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи";
после группы счетов 1470 дополнить группой счетов следующего содержания:
"1480 Ценные бумаги, удерживаемые до погашения";
после группы счетов 1600 дополнить группой счетов следующего содержания:
"1610 Долгосрочные активы, предназначенные для продажи";
в пункте 10:
после группы счетов 4470 дополнить группой счетов следующего содержания:
"4480 Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам, удерживаемым до погашения";
номер и название группы счетов "4940 Чрезвычайные доходы" исключить;
после группы счетов 4940 дополнить группой счетов следующего содержания:
"4950 Доходы от восстановления резервов (провизий)";
в пункте 11:
в названии счета 5030 и далее по тексту слова "местных органов власти" заменить словами "местных исполнительных органов";
номер и название группы счетов "5940 Чрезвычайные расходы" исключить;
в пункте 13:
после группы счетов 7680 дополнить группой счетов следующего содержания:
"7700 Активы, принятые на кастодиальное хранение, за исключением пенсионных активов накопительных пенсионных фондов";
в главе 2:
название счета 1005 дополнить словами "и электронных терминалах";

1106 шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1150 шотпен толықтырылсын:
"1150 Айналысқа шығарылғанға дейінгі ұлттық валюта банкноталары";
1200 шоттар тобының аты мынадай редакцияда жазылсын:
"1200 Саудаға арналған бағалы қағаздар";
1450 шоттар тобының аты мынадай редакцияда жазылсын:
"1450 Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар";
"1451 Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздар" шотының нөмірі және аты алынып тасталсын;
1453 - 1457 шоттардың атында:
"басқа да" деген сөздер алынып тасталсын,
"бағалы қағаздар", "бағалы қағаздардың" сөздердің алдында "сату үшін қолда бар" деген сөздермен толықтырылсын;
1476 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттар тобымен және шоттармен толықтырылсын:
"1480 Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздар
1481 Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздар
1482 Өтелгенге дейінгі ұсталатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт
1483 Өтелгенге дейінгі ұсталатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы
1484 Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы";
1604 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"1610 Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер";
1660 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"1661 Гудвилл";
1812, 1832 шоттардың атындағы "Сақтандыру полистерін сату бойынша көрсеткен қызметі" деген сөздер "Агенттік қызмет көрсету" деген сөздермен ауыстырылсын;
1816 шоттың атындағы "Берілген кепілдіктер бойынша" деген сөздер "Кепілдіктермен операциялар бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
1819, 1839 шоттардың атындағы "Кастодиандық қызметтен" деген сөздер "Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызметтен" деген сөздермен ауыстырылсын;
1824 шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1825-тен бастап 1827-ге дейінгі шоттармен толықтырылсын:
"1825 Инкассация бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер
1826 Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер
1827 Сейфтік операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер";
1852 шоттың атындағы "Брокерлермен" деген сөз "Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
1867, 1878 шоттардың атындағы "Банктік емес" деген сөздер "Негізгі емес" деген сөздермен ауыстырылсын;
2034, 2036, 2038 шоттардың аты "Қазақстан Республикасының Үкіметінен" деген сөздерден кейін "және Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан" деген сөздермен толықтырылсын;
2203, 2211, 2215, 2217, 2219, 2221, 2223 шоттардың атындағы "Клиенттердің" деген сөз "Заңды тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;

после счета 1106 дополнить счетом 1150 следующего содержания:
"1150 Банкноты национальной валюты до выпуска в обращение";
название группы счетов 1200 изложить в следующей редакции:
"1200 Ценные бумаги, предназначенные для торговли";
название группы счетов 1450 изложить в следующей редакции:
"1450 Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи";
номер и название счета "1451 Ценные бумаги, удерживаемые до погашения" исключить;
в названии счетов с 1453 по 1457:
слова "прочим", "прочих" исключить,
после слов "бумагам", "бумаг" дополнить словами ", имеющимся в наличии для продажи", ", имеющихся в наличии для продажи" соответственно;
после счета 1476 дополнить группой счетов и счетами следующего содержания:
"1480 Ценные бумаги, удерживаемые до погашения
1481 Ценные бумаги, удерживаемые до погашения
1482 Дисконт по приобретенным ценным бумагам, удерживаемым до погашения
1483 Премия по приобретенным ценным бумагам, удерживаемым до погашения
1484 Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам, удерживаемым до погашения";
после счета 1604 дополнить счетом следующего содержания:
"1610 Долгосрочные активы, предназначенные для продажи";
после счета 1660 дополнить счетом следующего содержания:
"1661 Гудвилл";
в названии счетов 1812, 1832 слова "услуги по реализации страховых полисов" заменить словами "агентские услуги";
в названии счета 1816 слова "по выданным гарантиям" заменить словами "по операциям с гарантиями";
в названии счетов 1819, 1839 слова "кастодиальной деятельности" заменить словами "профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг";
после счета 1824 дополнить счетами с 1825 по 1827 следующего содержания:
"1825 Начисленные комиссионные доходы за услуги по инкассации
1826 Начисленные комиссионные доходы за услуги по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов
1827 Начисленные комиссионные доходы за услуги по сейфовым операциям";
в названии счета 1852 слово "брокерами" заменить словами "профессиональными участниками рынка ценных бумаг";
в названии счетов 1867, 1878 слово "небанковской" заменить словом "неосновной";
название счетов 2034, 2036, 2038 после слов "Правительства Республики Казахстан" дополнить словами "и местных исполнительных органов Республики Казахстан";
в названии счетов 2203, 2211, 2215, 2217, 2219, 2221, 2223 слово "клиентов" заменить словами "юридических лиц";

2204, 2205, 2206, 2207, 2208, 2209 шоттардың атындағы "Салымдарға (депозиттерге) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) объектісі болып табылатын" деген сөздер алынып тасталсын;
2213 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке тұлғалардың міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым";
2730 шоттың атындағы "өзге" деген сөз алынып тасталсын;
2812, 2832 шоттардың атындағы "Сақтандыру полистерін сату бойынша көрсеткен қызметі" деген сөздер "Агенттік қызмет көрсету" деген сөздермен ауыстырылсын";
2819, 2839 шоттардың атындағы "Кастодиандық қызмет" деген сөздер "Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;
2852 шоттың атындағы "Брокерлермен" деген сөз "Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
2862 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"2863 Артықшылықты акциялар бойынша міндеттемелер";
2867 шоттың атындағы "Банктік емес" деген сөздер "Негізгі емес" деген сөздермен ауыстырылсын;
2867 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
"2868 Бағалау міндеттемелері
2869 Кепілдіктер бойынша кредиторлар";
мынадай шоттардың нөмірлері және аттары:
"3002 Төленбеген жарғылық капитал - жай акциялар";
3026 Төленбеген жарғылық капитал - артықшылықты акциялар";
"3051 Жарғылық капитал - салымдар және пайлар
3052 Төленбеген жарғылық капитал - салымдар және пайлар
3053 Сатып алынған салымдар және пайлар";
"3581 Шетел валютасының өткен жылдардағы қайта бағалау резервтері
3582 Тазартылған қымбат металдардың өткен жылдардағы қайта бағалау резервтері
3585 Заемдардың валюталық баламасын белгілей отырып өткен жылдардағы теңгемен есептелген заемдарды қайта бағалау резервтері
3586 Салымдардың валюталық баламасын белгілей отырып өткен жылдардағы теңгемен есептелген салымдарды қайта бағалау резервтері" алынып тасталсын;
3599 шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"3599 Бөлінбеген таза пайда (өтелмеген шығын)";
4052 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"4091 Басқа банктермен операциялар бойынша сыйақы алуға байланысты басқа кірістер";
4450 шоттың атындағы "Өзге бағалы қағаздар" деген сөздер "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"4451 Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер" шотының нөмірі және аты алынып тасталсын;
4453 шоттың атындағы "басқа да" деген сөздер алынып тасталсын;
4476 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттар тобымен және шоттармен толықтырылсын:
"4480 Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4481 Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4482 Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясы бойынша кірістер";
4602 шоттың атындағы "Сақтандыру полистерін сату бойынша көрсеткен қызметі" деген сөздер "Агенттік қызметтер көрсету" деген сөздермен ауыстырылсын;
4606 шоттың атындағы "Кепілдіктер беру жөніндегі көрсеткен қызметі бойынша" деген сөздер "Кепілдіктермен операциялар бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
4609 шоттың атындағы "Кастодиандық қызметі" деген сөздер "Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;
4614 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
"4615 Инкассация бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер
4616 Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер
4617 Сейфтік операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер";
4922 шоттың атындағы "Банктік емес" деген сөздер "Негізгі емес" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай шоттардың нөмірлері және аттары:
"4940 Төтенше кірістер
4941 Төтенше кірістер
4942 Өткен кезеңдердің есепті кезеңде анықталған банк қызметімен байланысты кірістері
4943 Өткен кезеңдердің есепті кезеңде анықталған банктік емес қызметпен байланысты кірістері" алынып тасталсын;
4923 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
"4950 Резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер
4951 Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер
4952 Басқа банктерге берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер
4953 Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер
4954 Бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер
4955 Клиенттерге берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер
4956 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға ұсынылған заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер
4957 Басқа да банктік қызметтен шығындарды жабу үшін құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер
4958 Шартты міндеттемелер бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер
4959 Негізгі қызметке байланысты емес дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер";
5306 шоттың атындағы "Басқа да сатып алынған бағалы қағаздар" деген сөздер "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар" деген сөздермен ауыстырылсын;
5307 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"5308 Өтелгенге дейінгі ұсталатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақының амортизациясы бойынша шығыстар";
5459 шоттың атындағы "Банктік емес қызметке байланысты" деген сөздер "Негізгі қызметпен байланысты емес" деген сөздермен ауыстырылсын;
5466 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"5468 Бағалау міндеттемелерін құру бойынша қаржы бөлу";
5602 шоттың атындағы "Сақтандыру полистерін сату бойынша алынған қызмет көрсету" деген сөздер "Агенттік қызмет көрсету" деген сөздермен ауыстырылсын;
5609 шоттың атындағы "Кастодиандық қызмет" деген сөздер "Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;
5713 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"5714 Гудвилдің құнсыздануынан шығыстар";
5922 шоттың атындағы "Банктік емес" деген сөздер "Негізгі емес" деген сөздермен ауыстырылсын;
5925 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"5926 Артықшылықты акциялар бойынша шығыстар";
мынадай шоттардың нөмірлері және аттары:
"5940 Төтенше шығыстар
5941 Төтенше шығыстар
5942 Банктік қызметпен байланысты өткен кезеңдердің есепті кезеңде анықталған зияндары
5943 Банктік емес қызметпен байланысты өткен кезеңдердің есепті кезеңде анықталған зияндары" алынып тасталсын;
6030 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
"6040 Рамбурстаушы банктің эмитент банкке/басқа тұлғаға ықтимал талаптары
6045 Рамбурстау бойынша ықтимал талаптар";

