6-тармағының 14) тармақшасында:
Standard & Poor's ұлттық шәкiлi бойынша" деген сөздерден кейін "немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi" деген сөздермен толықтырылсын";
Қазақстан Республикасының Standard & Poor's ұлттық шәкiлi бойынша" деген сөздер "Standard & Poor's ұлттық шәкiлi бойынша немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi" деген сөздермен ауыстырылсын";
14-тармақта:
5) тармақшада "." деген тыныс белгісі ";" деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
6) Қордың Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын және Алматы қаласының Өңiрлiк Қаржы Орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімін қоспағандағы және Қордың меншiктi активтері көлемiнiң он пайызы мөлшерінде сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізілген, бірақ осы басқарушы компанияның аралық пай инвестициялық қорының пай активтерінің он пайызынан аспауы тиіс;
7) "Standard & Poor' sprincipal stability fundrаtings" ВВВm"-дан кем емес не "Standard & Poor's Fundcredit quality ratings"
ВВВf-"-дан кем емес халықаралық рейтинг бағасы бар инвестициялық қорының пайларына, қордың меншiктi активтерiнiң көлемiнiң он бес процентiнен артық емес, бірақ осы инвестициялық қоры активтерінің он пайызынан аспайтын.";
20-тармақта "оның орнындағы адам, бас бухгалтер, сондай-ақ Қордың iшкi құжаттарына сәйкес аталған ақпаратқа қол қоюға құқығы бар өзге тұлғалар" деген сөздер "есепке қол қоюға уәкілетті, бас бухгалтер" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-қосымшасында:
"Кредит тәуекелділігі" кестесіндегі:
"
Базалық активі индекс болып табылатын
фьючерс, опцион, своп, форвард
20
"
"
Базалық активі индекс болып табылатын
фьючерс, опцион, своп, форвард
100
"
"
Базалық активі индекс болып табылатын
фьючерс, опцион, своп, форвард
130
"
"
Базалық активі индекс болып табылатын
фьючерс, опцион, своп, форвард
250
"
деген жолдар алынып тасталсын;
кестенің барлық мәтіні бойынша "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша" деген сөздер "немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi" деген сөздермен толықтырылсын;
кестені толтыру жөніндегі түсіндірмеде:
мынадай мазмұндағы бесінші-он бірінші абзацтармен толықтырылсын:
"Своп, фьючерс, опцион және форвард операциялары бойынша кредит тәуекелділігі осы Нұсқаулықтың 1-1-қосымшасында көрсетілген қаржы құралдарын кредит тәуекелділігі коэффициентіне номиналды құнды жүргізуі және аталған қаржы құралдарын өтеу мерзімін анықтау ретінде есептеледі.
Осы тармақта көрсетілген қаржы құралдарының нарықтық құны (өтеу құны) мынаны білдіреді:
сатып алу мәмілелер бойынша - қаржы құралының ағымдағы нарықтық құнының осы қаржы құралының номиналды келісім-шарт құнынан асып кету шамасы. Егер қаржы құралының ағымдағы нарықтық құны оның номиналды келісім-шарт құнынан кем немесе тең болса, онда өтеу құны нөлге тең болады;
сату мәмілелер бойынша - қаржы құралының номиналды келісім-шарт құнының осы қаржы құралының ағымдағы нарықтық құнынан асып кету шамасы. Егер қаржы құралының номиналды келісім-шарт құны оның ағымдағы нарықтық құнынан кем немесе тең болса, онда өтеу құны нөлге тең болады.
Бивалюталық қаржы құралдары бойынша (талап етуі мен міндеттемесі әртүрлі шетел валюталарында көрсетілген қаржы құралдары) өтеу құны есеп беру жасалған күнге бағам бойынша белгіленген талап етудің теңгелік баламасының міндеттемелердің теңгелік баламасынан асып кету шамасы ретінде анықталады. Егер талап етудің теңгелік балама міндеттемелердің шамасы міндеттемелердің теңгелік баламасынан кем немесе тең болса, онда өтеу құны нөлге тең болады.
Осы тармақта көрсетілген қаржы құралдарының номиналды келісім-шарт құны бухгалтерлік есептің тиісті шоттарында мәмілелер жасалған күні көрсетілген қаржы құралдарының құнын білдіреді. Бивалюталық қаржы құралдарының номиналды келісім-шарт құны үшін Қордың талап ету валютасы алынады.
Сатылған опциондар бойынша өтеу құны есептелмейді.";
жетінші абзацтағы "ең жоғарғы рейтинг бағасына" деген сөздер "ұлттық шәкілі бойынша рейтинг бағасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
осы қаулының қосымшасына сәйкес 1-1-қосымшасымен толықтырылсын;

