"Ғылыми дәрежелер беру ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 10 қаңтардағы N 16 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2007 жылғы 17 қазандағы N 485 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 9 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4990 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылы 31 наурыздағы № 127 бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.03.31 № 127 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
"Ғылым туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес және жоғары білікті кадрларды аттестаттау мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық базаны жетілдіру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ғылыми дәрежелер беру ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 10 қаңтардағы  N 16 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді тіркеудің мемлекеттік тіркелімінде N 2141 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2003 жыл, N 15, 842-бап, "Ғылыми дәрежелер беру ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 10 қаңтардағы N 16 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 1 наурыздағы  N 159 , Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді тіркеудің мемлекеттік тіркелімінде N 2724 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2005 жыл, N 15, 95-бап; "Ғылыми дәрежелер беру ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 10 қаңтардағы N 16 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2004 жылғы 9 маусымдағы  N 535 , Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді тіркеудің мемлекеттік тіркелімінде N 2906 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2005 жыл, N 15, 97-бап; "Ғылыми дәрежелер беру ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 10 қаңтардағы N 16 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 12 сәуірдегі  N 234 , Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді тіркеудің мемлекеттік тіркелімінде N 3590 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2005 жыл, N 14, 75-бап бұйрықтарымен енгізілген өзгерістер мен толықтыруларымен) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ғылыми дәрежелер беру  ережелерінде :

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2003 года № 16 "Об утверждении Правил присуждения ученых степеней"
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 октября 2007 года № 485. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 ноября 2007 года № 4990. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 127
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 31.03.2011 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 13) пункта 1  статьи 18 Закона Республики Казахстан "О науке" и в целях совершенствования нормативной правовой базы по вопросам аттестации кадров высшей квалификации  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2003 года  N 16 "Об утверждении Правил присуждения ученых степеней" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2141, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2003 год, N 15, статья 842, с изменениями и дополнениями, внесенными приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 марта 2004 года  N 159 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2003 года N 16 "Об утверждении Правил присуждения ученых степеней", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2724, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2005 год, N 15, статья 95; от 9 июня 2004 года   N 535 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2003 года N 16 "Об утверждении Правил присуждения ученых степеней", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2906, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2005 год, N 15, статья 97; от 12 апреля 2005 года  N 234 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2003 года N 16 "Об утверждении Правил присуждения ученых степеней", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 3590, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2005 год, N 14, статья 75), следующие изменения и дополнения:
в  Правилах присуждения ученых степеней, утвержденных указанным приказом:

11-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"докторлық диссертацияның негізгі нәтижелері кемінде 30 ғылыми еңбекте, оның ішінде 10 жеке, 3 шет елдік ғылыми басылымдарда және 10 Комитет бекіткен Тізбедегі басылымдарда (кемінде бес түрлі тақырыптағы) жариялануы тиіс. Диссертацияның негізгі нәтижелерін жариялауға арналған ғылыми басылымдардың тізбесіне енгізуге арналған басылымдарға қойылатын талаптарды Комитет белгілейді.";
13-тармақта:
бірінші абзацтағы "Диссертацияны ұсынғанға дейін" деген сөздерден кейін "диссертациялық кеңеске" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзац алынып тасталсын;
18-тармақта:
бірінші абзацтағы "олардың біреуі бойынша кеңеске" деген сөздерден кейін "докторлық диссертацияларды қорғау жөніндегі" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацтағы "кеңестегіге жақын" деген сөздерден кейін "докторлық диссертацияларды қорғау жөніндегі" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Диссертацияларды бір жолғы қорғау докторлық диссертацияларды қабылдау құқығына ие кеңестерде ғана өткізіле алады.";
21-тармақта:
мынадай мазмұндағы бірінші абзацпен толықтырылсын:
"Диссертациялық кеңес диссертацияны қорғауға қабылдағаннан кейін және кеңес авторефератты басуға рұқсат бергеннен кейін диссертация мен авторефераттың мәтініне түзетулер енгізуге жол берілмейді.";
22-тармақта:
бірінші абзацтағы "диссертация тақырыбына жақын кемінде үш мақаласы бар" деген сөздер алынып тасталсын;
24-тармақта:
үшінші абзацтағы "Комитет рұқсатымен" деген сөздер алынып тасталсын және "диссертацияны қорғау уақытына дейін" деген сөздерден кейін "Комитетті хабардар ете отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
25-тармақта:
бірінші абзацтағы "немесе экономика, құқық және т.б. диссертацияның ғылыми және (немесе) тәжірибелік құндылығын әділ анықтауға қабілетті," деген сөздер "қорғалатын диссертацияның мамандығы бойынша кемінде екі ғылым докторы жұмыс істейтін" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "Комитет рұқсатымен" деген сөздер алынып тасталсын және "диссертацияны қорғау уақытына дейін" деген сөздерден кейін "Комитетті хабардар ете отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
32-тармақтағы "диссертациялық кеңесте" деген сөздер "диссертациялық кеңес құрылған ұйымда" деген сөздермен ауыстырылсын;
35-тармақта:
бесінші абзацтағы "Ізденуші дәлелсіз себептермен келмей қалған жағдайда сараптау кеңесі диссертацияны оның қатысуынсыз қарайды." деген сөздер алынып тасталсын;
38-тармақ алынып тасталсын;
51-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Комитеттің Төралқасы мен аппеляциялық комиссиясының шешіміне қайта аппеляция қабылданбайды.".