в названии счетов 2204, 2205, 2206, 2207, 2208, 2209 слова ", являющиеся объектом обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов)" исключить;
название счета 2213 изложить в следующей редакции:
"Вклад, являющийся обеспечением обязательств физических лиц";
в названии счета 2730 слово "прочим" исключить;
в названии счетов 2812, 2832 слова "услугам по реализации страховых полисов" заменить словами "агентским услугам";
в названии счетов 2819, 2839 слова "кастодиальной деятельности" заменить словами "профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг";
в названии счета 2852 слово "брокерами" заменить словами "профессиональными участниками рынка ценных бумаг";
после счета 2862 дополнить счетом следующего содержания:
"2863 Обязательства по привилегированным акциям";
в названии счета 2867 слово "небанковской" заменить словом "неосновной";
после счета 2867 дополнить счетами следующего содержания:
"2868 Оценочные обязательства
2869 Кредиторы по гарантиям";
номера и названия следующих счетов:
"3002 Неоплаченный уставный капитал - простые акции";
"3026 Неоплаченный уставный капитал - привилегированные акции";
"3051 Уставный капитал - вклады и паи
3052 Неоплаченный уставный капитал - вклады и паи
3053 Выкупленные вклады и паи";
"3581 Резервы переоценки прошлых лет иностранной валюты
3582 Резервы переоценки прошлых лет аффинированных драгоценных металлов
3585 Резервы переоценки прошлых лет займов в тенге с фиксацией валютного эквивалента займов
3586 Резервы переоценки прошлых лет вкладов в тенге с фиксацией валютного эквивалента вкладов" исключить;
название счета 3599 изложить в следующей редакции:
"3599 Нераспределенная чистая прибыль (непокрытый убыток)";
после счета 4052 дополнить счетом следующего содержания:
"4091 Другие доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям с другими банками";
в названии счета 4450 слова "прочим ценным бумагам" заменить словами "ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи";
номер и название счета "4451 Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам, удерживаемым до погашения" исключить;
в названии счетов 4453 слово "прочим" исключить;
после счета 4476 дополнить группой счетов и счетами следующего содержания:
"4480 Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам, удерживаемым до погашения
4481 Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
4482 Доходы по амортизации дисконта по приобретенным ценным бумагам";
в названии счета 4602 слова "услуги по реализации страховых полисов" заменить словами "агентские услуги";
в названии счета 4606 слова "по выдаче гарантий" заменить словами "по операциям с гарантиями";
в названии счета 4609 слова "кастодиальной деятельности" заменить словами "профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг";
после счета 4614 дополнить счетами следующего содержания:
"4615 Комиссионные доходы за услуги по инкассации
"4616 Комиссионные доходы за услуги по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов
"4617 Комиссионные доходы за услуги по сейфовым операциям";
в названии счета 4922 слово "небанковской" заменить словом "неосновной";
номера и названия следующих счетов:
"4940 Чрезвычайные доходы
4941 Чрезвычайные доходы
4942 Доходы прошлых периодов, связанные с банковской деятельностью, выявленные в отчетном периоде
4943 Доходы прошлых периодов, связанные с небанковской деятельностью, выявленные в отчетном периоде" исключить;
после счета 4943 дополнить счетами следующего содержания:
"4950 Доходы от восстановления резервов (провизий)
4951 Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в других банках
4952 Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
4953 Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью
4954 Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по ценным бумагам
4955 Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
4956 Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
4957 Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных на покрытие убытков от прочей банковской деятельности
4958 Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по условным обязательствам
4959 Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по дебиторской задолженности, не связанной с основной деятельностью";
в названии счета 5306 слова "прочим ценным бумагам" заменить словами "ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи";
после счета 5307 дополнить счетом следующего содержания:
"5308 Расходы по амортизации премии по приобретенным ценным бумагам, удерживаемым до погашения";
в названии счета 5459 слова "связанной с небанковской" заменить словами "не связанной с основной";
после счета 5466 дополнить счетом следующего содержания:
"5468 Ассигнования по созданию оценочных обязательств";
в названии счета 5602 слова "услугам по реализации страховых полисов" заменить словами "агентским услугам";
в названии счета 5609 слова "кастодиальной деятельности" заменить словами "профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг";
после счета 5713 дополнить счетом следующего содержания:
"5714 Расходы от обесценения гудвилла";
в названии счета 5922 слово "небанковской" заменить словом "неосновной";
после счета 5925 дополнить счетом следующего содержания:
"5926 Расходы по привилегированным акциям";
номера и названия следующих счетов:
"5940 Чрезвычайные расходы
5941 Чрезвычайные расходы
5942 Убытки прошлых периодов, связанные с банковской деятельностью, выявленные в отчетном периоде
5943 Убытки прошлых периодов, связанные с небанковской деятельностью, выявленные в отчетном периоде" исключить;
после счета 6030 дополнить счетами следующего содержания:
"6040 Возможные требования рамбурсирующего банка к банку-эмитенту/другому лицу
6045 Возможные требования по рамбурсированию";