в подпункте 14) пункта 6:
после слов "по национальной шкале Standard & Poor's" дополнить словами "или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств";
слова "по национальной шкале Standard & Poor's Республики Казахстан" заменить словами "по национальной шкале Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств";
в пункте 14:
в подпункте 5) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) в паи интервального паевого инвестиционного фонда, управляющая компания которого является резидентом Республики Казахстан, и которые включены в официальный список организатора торгов, за исключением официального списка специальной торговой площадки Регионального Финансового Центра города Алматы, в размере десяти процентов от объема собственных активов Фонда, но менее десяти процентов от активов данного интервального паевого инвестиционного фонда;
7) в паи инвестиционного фонда, имеющего международную рейтинговую оценку "Standard & Poor's principal stability fund ratings" не ниже "BBBm-" либо "Standard & Poor's Fund credit quality ratings" не ниже "BBBf-", не более пятнадцати процентов от объема собственных активов Фонда, но менее десяти процентов от активов данного инвестиционного фонда.";
в пункте 20 слова "его замещающим, главным бухгалтером, а также иными лицами, обладающими правом подписи указанной информации согласно внутренним документам Фонда" заменить словами "уполномоченным на подписание отчета, главным бухгалтером";
в приложении 1:
в таблице "Кредитный риск":
строки:
"
Фьючерс, опцион, своп, форвард, базовым активом
которых является индекс
20
"
"
Фьючерс, опцион, своп, форвард, базовым активом
которых является индекс
100
"
"
Фьючерс, опцион, своп, форвард, базовым активом
которых является индекс
130
"
"
Фьючерс, опцион, своп, форвард, базовым активом
которых является индекс
250
"
исключить;
по всему тексту таблицы после слов "по национальной шкале "Standard & Poor's" дополнить словами "или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств";
в Пояснениях по заполнению таблицы:
дополнить абзацами пятым - одиннадцатым следующего содержания:
"Кредитный риск по операциям своп, фьючерс, опцион и форвард рассчитывается как произведение номинальной стоимости указанных финансовых инструментов на коэффициент кредитного риска, указанный в приложении 1-1 к настоящей Инструкции, и определяемый сроком погашения указанных финансовых инструментов.
Рыночная стоимость (стоимость замещения) финансовых инструментов, указанная в настоящем пункте, представляет собой:
по сделкам на покупку - величину превышения текущей рыночной стоимости финансового инструмента над номинальной контрактной стоимостью данного финансового инструмента. В случае если текущая рыночная стоимость финансового инструмента меньше или равна ее номинальной контрактной стоимости, стоимость замещения равна нулю;
по сделкам на продажу - величину превышения номинальной контрактной стоимости финансового инструмента над текущей рыночной стоимостью данного финансового инструмента. В случае если номинальная контрактная стоимость финансового инструмента меньше или равна ее текущей рыночной стоимости, стоимость замещения равна нулю.
По бивалютным финансовым инструментам (финансовым инструментам, по которым требование и обязательство выражены в разных иностранных валютах) стоимость замещения определяется как величина превышения тенгового эквивалента требований над тенговым эквивалентом обязательств, определенных по курсу на дату составления отчетности. В случае если величина тенгового эквивалента требований меньше или равна тенговому эквиваленту обязательств, стоимость замещения равна нулю.
Номинальная контрактная стоимость финансовых инструментов, указанная в настоящем пункте, представляет собой стоимость финансовых инструментов, по которой они отражены на дату заключения сделок на соответствующих счетах бухгалтерского учета. За номинальную контрактную стоимость бивалютных финансовых инструментов принимается та валюта, по которой у Фонда формируются требования.
По проданным опционам стоимость замещения не рассчитывается.";
в седьмом абзаце слова "наивысшей рейтинговой оценке" заменить словами "рейтинговой оценке по национальной шкале";
дополнить приложением 1-1 согласно приложению к настоящему постановлению;

4-қосымшаның 14 жолында "Standard & Poor's ұлттық шәкiлi бойынша" деген сөздерден кейін "немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi" деген сөздермен толықтырылсын;
5-қосымшаның 8013 жолы "Standard & Poor's ұлттық шәкiлi бойынша" деген сөздерден кейін "немесе басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi" деген сөздермен толықтырылсын;
Нұсқаулықтың 1, 2, 3, 4, және 5-қосымшаларындағы "Басшы" деген сөзді "Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
3. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (Н.А. Әбдірахманов):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" Заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.
4. Агенттіктің Төраға Қызметі осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Ғ.Н. Өзбековке жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2007 жылғы 24 желтоқсандағы
N 271 қаулысының қосымшасы
"Жинақтаушы зейнетақы қорларына
арналған пруденциалдық
нормативтердің нормативтік
мәні, олардың есебінің
әдістемесі туралы нұсқаулықтың
1-1-қосымшасы"
Туынды қаржы құралдарымен жасалған мәмілелер бойынша
кредит тәуекелділігі
Валюталау күніне дейін мерзімі
Мемле-
кеттік
бағалы
қағаздармен жа-
салған
мәміле-
лер
Валю-
талық
мәмі-
лелер
Пайыз-
дық
мәмі-
лелер
Мемле-
кеттік
емес
бағалы
қағаз-
дармен
жасал-
ған
мәмі-
лелер
Бағалы метал-
дармен
жасал-
ған мә-
мілелер
Басқа мәмі-
лелер
1 жылдан кем

строку 14 приложения 4 после слов "по национальной шкале Standard & Poor's" дополнить словами "или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств";
строку 8013 приложения 5 после слов "по национальной шкале Standard & Poor's" дополнить словами "или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств";
в приложениях 1, 2, 3, 4 и 5 к Инструкции слово "Руководитель" заменить словами "Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Службе Председателя Агентства обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Узбекова Г.Н.
Председатель
Приложение к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 24 декабря 2007 года
N 271
"Приложение 1-1
к Инструкции о нормативных
значениях пруденциальных
нормативов, методике
их расчетов для
накопительных
пенсионных фондов"
Кредитный риск по сделкам с производными
финансовыми инструментами
Срок до даты
валютирования
Сделки
с госу-
дарст-
венными
ценными
бумагами
Валют-
ные
сделки
Про-
центные
сделки
Сделки
с не
государ-
ствен-
ными
ценными
бумагами
Сделки
с дра-
гоцен-
ными
метал-
лами
Прочие
сделки
Менее 1 года