подпункт 2) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"основные научные результаты докторской диссертации должны быть опубликованы не менее чем в 30 научных трудах, из них 10 индивидуальных, 3 в зарубежных научных изданиях и 10 в изданиях (не менее пяти различных названий) из Перечня, утвержденного Комитетом. Требования к изданиям для включения в Перечень научных изданий для публикаций основных результатов диссертаций определяется Комитетом.";
в пункте 13:
в абзаце первом после слов "До представления диссертации" дополнить словами "в диссертационный совет";
абзац второй исключить;
в пункте 18:
в абзаце первом после слов "по одной из которых совету" дополнить словами "по защите докторских диссертаций";
в абзаце втором после слов "близкой к имеющейся в совете" дополнить словами "по защите докторских диссертаций,";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Разовая защита диссертации может проводиться только в советах, имеющих право приема докторских диссертаций.";
в пункте 21:
дополнить абзацем первым следующего содержания:
"После приема диссертационным советом к защите диссертации и разрешения совета на печатание автореферата, исправления в тексте диссертации и автореферата не допускаются.";
в пункте 22:
в абзаце первом слова "имеющих не менее трех статей, близких к теме диссертации," исключить;
в пункте 24:
в абзаце третьем слова "с разрешения Комитета" исключить и после слов "до даты защиты диссертации" дополнить словами ", известив об этом Комитет";
в пункте 25:
в абзаце первом слова "или экономики, права и др., способные объективно определить научную и (или) практическую ценность диссертации," заменить словами "в которых работают не менее двух докторов наук по специальности защищаемой диссертации.";
в абзаце четвертом слова "с разрешения Комитета" исключить и после слов "до даты защиты диссертации" дополнить словами ", известив об этом Комитет";
в пункте 32 слова "диссертационном совете" заменить словами "организации, при котором создан диссертационный совет,";
в пункте 35:
в абзаце пятом слова "В случае неявки соискателя без уважительной причины экспертный совет рассматривает диссертацию в его отсутствие." исключить;
пункт 38 исключить;
в пункте 51 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Повторная апелляция на решение Президиума и апелляционной комиссии Комитета не принимается.".

2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы қадағалау және аттестаттау комитеті (Н.Б. Қалабаев):
осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізуді қамтамасыз етсін;
осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Білім және ғылым саласындағы қадағалау және аттестаттау комитетінің төрағасына (Н.Б. Қалабаев) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейінгі он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр м.а.

2. Комитету по надзору и аттестации в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (Калабаев Н.Б.):
обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
после государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета по надзору и аттестации в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (Калабаев Н.Б.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
И.о. Министра