6210, 6710 шоттардың атындағы "(пассив операциялары бойынша)" деген сөздер алынып тасталсын;
"6220 Қаржы фьючерстерін сатып алу жөніндегі шартты талаптар (актив операциялары бойынша)" шотының нөмірі және аты алынып тасталсын;
6310, 6810 шоттардың атындағы "(пассив операциялары бойынша)" деген сөздер алынып тасталсын;
"6320 Қаржы фьючерстерін сату жөніндегі шартты талаптар (актив операциялары бойынша)" шотының нөмірі және аты алынып тасталсын;
мынадай шоттардың нөмірлері және аттары:
"6498 Тазартылған қымбат металдармен жасалған мәмілелер бойынша позициясы
6499 Шетел валютасымен жасалған мәмілелер бойынша позициясы" алынып тасталсын;
6530 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
"6540 Рамбурстау бойынша ықтимал міндеттемелер
6545 Рамбурстаушы банктің эмитент банк/басқа тұлға алдындағы ықтимал міндеттемелері";
мынадай шоттардың нөмірлері және аттары:
"6720 Қаржы фьючерстерін сатып алу жөніндегі шартты міндеттемелер (актив операциялары бойынша)
6820 Қаржы фьючерстерін сату жөніндегі шартты міндеттемелер (актив операциялары бойынша)" алынып тасталсын;
7535 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"7536 Талап ету құқығы сенімгерлік басқаруға қабылданған мерзімі өткен ипотекалық заемдар";
7688 шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
"7700 Жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін қоспағанда кастодиандық сақтауға қабылданған активтер
7701 Бағалы қағаздар
7702 Басқа банктердегі салымдар
7703 Тазартылған қымбат металдар
7704 "Кері РЕПО" операциялары
7705 "РЕПО" операциялары
7706 Туынды қаржы құралдары
7707 Капиталға инвестициялар
7708 Үйлерге, машиналарға, жабдықтарға, көлікке және басқа негізгі құрал-жабдыққа инвестициялар
7709 Басқа да активтер
7710 Дивидендтер
7711 Сыйақы
7712 Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушы есептеген сыйақы
7713 Басқа да талаптар";
3-тарауда:
1005 шоттың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1005. Банкоматтардағы және электрондық терминалдардағы қолма-қол ақша (актив).
Шоттың мақсаты: Банкоматтардағы және электрондық терминалдардағы қолма-қол ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банкоматтарға және электрондық терминалдарға салынған қолма-қол ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша банкоматтардан берілген және электрондық терминалдардан алынған қолма-қол ақша сомалары есептен шығарылады.";
1106 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1150 шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"1150. Айналысқа шығарылғанға дейінгі ұлттық валюта банкноталары (актив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен сатып алынған (алынған), айналысқа шығарылғанға дейінгі ұлттық валюта банкноталарының номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен сатып алынған (алынған), айналысқа шығарылғанға дейінгі ұлттық валюта банкноталарының номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі ұлттық валютаның банкноталарын айналысқа шығарғаннан кейін оларды 1000 шоттар тобының тиісті шотына есепке алған кезде ұлттық валюта банкноталарының номиналдық құны есептен шығарылады.";
1451 шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;

в названии счетов 6210, 6710 слова "(по пассивным операциям)" исключить;
номер и название счета "6220 Условные требования по покупке финансовых фьючерсов (по активным операциям)" исключить;
в названии счетов 6310, 6810 слова "(по пассивным операциям)" исключить;
номер и название счета "6320 Условные требования по продаже финансовых фьючерсов (по активным операциям)" исключить;
номера и названия следующих счетов:
"6498 Позиция по сделкам с аффинированными драгоценными металлами
6499 Позиция по сделкам с иностранной валютой" исключить;
после счета 6530 дополнить счетами следующего содержания:
"6540 Возможные обязательства по рамбурсированию
6545 Возможные обязательства рамбурсирующего банка перед банком-эмитентом/другим лицом";
номера и названия следующих счетов:
"6720 Условные обязательства по покупке финансовых фьючерсов (по активным операциям)"
"6820 Условные обязательства по продаже финансовых фьючерсов (по активным операциям)" исключить;
после счета 7535 дополнить счетом следующего содержания:
"7536 Просроченные ипотечные займы, права требования по которым приняты в доверительное управление";
после счета 7688 дополнить счетами следующего содержания:
"7700 Активы, принятые на кастодиальное хранение, за исключением пенсионных активов накопительных пенсионных фондов
7701 Ценные бумаги
7702 Вклады в других банках
7703 Аффинированные драгоценные металлы
7704 Операции "обратное РЕПО"
7705 Операции "РЕПО"
7706 Производные финансовые инструменты
7707 Инвестиции в капитал
7708 Инвестиции в здания, машины, оборудование, транспортные и другие основные средства
7709 Прочие активы
7710 Дивиденды
7711 Вознаграждение
7712 Вознаграждение, начисленное предыдущим держателем по ценным бумагам
7713 Прочие требования";
в главе 3:
название и описание счета 1005 изложить в следующей редакции:
"1005. Наличность в банкоматах и электронных терминалах (активный).
Назначение счета: Учет сумм наличных денег, находящихся в банкоматах и электронных терминалах.
По дебету счета проводятся суммы наличных денег, вложенных в банкоматы и электронные терминалы.
По кредиту счета проводится списание сумм наличных денег, выданных из банкоматов и изъятых из электронных терминалов.";
после описания счета 1106 дополнить названием и описанием счета 1150 следующего содержания:
"1150. Банкноты национальной валюты до выпуска в обращение (активный).
Назначение счета: Учет номинальной стоимости банкнот национальной валюты до выпуска в обращение, приобретенных (полученных) от Национального Банка Республики Казахстан.
По дебету счета проводится номинальная стоимость банкнот национальной валюты до выпуска в обращение, приобретенных (полученных) от Национального Банка Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости банкнот национальной валюты при их зачислении на соответствующие счета группы счетов 1000 после выпуска Национальным Банком Республики Казахстан банкнот национальной валюты в обращение.";
номер, название и описание счета 1451 исключить;

1453 - 1457 шоттардың атында және сипаттамасында:
"басқа да" деген сөздер алынып тасталсын,
"бағалы қағаздар", "бағалы қағаздардың" деген сөздердің алдында "сату үшін қолда бар" деген сөздермен толықтырылсын;
1476 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1481, 1482, 1483, 1484 шоттардың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"1481. Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздар (актив).
Шоттың мақсаты: Өтелгенге дейінгі ұстау мақсатында сатып алынған бағалы қағаздардың номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған және өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздардың номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздардың номиналдық құнын есептен шығарылады, оларды өтеу кезінде N 1202 баланстық шотқа жатқызылады не бағалы қағаздардың басқа санатына аударылады.
1482. Өтелгенге дейінгі ұсталатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздардың номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомасын (дисконт) есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздардың номиналдық құнының олардың сатып алу құнынан асып кету сомасы (дисконт) жазылады.
Шоттың дебеті бойынша өтелгенге дейінгі ұсталатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясының сомасы N 4482 баланстық шотпен байланыстырып жазылады.
1483. Өтелгенге дейінгі ұсталатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы (актив).
Шоттың мақсаты: Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздардың сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомасын (сыйлықақы) есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздардың сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомасы (сыйлықақы) жазылады.
Шоттың кредиті бойынша өтелгенге дейінгі ұсталатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы N 5308 баланстық шотпен байланыстырып жазылады.
1484. Өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы (актив).
Шоттың мақсаты: өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздар бойынша оларды сатып алғанға дейін алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша өтелгенге дейінгі ұсталатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы сомасы оларды алу кезінде есептен шығарылады.";
1604 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1610 шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"1610 Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер (актив).
Шоттың мақсаты: "Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер және тоқтатылған қызмет" N 5 ХҚЕС сәйкес сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер ретінде жіктелген активтердің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатуға арналған ұзақ мерзімді активтердің құны және оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатуға арналған ұзақ мерзімді активтерді оларды сату немесе сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер ретінде жіктеу кезіндегі құны, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомасы есептен шығарылады.";

в названии и описании счетов с 1453 по 1457:
слова "прочим", "прочих" исключить,
после слов "бумагам", "бумаг" дополнить соответственно словами ", имеющимся в наличии для продажи", ", имеющихся в наличии для продажи";
после описания счета 1476 дополнить названием и описанием счетов с 1481 по 1484 следующего содержания:
"1481. Ценные бумаги, удерживаемые до погашения (активный).
Назначение счета: Учет номинальной стоимости ценных бумаг, приобретенных с целью их удержания до погашения.
По дебету счета проводится номинальная стоимость ценных бумаг, приобретенных и удерживаемых до погашения.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости ценных бумаг, удерживаемых до погашения, при их погашении, отнесении на балансовый счет N 1202 либо перевод в другую категорию ценных бумаг.
1482. Дисконт по приобретенным ценным бумагам, удерживаемым до погашения (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм превышения номинальной стоимости ценных бумаг, удерживаемых до погашения над стоимостью их приобретения (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма превышения номинальной стоимости ценных бумаг, удерживаемых до погашения над стоимостью их приобретения (дисконт).
По дебету счета проводится сумма амортизации дисконта по приобретенным ценным бумагам, удерживаемым до погашения в корреспонденции с балансовым счетом N 4482.
1483. Премия по приобретенным ценным бумагам, удерживаемым до погашения (активный).
Назначение счета: Учет сумм превышения стоимости приобретения ценных бумаг, удерживаемых до погашения над их номинальной стоимостью (премия).
По дебету счета проводится сумма превышения стоимости приобретения ценных бумаг, удерживаемых до погашения над их номинальной стоимостью (премия).
По кредиту счета проводится сумма амортизации премии по приобретенным ценным бумагам, удерживаемым до погашения в корреспонденции с балансовым счетом N 5308.
1484. Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам, удерживаемым до погашения (активный).
Назначение счета: Учет сумм вознаграждения, начисленного предыдущими держателями по ценным бумагам, удерживаемым до погашения до их покупки.
По дебету счета проводится сумма вознаграждения, начисленного предыдущими держателями по ценным бумагам, удерживаемым до погашения до их покупки.
По кредиту счета проводится списание сумм вознаграждения по ценным бумагам, удерживаемым до погашения, при их получении.
после описания счета 1604 дополнить названием и описанием счета 1610 следующего содержания:
"1610 Долгосрочные активы, предназначенные для продажи (активный).
Назначение счета: Учет стоимости активов, классифицированных как долгосрочные активы, предназначенные для продажи, в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
По дебету счета проводится стоимость долгосрочных активов, предназначенных для продажи, и сумма положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание стоимости долгосрочных активов, предназначенных для продажи, при их реализации или прекращении классификации как долгосрочных активов, предназначенных для продажи, а также сумма отрицательной переоценки.";

1660 шоттың сипаттамасынан кейін 1661 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"1661 Гудвилл (актив).
Шоттың мақсаты: Ұйымның барлық активтерінің сатып алу құнының оның сатып алу күні анықталған әділ құнынан асып кету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша гудвилдің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша гудвилдің құны ол құнсызданған кезде есептен шығарылады.";
1812, 1832 шоттардың аттарындағы "Сақтандыру полистерін сату бойынша көрсеткен қызметі" деген сөздер "Агенттік қызмет көрсету" деген сөздермен ауыстырылсын;
1812, 1832 шоттардың сипаттамасындағы "сақтандыру полистерін сату (сақтандыру шарттарын жасау) бойынша көрсеткен қызмет үшін" деген сөздер "агенттік қызмет, оның ішінде сақтандыру полистерін сату (сақтандыру шарттарын жасау) бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
1816 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "Берілген кепілдіктер бойынша" деген сөздер "Кепілдіктермен операциялар бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
1819, 1839 атындағы және сипаттамасындағы "Кастодиандық қызметтен" деген сөздер "Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызметтен" деген сөздермен ауыстырылсын;
1824 шоттың сипаттамасынан кейін шоттардың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"1825. Инкассация бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Инкассация бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің осы кезеңге жатқызылған, түсуі болашақта күтілетін сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инкассация бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша инкассация бойынша көрсетілген қызметтер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомалары олар үшін ақы төленген немесе ақы төлеу кешіктірілген кезде есептен шығарылады.
1826. Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің осы кезеңге жатқызылған, түсуі болашақта күтілетін сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша көрсетілген қызметтер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомалары олар үшін ақы төленген немесе ақы төлеу кешіктірілген кезде есептен шығарылады.
1827. Сейфтік операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Сейфтік операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің осы кезеңге жатқызылған, түсуі болашақта күтілетін сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сейфтік операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сейфтік операциялар бойынша көрсетілген қызметтер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомалары олар үшін ақы төленген немесе ақы төлеу кешіктірілген кезде есептен шығарылады.";
1852 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "Брокерлермен", "Брокерлер", "брокер" деген сөздер тиісінше "Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларымен", "Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары", "бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы" деген сөздермен ауыстырылсын;

после описания счета 1660 дополнить названием и описанием счета 1661 следующего содержания:
"1661 Гудвилл (активный).
Назначение счета: Учет сумм превышения покупной стоимости организации над справедливой стоимостью всех ее активов, определенных на дату приобретения.
По дебету счета проводится стоимость гудвилла.
По кредиту счета проводится списание стоимости гудвилла при его обесценении.";
в названиях счетов 1812, 1832 слова "услуги по реализации страховых полисов" заменить словами "агентские услуги",
в описаниях счетов 1812, 1832 слово "услуги" заменить словами "агентские услуги, в том числе";
в названии и описании счета 1816 слова "по выданным гарантиям" заменить словами "по операциям с гарантиями";
в названиях и описаниях счетов 1819, 1839 слова "кастодиальной деятельности" заменить словами "профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг";
после описания счета 1824 дополнить названиями и описаниями счетов следующего содержания:
"1825. Начисленные комиссионные доходы за услуги по инкассации (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по инкассации, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных комиссионных доходов за услуги по инкассации.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные услуги по инкассации при их оплате или просрочке оплаты.
1826. Начисленные комиссионные доходы за услуги по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных комиссионных доходов за услуги по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные услуги по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов при их оплате или просрочке оплаты.
1827. Начисленные комиссионные доходы за услуги по сейфовым операциям (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по сейфовым операциям, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных комиссионных доходов за услуги по сейфовым операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные услуги по сейфовым операциям при их оплате или просрочке оплаты.";
в названии и описании счета 1852 слова "брокерами", "брокерам", "брокеру" заменить соответственно словами "профессиональными участниками рынка ценных бумаг", "профессиональным участникам рынка ценных бумаг", "профессиональному участнику рынка ценных бумаг";

1867, 1878 шоттардың аттарындағы және 1878 шоттың сипаттамасындағы "Банктік емес" деген сөздер "Негізгі емес" деген сөздермен ауыстырылсын;
2034, 2036, 2038 шоттарының аты және сипаттамасы "Қазақстан Республикасының Үкіметінен" деген сөздерден кейін "және Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан" деген сөздермен толықтырылсын
2203, 2211, 2215, 2217, 2219, 2221, 2223 шоттардың аттарындағы және сипаттамасындағы "Клиенттердің", "клиенттің" деген сөз "Заңды тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2204, 2205, 2206, 2207, 2208, 2209 шоттардың аттарындағы және сипаттамасындағы "Салымдарды (депозиттерді) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) объектісі болып табылатын" деген сөздер алынып тасталсын;
2213 шоттың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2213. Жеке тұлғалардың міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым.
Шоттың мақсаты: Жеке тұлғалардың банктік салым шарты және кепіл шарты бойынша иеленуді және пайдалануды кепіл беруші (банктің клиенті) жүзеге асыратын, олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету ретінде қабылданған, ақша (салым) сомаларын есепке алу. Осы шот банк шоты болып табылады.
Шоттың кредиті бойынша жеке тұлғалардың олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік, ипотека) ретінде қабылданған ақша (салым) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жеке тұлғалардың олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік, ипотека) ретінде қабылданған, банктік салым, кепіл туралы шарттардың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақша (салым) сомалары есептен шығарылады.";
2730 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "өзге" деген сөз алынып тасталсын;
2812, 2832 шоттардың атындағы "Сақтандыру полистерін сату бойынша көрсетілген қызметтер" деген сөздер "Агенттік қызмет көрсетулер" деген сөздермен ауыстырылсын;
2812, 2832 шоттардың сипаттамасындағы "сақтандыру полистерін сату (сақтандыру шарттарын жасау) жөніндегі қызмет көрсету" деген сөздер "агенттік қызмет көрсетулер, оның ішінде сақтандыру полистерін сату (сақтандыру шарттарын жасау) бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
2819, 2839 шоттардың атындағы және сипаттамасындағы "Кастодиандық қызмет" деген сөздер "Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;
2852 шоттардың атындағы және сипаттамасындағы "Делдалдармен", "Делдалдарға", "делдалға" деген сөздер тиісінше "Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларымен", "Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына", "бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысына" деген сөздермен ауыстырылсын;

в названиях счетов 1867, 1878 и описании счета 1878 слово "небанковской" заменить словом "неосновной";
названия и описания счетов 2034, 2036, 2038 после слов "Правительства Республики Казахстан" дополнить словами "и местных исполнительных органов Республики Казахстан";
в названиях и описаниях счетов 2203, 2211, 2215, 2217, 2219, 2221, 2223 слова "клиентов", "клиента" заменить словами "юридических лиц";
в названиях и описаниях счетов 2204, 2205, 2206, 2207, 2208, 2209 слова ", являющиеся объектом обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов)" и ", являющихся объектом обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов)" исключить;
название и описание счета 2213 изложить в следующей редакции:
"2213. Вклад, являющийся обеспечением обязательств физических лиц.
Назначение счета: Учет сумм денег (вклада) физических лиц, принятых по договору банковского вклада и по договору о залоге в качестве обеспечения (гарантия, ипотека) их обязательств, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем (клиентом банка). Данный счет является банковским счетом.
По кредиту счета проводятся суммы денег (вклада) физических лиц, принятых в качестве обеспечения (гарантия, ипотека) его обязательств, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем (клиентом банка).
По дебету счета проводится списание сумм денег (вклада) физических лиц, принятых в качестве обеспечения (гарантия, ипотека) его обязательств, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем (клиентом банка) в соответствии с условиями договоров банковского вклада, о залоге и законодательством Республики Казахстан.";
в названии и описании счета 2730 слово "прочим" исключить;
в названиях счетов 2812, 2832 слова "услугам по реализации страховых полисов" заменить словами "агентским услугам";
в описаниях счетов 2812, 2832 слово "услугам" заменить словами "агентским услугам, в том числе";
в названиях и описаниях счетов 2819, 2839 слова "кастодиальной деятельности" заменить словами "профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг";
в названии и описании счета 2852 слова "брокерами", "брокерам" и "брокеру" заменить соответственно словами "профессиональными участниками рынка ценных бумаг", "профессиональным участникам рынка ценных бумаг" и "профессиональному участнику рынка ценных бумаг";

2862 шоттың сипаттамасынан кейін 2863 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"2863. Артықшылықты акциялар бойынша міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Эмитенттің белгіленген немесе болашақта айқындалатын күні белгіленген немесе айқындалатын сома бойынша міндетті өтеуі көзделетін артықшылықты акциялардың немесе артықшылықты акциялар бойынша есептелген дивидендтердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша артықшылықты акциялардың немесе артықшылықты акциялар бойынша есептелген дивидендтердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша артықшылықты акциялардың немесе артықшылықты акциялар бойынша есептелген дивидендтердің сомалары оларды төлеу кезінде есептен шығарылады.";
2867 шоттың атындағы "Банктік емес" деген сөздер "Негізгі емес" деген сөздермен ауыстырылсын;
2867 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 2868, 2869 шоттардың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"2868 Бағалау міндеттемелері (пассив).
Шоттың мақсаты: халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына сәйкес бухгалтерлік есепте көрсетілетін бағалау міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалау міндеттемелерінің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бағалау міндеттемелерінің сомалары оларды орындау немесе жою кезінде есептен шығарылады.
2869 Кепілдіктер бойынша кредиторлар (пассив).
Шоттың мақсаты: Берілген кепілдіктер бойынша кредиторлық берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша берілген кепілдіктер бойынша кредиторлық берешектің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша берілген кепілдіктер бойынша кредиторлық берешектің сомалары оларды өтеу, несие берешегіне қайта ресімдеу немесе оларды баланстан есептен шығару кезінде есептен шығарылады.";
3002, 3026, 3051, 3052, 3053, 3581, 3582, 3585, 3586 шоттардың нөмірлері, аттары және сипаттары алынып тасталсын;
3599 шоттың сипаттамасында:
аты мынадай редакцияда жазылсын:
"3599. Бөлінбеген таза пайда (өтелмеген шығын) (пассив).",
мақсатындағы "бөлінбеген таза кірісінің" деген сөздер "бөлінбеген таза пайдасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4052 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 4091 шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"4091. Басқа банктермен операциялар бойынша сыйақы алуға байланысты басқа кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктермен операциялар бойынша сыйақы алуға байланысты басқа кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктермен операциялар бойынша сыйақы алуға байланысты басқа кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
4451 шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
4453 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "өзге" деген сөз алынып тасталсын;

после описания счета 2862 дополнить названием и описанием счета 2863 следующего содержания:
"2863. Обязательства по привилегированным акциям (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм привилегированных акций или дивидендов, начисленных по привилегированным акциям, предусматривающим их обязательное погашение эмитентом по фиксированной или определяемой сумме в фиксированный или определяемый день в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы привилегированных акций или дивидендов, начисленных по привилегированным акциям.
По дебету счета проводится списание сумм привилегированных акций или дивидендов, начисленных по привилегированным акциям, при их выплате.";
в названии счета 2867 слово "небанковской" заменить словом "неосновной";
после описания счета 2867 дополнить названиями и описаниями счетов 2868, 2869 следующего содержания:
"2868 Оценочные обязательства (пассивный).
Назначение счета: учет сумм оценочных обязательств, отражаемых в бухгалтерском учете в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных обязательств.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных обязательств при их исполнении или аннулировании.
2869 Кредиторы по гарантиям (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм кредиторской задолженности по выданным гарантиям.
По кредиту счета проводятся суммы кредиторской задолженности по выданным гарантиям.
По дебету счета проводится списание сумм кредиторской задолженности по выданным гарантиям при их погашении, переоформлении в ссудную задолженность или списании их с баланса.";
номера, названия и описания счетов 3002, 3026, 3051, 3052, 3053, 3581, 3582, 3585, 3586 исключить;
название счета 3599 изложить в следующей редакции:
"3599. Нераспределенная чистая прибыль (непокрытый убыток) (пассивный).";
в описании слова "нераспределенного чистого дохода" заменить словами "нераспределенной чистой прибыли";
после описания счета 4052 дополнить названием и описанием счета 4091 следующего содержания:
"4091. Другие доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям с другими банками.
Назначение счета: Учет сумм других доходов, связанных с получением вознаграждения по операциям с другими банками.
По кредиту счета проводятся суммы других доходов, связанных с получением вознаграждения по операциям с другими банками.
По дебету счета проводится списание сумм других доходов на балансовый счет N 4999.";
номер, название и описание счета 4451 исключить;
в названии и описании счета 4453 слово "прочим" исключить;

4476 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 4481, 4482 шоттардың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"4481. Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4482. Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
4602 шоттың атында және сипаттамасында:
атындағы "Сақтандыру полистерін сату бойынша көрсеткен қызметі" деген сөздер "Агенттік қызмет көрсетулер" деген сөздермен ауыстырылсын,
сипаттамасындағы "Сақтандыру полистерін сату бойынша көрсетілген қызметтер" деген сөздер "Агенттік қызмет көрсетулер" деген сөздермен ауыстырылсын ;
4606 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "Берілген кепілдіктер бойынша көрсеткен қызметтері үшін" және "Кепілдік беру бойынша көрсеткен қызметтері үшін" деген сөздер "Кепілдіктермен операциялар бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
4609 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "Кастодиандық қызметінен" және "Кастодиандық қызмет" деген сөздер "Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызметтен" және "Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;
4614 шоттан кейін мынадай мазмұндағы 4615 - 4617 шоттармен толықтырылсын:
"4615. Инкассация бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер.
Шоттың мақсаты: Инкассация бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инкассация бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4616. Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер.
Шоттың мақсаты: Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.

после описания счета 4476 дополнить названиями и описаниями счетов 4481, 4482 следующего содержания:
"4481. Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4482. Доходы по амортизации дисконта по приобретенным ценным бумагам.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.";
в названии и описании счета 4602:
в названии слова "услуги по реализации страховых полисов" заменить словами "агентские услуги",
в описании слово "услуги" заменить словами "агентские услуги, в том числе";
в названии и описании счета 4606 слова "за услуги по выдаче гарантий" и "за оказанные услуги по выдаче гарантий" заменить словами "по операциям с гарантиями";
в названии и описании счета 4609 слова "кастодиальной деятельности" заменить словами "профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг";
после счета 4614 дополнить счетами с 4615 по 4617 следующего содержания:
"4615. Комиссионные доходы за услуги по инкассации.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных доходов за услуги по инкассации.
По кредиту счета проводятся суммы комиссионных доходов за услуги по инкассации.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4616. Комиссионные доходы за услуги по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных доходов за услуги по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводятся суммы комиссионных доходов за услуги по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.

4617. Сейфтік операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер.
Шоттың мақсаты: Сейфтік операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сейфтік операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
4922 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "Банктік емес" деген сөздер "Негізгі емес" деген сөздермен ауыстырылсын;
4941, 4942, 4943 нөмірлері, аттары және сипаттары алынып тасталсын;
4943 шоттан кейін мынадай мазмұндағы 4951, 4952, 4953, 4954, 4955, 4956, 4957, 4958, 4959 шоттардың аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"4951. Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкте орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомалары басқа банк міндеттемелерін орындау, қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4952. Басқа банктерге берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерге берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомалары басқа банк міндеттемелерін орындау, қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4953. Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер.
Шоттың мақсаты: Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомалары міндеттемелерді орындау, қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.

4617. Комиссионные доходы за услуги по сейфовым операциям.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных доходов за услуги по сейфовым операциям.
По кредиту счета проводятся суммы комиссионных доходов за услуги по сейфовым операциям.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.";
в названии и описании счета 4922 слово "небанковской" заменить словом "неосновной";
номера, названия и описания счетов с 4941 по 4943 исключить;
после описания счета 4943 дополнить названиями и описаниями счетов с 4951 по 4959 следующего содержания:
"4951. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в других банках.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в других банках.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в другом банке при исполнении обязательств другим банком, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4952. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным другому банку, при исполнении обязательств другим банком, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4953. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью, при исполнении обязательств дебитором, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.

4954. Бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомалары эмитент оларды өтеу, қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4955. Клиенттерге ұсынылған заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер.
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомалары есепке алынады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомалары клиент міндеттемелерін орындаған, қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4956. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер.
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға ұсынылған заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға ұсынылған заемдар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомалары ұйым міндеттемелерін орындаған, қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4957. Басқа да банктік қызметтен шығындарды жабу үшін құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа да банктік қызметтен шығындарды жабу үшін құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да банктік қызметтен шығындарды жабу үшін құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомалары борышкер міндеттемелерін орындаған, қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4958. Шартты міндеттемелер бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер.
Шоттың мақсаты: Шартты міндеттемелер бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шартты міндеттемелер бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомалары қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.

4954. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по ценным бумагам.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по ценным бумагам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, при их погашении эмитентом, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4955. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиенту, при исполнении обязательств клиентом, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4956. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, при исполнении обязательств организацией, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4957. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных на покрытие убытков от прочей банковской деятельности.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных на покрытие убытков от прочей банковской деятельности.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных на покрытие убытков от прочей банковской деятельности при исполнении обязательств должником, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.
4958. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по условным обязательствам.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по условным обязательствам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по условным обязательствам, при переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.

4959. Негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістер.
Шоттың мақсаты: Негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кірістердің сомалары дебитор міндеттемелерін орындаған, қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5306 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "өзге бағалы қағаздар" деген сөздер ", сату үшін қолда бар бағалы қағаздар" деген сөздермен ауыстырылсын;
5307 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 5308 шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"5308. Өтелгенге дейінгі ұсталатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақының амортизациясы бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақының амортизациясына байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақының амортизациясына байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5459 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "Банктік емес" деген сөздер "Негізгі емес" деген сөздермен ауыстырылсын;
5466 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 5468 шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"5468. Бағалау міндеттемелерін құру бойынша қаржы бөлу.
Шоттың мақсаты: Бағалау міндеттемелерін құру бойынша қаржы бөлу шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалау міндеттемелерін құру бойынша қаржы бөлу шығыстарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5602 шоттың атындағы және сипаттамасындағы:
атындағы "Сақтандыру полистерін сату бойынша алынған қызметтер" деген сөздер "Агенттік қызмет көрсетулер" деген сөздермен ауыстырылсын;
сипаттамасындағы "Сақтандыру полистерін сату бойынша көрсетілген қызметтер" деген сөздер "Агенттік қызмет көрсетулер" деген сөздермен ауыстырылсын;
5609 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "Кастодиандық қызмет" деген сөздер "Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;
5713 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 5714 шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:

4959. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью, при исполнении обязательств дебитором, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 4999.";
в названии и описании счета 5306 слова "прочим ценным бумагам" заменить словами "ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи";
после описания счета 5307 дополнить названием и описанием счета 5308 следующего содержания:
"5308. Расходы по амортизации премии по приобретенным ценным бумагам, удерживаемым до погашения.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам, удерживаемым до погашения.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам, удерживаемым до погашения.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
в названии и описании счета 5459 слова "связанной с небанковской" заменить словами "не связанной с основной";
после описания счета 5466 дополнить названием и описанием счета 5468 следующего содержания:
"5468. Ассигнования по созданию оценочных обязательств.
Назначение счета: Учет сумм расходов на ассигнования по созданию оценочных обязательств.
По дебету счета проводятся суммы расходов на ассигнования по созданию оценочных обязательств.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
в названии и описании счета 5602:
в названии слова "услугам по реализации страховых полисов" заменить словами "агентским услугам";
в описании слово "услугам" заменить словами "агентским услугам, в том числе";
в названии и описании счета 5609 слова "кастодиальной деятельности" заменить словами "профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг";
после описания счета 5713 дополнить названием и описанием счета 5714 следующего содержания:

"5714. Гудвилдің құнсыздануынан шығыстар.
Шоттың мақсаты: Гудвилдің құнсыздануынан шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша гудвилдің құнсыздануынан шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстардың сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5922 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "Банктік емес" деген сөздер "Негізгі емес" деген сөздермен ауыстырылсын;
5925 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 5926 шоттың атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"5926. Артықшылықты акциялар бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Эмитенттің белгіленген немесе болашақта айқындалатын күні белгіленген немесе айқындалатын сома бойынша міндетті өтеуі көзделетін артықшылықты акциялар бойынша дивидендтер төлеуге байланысты шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша артықшылықты акциялар бойынша дивидендтер төлеуге байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
5941 - 5943 шоттардың нөмірлері, аттары және сипаттамалары алынып тасталсын;
6030 шоттан кейін мынадай мазмұндағы 6040, 6045 шоттармен толықтырылсын:
"6040. Рамбурстаушы банктің эмитент банкке/басқа тұлғаға қоятын ықтимал талаптары (актив).
Шоттың мақсаты: Рамбурстаушы банктің эмитент банкке/басқа тұлғаға қоятын ықтимал талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша рамбурстаушы банктің эмитент банкке/басқа тұлғаға қоятын ықтимал талаптарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша рамбурстаушы банктің эмитент банкке/басқа тұлғаға қоятын ықтимал талаптарының сомалары ақшаны өтеу жөніндегі міндеттемелер қабылданған жағдайда есептен шығарылады.
6045. Рамбурстау бойынша ықтимал талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Рамбурстаушы банктің орындаушы банкке ықтимал талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша рамбурстаушы банктің орындаушы банкке ықтимал талаптарының сомалары ақшаны өтеу міндеттемелері қабылданған кезде жазылады.
Шоттың кредиті бойынша рамбурстаушы банктің орындаушы банкке ықтимал талаптарының сомалары рамбурстаушы банк аккредитивті төлеген кезде есептен шығарылады.";
6210, 6710 шоттардың атындағы және сипаттамасындағы "(пассив операциялар бойынша)" және "пассив операциялары бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
6220 шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
6310, 6810 шоттардың атындағы және сипаттамасындағы "(пассив операциялар бойынша)" және "пассив операциялары бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
6320, 6498, 6499 шоттардың нөмірлері, аттары және сипаттамалары алынып тасталсын;

"5714. Расходы от обесценения гудвилла.
Назначение счета: Учет сумм расходов от обесценения гудвилла.
По дебету счета проводятся суммы расходов от обесценения гудвилла.
По кредиту счета проводится списание сумм, понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
в названии и описании счета 5922 слово "небанковской" заменить словом "неосновной";
после описания счета 5925 дополнить названием и описанием счета 5926 следующего содержания:
"5926. Расходы по привилегированным акциям.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой дивидендов по привилегированным акциям, предусматривающим их обязательное погашение эмитентом по фиксированной или определяемой сумме в фиксированный или определяемый день в будущем.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой дивидендов по привилегированным акциям.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 4999.";
номера, названия и описания счетов с 5941 по 5943 исключить;
после описания счета 6030 дополнить названиями и описаниями счетов 6040, 6045 следующего содержания:
"6040. Возможные требования рамбурсирующего банка к банку-эмитенту/другому лицу (активный).
Назначение счета: Учет сумм возможных требований, предъявляемых рамбурсирующим банком к банку-эмитенту/другому лицу.
По дебету счета проводятся суммы возможных требований, предъявляемых рамбурсирующим банком к банку-эмитенту/другому лицу.
По кредиту счета проводится списание сумм возможных требований, предъявляемых рамбурсирующим банком к банку-эмитенту/другому лицу, при принятии обязательства по денежному возмещению.
6045. Возможные требования по рамбурсированию (активный).
Назначение счета: Учет сумм возможных требований рамбурсирующего банка к исполняющему банку.
По дебету счета проводится сумма возможных требований рамбурсирующего банка к исполняющему банку при принятии обязательства по денежному возмещению.
По кредиту счета проводится списание сумм возможных требований рамбурсирующего банка к исполняющему банку при оплате рамбурсирующим банком аккредитива.";
в названиях и описаниях счетов 6210, 6710 слова "(по пассивным операциям)" и "по пассивным операциям" исключить;
номер, название и описание счета 6220 исключить;
в названиях и описаниях счетов 6310, 6810 слова "(по пассивным операциям)" и "по пассивным операциям" исключить;
номера, названия и описания счетов 6320, 6498, 6499 исключить;

6530 шоттан кейін мынадай мазмұндағы 6540, 6545 шоттардың аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"6540. Рамбурстау бойынша ықтимал міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Рамбурстаушы банктің орындаушы банкке ықтимал міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша рамбурстаушы банктің орындаушы банкке ықтимал міндеттемелерінің сомаларын рамбурстаушы банк аккредитивті төлеген кезде есептен шығарылады.
Шоттың кредиті бойынша рамбурстаушы банктің орындаушы банкке ықтимал міндеттемелерінің сомалары ақшаны өтеу жөніндегі міндеттемелер қабылданған кезде жазылады.
6545. Рамбурстаушы банктің эмитент банкке/басқа тұлғаға ықтимал міндеттемелері (пассив).
Шоттың мақсаты: Рамбурстаушы банктің эмитент банкке/басқа тұлғаға қоятын ықтимал міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша рамбурстаушы банктің эмитент банкке/басқа тұлғаға қоятын ықтимал міндеттемелерінің сомалары есептен шығарылады.
Шоттың кредиті бойынша рамбурстаушы банктің эмитент банкке/басқа тұлғаға қоятын ықтимал міндеттемелердің сомалары жазылады.";
6720, 6820 шоттардың нөмірлері, аттары және сипаттары алынып тасталсын;
6996, 6997, 6998, 6999 шоттардың аттарындағы "(пассив)" деген сөз "(қарсы актив)" деген сөзбен ауыстырылсын;
7535 шоттың атындағы "заемдар" деген сөзден кейін "(актив)" деген сөзбен толықтырылсын;
7535 шоттың сипаттамасындағы "кірісі", "шығысы" деген сөздер тиісінше "дебеті", "кредиті" деген сөздермен ауыстырылсын;
7535 шоттың сипаттамасынан кейін 7536 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"7536. Талап ету құқығы сенімгерлік басқаруға қабылданған мерзімі өткен ипотекалық заемдар (актив).
Шоттың мақсаты: Талап ету құқығы сенімгерлік басқаруға қабылданған мерзімі өткен ипотекалық заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша талап ету құқығы сенімгерлік басқаруға қабылданған мерзімі өткен ипотекалық заемдардың сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша талап ету құқығы сенімгерлік басқаруға қабылданған мерзімі өткен ипотекалық заемдардың сомалары оларды өтеу немесе кері сатып алу жағдайлары туындаған кезде есептен шығарылады.";
7542 шоттың атындағы "сыйақы" деген сөзден кейін, 7543 шоттың атындағы "(айыппұл, өсімпұл)" деген сөздерден кейін "(актив)" деген сөзбен толықтырылсын;
7542 - 7544 шоттардың сипаттамасындағы "кірісі", "шығысы" деген сөздер тиісінше "дебеті", "кредиті" деген сөздермен ауыстырылсын;
7688 шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 7701 - 7713 шоттардың аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"7701. Бағалы қағаздар.
Шоттың мақсаты: Кастодиандық қызмет көрсетуге қабылданған бағалы қағаздардың құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша бағалы қағаздардың құны олар кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған немесе бағалы қағаздарды қайта бағалаған кезде құны ұлғайған кезде жазылады.
Шоттың шығысы бойынша кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған бағалы қағаздардың құны оларды клиентке қайтарған, оларды сатқан немесе бағалы қағаздарды қайта бағалау кезінде құны азайған кезде есептен шығарылады.

после описания счета 6530 дополнить названиями и описаниями счетов 6540, 6545 следующего содержания:
"6540. Возможные обязательства по рамбурсированию (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм возможных обязательств рамбурсирующего банка к исполняющему банку.
По дебету счета проводится списание сумм возможных обязательств рамбурсирующего банка к исполняющему банку при оплате рамбурсирующим банком аккредитива.
По кредиту счета проводится сумма возможных обязательств рамбурсирующего банка к исполняющему банку при принятии обязательства по денежному возмещению.
6545. Возможные обязательства рамбурсирующего банка перед банком-эмитентом/другим лицом (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм возможных обязательств, предъявляемых рамбурсирующим банком к банку-эмитенту/другому лицу.
По дебету счета проводятся списание сумм возможных обязательств, предъявляемых рамбурсирующим банком к банку-эмитенту/другому лицу.
По кредиту счета проводится суммы возможных обязательств, предъявляемых рамбурсирующим банком к банку-эмитенту/другому лицу.";
номера, названия и описания счетов 6720, 6820 исключить;
в названии счетов 6996, 6997, 6998, 6999 слово "(пассивный)" заменить словом "(контрактивный)";
название счета 7535 после слова "управление" дополнить словом "(активный)";
в описании счета 7535 слова "приходу", "расходу" заменить соответственно словами "дебету", "кредиту";
после описания счета 7535 дополнить названием и описанием счета 7536 следующего содержания:
"7536. Просроченные ипотечные займы, права требования по которым приняты в доверительное управление (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных ипотечных займов, права требования по которым приняты в доверительное управление.
По приходу счета проводятся суммы просроченных ипотечных займов, права требования по которым приняты в доверительное управление.
По расходу счета проводится списание сумм просроченных ипотечных займов, права требования по которым приняты в доверительное управление при погашении или возникновении условий их обратного выкупа.";
названия счетов 7542, 7543 после слова "управление" дополнить словом "(активный)";
в описании счетов с 7542 по 7544 слова "приходу", "расходу" заменить соответственно словами "дебету", "кредиту";
после описания счета 7688 дополнить названием и описанием счетов с 7701 по 7713 следующего содержания:
"7701. Ценные бумаги.
Назначение счета: Учет стоимости ценных бумаг, принятых на кастодиальное обслуживание.
По приходу счета проводится стоимость ценных бумаг при их принятии на основании договора кастодиального обслуживания или увеличении стоимости при переоценке ценных бумаг.
По расходу счета проводится списание стоимости ценных бумаг, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, при их возврате клиенту, их продаже или уменьшении стоимости при переоценке ценных бумаг.

7702. Басқа банктердегі салымдар.
Шоттың мақсаты: Кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған, басқа банктердегі салымдарда орналастырылған ақша сомасын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған, басқа банктердегі салымдарға орналастырылған ақша сомасы жазылады.
Шоттың шығысы бойынша кастодиандық қызмет бойынша орналастырылған салымдардың сомалары олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
7703. Тазартылған қымбат металдар.
Шоттың мақсаты: Кастодиандық сақтауға қабылданған тазартылған қымбат металдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кастодиандық сақтауға қабылданған тазартылған қымбат металдардың сомалары немесе оларды қайта бағалаған кездегі соманың ұлғаюы жазылады.
Шоттың шығысы бойынша тазартылған қымбат металдардың сомалары оларды клиентке қайтарған, оларды сатқан немесе қайта бағалау кезінде құны азайған кезде есептен шығару жазылады.
7704. "Кері РЕПО" операциялары.
Шоттың мақсаты: "Кері РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша "Кері РЕПО" операциялары бойынша талаптардың операцияны ашу күнгі сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша "Кері РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомалары "Кері РЕПО" операцияларын жабу немесе жою кезінде есептен шығарылады.
7705. "РЕПО" операциялары.
Шоттың мақсаты: "РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша "РЕПО" операциялары бойынша талаптардың операцияларды ашу күнгі сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша "РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомалары "РЕПО" операцияларын жабу немесе жою кезінде есептен шығарылады.
7706. Туынды қаржы құралдары.
Шоттың мақсаты: Кастодиандық сақтауға қабылданған туынды қаржы құралдарымен операциялар жасау нәтижесінде туындаған сомаларды, сондай-ақ кері қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кастодиандық сақтауға қабылданған туынды қаржы құралдарымен операциялар жасау нәтижесінде туындаған сомалар, сондай-ақ кері қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша туындаған талаптардың сомалары оларды қарсы әріптес төлеген немесе кастодиандық сақтауға қабылданған туынды қаржы құралдарымен операциялар жойылған кезде, сондай-ақ кері қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.
7707. Капиталға инвестициялар.
Шоттың мақсаты: Кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған, заңды тұлғалардың капиталына салынған ақша сомасын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған, заңды тұлғаның капиталына салынған ақша сомасы жазылады.
Шоттың шығысы бойынша кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған, заңды тұлғаның капиталына салынған ақша сомасын есептен шығару жазылады.

7702. Вклады в других банках.
Назначение счета: Учет сумм денег, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, размещенных во вклады в других банках.
По приходу счета проводятся суммы денег, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, размещенных во вклады в других банках.
По расходу счета проводится списание сумм размещенных вкладов по кастодиальной деятельности при их возврате.
7703. Аффинированные драгоценные металлы.
Назначение счета: Учет сумм аффинированных драгоценных металлов, принятых на кастодиальное хранение.
По приходу счета проводятся суммы аффинированных драгоценных металлов, принятых на кастодиальное хранение, или увеличение суммы при их переоценке.
По расходу счета проводится списание сумм аффинированных драгоценных металлов при их возврате клиенту, продаже или уменьшения их стоимости при переоценке.
7704. Операции "обратное РЕПО".
Назначение счета: Учет сумм требований по операциям "обратное РЕПО".
По приходу счета проводятся суммы требований по операции "обратное РЕПО" на дату открытия операции.
По расходу счета проводится списание сумм требований по операции "обратное РЕПО" при закрытии или аннулировании операции "обратное РЕПО".
7705. Операции "РЕПО".
Назначение счета: Учет сумм требований по операциям "РЕПО".
По приходу счета проводятся суммы требований по операции "РЕПО" на дату открытия операции.
По расходу счета проводится списание сумм требований по операции "РЕПО" при закрытии или аннулировании операции "РЕПО".
7706. Производные финансовые инструменты.
Назначение счета: Учет сумм, возникших в результате совершения операций с производными финансовыми инструментами, принятыми на кастодиальное хранение, а также суммы отрицательной переоценки.
По приходу счета проводятся суммы, возникшие в результате совершения операций с производными финансовыми инструментами, принятыми на кастодиальное хранение, а также суммы отрицательной переоценки.
По расходу счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании операций с производными финансовыми инструментами, принятыми на кастодиальное хранение, а также суммы отрицательной переоценки.
7707. Инвестиции в капитал.
Назначение счета: Учет сумм денег, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, вложенных в капитал юридических лиц.
По приходу счета проводятся суммы денег, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, вложенных в капитал юридических лиц.
По расходу счета проводится списание сумм денег, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, вложенных в капитал юридических лиц.

7708. Үйлерге, машиналарға, жабдыққа, көлік және басқа негізгі құрал-жабдыққа инвестициялар.
Шоттың мақсаты: Кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған, заңды тұлғалардың үйлеріне, машиналарына, жабдығына, көлік және басқа негізгі құрал-жабдықтарына салынған ақша сомасын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған, заңды тұлғалардың үйлеріне, машиналарына, жабдығына, көлік және басқа негізгі құрал-жабдықтарына немесе оларды қайта бағалау кезінде құнының ұлғаю сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған, ақша сомасы, оларды заңды тұлға сатып алған, оларды сатқан немесе қайта бағалау кезінде олардың құны азайған кезде есептен шығару жазылады.
7709. Басқа да активтер.
Шоттың мақсаты: кастодиандық қызмет көрсетудегі ақшаны орналастыру кезінде сатып алынған, басқа да активтерді есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша басқа да активтердің немесе олардың құнының қайта бағалау кезіндегі ұлғаю сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша басқа да активтердің сомалары оларды клиентке қайтару, сату немесе олардың құны қайта бағалау кезінде азайған кезде есептен шығарылады.
7710. Дивидендтер.
Шоттың мақсаты: Кастодиандық сақтауға қабылданған бағалы қағаздар бойынша есептелген дивидендтердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кастодиандық сақтауға қабылданған бағалы қағаздар бойынша есептелген дивидендтердің сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша кастодиандық сақтауға қабылданған бағалы қағаздар бойынша бұрын есептелген дивидендтердің сомалары есептен шығарылады.
7711. Сыйақы.
Шоттың мақсаты: кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомалары олар үшін ақы төлеу кезінде есептен шығарылады.
7712. Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушыларға есептелген сыйақы.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар бойынша оларды сатып алғанға дейін алдыңғы ұстаушыларға есептелген сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша бағалы қағаздар бойынша оларды сатып алғанға дейін алдыңғы ұстаушыларға есептелген сыйақы сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша бағалы қағаздар бойынша сыйақы сомалары оларды алған кезде есептен шығарылады.
7713. Басқа да талаптар.
Шоттың мақсаты: Кастодиандық қызмет бойынша басқа да талаптар бойынша сомаларды есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кастодиандық қызмет бойынша басқа да талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша кастодиандық қызмет бойынша басқа да талаптардың сомалары оларды өтеу немесе есептен шығару кезінде есептен шығарылады.".

7708. Инвестиции в здания, машины, оборудование, транспортные и другие основные средства.
Назначение счета: Учет сумм денег, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, вложенных в здания, машины, оборудование, транспортные и другие основные средства юридических лиц.
По приходу счета проводятся суммы денег, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, вложенных в здания, машины, оборудование, транспортные и другие основные средства юридического лица или увеличение их стоимости при переоценке.
По расходу счета проводится списание сумм денег, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, при их выкупе юридическим лицом, их реализации или уменьшения их стоимости при переоценке.
7709. Прочие активы.
Назначение счета: Учет сумм прочих активов, приобретенных при размещении денег, находящихся на кастодиальном обслуживании.
По приходу счета проводятся суммы прочих активов или увеличение их стоимости при переоценке.
По расходу счета проводится списание сумм прочих активов при их возврате клиенту, продаже или уменьшении их стоимости при переоценке.
7710. Дивиденды.
Назначение счета: Учет сумм дивидендов, начисленных по ценным бумагам, принятым на кастодиальное хранение.
По приходу счета проводятся суммы дивидендов, начисленных по ценным бумагам, принятым на кастодиальное хранение.
По расходу счета проводится списание сумм ранее начисленных дивидендов по ценным бумагам, принятым на кастодиальное хранение.
7711. Вознаграждение.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по активам, принятым на основании договора кастодиального обслуживания.
По приходу счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по активам, принятым на основании договора кастодиального обслуживания.
По расходу счета проводится списание сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по активам, принятым на основании договора кастодиального обслуживания при их оплате.
7712. Вознаграждение, начисленное предыдущим держателем по ценным бумагам.
Назначение счета: Учет сумм вознаграждения, начисленного предыдущими держателями по ценным бумагам, до их покупки.
По приходу счета проводится сумма вознаграждения, начисленного предыдущим держателем по ценным бумагам, до их покупки.
По расходу счета проводится списание сумм вознаграждения по ценным бумагам, при их получении.
7713. Прочие требования.
Назначение счета: Учет сумм по прочим требованиям по кастодиальной деятельности.
По приходу счета проводятся суммы прочих требований по кастодиальной деятельности.
По расходу счета проводится списание сумм прочих требований по кастодиальной деятельности при их погашении или списании.".

2. Осы қаулы 2006 жылғы 25 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының жетінші, сегізінші, отызыншы, отыз бірінші, жүз жетпіс алтыдан бастап жүз сексен аралығындағы абзацтарды қоспағанда Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап үш ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары осы қаулыны алған күннен бастап үш күндік мерзімде оны ипотекалық ұйымдарға жіберсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Г.З. Айманбетоваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении трех месяцев со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, за исключением абзацев седьмого, восьмого, тридцать первого, тридцать второго, со ста семьдесят седьмого по сто восемьдесят первый пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 25 сентября 2006 года.
3. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления довести его до сведения ипотечных организаций.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
Председатель
Национального Банка